r vlaardingen. MAANDAG 8 NOVEMBER 1937 MAIL VERZENDING. HILLEGERSBERG. OVERSCHIE. MAASSLUIS. HOEK VAN HOLLAND. IJSSELMONDE. ROTTERDAMSCH KATHOLIEK MANNENKOOR. Een concert met een zeer bijzonder program. VAN BERKEL'S PATENT. r EEN LAP STOF ONTVREEMD. Terwijl men in een winkel stond te koopen. «SÜ MAN VERMIST. JUBILEUM. NIEUW SCHOUWTOONEEL, T KINDERWAGENHUIS IN ZUID. KELDERBRAND. j KOLENTOESLAG-INTERPELLATIE. RIJWIELDIEFSTALLEN. ROTTERDAM. „De mensch wiktPa beschikt", Is de reservepositie niet te gering BOUWGROND. ZAKEN-LUSTRUM. EtBRAAKJE. SMETERLIN SPEELT CHOPIN. DE ROTTERDAMMERS. GEMEENTERAAD. NIEUWE BOUWMEESTER-REVUE. ONDERWIJS. BURGEMEESTER TERUG UIT HULL ONGEVALLEN. DE BRANDWEER IN OCTOBER. VRACHTAUTO TE WATER. DE WERKLOOSHEID. GEVONDEN VOORWERPEN. B. HOFMAN f HERDENKING PATER SENGERS. PATROONSFEEST van den NED. R. K. VOLKSBOND. Het Rotterdamsch Katholiek Mannenkoor, dat, sedert het onder leiding staat van Paul v. d. Putten, uitvoeringen heeft gegeven, waarop mooie en goede mannenzang wordt ten gehoore gebracht, concerteert Vrijdag 19 November in de concertzaal op het Stations plein. Het program, dat voor dit concert met alle zorg is saamgesteld, legt getuigenis af van het feit, dat Rotterdamsch Katholiek Mannen koor zich niet blijft bepalen bij overbekende nummers van het oude mannenzangreper- toire, maar dat het met den tijd meegaat en gedreven wordt om een frisch enthousiasme Daardoor krijgen op dit concert ook de heden- daagsche componisten weer een beurt. Naast Palestrina staan op het program Pij pers „Van den Conine van Castilien" en Ba- dings „Dat liet van den Rhijnschen Wijn". Een paar composities, hoe verschillend ook van vorm en structuur, die dirigent en zan gers heel wat studie en toewijding zullen hebben gekost en waarvan het kiezen en in* studeeren het bewijs levert, dat men niet tegen moeite heeft opgezien om met iets bij zonders voor den dag te komen. En men mag ervan overtuigd zijn, dat het goed zal zijn. Op veelvuldig verzoek wordt o.m. nog uitgevoerd „Falu vegen kurta Koesma", de ballade voor mannenkoor van Adam Jenö; een succesnum mer van Katholiek Mannenkoor. Medewerking verleent het Rotterdamsch Katholiek Vrouwenkoor onder leiding van Frans Odijk. Wat we ten opzichte van de programkeuze van het mannenkoor schreven geldt ook voor dit vrouwenkoor. Door dit koor wordt o.m. uitgevoerd: „Chorvariationen über die Sonnengesange des Franziskus von Assisie" van den Duitschen componist Hugo Herzmann; een werk dat tijdens de week van moderne kerkmuziek te Frankfurt dit jaar do eerste uitvoering beleefde. Deze compo sitie, met begeleiding van harp, biedt den uitvoerenden groote moeilijkheden en de di rigent moet van de kwaliteiten van zijn vrou wenkoor wel doordrongen zijn, dat hij een dergelijk werk in studie heeft genomen. Door de samenwerking van beide vereeni- gingen en de medewerking van onze groote harpiste Rosa Spier, wordt den liefhebbers van zang Vrijdag 19 November een program geboden, dat klinkt als een klok en onge twijfeld van een zoo bijzondere samenstelling en inhoud is, dat er wel bijzonder de aandacht op mag worden gevestigd. DE MIST. Zaterdagmorgen j.l. werd in het Palazzo Chigi te Rome het protocol g eteekend, krachtens hetwelk Italië als oorspronkelijk onderteekenaar tot het Duitsch'Japansch anti-komintem-verdrag toetreedt. Bovenstaande foto geeft het oogenblik weer waarop na Ciano von Ribbentrop zijn handteekening zet. ONGEVAL. De 31-jarige vertegenwoordiger J. H. Sna- kenbroek wonende Schieweg, is gisteren bij het voetballen op het sportterrein aan het Henegouwerplein gevallen, waarbij hij zijn linkerscheenbeen brak. Per auto van den G.G.D. is hij vervoerd naar het ziekenhuis aan den Coolsingel, alwaar hij is opgenomen. Ten nadeele van den winkelier M. J. H. D. Van de West Kruiskade is een lap stof ont vreemd ter lengte van plus minus 30 meter en wel Vrijdagmiddag j.l. Twee vreemdelin gen, een man en een vrouw, laatstgenoemde sprak vloeiend Duitsch, eerstgenoemde slechts gebrekkig, kwamen Vrijdagmiddag den winkel binnen om het een