VLAARDINGEN. DINSDAG 2 NOVEMBER 1937 KATH. ACTIE VOOR GOD. .Werkplan van de Algemeene R.K. Li Propagandaclub. „HIJ HAD 'T NIET KLEINER" Wanneer het goede hart meer spreekt dan het verstand. R.K. BOND v. HANDELS-, KANTOOR- EN WINKELBEDIENDEN. WERKLOOZEN SPAARDUITJES ONTFUTSELD. OPBRENGST COLLECTE. R. K. BEGRAAFPLAATS CROOSWIJK. MACONOLDE. NEDERLANDS CHE JAPONNEN. CONVENTIE, Non-stop-revue van Tholen en Van Lier. ZILVEREN JUBILÉ. ongevallen. DIEFSTAL VAN ELECTRICITEIT. GESLIPT. Gedeponeerd ten kantore van de Kamer van Koophandel. ROTTERDAMSCHE RECHTBANK. GEM. ARBEIDSBEURS. TEGEN IJZEREN PAAL OPGEREDEN. BURGERLIJKE STAND. HILLEGERSBERG. NIEUWBOUW VAN „LOMMERRIJK" GEOPEND. JUBILEUM BUITENSOCIETEIT „LOMMERRIJK". OUDE FUNDEERINGEN OPGEGRAVEN OVERSCHIE. IJSSELMONDE. KINDER ONDER ZAND BEDOLVEN EN BIJNA GESTIKT. AANGEREDEN. burgerlijke stand vlaardinger- SCHOONHOVEN. schietwedstrijden burgerwacht burgerlijke stand Hier volgt in korte trekken het plan van actie voor Rotterdam. 1. Novene in alle kerken en H. Mis in alle kerken met intentie: Dat de Katholieke Actie „Voor God" vrucht moge dragen. 2. Intensieve verspreiding van lectuur. Verzamelen van gegevens. 3. Spreekbeurten op de vergaderingen Van alle Katholieke vereenigingen. 4. Groote avond in De Doelen, Coolsin- gel op 26 Nov. a.s. Sprekers: rector H. J. Kui per met onderwerp: De Actie voor God in onzen tijd en Paul de Waard met onderwerp: Een legioen voor God. 5. Aanbrengen van verlichte teksten en symbolen op daarvoor geschikte punten. Wie deze actie financieel wil steunen kan zich vanaf heden als weldoener laten inschrij ven bij alle propagandisten. Het kost 1 voor ééns. Men verbindt zich verder tot niets. Men ontvangt dan het weldoenersdiploma en krijgt een uitnoodiging voor den grooten avond op 26 Nov. in De Doelen. Voor hen wordt een plaats gereserveerd. Men kan ook 1 storten op giro 74157 ten name van den heer C. Nijs te Vlaardingen met bijvoeging: „voor de Katholieke Actie „Voor God". Het weldoenersdiploma wordt dan toegestuurd. Ook vereenigingen, die ons financieel wil len helpen, kunnen hun bijdrage storten op bovenstaand giro-nummer. J. A. WOUTERS, Alg. voorzitter Alg. R- K. Prop. Club. In het midden van de vorige maand kwam bij den schilderspatroon H. G. aan de Water- loostraat een mijnheer de werkplaats binnen loopen, die heel amicaal deed, op den schil derspatroon toestapte met een „hallo Gerrit, hoe gaat 't met je". De schilderspatroon keek zeer verbaasd op want hij kende den man in 't geheel niet en hij deelde dit den be zoeker dan ook mede. „Je kent mij niet", zeide de bezoeker, „man je bent abuis, ik heet Rombach en heb zoo dikwijls met je samengewerkt op allerlei karweitjes". De schilderspatroon zeide zich dit niet te herinneren, maar vroeg tenslotte toch maar de reden van de komst. „Dat zal ik je vertellen" zeide de bezoe ker. Ik ben metselaar Rombach en woon op Delfshaven. Op het oogenblik heb ik een kar wei onder handen in de Lusthofstraat, al waar ik bezig ben met het zetten van tegels. Nu kom ik wat tegels te kort en wel voor een bedrag ad 2,60. Twee gulden heb ik wel in mijn zak en nu zou ik je 60 centen ter leen willen vragen, anders moet ik heele- maal naar Delfshavert, verlies daarbij veel tijd en 't werk moet vandaag af. Het goede hart van den schilderspatroon sprak meer dan zijn verstand en hij besloot den overigens toch onbekenden bezoeker 60 centen te geven, welk bedrag hij des avonds terug zou ontvangen. Edoch daar kwam de schilderspatroon tot de ontdekking, dat hij slechts een briefje van 25 in zijn portefeuille had. „O, dat is geen bezwaar" zeide Rombach, „ik wil het brief je wel even gaan wisselen". Vol vertrouwen overhandigde de schilders patroon het briefje aan Rombach en temeer omdat deze zijn rijwiel met metselaarsge reedschappen, op welk rijwiel hij ook was gekomen, in de werkplaats zou achterlaten. Rombach kwam echter met het wisselgeld niet terug. En toen deze des avonds om 9 uur zich nog niet had gemeld, volgde aangifte bij de politie, die gezien het opgegeven signa lement, terstond eenige verdenking had op een bekende van de politie n.l. den 31-jarigen werkloozen metselaar C. A. A. De man werd opgespoord en in zijn woning aangehouden. Toen A„ alias Rombach, eens aan den tand werd gevoeld, deed hij het zeer onwaarschijn lijke verhaal het bankbiljet verloren te heb ben en toen niet meer durfde terugkeeren bij den schilderspatroon. De politie heeft de vrijheid genomen dit niet te gelooven en hem overgeleverd aan den Officier van Justitie, temeer