Anthony veder n.v. hillegersberg. MAANDAG 6 SEPTEMBER 1937 =<~,a NED. MEDISCH MISSIE COMITÉ. Opening van den 12den Medisch Hygiènischen cursus voor missionarissen, VIJFDE BONDS-ZWEM- FEEST. UITVAART PATER P. DEKKER S.J. Van Rotterdamschen Bond voor Lich. Opvoeding. ZILVEREN KLOOSTERFEEST PATER MR. E. VAN DER HELM O.F.M. .AISZKORI MENDI". mm DAGELIJKSCHE ONGEVALLEN. Heffingen op boter, margarine en vetten. De jongste "wijzigingen. KLEEDING EN SCHOEISEL VOOR WERKLOOZEN. DE STEUN AAN DE ARMLASTIGEN. DE AANVOER VAN MOSSELEN- HOLLAND AMERIKA LIJN. Weder een vrachtboot gecharterd. JUBILÉ- GEMEENTELIJKE ZWEM- INRICHTINGEN- RECTOR VAN HET ST. FRANCISCUS- GASTHUIS. W MAIL VERZENDING. [WANNEER MEN EEN BOKSER AANRIJDT. VAN DE TRAP GEVALLEN. J DOOR AUTO AANGEREDEN. .i OVERSCHIE. KANO O VERY AREN. Twee van de drie inzittenden verdronken. SCHIEBROEK. --•••*! M BEZWAREN TEGEN DE T OLJ- fl tarieven. 1 GEVONDEN VOORWERPEN- VEERTIGJARIG KLOOSTERJUBILÉ- f SÜ-ï; In de Regentenkamer van het St. Fran cisciisgasthuis te Rotterdam heeft de voor zitter van het Nederl. Medisch Missie Comité vandaag den 12den Medisch Hygiënischen cursus voor Missionarissen geopend in te genwoordigheid van bestuur, docenten en 25 cursisten. Prof. P. Groenen zeide in zijn openings, woord, dat het bestuur zich verheugt over de tegenwoordigheid van zoovele cursisten, die allen ongetwijfeld overtuigd zijn van het nut van den te geven cursus. Waarom is deze cursus ook zoo noodzakelijk? Op de al lereerste plaats voor de missionarissen zelf. Immers voor hen is het van het allergroot ste belang op de hoogte te zijn van de me dische kennis en de hygiëne. Men beveiligt daarmede het eigen leven. Indirect is het ook van groote beteekenis voor de Missie, want met een gezond lichaam kan men veel vrucht baarder werken. Een goede medische kennis geeft den mis sionaris verder meer invloed bij de inhecm. schen. Langs de lichamelijke hulp, betoond aan de inheemschen, kan de missionaris angst en schrik voor hem overwinnen en zoodoen de nader komen tot de zielen, die aan zijn zorgen zijn toevertrouwd. In zes weken tijds zullen de cursisten na tuurlijk niet volleerd worden. Het gaat er alleen om de missionarissen medisch te leeren denken en de voornaamste eigenschappen der hygiëne hun bij te brengen. Na gewezen te hebben op de twee diploma's die aan het einde van den cursus zullen wor den uitgereikt, vroeg spr. den cursisten tegen geen offertje op te zien, temeer daar andere personen groote offers weten te brengen. In dit verband wees spr. op de belangelooze hulpvaardigheid van de docenten, op de groote gastvrijheid, die aan de paters, broe ders en zusters wordt verleend. Behalve dat zes weken lang zal warden zorggedragen voor de lichamelijke verzorging der cursisten, zul len gedurende den loop van den cursus de deuren wijd openstaan van het St. Franciscus gasthuis, het Havenziekenhuis aan de Ooster kade te Rotterdam, de gemeente Polikliniek voor Huid- en Geslachtsziekten, het Gemeente ziekenhuis, de Havenpolikliniek, de apotheek van de firma Vuylsteke, het tropisch Instituut te Leiden, het woonhuis van dr. Arnolds en van de R. K. vakscholen voor meisjes te Lei den en te Rotterdam. Spr. besloot zijn openingswoord met de verwachting uit te spreken, dat naast deze menschelrjke hulp, God het werk, dat weder om staat te beginnen met Zijn zegen zal ver rijken. Nadat de leider van den cursus, dr. H. C. J. M. van Dijk, eenige practische wenken had gegeven, heeft prof. Groenen van de gelegen heid gebruik gemaakt om twee bijzondere gasten te begroeten, die uit zuivere belang stelling en waardeering voor den cursus acte de presence gaven tiw. de Eerw. Zusters Eleonore Lippits en Leonie Tummers, twee zusters van de Medische Missionarissen, te Washington, welke congregatie