Ga niet met vacantie! SOCIALE STUDIEWEEK TE ROLDUC. VRIJDAG n AUGUSTUS 1937 n De slotlessen. Miftster Steenberghe op bezoek BASTAARDS ATI J NVLINDER DENNENBLADWESP- EN aardappelziekte. AANVOER VAN PEKEL- EN STEURHARING. Het z.g.n. „jagen" verboden. INVOER VAN ITALIAANSCH FRUIT- CONSTJMPTIEMELK REGEERINGS- CONTRACT. UITLOTINGEN. MINDER FAILLISSEMENTEN. MARKTBERICHTEN. FAILLISSEMENTEN. R o 1 d u c, 10 Augustus 1937. De laatste dag van de Soeiale Studieweek is al weer aangebroken. Na de diepzinnige inleiding van Prof. Tromp over de kwestie, waar het om ging, de wereldorde; na de be spreking over de verstoorders dier orde en over den daaruit voortvloeienden strijd, de kerkvervolging, zijn we thans aan de slot lessen gekomen, waarin het wapen van de kerk, n.l. de waarheid, zal worden behandeld. Alvorens Prof. Kors echter aan het woord kon komen, deed dr. Poels het gelukkige voorstel om een telegram van gelukwensch te sturen aan Henri Hermans, wiens zoon vandaag tot priester wordt gewijd. En tegelijkertijd kwam minister Steen berghe ter vergadering, waar hij door dr. Poels werd welkom geheeten. Dat kan ik als zeker verklaren, aldus zei dr. Poels, dat de ai beiders evenveel vertrouwen in u heb- ben, als de werkgevers. Alvorens aan Prof. Kors het woord te ge ven, hield dr. Poels echter zelf nog een kleine inleiding over de standsorganisatie. Echt dr. Poels, om mede te deelen, dat hij wel niet aan de beurt is, maar dat hij nu eenmaal iets zeggen moet over de standsorganisatie, waarvan velen, jammer genoeg, gaan denken, dat zij dient voor de godsdienstig-zedelijke opvoeding, terwijl de vakorganisaties dienen voor de materieele strevingen. Dr. Poels achtte deze opvatting funest voor de stands organisaties. De standsorganisatie is de or ganisatie van een bepaalden stand en dient om alle belangen van dien stand te behar tigen. Dr. Poels zeide deze dingen om aan te geven, waarom de Kaj otters in België zoo snel kon groeien en de Jonge Werkman in Nederland niet. Niet alleen omdat de J. W. veel tegenwerking ondervond in het verle den, maar ook omdat de Kajotters meer stre ven naar het veroveren van de arbeiders ziel in het algemeen met een waarachtigen apostelijver. Verdieping en verbreiding van de kennis der waarheid De encyclieken van den laatsten tijd wa ren voornamelijk gericht tegen de groote sociaal-politieke dwalingen van onzen tijd en tegen de misvattingen, welke daaraan ten grondslag liggen. De kerk heeft tot taak de waarheid te verkondigen en uit dien hoofde heeft zij gesproken tegen de dwalingen. Maar in deze uitoefening van haar taak ligt ook de kracht van de Kerk, omdat de redelijke menschelijke natuur, hoezeer verblind dan ook op dit oogenblik, naar haar eigen aard haar waarheidsdrang toch niet zal kunnen onderdrukken. Deze waarheidsdrang eischt toch zijn rechten op. Daarom moeten wij juist voor de waarheid onvermoeid strijden. Er is een dubbele waarheid, n.l. een na tuurlijke en een bovennatuurlijke; de eerste is gekend door het natuurlijke licht der rede, de tweede de bovennatuurlijke waar heid is geopenbaard. Beide waarheden zijn echter met elkaar in harmonie, ontsprin gend aan de ééne bron van alle waarheid, n.l. van God zelf. Dat beide met elkaar ver band houden is duidelijk, waar eenerzijds de ,i®atuurlijke waarheid den steun der boven natuurlijke noodig heeft pn anderzijds de bovennatuurlijke waarheid moeilijk door een mervschelijk verstand aanvaard kan worden, dat met allerlei natuurlijke dwalingen is aangedaan. Een betere kennis der bovennatuurlijke waarheid der geloofsleer is derhalve op de eerste plaats noodig. Daarop wijst ook de Paus in de encycliek „Mit brennender Sorge". Maar op de tweede plaats is een betere en over wijdere kringen verbreide kennis der gezonde philosophie noodig, als waarborg voor het geloof en als wapen tegen vijandelijke ideologieën. Hoe komt het, dat thans, nu wij over alle gelederen onze katholieke scholen hebben, de kinderen toch bij duizenden weg- loopen, als ze van school komen? Leeren zij den katechismus niet te veel mechanisch en te weinig als een levende factor voor ons eigen leven? Als wij de geloofsleer levend hadden