VRIJDAG 8 OCTOBER 1937 n ERNSTIGE VECHTPARTIJ IN EEN CAFÉ. Een man met een scheermes aangevallen. DADER GEGREPEN. VRIJHEID EN GEBONDENHEID IN DE OPVOEDING. Uk Lezing van Dr. Hildegard Hetzer. PROPAGANDABIJEENKOMST VAN KATOLIKA STELETO. IN ARREST GESTELD. INBRAAK TALMASTRAAT. „MUTUA AMICITIA". HERVORMING FISCALE WETGEVING. Nota van de Kamer van Koophandel met inzichten en wenschen van den handel. R. K. PAROCHIALE BIBLIOTHEEK „ST. HILDEGARDIS". KOPER-DIEFSTAL. „CAVALLERIA" EN „PALJAS". verkeersongeval. MARIALE CONFERENTIE. Zilveren jubileum van Frits Polman. H. F. DE WAAL. f DR. K. H. DE RAAF OVER VONDEL. BURGERLIJKE STAND. S: 1-T.T1A2?.i, VLAARDINGEN. 25STE OPVOERING VAN „DE WITTE ZIEKTE". nieuwe rotterdamsche SCHAAKVEREENIGING. rott. philharmonisch orkest. WILLIAM PENNY HACKER. IJSSELMONDE. dienstplicht Gisteren ontmoette de 40-jarige autobe waarder G. v. d. L. op den Goudschesingel ziin echtgenoote in gezelschap van een mans persoon. De man werd daarover zóó kwaad, dat hij zijn echtgenoote te lijf wilde gaan. De vrouw en de man, die haar begeleidde zetten het op een loopen, teneinde een vecht partij te voorkomen. Zij liepen haastig .het café „De Batavier" binnen op den hoek van den Goudschesingel en de Van Alkemade- Straat, doch de autobewaarder volgde hen en in het café gekomen, sprong hij plotseling, gewapend met een scheermes, op den man toe, dien hij in gezelschap had gezien van zijn vrouw. In woede ontstoken bracht hij hem eenige ernstige snijwonden toe in den hals, waarna hij de vlucht nam. Op het gegil van omstan ders werd een toevallig passeerende agent opmerkzaam en zoodra deze wist, wat er aan de hand was, sprong hij op een bakfiets en begon een achtervolging. Het duurde niet lang of hij had den dader te pakken, die werd overgebracht naar het politiebureau aan de Meermansstraat. Nadat een voorloopig verhoor was afgeno men is de autobewaarder, die hoogst over spannen was, naar het bureau Centrum ge bracht, alwaar hij in arrest werd gesteld, voor een nader onderzoek. Het slachtoffer had enkele snijwonden be komen aan hals en gelaat, doch kon na ver bonden te zijn het ziekenhuis aan den Cool- singel weer verlaten. Voor Rotterdams Comité voor lezingen op paedagogisch gebied heeft gisteravond in de Groote Nutszaal gesproken dr. Hildegard Het zer uit Berlijn, vroeger medewerkster van dr. Charlotte Bühler, met als onderwerp: Freiheit und Bindung in der Erziehung. Spr. merkte allereerst op, dat de vraag vrij heid of gebondenheid niet is op te lossen, zonder zich met het zieleleven van den mensch bezig te houden, die, volwassen, de ze tegenstelling slechts als wisselwerking ontmoet. Spr. behandelde de beteekenis van spontane reacties, die reeds bij het kind van nog geen jaar aan het persoonlijk initiatief ontspruiten. Ook waar de mensch in de hoogste mate aan het persoonlijk initiatief en aan zijn scheppend vermogen uiting geeft, is hij scherp afhankelijk van en sterk gebon den aan omstandigheden, die zich buiten zijn wil voltrekken. Aan het spel van het kind zien wij voort durend, dat het door de eeuwen heen aan bepaalde speelwijzen gebonden is, die het in vele variaties herhaalt. In de opvoeding is het noodzakelijk afwis selend de wet van de vrijheid en die van de gebondenheid te doen wedervaren. In den zin van een tegenstelling is er van een pro bleem vrijheid-gebondenheid geen sprake. Men mag niet al te veel waarde hechten aan de bewuste opvoeding, de opvoeding om de opvoeding. Beter is slechts dan bepaalde op voedingsmaatregelen te nemen, wanneer de natuurlijke omgeving van 't kind als opvoe dingsfactor tekort schiet. Het kind moet het gevoel hebben niet aan willekeur overgele verd te zijn van den volwassene, doch met hem samen de moeilijkheden van het leven te moeten overwinnen. Het mag niet zijn opvoedingsobject, doch levenskameraad. Daartoe is noodig, dat de volwassene deel heeft aan het leven van het kind, doch aan den anderen kant in staat gesteld wordt aan het zijne deel te nemen. De autoriteitspositie van de ouders be hoeft daardoor niet in het gedrang te komen. Het kind heeft trouwens behoefte aan auto riteit, aan leiding, hetgeen voor hem veilig heid beteekent. Naast de vrijheid die men in de opvoeding aan het kind schenkt, dient men het de gebondenheid te doen begrijpen. Absolute vrijheid kan bij het kind zeer veel schade aanrichten. Waar opvoeder en kind zich echter naast elkander stellen, zal men zeker de juiste verhouding tusschen vrijheid en gebondenheid vinden. Na een korte pauze volgde nog eenige ge- dachtenwisseling. In het