Een monument van sociale liefde. Zestig jaar Kolpingswerk te Rotterdam. EjëlfSH >i:Éi i 11I1S NA ZESTIG JAAR. DINSDAG 14 SEPTEMBER 1937 DE ST. JOSEPHSGEZELLEN IN ONZE DAGEN. llll§lgft§ SCHEEPSBOUW. SOEUR MARIETTA- JUBILE PATER MR. v- d- HELM. TEGEN EEN FIETS OPGELOOPEN- KATH. STAATSPARTIJ. FIETSEN GESTOLEN. AUTOBUS-AANVRAAG OPNIEUW AFGEWEZEN. Eind van deze maand September zal fees telijk het zestigjarig bestaan gevierd worden van de afd. Rotterdam van de St. Jasefs- gezellenvereeniging, de internationale stich ting van den zaligen Duitschen priester Adolf Kolping, die zelf eens een handwerksgezel was en later priester geworden, met het doel te werken aan de geestelijke en sociale ver heffing van zijn vroegere standgenooten, de stichter werd van de zoo roemvolle St. Josefs- gezellenvereeniging. Rotterdam is hier te lande niet Ge eerste St. Josefsgezellen geweest, ze is later wel de grootste en meest bloeiende afdeeling gewor den, want tien jaren tevoren was Amsterdam onder de bezielende leiding van den demo- cratischen priester-edelman jhr. Van Nispen tot Sevenaer en ook Bergen op Zoom op initiatief van pastoor Smits al voorgegaan, eenige jaren later volgden Breda en Den Haag. In September 1877 kwam de oprichting van de gezellenvereeniging te Rotterdam tot stand onder de vaderlijke leiding van den onvergetelijken populairen Dominicanerpater Dominicus Koors. Pater Dominicus Koors, ofschoon van den beginne reeds begeesterd voor het mooie sociale Kolpingswerk, waarover mr. Jac. W. van den Biesen uit Breda in 1869 een sterk propagandistische brochure had geschreven, durfde aanvankelijk het werk niet aan. Over laden met werk als hij was, stond hij scrupu leus om nog een nieuwe taak op zich te nemen. Maar de Voorzienigheid heeft hem er toch toe geprest en pater Koors is voor Rotterdam een andere vader Kolping ge worden en zijn gezegende naam is weer de eerste, die bij dit herdenkingsfeest van zestig jaren, in groote dankbaarheid mag genoemd worden. Zestig jaar Rotterdamsche Gezellenver eeniging. 'tls mij een vreugde en voldoening ander maal als biograaf te mogen optreden van deze zegenrijke Rotterdamsche katholieke stichting, omdat ik persoonlijk zestig jaren lang den groei en den bloei van dit instituut als van nabij heb medegeleefd. Als kind verhuisde ik met zijn ouders rond 1880 naar de Van Oldenbarneveltstraat, een nieuwe woonwijk, waar de huizen nog spaar zaam gebouwd stonden en het heele terrein, dat thans in deze straat het gemeentelijk ziekenhuis vult, nog open en braak lag. Maar tegenover dit open terrein stond in onze v. Oldenbarneveltstraat, waar juist ook de Dominicanerpaters van het aloude Steiger dat jaar een nieuwe parochie hadden gesticht een kloek en hecht pand, dat altijd Zondags onze jeugdige nieuwsgierigheid trok, omdat wij daarbinnen de ballen over het biljart hoorden rollen en het jonge geluid opklinken van blijde stemmen. Dat waren, zoo werd ons toen beduid, de „jongens van pater Koors", die hier al spoe dig zijn eerste eigen tehuis voor de Sint Josefsgezellen had gesticht. Het gebouw bestond uit twee groote zalen, de eene parterre, de andere op de eerste verdieping, verder uit een bestuurskamer en enkele kleinere vertrekken. Toen pater Koors in 1877 zijn Josefsgezellen, het waren er nog maar enkele, om zich heen begon te verzamelen, had hij nu eens hier, dan weer daar een tijdelijk onderdak voor hen gezocht, maar toen het aantal begon toe te nemen, had hy niet gerust voor hij aan de nieuwe riante v. Oldenbarneveltstraat een eigen ge bouw kon doen neerzetten, dank zij de vriendschappehjke medewerking van den bouwer P. Roovers, die zelf ook in deze straat woonde. Natuurlijk werd