EEN EEUW ROTTERDAMSCHE MANEGE. DONDERDAG 26 AUGUSTUS 1937 W I. DE OUDSTE RIJSCHOLEN IN DE MAASSTAD. Van Fransche edelen, die hun paarden van de hand moesten doen. VERBETERDE PROJECTIE IN HET CITY-THEATER. WIE HEEFT ZES STOELEN VERLOREN Geen fantasie, maar werkelijkheid. DE RONDE VAN FEIJENOORD. LUGUBERE VONDST. DRAMA IN EEN SCHEEPSHUT. Derde machinist door verstikking om het leven gekomen NEDERLANDSCH—JAPANSCHE VEREENIGING- DAGELIJKSCHE ONGEVALLEN- ZAKENJUBILE. GROENTENDISTRIBUTÏE. LOOS ALARM OP DEN GOUDSCHE- SINGEL- tentoonstelling t. m. s. vTECHNICUM". ROTTERDAM, TOERISTENSTAD. SPORTCOMMISSIE VOOR NATIONALE FEESTDAGEN. BURGERLIJKE STAND. HAP/AON lt) De stadsmanège op het plein achter de StJoris-Doelen (later paleis van Justitie thans hoofdbureau van politie) van 1723 tot 1824- De cirkel geeft de plaats aan, waar van 1636 tot 1723 werd paardgereden- "JS&k. Precies drie maanden vóór haar eeuwfeest heeft de Sociëteit, gevestigd in de Rotter- damsche Manége haar gebouwen aan den Oude Binnenweg en Tuindersstraat verlaten om in een up to date-inrichting aan den Kralingscheweg haar tweede eeuwgetij in te zetten. Gedurende de voorbijgegane periode is de Sociëteit onafgebroken de Manége aan den Binnenweg trouw gebleven, maar even min als zij daar het honderdste jaar voltooid heeft, is zij er zich in het beginjaar 1837 ko men vestigen, want als op 30 September van dat jaar de Sociëteit wordt opgericht, rijdt men wel paard aan den Binnenweg, maar in een rijbaan op den oosthoek van de Zwarte- paardenlaan tegenover de Tuinderslaan, bij de Plaats Ons Genoegen, waar men behalve van de landelijke schoonheid in het ambacht Cool, bovendien genieten kan van „liefhebbe rij-tooneel", dat er op gezette tijden wordt gegeven en ook van het kolf- en kegelspel, dat aan populairiteit nog weinig heeft inge boet. Voordat we ons bezighouden met de vraag, onder welke omstandigheden de thans jubi- leerende Sociëteit in 1837 werd opgericht, moeten we eerst eenige woorden wijden aan de rijsport in de Maasstad in het algemeen, want het is duidelijk, dat er een oorzaak moet geweest zijn voor de oprichting van een vereeniging, die het bouwen van een aan de eischen des tijds beantwoordende rijschool als voornaamste punt op haar program heeft gezet. Deze oorzaak is dan ook te zoeken in den onbevredigenden toestand, waarin de rijsport omstreeks het jaar 1830 verkeert. Het is onjuist te veronderstellen, dat eerst in 1837 te Rotterdam een begin met paard rijden is gemaakt. Hoewel de grootste ont wikkeling na 1837 valt, is er voor dien tijd al lang sprake van een rijschool, zelfs van een stedelijke. Als de jonge vereeniging haar poorten opent voor al degenen, die de edele paardrijsport willen beoefenen, zijn er al tweehonderd jaren verstreken sedert Rotter dam's eerste manége ditzelfde heeft gedaan. De oudste rijschool is wel onder zeer bij zondere omstandigheden tot stand gekomen. In 1635 heeft de stad veel te lijden van de pestziekte, de „zwarte dood", die in de druk bevolkte binnenstad veel slachtoffers maakt. Het is geen zeldzaamheid, dat heele gezinnen in korten tijd ten grave worden gesleept. De ze gedeeltelijke r nfvolking komt uitstekend te tas aan het contingent Fransche troepen in Staatschen dienst, die een veldtocht achter den rug hebben in het Spaanschgezinde Bra bant en Vlaanderen en nu gelegénheid te over vinden hun paarden onder dak te brengen, want ongunstige wind verhindert hen gedu rende een vol jaar, naar hun vaderland scheep te gaan, zoodat zjj al spoedig tot nij pende armoede vervallen en genoodzaakt zijn hun bezittingen te verkoopen. De meeste paarden gaan voor spotprijzen in handen der Rotterdammers v over; Pieter de Raedt, de kroniekschrijver uit de tweede helft der 17de eeuw, die het uit eigen ondervinding kan we ten, verzekert, dat men toentertijd „treffe lijke edellieden" aan de huizen zag bedelen en men voor 'n rijksdaalder een fraai paard met zadel en toom kon aanschaffen. Zoo'n kans lieten de Rotterdammers natuurlijk met voorbijgaan. Een der Fransche militairen, wien het in den vreemde blijkbaar beter be viel dan in zijn vaderland, besloot daarom in Rotterdam te blijven om aan de liefhebbers de kunst van het paardrijden te leeren. Zijn naam is Jacques Provinciael en hij krijgt, nadat een eerste poging in September mis lukt is, in December 1636 van de Rotterdam- sche vroedschap toestemming om op het plein achter de St. Jorisdoelen aan het Haag- scheveer, waar de schutters regelmatig met den voetboog komen schieten, 'n manége op te richten en daarin rijlessen