DE MANEGE IN DE KRALINGERHOUT Würl.W DINSDAG 31 AUGUSTUS 1937 is WAT DROK OVERKWAM. Het nieuwe domein van de ruitersport in Rotterdam. Wordt vandaag officieel geopend. „De meest moderne inrichting van Europa, zoo niet ter wereld. I Mijn vriend Piet had het erger meegemaakt. ROTTERDAMSCHE RECHTBANK- BURGERLIJKE STAND. LEERKRACHTEN BIJ HET NIJVERHEIDSONDERWIJS De opleiding voortaan in handen van de samenwerkende amhachts- scholen, de academie en „Vakopleiding". HET NED ROODE KRLIS. TOONEELPROGRAM ROTT. VOLKS UNIVERSITEIT. Nachtelijke oefening te Oostvoorne. V.V.V.-MARSCHEN OP 11 EN 12 SEPTEMBER. UITVAART EN BEGRAFENIS VAN J H J- HEINEN- Exterieur van de nieuwe Rotterdamse he Manege in den Kralingerhout.en Hedenmiddag te half vijf zal de nieuwe R'damsche Manége gelegen in het Kralingsche Bosch, ingang Kralingsche weg, officieel worden geopend in tegenwoordigheid van den Burgemeester en tal van genoodigden. Deze opening- van de nieuwe Rotterdamsche Manége is weer de uiting van den nieuwen geest, welke over de Rotterdammers vaardig is geworden. Het waren mannen van durf en onderne mingslust, maar ook van groote liefde voor hun stad, die het voor-oorlogsche Rotterdam met zijn grandiose ontwikkeling op scheep vaartgebied hebben opgebouwd. In dien tijd is er heel wat tot stand gekomen. Het schijnt, dat na een periode van in zinking een generatie later die oude geest weer over Rotterdam vaardig is geworden. In den laatsten tijd komen hier in Rotterdam dingen tot stand, welke uit dien geest zijn ont sproten. Ook de opening van de nieuwe Rotter damsche Manége in den Kralingerhout mag zeker als zoodanig met eere worden geboek staafd. Na de opening van het beroemde Feijenoord- stadion in Rotterdam-Zuid, waarvoor de heer D. G. van Beuningen zich had gespannen, zien wij nu in Rotterdam de oprichting van een rijschool, welke onbetwist de beste en meest moderne inrichting is te noemen van heel Europa. En dit is het werk geweest van weer een anderen bekenden Rotterdammer, den heer W. van der Vorm. Naast den ingang van den Kralingerhout aan den Kralingscheweg tegenover het Laan tje van Nooitgedacht kon het beter zijn ge kozen werd van gemeentewege een terrein beschikbaar gesteld, ruim 2 H.A. groot. Het veld voor het gebouw heeft afmetingen van 200 bij 100 M. en is zoo groot, dat daarop „concourses hippiques" kunnen worden ge houden, zooals deze op 4 en 5 September onder deelname van de beste ruiters van het land voor het eerst zullen plaats vinden. Ongeveer parallel met de wegen in den Kra lingerhout zijn ruiterpaden in het bosch uit gehakt. Aan de achterzijde van de Manége heeft men door een hek direct toegang tot deze ruiterpaden, welke binnenkort om den geheelen plas zullen loopen. Het gebouwencomplex, zooals het daar thans staat op het eenigszins heuvelachtig zachtoploopend terrein, omgeven door een pit toreske omlijsting van hooge populieren, be- teekent ook voor het stadsbeeld een niet ge ringe aanwinst. Ir. van Tijen, de architect van het complex, heeft hier een goed aanslui tend en ook goed geproportioneerd geheel neer- geplant. Ook de kleur der verwerkte materia len ligt in een aangename harmonie met den hier zeer kleurrijken groenen boschrand. Het gebouwencomplex bestaat uit Manége- hal, de stallen, de bijgebouwen, de club en de Woningen voor directeur en gerant. De ingang voor bezoekers en ruiters is ge legen aan het einde van het voorplein, waarop auto's terzijde kunnen parkeeren. Via een voorportaal bereikt men de trap naar de club en de tribunes of de gang naar de kleedka mers en stallen. Bezoekers van club en uitvoeringen behoe ven zich daardoor niet zonder noodzaak in de eigenlijke manègeruimten op te houden. Aan de achterzijde van het terrein is een dienstingang ontworpen voor leveranciers e.d. Hier ligt, geheel centraal, het kantoor der directie met direct toezicht op de stallen, de gang naar tuig- en kleedkamers, de kamers voor pikeurs en stalpersoneel en de toegang naar de manége en smederij. De groote Manège-hal De maten van de groote rijbaan in de Manègehal bedragen 36 bij 18 meter, wat een vergrooting van het rijoppervlak met on geveer 20 pCt. beteekent tigenover dat van de oude manége in de Tuindersstraat. De rij baan is omgeven door eeri 2.20 M. hooge hoef slag, wat veilig en rustig rijden mogelijk maakt. Een hooggelegen ramenreeks zorgt voor een ruime, maar rustige verlichting en geeft het