I 1 TWEE ROTTERDAMSCHE BEDRIJVEN mm Gaan tot dividendhervatting over. i a INGEZONDEN. DINSDAG 16 NOVEMBER 1937 EEN INTERESSANT STUK WERK. Dat voor onze stad een bijzondere aanwinst is. STATION FEIJENOORD. ROTTERDAMSCHE KUNSTKRING, ROTTERDAMSCHE LLOYD. Avond gewijd aan Vondel. Moderniseering van haar schepen. R. K. AMBACHTSSCHOOL „ST. JOSEPH". MUZIEK IN ROTTERDAM. ROTTERDAMSCHE DROOGDOK MIJ. ROTTERDAMSCHE SCHAAKBOND. KAMPIOENSCHAPS TENTOONSTELLING VAN KATTEN. DIEFSTAL VAN KOPLAMPEN. MARATHONDANS UND KEIN ENDE. ROTTERDAMSCHE RECHTBANK. VAN BERKEL EN K. V. T. Bcursivaardeering der aandeelen wijkt sterk af. Oorzaak is gelegen in balanspositie NED. MIJ. VOOR SCHEEPVAART, HANDEL EN NIJVERHEID. EENDRACHT MAAKT MACHT. BURGERLIJKE STAND. „kerstmis OP ZEE". BERKEL EN RODENRIJS. l. Terwijl in het centrum Rotterdam als het Ware met den dag verandert en daar regel matig iets nieuws een aanwinst voor de stad beteekent, wordt gelukkig de rest van de stad niet verwaarloosd. Rotterdam, dat zich na de verwarde oorlogsjaren in elk opzicht aan het consolideeren en stabiliseeren is, wordt steeds meer een harmonisch geheel. En in dit har monische geheel wordt stil maar gestadig gewerkt. Ook de Linker Maasoever wordt niet vergeten. Verschillende belangrijke werken zjjn daaf uitgevoerd. In dit toch in zoovele opzichten merkwaardige stadsgedeelte, waar menig Rotterdammei' intusschen nog nooit een voet zette, is het Feijenoord Stadion uitge groeid tot een symbool van de elementen, waarop de Zuiderstad groeide. Groeien is hier eigenlijk het woord niet. Zooals daar overal de moderne industrie zich haar bolwerken con strueerde, zoo werd de heele Linker Maas oever een constructie. Deze op z'n Ameri- kaansch gegroeide stad kreeg een volkomen eigen karakter, waarin de nuttigheidsfactor lang overheerschend was. Maar over de zake lijkheid heen werd een verfraaiend ornament gelegd van wijde wegen en rustieke plantsoe nen en de Zuiderstad telt thans menig idyllisch hoekje. Maar wat toch het karakteristiekst de Zui derstad symboliseert, is wel een werk, dat sinds maanden zonder eenig gerucht onder handen is en ten doel heeft, de hyper-nuttig- heidsconstructie, die het nieuwe stadion is, eveneens t^ vermenschelijken en de kilheid van het staal te temperen door de visie van een kunstenaar. In Juli begonnen twee Rotterdamsche schil ders, allebei geboren en getogen in dit stads gedeelte, W. van Heusden en D. Henkes, aan de beschildering van de wanden van de recep tiezaal, die zich boven den hoofdingang van het stadion bevindt. Van Heusden zag zich een zijwand toebe deeld, waarop hij een havengezicht projecteer de, terwijl Henkes de moeilijke opdracht aan vaardde, om den hoofdmuur te vullen met vier fresco's) waarin de voetbalsport werd uitge beeld. Op de foto-pagina zien wij Henkes aan den arbeid. Deze opdracht stelde bijzondere eischen. Ten eerste, omdat het werk den totaalaanblik van de zaal beheerscht en ten tweede, omdat de sport en zeker het voetbalspel hier te lande zich nog slechts weinig in de belangstelling der kunstenaars heeft mogen verheugen. Hier moest dus in zekeren zin pionierswerk worden verricht, waarbij kwam, dat de omgeving, waarin de schilderingen tot stand moesten komen, haar geheel eigen eischen stelde. Immers, ook het inwendige van de receptie zaal is een staalconstructie. Hierbij fresco's van een levendig bewegen als het voetbal spel te doen harmonieeren, was lang geen senicure. Wie thans het Feyenoord-stadion door den hoofdingang betreedt, kan reeds door den ge weldigen glazen wand iets onderscheiden van het resultaat van Henkes' gewetensvol trach ten naar een verantwoorde vormgeving van deze lastige materie. Einde van dit jaar hoopt de kunstenaar klaar te zijn. Dan zullen de kleuren volledig tot haar recht komen. Alsdan zal de kunstcritiek over het gereed gekomen kunstwerk haar oordeel wel zeggen. Vooralsnog is het belangrijk om het feit, dat Rotterdam hier weer iets aparts heeft. De schilder werkte met de bedoeling, dat zijn werk niet alleen van binnen, maar ook van buiten kon worden gezien. Niet slechts voor de bezoekers van de zaal zijn ze bestemd, maar ook voor de velen, die er buiten blijven. Deze gedachte was een logisch gevolg van het feit, dat de schilderingen met belastingpen ningen worden betaald en dus de