450 MEISJES IN CONGRES. DINSDAG 9 NOVEMBER 1937 VONDEL-HERDENKING. De „Gijsbrecht van Aemstel" voor de Katholieke jongstudenten van Rotterdam. VONDELHERDENKING. VISSCHEN IN DE ROTTEMEREN. Tentoonstelling in de gemeentebibliotheek. ROTTERDAMSCHE RECHTBANK. Zitting van 8 November. ST. ANTONIUS-GESTICHT. R. K. VOLKSUNIVERSITEIT. „SAUL", VAN HAENDEL. JUBILE. Het zeventiende cursusjaar ingeluid. ZWARE BESCHULDIGINGEN1 tegen directeur van het Openbaar Slachthuis. POSTAGENTSCHAP HEIJPLAAT. Gestrafte keurmeesters nemen wraak en maken zich schuldig aan laster. Nieuwe rijksweg R'dam- Den Haag. DE KRUISVAART. LIEFDADIGHEIDSSOIREE VOOR HET VROUW EN-COMITÉ. MARATHONDANS. 34 pCt. GEREF. KERK VAN ROTTERDAM—DELFSHAVEN. Franeiscaansch toumooi. Plechtige installatie van het Cohort van St. Antonius Abt. Zondag j.l. was voor de parochie van Stl Antonius Abt een belangrijke dag. 's Morgens om 9 uur waren alle leden van de Kruisvaart, de adspiranten en de St. Jansknapen aanwe zig in de Hoogmis, waaronder zij allen ter H, Tafel naderden. Na de H. Mis werd den leden een ontbijt in de Burcht aangeboden 's Middags 4 uur marcheerden zij door de stra ten van de parochie, waarna zü gezamenlijk naar de kerk trokken. Hier vond de plechtige installatie plaats van een twintigtal St. Jans- Imapen (jongens van 912 jaar) en een der tigtal adspirant Kruisvaarders. PHILANTHROPIE BURGERLIJKE stand. I VISSCHERIJ. RIVIERTIJDINGEN. Dank zij het lofwaardig initiatief van den Katholieken Kring heeft de katholieke stu- deerende jeugd van Rotterdam ook haar Vondel-herdenking gekregen. Men noodigde de Amsterdamsche Tooneelvereeniging naar Rotterdam voor eene Gijsbrecht-opvoering, waarbij dan zoowel Kringleden als de leer lingen van de H.B.S., Gymnasium en Meisjes lyceum zouden kunnen tegenwoordig zijn. De belangstelling onder de studeerende jongelui bleek echter zoo groot, dat de jongens en meisjes van onze middelbare onderwijsinsti tuten, van de hoogste klassen der U. L. O.- scholen en ook van de Kweekschool, op eenige tientallen plaatsen na de geheele Schouw burgzaal van het Gezellen-Gebouw hebben gevuld. Een volslagen tooneelopvoering van de Gjjsbrecht" heeft de Amsterdamsche Too neelvereeniging intusschen dezen middag niet gegeven. In het raam toch van een voordracht over dit bijzondere treurspel, dat Vondel in 1637 het licht deed zien ter inwijding van den nieuwen Amsterdamschen Schouwburg, ga ven Van Dalsum en die met hem naar Rot terdam waren gekomen dezen middag slechts een sterk-besnoeide voorstelling te zien. Door weglating van zeer groote gedeelten kon de draad van de handeling slechts moeizaam worden bewaard, aangezien de verklarende inleiding, welke door den heer Albach aan het begin en vóór elke scène werd gehouden, uiteraard niet den indruk maakte, welken de dynamisch zwaar geladen voordracht van Van Dalsum, Charlotte Kohier e.a. bij het gehoor wekte. Zoo versterkte deze Gijsbrecht-opvoe ring met weglating van tal van „spreeckende personagiën" en van practisch alles scènes, welke zich buiten het duo Gijsbrecht-Bade- loch afspelen, het bekende bezwaar, dat in Vondels spelen de handeling zich doorgaans sublimeert in het weliswaar zeer beeldrijk behandelde, doch meer epische dan drama tische ooggetuige-verslag. Een middag als deze laat een indruk achter, welke zulk een opvatting vastlegt in het eigen-ervarene en vaster naarmate de toeschouwers jonger zijn en bevattelijker. Dit is ons bezwaar tegen een dergelijke half-declamatorisehe, half tooneel- matige vertolking van wat in wezen een treurspel en dus een spel wil zijn. Uit bovenstaande aanteekening bij deze op voering concludeere men evenwel niet, dat wij dezen middag niet van groote vormende waarde voor onze studeerende jongelui heb ben gevonden. In onzen jachtenden tijd, ook voor het onderwijs, zijn cultureele middagen als deze voor onze jongeren van niet genoeg te schatten waarde. Wat hier toevalligerwijs bij gelegenheid van deze Vondelherdenking is tot stand gekomen, vraagt door zijn welslagen alleen al om eene periodieke herhaling. Mits er maar goede samenwerking is, is er in Rot terdam op dit gebied veel meer te bereiken. Aan het einde van de' voorstelling, welke in het prachtige samenspel van een Charlotte Kohier, en een Albert van Dalsum wel haar hoogtepunt bereikte, waren niet slechts do bloemen, maar misschien nog meer het bijna frenetiek applaus der jongeren, het bewijs voor het welslagen van dezen Vondelmiddag. W. H. De rechtbank te Rotterdam heeft, met ver nietiging van een door het kantongerecht te Gouda gedane uitspraak C. M. te Schevenin- gen veroordeeld tot 1 boete wegens het vis- schen in een water, waarvan een ander de rechthebbende is, zonder diens schriftelijke vergunning. Het betrof hier het visschen in de Rotte- meren onder Zevenhuizen. Het verweer van verdachte