i KONINGINNE® JAARDAG. R DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. m STADSNIEUWS. LANDBOUWSCHUUR AFGEBRAND. KETHEL. de oranjefeesten. ROTTERDAM. 61ste JAARGANG No. 17955 DINSDAG 31 AUGUSTUS 1937 DRIE BLADEN. BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM.' TELEFOON INTERCOMM. No. 68085 DE radio-centrale. R. K. SCHAAKVER. STUDIE BRENGT OVERWINNING. SCHEEPVAART. DE NIEUWSTE OFFIGIEELE OPNAME yAN H. M. KONINGIN WILHELMINA. Volksdansen en taptoe voor het Stadhuis. duister tb,rubHrvSrrenVeSnr Vuur met zeven stralen bestreden. DE LORD-MAYOR VAN HULL OP BEZOEK In gezelschap van eenige raadsleden en hoofdambtenaren. MISSIEFEEST VAN DE KRUISHEEREN STUDENTEN- R'DAMSCHE R.K. SCHAAKVEREEN DE RONDE VAN FEIJENOORD. Vethaak wint hij de amateurs. XERXES-VELD AFGEKEURD. VERKEERSONGEVALLEN. DIEFSTAL. De ABONNEMENTSPRIJS van de NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT bedraagt franco bg vooruitbetaling: Per week 20 cent; per maand 85 cent; per drie maanden t 2,55. Bil bezorging franco per poet bedraagt de abonnementsprijs per maand 1 1.10 per drie maanden t 3,—, bfl vooruitbetaling. Incasso- kosten worden niet berekend. LOSSE EXEMPLAREN z*Jn steeds aan ons bureau Koemarkt 4 verkrijgbaar 5 cent per etuk. POSTCHEQUE- EN GIRODIENST No. 81440 Utigave van de N.V. de Courant De Maasbode te Rotterdam. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt: Voor 16 regels 1 1,55, elke regel meer 25 ct. Bij contract aanzienlijke reductie. Reclames tuscheD den tekst dubbel adv.tarief. Llefdadlgheidsadvertentiën half tarief. Familieberichten 10 ct. per regel. Kampioen-advertenties van 20 woorden 0.50 per plaatsing. Elke 5 woorden meer kost 10 ct. Kampioen-annonces en familieberichten wor den geplaatst in de gezamenlijke vier dagbladen: Het Nieuwe Dagblad, de Nieuwe Schiedamsche Courant, de Nieuwe Dordtsche Courant en de Nieuwe Zuid-Hollander. D. Graü..Ong.v.U«»^.k.ri.g bed™,., 3.000 bij lev,n.h»gn invjidi,™., f 2.000 bij overlijd.» tengevolge v.» een .poorwegong.luk; 1.000 bij overladen ..„gevolge v.» een ander ongeval, 250- voor he. verb» van b een oog; 1W- voor b„ verlie, va» oen dnim, bij brenk van de roggegr... o£ bij schedelbreuk; 75 voor be, verlies van een wijsvinger o£ voor be, verhe. v,n de voorn» twee leden van ,11. v.nger. t 50- voor to ,e,l. van ee. vebed,gj,d 2 een dnim. of voor be, verlies van ,wee leden v.„ wijsvinger; f 25 voor be, verlie. van .11. lede. van een andere, vinger, o£ van een lid van w.j.v.ng.r, bij break van boven.™, ^«n, onder,™ o£ onderbeen, kn,»cb,A sleutelbeen of enkel; 10.— voor één lid of twee leden van een anderen vinger. Alles volgens de geldende voorwaarden als eenmaal per maand ra dit blad wordt af0 Heden is onze geëerbiedigde koningin Wilheknina 57 jaar geworden, en van deze 57 jaren zal zij er straks veertig aan de regeering zijn. Dit wordt een verjaardag, dien zij meer dan ooit met groote voldoening en met een innige vreugde des harten mag vieren. Want wat een geluk is haar dit laatste jaar niet toegevallen. Eenige dagen na haar 56sten verjaardag mocht Zij verleden jaar in de eerste dagen van September het voorrecht smaken den aanstaanden prins-gemaal van haar eenige zoo geliefde dochter aan haar onderdanen te kunnen voorstellen. En zij deed i m een persoonlijk accent, waarm een de groote vreugde van haar moe 0nzyrkheeftnde verraste getuige mogen zijn