nog daar was komen vast te staan, dat A. ook bij andere menschen onder eenzelfde voorwend sel getracht had geld los te krijgen. In de groote zaal van het St. Rosalia-huis hield dezer dagen de afdeeling Rotterdam van bovengenoemden bond haar maandelijk- sche ledenvergadering. De vergadering werd geopend door den Voorzitter, die alle aanwezigen hartelijk wel kom heette, in het bijzonder den spreker van dezen avond, den heer A. Cornelis, bonds voorzitter. Met een toepasselijk woord werden vervol gens een zes tal nieuwe leden door den gees telijken adviseur pater Pfeil O.P. geïnstal leerd. Na behandeling der ingekomen stukken werd. o.m. mededeeling gedaan van het over lijden van een der leden voor wiens zielerust een kort gebed werd gestort. Vervolgens kreeg de heer Cornelis het woord voor het houden van zijn toespraak. De spreker zette op over zichtelijke wijze uiteen „Ons program van Actie", hetwelk ten doel heeft de maatschap- kelijke positie der bedienden te verbeteren. Geijverd zal worden o.a. aan de totstandko ming van publiek-rechtelijke bedrijfsorgani saties, het sluiten van collectieve arbeidscon tracten, een wettelijke regeling der vacanties en die van het handelsonderwijs. Dit pro gramma zou zeer zeker te verwezenlijken zijn, indien de ongeorganiseerde collega's door drongen waren van de noodzakelijkheid als lid der organisatie toe te treden. Met een krachtig beroep op de medewerking der leden, besloot deze spreker deze vlotte toe spraak. De voorzitter dankte zijn collega voor zijn Uiteenzetting en spoorde de leden aan de pro paganda krachtig te ondersteunen. Verkie zing van een bestuurslid kon niet plaats vin den, aangezien geen candidaatstelling was binnengekomen. De gisteren gehouden collecte ten bate van de Katholieke Kinderuitzending heeft 795 opgebracht. De maandelijkse!: o H. Mis op de R.K. Be graafplaats Crooswijk zal rjbrden opgedra gen op 4 November a.s. Een beunhaas achter slot en grendel. Vandaag is in het Huis van Bewaring in gesloten de 29-jarige schilder K. de J. die er zijn werk van maakte om werkloozen de laatste spaarduitjes te ontfutselen. Hij plaat ste namelijk in enkele bladen advertenties, waarin hij geld ter leen vroeg en als tegen prestatie zou hij dan voor werk zorgen. Op deze advertenties kreeg de beunhaas talrijke brieveni waaruit hij zijn slachtoffers koos. Hij liet de menschen bij zich komen en dan vertelde hij een schildersbaas te zijn met zeer veel werk. Verder was hij ook op zichte over tal van huizen en last not least had hij een nieuw zuiveringsprocedé voor huizen uitgevonden. De oplichter garandeerde den gegadigden voor langen tijd werk tegen een weekloon van 15 a 20. Maarvooraf moest hij wat geld hebben om zich schilders materiaal en spuiten te kunnen aanschaffen. Of bij een andere gelegenheid moest vooruit een be drag als borgstelling worden gestort. Van dit bedrag zou de schilder dan 5 per week aflossen bij het loon natuurlijk, dat was ver diend. De gegadigden werden wel aan het werk gezet, maar aan het einde van de week werd of heelemaal geen loon betaald of slechts een paar gulden. Aan aflossing werd natuur lijk heelemaal niet gedacht. De schilder had ongetwijfeld veel werk, maar dit was heel begrijpelijk, want hij nam alles aan tegen fantastische lage prijzen. Werken zonder loon, doet natuurlijk nie mand en de menschen bleven al spoedig weg. En omdat men nimmer geld zag volgde aan gifte bij de politie die tenslotte den lafhar- tigen schilder arresteerde wegens oplich ting. Voor zoover bekend is geworden heeft de hierboven gesignaleerde beunhaas op deze wijze vier personen opgelicht tegen bedragen varieerend tusschen de ft 75 en de 100. Maar ook nog twee andere reflectanten heeft bij bedrogen, Deze personen had hij namelijk aangenomen als compagnon tegen een borgstellig van respectievelijk 150 en 500 bedoeld als aandeel in de zaak. Eindelijk is echter door deze arrestatie aan het oplichtersbedrijf van de J. een einde gekomen. Maconolded.i. geen tooverformule, maar de afkorting van: Mannen-Congregatie van de Oldegaf Zondag in de St. Jozef-Gezel len-Vereeniging haar jaarlijkschen feestavond het batig saldo is voor ondersteuning van behoeftige leden waaraan Thqlen, van Lier, Kitty van Dongen en Jean Laforce in de revue „Extra Tijding" medewerkten. Tholen sprak namens het bestuur woorden van welkom, Al spoedig waren wij in het „Nieuwsbureau", alwaar men Spaansche be richten per kilogram verkocht. Montaigne be weert, dat de vrouw de natuurlijke vijand van den man is, maar in het liedje van