HAZARDSPEL DOOR WERK- LOOZEN. HOEK VAN HOLLAND. HILLEGERSBERG. OVERSCHIE. WOENSDAG 22 SEPTEMBER 1937 Zware straffen aan de „keembazen" opgelegd. ROTTERDAMSCHE RECHTBANK- R- K- S- V. DE PIONIERS- VOOGDIJRAAD- BURGERLIJKE STAND. «11 Üfe ÊrnSm DOOR DRAAIENDE AS GEGREPEN. TRAINING NED- ELFTAL- Slachtoffer ernstig verwond EEN VERWARMD TERRAS. TENTOONSTELLINGEN. RECHTERLIJKE MACHT- BEIAARDBESPELING- SCHEEPSBRANDJE- AANRIJDING. aquarium INBRAAK OP KANTOOR VAN EEN HOUTHANDEL. OVERSTROOMING. 475e STAATSLOTERIJ. In NIETEN. So? 14974 17492 211)02 Voor den politierechter, mr. J. C. Brongers hebben vanmorgen terechtgestaan de 32-jari ge A. v. E., de 42-jarige J. F. L., de 39-jarige W. M. en de 31-jarige E. B. die in de maan den Maart, April en Mei van dit jaar in hun woningen aan het publiek gelegenheid zou den hebben gegeven tot het beoefenen van hazardspel. Gespeeld was het spel seven or eleven, een spel waarbij het aantal oogen der gebruikte dobbelsteenen beslist over winst of verlies. Als eerste getuige werd gehoord de in specteur van politie J. L. Kraus, die in Mei een inval gedaan heeft in de woning van L. aan de Gedempte Binnenrotte en daar een 15-tal personen had aangetroffen bij hazard spel. Op de vraag van het O. M. vertegen woordigd door mr. F. M. Wilbrennink zegt getuige dat hier gesproken kan worden van een ernstig maatschappelijk kwaad. Herhaal delijk kwamen vrouwen van werkloozen zich bij de politie beklagen dat hun mannen het steungeld hadden verdobbeld. Het euvel van het gokken is sterk verbreid en het duurt al geruimen tijd. Op het oogenblik is het nog niet geheel uitgeroeid. Nadat deze verdachten in het Huis van Be waring waren opgesloten, hebben hun vrou wen de zaak voortgezet, waarbij er onder haar nog ruzie is geweest en een der vrou wen heeft moeten dreigen de politie hiervan in kennis te stellen, als er ook in haar wo ning niet gespeeld zou worden. Een rapporteur heeft getuige verteld v«n een werklooze, die 's nachts op straat rond zwierf, omdat hij zijn steungeld verdobbeld had. Die man had hem gezegd niet met het spelen te kunnen ophouden, zoolang er nog één speelhol zou zijn. Een werklooze bontwerker, die bij den in val door de politie in de woning van L. was aangetroffen, verklaarde, dat beurtelings in de woningen dezer verdachten werd ge speeld. Deze, die aangeduid worden met de benaming van „keembaas" genoten 10 pet. van de winst. Alleen bekenden werden toe gelaten en nieuwelingen slechts als zij be kenden van de spelers waren. Het O. M. zeide dat wel gebleken is, dat er op ruime schaal gelegenheid is gegeven tot hazardspel, welk spel gericht was op het spekken van de beurs der keembazen. Men heeft hier te doen met een maatschappelijk kwaad, dat door zijn grooten omvang een ernstig karakter heeft aangenomen. Het is noodig, dat van de op te leggen straf een af schrikwekkende werking zal uitgaan voor allen die met dergelijke plannen rond loopen. De rapporten over deze verdachten zijn alle ongunstig, uitgezonderd dat van E. Hier mede rekening houden eischte het O. M. tegen verdachte E 2 maanden en tegen ieder der overige verdachten 6 maanden gevange nisstraf. De verdediger, mr. E. v. Haersma Buma was van oordeel, dat hier niet gesproken kan worden van het gelegenheid geven aan het publiek, omdat alleen bekenden werden toe gelaten. De groep van deelnemers beperkte zich dan ook tot een 20-tal personen. In de reclasseeringsrapporten wordt ge sproken over gebrek aan berouw. Maar plei ter wijst er op dat wat hier verboden is, in andere landen o.a. Frankrijk is toegestaan. Het O. M.: In Spanje mag je wel moorden! Pleiter achtte het begrijpelijk dat het mo- reele inzicht hier ontbreekt. Pleiter conclu deert tot vrijspraak en vraagd subsidiair op legging van voorwaardelijke straffen. De politierechter achtte wel bewezen, dat de verdachten het publiek gelegenheid heb ben verschaft. Er is geen reden om tusschen de verdachten verschil te maken in de op te leggen straffen, die in verband met het groote maatschappelijke kwaad niet voor waardelijk kunnen zijn. De politierechter legt aan elk der verdachten een gevangenisstraf op voor den tijd van 3 maanden. Maandag hield de R. K. Voetbalvereeni- ging „De Pioniers" haar jaarlijksche alge- meene ledenvergadering. In zijn openings rede schetste de voorzitter de heer K. Exier den toestand als hoopvol door de toeneming van het aantal en sprak de hoop uit, dat de leden door de Sportvereeniging