v NOG MEER ONDERAARDSCHE GANGEN ili mm m MAANDAG 16 AUGUSTUS 1937 PASTOOR v. d. LINDEN O.P. 25 JAAR PRIESTER. Dag van jubel voor Steigersche kerk. de V PRIESTER-STUDENTEN-CLUB f' H ALOYSIUS- EERSTE PLECHTIGE H. MIS. BERKEL EN RODENRIJS, HILLEGERSBERG. JUBILEUM W- v d- VEER. VLAARDINGEN. MAILVERZENDING. cd, f O ipl 5 fililtRi?® ÈËÈêm - Tr~m' - BPiESSr Gang in de richting Schoon hoven wordt aangewezen. Wichelroede experimenteert iveer. AUTOBUS TEGEN BOOM. Ernstig ongeluk tengevolge van slippen. ZES INZITTENDEN GEWOND. Een gouden glans hing gisteren over de parochie van liet Steiger en een milde, zach te stemming zweefde rond de gemoederen van alle trouwe parochianen. Alles was er blij en in feest, want het was een glorie-dag, een dag van innige dankbaarheid eri oprechte huldebetuiging. Maria Hemelvaart, de triomfdag der Moe der-Maagd; de triomfdag tevens voor den herder der parochie, pastoor Rosarius van der Linden O.P., die temidden van zijn dier bare parochianen en in het gelukkig bezit van zijn 78-jarige moeder, mocht herdenken den dag, dat hij vóór 25 jaren zijn eerste plechtige H. Mis aan God opdroeg. Des morgens te 10 uur heeft de jubilee- rende herder een solemneele Hoogmis gece lebreerd, welke een ontroerende plechtigheid is geworden. Het altaar was op gedistin geerde wijze versierd. Talrijke flakkerende kaarsen wierpen haar schijnsel op het monu mentale zilver, teerkleurige bloemen en fijn groen waren door deskundige handen ge rangschikt en gaven een voornaam cachet aan het geheel. Rond tien uur flitste de elec- trische verlichting aan en onder de machtige tonen van een fragment uit het oratorium van Handel schreed de jubileerende'herder, voorafgegaan door acolythen, bruidjes en de assisteerende geestelijkheid door het midden schip naar het altaar. Voor in de kerk gezeten, richtte een ont roerde moeder een innig gebed ten hemel voor haar priesterzoon, haar trots, haar vreugde! Daarna nam het H. Dank-offer een aan vang. Pastoor v. d. Linden werd geassisteerd door pater J. Selbach O.P. als presbyter-assistens. Als diaken en subdiaken fungeerden resp. pater C. v. d. Ven O.P. en pater Th. ter Wind O.P., Cantores waren pater B. Tep- pema O.P. en pater D. Oorsprong O.P. Het zangkoor voerde onder leiding van zijn direc teur, den heer J. Braun, op voortreffelijke wijze de „Missg Trinitatis" van Hubert Cuy- pers uit. Onder het Offertorium zong Kees de Wit, bariton, het „Jesu dulcis memoria", ter wijl onder de Communio door het koor het „Quam dilecta" werd ten gehoore gebracht. Na de H. Mis werd het „Tantum Ergo" van Viotta gezongen. De plechtigheid werd besloten met de uit voering van een speciaal voor dit zilveren jubileum vervaardigde priestercantate. De heer L. H. Braun Sr. dichtte hiervoor den toepasselijken tekst, terwijl de organist van het Steiger, de heer Matthys van Leeuwen, de muziek componeerde. Ook deze cantate vond een gave vertolking. Om twaalf uur had in de pastorie aan de Hoogstraat een drukbezochte receptie plaats. Tallooze parochianen, vrienden en bekenden 2ijn den jubileerenden pastoor komen compli menteeren, onder wie wij o.a. opmerkten vertegenwoordigers van kerkbestuur, armbe stuur, koorzangers, collectanten, derde orde en St. Josephsgezellen. Des middags te drie uur had in het ge bouw van de St. Josephsgezellen-Vereeniging een officieele huldiging plaats, welke bijeen komst eveneens zeer druk was