geleerd, zou half Nederland al katho liek hebben moeten zijn. De natuurlijke en bovennatuurlijke ken nis moet worden verbreid, maar met nadruk geeft de Paus. aan, dat tot den noodzakelij ken inhoud van die kennis ook de groote sociale en economische vraagstukken moe ten worden gerekend. Deze dingen moeten onze aandacht hebben, zooals zij de aandacht van den H. Vader hebben. De waarheid heb ben wij door Gods stem: dp Kerk. Maar la ten wij eerbied hebben voor dezen schat, zoo als de Kerk met angstvallige zorg eerbied voor de waarheid onderhoudt. En laten wij dien eerbied toonen door de eigen kennis te verdienen niet het minst op het gebied van de eigen geloofsleer. In antwoord op gestelde vragen, zeide Prof. Kors, dat de waarheden, die de kinderen moeten kennen uit den Cathechismus, levend moeten worden gemaakt met behulp van symbolen, etc. Men laat de kinderen den ca thechismus uit het hoofd leeren, maar het is doode stof. De ware schuldige is de libe rale opvatting van het onderwijs vol roos ters en programma's, maat zonder een oogen blik tijd om het kind in de ziel te pakken. Evangelie-belijders. Pater Colsen gaf de tweede les van den morgen over Evangelie-belijders. Als het Katholicisme iets beteekent, dan moet het alles beteekenen. De Kerk, de Chris telijke geest is de ziel van de wereld en daax - toe weer geheel terugkeeren is de taak vat» de Katholieken. Maar hoe is het daarmee in de practijk. De belijdenis en de verdediging van het Geloof is ons aller taak, maar wij hebben er maar al te veel mee gemarchan deerd. De belijdenis en de verdediging van het Geloof door middel van het gesproken en gedrukte woord is de plicht van allen, waarbij hoofdzakelijk de vurige belevenis van de Bergrede als de beste verdediging van het Geloof moet gelden. Waar de Bergrede leeft, sterft het communisme. Maar ook andere da- den kunnen door de omstandigheden geeischt worden, zooals lijdelijk verzet, ja zelfs op stand, zij het dan in zeer speciale omstandig heden. Maar bovenal is het in de practijk het be leven van de Christelijke wereldorde, blijkend in liefde, rechtvaardigheid en in onthechting, waarin de verdediging en de belijdenis van de Kerk moet plaats hebben. Met een ontróerenden oproep aan priesters en leeken om mee te arbeiden, mee te lijden met de wereld sloot pater Colsen zijn les. Leekenapostolaat. De laatste les werd verzorgd door den hier zoo hooggeschatten Belgischen priester, mgr. prof. Cruysberghs en was tevens de synthese van de geheele studieweek: „Het apostolaat, of de verbreiding der waarheid". Dr. Poels leidde dezen lesgever in door hem te identificeeren met den man, die gezegd heeft, dat wij thans beleven „het uur der lee ken" en dit gevleugelde woord heeft mgr. Cruysberghs inderdaad bekend gemaakt ver buiten de grenzen van zijn land. Katholieke Actie is het door de Kerk ge leide apostolaat van de leeken. De nadruk dient gelegd op „de leiding van de kerk". De leekenapostel volvoert dus wat hem door de Kerk is opgelegd. De Katholieke actie heeft altijd bestaan, sinds Christus Zijn 72 discipe len zond om de menschen voor te bereiden op Zijn komst. Nieuw is echter de organisatie van de Ka tholieke Actie en haar huidige concrete doel stelling, welke luidt: Christus weer te doen heerschen in het individu, in het gezin en in de maatschappij. Tot haar middelen behooren niet alleen de bovennatuurlijke, maar alle andere midde len. De Paus acht slechts twee middelen on geschikt n.l. de economische middelen en de partij-politieke middelen. De sociale actie heeft zich bezig te houden met ^opiqlp problejnei^ welk.e niet. alleen stof felijke, maar op de eerste plaats moreele en religieuze problemen zijn. Deze actie is katholiek, zij het niet kerke lijk, o.a. ook in de hoofdlijnen van haar doel stellingen, n.l. den socialen vrede te bereiken. Maar tevens is zij apostolisch, want door veei zijdig dienstbetoon wint zij invloed ten bate van de leer der waarheid. Zoowel katholieke als sociale actie behoo ren dus tot het apostolaat en zijn beide ge boren uit den nood van de wraakroepende zonde van het liberalisme. Het doel van de katholieke actie is, dat iedereen, wie ook, in