gemeenschap een zoo groot mogelijk aandeel in het genot er van dient te hebben. De opdracht werd indertijd verstrekt door het Comité voor steunverleening aan intellec- tueelen en kunstenaars. Gemeente en Rijk ver strekten de benoodigde gelden, terwijl het werk aan de goede zorgen van de directie van het Feyenoord Stadion zal worden toever trouwd. Fresco's voorstellende sporttafereelen en dan in een stalen stadion, het is iets, dat voor Nederland een nieuwigheid beteekent, een be langrijk experiment. Het stemt tot gerechte voldoening, dat juist in Roterdam, waar de kunst altijd een beetje als een stiefkind be handeld is, zulk een initiatief werd genomen. Het is een blijk te meer, dat Rotterdam zich over alle linies in opgaande lijn beweegt. Naar we hoorden, ligt het ook in de bedoe ling, in het nieuwe hoofdbureau van politie, dat binnenkort geheel gereed zal zijn, enkele schilderingen te doen aanbrengen. Hiervoor zouden eveneens Rotterdamsche schilders in aanmerking komen. Bevorderingen. De heeren H. G. van Wahnem, LH. Nijkamp en C. H. v. Essen, allen chef-commies op het station Feijenoord, zijn met ingang van 1 November j.l. bevorderd tot onder- etationschef ter plaatse, De Rotterdamsche Kunstkring heeft zich ingeschakeld in de lange rjj van vereenigingen en gezelschappen, die een samenkomst aan Vondel hebben gewijd. Of de Kunstkringleden geen vereerders van Vondel zijn, of dat er andere redenen voor waren, een feit is, dat de belangstelling voor dezen avond niet bijster groot was. Dit was jammer en de thuisblijvers hebben nu eens werkelijk ongelijk gehad en 'n avond gemist, waarop Jacqueline Royaards Sandberg en de dames Joanna en Thea Diepenbrock een onmiskenbaar kunststempel hebben gedrukt. Thea Diepenbrock opende met „Kleine Toc cata" en „Toccata" van Sweelinck en reeds bij de eerste maten, die ze speelde, was het duidelijk, dat een pianiste achter den vleugel zat, met mooie en hooge pianistische capaci teiten. Ze speelde beide composities met een bijzonder helder en klaar toucher, vol stijl en met een duidelijke stemvoeri::» waardoor alle melodische lijnen tot haar volle recht en welving kwamen en de ornamentaties sierlijk werden afgewerkt. En niet minder in de begeleidingen van de liederen toonde zij haar goede technische beheersching en haar warme muzikaliteit. Joanna Diepenbrock, die we helaas te wei nig ais zangeres te hooren krijgen, bewees door haar zang eveneens de waardige dochter van een groot vader te zfjn. Zij zong composi ties, op teksten van Vondel, van Dina Appel- doom, Hans Schouwman, Henk Badings en Bernard Zweers en bovendien nog een viertal liederen van Constantijn Huygens. Huygens als componist was voor ons een verrassing. Zrjn liederen, sterk Italiaansch georiënteerd, zijn van zuivere muzikaliteit, van een krach tige expressie, ontroerend meermalen; werk van een uitgesproken begaafd componist. En de zangeres heeft ze op volle waarde in het licht gesteld. Ze geeft zangkunst en voor drachtkunst van prachtige kwaliteit, haar zingen en zeggen getuigt van een hooge gees telijke intelligentie. Wat haar uitgesproken natuurstem soms wel eens in de hooge, forto gezongen noten aan klankschoon inboet, wordt rijkelijk vergoed, door haar verder gave manier van zingen, haar charme-rijke mezzo voce en bovenal door haar ontroerende zegging, haar imponeerende voordracht en oerkrachtige muzikaliteit. Een liederenavond van deze zangeres moet een hoog genot zijn. Van de liederen op Vondelteksten stond het geestige „Minnedeuntje", gecomponeerd door Badings, bovenaan. Ook Zweers' toonzetting van „Waer werd oprechter trouw" werd door de voor dracht van Joanna Diepenbrock een schoon slot van den avond. Mevrouw Royaards droeg fragmenten voor uit „Maria Stuart", de Bruilofsrei uit „Adam in Ballingschap", gedichten waarmede Vondel bij hun sterven van zijn vrouw, dochtertje en zoontje afscheid neemt, en de „Kruisberg". Zij bewees opnieuw haar declamatorische begaafdheid. Haar gave en verzorgde zegging, haar goede woordkunst, de gevoel volle voordracht, als uiting van een inleven en begrijpen in het Vondelgedicht, hebben de aanwezigen in aandacht doen luisteren en genieten. De „Kruisberg" waarmede zjj sloot, was tevens haar meest zuivere prestatie. Alleen zou een dieper toon, een krachtiger accent, een sprekender