bezocht. De jubilaris, die vergezeld was van zijn moeder en familieleden, werd ingehaald door leden van de St. Josephsgezellen-Vereeniging met vaandels en muziek. Nadat de herder had plaats genomen, heb ben schoolkinderen hem een welkomstlied toegezongen, waarna pater Teppema O.P. een gloedvolle en eloquente feestrede uitsprak, waarin hij in welgekozen bewoordingen de verhevenheid van het priesterschap schetste. Vervolgens had uit oude kloosterboeken de voorlezing plaats „De viris illustribus or- dinis predicatorum", (Van het eerbiedwaar dig leven van pater Rosarius v. d. Linden). Dit gedeelte van het program, waar van de tekst vervaardigd was door pater Hyacinth Hermans, door leden der St. Jo sephsgezellen-Vereeniging onder leiding van pater Oorsprong opgevoerd, ontlokte den aan wezigen een dankbaar applaus. Hierna heb ben leden van de Graal op wijdingsvolle wijze den priester gehuldigd. Tenslotte heeft pastoor van der Linden ontroerd op de hem eigen, karakteristieke wijze dank gebracht voor de hulde, hem op dezen dag'bereid. Des avonds heeft de zilveren jubi laris ten besluite van deze viering om half acht een plechtig Lof gecelebreerd, waar bij hij geassisteerd werd door pater D. Oor sprong O.P. als diaken en pater Teppema O.P. als subdiaken. Het zangkoor voerde het „Coenantibus" van Halier en de „Magnifi cat" van Casimiri uit, waarna de jubilaris een briljante toespraak heeft gehouden. Na deze predicatie hief het koor het „Te Deum" van Jan Nieland aan, dat als een machtige dankbede door de oude kerk ju belde, langs de statige gewelven tot hoog in den koepel, God, die dezen dag heeft ge maakt, ter eere. Na het „Tantum Ergo" van Loots en de benedictie met het Allerheiligste, werd de plechtigheid besloten met het an dermaal ten gehoore brengen van de pries tercantate, als een waardige apotheose van een jubeldag, die in de annalen der Steiger- sche historie met gouden letters zal worden opgeteekend. Donderdag j.l. is opgericht de Priesterstu dentenclub H. Aloysius. In totaal 61 studen ten gaven zich als lid op. Voorloopig is ka pelaan A. Schulte de geestelijk adviseur. Woensdag 18 Augustus wordt een bijeen komst gehouden des avonds om 8 uur in het St. Laurenshuis aan de Nieuwe Haven 133, op welke bijeenkomst nieuwe leden zich kun nen aanmelden. Het bestuur hoopt op deze vergadering alle leiders van de verschillen de parochies te ontmoeten OM DEN WILHELMJNA- EN KEES DEKKERSBEKER. De uitslagen van de gisteren gespeelde wedstrijden zijn: Om den Wilhelminabeker: PechvogelsU SC 0—2, HWSAVS 2—2, HWS wint met strafschoppen. DinduaSunrise n. d. Om den Kees Dekkers-beker: HWS 2Sun rise 2 1—10, Debee—Rood-Groen 2—1, ODI 2—AVS 2 0—7. WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM. Londen 9.03%, Berlijn 72,93, Parijs 6.80*4 België 30.53, Zwitserland 41,65, Amerika 1,81%, Denemarken 40.35, Zweden 46.60, Noor wegen 45,42. Op den feestdag van Maria Hemelvaart heeft in de kerk van den Allerh. Verlosser aan den Goudsche Rijweg de weleerw. Pa ter Hieronymus Hulsbergen C.s-s.R. zijn plechtige eerste H. Mis opgedragen. Hierbij assisteerden de Paters F. Wouter lood en B. Morak als diaken en subdiaken, terwijl Pa ter W. van der Drift als ceremoniarius fun geerde. Presbyter assistens was de weleerw. Pater J. van der Heyden, evenals de ge noemde van de orde van den Allerh. Ver losser. Door het zangkoor onder leiding van den heer A. van Veen