m Hals' portretten- INGEZONDEN. ZATERDAG 4 SEPTEMBER 1937 IJSSELMONDE. VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD. VLAARDINGEN. SCHOONHOVEN. MAASSLUIS. DE LANDBOUWTENTOONSTELLING TE HULST- DE MENSCHEIE KENNIS VAN EEN TOESCHOVWER. MET DE K.N.A.O DOOR NOORDBRABANT. Geanimeerd verloop van den eersten dag. ALLEEN DEZE VLUCHTHEUVELS WWI»-iaïfcIU-4'.kil^biiTiI4 K. K. SCHAAKVER. ROTTERDAM-ZUID. Deze week werd de negende ronde gespeeld van den zomerwedstrijd. Heynijs liet zich een stuk en de partij ontfutselen door Molen dijk, terwijl Norbert tegen Gelton zoo hevig van leer trok, dat laatstgenoemde spoedig in een verloren positie stond. Hilt liet zich door Bezem niet van de wijs brengen, en toen deze een stuk liet instaan was het pleit spoe dig beslecht. De overige uitslagen luiden: DrielvisMens 10, BeydamStevens 1-0, J. EllensP. van Aaien 01, F. van Aaien de Ron 10, HygemannVerschuur 10. Voor de achtste ronde werden de volgende resultaten genoteerd: F. van AaienHyge mann 01, VerschuurHeynens 10, P. v. AaienMolendijk 'Ade RonJ. Elens 10, HiltBezem MensDrielvis ViBeydamNorbert 10, GeltonKeij- zer 10. BIOSCOPEN. Ofschoon in de filmwereld feitelijk geen seizoen bestaat, immers het heele jaar door worden wekelijks de nieuwe programma's aangekondigd en men zelfs in zomerdag uit verkochte zaken aantreft, kondigt het Co losseum theater, Beijerlandschelaan, ne' nieuwe filmseizoen aan met twee hoofdfilms, die de Zuiderlingen zonder twijfel zullen waardeeren. Voor de pauze vertoonen Stan Laurel en Oliver Hardy, de oerkomieken van de Me. tro, hun dolste fratsen, welke bij het pu bliek zeer in den smaak vallen. Undo Stanley overtreft ditmaal den met 'n zigeu- ring getrouwden Oliver in komische dwaashe den, waartoe Oliver hem dan ook, zooals gewoonlijk alle gelegenheid geeft. Na de pauze draait: De Trek naar het Westen, waarin Gary Cooper als de „Wild BUI Hickok" en Jean Arthur, ditmaal dt vrouwelijke postiljon, die heel wat mans is, de hoofdrollen vervullen. Het is een film vol sensatie, romantiek en avontuur, waarin te vens Buffalo Bill zijn rol speelt, maar dan eet» „bendehoofd" Buffalo Bill, zooals wij hem niet kennen. Met een aardige gekleurde te<>- kenfilm „Candy Town" en een uitgebreid journaal biedt het Colosseum deze week zijn bezoekers een interessant programma. In de bioscoop Harmonie draait deze week als eerste hoofdfilm The Texas Rangers, een rolprent die in beeld brengt, hoe roodhuiden en ook blanken Texas onveilig maakten door overvallen op postwagens en het stelen van vee. De z.g. rangers bestrijden deze groepen en stellen zich ten doel van Texas een rustig land te maken. Doch deze kleine wakkere troep staat tegen een geweldige onvermacht. Tafereelen van onverschrokkenheid spelen zich af. Het voorprogramma brengt uitgebreid we reldnieuws benevens een kluchtige danspartij, die wreed door een paar komieken wordt ver stoord. Als tweede hoofdnummer gaat De vliegende dood, een drama in de lucht. Voor personen boven 18 jaar biedt Harmonie deze week een afwisselend en spannend program. In de aangekondigde raadsvergadering kwam allereerst aan de orde 'n schrijven van Ged. Staten betreffende het toestaan tot op neming van gelden voor de verbetering der wegen en wel f 14.544 ten laste van den kapi- taaldienst 1937 terwijl over de jaren 1937 1940 niet meer dan f 6000 ten laste van den gewonen dienst mag worden gebracht. Verder was ingekomen een schrijven van den minister van Onderwijs, waarin wordt medegedeeld, dat de Raad opnieuw een be sluit zou moeten nemen tot ev. heropening van de openbare school in het Westen. Uit het schrijven van den Minister blijkt verder ook, dat op zijn medewerking niet valt te rekenen. Zoo zal het waarschijnlijk ook zijn bij Ged.. Staten. Ook B. en W. en de financiëele com missie meenen, dat er vooralsnog geen kans van slagen is, dat deze school zal worden heropend. De heer Bout (S.DA.F.) vindt dit onjuist wijl wel degelijk met nieuwbouw kan worden begonnen. Het stuk wordt voor kennisgeving aangenomen. Op verzoek van den heer van der Leer (A.R.opp.) worden eerst behandeld de agenda punten 613. Vervolgens kwam in behandeling het voor stel tot aankoop van de Geref. Kerk en Pas torie. De financieele commissie bepleitte in meerderheid wijziging van het plan, waardoor de woningen kunnen blijven bestaan. De voorzitter meende, dat de eigenaren van den grond dit zelf niet willen. Waarom uitstellen? Het is een fait accompli. De kwestie is de prijs voor de Kerk en Pastorie. Besloten' wordt tot aankoop van Kerk en Pastorie voor