de Julia met den Romeo viel hiervan niets te bespeuren. Het verjaardagsbezoek van de Familie Smit aan de Familie Janssen was koddig, maar vaak wat te overdreven. Een moeder liet haar robbedoes inslapen, want Pa maakte de sommen, het moderne meisje creëerde: Ik ben zoo, terwijl ik niet zoo ben en een Jonker meende het ernstig met de bloemen. In edel vischwater vischte Hein de Kikker, doch ving geen baars of snoek, maarhet publiek hengelde vroohjk in het refreintje mee een bakvisch in den vorm van Lucia v. d. Zalm. In een telefoon cel zagen wij Tholen in zes goede vermom mingen terwijl van Lier als omroeper wat nummers imiteerde van artisten. De bloemen werden begoten door mevrouw Spicht en mevrouw Kwebbel, met begeleiding van zang en „conversatie". De „Vier van Tholen en van Lier", brachten ons op het einde van den avond naar Montparnasse, liet ons het fiesschen-pierement van langen Jan hooren en tot slot een dans in maat meedeinen. De vertooning werd voor het publiek die zaal en balcon vulde, een feest van den gul len lach, die ook op het viertal uit het aether- gebied, aanstekelijk werkten. Als dank volgde een hartelijk en welge meend applaus. Na afloop lieten de Rhytm Kings zich in de bovenzaal hooren. Gisteren herdacht de heer L. J. W. M. Baur zijn zilveren jubileum bij de Rotterdamsche Melkinrichting, alwaar hij als jongste be diende zijn entrée maakte en zich 15 jaar geleden zag benoemd tot hoofd-boekhouder- procuratlehouder. Ten kantore van de N.V. is de jubilaris gistermorgen gehuldigd door de directie er vertegenwoordigers van de verschillende groepen uit het personeel, onder aanbieding van fraaie geschenken. Des middags recipieerde de heer Baur, van welke reeeptie een druk gebruik werd ge maakt. Woensdagavond om 8 uur zal hem door de Harmonie een serenade worden ge bracht aan zijn woonhuis, Schietbaanlaan 45. De 16-jarige L. Faassen, wonende Joubert- straat, is gisteren op den Derde Barendrecht- scheweg aangereden door een auto. Met een schedelfractuur en snijwonden is de jongen per auto van den G. G. D. overgebracht naar het ziekenhuis aan den Coolsingel. Vannacht is de 45-jarige S. Querido Mug, wonende Helmerstraat, in haar woning van de trap gevallen. Met een hersenschud ding en een rechterpols-fractuur is zij in het ziekenhuis aan den Coolsingel opgenomen. Het Haagsche Gerechtshof heeft overeen komstig den eisch van den procureur-generaal het vonnis van de Rotterdamsche Rechtbank bevestigd, waarbij de electro-technicus J. F. B. te Rotterdam wegens diefstal van electri- citeit werd veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf. De 25-jarige motorrijder, J. Bothof, wo nende Capelle a/d. IJssel, is gisteren op den Kralingenschen Weg met zijn motorrijwiel geslipt en gevallen. Met een hersenschudding is hij door een auto van den G. G. D. overge bracht «atrjl het ziekenhuis aan den Qool- singa? De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rotterdam verzoekt ons bekend te maken, dat de beschikking van den minister van Economische Zaken van 1 November 1937, no. 42055 J. A. N., Directie van Handel en Nijverheid, houdende de algemeen ver bindendverklaring van een ondernemers overeenkomst in het japonnen confectiebe drijf, in afschrift te haren kantoren is neder- gelegd. Zitting van 1 November. Uitspraken. De rechtbank heeft veroordeeld: J. v. d. K., 29 jaar, koopman, wegens mis handeling van den tolgaarder J. Swager, dien hij bij het passeeren van de tol op den weg van Gouda naar Bodegraven, in plaats van tolgeld, een klap tegen het gelaat had ge geven, tot 14 dagen gevangenisstraf. D. v. d. B., 45 jaar, havenarbeider, gedeti neerd, wegens mishandeling verdachte had zijn neef W. H. v. d. Bos met een mes in den hals gestoken, tengevolge waarvan deze niet ernstig was verwond tot 9 maanden gevangenisstraf, met de bepaling, dat 6 maan den van de straf voorwaardelijk zijn met een proeftijd van 3 jaar. P. v. D., 23 jaar, meubelmaker, zonder vaste woonplaats, gedetineerd, wegens ver duistering van een fiets, tot 5 maanden ge vangenisstraf, met aftrek van de preventieve hechtenis. A. P. B., 24 jaar, bankwerker, die terecht gestaan had ter zake, dat hij te Gouda op den Provincialen weg met zijn fiets Maria W. Pauw had aangereden, tengevolge waar van deze een hersenschudding had bekomen, werd vrijgesproken. De voethal-pool In strijd met de Loterijwet De rechtbank heeft in de zaak van den 56- jarigen A. de J., die in hooger beroep terecht gestaan heeft wegens overtreding van de Lo terijwet, omdat hij de gelegenheid had