hillegersberg. NA EEN MAAND. MAASSLUIS. MAANDAG 15 NOVEMBER 1937 VONDEL-HERDENKING. Voor katholiek Rotterdam. DIE LUSTIGEN WEIBER VON §F WINDSOR. Km RAPHAEL LANES—THEO VAN DER PAS. Jubileumconcert Conservatorium voor muziek. GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS KERKWACHT H. KRUISVINDING. JOSÉ BARNIOL OP HET A.S. JEUGDCONCERT. DE „SAMSON"-OPVOERING TE ROTTERDAM. KRONIEK. November - Slachtmaand. PLUIMVEETENTOONSTELLING. £ïbetlken.n h6t Alg6m' Verkoopl0" DIEFSTALLEN UIT KLEEDKAMER. Nog steeds geen spoor van het vermiste meisje Leni Huizer. AUTO'S TEGEN ELKAAR GEBOTST. MAIL VERZENDING. ROTTERDAM. nekkramp. DE OPHAALDIENST VAN VUILNIS. MANEGE HILLEGERSBERG. GEVONDEN VOORWERPEN. SCHIEBROEK. DE VLUCHTELING GEGREPEN. IJSSELMONDE. LIJK OPGEHAALD. SCHOONHOVEN. MAASLAND. In verband met de op a.s. Dinsdag 16 dezer Voorgenomen opvoering van Vondel's „Sam- Son" in den Grooten Schouwburg te Rotter dam door het R. K. R. T. E. had Pieter van der Valk een onderhoud met Anton Swecrs, die gelijk bekend de artistieke leiding van dezen herdenkingsavond heeft. Deze regisseur zoo heet het in het ons toegezonden relaas van daf onderhoud streeft er met de onderhavige voorstelling bewust naar, te bewijzen dat Vondel inder daad toeneelschrijver is; en hij stelt zich daarbij op het volkomen verdedigbare stand punt, dat een regisseur een tooneelwerk mag herscheppen in dien zin, dat hij tracht aan te toonen, hoe Vondel niet alleen laat genieten van zeer schoone taal, maar ook de gelegen heid biedt voor dramatisch effect. Wanneer men tegenover iemand zit, die reeds maanden lang met een zuivere intentie zwoegt om tenslotte te kunnen komen tot een voorstelling, die onzen onsterflijken Vondel recht laat wedervaren en tegelijkertijd dezen dichter nader brengt tot hen, die hem nog steeds niet kennen of begrijpen, dan vraagt men zich onwillekeurig af, welke ideeën zoo'n geestdriftigen regisseur moeten hebben be zield. Uit het antwoord op onze vraag aan Anton Sweers: waarom viel de keuze op „Samson"? bleek het samengaan van drie factoren en wel: zin voor het werkelijke en actueele, ont vankelijkheid voor schoonheid. De aanwezigheid der beide eerste factoren blijkt uit het volgende. Het R. K. R. T. E. bestaat eigenlijk uit vier groepen: zang, mu ziek, dans en tooneel. Volgens Sweers biedt een opvoering van „Samson" gelegenheid om deze vier elementen intensief te laten deel nemen en zoodoende dit drama van Vondel tot leven en gestalte te brengen. In actueel opdicht heeft dit werk in het bijzonder de aandacht van den regisseur getrokken, omdat het anderhalve eeuw lang niet officieel is op gevoerd. Het zou verkeerd zijn hierop den nadruk te leggen als uitsluitend motief voor deze opvoering, temeer, omdat dit zou in- druischen tegen den geest van Vondel en daardoor een wanklank vormen in deze her denkingsperiode. Toch is het van beteekenis, dat na ongeveer honderdvijftig jaar dit Oud- Testamentische drama door een Katholieke groep opnieuw in het openbaar voor het voet licht wordt gebracht. Wij erkennen grif, dat bij ons hierdoor de belangstelling nog eenige graden is gestegen. Dat hij openstaat voor schoonheid, toont Sweers tot dusverre altharts in theorie; de voorstelling zal ons nader brengen tot het practische resultaat door de wijze, waarop hij „Samson" regisseert. Om de dra matische spanning zooveel mogelijk op te voeren, laat hij de bedrijven tot aan de pauze aan één stuk doorspelen en deze pauze valt dan in het midden van het vierde bedrijf, als Samson wordt weggevoerd. Dit verantwoordt de regisseur als volgt: „Na de pauze groeit het stuk en hierop leg ik in mijn regie o.a. het accent tot een godsdienststrijd. Immers, de aartspriester van Dagon, den Philistijn- schen Oppergod, gedreven door zijn feilen haat tegen den waren God van het Jodendom, tracht tot iederen prijs Samson voor Dagon te winnen en hem, door het zwaaien van de wierook naar Dagon's afgodsbeeld, afvallig te maken. Daarom laat ik de teksten, aan vangende met „Groot is