.0# n mmmm DE GLAZEN TREIN. ZATERDAG 30 OCTOBER 1937 DE SANEERING VAN HET SLAGERSBEDRIJF. Mogelijk 'geworden door een privaat rechtelijke overeenkomst GELUKKIG INITIATIEF VAN DEN KATHOLIEKEN VAKBOND. N. V- STADION FE YENOORD. PRINSES THEATER VERNIEUWD. Bij gelegenheid van het 20-jarig bestaan. BIOSCOOP-NIEUWS „MACONOLDE". ROTTERDAMSCHE RECHTBANK. CINEAC. CHOPIN-MATINEE IN ROTTERDAM. VERSTEKELINGEN. KINDEREN .VAN ONS yOLK", Vincent Berghegge jubileert bij den „R. K. Zuider Tooneel- kring". RECHTSPOSITIE VAN HET POLITIE- PERSONEEL. PLOTSELING DOOD. ALARMINRICHTINGEN VOOR DE POLITIE. Gisteren met de plaatsing begonnen. VONDEL-HERDENKING VOOR DE R. K. SCHOOLJEUGD, Niet op Woensdag 17 November, maar, op Maandag 8 November a.s. Tevens is ons gevraagd 'er' aêsanaaïTTrnp te vestigen, dat de toeloop van leerlingè#ï56 groot is, dat er voor volwassenen wel gééia plaats zal zijn. T, COLLECTE KINDERUITZENDING OP ALLERHEILIGEN. DEZE week is de saneeringacom- missie in den vleeschhandel ertoe overgegaan eenige minimum* prijzen voor den verkoop vast tö stellen en de slager, die zich daaraan niet houdt, of door cadeaux of hooger dan toegestane kortingen deze tracht te ontdiiiken, wordt beboet,, „De slagers moeten zichzelf zien te hel pen!" Dit was vrijwel de algemeene tendenz, welke te beluisteren viel op in de laatste tijden gehouden massale vergaderingen van betrokkenen bij den vleeschhandeL En ein delijk, na een periode van moordende con currentie, van steeds stijgende rundvee- en varkensprijzen en terugloopend vleeschver- bruik, hebben de slagers van Rotterdam op zeer miniem percentage na een privaatrech telijke overeenkomst geteekend, die de hoop op een gezonder bedrijf weer zal wettigen. Tot die overeenkomst zijn ook de grossiers toegetreden. Ook zij voelen het minder vleeschverbruik, dat in sommige gevallen tot de helft teruggeloopen is, aan den lijve. Hun bedrijven zijn meestal op grooten om zet ingesteld, geen wonder dan ook, dat zij bij de huidige situatie hun volle medewer king verleenen, om een gezonder basis voor de Rotterdamsche slagers te scheppen. We meenden in den tegenwoordigen stand van zaken aanleiding te zien, eens te gaan praten met den heer T. J. M. van der Heij den, voorzitter van de R. K. Slagerspa- troonsver. „St. Laurentius" en tevens voor zitter van de saneeringscommissie, die gaar ne bereid was ons een en ander mede te deelen. „Er zijn reeds berichten in de pers ver schenen over door de commissie genomen besluiten", zeide hij, „maar zij geven in zooverre een scheeve voorstelling van za ken, dat geen enkele slager, ook al komt hij zijn verplichtingen niet na, van de leve ring van vleesch verstoken zal blijven. Wat wij wenschen is saneering, zonder evenwel het wapen van boycot te hanteeren". En de heer van der Heijden vervolgde: Vroegere poging 'mislukt. De idee van een saneeringscommissie is ook in den vleeschhandel niet nieuw. Reeds jaren geleden hebben de slagersorganisaties de saneering eens ter hand genomen, maar zij is toen op een dood spoor geloopen. Zij berustte niet, zooals thans het geval is, op privaatrechtelijken grondslag, maar op een onderlinge overeenkomst, welke tusschen de slagers- en de grossiersorganisaties was ge troffen. We mogen niet zeggen, dat er geen suc cessen geboekt werden, maar de mislukkin gen bleven evenmin uit, vooral juist omdat bij niet naleving van de genomen besluiten, de grossier voor boeman moest spelen en bij herhaalde overtreding niet meer mocht le veren. Werd zoo*n maatregel genomen, dan bleek ftij een even