DE BEEMSTER JUBILEERT !1 DE VOORUITZICHTEN VAN DEN BOER. DE FEESTELIJKHEDEN INGEZET. MEVR. DE BOER VAN RIJK'S UITVAART. DE SCHAAKWEDSTRIJD EUWE-ALJECHIN. Itr-M? C|fJi r DONDERDAG 9 SEPTEMBER 1937 Vreugde en feesttooi overal. COMMUNISTISCHE CELLEN- BOUW - Oprichting van plattelands- kiesvereenigingen. KOSTBARE VIOOL GESTOLEN. ALGEM. KATH- UITGEVERS MIJ- URBI ET ORBI- IN SPANJE GESNEUBELD- INRUILING ONBRUIKBAAR GEWOR DEN BRIEFKAARTEN. INVOER VAN DEENSCH VLEESCH. DE PROVINCIAAL VAN DE CAPUCIJNEN. Er is thans aanleiding voor gematigd optimisme, meent dr. Van Rhijn. DOOR DEN STROOM GEDOOD- Défilé van duizenden langs haar baar. Het wedstrijdprogramma. ONRECHTMATIGE O VERHEIDS DAAD PAARD OP HOL GESLAGEN- AANKOMST S S- SIMON BOLIVAR. Wf t gfl I i - *3 WÊmm>Ms DE Beemster jubileert, de Beem- ster jubilaresse, 'n jubilaresse van 325 jaar. De Beemster 13 maal 25 jaar, telkens weer gelukkig en gezegend. Polder en gemeente zijn daarbij niet te scheiden. Zij hebben gelijke rechten op de feestviering, door de geschiedenis aan beide gebonden, door namen waarvan ze niet te scheiden zijn. Zoo ongeveer sprak de 85-jarige dr. Balen Blanken uit Bovenkarspel bij de opening van den 12den Westfriezendag, die gisteren te Midden-Beemster onder groote belangstelling werd gehouden. En hij vervolgde met een overzicht te geven van den door het historisch Genootschap „Oude West-Friesland" verrich ten arbeid en de festiviteiten van heden. De heer G. Nobel beantwoordde de rede van dr. Balen Blanken en, aldus spr., de voor zitter heeft naar aller hart gesproken. Het is een groot feest in den Beemster, maar even grootsch is het feit, dat de heer Balen Blan ken heden zijn 85sten verjaardag viert. Na mens de vergadering feliciteert spr. den jarige, waarmede de vergadering luide in stemt. De heer C. J. Honig uit Zaandijk hield daar na een lezing over „Jan Adriaanzoon Leegh- water". Feestvreugde en versieringen- De geheele Beemster is op schitterende Wijze versierd en hierbij domineeren in hoofd zaak de Beemster kleuren n.L rood en wit. Bij de hoofd- en zijwegen die naar het dorp Midden-Beemster leidden staan overal groote eerepoorten opgesteld met een „Welkom in den Beemster". Overal zijn de boerderijen en hofsteden met bloemen versierd en in Mid den-Beemster, het centrum van alle feest vreugde is de geheele hoofdstraat in feest tooi. 's Avonds deed de verlichting er het hare toe en gaf alles een sprookjesachtig aan zien. Op het luna-park heerschte reeds een uit bundige stemming. Overal was pret en feest vreugde. De Beemster jeugd en ook vele ouderen amuseerden er zich uitstekend. Café's en dancings waren propvol, doch de grootste attractie van den avond bleek wel te bestaan in de eerste opvoering van de „Beemster-Revue" De samenstellers van de revue hebben fei ten uit de geschiedenis van den Beemster naar voren gebracht die ten tooneele ge bracht konden worden en een beeld gaven van de belangrijkste perioden. Aan de deelen waaruit de revue bestond ging een inleiding vooraf die in woord en beeld den Beemster in 't groote tijdsverband plaatste. Tijdens een stemmingsvolle ouver ture werden drie groepen zichtbaar, die het verleden, het heden en de toekomst van den polder weergaven, waarna de Beemster- maagd in een proloog deze beelden onder streepte en in een kort bestek de belang rijkste feiten memoreerde Het eerste gedeelte deed het ontstaan van den polder herleven. In het tweede deel wordt de drooglegging een feit. Sprongsgewijze gaat de tijd verder en ten slotte dankt en eert de Beemster-maagd, in de finale, het voorgeslacht en toont wat de Beemster geworden is. Zoo eindigde de revue met een finale, die als een wensch voor de toekomst moet wor den opgevat. Er waren in deze revue, opge- - m Xy - - De beeldhouwer Steenbergen legt de laat ste hand aan het borstbeeld van