k WOENSDAG 27 OCTOBER 1937 FOTO-TENTOONSTELLING. DE STRIJD TEGEN DE J SPEELHOLEN. Strenge straffen. In den Rotterdamschen Kunstkring. ROTTERDAMSCHE RECHTBANK. ROTTERDAMSCHE DIERGAARDE. ONDERWIJSVOORDRACHTEN. HALEWIJN-OPVOERING ROTTERDAM. TE JONGE MIDDENSTANDERS CONGRES. Op 3, 4, 5 en 7 November aanstaande. EXCELSIOR. Oproep van de organisaties. Bach Vycpalek - Mozart. HAVEN-ONGEVAL. Matroos in een elf meter diep ruim gevallen. DE AANVARING VAN DE „WILLEMSPLEIN". VERHUUR VAN KRANEN. DE „OOSTPLEIN'' VLOT. VERLICHTING KRALINGSCHE WEG. NOG EENS „MARATHONDANS" TE ROTTERDAM. BURGERLIJKE STAND. VLAARDINGEN. AUTOBUSDIENSTEN. OM DEN STADION-BEKER. NEDERL. DAMBOND. geslaagd. SCHOONHOVEN. Reel. 16820S 83 i Op 23 September veroordeelde de politie rechter een aantal personen die als ,,keem- bazen" aan werkloozen gelegenheid hadden gegeven voor hazardspel, tot 3 maanden ge vangenisstraf. Deze strenge bestraffing schijnt nog niet voldoende angst te hebben gebracht onder het gilde, want twee dagen later deed de politie een inval in een woning aan de Fuikstraat, waar een gezelschap van vijftien personen werd aangetroffen, bezig met het hazardspel, seven eleven, dat in deze kringen ook wel „kreffen" wordt genoemd. Tot de spelers behoorde toen ook zekere L. die op 23 September als „keembaas" was veroordeeld. In de woning aan de Fuikstraat was de 37-jarige loswerkman W. v. d. H., gedeti neerd, als „keembaas" opgetreden. Uit de inlichtingen omtrent verdachte blijkt, dat deze in de eerste helft van dit jaar ge woond heeft in de Berkelstraat. Ook toen gaf verdachte gelegenheid tot hazardspel. Zelf speelt hij nooit, maar hij strijkt tien procent van de winst op. Een stoffeerder blijkt zeer aan het spel verslaafd te zijn, dat hij zijn meubeltjes heeft Verkocht om maar aan speelcenten te komen. Een los werkman die ongehuwd is en 8 ondersteuning geniet, vergokte zijn geheele kamerhuur en zijn kleeren. De politierechter is erg verontwaardigd over de handelwijze van verdachte. Lees je geen kranten, vraagt hij den verdachte. Weet je niet, dat je op die manier arme menschen nog armer maakt. Er zijn ongelukkigen die zelfs de kleeren van vrouw en kinderen naar den lommerd brengen om maar aan hun speelzucht te kunnen voldoen. Het O.M., waargenomen door mr. J. Loke, kon zich geheel bij de verontwaardiging van den politierechter aansluiten. Het blijkt, dat nog strengere straffen moeten worden opge legd om aan het euvel een eind te maken. Het O.M. eischt een gevangenisstraf van vier maanden met aftrek van den tijd in voorloo- pige hechtenis doorgebracht. De verdediger, mr. M. L. v. d. Berg, vroeg zich af of menschen als verdachte wel be grijpen, dat zij er aan meewerken de ellende van hun groep te vergrooten. Zij kijken maar naar de Staatsloterij en maken zich geen verwijt van het maatschappelijk kwaad dat zij bedrijven. Pleiter drong aan op de uiterste clementie. Verdachte die het laatste woord heeft, pro beert het voor te stellen als of er een heel onschuldig spel gespeeld werd. De politierechter: Ja, waarbij menschen naakt worden uitgekleed De politierechter vonniste conform den eisch. Ook te Rotterdam is voor de collectie fotowerk, welke als „foto '37" wordt aan geduid, een tentoonstelling georganisee±ci, welke tot 14 November a.s. in de zaal van den Rotterdamschen Kunstkring aan de Witte de Withstraat wordt gehouden. Dit werk is afkomstig van den B. K. v. K. (Bond van Kunstenaars ter verdediging van de Kultureele rechten). Hoewel de techniek der fotografie, haar voortgang en huidige ontwikkeling op deze expositie tot uitdrukking komt vooral door de toevoeging van een historische ten toonstelling van oude Daguerreotypen zoo is toch de bedoeling dezer tentoonstel ling een gansch andere geweest. Het is voor namelijk het subjectieve element in de fo tografie, de persoonlijke kijk op het onder werp en de foto als uitdrukkingsmiddel voor een of andere gedachte of gevoel, welke criterium schijnt te zijn geweest voor de selectie van het hier bijeengebrachte werk, dat is samengevat onder de algemeene be naming „foto '37", doch werk bevat, dat al lang weer de charme en het verrassend aspect van het nieuwe heeft verloren. Het zeer onrustig karakter, dat de ten toonstelling