in het vereenigingsgebouw aan de Olde niet alleen gekeuveld en gebil jart, 't was allesbehalve de bedoeling van den oprichter geweest om er een soort socië teit van te maken, populair als pater Koors was, had hij al dadelijk onder de burgerij mannen bereid gevonden die hem zouden bijstaan om de gezellen een meer algemeene ontwikkeling by te brengen. Waar hij zelf des Zondagsavonds bezet was met zyn be kende conferenties in de Steigersche kerk, had hy den Zondagmorgen bestemd om per soonlek de verzamelde gezellen toe te spre ken en hen voor te lichten in welke lijn hy zyn vereeniging dacht te ontwikkelen, een traditie, welke door de latere opeenvolgende presidenten steeds trouw is nagekomen. Zelf leidde pater Koors ook de declamatie club, verzorgde de bibliotheek, slaagde erin de medewerking te verkrygen van een be kend musicus, den heer H. de Groot, voor zangles en fanfare en van de heeren H. J. Egelie en C. Simmermans voor teekenonder- wijs, waardoor ontwikkeling, beschaving en ambachtskennis bevorderd zouden worden. Zoo legde hij den grondslag voor de ontspan ning- en studieclubs en vooral van de vak- teekenschool, die in den leep der volgende jaren duizenden gezellen ten zegen is ge weest. De nieuwe vereeniging verheugde zich al spoedig in een stijgenden bloei, toen de populaire president in het begin van het jaar 1883 door een plotselingen dood aan zijn werk werd ontrukt. Maar als een wijs man had hij tevoren reeds zijn opvolger aan gewezen, dien hy in staat wist zyn taak met groote energie voort te zetten. Deze was pater Th. Zegers, die eerst met pater Koors kapelaan aan de Steigersche kerk was geweest en later prior werd van het Dominicanerklooster aan de v. Olden barneveltstraat. Onvoorziene omstandigheden stelden dezen nieuwen praeses al dadelijk voor een zware taak, welke hij zich onverwacht zag op gelegd. Het gemeentelijk ziekenhuis had zyn nieuwen aanbouw uitgelegd tot ver in de Oldenbarneveltstraat en was zoo de over buurman geworden van het gezellenhuis. Van gemeentewege werd nu bezwaar gemaakt tegen het muziek maken in het gezellenhuis, dat hinderhjk was voor de zieken, vooral in de avonduren. Daar het tehuis in de Olde toch al te klein dreigde te worden voor het steeds aan groeiend getal gezellen, rijpte by pater Zegers het plan om elders in de stad een grootsch en nieuw gebouw te stichten. Maar de begrooting van dit plan reikte naar de voor die dagen hoogst belangrijke som van niet minder dan 60.000 gulden. Pater Zegers sjouwde van den vroegen ochtend tot den laten avond de stad af om dit enorme kapitaal voor zyn stichting bijeen te brengen, en 'tmag wel getuigen van de groote en algemeene sympathie, waarin zich de gezellenvereeniging by de Rotterdamsche katholieken mocht verheugen, dat binnen enkele jaren het benoodigde kapitaal voor den nieuwen bouw door pater Zegers triom fantelijk op tafel kon worden gelegd. Maar het heeft den toegewijden man wer kelijk zijn leven gekost. Op 17 Juli 1889 mocht pater Zegers den eersten steen leggen van het monumentale nieuwe gezellenhuis aan het Stationsplein, dat tevens een monu ment werd van zyn rusteloozen arbeid voor de belangen van den Rotterdamschen katho lieken werkman. In de tien jaren van zijn zegenryk en voortvarend bestuur had hy de vereeniging tot zulk een hoogen bloei ge bracht, dat hy honderden en honderden katholieke gezellen georganiseerd had tot een vereeniging, die als model gold van katholiek- sociale actie, lang reeds voordat dit woord voor het eerst werd uitgesproken. Maar ook hem ging het als een Mozes, die het beloofde land wel van verre mocht aanschouwen, maar het niet mocht binnengaan. Toen het nieuwe en grootsche