was, dat het feit niet strafbaar is omdat voor bedoeld wa ter op het verbod de uitzondering van art. 17 ten derde onder b. der visscherijwet geldt voor het visschen met een hengel terwijl de toepassing door de Kroon van de beperking van die uitzondering tot de wateren in de artikelen 577 en 579 van het burgerlijk wet boek bedoeld, welke niet bij algemeenen maatregel van bestuur ter bevordering van de vischcultuur zijn aangewezen, onwettig zou zijn, immers voor het onderwerpelijke water nutteloos. De rechtbank heeft echter overwogen, dat bij Kon. besluit van 26 Februari 1934 de R0t- tëmeren ter bevordering van de vischcultuur zijn uitgesloten voor het vrij bevisschen met een hengel en de beoordeeling van het nut van dezen maatregel valt buiten de bevoegd heid van den rechter. De veroordeelde kwam hiervan in cassatie. De Hooge Raad heeft thans overwogen, dat niet is in te zien, op welken grond de aanwij zing bij algemeenen maatregel van bestuur van wateren, die een uitzondering vormen op die, waarin zonder vergunning mag worden gevischt, het karakter van een maatregel „ter bevordering van de vischcultuur" zou kunnen worden ontzegd, nu immers de mo gelijkheid niet kan worden ontkend, dat al leen reeds het weren van hengelaars aan de vischcultuur in het desbetreffende water ten goede komt, afgescheiden dus van positieve maatregelen tot verbetering van den visch' stand, terwijl de vraag, of in een bepaald ge val de uitgevaardigde maatregel aan zijn doel beantwoordt, niet ter beoordeeling staat van den rechter. Op deze gronden heeft de Hooge Raad het cassatieberoep verworpen. De Vondeltentoonstelling in de Erasmuszaal van de Gemeentebibliotheek, Nieuwe Markt 1, zal van Donderdag 11 November af voor be langstellenden te bezichtigen zijn op alle werkdagen van 10 uur v.m. tot 5 uur n.m. Als presidente van het bestuur van het St. Antonius-Gesticht is gekozen mevr. J. MiddendorfHensen. Brand gesticht in de woning van zijn patroon. In den nacht van 4 op 5 September van het jaar 1929 was er brand ontstaan in de woning van den behanger G. van T. aan de Nozemanstraat. Wat beddegoed en eenig meubilair was een prooi van de vlammen geworden en de schade, die geschat werd op 380 werd aan den behanger uitbetaald. Acht jaren nadat de brand heeft plaats ge had, heeft nu de 32-jarige behanger W. D. K. M. terechtgestaan wegens opzettel^e brandstichting. Deze verdachte gaf toe den brand in de woning van Van T. die toen zijn patroon was, te hebben gesticht. Hij deed dit echter op uitdrukkelijk verlangen van Van T. die in geldelijke moeilijkheden verkeerde en die trachten wilde, met het geld dat de ver zekering hem zou uitbetalen, zijn zaken ver der te drijven. In dit laatste lag ook het mo tief voor verdachte om zich tot dergelijke dingen te leenen. Want indien verdachte zijn patroon op die manier niet zou helpen, dan zou deze niet verder laten werken, terwijl hij nu toch in elk geval nog een kans had om aan het werk te blijven. Eenig voordeel heeft verdachte er niet van gehad, want hij had genoegen moeten nemen met de belofte van Van T., dat deze voor vrouw en kinde ren zou zorgen, als uitkwam, dat verdachte den brand gesticht had. Met van T. had verdachte toen afgespro ken, dat van de gelegenheid, dat de woning van Van T. opnieuw behangen zou worden, gebruik zou worden gemaakt om den brand te stichten, waarbij men het zou doen voor komen, alsof er onder het werk was gerookt en een sigaret achteloos was weggeworpen. In werkelijkheid had verdachte de brandstof fen bij elkaar gebracht. Van T. had gezorgd, dat er spiritus in huis was en verdachte had een flesch in het bed leeggegooid, doch onge lukkigerwijs had hij zich in de flesch ver gist, zoodat er geen spiritus in het beddegoed terecht kwam, maar wijn. Het O. M. waargenomen door mr. J. F. Hoeffelman wilde in aanmerking nemen, dat het feit reeds zoo lang geleden gepleegd was en daarom kon het O. M. zich ook aansluiten bij het door de reclasseering gegeven advies. Het O. M. eischte een gevangenisstraf van 8 maanden, doch voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. De verdediger, mr. F. J. Kranenburg, die er in zijn pleidooi op wees, dat verdachte zoo veel berouw getoond heeft, kon zich bij het requisitoir aansluiten. Vervolgens heeft de 33-jarige behanger G. van T. terechts gestaan wegens het uitlokken van het misdrijf van brandstichting. Verdach te? gaf de feiten wel toe, doch beweerde, dat het initiatief niet van hem maar van M. is uitgegaan, terwijl hij alleen zijn toestemming er voor gegeven zou hebben. Deze bewering vond bij de rechtbank weinig geloof, immers was het deze verdachte die de verzekerings penningen opstreek en niet M. Het O. M. heeft ook tegen dezen verdachte, op grond van een gunstig reclasseeringsrap- port 8 maanden gevangenisstraf geëischt, voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. De verdediger, mr. W. A. Schippers uit Vlaardingen drong er bij de rechtbank op aan, dat verdachte een voorwaardelijke straf zal worden opgelegd. Uitspraak 22 November. De Christ. Oratorium-Vereeniging Rotter dam-Zuid geeft, onder P. v. d. Kerkhoff, op Donderdag 11 November a.s., een uitvoering van „Saul", van Haendel, in de Geref. kerk aan het Breeplein. De vocale solisten zijnTo v. d. Sluys, Annie Woerd, Marcus Plooyer, Ary Roodenburg, Theo Baylé en Jan van Boekei. Hans Schouwman bespeelt het clavecimbel en de begeleiding is in handen van het Nederlandsch Kamer orkest. 