G' ADRESSEN" Stuyvenberg's Triplex i# KM? G°f- De draak moArSSS JAN WALTMAN STADSNIEUWS. DAM 41 ROTTERDAM. WEDEROM KRAAIDE ROODE HAAN. DE KETHEL. DONDÈRDAG 30 SEPTEMBER 1937 DE KRUISVAART-BURCHT. E* de STAATSPARTIJ en de f jongeren. SCHIEDAMSCHE KUNSTKRING. KAMER VAN KOOPHANDEL VOOR DE BENEDEN-MAAS. 5* Dagelijksche Motorbootdienst op AMSTERDAM tis. DE RADIO-CENTRALE. INVENTA Haarden en Haardkachels GARAGE „UNIQUE DE WAALBRUG. NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS. BLOEMPJESDAG. H P J 'H A|:#ï ZZ'ün krÜgen. Thans in de confectie-fabriek van Van der Werff en Co. aan het Leidscheveer. ROTTERDAMSCHE RECHTBANK. 't Vuur tot de zolderverdieping beperkt. VAN VIJF METER HOOGTE GEVALLEN. Schmiermann schilderde. Aan de Lange Haven 11, in het gebouw, waan laren lang de St. Vincentiusvereenigin- gen haar conferenties hielden, zijn sedert de laatste drie jaar de Kruis vaartleden geves tigd. Eerst hadden de Kruisvaarders gezel schap van de Verkenners, doch deze laatste hebben nu ad weer lang een eigen home aan de Tuinlaan. Drie jaar geleden ongeveer be gon kapelaan Koopman met de oprichting van het St. ignatiuscohort frankenland-parochie) jnet een vijftigtal jongens, thans zijn er in een twaalftal bans honderd jongens vereenigd, dié allen het Kruisvaaitwerk in de praktijk trach ten te brengen. Het gebouw heeft diverse grootere en klei nere zalen. Bo\en aan de voorzijde treft men de ridderzaal aan, alwaar dus het centrum is waar de Kruisvaarders hun wijdir.g"3gedacnte verlevendigen. Een tweetal jaren geleden werd deze zaal kunstzinnig door den eerw. broeder heiaut Linus betimmerd. Het meesterwerk van deze betimmering is wel een monumen tale schouw, waaronder een eleotrisch ver licht houtvuur een fantastisch licht in de zaal werpt. De sedert enkele weken overleden kunstenaar Nahring besteedde toentertijd zijn krachten aan de glas in lood ramen, die de hoodige stemming aan deze ridderzaal geven. Thans heeft de bekende kunstschilder P. Schmiermann er het zijne aan bijgedra gen om deze ridderzaal te voltooien met wand schilderingen. De wet der Kruisvaart werd door hem kunstzinnig uitgebeeld. Het hoofd motief aan de lange wandzijde is een houten kruis, dat achter gordijnen verscholen gaat, wanneer de Kruisvaarders niet in de burcht Zijn. Ter linkerzijde van dit kruishout heeft Schmiermann zijn eerste gedachte geschil derd n.l. een middeleeuwsche Kruisvaartrid der te paard, die hulde brengt aan het kruis, als pendant hiervan. De moderne Kruisvaart- ridders, de jongens met een neergebogen vlag, welke het Christusmonogram voert. Het on derschrift dezer, tableaux luidt: „fier °P Christuskruis". Een derde schildering geeit het punt der wet: Wjj vereenigen ons met Jsus in de H. Communie. Het stelt voor den jongeman knielend aan de communiebank die van Jesus de H. Communie ontvangLEen andere in biddende houdmg op bidatoel wordt beschermd door de H. Maagd, de ®esc£®™' vrouwe der Kruisvaart. Het vierde tableau, goed voor iedereen, een voorbeeld voor allen, toont «en jongen die een t^Kroto" De eedsaflegging „Trouw aan Christus Kni -door een ridder op het evangelieboek, aange bracht naast de monumentale schouw as een treffend staaltje van de nitbeeldingskimst van Schmiermann. Zijn grootste succes ligt echter wei in het doek dat als slotapotheose dient. Het stelt voor Kruisridders te paard en te voet voor de muren van Jerusalem. Vooral de ridderfiguur te paard en het rossinant geven blijk van een weldoordachte studie. De be doeling van den schilder om het einddoel der Kruisvaarders van alle tijden aan te geven, n.l. het bereiken van het Hemelsche Jerusalem kan in dit tableau als geslaagd wroden ge acht. De kleinere vakken heeft Schmiermann 1 ,?m cle overige