en ander te koopen. Van deze gelegenheid moet de man gebruik heb ben gemaakt de lap stof achter de toonbank weg te nemen. Dê vreemdelingen hadden een koffer bij zich en vermoedelijk hebben zij de stof daarin verborgen. I', Hem is vermoedelijk een ongeval overkomen. Sedert 26 October j.l. wordt uit zfln woning vermist de 53-jarige schoenmaker J. Heems kerk wonende Eerste Wandeloordstraat. Den man, die lijdende is aan zwaarmoedigheid is vermoedelijk een ongeval overkomen. Zijn signalement luidt: lang 1 meter 70, tenger postuur, smal bleek gelaat, kaalhoof dig, korte donkere knevel, donkere wenk brauwen, blauwe oogen, hoog voorhoofd, ge brekkige spraak, van linkerhand enkele vin gers krom getrokken; gekleed in blauw costume, grijze overjas, grijze pet, lage zwarte Bchoenen, tricot-ondergoed. De commissaris van het politiebureau aan de Meermansstraat verzoekt aan hen, die in lichtingen kunnen geven, zich te melden aan zijn bureau, Zaterdag 13 November a.s. herdenkt de heer D. Harpe den dag, dat hij 25 jaar geleden in dienst trad bij de N.V. Alg. Laken- en Bukskinhandel L. van Leeuwen v.h. M. A. Staal. Aan de zich nog permanent corrigeerende voorname winkelstraat der Zuiderstad, de Beijeriandsche laan is een nieuw speciaal huis toegevoegd, d'at extra aan'daölit vraagt van de ouders. In dit pand Beyerlandsche laan 22 legt men zidh uitzonderlijk toe op het brengen van materiaal, dat van groot belang is voor het welzijn van de baby. Het betreft wagens, ledikanten, stoelen, boxen, wiegen en al wat daarmee annex is. Prijzen, voorraad en adviezen zijn hierbij van zeer veel gewicht. Zaterdagmiddag is door onbekende oorzaak brand uitgebroken in den kelder van het speelgoederenmagazijn van L. Slijk aan den Goudscheweg 61. Het vuur, dat was ont staan in een partij emballage en kisten, is gebluscht met twee stralen op de waterlei ding van slangenwagen 12, bediend door per soneel van den motor-reservewagen I, welk personeel voorzien was van rookmaskers. De leiding berustte bij onderbrandmeester Nuhaan brandmeester Vissers en hoofdman Kruis. Mede waren aanwezig de slangenwa gens 15, 11, 10, 48, 9 en 8. Het raadslid G. van Burink heeft gevraagd (hem in de gelegenheid te stellen in de e.k. gemeenteraadszitting onderstaande vragen itot het College van B. en W. te richten: 1. Is het aan het College bekend, dat in de eerste week van November aan vele ouden van dagen en z.g.n. eenloopende personen, die ondersteuning genieten van den Dienst voor Maatschappelijk Hulpbetoon, geen kolen- geld is verstrekt? 2. Wat is de reden van het niet verstrekken van dit kolengeld? 3. Indien blijkt, dat het kolengeld Is inge houden van personen, die wel aanspraak kon den maken op deze uitkeering, wil het Col lege dan bevorderen, dat zij de komende week ook het achterstallige kolengeld nog krijgen .uitgekeerd 4. Zijn van het College vooratellen te ver wachten tot verhooging van het kolengeld, mede in verband mét de hooge kolenprijzen? Ten nadeele van W. J. O., wonende Groen landstraat is een fiets gestolen, welke voor zijn woning stond. Een fiets werd ontvreemd uit de Doe- desstraat ten nadeele van W. J. S., wonende aldaar. Nog is een rijwiel ontvreemd uit de Tei- lmgerstraat ten nadeele van den koopman i. v. L. wonende Vosmaerstraat. Verzending van postpakketten naar Portugal, Egypte, Palestina, Syrië, Saoedi, Aden, Perim, Ceylon, Malaga, Br. -Afrika, Siam, Br. Borneo en N. O. Indië. Eerstvolgende verzending per s.s. Dempo vanuit Rotterdam. Tijdstip van laatste aanbieding aan het hoofdpostkantoor alhier 9 Nov. 20 uur. Verzending van postpakketten naar Noorwegen. Eerstvolgende verzending per s.s. Iris vanuit Rotterdam. Tijdstip van laatste aanbieding aan het hoofdpostkantoor alhier 10 Nov. 10 uur. Verzending van postpakketten naar Curagao, Venezuela, Costa Rica, Columbia en Panama. Eerstvolgende verzending per s.s. Venezuela vanuit Amsterdam. Tijdstip van laatste aanbie ding aan het hoofdpostkantoor alhier 11 Nov. 20 uur. Laatste buslichting aan het hoofdpostkantoor alhier voor Sierra Leone, Nigeria en