m BS® m TIM TYLER EN SPUD. DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN In het oerwoud. 36. STADSNIEUWS. ROTTERDAM. 60ste JAARGANG No. 18015 DINSDAG 9 NOVEMBER 1937 VIER BLADEN. BUREAUS KOEMARKT 4, SCHIEDAM: TELEFOON INTERCOMM. No. 68085 HOKODAMA SLOTVERGADERING t0?oen°LS"m t6Sen NED. R. K. BOND VOOR GROOTE GEZINNEN. DE RADIO-CENTRALE. DE WERKLOOZEN-CURSUSSEN. LIJDELIJK VERZET VAN DE SOCIALISTEN. KETHEL. CONCERT „L. VAN BEETHOVEN". O. D. O. IN DE SLOOT. burgerlijke stand. SCHEEPVAART. Spaarcollecte een groote mislukking geworden. HOE DROOG HET WAS. NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS. Van Nievelt, Goudriaan Go's Stoomvaart Mij. SIMONS SCHEEPSSLOOPERIJ. De ABONNEMENTSPRIJS van de NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT bedraagt tranco by vooruitbetaling: Per week 20 cent; per maand 85 cent; per drie maanden 2,55. By bezorging franco Per 2ïo^pefdrie abonnementsprys per maand ƒ1,10, per drie maanden 3—, by vooruitbetaling. Incasso- kosten worden niet berekena, losse exemplaren sö" ons bureau Koemarkt 4 verkrygbaar a 5 cent per etuk. POSTCHEQUE- en GIRODIENST No. 81440 Uitgave van de N.V. de Courant De Maasbode te Rotterdam. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt: Voor 1—6 regels 1,55. elke regel meer 25 ct. By contract aanzieniyke reductie. Reclame- tusschen den tekst dubbel adv.tarief Liefdadigheidsadvertentiën half tarief. Familieberichten 10 ct. per regel. Kampioen-advertenties van 20 woorden ƒ0,50 per plaatsing. Elke 5 woorden meer kost 10 ct. Kampioen-annonces en familieberichten wor den geplaatst in de gezamenlyke vier dagbladen: Het Nieuwe Dagblad, de Nieuwe Schiedamsche Courant, de Nieuwe Dordtsche Courant en de Nieuwe Zuid-Hollander. De Gratis-Ongevallenverzekering bedraagt: 3.000 bij levenslange invaliditeit; 2.000 bij overlijden tengevolge van een spoorwegongeluk; 1.000 bij overlijden tengevolge van een ander ongeval; 250.— voor het verlies van een hand, een voet of 100.— voor het verlies van een duim, bij breuk van de ruggegraat of bij schedelbreuk; 75 voor het verlies van een wijsvinger of voor het verlies van de voorste twee leden van alle vingers; 50.— voor het verlies van een volledig lid PCn duim, of voor bet verlies van twee leden van een wijsvinger; 2t>.— voor het verlies van alle leden van een anderen vinger, of van een lid van een wijsvinger, bij breuk van bovenarm, of bovenbeen, onderarm of onderbeen, knieschijf, sleutelbeen of enkel; 10.— voor één lid of twee leden van een anderen vinger. Een en ander volgens de geldende voorwaarden gelijk deze eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt. van een Rumoerige stemming. Gisterenavond werd in hotel Beijersbergen de slotvergadering gehouden van het Hoko- dama Comité 1937. De heer A. van Dmnhoven beweerde, dat deze winkelweek voor 100 pet. geslaagdwas, daar zulks o.m. blijkt uit de verslagen van penningmeester en secretaris. Spr. wekte de winkeliers op om ook in de komende weken schouder aan schouder te blijven staan om de zakenblangen te behar tigen bij de komende feestdagen. De heer H. A. Hes, secretaris, las dan de notulen voor van de oprichtingsvergadering, welke behoudens een kleine verandering van een daarin genoemd werkloozencijferwerc e goedgekeurd. Bij de ingekomenf^eijns- o.a. een dankschrijven van de broek voor een comité voor