wetsartikelen kort en g°'' ,"t te beelden. De eerlijkheid wordt voor gesteld door de teekening van een pharizeeër en een tollenaar; de gehoorzaamheid door een in het zand knielende kameel; de matteheid door een visch; de eenvoud door een duif de spaarzaamheid door een hamster- een lelie geeft de reinheid weer. Ook St. Micteel ver- -tbont nog eens cle kracht van de woorden fjoV,0 de aehutspartoon van - het ^brtret vergeten in de vorm van een Alles bij -alles toont dat het Kruisvaart- cohort St. Ignatius onze jongens de noodige leiding kan geven en ook geeft. Vele hebben zich moeite en opoffering getroost. De groot ste eer komt ditmaal toe aan den leider, kape- laan Koopman en niet minder aan den kunst schilder Schmiermann, die evenals bij zoo vele gelegenheden ditmaal zijn kunnen in dienst stelde van de Kruisvaartgedachte. We mogen niet vergeten te vermelden een lichtkroon van kunstsmeedwerk, vervaardigd door onzen stadgenoot Leer in 't Veld, die ge heel in middeleeuwschen trant is gehouden met dit verschil dat er dan nu natuurlijke electrische kaarsen op tronen. Voor belangstellenden zal a.s. Zondag van 12—6 uur gelegenheid zijn de burcht te be zichtigen- Het werk van Schmiermann is dit alleen reeds ten volle waard! Naar ons blijkt, heeft de Afd. Schiedam der R. K. Staatspartij grootsche plannen met de jongeren. Binnekort zal de Jongerenafdeeling het vergaderseizoen openen met een bijeenkomst, die zal klinken als een Wok. Er zal dus weer v°ortgang worden gemaakt met de politieke Vorming van onze jongelui. In dit verband wijzen wij ook nog eens op het instituut van de kern, waar de politieke en sociaal-economische vraagstukken meer ^P'Sraand worden behandeld door zelfstudie Z ^drachten door deskundige sprekers op 1 ksche bijeenkomsten, heeren !,kken dus jongelui, zoowel dames als voor meer dan gewone belangstelling- kern aan tPt"D,)!emien hebben, op, zich bij de Voor iniich!?luiten. gen wende )Tl 'dgen en eventueele inschnjvm- sen: Th. zioh tot de navolgende adres- leider; Ir. Vi/ Z"' "Van Ostadelaan 4, Kern- voorzitter j. 'A v. d. Toom Jr., Schie 84, straat 3, secret^,,]'] M' J- Kloppers, Zalm- PRIJSVrijl Blijkens een advert0 B 18 is de prijs van de Sup„a ,e'ders in dit biad verlaagd. Ten einde Jenever B IS heid te stellen met dit artikel \n de gelegen- Ken ontvangt iedere kooper ke«nla te ma- nonce vermelde adressen een pèó in de an- |pr.) Jaarvergadering. Gisteravond heeft de Schiedamsche Kunst kring een ledenvergadering gehouden in Mu sis Sacrum onder leiding van den voorzit ter, dr. J. v. d. Broek. Na opening van de vergadering las de se cretaris, njr. P. .van Bochove het jaarverslag voor, dat in optimistischen toon was gesteld en waaruit bleek, dat bet ledental constant op 925 is gebleven Uiit het jaarverslag van den penningmees ter, den heer Joh. Nauman bleek, dat er een batig saldo was. In de kascommissie is de heer J. Klijn ge kozen, waarna de beide aftredende bestuursle den, de heeren dr. J. v. d. Broek en G. J. Vin cent bij enkele candidaatstelling zijn herkozen. Mededeeling werd nog gedaan, dat op 25 No. vember het gezelschap Fritz Hirsch zal komen rhet een stuk; „Hofbal in Weenen", waarvan de première po'g tegemoet gezien wordt. Waarschijnlijk komt op 3 Februari het Am- .stefdamsdh Toorieelgèzelschap, directeuren A. van Dalsum enDefresne met: De vrouw in haar bloei, terwijl op 21 of 28 April het Rot- -terdamsch Hofstadtooneel, directeur Cor v. d. Lugt Melsert een vertooning zal geven van •De. witte ziekte. VLUCHTEND VOOR DEN VIJAND. Een aangrijpend beeld van de ellende- der Chineesche vluchtelingen, die in hun booten 't terrein van den Chinecsch- Japanschen strijd trachten te ontvluchten. Woensdagmiddag vergaderde