gebouw, dat de grootste zaal van Rotterdam omvatte, in April 1890 plechtig werd ingewijd, was pater Zegers niet meer; een maand tevoren had de beminde praeses zijn schoone ziel aan God weer gegeven. Maar Koors en Zegers zouden de geeste lijke pijlers bhjven, waarop het trotsche Rot terdamsche Gezellen-werk zich al hooger en hooger zou optrekken. De Koors-Zegers tra ditie is door de opeenvolgende priester- bestuurders van de Sint Josef sgezellen-ver eeniging nooit losgelaten. Zeven jaar lang heeft na pater Zegers pater H. Verhoeven als praeses aan het hoofd der vereeniging gestaan en in dien tijd heeft deze èn door een krachtige reorganisatie en door voort durende verbetering vooral van het vak- onderwys en door zijn bloeiende spaarkas, waaraan hy mede een ziekenfonds had ver bonden, de vereeniging geestelijk zoowel als economisch tot steeds hoogere ontwikkeling gebracht. Op zijn beurt werd hy opgevolgd door pater N. Orie, die in de jaren van zyn be stuur met zyn bekende voortvarendheid en nooit rustende energie en vooral ook door zijn persoonlijken invloed en relaties een in- nigen band heeft gelegd tusschen de katho lieke burgerij en de St. Josef sgezellen-ver eeniging, zoodat deze werkelijk in die jaren tot een centrum werd van een opgewekt katholieke leven in Rotterdam. Een jaarfeest van de Sint Josefsgezellen-vereeniging onder praeses Orie bracht waarlijk heel katholiek Rotterdam samen als Op één groot familie feest. Het is praeses Orie ook geweest, die Links pater NPerquin O-P., praeses 1921 1930; rechts pater L- DOorsprong O.P., praeses 1930 de St. Josefsgezellen als vereeniging alge meen cachet heeft gegeven en een populari teit, waardoor hij de beste mannen en eerste krachten aan de vereeniging wist te binden. Dit kwam wel schitterend uit bij de luis terrijke viering van het 25-jarig bestaan, waarbij een dame3- en heerencomité werd ge vormd uit de eerste kringen van de Rotter damsche katholieke burgerij en voorts een veertiendaagsche tentoonstelling werd ge houden, welke een triumf werd van den christelijken handarbeid, de glorie van het zegenryk werk en streven van de St. Josefs- gezellenvereeniging. 'tWas nog maar een zilveren feest, maar het tijdperk van bestuür van praeses Orie, die mede het voorrecht had een persoonlijk heid als wijlen P. Bredius, den directeur van de Twentsche Bankvereeniging, als bestuurs lid naast zich te hebben, leende toen reeds aan de stichting van de paters Koors en Zegers een gouden glans van een gezegenden groei en bloei. Het erfdeel der vaderen is door de opvol gende presidenten, de paters Jansen, Fen- nell, Perquin en Oorsprong, roemvol be houden geworden en vruchtbaar gemaakt. Uiterlijk en innerlijk hebben deze bestuur- deren in de volgende vijf en twintig jaren de St. Jozefsgezellenvereeniging afgebouwd en haar tot een organisatie gemaakt, die nog altijd mag gelden als een model van socialen arbeid en vereenigingsleven. Als nu de St. Josefsgezellen van Rotterdam aan den drempel staat van zijn zestigsten stichtingsjaar, in een felbewogen tijd, die als een storm ook over dezen sterk geplant- ten eik is heengegaan, dan mag op den huidigen dag worden getuigd, dat al heeft, de boom heel wat loover zien verschieten en afvallen, hij toch nog altijd diep gewor teld staat in den grond en ondanks alle be zoekingen en plagen der laatste jaren nog een onsterfelijke levenskracht toont. Het is pater Lacordaire die eens gezegd heeft „Les moines et les chènes sont immortels. Monni ken en eiken zyn onsterfelijk". De eik van de Rotterdamsche St. Josefs gezellen is onsterfelyk gebleken en de Dominicanerpaters, die hem hebben geplant, zyn trouwe en zorgzame bewakers