y d Sman> waarin deze*1 voorstelden de Hokodama voort te doen bestaan en zeMs de Kon goedkeurmg aan te vragen- een neonverlichting aan te brengen aan de toegangen tot de Hoogstraat; meer politietoezicht te vragen om rustig winkelen te verzekeren; een gezamenlijke reclame te voeren in de Waden. Daar de inzenders niet ter vergadering waren, werden deze voorstel len niet in behandeling genomen. Verder was er een propagandacommissie op bezoek ge weest, die verzocht heeft om de H«ko^ als zoodanig deel te laten nemen in ce viering in Januari a.s. De voorzitter deelde mede, dat zulks n et mogelijk was, daar de Hokodama hedenavon ontbonden wordt. Willen enkelen na afloop zich aaneensluiten om tot een of andere fees telijkheid mee te werken, dan moet men dat zelf weten. De heer W. A. Verwayen, een der penning meesters van het comité 1937, heeft mede na mens zijn collega den heer J. Th. M- Vertes verslag uitgebracht. Spr. dankte alten die hem terzijde hebben gestaan bij het venmHen zijn taak. De controlecommissie heeft alle b scheiden tot in de puntjes ^ontroteerd De ontvangsten bedroegen ongeveer 1400 ter wiil een batig saldo resteert van 181.66, be houdens nog enkele te betalen kleine posten geraamd op 35. De kascontrole commissie bestond uit de heeren Sterenberg, de Vree en Hoog-endoorn. De commissie verklaarde bij monde van den heer Sternberg zich gaarne accoord met het vele werk door den penning- mester verricht. Zij had de boeken onder voorbehoud geteekend, daar er bij de beschei den ontbrak een voorraadstaat van de niet uitgegeven goederen van het cadeauhuis. De commissie heeft een viertal dagen alsnog de gelegenheid gegeven deze lijst bij haar in te dienen, doch zulks is niiet geschied. Verder is de commissie het onderling niet eens gewor dn over de wyze van aanbesteding van den electriciteitsaanleg. Over deze twee aanmerkingen van de ocn- trolecommissie is de vergadering dein geheelen avond door in bercfering geweest, zoo zellfs dat voorzitter van Duinhoven meerdere malen de vraag moest stellen, wie de lieding ter ver- gadering had. De heer Bouman lichtte toe, dat alle goe deren door de bonnencommissie na de sluiting van het cadeauhuis waren ingepakt en da er een inventarisstaat was opgemaakt, ie Spr. had zich niet gerechtigd geacht deze doo deze lijst in der haast bij de goederen gepakt, die zoolang in zijn garage zijn opgeslagen. Spr. had zich niet erechügd geacht deze doo- zen te openen. De zaak is echter in orde Wederom ontstond een hevig debat vooral tusschen voorzitter van Duinhoven en de heer Sterenberg, die als lid van de controlecom. missie, mede vooral nog de aandacht vroeg voor het electriciteitsgeval. Hem. was be kemd geworden, dat een electricien had In geschreven voor 375, terwijl nu 400 voor deze post was betaald. De leden van de con. trolecommissie waren niet eens gemoeid ge weest, hoe dit geval te beoordeelen, doch spreker bracht het vooral ter vergaderin, naar voren, op verzoek van het niet aan wezige commissielid, den heer Hoogendoom Spr. vroeg of het juist was, dat de electricien v M., het werk niet heeft gekregen omdat deze fascist of N.S.B.'er zou zijn. Voorzitter van Duinhoven geeft toe, dat volsrens zijn meening communisten en fascis ten moeten worden geweerd. Zoodoende was men wel gedwongen, mede ook uit oogpunt van Hokodama, een Hokodamalid-electncien, da-t. 