tmmm Sil 'iiHWm mm mm DINSDAG 21 SEPTEMBER 1937 Si®: #1 HÉ T ,fer mk I s - ÜP sÊmxÊË Hoog in den mast verricht een tweetal acrobaten hun gevaarlijke toeren, welke een der vele attracties vormen van het najaarsfeest in de Rotterdamsche Dier gaarde, dat ondanks den regen veel bezoekers trekt 12 GELDERLAND, DE TUIN VAN NEDERLAND. Excursie naar landgoederen. eenige Natuurbescherming een groot belang voor nu en voor de toekomst. STEUN AAN DE AARDAPPEL- TEELT Denaturatie-vergoeding voor den nieuwen oogst. ERNSTIG ONGELUK DRAVERIJEN. BIJ Twee paarden gedood, pikeur zwaar gewond. BRUTALE INBRAAK. DE ARBEIDSVOORWAARDEN HET MIJNBEDRIJF. IN Voorstellen der directies brachten geen overeenstemming. EEN PARADIJS VOOR HENGELAARS- KISTEN EN STELLAGES IN BESLAG GENOMEN Men wilde er tribunes van bouwen, maar de toestemming daarvoor ontbrak. GARNALENVISSCHERS IN NOOD. ONDER STOOMTRAM GEDOOD- LIJK GEVONDEN OP TEXEL. BLINDEDARMONTSTEKING OP ZEE. PRIJZEN VAN 170. met acht paarden bespannen, waarin H. M. de Koningin gezeten was. Naast elk paard ging een koetsier, terwijl aan elke zijde van de koets vier lakeien gingen. Links van de gouden koets, een weinig achter het portier, reed de chef van het mi litaire huis, H. Ms. adjudant-generaal, viee- admiraal F. Bauduin, terwijl op gelijke wijze ter rechterzijde van de staatsiekoerts de gouverneur der koninklijke residentie, H. Ms, adjudant i.b.z. luitenant-generaal J. J. G. ba ron van Voorst tot Voorst, reed. Naast en achter de gouden koets volgden te paard de officieren der landmacht van het militaire huis der Koningin en wel de adjudanten i. .d. luitenant-generaals b.d. J. W. P. van Hoogstraten, jhr. E. J. M. Wittert en J. H. Borel, de generaakmajoor bd. H. G. Rambon- net, de kolonel A. R. van den Bent en de kolonel b.d. jhr. W. Laman Trip; De reserve kolonels b.d. W. Froger en W. G. van Hoo- genhuyze en de luitenant-kolonel b.d. A R. W. Gey van Pittius, voorts de adjudanten in gewonen dienst kolonel jhr. W. C. M. de Jonge van Ellemeet en de generaal-majoor van het Kon. Ned. Ind. leger D. Q. C. F. de Jonge van der Halen, alsmede de ordonnans officieren eerste luitenants jhr. G. H. A. van Kinschot, jhr. D. J. A. A. van Lawick van Pabst en A. J. F. M. Egter van Wissekerke. De stoet werd gesloten door een commando cavalerie van het 2de regiment huzaren, ter sterkte van 100 ruiters, onder bevel van een ritmeester. Men volgde den gebruikelijken weg: NoordeindeHeulstraat—Lange Voorhout (Schelppad) TournooiveldKorte Vijver bergBinnenhof. Op het Binnenhof. Op het Binnenhof stond bij de Ridderzaal als eerewacht opgesteld ee\ detachement van de koloniale reserve, ter sterkte van 95 man met vaandel en het muziekkorps van het 6de regiment infanterie. Bij deze eere wacht bevond zich de commandant der ko loniale reserve, de kapitein der infanterie van het K. N. I. L., L. A. van den Berge. Terwijl de kapel het „Wilhelmus" speelde, de eerewacht het geweer presenteerde en de vaandeldrager zijn vaandel diep deed nei gen, schreed de Koningin de trappen op van het bordes der Ridderzaal, waarvan de pe ristyle met een rood fluweel baldakijn met gouden franje was overhuifd. Onder de peristyle hadden zich, ter be groeting van de Koningin, opgesteld de vol gende officieren der zeemacht van Haar mi litaire huis, de adjudanten in bflitengewonen dienst: vice-admiraal