beoogt de medische verzorging in de Missielanden door vrouwelijke doctoren en verpleegsters. Bin nenkort zullen de beide Eerw. Zusters, na volbrachte studie, als art3 naar de Missie vertrekken. In de kerk van O. L. Vrouw Onbevlekt Ontvangen aan den Westzeedijk te Rotterdam werd hedenmorgen door den pastoor der pa rochie, den zeereerw. Pater H. A. J. Janssen S.J. een gezongen Requiemmis opgedragen voor den op 31 Augustus j.l. in Huize ,,Ma- riendaal" brj Grave overleden Pater P. Dekker S.J., oud-kapelaan van den Westzeedijk te Rotterdam. Talrijke vrienden van Pater Dek ker woonden de uitvaart bij. De begrafenis van Pater Dekker vond Vrij dag j.l. plaats op het kerkhof der Sociëteit op Mariëndaal. De Requiemmis werd aldaar opgedragen door Pater dr. E. Hüffer S.J., een familielid van den overledene. Talrijke voor aanstaande leden der Sociëteit waren bij deze begrafenis tegenwoordig. Zoo o.a. de H .E. Pater Provinciaal V. Esser, de oud-provin ciaal Pater H. Keysers, de oud-provinciaal E. Beukers, rector van „Mariëndaal", Pater mr. dr. A. Borret, professor aan het „Berchman- nianum", Pater C. Hoogeweegen, de Njjméeg- sche studentenmoderator, talrijke paters van de retraitehuizen te Vught en te Spaubeek, oud- leerlingen van het vroegere college te Sittard, waar Pater Dekker nog leeraar is geweest, alsmede Pastoor H. A. J. Janssen van Rotterdam, de stad waar de overledene zoovele jaren van zijn priesterleven had door gebracht. MET GROOTE ANIMO werken de jeug dige tuerldoozen aan den opbouw van de expositie „Rotterdam 1937"- Deze jonge- I man maakt een getrouw model van „Huis ten Donck Zaterdagmiddag hebben in de gemeente lijke zweminrichting aan de Koushaven, wedstrijden plaats gehad voor meisjes en jongens, die dezen zomer hadden geprofi teerd van de zwemcursussen van den Rotter damschen Bond voor Lichamelijke Opvoe ding. Ieder jaar worden deze cursussen ge geven voor de schoolgaande jeugd en nu reeds voor de vijfde maal is als besluit van het seizoen, een zwemfeest gehouden. Dat er belangstelling voor deze cursussen bestaat, moge blijken uit het feit dat dit jaar ongeveer 9500 leerlingen waren ingeschre ven, waarvan reeds 3000 een door den bond uitgegeven diploma behaalden, Om de ani mo er in te houden bij de kleinen is dit di ploma te behalen in 4 graden nl. A, B, C, en D. Zwemt een leerling een borstslag, dan is reeds 'n diploma te behalen, hoewel dan nog nog niet in het diepe bad gezwommen mag worden. Voor ieder hooger diploma is het examen weer zwaarder. Is het diploma D verkregen, dan mag voor het snelzwemmen geoefend worden. Men heeft echter bij den Bond niet op het oog wedstrijdzwemmers te kweeken, doch het doel is „iedere Rotter dammer zwemmer". Men kan niet genoeg waardeering hebben voor dit werk, dat toch eiegnlijk in handen behoort te zijn van de overheid. Daar echter van deze zijde op be zuiniging moet worden aangedrongen, komt het particulier initiatief te hulp. Bij den R. B. L. O. is de leiding van het zwemmen in goede handen. De heer F. Warmolts in sa menwerking met de zwemcommissie van den bond, waarvan voorzitter is de heer F. A. v. d. Heuvel zorgt voor een goede organisatie. De wedstrijden van dezen middag beston den hoofdzakelijk uit fraai-zwemmen. Als prijzen waren, zoowel voor de meisjes als de jongens, 30 armbandhorloges beschik baar, terwijl het beste meisje en de beste jongen bovendien nog een spaarbankboekje met 2.50 in ontvangst kregen te nemen. Geen wonder dat de animo voor deze wed strijden ieder jaar grooter wordt. Na deze jeugd-wedstrijden vonden eenige wedstrij den plaats in gekleed zwemmen voor schip pers. Ook dit waren leerlingen van een cur sus. De leiding van deze cursus is echter in handen van de Centrale Commissie ter Be vordering van het zwemonderricht aan op varenden