IS x ROTTERDAM. KETHEL. R. K. MARINIERS TEHUIS. een silo in wording. HOEK VAN HOLLAND. /7a Iouua'sa/rondS VLAARDINGEN. IJSSELMONDE. VRIJDAG 19 NOVEMBER 1937 SCHIED. TOONEELVEREENIGING „UTILE DULCI". mï- BURGERLIJKE STAND Pater W. Hennekens tot directeur benoemd. Toepassing van een eigenaardig systeem. r ROTTERDAMSCHE RECHTBANK. VREEWIJK „IN ANDERMANS SCHOENEN". SPAARBANK TE ROTTERDAM. aankoop dezer woningen te besluiten voor de som van f 925. BURGERLIJKE STAND. DE LUCHTBESCHERMINGSDIENST. Wij herinneren onze lezers nog eens aan de liefdadigheidsvoorstelling, die bovenge noemde tooneelvereeniging op Vrijdag a.s. in Musis Sacrum" zal geven, ten bate van de Vereeniging voor Schiedamsche Gezondheids kolonies. Zooals reeds eerder vermeld zal op gevoerd worden: „Konto X". Wij wekken U allen op zooveel mogelijk het sympathieke doel van Utile Dulci te steunen door deze voorstelling te gaan bijwonen. Aangifte van 1618 November GEBOREN: Dirkje M., dochter van F. Ch. A. Ruseier en J. M. Mulder, Prof. Kam. On- neslaan 179 Jacoba L., dochter van L. Koornneef en J. de Lange, St. Liduinastr. 46 ONDERTROUWD: J. H. Rodenberg 24 j. en H. J. Reijgersberg 22 jaar A. Los 27 jaar en M. H. Smit 24 jaar A. C. J. Ma- gielsen 30 jaar en C. W. v. Memode 28 jaar J. Amersfoort 24 jaar en C. Rosman 21 jaar J. Christen 25 jaar en A. Verweij 21 jaar W. H. C. Dijstelbergen 37 jaar en J- P. van Soelen 24 jaar. GEHUWD: M. Ch. Bos 28 jaar en E. M. de Rooij 30 jaar W. Schneider 40 jaar en W. J. van Houten 22 jaar. OVERLEDEN: D. Vink 81 jaar, Fabrlstr. 38 M. A. van Veen 71 jaar, echtgenoote van Th. L. Verdel, Dr. Noletstraat 1 M. A. van Katwijk 67 jaar, echtgenoote van K. van Eijk, Hoofdstraat 103 H. A. Roosloot 57 jaar, Stationstraat 23. R. K. WINTERPROGRAM De tweede ontwikkelingsavond staat weer voor de deur. Vrijdag 26 Nov. a.s. na het lof, zal onze zeereerw. heer Pastoor een inleiding houden getiteld: „Vóór God Tegen God", waarin hij in groote trekken de noodzakelijk heid en de werkwijze van de Voor-God-Actie zal uiteenzetten. Gezien de belangrijkheid van dit onderwerp voor onzen tijd, hoopt de programma-com missie, dat de opkomst even massaal zal zijn als op den eersten avond. Alle parochianen zijn weer welkom. Zorgt er dus voor, dat er dien avond in het Vereenigingsgebouw gebrek aan plaatsruimte zal zijn. Tot nieuwen directeur van het R.K. Ma. riniers Tehuis alhier is benoemd de WelEerw. Pater W. Hennekens C.ss.R., thans verbonden aan het klooster van de Kapel in 't Zand te Roermond. Wie eens een ver doorgevoerde betoncon- constructie wil zien en bewonderen, raden wij een tochtje naar de Rijnhaven aan. Voor het Centraal Bureau van Coöperatieven Inkoop van landbouworganisaties is daar een silo in wording. Reeds is de bouw «oover gevorderd, dat de betonnen trechters onder de silo-cellennoo dig om de opgeslagen granen vanzelf door zakken en glijden in vervoermiddelen te trans porteeren zijn gereed gekomen. Men kan nu aan de celwanden en de buitenmuren gaan be ginnen. Of beter gezegd, men is daarmee reeds be gonnen. Doch een zeer eigenaardig systeem wordt hier toegepast, dat in vakkringen heet: gebruik maken van de trekkist. Die trekkist, ook toegepast by de silo aan de Brielschélaan, ls een ingewikkelde construc tie van houten schotten, waar het beton in gestort kan worden. Ze is ongeveer twee meter hoog en ter vereenvoudiging zoo gemaakt, dat ze door twee hefkranen omhoog kan worden getrokken, zoodra het beton hard is gewor den en de ijzeren bewapening aangebracht. Door deze toepassing van de trekkist is het mogeljjk per week drie a vier meter in de hoogte te vorderen. Een staaltje van ontzet tende vooruitgang der techniek, maar arme werklieden, wier arbeidskracht meer en meer worden uitgeschakeld. Ongeveer veertig meter hoog zal de silo worden, een karwei nog maar van slechts lut tele maanden. Het werk wordt uitgevoerd volgens plannen van architect J. C. H. van Ingen door den aan nemer W. van Leeuwen, in samenwerking met de Hollandsche Betonmaatschappij. Lr Een gecompliceerd ongeluk. De kapper C. Koreman uit Oosterhout be vond zich op 4 Juli met zijn vriend J. van Etten in Rotterdam. Des avonds waren zij, achter elkander rijdend oer fiets de Aert van Nesstraat uit gekomen en den Coolsingel op gedraaid. Er schoot hun een auto voorbij, die voor de Old Dutch stopte. Daar deed de chauffeur, de 26-jarige K. W. B. het linker portier open en hij deed dit juist op her oogenblik, dat Koreman, die