ROND 'N HALF MILLIOEN MKEKUiS Oorlogsbodems varen uit OFFICIEELE CRISIS-PUBLICATIES, DINSDAG 31 AUGUSTUS 1937 Openluchtvoorstelling te Lage Zwaluwe. PRINSELIJK ECHTPAAR NAAR HET LOO. minister van buuren leerde IN DEN BOSCH TIMMEREN. Zijn eenvoudigen leermeester geëerd. I AUDIËNTIE Oud-ministers Koninklijk onderscheiden. YENEZOLAANSCHE GEZANT GAAT HEEN. Zijn opvolger te 's-Gravenhage benoemd. Hr. Ms- NAUTILUS TERUG VAN GIBRALTAR- ZILVEREN JUBILE SINT JOZEF- STUIDEHUIS TILBURG- ZILVEREN KLOOSTER-JUBILEA- JUBILEA P- HEILKER. SECRETARIS-GENERAAL VAN GINKEL- DE NEDERLANDSCHE RONDVLUCHT- STEUN VOOR BLADRIET VAN GEWAS 1937. KONINKLIJKE ONDERSCHEIDING- WATERSTAND OP DEN RIJN. •Vertrek mijnenvegers van Vlissmgen naar Ned.-Indië. Ontroerend afscheid. iarer^Te»glK?=SÏ worden ge. GEEN GOED BEGIN.Bij het oprichten van een tachtig meter hoogen zendermast voor den korte-golf-zender te Jaarsveld is gisteren het gevaarte halverwege omlaag gestort, waardoor in enkele ooggnblikkcn het resultaat der voorbereidende werkzaamheden teniet werd. gedaan. Linksi de, zendermast gaat omhoog; rechtsj, even later, de hulpmaat, heeft, het begeven, d$ masten zijn neergestort. <r J «Pi Doka en schapenboer Gieleken in „Rond 'n half millioen" van Jac. Ballings. Gistermiddag pl. m. 5 uur zijn Prinses Ju liana en Prins Bernhard in de Maybach, met den Prins aan het stuur, van het paleis Soest- dijk naar het Loo vertrokken. Bjj de koninklijke onderscheidingen is er eene die even bijzondere aandacht vraagt. Het heeft H. M. de Koningin behaagd aan Jan Dankers, timmerman te Vught in dienst van de firma Jos. Peynenburg te 's Hertogenbosch te verleenen de bronzen eeremedaille verbon den aan de Orde van Oranje Nassau in ver band met het 50-jarig arbeidsjubileum van Dankers voornoemd. De onderscheiding heeft een bijzonderen achtergrond. Jan Dankers toch is de man die minister van Buuren, minister van Water staat, destijds aan de werkbank het timmer mansvak practisch heeft onderwezen. Samen stonden zij aan de schaafbank, toen de minis ter gedurende de vacanties in zijn studenten tijd practisch werk deed. Z. Exc. heeft zijn leermeester niet vergeten en hem gehonoreerd door hem voor te dragen voor een konink lijk onderscheidlngsteeken. De minister heeft persoonlijk den burgemeester van Den Bosch verzocht, namens hem die onderscheiding uit te reiken. In tegenwoordigheid van de wet houders, den secretaris en de boden in ambts gewaad, werd Jan Dankers met echtgenoote en gezin in de deftige raadszaal ontvangen en hartelijk door burgemeester van Lanschot toegesproken die hem daarna de kleine me daille op de borst hechtte. De burgemeester deed voorlezing van een ministerieelen tele- grafischen gelukwensch, luidende: ,,Wil Jan Dankers, wiens lessen in timmeren ik mij dankbaar herinner, mijn hartelijke gelukwen- schen overbrengen met Koninklijke onder scheiding.. Van Buuren, Minister van Waterstaat." Men kan begrijpen) hoe de eenvoudige tim merman onder den indruk was van dit bij zondere oogenblik. Even was er stilte. Jan bedankt de Koningin, den minister en den burgemeester. Jan's vrouw uitte ook haar dankbaarheid, 't Plechtige oogenblik is dan voorbij. Er wordt een verversching gebruikt en de gemoedelijke Bossche geest trilt los. De burgemeester wijst op Jan en vraagt aan zijn vrouw: „Hedde altijd goed veur 'urn ge- kot? (Heb je altijd goed voor hem ge kookt). ,,Ja burgemister, da hê'k". „Nou hij-is-t-er-anders nie dik van