niet alleen op sportgebied, dach ook wat betreft hun geestelijke vorming, vooruit mogen gaan. Notulen en jaarverslagen werden zonder wijziging goedgekeurd. Het afgeloopen jaar sluit met een kassaldo van f 10,56. De heer K. Exler werd hierna bij eenige candidaatstelling als voorzitter herkozen. De overige functies worden bezet door de hee- ren M. Putter, J. Peters, J. Bartels en L. Klamer. De begrooting voor het volgend jaar sluit op een bedrag van fl. 528. Na de keuze van de diverse commissies, behandeling van eenige huishoudelijke zaken en de rondvraag sprak tenslotte de geeste lijk adviseur kapelaan K. Roelvink de ver gadering nog in een pittige rede toe. Hij legde hierin nog eens speciaal den nadruk op het katholieke actiepunt voor de komende maanden, n.l. het verantwoordelijkheidsbe sef, wat vooral ook de oudere voetballers tegenover de jongeren aan den dag moeten leggen. Bij Kon. besluit is benoemd tot lid van den Voogdijraad te Botterdam mr. M. A. H. S n o e k. De kantonrechter op den stoel van 't O M De ambtenaar van het O.M. bij het kanton gerecht te Schiedam was in appèl gekomen van een vonnis van den kantonrechter aldaar, waarbij deze zich onbevoegd had verklaard kennis te nemen van de bij dit kantongerecht aangebrachte zaken van den 34-jarigen chauf feur F. Z. uit Rotterdam en den 19-jarigen chauffeur B. D. de K. uit Utrecht, die beiden hadden terechtgestaan wegens het in gevaar brengen van de veiligheid van het verkeer. De twee verdachten waren bestuurders ge weest van de twee auto's, die op den Rijks weg onder Overschie met elkaar in botsing waren geweest. Z. was de bestuurder geweest van de autobus van de R. E. T. dia van het eindpunt aan de Schielaan den Rijksweg was opgereden. Hij deed dit op een oogenblik, dat er uit de richting Den Haag een auto naderde, doch deze was nog zoo ver verwijderd, dat Z. meende nog wel de bocht te kunnen maken. Achter deze uit de richting Dun Haag komende auto reed een andere auto, waarvan De K. de chauffeur was. Deze schijnt de eerste auto gepasseerd te zijn en is, toen Z. nog bezig was de bocht te nemen, tegen de autobus ge reden. Als gevolg van die aanrijding had een passagier uit de auto van De K. een gebroken arm bekomen. De kantonrechter te Schiedam had zich opbe- voegd verklaard om van de zaak kennis te nemen, in de overweging, dat hier sprake was van het veroorzaken van lichamelijk letsel, zoodat de verdachten niet ter zake van over treding van art. 22 van de Motor- en Rijwiel- wet hadden behooren te worden vervolgd, maar ter zake van art. 308 van het W. v. S. Het O. M., waargenomen door mr. H. A. J. Reumer, was van meening, dat het vonnis van den kantonrechter onjuist gewezen is. De kantonrechter heeft zich te houden aan den grondslag van de procedure, zooals deze te vinden is in de dagvaarding. Wat de basis van vervolging zal zijn staat niet aan den kanton rechter ter beoordeeling maar aan het O. M. en volgens mr. Reumer is de kantonrechter hier gaan zitten op den stoel van het O. M. Spr. vordert dan ook, dat het vonnis van den kantonrechter zal worden vernietigd en dat de zaak teruggewezen zal worden naar het kan tongerecht te Schiedam ter nadere berechting. De geblazen saxophoon- Op 22 Juni woonde de 55-jarige smid J. R. een repetitie bij van de Harmonievereeniging Vooruitgang en de voorzitter, de controleur L. J. Berthel, had hem toen een zoo goed als nieuwe saxophoon in bruikleen gegeven. Na de repetitie nam de smid het instrument mee naar huis om er nog wat op te oefenen, want op Woensdag 30 Juni gaf de Vooruitgang een concert op de Leede. Het concert is doorgegaan, maar de smid ontbrak op het appèl. Reeds den dag na de repetitie had hij de saxophoon naar de ge meentelijke Bank van Leening gebracht, waar hij er een bedrag van 26 op gekregen had. Met dit geld was de smid naar Breda, zijn geboortestad gespoord en daar had hij zich zoo aan geestrijke dranken te goed ge daan, dat hij nog dienzelfden avond in het politiebureau terecht kwam. Daar vond men op hem nog een bedrag van 18 cent, benevens het beleenbriefje van de saxophoon, welk instrument een waarde had van 375. Thans stond hij wegens verduistering terecht en verdachte gaf het feit volmondig toe. Het O.M., waargenomen door mr. J. C. V. Meischke, wees er in zijn requisitoir op, dat het psychiatrisch rapport van dr. Donker sloot verdachte verminderd toerekeningsvat baar acht en als den besten maatregel tegen verdachte