onverwacht als ongewenscht effect te hebben, waar de grossier de dupe van werd en de collega's niet mee gebaat waren. De aldus geboycotte zag kans, zijn vleesch uit andere steden, zooals Gouda en Den Haag, te betrekken. Toen dit bij één slager goed ging, kwamen er meer deser teurs. De grossiers zagen den eenen klant na den anderen verdwijnen. Het was dan ook niet te verwonderen, dat daarop de samen werking struikelde. I De nood drong. Maar de toestand werd den laatsten tijd bijna hopeloos. En ik mag gerust zeggen, dat het vooral het bestuur van „St. Laurentius" is geweest, dat middelen heeft overwogen om een eind aan de impasse te maken, waarin de slagersbedrijven meer en meer waren geraakt. Mede door de verminderde koopkracht van het publiek, verminderde het verbruik geweldig, terwijl er niettemin hoe langer hoe meer slagerijen bij kwamen- Het bestuur heeft contact gezocht met den bondsdirecteur, den heer van Eden, die dat kunnen we gerustzeggen zoo'n beetje de geestelijke vader is geweest van de ordening in het vleeschwarenbedrijf. De heer van Eden gaf den raad een pri vaatrechtelijke overeenkomst te ontwerpen, zooals die reeds voor kleinere plaatsen was bedacht. Bij voldoende medewerking moest het niet onmogelijk zijn, hiermee ook te Rotterdam iets te bereiken. Wij hebben toen contact gezocht met de andere slagersorganisaties en met de gros siers, omdat, wilde er iets bereikt worden, alle belanghebbenden bij de privaatrechte lijke overeenkomst moesten worden geïnte resseerd. j Verheugende medewerking. Nadat de besturen voor de plannen rijp waren, is er een massale vergadering be legd, waarop gelukkig reeds 300 handtee- keningen werden verkregen. Ook de niet aanwezigen zijn daarop bewerkt geworden, met het verheugend resultaat, dat ongeveer 99 pet. van het aantal Rotterdamsche slagers geteekend heeft. v Spoedig daarop is een werkreglement sa mengesteld en als basis gold, dat de souve- xeiniteit van geen enkele vereeniging mocht geschonden worden. De vijf samenwerkende organisaties we zen elk een lid in de saneeringscommissie aan, met vrij mandaat, terwijl werd bepaald, dat een besluit van de commissie eerst gel dig was, wanneer het unaniem werd geno men. Men benoemde mij, aldus de heer van der Heijden, tot voorzitter. Het algemeen belang num mer één. In het algemeen kan dit gezegd worden: bij het nemen van besluiten wordt het al gemeen belang voor oogen gehouden en alles wordt werkelijk op een goudschaaltje afgewogen. Want we willen niemand du peeren, al kan natuurlijk niet met alle on dergeschikte belangetjes rekening worden gehouden. Doch we mogen b.v. de zeer spe ciale belangen van de z.g. volksslagerijen in ae volkswijken niet uit het oog verliezen. De commissie heeft zich het eerst bezig gehouden met de bestrijding van de oneer lijke concurrentie. Men beleefde o.m den onzuiveren toestand, dat bij oploopende markt verschillende slagerijen reclame maakten met „afslag". De commissie ziet gaarne propaganda voor meer vleeschver- V its* Waar de zaken op hun kop staan. - Een kijkje in het inwen dige van den glazen- trein, waarmede een rondreis door Enge land wordt gemaakt. Bij de afwerking van het interieur werd van alle mogelijke soorten glas gebruik gemaakt. bruik, maar daarbij mag niet aan de colle ga's afbreuk worden -gedaan. Tegen naams- aanduiding van de waren en vermelding van de prijzen, door middel van strooibiljet ten of advertenties, heeft de commissie geen bezwaar. Daarin wordt de slager dus vrij gelaten. Maar verdere toevoegingen moeten eerst aan het