van Rijn- en binnenvaartuigen, lederen avond wordt door een afdeeling in het bad aan de Maaskade geoefend met het doel schippers en hun vrouwen zoo te lee ren zwemmen dat bij eventueele ongevallen zij zich zelf en ook anderen kunnen redden. :De secretaris van deze commissie, de heer C A. M. C. van Kasteel, deelde ons mede, dat dit seizoen door 83 vrouwen en 246 man nen aan den cursus was deel genomen. De R. B. L. O. ad nu op dit Bondsfeest een plaats ingeruimd voor het schipperszwem- men, hetwelk een groot succes was. Morgen, 7 September, zal het 25 jaar ge leden zijn, dat de Zeereerw. Zeergel. p. mr. E. van der Helm, Rector van het Katholiek Gymnasium al hier, zijn intre de deed in de Orde der Fran ciscan £h. P. van der Helm werd ge boren in 1893 te Haarlem, hij maakte zijn la gere studies in Megen en sloot zich daarna aan bij de Orde der Minderbroeders Na zijn Pries terwijding in 1919 werd hij eenigen tijd be last met het onderricht aan jeugdige con fraters, om dan in de rechten te gaan stu- deeren in Nijmegen. Na het behalen van den meestertitel, was hij achtereenvolgens leeraar aan de H. B. S. der paters Franciscanen te Leiden en Rector van de Gymnasia in Katwijk en Ven ray. Toen de R. K. H. B. S. en het R. K. Gym nasium te Rotterdam aan de Paters Francis canen overgingen, werd P. van der Helm be noemd tot Rector van dat Gymnasium. Hij is thans tevens Geestelijk Adviseur van de af deeling Rotterdam der St. Adelbertusvereeni- ging. Morgen zal de jubilaris afwezig zijn om In familiekring het feest te herdenken. De vie ring in Rotterdam zal plaats hebben a.s. Zondag. Dan zal P. v. d'. Helm om 10.15 uur in de kerk van de H. Rosalia (Leeuwenstraat) een plechtige H. Mis van dankbaarheid op dragen, geassisteerd door de paters-leeraren en broeders van den Heemraadsingel. 's Middags zal er van 24 uur gelegenheid zijn, den jubilaris te complimenteeren, in het Gymnasium aan den Beukelsdijk. P. Mr. E. v. d. Helm. Dc drie achtergebleven Spanjaarden naar hun land vertrokken. De drie opvarenden van het Spaansche s.s. .„Aizkori Mendi" dat Vrijdag j.l. op zoo sen- sationeele wijze de Rotterdamsche haven heeft verlaten en welke leden der bemanning de reis weigerde mee te maken en te Hoek van Holland van boord zijn gegaan, zijn thans op eigen gelegenheid naar hun land ver trokken, nadat van een en ander procesver baal was opgemaakt. v- De 63-jarige expeditieknecht W. G. wonen de Beijerlandschelaan heeft Zaterdag een ge deelte van een lading triplex-platen, die in de Jufferstraat van een vrachtauto van de firma S. vielen, op het lichaam gekregen. Met inwendige kneuzngen is hij opgenomen in het ziekenhuis aan den Coolsingel. Hedenmorgen om half acht is de 17- jarige wielrijder W. Weenhof wonende Schaepmanstraat op de Walenburgerweg van zijn fiets gevallen, doordat de vork brak. Met ernstige hoofdwonden is hij opgenomen in het St. Franciscus-Gasthuis. ..Het fraaie landgoed „Treeswijk" gelegen aan den Rijksweg Eindhoven-V'alkenswaard, dat eigendom was van wijlen A. M. J. baron van Oldenneel, is door bemiddeling van het makelaarskantoor van J. v. d. Meeren te Eindhoven verkocht aan dr. Philips. Het landgoed is plm. 100 H.A. groot en ligt aan beide zijden van den rijksweg, waardoor een bebouwing, welke het natuurschoon zou kun nen schaden, voorkomen wordt. De fraai- gelegen boerenhoeve op het landgoed Naar aanleiding van commentaren op de met ingang van 29 Augustus j.l. in werking getreden wijzigingen in de heffingen op bo ter, margarine, vetten en oliën waarbij wordt te kennen gegeven, dat de beter gesitueer den bij deze wijzigingen bevoordeeld zou den zijn, wordt ons van bevoegde zijde het volgende medegedeeld. Bij het bezien van wijzigingen, welke in de heffingen gelegd op boter, margarine, oliën en vetten worden