aanbeveelt, dat hij ter beschikking van de regeering zal worden gesteld. In ver band met het Stopwetje, is dit echter niet mogelijk, aangezien verdachte voor het laatst ir> 1933 is veroordeeld. Het O.M. eischt thans 1 jaar en zes maanden gevangenisstraf. De verdediger, mr. G. F. C. v. d. Ende, heeft aangevoerd, dat het element van schuld bij dezen verdachte, in verband met diens psychischen toestand, al heel gering is en pleiter heeft er bij de rechtbank op aange drongen, dat met deze omstandigheid bij het opleggen van straf rekening gehouden zal worden. Een diefachtige tramconducteur- Vervolgens heeft terechtgestaan de 47-jarige tramconducteur P. K., gedetineerd, die op 21 Juni van de gelegenheid, dat de kioskhoud ster, mej. H. M. v. d. Zwaai, zich even bui ten haar kiosk aan het Hofplein had bege ven, om voorbereidselen tot sluiting te tref fen, gebruik gemaakt had om uit de kiosk een tasch weg te nemen, waarin zich voor een waarde van 600 aan geld, zegels en tram kaarten bevonden. Met zijn buit heeft ver dachte nog een tram kunnen bereiken, maar de kioskhoudster, die den diefstal bemerkt had, wist de aandacht te trekken van een agent van politie, die de tram deed stilhou den, waarna K. kon worden aangehouden. Het bleek, dat verdachte zich reeds gerui men tijd in moeilijkheden bevond, die ver oorzaakt waren door verdachte's overmatig drankgebruik. Er waren weken, dat hij meer aan bier besteedde, dan zijn weekloon groot was. Met de verantwoording van het van den verkoop van tramkaarten ontvangen geld was verdachte achterop geraakt en vermoe delijk heeft hij op deze wijze het tekort in zijn trommel, willen aanvullen. Het O.M. herinnerde er aan, dat verdachte reeds meer dan 25 jaar in dienst van de tram is. Het over hem uitgebrachte reclasseerings- rapport is ongunstig, maar ook al was het gunstig, dan zou het O.M. dezen verdachte nog niet in aanmerking willen doen komen Aangiften van 21 September. BEVALLEN: J. P. Verhelj—Schouten z. E. J. J. GroentemanTurksma d. W. L. C. Staat de Zeeuw d. J. M. E. Kelderde Jong d, -t J. Boelhouwer—de Jong z. J. LenosMahle d. A. BütlerVliegenthart z. F. Verhoevev. d. Wende z. J. C. M. Schepersv. d. Bergh z. A. J. DageletGouverneur z A. M. Leenstra v. Hoek d. T. M. de Jongv. Ipenburg d. L. Timmermans—Verhagen d. G. Polling Weima z. H .OverwegWagemakers z. A. J. v. d. Valkv. Idsinga d. C. v. Klingeren Akkermans z. A. G. Tenwoldede Haan d. A. J. Oorschotv. Beurden z. H. v. d. Tasv. Esdonk d. C. J. v. OosterhoutDiehl z. W. P. VrijdagTenwolde z. C. J. DingemansV. Meggelen z. C. M. Verhoeven—v. d. Berg d. E. den Oudende Vos z. M. J. C. Mudde Koster z. J. v. d. BoogertBestevaar z. E. HanenbergSchellevis d. C. C. LubkeMaurer d. N. de Goederenv. Ree d. P. J. Weert» Haneveer z. T. RuisSteentjes levenl. z. OVERLEDEN: M. A. Tol wede. v. W. H. Beukema 76 J. H. A. W. Juta gesch. m. v. I. v. Vollenhoven 53 j. H. F. de Bie m. v. E. E. Limberger 80 T M .G. F. Dekkers ongeh. vr. 71 j. J. A. Hazelhorst m. v. H. Esser 68 j. A. H. M. Schmied ongeh .vr. 42 j. E. J. Ostrego m. v. A Casteltjn 53 j. J. Korstanje vr. v. M. v. d. Ploeg 70 J. P. v. Katwijk m. v. C. E. de Wit 56 j. H. J. Dekker m. v. I. Roukens 56 j. J. J. Verbrugge wede. v. H. Schmitz 85 j. E. J. D. Kalmeüer ongeh. vr. 52 J. J. Blom wedr. v. K. E. de Winter 79 j. A. J. H. Janssen m. v. E. M. Keukenbring 66 J. E. de Fey vr. v. W- F. Bioch 38 J, voor een voorwaardelijke straf en het eischt tegen hem een gevangenisstraf van 4 maan den. De verdediger, mr. T. L. W. H. Goeman, heeft in een uitvoerig pleidooi op eenige ver zachtende omstandigheden gewezen en ge pleit verdachte met een voorwaardelijke, al thans gedeeltelijk voorwaardelijke straf te laten boeten voor zijn misgreep. Uitspraken 4 October. Doo r afbetaling in de misère-* De 33-jarige hulpstoker B. S. gedetineerd heeft terecht gestaan wegens diefstal van een groot aantal koperen plaatjes die in de Heinekens brouwerij gebruikt worden voor het aangeven van den inhoud der verschil lende vaten. Die plaatjes waren geborgen in het magazijn, waarvan de sleutel is opgebor gen in een kantoortje, dicht bij de pakkerij, waar S. werkzaam was. In meer dan een half jaar tijd drong verdachte herhaaldelijk in dat magazijn door en stal daar de plaatjes, zoodat hij in totaal wel 1200 K.G. koper naar den opkooper bracht. Financieele moeilijkhe den hadden verdachte tot die diefstallen ge bracht. Toen hij in het huwelijk trad begon hij