voorop reed, pas seerde. Deze werd door 't openzwaaiend portier op zij geduwd en geraakte voor een autobus, die hem weer juist voorbijreed. De kapper werd overreden en belandde met een nier scheuring in het ziekenhuis, terwijl de chauf feur nu voor de rechtbank moest verschijnen. Volgens den chauffeur moest het ongeluk zich anders hebben toegedragen. Uit een be schadiging, die aan de auto is gevonden, was na te 'gaan geweest dat de fietser met zijn pedaal tegen de treeplank van de auto was gereden, zoodat de oorzaak er van geweest zou zijn, dat de kapper zoo plotseling voor de passeerende autobus was gezwenkt. De kapper en zijn kameraad verklaarden, dat het openzwaaien van het portier het on geluk had veroorzaakt en twee passagiers, die in de auto gezeten hadden, meenden ook, dat de chauffeur het portier reeds geopend had, toe zij een lichten schok hadden gevoeld, die dan door de botsing met de fiets veroor zaakt zou zijn. Nadat nog eenige getuigen a décharge wa ren gehoord, heeft het O. M., waargenomen door mr. J. Römelingh, verdachte's schuld aan het ongeval bewezen geacht en zijn ver oordeeling geëischt tot 50 boete subs. 20 dagen hechtenis. Mr. H. de Bie Jr. concludeerde tot vrij spraak, aangezien niet is komen vast te staan, dat de kapper door het portier geraakt is geworden. Meineed. In Mei van dit jaar was de 39-jarige grond werker H. K. uit Linschoten voor den kan tonrechter te Gouda gehoord als getuige in een drankwetovertreding. Verdachte was n.l. op een avond in April geweest ten huize van een ingezetene van Oudewater, die hem in het nachtelijk uur bier zou hebben ver kocht. K. had dit tegenover den kantonrech ter ontkend en verklaard, dat de 1,80/ die hij dien avond aan den verdachte had be taald de koopprijs zou zijn geweest van ge leverde boter. Er bestond een ernstig ver moeden, dat K. zich aan meineed had schul dig gemaakt. Voor de rechtbank hield hij vol voor den kantonrechter de waarheid te hebben ver teld. Er werden twee veldwachters als getuigen gehoord, die dien avond in April op post hebben gestaan voor de woning te Oude water. Zij hadden door een spleet in het gor dijn een heel gezelschap rond een tafel zien zitten en allen dronken bier. Verdachte was er ook bij geweest en een der veldwachters had verdachte zelfs hooren vragen, hoeveel hij schuldig was. Het O. M. was van meening, dat voor deze meineed geen enkele verzachtende omstan digheid kan worden aangevoerd. Verdachte heeft zijn valsche verklaring alleen afgelegd, omdat hij de politie eens dwars wilde zitten. Het O. M. eischte een gevangenisstraf van 1 jaar. Uitspraken 30 November. Ronselarij. Op de rol van deze zitting kwamen twee zaken voor, die betrekking hadden op het ronselen voor Spanje. Van de twee verdachten was alleen de 36-jarige havenarbeider S. W. K. verschenen. Hem was ten laste gelegd, dat hij in de maanden Juni en Juli hande lingen heeft verricht, die het dienstnemen voor de Spaansche regeering konden bevorde ren. Verdachte zeide omstreeks dien tijd het plan te hebben gehad zelf naar Spanje te gaan en daarover te hebben gesproken met den havenarbeider A. A. v. d. R. (den tweeden verdachte) dien hij uit de Communistische party kende. Maar wat later had verdachte werk gekregen, zoodat aan het plan geen verdere uitvoering was gegeven. In Juni had verdachte bezoek gekregen van twee personen, die zich voordeden als schippersknecht, maar van wie, zooals later was gebleken, één een rechercheur van po litie was. Deze menschen hadden hem gezegd, dat zy naar Spanje wilden, omdat zij hier niets verdienen konden. Verdachte merkte op. dat zy toch beter een schip konden zoeken, maar zij bleven er by dat zij naar Spanje wilden „om tegen den fascist te knokken". Verdachte heeft deze menschen toen in con nectie gebracht me van R. en daarna heeft hy niets meer van de zaak gehoord, noch de menschen teruggezien. Een belooning heeft verdachte niet ontvangen. Dat hij iets deed wat niet mocht, had verdachte niet geweten. De havenarbeider P. J. H. v, Geffen was de eenige getuige, die verschenen was. Hy verldaarde verdachte niet te kennen en hem nooit te hebben gezien. Wel is hy in relatie geweest met van R., wien hij zyn wensch om naar Spanje te gaan heeft ken baar gemaakt. Van R. heeft hem toen 2 gegeven om zich een bewijs van Nederlander schap aan te schaffen, hetgeen getuige ook gedaan heeft. Afgesproken was. dat verdachte op 8 Juli op het Stationsplein zou komen, maar hij liep verkeerd