kenmerkt, laat zich uit dezen opzet verklaren. Wij lazen ergens aan den wand „elk denkbare kijkrichting is de onze" en dit verklaart in dit verband veel, al kan men niet ontkomen aan den indruk, dat de dynamische chaos, welke zulk een verzame ling modern fotowerk lijkt, door een scher pen geest meer had kunnen zijn geordend. Men ontmoet bij een rustige observatie van het vele werk al spoedig eenige bepaal de scholen, die wel onderling in tal van punten overeenkomst vertoonen, doch ieder hun eigen opvattingen hebben. Wanneer wij namen noemen van een Eva Blesnyö, een Florence Henry, Kamman, Oorthuys, Schui- tema, van Os, dan passeeren al aanstonds diverse stroomingen de revue. Men proeft uit veel werk de geestesstrooming van de makers, al draagt niet elke arbeid zoo ge prononceerd dit stempel als dat van Joris Ivens en John Fernhout. Een Larensehe groep met namen als Duport, Stevens, van Bennekom, is veel milder van gevoelens en zoekt ontroering door schoonheid van beeld compositie en belichting. Dit werk komt hier echter maar zeer moeilijk tot haar recht, overschreeuwd als het wordt door het brute lawaai van bolsjewistische naturen. Het eenige, wat deze tentoonstelling dui delijk laat zien en dit is haar verdienste ongetwijfeld is de beteekenis van de ca mera als nieuw zintuig, dat evenals de mu ziek niet door de Babylonische spraakver warring werd verdeeld, doch internationaal verstaanbaar is. De historische afdeeling, welke in het voorzaaltje is ondergebracht, bevat vele in teressante specimina van oude fotografie uit de collectie van Aug. Gregoire te Voor burg: panotypen, ferrotypen en daguerreo typen, welke steeds zeldzamer worden. Wanneer we zien, hoe reeds in 1839 deze opnamen werden gemaakt, dan blijkt, dat de fotografie een heel langen ontwikke lingsgang heeft moeten afleggen. Aan de wanden vindt men als contrast de moderne wetenschappelijke fotografie met microscopie en infraroode en röntgenstralen en een col lectie oude Fransche portretten uit den tijd van Napoleon III en het beleg van Parijs. Aardig is de spotprent, welke in de vesti bule een plaats heeft gekregen: Nadar ele- vant la photographie a la hauteur de l'art. Onder het tentoongestelde bevinden zich eenige onderwerpen, waarom het bezoek van jeugdige personen moet worden ont raden. B. en W. bevelen aan voor de benoeming van een tijdelijk leeraar voor bepaalde uren aan den cursus in de Spaansche taal aan de H. B. S. met 5-jarigen cursus A. den heer J. B. Kerpestein te Voorburg; voor de benoeming aan de 3e H.B.S. met B-jarigen cursus B. a. voor tijdeljjk leeraar voor bepaalde uren in staathuishoudkunde: de heer C. J. Graafland, alhier; b. voor tijde lijk leeraar voor bepaalde uren in staatsin richting: de heer mr. J. Thomassen alhier. voor de benoeming van onderwijzend perso neel aan lagere scholen: I. Voor onderwijzer: aan de school voor g.l.o. A No. 114: de heer W. Brouwer, aan de school voor g.l.o. A No. 144: de heer J. .Grun. II. voor onderwijzeres: aan de school voor g.l.o. A No. 122: mej. F. C. Visser; aan de school voor g.l.o. A No. 153: mej. A. W. Gravendeel; aan de school voor g.l.o. A No. 176: mej. J- G. Jansen; voor de benoeming van onderwijzeressen bij het voorbereidend enderwijs: I. mej. N. Zwaai; II mej. P. L. Beuker:;; m mej. a. C. Verheul; IV. mej. J. Th. Buijs; V, mej. W. Blanken; Een heel bijzondere bloem in bloei. Terwijl de herfstwind door de boomen giert en de laatste bladeren met geweld af rukt, gaat het plantenleven in de kassen van de Diergaarde nog rustig door en sommige planten bevinden zich zelfs nog in de op gaande lijn. Nog pas enkele dagen geleden bloeide de Victoria regia opnieuw en thans heeft een heel zeldzame bewoner in die kas haar eerste bloem geopend, de Aristolochia grandiflora uit Guatemala en de Antillen. De Aristolochia's behooren tot de aasbloe- men en trekken door hun onaangenamen geur vliegen aan, die dan de bestuiving be werken. De bloemen zijn namelijk op eigen aardige wijze ingericht. De groote opvallen de bloemkroon vormt in het midden een trechtervormig donker hart, dat in een eigenaardig gebogen binnenste de meel draden en het vruchtbeginsel verbergt. Door een stevigen naar binnen gerichten krans van haren kunnen de