J. Adrzn. Leeghwater, den drooglegger van den pol der „De Beemster", welk borstbeeld heden morgen werd onthuld. voerd door amateurs, ruim 300 medewerken den en de regisseur, de heer M. Hemmer heeft eer van zijn werk. Het was, zooals de burgemeester, de heer P. Kikkert in zijn dankwoord zeide, subliem! Zoo is de eerste feestdag op uitnemende wijze verloopen. Vanmorgen vond de officieele opening van de tentoonstellingen, welke ter gelegenheid van het jubileum gehouden worden, plaats. Burgemeester Kikkert van Beemster heeft in een welkomstwoord de vele autoriteiten toe gesproken, .in het bijzonder den Commissaris der Koningin in deze provincie, mr. dr. A. baron Röell en de leden van Gedeputeerde Staten, de heeren D. Kooyman, A. W. Michels en mr. dr. P. J. Witteman, terwijl hij tevens een welkomstwoord richtte tot den hoofdin genieur-directeur van den provincialen water staat in Noord-Holland, ir. C. Thomese. Burgemeester Kikkert heeft in zijn rede twee namen genoemd. Wat hier tot stand is gekomen, zoo zei hij, is te danken aan het genie van J. A. Leeghwater, die met Dirk van Os heele vlakten water, met voor onzen tijd gebrekkige hulpmiddelen, heeft omgetooverd in vele hectaren land. Wjj kunnen hier spre ken van pionierswerk en voor hem, aan wien hedenmiddag hulde zal worden gebracht, in den vorm van een eenvoudig borstbeeld, is dit slechts een kleine vergoeding voor alles wat hij gedaan heeft. Nadat de burgemeester den talrijken aanwezigen verzocht had, zich van hun plaatsen te verheffen en den grooten pionier te gedenken, besloot hij zijn rede met den wensch, dat de feesten een groot succes mogen worden. Na den burgemeester heeft de dijkgraaf, de heer D. Nobel Jzn., een kort woord gespro ken, waarin hij hulde bracht aan het comité, dat de feesten heeft voorbereid en daarna heeft de Commissaris der Koningin, mr. dr. A. Röell, zijn feestrede uitgesproken, waarin hij gewag maakte van de ernstige crisismoei lijkheden, welke thans voorbij zijn, zoodat dit feest in volle blijdschap en eendrachtige samenwerking gevierd kan worden. De com missaris heeft daarna de vee-, zuivel-, land bouw-, tuinbouw-, bloemen-, handwerken- en middenstands-tentoonsteling geopend. Na deze opening hebben de genoodigden een rondgang gemaakt over de verschillende terreinen. De heer R. Stenhuis oud-voorzitter van het N.V.V., oud-Tweede-Kamerlid der S. D. A. P., later leidende figuur van de Communistische Partij Holland, heeft zich na een verblijf te Amsterdam, waar hij aan „De Tribune" was verbonden, onlangs als pluimveehouder te Beekbergen (gemeente Apeldoorn) gevestigd. Aldaar heeft hy dezer dagen zitting gekregen in het bestuur van een pas opgerichte kies- ereeniging, welke zich zal beperken tot het behartigen van het dorpsbelang en niet zal deelnemen aan de algemeene politiek. De heer R. Stenhuis had de leiding der op richtingsvergadering. De vereeniging telt thans 25 a 30 leden. De heer Stenhuis heeft medegedeeld van geen enkele politieke partij meer lid te zijn. Het bestuur had anders bezwaar hem in zijn midden op te nemen om den schijn naar bui ten. Overigens is het opmerkelijk, naar men ons meldt, dat den laatsten tijd op het platteland meer van dergelijke vereenigingen werden gesticht, waaraan partijlooze voormalige com munisten ijverig medewerken. De verdenking riist, dat hier een nieuwe wijze van commu nistische celvorming wordt toegepast. Een dezer dagen bracht de heer L. M. H. Th. uit Voorburg zijn kostbare viool een „Jakob Steiner", gebouwd omstreeks 1700 en 850 waard, ter reparatie naar een viool bouwer in de binnenstad. Enkele dagen later de viool was in middels gerepareerd en in de kist voor in len winkel geplaatst ging de winkelbel tweemaal kort achter elkaar over. Toen de bel voor de tweede maal overging, stak de vioolbouwer zijn hoofd uit het