11 November hoopt de heer J. H. Heure den dag te herdenken, dat hij voor 25 jaar in dienst trad bij de firma R. S. Stokvis. Gisteravond heeft de R. K. Volksuniversi teit haar zeventiende cursusjaar geopend met een avond van heerlijken jongenskoorzang door het Haagsche Matrozenkoor en een tref fende rede van kapelaan W. van Alphen. De groote St. Joseph-Gezellenzaal was bevre digend bezet. De nieuwe voorzitter van de R.K.V.U., rec tor W. J. Kuyper, noemde in zijn openings woord dit instituut van te groot belang, dan dat niet geheel katholiek Rotterdam er zijn steun aan verleenen zou. In Den Haag en Amsterdam zijn de katholieke volksuniversi teiten bezweken, doch te Rotterdam is zij, God zij dank, nog gebleven. Er mag evenwel gerekend worden op een nog veel grooter medewerking en sympathie, dan tot nu toe het geval is geweest. Aan de hand van het programma mag toch inder daad op de belangstelling van allen gerekend worden. Spr. hoopte, dat aan het eind van het cursusjaar de R.K.U.V. en de leden daar van over het gebodene tevreden zullen zijn en met meer hoop de toekomst tegemoet kan worden gezien. Hofstad's koorknapen, onder leiding van den heer Theo van Elferen, zong vervolgens op de bekende, van veel studie, aanleg en volgzaamheid getuigende wijze Inschrift van Armin Knab, Ave Maria van Fr. Hamma, Adoramus te Christe van Orlando di Lassus, Domine non sum dignus van L. da Vittoria, O Sacrum Convivium van G. Croce en Haec Dies van J. Gallus, een programma, dat al leen reeds om zijn keuze voortreffelijk was en het beste van den avond kon genoemd worden. Vervolgens was het woord aan kapelaan W. van Alphen, die een overtuigende rede uitsprak. Het is de vloek van onzen tijd aldus spr. dat zoo velen praten en zoo weinigen denken, maar doen alsof ze de wijsheid in pacht hebben. Wat is de wereld toch vol van betweters. Oppervlakkigheid is de ziekte van den hedend^sgschen mensch, een gevolg van de massabinding, het feit dat een per soonlijkheid wil opgaan in een menigte. Daar- door verliest de eenling zich vrijwel zonder weerstand. De massamensch is innerlijk zeer eenzaam en zelfs leeg. Hij is waard, wat hij bijdraagt aan de kudde. De oorzaak van de massasuggestie is voor velen gebrek aan kennis en ontwikkeling, die dan wordt aangevuld met wat dooddoeners, waarmee ze anderen naapen en napraten. Het is niet noodzakelijk dat alle menschen meer dan gewone ontwikkeling hebben. De bedoeling van de R.K.V.U. is dan ook niet een massa-organisatie te worden, maar een kernvorming van cultureele strekking. De R.K.V.U. zou al reden van bestaan heb ben, indien ze aantoonde dat wetenschap niet met een hoofdletter dient geschreven te wor den. Men meent, dat meer en meer menschen vervallen in ongeloof. Dat is niet waar. De menschen zijn alleen lichtgeloovig. Het is de bedoeling van de R.K.V.U. voor ieder, die naar meer universeele ontwikke ling streeft, de schatten open te leggen van de eigen katholieke cultuur en ze is daarbij overtuigd, dat elke nieuwe ontdekking op bet gebied van de wetenschap God nader kan brengen tot ons en ons nader zal brgngen tot God. De groote fout van vele kortzichtigen dn het organisatieleven, een sta-in-den-weg voor grooter bloei van de R.K.V.U., noemde spr. het niet inzien, dat concentratie van cursus sen vooral in een grootstad noodzakelijk is en het best wordt opgevangen door de R. K. V. U. Het gevolg is, dat men vervalt in fatale versplintering van gelden. Het is ten hoogste tijd, dat de katholieken op hooger peil komen. De R.K.V.U. is nu nog actueeler dan bij de oprichting. Spr. liet het program even de revue passeeren en wees vooral op de Vondelherdenking. Aan St. Willibrord hebben wij het te dan ken, dat de katholieken de oudste papieren bezitten, de doopceel van de natie. Wij heb ben dus de katholieke cultuur ontvangen van de geslachten voor ons, maar wij moeten die zelfde beschaving christelijk houden, om ze te kunnen doorgeven aan onze zonen en dochters. Vele middelen staan ons daartoe ten dienste en een van die middelen is wel zeker de R.K.V.U. Na deze met applaus beloonde rede ver gastte het Matrozenkoor de aanwezigen met een komische scène „Die landliche Concert- probe". Na