insecten, die op den geur afkomende het binnenste van de bloem trachten te bereiken, daar wèl in, maar niet weer uit komen, voor en aleer de meeldra den, die later dan het vruchtbeginsel rijp worden, hun stuifmeel hebben losgelaten en rijkelijk over de gevangen insecten hebben uitgeworpen. Op dat oogenblik namelijk ver schrompelen de haren, die den trechtervor- migen ingang tot 't binnenste van de bloem afsloten, en de vliegen kunnen hun tocht vervolgen. Het stuifmeel brengen ze dan in vele gevallen over naar een nieuwe Aristo lochia bloem, die nog in het beginstadium verkeert en waar ze hun stuifmeel op den stempel brengen, aldus een kruisbestuiving op merkwaardige wijze tot stand brengend. Ook op onze breedte komen kleinere Ari stolochia's voor, waarvan er een qnder den naam Duitsche Pijp bekend is, naar den typischen vorm, dien de bloemen van ter zijde vertoonen. Geen enkele kan echter met de thans in de Diergaarde bloeiende wedijveren in groot te en eigenaardigheid. De grillige bloem van deze klimplant heeft namelijk bij een breed te van 30 cm. een lengte van ongeveer 90 cm. Daar de bloeiduur niet zeer l^^o zal zijn en verdere knoppen nog klein blijven, zoo dat het niet zeker is of deze bij het sterkver- minderde licht van dit jaargetijde volkomen tot ontwikkeling zullen komen, kan een spoedig bezoek niet genoeg aanbevolen wor den. Er zijn in deze ka. ook nog een massa inte ressante orchideeën in bloei, waaronder soorten die vermoedelijk in Nederland unica zijn. Bij de opvoeringen van de opera Halewijn van Willem Pijper te Rotterdam op 5 en 8 November a.s. zal de titelrol worden vertolkt door Joh. Lammen, de rol van Het Konings kind door Saar Bessem. De overige solisten zijn: Hans Gruys (Halew(jn's moeder), Maria Last (de koningin), Lini Schroder (de zuster), W. Veder (de koning), W. van Santé (de broeder) en Kees Smulders (de stalknecht). De opvoering wordt gedirigeerd door Eduard Flipse. Verduistering. De 36-jarige opzichter H. B. heeft terecht gestaan wegens verduistering. Als opzichter van de Nederlandsche Heidemaatschappij leidde verdachte de uitvoering van een werk- verschaffingswerk te Heenvliet. In den regel werkten hier 10 12 man en verdachte was gewend reeds des Maandags de gelden aan te vragen die hij voor de uitbetaling op Vrijdag noodig meende te hebben. Verdachte was bij die aanvragen nog al royaal en in drie maan den trjd vroeg hij niet minder dan 480 meer aan, dan noodig was en dit geld verdween in verdachte's zak. Om toch een sluitende afre kening te krijgen vulde verdachte meer namen op den afrekeningsstaat in dan er mannen gewerkt hadden. Verdachte legde een volledige bekentenis af. Het O. M- waargenomen door mr. J. F. Hoeffelman vond het schandalig van ver dachte, die een behoorlijk loon heeft om op een dergelijke wijze misbruik van vertrouwen te maken. Toch wil het O. M. verdachte nog een kans geven en het eischt 6 maanden ge vangenisstraf, doch voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. Een onvoorzichtig chauffeur. Een boete van 50.subs. 20 dagen hech tenis heeft het O. M. geëischt tegen den 21-jarigen chauffeur J. de R. uit Brielle, die op 20 Juni te Rockanje onvoorzichtig had ge reden met zijn auto. In groote vaart had ver dachte gereden en geen voorrang gegeven aan de auto van L. Groeneveld, die uit een recht- schen zijweg kwam. Een botsing was gevolgd waarbij laatstgenoemde auto omver geworpen was. De bestuurder en de passagiers in deze auto waren er zonder kleerscheuren afgeko men, maar J. v. d. Eist, die in verdachte's auto was gezeten, was met het hoofd tegen een ruit gevallen waarbij het neusbeen was gebroken en een onder-ooglid was afge scheurd. Uitspraken 9 November.. Een jachtavontuur in den Kralinger Hout. Het Oostelijk gedeelte van den Kralinger Hout is nog voor het publiek afgesloten, en daaraan is het misschien te danken, dat de hazen en fasanten dit gedeelte van het groote bosch hebben uitgekozen tot hun woonplaats. Dit brengt echter mede, dat er door de po litie tamelijk druk gesurveilleerd moet wor den, omdat menige strooper hier anders zijn kans schoon zou zien. In Mei, op een snik- heeten dag was de agent van politie Lekker- kerker op surveillance in dit gedeelte van 't bosch. Hij