interieur een rrjzigen indruk. In de groote ramen boven de deuren zijn transpa ranten aangebracht, een geschenk van eenige leden der Sociëteit. In de stalen platen heeft de beeldhouwer Bolle figuren geplaatst. Des avonds wordt hiermede ook een aardig effect bereikt, omdat dan de figuren zich naar bui ten afteekenen. Een volkomen origineele vin ding. In tegenstelling met de oude Manègehal be vindt zich de tribune in de nieuwe hal aan de lange zijde, terwijl de loge voor de muzi kanten tegen een der korte wanden is aange bracht. De club is door een foyer, waaraan de toi letten liggen, verbonden met de tribunes. Deze gang ligt pl.m. 3 M. boven het terrein en biedt een goed uitzicht over veld en stallen. De kleed- en tuigkamers liggen onder den foyer aan de verbindingsgang van stallen en club. De kleedkamers zijn voorzien van douche en verwarming. De tuigkamers worden door verwarmingsbuizen goed droog gehouden. De stallen zijn voor de overzichtelijkheid in één langgerekt gebouw ondergebracht. Voor- loopig is op een maximum van 55 plaatsen gerekend, terwijl telkens twee plaatsen als box kunnen worden gebruikt. De boxen liggen op het zuiden aan het ry- veld. Bij geopende bovendeuren zien de paar den uit de boxen hierop uit. De stallen kunnen naar behoefte worden vergroot. In de fun deering is op een dergelijke uitbreiding reeds gerekend. In de berging is nog gelegenheid voor tijdelijk plaatsen van 6 paarden. Deze afdeeling kan zoonoodig als ziekenstal worden benut. De stallen worden rijkelijk verlicht door ramen over de volle breedte en geventileerd door kanalen door den muur heen, met behulp van kiepramen en van verticale ontluchtliigs- schachten. Op deze wijze is bij elke windrich ting en in elk jaargetijde een ruime maar tochtvrije ventilatie mogelijk. Boven de stallen liggen de hooizolders. De hooizolders, tezamen met de dubbele wanden, beschermen de paarden tegen te groote warm te of koude. Een van de gezelligste lokaliteiten van de nieuwe Manége is de Jockey-club geworden. Voor wandbekleeding zijn tal van oude pren ten gebezigd, welke de bekende paardenschil- der Hoynck van Papendrecht indertijd heeft geteekend als modellen voor feestelijke car- roussels. Ook eenige oude litho's hebben een plaats gekregen, naast de portretten van de vroegere directeuren Bang en Reyman. In kleine vitrines, welke zoowel in de club als in den foyer uitkomen zijn een acht stuks por- celeinen beeldjes opgesteld van de bekende Spanische Reitschule van den Hofburg in Wee- nen, terwijl wij bij ons bezoek aan de Manége In de club ook vonden geëxposeerd den grooten zilveren beker, den wisselpijs van het ge meentebestuur van Rotterdam voor het zware springconcours. Op het oogenblik ligt de nieuwe Manége nog eenigszins geïsoleerd voor het verkeer. Doch binnenkort zal er vlak langs de groote nieuwe toerweg voor auto's rond den Kralingerhout komen te lbopen, terwijl het nu nog voor alle rjjverkeer afgesloten laantje van Nooitgedacht binnenkort ook tot een autoweg zal worden verbreed, waarover ook een tram- of busver binding komt te liggen. Op deze wijze zal de Manége zoowel te voet als per fiets, per auto of tram gemakkelijk bereikbaar zijn. Voor Rotterdam als woonstad beteekent de opening van de Nieuwe Rotterdamsche Ma nége een zeer belangrijke aanwinst. VERKOOP VAN BOUWGROND. B. en W. doen den Raad de voorstellen om in beginsel te besluiten tot verkoop aan de navolgende personen van de achter hunne namen vermelde perceelen bouwgrond: a. aan de N.V. Maatschappij tot Bouw en Exploitatie van Onroerende Goederen „Oost" een perceel aan de Van Aerssenlaan, hoek Statensingel, groot 970 c.A., tegen 9000 voor het geheel; b. aan de Coöperatieve Inkoopvereeni- ging van R. K. Manufacturiers „St. Homo bonus" een perceel nabij den Sta ten weg, een gedeelte, groot 1500 c.A., tegen 25, en twee gedeelten, resp. groot 250 en 850 c.A., tegen 5 per M2.; c. aan de heeren L. Reedijk en M- C. A. Jongste een perceel aan de Vlietlaan, groot 50 c.A., tegen 25 per M2.; d. aan de heeren Gebrs. Spindler een perceel aan den Statensingel, hoek Dressel- huysstraat, een gedeelte, groot 808 c.A., tegen 29, en een gedeelte, groot m 276 c.A., tegen 5 per M2.; e. aan de N.V. „Grootstad 8" en de N.V. „Markiezenkwartier"een perceel aan den Stadhoudersweg, hoek Vroesenlaan, groot 1553 c-A„ tegen 40 per M2., zoomede tot uitgifte aan deze gegadigden van een aan