de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Beneden- Maas te Vlaardingen onder voorzitterschap van den heer J. H. van Linden—van den Heu- vell. In zijn openingswoord wijdde de voor zitter eenige gevoelvolle woorden aan de na gedachtenis van.het overleden lid der Kamer, de heer A. P. Bot die vanaf de oprichting der Kamer in 1922 lid is geweest en steeds op de bres heeft gestaan voor de belangen van den middenstand en speciaal ook, waar liet betrof de Drankwet, van. zijn groote be langstelling voor het werk der Kamer blijk gaf! Tevens herinnerde spr. aan het overlij den van den secretaris der Kamer van. Koop handel voor West-Friesland te Hoorn, Dir. U, Drossaart van Düsseldorp, geboren te VIaar dingen, die in dien bloei der jaren uit zijn werk werd weggenomen. Als datum voor de verkiezing der perio diek-aftredende léden der Kamer -werd5 vast gesteld Woensdag 17 November a.s., terwijl dan tevens zal worden voorzien in de vaca ture-A. P. Bot. Tot gewoon adviseerend lij van heitCurato- riium van het Economisch Tecnhologisch Instituut in Zuid-Holland en Zeeland werd be noemd Ir. C. Houtman en tot plaatsvervan gend lid de heer G. Th. J. Boezeman. Op voor stel van het Bureau zullen de aftredende le den der Bevrachtingscommissie ter herbenoe ming woirden voorgedragen. Van de Middenstandsvereeniging Samen werking en de R. K. Middenstandsvereeni ging De Hanze, beide te Maassluis, was een schrijven ingekomen, waarin de Kamer werd verzocht, de noodige stappen te doen, tenein Is t Goedkoopste en t beste. Alle soorten huisvlijtartlkclen. Reel. 106S 6 TELEFOON 68646 GEBR. BIJLOO gra- De eenigst mogelijke manier voor mijnheer «n mevrouw om op tijd op het feest te zijn. Programma 5, Vrijdag 1 October Luxemburg: 8,20 concert Diversen 10,50 —12,20 Droitwich: 1,15 dansmuziek; 1,35 Philharmonisch orkest Luxemburg: 2,25 concert— Diversen 2,50—3.50 Luxemburg 3.50 concert Brussel (Ned. taal) 5,20 om- roepsalonorkest Diversen 6,206.50 Luxemburg 6.50 concert Deutschlandsen- der 7.50 gramofoon Brussel (Fransch) 8,20 omroepkleinorkest Pauze 10,2010,30 Brussel (Ned.) 10,30 omroeporkest Luxem burg 11,2012Uur dansmuziek. Voor de programma's t-gr4 raadplege men onze rubriek „Uit den aethèr". van het bedrag, waarvoor de zaak is aange slagen bij de Khmer van Koophandel. De Mi nister „heeft ingezien, dat deze regeling fout_ was en is daarom met een nieuwe regeling ge komen. Deze bracht echter slechts een geringe verbetering en is zeer teleurstellend. De zaak heeft edhter de volle aandacht der Kamer. Van de beide Middenstandsvereenigingen te. Maassluis was een verzoek ingekomen, het daarheen te willen leiden, dat in het vervolg de halfjaarlij ksche opruimingen in Januari en Juli steeds op Zaterdag konden beginnen. Dit verzoek werd gesteld om advies in handen der commissie voor opruimingen. Bij dfö rondvraag heeft de heer Jonckheer nog eens gewezen op den on houdbaren toe-, stand van het weggedeelte „Schiedamsche .Dijk tusschen Vlaafdingen Oost 'en de Vijfsluizen. Spr. betreurde het, dat verbetering zoo lang uitbleef- cn Vreesdè, dat dé autoriteiten niét voldoende vaö'de gevaren .van dezenweg bp., de hoogte \yfrren. Spr. wilde;, door -de Kflpiétc poging^h ir.. het „werk doen steden, onv eëri spoedige,,., oplossing te. tom.eni n De voorzitter zeide, dat de-schuld «ervapy niet ligt! bft" ^autoriteiten"., De Hoofdingenieur van dien ij Pró v. Waterstaat Ij eefti ïnédegë-' deeld, dat de plannen bij de provincie ge reed ligigin, er wórdt nog steeds Onderhandeld met de eigenaren doch deze onderhandèlinigéè verloopen niét vlot. Oök Ir. Houtman gaf cté voorkeur,, om door onderhandeling tot overeenstemming trachten tekomen, daar bij onteigening de grootste voorzichtigheid moet worden