te geven, op voorwaarde echter, dat hier voor de stedelijke schatkist geen uitgaven uit voortvloeien. Het Doeleplein is doorsneden met slooten en beplant met boomen; van bebouwing is na tuurlijk nog geen sprake. De opzet van Rot terdam's eerste gelegenheid tot paardrijden is dan ook heel eenvoudig. Be perspectieven voor een instelling als deze zijn gunstig. Rotterdam verkeert in een periode van toenemende welvaart. Er zijn vele rijke koopmans- en magistraatfamilies, wier uiterlijke levensgewoonten medebren gen, dat zij hun zoons laten deelen in alle genoegens, die het leven biedt. Paardrijden speelt daarbij een voorname rol, want veel meer dan thans neemt in de 17de eeuw het paard een belangrijke plaats in het maat schappelijk leven in. In den tijd van absolute afwezigheid van elk mechanisch vervoer middel is het paard 't middel bij uitstek om zich over grootere en kleinere afstanden te verplaatsen. Gereisd wordt er genoeg. De koopmanszoons ondernemen veelvuldig een buitenlandsche reis, niet alleen ter voltooiing hunner opvoeding en verruiming van hun levenservaring, maar ook tot het aanknoopen en versterken van handelsrelaties. De eerste manegeachter de StJorisdoelen Rotterdam kan er op bogen de meest mo derne manége van het geheele land te bezit ten. Des te sterker zullen we ons daarom verwonderen, als we zien, hoe de inrichting van Provinciael's rijschool is. Direct moeten we toegeven, dat de huidige accomodatie zoowel voor ruiter als paard en de geheele entourage der rijbaan wel zeer veel ver schilt met die uit de eerste helft der gouden eeuw. De eerste rijbaan is zeer eenvoudig van constructie. Het voornaamste is eigenlijk niets anders dan een stevige houten paal, die rechtop in den grond is geplaatst; het paard met den ruiter loopt in cirkelgang aan een lijn, die met een wijde lus om de paal is heengeslagen. De pikeur staat in den cirkel en geeft van daaruit zijn aanwijzingen en commando's. De grond bestaat uit aange stampte klei; overdekt is de ruimte niet, zoodat het alleen mogelijk is paard te rijden als het weer het toelaat. Is men de kunst van het rijden eenmaal meester, dan is er natuurlijk gelegenheid te over in de omstre ken van de stad, langs Rotte en Schie, in Kralingen en de ambachten rondom de stad, op de buitenverblijven, die menig Rotter dammer bezit, de rijsport naar hartelust te beoefenen. Hoewel de inrichting maar van bescheiden omvang was, heeft Provinciael veel succes gehad en kon hij bij zijn dood in 1648 aan zijn gelijknamigen zoon een bij de Rotterdam mers geziene en drukbezochte rijschool nala ten. Maar Provinciael junior heeft de karak tereigenschappen van zijn vader blijkbaar niet geërfd en staat behalve als pikeur ook als een geducht vechtersbaas bekend, zoodat de met zorg opgebouwde rijschool al spoedig is verloopen en de hospes (stadskastelein) van de aangrenzende St. Jorisdoelen van de gelegenheid gebruik maakt om beslag op den nabijgelegen paardenstal te leggen. Wie het werk daarna voortzetten? Bij de eerstvolgende eeuwwisseling schijnt de stadsmanège zoo goed als verdwenen te zijn, rnaar in 1710 probeert Adriaen Rood haar uit haar verval op te heffen. Hij krijgt van de stad de schuur in gebruik, die achter op het Doeleplein staat en die door de schutters op gezette tijden voor hun wapenoefeningen gebruikt wordt. Den paardenstal moet hij met den stadskastelein deelen. Hij wordt stadspi- keur, maar krijgt geen toelage, zoodat hij ge heel met eigen middelen de exploitatie van de manége gaande moet houden. Beperkt cre- diet is de oorzaak, dat hij hierin niet slaagt en reeds na een jaar weer van het tooneel verdwijnt. Frederik Schreuder, een Duitsch pikeur, die met meer vertrouwen de stads manège in 1711 heropent, ziet kans in 1715 van het stadsbestuur een jaarljjksche toelage van ƒ250 te krijgen. Onder zijn leiding ont wikkelt de rijsport zich in die mate, dat hij acht jaar later weet door te zetten, dat de stad een nieuwen stal voor 24 paarden bouwt en bovendien een woning voor hem sticht, ter wijl een brug over de Binnenvest (op de plaats waar nu de ingang van de Doelezaal ligt) de toegang tot de manége aanmerkelijk verbe tert. Tegelijk komt de manége geheel afge scheiden te liggen van de Doelen, al blijft natuurlijk de gelegenheid bestaan zich bij den kastelein te verfrisschen met een versch ge tapte kruik bier of een roemer klaren wijn, of in de gelagkamer na het paardrijden samen te komen met zijn vrienden en er het laatste nieuws te hooren. Vóór zijn dood in 1748, weet Schreuder door te zetten, dat zijn jongste