grenzend perceel, groot 125 c.A., tegen 30 per jaar; f. aan de Hav Bank (Hollandsche Alge- meene Verzekerings Bank) een perceel aan den Statensingel, hoek Paetsstraat, een ge deelte, groot 605 c.A., tegen 30 en een gedeelte, groot 160 c.A., tegen 5 per M2.; g. aan den heer A. van Leeuwen en de N.V. „Alexander II" twee perceelen aan de Bas Jungeriusstraat, op de hoeken van de Voetjesstraat en de Bonaventurastraat, te zamen groot 1255 c.A., tegen 20.50 per M2.; h. aan de N V. Bouwmaatschappij „Rech ter Maasstad" een perceel aan de Doeza- straat, hoek Lumeystraat, een gedeelte, groot 695 c.A., tegen 23, en een gedeelte, groot 240 c.A., tegen 5 per M2.; i. aan den heer H. Hooghart een perceel aan de Sourystraat, groot 945 c.A., tegen 22 per M2.; j. aan de N.V. Bouw- en Exploitatie Maatschappij „Taborstraat", de heeren van Omme en de Groot en de N.V. Bouw- en Exploitatie Maatschappij Muys en Hane- maayer vier perceelen aan den Statenweg, de Nobelstraat, de Cleyburchstraat en de Sourystraat, resp. groot 1103, 1103, 945 en 945 c-A, tegen onderscheidenlijk 34, 30, 24 en 22 per M2.; k. aan den heer W. Buurman een perceel aan de Meent en de Weste Wagenstraat, groot 181 c.A., tegen loo per M2„ zoo mede het recht tot overbouwing van een per ceeltje ter plaatse tegen 66.66 per M2. overbouwing; 1. aan de N.V. Aannemings Maatschappij Gebrs. van de Luitgaarden en den heer P. Rombouts een perceel aan de Boreelstraat, een gedeelte, groot 1080 c.A., tegen 26.50 en een gedeelte, groot 35 c.A-, tegen 5 per M2. Al gehoord van het geval Drok? vroeg ik aan mijn vriend Piet, die ons allen zooeven in vischerslatljn de baas was geweest en daarom vergenoegd op de kruk voor de toon bank heen en weer wiegelde. Hij verslikte zich bijna in de schuimresten van zijn pilsje, zette het oorglas neer en vroeg laatdunkend: Drok? Drok?? Wie fj q 'dS.t T ■'Mijn buurman aan den anderen kant schoot ervan in den lach en hinnikte: -Nou moe, ben jij nou achterlijk of ben ik het? Ik ben nooit van me leven sterk in vaderlandsche geschiedenis geweest! veront schuldigde Piet zich. Maar daarom niet getreurd! Schenk nog maar es in, Bart! Geen flauwste®! mopperde de andere buurman. Al weet je niet, dat Jan van Scihaffelaar togen Napoleon heeft gezegu „veni, vidi, vici", daarom hoor je toch als goed 'Rotterdammer te weten, wie Drok is! je kan me nog veel meer vertellen! smaalde Piet. Straks wil je me nog wijs maken, dat ie in 't Nederlandsch elftal heeft gespeeld. Ik klopte hem goedkeurend op den schou der: Je mag nooit meer raaien, Piet! Drok heeft inderdaad Heb ik dalyk wel gedacht! zei Piet. Hij is dus een soortement Bakhugs? Ja... maar zonder contract van Reims in zgn zak! Zonde voor 'm! meende Piet, dat be neemt 'm de kans, om ook voor vermoorde onschuld te spelen. Maar... eh... wat is er aan de hand met dien Drok? Aan de hand? Nee, die is goed! grin nikte de andere buurman. Toen gaf deze mij een elleboogje; Vertel 't hem maar niet. Piet is in "staat op te snij en, dat hij een olifant heeft ingeslikt! Hoor ik nog wat, of niet? zei Piet, anders ga ik! En ik vertelde hem, wat Zondag j.l. bij den Zilveren Bal in het Spartastadion bekend is geworden, over de in letterlijken en figuur lijken zin benauwde dagen, welke onze oud- Nederlandsch elftalspeler heeft beleefd. Zooals men weet, is Drok een der goal- getters van R.F.C. Deze is een Hongaarsohen oefenmeester, Molnê.r geheeten, een van die fenomenen, die met den bal jongleeren als een variété-artiest. Deze trainer vatte op een gegeven moment zijn taak van de vroolijke zijde op en deed een „kop"-kunstje voor: hoe men een gulden in de lucht kon werpen en op het voorhoofd opvangen, zonder dat het geldstuk er af rolde. Dro-k zou het ook probeeren, Wierp den gulden omhoog en wijdde met gespannen aan dacht en... met open mond... zijn aandacht aan de valrichting. De gulden viel, maar... in zijn mond. Van schrik slikte hij, slikte nog eens... de gulden zat in den slokdarm en was reddeloos ver loren. Zal je gebeuren! rilde mijn andere buur man. 't Mocht wat! zei Piet, maar liet er direct op volgen: Hoe is het afgeloopen? Nou, je begrijpt, Drok zat in zijn rats, maar hield zich goed en lachte mee met de gijntjes, die 2ijn olubgenooten maakten. Het was echter de lach van den boer, die... Enfin, de rest weet je. Nog nooit had een gulden hem zoo zwaar op zijn maag gelegen en met angstige vooruitzichten van operatietafels en snijdende messen ging hij naar huis. Wel Ver zekerde de geraadpleegde arts hem, dat In voer in vele gevallen doorvoer Petoakehfc, maar toen na één dag, na twee dagen Van angstige spanning, de gulden nog niet; Efin, om jullie niet laniger in. 