betracht. Mr. Trouw, Md der Prov: Staiten van Zuid-Holland, zeide, dat Ged. Sta-, ten zeer goeid op de hoogte zijn. van den toe stand ter plaatse. Ged. Staten trachten, ech ter met de eigenaren der verschillende pef- ceelen tot overeenstemming te komen, wat aangaat den prijs. Het is beter om de zaak in der minne te schikken. De onderhandelingen verloopen echter niet vlot, maar zoodra mo gelijk zal1 de verbetering van het weggedeelte ter hanid; worden genomen. DE NIEUWSTE MODELLEN vindt U in onze showroom. KEUZE UIT 60 MODELLEN. Vakkundig plaatsen. Komt U eens kijken bij ALLééN: ST. LIDUINASTRAAT 78a. Reel. 16726S 10 Burg. Knappertlaan 12 - TELEFOON 68100 Reel. 972S 7 AANRIJDING- Hedenmiddag té omstreeks 2 uur had op de Broers vest nabij.de Hema een aanrijding plaats tusschen een bestelauto jvan de fa. L. Kamp en een autobus van de; R. E. T. De R. E. T.-bus moest plotseling I stóppen voor een wielrijder uit Voorburg die den weg over stak. De achterop rijdende auto van de fa. K. bestuur door A. K. botste tegen de R. E T:-bus met heir gevolg dat de naast den be stuurder zittenden H. K. met het hoofd door de voorruit schoot en bloedend werd ver- vtfond. Aan de' politiepost Koemarkt werd een noodverband gelegd, waarna hij ach onder geneeskundige heeft gesteld. D'e Ford van de fa. K. is door de bergings auto van de fa. Vink Co. weggesleept. Gisteren had op den Rotterdamschedijk, na bij dé „Hema" een aanrijding plaats tusschen. èen R. E. T.-bus, bestuurd door R. W. uit ■Rotterdam en een luxe auto, bestuurd door mevr. E., .eveneens uit Rotterdam, De autobus reed' vanaf de. halte Koemarkt linksaf in de richting Van de Gerrit Vèfboonsj.raatiTegelij kertijd naderde de luxe .auto uit de richting Rotterdam. Dé bestuurder' van den -autobus be merkte dén - luxe' 'alitatelafit, waardoor, de kuitste in de linker flank werd aangereden en ^rpstig fcgsqjiEiriigd jrerd iian;.voorspa^.sc^ern:, treeplank «nspiegel.De; RJ<3,.T,:.taus bekwam ^0^1' schade van beteeKeptSj-'jPejrsoonlijke on- gev-ajllenhadden, niet 'pl^at«rj$ Het gevaarte spreekt. Ik reik van Nijmegen tot Lent; Ik overspan de Waal. In spanningwijdte overtref Ik d' and'ren allemaal. Een technisch wonder noemt men mij; Product van durf en brein. Al ben 'k in lengte, in de rij Van velen nag maar klein. 'k Bracht de provincie Gelderland Uit haar isolement. 'tis dus geen wonder dat mijn naam Met eere wordt genoemd. En mijn ontstaan, een grootsch ontwerp, Een meesterstuk men roemt. Helaas! niet alles goud wat blinkt! En hier sflaak ik een zucht. Nu zegt men dat de Waalbruig stinkt, En word ik straks berucht. Wat heeft men op mijn huid gesmeerd? Dat het gebeuren kon, Men mij van zooiets slechts verdenkt. Mijn grootschen naam omspon Met wat een ieder mijden zal; Met stank, die elkeen schuwt. Wel droevig dait men zooiets in Mijn schoenen heeft geduwd. Er is betaald voor beste waar, En niet voor stinkend bocht. Waardoor 'k den naam verlies waarin 'k Mij steeds verheugen mocht. Ik ben de dupe. Voortaan zal Mijn roem verduis'tren. En Inplaats beroemd zegt iedereen Dat ik een stinkbrug ben. Het „Sic transit gloria mundi", Bewaarheidt zich reeds in mijn jeugd. 'k Heb stank inplaats van dank verworven. Op roem heb 'k mij tevroegverheugd. Verwacht wordt: Zwakke tot matigen wind uit Oostelijke rich tingen, nevelig tot licht of half bewolkt, wei nig of geen neerslag, weinig verandering in temperatuur. In weerkundige kringen verluidt, dat het weer hier te lande waarschijnlijk morgen nog hetzelfde karakter zal behouden, daarna neemt de kans op regen toe. Vrijdag. Zon op 7.Zon onder 18,38. Maan op 3,33; Maan onder 17,02. Wielrijders lichten op van 19,08 tot 6,31. SCHIEDAM 30 Sept. Officieele noteering van de commissie uit de Kamer van Koop handel. Moutwijn. Moutwijn 46 pet. f16 per H.L. Spoeling. Spoeling f 1,20—1.30 (niet officieel). 