b.d. J. J. Rambonnet, A. A. ten Broecke Hoekstra, jhr. G. L. Scho- rer en jhr. J. C. F. von Miihlen, de kapitein luitenant ter zee J. W. Ter mij telen, alsmede de adjudant in gewonen dienst luitenant ter zee der le klasse jhr. E. J. van Holthe. In de Ridderzaal. Aan den ingang van de Ridderzaal werd de Koningin verwelkomd door de commissie van in-en-uitgeleide uit de Staten-Generaal. De commissie bestond uit de Eerste-Ka- merleden prof. van Embden, Blomjous, prof. de Savornin Lohman, jhr. van Citters, en Rappard, de Tweede-Kmerleden Schouten, mevr. Bakker Nort, van der Heuvel, Korten- horst, Teulings, van der Putt, Terpstra, Wen- delaar, Krol en Ruys de Beerenbrouck. Als leider der commissie trad op prof. van Embden. Voorafgegaan door den eersten kamerheer- ceremoniemeester, de acht kamerheeren, de groot-officieren en den opper-ceremoniemeés- ter, geleidde deze commissie, welke vóór de Koningin uitging, H.M. naar den troonzetel. H. M. werd gevolgd door de grootmeeste res, d.d. dame du palais, den chef van het militaire huis, den gouverneur der Konink lijke residentie, den eersten stalmeester en de bovengenoemde officieren van het mili taire huis. De verschillende hoogwaardigheidsbeklee- ders die in den stoet hadden medegereden, schaarden zich volgens de daarvoor gebrui kelijke regeling ter weerszijden van en ach ter den troon. Na de voorlezing van de Troonrede verliet de Koningin op dezelfde wijze de Ridderzaal, om zich terug te begeven naar het paleis. Bij de poort welke aan de Ridderzaal grenst, hadden, der traditie getrouw, de le den van het corps diplomatique met hun dames zich verzameld, om de Koningin bij het voorbijgaan een hartelijken groet te bren gen. Zoowel op den heen- als den terugweg en bij -haar terugkomst ten paleize werd de Ko ningin door de dichtopeengepakte menigte geestdriftig toegejuicht. "g/J if, ,V j, L - W:« DE KWESTIE-KIÈS IN DE SD AP. EVENEMENTEN IN HET ZUIDEN. Rechts: overzicht tijdens de rede van dr. Moller op de groote openlucht-bijeenkomst welke door de Katholieke Actie voor God Zondag te Eindhoven iverd georganiseerd, waaraan door meer dan 10.000 personen iverd deelgenomen. Links: te Helmond had Zaterdag j. I. de installatie plaats van den nieuwen burgemeester den heer Moons. De nieuwe burgervader spreekt een dankwoord uit na de ontvangst. WIE de kaart van Nederland be schouwt bemerkt spoedig welk een groot gedeelte van Gelderland nog bestaat uit bosch en hei en hij be grijpt van hoe groote beteekenis het is, dat er vooral de laatste jaren zoo geijverd wordt voor de instandhouding van het natuurschoon, waarmede dit gewest in zoo ruime mate is gezegend- Het provinciaal bestuur en de gemeente besturen doen wat in hun vermogen is om Gelderland te doen blijven den tuin van Ne derland. Er is in onzen tijd, met zijn jachtend ver keer, een sterkere drang ontstaan naar de ongerepte natuur. De aankoop van ons nationale park, „De Hooge Veluwe", van de landgoederen „De Dellen", van „Warnsborn" en de „Vijverberg", van den kasteeltuin te Wychen, van den Lochemschen berg; de aankoop in vroegere jaren van „Sonsbeek" en ,-,Zijpendaal", van de Klarenbeeksche bosschen, dat alles was een gevolg van het streven om „eilanden van groen" te behouden te midden van den huizenstroom. De Vereeniging tot behoud van Natuurmo numenten in Nederland ging voor in