S3 avondcursussen bij hei HAVENEXPLOITATIE AAN DEN SCHIEMOND. NIJVERHEIDSONDERWIJS. TJSSELMONDE. SCHOONHOVEN. VLAARDINGEN. MAASSLUIS. OVERSCHIE. DONDERDAG 18 NOVEMBER 1937 OOGVERWONDINGEN. Door nonchalant hanteeren van rubberriemen op de fiets. Ervaringen van de ooglijderskliniek. GESTICHT VOOR ISRAELIETISCHE OUDE LIEDEN EN ZIEKEN. AANRIJDING. Herdenking van het honderd jarig bestaan. WINTERSPORT IN OOSTENRIJK. Voordrachtavond door den heer Max Hilber. EEN KOFA-PASSAGE. Wilton ivil hier een eigen haven. Verzoek door B. en W. afgewezen. De subsidie-aanvragen van de Kath. en Christ, ambachtsscholen gewezen. Een advies geheel in de lijn van dit roode college. ONGE VALLEN. SCHAATSENRIJDEN. VISCHKRAAM UITGEBRAND. HET TOENEMEND GEBRUIK VAN ELECTRICITEIT. botermarkt eierveiungen COLLECTE VOOR BIJZONDERE NOODEN GEMEENTERAAD. DIAMANTEN HUWELIJKSFEEST. INGEZONDEN. UIT DE PERS. De crisis en de werkoosheid hebben de menschen vindingrijk gemaakt. Zoo kwam eenigen tijd geleden de rubberen bagagedra- gerriem in de mode. Hij werd vooral op de weekmarkten geïmporteerd en bleek een van de weinige dlingen, waarmede nog iets te ver dienen was. Langzamerhand is de bewuste riem in twee uitvoeringen gekomen. De eerste is met de twee einden aan de achteras vastge maakt, de andere daarentegen is voorzien van haken en oogen, om het afnemen moge lijk te maken. Deze laatste soort blijkt echter bij haas tig of nonchalante behandeling voor den eigenaar gevaren op te leveren. Het is namelijk in den laatsten tftd meer malen voorgekomen, dat de riem bij het in halen losschoot en den voorovergebogen fietser aan een der oogen ernstig verwondde. Want bij het losspringen sloeg de haak dan met groote kracht tegen het oog. De ooglijderskliniek heeft dit jaar dan ook reeds twintig van dergelijke gevallen in be handeling gehad. Meestal is de verwonding zoo, dat het cog vol bloed loopt, maar het is ook voorgekomen dat de achterhelft van het oog, waar het glasvocht zich bevindt, ge heel met bloed liep. Dit bloed droogt wel langzaam in, maar de verwonding blijft on aangenaam en kan complicaties met zich meebrengen. Het is ook voorgekomen, dat de terugsprin gende rubberrieim de oogbol deed barsten, waardoor een operatie noodzakelijk werd. De patiënt heeft meer dan twee weken in het ziekenü 's gelegen. Gelukkig kon het ge zichtsvermogen worden behouden, doch het is aanzienlijk verminderd. Men zij op dius voorzichtig bij het hantee ren van deze rubberriemen en bedenke, dat haastige spoed zelden goed is. 3El* Gisterenavond is op de Kipstraat nabij de Korte Goudschewagenstraat een autobus van lijn C der R.E.T. bestuurd door A. J. wonen de Mathenesserweg in botsing gekomen met een personenauto, bestuurd door C. R. S. Beide vervoermiddelen bekwamen lichte schade. JjUUMMIPm mg*. De jongste opname van het zoontje van kroonprins Umberto van Italië, met zijn j,moeder, kroonprinses Marie-José. In een plechtige bijeenkomst heeft giste renmiddag het College van regentessen en regenten het eeuwfeest herdacht van het Gesticht voor Israelietische oude lieden en zieken aan de Claes de Vrieselaan. Vele ge- noodigden woonden deze herdenkings-bijeen- komst bij. De heer Simon S. Bosman voor zitter van regenten heeft een gedachtenis rede uitgesproken waarin hij hulde bracht aan het college van regenten van honderd jaar geleden, dat tot stichting van een tehuis voor oude lieden durfde overgaan, hoewel de Joodsche gemeente in die dagen niet meer dan een paar honderd leden telde. Spr. me moreerde in korte trekken de geschiedenis van de instelling en prees de prettige sa menwerking met Maatschappelijk Hulpbe toon en met den Gemeentelijken Geneeskun digen en Gezondheidsdienst. Opperrabbijn Davids zeide dat het beheer een zegen is geweest en zal blijven voor ve len. Hij dankte het college voor zijn arbeid en hoopte dat die arbeid rijk zal gezegend worden. Burgemeester mr. Droogleever Foi^uyn bracht de gelukwenschen over van het ge meentebestuur. Spr. waardeerde het in de regenten dat zij naast hun dagelijksche taak zich willen geven aan dezen socialen arbeid en deelde tenslotte den heer Bosman diens benoeming tot ridder in de Orde van Oranje Nassau mede. Hierna hebben nog verschillende andere autoriteiten het woord gevoerd, terwijl de