van de nationale vreugde die als een brand van geestdrift oplaaide rond haar konink lijke dochter, wier geliefde en vereerde naam zoo diepgegrift staat in het hart van het Nederlandsche volk. Toen kwam de onvergetelijke sprookjes- dag van 7 Januari, waarop ook haar in 't bizonder weer op zulk een uitbundige wijze betoond werd, hoe warm haar volk deel nam in de vreugde van haar moederhart. En dan nog, altijd in hetzelfde heugelijk jaar, de verrassende aanzegging van de blijde verwachting van een koningskind, dat vóór alles voor de koningin beteekent de gelukkige voortzetting van de aloude oranje-dynastie. Allemaal redenen voor onze Koningin, zoowel als voor hare onderdanen om dezen schoonen verjaardag met groote opgewekt heid te vieren. Bovendien een nieuwe opleving van de volkswelvaart, onder welker kwijnen de Landsmoeder de laatste jaren zoo gebukt ging. Een voor haar rijk gezegend jaar gaat zich afsluiten, en het nieuwe levensjaar vangt voor haar aan onder de meest hoop volle verwachtingen. Want het nieuwe levensjaar, dat nu voor onze Koningin gaat aanbreken, is meteen de in2et van het jubileum eener veertig jarige regeering- Wilhelmina, veertig jaar Koningin der Nederlanden. Hoe heugt ons nog de stralende kronings dag dat wij haar mochten toezingen ^Ko ningin van achttien jaren". Een koningin van achttien jaren, jong en blond, en nu zal zij straks naar wij hopen en bidden, voor ons verschijnen als de gelukkige vorstelijke grootmoeder. Veertig jaar regeering. Zorgen en leed zijn haar niet bespaard gebleven, maar één ster heeft haar als een sterkende engel op haar moeilijk en zorgelijk pad onafgebro ken begeleid; de trouw en aanhankelijkheid van haar Nederlandsche volk. Een steeds groeiende trouw en aanhan kelijkheid, zoo zelfs, dat zij de sympathie en hoogachting heeft weten te verwerven ook van dat deel van haar volk, dat oorspron kelijk principieel afkeerig stond van haar als de draagster van een vorstelijke kroon, en haar thans ook met eerbied en ontzag tegemoet treedt. Dat is de dankbaarheid van een één en onverdeeld volk, die naar haar uitgaat na een moeizaam leven van veertig toegewijde regeerings jaren. Het wereldbeeld rondom haar is in deze veertig jaren veel gewijzigd geworden, maar onze koningin Wilhelmina is het levende voorbeeld gebleven van een vereerd en on aangevochten koningschap, dat het Neder landsche volk veertig jaren in vrede en eensgezindheid heeft bijeengehouden en bewaard. Het 57ste levensjaar, dat zij thans ingaat, gekoesterd door de liefde van een volk en gesterkt door het groeiend geluk van haar kinderen, mag doen verwachten dat zy in regeeringsduur het aantal jaren ya" haar vader, koning Willem III zal overtieffen. Dit is zeker de wensch, de geluksbede, die heden van heel het Nederlandsche vom naar Haar op dezen allerblijdsten verjaar dag zal uitgaan. God zegene en bescherme nog lange jaren onze geëerbiedigde Koningin. I ê/W hilariteit als een der deelnemers de ton water over zich zag uitgestort. Verschillende leden van het hoofdbestuur van de Oranjevereenigin vergezeld van hun dames brachten in de morgenuren een bezoek aan de Dr. Noletstiohtimg, het gemeente-zie kenhuis en aan de Mighallen der T. B. C.