open gesteld om deel te nemen aan een in Enge land georganiseerde voetbal-pool, voor welk feit hij door den kantonrechter veroordeeld was tot 5.50 boete subs. 1 dag hechtenis, heeft de rechtbank beslist, dat het onderzoek niet volledig is geweest en dat de rechtbank het wenschelijk acht te worden ingelicht om trent de vraag, wat in de practijk van de ingekomen antwoorden terechtkomt. Om een antwoord op die vraag te krijgen, heeft de rechtbank de zaak naar den rechter van in structie teruggewezen. Gevraagde werkkrachten. Afd. voor mannen, Tel. 29100-9. Bekwaam worstmaiker vertrouwd met ritueel werk, fa- brieks-, loop- en fiets Jongens, sleepbootmatro zen in het bezit van paspoort, behangersjon gen, loodgietersjongen, aank. meubelstoffeer der, voor Curagao pijpfitters 2540 jaar. Voor Hillegersberg: slagersjongen en dames kapper. Voor Capelle a. d. IJssel: jongens voor het afwerken van meubels. Voor Rihoan: ongehuwde melkknecht Inwonend. Voor Rijks instelling buiten Rotterdam: radio-telegrafist. Voor een onderneming in het Zuiden des lands stenotypiste met onberispelijke Nederlandsche stijl, tevens de moderne talen perfect beheer- schend, bij voorkeur eenige biologische oplei ding genoten hebbende. In de Rochussenstraat is gisteren de 12- jarige L. Cafferata, wonende Mathenesser- dijk, terwijl de jongen op een fiets zat, te gen een ijzeren paal opgereden. Hij kreeg een hersenschudding en is overgebracht door den G. G. D. naar het ziekenhuis aan den Coolsingel. 'Je wethouder van Onderwijs en Volksont wikkeling ei* voor de Alg. Personeelszaken S&l Woensdag November a.s. geen spreek uur houden. Aangiften van 30 October. BEVALLEN: L. A. Schobben—Decates d. E. A. v. d. HornJochems z. A. L. P. van BeekStout z. J. M. Perdonv. d. Wijdeven d. M. E. RijnsdorpOudshoorn d. H. M. Wol- dersVriethoff d. F. H. VersfeitLangel d. J. Beukersv. Winden d. J. P. H. v. d. Poel Tolenaars z. M. J. Schenkv. Erp d. P. A. Toussaintv. d. Gaag z. P. v. BeekOtter speer z. J. P. KroosGpzen d. E. M. Groe- nenbergVeiger d. E. Bakkerv. d. Bosch z. J. BoveKop Jansen d. A. M. Bosv. Zwle- ten d. M. Kejjzerv. Tol d. D. P. v. d. Moet Kouwen z. J. C. v. d. Kroonv. d, Kieboom dochter. OVERLEDEN: L. de Viet m. v. D. Koorn 48 j. C. J. Hawe m. v. R. H. Huisman 53 j. E. Schepen wed. v. J. F. de Hond 56 j. A. Kra nenburg m. v. E. J. Bosch 68 j. F. P, Ver- hoekx m. v. W, C. Wiegel 57 j. C. de Wit wed. v. L. T. v. Wijngaarden 66 j. E. Schrijvers ges. vr. v. S L. Bronsgeest 79 j. C. W. Plaisier wed. V. J. Maaten 56 j. Aangiften van 1 November 1937. BEVALLEN: J. E. v. d. Noort—Vettnoven 3. W SlompKemner z. J_ c. v. Bruggen Recourt d. H. Jansenv. Offeren 7 M. M. de VriendHagemans d. M. Be-m—Schol ten d. M. P. BoonComelisse z. J. M. Bosmande Haas z. N. J. de RuiterWil- lemtsein z. G. M. BronnerStok z. M. H. C. MaagdenbergThomassen z. C, Versloot Baay d, H. M. Wildeboer Schut—Broodman z. B.' Schoonmade—Swaan d. P. Kruger— Visser d. W. Molenaar—Kaal z J. M. Det- tingmetjer—Bennik z. D. de Bruyn—v. Balle- goyen d. A. M. Jeursenv. d. Veer d. E, Bosmande Jong cl H. H A. Degens—v. Waardenberg z. H. Jansen—Mulder z, K. M. B. v. OoyenDostal d. A. ScheelsRoo- „yjl. z- G- A. SpierenburgKlejjn z T. j -r e 'o z- B- J. Kooiman Ringlever d. M. J. CoolVielvoye z. N. v. d Kruit— Schenk z. J. K. KonijnNooteboom z L. C. Vuur—Vet d. A Boom—Dirven d. F Sten- ger—Meijer Cluwen z. c. L. Kamsrman—Ger- rtisen z. A. J. M. Heetsermansv. d. nart d. W. M. Groothüyzen—Buurman d. M. C. Buyssede Rijcke d. P. H. de Jongh—Dub! beid d M. de Boer—Schrale d. L. C. Ven- deloo-—Banen z. F. Harteveld—v. Gogh d. M. Hartógsveld—Meijer d. E. M. Jansen— Keereweer z. OVERLEDEN: J. v. d. Schoor man v. G. v. d Sluys 30 j. P Stensen man v. T. Blelj 76 j. C. Stolk z 14 j. B. Velleman n an v, R. Quiros 67 j. P. V. Haren wede. V. - E. Arnts 77 J. M. C. v. Peski ongeh. vrruw 82 j. J. M. Hendrkse vrouw V. K, V. d. Houton 72 j. M. J. Roskam vrouw v. P. de Pooy 41 j. A. Kwakernaat man v. J. E. W. v Vierssen 62 j. C. H. Albers ongeh. man 26 j. A. Mosch man v. R. H. Raajen 50 j. A. v. Straa- ten man v. M. L. de Gelder 70 J. G. Keiler ongeh. man 28 j. M. v. Wanum gesch. man v. F J. Bots 42 j. P. N. Bras ongeh. man 71 j. A. Kreijl wede. v. C. J. Nieuwenhoff 86 j. J. Koppenol man v. A. den Hollander 69 j. J. B. Putters man v. J. C. Blommesieijn 49 j. J Hanselaar man v. J. Schreuder 46 j. L. C. Kaper z. 1 m. R. R. F. W. Krieke man v. J. J. v. d. Ouden 38 j. A. Veldstn man v. W P. v. Tiel 79 j. M. C. v. Hejjningen wede. v. J. B, v Jeveren. 