herdenkingsmiddag werd besloten met een woord van dank van den heer Bosman. Onder auspiciën van de Oesterreichische Verkehrswerbung heeft de bekende alpinist uit Salzburg, de heer Max Hilber, gisteravond voor een flink gevulde Tivolizaal een voor dracht met film en lichtbeelden gehouden over „Salzburg, het land van de skisport in het midden der Oost-Alpen" en in het alge meen over wintersport in Oostenrijk. De zaal had voor deze gelegenheid met reclameplaten e.d. een passende entourage gekregen, terwijl de sfeer nog werd onderstreept door gramo- foonplaten met Oostenrijksche liederen. Op onderhoudende wijze vertelde spr. van het land van Salzburg met zijn idylles en romantiek, niettemin aan den reiziger modern comfort biedend. Spr. verstond de kunst zijn betoog door geestige intermezzi te veraan genamen. Aan het slot van zijn voordracht, die een aandachtig gehoor vond, sprak de heer Hilber den wensch uit, dat het aantal reizigers tijdens het winterseizoen het vo rige jaar waren er 12.000 Nederlanders bij de wintersport geweest gestadig zal toenemen. Was een en ander al verduidelijkt geweest met lantaarnplaatjes, na de pauze werd nog een film vertoond, die een duidelijk beeld gaf van het wintersportleven in Oostenrijk. Onder de aanwezigen merkten wij o.m. op den consul-generaal te dezer stede, vergezeld van zijn echtgenoote. In verband met gemeentelijke werkzaamre- den lanceerden we enkele dagen geleden de opmerking, dat de Beijerlandsche laan op steeds hooger niveau wordt gebracht. In dit werk neemt ook „Kofa" aan deel. Immers bij het magazijn is een verbouwing aan den gang, die uiteindelijk beoogt een pas sage te verkrijgen. Deze moderne allure zal Vrijdag a.s. gereed zijn. 's Avonds te zeven uur zal St. Nicolaas zelf dezem doorgang officieel komen openen. Natuurlijk gaat deze opening gepaard met een receptie en het uitreiken van cadeaux.... Traditioneel zal er heel wat drukte heer- schen. Door den Raad werd om prseadvies in han den van B. en W. gesteld een schrijven van de N.V. Wilton's Machinefabriek en Scheeps werf, te Schiedam, waarin zij mededeelt, dat zij de haar toebehoorende perceelen grond en water, gelegen aan den Schiemond, waar tot voor eenige jaren door haar het scheeps- werfbedrijf is uitgeoefend, als havenwerken wil exploiteeren en voor het publiek wil openstellen. Aangezien zulks, behoudens ont heffing door den Raad, verboden is bij art. 1 der gemeentelijke „Verordening op het voor het publiek gebruik aanleggen, uitbreiden of exploiteeren en voor het publiek openstellen van havenwerken in de Gemeente Rotter dam", verzoekt Wilton om geheele ontheffing van dit verbod. Zij merkt daarbij op, dat zij betwijfelt of genoemde verordening haar wel in rechte bindt en maakt dienaangaande voor behoud. Naar aanleiding van dit verzoek berichten B. en W. den Raad dat, ofschoon de twijfel van adressante aan de rechtsgeldigheid van genoemde verordening uiteraard niet door hen werd gedeeld, zij deze zijde van de zaak nog eens in het bijzonder onder het oog heb ben gezien. Ook is de verordening getoetst aan de laatste jurisprudentie. Met den rechts geleerden raadsman der Gemeente zijn zij van meening gebleven, dat de rechtsgeldig heid der verordening boven twijfel verheven is en deze laatste dus ook de verzoekster in rechte bindt. Vervolgens is door hen bezien of er in het onderhavige geval aanleiding bestaat om af te wijken van het verbod van particuliere havenexploitatie. Zij zijn daarbij, gelet ook op het advies der Commissies voor het Haven bedrijf en voor de financiën, tot een ontken nend antwoord gekomen. Als een beginsel van goed beleid heeft steeds gegolden, dat inrichtingen, voor het publiek verkeer dienende, in het bijzonder de waterwegen, de havens, de aanleg-, los- en laadplaatsen, waren in handen van en werden teheerscht door het openbaar gezag. Terecht heeft dan ook het Gemeentebestuur er in. de laatste decennia naar gestreefd aan dit principe de hand te houden. Somtijds is dit slechts ten koste van belangrijke finan- cieele offers mogelijk gebleken. ,over^yeSingen, waardoor de Gemeente Pch daarbij heeft laten leiden; werden reeds in net jaar 1912, naar aanleiding van den oorgenomen particulieren havenbouw door e N.V. Rotterdam-West, tegenover den Ge meenteraad