Senegal per s.s. Reggestroom, alleen gewone stukken 12 Nov. 9 uur. Nota: De verzending der briefpost voor Nigeria geschiedt uitsluitend op verzoek der afzenders, blijkende uit een aanwijzing op het adres. Verzending van postpakketten naar Ver. Staten van Amerika. Eerstvolgende verzending per s.s. London Exchange vanuit Rotterdam. Tijdstip van laatste aanbieding aan het hoofdpostkantoor alhier 12 Nov. 20 uur. Verzending van postpakketten naar Zuid- Amerika (niet voor Brazilië). Eerstvolgende ver zending per s.s. Alcyone vanuit Rotterdam. Tijd stip van laatste aanbieding aan het hoofdpost kantoor alhier 12 Nov. 10 uur. Eerstvolgende verzendingen en laatste bus lichtingen resp. laatste aanbiedingen aangetee- kende' stukken aan het hoofdpostkantoor te Rot terdam. Ned. Indië: 10 Nov. zeepost st. Dempo v. Rot terdam gew.s st. 11.—, 9 Nov. 20.11 Nov. mail st. J. v. Oldenbarneveld v. Genua gew. st. 1.30, 10 Nov. 20.agt. St.; 9, 11 en 13 Nov. luchtpost via AmsterdamBandoeng 1.30 gew. st., v. dag 20.agt. st. Suriname: 9 Nov. mall st. de la Salle v. Bor deaux gew. st. 1.30, agt, st. 8 Nov. 20.19 Nov zeepost st. Stuyvesant v. Amsterdam gew. at. i.30, agt. st. 18 Nov. 20.—. Aruba, Bonaire, Curagao; 9 Nov. mail s.s. Queen Marv v. Southampton gew. st. 9.30, agt. st. 9.— 9 Nov. mail s.s. Queen Mary v. Cher bourg gew. st. 20.30, agt. st. 20.12 Nov. zee- post-mail s.s. Venezuela v. Amsterdam gew. st. 1.30, agt. st. 11 Nov. 20.—. Saba, St. Eustatius, St. Maarten: 9 Nov. mail s.s. Queen Mary v. Southampton gew. st. 9.30, agt st. 9.9 Nov. mail s.s. Queen Mary v. Cherbourg, gew. st. 20.30, agt. st. 20.— 12 Nov. zeepost s.s. Venezuela v. Amsterdam gew. st. I.30, agt st. 11 Nov. 20.—. Ver. St. v. Amerika, Canada, Mexico, Cunba, Ecuador: 9 Nov. s.s. Queen Marv v. Southampton (alleen voor U.S.A.) gew. st. 9'.30, agt. st. 9.— 9 Nov s.s. Queen Mary v. Cherbourg gew. st. 20.30, agt. st. 20.U Nov. s.s. Deutschland V. Southampton (alleen voor U.S.A.) gew. st. 9.30, agt. st. 9.— 11 Nov. s.s. Deuischland v. Cher bourg (niet voor Canada) gew. st. 20.30, agt. st. 20.— 12 Nov. s.s. Duchess of York v. Glas gow (alleen voor Canada) gew. St. 9.30, agt. st. 9.13 Nov. London Exchange V, Rotterdam gew. st. 9.—, agt. st. 8.30. Columbia, Jamaica, Peru: 9 Nov. s.s. Queen Mary v. Cherbourg gew. st. 20.30, agt. st. 20.— 11 Nov. s.s, Deutschland v. Cherbourg (niet Argentinië, Brazilië, Chili, Uruguay: 11 Nov. voor Peru) gew. st. 20.30, agt. st. 20. s.s. Neptunias v. Napels gew. st. 11.30, agt. st. II.— 12 Nov. s.s. Asturias v. Southampton gew. st. 9.30, agt. st. 9 12 Nov. s.s. Alcyone v. Rot terdam (niet voor Brazilië) gew. st. 13.—, agt. st 12.30; 10 Nov. luchtpost via Duitschland— Zuid Amerika gew. st. 8.40, agt. st. 8.40; 10 Nov. luchtpost via Duitschla'nd—Zuid Amerika gew. st. 31.30, agt. st. 20,13 Nov. luchtpost via FrankrijkZuid Amerika gew. st. 13.15, agt. st. 13.15. Goudkust: 8 Nov. s.s. Wahehe v. Rotterdam gew. st. 12—, agt. st. 11.30; 12 Nov. s.s. Regge stroom v. Amsterdam gew. st. 1.30, agt. st. 11 Nov. 20.13 Nov. luchtpost via Frankrijk Zuid-Amerika gew. st. 13.15, agt. st. 13.15. Nigeria- 8 Nov. s.s. Wahehe v. Rotterdam gew. st. 12.—, agt. st. 11.30; luchtpost als Ned. Oost-Indië. Unie van Zuld-Afrika, Mozambique: 11 Nov. s.s. Stirling Castle v. Southampton gew st. 20.45. agt. st 20.-1 luchtpost; als Ned. Oost- Indië, bovendien- 11 Nov. luchtpost via Kaap stad—Durban geiv. st. 20.45, agt. st. 20. Australische Statenbond: 11 Nov. s.s Orford v. Toulon gew. st. 13.30, agt. st. 13. 12 Nov. idem v. Napels gew. st. 11.30. agt. St. 11 luchtpost ais Ned. Oost-Indië, bovendien: li Nov. luchtpost via PerthAdelaide gew. St. 13.30, agt. st. 13.—. Nieuw-Zeeland11 Nov. s.s. Deutschland v. Southampton gew. st. 9.30, agt. st. 9.