Dagon» het hoofd der goden", waaruit de haat jegens den God der Joden overtuigend spreekt, zeggen door een stoet van priesters, ondersteund door koren." Het ligt voor de hand, dat wij niet na lieten te vragen wat Sweers in dit spel met de reien doet. De reien! we zouden haast willen zeggen: het spookbeeld 'van een re gisseur, die Vondel opvoert. Als taalmin naar koestert hij de grootste bewondering voor het door de reien gesproken woord, als regisseur weet hij er meestal geen raad mee en stelt hij zich herhaaldelijk de pij nigende vraag: Waar en hoe zal ik ze plaatsen. Het gevolg hiervan is, dat dik wijls op onverantwoorde manier met dit zeer belangrijke element in Vondel's spelen wordt omgesprongen. Sweers huldigt de volgens onze meening juiste, opvatting, dat de reien m het spel dienen te worden ge schoven, dus dat ze niet alleen declamee- ren, doch tevens acteeren, met andere woorden: zij spelen, zingen en verklanken wat haar innerlijk beroert. En bij dit alles zal de speciaal voor dit spel gecomponeer de muziek van Marius van Monnikendam een schoon onderdeel vormen, vooral om dat deze componist begrijpt welke dienende taak de muziek in dit verband moet ver vullen. In het geheel zullen honderdtien speleTs optseden en het is niet zonder beteekenis, dat in Rotterdam ook de jeugd zal deel nemen aan deze Vondel-herdenking. De Voorrekkers en Verkenners, die Anton Sweers laat meewerken, hebben zioh vol enthousiasme naast de leden van het R.K. R.T.E. geschaard om deze voorstelling tot een succes te maken. Allen hebben hard ge werkt en het enthousiasme groeide naar mate het inzicht in en het begrijpen van dit Vondelspel rijpte. Volgens den regisseur ligt hierin het be wijs, dat de mogelijkheid bestaat óók onder leekenspelers liefde en bewondering voor Vondel aan te kweeken. In hoeverre het publiek zich eveneens ontvankelijk zal too nen? De belangstelling voor deze opvoering, waarin Anton Sweers met zijn spelers streeft zoowel naar een hoor- als naar een kijkspel, zal hierop een eerste antwoord geven. Anton Sweers besloot ons onderhoud met deze beide wenschen: Dat Katholiek Rotter dam en omgeving den mooien arbeid van hun stadgenooten zullen waardeeren door ©en groote opkomst en dat Vondel in de toekomst niet meer, gelijk vorheen, zal worden „opgeborgen" Aan de opvoering van Die lustigen Weiber von Windsor van Otto Nicolai, welke, onder leiding van Otto Glastra van Loon, op 15 November zal plaats vinden in den Grooten Schouwburg te Rotterdam, werken de vol gende zangers en zangeressen mede: Otto Couperus (Falstaff); Willem Herckenrath (Fluth); Anton Eldering (Reich); Henk Bor- kent (Fenton); Joh. v d. Ploeg (Sparlich); Micha Fokine (Cajus); Ch. Taverne en Rob. Schlegel en Atie BrederodeBettink (Frau Fluth); Jeanne v. d. Rosiere (Frau Reich); Elisabeth Glastra van Loon (Anna Reich); Truus van Loon (Wirtin). Aan de uitvoering werkt een dansgroep mede onder leiding van Nettie van der Valk. Het Nederlandsch Kamerorkest zal het or kestrale gedeelte vervullen. De regie is in handen van Peter Hunn, üe met Ietske Richters tevens de décors vervaardigd heeft. De costumes zijn ontworpen door Bep van Leeuwen. 3* M. t ■,- v'.< Otto van Neijenhoff en Henk van Alsem, (aan de cameraaan het filmen in het Rijksmuseum. Raphael Lanes (cello) en Theo van der Pas (piano) gaven in de vrij goed bezette Nutzaal een Jubileum-concert ter gelegen heid van het feestjaar van het Conservato rium van muziek, waaraan beiden als leer aren zijn verbonden. Een zeer afwisselend program werd ten gehoore gebracht. Voor de pauze Boccherini, Beethoven en J. S. Bach; na de pauze meer „klein goed", werken van hedendaagsche componisten. Een program, dat wel in staat was om de veelzijdigheid van den cellist naar voren te brengen. Lanes is een cellist met groote hoedanigheden, die vooral als vir tuoos op zeer hoog niveau staat. Zijn tech niek is van voornamen huize, voortreffelijk ontwikkeld, uiterst verzorgd, gaaf en van sprekende intelligentie. De techniek is bij hem