intonatie nu en dan haar voordracht meer klankvariatie en nog inniger gloed en leven geven. De optredenden werden met hartelijk applaus en bloemen gehuldigd. G. Bij het vertrek naar Nederlandsch-Indië van het m.s. „Dempo" op 10 dezer is de Rot terdamsche Lloyd weder eer, belangrijken stap nader gekomen tot de algeheele mo derniseering van haar schepen. Overtuigd dat 't noodig is de inrichting der schepen aan te passen aan de steeds wisselende omstan digheden en de steeds hooger wordende eischen van het reizend jubliek, heeft de Rotterdamsche Lloyd een volledig programma van verbouwingen opgesteld, waarvan met de jongste uitreis van de „Dempo" weder een etappe is gereed gekomen. Nadat de eeste klasse passagiersinrichtin gen van de „Sibajak" en „Baloeran" belang rijk zijn verbouwd, is nu ook op het hoofddek (wat de passagiersruimte betreft) van de „Dempo" een geheel nieuwe indeeling der eerste klasse passagiershutten gereedgeko men. In verband met den korten tijd, dat de schepen van den Rotterdamschen Lloyd binnen zijn, mo^pt de verbouwing in gedeel ten geschieden, en nu is de vierde verbouwing op dit schip gereed gekomen. In totaal zullen over zes reizen verdeeld, zes verbouwingen op de „Dempo" plaats hebben. De maatschappij heeft ernaar gestreefd het reizend publiek passagiersverblijven te kun nen aanbieden, welke zoowel uit een oog punt van ruimte, als van aankleeding en gemakken, gelijk te stellen zijn met moderne hotelkamers. Stalen dekken en balken welke het plafond vormden en de stalen wanden zijn weggewerkt achter artistiek uitgevoerde betimmeringen waarbij een ruim gebruik is gemaakt van edele houtsoorten. Schrijftafel of toilettafels, parketvloeren, elegante ver- lichtingsomamenten en volledig ingerichte en gemakkelijke waschtafels verhoogen in niet geringe mate de gezelligheid en het com fort van de nieuwe hutten. Na afloop der reis zal een ander gedeelte van de eerste klasse inrichting verbouwd wor den, waarna de Rotterdamsche Lloyd op zijn schepen over accommodatie zal beschikken, welke den toets der vergelijking met die op andere schepen, ook buitenlandsche, zoo wel in het verkeer met Oost-Azië als op de andere verkeersrouten glansrijk kan door staan. De nieuwe cursussen van de R. K. Am bachtsschool „St. Joseph" beginnen 1 Maart a.e. Op dien datum vangt ook voor de eerste maal het onderwijs aan voor de hoogste klas van de schilders, en etaleursafdeeling, zoodat op 15 September 1938 de eerste gediplomeerde leerlingen dezer afdeeling de school verlaten. Ten einde tegemoet te komen aan het groote aantal aanvragen om opleiding op electro- technisch gebied, zal in de afdeeling autotech niek speciale aandacht besteed worden aan de opleiding voor auto-electro-techmicus. Ten slotte Is in voorbereiding de oprichting van een afdeeling voor lood- en zinkbewerkers en gas- en waterfitters.. Ann Brooshoofd-Verhulst en Cor Backers geven een piano-recital op Donderdag 18 November in de Nutszaal. In de heden gehóuden buitengewone alge- meene vergadering van aandeelhouders van de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij werd tot Voor de hoofdklasse-competitie van den Rot terdamschen Schaakbond had de ontmoeting 't Centrum IN.R.S.V. II den navolgenden voor- loopigen uitslag: 't Centrum I—N.R.S.V. II. 1. J. TheeboomA. H. M. Wap 10 2. R. van DijkJ. F. W. Mannee 01 3. J. v. Engers—J. H. v. Welzenes 10 4. F. Jacobs—Joh. C. Teunissen 5. A. NeuteboomJ. J. de Boer 0—1 6. L. BuitenhuisW. J. H. Kaag 10 7. J. v. d. BerghJ. Groosjohan 8. J. A. H. v. d. PoortZ. Lagerwaard 01 9. P. W. de HoopD. Roodzant 01 10. M. WagemansI. Coltof Voorloopige uitslag 4*5* De definitieve uitslag wordt vermoedelijk 46 ten gunste van de N.R.S.V. Onder leiding van notaris W. C. Treurniet, zal Nederlandsche vereeniging voor fokkers en liefhebbers van katten op 28 November in het sociëteitsgebouw van de Rotterdamsche diergaarde een internationale kampioenschaps tentoonstelling voor katten houden, waarvoor alle rassen zijn gevraagd. De jury is samen gesteld uit M. Guignand, Parijs, Cox Ife, Ox- ted, en dierenarts J. W. Jongeneel, Rotterdam. De Rotterdamsche diergaarde zal 2 Siamee- sche katten, 3 Afrikaansche katten, een visch- kat van Java en de bekende jonge leeuw Tom ter opluistering inzenden. De 30-jarige rijwielhandelaar A. M. van