R.K. Vereenigingsgebouw Afrikaan- derplein hield de R. K. esperantovereeniging, „Katolika Steleto" een propagandavergade- ring. Door den voorzitter den heer A. P. Greve en den waarnemend Geestelijk adviseur pater de Gruijter O.S.C. werden het groote nut, als mede de noodzakelijkheid van het leeren van Esperanto voor katholieken uiteengezet. Tijdens de pauze was er gelegenheid tot inschrijving voor den nieuwen cursus, waar van velen gebruik maakten. Vervolgens werd een proefles gegeven. De bijeenkomst werd gesloten met zingen Van „la ga ja studento". Men kan zich voor den nieuwen cursus alsnog laten inschrijven bij de heeren A. P. Greve, Spastraat 30 en J. P. Warmenhoven, 2e Rosestraat 1/2 of aan het Afrikaander- plein gebouw Woensdagavond a.s. 8 uur. Door de politie is in arrest gesteld de 25- jarige chauffeur P. van B., die in dienst is geweest van een kermis-exploitante, die met haar wagens staat aan de Ceintuurbaanstraat. In verband met het winterseizoen was de chauffeur ontslagen. Een dag na zijn vertrek miste de exploitante 75 en terstond viel de verdenking op den chauffeur. Een rechercheur ging op onderzoek uit en wist van B. in de binnenstad te arresteeren. Het geld had hij opgemaakt. Tijdens afwezigheid der bewoners is gister avond ingebroken in de woning van A. v. d. W. aan de Talmastraat. Men heeft zich toe gang verschaft met behulp van valsche sleu tels en daarna op de eerste etage uit een deur een Lipssiot uitgeboord. De kamers wer den overhoop gehaald en een bedrag ad 150 plus enkele radiolampen en een moderne pen dule worden vermist. Mevr. Ketelaar wenscht Charlotte Kohier geluk met haar 12Vi-jarig tooneeljubilé tijdens de huldiging in den Stads schouwburg te Amsterdam. De Kamer van Koophandel heeft aan Hun ne Excellenties de Ministers van Financiën en Justitie een nota gezonden over het op 29 Februari 1936 door de Commissie ter herzie ning van het fiscaal strafrecht en strafpro cesrecht uitgebrachte rapport. De Kamer vertrouwt in overeenstemming te hebben gehandeld met de bedoeling van de publicatie van dit rapport door de betrok ken takken van handel en nijverheid in haar district op ruime schaal in de gelegenheid te stellen van den inhoud, daarvan kennis te nemen en hun inzichten over vorm en strek king kenbaar te maken. Dit onderzoek heeft zich uitgestrekt tot belanghebbenden bij entrepots en veemen, alsmede tot expediteurs, cargadoors, factors, stuwadoors, zee- en Rijnreeders, bedrijfs autohouders, de luchtvaart en een aantal groepen van nijverheids- en handelsonder nemingen (gedistilleerd, bier, wijn, zout, sui ker, tabak, vee en vleesch). De geraadpleegde breeds kringen van het bedrijfsleven zijn eenstemmig in hun voldoe ning over en hun lof voor den arbeid der com missie, voor zoover zij zich tot de beoordee ling daarvan gerechtigd mogen achten. Een veelszins verouderd en ingewikkeld brok wetgeving zal, worden de voorstellen in hoofdzaak aanvaard, worden omgezet in een betrekkelijk eenvoudig, duidelijk en over zichtelijk stel voorschriften. De Kamer wil zich tot tolk van het Rotter- damsche bedrijfsleven maken door daarvoor haar erkentelijkheid uit te spreken en uiting te geven aan de hoop dat de gewekte goede verwachtingen binnen niet te langen tijd zul len worden verwezenlijkt. Hierna gaat de Kamer over tot een bespre king van de diverse wetsontwerpen en zegt aan het slot van de nota te vertrouwen, dat deze naar verhouding weinige opmerkingen uit de practijk van het zakenleven door de Ministers in ernstige overweging zullen wor den genomen bij de beoordeeling van de in vele opzichten ook aan de contribuabelen zooveel voldoening gevende doorwrochte voorstellen. Van de Vereen. R.K. Parochiale Bibliotheek „St. Hildegardis" ontvingen wij een nieuw uitgegeven catalogus van haar boekenbezit. Het boekje, op een smaakvolle wijze gedrukt (inderdaad een voorbeeld voor andere biblio theken) en in een handig formaat gestoken, is voorzien van een voorwoord van den pastoor der Hildegardisparochie en een in leiding van den directeur der bibliotheek, kapelaan W. C- C. M. van Alphen, die het doel van de parochiale bibliotheek schetst als een lichtbaken en dat van den catalogus als een vraagbaak. Ongetwijfeld zal de uitgave van den nieu wen catalogus hét gebruik van deze biblio theek, welke haar werkzaamheden uitstrekt over de -drie parochies van de H. Hildegardis, H. Familie en Christus Koning, ten zeerste stimuleeren. Terzake van diefstal van plus minus 100 kilogram koper ten nadeele van de Machine fabriek „Laagland" gevestigd aan de Piek- straat zijn