oordeel van de commissie wor den onderworpen. Uit den aard der zaak komen er te dien aanzien nog wel conflicten voor, dikwijls voortspruitende uit verkeerde interpretatie, maar meestal is een waarschuwing reeds voldoende. Zoo noodig wordt een voorwaar delijke boete opgelegd, waarbij het niet te doen is om de boete, doch om te demon- streeren, dat er een overtreding is begaan. Voorts heeft de commissie een besluit ge nomen om het cadeaustelsel tegen te gaan, dat nu niet langer gehandhaafd kan blij ven. Eveneens is aan het kortingsstelsel paal en perk gesteld. Twee procent is evenwel toegestaan voor controle. Voor 10 borns mag dus wel 20 cent worden terugbetaald, doch niet b-v. een rookworstje worden gegeven. De prijsregeling. Een heel voornaam punt ten aanzien van de saneering is de prijsregeling geweest. Hier waren vele moeilijkheden te overwin nen, omdat er in de slagerijen betrekkelijk veel verschillende kwaliteiten bestaan en niet iedere wijk dezelfde behoeften heeft. Dinsdag is de commissie het echter eens geworden over de prijzen voor enkele ar tikelen van uniforme kwaliteit, zooals spek, rundvet, reuzel, doorregen varkenslappen en-vette varkenslappen. De commissie meen de, dat iedereen daarmee gebaat zou zijn. Sommige slagers volgden: nu de taktiek, hun artikelen niet te prijzen, wat de moge lijkheid van onder den vastgestelde^ prijs verkoopen weer verhoogde. De commissie heeft daarop een aanvullend besluit geno men, dat de bovengenoemde artikelen, als ze ten verkoop gereed liggen, van den vast- gestelden prijs moeten zijn voorzien. In enkele andere artikelen worden de slagers vrijgelaten, zooals gedraaid rundvet, maar voor mooi niervet b.v., waarvoor de slager zelf 80 cent per kilo moet betalen, moet hij minstens 50 cent per pond reke nen. Met het vrijlaten van den prijs voor som mige producten willen wij ook bereiken, dat de menschen zelf ongeveer kunnen uitma ken, welke kwaliteit zij krijgen. Het ligt nog niet in de bedoeling aan de andere vleezen te beginnen. Daarover is het lastig eens worden door de verschillende kwaliteiten. De situatie in Rotterdam is veel moeilij ker dan in andere plaatsen, waar men ook een privaatrechtelijke overeenkomst heeft getroffen of zal treffen. Om maar een voor beeld te noemen: Den Haag telt hoogstens 4 of 5 pet. volksslagers, Rotterdam daaren tegen wel 30 pet. De achteruitgang in het vleesch verbruik. En om een voorbeeld te geven van den achteruitgang in het vleeschverbruik: zeven a acht jaar geleden was het normaal, dat voor de stedelijke consumptie werden ge bruikt ongeveer 1000 koeien en 1600 a 1700 varkens. Dat is nu teruggeloopen tot 400 koeien en 700 varkens. Geen wonder, dat er onder de slagers wier aantal nog ver meerderde groote armoede ontstond. Dit heeft er toe meegewerkt, dat zij bijna alle maal tot de privaatrechtelijke overeenkomst zijn toegetreden. En ik mag mij gelukkig prijzen, aldus de heer van der Heijden, dat onze katholieke organisatie bij deze regeling zoo'n goed figuur heeft geslagen. Minstens 97 a 98 pet. van de slagers zijn met deze maatregelen gebaat. Natuurlijk is het slechts een klein stapje in de goede richting en alles aan banden leggen gaat niet, omdat er gezonde concur rentie moet blijven, ook ter wille van het publiek. Het vleeschverbruik moet in ieder geval gestimuleerd worden door goede re clame. Het ligt ook geenszins in de bedoe ling het vleesch duur te maken, doch wel om het met een gezonde prijsregeling zoo goedkoop mogelijk onder de meAschen te brengen. Ik mag gerust zeggen, zoo besloot