beklom er den panoramaheuvel, van welken hij 'n mooi gezicht had over de geheele omgeving. Alles ademde pais en vree. Overal bloeiden de voorjaarsbloemen en hun helle kleuren staken scherp af tegen de vele tinten van groen der heesters. Plotseling had de agent in deze paradijsachtige sfeer een zongebruinde jongeling zien loopen, als een Tarzan in het oerwoud. Alleen deze Tarzan had een geweer in de hand en naast hem lie pen nog twee jongelingen in een iets minder luchtige kleedij. Het drietal verdween in het kreupelhout. De agent, wiens aanwezigheid door de jongelieden niet was opgemerkt, volgde het drietal en op den weg, dien hij naar hen nam, joeg de agent twee fasanten op, Dadelijk na het opvliegen van de dieren hoorde de agent een schot. De jongelingen hadden nu ook den agent van politie ont dekt en zij zetten het op een loopen, doch bij den Boezem wist de agent het drietal aan te houden. Degene, die geen slechte imitatie van Tarzan had gegeven, bleek dè oud-Euro- peesch kampioen bokser Bep van Klaveren te zijn, die op de vordering van den agent het geweer over gaf en ook later bereid was een schikking te treffen. De jongelingen, die hem vergezelden ble ken een broer van den bokser en diens vriend te zijn. Op een van hen werden 99 hagelpatro- nen gevonden. Zij zeiden op sperwers te heb ben willen schieten, maar het zal hun wel om een fazantje te doen zijn geweest. De kantonrechter had den broer van den bokser en den vriend veroordeeld tot ieder 12 boete en van dit vonnis waren zij nu in appèl gekomen. Het O. M. waargenomen door mr. S. J. Loke was van oordeel, dat de kan tonrechter een milde straf had opgelegd en het eischte bevestiging daarvan. Brandstichting. De 42-jarige loswerkman C. B. uit Geer vliet, gedetineerd, heeft terechtgestaan als verdacht in den avond van 21 Augus tus opzettelijk brand te hebben gesticht in de door hem bewoonde woning te Simons- haven, gemeente Geervliet, door op den vliering papier in brand te hebben gestoken, waardoor een kinderwagen, een paar de kens, een mat en wat oude kranten waren verbrand, terwijl van dien brand gemeen gevaar te duchten was voor de aangrenzen de woningen. Verdachte ontkende. Hij was dien avond omstreeks acht uur als laatste uit zijn huis gegaan en toen was alles volgens hem in orde geweest. Uit hetgeen de getuigen ver klaarden, bleek, dat omstreeks kwart voor negen buren het vuur hadden ontdekt. Zij hadden zich over het dak toegang verschaft en het vuur met eenige emmers water ge- bluscht. Bij het nader onderzoek waren er eenige verdachte dingen aan het licht gekomen. Zoo trof men een ouderwetsch strijkijzer een waarvan de verwarmingsbout in het vuur gloeiend wordt gemaakt aan onder den kinderwagen op een stuk mat, dat ge heel was doorgebrand. Maar ook vond men een afgebrande lncifer op de vliering. Uit de verklaringen van den deskundige, den apotheker G. P. G. Moeijs, was op te ma ken, dat het zeer onwaarschijnlijk is, dat de brandstichting met het strijkijzer is ge pleegd en deze deskundige houdt het er voor, dat met behulp van een open vuur het papier, dat rond den kinderwagen was op gestapeld in brand is gestoken. Het O.M. heeft, nadat nog een aantal ge tuigen waren gehoord het ten laste gelegde bewezen geacht. Vast staat, dat er brand gesticht is en niemand anders kan het heb ben gedaan. Het O.M. eischte 1 jaar en 3 maanden gevangenisstraf. De verdediger mr. J. van Zwet heeft in een uitvoerig pleidooi betoogd, dat uit niets blijkt, dat verdachte den brand heeft ge sticht. Zou hij de dader zijn geweest, dan zou hij toch wel gemaakt hebben, dat zij-i brandverzekering in orde was, hetgeen nu niet het geval was en zou hij dan ook niet gezorgd hebben, dat zijn alibi in elk op zicht goed in elkaar zat, terwijl men nu alleen dank zijn een toeval te weten is ge komen, dat verdachte drie kwartier voor het ontdekken van den brand zijn woning reeds had verlaten. Pleiter meende, dat er voor verdachte's schuld geen bewijs was aange voerd en hij concludeerde tot vrijspraak, de in vrijheidsstelling van verdachte vragend. De rechtbank heeft dit verzoek afgewezen en de uitspraak bepaald op 9 November, Uitspraken. De rechtbank heeft veroordeeld: N. van E. 24 jaar, loswerkman, zonder vaste woonplaats, thans gedetineerd, wegens diefstal tot 8 maanden gevangenisstraf, met aftrek van den tijd in voorloöpige hechtenis doorgebracht. De Katholieke Jonge Middenstanders gaan te Rotterdam een driedaagsch congres orga- niseeren. Op 3 November zal D r s. W. Deysselbloem, de Bondsvoorzitter, de jonge Middenstanders, die zich op zakelijk terrein bewegen, voorlichten over„Door de Wet gestelde vestigings-eischen". Op 4 November zal D r. A. Ram- s e 1 a a r Hoofdverkennersgeestelijke, een inleiding houden over „Katholieke Actie in eigen standsmidden". Deze avond is bedoeld voor de K. J. C.