De Badings-avoncL DE ROTTERDAMSCHE BELEEDIGINGSZAAK. OVERSCHIE. IJSSELMONDE. VLAARDINGEN. MAASSLUIS. VAN HOLLAND. WOENSDAG 24 NOVEMBER 1931 ROTTERDAMSCHE RECHTBANK. ITALIAAN S CHE OPERA, Aïda. R. K. GEMENGD KOOR IN ZUID. K.N.A.C.-VEILIGHEIDSTOCHT. BOUWGROND. ROTTERDAMSCHE KUNST. KRING. STICHTING NOORD-NEDERLAND— VLAANDEREN. VERHURINGEN. een zeer krachtig geluid in ons ten slotte nog schaarsch bedeeld vaderland M. M. OPHEFFING DER WINKELSLUITING HET DREIGEND CONFLICT BIJ DE FIRMA ALLAN. ONTHEFFING VAN DE WINKEL SLUITING. BALDADIGE JEUGD. Meer politie-toezicht op den Coolsingel. ONVERSTANDIGE OUDERS. ZEPPARONI-KWARTET. COCAÏINE-SMOKKEL. DE INTERLAND-WEDSTRIJD KATH. JEUGDWERKLOOZENZORG VERBOUWING BIJ DE VUIL VERBRANDING. ROTTE'S MANNENKOOR. HAYENONGEVAL. GEMEENTERAADSVERGADERING. VERKEERSONGEVAL. FIETS GESTOLEN. GRONDAANVRAGE. (Zitting van 23 November). Diefstal en heling. Een gevangenisstraf van 6 maanden voor waardelijk met een proeftijd van 3 jaar heeft het O.M. waargenomen door mr. F. J. Hoeffelman geëischt tegen de 21-jarige dienstbode Maaike C. v. H., gedetineerd die in September een bedrag van 35 wegge nomen had uit de portefeuille van den zoon des huizes van de familie waar zij in be trekking was. Zij was betrapt toen zij een gemerkt bankbiljet wegnam. Het ontvreemde geld bleek beland te zijn bij den 32-jarigen koopman A. M., eveneens gedetineerd, die dit echter ontkende. In zijn zaak werden een aantal getuigen ge hoord, uit wier verklaringen bleek, dat M. het meisje tot de diefstallen had aangezet. Het O-M. vond dit een schandelijk optreden en eischte 1 jaar gevangenisstraf. De verdediger mr. J. Slijper achtte het be wijs van de heling niet geleverd en conclu deerde tot vrijspraak. Pleiter vroeg de in vrijheidstelling van verdachte, welk verzoek echter door de rechtbank werd afgewezen. Uitspraak 7 December. Een aanrijding in den regen. De 45-jarige vleeschhouwer T. J. S. uit Schiedam had op 20 October, toen hij met zijn auto over den Pieter de Hoochweg reed een aanrijding veroorzaakt met de motor fiets van den motorhersteller L. van Dienst, die van rechts kwam en dus voorrang moest hebben. Van Dienst was bij deze aanrijding gevallen en had den linker enkel gebroken. S. gaf toe, dat het ongeluk aan zijn schuld te wijten was geweest, want hij had den motorrijder niet gezien. Als verontschuldi ging voerde verdachte aan, dat het zulk ont zettend slecht weer was geweest. Het re gende erg hard. De president: Maar dat is toch" niets bij zonders in Nederland. Het regent hier bijna iederen dag. Dat kan toch geen réclen zijn om iemand niet te zien? Het bleek, dat verdachte wel de ruiten- wisscher van zijn auto in werking had ge steld, doch dat hij de partierraampjes ge sloten had gehouden.. De president: O, dus u reed feiteilijk met- maglazen ruiten! Het O. M. was van oordeel, dat de aan rijding aan de schuld van verdachte te wijten is geweest en het requir eerde 1 maand hechtenis, doch voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar benevens 100 boete, subs. 20 dagen hechtenis. Diefstal en heling van fietsen. Het O.M. waargenomen door mr. S. J. Loke heeft geëischt tegen den 24-jarigen boerenarbeider H. J. uit Arnhem, die een fiets, welke onbeheerd op de West-Kruis kade had gestaan, had gestolen, een gevan genisstraf van 4 maanden; tegen den 22- jarigen J W., die deze fiets voor J. naar een opkooper gebracht had een gevangenisstraf van 3 maanden en tegen den 52-jarigen koopman J. v. d. B., recidivist, die de fiets had gekocht en die reeds vijf maal wegens heling veroordeeld is, een gevangenisstraf 1 jaar en zes maanden. Uitspraken 7 December. Uitspraken. De rechtbank heeft veroordeeld: W. D. K. M., 32 jaar behanger, wegens