met zich op afbetaling te installeeren en dat bracht zooveel financieele verplichtin gen mee, dat verdachte er van zijn weekloon van 27 niet kon komen. Desniettegenstaan de ging verdachte er nog toe over zich een orgel van 500 op afbetaling aan te schaffen. Dat is het eenige, wat ik ooit gehad heb, zegt verdachte als de president, mr. J. G. Huyser zijn verwondering over dien aankoop uitspreekt. U bent eigenlijk heelemaal op afbetaling getrouwd merkt de president op. Zelfs de bijbel in uw huis was op afbetaling. Een employé van de Heinekens brouwerij verklaarde, dat bij een controle in Juni van dit jaar gebleken was dat er voor een waar de van 2000 aan koperen plaatjes ontbrak. Verdachte heeft den opkooper genoemd aan wien hij het koper heeft verkocht en voor denzelfden prijs, die verdachte er voor ont vangen heeft 190, heeft de brouwerij het gestolen metaal weer teruggekocht. Het O. M. waargenomen door mr. S. J. Loke zeide, dat een vervolging van den op kooper nog wordt overwogen. Deze verdachte heeft gedurende geruimen tijd ernstig mis bruik van vertrouwen gemaakt. Uit het over hem uitgebrachte reclasseeringsrapport blijkt niet veel van berouw, maar het O. M. wil verdachte toch nog een kans geven en het eischt 1 jaar gevangenisstraf met aftrek van de preventieve hechtenis en met bepaling, dat 4 maanden van de straf voorwaardelijk worden opgelegd met een proeftijd van 3 jaar. De verdediger mr. J. A. Roest van Lim burg voerde aan dat de familie van verdachte er in geslaagd is werk voor hem te vinden en mede op grond daarvan verzocht pleiter oplegging van een geheel voorwaardelijke straf. Inbraak in een aigarettenkiosk- De 24-jarige bakker H. J. K. R. uit Am sterdam en de 30-jarige loswerkman A. M. P. uit Dordrecht, beiden gedetineerd, had den elkaar in Augustus in de Toevlucht voor Dakloozen aan den Boschhoek ontmoet. Zij waren beiden werkloos en liepen zonder een cent op zak, toen de behoefte van een roo- kertje zich krachtig deed gevoelen. Met een steen hadden zij de ruit van een kio»k aan de Coolhavenbrug ingeworpen en hun hand stekend door het ontstane gat, namen zij voor een waarde van 28 aan sigaren en sigaretten weg. Terwijl zij bezig waren de buit in het Park te verdeelen werden zij door een agent van politie aangehouden. Voor de rechtbank legden zij een volledige bekente nis af. Het O. M., waargenomen door mr. J. F. Hoeffelman nam in aanmerking, dat bei den reeds herhaaldelijk veroordeeld zijn en eischte tegen ieder 1 jaar gevangenisstraf met aftrek van de preventieve hechtenis. Uitspraken 5 October. Overtreding van het Consumptie- garnalenbesluit- De 60-jarige reeder M. J. uit Stellendam heeft in hooger beroep terechtgestaan van een vormis van den kantonrechter te Som- melsdijk waarbij hij wegens het door mis bruik van gezag uitlokken dat de in zijn dienst zijnde schipper, zonder voorzien te zijn van de vergunning van de Visscherijcentrale op 10 Februari te IJmuiden levende con sumptie-garnalen had aangevoerd, was ver oordeeld tot 50 boete subs 20 dagen hech tenis. Verdachte's verdediger, mr. L. den Hol lander uit Middelharnis voerde aan, dat de reeder aan zijn schipper opdracht had gege ven naar IJmuiden te gaan, toen hem bleek, dat de garnalenvisschers op de Zuiderzee wa ren ingevroren en Amsterdam gebrek had aan levende garnalen. Dat dit gebrek inder daad bestond, blijkt hieruit, dat de schipper ook op 8 Februari levende garnalen had aan gevoerd, die door het Verkoopkantoor een officieele instelling van de Visscherijcentrale zijn overgenomen. Toen dat op 8 Fe bruari werd goedgevonden heeft verdachte zijn schipper op 10 Februari andermaal naar IJmuiden gezonden. Ir. J. M. van Voorst van Beest van de Vis scherijcentrale zeide, dat inderdaad de aan voer op 8 Februari is overgenomen, doch men kon dit niet anders doen omdat er geen reden was tot beslaglegging, maar nu heeft de schipper een tuchtrechtelijke verklaring aan- I k; I De Fransche dirigent Pierre Monteux is gisteren in Amsterdam aangekomen, om de repetities te leiden van de „Rosenkavalier", op te voeren door de Wagner-Verecnigitig. De begroeting van den dirigent door dr. Cronheim bij aankomst in de hoofdstad. gezegd. Op 10 Februari is de controleur bij den schipper aan boord gekomen en heeft, toen bleek dat deze garnalen in de bunkers had en dus niet de bedoeling had deze te koken de lading in beslag genomen. Aangezien het O. M. het wenschelijk achtte dat zoowel de controleur