77 j. Voorts als levenloos aangegeven. J. RodenburgMolenaar d. A. G. Buitendijk—Valk z. Zaterdagmiddag is de groote nieuwe hal aangebouwd aan de bekende groote zaal van „Lommerrijk" aan den Straatweg, op offi- cieele wijze geopend door den president commissaris van deze N.V„ den heer J. Ha- tenboer. Vele genoodigden, afgevaardigden van ver eenigingen waren hierbij tegenwoordig. Ook burgemeester F. H. van Kempen, wethouder W. L. M. Daniels en verschillende andere autoriteiten gaven van hun belangstelling blijk. Na een welkomstwoord van den heer Ha- tenboer. sprak Burgemeester Van Kempen den wensch uit dat nu voor Lommerrijk een nieuw tijdperk zou aanbreken en enen over eenige jaren verheugd zal kunnen zijn over deze voor Hillegersberg zoo mooie inrich ting. De heer Machielse sprak vervolgens na mens de Buiten Sociëteit, de heer J. v. d. Graaf namens de schaakvereeniging „Hille gersberg", de her Dumoulin namens de bil- jartvereeniging van dien naam, de heer J. v. d. Zee namens de Zangvereeniging „Zang en Vriendschap", de heer J. Ettinger namens de Christ. Oratoriumvereeniging „Hosanna", de heer Landau namens den Bridgebond en ten slotte heeft ir. de Ruyter dank gebracht voor het in hem gestelde vertrouwen dat onder zijn leiding deze verbouwing mocht worden tot stand gebracht. In zijn slotwoord dankte de president commissaris allereerst den heer en mevr. van Wijk voor al hetgeen zij voor Lommer rijk hebben gedaan. Voorts dankte spr, de commissarissen van Lommerrijk die een ge luidsinstallatie hadden geschonken voor de groote zaal, het bestuur van de Buiten So ciëteit, voor de lichtornamenten in de nieuwe hal, de fa de Ruyter en van der Graaf voor de wandschilderingen, de fa. Pollen voor de tegelbekleeding van de kolommen in de hal en de talrijken, die bloemen en bloemstukken hadden geschonken. Het geheel is thans een groote verbetering te noemen en geeft aan de zaal een ander cachet De voorgevel is opgetrokken van gla zen bouwsteen. In de vestibule is de kasse met 2 loketten. Door een 2e stalen pui met doordraaiende deuren komt men in de groote hal, waar tevens de garderobe is onderge bracht, plaats biedende voor ruim 700 per sonen De vloerbedekking is van bijzondere fijne kleur vile-tex in 'tegelvorm. De wan den zijn uitgevoerd in warme rood bruine muurplastiek met daarboven muurverf ge decoreerd met spuitwerk. De wanden geven weer, water en zeilscheepjes. Ongeveer 800 personen woonden Zaterdag den feestavond bij van de Buitensocieteit „Lommerrijk", ter viering van haar 10-jarig bestaan. De voorzitter, mr. W. A. C. van Dam, be handelde in groote trekken de geschiedenis der Sociëteit en herinnerde aan het optreden van den oud-voorzitter, thans eerelid, den heer J. Schreuder en voorts van de tegen woordige bestuursleden, de heeren Karre- man en dè Lijster. De tweede voorzitter, de heer Magielse, dankte vervolgens den heer mr. van Dam voor het vele werk door hem verricht en overhandigde vervolgens aan mevr. van Dam een fraai bouquet. Ten slotte kwam het Ned. Indisch Klein kunst Ensemble op de planken onder leiding van Hans Snel. Het mooiste gedeelte van bet programma was in handen van Larette, met zijn goocheltoeren. Na afloop verzamelden vele leden zich aan een souper. In de geschiedkundige beschrijvingen van Hillegersberg, o.a. die van W. van den Hoo naard, verschenen in 1824, treft men her haalde malen den naam aan van het Cafe Het Wapen van Holland aan. De schrijver zegt woordelijk: „De nabij heid des dorps bij Rotterdam en de aange naamheid van den weg, lokt menigen stede ling uit om nu en dan, vooral des zomers, een uitstapje naar hier te maken, te meer daar de herberg van het dorp, vanouds „Het Wapen van Holland" van ruime vertrekken, fraaien koepel en plantsoen voorzien, en alleszins welingericht is, om er den tijd aangenaam te kunnen slijten, de noodige verversching te bekomen of zelfs, gelijk menigmaal plaats heeft, kostbare en vroolijke bijeenkomsten te houden". Van den Hoonaard gebruikt het woord „van ouds" en noemt dus het jaar van de op richting niet, doch het is aannemelijk dat het Café, het verzamelpunt van burger en vreem deling, er in 1824 reeds geruimen tijd heeft gestaan. De drukte nam er trouwens toe, toen „de voormalig drukbezochte herberg De Oranjeboom, tusschen de stad en het dorp gelegen, voor eenige jaren werd vernietigd en in een eenvoudige burgerwoning werd herschapen". Na den tijd van v. d. Hoonaard verdween ook Het Wapen van Holland en op de fun damenten er van verrees het niet minder be kende „Freericks", waar