R. die zich gisteren op een verdachte wijze op hield bij een fiets staande «aan den Lange Hilleweg werd aangehouden. Op hem werden gevonden 4 koppen van rflwiellampen, die hij zeide ontvreemd te hebben aan de Lange Hille weg en In de Transvaalbuurt. Bij de politie is hiervan echter geen aangifte gekomen. De commissaris van het bureau Sandelingen- plein verzoekt degenen, die koplampen missen zich te melden aan zijn bureau. Zondag j.l. was de matinée van Charlotte Kohier in den Grooten Schouwburg alweer totaal uitverkocht. Reden waarom de voor drachtskunstenares die aanvankelijk nog al zoo weinig fidutie scheen te hebben in het Rotterdamsche publiek a.s. Zondag voor de zooveelste maal nog eens haar „Mara thondans" kans komt geven. Aanvang 2.15 uur. Geel tegen geel. De ernstige worsteling, die in het Verre Oosten Chineezen en Japanners fel verbeten tegenover elkaar doet staan, had blijkbaar den 38-jarigen Chineeschen bootsman W. F. T., geboortig uit Shanghai nog niet in zulk een mate beroerd, dat zijn nationaal gevoel hem 'in eiken landgenoot een vriend deed zien. Toen hij met het Duitsche schip Lahn, waarop hij gemonsterd was, in Rot terdam was, had hij met den Chineeschen timmerman Wong Ah Lee, ruzie gekregen over wat geld, dat Wong Ah Lee hem te kort gedaan zou hebben; Die ruzie had ern stige gevolgen, want F. had zich met een groote vijl gewapend en hiermee had hij Op de Duitsch-Tsjechische grens worden ie diverse grensovergangen door Tsjecho- Slowakije op bovenstaande wijze „versierd" waardoor het grensverkeer tusschen beide landen nu niet bepaald vergemakkelijkt wordt* Kort na elkander hebben twee Rotterdam sche industrieele ondernemingen na een reeks van jaren de dividendhervatting op haar aan deelen aangekondigd, n.l. Van Berkei's Pa tent en de Kon. Ver. Tapijtfabrieken. Beide maatschappijen keeren over het afgeloopen boekjaar 5 pet. op de gewone aandeelen uit en beide maatschappijen kwamen met een vrij optimistisch luidend verslag dit jaar voor den dag. Toch ia het merkwaardig, dat de aandeelen Van Berkei's Patent niet op deze gunstige dividend-beslissing hebben gereageerd en ter beurze van Amsterdam slechtfe ca. 70 pet. noteeren, inclusief het dividend van 5 pet., terwijl daarentegen de aandeelen der Kon. Ver. Tapijtfabrieken reeds vóór het verschij nen van het jaarverslag 92 pet. noteerden. Dit verschil in waardeering, ondanks de zelfde dividend-uitkeering, heeft natuurlijk zijn goede gronden. En bij een vergelijking van de beide jaar verslagen en de balansposities, springt het verschil wel scherp in het oog. ff aardeering van den grondstof- envoorraad. Zoo lezen wij in het jaarverslag van Van Berkei's Patent, dat de voorradige grondstof fen op de balans voorkomen tegen omstreeks balansdatum geldende inkoopsprijzen. Deze post vertoont dan ook in vergelijking met het voorafgaande boekjaar een styglhg an 1.237.609 tot 1.798.020. Inmiddels zyn de inkoopsprijzen sedert ultimo Juni nie onbelangrijk gedaald, zoodat bij he huidig- geldende grondstoffenprijzen, waarschijn ij 'n afschrijving op dit actief thans reeds nood zakelijk zal blijken. In hoeverre de veel hoo- gere balanswaardeering van den grondstoffen- voorraad moet worden toegeschreven aan een grootere kwantiteit, meldt het verslag niet. De Kon. Ver. Tapijtfabrieken laat echter bij de waardeering van den grondstoffen-voor raad een geheel ander geluid hooren: „De grondstoffen werden opgenomen te gen inkoopsprijzen, voor zoover gekocht na 26 September 1936, en, voor zoover nog grondstoffen aanwezig waren van vóór dien datum, tegen den inkoopsprijs, verhoogd met het depreciatie-percentage. De markt prijzen van onze grondstoffen waren op den balansdatum over het algemeen beduidend hooger dan die, welke voor de waardeering golden." Uit deze mededeeling in het jaarverslag der K. V. T. blijkt dus, dat aldaar de waardee ring van dën grondstoffen-voorraad belang rijk beneden de op balansdatum geldende marktprijzen is geschied. Hoe de deelnemingen worden gewaardeerd. Ook de waardeering van een anderen be langrijken actiefpost, n.l. de deelnemingen, geschiedt bij de twee maatschappijen op een geheel verschillende wijze. In het jaarverslag van Van Berkei's Pa tent wordt daaromtrent het volgende opge merkt: „De deelnemingen in dochtermaatschap pijen en aanverwante