als de schipper als getuige zullen worden gehoord, werd verde re behandeling tot later aangehouden. Oplichtende colporteurs- De rechbank heeft voorts uitspraak ge daan in een aantal zaken van colporteurs, in dienst van eenige kolenhandelaren hier ter stede, die in het vorig jaar oplichting hadden gepleegd, door hun patroons te be wegen tot de afgifte van provisie op be stellingen aan brandstoffen, welke gefin geerd waren. Zij wisten verscheidene men- schen te bewegen bij hen bestellingen te doen, waarbij zij lieten doorschemeren, da! het hun alleen te doen was om de provisie machtig te worden, terwijl de besteller toch te allen tijde de opgegeven order kon annu- leeren. De 29-jarige handelsreiziger J. van D. die door dergelijke handelingen den Rotterdam- schen kolenhandel voor belangrijke bedra gen had opgelicht, werd veroordeeld tot C maanden gevangenisstraf. De 48-jarige reiziger Th, F. J. O. werd wegens eenzelfde feit veroordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf. De 45-jarige handelsreiziger G. van D., die zich aan eenzelfde oplichting had schuldig gemaakt, werd veroordeeld tot 1 maand ge vangenisstraf. De 24-jarige electricien M. H. S., wiens daden slechts bij een poging waren geble ven, omdat hem op die gefingeerde bestel lingen geen provisie was uitbetaald, werd veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf De 43-jarige handelsreiziger J. W. werd wegens oplichting veroordeeld tot 3 maan den gevangenisstraf. De 50-jarige handelsreiziger P. v. B., die met spaarbons van den Rotterdamschen ko lenhandel had gewerkt en wien verduiste ring ten laste was gelegd werd vrijgespru- ken. Uitspraken' De rechtbank heeft veroordeeld: H. F. P., 24 jaar, kantoorbediende, te Ba- rendrecht, gedetineerd uit anderen hoofde, wegens oplichting verdachte had zich voor gedaan als rechtskundig adviseur en van den landbouwer J. P. Gouw 25 ontvangen, ten einde een zaak te regelen betreffende een schadevergoeding voor het aan een koe van Gouw toegebrachte letsel bij een aanrijding door een auto tot 6 maanden gevangenis straf, doch voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. A. K. 49 jaar kantoorbediende, wegens poging tot zware mishandeling verdachte had zich boos gemaakt over eenige opge schoten jongens, die in het Museumpark speelden en toen den 16-jarigen A. van Noord met een mes in den rug gestoken, tengevolge waarvan deze niet ernstig werd verwond tot 3 maanden gevangenisstraf, doch voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar, benevens 50 boete subs. 10 dagen hechtenis. N. W. 23 jaar schoenmaker, gedetineerd, wegens diefstal van een auto ten nadeele van den aannemer J. L. J. J. Trum, die den wagen een oogenblik onbeheerd voor zijn woning aan de Proveniersstraat had neer gezet, tot 1 jaar gevangenisstraf met aftrek van de preventieve hechtenis. Gisteravond om kwart vóór acht was de 19-jarige E. J. Carsten wonende Rose- straat, staande op een trapleer, bezig met werkzaamheden in de fabriek van de N.V. Quaker Oats Company aan de Maashaven. Plotseling gleed de trapleer weg en de jonge man kwam te vallen en werd gegrepen door een draaiende as. Doordat men terstond de as stop zette, werd hij slechts enkele malen rondgeslingerd. Met een verbrijzelden arm en ernstige inwendige kneuzingen werd het slachtoffer per G. G. D. overgebracht naar het ziekenhuis aan den Coolsingel. Zijn toe stand is zorgwekkend. Het zal niet lang meer duren, of de café's later des winters, wat men noemt, hun ter rassen staan. Ongetwijfeld een voordeeltje voor de gemeente, die dan natuurlijk wel wat water bij den wijn zal doen, maar ook het publiek zal deze geste weten te waar- deeren. Het betreft hier een Engelsch patent, dat voor het eerst in Nederland wordt toe gepast. Rotterdam heeft daarvan de primeur en wel op het terras van het café-restaurant „De Landbouw" aan het Van Hogendorps- plein. De gemeentelijke Gasfabriek heeft voor den aanleg zorg gedragen en het moet gezegd, de uitwerking is voortreffelijk. Het betreft hier een straalapparaat, dat op het open terras zoodanig is aangebracht, dat alle bezoekers ervan kunnen profiteeren. Het apparaat bestaat uit een poreuze steen, welke is gemonteerd aan den gevel op ver schillende plaatsen. „De Landbouw" heeft er vier doen aanbrengen. Door deze poreuze steen wordt een mengsel van gas en lucht geblazen. Beter gezegd de lucht zuigt het gas aan. De steen begint intensief te gloeien door