gebracht, dient in de allereerste plaats in het oog te worden gehouden, welke de grondslag dezer heffin gen is. Deze grondslag is de steun, welke aan de melkveehouderij indertijd geboden moest worden, welke steun ook thans nog niet ge mist kan worden. Bij het verleenen van de zen steun worden de drie volgende hoofd principes gevolgd: 1. Het verleenen van geldelijken steun door middel van toeslagen waarvoor de door de heffingen opgebrachte gelden die nen; 2. Het treffen van maatregelen, welke tot de meest wenschelijke prijsverhouding tus- schen de boter, magarine, vetten en oliën- kunnen leiden; 3. Het treffen van maatregelen, welke tot den meest wenschelijken afzet van de onder 2 genoemde artikelen kunnen voeren. Bij iedere wijziging nu, welke in de hef fing op boter, margarine, vetten en oliën wordt gebracht, liggen deze principe^ ton grondslag. Dat daarbij door dien minister van Economische Zaken zooveel mogelijk rekening wordt gehouden met de draag kracht der bevolking spreekt van zelf. Dit is eveneens gebleken uit de jongste wijzigin gen, waarbij, hoewel de positie van de bo ter in het bijzonder aanleiding tot verlaging der heffing op boter gaf, niettemin ook voor de margarine en de oliën en vetten een prijsverlaging mogelijk is gemaakt. Hierbij moge in het bijzonder gewezen worden op het feit, dat de verlaging der heffing op het product, dat juist door de minst draagkrachtigen in het bijzonder wordt gebruikt, nl. vet, procentueel niet min der is geweest dan de verlaging van de hef fing op boter. Bovendien is in de beschik baarstelling van goedkoope margarine en vet aan het meest, behoeftige deel onzer bevol king, geen wijziging gebracht, zoodat dit deel der bevolking deze producten zonder eeni ge heffing kan betrekken. Naar voor werkloozen geldende regelen. Op vragen van het raadslid Menist heb ben B. en W. het volgende schriftelijke ant woord aan den Raad doen toekomen: Bij de laatste wijziging der Rijkssteunre geling voor werkloozen zijn verbeteringen aangebracht in de regeling nopens de kor ting van gezinsinkomsten op de uitkeeringen aan deze groep. In verband hiermede is de vraag gerezen, of deze regeling ook zou kunnen worden toe gepast op de ondersteuning aan armlastigen. Na overleg met den wethouder voor de So ciale Belangen heeft de Onderstandscommis sie besloten voorloopig bij wijze van proef, de steunverleening voor de armlastigen in den vervolge geheel naar de voor werkloo zen geldende regelen te doen geschieden, met verstande, dat de bestaande normen voor de uitkeering aan armlastigen van 10 voor een gezin van twee personen en 1.25 voor elk volgend gezinslid zijn gehandhaafd. Dit besluit had behoudens het voordeel van de bovenbedoelde meer gunstige wijze van korting der gezinsinkomsten mede tot gevolg, dat aan de armlastigen op rui mere wijze een toeslag kon worden toege kend, ter vervanging van den voor deze groep bestaanden huurtoeslag. Daarnaast ontstond de verbetering, dat de niet uit arbeid verkregen inkomsten van de vrouw van den gesteunde, welke vóórdien ten volle moesten worden gekort, in den ver volge slechts voor 2/3 zouden behoeven te worden afgetrokken, terwijl ook de bepalin gen in zake verstrekking van kleeding op deze groep van toepasing werden. Hiertegenover stond echter, dat de ouder domsrente, welke door den gesteunde zelf wordt genoten en tot dusverre slechts voor 2/3 van het steunbedrag werd afgehouden, ten volle zou moeten worden gekort Uit het vorenstaande blijkt wel, dat de getroffen regeling voor de groep van arm lastigen als geheel een verbetering inhoudt, hetgeen nader moge worden geillu'streerd door het feit dat van de 1114 posten welke tot dusverre zijn herzien, 503 werden ver hoogd tot een totaal bedrag van 420.50 per week, 175 verminderd tot een bedrag