uiteengezet. Al ging het toen voornamelijk om den aanleg van havens bui ten onze gemeente dezelfde argumenten gel den goeddeels ja ten deele nog sterker, wan neer het betreft de exploitatie van een par ticuliere haven midden in het Rotterdamsche h3V6n^£biud. Zulk eon haven, zou als hot ware zijl) een staat in den staat, op welks ge bied vrijdom van gemeentelijke retributies zcu heerschen en het toezicht van het Hooger Bestuur op de heffingen geen gelding zou hebben. Mochten zich in zulk een haven mis standen voordoen, w.elke den roep der Rot terdamsche haven zouden schaden, de Ge meente zou ze niet met de haar elders ten dienste staande middelen kunnen tegengaan. Door het feit, dat in de particuliere haven geen haven- of kadegeld geheven wordt, krijgt een aldaar gevestigd bedrijf de gelegenheid om een wijze van concurrentie uit te oefenen, welke ongetwijfeld door elders in de haven op gemeentelijke kadeterreinen gevestigde be drijven als voor hen schadelijk zou worden gevoeld en welke ook uit een oogpunt van havenbelang ongewenscht zou moeten heeten. Tenslotte is het ook van een algemeen en een gemeentelijk standpunt gezien ontoelaat baar, dat een particuliere haven binnen de gemeente van de algemeene voordeelen van de Rotterdamsche haven, haar reserves aan ligplaatsen, haar voorzieningen voor de bin nenvaart, haar hygiënische en politiëeld outillage, haar uitgaven voor de uitdieping van den Waterweg, enz. mede profiteert, zon der dat een vergoeding daarvoor, b.v. in den vorm van havengeld, kan worden geheven. Dat door afwijzing van het verzoek de be langen van adressante te veel zouden wor den geschaad moet bij voorbaat worden ont kend, daar het bedoelde complex tot dusver niet voor het laden en lossen van schepen van derden is gebezigd en niets in den weg staat aan de exploitatie van het terrein ten be hoeve van een industriëel bedrijf van gelij ken of anderen aard als tot dusver ter plaatse gevestigd was, noch aan het gebruik van het water voor aanlegplaats van zulk een bedrijf. Op grond van het bovenstaande is het Col lege van oordeel, dat het aanbeveling ver dient het verzoek van de N.V. Wilton's Ma chinefabriek en Scheepswerf af te wijzen. Het Bestuur van de Vereeniging „R. K. Ambachtsschool St. Joseph" te Rotterdam heeft besloten tot de oprichting van een tweejarigen winteravondcursus, bedoeld als voortzetting van het onderwijs in den twee jarigen leergang van de van voormelde Ver eeniging uitgaande dagambachtsschool. Voorts wenscht het Bestuur van de Vereeniging tot oprichting en instandhouding van Christe lijke nijverheidsscholen voor jongens en meisjes voor Rotterdam en-omstreken aan het leerplan der onder zijn beheer staande avondvakteekenschool aan den Gordelweg een zoodanige uitbreiding te geven, dat naast het thans gegeven teeken- en theoretische onderwijs ook practijkonderwijs kan worden gegeven. Beide besturen verzoeken den Raad om ten aanzien van de voorgenomen uitbrei ding van het vanwege hun Vereenigingen gegeven avondonderwijs besluiten te willen nemen, als bedoeld in artikel 25, tweede juncto het zesde lid, der Nijverheidsonder wijswet. In de bij zijn schrijven gevoegde toelichting deelt het Bestuur van de Vereeniging „R. K. Ambachtsschool St. Joseph" mede, dat het aanvankelijk de bedoeling van de Vereeni ging is geweest een ambachtsschool te stich ten met een driejarigen leergang, doch dat de Minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen heeft verklaard slechts medewer king te zullen verleenen aan de oprichting van een school met tweejarigen cursus. Een voortzetting van het onderwijs aan de dag school zou, naar de meening van den Minis ter, gezocht kunnen worden in winteravond cursussen. Blijkens de bij het verzoek van de Veree niging voor Christelijk nijverheidsonderwijs gevoegde toelichting ligt het in de bedoeling van deze Vereeniging het avondpractijkon- derwijs voorloopig te doen geven zoowel aan jongelieden, die in het bezit zijn van het diploma eener ambachtsschool of avondvak teekenschool of die bevorderd zijn tot de vierde klasse eener avondvakteekenschool, als aan jongelieden, die door het met goed gevolg afleggen van een toelatingsexamen blijk geven een voldoende vooropleiding te hebben genoten om het avondpractijkonder- wijs