werd de Theresia-mis van Refice uitgevoerd, -terwijl de plechtigheid werd geopend met het „Veni Creator" van Diepenbrock. Verder werd gezongen het „Jubilate" van Aiblinger en het „Tantum Ergo" van Dierickx. Onder de H. Communie zong de heer H. Hulsbergen, een oom van den jongen priester, als solo het „Ave Maria" van Cuypers. De feestpredikatie werd gehouden door den weleerw. Pater P. Donicie, benoemd missionaris van Suriname. Met de priestercantate van Haagh C.ss.R„ werd de plechtigheid besloten. Des middags werd in hotel „Eden" aan den Boerensteiger, waar de pauselijke vlag uithing, een zeer druk bezochte receptie ge houden. ONDERLINGE ZWEMWEDSTRIJDEN. Zaterdagmiddag en -avond hadden in het zwembad alhier onderlinge wedstrijden plaats, waarvan de uitslagen wairetn als volgt: 40 m. schoolslag jongens tot en met 12 jaar: 1 Piet de Vogel, 2 Wim Kapteyn, 3. Pieter de Vogel. 40 M. hardloopen: in ondiep bad: 1 Jacob de Vogel, 2 Jan van Zwieten, 3 Jan Haak. Touwtrekken in ondiep bad: 1 Lambert Koot, 2 Jan Koo Czn.,3 Jan Haak. Tonnetje rollen in ondiep bad: 1. Piet de Vogel, 2 Teun de Gelder, 3 Jan van Zwieten, 4 Cor de Gelder. Jongens 13 tot 16 jaar: 40 meter school slag: 1 Piet rTeurniet, 2 A. Kaastra. Sprietloopen: 1 Henk Veenman, 2 Ben van Zwieten, 3 Andr. Hagers. Bandduiken: 1. Andr. Hagers, 2 A. C. v. d. Torre, 3 Jae. Hordijk. 30 meter hiinderniszwemmen: 1 Piet Treur niet. 2. A. Kaastra, 3. A. C. v. d. Torre. Heeren boven 16 jaar: 40 m. schoolslag: 1 R. v. d. Wal, 2. G. Neiis, 3. L, Waals. 20 Meter rugslag: 1. G. Nelis, 2 R. v. d. Wal, 3. L. Waals. 40 meter gekleed zwemmen: 1 R. v. d. Wal, 2 Leo Boer, 3 G. Nelis. 30 meter Hindemiszwemmen: 1 P. Nelis, 2 P. C. Keizerwaard, 3 T. v. d. Berg. Meisjes: 40 meter hardloopen in ondiep bad: 1 Janny Hordijk, 2 Bep Brand, 3 Annie Lobik. Blokjes overbrengen: 1 Janny Hordijk, 2 Annie Lobik, 3 Willy Kiviet. Bal op lepel overbrengen: 1 Janny Hordijk, 2 Alie Koot. In band zwemmen: 1 Annie Lobik, 2 Janny Hordijk, 3 Nel Nelis, 4 Bep v. Tilburg. Meisjes van 13 tot 16 jaar: 40 meter schoolslag: 1. Jo Troost 2. Lenie v. Tilburg, 3 Jo van Tilburg. Geblinddoekt zwemmen: 1. Jo Troost, 2 Jo van Tilburg, 3 Leni van Tilburg. Behendigheidszwemmen: 1. Leni van Til burg, 2 Jo v. Tilburg, 3 Rima Rodenburg. Dames boven 16 jaar: 40 meter schoolslag: 1. G. Brand, 2 M. Vogelaar, 3. H. v. d. Neut 30 Meter behendigheidszwemmen: 1 M. Vogelaar, 2. G. Brand, 3 G. Vogelaar. 30 meter hindemiszwemmen. 1 J. Troost, 2 G. Brand, 3 J. Berghout. Geblinddoekt zwemmen: 1. M. Vogelaar, 2. G. Vogelaar. lAvorens de avondwedstrijd begonnen werd door een groep zwemmers en zwemsters aan het bestuur aangeboden een volgens de eischen aangebrachte springplank Door den heer A. C. v. Zwieten werd hierbij een toe spraak gehouden waarin hij namens het be stuur dit geschenk aanvaardde en dank bracht aan allen, die hadden meegedaan om deze springplank te bekopien. Door den heer J. Zeldenthuis werd hierna de eerste officieele duik genomen. Na afloop van de wedstrijden werden de prijzen uitgereikt door den Burgemeester, Mr. A. A. M. Gründeman, die vooraf in een korte toespraak allereerst eerbiedige hulde bracht aan de nagedachtenis van wijlen het bestuurs lid, den heer J. Michielen. De door den Burge meester beschikbaar gestelde fraaie wissel- beker werd door dezen overgereikt aan den heer R. v. d. Wal, voor de snelste 40 meter schoolslag. Door