't onzekere te laten: pas den derden dag is de gulden weer geëxporteerd! Heel. of gewisseld? hinnikte mijn an dere buurman. Interessant geval! vond Piet, maar 't is nog niks bij het mijne vergeleken. Daeht ik het niet! zei mijn andere buur man, hij heeft inderdaad eens een olifant ingeslikt Nee, geen olifant! zei Piet lakoniek, -*■ het was een vat pils! Doe jij me dat maar es na!! het voorarrest en met de bepaling, dat 6 maanden van de straf voorwaardelijk zullen zijn, met een prieftijd van 3 jaar. De verdedigers, mr. H. Schadee, mr. R. J. M. H. Brouwers en mr. W. Noordijk pleitten clementie. De heler- De 37-jarige opkooper L. P„ gedetineerd, die van P. H. de gestolen blokken koper had gekocht, stond terecht wegens heling. Ver dachte gaf toe, dat hij wel begrepen had, dat het koper, dat hem te koop werd aangeboden, gestolen was geweest. Ook over dezen verdachte is een gunstig reclasseeringsrapport üitgebracht en hoewel in dit geval de heler erger is dan de steler want waren er dergelijke opkoopers als verdachte niet, dan zouden de havenarbeiders geen weg weten met gestolen goederen eischte het O.M. tegen P. eenzelfde straf, echter met de bijzondere voorwaarde, dat verdachte het beroep van opkooper vaarwel zal zeggen. Mr. W. Goldschmidt heeft clementie gepleit Geholpen aan den diefstal- Ten slotte heeft zich in verband met dezen koperdiefstal nog te verantwoorden gehad de 46-jarige havenarbeider A. K. die medeplich tig geweest zou zijn, door de fiets van P. H. vast te houden, terwijl deze de gestolen blok ken koper daarop bevestigde. Verdachte gaf toe, dat hij de fiets vastge houden had, maar wat H. daarop gelegd had, zou hij niet geweten hebben. In zijn zaak werd P. H. als getuige ge hoord. Uit diens verklaringen bleek dat ver dachte hem aangeraden had de blokken ko per mee te nemen, in plaats van het metaal- afval, waarom het getuige eerst te doen was geweest. Bovendien had verdachte nog ge zegd, nu maar gauw weg te gaan, want de baas kwam aan. Het O.M. meende, dat, nu verdachte niet tot een ruiterlijke bekentenis kan komen het gunstige reclasseeringsrapport buiten be schouwing moet blijven. Het O.M. eischte 4 maanden gevangenisstraf. Een trouwlustige weduwe beetgenomen- Een gevangenisstraf van 1 jaar en 3 maan den heeft het O.M. geëischt tegen den 36- jarigen bloemist H. de H„ gedetineerd, die relatie had aangeknoopt met de weduwe J. Hendriks te Krimpen a. d. IJssel, wie hij on der voorspiegeling, dat hij haar zou huwen, een bedrag aan geld en eenige kledingstuk ken afhandig had gemaakt. Uitspraken 3 September. Uitspraken- De rechtbank heeft veroordeeld: J. J. W. 26 jaar, magazijnbediende, gedeti neerd, wegens diefstal van een belangrijke hoeveelheid bonten en bontvellen ten nadeele van de firma S. Goudsmit, tot 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf, met aftrek van den tijd in voorloopige hechtenis doorge bracht. I. C„ 19 jaar, magazijnknecht, gedetineerd, eveneens wegens diefstal van bontvellen en mede wegens heling verdachte had voor den vorigen verdachte herhaaldelijk pakken bonten, die deze ontvreemd had, vervoerd tot 8 maanden gevangenisstraf, met aftrek van de voorloopige hechtenis en met bepa ling, dat 4 maanden van de straf voorwaar delijk zijn, met een proeftijd van 3 jaar. E. C. G„ 23 jaar, kantoorbediende, gedeti neerd, wegens heling verdachte had een belangrijk gedeelte van de gestolen bonten aan den man gebracht tot 1 jaar gevan genisstraf. J. de V„ 46 jaar, koopman, gedetineerd, eveneens wegens heling van bonten, tot 9 maanden gevangenisstraf. H. M. G„ 48 jaar, bontwerker, gedetineerd, wegens heling verdachte had een aantal veulenvellen gekocht, die door W. waren weggenomen tot 4 maanden gevangenis straf. F. A. S., 33 jaar, monteur uit Paramaribo, gedetineerd, wegens oplichting van de dienst bode J. H. de Roeck, wie hij onder voorwend sel, dat hij haar zou trouwen een bedrag van 280 had afhandig gemaakt, tot 4 maan den gevangenisstraf. „Zoodra Jantje padvinder werd stond hij er op zijn eigen leventje te lelden." Onvoordeelige logeergast- De 23-jarige typograaf H. A. J. B. zonder vaste, woonplaats thans gedetineerd, heeft