raam van zijn woonhuis en zag iemand op de fiets weg rijden met de vioolkist, waarin de „Jakob Steiner" geborgen was. Hij heeft den man nog nageroepen, maar daarmede geen suc ces gehad. De politie heeft den dief nog niet gear resteerd en het onderzoek is nog in vollen gang. Te Utrecht is opgericht de N.V. Algemeene Katholieke Uitgeversmaatschappij „Urbi et Orbi". De nieuwe uitgeversmaatschappij, v/elke gevestigd is Ondiep 6, staat onder directie van den heer J. Asberg, voorheen adjunct-directeur van Teulings' Uitgevers maatschappij en de N.V. Malmberg te 's-Her- togenbosch. Binnenkort zal de nieuwe uit geversmaatschappij, welke zich op specifiek katholiek gebied gaat bewegen, haar eerste uitgave doen verschijnen. „Urbi et Orbi" is inmiddels door de daar voor aangewezen organisatorische instanties als erkend uitgeefster ingeschreven. Naar het departement van buitenlandsche zaken uit betrouwbare bron verneemt, zou de Nederlander S. Klijnsma op 9 of 10 Juli gedurende de dorpsgevechten te Brunette aan het Madrileensche front zijn gesneuveld. Van rijkswege uitgegeven briefkaarten, die onj de een of andere reden voor het ge bruik ongeschikt zijn geworden, kunnen, zooals bekend, worden ingeruild tegen nieu we formulieren van dezelfde soort tegen bij betaling van 1 cent per stuk. In verband met de jongste tariefsverlaging behoeft voor de inwisseling van dergelijke briefkaarten met een zegelafdruk van 5 cent, tegen nieuwe briefkaarten van 4 cent, geen bijbetaling te geschieden. Deze regeling blijft ook na 31 October a.s. van kracht. Tot aan dezen datum kunnen geheel gave, ongeschonden briefkaarten van 5 cent wor den ingewisseld tegen briefkaarten van 4 cent, met terugbetaling van 1 cent. In de week van 30 Augustus tot 5 Septem ber zijn volgens het statistisch departement van Denemarken naar Nederland uitgevoerd 331.200 K.G. rundvleesch, 3100 K.G. slachtaf val (darmen, enz) 1600 K.G. varkensvet en 36 paarden. De hoogeerw. pater dr. Anacletus, Pro vinciaal der Minderbroeders Capucijneni is Dinsdagavond van zijn visitatie-reis naar' de msisies van Borneo en Padang in ons land teruggekeerd. In zijn gezelschap arriveerde tevens de hoogeerw. pater A melius, Supe rior regularia van Padang In de openingsrede der gisteren te 's-Gra. venhage gehouden algemeene vergadering van den Alg. Ned. Zuivelbond heeft de voor zitter, de heer L. F. Britzei, verder, wat be treft de verlaging der heffingen op boter, margarine, vetten en oliën van 29 Augustus gewezen op het feit, dat de thans bereikte boterprijs lager is dan die, welke gemiddeld n de jaren 1911 tot 1914 gold. Het moet in geen geval toelaatbaar worden geacht dat, vooral tegen den staltijd van het vee, met de prijzen van boter en vetten verder naar bene den wordt gegaan, daar hiervan het noodwen dige gevolg een nog verdere verlaging van den melkprijs zou zijn. Thans veel verandering aan te brengen m de crisismaatregelen, acht spreker niet raad. zaam. Het is de vraag of de Nederlandsche boer binnen afzienbaren tijd een bescheiden bestaan uit zijn bedrijf kan halen. De voor uitzichten zijn niet hoopvol. Er is helaas een groote kans, dat de Nederlandsche veehou derij en akkerbouw nog wel eenigen tijd de smartelcinderen der overheid zullen zijn. Moch ten deze sombere vooruitzichten inderdaad bewaarheid worden, dan passen als remedie geen tijdelijke crisismaatregelen, doch dan zal het probleem van voeten uit bekeken moe ten worden. De oplossing zal in geen geval gezocht mo gen worden in gedeeltelijke braaklegging van den goeden Nederlandschen bodem. Een ge zond, sober levend platteland is van enorme beteekenis voor ons geheele volk. Een telegram van hulde werd hierna aan H. M. de Koningin verzonden. De taak van het bedrijfsleven- Dr. A. A. Van Rhyn, vertegenwoordiger van den minister van Economische Zaken, nam