en wachtte op het Hof plein. Toevallig kwam hy daar in de gelegen heid werk te vinden, zoodat het heele plan om naar Spanje te gaan van de baan was. Het O. M. verzocht aanhouding van deze beide zaken, aangezien de getuigen G. P. v. Eeuwijk niet verschenen is en het O. M. ook prijs stelt op voorgeleiding van den verdach te van K, De rechtbank verleent daarop uitstel tot 9 December. Openlijke geweldpleging. Op 11 September heeft de in burger ge- kleede agent van politie G. Greydanus op den Schiedamschesingel een twist beslecht, die tusschen een paar jongelieden, die wat te veel gedronken hadden, was ontstaan. Daarbij heeft een der vechtersbazen zich tegen den agent gekeerd en hem een paar rake klappen gegeven. Vervolgens is een tweede uit het groepje den agent te lijf ge gaan, welke gebeurtenissen tot gevolg heb ben gehad, dat de agent zich in het zieken huis heeft moeten laten krammen, terwijl de beide vechtlustigen in het Huis van Bewa ring terecht gekomen zijn. Vandaar kwamen zij vandaag voor het hekje in de rechtzaal. Zij waren de 25-jarige bloemenkoopman Ph. W. en de 23-jarige kolenwerker E. P. D. Hun was openlijke geweldpleging met ver eende krachten, subs, mishandeling van een ambtenaar in de rechtmatige uitoefening van zijn functie ten laste gelegd. Beide verdachten gaven toe met den agent slaags te zijn geweest. Dat dit het geval was geweest met W. was feitelijk aan den agent te wijten, want toen verdachte diens hand beetpakte om den hem getoonden politiepen ning te bekijken, had de agent in verdachte's hand gebeten. Verdachte was daarop woest om zich heen gaan slaan en het zal wel zoo zijn, dat hij daarbij den agent heeft geraakt. Ook D. gaf toe den agent een paar klappen te hebben gegeven. Nadat de agent als getuige was gehoord, die verklaarde het vastgrijpen van zijn hand door W. te hebben opgevat als een poging om hem zijn penning afhandig te maken, heeft het O.M. de openlijke geweldpleging met vereende krachten, bewezen achtend, de veroordeeling van ieder der verdachten gë- eischt tot een gevangenisstraf van 6 maan den. De verdedigers, mr. D. van Oosten Slin- geland, voor W. en mr. J. Leopold voor D. betoogden, dat men hier twee afzonderlijke perioden onderscheiden kan, zoodat van openlijke geweldpleging in vereeniging niet gesproken kan worden. Zij concludeerden dan ook tot vrijspraak en vroegen subs, op legging van een voorwaardelijke straf. Mr. Leopold vroeg de onmiddellijke invrijheid stelling van verdachte D., doch de rechtbank wees dit verzoek af. Zoo kweekt men boefjes^ Het optreden van de opkoopster J. P. T. T. en van den opkooper F. J. N., beiden uit Gouda, die van jongens van 10 en 13 jaar vier maal in één week groote zakken lompen en ijzer hadden gekocht, zonder dat door hen naar de herkomst van die goederen werd gevraagd, illustreerde, naar het O.M. op merkte de manier, waarop men boefjes kweekt. Menschen van de ervaring van deze verdachten behooren niet van kinderen te koopen. Niet alleen dat zij, door het toch te doen in conflict komen met de strafwet, zij vergrijpen zich ook aan het opgroeiend ge slacht. De Goudsche kantonrechter heeft de verdachten%estraft met resp. 75 boete subs. 50 dagen hechtenis en 100 boete subs. 50 dagen hechtenis, doch op juridische gronden kan dit vonnis, waarvan de verdachten in appèl waren gekomen, niet in stand blijven, waarom het O.M. vernietiging daarvan eischte, doch veroordeeling van de verdach ten tot dezelfde straffen. Uitspraken. De rechtbank heeft veroordeeld: C. D., 27 jaar, los-werkman, en A. in 't H., 20 jaar, koperslager, beiden recidivist en ge detineerd, wegens diefstal In vereeniging door middel van braak in een drietal winkels in manufacturen aan den Linker-Maasoever, tot ieder 1 jaar gevangenisstraf. L. M. de J., 41 jaar, los-w«rkman, gedeti neerd, wegens diefstal van eenige pakken ma nufacturen uit een loods aan de IJsselhaven, tot 6 maanden gevangenisstraf met aftrek van den tyd in voorloopige hechtenis doorge bracht en met de bepaling, dat 3 maanden van de straf voorwaardelijk worden opgelegd met een proeftijd van 3 jaar. A. J. Z., 24 jaar, chauffeur, gedetineerd, eveneens wegens diefstal van pakketten ma nufacturen uit de loods B.B. aan de IJssel haven, tot 8 maanden gevangenisstraf met aftrek van den tijd in voorloopige hechtenis doorgebracht en met de bepaling, dat 3 maan den van de straf voorwaardeiyk worden op gelegd met een proeftijd van 3 jaar. J. D„ 41 jaar, koopman te