in de maanden Mei en Juni tal van hotelhouders hier ter stede gedupeard door gedurende kor- teren of langeren tijd in hun inrichtingen te verblijven, zonder voor de genoten verpleging te betalen. Verdachte had in begin Mei onmin gekre gen met zijn te 's-Gravijhage wonende ouders en hij had het ouderlijk huis verlaten. Een bankbiljet van 10.was zijn eenige bezitting en daarmede begaf hij zich naar Rotterdam in de hoop hier wel spoedig werk te zullen vinden. Drie weken logeerde ver dachte in hotel Simons, waar hij verteld had een goede betrekking te hebben bij de firma Zwartendijk. Maar toen de hotelhouder na 3 weken eens informeerde, bleek hij er onbekend te zijn. Uit dit hotel verdween hij met een schuld van 33. De Zaterdag erop meldde verdachte zich in Huize Padua, waar hij beloofde des Maandags- te zullen betalen. Ook hier verdween hij. Hotel Monopole verstrekte verdachte eveneens lo gies zonder daarvoor betaald te hebben ge kregen en tenslotte was het Hotel Royal aan de beurt. De beheerder informeerde echter bij de politie en dit had tot gevolg dat ver dachte werd aangehouden. In de laatste dagen had verdachte nog twee costuums -besteld, doch de kleermakers werden niet gedupeerd, doordat verdachte aangehouden was, voordat de goederen afgeleverd waren. Het O.M., vertegenwoordigd door mr. H. J. Reumer, achtte de tenlaate gelegde fles- achentrekkerij bewezen. Het reclasseerings rapport is niet al te gunstig en daarmede re kening houdend eischte het O.M. 1 Jaar gevan- genisstarf met aftrek van het voorarrest. De verdediger, mr. R. Brouwers, drong er op aan verdachte nog een kans te geven door hem een voorwaardelijke straf op te leggen. Uitspraak 3 September. Havendiefstallen- Drie havenarbeiders, de 23-jarlge P. H., diens 22-jarige broer L. H. en de 37-jarige F. N. allen gedetineerd hebben terechtgestaan wegens diefstal van blokken koper uit de loods B.B.I. aan de IJsselhaven. De verdachten legden een volledige beken tenis af. Zij waren in Mei werkzaam geweest bij het lossen van een boot met papier toen zij bemerkt hadden, dat in dezelfde loods een partij oude metalen lag opgeslagen. Op twee dagen hebben de verdachten van die partij een elftal blokken koper meegenomen. Dat koper behoorde toe aan de Soc. An. Cobel te Brussel en verbleef op doorvoer in deze loods. Het O.M. wees er op dat over deze men- schen gunstige reclasseeringsrapporten zijn uitgebracht. Hiermee wil het O.M. rekening houden, al vormen havendiefstallen, die zoo veel afbreuk kunnen doen aan den naam van de Rotterdamsche haven, een zeer ernstig feit. Het eischt tegen ieder der verdachten 9 maanden gevangenisstraf, met aftrek van Aangiften van 28 Augustus 1937. BEVALLENC. A. JansenGeensen d. C. de KievitHoogendljk z. E. A. v. Velzen v. d. Hondel z. A. J. L. Lemsde Leeuw z. P. Veltmanv. Oijen z. A. A. Maagdenburg Verhagen d. K. EngelRuck d. V. A. v. Rikxoortde Bruin d. A. SlikkerSujjker- buijk d. J. H. v. d. SteeneLoojjen z. C. J. Krlegep—Riedeman d. C. G. v. d. Sloot— Govers d. W. E. Nuljts—Trees d. J. W. v. d. LaarZom d. A. M. v. d. Leekde Haast z. J. H. MeijerSnytsever z. M. Ver- sendaalTelleman d. K. GroeneveldKoop- mans d OVERLEDEN: R. R. Wood, ongeh. man 36 J. J. Hitzerd, ongeh. man 27 J. H. v. Klave ren, wedr. v. P. Milder 76 j. J. G. Groene veld, wedr. V. K. B. Dankers 80 j. H. J- D. Derickx, ongeh. man 30 j. C. M. Wowijs, wede v. C. v. Noort 84 j. G. W. F- Berghuis man v. H. H. Teeuwe 64 j. M. Hoefsloot, vr. v. J. C. Kwak 30 j. K. Klappe .man v. J. L. v. Mastrlgt 46 j. P. J. v. Raffen, man v. J. C. de Regt 56 j. M. Bakker, vrouw v. L. de Wit 48 j. I. T. Overgauw, wede v. A. Lems 65 j. A. Willemse, ongeh. vrouw 66 j. Voorts als levenloos aangegeven T. C. W. V. Hoeswyk v. Bergen v. d. Grijp, dochter. Aangiften van 30 Augustus 1937. BEVALLEN: L. v. Hasselt geb. Snoek d. E. J. Kleywegt geb. Tiddens z. 3. W. Lien- sen geb. Prins d. W. C. M. Tieman geb, Lau rens d. M, H. Stouten geb. Muller z. H. v. Been geb. Boeki d. G- A. Stamkot geb. den Breejen d. J. M. Pore geb. Noordzij d. A. C. v. d. Haspel geb. Koevermans d. H. ten Berg geb. Moerman d, R. A. Osse- weyer geb. Luiten z. P. E. Geerts geb. Schenkels z. J, P. Timmers geb. Visseren z. C. Brandenburg geb. Wendte d. G. v. Gent geb. Wildschut d. N. v. Putten geb. v. Horssen z. M. A. L. Sugker geb. Tieman d. A. A. V. d. Wal geb. Poot d. J. F. v. Rinpclenstljn geb. Willemse z. C