zijn leven zijn katho lieke geloof geheel en al beleeft. Dan is oo de Pax Christi in het openbare leven een ei geworden. De vorming tot apostolische men schen is waarschijnlijk wel de grootste kwes tie van de Kerk van onze dagen. Vorming, vorming en nog eens vorming is de taak ten aanzien van speciaal de jeugd. Hoe zullen de katholieke en de sociale actie organisatorisch naast elkaar moeten staan? Zeker is dat beide organisaties elkaar zullen moeten aanvullen en helpen. Alhoewel er in wezen geen bezwaar is om de beide acties te "5 De Nederl. Heidemaatschappij maakt eige naren en beheerders van bosschen, lanen en boomgaarden opmerkzaam op het optreden van eene tweede generatie van bastaardsa- tijnvlinder en van dennenbladwesp. De eerste is in hoofdzaak vijand van eiken en ooftboomen. De eitjes, die zich als bruine behaarde hoopjes aan de onderzijde der bla deren bevinden, zijn dezer dagen uitgeko men. De jonge rupsen beginnen reeds met het bevreten der bladeren en zullen in het najaar overgaan tot het spinnen hunner overwinte ringsnesten om voorjaar 1938 de vreterij voort te zetten. Thans zijn ze zeer gevoelig voor bestuiving met insectendoodende mid delen en kunnen dus tijdig worden verdelgd. De dennenbladwesp heeft haar eitjes aan de naalden der dennen afgelegd. De jonge bastaardrupsen kunnen binnen korten tijd worden verwacht. Ze zijn dan teer, zitten dicht bijeen en kunnen dan eveneens door be stuiving nog gemakkelijk worden gedood. Verdere inlichtingen geeft de directie der Nederlandsche Heide Maatschappij te Arn hem. Dorus Roovers. „Pasgeboren kalfje". (Op de tentoonstelling „d'Olde Deel" te Putten.) combineeren, is het voor België beter geble ken de beide acties gescheiden te houden. Contact is echter noodzakelijk en in Vlaande ren groeit dat goed en snel. Er wordt naar gestreefd de katholieke actie-jeugd met een diep-sociale gedachte te bezielen. De bezwaren, die bestaan om de kath.-actie voor volwassenen te koppelen aan de sociale actie, doen zich ten aanzien van de jeugd niet voor. Het contact is op velerlei gebiea mogelijk, maar hoofdzakelijk zal dat wel be staan uit een samenwerking van de topleidin gen der beide organisaties. In de katholieke actie van Pius XI is de sociale actie van Leo XIII voltooid en bekroond. Bij de juiste door voering zal komen het rijk van vrede, liefde en rechtvaardigheid, het rijk van Christus. Dr. Poels was zoo getroffen door wat mgr. Cruysberghs had gezegd, dat hij afzag van een slotwoord, maar het natuurlijk desondanks toch uitsprak. Met klem riep hij de aanwezigen op, om de lessen te beschouwen als de sleutel op de vele problemen, die op een oplossing wach- Met den Christelijken Groet sloot de leider van de Rolducsche Studieweken, dr. Poels, daarna deze bijeenkomst. En zoo is het weer voorbij. Naar alle kau- ten van Nederland, naar Belgie en ja, zelis naar Amerika worden de ideeën, die ler op zoo verschillende wijzen zijn geuit, wegge voerd. En met die ideeën het beeld van ain merkwaardige centrale figuur dezer studie, dagen, van den dictator het zou de moeite waard zijn, om eens na te gaan, waarom het hier wèl kan, heeft mr. Marchant gezegd van den dictator der Rolducsche Studieweek, die weer zoovelen bezieling, ontroering en vooral inzicht heeft geboden. Expositie Tehavoh. Ër rest ons nog met enkele woorden mei-; ding te maken van een in de gangen van Rol- duc gehouden tentoonstelling van de Stichtirig Tegelsche Keramiek en Volkskunst „Teka- vok". Het doel van deze stichting is het in omloop brengen van goede producten van religieuse kunst tegen een prijs, welke ook ligt binnen het bereik van de minder goed gesitueerden. De collectie reliefs, beeldhouwwerken, aar dewerk, schilderijen, teekeningen en mozaiek maakte een besten indruk en de stichting streeft op deze wijze haar doel op treffelijke wijze na. In de gang was ook een stand van de Ka tholieke Documentatie, welke veel belangstel ling trok. In het etmaal van 's avonds 10 tot 's avonds 11 Augustus is in het midden van het land de weersgesteldheid critielc ge weest voor het optreden van aardappel ziekte, op de Zuid-Hollandsche eilanden kritiek, behoudens te geringe bewolking en tusschen Hoorn en Enkhuizen behoudens te weinig regen. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, is met ingang van 15 Augustus 1937 de aan voer van pekel- en steurharing slechts toe gestaan met dezelfde schepen, aan boord waarvan de haring is verwerkt. Het z.g.n. „jagen" zal dus met ingang van dien datum verboden zijn. Het Westland voelt zich bedreigd In de laatst gehouden vergadering van het Kring bestuur Westland van den N.T.B. is een adres verzonden naar het hoofdbe stuur, waarin verzocht wordt stappen te doen bij de Regeering, den ongebreidelden invoer van Italiaansch fruit geheel of ge deeltelijk in te perken. Het Westland wordt door den grooten in voer van Italiaansche perziken en pruimen ernstig benadeeld vooral t.a.v. zijn perziken en druiven. Tot 1 Augustus van dit jaar is meer dan het dubbele ingevoerd van de ge lijke periode in het vorige jaar. De invoer vindt vrijwel onbelemmerd plaats sinds 3 jaren geleden het monopolie- recht, dat aanvankelijk was vastgesteld op 1 y2 cent per kg. werd verlaagd tot 3% cent. Wanneer men hierbij vergelijkt bijv. de invoerrechten van kasperziken in Engeland deze bedragen van 0.80 tot 1 per kg. dan mag bij een invoerrecht van 3% cent voor Italiaansche perziken van een onbelem- merden invoer worden gesproken. Daar komt bij, dat de perzikencultuur zich in de laatste jaren in het Westland vrij belangrijk heeft uitgebreid, omdat deze teelt nog als de meest loonende werd be schouwd. Door den grooten invoer van buitenland- sche perziken en pruimen is de prijs van het Westlandsch fruit onvoldoende. Tenslotte wijst het adres nog op het meer malen voorkomend euvel, dat men op mark ten de Italiaansche perziken tracht te ver- koopen voor Westlandsche, waardoor de naam van het Westlandsch product ernstig wordt benadeeld. Dringend wordt verzocht, dat de Regee ring bij het nieuw af te sluiten handelsver drag met Italië hiermede ernstig rekening zal willen houden. Nederlandsche zuivelcentrale, 15 Augustus tot en met 21 Augustus 1937 consumptiemelk regeeringscontract, taxe-gedeelte 6,25 cent, eventueel verhoogd met premie of vermin derd met kwaliteitsafdracht. Overmelk re- geerings-minimumprijs 5,60 cent. Afdracht bij levering in consumptie van an dere dan taxemelk 2,50 cent. 2,6 pCt. CRED. FONCIER DE FRANCE. Trekking 5 Augustus 1937. No 529 057 is betaalbaar met frs. 100.000, no. 778 828 met frs. 25.000 en de zes volgende nos. elk met frs. 5.000: 38.401 115.479 619.619 623.651 661.569 854.619. Voor zijn 45 nos. elk met frs. 1.000 betaalbaar. 2.6 pCt. CRED. FONCIER DE FRANCE 1899 Trekking 5 Augustus 1937. No. 72.030 is betaalbaar met frs. 150.000; no 210.347 met frs. 5.000 en 20 andere nos. met frs. 1.000 elk. 3 pCt. CRED- FONCIER DE FRANCE 1891 Trekking 5 Augustus 1937. No. 935.693 is betaalbaar met frs. 100.000; no. 178.379 met frs. 10.000 en no. 989.951 met frs. 5 000. Voorts zijn 20 andere nos. elk met frs 1000 en 6807 nos. a pari of frs. 400 betaalbaar 3 pCt. CRED- FONCIER DE FRANCE 1880 Trekking 5 Augustus 1937. No. 214.725 is betaalbaar met frs. 100.000; no. 754.995 met frs. 25.000; de zes volgende nos. elk met frs. 5.000: 120.783 292.952 358.005 871.986 861.752 881.452. Voorts zijn 45 nos. met frs. 1.000 elk uitgeloot. HILLEGOM, 10 Augustus C. van Maris Sr. OSS, 10 Augustus. J. A. Keijzers. ROSMALEN, 10 Augustus. Jae. de Haes, VALKENSWAARD, 10 Augustus. J. Henkes.i ZANDVOORT, 10 Aug. Th. van der Mei). MUTATIE Als curator in het faillissement van PBeen tjes (uitgesproken 10 Aug. j.l.) te Heemskerk is opgegeven mr. Davidson te Heemstede; deza is echter gewijzigd in mr. C. Blankevoort, Haar lem, Kruisweg 61 rood. In het eersle halfjaar- Uit de voorloopige cijfers betreffende de uit gesproken faillissementen over 1936, in het be gin van dit jaar gepubliceerd door de afdeeling gerechtelijke- en armenzorgstatistiek van het Centraal Bureau voor de Statistiek, bleek, dat het totaal aantal uitgesproken faillissementen in genoemd jaar vrij belangrijk was gedaald, n.l. van 4628 in 1935 tot 4405 in 1936 (vermindering 223 of bijna 5 pCt.) De cijfers waarin voorloopige gegevens betref fende de uitgesproken