aangehouden de 31-jarlge koper draaier A. B. en de 32-jarige opkooper P. N. Laatstgenoemde is in bewaring gesteld terwijl tegen den koperdraaier proces verbaal is op gemaakt. Donderdag 14 October zal in den Tivoli- schouwburg te Rotterdam een opvoering plaats vinden van Cavalleria Rusticana van P. Mascagni en Paljas van Leoncavallo, door de opera-klasse van het Conservatorium (dir. Jas. Holthaus), onder leiding van Jules Moes, met medewerking van Spangens Koor (diri gent Jos. Vranken Jr.). Gisteravond is de 17-jarige wielrijder C. M. Kronwel wonende Strevelsweg in de Beyerlandschelaan met zijn fiets tegen een vrachtauto opgereden, bestuurd door W. S. uit Barendrecht. Met een linkerbeen-frac tuur is hij door den G.G.D, overgebracht naar het ziekenhuis aan den Coolsingel. Zondag a.s. zal in de H. Franciscuskerk aan het Afrikaanderplein des middags om half vier wederom een Mariale conferentie worden gegeven. Spreker is weer de Zeereerw. Pater JoS. Bonsel. In de keurig gerestaureerde zaal van „Pa lace" heeft de K. E. D. C. „Mutua Amicitia" gisteravond haar lid Frits Polman zijn vijf- en-twintigjarig lidmaatschap doen vieren met een jubileumvoorstelling van „Ex-Koning Peter", waarin de jubilaris de titelrol ver vulde. De zaal was stampvol en aan harte lijkheid en sympathie heeft het zeker niet ontbroken. „Ex-Koning Peter" van A. den Hertog is een onophoudelijk duel tusschen principes en waardigheden, nu en dan eenigszins wijd- loopig geschreven, maar toch zoo gecompo neerd, dat men er direct den ervaren tooneel- schrijver achter ziet. „Mutua Amicitia" heeft er vooral dank zij het voortreffelijke spel van Frits Polman en Clara v. d. Hal, een voorstelling van gege ven, die waardig in het kader van dezen avond paste. Hoe geslaagd was meermalen dit samenspel tusschen den eindelijk-tot- mensch-geworden ex-koning en de volbloed republikeinsche Mara Boiagi. Waar zij samen waren stroomde er een gloed van bezieling de zaal in, welke op andere momenten wel eens ontbrak. „Mutua" beschikt over vele knappe spelers, maar niet allen verstaan de kunst èn met het verstand èn met het hart te acteeren. Intusschen past op een avond als deze geen uitgebreide critiek, die trouwens im groszen Ganzen zeer mild zou kunnen zijn. Liever wil len wij de hartelijke feeststemming ook in het geschreven woord bewaren. Toen eindelijk na afloop van de voorstel ling aan het schier onbedaarlijk applaus een einde was gekomen, werd de jubilaris als pièce de milieu tusschen tal van bloemstuk ken en zijn mede-leden geplaatst en nam de huldiging een aanvang. Allereerst sprak de voorzitter, de heer F. B. van Irsen, „vriend Frits" toe. Sp. herin nerde eraan, dat de heer Polman in „Mutua" een staat van dienst heeft, welke een bijzon dere huldiging noodzakelijk maakte. Namens de vereeniging bood de heer van Irsen een plastiek aan. Maar ook de leden hadden iets willen doen en uit hun naam overhandigde spr. een modern radiotoestel. Spr. hoopte dat de heer Polman nog vele jaren in Mutuaan- schen kring mag spelen. Namens het spelend ensemble voerde ver volgens de heer A. Korpel het woord, daar bij in letterlijken zin den ex-koning zijn kroon weer teruggevend. Een aardige hulde. De secr. den heer H. C. v. Dongen, bracht daarna eenige historische gebeurlijkheden op den voorgrond en las vele telegrammen en felicitaties voor van vrienden en bekenden, oud-leden, enz. Nadat de heer van Irsen de echtgenoote van den heer Polman nog op hartelijke wijze had toegesproken en haar bloemen had aan geboden, heeft de jubilaris allen zonder uit zondering dank gezegd. In den ouderdom van 60 jaar is hier ter stede overleden de heer ,H. F. de Waal, pro curatiehouder van Van Stolk's Commissie handel. Geboren te Durban in Zuid-Afrika bracht hij zijn studietijd door te Londen, om daarna in dienst te treden van de N. V. H. E. Tring Jr.'s IJzer- en Staalhandel. Op 29-jarigen leeftijd deed hij zijn intrede bij Van Stolk's Commissiehandel, waar hij" als procuratiehouder zeer hoog stond aange schreven, zoowel bij zijn directie als by de vele zakenrelaties. De overledene bewoog zich ook op sociaal terrein. Zoo is hij ruim 15 jaar de ijverige secretaris geweest van de vereeniging van Rotterdamsche Gezondheidskolonies. ROTTERDAMSCHE RECHTBANK. Zitting van 7 October. XERXES—HERMES D.V.S. Het bestuur van Xerxes heeft voor den wed strijd Xerxes-Hermes D. V. S„ welke Zondag op het V. O. C. veld aan de Kleiweg gespeeld wordt, voorzieningen getroffen, waardoor het aantal zitplaatsen belangrijk is uitgebreid. Zoo wel aan de tribunezijde als aan de korte zijde zijn rijen tribunebanken geplaatst. Het publiek wordt verzocht, tijdig aanwezig te zijn, teneinde opstoppingen te vermijden. Om de loketten te ontlasten, wordt er te Rotterdam en in Schiedam voorverkoop voor dezen wedstrijd gehouden. Een oplichtende „kunstschilder". „Geef mij een oud telefoonboek, en ik kom de wereld wel door". De rechtbank heeft de behandeling voort gezet van de zaak tegen den 29-jarigen In dischman J A. A., die zich uitgevende voor kunstschilder, verschillende stadgenooten met philantropische geneigdheid voor bedra gen van 10.