40-JAIUG DIENSTJ UBILKUM. Op 6 October a.s. zal het 40 jaar geknten zijn, dat de heer -J. M. Möosër alhier, gis be diende in diienst trad bij het Rotterdamsche filiaal der eerste Nederlandsche fabriek van 'ntaohinale poederkalk, „Bouwmaterialen M. Luyten N.V." te Lekkerkerk. MEDEPLICHTIGE AANGEHOUDEN. Door de recherche alhier is aangehouden de 41-jarige chauffeur D. v. H., die wordt ver dacht van medeplichtigheid aan de verduiste ring ten nadeele van de firma R., waarvan 'gisteren is melding gemaakt. Hij...heeft be kend en is na veihóor op vrije vqeten gesteld. de te verkrijgen, dat de Omzetbelasting na afloop van den vastgesteld'en termijn niet meer verlengd wordt. Dit schrijven werd in handen der commissie voor het Kleinbedrijf gesteld om advies. De heer J. Poortman werd door de Kamer afgevaardigd om de vergadering bij te wonen, welke op 30 September wordt gehouden te Amsterdam door de Nederlandsch-Poolschc Kamer. Na een toelichting door den voorzitter, dis er op wees, dat na het inwerking treden van de Vestigingswet Kleinbedrijf verschillende aanvragen zullen binnenkomen om een zaak. te mogen vestigen, werd op voorstel van het Bureau der Kamer aan art. 15 lid 3 van het reglement van orde een nieuwe alinea toe- gewegd luidende: „Eén gemengde commissie van vflf 'leden en vijf plaatsvervangende leden als bedoeld dn art. der wet van. 13 Maart 1937 (Vestigingswet Kleinbedrijf) waarvan twee iedlen der afdeeling Groot-bedrijf en drie teden der afdeeling Kleinbedrijf". Deze com- ^issle zal de verschillende aanvragen de be- Eveneens werd het voorstel aangenomen tot strekken"1 Van le8ea ad' 025 V°°r„T gunnw ,Van bewijs van colportagever- het Afbot^S art' 12 Ud 2 W9t °P het>(RapportVhrrZiitter werd medegedeeld, dat het Ah-,ordzee-HarK^L^Uldif;el!, j. Dalmulder aan terwijl tevens is verzocht rapport mon- deling te magen toelichten. De heer Poort man memoreerde nog eens, dat ex-minister Deckers de visschenj steeds een warm hart toedroeg en juichte het toe, dat dit in het rap port nog eens naar voren wordt gebracht. De voorzitter vestigde er nog eens de aan dacht op, dat volgens de warenwet retributies moeten worden betaald, welke afhankelijk zijn De verèeniging tegen bedelarij en armen zorg is eën goede bekende in Schiedam. Iede re arme kent den weg naar het kantoortje, waar mej. Gazan reeds jaren en jaren werk: zaam is 8-ls secretaresse en waar honiderdefr armen van alle gezindten reeds door haar namens de Vereeniging zijn geholpen. Déze vefeerdging werkt in stilite ën lijd| nu pok in stilte armoede. De winter staat voor de deur. Nu zal deze vereeniging voor het eerst gedurende den langen tijd, dat.zij be staat, een bloempjesdag organiseeren. Vele bloempjesdagen, waaronder een groot aantal, die smart buiten de gemeente hiel pen lenigen, zijn hier buitengewoon goed be dacht. Laten de Schiedammers nu eens de handen ineen, slaan en op dezen bloempjes dag voor de: vereeniging tégen bedelarij en armenzorg, die zoo ieders sympathie heeft, eeiïs bijzonder gul voor de dag komen. Het gaat er om, de armsten in onze eigen staid van kleeding, schoeisel en dekking te voorzien en dat het geld goed besteed wordt,! daarvoor staalt het damescomité, dat iedereen kent als een comité,, dat persoonlijk onder zoek laat doen naar alle antecedenten der, aanvragers, bong. Zelfs om reclame te maken voor deze bloempjesdag is geen geld meer- in kas! De bloempjesdag wordt gehouden op Zater dag 9 October Zij, die voor dit zeer sympathieke doel willen collecteeren, gelieven zich op te ge ven aan het kantoortje Korte Haven 8. BURGERLIJKE STAIfD Aangifte van 28—29 September GEBOREN: Arie, zoon van K van Gulik en F. Reedijk, Cartesiusstraat 10 Cornelia W. A., dochter van Th. J. A. Hagendoorn en A. W.'ph. v. Roosendaal, Tielman Oemstr. 