een bijna vlamlooze verbranding. De warmte van het gas wordt door warm testraling omgezet en deze wordt benut om de bezoekers die het minder prettig vinden in een berookte ruimte te zitten, op het open terras, al is het ook nog zoo koud, in een weldaijge warmte te koestert»: en het ver blijf buiten zoo aangenaam mogelijk te ma ken. Nu er een schaapje over den dam is, zul len er wel spoedig meerdere volgen, want deze oppervlakte-verbranding, zooals men het noemt, geeft een gelijkmatige warmte, welke zeer behagelijk aandoet. Huddersfield in Rotterdam- De Technische Commissie van den K. N. V. B. deelt de Sportkroniek het volgende mee' De Technische Commissie van den K.N.V B heeft in haar j.L Zaterdag gehouden vergade ring besloten de volgende week een aanvang te maken met de voorbereidingen voor Neder landFrankrijk. Op Dinsdag 28 September be gint de v 'kelijksche indoortraining te Rotter dam ,op Donderdag 30 September neemt de irai ning op /.U.C.-veld te Den Haag een aanvang. Hiervoor is dezelfde regeling getroffen van vorige jaren. Er is een lijstje opgemaakt van spelers, die via de vereenigingen zullen worden uitgenoodigd. Op de gebruikelijke wijze zullen voor deze oefeningen uitzonderingen worden gemaakt voor spelers die op verlangen van de vereenigingen aan de eigen club-oefeningen deelnemen. Tevens is besloten de oefenwedstrijden tot het onvermijdelijke te beperken en te concentree- ren mede op verlangen van de vereenigingen. die haar spelers zoo min mogelijk aan de eigen sfeer onttrokken wenschen te zien. De T. C. hoopt dat ook andere instanties zich daaraan zullen houden. Op Woensdag 20 October zal in het Sparta- stadion te Rotterdam een oefenwedstrijd wor den gespeeld, waarvoor Huddersfield is uitge noodigd. In principe heeft deze Engelsche eer steklasser zich al bereid verklaard. Op de uitnoodiging van den Franschen Voet balbond om op 31 October den dag van Neder landFrankrijk, te Roubaix een wedstrijd Frankrijk BNederland B te spelen, heeft de T. C. gunstig geadviseerd. Gaat de wedstrijd door dan zal het Nederlandsch B-elftal ook op Woensdag 20 October een oefenwedstrijd speler, en wel 's avonds bij kunstlicht in het Utreentsch Stadion. Als tegenpartij zou dan een Zwalu wen-elftal fungeeren. In het Westen zal een begin worden gemaakt met de uitvoering van de plannen, eenige jaren geleden in het bekende prae-advies van de T. C. ontworpen. Er zijn n.l. streek-commissies ingesteld te Amsterdam Haarlem, Den Haag. Rotterdam en Utrecht. Het uitdrukkelijk doel van die commissies is in genoemde plaatsen er omgeving de oefening van het jonge materiaal intensiever te maken zulks in samenwerking met de plaatselijke bonden die in de streek- commissies vertegenwoordigd zijn. Er zal worden voortgegaan met de speciale opleiding van middenspelers die op dezelfde wijze zal geschieden als bet vorige jaar en waarbij zal worden voortgebouwd op tie toen gemaakte selectie. De Delftsche Poort opent Zaterdag 25 Sep tember ter gelegenheid van haar 80sten ver jaardag een jubileum-tentoonstelling van onze oud-stadgenoote, de Rotterdamsche schilderes mej. Jakoba A. de Graaff, die nog jong van hart is en dagelijks werkt. Aanvankelijk portret-schilderes, voelde zij zich later meer aangetrokken tot het land schap en de dieren; bloemen hadden echter steeds hare liefde, wat nóg steeds het ge val is. Zij nam een werkzaam aandeel in het kunstleven, exposeerde o.a. op de Rotterdam sche Kunstclub. Op de drie-jaarlijksche ten toonstellingen trof men steeds werken van haar aan. Ook in het buitenland werden hare schilderijen gekocht. De tentoonstelling blijft geopend tot 10 October. Bij Kon. besl. is aan mr. J. van Vollen hoven op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als rechter-plaatsvervanger in de arrondisse mentsrechtbank te Rotterdam, .onder dankbe tuiging voor de als zoodanig bewezen diensten. Het programma voor de beiaardbespeling op den Stadhuistoren op Woensdag 22 Sep tember 1937, des avonds van 910 uur door den Stadsbeiaardier Ferd. Timmermans luidt als volgt: 1. Praeludium (le coucou)), M. van den Gheyn. 2. a. Maximilianus de Bossu; b. Wie dat sich selfs verheft, Valerius-liederen. 3. Thema met variaties, W. Créman. 4. a. Herfstliedje, C. M. von Weber; b. Herfst, Rosine de Cocq. 5. Violette (gavotte), P. van der Valk. 6. Impromptu (hommage a Chopin), Ferd. Timmermans. 7. a. 't Mazeurken, E. Hullebroeck; b. Klein Moederken, E. Hullebroeck; c- Engelen wacht, C. van Rennes; d. Slapedoe, H. Fagel. 