het stre ven naar het behoud van natuurschoon, maar omdat zij niet in staat was om in geheel Ne derland op iedere schending of bedreiging van het natuurschoon acht te geven, riep zij de stichting „Het Geldersch Landschap" in het leven. Deze stichting heeft in de laatste Jaren zeer veel gedaan voor den aankoop van Geldersche natuurreservaten. J.l. Zaterdag heeft een groot aantal be langstellenden, uit Gelderland zoowel als daar buiten, onder leiding van den voorzitter der stichting „Het Geldersch Landschap", mr. S. baron van Heemstra, Commissaris der Ko ningin in dit gewest, een excursie gemaakt naar „Warnsborn", „Vijverberg", „Mariën- daal" en „de Duno". Onder de aanwezigen merkten wij op mr. van Tienhoven, voorzitter van de Vereeniging tot behoud van Natuurmonumenten in Ne derland, de burgemeesters van Arnhem, Ren- kum, Beek bij Nijmegen, Huissen, en verder tal van andere autoriteiten. Genotvolle tocht- Allereerst maakte men een tocht over het landgoed „Mariëndaal", dat onlangs door aankoop eigendom van de stichting „Het Gel dersche Landschap" is geworden. Zooais men weet behoorde „Mariëndaal" in de middel eeuwen tot het op het landgoed gelegen klooster van denzelfden naam, dat destijds bewoond werd door de monniken van Win- desheim. Tijdens de Hervorming werd het klooster verwoest. Oude grafsteenen, hier en daar in de bosschen verspreid, getuigen nog van den tijd, dat „Mariëndaal" in het bezit der monniken was. Het landgoed is vermaard door zijn ber- ceaux, die zich over een grooten afstand uit strekken over de heuvels. Deze berceaux, lage beuken, die zich in grillige vormen naar elkaar toebuigen, zijn uniek in Nederland. Op „Mariëndaal" vindt men verder uitgestrekte bosschen, een koepel van waaruit men een prachtig vergezicht heeft, een z.g. Zwitser- sche partij n.l., een beek die langs hoog be moste oevers stroomt; de vele bruggetjes over de beek, waarlangs statige beuken oprijzen, geven aan deze omgeving een schilderachtig effect. Op het landgoed zijn eenige vijvers. Van „Mariëndaal" begaf het gezelschap zich naar den „Vijverberg", geliefd om zijn prachtige wandelpaden, zijn kronkelende be ken, zijn watervallen en zijn prachtigen vij ver midden in het bosch. Deze vijver, waar de wilde eenden in het riet een schuilplaats zoe ken, is midden in het bosch, een heerlyk stukje Geldersch natuurschoon. In het klare water weerspiegelen zich de kleurige vader- landsche luchten.. De „Vijverberg" sluit aan op „Warnsborn". Men vindt hier vele bronnen en beken, waarlangs hooge, rechtstammige beuken en masthoornen in lange rijen het oog bekoren. De rustige wandelwegen trekken allen aan, die in de natuur vernieuwing zoeken voor hun levenskrachten. Na het bezoek aan deze landgoederen, be gaf het gezelschap zich naar het hotel „Warnsborn", waar de rhododendronlanen be zichtigd werden en waar men genoot van de verscheidenheid der dennenboomen, die hier bijeengebracht zijn. Op „Warnsborn" werd de lunch gebruikt in de nabijheid van den fraai aangelegden bloementuin. Aan de lunch werden inleidingen gehouden door den heer J. Talsma, burgemeester van Renkum, en den heer Joh. Wesselink, voor zitter van de Vereeniging voor Vreemdelin genverkeer te Oosterbeek. De heer Talsma vertelde van hetgeen in zijn gemeente was geschied in het belang van de natuurbescherming. Verschillende par