15 Huberta S. M., dochter- van Gh. C. Clarijs en H. S. M. D.rerithen, HallèijStraat 34 Geertruida M-, dóchter 'van S. Jongman en A. M. de Graaf, Vlaardingeiüijk 271 Hendri- küs, zoon van B. Ópschoor en H. Hendriks, Bilderdtjkstraat 30. GEHUWD: A. J. Buitenhuis 28 jaar en J. v. d. End 2,3 jaar B. C. van Leeuwen 27 jaar en J. P- V- d-' Waal 25 jaar W. Kok 22;.jaar en Ch. v. d. Zee 24 jaar D. j. Kop pen 25 jaar en J. Elshof 21 jaar. OVERLEDEN: H. P. Sterrenberg 38 jaar, weduwe van J. J. Vaillant, Korte Achterweg HANZE BIJEENKOMST. Op Maandag 4 October 's avonds half ne gen zal in den R. K. Volksbond een Hanze- b(jeenkomst plaats hebben, waar de directeur van het centrale Hanze-bureau een spreek beurt zal houden over: „Door verdieping en ontwikkeling naar een betere maatschappij". IN DE SLOOT GEVALLEN. Gisteren ia de 3-jarige v. d. M. wonende Raam alhier op onverklaarbare wjjze in de Zijlstraatgradht alhier gevallen. Door G. Hoekman^ wonende te Rotterdam is de jon gen er uit gehaalden do or zrjn vader naar huis gebracht. UITSLAG BALLONWEDSTRIJD OP 31 AUGUSTUS. De prijzen ballon wedstrijd zijn gevallen op de no. 149, 243, 203. De prijswinners kunnen Vrijdagavond inde1 Eendragt hun prijzen ih ontvangst nemen, SCHEEPVAART SCHIEDAM, 29 Sept. Vertrokken: Grieksch s.s. Mary N., ledig naar Buenos Ayres;.Ned. s.s. Stad Arnhem, ledig naar Vlaardingen. SCHIEDAM, 30 Sept. Aangekomen: Eng. S.s. Everhope, ledig van Huil om te dokken in.de Wiltonhaven. tal leden bedraagt 392. Dit jaar traden 16 nieuwe leden toe, terwijl 9 leden werden af gevoerd. Er werden 10 bestuursvergaderingen gehouden. BESMET VEE-VERVOER Een veehouder, die besmet vee zonder de verelschte vergunning van den burgemeester vervoerde, werd door de politie verbaliseerd. had geleid over de machinale ladder en wa ter kon worden gegeven sloegen ook de vlam men hoogop aan de zijde van de Lombard straat. Groot materiaal was de eemge uit komst en zoo werd ook motorspuit II ontbo den die opgesteld op de Kaasmarkt tegen over de Lamsteeg, onmiddellijk met twee stralen op de waterleiding deelnam aan den strijd tegen het vernielende vuur. De brand breidde zich echter langzaam maar zeker uit, ofschoon men een oogenblik beeft gedacht het vuur spoedig te overwin nen. Deze gedachte liet men echter terstond los, toen mede aan de zijde van de Gedempte Binnenrotte, voor men er feitelijk op bedacht was, de vlammen plotseling uitsloegen. Een geweldige vonkenregen dwarrelde over de binnenstad en op de zolderverdieping knet terde het aan alle kanten, zoodat het op een gegeven moment één vuurzee gelijk was. Dank zij de geweldige watermassa, welke men in de brandende zolderverdieping wierp is het aan de brandweer gelukt het vuur tot deze vér dieping te beperken. Om goed elf uur had men den strijd zoo goed als ge wonnen en kon met de nablusschmg wor den begonnen. Behalve een aantal nieuwsgierigen zij werden echter op een grooten afstand gehou den waren op het terrein van de brand aanwezig, de burgemeester mr. P. Droog- leever Fortuyn dr. ir. M. F. de Bruyne en ir. J. L. G. Kohier, respectievelijk directeur en adi. directeur van de Vervoer- en Motor- dién'st en de hoofdlieden Ruys, Poortman en Bflltksr. Het tramverkeer op de lijnen 10, 10a en 3 is geruimen tijd omgelegd. Het pand van de firma v. d. Werff en Co. is gisteravond om zes uur verlaten en men tast dan ook in het duister omtrent de oor zaak. De naamlooze vennootschap was wel verzekerd tegen brand- en waterschade, echter piet tegen bedrijfsschade. De in het zelfde pand gelegen bedrijven hebben even