8.Postludium, Ferd. Timmermans. Gistermiddag om half 6 is brand ontstaan, vermoedelijk door het wegwerpen van een brandende sigaret aan boord van de sleep boot „Agatha", liggende in de Parkhaven O.Z., eigenaar de 26-jarige kapitein J- Been. Het vooronder is nagenoeg uitgebrand, flex vuur is gebluscht met twee stralen op de waterleiding respectievelijk van de slangen wagens 32 en 33, onder leiding van onder- brandmeester Blom, brandmeester van Holst en hoofdman Ruys. Personeel van de motor- reservewagen I heeft assistentie verleend voorzien van rookmaskers. Mede aanwezig waren de slangenwagens 34 en 35. Gisteravond om half 11 is de 19-jarige doofstomme wielrijder C. de Raad, wonende Schieveenstraat, in de Rodenrijschelaan te genover de Schieveenstraat aangereden door een personenauto, bestuurd door den 34-ja rigen G. A. van D. wonende Bergweg. De jongeman bekwam een lichte hersenschud ding en een ernstige snijwonde op het hoofd. Per auto van den G.G.D. is hij vervoerd naar het ziekenhuis aan den Bergweg. R. K. NED. NATUER-HISTORISeiXE VER. „ST. FRANCISCUS VAN A8SISIE" R'DAM-ZUID, AFDEELT VG Morgenavond belegt bovenstaande vereeni- ging in het R. K. Vereenigingsgebouw, Afri- kaanderplein haar maandelijksche bijeen komst, aanvangende 8 uur. Het is haar gelukt dezen avond beslag te leggen op den welbekenden heer A. van der Sluys, die dezen avond een causerie zal hou den over „Microscopie". Moderne aquariumliefhebbers weten, dat de microscoop voor hen onmisbaar is geworden voor de infusiediertjes, ziekteverschijnselen enz. te kunnen constateeren- Deze interessante avond is gratis toegan kelijk voor belangstellenden met echtgenoote of verloofde. Bovendien worden gratis inlich tingen en adviezen gegeven omtrent de aqua riumliefhebberij en wat daarmede in verband staat. I MOND- EN KLAUWZEER Dij den heer Noordam in de Haakpolder is onder het vee een geval van mond- en klauw zeer geconstateerd. Vannacht is voor de tweede maal in dlit jaar ingebroken in het kantoor van den Hillegers- bergsefhen Houthandel aan de Rechter Rotte- kade. Vermoedelijk klommen de daders met een ladder op het dak en wisten vervolgens het binnenterrein te bereiken, waar het minder moeite kostte de kantoordeur te openen en het kantoor binnen te dringen. Op geduchte wijze hebben de inbrekers daar huisgehouden. De brandkast is ingebouwd, doch de inbre kers hebben kans gezien de deur van de brandkast open te rijten, waarna het hun ge lukt is het slot zelve te verbreken. Verdwenen is een bedrag van 575, als mede een hoeveelheid zegels ter waarde van ƒ20. Het ingesteld onderzoek wees uit, dat de daders met een blijkbaar compleet stel inbre kerswerktuigen hebben geopereerd. Een 4- deelig breekijzer is door hen op het terrein van de inbraak achter gelaten. Vast staat, dat de daders tot de z.g. vak- menschen moeten behooren. De politie, onder leiding van inspecteur Voswijk stelt een uitgebreid onderzoek in. Tot dusver heeft men van de daders echter geen spoor kunnen ontdekken. Gisteravond ongeveer 8 uur sprong de groo te waterleidingbuis die een dikte heeft van 25 c.M. op den hoek van de Lefèvre de Mon- tignylaan en de Dorpsstraat. Het water stroomde drie kwartier als een rivier. Ten slotte is het water gestuit door verlaging van den druk op de waterleiding. De druk bleef evenwel voldoende om de bewoners der wo ningen in het Grondbedrijf van water te voor zien. De breuk, die nog gezocht moet worden, ontstond waarschijnlijk ter plaatse waar d» waterleiding niet onderheid is. Gistermorgen zijn acht schapen, toebe- hoorende aan de heeren den Baars, Voets en een bewoner van Overschie, loopend in een weiland aan den Kleiweg, b(j de spoorlijn, door een woesten hond aangevallen en gedood. Vanmorgen verscheen de hond opnieuw bij het terrein, waarop omwonenden besloten het dier te volgen. Hierdoor is vastgesteld, dat de woeste hond het eigendom is van een be woner van een woonschip, liggend in het Noorderkanaal. De politie heeft de zaak in handen. BEGRAFENIS C. v. d. BINDT Gistermiddag heeft onder vele blijken van belangstelling de ter aarde bestelling plaats gehad op de algemeene begraafplaats van het stoffelijk overschot van den oud-secre taris en oud-ontvanger dezer gemeente C. v. d. Linde. Aan de groeve heeft burgemeester Baumann de verdiensten voor de gemeente van den overledene in het licht gesteld en hem dank gebracht voor zjjn werkzaamheid. Namens den polder Zestienhoven sprak de voorzitter, de heer L. Hoogerbrugge Wzn. Van hun belangstelling gaven mede blijk vele gemeente-ambtenaren en oud-ambtenaren benevens een groot aantal vooraanstaande in gezetenen. a n9oiX Vijfde Klasse. Debde Lijst, Trekking van 22 September, J ?