ook „kostbare en vroolijke bijeenkomsten werden gehouden" en dat ook menigen stedeling uitlokte tot een uitstapje. In het begin van 1933 maakten de vlam men een einde aan het bestaan van het cafe en thans staat vast dat op de plaats er van, een complex winkelpanden en woningen zal verrijzen. Bij de werkzaamheden in den groncgiste ren en in 't laatst der vorige week ontdekte men in den grond ter plaatse niet minder dan 3 fundeeringen, die er op wijzen dat het oude café meer dan eenmaal is verbouwd. Men ontdekte n.l. achtereenvolgens een paalfundeering, een fundeering van teerton nen en een gewone fundeering op staal. Deskundigen zullen kunnen uitmaken in welke tijdvakken ongeveer de verbouwingen hebben plaats gehad en wellicht ook kunnen vaststellen wanneer het cfude „Wapen van Holland" is gebouwd. „Enprettige vacantie gehad?" BENOEMD. B. en W. hebben tot secretaris der werk verschaffingscommissie benoemd den heer Th. van Klaveren, klerk bij Maatschappelijk Hulp betoon en tot secretaris van het Crisiscomité den heer J. Kalff. BRANDWEER Aan den heer J. Koorn is eervol ontslag verleend als brandmeester van de spuit aan de Zweth. DEMPING SLOOT. Naar wij vernemen zijn maatregelen in voorbereiding om te komen tot demping van de sloot langs het Boutenschekaadje. BURGERLIJKE STAND. Aangiften van 2029 October. GEBORENBastiaantje, d. v. P. Hokke en A. C. Scheffers Adrianus, z. v. Ph. Jac van Vliet en a. v. d. Sluis Johanna Marïa, d. v. C. van der Gaag en J. Hooiman - Pieter, z. v. J v. d Kooy en M. Dijkshoorn Carola Helena Maria, d. v. H. C. J. M. Gocke! en R. Voss Geertruida Maria, d. v. H. C. J. M. Burgers en C. Bakker Catharlna Maria Th ei resia, d. v. p. a. C. v. d. Knaap en C. v d. Berg Jacobus Maximilianus, z. v. J. X. Delshav en A. v. d. Ze] ONDERTROUWD; W. van Etten 28 en J. A. J. Bette, 23 j. w. M. v. d. Pot, 30 j., en A. J, J, V. Kleef, 29 j. Zondag was een aantal kinderen op het (verboden) opgespoten terrein aan den Oost- dijk aan het spelen. Zy hadden een groote kuil gegraven. Toen twee kinderen d. B. en K. v. O. zich in den kuil bevonden, wilden eenige andere er over heen springen. De kuil stortte in en de twee kinderen werden onder het zand bedolven. De speelmakkertjes heb ben eerst nog geprobeerd de kinderen te red den, wat met één gelukte. Het kindje K. v. O. kon echter eerst met de hulp van om standers worden gered. Hoewel het kind be wusteloos was en reeds gedeeltelijk verstijfd, konden de levensgeesten nog worden opge wekt. Het kind is aan de ouders teruggege ven en onder geneeskundige behandeling ge steld. Mej. v. d. Gr. liep aan den Koninginneweg met twee kinderen naast het trottoir. Zij werd aangereden door een wielrijder en in een sloot geslingerd. Op haar gegil hebben de wielrijder en omstanders haar uit de mod der gehaald. Zij kon, voorzien van droge kleeren, huiswaarts keeren en kwam met de schrik vrij. EXTRA-BIJSLAG WERKLOOZEN Werklooze kinderen van ondersteunden of tewerkgestelden kunnen in aanmerking ko men voor een extra-bijslag van 1,50 per week, mits zij tenminste 21 jaar oud zijn, 13 weken in het vrije bedrijf hebben gewerkt en daar minstens 6 per week hebben verdiend en wel in deze 13 weken. EXPLOITATIE BIJZONDERE SCHOLEN. Ingevolge de wijziging van de Lager On derwijswet d.d. 22 Mei 1937, S. 323, wordt 't bedrag dér vergoeding voor de instandhouding der bijzondere scholen in en vervolge reeds vóór het exploitatiejaar vastgestel. Dit be drag is voor het jaar 1938 voor de bijzondere scholen (dus ook voor de ev. te stichten R. K. school) bepaald op 8,74 per leerling, te ver meerderen met 50 ct. wegens administratie kosten. GEVONDEN VOORWERPEN. Te bevragen bij Oosterstraat 65, fietsplaatje; de Bruin, Wetstraat 35, padvinders riemGe- meenteredniging, zwart hondje; Poldervaart, Dwarsbleekstraat 13, taschje met inhoud; v. d. Leede, Julianabrug, lederen dameshand schoen; Wjjnhorst, Maasstraat 45, knipmes; van Noort, W. Barendsz.straat 27, laadboom; Brobbel, W. Beukelsz.straat 21, Psalm boekje; Breederveld, Korn. Speelmanstraat 25 gloeikousje; Raadhuis, VI. Ambacht, deksel met 2 kijkgaten; Holyweg 18, rijwielplaatje; Emous 51, schaar. „ER DREIGT GEVAAR!" Een aanvang is gemaakt met de colportage huis aan huis te Vlaardingen en Vlaardlnger- Ambacht met de brochure: „Er dreigt ge vaar!", uitgave vna den B'onld van Nedjerl. Onderwijzers, het Katholiek Onderwijzersver- bond dn Nederland, het Ned. Ond. Genoot- scfliap, de Unie van Christelijke Onderwijzers en Onderwijzeressen In Nederland en de Ver eeniging van Hoofden van Scholen. Een groot aantal onderwijzers en onder wijzeressen en sympathiseerenden, buiten het onderwijs werkzaam, stelde zich als colpor teur (trice) beschikbaar. Maandagavond, dus na drie dagen colpor- teeren, waren alhier reeds 1076 exemplaren van de onderwijs-brochure „Er dreigt gevaar" verkocht. 