de heer van der Heijden, dat de commissieleden zon der uitzondering met hart en ziel voor het algemeen belang arbeiden èn zelf de con trole ter hand hebben genomen. En komt er een ernstige overtreding, dan zal zoo gauw mogelijk een proefproces in kort ge ding worden uitgelokt. In de algemeene vergadering en van aandeel houders A en B, werden de jaarstukken, als mede balans en verlies-, en winstrekening met algemeene stemmen goedgekeurd en het be stuur décharge verleend. Tegenwoordig waren 17 aandeelhouders vertegenwoordigende 223 aandeelen A en 2000 aandeelen B. Het Prinses Theater aan den Schiedamsche- weg bestaat 20 jaar. En de voortvarende di recteur de heer A. Chermoek heeft deze ge legenheid aangegrepen om zijn theater te restaureeren. Het theater ziet er keurig uit en dit is heel begrijpelijk want Pieter den Besten is er verantwoordelijk voor geweest. Met een jubileumvoorstelling is gisteravond een nieuwe periode ingeluid. De humorist John Kloos, die ook een beetje jubileerde, want hij maakte tien jaren geleden in het zelfde theater zijn debuut, heeft namens het talrijke publiek een hartelijk woordje gespro ken tot den heer en mevrouw Chermoek, die op het podium moesten verschijnen en spon taan en langdurig zijn toegejuicht. Namens het hoofdbestuur van den Ned. Bioscoopbond, wiens vice-voorzitter en di recteur mede aanwezig waren, heeft gespro ken de heer André de Jong, voorzitter van de afdeeling Rotterdam van den Ned. Bioscoop bond. Ook het personeel van het theater liet zich niet onbetuigd. Het programma van den avond was bijzon der goed verzorgd en de „Drie schattige meisjes" vielen bij het publiek zeer in den smaak. Een feest in Pschorr heeft den avond be sloten. Er was -een schat van bloemen gezonden. Het Colosseum vertoont deze week twee hoofdfilms, waarvan „Duirf te leven" voor de pauze diraait en „Zoologica" in de tweede helft. In de film „Durf te leven" is Joan Craw ford het verwende Amerikaamsche meisje, dat alles heeft en kan krijgen, wat haar hartje begeert. Op een reis met heit jadht van haar vader belandt zij in Griekenland, waar zij den Ter Terry O'Naiïl (Brian Ahenre) ontmoet, een eenvoudige hardwerkende oudheidkun dige. Ofschoon het gegeven van de film' niet nieuw meer is het schatrijke meisje trouwt trots alle meilijikheden den armen eenvoudi- gen jongeman worden de rollen op fijne wijze vertolkt, waardoor de film meer dan voldoet. De acteurs Heinz Ruhmann, Theo Lingen en Hans Moser garamdeeren na de pa.uze een amusante film. Speciaal Ruhmann. als student Toni heeft er pech, alles mislukt tot ergernis van zijn oom. Terwijl zijn huisknecht Theo Lingen, die hem hij alle proeven de behulpzame hand biedt, alles altijd gelukt, kan Toni maar niet slagen om aan de verlangens van zijn oom en toekomstige schoonvader te voldoen. Door een vergissing treedt hij een avond op in een circus als leeuwentemmer en denkend, dat hij geen echte leeuwen voor heeft, speelt hij die rol meesterlijk, waardoor hij dan ook de toestemming krijgt zijnoam en schoonvader die directeur van het circus is, om de dochter te huwen. Het is een vermakelijk programma, dat wij aan bezoekers boven 18 jaar aan kun nen bevelen. Een rijk en variearend programma wordt deze week in de Harmonie Bioscoop geboden. Zooals, gewoonlijk werd begonnen met het wereldnieuws op ruime schaal in beeld te brengen, gevolgd door een koddige teeken- film die ieders lachspieren in beweging brengt. De hoofdfilm, waarin Warner Oland en Boris Karloff de hoofdrollen o.i. zeer goed spelen is getiteld „Charlie Chan in de da opera". De inhoud komt hierop neer, dat de zanger Gravefflle, waarvan verondersteld wordt dat hij een gewéidadigen dood in de ,,Branden"-opera zal hebben gevonden, als waanzinnige op nieuw de opera weet te be reiken en zonder incidenten van beteekenis den Mephisto-rol overneemt. Gebeurtenissen achter de coulissen geven aanleiding tot verdenking van een dubbele moord, doch dan toomt Oharlie Chajn, (War ner Oland) zijn knap speurderstalent en weet het geebele raadsel te ontwarren. Na de pauze volgt nog de film „Golid'dlg- gens", waarin Diok Powell, Joan Bloiideil, Victor Moore e.a. de hoofdfiguren zijn. Doordat de liefde in deze film tevens een groote rol vervult (hierdoor worden gevrees de onheilen voorkomen) is het geheel een in gewikkelde historie. Volwassen personen kun nen van een gezeiligen avond verzekerd zijn. Morgenavond om half 9 komt in de St. Jo- zefgezelien Vereeniging, Stationsplein 10, voor de Mannencongregatie van de Olde het gezel schap Tholen en v. Lier met een non Stop Re vue. Voor verdere bijzonderheden zie annonce voorkomende elders in dit blad. Een motorfiets aangereden. De 24-jarige garagehouder T. H. van V. uit Delft had in den avond van den 17en Augus tus op den Rijksweg onder Overschie een motorfiets, bestuurd door den chauffeur T. Kooiman, met de door hem bestuurde auto aangereden, tengevolge waarvan Kooiman en zijn vrouw, die op de duo zat vrij ernstige kwetsuren haddén opgeloópen. Verdachte beweerde, dat de motorfiets niet voorzien was van een rood achterlicht, waar door hij, toen hij moest dimmen voor een te genligger, de motorfiets niet had gezien. Het blijkt, dat verdachte na de aanrijding is door gereden en dank zij de activiteit van een stu dent, die zijn nummer noteerde later opge spoord is kunnen worden. Verdachte spreekt tegen, dat hij is door gereden. Hij is dadelijk gestopt en stond op ongeveer vijf meter van de plaats van het ongeval stil. Verdachte heeft toen gewacht tot er hulp was komen opdagen en eerst toen is hij doorgereden. De president: O ja, u kunt geen bloed zien? Het O.M.: Maar verdachte kan het wel la ten vloeien! De chauffeur T. Kooiman verklaart, dat hij na het ongeval geèn auto gezien heeft. Vol gens getuige moet, toen hij uit Rotterdam vertrok, zijn achterlicht gebrand hebben. De echtgenoote van den vorigen getuige verklaarde zeker te weten, dat zij op haar mantel was gaan zitten, zoodat deze niet voor het achterlicht gehangen heeft. Het O.M. waargenomen door mr. H. A. J. Reumer merkte in zijn requisitoir op, dat ver dachte zich niets van het ongeval heeft aan getrokken, maar getracht heeft er stilletjes tusschenuit te knijpen. Naar het inzicht van het O.M. verdient verdachte een strenge straf en deze is ook gewenscht met het oog op dé generale preventie. Het O.M. eischt tegen ver dachte een gevangenisstraf van 4 maanden, benevens ontzegging van de bevoegdheid om motorrijtuigen te besturen voor den tijd van 1 jaar. Uitspraak 12 November. Uitspraken. De rechtbank heeft veroordeeld: A. K., 27 jaar, schipper te Schiedam, re cidivist, wegens diefstal van een portemon- naie met geld uit de kleeding van J. E. de Haan, die deze aan het Schie-Schiekanaal had neergelegd, ten einde te gaan zwemmen, tot 6 maanden gevangenisstraf. E. J. B., 27 jaar, loodgieter, wegens dief stal van ongeveer 40 K.G. lood van in aan bouw zijnde panden te Vlaardinger Ambacht, tot 3 maanden gevangenisstraf. C. B., 42,jaar, loswerkman te Geervliet, gedetineerd, die terechtgestaan had ter zake van brandstichting in de door