- leiders (van de Kruisvaart, de Verkenners en de Sport-junioren) en voor de Voortrekkers, kortom voor alle jonge middenstanders, die reeds in erkend clubverband zijn of aposto- laatswerk verrichten. Op 5 November zal de WelEerw. Heer H. de Greeve spreken over: „De veroverings-actie der Katholieke Jonge Mid denstanders". Deze voordracht is bedoeld voor jonge middenstanderscongreganisten, alle werkne- mende jonge middenstanders op kantoor, grootwarenhuis, ambtenaren en leden van de K. J. M. V., senioren van de sportbeweging. Op Zondag 7 November zal des morgens te half negen in de Eendrachtska- pel een H. Mis worden gelezen, waaronder algemeene H. Communie der Congresdeel nemers en, zoo mogelijk, ontbijtna het ontbijt, om half elf, zal Dr. J. de Boer uit Den Haag spreken over „De jonge mid denstander en zijn toekomstig gezin". Op Zondagavond zal een feestelijke bijeen komst worden gehouden, waarin de Congres conclusies zullen worden gepubliceerd en waarna het gezelschap ,,St. Bernar- dus" uit Den Haag een tooneeluitvoering zal geven. De bijeenkomsten zullen worden gehouden: Op 3 November's avonds 20.45 u., Dak tuin Hotel „Atlanta", Coolsingel. (Ingang Aert van Nesstraat). Op 4 November's avonds 20.45 u., Groote zaal, Gebouw Nieuwe Haven 133. Op 5 November's avonds 20.45 u., Groote Zaal „Rosalia", Leeuwenstraat 33. Op 7 November 's avonds 20.30 u., Groote Zaal „Rosalia", Leeuwenstraat 33. Alle bijeenkomsten kunnen gratis worden bezocht, alleen voor den Zondagavond wordt een entrée geheven van 0,50 (incl. bel.). Dit Congres behoort door alle Katholieke Jonge Middenstanders van Rotterdam, die straks hun plaats moeten vinden in de hoo- gere organisaties van den Middenstand, te worden bezocht. Er valt hier voor iederen Katholieken jon gen middenstander veel te leeren en dit con gres is zoowel voor hem persoonlijk als voor zijn organisatie van het allergrootste belang. De ondergeteekende Besturen doen een dringend beroep op alle Middenstanders van Rotterdam en roepen hunne medewerking in om te bereiken dat deze congresdagen zullen worden geteekend door een massale opkomst van alle Katholieke Jonge Middenstanders. De Besturen van de Vereenigingen Vereeniging „Katholiek Rotterdam", „Katholieke Jonge Middenstandsvereeni- ging", afd. Rotterdam, Rector L. Beune, Verbonds-Moderator, Pater J. Pfeil O. P., Moderator K. J. M. V. te Rotterdam, „R. K. Middenstands-Vêreeniging", „R. K. Stands-Organisatie voor den Werk- nemenden Middenstand", afd. Rotterdam, „Algemeene R. K. Ambtenaars-Vereeni- ging", afd. Rotterdam en O., „Nederl. R. K. Bond van Handels-, Kan toor- en Winkelbedienden", afd. Rotterdam, „Diocesane Vereeniging van R. K. Bijzon dere Onderwijzers in het Bisdom Haarlem", afd. Rotterdam. Het eerste concert in het seizoen van de Kon. Christ. Oratoriumvereeniging „Excel sior" is gegeven onder leiding van Phons Dusch als gastdirigent. Hij had voor dit con cert een program samengesteld, bestaande uit: „Du Hirte Israël" van Bach, „Kantata" van Ladislav Vycpalek en „Vesperae solen nes de confesore" van Mozart. Werk van een modern componist is iets nieuws op een uitvoering van „Excelsior". Daar is niets tegen, is zelfs toe te juichen. Maar dat Dusch met dit opus van den Tsjechischen componist Vycpalek: de Kan tata „Van de laatste dingen der menschen" waarvan de tekst een naieve uiting is van de Slavische volksziel een gelukkige keus heeft gedaan, moeten we voluit ont kennen. Dat in dit werk soms technisch knap pe dingen zijn gedaan ook wat de schrijf wijze voor de vocale stemmen betreft, wil len we direct toegeven, maar daarmee is dan ook zoowat alles gezegd. Een eerste