—; men} v- Cherbourg gew. st. 19.45, agt. st. 19.15; 12 Nov. s.s. Orford v. Napels gew. st. 11.30, agt. st. 11. luchtpost als Australië. Noorwegen; 10 Nov. s.s. Iris v. Rotterdam gew. st. 14.45, agt. st. 14.15. In den grooten Schouwburg heeft het Nieuw Schouwtooneel gisteravond de première voor Rotterdam gegeven van een genoegeiijke familiegeschiedenis, geschreven door Sophie Kerr en vertaald door Ferd. Koplbergen: „De mensch wiktPa beschikt", een amusant tooneelspel met een aantrekkelijk, ongecom pliceerd gegeven. Het is de geschiedenis van een Pa door Richard Flink met élan en in den juisten toon gespeeld die zijn gezin tyranniseert en maar niet kan ophouden te beweren, dat hij een „selfmade" man is en op zyn twaalf jarigen leeftijd reeds verdiende, doch die irt zjjn hart een beste man is, die heel zyn leven hard heeft gewerkt voor zyn vrouw en kin deren. Door zjjn doodgewone burgerlijkheid komt hij dra in conflict met zjjn twee oudste kin deren, van wie de een ingenieur wil worden, hetgeen uiteraard niet strook met de doodge wone opvattingen van Papa, temeer, wijl deze een onoverkomelijke antipathie heeft tegen alles, wat met hoogeschool en universitaire opleiding in verband staat Dank zij het tactol optreden van de vrouw des huizes, Jetty van Dijk-Riecker, die een echt sympathieke moeder, uitbeeldde, komt aan het eind, van het stuk alles toch in orde. Het Nieuw Schouwtooneel heeft van dit stuk, dat technisch goed in elkaar zit een levendige vlotte vertolking gegeven. Allen kweten zich met entrain van hun taak en de charmante jonge Alice en haar innemende ver loofde Andrew Goodrich zorgden voor een stukje gezonde, frissche liefde. Het niet al te talrijke publiek bleek het spel van actrices en acteurs zeer te waardeeren. Een stuk, waarvan wij de opvoering aan een ieder kunnen aanbevelen. Heden werd onder voorzitterschap van den heer P. J. van Ommeren de jaarlijksche alge- meene vergadering van aandeelhouders der N.V. Mij. Van Berkel's Patent gehouden. Aan de orde is het jaarverslag over het boekjaar 1936/37 (zie ons Ochtendblad van 21 Oct.). Aanwezig waren 11 aandeelhouders, ver tegenwoordigende 73 aandeelen, uitbrengende 57 stemmen. Allereerst wordt aan het bestuur machti ging verleend tot de uitgifte van een leening groot 5 millioen, waarvan 4 millioen reeds zijn uitgegeven. Deze machtiging kon op de vorige aandeelhoudersvergadering nog niet worden verstrekt. Naar aanleiding van het jaarverslag, dat thans aan de orde is, geeft de voorzitter ge legenheid tot het stellen van vragen. De heer Vink, merkt op dat de reserve positie feitelijk 150.000 bedraagt. De reserve voor koersverschillen kan men verwaarloo- zen. Is deze reserve nu niet te gering tegen over het groote kapitaal, zoodat feitelijk divi dend uitkeering als niet voorzichtig genoemd kan worden. De voorzitter zegt, dat de reserve inder daad gering is, doch het bestuur moet bij de winstverdeeling volgens de statuten te werk gaan. Het bestuur heeft meer gereserveerd dan statutair (10 pet.) noodzakelijk is. Men had natuurlijk nog meer kunnen doen, doch de aandeelhouders hadden in 7 jaar geen dividend gehad, de kaspositie liet dividend- B. en W. stellen voor om in beginsel te be sluiten tot verkoop aan de navolgende perso nen van de achter hun namen vermelde per- ceelen bouwgrond: a. aan de heer'en A. H. de Groot en G. N. Boers een perceel aan de Engelschestraat, de Italiaanschestraat en de Griekschestraat, groot 1230 c.A., tegen 25 per M2.; b. aan de heeren Gebrs. M. en K. van der Wouden een perceel aan de 3e Carnissestraat, een gedeelte, groot 483 c.A., tegen 19» en een gedeelte, groot 62 c.A., tegen 5 per M2.; c. aan de heeren H. J., C. J., D., J. J. en Joh. P Manhave een perceel, begrensd door Letlandschestraat, Duitschestraat, Poolsche- straat en Griekschestraat, groot 3815 cA., tegen 24 per M2.; d. aan de N.V. „Woningproducent" een per ceel aan den Statenweg, hoek Statensingel, een gedeelte, groot 1625 c.A., tegen 35, en een gedeelte, groot 120 c.A., tegen 5 per M2.; e. aan den heer L. Langeveld een perceel aan de Rijsoordstraat, de Dordtschelaan en de Millinxstraat, groot 1067 c.A., tegen 27,50 per M2.; f. aan de heeren Gebr. Splndler een per ceel aan de Duitschestraat, hoek Italiaansche straat, groot 2175 c.A., tegen 24,50 per M2.; g. aan den heer Joh. Sipkema een perceel aan de Duitschestraat, groot 