resp. f 16.000.en f 6.500. terwijl de gemeente daarenboven aan 't kerk bestuur zal zijn verschuldigd een bedrag van 6500 voor aankoop van den benoodigden grond terwijl de bovbouw der kerk tot en met den vloer voor 'n bedrag van 100 aan de Kerk wordt afgestaan. Aan de uitgaven voor de luchtbescherming wordt een apart punt gewijd. Er moet door den Burgemeester een Hbofd van de Lucht bescherming worden benoemd. Nu is door de Begeering uitgemaakt, dat deze gemeente in gevarenklasse I behoort. Een veldwachter mag niet voor deze betrek king worden aangewezen. Voor 1937 zijn alsnog eenige kosten te ma ken maar voor 1938 wordt een hooger bedrag vereischt. Het aangevraagde bedrag is in het bijzonder voor salaris van het te benoemen Hoofd en verdere kosten voor het materiaal. Geschat wordt in totaal f 2000iper jaar. Met algemeene stemmen wordt dit voorstel aan genomen. De gemeente rekening 1938 wordt vastge steld met een batig saldo van f 480.47. Het waterleidingbedrijf sluit over 1936 met een batig saldo van f 3482.85. De oorzaak van veel waterverlies ligt vooral in de meters, welke telkens moeten worden schoongemaakt of vernieuwd. Bovendien kunnen er lekjes zijn in de hoofdbuizen bij de verbindingen, en ver der nog door spuien. Ik zit met mijn hoofd vast, lieveIk ben bang dat we de boot zuilen moeter. koopen Het gasbedrijf over 1936 sluit met een te kort van f 1.500.28 De wijziging der bouwverordening in ver band met de lintbebouwing wordt in bespre king gebracht en besloten wordt aan het ver zoek van G. S. te voldoen en de tusschen- ruimte van 30 meter tusschen de panden te handhaven. Wat de bouwterreinbelasting voor het Zo merland betreft zal de verkoopwarde voor hoogbouw zijn f 14 per M2, voor langs den Kreekschenhaven f 10.— en voor de overige grond f 8.De Zuidzijde blijft bepaald op een verkoopwaarde van f 1.75 per M2. Over de opheffing van den kring Smeets- land voor deze belasting zijn alle leden het eens. Of dit bij de a.s. verkleining van den kring door 'n kleiner uitbreidingsplan „West" zal geschieden, dit zal zeer bedenkelijk zijn. De heer Bout (S.D.A.P.) wil wachten tot dit kleiner plan „West" er is. Besloten worden aan de Ged. Staten te vragen den kring op te heffen voor 1938. RAADSVERGADERING. Den raad dezer gemeente ia bijeengeroe pen op Dinsdag 7 September 1937, de3 na middags 7.30 uur. De agenda omvat o.a. het volgende: Benoeming leden van de vaste raadscom- missiën; grondverkoopen; voorstel tot het verlagen van de rente van een geldeening gesloten met de Rijksverzekeringsbank; voor stel tot het aangaan van een gemeenschap, pelijke regeling ex artikel 19 der „Lager Onderwijswet 1920" met de gemeente Vier- polders; als voorstel tot het aangaan vin een gemeenschappelijke regeling inzake de uit voering van de Vleesohkeuringswet enz. met de gemeenten Sdhiedam, Maassluis, Vlaar- dinger-Ambacht en Maasland; voorstel tot het vaststellen eener algemeene politievercr- dening. KLAP VAN EEN PAARD Donderdagavond heeft de 9-jarige M., ter wijl hg speelde in de weide langs den Juliana- laan te Vlaard. Ambacht, een klap van het daar weidende veulen tegen het hoofd ge kregen, waardoor hij aan het gelaat werd ge wond. Nadat door dr. Huitema de eerste hulp was verleend, is de knaap naar het zieken huis gebracht. GEMEENTERAAD VLAARDINGER- AMBACHT In de Donderdagavond gehouden vergade ring van den Gemeenteraad te Vlaardinger- Ambacht was ingekomen een verzoek om grond in erfpacht aan den Prins Hendriklaan van P. Over de Linden en K. Terleth, voor den bouw van 12 woningen en van de N.V. „Matibo" te Rotterdam voor den bouw van zes woningen aan den Van Linden van den Heuvellsingel. Beide aanvragen werden in handen van B. en W. gesteld om advies. Op het verzoek van de Centrale E3peranto-Pro- pagandacommissie werd besloten tot het be schikbaar stellen van een lokaal der O. L. School voor het geven van een cursus in het Esperanto, zulks echter onder voorwaarde, dat voldoende belangstelling bestaat en deze cursus dus zal gevolgd worden door min stens 15 personen uit deze gemeente. Beslo ten werd tot verkoop aan A. J. Bastiaanse van het aan hem in erfpacht uitgegeven per ceel grond aan den Anth. Knottenbeltsingel tegen een koopprijs van 20 maal den erf- pachtsprijs. Aangegaan werd een ruiling van grond in de Oranjewijk met de N.V. „De Holyweg". Ingevolge art. 13 der Lager Onderwijswet 1920 werd besloten aan A. Olsthoorn een tegemoetkoming te verstrekken in de kosten verbonden aan het bezoeken van zijn kinde ren van de R. K. School te Kethel. Besloten werd deze