hem bewoon de woning, werd vrijgesproken. Deze week maken we kennis met den „artistieken" aanleg van niemand minder dan Popeye the sailor. Op iets als Mont- martre heeft de bohemien zijn atelier ingericht, waar hij zich met hart en ziel aan de schoone beeldhouwkunst wijdt. Niets zou dan ook de vredige atmosfeer van dit arbeidzaam kunstenaarsleyen hebben kunnen verstoren, had niet de kleine spinazie-vriend eéïi 'deel van zijn werkplaats ontruimd voor den schilder Bluto, die de schilderkunst als de eenige „ware" kunst beschouwt en der halve aanstonds met Popeye overhoop ligt. Ze beginnen alvast eikaars beelden en schil derijen tergend systematisch te vernielen en geen spaander zou zijn overgebleven, was niet op het kritieke moment Olive Oil geko men om zich te laten vereeuwigen. Zoo aar dig als deze teekenfilm, zoo interessant is de documentaire, welke deze week werd gewijd aan de vischvangst en niet de jacht op snoek of baars, maar op het „grootere wild" van de zee, de zwaardvisch en de dolfijn. Onder de actualiteiten nemen de feestelijk heden weer een zeer voorname plaats in. De viering van het 23ste jeugdfeest op het Roode Plein te Moskou, het twaalfjarig bestaan van de Italiaansche politie, de happy landing" van de koene Jean Batten na haar record vlucht Australië-Engeland. In dit verband voelen we des te pijnlijker den dood van de bemanning van de „Specht", waarvan Ir. Steenbergen te Bandoeng onder groote be langstelling werd ter aarde besteld. Verder zien wij den val van Gij on, het laatste bol werk der regeering in Asturië en den ver woeden strijd in het Verre Oosten. Ten slotte het laatste nieuws uit onze Oost en eenige snapshots van den jeugdigen biljart-virtuoos te Waalwijk. Jan Smeterlin zal voor zijn vertrek naar de Vereenigde Staten, waar hij wederom een zeer groote tournee zal maken onder auspi ciën der concertdirectie Johan Koning, slechts een enkele Chopin-matinee geven in Rotter dam, en wel op Zondagmiddag 7 November a.s., in de Doelenzaal. Met het Engelsche s.s. „Barrhill" zijn in onze haven uit Gdynia als verstekeling aan gekomen de 24-jarige Rus R. R., de 20-jarige Rus Z. S. en de 35-jarige Argentijn K. fc>. Zij zijn ter beschikking gesteld van den V reemdelingendienst. De Rotterdamsche R.K. Zuider Tooneel- kring heeft gisteravond zijn artistiek-leider, Vincent Berghegge, in de gelegenheid ge steld waardig te jubileeren. Want er was voor de viering van dit jubileum, gezien ook de talenten van de kringleden, kwalijk een betere keuze denkbaar dan Anton Coolen's „Kinderen van ons volk", waarin de feeste ling de rol van Pastoor Vogels vervulde. Ja, ook gezien de talenten van het spelend ensemble van den R.K. Zuider Tooneelkring. Het kan natuurJijk zijn, dat dit spel van stoerheid en bewogenheid hun speciaal ligt, maar al weten we dat opvoering van werk, hetwelk andere temperamentnuances vraagt, tot minder tevredenheid zou kunnen stem men, dan nog durven we met gerustheid te verklaren, dat de kring zich met de beste amateurclubs meten kan. Wat wel voor een zeer groot deel aan Vin cent Berghegge te danken moet zijn, die in deze spelers buitengewoon gewillig en kneed baar materiaal blijkt te bezitten. De wijze, waarop hij stemmingen wist te bereiken en de groote dramatische scènes voor te berei den, dwong bewondering af. Hoe juist wist hij zijn personen te kiezen! Maar ook hoe voortreffelijk zeer vaak wisten de acteurs en actrices zijn bedoelingen weer te geven. Het geheel dwong ons respect af. Wat een zeer voornaam ding is: hier von den we eenheid