als de firma v. d. Werff groote waterschade bekomen. Het naast gelegen pand van de firma Rijken en de Lange heeft van den brand geen nadeel ondervonden. Het vuur is gebluscht met in totaal zeven stralen op de waterleiding. JAARVERGADERING COÖPERATIEVE BRANDWAARBORG MAATSCHAPPIJ Ónder leiding van den voorzitter, den heer J. de Jong hield de Coöperatieve Brandwaar borg Mij." Kethel en Omstreken haar jaar vergadering in de zaal van café De Vriend schap, alhier. Een flink aantal belangstellende lodenwas opgekomen. De voorzitter toonde zich ln z'n openingswoord verheugd over het feit, dat ook dit jaar voor de maatschappij zeer gunstig was geweest en er slechts een gering bedrag aan brandschade was uitge keerd. De notulen werden .ongewijzigd goed gekeurd, evenals de rekening en verantwoor ding over het afgeloopen dienstjaar, welke aan de hand van het accountantsrapport wer den voorgelezen. De aftredende bestuursleden de heeren A. A. G. Lansbergen en D. van der Eik werden horkozen Aan het plaatselijk comité tot leniging van bijzondere nöoden (voormalig crisiscomité) werd onder luid applaus een gift van 500 geschonken Bij de rondvraag werd een voorstel van den heer A. Peters om dan, wanneer een pre- mlevrij pand in vreemde handen overgaat, den nieuwen eigenaar wederom 10 jaar premie te laten betalen, met algemeene stemmen door het bestuur overgenomen, om op de eerst volgende vergadering in behandeling te kun nen nemen. Hierna sloot de voorzitter de bij éénkomst. Bij <3e Qoop. Brandwaarborg Mij. werd; tot pp: heden een bedrag verzekerd van 4,193,151 Van dit bedrag is 80 pet. premievrij. Het aan- lISTERAVOND heeft een zware brand gewoed in de confectie fabriek van Joh. v. d. Werff Co., gelegen aan het Leidscheveer. Door het krachtdadig optreden van de Rotterdamsche Vrijwillige Brandweer heeft men echter het vuur tot de zol derverdieping weten te beperken. In den tijd van viermaal 24 uur de vierde uitslaande brand! Gisteravond om even half tien bemerkten voorbijgangers, dat er rook opsteeg uit pand no. 2 a gelegen aan het Leidscheveer en begrensd door Lombard straat en Gedempte Binnenrotte. Nu had men reeds in het begin van den avond een brandlucht waargenomen, doch daar men niets verdachts kon bespeuren, was daaraan verder geen aandacht besteed. Het pand, waaruit men rook zag komen was het pand „Sine labore nihil", waarin vroeger jaren gevestigd is geweest het Con fectiebedrijf van „De Handelskamer". Thans zijn daarin gevestigd gelijksvloer de Dassen- fabriek Vlietro, met daarachter de bergplaats voor victualiën van de firma G. J. Berghout en Zn. De eerste verdieping van het ongeveer 20 meter hooge pand is deels in gebruik door de firma Berkhout en Zn. en wel als kantoor ruimte en deels door de firma v. d. Werff en Co, die daar ter plaatse haar kantoren heeft. De tweede-, derde- en zolder-verdieping zijn mede van de Confectiefabriek Joh. v. d. Werff en Co. N.V. en worden gebruikt voor opslag van confectie-goederen. De voorbijgangers, die plotseling rook za gen opstijgen uit het bewuste pand, waar schuwden onmiddellijk de brandweer, waar op slangenwagen 17, terstond is uitgerukt. Nauwelijks op de plaats, waar men onraad had gesignaleerd, of men hoorde duidelijk van binnen in het pand het knetteren der vlammen en dies begreép de leiding, dat hier een behoorlijke brand zijn vernietigend werk aan het verrichten was. Motorspuit VII werd ontboden en werd gestationneerd aan de Gedempte Binnenrotte De deur van het pand aan de zijde van het Leidscheveer werd geforceerd en personeel van den motorreservewagen I, welke inmid dels was gearriveerd, ging onder leiding van opzichter de Keyzer, gewapend met rook- maskers, het pand in, teneinde den vuurhaard op te