hiema het woord en zeide, dat het den minister speet zelf niet aanwezig te kunnen zijn. De in zuivelkringen geuite meening, dat de samensmelting van „landbouw" en „econo mische zaken" een voordeel beteekende, on derschreef spreker geheel. Er is thans aanleiding voor gematigd opti misme; immers de boterprijs die in het diep ste punt van de crisis 30 cent heeft bedragen, schommelt thans om de 80 cent. De jongste verlaging van de heffing op bo ter moet worden bezien als een bijdrage der regeering tot een grooter verbruik en dus een grooter afzet. Evenwel mag niet worden ver heeld, dat nog niet alle moeilijkheden zijn overwonnen. Het bedrijfsleven zelf zal het initiatief hebben t^ nemen tot het zoeken van nieuwe wegen om te trachten de internatio nale positie van onze boter en zuivel te ver beteren door het verbeteren van de kwaliteit en door het verzorgen van een regelmatiger marktvoorziening. Het bedrijfsleven zal daar bij op den steun der overheid kunnen reke nen. De rundveeteeltbeperking Nadat eenige bestuursmededeellngen waren gedaan, hield ir. W. de Jong, rijksveeteelt- consulent te Arnhem, een inleiding over de rundveeteeltbeperking. Spr. betoogde dat de rundveetooltbeperking op de zuivelpositie slechts in zooverre inv'ocd kan uitoefenen, als zij de grootte Van het prol ductie-apparaat beperkt. Als resultaat der beperking is sinds 1934 de omvang van den rundveestapel afgenomen, hetgeen spreker met cijfers uitvoerig toelicht. De vleeschprijzen, die tot eind 1935 daalden, zijn sindsdien gestegen, zoo zelfs, dat de onge rustheid van sommigen is opgewekt. De prij zen van het slachtvee liggen echter ver bene den die van de perioden 1927-'31 en 1910-'14. Het is dwaas, thans van te hooge veeprijzen te spreken. De verlaging met 5 pet. van de crisisheffing op rundvleesch was een steun aan de slagers uit het landbouwcrisisfonds en vloeide niet voort uit de meening van den minister, dat de veeprijzen te hoog zijn. Ter loops merkte spr. op, dat het hem verheugt, dat de Nederlandsche vleeschmarkt den Deen. schen import heeft kunnen verdragen, doch dat experimenten met deze zoo ingrijpend ge saneerde markt hem bedenkelijk lijken. De stijging van de rund veeprijzen is vol gens spr. te verklaren uit een langer leven der koeien, die langer worden aangehouden tengevolge der rundveeteeltbeperking. Hier door komen per jaar 90.000 dieren minder voor de slachtbank beschikbaar. Van een ver kleining van den rundveestapel is volgens hem geen sprake. Zou men de teeltbeperking op heffen, dan zou de markt weer worden over voerd. Een verruiming der toewijzing zou dezelfde tendentie veroorzaken. Export van vee naar Z -Amerika- Hiema hield ir. H. G. A. Ledgnes Bakhoven, inspecteur van het veeteelt en zuivelwezen te 'S-Gravenhage, een gedocumenteerde causerie over den landbouw en de veehouderij in enkele staten van Zuid-Amerika. In zijn bespreking behandelde deze spreker het geheele economische beeld der voor naamste Zuid-Amerilcaansche gebieden en kwam tot de volgende conclusies: In Brazilië kan met den noodigen onderne mingsgeest in de naaste toekomst zeer zeker Nederlandsch fokvee geplaatst worden. Van een welwillende houding van de zijde der fede rale regeering en van de staatsregeeringen kan men verzekerd zijn. Er bestaat een groote belangstelling voor Nederlandsch vee en er is een groote slamboekorganisatie voor Hol- landseh vee. Men moet echter door persoonlijk contact connecties aanknoopen. Teneinde dit te bereiken zal men van Nederlandsche zjjde met op zij zetten van kleiner groepsbelangen, daartoe het noodige moeten doen. Hetzelfde geldt voor Uruguay, indien de koopkracht van de veehouders daar te lande grooter wordt. Argentinië zal slechts in geringe mate Im porteeren en ontwikkelt zich zelfs tot expor teur van fokvee van melkrassen. Voor Chili