vergoeding te bepalen op 1 cent per K.M. per schooldag plus de kosten van het rjjwielmerk. Met het oog op den maat- schappelijken toestand van aanvrager zal hem van dezen norm worden uitgekeerd, per kind. Besloten werd medewerking te ver- leenen ingevolge art. 72 van de L. "O. wet aan het bestuur van de Mr. Terpstraschool voor aanschaffing van leermiddelen. Voorts werd besloten, tot het verleenen van garantie je gens de gemeente Vlaardingen voor het ge bruik van gas, water en electriciteit voor aan den Holyweg te bouwen diverse villa's. In de Commissie voor het Grondbedrijf werden de aftredende heeren J van Vliet en G. Harm- sen herkozen. Voor de commissie voor het nazien der rekeningen 1936 van het Burger lijk Armbestuur, het Grondbedrijf en de Ge meente werden benoemd de heeren J. van Berkel en G. Harmsen. Van de rondvraag werd gebruik gemaakt door den heer van der Kooy om te spreken over den Kethelweg en Woudweg en door den heer Harmsen over de loonen der te werk gestelde werkloozen. Ze werden van de zijde van Burgemeester en Wethouders beantwoord. DE FLORALIA-TENTOONSTELLING 1937. Men schrijft ons; Zooals reeds in het kort gemeld zal boven genoemde tentoonstelling dit jaar gehouden worden van 9 tot en met 11 September a.s. in de zaal „Harmonie", Schiedamscheweg, alhier. Dat het weer een fraaie tentoonstelling zal worden, behoeft niet betwijfeld, daar van de 2300 in Mei j.l. uitgegeven stekplanten, de meeste in goede conditie verkeeren, zoodat een groote inzending verwacht kan worden, waarmede iets bijzonders tot stand kan wor den gebracht. Ook de cacteeën-tentoonstelling zal weer iets voor de liefhebbers bieden, daar door de inzenders weer talrijke nieuwe exemplaren geëxposeerd zullen worden. Wat de neven tentoonstelling van bloemiste rij-inzendingen betreft, bestaat dit jaar van de zijde der bloemisten nog grootere belang stelling dan vorig jaar, speciaal om met iets bijzonders voor den dag te komen, waardoor men dus weer van de noodige luisterrijke bij zetting verzekerd is. De bijzondere bezienswaardige attractie op deze tentoonstelling zal de bekende „Echo put" uit Hoog-Soeren vormen, welke alleen reeds een bezoek aan de tentoonstelling waard is, daar deze put met zijn geheimzin nigheid de bezoekers verwonderd zal doen staan over al hetgeen hij voortbrengt. Onder de genummerde toegangsbewijzen, zal een rooktafel met rookstel of thee- met ontbijtservies worden verloot. Voor werkloo zen en hun gezin en voor kinderen is de toe gangsprijs gereduceerd. Voor de 50e, 100e be zoeker enz., zullen weer aardige verrassingen beschikbaar worden gesteld. ARBEIDSBEMIDDELING Als ingeschreven bij de gemeentelijke Ar beidsbemiddeling kwamen op de lijst van 2 September voor in totaal 102 werkzoekenden. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Pieternella, dochter van J. v. d. Hek en G. Muilwijk. ONDERTROUWD: C. Raus, 28 jaren en A. K. Klaaszen, 24 j. GEHUWD: J. M. v. d. Pauw, 32 j. en P. van Gelderen 29 jaar J. G. van Ipenburg 31 j. en K. Harier 25 j. DE „UNIE" UIT AMEIDE Hedenavond zal de muziekvereeniging Unie uit Ameide, onder directie van den heer B. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie.) DE BOTERPRIJZEN. Geachte Redactie, Uit het persbericht, waarbij melding wordt gemaakt van de verlaging van de heffing op boter, wordt door het koopend publiek opge maakt, dat nu met ingang van Maandagmor gen de prijs van de natuurboter met 10 cent per kg. kan worden verlaagd. Daarom willen wy er de aandacht op vesti gen, dat dit geenszins het geval is. Op de eerste plaats is er op Maandagmor gen nog geen boter beschikbaar, waarvoor de lagere heffing betaald is. Alle boter die thans aan het publiek wordt aangeboden i3 door den handel aan dure prijzen gekocht, en by de tegenwoordige omstandigheden is de han delaar niet in staat, daarop verlies te nemen. Maar op de tweede plaats is de export prijs van de boter de laatste weken voort durend stijgende, en aangezien de officieele noteering herhaaldelijk te laag wordt vast gesteld, is de handel verplicht om prijzen te betalen belangrijk boven de officieele notee ring liggende, waardoor de verlaging van de belasting al bij voorbaat gedeeltelijk is te niet gedaan. De inkoopprijzen voor den handel zijn op het oogenblik nog slechts enkele centen la ger dan de prijzen, die voor veertien dagen golden, en daarom zal een verdere verlaging van de belasting moeilijk kunnen uitblyven, als de regeering de boter voor het publiek goedkooper verkrijgbaar wil stellen. Het pu bliek dient dit te weten en zal