zoon Hendrik, dien hijzelf opgeleid heeft, hem zal mogen opvol gen in zijn stadsbetrekking en smaakt hij de voldoening het succes te constateeren, dat zjjn oudste zoon, Jan Frederik Schreuder, heeft met de door hemzelf gestichte Holland- sche Manége in de Amstelstad, die zich in korten tijd heeft ontwikkeld tot een drukbe zochte en voorname inrichting. Hendrik Schreuder, die over het algemeen even gelukkig de kwade droes, die in 1748 onder zijn paarden uitbreekt, daargelaten manége heeft gehouden als zijn vader, leeft lang genoeg om de misère mee te maken van de woelingen tusschen Oranjeklanten en Pa triotten. Deze hebben voor de stadsmanège nadeelige gevolgen. Van het Pruisische leger, dat door Frederik Willem II gezonden ls om den smaad-te wreken, dien de Patriotten de Prinses van Oranje, de gemalin van den Stad houder, Prins Willem V, hebben aangedaan bij Goejanverweilesiuis, komt een afdeeling huzaren in de Maasstad in garnizoen, welke beslag legt op de stedelijke manége, zoodat Johan Hendrik Basters, een Haagsch pikeur, die sedert eenigen tyd voor Schreuder de rij school bij de Doelen heeft gedreven, tot zijn „merkelijke disavantage" genoodzaakt is te rug te keeren naar de kleinere en ongunstiger gelegen manége aan den Binnenweg, op den Oosthoek van de Zwartepaardenlaan, in het ambacht Cool, welke manége hijzelf in 1781 gesticht heeft en de zijne noemen kan. En als de Pruisen spoedig weer vertrekken en Basters aanstalten gaat maken om terug te keeren naar de stad, slaan twee compagnieën generalfteitscavalerie voor langen tijd hun bi vak in de stadsmenège op en verbouwen de rijbaan voorgoed tot paardenstal. Zoodra is Schreuder in 1792 niet gestorven, of de offi cieren leggen bovendien beslag op de pikeurs woning. Noch om Basters, noch om de rij sport bekommert zich in dezen tijd Iemand. In den Franschen tijd- Eerst als Lode wijk Napoleon de kroon van het Koninkrijk Holland aanvaard heeft, ope nen zich weer perspectieven voor het paard rijden. Basters is dood en zijn schoonzoon, Jo hannes Olier, een Antwerpenaar, wordt in 1810 stadspikeur met een stedelijke toelage, die juist tweemaal zoo groot is als die, waar mee de stad in vroeger jaren den pikeur heeft begunstigd. Aan deze benoeming is echter de voorwaarde verbonden, dat Olier één dag in de week de rijbaan voor het publiek sluit en deze reserveert voor de garde d'honneur van den koning, voor welk corps hij tevens min stens 10 paarden gratis moet beschikbaar hou den. Maar al gauw is teleurstelling zijn deel. Allereerst moet hij spoedig verhuizen naar de manége aan de Zwartepaardenlaan, want nieuwe troepenconcentraties in Rotterdam eischen de rijbaan opnieuw voor stalruimte op, hetgeen voor den pikeur groot financieel na deel beteekent, want overal elders moet hij stalgeld betalen. Daar komt nog big, dat de garde op haar wekelgksche oefendagen aan de oorspronkelijk besproken Woensdag is de Donderdag toegevoegd niet minder dan 26 paarden gebruikt, voor welke niets betaald wordt en die dan ook de kosten niet opbren gen, omdat zjj voor het particuliere rijonder- richt overbodig zjjn. De financieele uitkomsten van het bedrijf zijn treurig. Nog hetzelfde jaar brengt Olier het échec ter kennis van het stadsbestuur, dat hem wel eenige billijke ver goedingen toekent, maar aan de bevoorrech ting van de garde d'honneur geen einde maakt, zoodat er alle reden bestaat om aan te nemen, dat de stad juist ter wille van dit keurcorps uit haar poovere middelen nog zbo'n groote toelage voor den pikeur moet beschikbaar stellen. En dat. de stad dit niet uit eigen be weging doet, maar alleen op aandrang van hoogft-hand zich voor de manége interesseert, mogen we eveneens voor waarschjjnljjk hou den. Olier tenminste verklaart in zjjn kli schrift er zeker van te zijn'" zijn aa*rT~ en toelage uitsluitend te danken te hebben aan het aangekondigde bezoek van keizer Na poleon I en is van meening, dat alleen met het oog daarop zoo'n haast gemaakt is met het openstellen van de manége voor de garde. Olier sterft een half jaar voordat Neder land het Fransche bestuur van zich afschudt en zjjn onafhankelijkheid herkrijgt. Hoewel op kleine schaal, wordt de onderneming voort gezet door zijn zwager Hermanus Nicolaas Basters, een gewezen luitenant, die zich be ijvert de manége het oude aanzien terug te geven, maar er niet in slagen kan een perma nent gezelschap ruiters om zich te vereenigen. Het is alsof alle belangstelling voor het paard rijden verdwenen is. Niet alleen heeft dit ten gevolge, dat de stad de manége in de Doelen