gebleven. Praeses P. C. Biesta, de secretaris van den Centralen Raad, heeft nu over de jubileeren- de Rotterdamsche gezellen-vereeniging een balans en statistiek opgemaakt, die wel een verrassend inzicht geeft van wat door de stichting van pater Koors in de afgeloopen zestig jaar werd bereikt. En dan noemen wij allereerst de s p a a - kas, die nauwelijks een half jaar na de stichting 7 Maart 1878 door den onvergete lijken Willem van der Linden werd op gericht en later door de heeren P. Bredius en de heeren Prinz, vader en zoon, zoo uit muntend is verzorgd geworden. De spaarkas heeft altijd het volle vertrouwen gehad van de gezellen, wat vooral gebleken is bij het uitbreken van den oorlog in 1914, een run is er niet geweest, ook den eersten dag niet, er werd zelfs toen nog rustig ingelegd. Sinds November 1935 is het sparen bovendien nog uiterst gemakkelijk gemaakt door een extra spaarzegel-ophaaldienst, die iederen Maandag aan huis bij de leden mogelijk maakt, dat zij 25 cents-zegels sparen; gedurende één jaar werd zoo 3000 ingelegd. Een anderen vorm van sparen geeft het in Mei 1936 opgerichte kolenfonds; in één jaar werd door 72 gezinnen een geza- menlyken inslag gedaan van 1100 mud kolen en 1000 kg. briketten. Wijselijk zorgen voor moeilijke en dure dagen geschiedt nog door 149 deelnemers aan het ziekenfonds. Het saldo van 1936 bedroeg ƒ21.073.69, waarin een reserve is begrepen van ƒ5,648,70. Sinds 1927 verheugen zich de gezellen ook in een Charitasfonds ter ondersteuning van oude en behoeftige leden. De gezellen zelve zorgen voor de instandhouding door hun vrijwillige bijdragen van 3 cent per week. Tot de oudste onderafdeelingen behoort ook de fanfare, die later harmonie werd. In 1872 werd twintig jaar vóór de ontwikkeling der jongenspatronaten een a f- deeling leerlingen opgericht voor de schoolvrije jeugd tot 17 jaar, welke zoo veel als de kweekschool is geworden van de latere gezellen. Volgde een afdeeling gehuwden. De cursus voor verloofden en jonggehuwden waarborgen deze afdeeling een blij venden toevoer van bewuste leden, die het verstaan om het Kolpingsprogram te beleven. Het is deze afdeeling gehuwden, die nu reeds vyftig jaar bestaat, die onze scholen heeft bevolkt, de patronaten gesteund, de gezellen-vereeniging nieuwe leden gebracht en de congregaties groot heeft gemaakt. Meer dan 25 jaar bestaat ook reeds de afdeeling patroons, die zich uit de gezel len wisten te vormen, waardoor in eigen kring het contact wordt bewaard tusschen patroon en gezel en waardoor menig gezel de gelegenheid werd geschapen by de leden van de patroonsafdeeling werk te vinden. Een afdeeling, die altijd een groote popu lariteit heeft genoten en by de jaarfeesten een graag geziene afwisseling bracht, is de Sint Christophorus-club voor tur nen en gymnastiek. Voor de geestelijke en gods dienstige ontwikkeling zorgt allereerst de praeses, die de traditie van zes tig jaren getrouw altijd Zondag om half één in de vereeniging present is om de leden toe te spreken en voor te lichten over de moderne onderwerpen van den dag. Om te verwerken wat hier beluisterd wordt, dient de b i b 1 o- t h e e k, die ruim 2500 deelen omvat. In ver band met diverse cursussen bestaan afzon- derlyke kleine bibliotheken; ook de lees tafel is voorzien van vakbladen, illustra ties, tijdschriften. riet lag voorts geheel in de lijn van het Kolpingsprogramma, dat de gezellen-ver eeniging als opvoedingsinstituut moet voor zien in de opleiding van bekwame jeugd leiders, een zeer actueele vraag. In 1932 werd begonnen met een driejarigen socialen cur sus; de 36 beschikbare plaatsen werden in één week bezet, 't ging om 32 lesweken per jaar, twee