van 136.25 per week, terwijl 436 ongewijzigd bleven. Aangezien het van den aanvang af niet in de bedoeling heeft gelegen, dat ten gevolge van deze wijziging een vermindering in het totaal van de inkomsten zou plaats hebben, werd besloten, in voorkomende gevallen hierin te voorzien. Antwoord op vragen van het raadslid Menist. Onder dagteekening van 26 Juli 1.1. heeft het raadslid A. Menist een aantal vragen gesteld, waarop hieronder het antwoord volgt Zooals bekend is, moet bij de ondersteu ning van armlastigen rekening worden ge houden met de algemeene regelen, welke bij de Armenwet zijn gesteld; ingevolge art. 29 van die Wet moet elk geval idividueel wor den bezien. De werkloozen, die niet krachtens de Rijks steunregeling mogen worden gesteund, ont vangen in het algemeen steun overeenkomstig dezelfde normen als de ongeorganiseerde crisiswerkloozen, die onder de steunregeling vallen. Ook wordt aan hen op denzelfden voet kleeding, dekking en schoeisel ver strekt, behalve wat betreft de krachtens een extra-uitkeering door het Rijk mogelijk ge maakte bijzondere verstrekking van boven- kleeding. Voor zoover deze groep echter nog behoefte heeft aan kleeding, enz. boven het geen door het Crisis-Comité wordt verstrekt, kan door den Dienst voor Maatschappelijk Hulpbetoon worden voorzien tegen betaling van den kostprijs in termijnen van 0.50 per week. In de jaren 1934, 1935 en 1936 werd voor de verstrekking van kleeding en schoeisel aan armlastigen uitgegeven respectievelijk 19.371.24, 17.848.14 en 25.542.24, terwijl in het eerste halfjaar van 1937 daarvoor reeds een bedrag van 21.503.82 is besteed. Naast de z.g. B- steun voor aanschaffing van kleeding, dekking en schoeisel voor de verstrekking waarvan door den Minister van Sociale Zaken bepaalde regelen zijn voor geschreven stelde het Rijk voor de periode 1936/37 ten behoeve van een bijzondere ver strekkingen van bovenkleeding 87.037.29 be schikbaar. Het maximaal door het Rijk beschikbaar gestelde bedrag liet niet toe alle werkloo zen voor deze extra-verstrekking in aanmer king te doen komen. Blijkens inlichtingen van de betrokken Commissie zijn uit vorenbe doelde extra-Rijksbijdrage aan krachtens de Rijkssteunregeling ondersteunde werkloozen in het tijdvak van Maart tot Juli 5960 cos tuums uitgereikt, waarvoor als regel gezin nen met 4 of meer kinderen in aanmerking zijn gekomen. Op grond van het vorenstaande komt het het College voor, dat de voor kleeding, dek king en schoeisel beschikbare gelden zoo doelmatig mogelijk worden besteed. Is vandaag begonnen. Op het gebied van zeevisch en schelpdie ren kan onze stad zeker de meest bevoor rechte van het geheele land genoemd worden, want de aanvoer van zeevisch geschiedt voor een groot deel direct uit zee met de vi3schers- vaartuigen en de schelpdieren, in dit geval de mosselen, worden door de mosselenvissehers met hun groote motorschuiten uit het zuivere onbesmette v/ter van de Wadden gekord en met den grootsten spoed wordt de Vangst met deze schuiten naar Rotterdam gebracht. De mosselen komen dus in den meest verschen staat aan en dit is wel het groote voordeel boven het verzenden in zakken per boot of spoor. Evenals de voortbrengselen van het land is dat wat de zee oplevert elk jaar verschil lend; dit hangt van verschillende omstandig heden af, maar het is een feit, dat de kwali teit van de gekweekte mosselen der Wadden, die hier ter stede aangevoerd worden in geen jaren zoo goed en zoo vet van visch geweest zijn als zij nu zijn. Dit is nu een product van eigen bodem, dat neit in prijs gestegen is en aan kwaliteit ge wonnen heeft. De voedingswaarde is groot, veel grooter dan van vele andere levensmid delen en in rauwen, gebakken, gestoofden en gemarineerden staat voor zeer velen een lek kernij. Het is nog