ticulieren maakten zich daarbij verdienstelijk en zoo konden de Bildersberg, de Hemelsche Berg, Westerbebouwing, de Valkeniersbos- schen, de Duno, Hoog en Laag Wolfheze be houden blijven.. In een straal van 5 K.M. ble ven de uitgestrekte bosschen, de geliefkoosde wandeling van velen, bewaard. Een uitbrei dingsplan gaat lintbebouwing tegen en thans is men doende te voorkomen, dat winkels en bedrijven in een daarvoor niet passende om geving worden gebouwd. De heer Joh. Wesseling begon met hulde te brengen aan mr. S. baron van Heemstra, Commissaris der Koningin in Gelderland, voor het vele dat deze in het belang der natuur bescherming deed. Hij verstrekte tal van gegevens over de verschillende landgoederen die behouden ble ven. Na de inleiding van den heer Joh. Wesse ling begaf het gezelschap zich in touringcars over den Bildersberg naar het landgoed „De Duno". Het landgoed „De Duno" is wel een van de meest aantrekkelijke gebieden van den Ve- luwe-zoom. Het oog wordt op verschillende plaatsen bekoord door verrukkelijke verge zichten.. In het bosch van „De Duno" vindt me» vele paden, die met een zwaar diep-groep mostapijt bedekt zijn. Vele variëteiten boo- ben trekken de aandacht van den natuurlief hebber. Overbekend is ook de azalea-mallis- laan. Het was een interessante tocht, vol varia tie, welke ons dankbaar stemde vobr al die grootsche schoonheid in eigen land. De minister van Economische Zaken heeft besloten, uit het landbouw-crisisfonds steun te verleenen ten behoeve van telers van aard appelen, welke zijn gedenatureerd. Het bedrag der steunuitkeering per 100 K.G. gedenatureerde aardappelen, behoudens nadere wijziging, is bepaald als volgt: a. Naar gelang de denaturatie plaatsvindt: in het tijdvak van 20 September tot en met 30 November 1937 op 0,70, in het tijdvak van 1 December 1937 tot en met 28 Februari 1938 op 0,80, en in het tijdvak van 1 Maart 1938 tot en met 23 Juni 1938 op 0,90, met dien verstande, dat dit laatste bedrag ook zal worden uitge keerd, indien de denaturatie na 23 Juni 1938 geschiedt, mits de aanvrage voor denaturatie uiterlijk op 23 Juni 1938 in het bezit der or ganisatie is en het aangevraagde tijdstip binnen zeven dagen na dien datum ligt; b. In afwijking van het onder a bepaalde, voor zoover betreft partijen, behoorende tot rubriek a, waarvan de denaturatie is geschied in het tijdvak van 1 Februari 1938 tot en met 23 Juni 1938, op 1,50, met dien verstande, dat dit bedrag ook zal worden uitgekeerd, indien de denaturatie na 23 Juni 1938 ge schiedt, mits de aanvrage voor denaturatie uiterlijk op 23 Juni 1938 in het bezit der orga nisatie is en het aangevraagde tijdstip binnen zeven dagen na dien datum ligt. Gistermiddag zijn vóór het begin van de kortebaandraverijen te Luinjeberd twee paar den, die voor een sulkey waren gespannen en waarvan een der berijders op een verkeerde baan reed, in volle vaart met elkaar in botsing gekomen. De paarden vlogen met de koppen tegen elkaar en waren vrijwel op slag dood. De pikeur W. Herder uit Njjehaske, die een stok in het onderlijf kreeg, werd zwaar gewond. Hij is naar het ziekenhuis vervoerd, waar operatief moest worden ingegrepen. Zijn toestand is ernstig. Op klaarlichten dag in een boerderij 700 gestolen. Terwijl de bewoners afwezig waren, is in gebroken in een boerderij aan den Rielschen dijk, te