lesavonden per week en twee les- grijpen, en niet weinig bijdraagt tot de ar tistieke ontwikkeling der leden. In 1936 werd nu uit de leden een nieuwe symphonie gevormd, en de kranige zangvereeniging St. Caeci- 1 i a, onder de bekwame leiding van Cor van Munster, zal op het aanstaande feest de meesterproeve van haar kunnen afleggen door de massale uitvoering van het St. Joseph- Oratorium. Noemen we nog de Sint Clemens-pro- pagandaclub, een vrij willigen besteldienst, die per jaar 22495 stukken voor de vereeniging rondbrengjt, wat de vereeniging een porto bedrag bespaart van 337,50 per jaar, de V. G. M. voetbalclub, de bil jartclub „Ons Genoege n", de r a d i o-t echnische club, de K o 1 p i n g s-B o y s, wandelclub, „d e Donker eK a m e r", voor amateur- fotografen, de tamboers en pijpers, de schaak- en damclub. Dit alles is uit de 60-jarige werkzaamheid, van de Rotterdamsche Gezellen-vereeniging gegroeid. De St. Josephsgezellen-vereeniging is thans uitgegeroeid tot een centrum van Rotterdam sche Gezellen-vereenigingen, zij is een district geworden dat thans ruim twintig vereenigin- gen binnen zijn verband samen houdt, een sociaal werk, waarvoor wij katholieken, na zestig jaren God en de vereeniging wel op recht dankbaar mogen zijn. Dit is het groote verheugende feit, waarop wij op dezen aanstaanden feestdag met trots en voldoening mogen wijzen, een sterke ver eeniging van sociale en maatschappelijke ka- thalieke werkers in een stad als Rotterdam, die als geen andere bedreigd werd door so cialistische en communistische gevaren. Rotterdam's katholieke burgerij wordt uit- genoodigd haar attentie te verleenen aan het merkwaardige feest. Want zy vooral is de Sint Josefsgezellen vereeniging grooten dank verschuldigd voor een zoo trouw naleven der christelijk-sociale beginselen, lang reeds alvorens deze in Leo De groote zaal van de Sint Joseph's Gezellen-vereeniging aan het Stationsplein r j 5 Scène uit de eerste acte van „de Eerste Steen" in Mei 1986 hij gelegenheid van het eeuwfeest der. Steigersche kerk door de tooneelclub „Genesius'' van de Sint Joseph-Gezellen opgevoerd sen van een uur per avond. Zoo werd een groep gezellen meer vertrouwd gemaakt met denkleer, redeneerkunst, sociale wet geving, sociologie en sociale historie. De roem en de glorie van de Sint Jozefs- gezellen-vereeniging zijn altijd het vak- en nijverheidsonderwijs geweest. De diverse tentoonstellingen, de vruchten van ernstig vakonderricht, zijn daarvan altijd de welsprekende getuigenissen geweest. Tim merlieden, metaalbewerkers, metselaars, schil ders, kleermakers, schoenmakers hadden over vloedig de gelegenheid om zich te bekwamen; het aantal leerlingen liep steeds in stijgende lijn naar de 500. Acht en vyftig jaar lang heeft de St. Jo- zelfsgezellen zich op dit gebied onsterfelijke verdiensten verworven. Toen kwam in 1935 een ministerieel besluit, waarbij bepaald werd dat de teekenschool van de Gezellenvereeni ging moest worden ondergebracht onder het bestuur en in het gebouw van de nieuwe R. K. Ambachtsschool, hoewel de praeses ook daar het praesidium heeft. Directeur werd de heer Th. Bastiaanse, die zelf uit de St. Jozelfs- gezellen-vereeniging is voortgekomen. De cursisten voor kleer- en schoenmakers leerlingen bleven onder beheer en directe lei ding van de vereeniging; deze werden in 1935 nog door 135 deelnemers bezocht. De nieuwe tyden hebben voorts allerlei nieuwe vormen van apostolaat in het leven geroepen. Zoo noemen wij hier de p a 1 a dij n e n -beweging, een speciaal kader voor Katholieke Actie, tot vorming van keurtroepen der Katholieke Ac tie in de parochies tot gezins- en beroeps-be- invloeding. Deze groep