wel vroeg in het seizoen, maar de letter R komt reeds in deze maand voor en onze Zuidelijke buren, d'e Belgen, smullen reeds ettelijke weken van het voortbrengsel van on zen bodem. Voor hen, die met het bereiden van mosse len nog niet bekend zijn wordt medegedeeld, dat de mosselen in géén geval te lang mogen koken, onverschillig of zij direct na het koken geconsumeerd, gebakken of gemarineerd wor den, daar mosselen bij te lang koken klein en taai kunnen worden. Een opwekking voor hen, die met mosselen nog onbekend zijn of er een vooroordeel tegen hebben; voor dezen om een proef te nemen en eene mededeeling voor de kenners en lief hebbers, dat de mosselen dit jaar puik zijn en dat de aanvoer vandaag aan hef Visch- afslagterrein aan den Middenkous begon. De HollandAmerika Lijn heeft het s.s. „London Exchange", groot 5400 bruto tons, van de Johnston Warren Lines Ltd. te Liverpool ge charterd en bevracht voor een reis van Rotter dam naar Boston en Philadelphia. Het schip zal 2 October van Rotterdam vertrekken. Zaterdag vierde de heer G. Koolsbergen, ver tegenwoordiger bij de firma K. de Jongste, aan de Nieuwe Haven 119, alhier, zijn 25-jarig jubileum als reiziger in dienst der firma. Van zijn woning afgehaald met zijn echtge- noote werd hij Zaterdag ten kantore ont vangen en door den firmant met dit feit geluk- gewenscht, terwijl hem tevens geschenken werden aan geboden, ook van collega's en ver der personeel. In verband met de gunstige weersomstan digheden en de hooge temperatuur van het water zullen dé zweminrichtingen voorloopig geopend blijven. De weleerw. heer A. Roozen, die sinds Fe bruari 1934 de functie van rector bekleedde in het St. Franciscus-Gasthuis, werd benoemd tot rector van het R. K. Weeshuis in den Haag. De nieuwe rector van het Gasthuis is de weleerw. heer G. J. Morsch. T5' Eerstvolgende verzendingen en laatste lus lichtingen resp. laatste aanbieding aangeteekende stukken aan het hoofdpostkantoor te Rotterdam: Ned.-Indië: 8e Sept. zeepost s. Indrapoera van Rotterdam gew. stukken 11 uur, aanget. stukken 7 Sept. 20 uur; 9 Sept. mail s. Joh. de Witt v. Genua gew. st. 13.50, aanget. st. 13.208 en 11 Sept. via Amsterdam-Bandoeng gew. st. 1.30, aanget. st. v. dag 20. Suriname9 Sept. mail s. Flandre v. Bordeaux gew. st. 1.30, aanget. st. 8 Sept. 20.— 24 Sept. zeepost s. Cottica v. Amsterdam gew. st. 1.30, aanget. st. 23 Sept. 20. Aruba, Bonaire, Curasao8 Sept. zeepost/mail s. Bodegraven v. Amsterdam gew. st. 1.30, aanget. st. 7 Sept. 20. Saba, St. Eustatius, St. Maarten: 8 Sept. zee post s. Bodegraven v. Amsterdam gew. st. 1.30, aanget. st. 7 Sept. 20.— 7 Sept. mail s. Norman die v. Southampton gew. s't. 10.30, aanget. st. 10; 7 Sept. mail s. Normandie v. Le Havre gew. st, 20.30, aanget. st. 20. Ver. St. v. Amerika, Canada, Mexico, Cuba en Ecuador: 7 Sept. s. Normandie v. Southampton (alleen voor U.S.A.) gew. st. 10.30, aanget. st. 10.7 Sept. s. Normandie v. Le Havre gew. st. 20.30, aanget. st. 20.8 Sept. s. Empress of Australia v. Southampton (alleen voor Canada) gew. st. 10.30, aanget. st. 10.8 Sept. s. Washington v. Southampton (niet voor Canada; gew. st. 21.45, aanget. st. 20.9 Sept. s. Hansa v. Southampton (alleen voor U.S.A.) gew. st. 10.30, aanget. st. 10.9 Sept. s. Hansa v. Cher bourg (niet voor Canada) gew. st. 20.30, aanget. st. 20.10 Sept. s. Laconia v. Liverpool (met voor Canada) gew. st. 10.30, aanget. st. 10.10 Sept. st. Duchess of Atholl v. Glasgow (alleen voor Canada) gew. st. 10.30, aanget. st. 10. 