Stratum. De landbouwer was met vrouw en kinde ren te 4 uur het huis Uitgegaan om even een kijkje te gaan nemen op de fancy-fair, welke in Tivoli gehouden werd. De boer sloot de deuren goed af en verliet langs de achterzijde de boerderij. Tegen 6 uur kwam de boer met zijn fami lie weer thuis en ontdekté tot zijn grooten schrik, dat er ongenoode gasten op bezoek waren geweest. Boven uit een der kasten was een bedrag van 700 verdwenen. De som gelds was be doeld voor de pacht, die zij de volgende maand moest betalen. Onmiddellijk werd de recherche gewaarschuwd, die een uitgebreid onderzoek instelde. Gistermiddag vergaderde te Heerlen de contactcommissie voor het mijnbedrijf. De directies deden de volgende voorstellen. Een nieuwe loonsverhooging van 5 geldende tot 1 April 1938. Bovendien zijn zij bereid een bedrag van 5 van de looner., gedurende 6 maanden te storten in de kas van het Algemeen Mijnwerkersfonds ten behoeve van een tijdelijken toeslag op de pensioenen. Tenslotte willen de directies het minimum aantal verlofdagen na een jaar van 3 op 6 brengen. Het maximum aantal verlofdagen blijft 12. Deze voorstellen werden nader besproken, maar men kwam niet tot overeenstemming. De R. K. Mijnwerkersbond en de Prot. Christ. Mijnwerkersbond verklaarden de voorstellen der directies in hun hoofdbestu ren nader te zullen behandelen. Da Alg. Ned. Mijnwerkersbond zal op 26 September a.s., in verband met deze voor stellen een congres houden. Wanneer de con tactcommissie opnieuw vergadert is nog niet bekend. In de gisteravond gehouden vergadering van het hoofdbestuur van den R. K. Mijn werkersbond verklaarden zich alle leden ac- coord met de houding door hun vertegen woordigers in de contactcommissie aange nomen. Fabelachtige verhalen uit Stavoren- Stavoren, het oude handelsstadje, geheel in den Zuidhoek van Friesland aan het IJsselmeer gelegen, dat op een rijke historie kan terugblikken doch in den loop der jaren belangrijk aan beteekenis heeft ingeboet, mag zich gedurende de laatste weken in een bijzondere belangstelling verheugen name lijk in die van de beoefenaars der hengel- •sport, schrijft men aan de N. Rt. Crt. Tengevolge van de totstandkoming van den afsluitdijk is het zoutgehalte van het water in het IJsselmeer aanzienlijk vermin- werd, waardoor de zoetwatervissohen met name de voorn, baars en snoekbaars, in groote scholen het IJsselmeer zijn gaan be volken, mede ook ten gevolge van het feit, dat de haring en de ansjovis in deze streek aan het uitsterven zijn, waardoor de zoetwa- tervisschen meer dan vroeger de gelegenheid krijgen de larven van muggen en andere insecten te verorberen. Stavoren is één dier plaatsen, in de om geving waarvan deze- zoetwatervisschen in groot getal aanwezig zijn en daardoor is het stellig verklaarbaar, dat zoo vele visschers uit het Noorden van ons land naar dit zui delijke puntje van Friesland trekken om daar hun kansen te beproeven. Wij hebben Dinsdagmiddag eens een be zoek aan de haven van Stavoren gebracht om zelf te constateeren wat er waar is van de bijkans fabelachtige geruchten, die in Friesland de ronde doen omtrent het groote aantal visschers, dat hier dagelijks op de buitenpier van Stavorens haven vischt .en de groote hoeveelheden visch, die hier ge vangen zouden worden. Derhalve hebben wij ons licht opgestoken bij den chef van