bestaat thans in Rotterdam uit negentig jonge kerels, die per kleinere groep maandelijks bijeenkomen onder leiding van den praeses. Dan Kolping s-lflfwacht, een instituut tot uitdragen en uitbreiding van het Kolpingswerk. Zy doet dit in een sprekende en uniforme wijze en heeft als parool A. A. A. „Altijd Alles Actief". De Kolpings-lijfwacht bezoekt oud-leden om hen terug te winnen, tracht nieuwe leden te winnen, gaat vooraan by verschillende acties, vertegenwoordigt de Gezellen-vereeniging by congressen, Katho liekendagen, districts- en vereenigingsbijeen- komsten. Natuurlijk is de wereldramp der werk loosheid ook riiet zonder invloed gebleven op de St. Jozefsgezellen. Het is de zwaarste beproeving, die zij de laatste tien jaar .ïeeft te doorstaan géhad. Rotterdam I heeft de werkloozen- z o r g tijdig aangevoeld. Reeds op 26 Januari 1931 werd het gebouw dagelijks van 10 tot 5 uur voor de werkloozen beschikbaar gesteld, met voldoende gelegenheid voor ontwikkeling en ontspanning. Op intiatief van de Gezellen vereeniging ontstond het R. K. comité tot ontwikkeling en ontspanning voor werkloozen met praeses Oorsprong als voorzitter en het gebouw Stationsplein als centraal bureau. Ook hier werden de werkloozen-retrai- te3 gehouden. Voor directen persoonlijken steun en dekking van Kerstgaven aan onge veer 250 gehuwde en ingehuwde werkloo zen werd een werkloozen kas opgericht, die wordt gevormd uit de opbrengst der bus sen na iedere verplichte vergadeiing en vooral door de 2Vz cents-bonnen, die tweemaal per maand bij de leden aan huis worden gepresen teerd. Al3 verademing in de drukkende sfeer van werkloosheid bestond in Centraal Ver bond gelegenheid om deel te nemen aan de leerkampen te Apeldoorn en later aan de werkkampen te Baarn, op den Liebaard. De cursussen werden nu en dan afgewisseld door hoogstaande uitvoeringen op middag en avond; muziek, film en tooneel wisselden el kander af. Hét een en ander bracht weer grooter bloei aan de tooneelclub „Sint Ge- nesius", die aldoor naar hooger dorst te XH'3 „Rerum Novarum" werden geformu- leerd. Voor het bezit van een zoo sterke St. Jo- zefsgezellen-vereeniging heeft Katholiek Rot terdam zijn eerbied te betuigen, moet katho liek Rotterdam ook zyn daadwerkelyke sym pathie doen gelden. Zooals bij traditie zal van 22 tot 24 Sep tember voor de Gezellen een triduum worden gehouden, waartoe prof. B. H. Molkenboer zijn welsprekend woord zal leenen. De generaal-praeses, mgr. Th. Hürth, zal Zondag 26 September de H. Mis opdragen. By het feestontbyt daarna in de groote zaal, spreken generaal-praeses en praeses een fees telijk woord en worden de jubilarissen gehul digd. Zeldzame gebeurtenis zeker, de eerste se nior der vereeniging, A. W. Carati, de man van pater Koors, zal als 60-jarig lid extra worden bedacht. Van half drie tot half vijf komen leden en genoodigden ter feestvergadering; het pro gramma wordt door den K. R. O. uitgezon den. Eigen Oratorium-koor van 50 mannen, 60 jongens en 80 dames uit Kolpingsgezinnen zingen eerste en derde deel en slot van het St. Joseph-Oratorium van Van Schaick. Rector Drost, de centraal-praeses, de wel sprekende man, die zelf een Rotterdammer is, zal de feestrede uitspreken. En Katholiek Rotterdam wordt van 30 Sep tember tot 3 October ih de gelegenheid ge steld om mee te feesten op het groote Ita- liaansche tuinfeest. Op 5 October is de trek king van de jubileum-lotery met 50.000 loten. Praeses L. D. Oorsprong, die de laatste jaren zooveel zware zorgen heeft moeten dra gen om de St., Josefsgezellen-vereeniging op peil te houden, waar ook zij onder den nood der tyden veel te verduren had, moet dezer dagen weer eens ervaren, hoe de