11 Sept. s. Bilderd(jk v. Rotterdam gew. st. 9. aanget. st. 8.30; Columbia, Jamaica; 7 Sept. s. Normandie v. Le Havre gew. st. 20.30, aanget. st. 20.9 Sept. s. Hansa v. Cherbourg gew. st. 20.30, aanget. st. 20; Peru8 Sept. s. Washington v. Southampton gew. st. 21.45, aanget. st. 20. Argentinië, Brazilië, Chili, Uruguay: 9 Sept. s. Zaanland v. Amsterdam (alleen voor Rio de Jan. en Santos) gew. st. 9.aanget. st. 8.30; 10 Sept. s. Highland Chieftain v. Londen (niet voor Chili) gew. st. 10.30, aanget. st. 10.14 Sept. s. Augustus v. Genua gew. st. 17.50, aanget. St. 17.20; 8 Sept. luchtpost via DuitschlandZ.-Ame rika gew. en aanget. St. 13.20; 8 Sept. luchtpost via Duitschl.—Z.-Amerika gew. st. 22.—, aang. st. 20.11 Sept. luchtpost via Frankrijk—Z.- Arnerika gew. St. 19.20, aanget. st. 16.— Venezuela: 8 Sept. s. Bodegraven v. Amsterdam gew. st. 1.30, aanget. st. 7 Sept. 20.7 Sept. s. Normandie v. Le Havre geiv. st. 14.30, aanget. st 14.9 Sept. s. Flandre v. Bordeaux gew. st. I.30, aanget. st. 9 Sept. 20.-; China, Hongkong. Phiiippjjnscbe ell-. Japan, Mandsjoerije en Jekol: 6 Sept. via Siberia (riiet voor Philippunsohe ell. en Mandsjoerije gew. st. 17.50, aanget. st. 17.20; 9 Sept. via Siberia gew. s.t 17.50, aanget. st. 17.20; 8 en 11 Sept. luchtpost via AmsterdamBandoeng gew. St. 1.30, aanget. st. v. dag 20.—. Luchtdienst Hongkong—Shanghai voorloopig gestaakt. Verzending luchtpostcorr. voor China en Japan slechts mogelijk tot Hong kong; Cyprus: 7 Sept. s. Galilea v. Brindisi gew. St. II.50, aanget. St. 11.20; 9 Sept. s. Joh. de Witt v. Genua., gew. st. 13.50, aanget. st. 13.20; Syrië: 7 en 10 Sept. via Istanbul—Adama gew. st. 1.30, aanget. st. v. dag 2012 Sept. via Istanbul gew. st. 1.30, aanget. st. v. dag 16. luchtpost als' China en bovendien 8 Sept. lucht post via Marseille—Saigon gew. st. 8.20, aanget. st. 8.20; Irak (Mesopotamië)7 en 10 Sept. via Istanbul Adana gew. st. 1.30, aanget. st. v. dag 20.— luchtpost als China; Palestina, Egypte: 6 Sept. via Piraeus gew. st. 4.—, aanget. st. 4 Sept. 16.— 9 Sept. s. Joh de Witt v. Genua gew. st. 13.50, aanget. st. 13.20; 11 Sept. via Piraeus gew. st. 4.—, aanget. st. 10 Sept. 20.luchtpost als China; Arabisch Koninkrijk Saoedi, Ceylon, Penang, Siam, Singapore: 9 Sept. s. jDh. de Witt v. Genua gew. St. 13.50, aanget. st. 13.20; 10 Sept. s. Haku- san Maru v. Napels (alleen voor Ceylon sn Sin gapore) gew. st. 19.45, aanget. St. 19,15; lucht post als China; Britsch-Indië: 9 Sept. s. Maloja v. Marseille gew. st. 13.30, aanget. st. 13.—; luchtpost als China; Oost-Afrika7 Sept. s. Ubena v. Genua gew. st. Nieuw-Zeeland: 17 Sept. s. Empress of Britain v. Southampton gew. st. 10.30, aanget. st. 10. luchtpost als Australië: Noorwegen: 8 Sept.. s. Ariadne v. Rotterdam gew. st. 14.45, aanget. st. 14.15, alleen op verlangen der afzenders. aansluiting niet onder alle omstandigheden verzekerd. Verzending van postpakketten naar de Unie van Zuid-Afrika, eerstvolgende verzending per 3 Boschfontein vanuit Rotterdam. Tijdstip van laat ste aanbieding aan het hoofdpostkantoor alhier 8 Sept. 10 uur; idem naar de Unie Vanhfaiy, .en 8 Sept. 10 uur; idem per s. Talabot, laatste aan bieding 4 Sept. 16 uur. Te Rotterdam opgericht. Te Rotterdam is opgericht de N.V. Anthony Veder, welke de directie zal voeren van de even eens inmiddels opgerichte Maatschappij Zee transport N.V., Reederij te Rotterdam. Naast het reedersbedrijf zal de maatscnappij zich oecupeeren mot alle verdere scheepvaart- zaken. De directie bestaat uit de heeren A. Veder en J- B. Hoekstra. Vrijdagmiddag begaf de 29-jarige magazijn bediende van de Bank van Leening, I. Arend wonende in de Dr. de Visserstraat, zich per fiets van het kantoor Mathenesserweg naar het hoofdkantoor aan het Grpote Kerkplein. In de Lange Torenstraat moest hij plotseling uitwijken voor een carrier en reed daardoor den oud-amateur bokser J.P. aan. Deze werd zoo kwaad, dat hij A. tegen den grond sloeg met het gevolg, dat de man bewusteloos op straat bleef liggen met een wonde boven het rechteroog. Het slachtoffer is naar