25 duurder was, het werk te gunnen. Bekend is, dat deze toch weer in samenwer king met den eerst bedoelden het werk heeft uitgevoerd, omdat hij zelf het noodige mate- .laf' niet had. Deze twee verschillende feiten tot te8en tegen middernacht de ge houden®11 dSr verSaderden in beroering ge- Stuurabereid^rrienw-ftemmine: over het b®' n-J van het^HUrSVOOrstel over de verdee- f men het hieren8^1"30 aan de orde kwam, was men net niermede niet eens De heer Jansen stelde voor het saldo sre- heel te deponeeren op een bank en te bewaren voor een of an^"® J"°]pnde gelegenheid. De heer Bouman wenschte evenals den voorzit ter allgeheele liquidatie der middelen. Hetzij door verdeeling <fder de vereenigingen zoo- ate vooreesteld, hetzij eventueel pond-ponds tewHze terugbetaling. Penningmeester Ver- waven stekle na veel gepraat van diverse an deren voor om óók de arme:mmisehen en ook de Hokodama-deelnemer b.v. een bedrag uit te voorstel en de rest te reserve De heer Hess verklaarde ®c voorsteil Verwayen, waarna net voorstel introk en vastgesteld we leder 10 zal worden betaald, te^ve\7"rppn Sdhied. Politie Sportvereeniging, Le Zwakzinnigenzorg, de Vereen, v. Zuigelingen- bescherming en de Vereen, tot bestrijding aer t.b.c. Aan het slot werd vastgesteld, dat enkele commissieleden de goederen nog eens zullen contröleeren of daar de veel besproken voor- raadlijst bögepakt zit. Hierna zal dan even tueel dekascontrolecommissie gaarne déchar ge verleenen. Deze tamelijk rumoerige bijeenkomst werd hierna nog eenigen tijd op vrooiyke wijze voortgezet, 2 H. F. Bieling. „Oude eendenkooi in Rlioon. („Lommerrijk" le Hillegersberg). EEN VINDING OP RIOOL- koppelingsgebied. Aan den heer J. Th. van Harmeien is oc trooi verleend op zijn vinding inzake koppe ling voor het koppelen van een buitenriool buis aan een hui-sriooH. De heer van Harme ien, zelf metselaar en aannemer van beroep, heeft jarenlang het groote euvel van nabij meegemaakt, van verzakte rioolbuizen. Deze verzakkingen worden veroorzaakt doordat op zachten bodem, de huizen beheid worden, ter wijl de daarvoor liggende straat, door het verkeer en andere oorzaken wegzakt. Het re sultaat is dan. dat de rioolbuis van het huis op hoogte blijft, terwijl de buitenbuis zakt en het afvoe-rwater niet goed meer of in het ge heel niet zijn weg kan volgen naar het hoofd riool. Zoo treft men dan naast de bekende verstoppingen, ook die onaangename luchten aan in de woningen, die we niet nader zullen noemen. Reeds in 1935 hebben proefnemingen in klein formaat uitgewezen dat aan deze vinding meer aandacht kon worden besteed. Van ge meentelijke autoriteiten, op woningbouw en technisch gebied doorkneed, mocht de uit vinder toen reeds een goed luidend attest ont vangen, terwijl nu de octrooi-bevestiging is afgekomen, ook in Schiedam tot een practi- sche toepassing, als proef, zal worden over gegaan door de autoriteiten. Het systeem v. Harmelen. De binnenhuis blijft als tot nu toe het zelfde. Nu wordt in plaats van de tot nu toe gebrui kelijke buiten buis-aansluiting, een betonnen- put aangebracht, waaraan geleide ijzers zijn bevestigd. Ook aan de muur van het huis worden geleide-ijzers bevestigd, waarin die van de put passen. Hoe de grond nu ook zakt, de put volgt. De verzakking, die meestal niet meer dan 32 c.M. bedraagt, mag gerust 60 c.M. worden! Ook