Rotterdam mer zijn Jozefsgezellen een trouw hart toe draagt en genegen biyft. De Rotterdammer zal er zelfs een weinig van geschrokken zijn, toen hij dezer dagen een circulaire ontving, onderteekend door den praeses, waarin deze zin voorkomt: „Waar echter het Rotterdamsche Kolpingswerk door velerlei omstandigheden in financieele moei lijkheden verkeert, en dit werk na zeatig jaren zegenrijken arbeid toch behouden moet blijven, doet het bestuur een dringend beroep op u om dit voortbestaan meoe te hel pen verzekeren door uw financieelen steun." Het oudste sociale werk van Rotterdam, het groote werk van Koors en Zegers, mag niet achteloos vergeten worden, vooral niet in deze moeilijke tijden. 26 September, dag van het zestigjarig be- staansfeest, moet een triomf- en glorie-dag worden van de Rotterdamsche St. Josefs gezellen-vereeniging. Zij moet dien dag werkelyk in het diamant worden gezet. God zegene nu eens het handwerk, dat mild en gul weet te geven. De Rotterdammer moet zich weer eens toonen in zyn ouden royalen stijl. Koors en Zegers zullen er hem van uit den hemel voor zegenen. p. HYACINTH HERMANS. Opdrachten aan architecten en kunstnij veren. Men schrijft ons: De nieuwe opdrachten voor onze scheeps- bouwindustrie, zijn zooals bekend,ook van beteekenis geweest voor de kringen der bin nenhuis-architecten. En daar is men zeer dankbaar geweest voor de kansen, die wer den geboden ten aanzien van het uiten van moderne ideeën op dit in menig opzicht zoo merkwaardige kunstgebied. Bij hetgeen in Rotterdam en omstreken wordt gebouwd, fungeert als piece de resi stance de „Nieuw Amsterdam", het nieuwe vlaggeschip van de Holland-Amerika Lijn, de Oceaanstoomer en tevens het passagiersschip dat in concurrentie zal moeten treden met die pronkstukken van moderniteit als de „Normandie" en „Queen Mary", om de „Bre men" en de „Europa" niet eens te noemen, als mijlpalen, die reeds ver achter ons liggen. Voor de „Nieuw Amsterdam" werd een aantal architecten aangezocht, die het groote en grootsche karwei onder leiding van het architectenbureau Brinkman en van der Vlugt aanvaardden. Behalve deze twee bekende na men de heer V. d. Vlugt is inmiddels overleden kunnen we nog noemen die van Wijdeveld, Semey, Spanjaard, Oud en Eschau- zier. Hieraan moet thans ook de naam worden toegevoegd van den architect J. P. L. Hen driks. Al dezen zijn er op uit om, ieder vol gens eigen opvattingen en in eigen stijl wer kend, toch een harmonisch geheel tot stand te brengen. Inmiddels heeft de Holland-Amerika Lijn haar opdrachtenreeks voortgezet en wel voor de twee nieuwe, groote vrachtschepen, die voor haar rekening worden gebouwd, de „Schiedam" en de „Noordam", resp. op de werven Wilton-Fyenoord en Piet Smit te Slik kerveer. Deze twee nieuwe schepen zijn dubbel schroef-motorschepen, die accomodatie heb ben voor honderd passagiers. Ze zullen ook op Amerika varen. Wat ze aan snelheidte kort zullen komen, moeten ze vergoeden door ge rief eUjkheid en gezelligheid. Het spreekt daarom vanzelf, dat hiertoe heel byzondere eischen worden gesteld. Om aan deze eischen tegemoet te komen, heeft de directie van de Holland-Amerika Lijn een drietal bekende architecten uitgenoodigd en wel de heeren Eschauzier, Oud en Hendriks. Twee hunner zijn Rotterdammers en alle drie hebben ze hun aandeel in de inrichting van de „Nieuw Amsterdam". Dienaangaande is architect Hendriks zoo juist gereed gekomen met de ontwerpen-voor de entree van de eer ste klasse. Wat de motorschepen betreft, de opdrach ten zijn als volgt onderverdeeld: architect Eschauzier de lounge, de muziekkamer en ae hall; in aansluiting hierop maakt architect Hendriks de rookkamer, de