en evenwichtigheid. Hoe nobel en voldragen, een acteur van professie waardig, Berghegge zich in de actie inscha kelde, toch had hij weten te bereiken, dat hier van geen „sterrenspel" gesproken kon worden, omdat hij de anderen tot bijna even waardige tegenspelers had gekweekt. Dit te bereiken is op zichzelf al een verdienste en alleen mogelijk, als men in vol vertrouwen alle macht in handen legt van hem, die alleen in staat is alles te overzien en daardoor zijn bedoelingen tot uiting te brengen. Wat zullen wij verder nog personen noe men? Er was eenig verschil in talent merk baar, zeker, maar door uitstekende studie en volgzaamheid waren de zwakkere steeën be hoorlijk weggewerkt. Dit stuk, in déze vertolking, verdient zéker ook in andere plaatsen te worden gegeven. Dat is cultuur en kunst, als men het van een amateurclub maar wenschen kan. Na afloop vond nog een speciale huldiging van Vincent Berghegge plaats. Huldiging Vincent Berghegge. Allereerst sprak de voorzitter, de heer J. v. Bastelaar, die in den heer Berghegge voor al den eminenten regisseur huldigde en tevens als „Neerlands katholiek acteur". Spr. hing den jubilaris 'n grooten krans om en bedacht mevr. Berghegge met een bouquet bloemen. Vervolgens voerde de moderator, Pastoor J. C. Vijverberg, het woord, die met dank baarheid het oogenblik memoreerde, waarop hij den heer Berghegge als regisseur van den kring aanbeval. „Wat ge van onze Roomsche Zuiderlingen gemaakt hebt, is werkelijk be wonderenswaardig. Het is vooral met liefde, dat ge u geeft aan het katholieke tooneel te Rotterdam. Daarvoor mijn dank!" Spr. over handigde den heer Berghegge een cadeau onder couvert, vergezeld van een album met de namep der gevers. De heer Berghegge, die inmiddels in een gaarde van bloemen was komen te staan, heeft bewogen woorden van dankbaarheid gesproken, den speelsters en spelers voor hun volgzaamheid en opoffering dank gebracht en bijzonder in de dames Ali v. d. Weyden (moe der Verberne) en Miep Broeders (Marie) de club gehuldigd voor het spel. J. E. Op 26 October 1937 hebben de commissiën van overleg voor de hoogere ambtenaren van de Politie en voor het agentenpersoneel ver gaderd ter bespreking van het ontwerp van een Verordening tot wijziging van de op 30 December 1935 vastgestelde, doch in ver band met de tegen den inhoud bij hooger bestuur gerezen bedenkingen nog niet in werking getreden Verordening regelende de Politie. Omtrent de bepalingen van deze wijzi gingsverordening is in beide commissies al- geheele overeenstemming verkregen, zij bet ook, dat sommige vertegenwoordigers van organisaties zich met enkele voorschriften slechts hebben vereemgd uit overweging, dat aan de betreffende wijzigingen, nu de VLl" nister van Binnenlandsche Zaken deze blijkt te eischen, toch niet zal zijn te ontkomen. Vanmorgen is de 30-jarige broodbezorger J. v. d. Schoor, gewoond hebbende in de Ra nonkelstraat terwijl hij m de Verschoor straat bezig was met klanten te bedienen, plotseling in elkaar gezakt en aan een hart verlamming overleden. Het lijk is per auto van den GOD- overgebracht naar het zie kenhuis aan den Coolsmgel. We hébben reeds vaker gezegd, dat Rot terdam meer en meer de allures van een me tropool gaat aannemen. De Rotterdammer ziet dat gaarne, al is hij minder chauvinist als b.v. een Amsterdammer. De Rotterdam mer scheldt graag op zijn stad, maar in hart en nieren heeft hij haar lief. De binnenstad heeft er nu een nieuwigheid bij gekregen, om de idee van wereldstad nog te vergrooten. Wat wij op het oog hebben, is» steden