domineerend, waardoor hij in staat is een „Capriccio" van Hindemith, een „Tanz" van Réti en twee „Spaansche dansen" van Nin en van Popper deze laatste een mak en zoetelijk bravournummertje, waarin elk Spaansch temperament en warmbloedigheid ontbreekt zoo brillant en pitillant te spelen. Een op den voorgrond tredende eigen aardigheid van zijn spel is de wisselende gaafheid en volheid van den toon, dien hij uit zijn instrument strijkt. Nu eens is hij sonoor, zangerig en vol, dan weer en in de hooge noten komt dit veel voor glad en weinig bezield. Sterke bewogenheid, plastisch vermogen en warmte hebben we in al zijn voordrach ten niet kunnen aanvoelen. Zijn spel was af wisselend van hoogte punten en inzinkingen. Zoo was de sonate van Boccherini een voor beeld van bezinning, en fraaie klankverhou ding, de sonate C. gr. t. op. 102 van Beetho ven daarentegen weer erg egaal en weinig expressief. We willen er direct aan toevoe gen, dat ook deze sonate zelf een weinig gespeelde niet doorgloeid is van die diep te, voornaamdheid en schoonheid, waardoor Beethoven steeds weet te treffen en te ont roeren wat van zelf zijn weerslag moet vin den bij den reproducent. Gesecondeerd door van der Pas, die al zijn pianistische en muzikale gaven in zijn prachtig pianospel weer zoo ruimschoots ten toon spreidde, is het een avond geworden, waarvan de aanwezigen volop en rijkelijk hebben kunnen genieten en waarvoor ze bei den kunstenaars op hartelijke en ondubbelzin nige wijze hun dank hebben gebracht; waar op een toegift volgde, G. Gevraagde werkkrachten. Bekwame Isr. worstmaker b. m. ritueel werk, fabrieks-, loop- en fietsjongens, sleep- bootmatrozien, loodgiietersjongen, meubelma_ kersjongen, jongen voor mach. houtbewer king, voor Ouragao: bekw. pijpfitters, voor BJhoonn ongehuwde melkknecht, voor Oost- voome: constructiewerken voor IJsselmon- de: jongen voor de boorbank, voor (rijksin stelling buiten Rotterdam: radio-telegrafist. Met medewerking van de tooneelclub van Zuiderstadsche S.F.L. gaf de Kerkwacht H. Kruisvinding, gisteravond een tooneel- avond in het gebouw „Spes Bona" aan den Enk. De zaal was zeer goed bezet. Onder de aan wezigen bevond zich de geheele geestelijk heid der parochie. Na een kloek openingswoord van comman dant Dagenaar, werden verschillende mede- deelingen gedaan o.m. inzake de onderschei den behaalde successen. Dan kwam de S.F.L.-tooneelgroep voor het voetlicht, dat onder regie van Pater Touw, den S.F.L.-directeur in Zuid een aardige ver tolking gaf van het blijspel in drie bedrijven „Mijnheer dacht, dat hij het wel afkon". De aanwezigen hebben zich kostelijk geamuseerd. Een gezellig samenzijn besloot den avond. Het tweede jeugdconcert, dat Dinsdag a.s. des middags te 3 uur 45 in de aula van het R. K. Lyceum voor Meisjes aan de Breitner- straat wordt gegeven, belooft iets heel bijzon ders te worden. Dien middag zal namelijk op treden de jeudige Spaansche violist José Bar- niol. Kort voor het uitbreken van den Spaan- schen burgeroorlog werd Barniol bekroond met den Sarasate-prijs en ontving daarbij ten geschenke de oude meesterviool, welke inder tijd door Wieniawsky werd bespeeld. Naast dezen maestro op de viool "zal men dezen middag te hooren krijgen den pianist Cor de Groot, hoofdprijswinnaar in den inter nationalen pianistenwedstrijd te Weenen in 1936. Voor dit tweede concert zijn nog eenige plaatsen beschikbaar, te bekomen aan het Ly ceum, Breitnerstraat 94. In het Interview met Anton Sweers in ons vorig nummer, is sprake van „voortrekkers en verkenners". Men leze daarvoor: „voor trekkers en leiders van de Kruisvaart". Dat klinkt nog zoo gemoedelijk ouder wets. Denk je daarbij niet onwillekeurig aan die leuke oude prentjes, waarop een paar mannen buiten bezig zijn een vet varken te slachten, terwijl een ander reeds op de leer hangt en vanwaar het spreekwoord, dat een varken nog na zijn dood leert? Aan lang geleden bij onze voorouders in Rotter dam, waarbij je op de oude prenten altijd honden en varkens tusschen de oude