-ver- eieniging in (het Sterrebosch. De patilënten van genoemde instdllirlgen ontvingen versna peringen. De liigihallen waren versierd. In de sitad hoorden wij weer een oud geluid. Ferd. Timmermans bespeelde tussdhen 10 en 11 uur weer het carillon van de groote kerk, hadat dit eenige maanden wegens reparatie h^id gezwegen. feet mandolinegezelschap „O. N. I." en het Hakkert Strijk-ensemble onder leiding van <tën heer B. Hakkert heeft in de loop van de morgen concerten gegeven in het Ned. H^rv. Rusthuis, Geref. Rusthuis, St. Jacobs- gas thuis, Lighallen der T. B. C. vereeniging, Hofje van Belois, St. Liduinagesiticht, ge- maente-ziiekenhuis en de Dr. Noletstichting. fn de stad heerscht een feeststemming waar het mooie weer zeker aan meegewerkt heeft. Het gemeentebestuur en de Oranievereeni. gingen zonden nog telegrammen van geluk- wensch aan H. M. de Koningin. Bovemgenoemde vereeniging opent cp Woensdag 8 September het winterseizoen met een bijeenkomst voor beginners en gevorder- den. Heeren schaakenthousiasten zich ver voegen bij Govaents Nieuwsticht 14 of R. Volksbond, Lange Haven 71 des Woensdags 8 September 8 uur. SCHIEDAM, 30 Aug. Aangekomen Noorsch s.s. Novasli, ledig van Rotterdam om te dok ken in de Wiltonhaven. Schiedam, 30 Aug. Vertrokken: Deensch s.sf Jonna, ledig naar Rotterdam; Eng. s.s. Uganda, ledig naar Cardiff; ZiuicbSlavisdh s.s. Nikola Pasic, ledig naar Buenos Ayres. DE KETHELSCHE BRANDWEER. Gisteravond publiceerden we een foto van de brandweer'demonstraties te Overschie. Hej. 'onderschrift mede ons door een fotopets- bureau toegezonden, bleek niet vleiend voor de Kethelsche brandweer. Immers de brand weer van Kethel was aanwezig met haar nieuwe motorspuit waarover we onlangs neg met zooveel lof hebben geschreven. Eere wien eere! Foto Godfried de Groot. Amsterdam. i: Programma 5. Woensdag 1 September. Luxemburg: 8,20 Concert. Diversen- 10.50—11.05. Regional Programma; 11.05 Gramofoon. Parijs Radio: 11.35 Gramo foon Luxemburg: 12.10 Concert. Brjs- sel (Fransch): 1.15 Omroeporkest; 1.50 Gra. mofoon. ParijS Rario. 2,20 Gramofoon. ky^biburg 3.50 Concert. Brussel (Fransch) ^smuziek daarna kwartet. Diver sen. 6.20- 6.50. Luxemburg: 6.507.20. ®russ® (Ned- taal): 7,20 Zang; 9,20 Omroep orkest Diversen: 10.2010.40. Luxem burg- 0.40 Concert; 11,20 Dansmuziek. Diversen: 11,501200 Voor de programma's 1 t.m. 4 raadplege jnen onze rubriek „Uit den aether". ONDERSCHEIDING. Bij Koninklijk besluit is aan dtn heer AT. Eijsberg, kantooi knecmt bij de dienst der P. T. X. alhier, de medaille in brons verbonden aaa de orde van Oranje Nassau toegekend. Gisteravond zijn de feestelijkheden ter ge legenheid van de verjaardag van H. M. de Koningin ingezet. Van de gewone wijze van beginnen met de taptoe was dit jaar afge weken. Dezen keer werd aangevangen met eenige folkloristische dansen, welke uitge voerd werden door de Oranjegarde, vendel Schiedam, versterkt met eenige groepen uit Rotterdam. De belangstelling op de Groote Markt en de straten die op de Groote Markt uit komen, was geweldig groot. Op het bordes van het stadhuis merkten wij o.m. op. weth. T. Slavenburg, het raadslid Th. J. L. v. d. Berg en verder bestuursleden van de Oranje- vereeniging en de Oranjegarde. De burge meester, mr. dr. F. L. J. van Haaren, had aan de Oranjevereeniging bericht gezonden dat hij wegens familie-omstandigheden niet bij de feestelijkheden tegenwoordig kan zijn. Alleen de kerkdienst in de Ned. Herv. kerk zou door den burgemeester bijgewoond zijn, ware het niet, dat door een toevallige sa menloop