zich er mede tevreden moeten stellen, dat eerst over een of twee weken de verlaging van 10 cent per kg. ten volle werkelijkheid kan worden. U geachte Redactie bij voorbaat dankend voor de plaatsing, verblyft inmiddels, Coöperatieve Vereeniging van öoter- handelaren „Onderlinge Steun" te Wijk (bij Heusden). A. Hoon alhier een bijzonder concert geven in de muziektent. Bij deze uitvoering zullen o.a. de nummers worden gespeeld, waarmede deze vereeniging op het concours te Wouden berg zulk een groot succes heeft geboekt. DAMMEN De heeren Droog, Bouter, den Hartog, Rond en den Boer, allen lid van de schaak- en dam club Denk en Zet alhier, hebben de tweede ronde van de door Damlust te Stolwijkersluis uitgeschreven damwedstrijden gewonnen. BREEKIJZER IN HET GEZICHT. Gistemamiddag kreeg de arbeider v. d. Meeberg op het werk aan de Schansbrug, een uitschietend breekijzer in zijn gelaat. Hier door brak zijn neusbeen, terwijl de man ver der een ernstige verwonding opliep. Tenge volge van de pijn verloor hij het bewustzijn. Dr. Panzen en een paar leden der E.H.B.O. verleende eerste hulp, waarna hij per draag baar naar huis werd vervoerd. CONCERT Hedenavond van 8 tot 10 uur zal door de muziekvereeniging Kunst NaAfbeW van de N.V. Vereenigde Touwfabrieken een codeert gegeven worden in de tent aan het Fenaco- liusplein. HENGELAARS-CONCOURS Zondag a.s. zullen de plaatselijke henge- laarsvereenigingen weder een concours hou den om den bekenden wiselbeker, welke thans in handen is van de vereeniging V.D.L. Ontvangst ten stadhuize- Zooals gemeld, heeft minister Steenberghe gisteren te Hulst de groote tienjaarlijksche landbouwtentoonstelling geopend. Tevoren werd hij na zijn aankomst in de gemeente ten stadhuize ontvangen. De heer B. Truffino, burgemeester van Hulst, heette Z. Exc. en de overige genoo- digden hier welkom en betuigde zijn erken telijkheid voor de belangstelling der Regee ring in deze voor Zeeuwsch-Vlaanderen zoo gewichtige gebeurtenis. Spr. huldigde het be stuur van de landbouwtentoonstelling en be trok in die huïde ook den N. C. B. en den Middenstand welke laatste eveneens op het terrein een belangwekkende expositie heeft georganiseerd. Speciaal wees spr. ook nog op de cultureele beteekenis van de tentoon stelling. Hij dankte allen, die aan te tot standkoming hebben meegewerkt en besloot met den wensch, dat zij hun moeite door een overweldigend bezoek beloond zouden mogen zien. Minister Steenberghe beantwoordde deze toespraak met slechts enkele woorden. Hij wees er op, dat zijn bezoek beschouwd mocht worden als een blijk van de groote belang stelling der Regeering voor landbouw en nij verheid en als een bijzonder blijk van be langstelling en sympathie voor Zeeuwsch- Vlaanderen. Spr. besloot zijn korte toespraak met zijn beste wenschen voor het welslagen der tentoonstelling en voor den bloei van stad en gewest. Hierna begaf zich het gezelschap naar het tentoonstellingsterrein, terwijl Z. Exc. nog een kort bezoek bracht aan de historische Hulstersche basiliek. Op het terrein aangekomen hield Z. Excel lentie vóór de groote organisatietent van den N. C. B. de toespraak, waarvan wij reeds melding maakten. Koninklijke onderscheiding- In aansluiting aan die rede deelde Z. Exc. mede, dat het H. M. de Koningin had be haagd, den heer A. E. Langenhorst, directeur der R. K. Landbouwwinterschool te Hulst en eersten secretaris van de tentoonstelling, te benoemen tot Ridder in de Orde van Oranje- Nassau, voor welke onderscheiding de heer Langenhorst een kort dankwoord sprak. Tijdens den hierna volgenden rondgang door de verschillende tentoonstellingshallen, sprak nog de voorzitter van den N. C. B., de heer C. Moors. Spr. wees er o.a. op, dat de wen schen van den N. C. B. nog steeds sterk gaan in de richting van een afzonderlijk Departe ment van Landbouw, doch dat de benoeming van Minister Steenberghe in de betrokken kringen met groot vertrouwen was begroet. Na bezichtiging van de tentoonstelling is Z. Exc. op het terrein een lunch aangeboden. Alvorens te vertrekken, heeft Mr. Steen berghe de bekroningen (eerste prijzen) in de afd. Akkerbouw persoonlijk bekend gemaakt. Te circa half 3 is Z. Exc. naar de Residen tie l/JMggekeerd. Een groote portretkunst met veelal onbeteekenende sujetten Men zal goed doen zich door de discussie, die rondom de tentoonstelling te Haarlem groeiende is, niet van de wijs te laten bren gen. Men late zich vooral niet verleiden, dit schitterend overzicht van Hals' werken, zoo als er wel nimmermeer een geboden zal wor den, minder te waardeeren. 