bibliotheek, de schrijfkamer en het café; architect Oud neemt de eetzaal en de kantoren van admi nistrateur en hofmeester voor zyn rekening. Met belangstelling zal worden afgewacht, welke resultaten hier zullen worden bereikt en hoe Nederlandsche architecten hun plaats zullen innemen juist daar op den Atlanti- schen Oceaan, in den transcontinentalen dienst waar inzake scheepsarchitectuur reeds menig voortreffelijk staaltje is gele verd. o o a a DR. D. B. BOKS. f m ud V Op den leeftijd van 68 jaar in te dezer, a^p-, de overleden dr. D. B. Boks, bekend chirurg te dezer stede. Van 1908 tot 1917 is wijlen dr. Boks als chirurg verbonden geweest aan het ziekenhuis Bergweg. Na 1920 wijdde hij zich weder aan zijn particuliere practijk. De begrafenis zal plaats hebben hedenmid dag om 12 uur op de algemeene begraaf plaats Crooswijk, In het ouderscomité, gevormd bij gelegen heid van het zilveren kloosterfeest van pa ter mr. E. v. d. Helm rector van het R. K. Gymnasium, had ook zitting de heer A. Tor- doir Bz., wiens naam in het verslag was uit gevallen. Gistermiddag is de 6-jarige J. v. d. Sluis wonende Iependaal tegen een fiets opgeloo- pen, bestuurd door J. P. van der Blokweg. Met een rechteronderbeenfractuur is het ventje opgenomen aan het ziekenhuis aan den Coolsingel. Herdenkt haar 45-jarig professiefeest. Vrijdag 17 September a.s. herdenkt Soeur Marietta (in de wereld mej. Phil, van der Moolen) haar 45-jarig professiefeest. Op 18-jarigen leeftijd deed zij haar intrede in de Congregatie van het Gezelschap J. M. J. te 's-Hertogenbosch. Na haar professie is zij steeds werkzaam geweest bij het onderwijs, waarvan 36 jaar te dezer stede nl. 20 jaar in „Concordia" aan de Oldebarneveltstraat en 16 jaar aan de St. Bernardusschool, Isaac Hu- bertstraat, waar zij momenteel nog in functie is. Ook op charitatief- en ander terrein heeft de jubilaresse zich zeer verdienstelijk ge maakt, zoo heeft de St. Jozefvereeniging steeds haar na aan het hart odeen cmfwyp steeds haar bijzondere attentie gehad, terwijl ook het onderricht aan bekeerlingen haar na aan het hart lag. In den gisteravond gehouden vergadering van den Centralen Raad van „Recht en Orde" werden als stemgerechtigde leden van den partijraad aangewezen de heeren mr. Walter F. C. Baars en P. W. v. Uden als hun plaats vervangers resp. de heeren J. A. Dessing en E. Keesen. Door het Kringbestuur werd als lid van het Partijbestuur aangewezen de heer dr. A. M. Lucas als diens plaatsvervanger de heer L. J. M. Hazelzet. Ingekomen was een schrijven van den heer mr. R, H. M. Hoogeweegen, waarin deze mededeelde, zich tot zijn leedwezen genood zaakt te zien, om gezondheidsredenen te be danken als lid (voorzitter) van het bestuur der parochieele afdeeling St. Antonius Abt en tevens als lid (onder-voorzitter) van het Kringbestuur. Ten nadele van A. de H., wonende Mathe- nesserweg, is een fiets gestolen, die voor zijn woning stond. Een rijwiel is ontvreemd ten nadeele van A. H. S. van P., wonende Mathenesser- dijk, welk rijwiel eveneens voor diens wo ning stond. Nog is een fiets ontvreemd ten nadeele van F. A„ wonende Eerste Gysingstraat, welke fiets onbeheerd stond voor de woning. By Kon. besluit is ongegrond verklaard het beroep van R. Schop te Klaaswaal tegen de beschikking van Ged. Staten van Zuid-Holland, waarbij afwyzend is beschikt op zyn verzoek om vergunning tot het in werking brengen van een autobus-dienst van Zuid-Beijerland (Roode Leeuw) over Numansdorp, Klaaswaal, West maas, Mijnsheerenland, Blaakschedijk, Baren- drecht, Dordtschestraatweg naar Rotterdam (Beursplein en Maasstation) en omgekeerd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1937 | | pagina 2