C. v. Rynsbe f en geb. Degellng z. M. W. Schu mann geb. Jalkman d. A. M. Grooters geb. Vos z. W. F. Lubbelinkhof geb, Figge z. W. Caarls geb. Aykens d. J v, E geb. Erkelens z. J. Rejack geb. Sltton d B. F. Kortenhorst geb. Peters z. H. v. d. Vel de geb. Moonen z. G. Gadellaa geb. Voogd 2 drs. A. de Vries geb. Klompenhouwer z. H. G. Tuitel geb. v. Domburg z. en d. A. J, Nederlof geb. Jaschek z. C. v. Over loop geb. den Berg d. E. C. A. v. Amen geb. Bernard z. p. J. Habicht geb. Jansen z. E). A. H. Szllagyi geb. Brooks z. f-- E. T. Luljkenaar geb. Schre'uder d. Blanken geb. v. d. Waal d. G. Schouten geb. den Bolder d H. G. Berkhout geb v. d. Ham z. H. j. Schotel geb. v. Hemert d. A. v. d. Have geb~ Keljzer d - vals geb. Frankhuijzen d. T. A. Hulsbergen geb. Arnols d. - C. J. C. Elenbaas geb. van Putte d. W v. cl. Laan geb. Bloemink z. E. de Hoop geb. de Klerk z. L. M. M. den Hollander geb. de Wit d. C. Kenjsls geb. Barendrecht z. E. Swinkels geb. Ros ters d. C. W. d'Achard geb. v. Enschut de Waard z. A. Broekhuizen geb. v. d, Velden zoon. OVERLEDEN: N. A. Ravia, zoon 3 i j Daniëls, vrouw van J. Wissink 62 1 J b' Benthem, ongeh. man 16 j. n a? Hartnch' wedr. van R. Frieser 85 j - F Vogels wedr van J. V. d. Graaf 85 j. Kalfs wede W r Vpit; SnCi6 78 i- - A- Wiehes, wede. van H J Pitt 85 J. p. stooker wedr. van r?' p ^i^°n It A- Bosman, wede. van S' t S0hlSr 78 J- A. M. Schmidt, man van H. J. Roodhuyzen. 60 j. A. H. Frey, zoon 16 J- A. Mosink, man van M. C. Schnieder 62 j. M. W. Bekker, ongeh. man 47 j. H. Coopman, wede. van A. Meiier 85 j. A. Wou ters. vrouw van F. de Kruyff 79 J. F. H. Steelink, man van H. M. v. Breedyk 74 J. Voorts als evenloos aangegeven: T. P. Kur- pershoek geb, v. Dongen z. J. A. v. Houte geb. Dekkers d. N. v. Bloois geb. Sloof z. A. Debus geb. Beste d. P. B. v. Geem Gisteren hebben wij voor het eerst kennis gemaakt met het Genootschap tot het oplei den van leerkrachten bij het nijverheids onderwijs alhier, althans met een delegatie uit het bestuur. Dat er cursussen zijn voor de opleiding van dergelijke leerkrachten is niet geheel nieuw voor Rotterdam. Reeds meer dan twintig jaar heeft de Vereeniging tot bevordering van de vakopleiding voor handwerkslieden in Nederland kortweg genoemd: de ver eeniging Vakopleiding van die cursussen in stand gehouden. In verband hiermede werd met waardeering de naam genoemd van den heer F. N. Schooneveldt, vroeger leeraar aan de Ambachtsschool, die de op richting heeft meegemaakt. Deze cursussen hebben in den loop der jaren uitstekend gewerkt. Zeer velen hebben hun onderwijsbevoegdheid en daarmede hun positie bij het nijverheidsonderwijs eraan te danken. Het is met een zekeren weemoed-, dat Vak opleiding in het afgeloopen jaar het besluit nam deze taak neer te leggen. Zij begon meer en meer te voelen, dat door de verzwa ring van de bevoegdheden, door de steeds grootere eischen, die werden gesteld, haar eigenlijke doel het bevorderen van de vakopleiding in algemeenen zin op den duur te sterk op den achtergrond zou schui ven. Zij heeft meer een studiebedoeling en deze zou in gevaar kunnen komen. Ook financieel achtte zij het niet langer verantwoord, de opleiding van leerkrachten bij het nijverheidsonderwijs ter hand te blij ven nemen. Daarom is het gelukkig, dat zich nu een apart genootschap heeft gevormd, welke die taak opnieuw en op breeder basis heeft opgevat. De vorming van dit genootschap is mede een gevolg van het feit, dat er in Nederland een landelijk instituut is gekomen, die het vraagstuk van de opleiding van leerkrachten bij het nijverheidsonderwijs landelijk heeft ter hand genomen. Dit instituut zag gaarne, dat er in Rotterdam een pijler kon worden gevormd, waarop de landelijke brug ging rusten. Het nieuwe genootschap wordt gevormd uit de drie Rotterdamsche ambachtsschool- vereenigingen de algemeene, de katholieke en de christelijke de Academie en de Rotterdamsche afdeeling van vakopleiding, die er dus wel bij geïnteresseerd blijft. Deze vijf lichamen hebben elk twee ver tegenwoordigers aangewezen, onder een neu tralen voorzitter. Deze voorzitter is de heer J. de Kanter, secretaris-penningmeester van de vereeni ging „De Ambachtsschool". Voorts bestaat het dagelij ksch bestuur uit de volgende heeren: vice-voorzitter ir. H. Kortlandt, onder-voorzitter der Academie van B.K. T.W.; secretaris: Th. W. Bastiaan- se, directeur van de R.K. Ambachtsschool „St. Joseph"; penningmeester A. Schlah- milch, secretaris van de Ver. voor Chr. Nij verheidsonderwijs alhier. Van groot belang is -aldus de heer de Kanter dat het nijverheidsonderwijs wordt gegeven door personen, die ten volle bere kend zijn voor hun taak. Zij moeten vol liefde voor de opgroeiende jeugd hun werk ter hand nemen en talent bezitten, om de jonge menschen tot flinke werklieden te vormen. ïn een klein land, waar de toeneming van de bevolking zoo bijzonder groot is, zal men er toe moeten komen jonge menschen in de kracht van hun leven te exporteeren. Vroe ger ging men naar Canada als boeren-arbei- der. Dat is nu afgeloopen. Wanneer wij nu Nederlanders naar het buitenland zenden, moeten zij met open armen kunnen worden ontvangen, omdat zij bekwaam zijn. Het is derhalve de taak van het genootschap, om de leiders zoo goed mogelijk te bekwamen. In samenwerking met het Instituut is het bestuur vol moed zijn taak begonnen. Er zijn reeds leerplannen ontworpen en reglementen samengesteld. Dezer dagen is de nieuwe organisatie-vorm definitief tot stand gekomen. Op de statuten is de Koninklijke goedkeuring aangevraagd, terwijl door bemiddeling van het meerge noemde instituut omdat het Genootschap zelf nog geen rechtspersoonlijkheid bezit aan den Gemeenteraad de wettelijk ver- eischte noodigverklaring is aangevraagd, ander zou men voorloopig niet voor over heidssubsidie in aanmerking komen. Als directeur van de cursussen treedt op de heer S. van den Broek, assistent aan de Technische Hoogeschool te Delft. Waar het eigenlijke „onderwijs" zal wor den gegeven, is nog niet bekend. Vakoplei ding had op Zaterdagmiddag de beschikking over enkele lokalen van de Ambachtsschool aan de Tamboerstraat. Of men daar weer naar toe zal gaan, is met geen ja en geen neen te beantwoorden. Het Genootschap staat geheel vrij. Verkeerde de Academie niet in een ge bouwcrisis, dan zou zij op de eerste plaats in aanmerking komen, temeer, omdat van Rijkswege meermalen de wensch is te kennen gegeven, dat de opleiding zou worden bezien in de sfeer van het Middelbaar Technisch Onderwijs. Nu moet er echter omgezien wor den naar andere gebouwen. De samenwer kende ambachtsscholen beschikken over vijf gebouwen en het is niet uitgesloten, dat deze ervoor worden uitgekozen, Het is im mers niet noodzakelijk, dat alles in één ge bouw komt. Ook wanneer er definitief begonnen zal worden, is nog niet met juistheid te zeggen, echter zoo goed als zeker in den loop van dezen herfst. Tot de cursussen zullen ook kunnen wor den toegelaten zij, die zich bekwamen voor werkmeester, bouwkundig-opzichter en over eenkomstige functies Voor het a.s. tooneelsei'zoen is door de kunstcommissie uit het bestuur der Rott. Volksuniversiteit het program als volgt vast gesteld: Serie I: 4 Oct. „Back to Methusalem" van B. Shaw door de Amst. Tooneelver.; 1 Nov. „Lorelei 1937" (French without tears) van Terence Rattigan door het Centraal Tooneel; 13 Dec. „Groote liefde" van Franz MolnSr door Het Masker. Serie II: 18 Oct. „Nachtasyl", van Maxim Gorki door de Kon. Ned. Schouwburg te Antwerpen; 18 Nov.: een stuk uit het reper toire van de Amsterd. Tooneelver.; 20 Dec.: „Maria Stuart" van Joost van den Vondel door het Rott. Hofstadtonoeel. Begunstigd door het mooie weer, heeft de Transportcolonne Rotterdam van het Ned. Roodekruis in den nacht van Zaterdag op Zondag een groote nachtoefening te Oost voorne gehouden. De troep welke onder leiding stond van den commandant Dr. J. Sneyders de Vogel, geassisteerd door de doctoren H. W. de Lang en M. Meeuse, vertrok Zaterdagmiddag per „Voorne Putten" (afvaart Boompjes) naar Oostvoorne waar men circa 7 uur aankwam. Nadat men bij aankomst eerst de noodige werkzaamheden had gedaan, die bij een der gelijke oefening noodig zijn, zooals het opzet ten van tenten, het inrichten van een veld keuken enz., werd met de oefeningen een aanvang gemaakt -Bij de eerste oefening, wer den eenige tientallen gewonden in de dui nen verspreid, welke door de Roode Kruis mannen moesten worden opgezocht, verbon den en daarna naar het ziekenhuis (in dit ge val het kamp) moesten worden vervoerd, waar een en ander door de doctoren werd gecontroleerd. Een tweede oefening was on geveer gelijk, doch hierbij werden enkele prijzen uitgeloofd voor diegenen, die het eerst met de slachtoffers binnenkwamen. Verder werden nog enkele kleinere oefeningen ge