— tot 25.— had opgelicht, vertellende dat hij zoo graag terug wilde naar Indië, waar hij meer kans van slagen zou hebben dan in Nederland. Als eerste getuige werd nu gehoord de kunstschilder W. F. Broakman uit Den Haag, die verdachte heeft leeren kennen als iemand „die in Kunst deed". Op een dag in Februari of Méart is verdachte bij hem gekomen met de mededeeliftg, dat hij een opdracht had, n.l. de vervaardiging van een Indisch landschap waarvoor hij 50.zou krijgen. Op ver- dachte's verzoek heeft getuige het schilde rijtje vervaardigd, waaraan hij den geheelen nacht heeft doorgewerkt en dat hij toen ver dachte, gesigneerd met diens naam heeft meegegeven. De afspraak dat getuige de helft van het geld zou krijgen, ls verdachte niet nagekomen. Het schilderij, dat ter zitting aanwezig is, herkent getuige als het door hem vervaar digde. Verdachte: Dat schilderij heb ik gemaakt! Getuige: Laat u hem maar een proef doen. Dan zal blijken, dat hij niet tot één penseel streek in staat is. Verdachte: Ik wil best een proef afleggen, als ik op vrije voeten ben. Deze getuige heeft me alleen les gegeven in de wijze waarop ik de Indische atmospheer in het doek kon krij gen. De rechercheur van politie A. Saly uit Den Haag deelt mede, dat reeds in 1935 de Haag- sche politie herhaaldelijk met verdachte te doen kreeg. Hij heeft zich toen nooit voor kunstschilder uitgegeven, maar noemde zich toen boekhouder. Deze getuige heeft ook een onderzoek gedaan naar het bestaan van een onderwijzer met verlof L. bij wien ver dachte eenige schilderijen in depot zou heb ben gegeven. Aan het departement van ko lonie is deze onbekend. Getuige P. Beukema zegt in begin Maart verdachte een rijksdaalder te hebben ge leend, toen deze moeilijkheden had met zijn huishuur. Verdachte zou hem den volgenden dag het geld terug betalen en hij had. het ook inderdaad gedaan. Bij dat bezoek had hij een Indisch schilderijtje ontdekt, dat hij cöpieeren wilde. Getuige heeft het hem meegegeven en reeds een paar dagen later kwam hij met een copie terug. Hij had daarop 10. ter leen gevraagd, hetgeen getuige hem ge geven had, tegen achterlating van de copie, die later de rechercheur Saly bij hem heeft weggehaald en die getuige thans in de recht zaal terug ziet.' Vervolgens werden nog gehoord als ge tuige ds. W. A. Zeydner en Jhr. P. H. W. K. v. d. Meer de Walcheren, aan wie verdachte het verhaal gedaan had dat hij aan passage naar Indië geholpen werd, en dat hij nu nog graag wat geld had om aan boord te verteren. Beide getuigen hebben op grond van hun in- formatiën geen aanleiding gevonden aan ver- dachte's verzoek te voldoen. Requisitoir. In 1934, aldus ving mr. F. M. Wilbren- ninck zijn requisitoir aan, is deze verdachte in Nederland gekomen na het in Indië heel leelijk te hebben laten liggen. Hij is er in geslaagd een Bataviaansch comité een reis naar Nederland afhandig te maken, maar reeds dadelijk na zijn komst in Nederland kwamen er klachten los tegen dezen ver dachte wegens oplichtingen en verduisterin gen tot dat hij ten slote na de scene te Rot terdam, toen hij getracht heeft eenige nota belen op te lichten, gedetineerd is geworden. Verdachte heeft zich uitgegeven voor kunst schilder, maar wie de walgelijke teekening ziet, die in de stukken is en die verdachte gemaakt heeft, nadat de rechtercommissaris hem potlood en papier verstrekt had, ten einde te bewijzen, dat hij vaardig was met de teekenstift, is er van overtuigd, dat dit Ter gelegenheid van dé Vondel-herdenking zal dr. K. H. de Raaf op Dinsdag 12 October een voordracht over den dichter houden in den Rotterdamschen Kring. Aangiften van 7 October. BEVALLEN: C. Buys—Mistel z. A. v. d. HoekTrouwborst d. P. Voordendagv. d. Meide z. C. v. Dalende Klerk z. F. A. OverhandCarpentier z. A. J. LucasKloot- w()k d. M. Hortensius—v. Seters z. J. v, d. EstKorpel z. A. de Waard—Sramek d. A. M. C. EgbertsPollux a. J. MeijersSchaap d. G. v. DijkVijfvinkel z. T. v. d. Woide— Hoogstraaten d. L. L. Schenkv. d. Waal z. L. HokkeDullemond d. C. Tonv. d. Maden z. C. J. LenosBreur d. J. 