laat afbreken (1824), maar ook gelukt het Basters niet zijn rijschool aan de Zwarte paardenlaan tot een centrum van de rijsport te maken, hoewel de stad hem 400 per jaar heeft toegelegd. Zelfs dit is niet voldoende de belangstelling van de Rotterdammers voor de rijsport in gunstigen zin te beinvloeden. In 1830 verzoekt hij dan ook met het oog op de onbevredigende financieele uitkomsten de rij school te mogen opheffen, hetgeen wordt toe gestaan. Hiermede is het lot van de Rotter damsche paardrjjsport, die zonder den steun van de overheid niet vermag te bestaan, be zegeld. Wel heeft Jean Baptist Loisset in 1825 van Burgemeester en Wethouders toe stemming gekregen om een rijschool te openen op de Plaats Concordia aan den Coolsingel_ (bij de latere Aert van Nesstraat), waar Cornelis Berkhout kastelein is en hiér tevens de at tractie aan verbonden van „Olympische" voor stellingen, een soort paardenspel, waar dres suur te zien is door bij Loisset in dienst zijnde instructeurs, maar nog vóór de opheffing van Basters' rjjschool is deze manége al van het tooneel verdwenen en wel door het beangsti gend gemis aan belangstelling voor het paard rijden bij Rotterdam's jeunesse dorée. Niet temin hebben beide rjjscholen het pad geëffend achtergelaten en bij de eerstvolgende poging tot wederoprichting van een rijclub heeft men van de opgedane ervaring dan ook een dank baar gebruik gemaakt, geljjk wij in het ver volgartikel zullen zien. J. P. VAN DER WEELE. Het City-Theater aan de Hoogstraat is het eerste Rotterdamsche bioscooptheater, dat wordt uitgerust met de voor ons land be trekkelijk nieuwe Peerless Maguarc projec tielamp. Vooral in Amerika, maar toch ook reeds in Engeland en Frankrijk, is deze nieuwe lichtbron bij de projectie spoedig in geburgerd, omdat de ondervinding uitwijst, dat bij 'n meer lichtsterke projectie een film veel beter tot haar recht komt. De Peer less schijnt op dit gebied wel een groo te verbetering te zijn. De extra licht-omlijn- de gedeelten in een film, welke door den ca mera-man met veel zorg en overleg worden opgenomen, gaan bij een matige projectie doorgaans verloren. Een goede lichtbron haalt het fotobeeld op en verzekert den toe schouwer ook een rustiger zicht. De „Peerless Maguarc" heeft een spiegel reflex van 35 cM. diameter. De twee hori zontaal geplaatste koperkoolspitsen worden automatisch electrisch aangedreven. Op een zoeker kan de operateur voortdurend den stand van den lichtboog controleeren. Dat de bioscoopoperateur met zoo'n nieuw apparaat in zijn schik is laat zich begrijpen. Maar de bioscoopdirecteur evenzeer, want al zijn de aanschaffingskosten niet gering, de nieu we lichtbron heeft minder stroomverbruik bij een veel hooger lichteffect. Iemand heeft zes Weener stoelen verloren. Hef bericht klinkt vreemd, maar we be hoeven aan de waarheid ervan niet te twij felen. De Gemeentereiniging zegt, ze gevon den te hebben. Het vinden moet volgens het bericht ge pleegd zijn in het Westelijk stadsgedeelte en zoo gesteld, lijkt de mededeeling ons ge schikt om het halve Westen mobiel te maken. Een, fletsplaatje mist men direct, maar zes Weener stoelen Wie zal ze, gaande b.v. van Marconipleln, via Hudsonstraat, Westzeedjjk, Havenstraat en Aelbrechtskade naar het Mathenesser- pleln, achtelöos hebben laten vallen? Hoeveel mensöhen zullen het verlorene ongemerkt on der den voet getreden hebben en zouden zich waneer ze het wisten voor het hoofd slaan, omdat ze niet beter hebben opgelet De mogelijkheid ljjkt ons niet uitgesloten, dat eeiiige huismoeders in het Westen, die zich totmitoe de gelukkige bezitster wisten van zes Weener stoelen, ontijdig aan den schoonmaak beginnen, om te kunnen vaststel len, of ze er werkelijk nog zijn. Een van de kinderen mocht er eens bulten mee zijn gaan spelen, ze aan een vriendje hebben uitgeleend en hebben vergeten ze terug te vragen. De tegenwoordige jeugd Is die van vroeger niet meer Intusschen zal de Reinigingsdienst, indien (hjj onder mogelijk vele adsplrant-verliezers geen keus kan maken, binnen den wettelijk vastgestelden tijd de politie van het gevon dene opgave moeten doen, wil hij niet straf baar worden gesteld. Wat zou Rotterdam moeten beginnen, indien die dienst b.v. zien een dag of drie ging absenteeren, omdat ter uitvoering van een Kantonrechterljjk von nis We moeten er niet aan denken! Een andere vraag is, wat er moet gebeu ren, wanneer onverhoopt na een jaar en zes dagen de verliezer zich nog niet heeft aan gemeld. Maar dat is meer een interne kwes tie van den Reinigingsdienst, en het zou