't Is niet alles goud wat er blinkt en tegenover menige inzending tnag twijfel gerechtvaardigd lijken, maar dat is niets bijzonders. Het verschijnsel doet zich bij iedere tentoonstelling voor van oude kunst. Er zijn altijd dubieuse werken, door den een erkend, door den ander afgewezen. Schilderijen, die om en nabij geaccepteerd zijn, blijken toch de nabijheid van de boven allen twijfel verheven meesterwerken moei lijk te kunnen verdragen en doen aldus nieu we vraagpunten opkomen. Met certificaten van echtheid, zooals kenners die afgeven, wordt nogal eens lichtvaardig omgesprongen en de kunsthandel suggereert er een mate van zekerheid mee, die in waarheid niet be staat. Het is uiteraard moeilijk „gelukkige eigenaars" van hun som? niet weinig kost bare vergissingen te overtuigen en zoo wor den niet zelden toeschrijvingen ontzien die toch op den duur niet te handhaven zul len blijken. Hoe ook in bepaalde gevallen de „echtheid" kan worden betwijfeld, er is dan nog maar zelden aanleiding tot het groote woord „valsch". Wat is eigenlijk valsch op het ge bied van oude schilderkunst? Deze disquali- ficatie is alleen verantwoord bij bewusten namaak met het oogmerk van misleiding. Daarvan is gelukkig maar zelden sprake. De strijd gaat over een moeilijk te ontginnep grensgebied, waar herhalingen, copieën, werk van leerlingen en verwante confraters tal van schier onontwarbare problemen scheppen. Men' ziet hoe weinig aldus valt uit te richten met simplistische onderscheidingen, zooals het publiek ze pleegt te maken. We moeten daarbij denken aan den ouden Dr. A. J. Do- mela Nieuwenhuis. Men verlangde van hem de verklaring, dat een werk van een Itali- aansch meester niet authentiek kon zijn, maar hij wilde zich daarover niet uitlaten, want, zei hij, het zou best kunnen zijn, dat ook Correggio wel eens een slechten dag heeft gehad! Een andere kwestie is of voor de Frans Hals-tentoonstelling niet een strenger selectie wenschelijk was geweest. Het aantal werken van twijfelachtige kwaliteit lijkt hier nogal aanzienlijk, wat dan ook wel de reden zal zijn dat er zooveel notitie van genomen wordt. Maar de moeilijkheid is hier dan ook bijzonder groot. Dr. J. G. van Gelder heeft haar in „Elsevier" als volgt geformuleerd: Eén ding is duidelijk en dat is dat wij ons nog geen voldoende rekenschap heb ben gegeven van het atelier van Hals, zoo als dat gebeurd is met Rembrandt en diens school. Wij weten te weinig van Hals' vijf schilderende zoons, van de juiste grenzen van het werk van Pot, Leyster, Verspronck, de Bray en dat van Hals, waar het grens gevallen geldt. Hoe makkelijk moet het zijn om in den trant van Hals te werken als men een terdege goed vakman en schilder is. Hoe uitermate voorzichtig, sceptisch en critisch moet men zijn, als men weet, dat b.v. nog tijdens Brouwer's leven, reeds copieën naar zijn werk bij een anderen kunstbroeder in de stad door een kunst handelaar werden besteld! Er hangen hier op de tentoonstelling aan één wand twee kinderkopjes met precies dezelfde voorstel ling. Het is een puzzle om er achter te komen welke van de twee de beste is! De schrijver toont zich dan verder geneigd, om niet minder dan een dertigtal werken op deze tentoonstelling af te schrijven. De discussie daarover zal intusschen wel worden voortgezet. We zullen ons daar niet in mengen, maar willen slechts een enkele opmerking maken. De z.g. genre-stukken van Frans Hals zijn in ons land dun gezaaid: het Haarlemsche museum bezit er niet een. Nu zijn er juist onder die tafereelen uit het volksleven echter verscheidene, die slap en slordig geschilderd zijn. De „ontdekkingen" op dit gebied van de laatste jaren zijn niet al tijd overtuigend. Welnu: het zou te betreuren zijn, indien de wensch om in de bestaande leemten te voorzien, zou leiden tot lichtvaar- digen aankoop. Als geen superieur werk ver krijgbaar is, kan beter van pogingen worden afgezien. Het gemis is ook zoo pijnlijk niet. Want als de tentoonstelling iets leert is het wel dit: dat in Hals de portrettist-op-bestelling den vrijen genre-schilder in beteekenis ruim overtreft. Over die portretten wilden wij tenslotte nog eenige opmerkingen maken en daarbij op een paar karakteristieke momenten de aandacht vestigen. Reeds bij een eersten vluchtigen rondgang trof ons onder het vroege werk het groote mansportret van mrs. Charles E. F. McCann uit New-York. Een gelicencieerde in de kunst geschiedenis van de universiteit te Brussel, mevrouw Elza Reder, heeft gewezen op de gelijkenis van dezen jongeman met een der figuren