houden, o.a- werd een gasaanval behandeld. Tusschen deze oefeningen door, werd gretig gebruik gemaakt van de koffie en thee welke men inmiddels in de veldkeuken had klaar gemaakt. De oefeningen hadden de belang stelling van de kampeerders en gasten al daar, welke voor deze gelegenheid maar niet naar bed waren gegaan. Te circa 5 uur, werd aanstalte gemaakt om te vertrekken, tenten werden weer afge broken, materiaal zooals dekens, verbandma teriaal enz. werd weer ingepakt. Te voet ging men vervolgens naar den aanlegsteiger, waar men om 7 uur zou vertrekken, wat door omstandigheden iets later werd (circa half negen). Ongeveer 11 uur was de troep weer in Rotterdam terug. Alles bij elkaar genomen is deze oefening dus wel geslaagd. Het totaal aantal deelnemers was ongeveer 140 man. Een der sportieve en tevens zeer geslaag de onderdeelen van het V.V.V.-programma van vorige jaren zal ditmaal op denzelfclen voet doorgaan, hoewel de V.V.V.-week mei; of op zeer beperkte schaal zal worden gehou den. Onder auspiciën van een eere-comit,é, waarin de burgemeester van Rotterdam en een aantal autoriteiten, onder meer op het gebied van sport en vreemdelingenverkeer, zitting hebben genomen, zullen op Zaterdag middag 11 en Zondag 12 September a.s we derom de V.V.V.-marschen over afstanden van 18 K.M. (voor personen van 1016 jaar) en 30 K.M. (voor personen boven 14 jaar) worden georganiseerd door de Rotterdamsche Wandelsport Vereeniging (R.W.V.) in samen werking met de Vereeniging voor Vreemde lingenverkeer, Afdeeling Rotterdam. Als punt van vertrek en aankomst is we derom Parkzicht, de voormalige Officieren sociëteit in het Park aangewezen. Het in schrijfgeld is vastgesteld op 60 cent, indien men bij goed volbrengen een medaille als Herinnering wenscht te ontvangen en <pp[9%5 cent, indien men een diploma prefereert. Na 6 September worden deze bedragen met 10 cent verhoogd. Men kan inschreven dour storting van het verschuldigde op giro rjujij- mer 190868 der R.W.V. onder vermelding van. naam, adres, leeftijd en afstand, die men wenscht af te leggen. Het vorig jaar hebben op beide dagen, samen ruim 1000 dames en heeren, waaronder verschillende groepen, aan deze marschon deelgenomen. Ook dit jaar blijkt daarvoor veel belangstelling te bestaan. Onder groote blijken van deelneming is hedenmorgen op het R.K. kerkhof te Voor burg ter aarde besteld het stoffelijk over schot van den aldaar op 68-jarigen leeftijd overleden heer J. H. J. Heijnen, oud-directeur der R.K. H.B.S. alhier. Om half tien werd in de St. Martinus- parochie een plechtige H. Mis van Requiem opgedragen door den zoon van den overlede ne, rector Heijnen van de stichting „Heij- bloem" te Heijthuizen met assistentie van de kapelaans Verhaar en Dekker, beiden van de St. Martinus-parochie, resp. als diaken en sub-diaken. De Schola Cantorum van de St. Jeroens- parochie te 's-Gravenhage voerde onder lei ding van den magister cantus, den heer A. Toneman de wisselende gezangen uit. De absoute en de teraardebestelling werden eveneens door rector Heijnen verricht. Op het R.K. kerkhof zagen we onder de vele belangstellenden dr. P. Kouwenhoven, den tegenwoordigen directeur der R. K. H.B.S. te Rotterdam, den heer P. G. Buskens namens het bestuur dezer school en ver scheidene leeraren en oud-leeraren der school, benevens leeraren van andere onderwijs-in- richtingen uit de Maasstad en de Residentie. mr- L. K. E. van Eyck namens het bestuur v&n de Rotterdamsche Vereeniging voor Ka tholiek Onderwijs, rector H. J. van Hussen als vertegenwoordiger van het R.K. Meisjes- lyceum alhier, den heer J. J. c. Starkenbrug Oud-inspecteur van het Bijzonder Onderwijs, thans schoolopziener, wonende te Voorburg, pastoor J- B. J. M. Möller uit Voorburg, rec tor A. H. Harst uit 's-Gravenhage, dr. C. Feh- tners directeur van het St. Franciscus-gast- huis alhier, verder vertegenwoordigers van verschillende Rotterdamsche schoolbesturen en van diverse Voorburgsche vereenigingen als de Eerewacht van het H. Sacrament de congregatie van de H. Familie, Katholieke Kring en van het Voorburgsche werkioozen- comité, welke laatste vertegenwoordigd was door mevrouw Knaapen. Nadat de teraardebesteling had plaatsge vonden heeft de oudste zoon van den over ledene voor de bewezen eer bedankt. „Ik werd overvaren door een duikboot^ kajjtein 1".

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1937 | | pagina 2