on juist gezien zijn, onis in huiselijk krakeel te mengen, zelfs indien dit nog in ver ver schiet liigt. Ten slotte; de kern van ons praatje is geen fantasie, maar werkelijkheid. Het officieele ons toegezonden bericht luidt: „Gevonden in het Westelijk stadsgedeelte 6 Weener stoelen. Terug te bekomen aan de afdeeling Gem. Reiniging, Westzeedijk 541". Misschien worden we nog in staat gesteld onzen lezers het uiteindelijk lot van de stoe len mee te deelen. We zullen dan niet ver zuimen eere wien eere toekomt! den naam van den eerlijk en vinder voor de tweede maal aan de vergetelheid te ontruk ken. Belooft weer een spannende race te worden. Voor de derde maal zal op Dinsdag 31 Aug. a.s. de Ronde van Feijenoord verreden wor den. De beide vorige keeren is deze wieler wedstrijd een der hoogtepunten geweest van Rêt uitgebreide sportprogramma dat 'op Koninginnedag in de Maasstad pleegt te worden afgewerkt. De belangstelling van de zijde der renners om in deze ronde te starten was wederom zoo groot, dat het bestuur zich genoodzaakt heeft gezien de inschrijving te sluiten. Niet minder dan 120 amateurs en 100 profs zullen dien dag starten. Het traject loopt, evenals vorig jaar, over Maashaven, Putschelaan, Hilledijk, Paul Krugerstraat, Bloemfonteinstraat, Maasha ven, dat door de amateurs die voorm. 9.30 uur vertrekken 36 maal, 90 K.M., gereden moet worden, terwijl des middags om 2.30 uur de profs en onafhankelijken 't traject 60 maal in totaal 150 K.M. zullen afleggen. De jury bestaat ditmaal uit de heeren L. Logger, consul der N.W.U., officieel tij d- waarnemer; W. Ridderhof, speaker; Gebr. van der Wiel, Gebr. Oudenaarden, G. Suiker- buijk, Ossendrecht, v. Claire, Gouderak, N. Starrenburg, juryleden. Deze jury, bestaan de uit leden, die in vroeger jaren zelf actief deelnamen aan de wielersport is dit werk volkomen toevertrouwd. Dat de belangstelling voor de Ronde niet alleen van de zijde der renners groot is moge blijken uit het bijzonder groot aantal premies dat door winkeliers en andere personen is beschikbaar gesteld. Ook H. M. de Koningin heeft van Haar welwillende belangstelling doen blijken door het schenken van twee bijzonder fraaie medailles. Doen wij een greep uit de lijst van de deelnemende amateurs in de morgenuren dan treffen wij er o.m. aan: J. Demmenie, R'dam Aneese, A'dam; A. Andriesen Jr., Leeuwar den; Hofstede, Gouda; G. Schulte, 's-Herto- genbosch; C. Wijdenes, Ouderkerk a.d. Am- stel; T. Pijnenburg, Tilburg; Janssen, Maas tricht; v. d Heijden, Wouw; v. d. Baan, Te- gelen; C. van Overloop, België; Methorst en Poppes, beiden Utrecht, bovendien de beste Rotterdamsche amateurs, zooals A. van der Veken, Hordijk, Scholtens, Nak, Vethaak, Lodewijks Coenradie, N. van Tiggelen, Wee- mering, v. d. Kooy, Langhorst, J. Bloem en vele anderen die in staat geacht mogen worden op een der eerste plaatsen beslag te leggen. Voor den middagkoers hebben de beste Nederlandsche en Belgische profs ingeschre ven o.a. J. Braspenningx, Princenhage; Jan Verveer, J. Saarloos, B. Lauwers, Leeuwen burg, allen R'dam; Overweel, Middelharnis; de Korver, Wilemsdorp; H. Berwers, Delft; v. d. Voorde, Clinge; J- Hellemons, Blclswijk Motké, Utrecht; A. van Amsterdam, Katwijk aan Zee; A. Gijssen, Putte; A. Stuyts, Hoo- gerheide; Gommans, Reuver; de Beer, Am sterdam; G. v. d. Ruit, Capelle a.d. IJssel; Th. Middelkamp, Kieldrecht; van Gagel donk, Breda; P. van Nek, Nieuwendam; Me- dik, Amsterdam; H. Janssen, Breda; Heslinga en v. d. Star, Den Haag; A. en C- Heeren, Seppe; Mostert, Rotterdam; R. Riethoven, Leiden; C. Brongers, Roozendaal; M. en G. Valentijn, St. Willebrord; Martens, Tilburg; Gebr. van Deursen, Venlo; de Belgen Jaack de Meijer, de winnaar van vorig jaar; L. de Reijck, Fr. van Hasselt, van Teemschen, Deurlo, Schillemans en Leemans. Dat ook in deze categorie een felle strijd om de over winning zal ontbranden, behoeft wel geen nader betoog. Werkloozen van de „Arend" hebben bij het graven op Brienenoord een deel van een menschelijk geraamte gevonden. Het moet daar reeds heel lang begraven zijn geweest. Aan misdrijf wordt niet gedacht. Tegen middernacht gisteravond is de 38- jarige derde machinist R. Roxburghwood thuisgekomen aan boord van zijn in de Waal haven aan Boei 31 liggende Engelsche s.s. Antiope. Vermoedelijk is hij met een brandende si garet in den mond naar kooi gegaan en in slaap gevallen, waarna de sigaret in het kooigoed terecht kwam, dat daarop is gaan smeulen. Spoedig stond de hut vol rook. Vermoedelijk is de man door de inade ming van veel rook onpasselijk