van het schuttersstuk uit 1639, de of- scherp opmerker met een open oog vo0T, karakteristieke in houding en gelaatstrekken. Hij zocht het „type" en dat wist hij op onna volgbaar rake en levensechte manier weer te geven. Maar hij ging niet diep op zijn sujet ten in, zij stelden hem geen pioblemen, hij bracht het eigen innerlijk niet mee in het geding. (Deze schilder van menschen bij uit stek heeft ook niet de behoefte gevoeld zich zelf te conterfeiten.) Hals is een nuchter realist, die volstond met zijn zakelijke op gaaf, hoe ernstig hij het daarmee overigens ook nam. Een mijmeraar was hij niet; hij heeft zich niet gedrongen gevoeld zich rekenschap te geven van 's levens geheimen in het onbekende wezen, dat zich achter ee menschelijk gelaat evenzeer verbergt verra Toch iijkt hij zijns ondanks s°"^e£e"fke grepen en geboeid door het °nu in een verschijning zooals die,. 1 stond. Dat is in het geval va™ v officier. Hij valt op in de lj^H flgu" ren, die Hals heeft geconterfe t. Men zou dit een romantisch portret kunnen noemen, omdat het zich niet tot een momenteelen in- ficieren van den St. Joris-doelen. Het oudere voorkomen in deze groep is te verklaren uit den lateren datum: het portret is n.l. van negen jaar vroeger. Is de overeenstemming groot genoeg om te besluiten tot een en de zelfde persoon, dan zou het portret voorstellen luitenant Cornelis Conine. Afgescheiden van deze kwestie is het por tret op zichzelf de moeite waard om er bij stil te staan, want het neemt een eigenaardige plaats in. De menschenkennis van Frans Hals was die van een toeschouwer. Hij was een druk beperkt, maar in het zichtbare aan zoo veel onzichtbaars denken" doet. De peinzende kop met den melancholieken blik der donkere Frans Hals. Portret van Claes Duyst van Voorhout fJules S. Bache te New-York, thans te Haarlem oogen lijkt een treurspel van onzekerheid te verhullen. Er is twijfelzucht in, de geheele figuur heeft het vragende van een, die niet gereed kwam met zichzelf. Het is alles de uitdrukking van gedachten en gevoelens, die men bij Hals zelden vertolkt vindt. Zijn su jetten waren er ook niet naar: uitgesproken „diesseits"-menschen, vitale figuren, mannen van de daad, die geen tijd hadden voor droo- men. Ook in de werken uit later tijd komt een meer verdiepte visie nog wel eens terug. Dan is de techniek veranderd. De compacte schil dering heeft plaats gemaakt voor de spon taniteit van toets, die een paar honderd jaar later „impressionistisch" zou gaan heeten. Maar al lijkt dan Hals meer dan ooit een meester die snel schildert en leeft bij het moment, ook dan is het of hij dralend stil stond bij een menschelijk gelaat, waarin hij plotseling iets zag dat hem zwijgen deed Zoo i? het prachtige portret uit Gotha van pl.m. 1650, met dien bleeken, droefgeestigen kop en weer die vragende uitdrukking van de oogen. Dit zijn uitzonderingen in het werk van Hals, die op bestelling werkte en zijn klanten had te bedienen, zelfbewuste meneeren uit de Hollandsche burgerij. In de bespreking van de groote onvolprezen schutters- en re genten-stukken hebben wij er al op gewezen, dat Hals zijn krachten had te beproeven op een menigte van arrogante, maar in den grond onbeduidende koppen We kunnen verder 'gaan en zeggen, dat heel deze schitterende portretkunst het op enkele uitzonderingen na met onbeteekenende sujetten heeft moeten stellen. Het zijn dan ook niet deze sujetten en de visie van Hals erop, die ons boeien, maar de geniale opmerkingsgave als van een ontvan kelijk volkskind, de onbekommerde lust in het schilderen, de verbazingwekkende gave om daarbij den onmiddellijken indruk van het leven weer te geven in een beheersching van het métier die met de moeilijkheden lijkt te spelen Drie portretten willen wy noemen uit zijn be^te jaren, die boe verschillend onderling ook, 'deze kunst volledig vertègenwoordigen. Daar is een vroeg werk als het portret van den koopman Massa. Hij is in de geliefde hou ding gezet, die nog vaak terug zal komen: scheef op een stoel, met een arm over de leuning. Hij kijkt op als werd hij onderbroken bij een gesprek. De even geopende mond, dé slimme oogen, het verzorgde uiterlijk bij een blozende welgedaanheid, in alles spreekt de succesvolle zakenman, niet op de laatste plaats ook in dat lichtelijk-aanmatigende, wat op allerlei wijzen in de figuren van Hals tel kens terugkomt. Is het noodig de schilderwijze te roemen, de sobere kleur, den stoeren bouw van een gelaat, de brillante stofuitdrukking van flu weel en kant? De schuttersstukken bewijzen reeds, dat