725 c.A., te gen 23 per M2.; en op de verder overeengekomen voor waarden. Stad weer in witte nevels gehuld. Gisteravond is wederom een zware koude mist komen opzetten, die de stad in witte nevels hulde. Het laatste schip dat den Nieu wen Waterweg is binnengekomen, kon niet verder komen dan Maassluis. Alles zat pot dicht. De loodsdienst is gisteravond te kwart vóór acht gestaakt. De veerdiensten hebben gisteravond niet behoeven te stoppen. Het vliegverkeer heeft Zondag geen vertraging ondervonden, want Waalhaven heeft na den middag geen machines meer, die het vliegveld aandoen. Vanmorgen was het echter anders gesteld- Waalhaven zat potdicht. Om kwart vóór 12 klaarde het even iets op, doch even later was het weer volkomen dicht. Het vlieg verkeer is dan ook via Schiphol geleid, waar het zicht iets beter was. Schepen zijn ook in den loop van den morgen den Nieuwe Waterweg niet binnen geloopen. Het wagenveer aan het Park heeft van morgen stilgelegen van 6.50 tot 11 uur; het wagenveer Katendrecht heeft den dienst ge staakt van 9.30 tot 11.30 uur. Het wagen- vuur Heyplaat heeft echter den dienst kun nen onderhouden. In verband met het eerste lustrum van het directeurschap van den heer K. J. Pietersen van het bekende Automobielbedrijf aan den Nieuwen Binnenweg 71-77 vond heden mor gen een huldiging plaats van den directeur. Namens het gezamenlijke personeel bood de heer J. Diel een compleet ingerichte heeren kamer aan voor het directiekantoor van den heer Pietersen. De procuratiehouder, de heer van Meeuwen, releveerde het werk van den heer Pietersen en noemde dit eerste lustrum van zjjn directeurschap een mijlpaal op den weg naar verder ontwikkeling der onderne ming. Daarna voerde ook de heer Groenhuis, commissaris der N.V. het woord. De directie heeft het personeel tegen Vrij dag a.s. een feestavond aangeboden in de Tivoli-bovenzaal. De eigenaar, de heer en mevrouw van Beek waren zoo welwillend een dertigtal kin deren, die een schooltuintje onder hun zorgen hebben, te ontvangen om hun de tuinen van „De Tempel" te too'nen en te laten zien wat er met zorg en liefde bereikt kan worden. De kinderen werden rondgeleid door den tuinman, die alles breedvoerig en bevattelijk heeft toegelicht en daarbij menige vraag van de jeugdige weetgieriigen moest beantwoor den. Na afloop heeft de heer van Beek den kin deren, als aandenken aan hun bezoek, ieder een rozenstruik aangeboden voor hun tuintje in de hoop, dat zij er veel zorg voor zouden hebben. De jonge enthousiaste tuiniliefheb- betrs waardeerden deze attentie natuurlijk zeer. Namens de kinderen heeft de heer v. d. Berg den heer en mevrouw van Beek dank gebracht voor hun ontvangst. Janneke Hen- derikx bood mevrouw van Beek bloemen aan. Een aangename en leerzame middag voor de kinderen, die eir ongetwijfeld door aange moedigd zullen worden hun liefhebberij met nog meer intensiteit te beoefenen. Met een valsche sleutel heeft men zich toe gang verschaft tot de woning van J. P. J. S. uit de Jozefstraat. Een bedrag ad 4.70 wordt ROTTERDAM, 7 November 1937. 'i Dat de Poolsche pianist Smeterlin een schare van trouwe toehoorders rond zich heeft verzameld, bleek Zondagmiddag op nieuw, toen hij een Chopin-matinee in de Doelezaal gaf, waar weer honderden waren samengekomen om van zijn heerlijke vertol kingen te genieten. Als Smeterlin zoo ver schillende en varieerende piano-composities speelt van zijn grooten landgenoot, dan blijft men er steeds geboeid naar luisteren, men kan er niet genoeg van krijgen. Smeterlin komt elk jaar naar Rotterdam om velen aan de groote en warme kunst van den Poolschen pianodichter deelachtig te maken; zoodat een meer uitvoerige bespreking van zijn optreden gevoegelijk achterwege kan blijven. Smeterlin speelt Chopin met alle liefde en eerbied welke hij den meester zoo warm toe draagt en met een kunstenaarschap, waar mee hij in staat is deze muziek te geven in velerlei vorm van ideale schoonheid, charme, poëzie, meesleepende romantiek en bloeiende lyriek. Daarbij die, alle materie spelenderwijze