IJmuiden, ge detineerd, wegens oplichting van J. H. P. Stroeve voor een bedrag van 190, tot 1 jaar gevangenisstraf, met aftrek van den tijd in voorloopige hechtenis doorgebracht. J. S., 19 jaar, smid-monteur, wegens het aan zijn onvoorzichtig rijden te wyten heb ben, dat de door hem bestuurde motorfiets aan het einde van den Groene Kruisweg onder de gemeente Spijkenisse tegen een aldaar ge plaatst verkeersbord is gereden, tengevolge waarvan de duo-rijdster G. Wientjes vrij ern stig gewond is geraakt, tot 1 week gevange. nisstraf en ontzegging van de bevoegdheid om motorrytuigen té besturen voor den tijd van 1 jaar. J. V., 28 jaar, handelsreiziger te Dordrecht, wegens het aan zijn onvoorzichtig rijden te wyten hebben, dat de door hem bestuurde auto op den Provincialen weg onder de ge meente Heenvliet in aanrijding was gekomen met een andere auto, waarbij H. Luyendijk, die in de auto was gezeten, eenige verwon, dingen had bekomen, tot 25 boete subs. 10 dagen hechtenis. De R.K. Zulder Tooneelkring zal Zondag aanstaande in Spes Bona aan den Enk een opvoering geven van Dom de Gruyter'3 inte ressant blijspel „In andermans schoenen". En om het gunstig beoordeelde spel en om het doel van den avond de baten zyn voor de noodlijdende St Vincentiusconferentie der H. Kruisvinding zal deze tooneelavond we) trekken. Voor bijzonderheden raadplege men de advertentie-rubriek. Op ulto. October 1937 was de stand als volgt: Inlage In Octpber 1937 2.741.3000, 1936 ƒ2.068.455, meer ƒ672.844; sedert 1 Januari 1937 ƒ25.847.540, 1936 ƒ19.412.957, meer ƒ6.434.583; terugbetaling in October 1937 ƒ2.238.431, 1936 ƒ2.209.444, meer ƒ28.986; sedert 1 Januari 1937 21.388.329, 1936 ƒ19.745.898, meer ƒ1.642.430; saldo aan de inleggers verschuldigd: 1937 ƒ50.406.637, 1936 ƒ44.121.070, meer 6.285.567. VONDELHERDENKING Hedenavond zal er hotel Amerika een Von delherdenking plaats hebben, waarbij als spreker zal optreden de heer A. Reitsma, directeur van de kweekschool voor onderwij zers te Rotterdam, tevens zal onze plaatsge- noote mej. N. Timmers haar medewerking verleenen met declamatie. OPBRENGST COLLECTE De totale opbrengst der hier gehouden Roode Kruiscollecte bedraagt 43.61. DIEFSTAL Alhier werd aangehouden en naar Rotter dam overgebracht de 21-jarige tuindersknecht D. M., wonende te Naaldwijk, verdacht van diefstal van een bankbiljet van 10 toebe- hoorende aan den tuinder A. v. d. L. van Maasland. Bij' verhoor"bëkèridé de dader. BIJZONDERE VRIJW. LANDSTORM. Bovengenoemd instituut is wederom met haar oefeningen aangevangen, welke zullen worden gehouden in het lokaal in de le Scheepvaartstraat iederen Vrijdagavond van 7.309 uur. tot l/2 uur vóór zonsopgang zijn geluidssignalen verbo den: knippert dan met de koplichten als attentiesein EELUIDSSIG HA AL VERBOD Eli NIEUW SECTIERAPPORT BEGROOTING 1038. Aan het Sectierapport der begrooting 1938 ontleenen wij nog het volgende: Doorbraak naar het Westen. De meeste leden der sectiën kunnen zich vereenigen met de posten, welke voor het bovengenoemde doel zijn uitgetrokken. In de eerste sectie wordt aangedrongen, nu ook spoedig met de voorbereidende werk zaamheden een aanvang te nemen. Een lid der tweede sectie is eveneens overtuigd van de urgentie, al zou het z.i. beter zyn, dat het z.g. „groote plan" in verwezeniyking kon gaan, Deze laatste meening wordt door ver scheidene leden der tweede sectie gedeeld. Een lid van de tweede, benevens een lid van de derde statie is het niet duidelijk waarom de doorbraak in casu in verband wordt gebracht met den aan te leggen nieu wen Rijksweg. Een lid der tweede sectie acht de becy- fering ten aanzien van den te verkoopen grond globaal opgezet. Gevreesd wordt, dat een te groot optimisme is gekoesterd. In de derde sèctie wordt de hoop uitgespro ken, dat het plan de goedkeuring van de ge deputeerde staten zal mogen wegdragen. Kademuur- Het hoogst noodzakelijke van den te maken kademuur aan de Koningin Wilhelminahaven zuid-westzyde wordt erkend door een lid der tweede en door alle leden der der sectie. Een ander lid der tweede sectie zag het werk liever nog eenigen tyd uitgesteld, met het oog op de groote kosten. Overigens stelt dit sectielid de vraag of het halfjaarlijksche rentebedrag van 2700 niet moet worden verhoogd met een bedrag voor aflossing. Volkshuisvesting. Verscheidene leden der tweede sectie zou den op de hoogte wenschen te worden ge steld, van den stand van zaken met betrek king tot het bouwrijp maken