te kunnen volgen. Overeenkomstig art 25 der Nijverheids onderwijswet hebben B. en W. de verzoeken van de adresseerende Vereeniging aan 26 organisaties toegezonden. Van deze organi saties hebben met betrekking tot het ver zoek van de R. K. Vereeniging 18 en ten aanzien van het adres van de andere Veree niging 16 haar zienswijze kenbaar gemaakt. Respectievelijk 15 en 14 organisaties heb- bij zich voor inwilliging van de onderhavige verzoeken uitgesproken, één organisatie ver klaart zich niet tegen het avondpractijkon- derwijs, doch schort het definitieve óórdeel op, terwijl respectievelijk twee organisaties en èèn er afwijzend tegenover staan. Vo'órts is nog het oordeel gevraagd van de Contact commissie, gevormd door vertegenwoordi gers van de besturen der hier ter stede be staande bijzondere vakteekenscholen en de Directeuren dier scholen en der gemeente lijke vakteekenscholen. Deze commissie komt tot de conclusie, dat het in het algemeen wenschelijk is te achten, dat in onze ge meente avondpractijkonderwijs wordt inge voerd. Wat de met de invoering van het avond practijkonderwijs gepaard gaande kosten be treft, merken B. en W. op, dat blijkens door het Bestuur van de Vereeniging „R. K. Am bachtsschol St. Joseph" verstrekte gegevens met den winteravondcursus een gemeentelijk subsidie van ongeveer 1000 per jaar ge moeid zou zijn. Het Bestuur van de Vereeni ging tot oprichting van Christelijke nijver heidsscholen is van meening, dat de aan haar vakteekenschool te geven uitbreiding voor de Gemeente jaarlijks een uitgave van 1200 zal medebrengen. Blijkens het advies van de Commissie voor het onderwijs en de volks ontwikkeling te dezer zake bleken in die Commissie de meeningen verdeeld. De meer derheid dier Commissie is van meening dat in de gegeven omstandigheden het niet in het belang van het onderwijs is de oprich ting en instandhouding van de cursussen noodig te verklaren. De minderheid in deze Commissie is daar entegen van meening, dat, waar de Regeering blijkbaar heeft ingezien, dat het vakonder wijs door de beperking van den cursusduur der ambachtsscholen is geschaad en nu wil trachten door de bevordering van dit avond onderwijs daarin verbetering te brengen, de Gemeente daaraan medewerking dient' te verleenen. Onder deze omstandigheden komt het B. en W. voor, dat een beslissing, als van den Raad wordt gevraagd, dit onderwijs noodig te verklaren, thans niet kan worden geno men. Het College meent, dat het in het be lang van het vakonderwijs in het algemeen zal zijn indien de voorliggende aanvragen voorshands worden afgewezen en door hen daarna onverwijld het initiatief wordt geno den tot overleg tusschen de besturen der niervoor in aanmerking komende nijver- De 18-jarige P. Heezer wonende Almonde- straat is gisteren op de Leuvehaven door een duizeling bevangen en viel met zijn buik op een staaldraad, waaraan een boot lag ge meerd. Met inwendige kneuzingen is hij op genomen in het ziekenhuis aan den Cool- singel. Om half één vannacht heeft de 44-jarige A. Klop, wonende Dordtschestraatweg op de Scheepsmakershaven een stoep op zijn rechteronderbeen gekregen, welk lichaams deel kneusde. Per auto van den G.G.D. werd de man vervoerd naar het ziekenhuis aan den Coolsingel. Na behandeling kon hij ech ter huiswaarts keeren. Op de Nenyto-banen reeds gereden. ge?edene SeThoom iS van°<*tend reeds gereden. Men hoopt morgen de banen voor het publiek te kunnen openstellen. Vannacht om twee uur is door onbekende oorzaak brand ontstaan in een vischkraam staande aan de Slaghekstraat hoek Beyer- landschelaan, eigenaar de 52-jarige H." p. Burg wonende Jasmijnstraat. Gasten van slangenwagen 40 hebben het vuur gebluscht onder leiding van brandmeester Sintnicolaas. Mede aanwezig was slangenwagen 58. In de maand October bedroeg het aantal door de fabrieken van het G.E.B. afgegeven K.W.h. 24.011.491 (vj 21439.115). Tot en met deze maand bedroeg de jaarafgifte 1937 reeds 218095.975 tegen 184.504.708 K.W.h. over het zelfde tijdvak van 1936. Dit beteekent een toename in één jaar tijd met 15 pet. RIOLEERINGSWERKEN IN WERK VERSCHAFFING In afwachting van het rioleeren van het geheele Westen der gemeente zal vooreerst begonnen worden met het rioleeren van het Bolnesserdijkje in aansluiting op