ondernemingen, zijn gewaardeerd tegen de intrinsieke waarde, aan de hand der laatste vóór of per 30 Juni 1937 afgesloten balansen becij ferd, met dien verstande, dat wat Spanje betreft, ditmaal wegens gemis aan gege vens moest worden volstaan met een ver laging der boekwaarde, teniende daardoor het te duchten verlies op te vangen. De deelnemingen in aanverwante ondernemin gen zijn ten hoogste pari opgenomen." Een soortgelijke waardeering paste de Kon. Ver. Tapijtfabrieken tot voor kort ook toe. In het jaarverslag over het vorige boek jaar 1935-'36 lezen wij althans in de toelich ting, dat „de balanswaarde vertegenwoordigt de investeeringen in onze bedrijven in Frank rijk en Britsch-Indië. De exploitatie- en koers verliezen zijn gedekt door de aanwezige be- drijfsreserve''. Over het thans geëindigde boekjaar heeft de directie der K. V. T. echter een andere maatstaf voor de waardeering der buiten landsche ondernemingen aangenomen. De betreffende toelichting luidt nu: „In verband met de internationale toe standen achtten wij het van groot belang, ons bij de waardeering van ons bezit in de buitenlandsche ondernemingen te bepalen tot de waarde, welke by liquidatie zou gel dén." Om van de Intrinsieke waarde te komen tot de liquidatie-waarde, moest van de balans- waarde ad 314.681 niet minder dan 224.059 worden afgeschreven, zoodat dit actief than3 voor 89.739 op de balans verschijnt. De kapitaalspositie der beide Mijen. Afgezien echter van de geheel verschillende waardeeringsmethode bjj de samenstelling der balansen, welke natuurlijk haai1 reflex in de winst- en verliesrekening heeft, wijkt ook de kapitaalspositie der beide Rotterdamsche maatschappijen belangrijk van elkander af. De K.V.T. heeft na de intrekking der mg*e- kochte eigen aandeelen een uitstaand kapitaal van 1 mlllioen gewonè aandeelen alsmede 25.000 buitengew. aand. kapitaal. Daarnaast is er een reserve van 316.160 en geen obli gatieschuld. Bij Van Berkei's patent staan uit 9.333.500 aandeelen kapitaal waarnaast 4 millioen 4 pet. obldgatieschuld voorkomt. De verhouding tusschen eigen- en vreemde middelen vormt hier dus een schaduwzijde Ook laat in dit verband de reservepositie te wenschen over. In het vorige jaarverslag van Van Berkei's Patent, werd in verband met de guldensde preciatie opgemerkt, dat het in de bedoeling lag eventueele bate daaruit, voorzoover moge lijk, in de eerste plaats aan te wenden vooi reserveering resp. herstel der reserve. Op de aandeelhoudersvergadering werd deze devaluatiewinst geraamd op ca. 1 jé mlllioen, waarbij tevens te kennen werd gegeven, dat daarmede de vroeger geleden koersverliezen nog niet werden goedgemaakt. Deze hebben n.l. gedurende de laatste Ja ren in totaal bedragen 4.807.068. De valutawinst, welke door den val van den gulden werd geboekt, is echter niet in zijn ge. heel als reserve geboekt. Men heeft daar al lereerst afgetrokken de koersverliezen, welke in den loop van het boekjaar andermaal wer den geleden. Deze koersverliezen werden vroeger steeds in de winst- en verliesrekening over het af geloopen boekjaar verantwoord. Thans echter worden ze buiten de winst- en verliejrekening gehouden en meldt het jaarverslag zelfs de grootte van deze verliezen niet. Evenmin werd ten laste van de winst- en verliesrekening over het loopende boekjaar gebracht, de extra afschrijvingen, welke ten gevolge van den burgeroorlog op de belangen in Spanje noodig zijn geworden. Dozt nood zakelijke afschrijvingen, welke geen recht- streeksche valuta-verliezen zijn, worden niet van de exploitatiewinsten afgeboekt, doch uit het extra potje van valuta-winst gedekt. Hoe groot die afschrijvingen op het Spaaru sche bezit zijn, wordt evenmin medegedeelci. Wel echter blijkt, dat door deze ooekings. wijze van de aanvankelijk geraamde valuta, winst door den val van den gulden nog slechts 522.006 is overgebleven. Dit bedrag is ten slotte als reserve opgevoerd, waarbij echter niet uit het oog moet worden verloren, dat door de verdere depreciatie van den Franschen franc na 30 Juni 1937, ook deze reserve nu reeds geheel of gedeeltelijk is verdwenen. Op de balans komen verder nog t'vee reser ve-posten in het passief voor n.l. statutaire Reserve 150.000 en gereserveerde winst in het buitenland geblokkeerd 131.796. Wei cc waarde uiteindelijk