faillissementen van het eerste halfjaar van 1937 zijn opgenomen, leeren dat ook in genoemd tijdsverloop veel minder faillissementen werden uitgesproken dan in het eerste halfjaar van 1936. In totaal bedroeg het aantal in het eerste halfjaar 1937 1688 tegen 2283 in dezelfde periode van 1936; de vermin dering was dus zeer groot, n.l. 59o of 26 pCt. Volgens de cijfers der verschillende maanden van 1937 vergeleken met die van 1936 blijkt, dat het aantal in alle maanden van het eerste half jaar van 1937 lager was dan in 1936; groote ver schillen gaven vooral de maanden Januari (1937 268, 1936 456) en Juni (1937 295, 1936 425). Bij raadpleging der cijfers, gesplitst naar be drijven en beroepen valt te constateeren, dat de cijfers van bijna alle rubrieken aanmerkelijk gunstiger waren dan in het vorige jaar. O.a. was dit het geval t.a.v. de volgende bedrijfs groepen: bouwbedrijven (eerste halfjaar 1937 160 idem 1936 218)kleeding en reiniging (resp.) 34 en 62), vervaardigen van leder en lederen voorwerpen, wasdoek, caoutchouc (resp. 12 en 34), landbouwbedrijven (74 en 129), warenhan del (491 en 685). menten" ten aanzien van welke nog geen opgave menten, ten aanzien van welke nog geen opgave omtrent bedrijf of beroep is gedaan, was voor het eerste halfjaar van 1937 (502) 132 lager dan in 1936 (634). AANTAL UITGESPROKEN FAILLISSEMENTEN. Totaal Jan. Feb. Mrt. Apr. Mei Juni le halfjaar 1933 384 356 479 325 405 389 2.338 1934 377 369 408 342 416 418 2.330 1935 426 373 388 402 419 411 '2.419 1936 456 347 354 327 374 425 2.283 1937 268 266 308 305 246 295 1.688 Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft, naar „St. Bavo" meldt, aan de weleerw. heeren M. j. Wenners, thans kapelaan te Wormer- veer, en J. G. Louter, thans kapelaan te Ber- kel, opdracht gegeven, om hun studies voort te zetten in Rome. Zij zullen hun intrek nemen in het Nederlandsch College aldaar. Opgegeven door v. d. Graaf Co. N. V. UITGESPROKEN AMSTERDAM, 11 Augustus, J. Meyer, koop man en winkelier, R-ypstr. 132. R. c. mr. G. C. B. E. Suringar. Cur. mr. C. P. Kalff, Keizers- gracht 497. C. Roemer, groentenhandelaar, Meerpad 18 (Nieuwendam). R. c. idem. Cur. idem. N. V. „Nationaal Film", Amstel 14. R. c. idem. Cur mr J. A. Bletz, Keizersgracht 451. H. M.' Schmitt, Govert Flinckstr. 372. R. c. mr. J. E. Hoekstra. Cur. mr. A. J. Feith, Vis- schersdam 5. L>. Schaap, Meeuwenlaan 116. R. C. Idem, Cur. idem. H. Loch, Linnaeusparkweg 170. R. c. mr. M. C. Bergsma. Cur. mr. F. W. van Dijk, Heerengr. 410. DEVENTER, 11 Aug. E. E. M. Sinnlge. R. c. mr. H. L. Mees. Cur. mr. P. van Delden, Welle 30. E. H. B. M. Sinnlge. R. c. Idem. Cur. idem. L. Sinnige. R. c. idem. Cur Idem HILVERSUM, 11 Aug. A. Nieuwenhuis, secre taris van den Kunstkring Het Schouwspel, Frans Halslaan 1. R. c. mr. G. C. B. E. Suringag. Cur. mr. A. M. C. Persenaire, Heerengracht 310, Am sterdam. LANDSMEER, 11 Aug. S. Toornstra, Zuidemde 78. R. c. mr. J. E. Hoekstra. Cur. mr. R. P. s'Jacob, Leliegracht 25, Amsterdam. NAARDEN, 11 Augustus. J. Gijzen, groenten- handelaar, St. Vitusstr. 22. R. c. idem. Cur. mr. A. M. C. Persenaire, Heerengracht 310, Amster dam. OPGEHEVEN: wegens gebrek aan actief: BERCHEM, 10 Augustus. A. de Louw: EINDHOVEN, 10 Augustus. A. M. Kirkels; HEEZE, 10 Augustus. Nal. J. A. van Genhip; DELFT, 12 Aug. Vee: Aangevoerd 121 runde ren; kalf koeien 160—300; varekoeien 125—200: 63 nuchtere kalveren 716374 magere varkens 26—70; 897 biggen j' 15—26; rundvleesch 78, 70 en 62 ct. per kg. slachlgewicht. 's-GRAVENHAGE, 12 Augustus. Door de Crisiszuivelcentrale is de Leeuwarder Commis- sienoteering voor de le soort Nederlandsche boter heden vastgesteld op 78 ct. pet- kg. OSS, 12 Augustus. Paardenmarkt. Aanvoer; 270 veulens 110—290. 