de pauze volgden o.m. nog koorwerken van Worp, Werner, Nobels en Brahms. Het postagentschap Heyplaat, gevestigd Alcorstraat 29, zal op Donderdag 11 No vember den geheelen dag voor het publiek gesloten zijn. In 1934 hebben voor de rechtbank alhier acht keurmeesters van het Rotterdamsche abattoir terechtgestaan, wegens het als arobenaar aannemen van giften. Men zal zich herinneren, dat bij de behandeling van deze zaak, eenige wantoestanden aan het licht zijn gekomen, waaraan de toen nieuw benoemde directeur dr. H. J. J. Houthuis een eind gemaakt heeft, wiens optreden tot de bestraffing van de keurmeesters aanlei ding heeft gegeven. Twee van de toen gestrafte keurmeesters, de 67-jarige W. de H. dat is de man, die zich met zijn onafscheidelijke koffertje een zekere populairiteit verworven had en de 52-jarige J. L. B. hebben het den directeur van het Openbaar slachthuis blijkbaar nooit vergeven, en zij hadden maar al te graag geluisterd, naar de praatjes van anderen, die over dr. Houthuis in omloop waren. Naarstig hadden zij alles verzameld en ten slotte waren zij in het najaar van 1935 naar den minister van Justitie gegaan, aan wien zij hun bezwaren tegen den directeur, die door zijn optreden schade toebracht aan de volksgezondheid, hadden kenbaar gemaakt. De minister had hun verzocht hun grieven op schrift te stellen, en als gevolg daarvan hadden De H. en B- op 18 November een request ingezonden, waarin zij, vooropstel lende, dat zij behoorden tot de acht gestraf te keurmeesters, niet handelden uit rancune tegen den directeur, maar alleen in het al gemeen belang en meer speciaal in dat van de volksgezondheid. De requestranten sloten zich aan bij een request, dat op 8 December 1934 door den slager A. van 't H. uit Dor drecht was ingezonden, er toe strekkende, dat de noodige beslissingen zouden worden genomen en maatregelen getroffen, naar aanleiding van de meer dan ergerlijke wijze, waarop de gewezen keuringsveearts te Slie- drecht in de periode, dat hij daar den scepter zwaaide de voorschriften betreffende de keuring van vleesch en tot bescerming der volksgezondheid toepaste en deed toepassen. De twee requestranten hadden dit verzoek schrift aangevuld, met beschuldigingen over het goedkeuren van vleesch, dat afgekeurd had moeten worden, maar dat toch goedge- beurd was, omdat de keuringsveearts een belangengemeenschap had met den slager en dat herhaaldelijk te Sliedrecht sleohte koeien ter keuring werden ingevoerd en nooit afgekeurd en dat dr. Houthuis zelf meegeholpen had de rotte plekken daaruit weg te snijden. Zij wezen er in het request verder op dat regelmatig zieke of reeds ge storven koeien en varkens, die dr. Houthuis als privé-veearts had behandeld, door een Sliedrechtschen slager werden opgekocht en daarna goedgekeurd. De requestranten zeggen verder dat zij overtuigd zijn, dat de feiten, door de be voegde autoriteiten grondig zijn onderzocht, doch dr. Houthuis schijnt, zeggen zij, een dergelijke terreur en machtsmisbruik uit te oefenen en toe te passen, dat verschillende personen, bevreesd voor benadeeling in hun broodwinning, slechts onder reserve hun verklaringen hadden afgelegd. In September 1936 hadden De M. en B. zich met een nieuw request tot den minister van Justitie gewend, waarin verzocht werd dat gedeelte van het vorig request, dat over toe standen te Sliedrecht handelde, als niet ge daan te willen beschouwen, maar, dat zij de feiten, die zich aan het Rotterdamsche abat toir hebben voorgedaan en waarvan er in het vorige request eenige werden vermeld, ten volle handhaven en hun aantal nog met eenige anderen vermeerderen. Aangezien gebleken is, dat de ernstige be schuldigingen, die geuit waren, niet waar ble ken te zijn en de beide verdachten desniette genstaande hun requesten aan tal van men schen hadden laten lezen, hebben zij zich nu wegens smaadschrift te verantwoorden gehad. In deze zaak zijn van de zijde van het O.M. waargenomen door mr. F. M. Wilbrenninck, niet minder dan 55 getuigen opgeroepen, van de zijde van den verdediger, mr. G. de Bak ker, komen 4 getuigen. De behandeling is over vandaag en morgen verdeeld. Als eerste getuige werd gehoord mr. S. J. G. baron van Voorst tot Voorst, ambtenaar van het O.M., tot wien verdachte De H. zich gewend had, nadat het eerste request ver zonden wpis. Getuige had hem meegedeeld, dat bij onderzoek gebleken was, dat er van al de beschuldigingen uit de Sliedrechtsche periode van dr. Houthuis, niets staande was gebleven, zoodat verdachte toch wel erg voor zichtig moest zijn als hij op dien weg wilde voortgaan. Het was natuurlijk heel goed als ongewenschte toestanden aan de autoriteiten werden gerapporteerd, maar als alles laster Laatste gedeelte in gebruik genomen. Vanmorgen om zeven uur is het gedeelte van den nieuwen rijksweg RotterdamDen