hou ten huisjes ziet loopen. Uit de dagen, dat er nog geen winkels waren en iedere huis vader nog voor zijn eigen provisie moest zorgen en er' een varkentje gemest en ge slacht werd, zooals het bij de boeren op het land zoo lang gebleven is. Zouden er nog veel boeren zijn, die het jaar door zorgvuldig een varken mesten om dat dan in November zelf te slachten? Dan was het feest op de boerderij, wanneer de boerin de geburen, de meiden en de knechts in de groote deel te zamen riep en de groote pan met de vette balkenbrei dampend op tafel kwam. Wanneer ze dan dikke wor sten stopten, het vleesch in potten en kui pen werd ingezouten voor winterpovisie en de zware hammen en zijden spek in de groote schouw van den deel ophingen, om die boven het houtvuur van eikenblokken en spaanders zoo malsch te rooken. Wat konden we in onze jeugd niet smul len, als moeder soms zoo'n flinke boeren— ham had gekocht, die dan in allerlei Va riaties nu en dan op tafel kwam. Maar waarom zouden de boeren eigenlijk nog zelf slachten, nu je iederen dag alles versch, kant en klaar koopen kunt. En wat weet een stadsmensch npg van slachten. Die weet alleen dat daar buiten af langzamerhand nog ingebouwd een abattoir staat_ waar geslacht wordt. Maar wie er niet noodig heeft, die komt er niet. Het is er te griezelig en te vies. Er wordt daar niet meer geslacht, het is een massa moord om al de hongerige magen in de stad dagelijks te vullen. Alles ruikt er overal naar lauw, klef, zoetig bloed, wat je wee maakt, zoodat een niet gewende bezoeker dien middag maar liefst geen vleesch eet. Slachten is geen beroep meer, het is een groot-industrie geworden. Vroeger was dat toch heel anders, want velen hebben den tijd nog gekend, dat hier en daar, zooals in de Vogelenzang, de Bree- straat, de Schrijnwerkerssteeg, de Schilders- steeg van die donkere huisjes stonden met een bordje „stal en slachtplaats", waar je de koeien hoorde loeien en de varkens knorren en als je het als jongen dan trof dat er net slachten was wat je van de straat af kon zien dan bofte je. Het was wel griezelig, vooral omdat je elkaar bang maakte, dat als die vent eens missneed, dat dan de koe wel eens half dol naar buiten kon komen hollen. Maar ze hielden hem stevig vast. En dan het joodsche slachten, die man met dat lange, smalle, vlijmscherpe mes, die in één snede zoo'n groot beest half den kop af kon snijden. Op weg naar school liep je heel dikwijls kans daardoor te laat te komen, maar;dan was net de brug op". Ze zouden dergelijke dingen tegenwoor dig voor de jeugd niet paedagogisch noe men. maar de kinderen van toen zijn er toch niet bloeddorstig door geworden. En denk dan eens aan de spekslagers, die na het slachten het varken op de leer vóór hun deur als reclame van verschheid buiten zetten, met de kop met een citroen in den bek in de étalage. Dat kon je alles zien, het was huiselijk. Kun je je zulke toestanden nog indenken? Maar toen zei de naam „slachtmaand" je nog wat. FAX. De Rotterd. Pluimvee en Konijnenfok ker. „Het Noorden" en de vereeniging „de Postduif" houden op 20 en 21 Nov. a.s. hunne jaar lij ksche tentoonstelling. Ruim 1400 dieren vlkw? p!??VOu!e collectie postduiven In Tn frnnto C sklasse zijn ingeschreven, kleur fiink0n ^er?hoenders, zijn in ras en S rriS collecties te bezichtigen, alsme de prachtige buitenlandsche en pelsras konij nen van vooraanstaande fokkers. Gisteren zijn verschillende diefstallen ge pleegd uit kleedingstukken, welke hingen in de kleedkamer van een sportterrein aan de Bentincklaan. Tennadeele van C. A. wonen de Reserve Boezemstraat werd een porte- monnaie gestolen inhoudende 4.50; tenna deele van D. v. d. M. wonende Gordelweg een portemonnaie met 4.75 en tennadeele van J. v. V. uit de Heemskerkstraat een porte monnaie eveneens met 4.50, Het is vandaag precies een maand geleden, dat de 7-jarige Leni Huizer uit de ouderlijke woning aan de Brielschelaan 300 wordt ver mist. Niettegenstaande het zeer nauwkeurige onderzoek, at door de politie is ingesteld, heeft