153 jonge paarden 230—390, 109 voljarige paarden 330425, 143 hitten 130 270, 98 werkpaarden f 260330, 62 slachtpaarden 130—210. Hoewel nog zeer vroeg in het seizoen kenmerkte de paardenmarkt zich door een bijzondere drukte. De aanvoercijfers evenals de betaalde prijzen spreken reeds voor zich. Een aanvoer van ruim. acht honderd stuks paarden in de maand Augus tus doet ons denken aan de groote en drukke paardenmarkten van de vóór-oorlogsjaren. Niet tegenstaande er zeer veel paarden verkocht zijn, wat wellicht zijn oorzaak vond in de goede kwaliteit van het aangevoerde, waarbij vooral veulens op den voorgrond traden, was de handel min of meer traag. Dit wordt door de handelaren toegeschreven aan de schaarschte van gras. ROTTERDAM, 12 Augustus. (Coop. Tuinbouw veiling Rotterdam en omstreken, G.A.) Platg. komkommers 1.502; sla 0.701.60; spinazie 3.20—4 per 100 kg.; bloemkool 4.60S.IO; 2e s. 1.50—3.90 per 100 stuks; peen 6—6.S0 per 100 bos; tomaten A 22.60; B 22.90; C 2—2 60; CC f 2; postelein 2—2.20 per 100 kg. snijboonen 4.20—7.30; stamprinsesseboonen 4,40 —4.80; stokprins. 6.40—9.40 per 100 kg. Aan voer tomaten 184.549 pond. ZUTFEN, 12 Augustus. Vee: Aanvoer 540 st. rundvee.-29 schapen, 134 biggen en wel: 191 vette koeien 56—62 tot 68—74 ct. per kg.; 14 zware stieren 56—66 ct.26 lichte stieren 52—58 ct. per kg. 243 vette kalveren 36—50 ct.38 graskalveren f 4060 per stuk; 12 nuchtere kalveren 6—10 10 kalf- en melkkoeien 170210; 16 pinken 110 —150; 29 schapen en lammeren 16—25, 714; 134 biggen 17—20 per stuk, 2.30—2.50 per week. Handel in vette koeien, zware en lichte stieren slepend, prijzen lager. Vette kalveren slecht. Gras- en nuchtere kalveren redeijk. Kalf- on melkvee minder; Pinken goed. Schapen en lam meren en biggen redelijk. zonder zoo'n handig metalen zakdoosje met 3 „AKKERTJES" mede te nemen. Bij hoofdpijn, „irein-ziekte", kou-vatten, redt een „AKKERTJE" Uw bedorven dagl Reel. 915—5 8 Geautoriseerde vertaling naar het Engelsch van JOAN BUTLER. 37.) Hoe ZOU ik voor den duivel kunnen ■weten hoe het gebeurde? vroeg de lijder geprikkeld. Als ik er eenig idee van genud had, dat het zou gaan gebeuren, baasje, zou het heelemaal niet gebeurd ziin- Werd je bij verrassing genomen. De Byng vergat zich zelf zoo zeer, dat hij knikte. Hij gilde het uit en gaf een dragelijke imitatie van een dolle koe. Hoe gebeurde dat? vroeg Bill nieuws gierig. Ik dacht dat jy het waart. Dacht je dat ik het was? Dacht je dat ik je had neergeslagen Ik boorde iemand aankomen en dacht dat jij dat waart. Waarom zou je dat denken' Waarom niet? Bovendien had hij ook yoeten als vrachtwagens. Ah! En je was te lui om op te kijken. Ach ga weg en laat me sterven! Daar is, helaas, nog geen kans op, zcl Bill onvriendelijk. Wat voerde je hier boven eigenlijk uit? Je taak was Babs deur te be- .waken. Ik hoorde een geluid. Wat voor geluid? Een geluid als een teil die op den vloer viel. Wat voor den duivel, zei Bill zou een dergelijk geluid kunnen maken. Een teil, die op den vloer viel. Wat voor Je wilt toch niet zeggen dat er werkelijk een teil op den grond was go- vallen Dat bedoel ik precies, baasje. En waar viel die dan af? Van den bovenkant van de deur. Ik geloof dat* je gek bent, zei Bill cn- ti3ch. Welke deur? De laatste deur rechts. Het was teil C. Teil C? Teil C, herhaalde de Byng. Lezend van links naar rechts: Teil A. Teil B en Teil C. Je bent gek, zei Bill vol overtuiging. Ik kan beter een dokter bellen. Een her&en- specialist, voegde hij er met onnoodige dui delijkheid aan toe. Wat is dat voor gepraat over teilen? Baasje, die teilen waren mijn idee. Het was zeker niet het mijne. Ik nam teilen, gegalvaniseerd ijzeren teilen, drie, vulde ze met water, en zette ze in evenwicht op iedere deur, die van dezen zolder naar een van de kamers voert. Ah! zei Bill. Ik begin een schimmetje licht te zien Wat je noemt een water-val? Juist, zei de Byng Een noodlottige val voor de onwetenden. Ik zette ze telkens om middernacht neer en nam ze in den ochtend weer weg. Geen slecht idee, gaf Bill toe. Wel, wat gebeurde er daarna? Waarna, baasje? Nadat je die teil hoorde vallen. Toen besloot ik een onderzoek in te stel len. Natuurlijk. Wel? Terwijl ik in volle vaart de trap opren de, raakte die kerel mij precies met de teil! Niks te teilen! zei Bill. Je werd geraakt met een zandzak en niet met een teil! Mis, baasje. Ik werd met beide geraakt. Hij wilde zeker geen onnoodig risico loopen. Waar raakte die teil je? Precies in mijn maag. Je kunt me ge- looven of niet, baasje maar ik ging er van het ondersteboven. Ik viel de trap