Haag ten Oosten van Delft zonder een offi- cieele plechtigheid voor het motorverkeer opengesteld. Hiermede is dus thans de weg over het geheele traject van Rotterdam tot de Hoorn brug ter beschikking gekomen van het ver keer. Het vandaag in gebruik genomen ge deelte zal echter voorloopig alleen mogen worden bereden in de richting Den Haag. Het verkeer naar Rotterdam wordt voorals nog over den Oostsingel te Delft geleid. bleek te zijn, dan zouden de verdachten de gevolgen daarvan hebben te dragen. In de ochtendzitting werden de getuigen gehoord, die het een en ander konden mede- deelen omtrent de verspreiding van het ge schrift. Het bleek, dat de verdachten met hun gegevens naar een advocatenkantoor wa ren gegaan, dat hun gegevens in den ver- eischten vorm gegoten had. Van het geschrift waren twee afschriften gemaakt, die aan De H. en B. ter hand waren gesteld. Hoewel er dus maar twee afschriften waren, zijn er veel meer in omloop geweest, zoodat deze ver- menigdvuldigd zijn moeten worden. De H. heeft een afschrift ter hand gesteld aan den dierenarts Slager, die het eenige maanden onder zich gehouden heeft en er alleen in intiemen kring over gesproken heeft. Ook an deren hadden het geschrift ter inzage gehad, terwijl ook de bedoeling van de verdachten, om aan den inhoud ruchtbaarheid te geven, hieruit kon worden afgeleid, dat De H. den redacteur van De Vee en Vleeschhandel op de Rotterdamsche veemarkt had aangespro ken om een artikel in dit blad te krijgen over deze toestanden. „We zullen dien langen schooier wel krijgen," had De H. gezegd, doe lende op den directeur dr. Houthuis. In het request wordt een geval genoemd van de goedkeuring van een varken door dr, Houthuis, nadat een der andere keurings veeartsen het dier wegens beentuberculose had afgekeurd. Het geval bleek zich vier jaar geleden te hebben voorgedaan, maar het was heel anders, dan de voorstelling die er in het request van gegeven werd. Een ander ver wijt werd dr. Houthuis gemaakt van het hou den van gecastreerde hanen, die met het slachtafval van het abattoir van Sliedrecht werden gevoed, waarbij dr Houthuis zich dus ten koste van dit slachthuis verrijkte. Uit het getuigenverhoor bleek, dat men in Sliedrecht met de moeilijkheid zat om het slachtafval verwijderd te krijgen en dat de wethouder het een gelukkig denkbeeld vond om het afval door de hanen te laten opeten, die dr. Houthuis voor zijn dissertatie noodig had. De zitting werd daarop geschorst. In onze stad is, zooals bekend, een Vrouwen- Comité opgericht, dat zich ten doel stelt aan behoeftige moeders, die omstreeks denzeifden tijd een baby verwachten als onze Prinses, een uitzetje te verstrekken. Naar uit de bij het comité reeds binnengekomen aanvragen is gebleken, zal daar een vrij groot bedrag voor noodig zijn. Met medewerking van den heer D. Reese is nu door het Comité „Witte Bedjes Bal" een groot galafeest ten bate van dit doel georganiseerd. Deze liefdadigheids- soirée zal worden gehouden op Zaterdag 20 November a.s. in „Pschorr". Vele artisten hebben voor dezen avond hun medewerking reeds toegezegd o.a. Lou Bandy in een spe ciaal repertoire, Pierre Palla op het nieuwe pjjplooze Hammond-orgel, Bob Scholte zang in samenwerking met Pierre Palla en het dansorkest; de Beel's acrobaten; Anita Farm, danseres; Daan Hooykaas met liedjes en imitaties en Martin van Heelsbergen, tenor. Er zullen drie orkesten meewerken: Oscar Jamin en zijn band, Nap Ploeg en zijn band en Lino Falconi's Tango-orkest. De avond staat onder leiding van Theo Moens. Naar men ons mededeelt, zal mevr. Char lotte Kohier wegens het enorme succes dat zij een en andermaal oogstte nog een matinée- voorstellning van „Marathondans geven in den Grooten Schouwburg te Rotterdam en wel op Zondag a.s. 14 dezer, aanvang 2 uur. De Rotterdamsche Boaz Bank N.V. en Boaz Bank, Groningen, berichten, dat bij haar kan toren de gelegenheid tot inschrijving opengesteld is op de 314 pCt. obligatieleening der Gerefor meerde Kerk te Rotterdam-Delfshaven groot ƒ100.000 in stukken van ƒ1000, 500 en ƒ100 tot den koers van 100 pCt. vrij van huidige coupon belasting. De storting dient te geschieden 3 Januari 1938, doch kan reeds vanaf 15 November a.s. plaats vinden, tegen afgifte van kwitantie, onder ver goeding van 3% pCt. rente per jaar. Houders van 4% pCt. obligaties d.d. 1902 en d.d. 1913 dezer Kerk hebben recht van voorkeur bij deze inschrijving. Voor de meisjes-tertiarissen van het district Woerden, werd op 6 en 7 November, een twee- daagsch tournooi gehouden, in het instituut St. Lucia alhier. De verschillende meifijes-afdeelmgen der Derde Orde, in en buiten Rotterdam, behoo- rende tot de jurisdictie der paters Minderbroe ders, waren uitgenoodigd. De belangstelling hiervoor bleek buitengewoon groot te zijn. Behalve Rotterdam, waren ook