het zie kenhuis overgebracht, doch kon na behande ling weer huiswaarts keeren. Tegen J. P. is proces-verbaal opgemaakt. Zaterdag ia de 74-jarige A. Langendonk- Bos, wonende aan de Allard Piersonstraat, van de trap in haar woning gevallen. Met een ernstige hoofdwonde is zij opgenomen in het ziekenhuis aan den Coolsingel. De 6-jarige A. v. d. Meer, wonende Doedes- straat 60 is Zaterdag in de Vierambacht- straat door een auto aangereden. Met een schedelbreuk is het meisje in bet ziekenhuis aan den Coolsingel opgenomen. Zaterdagavond om half 6 voer in de Schie ter hoogte van de buitenplaats „De Tempel" de sleepboot „Kampen", sleepende het schip „Najade". Aan de Kethelsche zijde van de Schie bevond zich in een kano de 37-jarige ambtenaar van de Kinderwetten W. IC v. d. Hoek, wonende Prins Mauritssingel alhier. Tevens waren in de kano gezeten het 6-jarig dochtertje van den heer v. d. H., benevens een. 6-jarig buurmeisje C. Groenveld. De heer v. d. H. trachtte met zijn kano tusschen de sleep boot en het sleepschip door te varen. De kano kwam onder het sleepschip en de drie inzitten den raakten te water. In de nabijheid bevonden zich verscheidene motorbootjes en kano's, waar van de inzittenden direct te watdr gingen om de drenkelingen te redden. Dit mocht alleen gelukken met bet dochtertje van den heer v. d. Hoek. De beide andere drenkelingen werden na 2 uur dreggen door de politie opgehaald. De lijken zijn naar het lijkenhuisje op de algemeene begraafplaats overgebracht, 1 - J B. en W. hebben bij de directie van den T.O.D. bezwaren ingebracht tegen de hui dige tarieven. De bezwaren gelden: 1. het vervallen van de 12-rittenkaartcn a 1 voor het traject Adrianalaan-Noord- plein. 2. de vaststelling van het tarief voor het traject Adrianalaan-Kleiweg (Hoek Straat weg) op 15 cent; 3. tegen de uniformiteit in prijs voor een abonnement voor het geheele traject, 2 maal per dag wanneer op de Zondagen van het abonnement geen gebruik wordt gemaakt. In het bureu van politie, Straatweg 138, zijn de volgende gevonden voorwerpen gedeponeerd 1 oorlapje, 1 vulpotlood, 1 huissleutel, 1 wan delstok en 1 jas. Bij vinders zijn te bekomen: 1 nummerplaat van een auto H. Z. no. 17438 bij C. van Kleef, Vondelstraat 29b, Sehiebroek; 1 muntbiljet van 10, bij Kersting, Heemraadsingel 82, Rotter dam; 1 dasspeld, Beud er, Julianalaan 7b; 1 actetasch, van Nieuwkerk, Juliana van Stol berglaan 38a; lipssleutel, Straetemans, soeten- daaischeplein 12b, Rotterdam; 1 portemonnaie met inhoud, De Boer, Benthemstraat 4a, ta Rotterdam; 1 bril in etui, Rijns, K. v- d' Bergelaan 66a; 1 hos sIeutels, Krieger, W. van Hillegaersbergstr. 54b; 1 armband, P. v, d. Heuvel, Bergpolderplein 12a; l grijze por temonnaie met inhoud', Kreulen, W. van HU- legaersbergstraat 100; 1 bus olie, Melkstal de Vaan, Grindweg; i damesportemonnaie met inhoud, v. d. Veer, Berglustlaan 45a; 1 blauwe regenjas, Vervoort, Dorpstraat 106; 1 arm bandje, Beudeker, Julianalaan 7b. Opgevangen: 1 postduif, Ridderbos, W. van Hillegaersbergstraat 58a; 1 zwervende fox- terrier, Reigers, Kleiweg 71. Voorts nog gevonden in het plantsoen bij de Ceintuurbaan: 1 damesportemonnaie met inhoud. Inlichtingen bureau van politie. Op Dinsdag a.s. 7 September hoopt dc weleerw. pater Theobalaus Simons van de Belgische Provincie der paters Franciscanen in het klooster te St. Truiden de dag te her denken, dat hij vóór 40 jaar in de Orde der Franciscanen is getreden. Pater Theobaldus werd geboren te Rot terdam, studeerde eerst te Megen en ging later over naar de Belgische provincie. V Z. H. Exc. mgr. dr, de Jong zegent een tweetal nieuwe vlaggen op den leidersdag der Jonge Wacht, welke, gisteren te Soesterberg werd gehouden, j •nk•- -

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1937 | | pagina 2