van omstandigheden een misver stand is ontstaan, waardoor mr. dr. van Haaren niet tijdig van zijn woning is afge haald. Ter voorkoming van stoornis tijdens den kerkdienst heeft de burgemeester tot zijn SPn t niet kunnen bijwonen. f1 B8 UUr marcheerde de Oranje- garde de Groote Markt op. Een viertal meis- eeï, groote W, gemaakt van witte, rose en 1.1a dahlia's welke aan het bordes van het stadhuis werd bevestigd Na dat het Wilhelmus was gezong^Sarden de leden van de Oranjegarde zich in een groote krmg. waarna direct werd begonnen met de verschillende dansen. Aardig werden deze uitgevoerd. Vooral de dans „Als m'n vader en m'n moeder naar de markt toegaan" een boerendans, oogstte luide bijval. De ver schillende costuums deden het goed. Jammer was het dat de Groote Markt zoo lang in het aSmnbiJ negenen arriveerden de verschillende muziekkorpsen voor de Taptoe. Als eerste marcheerde aan het en pijperskorps Harmonie, 'gev°ïg K,.J?; Gusto's muziekvereeniging, St. Am Harpe Davids, en het Stedelijk Muziekkorps. Nadat alle korpsen een plaatsje hadden ge vonden voor het stadhuis, werd begonnen met de taptoe, geslagen door de tamboers van het Stedelijk onder leiding van den directeur, den heer H. H. van Vleuten. Hierna werd door vjin Vleuten en zijn mannen het Wilhelmus gespeeld, waarna een aanvang werd gemaakt met den afmarsch. Harpe Davids en de Har monie gaven voor het stadhuis nog een num mertje ten beste. Hierna vingen de korpsen hun muzikale rondwandeling aan door de verschillende wijken van de stad. Nog lang heerschte er in de stad een gezellige drukte. Door de politie werden verschillende bel hamels, die tüsschen het publiek vuurwerk afstaken, gebracht naar de politiepost op de Groote Markt. De jeugd dient to begrijpen, dat vuurwerk heel mooi is, doch ook gevaar kan opleveren. Het in brand raken van klee- ren is niet uitgesloten. De al te vurige Oranje klanten zijn gisterenavond om tien uur door de verschillende ouders afgehaald. Het Julianapark De schitterende verlichting van het Juliana park met de in kleuren gezette fontein blijkt een groote aantrekkingskracht te hebben. Gisterenavond moesten de menschen queue maken om tot het park te worden toegelaten. Een succes dus voor de Gemeentelijke autori teiten, die het initiatief tot deze verlichting ondersteunden en op zoo grootsche wijze mo gelijk gemaakt hebben. Feest in de stad. Hedenochtend lokte een stralende zon de Oranjefeestvierders naar buiten. Vele vlaggen wapperen vroolijk. Op verschillende deelen der stad zijn straten op eenvoudige wijze ver sierd. De klokken van alle torens beierden dat het een lust was en de muziekkorpsen verzamelden zich tegen acht uur voor het stadhuis, alwaar een aubade werd gebracht. Wethouder T. Slavenburg en echtgenoote na men de honneurs waar voor het Gemeente bestuur. Zij werden door den voorzitter van de Oranjevereenigingheer A. de Bruin, in de burgemeesterskamer toegesproken. Spr. bood namens de burgerij gelukwenschen aan. Hierna speelden het Stedelijk Muziekkorps, St. Ambrosius, Gusto's Muziekvereeniging en Harpe Davids verschillende vaderlandsche lie deren, koralen en psalmen. Op het bordes had den plaats genomen weth. T. Slavenburg en echtgenoote, de heer A. de Bruin en echtge noote, de commissaris van politie, de heer H. Ph. Clasie, alsmede verschillende bestuurs leden van de Oranjevereeniging. Na afloop volgden de muzikale rondwandelingen door de geheele stad. Bezocht werden o.m. het Stedelijk muziekkorps, het Gemeente-zieken huis; de dr. Noletstichting en de lighallen der T.B.C.