Amsterdam, Haarlem, Leiden, Den Haag, Woerden, Oude- water en verschillende andere plaatsen iunK vertegenwoordigd. Ruim 400 meisjes waren aanwezig toen Zaterdagavond het toumooi geopend werd met een plechtig Lof, waaronder P. Parmenius Biiller O. F. M., visitator, een woord van welkom sprak, en de bedoeling van dit congres uiteenzette. In de avondvergadering trad als spreker op de bekende redenaar pater Gilbertus Lohuis O. F. M., die een boeiende uiteenzetting gaf aan de hand van een keur-collectie licht beelden over het wondere leven van St. Elisabeth van Thüringen, Koningin en tertia ris. Zeer interessante gegevens aangaande nog bewaard gebleven relieken, gebruiksvoorwer pen en gebouwen uit het leven van deze heilige deden zien ,dat haar Franeiscaansch leven reeds aanstonds na haar dood een groote be wondering en vereering vond. Mededeeling werd nog gedaan, dat een tele gram ontvangen was van Z. H. Exc. mgr. Huibers, hetgeen aldus luidde: „Hartelijk dankend tertiarissen voor trouw-betuiging, bisschoppelijken zegen volgaarne verleend". Na het sluiten der vergadering, verspreidden de aanwezigen zich in alle richtingen van Rotterdam, om bij 'n groot aantal tertiarissen op echt Franciscaansche wijze een gastvrij onderdak te vinden. Zondagmorgen kwamen nog verschillende deelneemsters uit nabij gelegen plaatsen, zoo dat een nog grooter aantal de plechtige H. Mis bijwoonden, welke werd opgedragen door den zeereerw. pater Eusebius Kemp O. F. M., commissaris der Derde Orde, en waaronder alle congressisten communiceerden. Bij het begin der morgenvergadering ver scheen ook de hoogeerw. pater Prudentius van Leusden, provinciaal der Minderbroeders, die met een hartelijk applaus werd begroet. Hierna werd het woord gevoerd door twee meisjes-tertiarissen, n.l. Cobi van Bergem uit Rotterdam, en Willy Gleling uit Amsterdam. De gedachten, door haar ontwikkeld, waren geheel en al In aansluiting met datgene, wat onze tegenwoordige tijd vraagt: Heilig u zelf, heilig uw medemensch. De zeer klare en pittige toespraken hadden het groote voordeel, dat ze niet beperkt bleven bij hooggestemde woor den, maar ook en vooral een practischen en voor iedereen tastbaren inslag hadden. Als aangenaam intermezzo zorgde het meisjeskoor van St. Lucia voor een keurig verzorgd zangnummer. Na een eenvoudige, maar zeer gewaardeerde lunch, in de verschillende lokalen van het pensionaat, werd het congres voortgezet met een rede Van den weleerw. heer A. C. Schaa- per( kapelaan te Scheveningen: Bezieling in en door de Derde Orde. 7 November, de dag van. dit tournooi, aldus spreker, is een zeer merkwaardige dag in de wereldgeschiedenis. 20 jaar geleden werd een begin gemaakt met het geweldigste experi ment van het bolsjewisme, den satanischen strijd om de grootste menschenwaarde. Daar tegenover moeten wij met bezieling de leer en de praetrjk van het evangelie stellen. Bezieling is niet alleen enthousiasme, strjjd- lust, ma$r wil vooral zeggen, dat de ziel de regelaarf'moet zijn van onze woorden en daden. De strijd om geluk wordt gevoerd in de ziel, in het binnenste van den mensch. De ergste nood is niet stoffelijk, maar komt op uit het diepste van 's menschen wezen. Herstel het oud-christelijk gebruik, bemedi- teer het Evangelie. Daar vindt ge geloof in God, als de leven gevende kracht. Daar vindt ge vertrouwen op God, in alles, ondanks alles. In Gods handen is alles goed. En als ik Evangelie zeg, dan zeg ik Fran- ciscus, Derde Orde. Franciscus, het diep-gel°°- vende, sterk vertrouwende Kind Gods, niets meer, maar ook niets minder. Volgt d t voor beeld, weest trotsch op uw naam als tert a1^ Dan behoort ge tot de jeugd, die wenoo ig hebben, die enthousiast en offermoe g optreden voor ^^deae bezielen- Een daverend applaus de en met spanning gevolgde rede. Het bekende zangkoor „Zonnelied onder de bekwame leiding van mej. Dora van Weerelt, bracht hierna een tweetal zangnummers ten gehoore, die met veel bijval werden ontvangen. Toen werd het woord nogmaals gegeven aan P. Gilbertus Lohuis O. F. M., tot het voordragen van zijn gedachtencyclus „Rond St. Franciscus". Een sfeer van stille aandacht was er in de zaal, terwijl de grootsche, tragi sche en jubelende momenten uit Franciscus' leven, op diep doorvoelde en meesterlijke wijze werden uitgebeeld. Een dankbaar applaus volgde op deze oogen- blikken van kunstvol en waar genot. Aan het slot van de vergadering sprak pater Provin ciaal de hoop uit, dat de aanwezige meisjes tertiarissen, niet alleen van hier zouden mee nemen de herinnering aan prettige dagen, maar vooral ook een hernieuwd en juister inzicht in haar leveusdoel, opgang naar God, onder voortdurende bezieling, die ge opdoet in de Derde Orde. „Uw Vader is een edelman". Adel verplicht. Trekt zelf de consequenties. Nog een groet aan O. L. Heer in Zijn