geworden en is opgestaan om de deur te openen. Zoover kwam hij evenwel niet. Hij zakte op den grond in elkaar. Toen men vanmorgen om 7 uur den man wilde wekken, werd geen gehoor gegeven. Daarop werd de hutdeur geopend en zag men den man op den vloer liggen. Hij was reeds dood, gestikt door den rook. Het lijk is per „Politie 2„ naar het Bureau aan de Parkhaven overgebracht. Vannacht had F. J. Stoel de ouderlijke woning aan de Anna Pauwlonastraat na 'n twist verlaten. Hij vond in dezelfde straat onderdak op een zolder boven de rijwiel stalling van G. van Z., maar is daar in een openstaand luik gestapt en van een hoogte van 3 meter gevallen. Met een hersenschud ding en een hoofdwonde is de jongen in het ziekenhuis Coolsingel opgenomen. De 9-jarige H. Kleinman van de Var- kenoordsehekade is bij het afdalen van de voetbrug aan de Tweede Rosestraat gevallen. Met een hersenschudding is de jongen in 't ziekenhuis Coolsingel opgenomen. In de Bas Jungeriusstraat is de 24-ja- rige kantoorbediende H. Sitskoorn uit de Zaadakkerstraat met zijn fiets komen te vallen en met het hoofd op de trottoirband terecht gekomen. Ook hij liep een hersen schudding op en is in het, ziekenhuis aan den Coolsingel ter verpleging opgenomen. De 54-jarige A. Zwart uit de Dordt- schelaan werd in een winkel aan de Stok roosstraat door een toeval getroffen, viel achterover met het hoofd door 'n vitrineruit en liep een groote snij wond aan het achter hoofd op. Per auto van den G.G.D. is Z. naar het ziekenhuis Coolsingel vervoerd. De 8-jarige D. Verhey uit Tuindorp IJsselmonde zou op het eiland van Brienen oord op een daar liggende roeiboot springen. Hij gleed uit, viel op den rand en brak den linkerarm. Men heeft hem in het ziekenhuis Coolsingel opgenomen- Gisteravond om kwart voor elf wilde de 14-jarige J. de H. in de Openrijstuin in een onbeheerd staanden auto zijn behendig heid op de proef stellen. Hij gaf gas, waar door de auto achteruit reed. De juist pas- seerende 56-jarige vrouw J. J. Langeveld, wonende Ged. Bierhaven, raakte daardoor bekneld tusschen den achterkant van den auto en den muur. Zij kreeg een wonde bo ven het rechteroog. De knaap is door de politie aangehouden. De 53-jarige W. Koot uit de Bootsman straat is op den hoek HavenstraatWaaldijk onwel geworden, in elkaar gezakt en met het hoofd tegen de trottoirband geslagen. Met een hersenschudding is K. in het ziekenhuis Cool- singél opgenomen. Gisteren herdacht de firma I. van Onlangs loodgieter-electriciën hier ter stede, haar 25-jarig zakenjubileum. Hoewel de wensch te kennen was gege ven, dezen dag onopgemerkt te laten voor bijgaan, heerschte er al tijdig in het perceel aan de Schietbaanlaan 3335, (al waar de hoofdzetel van de jubileerende fir ma gevestigd is) een feestelijke stemming. Vele bloemstukken werden bezorgd en het privé-kantoor was bij het betreden hier van door de beide firmanten, de heeren I. en J. van Onlangs, geheel met bloemen gevuld, waartusschen stonden opgesteld de diverse cadeaux van personeel enz. Ook de zoo juist gerestaureerde show room voor sanitaire- en electrische artikelen, deelde in deze bloemenpracht. Buiten het gezondene gaven velen nog door een persoonlijk bezoek blijk van mede leven met de jubileerende firma. i Met ingang van Zaterdag, den 28 Augus tus a.s., is het distributielokaal aan de Van Speijkstr. 68 verplaatst naar Josephlaan 29 b. Gisteravond ontving de Centrale Recherche van het Hoofdbureau van Politie aan het Haagscheveer telefonisch de mededeeling, dat inbrekers bezig waren hun slag te slaan bij de Incassobank aan den Goudschesingel no. 229. Onmiddellijk is een overvalwagen met re chercheurs uitgerukt. Politie van het bureau Meermansstraat, recherche en agenten in uniform, hebben het geheele blok, gelegen tusschen Bosch je en Jonker Fransstraat af gezet. De bovenbewoner van het bankgebouw was juist niet aanwezig, zoodat men vermoe den ging, dat de inbrekers de situatie Ken den en er gebruik van wilden maken. De recherche heeft de daken bezet en het geheele gebouw doorzocht, maar geen in brekers kunnen ontdekken. Het verschijnen van deze groo e politie macht had tot gevolg, dat binnen korten tijd zich een groote nieuwsgie"Se mehschcnme- nigte had verzameld. Toen om half twaalf de politie onverrichter zake terugkeerde, werd de rust hersteld. Aan bovengenoemde school wordt tot en met 30 Augustus een tentoonstelling gehou- den van teekeningen en dictaten, die door de leerlingen gedurende het afgeloopen studie jaar vervaardigd zijn. Naast de keurige electrotechnische en wa