daar heeft de uitvinder rekening mee gehouden. Aan deze put wordt nu de buis gebracht, die op het spruitrioöl uit komt en dat naar de hoofd rioolbuis voert. Onze beschrijving is sober, doch voor bou wers e. d. zal het duidelijk zijn, dat. wanneer deze vinding werkelijk zal blijken te voldoen, zij een enorm voordeel zullen krijgen bij wo ningbouwcomplexen, waar de traditioneele rioleeringsverzakkihgen kunnen worden ver wacht. In de steden Amsterdam, Rotterdam en Schiedam zullen dan duizenden guldens op dit bouwonderdeel bezuinigd kunnen worden. Eén rioolaansluiting als tot nu toe gebruike lijk, kost dikwijls 75, terwijl bij voorkomende verrassingen de kosten meestal minstens voor de helft op rekening van de huiseige naren komen, tenminste als force-majeur wordt aangenomen, d.w.z. werking van de be treffende grond. Een voordeel is verder, dat de „bak" van een deksel is voorzien, waardoor eventueele ver stoppingen direct kunnen worden vastgesteld en meestal verholpen, omdat de buizen recht uit in deze bak monden. Met belangstelling wordt deze vinding thans gevolgd door deskundigen en belangstellen den in de bouw-wereld. Kaarten Gewestelijke Bijeenkomst, Naar wij vernemen is van de gelegenheid tot 'het gratis verkrijgen van kaarten voor de Gewesteiyke Bijeenkomst van Zondag a.s. der mate gebruik gemaakt, dat vanaf heden de uitgifte van toegangskaarten is stopgezet. De kaarten zijn dus by geen enkel adres te de zer stede meer verkrijgbaar. Bij het Bureau van Onderwijs der gemeente Schiedam is verschenen de indee'lingsrooster van de Ontwikkelingscursussen 1937-1938. De trooster voor mannen bevat 154 cursussen. Zij zijn verdeeld in hoofdzaak over 24 cursussen in electr. lasschen, 12 plaatwerken, 6 con- structieteekenen, 17 schilderen, 10 timmeren, bouwk. teekenen, 4 handenarbeid, 8 schepsteekenen, 4 electr. v. d. automobiel, 5 auto-techniek, 1 stoomwerktuigkunde, 4 radio, 22 meubelteekenen, 13 machinisten diploma B. scheepvaart, terwijl de overige cursussen bestaan uit: alg. ontwikkeling, handelscorres pondentie, Fransch, Duitsch en Engelsch; water, en olieverfschilderen enz. De cursus- rooster voor meisjes en vrouwen bevat 34 cursuss, betrekking hebbende op: voor cos- tuumnaaien 7, lingerie-naaien 6, verstellen 2, haken 2, breien 6, patroonteekenen 6, terwijl rest gevuld wordt door diverse cursussen als Engelsch, Ned. taal, rekenen en zwemmen. Zooals de rooster aangeeft was deze be doeld om per 1 November j.l. aan te vangen. Dat men nu zelfs nog niet aangevangen is, houdt verband met de nog niet toegestane begrooting. B. en W. van Schiedam durfden het niet op hun verantwoording te nemen een aanvang te maken met dit omvangrijke werk, zonder zeker te zijn van de goedkeuring van den Minister. Zaterdagochtend heeft het bureau Onderwijs kennis gekregen, dat de Minister zijn toestemming zou geven aan dit begroo- tingsbedrag, zoodat de cursussen nu spoedig hunnen aanvangen, daar echter alle mate riaal daarvoor benoodigd, nu dadelijk besteld can worden, zoodat per 15 November a.s. de cursussen zullen aanvangen. Dat deze cursussen een goed resultaat heb ben gehad voor onze Schiedamsche vaklieden, is gebleken bij de opleving dit jaar in de in dustrie. Van de 1580 cursisten die het vorig jaar deelnamen, konden er ruim 700 ge plaatst worden als volwaardige krachten, zoo dat op deze