-vereeniging. Kerkdiensten. In de Groote Kerk aan de Groote 'Markt werd een kerkdienst geelid door ds. J. W. Tonsbeek, alwaar dé voorzitter der Oranje vereeniging aanwezig was. In de Julianakerk aan de B. K.-laan leidde ds. J. v. d. Meulen den dienst. In de R. K. kerken werd Zon dag j.i. het Te Deum na de Hoogmis gezon gen. De Volksspelen. Om tien uur vertrokken de deelnemers en deelneemsters vanaf 'de Ged. Broersvest, voorafgegaan door het Tambour- en Pijpers korps naar het feestterrein in het Volkspark Op het Volkspark aangekomen, begonnen te 11 uur de Volksspelen. Het begin hiervan, de ballon wedstrijd, was iets aparts voor Schiedam. Op een trompetsignaal van een drietal leden van het tambours- en pijpers korps werden de balonnen losgelaten en I zweefden langzaam de blauwe lucht tegemoet. Verschillenden eindigden hun reis al gauw in de toppen van de hooge boomen van het Sterrebosch, maar de meesten gingen verder op hun onbekende bestemming af. Onder leiding van den heer C. van Daalen vingen hierna de verschillende andere spelen aan. Hard werd er door de jeugdige deel nemers gekampt om een mooien prijs te winnen. Vooral het tonnetje steken had de belangstelling' van het publiek. Groot was de ERNSTIGE VAL Zondagmiddag viel mej. C. S., toen zij op het erf van haar vader aan het schommelen was, zoodanig tegen den grond, dat medische hulp moest worden ingeroepen. Op advies van dr. Sauer is zij per ziekenauto naar het St. Hypolitusziekenhuis te Delft vervoerd, al waar de chirurg kneuzingen der ribben con stateerden. GEVONDEN VOORWERPEN Merktang bij F. Voogd, Schied.weg en een duimstok bij J. Verspeek. Gistermiddag is een ïandbouw- schuur, toebehoorende aan G- in 't Hout, wonende Gouwstraat 14 (Charlois) in vlammen opgegaan. Ook een gedeelte van de woning, welke aan de schuur grensde, werd door het vuur vernield- De brand is met zeven stralen gebluscht- De eigenaar was verzekerd Om ongeveer half 5 gistermiddag bemerkte de eigenaar G. in 't Hout, die juist met werk zaamheden in zijn schuur bezig was dat brand was ontstaan in de pakken stroo, die in de schuur lagen opgeslagen. Nog voor hij aan blusschen kon denken, had het vuur zoo snel om zich heen gegrepen, dat in een ommezien de geheele schuur, welke een oppervlakte heeft van 10 bij 30 meter, en die vol stond met pakken stroo, landbouwgereedschappen en een vrachtauto, in lichte laaie stond. Onmiddellijk werd de brandweer gealar meerd en spoedig was slangenwagen 43 onder leiding van brandmeester Schaberg ter plaat se. Met twee stralen op de waterleiding werd de strijd tegen de hoog oplaaiende vuurzee begonnen. Inmiddels waren mede- gearriveerd, de slangenwagens 52 en 44, die respectieve lijk met één en twee stralen aan het blus- schingswerk deelnamen. Daar de achtergelegen woning van den landbouwer mede dreigde een prooi der vlam men te worden, achtte brandmeester Scha berg het raadzaam middelalarm te maken met opontbod van een motorspuit. Motorspuit I was spoedig op het terrein van den brand aanwezig. Deze motorspuit nam daarop met twee stralen aan het blusschingswerk deel. Niettegenstaande men dus in totaal met ze ven stralen heeft gewerkt, is de geheele schuur plus een gedeelte van de