het station Stavoren, dat gelijk bekend, vlak aan de haven is gele gen, van wien wij inderdaad frappante en bijna niet te gelooven cijfers vernamen. Zoo deelde hij ons mede, dat tegenwoordig iederen Zondag ongeveer 200 tot 300 henge laars in autobussen en particuliere wagens uit alle deelen van Friesland, Groningen en Drenthe, ja zelfs bij uitzondering uit Hol land en België, naar Stavoren komen om daar naast elkander in lange rijen aan beide zijden van de buitenpier plaats te nemen teneinde hun snoeren uit te werpen. In de maand Augustus was de belangstelling wel zeer groot. Uiteraard is zij thans nu de va- canties weer geëindigd zijn, afnemende. Ofschoon het op zich zelf reeds begrijpe lijk is, dat de hengelaars niet heelemaal ui£ het Oostelijk deel van Groningen en Drenthe naar Stavoren komen om te visschen, wan neer zij niet bij voorbaat weten een behoor lijk en een dergelijke reis rechtvaardigend resultaat te behalen, hebben wij hier en daar eens naar den omvang van de vangst geïn formeerd. Zoo vernamen wij, dat een inwoner van Haren (Gr.), die bestuurslid is van^de wo- ningbouwvereeniging -aldaar op een dag aan één hengel zegge en schrijve 65 pond visch heeft gevangen, die hij onder de bewo ners van bovengenoemde vereeniging heeft verdeeld. Meermalen komt het voor, dat hen- gelaars met een vangst van circa 15 pond visch en meer huiswaarts keeren. De kwali teit van deze visch valt bovendien verre te prefereeren boven die, welke afkomstig is uit het binnenwater en waaraan altijd een min of meer grondige bijsmaak zit. De stationschef deelde ons mede, dat eeni ge beroepsvisschers, die, tot groote ergernis van de amateur-hengelaars, met netten op 'n afstand van 20 meter van de kust mogen visschen onlangs in één trek 500 pond snoek baars met een sleepnet hebben opgehaald. Wij zelf constateerden, dat de dertig vis schers, die op het oogenblik, dat wij de bui tenpier bezochten (het weer was ongun stig en bovendien was het een werkdag) be zig waren, doorloopend visschen van vrij behoorlijken omvang, voor een groot deel voorns, ophaalden. Als bijzonderheid diene, dat de visschen met ontkiemd hennepzaad, dat bij groote hoeveelheden in zee geworpen wordt, ge voed worden. Men meldt ons uit Den Haag: Zooals elk jaar op Prinsjesdag worden langs de route, die de Koninklijke stoet zal volgen, tribunes gebouwd. Dit jaar voor het eerst maakte de burge meester bekend, dat de exploitanten van de stellages aan bepaalde voorwaarden moeten voldoen, alvorens zij hun tribunes gaan op stellen. Dat de politie aan deze bepalingen streng de hand houdt, moge blijken uit het feit, dat zij in den afgeloopen nacht 12 groote vrach ten kisten en stellages in beslag nam, welke heimelijk waren opgeborgen in sousterrains in de nabijheid van de route, die de konink lijke stoet zou volgen. De eigenaars, die tot nu toe onbekend zijn gebleven, hadden klaar blijkelijk de bedoeling de stellages op het laatste moment op te bouwen. Deze kans is hun dus ontnomen. Voorts nam de politie in beslag een bak kerskar met stoven. De eigenaar van deze vracht is eveneens onbekend. de de Gistermiddag te onSeveer half vijf is ruim vitjftig-jari&e S'roentenhandelaar G. Vos uit KnüPe te Heerenveen bij het spoor-t wegemplacentent door een stoomtram, die op weg was na3-1" Gorredijk, overreden en vrijwel op slag