als New York, Berlijn en Londen waar dig. We bedoelen de automatische alaimtomch- tingen voor de poltie, die fantastische toe komstvisioenen voor oogen tooveren van ner veus flikkerende roode lichtjes, haastig ijlen de leden van Hermandad, jakkerende auto's met politioneele stormtroepen en een. flinke do sis sensatie. Of het in Rotterdam zoo'n vaart zal Ioopen gelooven we niet. Het gaat er bier Goddank nog altijd minder emotioneel toe, dan h.v. ini Amerika. Maar in ieder geval: gisteren, Vrij dag, zijn in verschillende deelen van de stad,' o.a. op den Goudschesimgel hoek Boezemsin gel, alarminrdchtingen geplaatst. Ze zien er uit als een verkeerspaaltje met een bovenlicht als van eene vuurtoren. Is er politie-assistentie noodüg, dan worden er licht signalen gegeven en is er toevallig een poli tieagent in de buuirt, dan begeeft hij er zich naar toe en informeert telefonisch, waarmee hij van dienst kan zijn. DeD rest kan men zich gemakkelijk begrijpen. De plaatsing van deze aJarmiinrlchtingen. is het gevolg van een eenigen tijd geleden door den Gemeenteraad genoomen besluit, in de binnenstad worden er nu zeventien ge plaatst doch mettertijd krijgen ook de buiten wijken een beurt. Er was gistermiddag al heel wat publieke belangstelling voor het „paaltje". Vooral de jongere generatie Met zich niet onbetuigd, Hoe lang deze toestaat, dat het zijn blinkende Zondagsche pakje behoudt, zal nog moeten worden afgewacht. Zooals wij gisteren hebben medegedeeld heeft de Katholieke Kring op verzoek van eenige R.K. schoolbesturen voor de R.K. schooljeugd een alleszins waardige Vondel herdenking georganiseerd. Men verzoekt ons echter mede te deelen, dat de opvoering van den „Gijsbrecht van Amstel" niet zal worden gegeven op Woensdagmiddag 17 No vember, maar op Maandagmiddag 8 _No- vember a.s. '-égqo Het bestuur van de Katholieke Kinderuit- zending schrijft ons: Maandag a.s. zullen °P straat weer de bus sen rammelen van de jaarlijksdhe collecte voor de zwakke kindertjes onzer stad. Toen in het jongst verleden, kreten klonken als van. „Botterdam in de branding" en „ster vend Botterdam", is er misschien weinig aan gedacht, dat door de slagen van het noodlot onzer havenstad wel het pijnlijkst gekneusd, werd, onze zwakke en behoeftige jeiugd. Later hoorden wij als een verademing da leuze van „herlevend Rotterdam". Laat ons hopen, dat van een herleving het eerst onze zwaar gehavende stadsjeugd zal mogen profiteeren. Helpt dan Maandag het verzwakte en hulp behoevende kind en uw goede daad Zegen af roepen over uw arbeid, uw zaken en... uw eigen gezin! JAKOB SMITS IN BOYMANS. Naar wij vernemen hebben de Ministers vari Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen van Nederland en België, Prof. Dr. J. R. Slotemaker de Bruine en Julius Hoste het eere-voorzitter- schap van het eere-comité voor de Jakob Smits-tentoonstelling aanvaard. Ook de Bur gemeesters van Antwerpen en Moll, benevens talrijke autoriteiten op kunstgebied in Neder land en België hebben daarin zitting genomen, Niet minder dan elf zalen, aanvangende bij de groote hal, zijn voor deze uitgebreide ten toonstelling van 250 werken van den meester ontruimd. Een catalogus, die vele personalia bevat en met talrijke reproducties versierd is, is in voorbereiding, Een overzicht van de massale bijeenkomst op het Forum Mussolini te Rome op Donderdag j.l. tijdens de rede van Mussolini ter herdenking van den fascisten-opmarsch naar de hoofdstad van Italië.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1937 | | pagina 2