werklieden door het Rijk geen toeslag behoefde te worden verleend, omdat zij minder vakbekwaam zouden zijn geworden, hetgeen b.v. in Rotterdam in vele gevallen wel moest geschieden. Op dit oogenblik heb ben zich 870 mannen en 275 vrouwen opge geven. Het vorig jaar waren die getallen 1580 en 600, terwijl het laatste cijfer van 600, toen terug werd gebracht tot 286 door de toen ingevoerde bepalingen. Speciale aan dacht zal ook worden besteed aan de speciale dienstboden-cursussen. Programma 5. Woensdag 10 Nov, Luxemburg: 8.20 Concert. Diversen10,50 11.20. Keulen: 11.20 Orkest; 12.20 Be richten; 12.35 Kleinorkest. Diversen: 2 20 3,50 Luxemburg: 3,50 Concert. Di versen: 5.506.05. Luxemburg: 6.057.20 Diversen: 7,20—750. Brussel (Ned.): 7.50 Omroeporkest Luxemburg: 11.20 Dansmuziek. Voor de programma's 1 t.m. 4 raadplege men onze rubriek: „Uit den aether". Op Woensdag 24 November a.s. 's avonds te 8 uur, zal het Symphonieorkest „L. van Beethoven" directeur j. c M peltzer, in Musis Sacrum haar eerste winterconcert ge ven. Solist is de heer Joh. Gutlioh, tweede solo-cellist van het R. Fhilh. Orkest die het concerto voor cello en orkest van L. Boc- cherini zal spelen. Het Orkest komt met werken van Bach, Beethoven, Wagner, Delibes en Siep (Oud- Holl. Boerendansen) uit. Chr. Vereen. O.D.O., een Op 24 November a.s. zal de voor Lichamelijke Oefening, groote uitvoering geven in het Passage-theater Het program bevat niet minder dan 27 nummers, waarbij alle mogelijke turn- en gymnastiekoefeningen, zoowel voor dames als heeren ten beste zullen worden gegeven. Gistereavond omstreeks kwart over negen is op de Kethelweg bij Café Sport een luxe auto uit Schiedam bij het achteruit draaien in een sloot gereden. Met behulp van een takel heeft men de wagen weer onbeschadigd op den weg gehaald. De beide inzittenden kwamen met den schrik vnj. Aangifte van 68 November GEBOREN: Emmigje dochtei van A. Post en Tl'. J. Suttorp, J. A. Alberd. Thijimstraat 84 Grietje E., dochter van A Jansen en C. Planken, Hoogstraat 113. Frederika G. dochter van G. 'S. Sluiters en M. W. Dijkers, Huy'smansstraat 93. SCHIEDAM, 7 Nov. Aangekomen s.s. Blair- logiè, lediig van Huil om te dokken in de Wiltonhaven. SCHIEDAM, 7 Nov. Vertrokken: Eng. a.s. Maigdalena, lediilg naar Casablanca; Ned. s.s. Streefkerk; lediig naar Bremen; Deensch ss- Ulla naar Rotterdam SCHIEDAM, 9 Nov. Aangekomen Ned. s.s. Statendam, ledig van Rotterdam om te dok ken in de Wiltonhaven. SCHIETWEDSTRIJD. Zaterdagavond heeft de Kethelsche Burger wacht een schietwedstrijd geopend, waarbij de schutters in drie houdingen zullen schieten, nl. staande, knielend en liggend. De wedstrijd is bedoeld als voorproef voor wedsrtijden, waarby bijzondere aandacht aan tijdsohieten wordt gegeven. Het maximum aantal seconden bedraagt 60. Den heer A. Bliek, commandant der Schiedamsche Burgerwacht heeft zich be langloos als onpartijdig baangriffier tijdens deze wedstrijden beschikbaar gesteld. De hoogste schutters zijn in klasse A: J.. Kor- pel 48 p., 44 sec.; A. Lansber-gen 48 p. 56 sec.; c. van Noort 48 p. 60 sec. In B klasse H. Nootenboom 47 p 52 sec.; J. Gebbe 46 P- 49 sec.; W. van der Eik 45 p. 47 sec. In óe c klasse: L. Heijdra 45 p. 38 sec.; H. Baartmans 43 p. 52 sec.; J. Meijster Jr 42 P- 52 sec. Geluksbaan: Jac. Verspeek 288; C. A. de Lange 286; F. v. d. Wildt 