Mevrouw Gründemann werden de prijzen aan de dames uitgereikt, waarbij aan mej. Vogelaar de door den heer L. v. Rijn beschikbaar gestelde lauwertak werd over handigd. Door den heer v. Zwieten werd hierna dank gebracht aan den Burgemeester en aan mevrouw Gründemann voor hun aanwezig heid en medewerking en aan allen, die hadden meegewerkt dit zwemfeest zoo uitstekend te doen hebben slagen. <T, - v Japansche zee-soldaten nemen bezit' van een straat in Shanghai, na de Chineezen er uit te hebben verdreven Gisteren herdacht de heer W. v. d. Veer den dag, dat hij 50 jaar geleden in dienst trad bij de aannemersfirma W. F. Zonneveld te Rot terdam. In zijn woning aan de Berglustlaan 37 is de jubilaris, in tegenwoordigheid van vele bekenden en familieleden gehuldigd. De firmant W. Zonneveld, dankte den ju bilaris voor den arbeid in het belang van de firma verricht, en bood hem een cadeau on der couvert aan. Namens het per'êoneel werd hem een zeer fraai rookstel geoffreerd. De waarnemend burgemeester, de heer W, L. M. Daniels, hierna het woord tot den ju- bilaaris richtende, feliciteerde hem namens het gemeentebestuur en deelde tevens mede, dat het H. M. de Koningin behaagd had, hem de zilveren medaille, verbonden aan de Oranje Nassau-orde, te schenken en spelde hem deze op de borst. Talrijke bloemstukken, alsmede vele schrif telijke en telegrafische gelubwenschen, wa ren nog binnengekomen. Eerstvolgende verzendingen en laatste bus lichtingen resp. laatste aanbieding aangeteehende stukken aan het hoofdpostkantoor te Rotterdam. Ned. Indië: 18 Aug. zeepost s. Slamat v. Rot terdam 11.- gew. st., 17 Aug. 20.- agt. St.; 19 Aug. mail s. J. v. Oldenbarnevelt v. Genua 13.50 gew. at.. 13.20 agt. St.; 18 en 21 Aug. luchtmail via Amsterdam—Bandoeng 1.30 gew. St., v. dag. 20- agt. st. HOLLANDIA Ter gemeente-secretarie is ter visie ge'^gJ het verzoek van Hollandia Hollandsche fa briek van melkproducten en voedingmidde- leh, om vergunning tot uitbreiding van haar fabriek van melkproducten en voedingsmid delen door de stichting van een ketelhuis oa. met gebruikmaking van 4 stoomketels en 5 electromotoren, waarvan 2 van 30,1 van 4,1 van 3 en 1 van 2 P.K. BRANDWEERLIEDEN -VEREENIGING „DOOR OEFENING VAARDIG". De Vlaardingsche Vrijwillige Brandweer- liedenvereeniging zal Zaterdag 28 Augustus a.s deelnemen aan de Landelijke Brandweer-1 demonstratie te Overschïe,'wélke bedoelt? is" als concours. De Vlaardingsche Brandweer lieden zullen deelnemen met de z.g. Vuurvre ter, en. de Chevrolet-auto-spuit. Gezien het succes, welke de Vlaardingsche Brandweer enkele jaren geleden op dit gebied heeft ge boekt en de groote deelname aan dit con cours, belooft het een interessante en, vinni ge strijd te worden. BINNENGEKOMEN. In de Vulcaanhaven is binnengekomen het stoomschip „Stad Amsterdam" met 6000 ton erts. BINNENGESLEEPT. Bij de reederij Kornaat alhier, is bericht ontvangen, dat de motorlogiger VL 155, schip per H. Woensdregt, binnengesleept werd door den stoomlogger VL 195, schipper A. Poot, van de reederij Hoogendijk. De VL 155 had een motordefect en is tihans binnengekomen. RADIO-LEZING OVER DE VISSCHERIJ. De heer W. Brouwer Azn., directeur van de Vis3cherij-maatsclhappij „Piscator" te Rotter dam, wonende alhier, zal WoenSdag 18 Aug. a .s., des avon/ds van 9 uur tot half tien, voor den omroep der N. C. R. V. een lezing houden over de Nederlandsche