Hals op dit gebied voor niets stond. Wat het portret van hem vroeg was kinder spel bij de opgave, die de schitterende en ingewikkelde uniformen stelden. Eigenaardig is het landschap bij Hals, de zeldzame keeren dat het als gedeeltelijke achtergrond gebe zigd wordt; onwezenlijk, zoodat men zou gaan twijfelen of het hier een doorkijk geldt of eenschildering aan den wand. Uit lateren tijd is die prachtige bierbrou wer Claes Duyst van Voorhout, met zijn dik ken, vleezigen kop en zijn houding van een mannetjes-putter. Hij lijkt de verpersoonlij king van heel een stoere burgerij, die men meer om haar kracht bewondert dan om haar bijzondere levensvormen. Iets afgestompts zit er in dat overdreven-welgedane gezicht, maar Hals was er de man niet naar het tra gisch te nemen: hij lijkt eerder wat geamu seerd geweest te zijn met dit snoevende heer schap. Geamuseerd: hu was het ook met de opge prikte deftigheid van Jonker Schade van Westrum. Neen, een wezenlijk aristocraten- portret lag niet in zijn „lijn", al heeft hij vlot en goedlachs dezen fijnen meneer het zijne gegeven. Een kostelijk portret is het gewor den, kennelijk niet zonder humor gedaan en toch met zooveel tact en zelfbeheersching. dat de opdrachtgever nog wel pontent za zijn geweest ook. „n In deze drie portretten, die kunnen duiden als die van d*n. °°p?an,' den Burger en den Diplomaat is een heel stuk reëel leven uit de ®oUm t w vast- gelegd. Zij geven tevens de macht en de be grenzing aan van de/£ JJke kunst zooals zij geweest is 1 g'GPunt De evolutie, die Frans Hals heeft doorge maakt wordt zeer duidelijk bij vergelijking van het portret van Massa met dat van den heer met slappen hoed uit Kassei. Dit is het mees- terwerk van Hals ouden dag, een echt bra- vour-stuk van den tachtig-jarige. Er is wei nig veranderd. In dat nonchalante zitten en in die overmoedige pose is Hals zijn voorkeur trouw gebleven. Maar zuiver picturaal be schouwd kwam hij tot een geheel andere werkwijze: dit portret is nerveus en driftig geschilderd in de rappe halen van zijn be weeglijk penseel. Maar welk een meesterschap ook dan! Hij bereikte de hoogste mate van volledigheid in wat men het schetsmatige zou moeten noe men, ware het niet, dat de enkele aanduiding bij dezen toovenaar van het palet zoo geladen van leven was. Was Hals in hoofdzaak een schilder van mannen? Ook daartoe heeft het toeval van de opdrachten wellicht geleid Hij schilderde sta tige matrones en meer gemoedelijke volk vrouwen, met een open blik voor het wezen van deze Hollandsche huismoeders in wie een deel, een belangrijk deel gehuisd moet hebben van de volkskracht in dien grooten tijd. Zoo vinden we de ietwat benepêne en wantrou wende, maar energieke echtgenoote uit Keu len, zooveel meer een karakter dan haar mid delmatige man, de stoere vrouw Bodolphe in al haar leelijkheid een verpersoonlijking van waardig gedragen ouderdom, het guitige vrouwtje uit het Taft-museum met de pien tere oogjes en het geestige mondje. Maar ook is daar die indrukwekkende verschij ning op het portret uit de collectie van Mme van Gelder: een grof gezicht ook dit, niet aantrekkelijk of innemend maar in hooge mate boeiend om het vergeestelijkt wezen achter dit beenig gelaat. Er is verscheidenheid genoeg in deze vrou wen-portretten, die in het geheele oeuvre zoo gering in aantal zijn. Maar er is ook overeenkomst, zij het slechts in het negatieve: het ontbreken van iets dat op een persoon lijke verhouding zou wijzen. „Frans Hals en de vrouwen" is een thema waarover men fantaseeren kan, zijn werk bevat er geen ge gevens voor. Ook die portretten waren hem een zakelijke opgave, een taak waarvan hij zich kwijtte, zonder dat hij zichzelf daarin bloot gaf. JAN. N. Een groot aantal deelnemers had zich op gegeven voor den Noordbrabant-tocht der K.N.A.C. Wij telden ongeveer honderd deel nemers uit bijna alle provinciën alleen Zeeland en Limburg werden gemist in een file van 40 auto's. Zelfs enkele buiten landers waren van de partij en het aantal wagens uit Zuid-Holland besloeg bijna de helft van het deelnemende aantal auto's. De morgen had over bijna geheel Neder land gehangen met grijze nevels en dunne buien blinkenden regen. Maar als tegen half één de meeste deelnemers zich verzameld hebben op het punt waar men zou samen komen, staat er over het landschap een zacht zon doortrokken licht. Als verzamelpunt is gekozen het hotel landgoed Anneville, dat men van uit Gin- neken langs een slingerenden, landelijken keiweg bereikt, een oud deftig huis tusschen zware boomen, eiken, beuken