terbouwkundige teekeningen, vroeg in één der benedenzalen, op werktuigkundig gebied, een loopkraan met berekening onze aandacht. In de bovenzalen zijn de afdeelingen Bouwkunde, Automobieltechniek en Vlieg tuigbouw ondergebracht. Men ziet daar onder meer een goed doorgewerkt ontwerp van een hotel en een vereenigingsgebouw. Op con structief gebied o.a. diverse trappen. Vergeleken met vorige tentoonstellingen Week ons vooral, dat het hoogste studiejaar voortreffelijk werk te zien geeft, wat ons in het bijzonder opviel bij de aanschouwing van ontwerpen op automobieltechnisch gebied, bijv. een motor, een gangwissel en een va- cuumrem, waarvan de volledige berekenin gen mede aanwezig zijn. Dat de vliegtuigbouwkundige faculteit het gedoceerde tot haar geestelijk eigendom ge maakt heeft, bleek ons duidelijk uit het ge- bodene. De détailteekeningen bijv. zijn met de grootst mogelijke zorg uitgevoerd. Lunch in „De Maas"- Het bestuur van de Nederlandsch—Japan- sche vereeniging gaf een lunch in de Kon. Roei- en zeilvereeniging „De Maas" ter eere van dén heer Masaji Inouye, voorzitter van de Nederlandsch Indische Japansche Ver eeniging en vice-voorzitter van de Japansch Nederlandsche Vereeniging te Tokio, me vrouw Inouye, presidente van de „Women's University" in Tokio, den Japanschen gezant, den heer K. Kuwajima en den Japanschen gezantschapssecretaris Toyda. Van het bestuur der Nederlandsche Ja pansche Vereeniging zaten aan de vice-voor zitter, de heer T. P. Baart de la Faille, de secretaris, de heer W. A. Suermondt, voorts de heer H. P. vkn Vliet, consul-generaal voor Japan te Rotterdam, de heer W. A. Engel- brecht, voorzitter van de Kamer van Koop handel te Rotterdam, de heer Rueb, firmant van Jacobson van den Berg en Co. en mej. Gransberg. In het dezer dagen geplaatst artikel „Rot terdam toeristenstad" werd ook besproken het nieuwe aspect, dat de Coolsingel in de laatste jaren heeft gekregen. De mededeeiing inzake den grond van het vroegere etablis sement „De Unie" blijkt bij nadere informa tie in zijn geheel onjuist te zijn. In verband met de verdere plannen, die de firma Piet van Reeuwijk zeer zeker hoeft, acht zij het niet in haar belang deze plannen nu reeds vast omlijnd wereldkundig te maken. Zondag a.s worden voor de 1ste afdeeling van de wedstrijden om den Koningin Wilhel- mina-beker de volgende ontmoetingen gehou den: U.S.C.—H.W.s., A.V.S.—Pechvogels; 2.30 uur; om den 3de en 4de prijs: verliezer3 van de bovengenoemde wedstrijden. 2de afdeeling: O.D.S.2—Debee. - fffT' Aangiften van 24 Augustus 1937. GEHUWDL. J. P. Wijnbeek jm. 25 j. en E. H. J. Canter Cremers jd, 22 j. Aangiften van 25 Augustus 1937. BEVALLEN: H. M. Spaanderman geb. Post. hoorn d. G. v. d. Wtfngaart geb. Buurman z, M. W. A. Kruklcert geb. Hoher d. J. F. C. v. d. Meulen geb. v. Dijk z. W. J. de Zeeuw geb. Neijs d. F. T. M. Laurense geb. Creemers d. R. Manifargea geb. v. d. Meer (j M. J. v. Leeuwen geb. Groen z. J. Krelj- gér geb. Dekker z. N. Kalle geb. de Heer z. IJ v. d. Herik geb. Sn(jder z. P. Goea geb. Janse d. H. J. Faassen geb. v. Vliet d. T de Bruljn geb. Bliekendaal z. J. Eekhof geb.Helndljk z. C. v. Ast geb. Boer d. F. Ovorwijk geb. Wennekes d. T. B. Witkamp geb. Tilders z. J. M. Hardenbol geb. Kaijzer z. J. V. d. Poel geb. v. RavenswaaU d. J, v. Jole geb. v. d. Wal z. GEHUWD: J. van Baarle jm. 25 j. en M. G. Schots jd. 21 j. G. H. Banatzka jm. 45 J. en W. Radder wede. 46 j. J. T. Bangert jm. 28 j en JP. van den Adel jd. 24 j. B. Blommers jm 24 j. en M. P. E. v. der Beek jd. 20 j. B. L. Boogaard Jm. 22 j. en A. Lljmbaeh jd. 21 j. H. Boom Jm. 22 j. en A. Waardeloo jd. 20 j. P. Breuer jm. 22 j. en L. S. W. van Dijk jd. 19 j. B. Brongers Jm. 21 J. en N. Dah- meencr jd. 21 j. H. van Campenhout jm. 33 J. en P. J. Stiebolt jd. 26 J. B. C. van Damioo jm. 25 .J. en P. de tBrugn jd. 23 j. M. h§«) C. DeJjkers jm. 23 j. en JP. Sta jd. 22 j. 'bRY- Duivcwftardt jm. 32 j. en W. X JJÏÏfnWn Idr SO j. A. W. van Haastrecht jm. 24 j. en G. EjjP$r§{ jd. 23 j. A. C. Hekikng jm. 21 j. en E. F. van Oosterhout jd. 18 J. J. C. K. v. d. Héu4«' im. 24 j. en H. Snikkers jd. 21 j. J. de Jong wedrh. 