Zeevisscherij. JUBILEUMCONCERT „SURSUM CORDA" Hedenavond zal de slotavond worden ge geven ter herdenking van hiet 35-jarljg be staan van de Chr. Harmonievereeniiging „Sursum Corda", welke gehouden wordt op het feestterrein aan den Broekweg, Waar de eerste drie avonden, o.a. concert met Orpheus en de twee concoursavonden schit terend zijn geslaagd, heeft de vereeniging kosten noch moeiten gespaard, om thans voor elck wat wils te gaven. De vereeniging zal zelf een concert geven, er is medewerking van de gymnastiekvereniging Hollandia, en om kwart over negen zal een filmondeme- mer komische films vertoonen. Tot slot zal een mooi vuurwerk worden afgestoken. HARINGAANVOER. Tot 12 Augustus j.l. zijn door de Hollandsche haringvloot 'aangevoerd 243.000 kantjes ha ring, tegen 162.000 kantjes op denzelfden dabum in 1936 OHR. ORANJEVEREENIGING „DRIEVOUDIG SNOER" De Qhr. Oranjevereen. „Drievoudig snoer" te Vlaard. Ambacht organiseert ter gelegen heid van den verjaardag van H. M. de Ko ningin verschillende feestelijkheden. Op. 30 Augustus a.s. des avonds om 8 uur zal ds. G. W. Akkerhuis van Maassluis een gedachte nisrede Uitspreken in de groote zaal van de Prinses Juliana-bewaarschool. Verder wor den er op 31 Augustus diverse kinderspelen gehouden op het feestterrein aan den Kethel- weg, terwijl des avonds een filmvoorstelling wordt gegeven. RIJKSKEURING VAN DEKHENGSTEN. B. en W. van Vlaardingen maken bekend, dat in dit najaar de rijkskeuring van tot dekking bestemde hengsten, voor zooveel deze provincie betreft, zal gehouden worden te Ke- dichem, op Vrijdag 10 September 1937 te 8.30 uur voormiddag voor type tuigpaard. WATERSPORTVEREEN1GING „DE BOMMEER". Op Zondag 22 Augustus a.s. zal bovenge noemde watersportvereniging een propa- ganda-watersportdag houden voor leden en niet-leden. De wedstrijden bestaan uit zwem-, kano- en polowedstrijden en worden gehou den in de Middelwetering bij het „Jachthuis". Het programma luidt als volgt": 25 Meter vrije slag voor meisjes en jon gens beneden 12 jaar; 25 meter schoolslag idem van 12 tot 14 jaar; 25 meter rugslag idem; 50 meter schoolslag voor meisjes en jongens boven 14 jaar en voor dames en hee ren van eiken leeftijd; 50 meter vrije slag idem; 50 meter rugslag idem; lange afstand vrije slag 500 meter (2 x een baan van 250 meter). Alle nummers worden door de dames en heeren, meisjes en jongens apart gezwommen Kanowedstrijden voor 1 en 2 persoonskano's. Lengte der baan pl.m. 400 meter. Verder po lowedstrijden. Parkeerende auto's op rijwielpaden... pratende voetgangers en fietsers op den rijweg... op die manier móeten er im mersongelukken gebeu ren. Waf zoudt u hier- van denken; IEDER OP X5X ZIJN EIGEN WEG! Wf'i Tw.v fa êmM. EEN IISSCHEN-SL RPRISE. De badgasten in het Engelsche badplaatsje St. Ives (Cornwall) kwamen Vrijdag j.l.i tot de ontdekkingdat het strand bezaaid lag met visschenDeze waren afkomstig uit in zee gescheurde visschersnetten. ZIJN er nog meer onderaardsche gangen in Gouda? Dat was de nieuwe vraag die lag op aller lippen van hen, die geinteresseerd waren hij het jongste experiment, dat mevr. N- Klein Sprokkelhorst, de wichel, roedeloopster uit Zeist Woensdag in Gouda heeft gehouden en waarbij zij tot tal van aanwijsbare vaststellingen Li is gekomen. Zeer veel van hetgeen zij als den loop van onderaardsche gangen en gewelven aanwees, was na te gaan aan de hand van zich op het Museum en in de