277; jac. v. Kool 277. Vogeilprik: C. A. de Lange 102; J. Bijl 100 en H. de Lange 96. VERLOTING ST. RADBOUD, Bij de gehouden verloting zijn verschillende Prijzen niet afgehaald. In dit verband ver wen wij naar de in dit nummer voorkomende advertentie. Prijzen, die binnen een maand niet afgehaald zijn vervallen aan de Vereeni- ging. ALS DE DORPSKLOK LUIDT. De oude dorpsklok van de Ned. Herv. Kerk in Kethel is tot ver in den omtrek bekend en velen herinneren zich nog den tijd dat bij feestelijke gelegenheden vanuit den toren een dubbel stel klokken haar bronzen klanken over het oude dorpje uitzonden. Sedert eenige jaren is echter de „kleine klok" die van 1752 dateerde en ernstige teekenen van verval oe- gon te vertoonen, buiten dienst gebracht. Daartoe in staat gesteld door een milde schenking kon de kerkeraad tot aanschaffing van een nieuwe klok overgaan, welke in te genwoordigheid van kerkvoogden en enkele ge- nood-igd'en w.o. de oud-presidlent kerkvoogd dr. G. Sauer en burgemeester van der Lip in ge bruik is genomen. De nieuwe klok werd gegoten bij de firma van Bergen te Mid-wolde (Fr.) cn weegt 132 kg. Nadat de beide klokken geluid wa ren, hebben in de consistorie-kamer de presi dent kerkvoogd, de heer Jac. Poot, dr. G. Sauer en mr. J. J. van der Lop liet woord gevoerd. Alle sprekers noemden de nieuwe aanwinst voor de Ned. Herv. Kerk een stap in de richting der restauratie. Vandaag is de reeds weken van tevoren aangekondigde spaarcollecte gehouden. Het doel van deze collecte behoeven we thans niet meer uiteen te zetten. Door pers en radio is daarop voldoende de aandacht gevestigd. We herinneren ons nog een persconferentie over dit onderwerp, gehouden ten stadhuize on der voorzitterschap van den wethouder voor de sociale belangen, den heer R. J. Dijk. Met klem van redenen werd toen door den wet houder een beroep gedaan op de bladen om de spaarcollecte aan te moedigen bij het pu bliek, daar het toch zoo broodnoodig is, dat de werklooze medeburgers zich wat beter kunnen voorzien van kleeding, dekking en schoeisel. Aan dezen oproep hebben wij gehoor ge geven en telkens weer opnieuw de aandacht gevestigd op deze spaarcollecte. Nu is het vandaag de dag! Maar de spaarcollecte, dit was vanmorgen reeds te constateeren, wordt één groote mis lukking, dank zij het lijdelijk verzet van de sociaal-democraten. De middelbare scholen kregen geen vrijaf, ofschoon dit altijd de ge woonte is geweest bij voorgaande crisiscol lecten. Nu zeide de socialistische wethouder van onderwijs de heer J. B. J. Ratté ,,ik denk er niet aan". In plaats van medewerking heeft het comité, dat zich immer beijverd heeft om de crisiscollecten te doen slagen, thans niet anders dan de grootste tegenwer king ondervonden. De raadtent op den Cool- singel mocht geen muziek maken, want dit was plotseling te hinderlijk geworden voor hetpostkantoor. Zij, die anders met enthousiasme op een dag als vandaag de za ken van de collectrices en collectanten rege len, spreken van een heimelijken opzet om de zaak te laten mislukken. Alle vakbonden hebben medegewerkt, be halve die van de sociaal-democraten. Ook de collectrices en collectanten er waren er ditmaal slechts 180 hebben dit lijdélijk verzet op straat ondervonden. Men werd dik wijls afgesnauwd, niettegenstaande er werd gevraagd voor onze in nood verkeerende me deburgers. Dit