opzettelijke brandstichting, gepleegd in 1929 in de woning van zijn patroon aan de Noze- manstraat, tot 8 maanden gevangenisstraf, doch voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. G. van T. 33 jaar timmerman, en behan ger te Vlaardingen, wegens het uitlokken van brandstichting door zijn knecht, den vorigen verdachte, tot eveneens 8 maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. J. S., 30 jaar veldarbeider te Sommelsdijk, gedetineerd, wegens een zedendelict, tot 5 maanden gevangenisstraf. Vrijdagavond a.s. geeft de Italiaansche Opera in den Grooten Schouwburg |e Bot terdam een opvoering van Aida. De hoofd rollen zullen hierin worden gezongen door Juanita Toso (Aida), Maru Falliani (Am- neris), Antonio Melandri (Kadamès), Ante- nore Reali (Amonaszo), Andrea Mongelli (Ramphis), en Eraldo Coda (Koning.) Medewerking van het ballet-ensemble van Yvone Georgi. Het geheel staat onder muzikale leiding van maestro Edmondo de Vecchi. Naar wij vernemen, worden in de Zuiderstad ernstige pogingen ondernomen om te komen tot de oprichting van een R.K. Gemengd koor. Voor een dergelijk instituut zou reeds groote belangstelling bestaan- Maandag a.s. 's avonds te half negen wordt in het R.K. Vereenigingsgebouw Afrikaander- plein een vergadering belegd, om doel en mo gelijkheden van een dergelijke vereeniging te bespreken. R.K demes en heeren, die interesse hebben bij een R.K Gemengd koor, kunnen zich Maan- a.s. In genoemd gebouw vervoegen. Ter gelegenheid van de Veiligheidsweek van de K N. A. C. is een tocht met den K.N.A.C.- verkeerspaedegoog en den verkeersaanhang- wagen door Nederland georganiseerd. Ook Rotterdam is in het route-program ma opgenomen. Het bezoek alhier is bepaald in den och tend van Zaterdag a.s. van 9.3011.30 uur. Als plaats van opstelling werd het parkeer terrein op het Beursplein aangewezen. B. en W. stellen voor om in beginsel te besluiten tot verkoop aan de navolgende personen van de achter hun namen vermelde perceelen bouwgrond: a. aan den heer I. K. Klok een perceel op den hoek van de Deensche- en de Engel- schestraat, groot 700 c.A., tegen 24 p. M2.; b. aan den heer C. van de Wetering een perceel op den hoek van de Russischestraat en de Deenschestraat, groot 1020 c.A., tegen 24 per M2.; c. aan de heeren Gebrs. D. en H. P. van der Vorm een perceel aan de Gouwstraat, groot 904 c.A., tegen 28,50 per M2.; d. aan den heer A. van Leeuwen een percéel aan den Pleinweg en de Polsland- straat, groot 1975 c.A., tegen 28 per M2.; e. aan den heer J. de Jonge een perceel aan de Deenschestraat, hoek Duitschestraat, groot 415 c.A., tegen 24 per M2.; f. aan de N.V. Bouw- en Handelmaat schappij „Jeko" een perceel aan de Deensche straat, groot 482 c.A., tegen 24 per M2.; g. aan den heer J. Aleman, de firma Hui zing Co. en flen heer A. C. de Snaaijer een perceel aan de Duitschestraat, hoek Profes sor Poelslaan, groot 1450 c.A., tegen 23 per M2.; h. aan de N.V. H.A.V.-Bank (Hollandsche Algemeene Verzekeringsbank) een perceel aan de Mijnsheerenlaan, op de hoeken van de Bas Jungeriusstraat en de Boelstraat, groot 2995 c.A., tegen 26 per M2.; i. aan den heer B. van Wingerden een perceel aan den Schiedamscheweg, hoek Hongaarschestraat, groot 880 c.A., tegen 28 per M2.; j. aan den heer A. A. Klaasse een per ceel aan den Schiedamscheweg, groot 584 c.A., tegen f28 per M2.; k. aan de heeren D. en P. D. Casteleyn een perceel aan de Mijnsheerenlaan, groot 1128 c.A., tegen ƒ25 per M2.; en op de verder overeengekomen voor waarden. Vrijdagavond, 26 dezer, des avonds te half hegen, zal in Huize De Kok, Stationsweg 29B te Rotterdam, Ferdinand Vercnocke, een van de bekendste, jongere Vlaamsche' dichters, een lezing houden over „De Dietsche dichter