overwinnende, techniek en die heerlijke be- tooverende klank, dien hij steeds, maar voor al in de zangerige cantilenen, uit den vleugel laat klinken. Andere pianisten van naam weten ook Chopin te spelen in den geëigenden stijl en in de juiste geestesstemming, maar Smeterlin weet toch altijd een heel bijzondere sfeef te scheppen. Onnoodig te zeggen, dat zijn succes weer groot was. G. „De groene krokodil". Men meldt ons uit den Haag: „De Rotterdammers" geven thans in „Scala" „De groene krokodil". Wegens de ontklee- dingsscènes en de dubbelzinnigheden, welke in dit stuk voorkomen, moeten wij ons van een aanbeveling onthouden. De gemeenteraad is bijeengeroepen tot het houden van een vergadering op Donderdag 11 November a.s. des namiddags te 2 uur. Op de agenda staan O.m. Het voorstel tot het toestaan op de begroo ting 1937 van crediet voor het in werkver schaffing verbeteren van straten. Het voorstel tot uitbreiding van het aan tal voor uitvoering in werkverschaffing door werklooze hoofdarbeiders aangewezen objec ten. Het voorstel tot onbewoonbaarverklaring van een aantal woningen. Alleen op verlangen der afzenders. 1) Aansluiting niet onder alle omstandigheden verzekerd. Naar gemeld wordt, zal de nieuwe Bouw meester-revue, die op 1 Januari a.s. In Rotter- dama Grooten Schouwburg van wal steekt, tot titel dragen, „Neerlands bloed". B. en W. hebben op de opgemaakte aan beveling voor de oenoeming van een tijdelijk leeraar voor bepaalde uren in staatsweten schappen aan de 3de H.B.S. met 5-jarigen cursus B. geplaatst: 1. de heer J. van der Griek alhier, 2. mr. J. Faber te Middelburg, 3. de heer F. C. Verhage alhier. Met de „Dewsbury" is de burgemeester, mr. P. Droogleever Fortuyn, gisteren terug gekeerd van een bezoek aan de Engelsche havenstad Huil. In verband met den mist liep het schip eendge uren later binnen. Kortgeleden heeft de Lord Mayor van Hujl en verscheidene hoogere ambtenaren een bé- zoek aan Rotterdam gebracht. Zaterdag is de 12-jarige J. Verbeek, wo nende Röntgenstraat 80, bij het oversteken, door een bakfiets aangereden. Met een ge broken rechterdijbeen is de jongen opgeno men in het ziekenhuis aan den Coolsingel. De 53-jarige D. v. Herk, wonende Schieweg 102, is op de Schiekade met zijn fiets geslipt, tegen een lantaarnpaal gereden en in het water van de Schie gevallen. Voor bijgangers hebben den man die bewusteloos was, uit het water gehaald, waarna een auto van den G. G. D. hem heeft overge bracht naar het ziekenhuis aan den Cool singel, alwaar hij ter observatie is opgeno- men. Zaterdag is de 24-jarige P. W. de Wit, wonende Oostzeedijk, in een gymnastieklo kaal, aan de Palestinastraat, uit de ringen gevallen. De jonge man brak zijn rechter knieschijf en is in het ziekenhuis aan den Coolsingel opgenomen. Bij het oversteken van den weg in de Vier Ambachtstraat is de 64-jarige D. F. Die- derik, wonende Adrianastraat, door een auto aangereden. Met een hersenschudding is hij opgenomen in het ziekenhuis aan den Coolsingel. Gedurende de maand October was er 276 maal brandmelding voor 580 slangenwagens, 41 maal klein alarm voor 118 slangenwagens, 5 maal middelalarm voor 27 slangenwagens, in totaal 322 maal alarm voor 725 slangen wagens. Acht motorspuiten rukten uit, 2 drijvende brandspuiten, 2 keer rukte de mo torreserve wagen uit voor hulpverleening, 4 keer voor brand. In totaal hebben gewerkt 12 slangenwagens met 13 stralen, 3 brand spuiten met 5 stralen, 1 motorspuit met 4 stralen (Barendrecht), terwijl 33 maal de motorspuit werd gebruikt. Zaterdagavond geraakte op den Grindweg 'n vrachtauto van de firma Zij der laan te Moer- capelle, bestuurd-door den chauffeur M. K., gedeeltelijk te water. De auto was beladen met bieten. De bestuurder kwam met den schrik vrij. Een takelwagen van de N.V. Pieterse te Rotterdam heeft later op den avond de auto gelicht. Bij de lichtingswerkzaamheden is een der bedienende manschappen door den slinger van het lichtingstoestel aan het hoofd ge troffen, zoodat de man een groote wonde bekwam aan het hoofd, die door dr. Jonge- rius is