van den grond aan den Groeneweg (het z.g. land van Dus- seldorp). Waar er voor deze grond belangstel ling bestaat, vragen deze leden, of zoo spoe dig mogelijk de desbetreffende erfpachtsprij- zen kunnen worden bekend gemaakt. Eenige leden der derde sectie pleiten voor de stichting van een tuindorp aan den Burge meester Pruissingel. Deze leden argumentee ren hun standpunt als volgt. De vlucht van Vlaardingen naar Vlaardinger-Ambacht is geen kwestie van belasting alleen, het is het woningtype, dat wordt gezocht. Mede door de te constateeren kleine opleving, kan een grootere belastingopbrengst worden verwacht en het benoodigde geld is goedkoop te ver krijgen. Burgemeester en wethouders hebben naar de opvatting van dezë leden niet vol doende aandacht aan dit punt geschonken en niet den noodigen aandrang uitgeoefend ter plaatse waar het behoort. VOLKSHUISVESTING. Door P de Kok, alhier, zijn aan de ge meente te koop aangeboden de in het sa- neeringsplan Fransenstraat opgenomen woningen Fransenstraat nrs. 10 en 14, te za men groot 103 centiaren. B. en W. zijn met den eigenaar tot over eenstemming gekomen over een prijs van f 925.welke prijs zij aannemelijk achten. B. en W. stellen den Raad voor, in over eenstemming met Het advies der commissie voor gemeentewerken en bezittingen tot ELECTRICITEITSVOOKZIENING. Het is noodig gebleken ten behoeve van de electriciteitsvoorziening in het noord- Oostelijk deel van de bebouwing in de ge meente Vlaardinger-Ambacht, een hoogspan ningskabel te leggen van het rioolgemaal aan den Schiedanmschen Dijk naar de Lijs terlaan indie gemeente en voorts, in af wachting van de definitieve plaatsing van een transformatorhuisje tijdelijk een trans formatorhuisje te plaatsen en in te richten. B. en W. stellen den Raad voor, om hen daarvoor een crediet van f 3150. toe te staan. Charles Vos. Relief voor de Servatiusbron te Maastricht. COMMISSIE TOT WERING VAN SCHOOLVERZUIM. In de commissie tot wering van schoolver zuim is tot voorziter benoemd in de vaca ture wijlen den heer P. J. v. d. Schaar, de heer P. Droppert. PLAATSELIJKE BIOSCOOPCOMMISSIE. Door B. en W. is tot voorzitter benoemd in de plaatselijke bioscoopcommissie in de vacature-van der Schaar de heer E. J.. Vis ser. BINNENGEKOMEN In de Vulcaanhaven zijn binnengekomen de stoomschepen „Emsland" met 7500 ton erts; „Flensburg" met 10.935 ton erts; „Da- naé" met 3400 ton erts en „Far" om te bun keren. DE CENTRALE WERKPLAATS. Zooals bekend zal zijn worden momenteel pogingen in het werk gesteld om tot instel ling vaneen Centrale Werkplaats te gera ken. Het doel der Centrale Werkplaats is, ge schoolde jongelui van 14 tot 24 jaar dage lijks in hun vak werkzaam te doen zijn, om daardoor hun vakbekwaamheid op peilte houden en te verhoogen. In de Centrale Werkplaats kunnen dus alle geschoolde jongeren, die een bepaalde vakkennis bezitten, worden geplaatst: tim merlieden, bankwerkers, kantoorbedienden, enz. Et zullen ongeveer 30 uren per week wor den gewerkt. Twee middagen worden vrij gegeven (buiten Zaterdagmiddag) voor het zoeken van werk, ontspanning" e.d. Aan het einde van iedere werkweek wórdt een vergoeding van ca. één gulden voor zak geld uitgekeerd. Dit is in groote trekken wat de deelnemer weten moet. Dat het voor den jonge werk- looze nuttig en plidht is om van deae instel ling gebruik te maken, behoeft zeker geen nadere uiteenzetting. Hier is toch de kans om een vak door en door praktisch te leeren, of daarin steeds meerdere vaardigheid te verkrijgen. Iedere jonge werklooze grijpe deze kans aan, en vrage inlichtingen aan het bureau Handelsgebouw, Kamer 4. Het bovenstaande wil nu piet zeggen, dat voor de oudere geschoolde en ongeschoolde arbiders niets meer gedaan zou worden. Ook voor deze groepen zal het cultureel werk behouden blijven. Ook zij doen dus goed zich voor deelname en inlichtingen tot het genoemde bureau te wenden. r )K DE A.S. BEIJDE GEBEURTENIS rI* DE STAATSGREEP IN BRAZILIË. President Vargas voor de microfoon tijdens het uitspreken van de rede, waarin hij de wijziging van den staatsvorm aankondigde. Aangiften van 17 November 1937. BEVALLEN: H. W. v. Veen geb. v. d. Horst z. M. Abrahams geb. Netten z. J. C. Verbeek geb. de Man z. W. T. Jonker geb. Trompert d. A. Oudshoom geb. Witte d. C. J. Slewe geb. Vinkestijn d. A. M. v. Haaf- ten geb. v. Haaren z. W. H. P. M. Stede houder geb. Fokkens d. J. M. Diepen broek geb. v. d. Werff z. Y. Blommers geb. Bok d. M. J. Giezen