gewor- re", zegt de burgemeester weer. En dan Jan's vrouw: ,,'Ut heet geen vat op um". De gewone audiëntie van den minister van justitie zal Vrijdag 3 September 1937 niet plaats hebben. „Der Vereenigde Haagsche Speler*s", het gezelschap van Pierre Balledux, zijn weer met een nieuw stuk van Jac. Ballings voor den dag gekomen. De schrijver heeft het genoemd „Rond 'n half millioen", een ernstig spel waar in de lach niet ontbreekt, maar er zijn even goed tientallen andere titels denkbaar, die evenmin als deze de groote dramatische lijn I aanduiden, eenvoudig omdat die niet aan wezig is. Het lijkt ons meer en meer een kenmerk van Ballings' werk te worden, dat hij een veelheid van themata tegelijk aanvat en ze portiegewijze opdient, maar tegelijk zijn scè nes zoo breed uitwerkt, dat hij, om den nor malen speeltijd niet te overschrijden, weinig gelegenheid meer heeft tot een forsche, span nende ontwikkeling van een hoofdmotief te komen. Zijn dialoog verveelt geen oogenblik, maar wanneer men midden in het tweede bedrijf nog geen stevigen draad ontdekt, zich wel amuseert doch niet aan de vraag ontkomt waar de auteur eigenlijk naar toe wil, hapert er toch iets aan de constructie. Schrijft Ballings niet te veel en te gemak kelijk? Ons dunkt van wel. Zijn werk wordt veel gespeeld, de vtfaag haar nieuw oeuvre is groot en dat brengt zijn gevaren mee, waarvan er een ook dit is, dat er teveel con cessies worden gedaan aan wat het publiek gaarne hoort en ziet. Met name de gemoede lijke omgang met het heilige. Dan wordt de verf er wat al te klodderig opgelegd, dan komt er veel gezochts bij en dreigt de dialoog even banaal te worden. Zooals hier het geval is. Of krijgen we dien indruk alleen door de bon homie, van de uitvoerenden? Wij kunnen dit nauwelijks aannemen. Daarom zouden wij dit stuk alleen geschikt willen verklaren voor wie boven de 18 jaar is. Overigens ise „Rond 'n half millioen" een appetijtelijk brok volkstooneel, waarin stevige karakters rondloopen van het geijkte soort. Originaliteit hoeft men in de figuren niet te zoeken, wat ons vooral opviel in de rol van Nathalie, welke kennelijk aan „De Fabrieks baas" is ontleend, als werd ze dan in anderen geest gespeeld. Maar Ballings weet er toch altijd weer zoo veel eigens in te leggen door middel van zijn sappigen dialoog en zijn kijk op het leven, dat men hem dit alles niet te zwaar aanrekent. Er blijft daardoor een zekere frischheid in zijn werk, die weldadig aandoet. De „Vereenigde Haagsche Spelers' die het stuk onder regie van Jan van der Linden op. voeren, hebben gemeend de première als open luchtspel te kunnen geven. In zekeren zin leent het zich dan ook voor. De locale kleur vereischt een boerenmilieu, dat nu een exte rieur was geworden. In plaats van binnenshuis speelde de handeling zich nu voor de wornng af, met het geveltje als achtergrond. Een heerlijk romantisch en toch reëel plekje tus- schen knoestige bpomen. Dat het opkomen en weggaan steeds door de deur van het huisje geschiedde en men dus nu en dan zich binnenshuis begaf als men de straat op wilde, stoorde nauwelijks, al was het ons liever geweest, dat de spelers in enkele gevallen om het huisje heen hadden geloopen. Erger vonden we, dat een voorbij trekkende straatmuzikant den indruk wekte, binnenskamers zijn moppen te spelen. Intusschen moeten we gulweg erkennen, dat de opvoering een knalsucces is geworden. De 600 menschen, die zich in een kring voor de Bühne op de