zijn de verwachtingen onzeker. Met goede propaganda en contact met de Chileensche regeering is er vermoedelijk eenige export op te bouwen. De vergadering ging hiema over tot de rondvraag en werd vervblgens gesloten. Rij. repareere nvan een stopcontact- Woensdagavond om zeven uur heeft de heer H. W., winkelier, wonende in de Eind- straat te Breda, bij het repareeren van een stopcontact zonder dat hij den stroom had uitgeschakeld, dezen door het liohaam ge kregen. De man viel bewusteloos op den grond. Een spoedig ontboden geneesheer kon slechts den dood constateeren. Het slachtoffer was ongeveer 40 jaar en laat een vrouw en twee kinderen na. Zijn lijk is naar het St. Ignatiuszieken- huis overgebracht. AMSTERDAM, 9 September 1937. Vandaag is. mevrouw Esther de Boer-van Rijk op de Joodsche begraatplaats te Mui- derberg ten grave gedragen. De deelneming van vele. duizenden bewonderaars en vrien den heeft haar stoffelijk overschot op dezen laatsten tocht vergezeld. In den Stadsschouwburg, waar zij zoo tal rijke triomfen vierde, .waar zij bejubeld is, en waar bij zoo menige gelegenheid haar vrienden en bewonderaars hebben genoten van haar kunst, is haar hedenmorgen de laatste eer bewezen door duizenden uit heel Amsterdam. Het stoffelijk overschot was opgebaard in de tot chapelle ardente inge richte rotonde van den Stadsschouwburg. De wanden van de rotonde waren behangen met rouwdraperiën, en de groote glazen licht fontein in het midden was met doorzicht rouwflours omkleed. Een schemerig licht hing in deze ruimte, waar het des avonds steeds een druk va et vient van Schouw burgbezoekers is, en waar thans een plech tige stilte heerschte, slechts verbroken door het zacht geschuifel van vele voeten langs de baar. Het stoffelijk overschot was opgebaard in een gesloten kist tegenover den hoofdingang van den Stadsschouwburg. Aan het hoofd einde van de baar brandden vier kaarsen. Rondom de baar waren de talrijke rouwkran sen en bloemstukken gerangschikt, die de laatste tolken waren van de groote vriend schap die mevrouw de Boer-van Rijk tijdens haar leven heeft mogen verwerven. Onder de kransen, die de baar omgaven, zagen wij die van het gemeentebestuur van Amsterdam, van de directie van het gebouw van Kunsten en Wetenschappen te Den Haag, van den bond van Nederlandsche tooneel- schrijvers, waarvan mevrouw de Boer-van Rijk eerelid was, van hst bestuur van den Stadsschouwburg te Groningen, van het N.V.V., van de federatie Amsterdam van de S.D.A.P., alsmede van talrijke gezelschappen, o.m. het centraal tooneel, het gezelschap Jan Musch, het A.B.C.-cabaret, de jonge spelers, en van talrijke tooneelkunstenaars, waarvan wij noemen mevrouw Mien van Kerckhoven- Kling, Annie van der Lugt Melsert-van Ees, Julia Cuypers, en vele anderen. In den loop van den ochtend werden nog voortdurend nieuwe bloemstukken aangebracht, zoodat wij op het moment, waarop wij dit bericht afgeven nog niet in staat zijn, alle bloem stukken, die gezonden waren, te noemen. Om 10 uur werden de deuren van den Stadsschouwburg aan den kant van de Mar- nixstraat geopend om het publiek, dat daar reeds een file had gevormd, gelegenheid te geven de chapelle ardente te bezoeken,en door langs de baar te schrijden aan de overledene actrice de laatste eer te bewijzen. Groepsge wijs werden de wachtenden tot het gebouw toegelaten. Onwillekeurig getroffen door de plechtige sfeer die in de rotonde van den Stadsschouwburg heerschte, en door de ge dachte, dat het vandaag voor het laatst was, dat mevrouw de Boer-van Rijk, in den Stads schouwburg aanwezig was, liepen de men- schen onder doodsche stilte langs de baar in het voorbijgaan eerbiedig een blik werpend op de kist, die het stoffelijk overschot van de in breede kringen zoo gewaardeerde en beminde actrice aan het oog onttrok. Het was opvallend, hoeveel