lijdelijk verzet moet toch wel een slag zijn in het gezicht van den socialistischen wethouder Dijk, die aanvankelijk met zooveel bezieling den oproep van den minister heeft onderstreept. En die slag komt des te harder aan, wanneer geestverwanten dien geven. Verwacht wordt: Matige, tijdelijk krachtige Noord-Weste lijke tot Noord-Oosteiyken wind, zwaar be wolkt tot betrokken met kaarschijnlijk nog eenige regen, kouder Woensdag. Zon op 7.11. Zonder onder 16.17. Maan op 12.36. Maan onder 22.38. Wielrijders lichten op van 16.47 tot 6.43. Schielands gemaal slaat stil. Al bleef de mist klam aan je jas kleven en voelde je Ihe-t ongezonde vocht op je keel slaan, toch kunnen we op dezen regendag zeggen, dat het najaarsweer van den laat- sten tqd abnormaal droog is geweest, zoodat Schielands groote gemaal aan de Admirali teitskade al sinds een week bijna geheel stil staat. In October hebben de pompen 49 uren in totaal gewerkt, wat in October van het vo rige jaar driemaal zoo veel was, n.l. 150 uren. In geen jaren is de Octobermaand zoo droog geweest, want in 1931, toen het ook een bijzonder droog najaar was, waren het toch nog 53 uren, terwijl September in beide jaren precies hetzelfde aantal maaluren gaf, nl. 146. Hoe verschillend de regenval om dezen tijd van het j!aar kan wezen, blijkt uit het feit, dat op den drogen October van 1931 het volgende jaar er een volgde met ongeveer 15 maal meer regenval, zoodat het gemaal 749 uren noodig had om al het water uit Schie lands boezem in de Maas te pompen. Wat dit beteekent, zal men het best begrij pen als men bedenkt, dat het gemaal 320.000 liter water per minuut verzet, zoodat toen bet geweldige aantal van ruim 14 milliard liter water naar de rivier werd overgeheveld. Dit beteekende wel een topprestatie, doch in October 1935 draaide het gemaal toch ook nog 368 uren. Gedurende vqf jaren vereisclite de regenval in October gemiddeld 249 maal uren, zoodat dit jaar met zijn 49 maaluren wel een heel groote uitzondering maakt. Telt men de maalcyfers van de twee na jaarsmaanden der laatste jaren bij elkaar, dan varieeren deze tusschen een minimum van 139 maaluren en een maximum van 809 maaluren. Waaruit blijkt, dat er in bet eene najaar zes maal zooveel regen kan vallen als in het andere. 8 Nov.: Groote Schouwburg, Halewijn (Toonkunst en Rott. Philharmonisch Orkest), 8,15 uur. 10 Nov.: Groote Schouwburg, Turandot (Ital. Opera) 8 uur. 11 N ov.Groote Schouwburg, Der Frei- schütz (Ned. Opera-ensemble) S uur. 12 Nov.: Groote Schouwburg, Vondels „Maeghden", (Rott. Studenten Tooneelver.) 8 uur. Bio scopen: Goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 11 Nov. in: Luxor: Betoovering om La Bohème (bov. 18 jaar); Lumière: Pennies from heaven (bov. 18 j.>; Studio: De parvenu (v. volw.): Thalia: Brui loft in Waihiki (v. volw.); Olympia: In de schaduw der misdaad en Hands up 'v. volw.) Capitol en City: De goede aarde (bov. 18 jaar); Prinses: Burgtheater en Incognito getrouwd (bov. 18 jaar); Corso: De charge van de lichte brigade (bov. 18 jaar); Har monie: Sing baby sing en Het mysterie van de zwarte kat (bov. 18 jaar); Victoria: Vor stelijke emigranten en Opstandige harten (v. volw.); Ooster: De privé-secretaresse en Con currenten (bov. 18 jaar); Scala: My man „Godfrey" (bov. 18 jaar); Centraal: Mensch of satan en Tropenhaat (v. volw.)Grand: Café Metropole (bov. 18 jaar); Cineac: Ac tualiteiten. Dagelijks; Tivoli-Schouwburg, Schep vreugde in het leven (Nationale Revue), 8,15 uur (volw.) Arena: Das Dreimaderlhaus, 2,15 en 8,30 uur; Zondag ook 5,15 (boven 18 jaar). Tentoonstellingen: De Dis tel, Schiedamsche Singel 65b; schilderijen, van J. Lodeizien (tot 15 November). Stu dio '32 werken van Theo Bennes, Pa rijs. Unger Van Mens: Fran- sche en Hollandsche schilderkunst (tot 22 Nov.) C. Chevalier, Delftschevaart 28: drukwerk naar ontwerp van Jan Wijga (tot 30 November. Museum Boymans, het werk van Jakob Smits (tot 8 Decem ber). Gebr. Koch, Noordfclaak, nalaten schap Louis le Clercq (tot 15 Nov.) D. Vaarties, Esschenweg 39, oude kunst (tot 28 Februari). Kunsthandel mej D. van Til burg, Mauritsweg 33b, aquarellen van M. P. Reus en Louis Apol (tot 20 Nov.). Schiedam. Passage Theater: Op hoop van Zegen en De gehelmde brigade (v. volw.). SCHIEDAM 9 Nov. Officieele noteering van de commissie uit de Kamer van Koop handel. Moutwijn. Moutwijn 46 pet f 16 per H.L. Spoeling. Spoeling 1,401,50 (niet officieel). TfW'j L .Vjy- Mft j,, N KX'jGegs on. MiDDeLLIjK" OP u ITGAAN NAAR OEN GESTOLEN OPGEZETTEN KROKODIL- VLOCHTEN W'LKENS, TIM EN SPUD 20 0 voce, Z'j MAiAI^ Z.00PEN KUN NEN PEN ANDEREfv KANT UiT, Df YlujbÊlD UGEHOET,1 NIET WNN3N ONT OPtN WEE R. TERUG OP HET HOOFDKW/MZ.TIE.R. DE WilDEN Z.ULLEN HET "W »K BEWONOEq. L'J K VAN LA1NGSNUIT /JE MOED WlL- IVOOIT ONTDE KKE N, WANf tVËNS MAAR j'P DAT I-1E6BEN we TC. Goeol V008.TAA n EEN O PG E SORCi EN,V OER MEE-anDER i'acht BENWE DIE OPGE.WLDF X nvuci% JACHT- TERREIN MOe- JPGE.WLDE KRpKOOl L VEt-f Copyright Opera Munai Voorstellen tot intrekking der prefs en tot statutenwijziging aangenomen. In de hedenochtend gehouden buitengewone algemeene vergadering van aandeelhouders in de N.V. Van Nievelt Goudriaan Co.'s Stoom vaart Mij. werden de voorstellen tot intrekking der nog uitstaande preferente aandeelen en tot statutenwijziging waarvan wij in ons Avondblad van Vrijdag 29 October melding maakten, met algemeene stemmen aangenomen. Vertegenwoordigd waren 3307 gewone aandee len, recht hebbend op het uitbrengen van even veel stemmen. De voorzitter licht de voorstellen nader toe. Bij de statutenwijziging in 1934 werd het kapi taal als volgt vastgesteld: 10.000 gewone aan deelen van ƒ300 eri 2250 preferente aandeelen van ƒ500. Intussehen zijn er tot gisteravond toe 1.033.500 preferente aandeelen omgewisseld in gewone aandeelen, zoodat er momenteel nog slechts 91.500 uitstaan. Deze worden dus thans tegen 500 ingetrokken met dien verstande, dat op dividendbewijs no. 4 na de vergadering van aandeelhouders, die het volgende jaar de jaar stukken over 1937 zal vaststellen, dividend zal worden betaald. Dividendachterstand is er niet. De tot nu toe over 1937 behaalde winst laat toe, naar de voorzitter mededeelt, om op genoemd dividendbewijs ten minste 5 pCt. dividend uit te keeren. De statutenwijziging behelst geen andere voor stellen dan die welke verband houden met de intrekking der preferente aandeelen. Naar wij vernemen is de tramlijn, die sedert 1904 de verbinding in stand hield op 't eiland Walcheren, opgeheven en verkocht aan Simons' Scheepsslooperij N.V. te Pernis. welke de lijn, die circa 34 K.M. lang is, zal opbreken. I

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1937 | | pagina 1