en kastanjes. Op het parkeerterrein onder de hooge donkere beuken, komen de glanzende auto s een voor een binnenrijden en op de zitjes op het gazon verzamelen zich de deelnemers. Om half een wordt de lunch geserveerd op het terras van het hotel; de sport-commis- saris van de KN.A.C-, de heer G. J. van Wickevoort Crommelin, verontschuldigt het hoofdbestuur, dat zich eerst te Oisterwijk bij het gezelschap zal vervoegen en heet allen hartelijk welkom, waarna de chef van de reisafdeeling, de heer Blomsma, den deel nemers de instructies geeft voor den tocht. Na de lunch wordt de tocht door het Zui delijk deel van Noord-Brabant aanvaard. Met opzet is de route gekozen langs weinig gekend wegen, langs slingerende provincie wegen, waarvan sommige nog met de echte oude keien, en bijna onbekende dorpen. Door Ulvenhout, dat met slingers van groen langs de huizen en het gewapper van vlag gen het 650-jarig bestaan viert, en dan het Kempische land in met vergezichten van ontgonnen land, omgordeld van blauwende einders van bosschen, doorsneden van hagen hakhout, waar telkens weer een nieuwe kerktoren uit den einder omhoog spitst. In het begin gaat de tocht betrekkelijk dicht langs de sterke kartelingen van de grens en uit de vkkke einders komt dan plotseling weer het bosch aan beide zijden. oprukken tot aan den rand van waarover de kruinen van dër" "ëlKeTl"rffóh. spannen. jvsT De dorpen trekken voorbij, Chaam, Gilze en Riel. De zon schiet wijd uit over het stille land en in de stille dorpen groeit aan de deuren en achter de gordijnen de belang stelling voor de glanzende file van auto's die de stilte van de anders zoo rustigen middag stoort. Onder de trage kartelingen der trekkende wolken klimt het lange smalle silhouet van Tilburg uit den einder. Tilburg waar het kermis is en waar de voor het verkeer versperde binnenstad moet worden ontweken. Aan de grens van de stad wacht de motorpolitie de deelnemers op en leidt hen in een halven cirkel om de bui tenstraten heen. Van Tilburg gaat de tocht over het kanaal langs het Trappistenklooster naar Moer gestel. s Het wordt herfst. Het zonlicht is van rood- gebrand goud en rond alle huizen bloeien de dahlia's, rood, rose, zalmkleurig, wit, crème kleurig en geel, in groote bossen, en de bloeiend^ heide neigt weer naar de ver valing. Van Moergestel gaat de tocht naar Oister wijk, voor een groot deel over den lommer rijken zandigen boschweg, langs den rand der vennen, die met een ongebroken spiege ling liggen in den roerloozen ring van don kere boomen. Zoo bereikte de stoet om half vier de Gemullehoeken, waar het hoofdbestuur van de K.N.A.C. met zijn voorzitter jhr. mr. J. Th. M. Smits van Oyen, zich bij de deel nemers aansluit. In de Gemullehoeken wordt de thé gebruikt en dan gaat de tocht weer voort van öisterwyk naar het landelijke Haren en vandaar naar den grooten weg TilburgDen B°sch, recht naar de Hertog stad. om zes uur worden de deelnemers van den provincietocht ontvangen op het Bos sche stadhuis door het gemeentebestuur mat aan het hoofd de burgemeester, mr. J. F. van Lanschot, die in de groote met gobelins- behangen zaal, na een welkomstwoord, de schoonheid van Brabant schildert, waarna hij het gezelschap rondleidt door de zalen en kamers van het prachtige stadhuis, een dithyrambe zingend en een apologie houdend voor het Brabantsche land en zijn hoofd stad. Later verzamelen zich alle deelnemers en het bestuur in Chalet Royal, waar om 8 uur het diner aanvangt. Gedurende den maal tijd worden vele vriendelijke woorden ge wisseld. Vooral richt de voorzitter jhr. mr. J- Th. M- Smits van Oyen het woord tot den oud-voorzitter der K. N. A. C„ die aan den tocht deelneemt, mr. J. Linthorst Ho- man, thans Commissaris der Koningin in de provincie Groningen, terwijl de pers dank oogst voor haar voortdurende medewerking. Om negen uur brengt de harmonie van Goulmy en Baar aan het bestuur en de ver zamelde leden der K.N.A.C. op instigatie van de Bossche V.V.V. een serenade, die de deelnemers in zulk een opgewekte stem ming bracht dat zij met de harmonie een tochtje maakten rond het plein, onder het oog der samengestroomde Bossche bevolking. Telegrammen van dank werden verzonden aan den Burgemeester van 's-Bosch en het bestuur van V.V.V. De eerste dag van dezen tocht door Noord- Brabant had een geanimeerd verloop. groen Alleen vluchtheuvels met groen lichtgevende verkeers- zuilen mag men links of rechts voorbijrijden; alle andere groen altijd ter rechterzijde.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1937 | | pagina 2