de riolee- rlng van den Benedenoostdijk. Begonnen zal worden met een gedeelte van 350 M. onder leiding van de Heidemaatschappij en m werk verschaffing. De begrooting bedraagt ruim 3000; de polder Oost-I Jsselmonde zal een bijdrage verleenen van 750. De zich ter plaatse bevindende polderwatering zal worden gedempt. Op de Woensdagmorgen gehouden boter markt ging de goeboter voor 80 cent per pond, weiboter geen aanvoer. Handel vlug. Waaggebouw. Aanvoer 1000 stuks. Kippen eieren 5.255.75, heneieren 4,354.80 per 100 stuks; boter 7577 'per pond. Handel vlug. PROPAGANDA-MISSIE-AVOND. Dinsdagavond werd voor een goedgevulde zaal Harmonie een uitstekend geslaagde Pro paganda-Misie-avond gegeven, om, zooals de plaatselijke Directeur van het Missiewerk. Kapelaan W. v. d. Berg, in zign openings woord uiteenzette, den Missiegeest inVlaar- dingen, welke wel goed is, mar verbeterd kan worden, te verfrisschen. Wat Katholiek Vlaardingen voor de Missie doet, mag ge noemd worden. Met de opbrengst van de Broederscchap van den H. Geest staat het bovenaan in het Dekenaat Schiedam en neemt het in het geheele Bisdom Haarlem e>en zeer eervole plaats in. Eén liefdewerk echter, het St. Petrus-Liefdewerk, is eenigszins noodlij dend en juist dit Liefdewerk is van de groot ste beteekenis voor de opleiding der inland sche Priesters. Het verheugde spr., dat Mgr. Th. M. p. Bekkers, uit Voorschoten, oud kapelaan van Vlaardingen en thans Nationaal secretaris van 't Liefdewerk, thans het woord wilde voeren, om dien Missiegeest te helpen vernieuwen. Mgr. Bekkers begon er op te wijzen, hoe sinds zijn verblijf in Vlaardingen, nu pl.m. 30 jaar geleden, er zoo ontzettend veel ver anderd was. Toen was er van Missie-actie nog geen sprake, maar Katholiek Vlaardin gen heeft getoond, ook hierin met den t(jd mee te zijn gegaan. De oorlog heeft ons wakker gemaakt en ons er van doordrongen, dat de uitbreiding van Gods Koninkrijk op aarde de taak van ons allen if. Ongeveer 15 jaar geleden werd het Petrus-liefdewerk op gericht en thans heeft Nederland te zorgen voor de opleiding van meer dan 1000 In- landsche Priesters, hetgeen meer dan 200.000 per jaar kost. Vervolgens gaf Mgr. in een boeiend be toog een uiteenzetting van de groote waarde van de inlandsche Priesterschap. De groote kracht, waaruit hier het geloof opbloeit, be staat in de aanhankelijkheid en trouw tus schen de priesters en de geloovigen. Hetzelfde geldt voor de Missie. Anderhalve eeuw gele den werkten in ons land nog vele buitenland- sche priesters, de groote opbloei van Katho liek leven kwam echter, toen de eigen Ne- derlandoche Priesters de zielzorg konden overnemen. Ook in de Missie moet de missionaris slechts den grondslag leggen, maar zijn werk is pas voltooid, als zijn taak wordt overgenomen door inlandsche pries ters. Een treffend voorbeeld voor den bloei- van het inlandsch priesterschap noemde Mgr. Bekkers den Chineeschen Bisschop Mgr. u Pin, Apostolisch Vicaris van Nanking. Deze Bisschop, pas 36 jaar oud, was vorige week enkele dagen de gast van Mgr. Bek kers en heeft toen gesproken over het ge loofsleven in China. Nederland heeft voor de opleiding van dezen Bisschop mogen zor gen, de parochie Borne viel de eer te beurt, haar beschermeling voor de hoogste waardig heid bestemd te zien. Sinds aan de inland sche geestelijken meer de leiding kon wor den toevertrouwd, is het aantal bekeeringen meer dan verdubbeld. Ook het gouvernement in China staat anders tegenover de Katholie ken, nu het inziet, dat de bekeerlingen ge woon Ohineezen blijven, er is meer vertrou wen. Groot is dus de waardie van het inland sche Missiewerk en Mgr. wekte de aanwezi gen met een krachtige aansporing op, bij zonder de inlandsche Missie ta steunen,' om dat hierdoor zoo ontzettend veel bereikt kan worden. Dank bracht Mgr. aan de ijverige ze- latricen, die die gelden hieir verzamelen. Van haar bleef hij de grootste werkkracht vra gen. Na deze fijne rede werd een Missie-stuk opgevoerd uit de Missie te midden der onbe schaafde hedenen. Er wordt gestreden om de ziel van den heiden To Kapi, aan den e enen kant de heidensche toovenaar To Mauma- doek. Mochten ze in Holland beseffen, van welke kleinigheden het bekeenngswerk scans afhangt, verzucht Pater Henrico, de missionaris. Het