speelweide naast de kerk hadden neergezet, gingen aandachtig in het spel op- Er werd veel en hartelijk gelachen en de tranen ontbraken ook niet, dank zij het pit tige, geheel op dit publiek afgestempelde spel van het Haagsche gezelschap. Er zat kleur in en leven, het was volks tooneel van de beste soort, waaraan zooveel behoefte is, en dat men maar al te sporadisch aantreft. De organisators zullen er dan ook allerminst spijt van hebben, dat zij voor de derde maal dit ensemble lieten optreden. We zijn er zeker van, dat zij nog dikwijls terug mogen komen. De opvoering werd gedragen door twee sterke figuren, Gieleken, den schapenboer en Winus Koms, den blind geworden zoon. Pierre Balledux speelde den Gieleken en het hoeft nauwelijks gezegd, dat deze oolijke partij van den Vlaamschen schaapherder een kolfje naar tfn hand was. Hij kent bovendien zijn Pappenheimers en gooide er daarom een schepje op, zoo vaak dit hem in deze omge ving noodig bleek. Daarom had het wel eens den schijn, alsof hij zijn mede-acteurs overspeelde. Het kwam echter het succes ten goede. Winus Koms (Bert van der Linden) was in een woord prachtig. Zijn eerste entrée scheen voor hemzelf nog even een tasten te zijn om ie figuur te vinden, doch de weifeling duurde slechts kort. Hij vermeed iedere overdrijving, waartoe dergelijkerollen zoo gemakkelijk aanleiding geven en wist juist door die sober heid in hem te doen gelooven. Dora Haus speelde moeder Doka. De schrij ver had weinig teekening in haar persoon ge legd en daarom verdient haar goede spel te meer waardeering. Elsje (Dientje van Lier) was een aanneme lijke pleegdochter, maar schoot in haar fiere verontwaardiging tegenover Bruno te kort. Wat misschien ook wel een beetje op rekening komt van dezen verloofde (Teddy Goed), die voor een zwaarder taak werd gesteld, dan hem wel lag. Jan van der Linden beeldde den goedmoedi gen pastoor, zooals we dien langzamerhand uit de stukken van Ballings gaan kennen. Bij Koninklijk besluit zijn benoemd: tot commandeur in de orde van den Nederlandschen Leeuw: mr. P. J. Oud, oud-Minister van Financiën, en mr. J. R. H. van Schaik, oud- Minister van Justitie; is bevorderd tot groot-officier in de orde van Oranj e-N a s s a u: mr. dr. L. N. Deckers, oud-Minister van Land bouw en Visscherij; is benoemd: tot commandeur in de Orde van Oranj e-N a s s a u: mr. M. Slingenberg, oud-Minister van So ciale Zaken; zijn benoemd: tot ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw: jhr. ir. O. C. A. van Lidth de Jeude, oud- Minister van Waterstaat, en dr. ir. H. C. J. H. Gelissen, oud-Minister van Handel, Nijver heid en Scheepvaart. (Reeds geplaatst ln een deel der vorige oplaag.) Een scène uit „Rond 'n half millioen" in de opvoering van de „VerHaagsche Spelers" te Lage Zwaluwe. Vermoedelijk had hij zich totnutoe teveel met de regie moeten bezig houden, om de figuur reeds geheel doordacht te hebben en te be- heerschen Een huwbaar meisje bij de kin te pakken kwam ons voor een geestelijke ook wat al te vrijpostig voor Willem Huysmans voldeed wel als de vrek kige Kozijn Joop, doch had om wille van den stijl van het geheel zijn slechte karakter wat forscher naar voren mogen brengen. Wat hij in dit opzicht te weinig gaf, gaf zijn dochter Nathalie (Erna Balledux) teveel. Zü was wat erg caricaturaal, ofschoon prachtig van grime. Het publiek heeft haar optreden even wel zeer gewaardeerd Lage Zwaluwe heeft een opvoering beleefd zooals 't