H. Sacrament, en om zegen gevraagd voor ver nieuwde idealen. En de blauwe adelaars vlogen weer uit, ieder naar eigen stad en woning. Pastoor Lammers celebreerde het plechtig lof, geassisteerd door den directeur van het parochiale mannelijk jeugdwerk, Kapelaan Pronk als diaken en Kapelaan v. d. Horst als subdiaken. De Schola Cantorum werd gevormd uit Kruisvaarders onder leiding van den baljuw. De directeur sprak allereerst de jongens toe en wees hun op de beteekenis van de belofte, welke zij met de hand op het vaandel en voor het Tabernakel zouden gaan afleggen, en op de mooie taak, welke hun te wachten stond. Hij drukte zijn voldoening uit over de aan wezigheid van zoo vele ouders en belangstel lenden, welke in de kerk anwezig waren en getuigen waren van deze indrukwekkende plechtigheid. Hierna werden de St. Jansknapen en adspi- rant-leden van de Kruisvaart door den Pas toor plechtig geïnstalleerd. Deze sprak hierna de nieuwe leden hartelijk en onderhoudend toe en feliciteerde hen en ook de ouders. Hij sprak de hoop uit, dat zij evenals de overige Kruis vaarders een steun voor de parochie zouden zijn. Des avonds werd in de parochieele tooneel- zaal den jongens met hun ouders een feest avond aangeboden, welke geheel door bt. Jansknapen en Kruisvaarders werd verzorgd. Het was aan de rivierpolitie ter oore geko men, dat er geknoeid werd met de controle op de boekjes van de havenarbeidersreserve .van de Scheepvaartvereeniging Zuid. Er zou- den losse arbeiders zijn, die stempels op hun boekje kregen, zonder dat ze gewerkt hadden. Aldus had men op onrechtmatige wijze loon gekregen. Door de rivierpolitie werd daarop aange houden de 39-jarige havenarbeider A. van N. Van hem kon bewezen worden, dat hij twee stempels had gekregen voor een dag, waarop nu niet gewerkt had. Op dien bewusten dag had hij namelijk zijn schoonmoeder begraven. De rivierpolitie is toen verder gaan zoeken. Vén N. beweerde niet te weten hoe hij aan deze stempels op zijn boekje was gekomen. Eerst bij het uitbetalen had hij hiervan iets gemerkt, maarniets gezegd. Dit was echter onmogelijk volgens de rivierpolitie, want de boekjes moeten klop pen met de loonlijsten van de bazen. Daarom werd aangehouden de 36-jarige baas A. de V. Ook hij kon niet verklaren hoe het mogelijk was, dat op de loonstaat, die hij zelf toch had opgemaakt, twee taken onrechtmatig stonden vermeld. Het verder voortgezet onderzoek leidde tot de arrestatie van den 41-jarigen havenarbei der A. T. S., die bleek een pagina uit zijn boekje te hebben gescheurd, waarop mede valsche stempels waren aangebracht. S. legde tenslotte een volledige bekentenis af. Met goedvinden van den baas de V. had hij twee taken afgestempeld, hoewel hij niet had ge werkt. De V. had hem daarvoor een stempel gegeven. Ook deze taken kwamen op den loonstaat voor. De baas de V. kon nu niet meer volhouden er niets van te weten en heeft ook bekend. Hij verklaarde alleen uit philanthropic te hebben gehandeld. De politie is echter zoo vrij geweest hieraan geen ge loof te hechten. Aangiften van 6 November 1937. BEVALLEN: J. L. Schellenberg—v. d. Waart- v. Gulik d. E. A. v. Someien—Barten z. s'. M. A. Los—v. Osch d. A. Bornet—v. Dijk A. C. Baarda—Mars z. M. Maurik—Brus- see 2. A. V. Poppel—du Pré z. J. E. Ver hagenVos z. G- A. de GrootKarreman d. H. J, Smo'l—Rootering z. G. H. Dierkse— Beeking d. A. Dijkhuizen—Bljleveld d. G« WesdorpKeijzer d. OVERLEDEN: W. G. den Neijsel, ongeh. man 63 j. A. G. Suur, wede v. J. Hummelman 75 j. M. P. Hoekstra, wede v. E. Bosch 81 j. R. de Ruijter, zoon 4 j. A. M. Stolk, vrouw V. A. de nBoer 69 j. J. Koot, man v. E. v.d. Parre 74 j. J. Smol, dochter 14 j. N. Kats vrouw v. G. H. Könemann 60 j. J. J. Zipp, wede v. T. Addiks 81 j. J. D. Bijkerk, man V. G. Maasbommel 36 j. B. Hofman, man v« J .Bodenhausen 56 j. R. Polak, wede v. J« V. d. Hoek 80 j. Aangltten van 8 November 1937. BEVALLEND. A. Kluijver—Bremgartner z. P. Horikv. Oosterhout d. H. W. Boom- Ploeg d. M. C. v. Hoek—Haneveer d. A. P. v, Ingenv .d. Laer z. R. J- A. J. Tuinder- v. d. Houten z. M. SchreudersBoender d. N. O. P. BongersLooij d. J. A. M. Verreijen Kuster d. C. Versteijnenv. Wilgen z. H. M. Groenewegv. Ettinger d. A. Willemse- Mudde z. M. VoermanUlrich z. A. M. Brouwerv. d. Heijden d. C. v. HasselBrou wers z. E. J. SchefferFeteris z. M. A. v. Ral—Koolaard z. K. v. Bodengraven—Heu- velink z. F. OoijensPors d. T. J. Muet- geert—Witteveen d. J. G. R. Gijtenheek—v. Smaalen d. M. M. v. Bragt—Verschoor d. G. Vissersv. Gerwen z. C. de BruiJnBeijer d. A. v. VreeswijkAdriaanse d. M. de BotBroekmeulen z. M. J. den DekkerKok z. E. HuizingaHut d. S. Duhende Zeeuw z. W. Houwelingv. Limborgh d. J. v., Steenberge—Huibrechts z. J. M. v. Laar-v. Leeuwen z. A. Vermeulen—Meerman z. J„ A. v. d. Steen—Steijnis d. J. den Boer—Salo mons d. I. MeijdamNeef z. F. W. Schell Kind z. C. v. NoordSlinger d. H. M. v.d., Velden—Hensepeter d. H. C. v .d. Herikde Kooning d. A. H. M. Hakkertv. Doeveren d. M. CornelisseHoreweg z. C. Biemans Lakerveld z. M. GuttelingBeaufort d. B. Stokmande Waal z. C. H. Berrevoet Dronkers d. A. SchutSteenbergen z. M. PoelBusser d. M. C. F. M. SchaapVoge laar z. M. BoumanVos z. M. v. Hal—: Koenig d. OVERLEDEN: R. C. Dirks, ongeh. man 61 J. J. G. Dekker, vr. v. J. G. Roels 4S j. H. Eskes, wedr. v. J. M. J. Janssen 85 j. M. L. Ideler, ongeh. vrouw 49 j. J. S. Linckers, wede v. C. D. Sax 66 j. S. de Moeij, wede vi M. Roodzant 82 j. C. M. Donker, wedr. v. C. 