51 j. en K. van Gelder jd. 44 j. E. van Kooten jm. 27 j. en F. A. Bijkerk Jd. 26 j. J, Lam Jm. 26 j. en A. M. A. Helder Jd. 27 J. H. Lubbers Jm. 26 j. en W. Viergever jd. 21 j. E. C. Nvjman jm. 27 j. en A. Siepman jd. 20 J. J. den Otter jm. 28 j. en A. A. van Dijk jd. 24 j. j. w. F. Schuurs Jm. 30 J, en P. Ketting jd. 23 j C. Severin im. 24 j. en A. B. Verheij jd. 20 j. W. J. Snijder jm. 28 j. en J. H. K. Bratu jd. 24 j. O. M. van der Stap Jm. 31 j. en W. J. van der Laer Jd. 28 J. L. M, Teunissen jm. 21 j. en C. de Bruin jd. 20 j. M. J. C. Versteeg jm. 27 j. en M. van Kuik jd. 23 j. A. van der Walle jm. 25 j, en K, M. Bevelander jd. 24 j. J. J. Witberg jm. 29 j. en M. T. A. v. der Borgt jd. 22 j. A. J. van IJzendoovn jm. 25 j. en P. Willeboordse jd. 24 j. H. aodstra gesch. m. 33 j. en C. M. Bens Jd. 30 j. G. Bloem jm. 27 J. en F. Koetsier jd. 26 j. G. H. van Dilst jm. 24 J. en C. H. Snetep jd. 23 j. A. de Haan jm. 24 J. en N. J. van Eljmeren jd. 25 j. J. M. Hanssen jm. 31 J- en N. Meijer jd. 25 j. N. A. Hazen- broek jm. 30 j. en S. Öfferman Jd. 26 j. H van Helden jm. 29 j. en D. van Wijngaarden jd. 28 j- A. J. Juiin jm. 27 j. en E. Gerritsen Jd. 22 j. D. Ketting jm. 28 j. en F. G. Gouds waard jd. 23 J. J. Lems jm. 26 j. en T. H. Hofman jd. 26 J. H. Maaskant jm. 24 j. en KJ. Bresser jd. 25 j. N. M. Ma(j jm. 26 j. en J. J. Grootenhaar jd. 26 j. A. van der Meter jm. 23 j. en P. Visser jd. 22 j. C. San- derse jm. 24 j. en Al de Vliet jd. 21 j. P. van Schelt jm. 30 j. en E. J. van Leeuwen jd. 25 j. H. J. Vuik jm. 31 j. en J. Groeneweg jd. 26 j. L. van der Zee jm. 26 j. en M. B. Kynka jd. 30 J. R- T. J. F. v. Bodegraven jm. 30 j. en A. J. de Jonge id. 27 J. J. F. Scheffers jm.. 29 j. en A. P. J. H. Konlln jd. 30 j. J. Wold- huis Jm. 28 j. en J. M. Edel jd. 19 J. q. ,j0 Jong jm. 28 i. en A. Broersen je. „2 j. B 0„ Reimer jm. 28 j. en O- C. Noevers jd. 24 j. A. van Trommel jm. 23 jon N. A. Barendee jd. 23 J. G. M. J- Xa Voorde jm. 31 j- cn O. P. Stuiver Jd. 29 j. T. Kegel Jm. 27 j. en M. Platenburg J«- 34 j. p j j Andriessen jm. 27 j. en M- Jon8 jd. 23 .1. S. J. cle Haas im. 25 j- e"„ Katan jd. 24 j. A. van der 'HoeK jm- 123 I-en S. M. Bos jd./ 23 j. G. J„ Ponsen jm. 4 j en j Akkermans jd. 20 J. C. C- Spoormaker jm. 21 j. en E. Mastenbroek jd. B. T. liljsdijk jm. 18 j. en L. van Geenen, 1 J. C. Oudenbroek jm. 28 j. en B. L. Gulikers jd. 26 j. J. H. E, Kop Jansen jm. 26 J. en W. s. Verflirt.h Jd. 25 j. L. J. Verfürth Jbl. 26 j. en G. J. Pors jd. 21 j. H. Hoppener Jm. 25 j. en W. C. van Torre jd. 24 j. J. W. T.. Lllijkx jm. 30 j. en H. A. M. van Alfen jd. 27 J. J. O. Schaeffer jm. 26 j. en N. A. van der Pluljm Jd. 24 j. P. Hamerslag jm. 26 J. en P. C. van Wijk ja. 21 j. de j0ng jm. 31 J. en C. E. Boere jd. 23 j. J. Zondag jm. 43 j. en L. DW. van Bagum jd. 39 jJ. G. Sengers jm. 23 J- en A. M. CKromjong jd. 24 j. M- J' '"aar jm. 22 j. en M. C. van Rysingen id- 20 J. j. Buising jm. 20 J. en S. Riekwel J H. Jansen jm. 23 j. en P. Berkenpas i?'w- Verkoop jm. 22 j. en C. A. P. Vellekoop jd. 21 j. F. C. Brocaar jm. 24 j. en L. van der Leije jd. 21 j. F. J. W. van der f^ugt. jm. 29 j. en H. E. van der Berg Jd- 26 J- P. Ruljs jm. 29 j. en E. J. Butterman jfl. 26 j. B. de Romph jm. 26 j. en N. Nie- mantsverdriet jd. 25 j. A. M. Rademaker gesch, m. 34 j. en D. C. Oschadlin jd. 23 .1- T. J. W(jnnards Jm. 30 j. en A. M. T. G. Reinke jd. 27 j. H. Schaap jm. 30 J. en E. H. de Bruin jd. 28 j. A. J. Veldhoen jm. 29 J. en C. den Breejen Jd. 21 j. M. I. Mastenbroek jm. 29 j. en A. Nootenboom jd. 24 j. G. Lodewgkx jm. 24 J. en K. Bonte. jd. 21 J. H- M. Tergell jm. 28 j. en G. C. Didden jd. 22 j A. J. Haring jm. 26 j. en M. J. Nllssen Jd. 22 j. G, c Simons Jm. 22 j. en T. L. Westbroek jd. 21 j. P. C. Loopik jm. 26 j. en T. van Valen jd. 23 J. W. van der iLnde jm. ,3 j. en M. Nootenboom jd. 19 j. J. M. Bouwman wedr. 47 j. en L. Dubbelman jd. 47 j. F. Woudenberg jm. 27 j. en P. Diener jd. 26 j. J- van Meerkerk jm. 43 j. en G. Gijssen jd. 32 j. A. G. A. Spaan jm. 31 j. en C. G. Woerdcnbach jd. 24 j. F. C. Stevens jm ''6 j en A. van der Werf Jd. 23 .1. W. van Noort jm. 25 j. en P. J, Boer jd. 23 j. OVERLEDEN: T. Visser wedr. van N v Wijnen 69 j. m. v. Es, wede. van G. Prins 87 J- R- j. V. d. Stal, wedr. van H. J. Meilink XZ j; C' H. de Graaff, man van A. v. d. Horst 75 J. E. Poot wede. van A. v. Holst 53 J. A. J. Spierenburg, vrouw van B. v Leeuwen 64 j. W. v. Es, wede. van L. Pons 83 j. J. M. Niël, vrouw van B. Gouttier 45 j. H. Volk, wedr. van E. Slutjt.ers 61 j. A. P. de Bruin, wedr. van A. C. Koning 79 j. T. A. v. Houwelingen, zoon 1 m. C. J. Singels, vrouw- van G. W. Ba.ms 40 j. E. P. Mirer, zoon 5 d. F. C. Zurnieden, wedr. v. G. M. Lemans 63 j. M. BobeldUk, dochter 2 m. M. v. d. Gies- sen, vrouw van H. v. Dongen 27 J. M. Cohen, roan van C. Isaac 39 J. Voorts als levenloos aangegeven: N. VIsaef getx dhipper dochter.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1937 | | pagina 2