stuk werd door de toonee- listen prachtig gespeeld. Den ouderen spelers, maar zeker niet minder den jongens, dwie meespeelden, komt voor hun mooie spel een woord van lof toe. Van de jongens mag Theo Mersch, in de hoofdrol van Tomi, zeer ze ker genoemd worden. Tusschen de verschil lende bedrijven werden door eenige meisjes aan de vleugel begeleid door Mevr. Suyker —Kuil, eenige aardige liedjes gezongen. Kapelaan v. d. Berg bracht aan het 'eind van den avond hartelijk dank aan al dege nen, die voor het welslagen van den avond hadden meegewerkt. In het bijzonder bracht spr. dank aan de too- neelisten, en onder hen aan de heeren J. v. d. Linden enW. v. d. Boogert, voor de vele werkzaamheden, welke zij bij de voorberei ding van den avond hadden. ZWEMMEN. Zaterdagavond worden in het "Sportfond- senbad te Schiedam nationale zwemwedstrij den gehouden. De Vlaard. Zwemclub is verte genwoordigd op de nummers 100 M. borst- crawl dames; 200 M, schoolslag seeren en 3 x £7 M. wisselslag estafette. De Zaterdag j.l. te Vlaardingen gehouden collecte voor de commissie van samenwer king voor bijzondere nooden heeft opgebracht 232,49. INZAMELING VOOR KLEEDING, SCHOEISEL EN DEKKING. De inzameling voor kleeding, .schoeisel en dekking (spaarregeling) ten behoeve van werkloozen heeft te Vlaardnger-Ambacht op gebracht 260.95. GESLAAGD. Aan de Universiteit te Leiden slaagde de heer A. Bot alhier, voor het doctoraal exa men pharmacie. De Raad dezer gemeente zal in openbare vergadering bijeenkomen op Donderdag 25 November a.s. Met de behandeling van de gemeentebegrooting 1938 zal de Raad aan vangen op Maandag 6 December a.s. VISSCHERSMONUMENT. Dezer dagen Is aan den penningmeester van het com'té voor het Visschersmonument te Vlaardlingen namens de Vlaardingsohe boek handelaren een bedrag van 96 overhandigd, zijnde winst, gemaakt op den verkoop van het bekende boek van Marie van Dessel-Poot, „Visschers voeren uit!" GEVONDEN VOORWERPEN. Te bevragen bij: Ruigrok, Hoogstraat 25, portemonaie met inhoud; Driessen, Oranje straat 8, portemonnaie met inhoud; Schoon, Eendrachtstraat 31, rijwielplaatje; de Roos Eendrachtstraat 68, halsketting met me daille (goud); Maat, van Schravendijkpiein 75, portemonnaie met inhoud; de Ligt, Groen van Prinstererstraat 4, portemonnaie met inhoud; Politiebureau, muts en portemonnaie met inhoud. .DE WERKZAAMHEDEN VAN B. EN W. TE VLAARDINGER-AMBACHT. De Raad der gemeente Vlaardinger.Am bacht benoemde in zijn vergadering van 11 November 937 tot Wethouder den heer M. Westerdijk. Door B. en W. is de volgende taakverdee- ling onder de leden van dat college vastge steld. Burgemeester: Grondbedrijf, openbare wer ken en algemeene zaken. Wethouder D. Eravenboer: Sociale aange legenheden. Wethouder M. Westerdjjk: Finan- ciën en onderwijs Voortaan wordt door de wethouders spreek uur gehouden in de voormalige veldwadh- terswoning Raadhuisplein 6; door Wethou der D. Bravenboer des Donderdagsavonds vdn 19 tot 20 uur; door Wethouder M. Wes- terdijk des Donderdagsavonds van 19.3020 uur. KINDERVOEDING. De commissie voor Kindervoeding heeft de vorige week 1228 maaltijden verstrekt. SCHOUW. Het bestuur van den Sluispolder maakt be kend, dat op 29 November a.s. schouw zal worden gedreven over de waterstaatswerken in dien polder onder Maassluis en Maasland. MALLO BIET MARS? Door de R. K. Tooneelvereeniging „Eens. gezindheid" zal op Maandag 22 November a.s. des avonds 8 uur in het Vereenigingsgebouw een opvoering worden gegeven van het klucht spel in drie bedrijven onder den titel Hallo...! Met Mars? Heden herdenkt het echtpaar P. van der Poolen en H. voor der Mark te Overschie zijn 60-jarig huwelijksfeest. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie) ROTTERDAMSCH VROUWENCOMITE VOOR BABY-UITZETTEN. Nu ons comité ruim 2 maanden bezig is met de voorbereiding van de 100 wiegen-baby-uit- zetten, zijn de leden bijeen gekomen om nader op allerlei vragen in te gaan. De voorzitster, 7ev£uti. ,e?on eerst te zeggen, dat wel heel tin» nf» iejen was> dat we met ons spon- l 1 den gemakkelijksten weg gekozen dat h»t ma,ar-, even duidelijk was het steeds, mot ii;, wel de, aardigste wijze waszelf èn m-L:7 honderden andere vrouwen en meisjes te breien, te haken, te naaien aan kleer tjes voor die kleinen, waarvoor vaak het aller- noodigste ontbreekt. Honderd luiermanden was het plan. Dat ls volkomen verwezenlijkt de kasten zijn ge vuld met al de noodige artikelen, een lust voor ieder, die zich indenkt, ter eere van wie en voor wie dit alles met zoo groote liefde werd voorbereid. Financieel is ook alles in orde, zelfs blijft er een batig saldo maar. Het comité voor inschrijving heeft 600 na men geboekt van moeders, die in Januari haar baby verwachten. Allen zijn persoonlijk be- zocht de vereeniging tot Verb, van Armenzorg heeft'haar bezoekers uitgebreide rapporten la ten maken met dit gevolg, dat wij onmogelijk bii deze 100 manden kunnen ophouden. Wie zou dat kunnen, 100 moeders blij en gelukkig maken met zulk een uitzet en honderden an deren, die evenveel aanspraak kunnen maken teleurstellen? Dat kén en dat mag niet En' het behoeft ook met. 5 Jet. «n Er zijn geen groote bedragen med» als ieder iets doet. Gireert on no name van Mevr. v. d. MandeleA? p°' 315.5' -tea iets in onze bus, in de Kort» n ?Se zendt een wissel, dan komen A™ Araat 49 cj zijn ook in deze de biiïw, W1} er' Ontroerend die haar liefde voor eenvoudigen, gave voor dit ???e Prmses uiten in een onzen medebureeAA werk' dat immers trouwen - in w ten goede komt Vo1 ver' komen zal h»^' vaste 6eloof> dat het geld er moeders d'i» a 2 dan üok voor alle kele eed'nm Z opgegeven hebben op en- n»r df ngen uitzonderingen na een klei- - Sfooter pakket klaar te maken. Juist was dit vastgelegd, toen het bestuur van ue ver. van Scheepsbevrachting in Nederland, /oor den dag kwam met het bedrag voor 15 complete wiegenmanden voor schippersvrouwen en de belofte nog voort te zullen gaan voor, zoo mogelijk, nog 15 manden. Deze practische eri zeer gewaardeerde medewerking manifesteerde zich ook in een geheel gevulde wiegemand, ver zorgd door de zusters van het Centraal Bureau van Ziekenverpleging waar met zooveel toewij ding en liefde aan gewerkt is, dat de inhoud wel gedeeltelijk over drie manden, verdeeld kan worden. Meerdere toezeggingen zijn al reeds gedaan waarvan wij later nog melding hopen te maken. Een aardige bijzonderheid moge niet onver meld blijven. Een der comitéleden heeft een litho ontworpen en aangeboden welke belange loos gedrukt zal worden door de firma Kühn Zoon alhier, met de bedoeling dat elke moe der deze plaat als blijvende herinnering zal bewaren. Zoo zijn honderden vrouwen bezig voor andere honderden, laat niemand achter blijven door kleine bijdragen dit werk tot een heerlijk einde te brengen zoodat straks met de Prinse lijke babay honderden Rotterdamsche kleintjes „prinselijk" verzorgd in hun mandjes liggen. Het Rotterdamsche Vrouwencomité, Telef. 52110, Giro 23155, p.a. Korte- brandstraat 49. Mr. Deckers fractie-voorzitter.4 De „Volkskrant" voelt de bezwaren ver bonden aan het optreden van mr. Deckers als fractievoorziter, doch vervolgt Intussen behoeft deze benoeming de betekenis van een incident niet te over schrijden indien vast staat dat de nieuwe voorzitter niet alleen de bekwaamheid be zit om in belangrijke aangelegenheden als woordvoerder der fractie op te treden, maar als woordvoerder ook haar inzichten weergeeft en haar meningen vertolkt. De gelegenheid om hiervan te doen blijken was er reeds dadelijk bij het 'alge meen politiek debat in de Tweede Kamer. Had de heer Teulings daags te voren als financiële specialiteit al gelegenheid gehad in zijn beschouwing de wens in te vlechten, dat er plaats moet zijn ook nog andere punten dan alleen weermacht op hun intrinsieke waarde voor de volks kracht te onderzoeken en in dit verband de zwaarst getroffenen in onze samenle ving genoemd, in de sfeer der algeme ne politieke beschouwingen, voor een an der lid der fractie gereserveerd, wenste hij zich niet te begevéh- Dit was weggelegd voor dr. Deckers. Deze vroeg voor en namens zijn fractie, die zware uitgaven voor defensie in de gegeven omstandigheden billijkt, ernstige toezeggingen inzake sociale aangelegenhe den mede met het oog op de persoonlijke lasten van de nieuwe Dienstplichtwet, wij ziging van de leerlingenschaal in verband tevens met de talrijke werkloze onderwij zers. Verder vroeg hij een regeling ten be hoeve van de landarbeiders en kinderbij slagen niet alleen voor loontrekkenden. Nog