af. Geen wonder. t Nadat ik me na een kort doch pymijk intermezzo voldoende hersteld had ging ik opnieuw tot den aanval over. De kerel zocht inmiddels naar een anderen uitweg. Zooals je weet, is die er niet. Alle zolderramen op slot en zoo. Ik kreeg zoo'n gevoel, dat ik hem in de val had. Daarom ging' ik nier zitten om te wachten. En toen kwam die andere kerel de trap op en sloeg je neer? ?"rfcieS; Ik hoorde hem aankomen, maar dacht, dat jij het waart. Ik bedoel, wie had kunnen vermoeden, dat er twee van die kerels hier des nachts in huis ronddoolen en zoo? Daar steekt iets in, gaf Bill edelmoedig toe. Maar de zaak is Wat zochten zij hier boven? De Hemel weet het! zei de Byng. Ik be doel, er is hier niets om de hebzucht van een inbreker op te wekken. En toch schij nen zij hierheen -4e komen, zoodra zij bin nen het huis zijn. Wat is de oplossing van dit raadsel, baasje? Ik weet het nieti zei Bill. A propos, ben je er zeker van dat ze weg zijn? Neen, Niet? Heelemaal niet. Voor zoover mij bekend, kunnen ze hier even goed nog rondsnuffelen. r Ik zal eens kijken, bromde Bill, terwijl hij deur B openduwde. Hij had de teil met water vergeten. Deze deed zijn plicht. De teil spleet zijn schedel bijna in tweeën en de inhoud maakte hem doornat. Zich uitschuddend uitte hij enkele bittere opmerkingen, waarna hij zijn onder zoekingstocht voortzette. Niemand thuis behalve een meid, en die is stijf van angst, kondigde hij vijf mi nuten later aan. Hij keek op z'n horloge. Bij na vier uur. Ik ga me gauw even verkleeden en kom bij je. A propos, ouwe jongen, ik heb het spook ontdekt. Waarachtig? Hoe ziet hij er uit? Klopt mrs. McDougals beschrijving van hem? Draagt hij zijn hoofd Wanneer ik zeg, dat ik de geest ontdekt heb, verklaarde Bill zorgvuldig, dan bedoel ik, dat ik zijn attributen gevonden heb. Ik heb op mijn gemak al die geheime gan gen eens onderzocht. Het huis is er een voudig vol van, maar de meeste valluiken werken niet meer. Vastgeroest, snap je. Maar dat onder McDougals kamer werkt nog uit stekend, omdat het regelmatig geolied is, begrijp je. De ouwe getrouwe! stamelde Reggie. Bill knikte grimmig. De ouwe getrouwe. Ik vond verschil lende stukken ketting onder zijn kamer en een soort trompet, welke een beslist spook achtig geluid voortbrengt. Om zijn droomen wat op te vroolijken, f ,,onder z«n kamer wat gerammeld, terwijl ik een paar maal de trompet heb ,a.^?n 'Hinken Ik hoopte, dat hij zou komen kijken, maar dat deed hij niet. Straks zullen wij er wel achter komen, wat zijn spelletje eigenlijk precies was. De ouwe getrouwemompelde Reggie. Ik kan het maar niet gelooven! Plotseling verhelderde zijn gelaat. Zeg eens, ouwe jongen, ben je er zeker van, dat het zijn kamer was? Heb je je niet vergist of zoo? Je begrijpt wel wat ik bedoel Neen, zei Bill, ik heb me niet vergist. Ik nam de voorzorg om het valluik te openen en naar binnen te gluren en hij lag in bed.- Ach, ach! zei de Byng zachtjes. Ach, ach! HOOFDSTUK TWAALF. Wat was dat vannacht voor een leven zei Babs. De Byng, zei Bill onverschillig. Wat voerde hij in 's hemels naam uit? Hij amuseerde zich met een paar teilen. Liet ze op zijn hoofd balanceeren en zoo. Dit gesprek vond kort na het ontbijt in het rosarium plaats. De zon scheen, de vogels zongen en slakken dartelden over de paden. Het zal me spijten, als ik hier weg ga, zei Babs. Mij ook. zei Bill. Zelfs ondanks de aanwezigheid van Sam Morelli heb ik me hier prachtig ge amuseerd, Bill had daar niets op te zeggen. Den vol genden dag zou het Auchingowrie-hotel voor goed zijn deuren sluiten. In zijn korte be staan was het een soort sensatie geweest. De meeste gasten zouden hun verblijf aldaar nooit vergeten. Maar nu kwam het uur van scheiden naderbij. Washington P., wiens enthousiasme voor Schotland door een doorgevoerd eieren- dieet leelijk bekoeld was, sprak er over om naar New-York terug te keeren. Dat voor uitzicht stemde Bill uiterst somber. Dat vrienden-over-zee-idee was allemaal hepl aardig, maar persoonlijk prefereerde hij een directe relatie. Drieduizend mijl leken hem een te grooten afstand tusschen hem en zijn geliefde. Somber stak hij een sigaar