Ï9V 'NnA m» 1000 No. 949, 6884, 23185. 400 No. 15, 1032, 17306. 200 No. 14754, 18051. 100 No. 3851, 3809 6591, 0680, 7044, 11567, 13395. 15036, 17536, 18933, 21167, 23447. PRIJZEN VAN 70. 221 434 465 493 496 647 848 11-54 1202 1577 1703 1849 1928 2069 2333 2471 256D 2586 2857 3035 3142 324.5 3645 3838 3843 3872 4051 4057 4373 442-5 4463 4564 4642 4649 4738 4931 4954 -5017 5130 5585 6027 6067 6235 6327 6340 6-509 7113 7127 7220 10440 12911 7458 10474 12958 7441 10945 13004 7534 11011 13011 7644 11035 13159 76-55 11443 13374 7730 11445 13577 79-57 11447 13620 8023 11463 13632 8132 116-52 13926 8219 11674 13927 S270 11717 14110 8376 11800 14238 8.511 11816 14332 8-512 11871 14380 868-1 11965 14477 8690 12279 1.4589 8788 123-57 14767 8907 1258-5 14843 8911 12628 14964 8939 1 2634 1-5040 9656 12729 15043 9966 12759 15191 10023 15477 18879 21515 15519 19131 21675 15612 19157 21759 15774 19190 21939 15779 19253 21975 15S47 19262 22214 1-5908 19538 22216 16738 19792 22400 16844 19806 22430 16889 19828 22603 -6937 19829 22657 17047 19944 22805 17198 20009 22887 17481 20018 22934 17491 20351 23268 17679 20493 23373 17803 20720 23511 18109 20882 23649 18213 20903 23697 18329 -21003 238-57 18-526 21082 2386" 18549 21147 23938 18663 21404 23942 „Waar heb je de wegenkaart gelegd!." 13 38 84 100 100 108 •200 218 219 238 378 415 423 488 035 689 7-50 320 851 907 032 933 1037 1111 1119 1139 1152 1166 1192 1206 1280 1295 1325 1334 1390 1415 1541 1555 1636 1640 1074 1689 1701 1744 1856 1957 1907 15)69 1998 2031 2039 2110 2142 '2231 22-53 2339 •2346 2348 2375 2495 ■2497 2500 2515 5161 2-544 5229 2552 5279 2558 5295 2573 5321 2584 -5395 2694 542J 2761 54-57 2773 5464 2804 5495 2829 5518 2833 5869 2920 5925 3007 0005 3059 6108 3063 6379 3129 6411 3189 0576 3193 6580 3243 6592 3253 6711 3262 0736 3265 6793 8600 12001 14929 17453 20764 8002 12130 149o3 17456 20868 SIS! 12169 14957 17403 20981 8823 12207 15064 17516 21112 8858 12221 15130 17562 21115 8868 12266 15152 17874 21131 8937 12273 15170 17888 21189 8973 12280 15181 17931 21261 9052 12348 15211 17977 21385 9148 12374 15250 18124 214738 9209 12391 15269 18139 21551 2918 5900 9232 12406 15308 18308 21580 2990 5925 9306 12524 15323 18376 21657 9444 12578 15343 18410 21071 9-1,0 12593 15373 18427 21714 öoöl 12722 15430 18481 21780 9607 12727 15431 18528 21784 9612 12740 15462 18540 21793 9630 12822 15493 18700 21796 9644 12892 15550 18728 21929 9677 12927 15587 18734 22174 9880 12905 15639 18736 22191 9883 13041 15055 18809 22241 3310 0897 10001 13046 15730 18958 22282 3351 6932 10008 13178 15743 19077 22362 3353 6969 10051 13190 15783 19086 22370 3302 6973 10188 13391 15852 19132 22422 3425 7152 10200 13502 15871 19271 22089 3477 7176 10232 13568 15931 19298 22096 3499 7192 10358 13571 1'5937 19353 22705 3519 7290 10384 13619 16117 19399 22712 3665 7372 10390 13695 16132 19442 22799 3696 7384 10471 13707 10139 19443 22812 3719 7398 10-528 13787 10233 19447 22815 3731 7436 10541 13824 16264 19569 22828 3774 7466 10557 13852 16-301 10703 22875 3831 7472 10563 13931 16361 19839 22892 3893 7797 10577 13936 10364 19847 22915 3898 7835 10036 13949 16305 20003 22920 3964 7837 10658 14013 10370 20068 23080 4282 7916 10660 14059 16482 20098 23170 4337 7974 10662 14101 16512 20111 23199 4387 7976 10692 14135 1(5640 20179 23207 44£? ocqq 14223 1(5083 20182 23337 S?o* w U? 14224 16686 20279 "3345 4"09 8127 10781 14207 16899 20291 23349 fl'-l Hn? 10824 14277 10715 20311 23358 45i6 8224 1(>329 34312 16705 20401 2,3-173 fflcA 10854 14316 1(5832 20423 23379 4660 8266 10887 14405 16834 20425 23440 4'li 8323 10952 1443.5 16866 20442 23444 4,52 8329 11028 14447 16949 204S5 23520 4811 8339 11076 14454 16974 20555 23543 4870 8417 11210 14462 17035 20567 236-12 4837 8427 11341 14465 171.30 20607 23648 4903 S433 11395 14630 17140 20656 23783 4907 8466 11455 14731 17140 20062 23838 4932 8488 11,556 14760 17165 20673 23883 4952 8613 11666 14773 17187 20709 23922 ,50.51 8621 11888 14804 17191 20723 23939 5106 86-58 12021 14823 17342 de vorige lijst stond: 14684 m. z. 14564,.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1937 | | pagina 2