maar zelden te zien krijgt. Dat was de algemeene opinie. We zijn er dan ook zeker Van, dat „Rond 'n half millioen" in deze ver tolking nog vele malen herhaald zal worden. J. E. Naar wij vernemen zal de gezant van Venezuela bij het Nederlandsche hof, de heer Gustavo Herrera, dezer dagen Den Haag verlaten in verband met zijn benoeming tot gezant te Berlijn. De tegenwoordige Venezolaansche gezant in Berlijn, dr. Silvestre Tovar—Lange, is be noemd tot gezant in Den Haag en zal zich binnenkort daar ter stede vestigen. Dr. TovarLange is eenigen tijd werkzaam geweest op het Venezolaansche departement van buitenlandsche zaken en vervolgens be noemd tot gezant te Berlijn. H. Ms. „Nautilus" is den 28sten Augustus uit Gibraltar hier te lande teruggekeerd. Dinsdag 31 Augustus zal het vijf en twin tig jaar geleden zijn, dat het St. Jozefstudie huis te Tilburg gevestigd werd. De eerste twee jaren was de stichting ge vestigd in een pand aan het Wilhelminapark te Tilburg, doch reeds in 1914 kon het tegen woordige gebouwencomplex aan de Tongerloo- sche Hoefstraat aldaar worden betrokken. Eerste directeur van het huls was Father dr. H. Ahaus. Aangezien de datum der herden king juist valt in de vacantie, ligt het in het voornemen eerst in den loop der volgende maanden het zilveren jubilè op bescheiden wijze te vieren. Op 15 September a.s. hopen in het Moeder huis der Zusters Franciscanessen van de H. Elisabeth te Breda haar zilveren kloosterjubilé te vieren de eerw. zuster M. Eustachia (Ma ria Machielsen geb. te Breda), Zr. M. Calista (Anna Mulkens, geb. te Helmond), Zr. M, Hortensia (Elisabeth Aarts, geb. te UI ven hout). Alsdan viert ook een der Zusters ln de Missie haar zilveren jubilé, n.l. Moeder Philo- thea (Clazina Biemans, geb. te Beek), die met de eerste Misie-zusters in 1925, naar Sumatra vertrok, alwaar zij de moeilijkheden van een pas beginnende Missiestatie heeft meege maakt en heeft medegewerkt tot het tot stand komen van het mooie ziekenhuis der Zusters te Medan. 26 December 1933 werd zij benoemd tot overste van de toen beginnende nieuwe statie op Brastagie, waar zij vol zorg haar zware taak verricht. Te Huize St. Liduina, het herstellingsoord te Brastagie, zal het haar dan ook dezen dag niet aan dankbare be langstelling ontbreken. Zondag 29 Augustus vierde de heer P Heilker te Hoofddorp een aantal zilveren ju bilea, De heer Heilker die lid is van den Partijraad der R.K- Staatspartij en sedert jaren ook behoort tot de R.K. leden der Pro vinciale Staten woonde n.l. 25 jaar in Hoofd dorp. Vijf en twintig jaar was hij er hoofd der R.K. school en evenzoo lang was hij lid en organist van het R.K. parochiaal zang koor. Volgende week zullen de schooljubilea gevierd worden. Zondag vierden de heer en mevrouw Heil ker bovendien hun zilveren bruiloft. De heer Heilker is voorzitter van de interna tionale R.K. Esperantisten Unie. Geen won der dan ook, aldus de M. M., dat uit de kringen der R-K. Esperantobeweging veel belangstelling voor dit feest der familie Heilker betoond werd- Een H. Mis werd op gedragen door den geestelijk adviseur van „Nederlanda Katoliko", pastoor Eras uit Vught, geassisteerd door pater Dito van den K.R.O. en kapelaan Uitdewillige, geestelijk adviseur van het Bredasch Diocees. Op de receptie was ook de voorzitter van den Ned. Kath. Esperantistenbond aanwezig, benevens frater Wigbertus van Zon, die het examencomité vertegenwoordigde. Als het «oo drukkend is, zoo heet