't Gilde v. Leeuwen z. H. VosCopier z. A. Mostert Lamens z. W. H. SikkemaGoeman z, H. Batenburg—Pothoven z. A. J. M. Bransde Bakker z. W. H. v. Beek—v. Egmond z. A. F. Jongen—Eltfeld d. W. A. P. de W(js—v. Splunter d. W. v, BeuzekomLittel d. J. EenhoornCapello z. M. Kooke—Teensma d. T. J. M. SteensKamp d. A. C. Stelloov. Rijst t. W. C. v. KeulenTobe 2, J. B. Kuiken—v. d. Vorm d. P. Coors—Wielders levenl. t. A ONDERTROUWD: T. Admiraal Jm. 29 j. en H. F. Kemp jd. 25 j., Hudsonstr. 205b L. Andries- sen jm .33 j. en D .E. P. v. Li auwen jd. 29 j. Mathen.dtjk 316a W. Baars jm. 21 en G. A. Langestraat jd. 21 j„ Ketenstr. 31a K. Blazer jm. 23 j. en E. M. de Waard jd. 25 j., Roemer Visserstr. 8; M. B. B. Bogaerts jm. 25 j. en M. Bulte jd. 19 J,, Amsterdam I. Bosman jm. 32 j. en W. C. Wulms jd. 19 j., Bergschelaan 321c H. P. M. Brands jm. 25 j. en D. 't Jong jd. 26 j„ Voorhaven 30 H. J. p. v. Breemen jm. en H. Vermeulen jd. 23 j„ v. d. Sluijsstr. 24b A. H. Brouwer jm. 21 j. en J. v. den Tol jd. 21 j. Maashaven 11a W. F. Correljê jm. 24 j. en J. Blok jd. 20 j., L. Verschulerstr. 28a P. J. Dekkers jm. 24 j. en E. F. v. der Wielen ges. 30 j., Schiebr.str. öOa W. Deljbel fm. 24 J. en M. Lagerwaard jd. 18 j., Ridderspoorstr. 45b. G. Draaijer wed. 32 j. en A. Bunt Jd. 30 J., Jaers- veltstr. 59b. L. V. Dyk jm. 33 j. en A. V. d. Heijden jd. 22 j. Bilderdykstr. 79a L. M. Fa ling lm. 22 j. en C. W. Heygen jd. 20 j., Heem- raadstr. 4"b J. Groeneveld jm. 28 j. en H. J. Rotteveel jd. 25 j. v. Lennepstr ,11b J. G. Hartman jm. 27 J. en J. K. v. der Pol jd. 26 j., Nwe. Croosw.weg 29 b. H. Hennekam jm. 29 j. en L. H. M. v. Veen jd. 21 j., Lusthofstr. 123; D. Hilbron jm. 24 j. en C. Buitelaar jd. 26 j,, Vier- ambachtstr. 13a J. Hoogendoorn jm. 28 j. en G ,D. de Witte jd. 29 j„ Adamshofstr. 68b D. Hoornweg jm. 25 j. en D. Huys Jd. 20 j„ Com- pagniestr. 21c F. V. Idsinge Jm. 21 en M. M. v. Gooi jd. 18 j., Tuinderstr. 114b. J. Kareis Jm. 26 j. en G. Nobel jd. 26 j„ Lusthofstr. 330a T. de Koning jm. 23 J. en C. v. Tol jd. 23 j„ v. Wal- sumstr. 3; I. Koster jm. en A. Molenaar jd. 23 j. Watergeusstr. 106b J. Ligr.hart jm. 25 j. en D. Hoogstad jd. 21 J„ Narclssenstr. 88a G. H. Louwers Jm. 20 j. en A. Overgaauw Jd. 16 j., Spanjaardstr. 34a L. Lugtenburg jm. 22 j en M. Brandse Jd. 22 j„ Gen. v. d. Heydenstr. 10; R. D. Ravestein jm. 25 j. en W. F. Fransen Jd. 22 J„ D. Danestr. 10b C. Richard jm. 21 en C. M. A. v. der Ploeg jd. 20 j. Borselaarstr. 20b P. Swank jm. 30 J. en G. E. Mirer-jd. 21 J,,.IJssel- monde; C. v. der Ven Jm. 35 j. en J ,H. v. Manen jd. 29 j., Landsmeer J. J. Winkler jm. 34 J. en C. Berg ges. 36. j. Batavia (Ned. I) J. E. J. de Zeeuw wed. 44 J. en A. T, J. Janssen ges. 45 J., GoudaU. J. Groeneveld Wed. 48 J. eri C. C. Korll Jd. 36 j. Havenstr. 79b A. Int ven jm. 21 j. en S. J. v. der Linden Jd .17 j., Vondelstr. 21a J. G. Slauderof ges. 45 j. en M. H. Snoeek Jd. 39 j., Crispynlaan 13a B. J. de Groot jm. 25 j. en J. M. Blok jd. 27 J„ Zwaanshals 81b p. v. der Wolt jd. 25 j. en J. E. Weber jd. 25 J., Eindh. J. Hofman Jm. 28 en G. v. Heuven jd 24 j. Middenst. 28 J. Blitz wed, 37 j. en J. Pappie Jd. 25 J.. Av. Concordia 11a M. J. A. Franken jm. 27 J. en A. Bakker jd. 21 j. West- zeedyic 36c J de Jong jm. 28 j en P. Thel- sens jd. 27 j. Vlissingen C. Klinkhamer Jm. 30 j. en P. Mulder jd. 23 j, Schiedam; T. Koops jm. 25 j en M. Aandeweg jd. 21 j. Hooge Boe zem 30a'— D. Kooyman Jm. 25 J. en P. v. Schalk Jd. 24 j. Br. Hllledyk 98a C. Koreman Jm. 23 j. en A Stouthamer jd, 19 j. Rubroekstraat 119b J. 'Magnin jm. 24 j. en A. v. d. Boom jd. 18 j„ Raephorststr. 102b— A. Munters wed 50 j. en J. Vlasblom wed, 40 j. Wilgeweerd 80 A. v.' Nleuwkerk jm. 23 j. en C. Dupuis jd. 23 J. Waterloostraat 200b M. v. Oeveren jm. 30 j. en J Oosterwyk jd 29 j. Hillevliet 119a G. Pfeffer' jm. 26 j. en J. Toklde jd. 22 j. Wil- lebrordusstraat 133a P. J. Phaff jm, 18 J. eh J. Muntz jd. 16 j. Loofdakstraat 26b A. v, d. Pludm jm. 21 J en L. I. Toussaint jd, 22 j. Doklaan 77a C. Prins Jm. 22 j. en C. v. Vliet jd. 22 j Zaandam T. Put jm. 24 j en A. Kerlt- mans jd 22 j. Amsterdam M. Remkes jm. 29 j. en M. v d. Linde jd. 25 j. Groenendaal 27b D. v. d. Reijden Jm. 33 J. en A. A. Zevenbergen jd. 30 j Schiemond 38b J. Scharringhausen Jm. 30 j.' en M. Driedyk Jd. 22 j. Nwe Binnenweg 349b R. Sitters jm. 26 j. en A. Dekker jd. 24 j. Slonstraat 14a D. v. d. Sluis Jm. 43J. en J, v. Dam jd. 44 j. Goudschestraat 7b C. v, d. Staal wed. 58 J, en W. Stok ges. 47 J. Gouverne- straat 51c P Stemkes jm. 24 j en I. Gerritsnra jd. 27 j. W. Kruiskade 33a Pt. Stougie jm. j. en E Schöbbingen jd. 29 j. IJsselmonde j u. naaasen ja. zo j. nuivenuw.