geb. v. d. Schalk d. P. M. Baart geb. Nortier z. C. C. v. d. Meeberg geb. Seton d. M. Wassenaar geb. de Weger d. A. A. Moerkens geb. Hofstede z. M. Joosse geb. v. d. Veer z. M. L. K. Olthuis geb. Bouman z. P. C. v. Nes geb. Scheur water z. M. Verkade geb. v. Es d. K. Hoogeland geb. de Groot z. J. M. Sassenburg geb. Viola d. J. M. Steyien geb. v. Vonderen z. C. J. Kok geb. Goudhooft d. G. de Neef geb. v. d. Laan z. M. C. Kamphuizen geb. Essebeggers d. L. J. v. d. Poort geb. Luijendljk z. GEHUWD: A. de Ruyter jm. 24 j. en P. Huur man jd. 20 j. W. van der Poel jm. 24 j. en E. Mos jd. 17 j. C. van Helden jm. 23 j. en M. Hoppema jd. 21 j. R. Kiers wedr. 41 j. en H. W. Hoogmoed gesch. vr. 23 j. P. H. Bouwer jm 40 j. en C. Hoogendoorn jd. 36 j. R. de Roode jm. 38 j. en A. Verveen jd. 30 j. G van Alphen jm. 28 j. en A. van den Driesche jd 23 j. P. J- M- Bennik jm. 23 j. en J. D. Schoonhoven Jd. 23 j. J. Berkhout jm. 26 j. en E. A. Bogaars jd. 26 j. A. W. Bock lm 33 j. en M. Osthoek jd./ 29 j. N. Bouw man jm.... 36 j. en G. K. Paans jd. 33 j - F. J. Braun jm. 23 j. en G. Sinnema jd. 20 j. H. Brugts jm. 26 j. en L. T. Tobe jd. 21 j. W. de Bruijn jm. 40 j. en L. van Wuljckhulse Nortier jd. 26 j. J. J. Gillet jm. 22 j. en C. Nlehot jd. 18 j. C. de Gr(js Jm. 26 j. en A. van Yperen jd. 21 j. C. H. J. Hoefsmit gesch. m. 46 j. en C. van Hecke gesch. vr. 48 j. L. Hoogenboezem jm. 23 j. en M. Seelbach jd. 27 j. J. C. Hijgemann jm. 23 j. en B. J. E. Lagerwaard Jd. 23 j. J. R. Lokken Jm. 827 j. en C. H. Duran jd. 23 j. J. Petrus jm. 28 J. en M. Rijsdyk jd. 20 j. R. D. Ravestein jm. 26 j en W. F. Fransen jd. 22 j. W. J. van de Ruit Jm. 30 J. en M. van Delden jd. 25 j. L. J. Scholman jm. 27 J. en M. A. Reiinart jd. 27 J. D. Tuül jm. 24 j. en W. M. Kros jd. 22 j. R. G. Visser jm. 36 j. en N. J. E. van der Bijl jd. 28 J. C. G. van Vijven gesch. m. 39 J. en J. M. van Katwjjk gesch. vr. 28 j. K. de Wit jm. 26 j. en A. Molendijk Jd. 23 j D. Zwanziger jm. 23 j. en M. S. Fens jd 27 j. G. H. van Bergem Jm. 20 J. en D. Langbroek jd. 22 j. M. Boele wedr. 56 j. en E. Schrorer wede. 51 j- J- A. Groen woud jm. 24 i en W. S. Groos jd. 27 j. J. S. Koppers jm 31 j. en J. J. de Koning jd. 18 j. - P. J. Leer jm 26 j. en G. J. Jansen jd. 24 j. - P. Rals Tm 23 J en T. Breddels jd. 21 j. L. W. van der Schee jm. 24 j. en W van Damme Jd. 26 j. J. Vis jm. 21 j. en F. M. P. Schuurs jd. 29 j. P. Visser jm. 30 j. en J. Bogaars Jd. 25 'j. L. Baas jm. 22 j. en A. Dykstra jd./ 26 j. D. Boer jm. 21 j. en N. Overdulve jd. 21 j. L. C. de Bot jm. 31 j. en W. A. M. Meiier jd. 27 j. M. J. van Boxtel jm. 27 j. en S. van Eijk jd. 21 j. E. Carsten wedr. 30 j. en M. Pothof Jd. 23 j. A. C. CornelisSen jm. 32 j. en M M. de Roover jd. 28 j. W. J. Engel jm. 26 j. en D. Krapels jd. 21 j. G. van Gent jm. 24 j. en G. van Buuren Jd. 21 j. J. 't Hart gesch. m. 31 J. en J. C. C. van Eijzeren gesch. vr. 30 j. J. H. van Ieperen jm. 28 j. en M. J. van den Berge jd. 30 j. E. A. de Jager jm. 28 j. en L. J. M. van Lffelen jd. 24 j. T. Kalkman Jm. 23 j. en W. Bokhoven jd. 24 j. K. Kamp jm. 29 j. en J. Bruekhoven jd. 32 j. S. Koch jm. 28 j. en J. van Toledo jd. 27 j. A. Kokken jm. 30 j. en P. Smeets jd. 33 j. C. J. H. Luessen jm. 28 J. en J. M. van Commence jd. 21 j. P. C. van der Meijden jm. 2 2j. en W. Smith jd. 22 j. A. J. Noman jm. 21 j. en N. A. Borremans jd. 19 J. P. van Oosten jm. 26 j. en M. H'. C. Laenen jd. 24 j. J. van Opstal jm. 22 j. en N. Jansen jd. 20 j. F. C. Pais jm. 24 j. en C. van Asten jd. 22 j. J. G. Pieket gesch m. 23 j- en J. H. Waals jd. 26 j. J." P. Romevjn jm. 28 j. en C. G. van Ballegooijen jd. 22 j. A- Schaareman jm. 28 j. en P. Ridderhof jan 26 3- P. J. H. van der Schoor jm. 27 j. en W. B- Vetelenturf jd. 25 j. J. M. Schutte jm j. en M. M. Heil jd. 24 j. J. Sies wedr. 59 j. en M. C. van 't Hoff wede. 49 j. H. Spreeuwen- berg jm. 30 j. en M. J. P. Bos jd. 32 J. L. Steenbakkers jm. 23 j. en A. Dekker jd. 23 L A. Stokhof jm. 21 j. en E. van Oorschot ja. 21 j. A. Valkenburg jm. 32 j. en M. A. Frauns jd. 21 j. L. Vermaas jm. 26 j. en G. Freling jd. 23 j. A. Verwed jm. 23 j. en B. J. Heer- kens jd. 20 j. J. H. van Wijk jm. Z4 j. en J. van Stigt Thans jd. 21 j. B. E. Bode jm. 25 j. en T. J. M. van Veen jd. 27 J. van der Eijk jm. 32 j. en M. Erkelens Jd. 29 j G. Hoek jm. 30 j. en A. W. Gruterman jd. 27 j. D. Kruidenier jm. 24 j. en M. B. de Krey jd. 22 j. C. Maas jm. 26 j. en J. M. Bom jd 27 i A. J. Neleman jm. 