dat Ge U slap en ellendig voelt, dat Ge hoofdpijn hebt gekregen van de schelle zon neem dan een "AKKERTJE", dan is 't direct over. Koker met 12 siuks 52 ot. Zakdoosje, 3 stuks 20 et. Reel. 915—5 22 Blijft voorzitter capitulantenraad en georganiseerd overleg^ Naar wij vernemen, ligt het in de bedoe ling, dat de heer C. P. van Ginkel, wiens aftreden als secretaris-generaal van het de partement van defensie wij dezer dagen heb ben gemeld, de functie van voorzitter van den Capitulantenraad zal blijven vervullen. Ook zal hij voorzitter blijven van de com missie voor georganiseerd overleg landmacht (officieren en onderofficieren). Uitslag van den kruisenwedstrijd- Zooals men weet, was aan de Zaterdag gehouden Nederlandsche rondvlucht een kruisenwedstrijd verbonden. Deze bestond hierin, dat langs de route op den grond uitge legde linnen kruisen door de deelnemers moesten worden ontdekt en nauwkeurig moesten worden aangegeven op de kaart. In totaal waren langs de route 6 kruisen uitge legd. Het volledig resultaat van dezen wedstrijd luidt: Professionals: le prijs: beker voor den bestuurder: J. A. Bach; beker voor diens pas sagier: H. Zoetelief-Norman. 2e prijs: Chronometer voor den bestuur der: A. F. Postma; chronometer voor den passagier: C. W. Luyendijk. Amateurs: le prijs: Aero-wisselbeker, aan geboden door den heer E. Cremers: graaf B. de Skorzewsky (tevens winnaar van den be ker in 1935) Wisselbeker, aangeboden door het comité van voorbereiding aan den passa gier van den winnaar: A. D. de Koster. 2. prijs: twee electrische klokjes: P. Schel- lekens en diens passagier Rex Newman. Wisselbeker voor de best geplaatste aero- club, aangeboden door den heer K. de Geus van den Heuvel: de Haagsche aeroclub (in. 1935 gewonnen door de Amsterdamsche Aeroclub.) Van bevoegde zijde wordt ons medegedeeld, dat de Nederlandsdhe Akkerbouwcentrale, Bezuidenhout 15, te 's-Gravenhage onder be paalde voorwaarden de bossen bladrlet van het gewas 1937, die op de binnenlandsche markt niet kunnen worden afgezet, zal overnemen, door tusschenkomst van de Algemeene Ver» eeniging voor de Rietcultuur in Nederland. Nadere bijzonderheden met betrekking tot dezen maatregel zullen per circulaire aan de betrokkenen worden bekend gemaakt. Belang hebbenden die deze circulaire op 8 September a.s. nog niet mochten hebben ontvangen, kun nen deze op aanvrage alsnog verkrijgen b(j genoemde Centrale of bij de betreffende af- deeling der hiervoor genoemde vereeniging. Het lijstje van geestelijken, aan wie ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin, dat wij gisteren hebben afge drukt, dient nog te worden aangevuld met den naam van den zeereerw. heer Th. M. Beukers, pastoor te Leiden, voorzitter van het gesticht „De Voorzienigheid" aldaar. Zondag, 5 September a.s. zullen in het klooster „Blumenthal" te Vaals (L.) de eerw. moeder Maria Monnheim en de eerw. zuster Maria Gras haar gouden professiefeest vieren. 31 Aug 30 Aug SI Rheinfeld 2.72 2.67 Coblenz., Breisach.. 