°> -- r)n<af. Voogt jm. 28 j. en P. v. Utrecht jd. f° maasstraat 51b B. Vroomman J« Weeda Jm. 23 j. en P. Carlier Jd. 3 j Haven straat 163b -F. 69iF'WlltjL 6n P' Klóos jd. 29 j. FaradtJSlaan 69, WUlernse jm 29 i en A. Gerdzen Jd. J. ede)norastraat 44a W. de Eilligen 35 en M. Hendriks jd 26 j Hooidrift 137b 'rjm. 26 j. en M. 'de Keizer jd 27 j. Groene Zoom 205 - M Doorn jm. 26 j. en L. Scholte jd. 21 j. Pr. Hendrikstraat 49 - H vd. Graaf wed. 26 j. en C. V. Galen Jd. 21 J. Hr Gillisstr. 12a G. Lupgens Jm 22 j en Tde Jonge jd. 19 J. Burg. Roosstr. 04a J. Mudde jm, 29 j. en A. v. Put jd. 23 j. Krimpen a. d. Lek. GEHtrWJJ: C. Koenderman wed. 46 j. en H. Vuyk jd 48 j. J. Slikboér jm. 24 j. en G. L. Bpgwerf jd. 23 j. S. van der Wlik jm. 29 j. en H. 9. Roelofs jd. 20 j u. J. Voormolen jm. 26 J. en N. G. Kooiman jd. 29 j. OVERLEDENA. Koster wede. v. Jf. Miezelmoe 66 j. W. F. G. l v ,j Riburg m. v. J. Barzllay 66 J. K. F. w. v. d. Hek m. v. M. J. Reyntjes 48 j. H. v. Trlgt wede. v. J< C. Hamann 81 j. A Boender wedr. v. M. Dannis 7t> j. M. Velderhof wede. v. P. Kruyt 67 j. J. Berendsen wedr. v. C. J. de Laurier 77 J. A. Verhoeven wedr. v. A. J. Viskil 77 j. J. de Vries m. v. M. Kalkman 67 j. A. v. Ovcrdyk vr. v. N. P. Hertog 58 J. L. C. V. Reeuwyk wede. v. J. W. Gerdt 74 J. H. F. de Waal m. v, C. M. Bland v. d. Berg 80 j. W. v. d. Wlllemsen d. 3 d. G. G. D. F. Ampt m. v. M. F. Zachariasse 54 j. M. H. A. Beekhuizen vr. v. J. J. v. Alphen 51 J. niet waar is. Men heeft hier te doen met een aartsoplichter en teekenend is een uitdruk king van verdachte, die voorkomt in een rap port van den Armenraad te Delft: „Geef me een oud telefoonboek en ik kom de wereld door". Zoo overtuigd is verdachte, dat als hij de daarvoor in aanmerking komende per sonen weet te vinden, hij met zijn praatjes hun beurzen wel zal openen. Verdachte is een zeer gevaarlijk mensch en het O. M. eischt 1 jaar gevangenisstraf. Pleidooi. Mr. H. de Bie Jr. die verdachte's verdedi ging voerde, merkte op, dat hij in zijn mee ning over verdachte zeker niet onder doet voor het O. M. De vraag is echter of juridisch de ten laste gelegde feiten bewezen zijn, en dat is naar pleiter's meening niet zoo, omdat uit niets gebleken is, dat degenen, die ver dachte bereid gevonden heeft hem te helpen, dit gedaan hebben, bewogen door de verha len, die hij deed. Pleiter concludeerde tot vrijspraak. Uitspraak 21 October. Verduistering door gemeentepersoneel. Over de grenzelooze domheid van een drie tal leden van het personeel der gemeente reiniging, dat om luttel gewin een vaste po sitie in de waagschaal stelt, mag men zich, met het O. M. verbazen. De gemeentereiniging berekent voor het weghalen van extra porties afval een zeker bedrag, dat voldaan wordt tegen overreiking van een kwitantie. Die kwitanties moeten worden gescheurd uit een kwitantie-boek, dat souches bevat, waarop hetzelfde bedrag als dat der kwitantie behoort te worden in gevuld en aan de hand waarvan de afreke- nning plaats vindt. Nu is er in September ontdekt, dat door eenige leden van 't perso neel met die souches werd geknoeid. Vaneen opzichter en twee reinigers kon worden vast gesteld, dat zij geringere bedragen op de souches vermeld hadden, dan op de kwitan ties en het verschil tusschen beide Bedragen was in hun zakken terechtgekomen. Zij heb ben nu wegens verduistering in dienst-be- trekking terecht gestaan en allen hebben zij, diep onder den indruk van het gebeurde, een bekentenis afgelegd. De verduisteringen lie pen over bedragen van 30 tot zeventig cent per keer. Zij zijn allen uit hun betrekking ontslagen. Het is hier meer de domheid, zei het O.M. vertegenwoordigd door mr. F. M. Wilbren- ninck, dan de misdaad, welke om bestraf fing vraagt. De opzichter was al meer dan 25 jaar in dienst van de gemeente. Hij had het tot een vertrouwenspositie gebracht, die hem dood duizenden benijd werd en die man is gaan knoeien met dubbeltjes en centen. Recidivisten bezweren bij hoog en bij laag niet meer tot disdrijf te zullen vervallen, wanneer zij maar vast werk zouden hebben. Deze menschen hadden vast werk en wel het mooiste wat er is, werk bij de overheid. Hier kan geen voorwaardelijke straf opgelegd worden, meende het O. M. want het is noodig, rint iedereen weet, dat benadeeling van de openbare kassen als iets zeer ernstigs wordt beschouwd. Het O. M. eischte tegen ieder 1 maand