Librye bevindende be schrijvingen en situatie-teekeningen. Maar er is thans nog meer aan het licht gekomen. Gisteren namelijk, zijn een 25 wichelroede- loopers in Gouda geweest, die eensdeels hun eigen krachten op dit nieuwe object wilden beproeven, doch anderzijds de vondsten vari mevrouw Klein Sprokkelhorst controleeren. Dezer dagen toch, werd in Den Haag het jaarlijksche congres gehouden van de Ne derlandsche Vereeniging tot bestudeering van het wichelroede-vraagstuk „De Wichel roede". Ter gelegenheid van dit congres werd een excursie naar Gouda gemaakt, om daar een bezoek te brengen aan de omgeving van den molen ,,'t Slot", eigendom van den heer N. H. van Schelven, waar van omstreeks 1330 tot 1577 het Kasteel van Gouda heeft gestaan. Van genoemde vereeniging waren o.m. aanwezig de heeren J. Chr. Tengbergen uit Den Haag, voorzitter van het hoofdbestuur; C. G. Verkade uit Blaricum, secretaris-pen ningmeester dezer vereeniging; de advisee- rende hoofdbestuursleden de heeren J. W. Verloop uit Groenekan en drs. J. Borghouts. Verder waren op uitnoodiging van het hoofdbestuur van „De Wichelroede" ook bij dit experiment tegenwoordig de heer en mevrouw Klein Sprokkelhorst uit Zeist, welke laatste dus de eerste ontdekkingen heeft gedaan. Ook woonden dit experiment bij burgemeester en mevrouw Gaarlandt, de wethouder van Openbare Werken, de heer E. A. Polei en de wethouder van financiën, mr. H. P. C. M. de Witt Wijnen. Nieuwe ontdekkingen- Het was uiteraard een curieus gezicht, zoo'n vyf-entwintig wichelroedeloopers te zien ex- perimenteeren. Er waren de meest vreemd- soorige apparaten by. We zagen een prach tige zilveren wichel, die later buitengewoon fijngevoelig bleek te zijn, maar ook aller hande stukjes koper- en ijzerdraad in de meest vreemdsoortige vormen tot zelfs boom takjes toe. De publieke belangstelling was dezen keer wel zeer groot, doch door de politie werden de kijkers op een afstand gehouden. Evenals verleden week Woensdag, werd ook nu over den IJssel gevaren. Het geheele gezelschap', waaronder zich ook de hier- voren genoemde personen bevonden, maakte de excursie mee. De palen, die verleden week door den dienst van Gemeentewerken in den IJssel- bodem waren geslagen ter afbakening van de door mevrouw Klein Sprokkelhorst aan gewezen gang, waren er inmiddels weer uil gehaald, zoodat niets meer behalve de in kaart gebrachte bevindingen van mevrouw Klein Sprokkelhorst, welke zich bij den burgemeester bevonden als richtsnoer kon dienen. Maar dat was ook niet noodig, want ai spoedig hadden de meeste wichelaars, w.o. mevrouw Klein Sprokkelhorst zélf, de be wuste gang weder gevonden. Doch er bleek nog méér. Woensdagmorgen peilde mevrouw Klein Sprokkelhorst op korten afstand van de door haar aangegeven gang onder den IJssel, een nieuwe gang, doch slechts op een bepaalde plaats en er werd geen verdere aandacht aan geschonken. Maar nu sloeg de wichel opnieuw uit, zoodat het vermoeden gewekt werd, dat er zich nog een tweede gang onder den IJssel zou be vinden. Tweede gang onder den IJssel Toen aan den overkant voet aan vasten wal was gezet, begon het experiment door de diverse wichelaars opnieuw. Niet allen bleken zij door mevrouw Klein Sprokkelhorst reeds aangeduide gangen te kunnen aanwiize11, doch de meesten hunner wél. Met groote belang stelling werden de verschillende experimenten gevolgd. Totdat men aan een plaats kwam, links