40-JARIG JUBILEUM MEJ. M. KOOYMAN. Op 6 November a.s. zal het 40 jaar geleden zijn, dat mej- M. Kooyman, verloskundige al hier, haar praktijk aanving. Haar eerste stand, plaats was KoudëkerEke op Walcheren, waarna zij sinds 1913 te Vlaardingen'haar verantwoor delijk ambt uitoefende. In deze veertig jaar hielp ze 5243 baby's het levenslicht aanschou wen, terwijl zij verder op ander gebied even eens haar sporen verdiende. Er is een comité gevormd, waarvan mevr. Er kelens, Oosthaven- kade, presidente is. Dit comité zal trachten gelden in te zamelen, om de jubilaresse een huldeblijk aan te bieden. Dit zal geschieden op Zaterdag 6 Nov. a.s., m gebouw Concordia, Rijkestraat, alwaar van 3 tot 5 uur gelegen heid zal zijn mej. Kooyman te feliciteeren. HAH'IN G A ANV OER. De haringaanvoer te Vlaardingen bedraagt thans 265023 kantjes, aangebracht door 591 schepen, tegen vong jaar 224586 kantjes, aan gebracht door 553 schepen. De haringaanvoer over de verschillende reederijplaatsen bedraagt thans 675567 kantjes, aangevoerd door 1440 schepen, tegen vorig jaar 542282 kantjes, aangebracht door 1302 schepen. GEGUND. Het sloopen van den opstal van de panden Fransenstraat nos. 5 11 13-15 2 4 6 8 16 18-20 22 24 26 28 30-32, en Stillesteeg nos. 3 5 7 4 6 en 8 is door B. en W. gegund aan A. A. v. d. Horst, Rotterdam, met bijbetaling aan de gemeente van 75. BUURTVEREENIGIN g. Alhier is opgericht de Buurlvereeniging Nieuwelaan. Het secretariaat is gevestigd Nieuwelaan 88. VLAABDINGSCHE BURGERWACHT. Bovengenoemde vereeniging geeft op heden avond 8 uur in de bovenzaal van het Handels gebouw alhier, een filmavond voor tedên én begunstigers met hum, dames ter versterking van den onderlingen band. De heer L. van der Drift zal do door hemzelf opgenomen films vertoonen, welke betrekking hebben op de vis. scherij en op de omgeving van Vlaardingen. Ook zij, die lid of begunstiger wenschen te worden, zijn op dezen filmavond welkom. BINNENGEKOMEN In de Vulcaanhaven is binnengekomen het s.s. Mansepool met 8500 ton erts; Marie Leon- hardt om 4500 ton kolen te laden. OUDERAVOND R. K. JEUGDBEWEGING Nadat de leden der R. K. Jeugdbeweging, de Kruisvaart, Zondagmorgen het feest van Christus' Koningschap hadden gevierd met een algemeene H. Oommunie, waarna gemeen schappelijk ontbijt, had Zondagavond in het R. K. Vereenigingsgebouw een goedgeslaagde Ouderavond plaats, waarbij de Ouders der jon gens nader kennis konden maken met het werk der Kurisvaart en de band tusschen ge zin en jeugdorganisatie versterkt kon worden. Deze Ouderavond werd geopend door den directeur der R. K. Jeugdbeweging, kapelaan P. van Steijn, die in korte trekken het werk der Kurisvaart uiteenzette. Het cohort bestaat thans uit 2 vendels, omvattende 8 bans. De taak der opvoeding berust op de eerste plaats bij de Ouders, terwijl de jeugdbeweging aan vullend werk doet. Om dit werk te doen sla gen, is samenwerking tusschen Ouders en Jeugdbeweging dringend nopdig en deze sa menwerking beval spreker ten zeerste aan, Ock een der herauten, de heer Boekhout uit Rotterdam, heeft in den loop van den avond de Ouders toegesproken en nog eens meer uitvoerig het werk der Kruisvaart geschetst. Immers, bij verschillende ouders bestaat nog steeds een verkeerde meening over de Kruis vaart en deze moet weggenomen worden. Ter. wijl het vroegere Patronaat tot taak had on der leiding van een geestelijke en eenige lee- kenhelpers de jongens van de straat te hou den en dus het beschermend element meer op den voorgrond trad, is het doel van de huidige Jeugdorganisatie, de Kruisvaart, om te zamen met Gezin, Kerk en Staat te werken aan de directe opvoeding der jeugd. Heeft de Congregatie tot taak de gods dienstige vorming der jeugd te bevorderen, de Kruisvaart heeft op haar program staan lied, spel en dans, om hiermede de jongens te grijpen en te vatten. Het geheele aardige programma, dat door de leden der Kruisvaart werd afgewerkt, stond in het teeken van zang, spel en dans. Daar was eerstens het aardige spel: „Hoe Sint Antonius de Vastenwet overtrad", een vertelling door een der jongens voorgelezen, waarbij de verschillende personen uit de ver telling door jongens werden uitgebeeld. Dit spel met levende beelden, oogstte veel bij