aan deze in het bui e" geblokkeerde winstbedragen voor e mo maatschappij mag worden toege en llJ Als8 men°raldusnde balanspositie der beide Rotterdamsche Mijen analyseert is het niet verwonderlijk, dat men ter beurze een eenigs zins gereserveerde houding aanneemt ten op zichte van de koerswaardeering der aandeelen Van Berkei's Patent. Doordat de koersverliezen over het afge loopen boekjaar en de extra afschrijvingen op het bezit in Spanje buiten de winst- en verliesrekening werden gehouden xon dit jaar tot dividendhervatting worden overgegaan doch bij den geringsten tegenslag in zaken zullen de kleine reserves van dit gevoelige exportbedrijf weder zijn opgeteerd en komt een voortzetting van de dividenduitkeering in gevaar. De verdere koersdaling van den Franschen franc in het nieuwe boekjaar en de sterk dalende grondstoffenprijzen vormen reeds een aanwijzing voor eenige gereserveerdheid. Gezien ook de vele moeilijkheden en teleur stellingen, waarmede Van Berkei's Patent in het verleden heeft te kampen gehad en die ook in het achter ons liggende boekjaar nog niet tot het verleden behoorden, blijft een zeer conservatieve financieele politiek zeer gewenscht. Wong Ah Lee, terwijl deze, achteruitloo- perid, struikelde, een fermen klap op het hoofd gegeven, waardoor Wong Ah Lee bloedend was gewond. Het s.s. Lahn was wel met den Chinee schen timmerman, maar niet met den boots man, vertrokken, want deze belandde in het Huis van bewaring en stond vandaag vrij onbewogen voor zijn rechters en gaf via den tolk alles toe> wat hem ten laste werd ge legd. Het O.M. waargenomen door cnr. J C. V. Meischke was de meening toegedaan, dat het feit, waaraan de Chinees zich heeft schuldig gemaakt, gekwalificeerd moet wor den als poging tot zware mishandeling en het eischte een gevangenisstraf van zes maanden. Mr E. van Haersma Buma vroeg opleg ging van een mildere straf. Dboir een motorrijder aangereden. Vervolgens heeft zich te verantwoorden gehad de 33-jarige bankwerker J. J. M. M., die op 13 Juli op de Kruiskade met de door hem bestuurde motorfiets gereden was tegen de fiets van den nachtwaker J. van Westen, waarop deze juist wilde stappen, tengevolge waarvan Van Westen was ge vallen en een hersenschudding met schedel- basisfractuur had bekomen. Het bleek uit het getuigenverhoor, dat er drie motorrijders achter elkaar hadden ge reden, terwijl sommigen verklaarden, dat verdachte, toen hij den nachtwaker aan reed, bezig was de voor hem rijdende mo torfiets in te halen, terwijl anderen be weerden, dat verdachte door een achteruit rijdende auto gedwongen was geweest op het linker tramspoor te komen, waar de nachtwaker juist bezig was op te stappen. Er waren getuigen, die den nachtwaker plotseling van achter een auto vandaan had- den zien komen en weer andere, die hem alleen maar gezien hadden, terwijl hij op zijn fiets stapte. Verdachte zeide, dat de nachtwaker plot seling van achter een auto te voorschijn was gekomen, zoodat hij een aanrijding niet meer kon voorkomen. Het O.M. was van oordeel, dat hier zulke tegenstrijdige verklaringen worden afge legd, dat men niet tot een bewijs van ver- dachte's schuld kan komen zoodat het O.M. vrijspraak requireert. Verdachte's verdediger, mr. A. Bouman heeft zich daarbij aangesloten. Uitspraken 29 November. Voor aandeelhouders uit liquidatie niets beschikbaar. Aan de liquidatie-rekening der Nederl. Mij. voor Scheepvaart, Handel en Nijverheid, welke in de op 24 dezer te houden vergadering aan aandeelhouders ter goedkeuring zal worden on derworpen, ontleenen wij het volgende: Bij besluit van de algemeene vergadering van aandeelhouders van 12 November 1936, werd toegestemd in de reorganisatie van Fur- ness' Scheepvaart Agentuur Mij. N.V. en de N.V. Handelmaatschappij R. S. Stokvis Zo nen, alsmede in de voorgestelde overeenkomst met den Trustee der geldleening. In verband daarmede werd ook een regeling getroffen met de overige crediteuren der vennootschap. De vennootschap bezat behalve eenige aan- deelen in andere maatschappijen met 'n boek waarde van 2.0Ó5, niet anders dan 5G00 aan deelen in Furness' Scheepvaart Agentuur Mij., elk groot 1000, en 5000 gew. aand. N.V. Handel-Mij. R. S. Stokvis Zonen, elk groot 1200. Na de reorganisatie van beide maat schappijen werden de 5600 aandeelen Furness