men nog steeds geen spoor van het kind gevonden. Telkens komen zich nog personen melden, die meenen aanwijzingen te kunnen geven, maar steeds loopt 't op niets uit. Hoe wel het vrij zeker vaststaat, dat de kleine Leni nimmer bij het water speelde, gaat de politie toch hoe langer hoe meer gelooven, dat het kind bij het spelen is te water geraakt en verdronken. De publieke opinie zegt nu, dat het lijkje dan al lang had boven moeten komen, maar er zijn voorbeelden van, dat dit soms langén tijd kan duren. Zoo is eenigen tijd geleden in Vlaardingen een lijk boven komen drijven van iemand, die reeds 6 maanden werd ver mist. Een nog sterker geval is gesignaleerd van een persoon, die in de Merwede ter hoogte van Alblasserdam was verdronken en eerst zes jaren later kwam het lijk boven drijven. De politie blijft in tusschen actief en laat geen gelegenheid voorbijgaan het mysterie op te lossen. Ook van de kleine 3%-jarige J. F. L. Spe- ters die sinds 14 dagen uit de ouderlijke wo ning aan de Puntstraat wordt vermist, heeft de politie nog geen spoor kunnen vinden. Zaterdagavond is op den Dordtschestraat- weg een auto bestuurd door H. P. uit Schie- broek in botsing gekomen met een vracht auto, bestuurd door W. W. uit Koudenkerke. De particuliere auto kwam tegen een boom terecht en werd ernstig beschadigd. Een der inzittenden C. P. is zwaar gewond naar het diaconessenziekenhuis te Rotterdam overge bracht. „Wat rijden al die menschen ge vaarlijk vandaag", dacht u immers vanmiddag achter het stuur. (Hoe zegt men dat 4ok weer van dien Splinter, dien balk en uw oog?...) Eerstvolgende verzendingen en laatste buslich tingen resp. laatste aanbieding aangeteekende stukken aan het hoofdpostkantoor te Rotterdam: Ned.-Indië: 18 Nov. mail s. Dempo v. Marseille gew. st. 14. aanget. st. 13.19 Nov. zeepost s_ Kota Nopan v. Rotterdam gew. st. 11.aang. st. 18 Nov. 20. 16, 18 en 20 Nov. luchtpost via Amsterdam—Bandoeng gew. st. 1.30, aanget. st, vor. dag 20. Suriname: 19 Nov. mail/zeepost v. Stuyvesant v. Amsterdam gew. st. 1 30, aanget. st. 18 Nov. 20' Aruba, Bonaire, Curasao: 19 Nov. mail/Zeepost s. Alkmaar v. Amsterdam gew. st. 1.30, aanget. st. 18 Nov. 20.— Saba, St. Eustatius, St. Maarten: 16 Nov. mail s. Normandie v. Southampton gew. st. 9.30, aang. st. 9.—; idem v. Le Havre gew. st. 20.30, aanget. st. 20. 19 Nov. zeepost s. Alkmaar v. Amster dam gew. st. 1.30, aanget,. st 18 Nov. 20. Ver. St. v. Amerika, Canada, Mexico, Cuba en Ecuador: 16 Nov. s. Normandie v. Southampton (alleen voor U. S. A.) gew. st. 9.30, aanget st. 9.—, idem v. Le Havre gew. st. 20.30, aanget. st. 20 19 Nov. s. Europa v Southampton (alleen voor U. S. A.) gew. st. 9.30, aanget. st. 9—, idem v. Cherbourg gew. st. 20.30, aanget, st. 20.— 20 Nov. s. Maasdam v. Rotterdam *J 'gew. st. 9. aanget. st. 8.30; Columbia, Jamaica, Peru: 16 Nov. s. Normandie v. Le Havre (niet voor Peru) gew. st. 20.30, aang. st. 20.19 Nov. s. Europa v. Cherbourg gew. st. 20.30, aanget. et. 20. Argentinië, Brazilië, Chili, "Uruguay: 18 Nov. 9. Massilia v. Bordeaux (niet voor Bahia en Per- nambuco) gew. st. 20.30, aanget. st. 20.19 Nov. s. Highland Chieftain v. Londen (niet voor Chili en Argentinië) gew. st. 9.30, aanget. st. 9.—; 17 Nov. luchtpost via Duitschiand—Z.-Amerika gew. st- 8.40, aanget. st. 8.40; 17 Nov. luchtpost via DuitschiandZ.-Amerika 1) gew. st. 21.30, aanget. st. 20.— 20 Nov. luchtpost via Frankrijk—Zuid- Amenka gew. st. 13.15, aanget. st. 13.15; Venezuela: 16 Nov. s. Normandie v. Le Havre gew. st. 14.30, aanget. st. 14.19 Nov. s. Alk maar v. Amsterdam gew. st. 1.30. aanget. st. 18 Nov. 20. China, Hongkong, Phillippijnsche eilanden, Ja pan, Mandsjairye, Jehol: 15 Nov. via Siberië (niet voor Mandajoerije en Phillippijnsche eilan den) gew. st. 17.—, aanget. st. 16 30; 18 Nov. via Siberië gew. st. 17.—, aanget. st. 16.30; luchtpost als Ned.-Indië (niet voor Japan); Cyprus: 16 Nov. s. Galilea v. Brindisl gew. st. 11.30, aanget. st. 11.18 Nov. s Dempo v Mar seille gew. st. 15.—, aanget. st. ié.