verbonden. VOOR KLEEDÏNG, SCHOEISEL EN DEKKING. De Hillegersbergsche commissie, die de collecte van 10 November voor den B-steun voorbereidt, verspreidt een circulaire waarin de burgerij wordt opgeroepen een bijdrage voor het goede doel af te staan. In vele gezinnen, zoo staat er in de cir culaire, bestaat een groote achterstand in kleeding, dekking en schoeisel en de regee ring meent voor één maal een beroep op het Nederlandsche volk te mogen doen ten behoeve van de werklooze landgenooten. Bij de Openbare Arbeidsbemiddeling ston den in de afgeloopen week 598 werkloozen ingeschreven. In de vorige week 594 en 614 in de overeenkomstige week van het vorige jaar. Bij de werkverschaffing waren 77 perso nen werkzaam. In de vorige week 73 en 112 in die week van het vorige jaar. Van de personen die steunuitkeering ont vingen zijn de getallen resp. 244, 249 en 238. In het bureau van politie, Straatweg 138, zijn de volgende gevonden voorwerpen ge deponeerd: 1 glacé heierenhandschoen, 1 sleutel, 1 nummerplaat van een auto, 1 fiets slot, 1 ceintuur, 1 brillenkoker, 1 dames handschoen, 1 ring met 2 sleutels. Bij vinders zijn te bekomen: 1 rozenkrans, J. Verschure, Prins Mauritsstraat 7b.; 1 etui met sleutels, Bouderwijn, Straatweg l54; 1 rijwielbelastimgmerk, Prins Mauritsstraat 49b.; 1 paar elastieke kousen, A. Schaap, Ackersdijkstraat Ha, Rotterdam; 1 vulpen houder, C. Woltrie, Gr. Lod. v. Nassaustraat 6b.; 1 rijwielbelastingmerk, Dane, Kleiweg 86; 1 portemonnaie met inhoud, J. de VrieS, Kleiweg 57; 1 t°uW van een vrachtauto, H. van Zijl, Kleiweg 220a, Schiebroek; 2 bezems Mulder, L. Kottekade 9; 1 huissleutel, post kantoor Dorpsstr.; 1 dreg, A. Ouwen-dijk, Mr. Willemstraat 17, Rotterdam; 1 rijwielslot, Valk, Rozenlaan 21b. Na een kortstondige ziekte is in den ouder dom van 56 jaren overleden de heer B. Ho - man, directeur van de Rotterdamsche bchool- vereeniging aan den Schiedamsche Smgei. In Juni 1934 heeft hij als zoodanig zyn 25-jarig jubilé gevierd. Zijn heengaan is voor de school een gevoelig verlies. De heer Hofman was bestuurslid van de Vereeniging voor Veilig Verkeer alhier, van de Vereeniging voor Paedagogiek, de bond van neutrale scholen in Nederland benoem de hem indertijd tot tot eerelid. De heer Hofman was te Heeg in Friesland geboren, doch studeerde aan de Rijksnor maalschool te Middelburg. Dinsdagmorgen te 12 uur zal de b g plaats vinden op de Algemeene Begraaf plaats Crooswijk. De jaarl(jksche zielenvespers die onder het octaaf van Allerzielen op het kerkhof door de leden van de congregatie van O. L. Vrouw in de parochie van St. Ignatius worden gehou den, hadden gisteren een bijzonder karakter, doordat tevens herdacht werd de eerste di recteur der congregatie, pater Sengers, die voor vijftig jaar was overleden. Voor de pre dikatie, welke gehouden werd door kapelaan Th. Klaassen, directeur van de mnnnencongre- gatie in de St. Theresiaparochie, herdacht de directeur, pater Jos. M. A. EX S.J. in een gloedvol woord den eersten directeur. In het bijzonder wees hij daarbij ook op den socialen geest, welken pater Sengers in zijn congrega tie had gebracht. Een koor van zangers luisterde de plechtig heid op, o.m. door gedeelten uit de Requiem mis van Ferosi, „SCHOOLTUIN-KINDEREN" OP BEZOEK. De kinderen, die een schooltuintje verzor gen en daardoor bij zidh zelf en ook by an deren liefde voor de natuur en eerbied voor schoonheid weten aan te kweeken, zijn Zater dagmiddag op bezoek (geweest op de buiten plaats „De lempelwelk gebouw geheel ge restaureerd is en thans weer prijkt in volle schoonheid. FLORALIA-TENTOONSTELLING 1937 De prijsuitreiking. 