acht de fractie salarisverhoging on vermijdelijk voor het geval de prijsstijging mocht doorzetten. Zo werd aan hetgeen in de Troonrede is aangekondigd vorm en gestalte gegeven, en het zou van het kabinet slecht gezien zijn indien het de oelofte in de Troonrede tot geringer afmetingen trachtte terug te loyale, interpretatie toelaat, brengen dan een ruime, laten we zeggen Welvaartspolitiek en belasting- verhooging. De „R.K. Werkgever", schrijft o.m.; Werd in de Troonrede het woord „or dening" niet als zoodanig genoemd, in de Memorie van Antwoord prijkt het wel en de regeering knoopt daar nog eens aan vast, wat naar haar inzien haar taak in deze is. Niet van bovenaf de ordening van het bedrijfsleven opleggen, is haar taak, maar „bevordering" van datgene wat in de vrije maatschappij zijn grondslag vindt en uit het bedrijfsleven zelf voortkomt. In het licht dient gesteld te worden de passage waar de Regeering spreekt over de versterking van de handelspolitieke weerbaarheid. Zij is geenszins voornemens „voort te hollen op den verderfelijker! weg der protectie", woorden die in de Memorie van Antwoord zelf tusschen aanha}i#gs- teekens zij'n plaatst. „Zij wil slecht^rjaaar tuighuis voorzien van de noodige wapenen om zich nog beier 'te kunnen "verweren, dan tot nu toe het geval was". .En—toch verweren naar twee kanten„indien de afzet onder eigen productie in het binnen land gevaar loopt in de knel te geraken, en indien men onzen export onredelijke belemmeringen in den weg legt". En de regeering wil deze wapenen slechts dan gebruiken als onderhandelingen met het buitenland zulks noodig maken. Deze passage verdient daarom alle aan dacht, omdat er duidelijk uit blijkt, dat de regeering geenszins van plan is aan het internationale handelsverkeer nog meer obstakels in den weg te leggen. Zij wil zich alleen voorzien van dezelf de wapenen, die het buitenland tegen ons hanteert en alleen als het noodig is, deze hanteeren. Juist door zulk een politiek te voeren, zegt de regeering in een volgende passage, noopt zij tevens de werkloosheid te kun nen verminderen, naar vermindering waar van zij met alle haar ten dienste staande middelen blijft streven. De redactie verklaart zich accoord met versterking der weermacht doch vervolgt; Maar wij achten wel de vraag op haar plaats, of op dit oogenblik een ver hooging der belastingen om uit de op brengst daarvan die uitgeven te kunnen doen, gerechtvaardigd is. Vooropgesteld, dat de uitgaven voor de weermacht er moeten komen en daaraan twijfelt wel niemand, verdient het dan geen aanbeve ling eens na te gaan of het benoodigde geld niet te verschaffen is uit de midde- van leven— j C!fn eenen kant de kosten den -ndó" .erhoud stijgende zijn, en aan dat h f :®n de «geering verklaart, nfit middelenaccres geen salarisverhoo- gmg gedoogt. En verhooging van de kosten van le vensonderhoud, én geen salarisverhooging en dan daar nog bovenop belastingver- hooging, dit alles te zamen past toch wel heel slecht in het voornemen der regee ring om een actieve welvaartspolitiek te voeren. De „booze geest" van den bisschop, A verband met het overlijden van mgr. dr. Paul Steinmann, vicaris-generaal van den bis schop van Berlijn, deelt het „Nederlandsche Perskantoor" van pastoor Leonards mee, dat als plaatsvervangend vicaris-generaal thans fungeert „prelaat Lichtenberg., een zeer fa natiek man, die men veelal als den boozea geest van den bisschop beschouwt". Naar aanleiding daarvan merkt De Volks krant" op: Wij kennen den prelaat niet en kunnen derhalve over hem geen oordeel uitspreken. Maar wel weten wij, dat wanneer iemand als de „boze geest" van een bisschop wordt voorgesteld, daardoor tevens critiek wordt uitgeoefend op den bisschop zejf_ Een bis schop, die zijn plicht doet, heeft geen „bo zen geest", staat zulk een geest niet'toe invloed op hem uit te oefenen en verwij dert hem uit zijn omgeving. Is het met merkwaardig, dat de pas toor van Prenzlau, ressorteerende onder den bisschop van Berlijn, dezen in het bui tenland in opspraak poogt te brengen? Menschen, die zóóveel haast hebben, dat hun de tijd ontbreekt om veilig te rijden, krijgen vaak maanden cadeau in hospitaal of huls van bewaring....

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1937 | | pagina 2