— Syrië: 16 en 19 Nov. via Istanbul—Adana gew. st. 1.30, aanget. st. v. dag 20.21 Nov. via Istanbul Adana gew. st. 1.30, aanget. st. v. dag luchtpost als N.-O. Indië, bovendien 17 Nov. luchtpost via MarseilleSaigon gisw. st. 8.10, aanget. st. 8.10; I,rak (M'-'sopotamlë)16 en 19 Nov. via Istan bul—Adana gew. st. 1.30, aanget. st. v. dag 20 luchtpost als N. O. Indië; Palestina, Egypte: 15 Nov. via Piraeus gew. ïi~' aan8et. st. 13 Nov. 16.— 18 Nov. s. Dempo v. Marseille gew. st. 15.—, aanget. st. 14.—; 20 Nov. via Piraeus gew. st. 4.aanget. st 19 Nov. 20.—luchtpost als N. O. Indië; Arabisch Koninkrijk, Saoedi, Ceylon, Penang, fcuam, Singapore: 18 Nov. s. Dempo v. Marseille gew. st. 15aanget. st. 14.—19 Nov. s. Hakone Maru v. Napels (alleen voor cèylon en Singapore) gew. st. 19.45, aanget. st. 19.15, luchtpost als N. O. Indië; Britsch-Indië: 18 Nov. s. Victoria v. Napels gew. st. 11.30, aanget. st. 11.luchtpost als N. O. Indië; Oost-Afrika: 18 Nov. s. Mooitan v. Marseille gew. st. 13.30, aanget st. 13.luchtpost als N. O. Indië; Madeira: 16 Nov. s. Apapa v. Liverpool gew. st. 9.30, aanget. st. 9.18 Nov. s. Balmoral Castle v. Southampton gew. st. 20.45, aanget. st. 20.—; 19 Nov. s. Stuyvesant v. Amsterdam gew. st. 1.30, geen aanget. st. Canarische eilanden: 16 Nov. s Apapa v. Liver pool gew. st. 9.30, aanget. st. 9.— 18 Nov. s. Durham Castle v. Londen' gew. st. 9.30, aanget. st 9.— 19 Nov. s. Highland Chieftain v Londen gew. st. 9.30, aanget. st, 9.17 Nov. luchtpost via Duitschiand—Z.-Amérlka gew. st. 8.40, aang. st. 8.40; 17 Nov luchtpost via DuitschiandZ. Amerika 1) gew. st. 21.30, aanget, st. 20.— Goudkust16 Nov. s. Apapa v. Liverpool gew. st. 9.30, aanget, st. 9 20 Nov. luchtpost via FrankrijkZ.-Amerika gew. 'st. 13 15, aanget. st. 13.15; Nigereia: 16 Nox. s. Apapa v. Liverpool gew. st. 9.30, aanget. st. 9.30; luchtpost als N. O. Indië; Unie van Zuid-Afrika, Mozambique: 18 Nov. s. Balmoral Castle v. Southampton gew. a'- A™' aanget. st. 20—luchtpost als N. O. Indie, boven dien 18 Nov. luchtpost via Kaapstad—Durban gew. st. 20.45, aanget st. 20.—; Australische Statenbond: 18 Nov a. Mooitan v. Marseille gew. st. 13.30, aanget- s t. 13. .lucht post als N. O. Indië, bovendien 18 Now luchtpost via Perth—Adelaide gew. st, 13.30. aanget. st. 13, Nieuw-Zeeland23 Nov. a. Qiue«a Mary v< Southampton gew. st. 9.30, aanget. st. 9—, lucht- post als Australië; t> Noorwegen: 17 Nov. a Ariadne V. Rotterdam gew. st. 14.45, aanget. st. 14.15. alleen op verlangen der afzenders verzeker!1""'"* handigheden In de vorige week is alhier een geval van nekkramp geconstateerd. De patient, de 16- jarige D. de Ruiter, is in het Gemeente-Zie kenhuis te Rotterdam opgenomen en aldaar gistermiddag overleden. Nu het huisvuil niet meer drie maal, doch twee maal per week wordt opgehaald, heeft de ophaaldienst de gemeente in drie wijken verdeeld. Wijk 1 omvat hr Molenkwartier, Terbreg- ge, en het gedeelte Straatweg tot aan de Tivolibrug, alsmede den Kleiweg van de spoorlijn tot aan de Robert Owenstraat. In deze wijk wordt het huisvuil op Dinsdag en Vrijdag opgehaald. Wijk 2, waarin de ophaaldienst op Maan dag en Donderdag functionneert, omvat het overige gedeelte van den Kleiweg, benevens het Rozenlaan- en hei: Statenkwartier. Wijk 3, waarin het ophalen op Woensdag en Zaterdag geschiedt, omvat de Julianalaan, de Prins Bernhardkade, de Willem van Hil- legaersbergstraat met daarop aansluitende straten, alsmede dc Rottekade van de Prins Bernhardkade af tot aan de spoorbrug, en verder het Berglustkwartier. Welgeslaagde carrouselavond met aardige wedstrijden. De manege Hillegersberg heeft Zaterdagavond in samenwerking met de carrouselsocieteft een hippisch feest gehouden in de manege aan de Linker Rottekade te Hillegersberg. De belangstelling voor dezen avond was bij zonder groot, zoodat de tribune geheel en al bezet was. De heer de Jong heeft namens het bestuur van de carrouselsocletelt een kort openingswoord gesproken, waarna een aantal meisjes en jongens