woning in vlammen opgegaan. Van den schuur-inventa- ris kon nagenoeg niets worden gered. Twee andere belendende perceelen, gelegen op no. 22 klein I en II hebben van 't vuur te lijden gehad. Van eerst genoemd perceel heeft het dak een oogenblik gebrand, terwijl van laatstgenoemd huisje de zolder, waar waschgoed hing te drogen, is uitgebrand. Om half 7 kon met de nablussching worden begonnen. Het blusschingswerk heeft onder leiding gestaan van brandmeester Schaberg, laten onder leiding van hoofdman van Glin steren. Mede aanwezig was hoofdman Zee man- Op het terrein van den brand waren ach tereenvolgens nog aangekomen de slangen wagens 59, 42 en 51, de motorreservewagen I, waarvan het personeel onder leiding van op zichter Mallan, een gedeelte muur heeft ge sloopt, en motorspuit V, die in reserve heeft afgepakt gestaan. De eigenaar was tegen brand verzekerd. Verwacht wordt: Zwakke tot matigen wind uit Oostelijke richtingen, toenemende bewolking, aanvan kelijk nog droog behoudens kans op onweer en iets warmer. De depressie op den Oceaan werd dieper. De hoogedrukking trekt gedeeltelijk naar Scandinavië, een ander deel ligt nog over ons land en trekt wellicht naar Midden-Europa. Indien de hooge drukking uit onze Omgeving naar Midden-Europa trekt zal de wind aan vankelijk nog uit Oostelijke tot Zuidelijke richting waaien, aanvankelijk zal het fraaie weer nog aanhouden, later volgt toenemende bewolking met kans op plaatselijk onweer* Zon op 6,10, Zon onder 19,49. Maan op 1,53, Maan onder 17,45. Wierijders lichten op van 20,19 tot 5,41. 1 Naar wy vernemen zal de heer Frederick Holmes J. P-, Lord-Mayor van Huil, verge zeld van eenige raadsleden en hoofdambtena ren dezer stad, een bezoek brengen aan Rot terdam. De gasten zullen Donderdagmiddag a.s. te een uur officieel ten stadhuize worden ontvangen. Zondagavond is voor een stampvolle zaal in de Leeuwenstr. door de priesterstudenten van de E.E.P.P. Kruisheeren te Uden opge voerd „De Gril van den Hertog". Het feest werd opgeluisterd door de aanwezighed van den zeereerw. heer Pastoor van de Rosalia - kerk en van de zeereerw. heeren Bakx, de Gruyter en Aengenent en eenige fraters en broeders van de Kruisheerenorde. Het ope ningswoord werd uitgesproken door een stu dent van de Rhetorical Karei Bakker, die schetste wat de studenten van het Udensche college over hebben voor de Missie zoowel onder de trimesters als onder de vacanties. Daarna nam het spel een aanvang. Na 't eerste bedrijf werd door de twee hoofdspelers rondgegaan met de schaal, waar mee ze het mooie bedrag van 22.50 mochten oogsten. De jongens zoowel als de aanwezi gen kunnen op een succesvollen avond terug zien. In de Rotterdamsche R.K. Schaakvereeniging werden de volgende partijen gespeeld voor de zevende ronde van den winterwedstrijd: Koets- heidZeef V2G. v. d. Holstv. Koll VsYsl v. d. WegheHijgemann v. Grieken- Wijsbroek Roemerv. d. Berg 01; KouwenhovenScheerder 10; GroenW. v. d. Holst 01; C. StroobandRemken 10; Velt- Meijer—H. Paap 01; Reichardt—F. Strooband 0—1; VisserLoos 01; RenkensWitteveen 10; Dekkersde Jonge 01; v. d. Schoot Stevens Jr. 10; H. FloorenRemers V20 (regU, v. Teeffelen—v. Paassen 10, 31 Aug.: Groote Kerk, orgelvoordracht, 8.30 uur. Dagelijks: Tivoli-Schouwburg, Het Ca- fétje (De Rotterdammers) 8.30 uur (boven 18 jaar). Groote Schouwburg, Grafin Mar!ra FrizHirsch Operette), 8,15 