1.75 1.66 Trier Kehl 2.75 2.80 Keulen Maxau 4.43 4.40 Dusseldorl Kirchheim 0.34 Ruhrort.. Mannheim 3.23 3.34 Wetter Lohr1.30 1.18 Wesel.... Mainz 0.93 0.93 Emmerik Bingen 1.94 1.98 Duisburi Caub 2.10 2.18 Ruhrsl Te Mainz hedenmorgen 7 uur vrij Aug 30 Aug 2.08 2.11 0.01 1.77 1.20 0.33 rg luis 0.10 1.31 0.06 3.52 dikke mist. 0.01 1.85 1.25 0.40 0.66 0.13 1.38 0.14 3.57 Gistermiddag zijn van Vlisslngen naar Ne- derlandsch Oost-Indië vertrokken de mijnen vegers H. M. Pieter de Bitter, onder comman do van den luitenant-ter-zee eerste klasse ihr J F W. de Jong van Beek en Donk die tevens divisie-commandant is, de Jan van Amstel, onder commando van den luitenant ter-zee tweede klasse G. B. Fortuyn, de Eland Dubois, onder commando van den luitenant-ter-zee tweede klasse E. J- C- der Horst en de Abraham Crijnssen, onam commando van den luitenant-ter-zee e klasse J. R. L. Lebeau. v^prschte Voor het vertrek der schepen heer er aan de aanlegplaatsen in de buitenhaven een geweldige drukte. Onkoefd afscheid van vrouwen, ^erfkonden en verdere familieleden. Vele',„j.r nf _nnT, tranen niet bedwingen, h™en trokken. kwam de onder-com- Te ruim half jne in Zeeland, kapitein- tnwVjnvan der Stad, aan boord van de TV II' inter waar hij op het achterdek Jincte toespraak heeft gehouden: GS Divisie-commandant, officieren, onderof ficieren en manschappen. Gij zijt op het punt naar Nederlandsch Oost-Indie te vertrekken. Dit vertrek heeft thans een bijzondere betee- kenis, omdat gij deze nieuwe schepen zult uitvaren, welke schepen een versterking zul len zijn Harer Majesteit's weermacht in Indië. Echter deze schepen alleen beteekenen niets. Zij krijgen pas waarde door de bemanning en eerst nadat zij ln haar geheel goed ge oefend is en er ,aan boord een goede krijgs tucht heerscht, zijn deze schepen pas een ver sterking voor de weermacht. Ieder van u beteekent een radertje van het geheel. Het moge voor u een voldoening zijn het beste werk te hebben verricht. Ik wensch u toe een goede aankomst in Indië en een behouden terugkeer in Neder land. Leve de Koningin", en een driemaal hoera weerklonk hierna. van De divisie-commandant jhr. de J S Beek en Donk heeft daarop dank gebraeht en eindigde met een: „zij allen, onze verster king en u kunt op ons rekenen. ai wa® kreeg de familie gelegen- emdigd. Nog ev<3handdruk afscheid te nemen heidlom met e ier schepen achter el- en dan stoomen k3piecMig3kUnkt het „Wilhelmus", gespeeld rinnr het muziekcorps van de marine, dat op den Westelijken havenberm staat opgesteld. Daar bevinden zich ook tal van autoriteiten 'Lr wie de commissaris van de Koningin in Zeeland, jhr. mr. J. W. Queries van Ufford, de burgemeester van Vlissingen, de heer C. A. van Woelderen, en talrijke officieren, de xneesten vergezeld van hun dames terwijl ook kapitein van der Stad zich bij dit gezel schap voegde. Een duizendkoppige menigte zwaaide met hoeden, mutsen en zakdoeken. $Iet is een ontroerend schouwspel. m-Statig varen de mijnvegers de Schelde op, begeleid door H. M. Brinio. Allen turen ze 'tt'é, tot zij uit het gezicht zijn verdwenen. 'Vlissingen heeft op waarlijk indrukwekkende wijze afscheid van de oorlogsbodems geno men. De commandant van Hr. Ms. divisie mijn- vegers verzoekt, mede namens de overige op varenden uitdrukking te geven aan aller wel- gemeenden dank voor de vele blijken van belangstelling en medeleven en voor de uit alle deelen van het land ontvangen wenschen voor een goede uitreis CONFLICT MET BEVRACHTINGS. COMMISSIE- Maandag heeft het bestuurscollege van de Snmetkdeder^tïrw^°Uvinng tusschen de vaardigden van de Zwolsche schippers. In te genwoordigheid van een regeeringsvertegen- woordiger werden uitvoerige besprekingen ge houden Een beslissing kon nog met wörden genomen, daar eerst het rapport der be vrachtingscommissie Zwolle moet worden af gewacht.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1937 | | pagina 3