hun entree maakte in Spaansche kleederdracht en onder leiding van hun leermeester den heer J. Spruyt, directeur van de manege, blijk hebben gegeven de hun fegeven lessen zeer ter harte hebben ge nomen. De jongelui hebben keurig gereden en het warme applaus, dat hun ten deel viel, was dan ook alleszins verdiend. Hans Beker gaf daarna een springnummertje ten beste, en Kitty Kosters liet zien, dat zij in de rij kunst al een bijzondere bedrevenheid had ge kregen. Een vroolijk'nummertje waarin een onwillig ezeltje den lachlust van de aanwe zigen opwekte en een in scene gezet stieren gevecht deed het opperbest. De clou van den avond werd eveniwel gevormd door het op treden van den heer Otto Schumann, die eenige hoogeschool- en vrijheidspaarden pre senteerde en voorreed. De heer Schumann gaf tal van staaltjes van goede dressuur te zien. Hij beschikte over uitstekend materiaal. De verschillende diansen, het hgidemisspringen enz. legden alle getuigenis af van 's heeren .Schumann's kunnen. Na de pauze zijn ver schillende behendigheidswedstrijden gehouden. Deze waren inderdaad een waardig slot van den bijzonder geslaagden avond, die den tal rijken toeschouwers eenige gezellige uren heef* bezorgd. In de afgeloopen week zjjn de navolgende gevonden voorwerpen gedeponeerd: Op 't bureau aan den Straatweg 136: Geene. Bij vinders: een belastingplaatje, A. v. d. Hoek, R. Rottekade 135; een sleutel, Mees en Zonen, Wijnhaven 15, Rotterdam; een grijze ceintuur, J. Bakker, woonwagen no.4999 Terbregscheweg; een pakje waschgoed, Roor- da, Hoofdweg 17; een gouden polsarmband, H. van Nugteren, Graaf Adolf van Nassau- straat 17; een gouden ring, v. d. Boogert, Straatweg 181; een paar kinderwantjes, van Nierop, R. Rottekade 36; een bril in etui, van Staveren, Akkersdijkstraat 35, Rotterdam; een actetasch, inhoudende eenige kleedingstukken, van Leeuwen, Zaalstraat 12, Rotterdam; een ring met 2 sleutels, J. M. MaronierLisch- bioemstraat 31b; een rijwielslot met ketting en sleutel, v. d. Valk, Rozenlaan 21. Een zwart hondje komen aanloopen bjj Van Schaardenburg, Juliana van Stolberglaan 70. De 25-jarige M.V., gearresteerd wegens mishandeling van zijn broeder gevolgd door het plegen van diefstal van een paard, is j.l. Vrijdagavond gelijk wij reeds berichtten aan het wakend oog van zijn bewaker ont snapt en nam de vlucht. Het is echter een vlucht geworden van korten duur. De j.l. Vrijdagavond door de poiitie geno men maatregelen om den vluchteling weder te grijpen, faalden, doch een enkele verkla ring, door den verdachte tijdens het verhoor afgelegd, is hem noodlottig geworden. V. verklaarde namelijk, dat hij eenig geld tegoed had van iemand die nabij Buitenzorg aan den Ringdijk woont. V. had geen geld by zich, toen hij vlucht te, zoodat het vermoeden voor de hand lag, dat hij zich aan genoemd adres zou vervoe gen. J.l. Zaterdagavond stelden de chef en de majoor van politie zich in de woning verdekt °P> Waartoe de bewoner hun welwillend de gelegenheid gaf. Na enkele uren van wachten verscheen er een taxi voor de deur en weldra hoorden de politiemannen de stem van V. die den bewo ner uitnoodigde hem het verschuldigde be drag van 4.50 ter hand te stellen. De bewoner noodigde V. uit hem naar bo ven te willen volgen, waaraan deze voldeed. Plotseling voelde hij zich daar echter door vier handen aangegiepen. Door schrik be vangen, dacht hij aan geen verzet en met dezelfde taxi waarin hij gekomen was ver trokken de geleiders met hun arrestant naar het bureau van politie aan den Ringdijk VAN DEN DIJK GEREDEN. Zaterdagavond is de 45-jarige mej. K. die stond te wadhten op een bus van de Ragom door twee van Bolnes komende wielrijders omver gereden en van den dyk gevalen. Door omwonenden werd mej. K. tn bewusteloozen toestand opgenomen en naar haar woning aan den Beneden Oosbzeedijk gebracht. De beide wielrijders bleven onbekend. Uit de rivier is het stoffelijk overschot van een manspersoon opgehaald. Nadat het lijk naar het baarhuisje op de Algemeene be graafplaats