aan. Indien Sam van plan is hier zijn slag te slaan, zei Babs, zal hij moeten opschieten. Hij heeft nog maar vier en twintig uur voor den boeg. Ga je dan weg Ja. Pop rijdt ons met den wagen naar Londen en vandaar nemen we de eerste boot naar New York. Bill zuchtte. Het leven was hard. Ik maak me bezorgd over Sam, zei Babs na een kleine pauze. Hij zal ons natuurlijk volgen. Denk ie dat? Boy, dat is wel zeker. Ik zie niet in, wat wij er aan kunnen doen, bekende Bill. Dan wordt het tijd, dat je een helder ziende raadpleegt, zei Babs uitdagend. Bill dacht daar over na. Het klonk niet erg complimenteus. Heb jë iets op je hart vroeg hij einde lijk voorzichtig. Neen Oh! Bill dacht ook daar over na. Hij was niet overtuigd. Misschien vind je, dat ik met je mee moest gaan Zooals je wilt, zei Babs koel. AhBill begon grond onder de voeten te voelen. Je vindt, dus dat ik mee moet gaan Heelemaal niet! Ah! Sta daar niet voortdurend zoo idioot Ah te zeggen. Neen, zei Bill. Hij nam Babs, handjes in de zijne. Babs, je wilt dat ik me je mee ga Waar haal je in 's hemels naam dat idee vandaan Het is zoo! Nietwaar Ja. wel waar! Nietwaar Babs, wil je met me trouwen? Zeker niet, zei Babs blozend. Laten wij er samen van door gaan. Wees niet belachelijk Ja, je wilt wel Geen sprake van, big boy Bill nam haar op zijn knieën en kuste haar. We zullen in Londen trouwen, zei ntf dan nadenkend. Dat zal fijn zijn, zei Babs. En pop zegt, dat hij je in New-York zal installeeren, wan neer je hem poker wilt leeren spelen. Schitterend, zei Bill. De toekomst leek hem enkel rozengeur en maneschijn. Baby, je hebt er geen idee van wat een man, geladen met energie, met een paar millioen dollar ach ter zich doen kan. Wie is dat? Ik. William Arbuthnot Forrest, in hoogst eigen persoon. Ik ben zoo geladen, dat ik rubber-handschoenen moet dragen, en je va der heeft de dollars. Ja. En te oordeelen naar hetgeen ik van hem weet, zal hij ze houden ook. Misschien, zei Bill, droomerig glim lachend. Je bent geen hertog, is het wel, Bill? vroeg Babs aarzelend. Neen, zei Bill. Ik ben geen hertog. Dacht je dat dan? Reggie Byng vertelde aan Jill, dat Je dat wel waart. Hij hield haar voor den gek, zei Bill on- meedoogend. Die kerel is de grootste leuge naar van heel Europa. Babs zuchtte. Enfin, pop zegt, dat het met hertogen ook niet alles is. Ik heb jou liever dan een dozijn hertogen, Bill. Goed! Hij stond op. Kom mee, dan zul len we Pop het goede nieuws gaan vertellen. Blijf maar zitten, zei Babs. Dat heb ik hem een week geleden zelf al verteld. Om twaalf uur tien voegde Bill, die een vroolijk deuntje neuriede, zich bij Reggie in diens kantoor. Met zijn eene hand gaf hij den Byng een klap op den schouder en met de an dere nam hij een sigaar uit het kistje op het bureau. Je bent laat, zei de Byng. Dat zou jij ook zijn, baasje. Dnt zou jij ook zijn. Wat beteekent dat voor den drommel?. vroeg de Byng geprikkeld. Ouwe sijs, zij bemint mij! Wie? Babs! Wel, wat zou dat? Wat dat zou? herhaalde Bill verwijtend. Ik bedoel, dat is toch geen reden om laat te zijn, wel? Het schijnt, dat je met je gewone stom heid weer niet de volledige beteekenis van mijn verklaring kunt begrijpen. Ik zal je alles duidelijk maken. Doe dat, zei de Byng aanmoedigend. Ik ben verloofd. Drommels, toch waar! zei Reggie stra lend. Schitterend, schitterend! Daarop moet gedronken worden, wat? Verloofd! Prachtig gewoon! Reken maar op mij voor een nikke len eierkoker, baasje. Bill beefde en werd bleek. Eerst toen zijn glas half leeg was, keerde zijn goed humeur terug. Wash gaat mij in New-York installee ren en zoo, zei hij vervolgens. En, als je denkt, dat ik te trotseh ben om dat aanbod te ac cepteeren, moet je nog maar eens denken. Oh, zei' Reggie. Gaat hij je in New-York installeeren? Precies. Wat, naar ik meen, bij wijze van spreken beteekent, dat wij moeten scheiden, niet? Iets dergelijks, zei Bill. Het spijt me. Mij ook, zei Reggie. Maar zulke dingen gebeuren nu eenmaal. Zoo is het leven, als je begrijpt wat ik bedoel. Hij vroolykte weer wat op. Misschien zie ik je daar nog wel eens - (Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1937 | | pagina 3