ingewisseld tegen 19647 aandeelen, elk groot 100 en de 5000 aand. Stokvis tegen 20.000 restantbewijzen. Op dat tijdstip bedroeg het niet afgeloste ge deelte der geldleening 16.431.000, verdeeld in 16.431 obligaties élk groot 1000, terwijl de overige schulden bestonden uit een met obli gatiehouders gelijk gestelde schuld van 2.226.759 gulden, preferente schulden ad 102.000 en concurrente schulden 149.661, ongeacht eeni ge voorschotten en nog te betalen kosten, welke Furness' Scheepvaart Agentuur Maatschappij N.V. en de N.V. Handel-Mij. R. S. Stokvis Zonen voor hare rekening zouden nemen, voor zoover de overige baten ontoereikend zouden blijken. Ter aflossing van de geldleening werden te gen volledige décharge aan den Trustee der leening overgedragen 16.431 aandeelen Furness en 16.431 restant-bewijzen Stokvis. Aan de met obligatiehouders gelijkgestelde schuld- eischers werden 2.227 aandeelen Furness en 2.227 restantbewijzen Stokvis, tegen volledige kwijting, in betaling gegeven. Ter verrekening van de overige schulden werd de waarde van een aandeel Furness op 100, van een restantbewijs op 15 gesteld, waarmede alle belanghebbenden zich konden vereenigen. Ter voldoening van de preferente schuld ad 102.000 werden in betaling gegeven: 840 aand. Furness ad f 100 f 84.000 en 1193 restant- bew. Stokvis ad 18 17.995, en ter vol doening van de concurrente schuld ad 149.661 de resteerende 149 aand. Furness en 149 res- tanlbew. Stokvis, welke ponds-pondsgewijze onder de crediteuren werden verdeeld, een en ander tegen volledige kwijting. De overige hiervoren genoemde aandeelen werden verkocht voor 3000. Deze opbrengst werd aangewend tot gedeeltelijke betaling van de kosten, verband houdende met de afwikke ling der zaken. Het daarna gebleken tekort, m totaal 13.889 bedragend, werd, zooals n boven werd medegedeeld, door de beide voor malige dochtermaatschappijen, elk „„de bliikt helft, aangezuiverd. Uit het voorg^d^hhjkt, dat voor eenige uitkeering °P ,kt aa, ferente noch gewone, iets beschikbaar is. De Rotterdamsche Schermvereeniging: „Een dracht maakt Mlich't h;eft Zondag ter gele- genheid van haar ra Jarig bestaan een wedstrijd gehouden, die een zeer geanimeerd en spannend beloop had. Als hoofdsecondanten traden afwis selend op de heeren A. C, Lindemans, P. van Sta veren, demans en P. Welzenes. Voor den floretwedstrijd 1ste klas werden 8 deelnemers m een poule vereenigd, waarvan de uitslag was: 1. L. van Oort 5 gew. partijen, J° en 20 geg. treffers, 2 J. v. d. Linden met 3~1?—3 A. van Vliet met 3—16—12. Voor de tweede klas floret was de uitslag: 1- A. Verzijl met 4—14—17, 2. J. v. d. Horst met 2— 15—11 eh 3. I v. d. Sluis met 1—14—5. Direct daarop begon men met den sabelwed strijd, waaraan 6 schermers deel hebben geno men. Na verloop van de eerste helft hadden de heeren A. Lindemans en H. Vogelaar zich aan den kop geplaatst, dien zij tot het einde wisten te behouden, zoodat een barrage-partij noodig was. De heer A. Lindemans won tenslotte met 65. De totale uitslag is: 1. A. Lindemans met 3—8—12, 2. H. Vogelaar met 2—11—10, 3. A. van Vliet met 112—5. Na de pauze kwam het geweerschermen aan de beurt, waaraan het clubkampioenschap verbonden was. Dit zware wapen eischte van dc 7 deelnemers groote uithoudingsvermogen. Na een vlotte afwerking was het resultaat: 1. L van Oort 418, 2. A. Lindemans 387, 3. A. van Vliet 277. Hierna volgden assauts tusschen de heeren L. van Oort en A. Verzijl floret. A. van Vliet en J. v. d. Linden degen, A. C. Lindemans en H. Vogelaar sabel. De instructeur A. C. Lindemans heeft met den beer J. v. d. Horst een demonstratie sabel-les laten zien, die voor het publiek in hooge mate instructief en zeer aantrekkelijk was. Na afloop had de prijsuitreiking plaats. De heer A. Lindemans verwierf den animoprijs voor het meest behaalde aantal punten in het afgeloopen jaar n.l. 41. Hij werd gevolgd door de heeren L. van Oort met 35% punt, A. van Vliet 35% punt en J. v. d. Horst met 32 punten. ten origineele wielerwedstrijd werd Zondag j.l. te Parijs gehouden. De berijders van wat men in ons land carriers noemt hielden een wedstrijd om het kampioenschap van Parijs. De deelnemers aan deze race even na het startsignaal Aangiften van 13 November 1937. BEVALLEN: C. v. WijngaardenTuyl d. N. A. Kruikemeijer—Bezemer