uitvoe ring is wel niet altijd in staat een juisten indruk van een compositie te geven, maar hier is o.i. de conclusie gewettigd, dat het hier een opus betreft van weinig importance, weinig muzikale waarde en inhoud. Het openingskoor wekt één oogenblik goede ver wachtingen, welke in het slotkoor nog een maal bovenkomen, maar alles wat er tus- schen in komt, is klank en nog eens klank zonder bezieling, zonder inhoud, zonder in spiratie en poëzie. De zangstemmen zijn meermalen doorzich tig en in mooie lijn gegeven, maar de orkest partituur en er is zooveel orkestwerk in deze cantate, dat men geneigd zou zijn te spreken van orkest met koor in plaats van omgekeerd is dik en zwaar van instru mentatie en grauw van kleur. Heel het werk maakt een monotonen en zelfs vervelenden indruk, waarin de door uiterlijke middelen gewekte „dramatische" effecten geen op leving kunnen brengen. Hier is wéér eens bewezen, dat voor componeeren nog wat anders noodig is dan kennis van theorie en harmonieleer. Dirigent, koor, orkest en de solisten, To van der Sluis en Ravelli, stonden voor een zware, dikwijls hopelooze taak. Ze hebben dapper en met moed zich geweerd, maar de voldoening, ook voor hen zelf, zal wel niet in overeenstemming geweest zijn met de ge geven moeite en toewijding. Het succes, vooral in dezen kring van luisteraars, was niet bijster groot en was dit werk aan het slot van den avond gegeven, dan zou het grootste, deel zeer onvoldaan naar huis zijn gegaan. Nu heeft Mozart alles nog goed gemaakt. Deze Vespers-compositie geeft een koor alle gelegenheid zich aan dezen, bij uitstek dank baren koorzang te geven en er is ook op alle manier van geprofiteerd. Na het werk van Vycpalek was Mozart een hoog geestelijk en intens-muzikaal genot. Hier kon het koor zijn goed materiaal en mooi verzorgden, klankvollen zang in deze heerlijke spontane, pure blijmoedige en melodieuse Mozartmuziek ten toon spreiden, terwijl Dusch zich eveneens als de bekwame dirigent kon uitleven en geven. En waar een kwartet medewerkte, samen gesteld uit de beste van onze vocale solisten: To v. d. Sluijs, Suze Luger, Louis van Tul- der en Willem Ravelli, waarbij zich voegden het Residentieorkest als begeleiding en J. Besselaar Jr. (orgel), werd een resultaat be reikt en een reproductie gegeven, welke zonder voorbehoud op volle waarde kan ge baseerd worden en het gemeend en dankbaar applaus volkomen verdiende. Dirigent Dusch kreeg een krans, terwijl van Tulder, eveneens onder aanbieding van een krans, door den voorzitter namens „Ex celsior" werd gelukgewenscht met zijn zil veren zangersjubilé. Koor en publiek stem den er krachtig mee in. G. Vannacht om één uur is aan boord van heht s.s. „Driebergen", liggende In de Waal haven de 41-jarige J. Hoebe, wonende Boek weitstraat, bij het dichtmaken der luiken m een elf meter diep ruim gevallen. In bewus- telooozen toestand is het slachtoffer overge bracht naar het bureau van de Rivierpo 1 en vandaar per G. G. D. naar het ziekeni uis aan den Coolsingel, alwaar hij met een i~r- senschudding is opgenomen. De raad voor de scheepvaart behandelde gisteren de aanvaring van he s oomschip „Willemsplein", metende 5489 bruto register- ton en behoorende aan de Sc eepvaartmij. „Millingeri" te Rotterdam, dat rn ballast op weg van Rotterdam naar Melilla tijdens een zwaren mist op 18 Augustus yoor de Portu- geesche kust, ongeveer 45 mijl ten V. asten van Oporto, in botsing 1S gekomen met het 1518 ton metende Grieksche stoomschip „Eudoxia" uit Pyraeus. De kapitein van de „Willemsplein", die door den raad gehoord werd, gaf een over zicht van de door hem uitgevoerde manoeu vres, nadat hij vier malen twee lange stoo- ten 'aan bakboord van een ander schip had gehoord. De kapitein liet stuurboord roer geven, toen hij het andere schip plotseling aan bakboord in zicht kreeg. De eerste stuurman van de „Eudoxia", die na de aanvaring aan boord van de „Willems plein" kwam, verklaarde, dat hij gemeend had, dat het Nederlandsche schip aan stuur boord lag. De inspecteur-generaal betreurde, dat er geen nauwkeuriger getuigenverklaring van den Griekschen kapitein te krijgen was ge weest. Hij had den indruk, dat beide kapi teins niet de in de situatie van het oogenblik