eenvoudige menschen dezen morgen langs de baar defi leerden. Men kan wel zeggen, dat het geen nieuwsgierigheid is geweest, die de duizenden die vanmorgen aan het défilé hebben dèelge- nomen naar den Stadsschouwburg had ger dreven. Integendeel de overgroote meerder heid van degenen, die de oude dame dezen morgen hun laatste stillen en ontroerden groet kwamen brengen, maakte deel uit van het groote publiek, dat Esther de Boer tijdens haar leven zoozeer heeft geëerd, aan wie haar kunst zoo menig uur van schoonheid en ont roering heeft geschonken. Voor den ingang van den Stadsschouwburg in de Marnixstraat groeide de rij van wach tenden van minuut tot minuut aan, en tegen het middaguur moest men om allen gelegen heid te geven langs de baar te defileeren den stroom van bezoekers ononderbroken door laten. Naar schatting hebben ongeveer vijf duizend menschen tusschen 10 en 1 uur aan mevrouw de Boer-van Rijk hun laatsten vriendengroet gebracht. Rouwbeklag. Het bestuur van den bond van Nederland sche tooneelschrijvers heeft een schrijven ge zonden aan de familie van wijlen mevr. Esther de Boervan Rijk. Het heengaan van deze tooneelspeelster wordt een zwaar ,verlies ge noemd voor het Nederlandsche tooneel, te meer daar zij zoo veelvuldig optrad in talrijke Ne derlandsche stukken, daarmede onschatbare diensten bewijzend aan onze Nederlandsche t'ooneelschrijfktmst. De bond van Nederland sche tooneelschrijvers bood haar dan ook reeds vele jaren geleden het eerelidmaatschap aan. Het schrijven eindigt met de verzekering, dat mevr. Esther de Boer—van Rijk blfjft leven te midden van het tooneeliievende volk, hier en in Vlaanderen, H erinneringspenn ing. Naar aanleiding van het overlijden van mevrouw Esther de Boer-van Rijk heeft de Koninklijke Begeer te Voorschoten een her inneringspenning vervaardigd ter grootte van 40 m.M op de voorzijde waarvan het goed- g'eiijkend portret van de actrice met ge boorte- en sterfdatum, op de keerzijde staat de tekst: ,,met haar kunst diende zij ons volk". Geluidsfilm „Op hoop van zegen De eenige geluidsfilm met mevrouw Esther de Boervan Rijk, n.l. „Op hoop van zegen", haar het bekende tooneelstuk van Herman Heyermans, zal opi/euw in Nederland in ver tooning worden gebracht. Het afscheid- Tusschen een en twee uur kregen de col lega's van mevrouw De Boer—Van Rijk gele genheid om in de chapelle ardente in de ro tonde van den Stadsschouwburg afscheid te nemen van de overleden kunstenares. Een bui tengewoon aantal tooneelspelers verzamelde zich na een uur rond de baar van mevrouw Be Boer—Van Rijk. Onder hen merkten wij o.m. op: A. Defresne en Charlotte Kohier namens de „Amsterdam- sche Tooneelvereeniging"Jan Musch namens zijn eigen gezelschap; Ko Arnoldi uit naam van het gezelschap „Het Masker"; Frits Bouw meester namens het „Nieuwe Schouwtooneel" en voorts een groot aantal acteurs en actri ces, verbonden aan verschillende gezelschap pen van wie wij hier o.m. noemen Oscar Tour- niaire, Elias van Praag, Hein Harms, Louis van Gasteren, Herman Schwab, Julia Cuypers, mevrouw Marie van Westerhoven, alsmede de twee pleegkinderen van mevrouw De Boer Van Rijk, Hesje RijkenVan Rijk en Karei Rijken. Voorts merkten wij op den opperrabijn der Israelietische gemeente in Amsterdam, den zeereerw. heer Sarlouis, den heer Z. Gul den namens de tooneelcommissie van den Am- sterdamschen raad, wethouder S. R. de Mi randa, die den wethouder voor de kunstza ken, den heer E. Boekman, momenteel bui tenslands vertoevend, verving, en mevrouw H. van Damvan Isselt, chef van de afdeeling kunstzaken ten stadhuize. Toen allen zich in een wijden kring rondom de baar hadden geschaard werden de naaste familieleden, bij wie zich ook de oude me vrouw Theo MannBouwmeester had ge voegd, tot de chapelle ardente toegelaten. Als eerste nam hier het woord