gedood. Commissie benoemd- De Partijraad van de S.D.A.P. heeft zich, naar het „Volk" meldt, in zijn zitting van Zaterdag j.l. bezig gehouden met de moei lijkheden, die in Friesland zijn gerezen rond de candidaatstelling van P. Kiès voor de ver kiezingen voor de Tweede Kamer der Staten Generaal. Met zeer groote meerderheid nam de Par tijraad een voorstel aan van het Partijbe stuur om een commissie te benoemen van drie personen die tot taak heeft een oordeel te geven inzake het conflict in Friesland en de kwestie-Kiès en wel in een vorm, welke voor publikatie geschikt is. De vier tegenstemmers deden nadrukke lijk uitkomen dat hun standpunt uitsluitend bepaald werd' door technisch-organisatori- sche overwegingen. Tot leden dezer com missie zijn aangezocht prof. mr. dr. G. v. d, Bergh, mr. M- J. A. Moltzer en B. J. Wey* kamp. Aan prof. J. van Gelderen en mr. L. A. Donker is gevraagd-om als plaatsvervanger op te treden. Zondagavond is bij het Horntje op Texel het lijk gevonden van een man, naar schat ting 45 tot 50 jaar oud. Het is gekleed in een blauwgrijs gestreept colbertcostuum met fantasiebroek, zwarte sokken, lichtblauwe gummijas, gemerkt Big Ben, bruine gestreepte stropdas, tricotover hemd, gemerkt Deutckes, Rotterdam, maat 5,-interlock ondergoed. Het hoofd is gedeel telijk begroeid met zwart haar. De figuur is zwaar en 1.70 meter lang. Het lijk is vervoerd naar het lijkenhuisje. Door Scheveningsche redding boot gered. Gisterochtend om 9 uur vertrok uit IJmui- aen de motorgarnalenvlet Sch. 105, met aan boord twee Scheveningers, den 30-jarigen W. Spaans en den 31-jarigen P. Spaans. Gedurende de vaart hadden de mannen voortdurend met ruw weer te kampen en onophoudelijk moest water worden gehoosd. Toen het scheepje ter hoogte van Scheve- ningen was gekomen, was de toestand hache lijk geworden en moest de reddingboot „Zee- manshoop" ter assisted uitvaren. Deze boot was bemand met den monteur Huisman- den schipper M. J. Bruin en de havenbedienden A. Dijkhuizen en J. Harteveld. Om ongeveer kwart over vijf gistermiddag mocht het deze reddingsploeg gelukken, op ongeveer 200 meter uit de kust, de beide in nood verkeerende visschers aan boord van de reddingboot over te brengen, juist op tijd. want vrijwel onmiddellijk daarna sloeg de garnalenvlet op ongeveer 150 meter bezuiden het Zuiderhavenhoofd om, waarna het scheep je in de golven verdween. Vrijdagmorgen is de „Piato" °P van Amsterdam naar West-Indië Brest binnen- geloopen, omdat de tweede machinist, de heer Keur, plotseling ernstig ziek was geworden. Deze bleek een blindedarmontsteking te heb ben, welke onmiddellijk operatief ingrijpen noodzakelijk maakte. De tweede machinist is in Brest achtergebleven. 475e STAATSLOTERIJ. Vijfde Klasse. Tweede Lijst. Trekking van 21 September. 5000 No. 17914. 1000 No. 6046, 7342, 13388, 400 No. 5444, 20165. 200 No. 16006, 18140, 21622. 100 No. 1468, 10565, 16297, 20592, 22492. 