geëischte voorzichtigheid hadden betracht. De raad zal in deze zaak later uitspraak doen. B. en W. doen het voorstel tot verhuring aan de N.V. Handelsveem van drie electrische kranen aan de Rijnhaven Oz„ zulks voor den tijd van drie jaren, tegen ƒ21.000 per jaar i in totaal, Het Nederlandsche s.s. „Oostplein", dat gistermorgen in den Nieuwen Waterweg is gestrand, is gistermiddag om half vijf bij hoog water met behulp van de sleepbooten „Gan ges" en „Rotterdam" van L. Smit en Co.'s internationalen sleepdienst en de „Dockyard" van de Rotterdamsche Droogdok Maatschap pij, vlot gekomen. Het schip is in Rotterdam in een dok opgenomen. B. en W. doen het voorstel tot het aangaan van een privaatrechtelijke overeenkomst met het Rjjk voor het leggen van kabels in en het plaatsen van lantaarnpalen ep den Rijks weg Rottercl.m.Kraiingschelaan. Naar wij vernemen, zal mevrouw Charlotte Kohier op Zondagmiddag 31 October aanvang 2.15 uur in den Grooten Schouwburg nog een voorstelling geven van „Marathon-dans" van Horace Mc. Coy in de vertaling van L. Thijs- sen. Door verbintenissen in de provincie en ook door het feit, dat de Groote Schouwburg voorloopig geen avond meer vrij heeft om dien aan mevrouw Kohier af te staan, zal dit waar schijnlijk de laatste keer zijn, dat zij deze voordracht te Rotterdam houdt. BEVALLEN: M. de Jong—Simonis z. W. Homs—Manse d. W. Ducaneaux—Boon d. B. Schalk—V. d. Pol z. J- M- RUnders—Lodder d. R. A. v. Es—v. d. Brink z. W. Boes— v. Dijk d. A. Leeuwangh—Deltenre d. P. v. d. Velde—Werkhoven z. J. Barzilay—v. Tielen d. G. J. Martens—de Peijper d. E. Gróeneweg—Heijblom z. G. Mosterd—Meijer d. B. J. A. ReinderImminga d. J. E. RaadtgeverBek d. A. Ritmeester—Kaarsga- ren z. J. w. E. v. ZantenThomassen d. E. M. SchaapSchmitz d. OVERLEDENA M .Claassens, man v. W. de Lang 31 j. c. Knoop, wedr. v. J. M. Meijer 72 j. J. Robijn, man v. C. H. M. Gilles 57 J- K. Shelter, wede v. L. Sturm 58 j. T. N\ M. Jansen, zoon 4 j. J. P. MoIIenbroeic, man v. A. J. H. v. Ringelensteijn 51 j. J. H. Schell wede v. H. W. Meijer 81 j. J. G. Wilke, zoon 1# j. c. Benne, wede v. K. de Vries 77 j. P. Stok, ongeh. man 77 j. J. v. Vliet, wede v. E. Buitelaar 64 J. De commissie voor het verleenen van ver gunningen voor autobusdiensten, bedoeld in artikel 5 van het reglement autovervoer personen heeft o.a. de navolgende beschik kingen op desbetreffende aanvragen ge nomen: N.V. Rotterdamsche Tramweg Maat schappij, tusschen Rotterdam (Groote Markt) en Strijen (tramstation) over Baren- drechtBlaakschedijkPuttershoekMaas dam en Cillaershoek: de vergunning verleend tusschen Rotter dam (Groote Markt) en Strijen (tram remise) met uitsluiting van locaal vervoer binnen de gemeente Rotterdam. N.V. Algemeene Transport Onderneming (A.T.O.) te Utrecht, tusschen Schoonhoven en Rotterdam over AmmerstolBergstoep LekkerkerkKrimpen a. d. Lek en Krim- pen a d. IJssel, voorloopig langs den ouden weS en zoodra de nieuwe provinciale weg door de Krimpenerwaard gereed zal zijn, langs dien weg: het verzoek afgewezen. Gisteravond zijn in het clublokaal van Stadion te Rotterdam, de laatste partijen gespeeld tus schen deze vereeniging en de Maasstad om den Stadion-beker. Stadion heeft den wedstrijd ge wonnen met een totaal aantal punten van 2898; de Maasstad had 2892 punten. Voor de competitie, afdeeling Rotterdam, was Dordrecht de tegenstander van „Rotterdam"- Rotterdam miste Kinnegin en De Jongh, Dordt- recht verscheen zonder ir. Vrijlandt. Rotterdam was goed op dreef en zal overtuigend wm De volledige uitslag luidt als volgt Rotterdam Dordrecht D. H. MöllenkampA. Bax C. JannemanG. Pors W. RoozenburgA. Bakker X J. AnimoJ. v. d. Wall X A. HagenaarsD. Meijers 20 J. de JongL. v. d. Sim® 20 M. de Boer—H. G. yanJ7t X W. de Warle—A. C. de Wit x J. Zurel—G. Huisman 0_2 P. RoozenburgJ- ilu 20 Voorloopige uitslag g_2 X Hangpartijen. Vermoedelijke uitslag 14—6. f j Dinsdag had te Den Haag een ontmoeting plaats tusschen de Haagsche Dam Sociëteit en het Residentie Damgenootschap voor de hoofd klasse-competitie. De uitslag was: n ur j H- D. S.