van de reeds vastgestelde gang, die vanuit het kaaspakhuis van den heer S. Meyer (naast den molen van den heer Van Schelven) ónder •den IJssel doorloopt naai den Gouderakschen dijk tot in het vooronder van het aan den polderkant gelegen boerderijtje van den heer Van der Hee, waarin zich vroeger het Rechts- huis bevonden heeft. Mevrouw Klein Sprok kelhorst volgde verleden week deze gang vanuit den IJssel tot in deze woning en met een bocht liep deze aan den anderen kant weer terug naar de rivier. Dat werd wel vreemd gevonden, omdat verhalen de ronde doen van een onderaardsche gang in de rich- ting Schoonhoven. Gevonden werd echter niets. Doch Zaterdagmiddag stuitte een der heeren vlak aan den IJsselkant, op slechts 30 meter afstand van de reeds aangeduide gang, op een tweede gang, tenminste, de roede sloeg uit. Dochdaarbij blééf het. Niemand slaagde erin, het uitslaan van de roede op dat punt te verklaren. Mevrouw Klein Sprokkelhorst werd er b(j geroepen, die ook haar krachten beproefde ener na zeer korten tijd in slaagde, een tweede gang aan te duiden. Wkt was het geval Er is inderdaad alle reden om aan te nemen dat zich daar een tweede gang bevindt. Immers, in het kaaspakhuis van den heer Meyer, dus aan den Goudschen ÏJssel-kant, wees de wichel van mevrouw Klein Sprokkel horst den loop van een tweede gang aan, doch zij kon den verderen loop ervan op dat moment niet verklaren. Merkwaardig blééf toch die bijzondere peiling ter linkerzijde van de door haar vastgestelde gang. Maar nu werd dit verder opgelost, in dien zin, dat zij het verdere verloop kon aanwijzen. Al peilende terwijl de wichel op bepaalde plaatsen bleef uitslaan, stelde ze vast, dat de tweede gang, die in genoemd kaaspakhuis ter linkerzijde van de gang onder den IJssel door haar werd waargenomen, zich eveneens onder den IJssel voortzet en wel op een afstand van pl.m. 30 meter. Aan den overkant zet deze gang zich voort en welin de richting Schoonhoven! Voila! Deze gang is echter niet zoo breed als die, welke verleden week door haar gevonden werd, n.l. slechts 2 k 3 meter, doch de diepte is vrijwel gelijk aan de eerste, n.l. 8 k 9 meter. Vanaf den molen van den heer Van Schelven gezien, loopt er dus rechts een gang in de richting Gouderak en links één in de richting Schoonhoven. Of zij echter werkelijk deze stad bereikt, zal t. g. t. moeten worden nagegaan. Verder werd op het terrein der N.V. Koud- asfaltfabriek, tusschen den IJsselkant en den Gouderakschen dijk, door mevrouw Klein Sprokkelhorst weer een andere fundeering of ingestorte gang gevonden, v. in cirkelvorm loopt. Al spoedig bleek, dat deze in verbinding staat met de beide zoo juist bedoelde gangen. Aan den eenen kant komt zij uit op de gang naar Schoonhoven en aan den anderen kant correspondeert zy op de eerst-ontdekte, die via het voormalige Rechtshuis naar den IJssel terugloopt. Een hiaat dat er verleden week in den loop dezer gang bleek 'te zitten, werd thans weggenomen. Deze 'plek werd ook door de andere wichel roedeloopers gecontroleerd en de resultaten waren bij de meesten dezelfde! In het Houtmansplantsoen werd het experi ment herhaald en alles wat daar werd gecon stateerd, had mevrouw Klein Sprokkelhorst reeds eenige dagen te voren ontdekt. Hier viel dus niets nieuws te beleven. De burgemeester van Gouda, de heer E. G. Gaarlandt, heeft na afloop van het experiment den voorzitter van de