gevangenisstraf. Mr. H. Winkel, die voor twee der verdach ten als verdediger optrad, heeft aan de hand van de gunstige reclasseeringsrapporten op- legging van een voorwaardelijke straf bepleit. Uitspraken 21 October. Uitspraken. De rechtbank heeft veroordeeld: J. van O. 23 jaar, chauffeur, wegens het aan zijn onvoorzichtig rijden te wijten heb ben, dat de door hem bestuurde vrachtauto met aanhangwagen op den Kreekweg in aan rijding was gekomen met een voor hem uitrijdende wielrijdster, die dientengevolge was gevallen en eenige kneuzingen had be komen, tot 10 dagen hechtenis voorwaarde lijk met een proeftijd van 2 jaar benevens 15.boete subs 15 dagen hechtenis. A. B., 33 jaar, sjouwer, wegens diefstal van eenige stukken metaal, welke afkomstig wa ren van een machine, die in een der werk plaatsen van A. I. V. d. Bergh moest worden gesloopt, tot 1 maand gevangenisstraf. P. V., 45 jaar, slager, die terecht gestaan had ter zake van diefstal, subsidiair heling van fietsen, werd vrijgesproken. Door de N.V. Ver. Rett. Hofstad-Tooneel, directeur Cor van der Lugt Melsert. wordt Zaterdag 9 October in den Grooteu Schouw de 25ste tevens voor Rotterdam de eel s'-e publieke opvoering gegeven van het tooneel- werk: „De Witte Ziekte" in 12 tfcfereolen van Dr. Karei Capèk. Het geheel staat onder lei ding van Cor v. d. Lugt Melsert. De hoofdrol len worden gespeeld door Cor v- Lugt Mel sert (dr. Galèn), Theo Urenkei (Baron Krüg), Anton Roemer (prof. Stgébus), Plet Bron (Maarschalk), Hans van Meerten, Ludzer Eringa, Eduard Palmers, uerard Arbous, Ger hard Alexander, Tony van Otterloo, Jaap Hoogstra, e"a. - Zondagavond 1° October wordt een herha ling van dit stuk gegeven wat dan de 26ste voorstelling z«n- KoetsheidDe Haas ls In remise 1 Hierdoor is de eindstand van den Max EuweN. Rotterdamsche Schaak- vereeniging, die Zondag te Amsterdam moest worden onderbroken, onbeslist geëindigd. Door dit resultaat heeft de Nieuwe Rotter- oamsche Schaakvereeniging haar plaats in de eerste klasse behouden. Het Rotterdamsch Philharmonisch Orkest is uitgenoodlgd in het Beizoen 19371938 een aantal uitzendingen voor de P.H.O.H.I. te ver zorgen. Bij het samenstellen der programma's zal rekening worden gehouden met de belang stelling die in Ned. Indië bestaat voor do hedendaagsche muziek, speciaal ook voor die der Nederlandsche componisten. Onder auspiciën van de Nederl. Concert- Directie J. Beek zal de 19-jarige Amerikaan- eche pianist William Penny Hacker, dirigent van het „Albany Symphony Orchestra", een Europeesche tournee maken. In ons land geeft de pianist vier conceften n.l. op 19 Oct. in de kleine zaal v. h. Concertgeb. te Amster dam, 20 Oct. in de Nutzaal te Rotterdam, 21 Oct. in Pulchri Studio te den Haag; en op 25 Oct. in het Geb. van Kunsten en Weten schappen te Utrecht. ZONDAGSDIENST DOKTOREN Voor de leden van het Maatschappij-Zieken fonds zullen vanaf Zaterdagavond 7 uur tot Zondagavond 11 uur dienst doen: dr. P. C. Dwarshuia, Oosthavenkade 16b, Tel. 13; dr. A. A. de Koning, Roze nlaan 19, Tel. 573; Vlaard. Ambacht. Geopend is de apotheek Westerapotheek, van der Driftstraat, Tel. 683. DE V. Z. C. NAAR BELGIë De Vlaardingsche Zwemclub gaat Zondag naar Antwerpen om daar in de Stedelijke Zwemkom uit te komen tegen de zwemver- eenigCng „Arbeid en Vermaak" (personeels- vereeniging van de Bell-telefoon Mfg. Co., aangesloten bij den Belgischen Zwembond. Deze zwemkom is een overdekt bad met een baanlengte van 33-1/3 meter. Het programma van deze dual-meet bevat de volgende num mers: 100 M. vrije slag, 100 M. schoolslag; 66 M. rugzwemmen, 2 deelnemers per ver eeniging, wisselestafette 3 x 66 M., idem 7 x 33 M. Tot slot wordt een waterpolo wedstrijd gespeeld. BOUWVERBOD. Het hoofd van het gemeentebestuur van Vlaardingen maakt be/kend, dat door de Ged. Staten dezer provincie bij hun besluit van 28 Sept. 1937 is goedgekeurd het raadsbesluit van 7 Sept. 1937 tot vaststelling van een ver ordening houdende verbod tot bouwen en her- t bouwen op een strook grond, die in de naaste toekomst bestemis voor den aanleg van een straat; deze straat is geprojecteerd in aan sluiting van het verlengde gedeelte van de Vettenoordstraat. CURSUSSEN IN NAAIEN, KOKEN EN KINDERVERZORGING. Evenals vorige jaren zal de commissie voor huishoudelijke voorlichting met steun van het departement van Sociale Zaken, cursussen or- ganieeeren voor vrouwen van werkloozen o£ daarmee gelijk gestelde personen. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Jannetje M. A., dochter van T. Don en M. Camfferman, Sweelinckstraat 108 Daniel J„ zoon van L. van den Broek en J. C. van Hengel, Westhavenplaats 28 Nelina W., dochter van D. C. van Stempvoort en F. B. L. Ostermann, Schied.weg 228 Willem, zoon van S. J. Schadee en J. P. Hoef man, Vetteoordskade 68 Wilhelm Th., zoon van N. Moerman en C. J. Houtbraken, Ged. Biersloot 68 Geertruida M., dochter van D. Wissenburg en M. M. Post, v. d. Driftstraat 31 A'driana A., dochter van G. H. M. Steij- ger en A. Vermaat, W. Beukelsz.straat 63 c Hendrik, zoon van J. K. Visser en J. van der Krans, Mesdagstraat 3. ONDERTROUWD: Adam J. Stam, 40 jaa'V Heemraadstraat 29 en Maria van BallegooÖeh 35 jaar, Heemraadstraat 29 Adrianus van. der Pllgt 23 jaar, Steinstraat 65 en Lyntje Groenewegen 23 jaar, Schiedam, Zwartewaal- schestraat 23 Hendrlkus Dtngenouts, 41 iaar Bothastraat 4 en Elisabeth Poot, 40 jr., 2. Van Leljden Gaelstraat 166 Adrianus C. Vink, 29 jaar, Weteringstraat 11 en Maria van Vliet, 29 jaar, Spoorsingel 114 Gerrit van der Zwan, 24 jaar, Jac. van Heemkerkstr. 11 en Johanna C. Poldervaart 19 jaar, Jac. van Dijkstraat 21 Hermanus A. Huisman, 23 jaar, Hoogstraat 79 en Engelina J. Rem merswaal, 20 jaar, Groeneweg B Leendert Visser, 21 jaar, Dijklaan 81 en Cornelia J. Verheij, 21 jaar, Röntgenstraat 68 Pleter van der Lugt, 24 jaar, v. Riebeekstraat 84= en Neeltje J. Zwaans, 26 jaar, Ruytenburg- straat 6 Arle Mooi], 25 jaar, Ged. Biersloot 59 en Petronella de Kok, 22 jaar, Diepejl- broeckatraat 69. L/CVjrto ciaai, \jo, ■GEHUWD: Adriaan A. de Vette, en Maria G. Franken, 22 jaar Arnoldus van Wezel, 25 jaar en Wlillemina de Regt, 20 jaar Albertus Beukelman, 23 jaar én Antje K. Bot, 22 jaar Johannes van der Lugt, 29 jaar er; Komelia Schenk, 23 jaar Jacob Voerman, 28 jaar en Maria van der Zwet, 22 jaar Anthonie de Hond, 29 jaar en Gezina S. Duurkoop, 33 jaar Jan W, Albronda, 29 jaar en Neeltje C. M. van Rijn, 30 jaar Frans Verklei, 23 jaar en Anna Schoon, 20 jaar. OVERLEDEN: Franciseus A. «e vries, I dag, Gr. van Prinstererstraat 39. LOOP DER BEVOLKING Het aantal inwoners dezer gemeente be droeg op 1 Jan. j.l. 30.309. Het vermeerderde door geboorten met 478, door vestiging met 866, totaal 1344. Het verminderde door over lijden met 168, door vertrek met 1084, totaal 1252. Totale vermeerdering over de eerste 9 maanden van dit jaar 92. Aantal inwoners op 1 October van dit jaar 30.401. Vermeerdering in de maand September 19. Aantal huwelijken in September 23. 8PREEKUUR BURGEMEESTER. Inplaats van Maandagmorgen a.s. zal de Burgemeester spreekuur houden Maandag middag li October a.s. van 2 tot 4 uur. KOSTELOOZE INENTING Op Donderdag 21 October a.s. des namid dags te half drie zal in een van de lokalen der school voor Buitengewoon Lager Onder wijs aan de Zomerstraat alhier, gelegenheid worden gegeven tot kosteiooze inenting of herinenting. W. 700T ®c]1 of voor hun kinderen van deze gelegenheid wenschen ge bruik te maken, behooren daarvan op Don derdag I4 October a.s., des namiddags tus schen 2 en 3 uur ten Raadhuize (Bodekamer) kennis te geven. Men wordt verzocht trouw boekjes mede te brengen. GEVALLEN De arbeider K. de Jong, wonende 2e vaat Leyden Gaelstraat alhier, had Woensdagmor gen op de werf Wilton.Fijenoord aan den Vlaardingerdijk te Schiedam, het ongeluk te vallen. Met een schedelbreuk is.de man in het gemeenteziekenhuis te Schiedam opgenomen, BINNENGEKOMEN In de Vulcaanhaven zijn binnengekomen de s.s. Maasburg met 10.668 ton erts en S.N.A. 8 om 4000 ton kolen te laden. INBRAAK MET DIEFSTAL. Gisternacht ls ingebroken by den heer C. W. de Lijster aan den Benedenoostdijk alhier. De inbraak geschiedde door verbreking van een slot. Vermist worden een jas eft eenige kleinere artikelen. De daders zijn nog ni®e gevonden. Bij de op 5 en 6 October j.l, gehouden In schrijving voor den militairen dienst voor de lichting 1939, voor deze gemeente, werden ingeschreven 83 jongelieden. Hoewel de nieu we maatregelen betreffende het niet meer ver- leenen van vrijstelling wegens broederdlenst voldoende bekend zijn, werd deze vrijstelling nog aangevraagd door 34 jongelieden. BEVOLKINGSSTATISTIEK. Ingeschreven op 1 September 1937: 4245 m. en 3919 vr., totaal 8170, Ingekomen en ge boren in September 32 m. en 33 vr„ totaal 65. Vertrokken en overleden in September: 60 m. en 42 vr,, totaal 102. Ingeschreven op 1 October 4224 m. en 3908 vr., totaal 8132. VREEMDELINGEN Alhier is aangetroffen de Belg T. D. P., welke zonder middelen van bestaan is. Hij zal door de gemeentepolitie over de grenJ wxijden geleid.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1937 | | pagina 2