uur, Zondag ooit 2 uur (volw.) (tot en met 31 dezer). C:r- euS Sarrasani, 'savonds 8 uur (Woensdag, Za terdag en Zondag ook 2 uur). Bioscopen: Goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 2 September, i: Luxor: De zanger van hare hoogheid (volw.); Stu- dio: 't Jochie (v. volw.); Thalia: Ching-ching (volw.); Colosseum: Showboat en: Fn toch trouwden ze (boven 18 jaar); Grand: Swing time (boven 18 jaar); Capitol en City: May time (volw.); Centraal: Itto (boven 18 jaar); Prinses: Jan Ongeluk en Maddelena (v. volw.); Corso: Modern times; Harmome: De fatale bruid en Michael Strogoff de koerier van de tsaar (volw.). Tentoonstellingen: Museum Boymans, collectie Montauban van Swijn- dregt Gemeente-Bibliotheek, permanents Erasmustentoonstelling. Schiedam. 27 en 29 Augustus Openluchtspel „De ge heimen der H. Mis" van Henri Gheon. Tuin Parochiekerk H. Hart van Jesus 200 mede werkenden. Passage theater: Prins en Bedelknaap en De Kampioen. Ongetwijfeld hebben de organisatoren van de Ronde van Feyenoord wederom een groot suc ces geboekt, een succes, dat niet alleen neer komt op de kwaliteit van de ingeschreven ren ners doch vooral ook op de voortreffelijke or ganisatie, die als gewoonlijk bij den heer Rid derhof, voorzitter der R. R. C. Feyenoord, in veilige' handen was, trouw terzijde gestaan door de heeren N. Starrenburg, P. Lourens en J. Schoon, die hun beste krachten aan de voorbe reidende werkzaamheden hebben gegeven, waar door het geheel klopte als een bus. Een groot deel van het traject, o.a. Maashaven en Putschelaan, en door de goede zorgen van de gemeente voorzien van een beter wegdek. De Putschelaan b.v. heeft een schitterende Hambur gerbestrating gekregen, zoodat dit traject sneller is geworden. Het is kort voor de ochtendrace, waaraan zooals men weet de amateurs deelnemen, dat het publiek reeds met duizenden aanwezig is. De toeschouwers staan geduldig langs de trottoirs te wachten, zij kijken naar de renners, die zich los trappen in een ronde vóór de groote race, die zij straks 36 maal in een moordend tempo zul len afleggen. De regeling door de politie onder leiding van hoofdinspecteur A. H W. Weeken- stroo, geassisteerd door de inspecteurs Ver sloot en Wooningh, is in voortreffelijke handen. De wedstrijd- Precies half tien verschenen er honderd ama teurs aan den start. Onder geleide van eenige politiemotoren werd vertrokken voor de Jpoze ronde ter verkenning van het traject. Al direct werd er een snel tempo ingezet door B. Hor dijk, J. J. Demmenie en Wijdenes (Amsterdam) volgden direct achter het peleton, dat zich in een lang bontkleurig lint door de zonnige stra ten slingerde. Van Krimpen (Hendrik Ido Am bacht kreeg door een valpartij pech, hij liep naar de finish en verwisselde van rijwiel. De daardoor ontstane achterstand liep hij na ver schillende ronde weer in en hij lag ver in het tweede peleton. De kopgroep trok hard om het veld uiteen te scheuren. Wijdenes legde beslag op de eerste premie. Het peleton lag nu geheel verspreid. De renners in de kopgroep, bestaande uit Langeveld (Alkmaar), Wijdenes (Amster dam), Hopstaken (Roosendaal), verwisselden in de volgende ronde nog al eens van plaats. De Amsterdammer, Aneese, die een goeden koers fietste? kreeg jammerlijk door een gebroken frame pech, waardoor hij den strijd moest sta ken. De helft van den wedstrijd lag nu achter den rug en reeds vele