Nederlandsche vereeni ging tot bestudeering van het wichelroede- vraagstuk „De Wichelroede" gevraagd om de op schrift te stellen resultaten en bevindingen aan het gemeente-bestuur van Gouda te willen kenbaar maken en t. g. t. van advies te.dienen bij de eventueele opgravingen op deze histo rische plek. Het wachten is nu op hetgeen de naaste toekomst aan mogelijkheden bieden zal. Een abonné te Dordrecht oud-stadge noot schrijft ons: Mag ik naar aanleiding van de artikelen over Gouda's onderaardsche gangen de op- merkeing maken, dat behalve hetgeen is me degedeeld, onder de Goudsche bevolking van ouds de traditie leeft, dat de onderaardsche gang onder den IJsel doorgaat en dat zy loopt naar den molen Het Roosje, op de helft van den weg naar Haastrecht,' en dat Ja- coba van Beieren daarvan gebruik gemaakt heeft? Aangezien mevr. Klein Sprokkelhorst daaromtrent niets heeft medegedeeld, zou misschien ook daaromtrent haar meening te vragen zijn. Omtrent de Uasematten, die vroeger gevonden zijn, loopt de traditie onder 't volk, dat het kazematten van de Spaan-, sche soldaten zouden zijn. jeH De abonné voegt aan het bovenstaande toe: P.S.Een gang van 25 meter breedte IpG fantastisch. I9TO0V (Naar aanleiding van het bovenstaande mer ken wij op, dat het onderzoek van j.l. Zater dag een gang heeft aangewezen in de rich ting van het voormalige Roosje. Dit klopt dus met de traditie, waarover onze abonné 'heeft. Wat de gang van 25 meter breedte betreft deelen wij mede, dat dit een zetfout is. De gang naar het huis aan den Gouderak- schendijk is slechts 2.5 M. breed. Red.). Zondagmiddag omstreeks vier uur is op den Zwolschenweg te Heerde tegenover de Nijverheidsschool voor meisjes een autobus van den dienst ApeldoornZwolle geslipt en tegen een boom gebotst. Onmiddellijk schoten voorbijgangers toe. De gevolgen bleken ernstiger te zyn dan men verwachtte. De chauffeur lag bewuste loos over het stuur gebogen, tfrv*1 een vijf tal passagiers uit verschi en e wonden vie bloedde Zij werden bij (jen aan d Zwolscheweg wonenden heer Kessler bin"c" gebracht. Enkele doktoren uit den omtrek waren dadelijk ter plaatse en maakten een begin met het verbinden der slachtoffers. De heer R- Teüegen uit Zwolle bleek een been breuk te hebben opgeloopen en enkele ver wondingen aan de hand, terwijl zijn vrouw, mevr. Teilegen—Kolfschoten de slagader van den slaap was doorgesneden, waardoor zij veel bloed verloor. Haar toestand was ernstig. Beiden zijn naar een ziekeninriehting te Zwolle vervoerd. De heer L. Vomberg uit Zwolle had velschillende verwondingen aan de armen en klaagde over pijn in de borstkas. Zijn 83-jarige moeder kreeg wonden in het gelaat. Ook zy zijn met een ambulance-auto naar het ziekenhuis te Zwolle overgebracht. De heer F. Pietersen uit Apeldoorn liep wonden aan beide handen op. De chauffeur, die kort na het gebeurde tot het bewustzijn terugkeerde, klaagde over in wendige pynen. Hij werd naar zyn woning te Vaassen vervoerd. De autobus was totaal vernield. Er zaten behalve de reeds genoemden nog enkele andere passagiers in. Dezen kwamen er evenwel zonder letsel af. Als bijzonderheid kan nog worden gemeld, dat Zaterdagmiddag op dezelfde plek een personenauto is geslipt. Het geval liep toen zonder persoonlijke ongelukken af. „Hij zat een konijntje achterna, en bleef toen steken".

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1937 | | pagina 2