't Gaf een heele drukte Zaterdagmiddag eer de vele gelukkigen, die een prijs hadden behaald op de gehouden Floralia-ten toonstel ling van de afcleellng Vlaardingen en Vlaar- dinger-Ambacht van den Volksbond tegen Drankmisbruik, hun plaatsen in de zaal Ex celsior hadden bezet. Het waren er immers meer dan honderd, waarvan de meesten door hiun ouders vergezeld waren. Om ruim 4 uur waren allen aanwezig en kon de heer D. van der Ende, als voorzit ter van de Volksbondafdeeling, de vele prijs- wtnnaars(oters) van harte gelukwenschen. met het behaallde succes en de diplomas met voor elk kind een passenden prysuitreiken- Deze prijzen bestonden naast medailles uit schryfétuis, verfdoozien, boeken, poppen, bouwdoozen, legdoozen, kop en schotels, vul- potlooden nez. en met glundere gezichten kon men elkeen zijn prijs op het podium bij het bestuur in otnvangst zien nemen. Ook de Prij zen voor de cacteeënliefhebbers werden met een toepasselijk woord overhandigd. Na een korte pauze, waarin den kinderen een consumptie werd aangeboden, heeft da heer A. H. P. Maarleveld met eenlige wel gekozen woorden dank gebracht aan de hee ren Smulders, Van der Weyden en ter Veer voor hetgeen zy ook dit jaar weer in het be land van het Volksbondwerk hadden ver richt Spr. liet dit dankwoord vergezeld gaan' met voor elk een practisch geschenk ala aandenken aan de Floralia-tentoonstelling 1937. De heer A'dr. Smulders bracht nog het Volksbondbes tuur en zyn medecommissiele den dank voor de ondervonden steun en mede- werking bij het organiseeren cler tentoonstel ling en wekte tensilotte de aanwezige kinderen op "weer mede te werken aan de eerstvol gende tentoonstelling, welke in 1938 zal wor den georganiseerd. BINNENGEKOMEN. In de Vulcaanhaven zyn binnengekomen de stoomschepen „Danaë" met 3400 ton erta en „Philip T. Dodtge" o-m 6SOO ton kolsn ta laden. VEREENIGING VOOR ZIEKENVER- i PLEGING. Op Vrijdag 12 November a.s. wordt in het Ziekenhuis alhier een vergadering gehouden van leden der Vereeniging voor Ziekenver pleging, alhier. De agenda vermeldt o.m.: Vr- kiezing Bestuursleden. Zondag, de feestdag van St. Willibrordus* heeft de af deeling alhier van den Ned. R. K. Volksbond het Patroonsfeest op prachtige wijze Kerkelijk gevierd. Zondagmorgen werd de H. Mis van half acht opgedragen tot In tentie van de levende en overleden leden der af deeling, terwijl de leden gezamenlijk ter H. Tafel naderden. Des middags om half 4 werd de jaarlijksche oefening voor de overle denen gehouden op het R. K. Kerkhof, on der leiding van de,. Geest. Adviseur, Kape laan W. v. d. Berg. Zeer velen, zoowel leden als niet-leden van den R- K. Volksbond waren opgekomen om hun gebed te storten voor de geloovige zielen. In zyn toespraak spoorde Kapelaan v. d. Berg de aanwezigen aan, steeds de zielen in het vagevuur te ge denken en voor hen te bidden; na deze toe spraak werd het Rozenhoedje gebeden voos die verschillende opgegeven intenties. Door het R. K- Zangkoor onder leiding van den heer Arn. Vranken Werden de verschil lende liturgische gezangen voor de overl». denen gezongen, wat de plechtigheid op het Kerkhof verhoogde. Zeer onder den indruk verlieten de aanwezigen na afloop dezer im mer mooie, doch droeve plechtigheid, den doodenakker. Als de pantoffelheld rooken wil en zijn vrouw, juidt schoone gordijnen heeft op- HET VERHUREN VAN WONINGEN. De vereeniging van huiseigenaren „Onder- ling" zal morgen Dinsdagavond een ledenver gadering houden in de bovenzaal van de Mo. riaan. Er zal o.a. een bespreking gehouden worden over art. 9 van het reglement, het welk door den voorzitter zal worden ingeleid. De hoofdinhoud is van deze kwestie vormt; niet verhuren van huizen aan hen, die ach terstand van huur hebben. Zooals bekend, worden dergelijke huurders op de zwarte lyst geplaatst. 45 JAAR GETROUWD- Morgen, Dinsdag, hoop het echtpaar Lint horstKramer den dag te herdenken, waarop zij vóór 45 jaar in het huwelijk tra den. AUTO DOOR PAARDEN BESPRONGEN. Zaterdag reed de heer A. v. H. uit Am sterdam met matige vaart op den rijksweg, toen in de omgeving van het Kerlcedijkja plotseling tiwee paarde ,ncle auto besprongen. Het voertuig werd ernstig beschadigd. Een der paarden bekwam zoodanige verwondin gen, dat het per vrachtauto naar het erf van den eigenaar Gebr. K. moest worden overig», bracht. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor .alleen zaten de inzittenden onder da glasscherven.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1937 | | pagina 2