z. M. Over- kleeftv. d. Berg d. C. A. BrouwerBuur man z. j. P- W. de Koningv. d. Bos d. G v. d BogerdKroonen z. D. M. Dijkman Kurtz d. L. v. d. Spuy—Beijer d. B. L. DoornbosStremmelaar d. M, Verbeek—de Wever z. M. A. v. d. Huchtv. Rees z. A. Freling—Both z. S. v. d. Breevaart—den Ouden d. J. W. BraamsKroes z. OVERLEDEN: J. V. Rees man v. M. C. Ede- ling 63 j. S. v. d. Bos wedr. v. J. Kooy 82 j. L. C. Corbeau wedr. v. D. A. Pieterson 72 j. J. L. C. v. Item ongeh. man 24 j. L. A. F. Bakker wede. v. W. Stronck 82 j. H. M. Sin- joor wede. v. J. J. Schraven 66 j. J. W. Rab- belier man v. J. Buisman 65 j. J. B. v. Hel- vert man v. P. v. d. Ven 68 j. J. C. Bosman man v. C. S. Solleveld 74 j. M. v. d. Putten wede. v. H. Rijnbergen 7S J. B, Vermeer vrouw v. P. Smit 27 j. z. Kokernoot man v. R. Park 55 J. Voorts als levenloos aangege ven: B, SmitVermeer z. Aangiften van 15 November 1937. - si(jw BEVALLEN. W. G. VerhageRademaker z. c. vis—Kot d. e. w. M. Peters—v d. Valk d, A. H. Joftgeiirrg.Tanssen a. jy. MulderNicolai d. G. SchotSchot z. W. C. HoogenboomKoffjjberg z. M. bendamOlden z. J. W. Zijdenbos—Mes dl' C. G. de Reusv. d. Woldt d. A. H. Hardus —Hofland d. G. S. Ouwejan—Teters 2d.— C. R(jsdyk—V. Leeuwen d. E. Amersfoort v. Grootveld d, A. de BruinPost d. C. J. v, DuylVarewyck z. N. LuitwlelerSnyders d. J. C. v. Essenv. Megehelen d. E. Ear ning—Offerman d. B. A. Muldersv. Duyven- bode z. T. M. Ponsv. Lint d. J. Sohns Visser d. M. J. SchutDorlas z. A. W. M. v. LeeuwenOosterbof z. C. G. Berkhout Re(jm d, A. BoetermansHarcksen z. H. J. Randolfi—Ruiter d. G. M. Schouis—Beumer z. C. A. G. LoosJanssen d. E. Bakker Stout z. H. J. M. Visserv. Lieshout d. J. v. HoutenRotgans d. SM. RougeVer sluis d. L. Hogenbirk—Enderle d.M. Ve- nemaKreuning z. M. A. CottaarSmid z. J. C. E. Muusz—Lantzendörffer z. OVERLEDEN: J. 8V. H. v d. Wyngaard z. 7 m. H. M. v. Es vrouw v. A. Embroek 55 j. L. Hartog z. 9 m. S. Mus man v. J. Glim merveen 62 j. J. v. Veen man v. M. E. Elmen- dorf 5ï j. W. v. Remmerden wede. v. C. v. Ommer en84 j. M. E. Erkelens vrouw v. H. Biezeveld 70 j. W, v. Wijngaarden man v. W. Poldervaart 58 j. J. S. v. Veen vrouw v. G. Hóogendam 74 j. L. Bakker man v. J. O. Fritzius 70 j. K. J. Overgaauw wede. v. C. A. Gloudie 84 j. A. M. Hense vrouw v. G- Pok ar 65 j. B. H. M. v. Ommeren ong. vrouw 26 J, N. Bastinck vrouw v. P. Kramer 26 J. J. M. de Haas vrouw v. J. Bosman 25 j. De Hoiiandsche Marine noemt de straat waar aller oogoo op gevestigd zijn: „De steeg van Franco Door die steeg, waar altijd ruzie is, moeten straks tegen de Kerstdagen onze dui zenden zeelui op de koopvaardijschepen weer nun weg zoeken om een troosteloos einde van jaar tegemoet te gaan; anderen gaan ter- wiJle van hun brood naar China en Japan en nier in Holland wordt vredig Kerstfeest ge vierd. Meer dan ooit komen wij vragen om een kleine Kerstgave: Omdat er geen vrede haast meer is op aarde! Omdat onze mannen het waarachtig verdienen! Omdat de tijden weer wat beter zijn! Omdat U zelf zoo'n mooi Kerstfeest gaat vieren! Op Gironummer van onre Presidente, Mevr. M. Rademaker-Vullinghs, Anthony van Dijck- straat 3, Amsterdam, 224820, gelieve U een kleine bijdrage te storten. Goederen in natura sigaren, goede boeken (geen bladen of tijd schriften), tabak, wollen mutsen, handschoe- nen, enz. gelieve U te zenden aan Mevr. M. Rademaker-Vullinghs, per adres Firma Wyers, N. Z. Voorburgwal 7, Amsterdam. Voor Rotter dam aan het Zeemanshuis, Willemsplein 16. Lezers! Wij hopen op een goeden buit voor onze zeelui. Helpt ons. Wij kunnen U niet allen persoonlijk bereiken. U ons wel. Toe, neem een giro-biljet of een postwisseltje en zend ons wat! F. v. d. Vliet, Hoofdaalmoezenier, C. de Witt- laan 1, Den Haag, Telef. 336281. Mevr M. Rademaker-Vullinghs, Presidente, Anthony van Diickstraat 3, Amsterdam, Telef. 93993, Post-giro 224820. Mevr. J. van Eyck Seeuwen, Presidente, 's-Gravenweg 1, Rotterdam, Telef. 50629, Post giro 313428. BURGERLIJKE stand. GEBOREN: Joannes Antonius, zoon van J, A. Hogrervorst en C. E. Heemskerk. ONDERTROUWD: H. J. Ubels, 30 j. te Apeldoorn en J. van den Beukei 25 j., te Ber- kel efi Rodenrijs. GEHUWD: B. W. de Veld, 26 j. en A. M. van der Burg 20 j. beiden te Bsrkel en Ro denrijs.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1937 | | pagina 2