zoeken. Men drong door tot de derde verdieping, waar het paneel van een deur werd ingeslagen en toen zag men, dat het vuur op een geweldige wijze Suishield op de zolderverdieping. Doordat losgeraakte stee- nen naar beneden vielen, waren de man schappen genoodzaakt zich terug te trekken. Het vuur had inmiddels zulk een gretig voedsel gevonden in de opgeslagen confectie- artikelen, dat kort, nadat de brand was ont dekt, de vlammen een uitweg hadden gevon den door het- dak en hoog oplaaiden. Hoofd man van Gunsteren, die de leiding had heeft daarop terstond de machinale ladder ontbo den, die in een minimum van tijd ter plaatse i v/as. Juist op het moment dat men een slang Een oude weduwe bestolen. De 27-jarige loswerkman J. C. S., neerd, heeft terechtgestaan terzake dat hij on 31 Mei heeft ingebroken in het pand Crooswijkscheweg 125 en mt de wonm^van de 74-jarige weduwe C. E- H C. Bels \an Lent heeft weggenomen een bedrag van 300 benevens een aantal gouden sieradtn. Bij de politie en voor den rechter-commis- saris heeft S. een volledige bekentenis af gelegd en omstandig verklaard, hoe hij met behulp van een valschen sleutel eerst de buitendeur heeft geopend en vervolgens de met een veiligheidsslot gesloten deur van de etagewoning der weduwe heeft geforceerd, om daarna uit het schrijfbureau, dat open gebroken werd, het geld weg te nemen. Thans kwam verdachte echter op die Be kentenis terug en verklaarde, dat niet hij, maar twee personen, die hem onbekend zijn, de inbraak hadden gepleegd, waarbij ver dachte op den uitkijk had gestaan en een derde gedeelte van den buit had ontvangen. De rechtbank hoorde nu den mspecteui van politie I. v. d. Weele en den rechercheur A C. Commijs, voor wie verdachte zijn om standige bekentenis had afgelegd, waarbij hij dingen had verteld, dielater juist bleken te zijn en die alleen aan den dader bekend konden zijn. Wel heerscht bij de politie de overtuiging, dat verdachte helpers heeft ge had, maar vast staat wel, dat hij in het pand IS ËGW66SX. Het O.M. achtte den tenlastegelegden diefstal bewezen en eischte 1 jaar gevange- ^De^verdediger, mr. M. L- v. d. Berg be toogde, dat het bewijs van den diefstal niet geleverd is, doch slechts van de medeplich tigheid en concludeerde tot vrijspraak. De uitlokkcr. Vervolgens heeft terecht gestaan de 28- jarige chauffeur J. V., gedetineerd, die door zijn mededeelingen over de inrichting van het pand, de gewoonten van de oude weduwe en de aanwezigheid van geld, -dat niet in een brandkast, maar in een schrijfbureau was geborgen, de door S. gepleegde inbraak zou hebben uitgelokt. Deze verdachte gaf toe, dat hij met S. over de oude weduwe heeft gesproken, maar wat hij van haar had verteld, was S. reeds van andere zijde te weten gekomen. Over de inrichting van het huis heeft verdachte niet gesproken, want daarvan was hij zelf niet op de hoogte. In de door S. afgelegde verklaring voor de politie, 'wordt echter het aandeel van ver dachte in deze zaak nauwkeurig omschreven en het O.M. was dan ook van meening, dat het tenlastegelegde feit bewezen is. Het O.M. eischte ook tegen dezen verdachte 1 jaar ge vangenisstraf. Mr. H. Winkel, die vrijspraak concludeer de, verzocht verdachte's onmiddellijke in vrijheidstelling, doch dit verzoek werd door de rechtbank afgewezen. Uitspraak 12 October. Gisteren is de 45-jarige havenarbeider A. Klapwijk, wonende Borgerstraat, in loods 31 op het Entrepot-terrein aan de Stieltjesstraat van een stapel lijnkoeken gevallen. De man werd bewusteloos opgenomen en is per auto van den G. G. D. overgebracht naar het zie kenhuis aan den Coolsingel alwaar hij met een hersenschudding werd opgenomen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1937 | | pagina 3