de waar nemend wethouder voor de kunstzaken, de heer S. R. de Miranda, die sprak namens het gemeentebestuur van Amsterdam. Amsterdam, aldus de wethouder, staat thans rond de baar van een groot kunstena- resse, en het gemeentebestuur van Amster dam wil aan zijn droefenis uiting geven op deze plek, dat deze begaafde actrice van ons is heengegaan, en haar iherdenken en danken voor het vele, dat zij in haar lang en werkzaam leven voor de burgerij heeft gedaan. Aan den naam van mevrouw de Boer-v. Rijk is voor eens en altijd verbonden die van Herman Heyermans. Beiden vormden te zamen de verpersoonlijking van de echte, zuivere Nederlandsche tooneelkunst. Zij, die van 1898 af de Heyermans-premières in den Hollandschen Schouwburg hebben mogen meemaken, bewaren daaraan een blijvende herinnering. Zij hebben mevrouw de Boer Van Rijk gezien als Esther in „Ghetto", als „Kniertje" in „Op hoop van zegen", als Eva bonheur en als Anne Marie in ,,De Meid". Mevrouw de Boer genoot een populariteit, die alleen te vergelijken is met die van de beide Bouwmeesters. Als zij speelde Was de Schouwburg vol en vulde een enthousiast publiek, dat vooral uit den arbeidersstand was gerecruteerd, *de zaal tot aan den nok. Dan was de crisis van het tooneel voor eenige oogenblikken verdwenen. Mevrouw de Boer-van Rijlr is Hoewel niet uit Amsterdam geboortig een typisch Amster- damsche figuur geworden. Als men die, fijne oude dame op straat tegen kwam, zeiden de menschen tegen elkaar, niet daar gaat me vrouw de Boer, maar daar gaat „Kniertje". Dat is wel de hoogste lof, die aan haar ge bracht kon worden. Zij leefde zoo intens in haar beroemde rollen, dat zij ook voor de toeschouwer de persoon was, die zij uitbeeld de. Zij bezat een bewonderenswaardige vita liteit. Voordat zij, na haar zeventigsten ver jaardag te hebben gevierd, een nieuwe car rière begon, werd haar de zilveren medaille van de stad Amsterdam uitgereikt. Zoo iemand, dan had zij die onderscheiding ver diend. Op haar tachtigsten verjaardag eerde Amsterdam haar opnieuw en sprak zij na een triomftocht door de stad van het Schouw- burgbalcon tot de menigte harer bewonde raars en vrienden. Eenige maanden geleden bereikte B. en W. het verzoek het mogelijk te maken, dat mevrouw de Boer-Van Rijk haar lbopbaan zou besluiten met een af- scheidstournée. Het gemeentebestuur bood toen aan de. grijze actrice aan, het haar fi nancieel mogelijk te maken tfe gaan rusten. Mevrouw de Boer-van Rijk heeft dit afge wezen. Zij wilde tot het laatst toe in diénst blijven van de kunst, die haar lief was. De dood heeft haar afscheidstournée afgelast. Daarmede moet elkeen vrede hebben. Namens B. en W„ den raad en de burgerij, aldus besloot spr., dank ik u mevrouw de Boer-van Rijk voor al het schoone en al het edele, dat gij aan de burgers van onze stad hebt geschonken. Daarna werden nog enkele woorden van dankbare herdenking gesproken door den heer van Dellen, namens het pensioenfonds voor Nederlandsche tooneelkunstenaars, en door een vertegenwoordiger van het MH.D.-concern, dat destijds „Op hoop van zegen met mevrouw de Boer van Rijk in de hoofdrol heeft verfilmd. Onder doodsche stilte werd daarna de baar den schouwburg uitgedragen en. plaatst in de lijkauto, die onder de peristyle was voorgereden. Duizenden menschen ston den rond den stadsschouwburg geschaard en Het Euwe-Aljechin-comité deelt mede, dat het voorloopig programma voor de te spelen 30 partijen van den schaakwedstrijd Euwe-Al- jechin is vastgesteld als volgt: le partij 2e 3e 4e 5e 6e 7e 8e 9e 10e 11e 12e 13e 14e 15e 16e 17e 18e 19e 20e 21e 22e 23e 24e 25e 26e 27e 28e 29e 30e Dinsdag 5 October Den Haag. Donderdag 7 October Rotterdam. Zondag 10 October Amsterdam. Dinsdag 12 October Amsterdam. Donderdag 14 October Den Haag. Zaterdag 16 October Haarlem. Dinsdag 19 October