'E- Eschbach 85 j. Q. Noorlancïer, man v. C* Maasland 80 j. J. Dullens, man v. A. Visser 50 j. P. A. v. Welsenis, man v. C. Hoelqcra j. O. Slootweg, vrouw v. R. J. v. Yperen 82 J. J. Kampen, zoon 10 j. A. G. v. Merken- steijn, vr. van F. v. Leeuwen 29 j. S. Hazen berg, vrouw v. G. Doting 70 J. T. L. Vlaander, vrouw van W« Vos 51 j. M. v. d. Blink, wedr. v. J. de Vos 79 j. E. Bothof, dochter 1 j. P .F. J. v. Tol, man v. J. Metskes 66 j. N. v. Putten, man v. C. Hagenberg 57 j. J. Ver- brugh, ongeh. vrouw 47 j. Voorts als levenloos aangegeven A. Kanters—v. Reijn dochter. PRAAXRAPPORT Hr. Ms. „JAN v. BRAKED' 8 November. Tusschen 52 gr. 41 min. en 52 gr. 56 min. N.b. en 2 gr. 23 min. en 2 gr. 40 min. O l.VL 172 met ljO kantjes, VL 217 met 180. SCH. 63 met 400, SCH. 133 met 40, SCH. 223 met 380, SCH. 225 met 210, SCH. 310 met. 170, KW. 4 met 50, KW. 138 met 300, KW. 163 met 350, KW. 173 met 2 kantjes. Alles wel. ROTTERDAM, 9 November. Heden kwam aan. den vischafslag alhier 1 motorkustvaartuig en werden van IJmuiden, Den Helder, Scheveningen. en elders in het binnenland 320 manden en kisten, 50 kg. versche visch, 14 kitsjes levende paling, 20 kistjes spiering, 12 kistjes panharing, 20 kistjes harde bokking en 110 kistjes gestoomde makreel aangevoerd. Voor Noorwegen werden. 150 kisten k 35 kg. versche schelvisch en 14 kis ten k 35 kg. kabeljauw geveild. Prijzen: middel tong 5260, kleine tong 4045, groote tar bot 2030, middel tarbot J 1622, kleine tarbot jr 10—16, groote griet f 18—26, kleine griet 10 —14, middel schol 14—22, kleine schol 510, pufschol 3—5, middel haan 18-28, kleine, haan 49, kleine heilbot 18—22, kabeljauw 815, groote schelvisch 1218, middel schel visch 8—14, kleine schelvisch 5—8, versche makreel 3-5, versche haring 34, gróote gul Lt~r- mid.del gul f 6—9, kleine gul 3—5, aUes per kist; middel levende paling 3035 ct., dunne idem 1520 ct., spiering 813 ct., alles per pond; panharing 0.90—1.20, harde bokking 1.401.70, gestoomde makreel 6580 ct., alles Per kistje. SCHEVENINGEN, 8 November. Met versche visch kwamen aan de markt de motorlogger SCH 266 met een besomming van 283 en de motor- kotter SCH 177 met 131. De prijzen waren: kleine tarbot 47—60 ct., griet 3555 ct., tong 1-101.20 per kg., middel schol 912, kleine schol 2,5010, schar 2.40, schel visch 7H. wijting 1,80, versche haring 3.20 —35.0 per 40 kg. Van de haringvisscherij kwamen binnen: SCH 69 19 last, SCH 79 33 last, SCH 20 32 last, SCH 18 20 last, SCH 3 35 last en 100 kisten versche ha ring, SCH 242 33 last, SCH 325 23 last, SCH 274 25 last, SCH 399 25 last en 70 kisten versche ha ring, SCH 64 29 last, SCH 16 28 last, SCH 87 28 last, SCH 103 38 last en 100 kisten versche ha- r|ng, SCH 39 29 last en 120 kisten versche haring,, SCH 56 27 last, GDY 51 29 last. SCHEVENINGEN, 9 November. Versche visch. Tarbot 4555 ct., tong 1.101.25, alles per kg. J schar 8, schelvisch 78, versche haring 3.403.70, alles per 40 kg.kabeljauw 2.70 3, alles per stuk. Met versche visch waren aan de markt 4 kustvisschers. Van de haringvis- scherlj kwamen binnen: KW. 62 met 15 last. SCH. 181 33 last, SCH. 106 48 last en 100 kisten versche haring. VLAARDINGEN, 09 November. Aan den af slag 5 partijen, in totaal 1863 kantjes. Heden werd betaald voor volle naring Eng. wal 8.709.10, steurharing dito 7.50 p. kantje. HANSWEERT, 8 November I937, Gepasseerd voor des middags 4 uur en bestemd voor: ROTTERDAMHendrika Maria, Both VLAAR DINGEN: Jannetje 4, de Jong; VENLO: Maria Alberttna, v .d. Veeken; DORDRECHT: Inspé, Klop; DUITSCHLAND: Express 31, Zimmermann Helena, Raby; W. van Driel 48, hemmens. Va lencia, van Drunen. BELGIë: st. Stad Amsterdam 3; Conflanza, Pols; Vertrouwen, de Roover; Framar, v. d. Velde; Saphlr, Rörsch; Adoua, Ost;.St. Chris- tophe, Verweij; Plefa, Puylaert; Belgica, Spie- sens; Louisa, GoutlTier; Marie, Claes; Ontario, van Straten; Elisabeth, van Dreunen; Avontuur, Veldman; Johanna Elisabeth, Griffioen; Ver trouwen, v d. Vliet; Jannetje Adriana, v. d. Vliet; Scheldezonen, Lockefeer; Mathilde, Ker seboom; Nautilus 14, Diepenhorst; Wilhelmina, fiiaM.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1937 | | pagina 2