val. Dan was daar vervolgens het Kampvuur, waaromheen leden der verschillende bans wa ren geschaard en hier hun kampliederen zon gen en verhalen vertelden, of declameerden. Vervolgens werden door eenige leden enkele dansen uitgevoerd, terwijl ook eenige leiders de aanwezigen op geestige wijze wisten te vermaken. Door heraut P. Breed werden vei- der aan een aantal jongens rangverhoogingen toegekend, wegens verrichte prestaties, ter wijl tot slot aan heraut Houdijk namens de leden der St. Willibrordus-ban een kruisbeeld werd aangeboden bij zijn afscheid van deze ban als heraut, wegens zijn benoeming tot baljuw der Kruisvaart. AANBESTEDING Door den architect Jac. van der V'lis zyn alhier aanbesteed het sloopen van een pand aan de Markt 39-41, het bouwen van een win kelpand en het verbouwen van het pand Kerk steeg 5. Ingekomen waren 12 biljetten. Laag ste inschrijver was C. Kortebout t© Brielle, Gunning aangehouden. SCHEEPVAARTVERKEER Gedurende <ie maand October 1937 zijn al hier aangekomen 70 stoomschepen, waarvan 10 bunkerschepen, tegen in de maand Octo ber van vorig jaar aangekomen 54 stoom schepen, waarvan 14 bunkerschepen. COLLECTE TE VLAARD. AMBACHT De collecte voor kleeding, schoeisel en dek king voor werkloozen (in verband met de spaarregeling) heeft Zaterdagmiddag te VJaardinger-A-mbacht opgebracht 82,40. SPAARBANK VLAABDIXeBW Aan de Vlaardingscihe Spaarbank werd ge durende de maand October ingelegd in 2282 posten 192.881,59 en terugbetaald m 2019 posten 168.950.90, derhalve meer ontvangen dan terugbetaald 23,930.69. Aantal boekjes in omloop op 31 October 10584. Aantal spaarbusjea 043. BURGERLIJKE STAND Aangifte van 27 Oct.1 Nov. GEBOREN: Alida, dochter van N. van der Lugt en A. M. van Dartelen, 2 Maasbosch- straat 72 Jacoba F., dochter van A. Bou- man en C. C. Bastemetjer, J Israelsstr. oO Johannes G., zoon van P. van Haren en J. C. Vink Catsstraat 23 - Ploma M., dochter van A. Maat en A. Brobbel, Emmastraat 107a Frederik W., zoon van F. W. Zwarts en S« M. S. Seen, Potgieterstraat 63 Jacoba, dochter van A. van Embden en J. van Leeu wen, Schepenstraat 9 Mietje, dochter van C. Koppenaal en M. de Goede, Steenplaats 4 Cornelia M., dochter van G. van Toor en D. Schaper W. Beukelsz.straat 14 Jansje, dochter van P. Heinsius en C. J. van der Linden, Valeriusstraat 131. OVERLEDEN: Willemina Maat, 74 jaar, echtg. van F. Brediius, W. Beukelsz.straat 13, AMBACHT. GEHUWD: Frederik Walter, 34 jaren en Adriana Gog, 24 jaren. OVERLEDEN: Johanna van Wijnen, 81 J., wed. van A. van der Zouwen, Begoniastr. 31, i De Schoohh. Burgerwacht heeft Zaterdag middag de eindwedstrijden gehouden van da jaarlijksche schietwedstrijden; bovendien wa ren naast de eigenlijke wedstrydbaan in het gemeente-gymnastieklokaal, 2 geluksbanen geopend. Van half 2 tot ongeveer half 6 was dan ook het geknal niet van de lucht, opge luisterd door versterkte gramofoonmuziek, die een prettige stemming in de zaal bracht. Na de wedstrijden heeft de Burgemeester, onder een opwekkend woord, de prijzen uitgereikt, De heer J- Westbroek werd met het hoogst aantal punten voor één jaar in het bezit ge steld van den fraaien wisselbeker, destijds hiervoor beschikbaar gesteld. De andere prijzen werden o.m. behaald dooC le afd.: J. Westbroek, H. Hoogendonk, W, v. d. Oever, Th. Driesscn, L. van Dam, H, Bruggeman, Th. Dingemans, J. van Raalte, A. J. J. Verroen, C. M. Maiingré,, A. Pon- sioen. 2e Afd C. A. de Groot, E. Oosterbosch, J. Hartman, J. v. d. Molen, Huiskes, Jacq. Straver, Alex Meyer, T. Seton, P. Korevaar, P. Regnery, A. de Groot, J. H Groenen, J, W. Th. Vos, P. J. Groenen, J. Driessen. 3e Afd.: W. Stuive, D. v. d. Oever, A, Klein B. Fortuin, A. J- I. Visser, J. A. Boele,' C. v. d. Horst, C. J. S. Stravera en A. Monna. De Burgemeester heeft voorts den. neer a, Monna gehuldigd voor alles wat hij, ondanks zijn hoogen leeftijd voor de Burgerwacht doet en heeft gedaan. De commandant van de Burgerwacht, de heer C H Kerllng, heeft daarna dank ge bracht aan dc wedstrijdcommissie voor hun vele werkzaamheden, waardoor deze wedstrijd dan ook zeer goed is geslaagd. GEBOREN: Cornelia J„ dochter van P. van Oostrom en A. Versluis Wilhelmus A., zoon van W. A. van Schalk en A. Heijkoop Elizabeth M., dochter van J. J- van Resteren en A. M. v. d. Zwaard Johannes, zoon van J. Verkalk en M. Pluut. ONDERTROUWD: G. Rietveld, 24 J. en E, Rekoert, 26 j. GEHUWD: L. van Dam 24 j. eft G. de Gier 22 j, i" OVERLEDEN: J. M. Scherpel, 83 jaren.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1937 | | pagina 2