Rotterdam. Donderdag 21 October Leiden. Zondag 24 October Den Haag. Dinsdag 26 October Den Haag. Zaterdag 30 October Groningen. Maandag 1 November Amsterdam. Woensdag 3 November Amsterdam. Zaterdag 6 November Zwolle. Dinsdag 9 November Rotterdam. Donderdag n November Rotterdam. Zondag 14 November Den Haag. Dinsdag 16 November Den Haag. Zaterdag 20 November buiten. Dinsdag 23 November Amsterdam. Donderdag 25 November Amsterdam. Zaterdag 27 November buiten. Dinsdag 30 November Rotterdam. Donderdag 2 December Rotterdam. Zaterdag 4 December Den Haag. Dinsdag 7 December Den Haag. Donderdag 9 December Amsterdam. Zondag 12 December Amsterdam. Dinsdag 14 December Rotterdam. Donderdag 16 December Rotterdam. Het comité heeft om san de wenschen van vele christelijke schakers tegemoet te komen slechts 4 wedstrijden op Zondag gesteld. een groot aantal vrienden en vereerders van de overledene volgde een eindweegs den rouwstoet op zijn weg naar de begraafplaats. Onderweg is voor den Hollandschen Schouwburg door den heer Louis de Vries nog een krans aan de baar gehecht en heeft de rouwstoet nog enkele oogenblikken stil gestaan voor de nieuwe synagoge aan de Linnaeusstraat. Daarop vervolgde de stoet zijn weg naar de Israelietische begraafplaats te Muiderberg. Proces tegen gemeente, bouwer en eigenaar van een woning-complex- Aan de Willem de Zwijgerlaan In Amster dam-West is het mooie woningcomplex „Land- lust" gelegen. In sommige dier perceelen bevindt zich een eigenaardige trappenbouw, die eenige malen oorzaak van persoonlijke ongelukken is ge weest. Een handelsman te dezer stede werd door een bewoner van de belétage van een.^ dier woningen uitgenoodigd een offerte te, komen manen. Hij ging, van de straat komend, eerst een twaalf treden hooge trap op, die ingeéquwd is in het bouwcomplex en kwam toen op het portaal, waaraan twee huisdeuren zyn gelegen. Tengevolge van den inbouw dringt het dag licht minder rijkelijk door tot in het portaal. De bezoeker drukte op de straatbel van de belétage, de deur sprong open en hy wilde binnenstappen in de huisgang, doch viel zijde lings achterover langs een houten trap, die uit het sousterrain 1 naar die huisgang leidt en rechthoekig daarop "uitmondt. Elke waar schuwing tegen dien toestand ontbrak. De bezoeker stortte neer op den cementen vloer van het sousterrain en werd ernstig ge wond, immers zijn linker elleboog werd geheel versplinterd, zoodat de beenderscherven door zijn winterjas staken. Eenige maanden lang werd hij in een ziekenhuis verpleegd en de arm werd blijvend invalide. Eigenaar, bouwer en gemeente Amsterdam werden door hem tot schadevergoeding aan gesproken, ieder op grond van onrechtmatige daad. De gemeente had namelijk dien bouw in zjjn geheel goedgekeurd. Voor den bezoeker treedt als advocaat op mr. Alfred Levy, voor de bouwers en de eigenares mr. W. F. Schokking, voor de ge meente mr. H. A. van der Wall Bake. Vrijdag a.s. zullen in deze zaak de pleidooien voor de tweede kamer der Amsterdamsche rechtbank gehouden worden. De voerman gedood- Gisteravond is te Vriezenveen een paard, dat gespannen was voor den wagen van den 70-jarigen landbouwer G. Bramen, op hol geslagen. De voerman viel van den wagen en kwam onder de wielen terecht. Hij werd vrijwel op slag gedood. Het s.s. Simon Bolivar" van de K.N.SM., bomende uit West-Indië, wordt Donderdag 16 September te Amsterdam verwacht, P&C i k V 4; t i MÉÉIMlMÉiHÉIÉiÉÉÉÉi KWK") %.y f? .e e fï'T- -'f- i, .1. i; MV® -fa x Door de Nederlandsche schooljeugd werd aan H. K. H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard als huwelijks- geschenk aangeboden een sportpark met paviljoen, gelegen achter het paleis Soestdijk, Een kijkje op de tennisbanen met daarachter het gavil^oeiu

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1937 | | pagina 2