22 j. en J. A. Verhoeve jd. 22 j. - M. HNiemantsverdriet jm. 27 i en W. C. van Straalen jd. 25 j. C. Schulze jm. 28 j. en L. E. E. Spietsmacher jd. 32 j. J A. Wolffers jm. 32 j. en L. de Jong jd. 32 j. H. J. de Zwart jm. 27 j. en M. W. de Haan jd. 29 j. OVERLEDEN: N. Commtjs, wede. van T. v. d. Graat' 77 j. H. Hoornweg, man van L. Bas- tiaans 60 j. A. L. Broer, man van H. W. D. A. v. Voorden 71 j. A. Bakker ongeh. man 20 j. W. F. E. Pflaging, ongeh, vrouw 68 j. L. v. Apperloo, man van B. C. yel^ huyzen 58 j. A. Kruiniger, dochter 17 J- J. de Jager, man van A. M. Olffers 38 J- M. Ringlever, wede. van V. H. HaaS J„ C. A. C. v. Heljningen, wedr. van M^Bosman 78 j. - H. M. Labree, wede. van C 87 j. L. A. Beyerman, onff-{9 j. Onst- M. W. Ku'lldert, ongeh. vrouw is< J._ A wedder, wedr. van M. Groen J. A gesch, vrouw van J. Verwaal 84 J3 M. Bras, wede. van J. G. Spieker oj j. Aangiften van 18 November 1937. BEVALLEN: J. J- J. Meijer—v. Biemen d. H M W. v. Rooyen—Palms d - M. M. Teij- treman—Helleman z. W. M. E. Arts—Warmer s Waardenburg—Winkesl d. A. Ott— v! Houten z. J- v. Staveren—Kats z. L. O. Oosterwilkde Zeeuw z. E. I. Bravenboer— v d. Heiden d. P. A. J. v. d. Eijkv. Tongeren z. G. v. d. Vliet—Mulder z. J. A. Herwijnen Pasman z. W. H. Warble—v. Seters z Z. Haven—Kramer z. D. G. Kaale—Corpeleijn z. M .C. v. Klinken—Krabbe d. j Schil- peroord—Ruvs z. G. de Gelder—Boender z. A. C. Schilperoortde Kejjzer z. ONDERTROUWD: C. Hoogland jm. 26 en J. L. Ederzeel jd. 23, Oudaenstr. 33b A. Rieborn jm. 31 en B. H P. v. Bavel jd. 21, Noorderhaven- kade 28a C. Blind jm. 26 en J. E. M. Peeren jd. 24, Brielle J. v. cl. Berg jm. 28 en G. Mol jd. 27, Hillegersberg M. v. d. Bergh jm. 24 en F, Houkes jd. 23, Roentgenstr. 22a J. de Blauw jm. 27 en E. W. Klapwijk jd. 23, Aleidastr. 45b H. A. Boelaarts jm. 27 en A. H. Hoogenstrijd jd. 22, Zaagmolenstr. 25b B. F. de Boer jm. 34 en A. M. Vent jd. 26. NasSaustr 66a A. de Bi-uijn jm." 31 en G. v. d. Meer jd. 25, - Feijenoord- straat 31b M. G. Corsten jm. 22 en ,J. Dinge- mans jd. 21, Diergaardesingel 28a F. v. Croo- nenboreh jm. 26 en J. H. de Vr« jd. 26, Noorder- óc - D. N. Dammers jm. 26 en N. vaoV*elWd245Velsen L. J. W. v. Dijk jm. 32 en Vogel J Cal)e jd 24, J. Fransstr 137b A. M. TTvalto jm. 45 en E. v. Beekum jet. 31, Dutjststr. r«v. F. H. v. d. Helde jm. 22 en C. C. v. Does- f jd '20, Noordmolenstr. 22b J. H. Gottmers lm. 27 én M. B. P. v. Toer jd. 21, Rosenveldtstr. 2oc M- Hessels jm. 23 en A. de Boer jd. 22, Ru- broekstr. 103b A. Heuvelman jm. 22 èn H. K. Bukman jd. 25, Boelcweitstr. 7a C, v. 't Hof jm. 32 en M. C. Eöpe jd. 31, Gr. Hilledijk 244a P- G. Kragt jm. 27 en C. J. Meijer jd. 21, Voorburg C. Kros jm. 24 en W. H. Helmich jd. 20, Wol- phaartsbocht 501b C. J. Lagendijk jm. 27 en J. A. Westplate jd. 24, woonsch. 5109 Heijscheh. H. J. Lambooij jm. 23 en M. C. Sivitser jd. 24. Mathenesserdtjk 404b - H G. Lammere jm. 39 mR' ^Vab' ri' 'e^il E dc Keyzcr jdT st v. d. Meeberg jm. 27 en t 23 en T H Noordeinde 8a J- f- hó-btsstr 3 H. Wts- H. v. Beers jd. 22, Vieram 22 Soph'lastr. 136a selaar jm. 22 en F. geSP 35, Leuve- A. Aardema jm. 26 en a. gchaay haven 165b 3. Dekkers J v Tour ges. jd. 18, P. Krugerstr. 108b Hilledijk 34a 24 KN:.,H°5rn L B knape jd. 27, Slag- hekstr. 133b - P-,0:^03 Jp Meulendijk jm. 25 en jd. 27, SlotschedykH60 - r- L q. MeiJera C. v. Dyk jd. 22. Zwaans Speyk3tr. g7a jm. 25 en S. Vel xspeien jd. 25, Speelman- G Muller Jm. j v Munster jm. 21 en J. de straat 74b Buivcndwarsstr. 4a - C. Neleman Koning jd- d Graaf jd. 19, Stolkstr. 13b E jQm' tL lm 24 en P. Springvloed jd. 25, Vreden- nrdlcade 3b - B. Slinger jm. 29 en M. C. C Dimitrm jd- 28, Banierstr 61a - W. Spek jm. 53 en s navensberg jd. cO Adelaarstr. j2 A. C. Spruit jrn. 22 en C. de Vries jd. 23, Develstr. 48 H. Stad jm. 28 en D. Izaaks jd. 22 VHverhof- straat 33b - H. D. v. d. Stam jm. 26 en L de Wit jd. 22 Hillegersberg B. Südmeier jm. 20 en J. j. V. Hoek jd. 19, Spanjaa.rd3tr. 87a P. J. Ti- chT ^C' HiU W- 26> Boszemkade 40b 7 ïf fuk jm" 24 en A- M. Verhage jd. 24, J Porcellistr. 6b - P. Verhoef jm. 24 en J. Blok UT /°seFh3tr- 39a H. D Verschoor jm. 30 en H. S. Schut jd. 25, v. d. Takstr. 46/6b - B. I. Visser jm. 26 en F. Etner jd. 25, Obreenstr. 