17 2688 7007 9205 12841 15433 18473 21494 43 3124 7073 9485 12944 154-69 18544 21725 73 3605 7138 9188 12945 15607 18644 21792 124 3967 7273 9874 13401 15631 18666 21849 132 39S0 7297 9932 33449 15646 18913 21858 508 4008 7354 10377 13471 15941 18967 21909 558 4149 7511 10405 13561 16013 19125 22080 •574 4313 7525 10594 13581 16039 19143 22085 582 4731 7590 10645 13753 16243 19275 22132 701 4785 7703 11024 ^3888 16470 19621 22303 862 4803 7826 11421 14(119 16513 19650 22380 1151 4988 8073 11609 14129 16524 19856 22515 1379 5256 S159 11656 14197 16740 19859 22691 1388 5266 8203 11690 14283 16770 20175 22736 1-503 5300 8245 11879 14311 16938 20173 22879 1510 5394 8311 1192-2 14549 17105 20277 22973 1664 5486 8452 12363 14582 17432 20352 23015 1857 5877 8514 12413 14718 17530 20512 23135 1875 5929 8627 12626 '5031 17575 20700 23291 2020 6122 8702 12648 15171 17600 20870 23759 2057 6616 8821 12762 15237 18083 20873 23782 2315 6834 8884 12813 15360 18125 21388 23913 2332 0906 8942 12839 15429 18370 21411 NIETEN. 86 2653 5913 9412 12135 15106 17951 21136 93 2690 5926 9465 12185 15190 17952 2U38 111 2718 5941 9499 I2i96 15228 13018 21199 148 2814 6040 9505 12211 15251 18118 21205 167 2834 6043 9526 12224 15436 18181 21236 246 2937 6109 9588 12249 15615 18258 21378 271 2949 6134 9603 12278 15621 18281 21396 292 3029 6145 9672 12311 15622 1S356 21427 299 3055 6211 9678 12322 15667 18369 21468 386 3068 6240 9699 12350 15777 18424 21514 394 3090 6365 9719 12361 15782 18437 21519 307 3158 6385 9878 12430 15804 18443 21655 433 3333 6498 9928 12456 15827 i»470 21810 457 3365 6349 9953 12-197 15848 18555 21886 481 3182 6609 9988 12535 15879 18366 21941 569 3537 6734 10006 12540 15054 18595 22020 611 3614 6848 10019 12600 15960 18619 22030 630'3659 6918 10030 12618 16026 18711 22000 638 3735 6922 10037 12630 16028 18733 221191 650 3854 6957 10048 12694 16087 18826 22118 731 3930 6087 10067 12704 16210 18904 22171 782 3988 7021 I0100 12712 16434 18911 22302 813 40-39 7163 10230 12743 16441 18924 22351 1019 4140 7286 10358 12882 16574 18946 22358 1034 4169 7381 10301 .12914 16581 18984 22392 137 4852 7387 10383 12947 16633 19003 22309 |;:i!3 4284 7405 10421 12964 16680 19010 22473 1068 4332 7491 10520 13045 10780 19076 22541 1373 4341 7547 10544 13118 16782 19114 22561 1)74 4o32 7587 10598 18179 16788 19137 22642 1410 4021 7683 10008 13189 16880 10225 22646 1462 4718 7692 10651 13100 10910 19467 22613 551 4735 7711. 10672 13193 16933 19476 22069 6.31 4834 7726 10704 13330 16960 19482 22677 mm 4857 7736 10714 13536 17008 19564 22714 1714 4908 i 7/8 10748 1-3552 171.36 19773 22792 1'37 4957 7860 10758 13738 17143 19830 22826 1748 o018 7941 10832 HOOI 17104 198-6 22891 }lfjg ?,114 8117 10861 1 1000 17163 19S99 22898 ,12? ?U7 817.3 10883 14025 17248 19912 22913 5211 8190 10950 14026 17207 20002 22916 ,to 5225 82-00 10982 14048 17394 20039 22984 [383 5249 8250 11-199 14057 17328 20063 28022 2003 5412 8505 11589 1-4239 17401 20.326 23138 2090 5427 8710 603 14247 17462 20333 23158 2250 5430 8/28 11613 14333 17467 20340 23165 2274 5470 8853 11020 14470 17475 20470 2:3176 230§ S 11631 14487 1748.3 20525 23177 2808 5496 8953 11075 14506 17559 205-66 23178 90U 11697 14567 17576 20582 23227 2373 5603 9147 11926 14776 17743 20831 23521 2ol2 5638 91/6 11943 14781 17748 20878 23524 2516 5653 9234 11959 14837 17750 20959 23545 2519 5692 9317 11960 14871 17774 21089 23573 2ö5« 9-362 11967 14878 17781 21096 23062 2556 5760 9399 12031 1493-9 17828 dnde vorige lijst stond: 15109 m. z. 15159; 23978 m. z. 23948. Dieren in hun natuurlijke omgevingDe beren van den dierentuin te Berlijn in hun nieuive omgeving, bestaande uit een rotsachtig terrein-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1937 | | pagina 2