was overgebracht is het geidenti- ficeert als dat van den 20 jarigen schippers knecht C. F. v. d. Hoeven uit Sprang-Kapelle, die op 29 October onder Ridderkerk was ver dronken. TOONEELUITVOERING E. hl O. O. Er hieerschte Zondagavond In de eivolle tooneelzaal van het R. K. Verenigingsge bouw een gezellige drukte. De R. K. Tooneel. vereeniigimg E. M. O. G. kwanf t'hans voor het eerst op de planken, niet hl de samenstelling, zooals we die all vele jaren kennen, dus als uitsluitend heerentooneel, doch in een stuk met gemeiigde bezetting. En 't moet cms van het hart, in den nieuwen vorm is E. M. O. G. beter geworden. E. M. O. G. heeft zich aan de tijdsomstandigheden moeten aanpassen, zooals de voorzitter der St. Jozefvereeniging in zijn openingswoord opmerkte, en deze aan passing is schitterend gelukt. E. M. O. G. bracht ons deze miaal een spel van de mijn, een echt Limburgsch volksstuk, genaamd „De donkere weg" een spel in vijf bedrijven, geschreven door J. v. d. Burgt. Al spoedig bleek, dat er door allen ijverig gestudeerd was, de vertolking was vlot, het spel ongedwongen. We zullen ons niet via. gen aan een beschouwing der speelsters en spelers stuk voor stuk, allen hebben naar beste vermogen gegeven. In enkele scènes, o.a. die in 't vierde bedrijf, 't sterven van Bertels en in 't vijfde, waarin Willem Donkers op zijn ziekbed ligt, werd te zacht gesproken. E. M. O. G. kan met voldoening op dezen avond terugzien. Ook de tooneelaankleeding was goed verzorgd, speciaal het gedeelte wat in de kolenmijn speelde. Na afloop heeft da ZeerEerw. Heer Kapelaan, den avond gesloten met oen kort woord van dank aan allen dia dezen avond zoo goed hadden doen slagen. De muziek tijdens de korte pauzen Werd ver zorgd door den heer A. C. Lensen. NIEUWBOUW. Nu (Je bouwer, de heer H. M. de Lange een zestal hluizen aan de Willem de Zwfjger- straat „onder de pannen" heeft, is genoem de bouwer begonnen aan een tweede zestal. Deze complexen zijn de eerste woningen, welke achter de Wilhelminalaan verrijzen op het nieuwe stratenplan uitgenomen een twice- tal villa's, welke daar reeds eenigen tijd Zjn bewoond. DE SPIJSKOKERIJ. Door de commissie der spij3kokerij zal on'- dler de inwoners dezer gemeente een inschrij ving worden gehouden voor de levering van 2500 kg. erwten en 1200 leg. bruine boonen. De levering moet geschieden in zeven weken ingaande begin Januari 1938. Inschrijviragien moeten uiterlijk Donderdag 18 November bij den secretaris wonendle Wa genstraat no. 9 binnen zijn. VERGADERING L. Onder voorzitterschap van denbeer L. van Uffelen heeft de L. T. B. een jÊfeemeene le denvergadering gehouden. De geestelijk advi seur, pastoor J. M. Halkes, wees er op, dat de toestand in den landbouw iets verbeterd was. Er zijn lichtpunten, wat nog niet het ge val is bij den tuinbouw. Doch we moeten, aldua spr., niet pessCmistisch zijn, doch moedig voer. waarts gaan. In verband met het vogelbesluit werd als voorlichter aangesteld de heer P. v. d. Wel. Op voorstel van het bestuur werd be sloten in kringverband aan te sluiten bij Poel dijk. De bespreking over het reglement had tot resultaat, dat een reglement onder de ledien in circulatie gegeven zou worden en op een eerst volgende vergadering dit te bespreken en vast» te stellen. Bij de rondvraag werd gevraagd een spreker te laten komen om een lezing te houden oveir bemesting. Getracht zal worden om met den C. B. T. B. en Hfoll. Mij. van Landbouw gera- menlijk een lazing te organiseerem. Ook een lazing van socialen aard zal gehouden worden. De heer van der Wel, die een kwestie had met de Veilingwereeniging alhier, zag deze gaarne door de afdeeling opgelost. Besloten werd dit punt aan het hoofdbe stuur voor te loggen. Gevraagd werd, of men de noodzakelijkheid gevoelde voor een arbeidscontract. Geantwoord werd dat dit zeker moest gebeuren. Alfred Ost. WcnvaartsPenteekenïng, beJioorende tot de schenking aan de gemeente Roosendaal 'JS.-Br

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1937 | | pagina 2