—R. D. G. G. Woudenberg—A. J. Ivens 1—1 L. Boas-J. Winkelman 1—1 G. Lammers—F. Bijk 0—2 C. C. J. DiederikW. C. v. Rooij afgebr. P. C. J. v> Zonneveld Jr.G. J. Bijlsma 11 C. P. v. OostveenM.G. Huegen 20 H. v. d. Veen—F. Berloth 2—0 F. de Groot—J. H. Brabers 02 P. GebelW. Hoekstra afgebr. P. Kleur Jr.H. E. Wiersma 11 Voorloopige uitslag 88 Vermoedelijke einduislag 1010. GEVONDEN VOORWERPEN Te bevragen bij de Rond, Binnensingel 197, partemonnaie. dir. H. B. S., Westhaven- kade, roode zakdoek met Inhoud. Boer, Smal le Havenstraat, rijwiel. Politiebureau, laars, paar dameshandshoe- nen, portemonmai met sleutels, fietsslot, bood- schappentasch, handschoen. Van Veen, Valeriusstraat 124, kelderwind en vijzel, de Bruyn, Rijkestraat 43, armband horloge. Hoogwerf, Koningstr. 3, bus vlees^h- waren. Mulder, van Kinisbergenplaats 1, da- mestaschje. diu Mortier, Ged. Biersloot 71, armbandhorloge. Bij het te Utrecht gehouden examen slaag de de heer J. Borstboom, alhier, voor net po- libie-düpttoma. VEEL LIEFHEBBERS. Naar wij vernemen, hebben zich ve r de functie van directeur van den gemeentelijken vleesohlcouiringi&dienist, tevens direoteurVA71 het te stichten nieuwe sla/dhtihuiLs te dam, waaronder ook Vlaardimgen ressortaent/ 45 sollicitanten aangemeld.. 3ji PRIJSUITREIKING. De prijsuitreiking aan de winnaars van de Floralia-tentoonstelling 1937 var de afdeeling Vlaardingem en Vlaard.Ambacht van den Volksbond tegen drankmisbruik zal plaats hebben op Zaterdag 6 November a.s., des middags om 4 uur in de zaal „Excelsior", VAN VRACHTAUTO GEVALLEN. De 7-jarige B. v. d. P. viel in de bocht Sta tionstraatZomerstraat van de me'.kvraeht- auto van zijn vader en bleef bewusteloos lig gen op de straat. Dr. Dwarshuis constateerde kneuzing aan den onderkant van den rug. Het ventje is per auto naar zijn woning gebracht. Een tweede jongen, die eveneens van den auto viel, kwam met den schrik vrij. De jongens waren tegen het verbod van den bestuurder in, op de bussen in den wagen geklomnen, BURGERLIJKE STAND, GEBOREN. Helena A., d. v. H. van der Kamp en A. Sticka, Dwarsbleekstr. 9; Wouter, z. v. W. van Haften en H. J. Wapenaar, Rontgenstr. 54; Theodora Maria Suzanna, d. v. J. Hollen- berg en T. Kramer, Markt 28; Hil'egonda Jorina, d. v. K. van Vugt en H. J, Smith, De Ruijterstraat 58. OVERLEDEN. Anie Daniel Hartman, oud 64 jaar eohtg. van M. Fleijsier, Oosthavenkade 81; Aaltje van den Berg, oud 82 j. echtgen. van K. Poet, v. Schravendjjkplein 80; A lid a van west, oud 97 j. wed. Van P. Vensteeve, Rijkeatraat. 1L GRONDAANVRAGE Bij B. en W. is ingekomen een verzoek van C. v. d. Wilt en P. Sneep, bouwondernemers te Schiedam, om een perceel gemeentegrond in erfpacht te mogen bekomen aan de Zuid zijde van de Handelstraat, begrensd ten Oos ten door den erfpachtsgrond van de N.V. Bouwmaatschappij Vetteoord en ten Westen door dien van D- van Noordennen, breed 22 meter langs die straat en ter beschikbare dlLpte COM>iïssieVERGADERINGEN GEMEENTERAAD Ged. Staten van Zuid-Holland hebben het bedrag van de vergoeding voor de leden van den Gemeenteraad voor het bijwonen van ver gaderingen van de afdeelingen van den raad en van door den raad benoemde commissiën, met ingang van 1 Augustus 1937 vastgesteld °P 1,50 per lid, per vergadering, daarbij bepalende, dat voor het bijwonen van meer bijeenkomsten van hetzelfde college op den zelfden dag slechts een vergoeding zal wor den genoten. BINNENGEKOMEN In de Vulcaanhaven zijn binnengekomen c;° s.s. Vredenburg met 10.450 ton erts, Astrée om 3000 ton kolen te laden; Dioné om 3200 ton kolen te laden; Maasburg met 10,700 ton erts; Humber Arm om 700 ton kolen en Argonne om 3000 ton kolen te laden. VERLICHTING LOPIKERSTRAAT. De „lichtcommissie van de Lopikerstraat" heeft een ledenvergadering gehouden, zulks naar aanleiding van het feit, dat de gemeente een nieuwe voorwaarde aan de vergunning had toegevoegd, waardoor de door hen aange brachte verlichting in de knel kwam, zonder dat de gemeente zich bereid toonde, het mate riaal van deze verlichting, dat gezamenlijk door de winkeliers was aangekocht en aan gebracht, over te nemen. Hierover werd een hartig woordje gesproken en het slot was, dat de leden aan de commissie opdracht verleenidlea alsnog met B. en W. in overleg te treden, om deze duistere zaak tot meer helderheid tn brengen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1937 | | pagina 2