renners hadden door een ronde achterstand of lekke banden moeten op geven De Feyenoorder Lodewijks zat aan den kop met den Vlaardinger Vethaak. Daarop volg den Wijdenes, Poppes en Josee, die er geweldig aan trokken met afwisselend succes. Poppes kreeg een lekken band, waardoor hij uit de kop groep verdween, doch doordat hij snel van fiets verwisselde, kon hij met het tweede pele ton mee. De kopgroep bestond nu uit Vethaak, Wijdenes, Lodewijks en Van Heeteren. Demme nie was naar de tweede groep verhuisd met Schulte, die er om beurten aan trokken. Nog vier ronden te rijden. Het veld ligt in drie groepen. Nog steeds liggen Vethaak, Wij denes, Lodewijks, Van Meeteren met grooten voorsprong aan den kop. K. Buitendijk, die in de tweede groep lag, moet door kettingpcch op geven. Deze tweede groep bestaat uit acht en de derde groep uit dertig rijders. Schulte doet groote moeite om Josee, die ronden lang achter hem zat, los te krijgen, maar het lukt niet, Jo see wint keurig het sprintje van Schulte en wordt zesde. Er waren naar schatting een 50.000 kijkers langs de lijnen. De totale uitslag is: 1 Vethaak, Vlaardmgen; 90 K.M. in 2 uur, 12 min., 28 sec.2 v. Meete ren, Giessendam 3 Wijdenes, Ouderkerk aan den Amstel 4 Lodewijks, Feyenoord; 5 Josee, Den Haag 6 Schulte, 's-Hertogenbosch 7 Dem menie, Rotterdam; 8 v. Tiggelen, Rotterdam; 9 Ammerlaan, Den Haag; 10 J. Hofstede, Gou da; 11 A. v. d. Heiden. Wouw; 12 J. A. Hof stede, Loosduinen 13 C. Merrienboer, Feyen oord 14 H. Nak, Feyenoord15 M. Poppes, Utrecht, 16 Hopstaken, Roosendaal; 17 Over- beek. Rotterdam 18 Janee, Weert19 Hartog, Amsterdam 20 Kooy, Rotterdam. Naar de „Sportkroniek" meldt, heeft de hoofd consul van den K. N. V. B., de heer Boeljon, het terrein van Xerxes te Schiebroek, afgekeurd. Gisteren heeft de 20-jarige E. Teunis, wo nende op Kralingscheveer, terwijl hij met zijn auto reed op den Boezemsingel en een andere auto wilde voorbijrijden, de 18-jarige wiel- rijdster J. H. Visser, van den Katendrecht- sche Lagedyk, aangereden. Met een schedel breuk is het meisje in zorgwekkenden toe stand door den G. G. D. overgebracht naar het ziekenhuis aan den Coolsingel. De 67-jarige D. Poelik, wonende Goud- sche Rijweg, is gisteren, toen hij in de Jon ker Fransstraat wilde oversteken, aangere den door den 20-jarigen motorrijder J. C. Se- venhuizen uit de Van der Lekstraat. Beide personen kwamen te vallen. Eerstgenoemde bekwam een linker dijbeen-fractuur en een gebroken linker-arm en is opgenomen in het ziekenhuis aan den Coolsingel. De motorrij der kreeg lichte verwondingen aan rechter knie en linker-hand. Na behandeling kon hij het ziekenhuis aan den Coolsingel weer ver laten. Gisteren is de 58-jarige W. de Graaf, wonende aan den Hofdijk op het West-Nieuw- land aangereden door een wielrijder. De man bekwam een linker dijbeenfractuur en is op genomen in het Ziekenhuis aan den Coolsin gel. De 14-jarige C. Tonhof, wonende Entrepot straat, is gisteren op de Boompjes va.i zijn fiets gevallen en onder een auto geraakt. De jongen bekwam een linker enkel-fractuur en is opgenomen '~~L ~"'~1 Coolsingel. in het ziekenhuis aan den Ten nadeele van den agent van politie G. de L. aan de Thorbeckestraat is uit een kleed kamer van het sportterrein aan de Nenijto 'n portemonnaie gestolen, inhoudende/ 13.80,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1937 | | pagina 1