18a P. v. Vliet- jm, 21 en S Visser jd. 16, Hudson- straat 339a J. de Vos,'jm. 24 en D. Hoekstra jd. 22, Molenwei 50 A. v. Vulpen wedr. 39 en A. Knol ges. 26, W. Zeedyk 35a W. A. v. d. Wildenberg jm, 22 en M. E. d. Ouden jd. 21, Abr. Kuyperlaan 41b T. G. Willemsen jm. 27 en A. C. Kostering jd. 26, 'Vredenoordkade 1 B. S. de Wijze, jm. 37 en B. v. Biene jd. 30, Vijverhof straat 87b A. Brugman jm. 23 en H. J. Klein jd. 21, Ommoordschestr. 39b H. S. Doornbos jm. 28 en G. M. Llesker jd. 24, Oranjeboomstr. 270a C. Gunneweg jm. 31 en M. C. Brouwer jd. 28, Watergeusstr. 125b C. H. de Haan jm. 27 en A. M. Jurtielet ;id. 28, Meerdervoortstr. 74 O. B. Karol jm. 34 en J. F- Wiegmann jd. 33, Bioemfonteinstr. 52b. GEHUWD: M. van Sehaijik jm. 28 J. en L. A. Spaink jd. 28 j. I. Swartberg jm. 23 j. en S. van de Bovenkmp jd. 19 j. H. van Vliet jm. 27 j. en A. M. van Bentveld jd. 26 j. OVERLEDEN: J. M. Burger wede. v. W. C. v. Berkel 87 j. W. v. Wijk man v. A. Clemens 79 j, J. de LeeuWe vrouw v. I. v. Gelder, 37 j. A. v. Gameren d. 14 J. A. Harland vrouw v. J. F. C. Verhagen 64 j. M. J. den Broeder man v. C. Velthuizen 53 j. J. A. v. Ussen vrouw v. J. Houtenbrink 03 J. A. J. de Groot man V. M. H, Doorenbos 73 j. J. C. v. Schie wede v. J. v. Andel 79 j. M. A. v. Rooy man v. W. J. Hoos 45 j. O. Engelchor z. 3 j. A. Franken wede. v. N. v. d. Vis 83 J. M. Hatenboer vrouw v. A. J. J. Bybau 76 J, Voorts als levenloos aangegeven: A. M. C. Go- vaarts—Verschuur d Door de Vereen, tof ondersteuning vajj^e- boeftige Protestantsche kraamvrouwen .(.pre sidente mevrouw L. Erkelens) en de B. ÏK. Kraamvereeniging (de Maria-Vereeniging, presidente mevrouw M. van der Drift), is onder den naam „OranjevreugdeVolks vreugde" een comité gevormd, dat beoögt de min of meer behoeftige moeders in Vlaar dingen en Vlaardinger-Ambacht die onge veer tegelijk met onze Prinses een kindje verwachten, een extra blijden dag te bezor gen wanneer de nieuwe werel-dtourger^ is ge boren. Op de scholen en door verschillende naaikransen wordt hiervoor reeds met groo- ten ijver gewerkt aan luiers, 'flanelletjes enz. en het is het comité een bijzonder ge noegen te kunnen melden dat hieraan vrij wel alle scholen in Vlaardingen en Vlaard. Ambacht deelnemen. Uiteraard kunnen de scholen niet zelf het materiaal voor het babygoed bekostigen, en de geldmiddelen der vereenigingen zijn zeer beperkt. Om de plannen goed te kunnen uit voeren is evenwel véél geld noodig, en het comité hoopt, dat de burgerij van Vlaardin gen en Vlaardinger-Ambacht daarvoor zal willen zorgen. Daartoe wordt op Zaterdag 27 November a.s. door geheel Vlaardingen en Vlaard.-Ambacht een deurcollecte gehou den onder het motto „Voor de Januari-baby's" „De Prlncevjag", „De Graal" en cie „Oranje garde" hebben gezamenlijk op zich genomen deze collecte te verzorgen. Het comité twij felt niet, of voor dit uiterst sympathieke doel zal door elkeen met royale hand wor den geofferd. De in de aanhef genoemde Vereenigingen zullen zich belasten met de uitdeeling van al (het vervaardigde. Alle gezindten zullen hier in worden betrokken. burgerlijke stand. ^GEBOORTEN15 November Johanna, d. v. S. van Witzenburg en J. Zwarts, de Wètstr. 33 Alida Katharina, d. v. H. van Oösterhout en K. Dobbelstein, Emmazijstr. 17 November Annie, d. v- B. van Duffelen en W. J. Brin- man, Valeriusstraat 140; Arie, z. v. K. Mar tini en M. Brobbel, Stationstr. 63. ONDERTROUWD Jacob van Soëst; oud 29 jaar, 's-Gravenzande, Noordlamd 13. en Petronella Philippina Klapwijk, oud 24 jaar. VI. Jac. v. Heemskerkstr. 30. Julius Lucien Jaeger, oud 32 jaar. Singapore en Johanna van Roon, oud 33 jaar. VI. Hoogstraat 223. GETROUWD Hermanus van Dijk, oud 39 jaar en Lucie Chlebna, oud 30 jaar. Glijn Langbroek, oud 20 jaar en Sara van Toor, oud 19 jaar. Gerardus Nowee, ou-d 35 jaar en Cornelia Maria Zonne, oud 30 jaar. Onder den titel: Gevaar, hulp en beveili ging verscheen van de hand van den heer A. K. Vollmer een brochure inzake den plaatselijken luchtbeschermingsdienst. IJs- selmonde is in de eerste gevarenklasse inge deeld. Naast de actieve afweer, die de luchtver dediging te voeren heeft, bepleit de heer Vollmer, het hoofd van den luchtbescher mingsdienst in zijn boekje een stelsel van passieve maatregelen. Na een suggestief woord over het doel van de luchtbescherming en het voeren van oor logen omschrijft hij de gevaren, die de be volking kunnen bedreigen. Tenslotte wordt een reeks aanwijzingen en maatregelen aan gegeven, welke moeten dienen om de geor ganiseerde hulpdiensten effect te doen heb ben en de burgerij zooveel mogelijk tè be veiligen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1937 | | pagina 2