tegenover zijn volk" en eenige van zijn eigen gedichten voordrager.. Medewerking aan dezen avond verleent voorts met zang en declamatie Mej. Francien Lepage, die den eersten prijs groote onderscheiding heeft behaald aan het Koninklijk Vlaamsch Con servatorium te Antwerpen. Zij wordt aan de piano begeleid door den heer G. Verstraten. Kaarten voor dezen avond zijn kosteloos verkrijgbaar aan het secretariaat van de af- deeling Rotterdam, Vredenoordkade 154 en bij het algemeen secretariaat, Nobelstraat 103, dat ook de kaarten na telephomsche aanvrage gaarne toezendt. B. en W. doen het voorstel tot verhuring bij continuatie aan de N.V. v/h A. Hoogstad van een terrein aan de Brielschelaan, groot 480 c.A., zulks voor den tijd van een jaar, tegen een jaarlijkschen huurprijs van 0,80 per M2. en op de verder overeengekomen voorwaarden; tot verhuring bij continuatie aan de Ver eeniging IJsclub „Het Zuiden" van een per ceel weiland nabij den Charloisschen Lage- dijk, groot 0,25 H.A., zulks voor den tijd van drie jaren, tegen 75 per jaar en op de ver der overeengekomen voorwaarden. Het was een goede idee om aan composities van Henk Badings een avond te wijden. Er moesten meerdere dergelijke overzichtelijke avonden gegeven worden wijl men dan eerst gelegenheid heeft een vollediger inzicht te verwerven in het oeuvre van een auteur. Want hoeveel obstakels zijn er niet, die in dit op zicht belemmerend werken en het voor pu bliek zoowel als critici zeer moeilijk maken tot een juiste waardeering te geraken? De gang van zaken is meestal zóó, dat een heden- öaagsch componist op de concertprogramma's opduikt te midden van een hem totaal vreem de entourage. Men zou eerder verwanté contemporaine componisten naast elkander kunnen plaatsen, zooals soms eens geschiedt op de concerten van moderne instellingen of vereenigingen. Eén stap nóg verder in deze richting zou kunnen voeren tot een hoogst interessante proefneming: men zou niet alleen hedenhaag- sche auteurs achter elkander kunnen doen spreken middels hun werk, men zou ver wante scheppers kunnen doen spreken en uiteindelijk verwante werken. Men zou, om het in eens te zeggen, op hetzelfde con cert componisten als Badings kunnen ver eenigen met Hindemith en Pijper en zelfs met César Franck en dan aan de hand van meester Chronos de albestierder in het rijk der kunsten kunnen nagaan aan wie het eerst geboorterecht het patent der vinding! moet worden toegekend. Ik kan deze gedachte van dezen avond aan Badings' werk gewijd niet los maken, want zoozeer als het waar is, dat na Pijper's in vloed zijn eigen persoonlijkheid zich heeft ontwikkeld met overtuigende kracht, zoozeer blijkt ook uit het werk der laatste paar jaren Hindemith's muze in zijn omgeving te zwe ven, een oeuvre dat inmiddels niet vertegen woordigd was. De lezer dezer regelen zal niet zoo onkundig zijn met het werk van Badings om niet te weten, dat deze componist een ongewonen opgang gemaakt heeft in ons land en ook daarbuiten, dat opdrachten hem overvloedig zijn ten deel gevallen enz. En we kunnen ons daarover slechts verheugen, omdat Henk Badings' oeuvre een zeer krachtig geluid be- teekent in ons tep slotte nog schaarsch aan werkelijke „componisten" bedeeld vaderland. Dit is duidelijk genoeg op dezen avond we derom gebleken, te beginnen met het strijk trio dat door de vrouw van den componist Olly Folge Fonden (viool), Johan de Nobel (violoncel) en Felix de Nobel (piano) op voortreffelijke wijze werd uitgevoerd. Het werk, dat van drie jaren geleden dateert, is met veel bijval hier te lande en nog onlangs met minder erkenning van muzikale waarde buitenslands ten gehoore gebracht. Doch hoe de beoordeeling ook geweest moge zijn, gis teravond is zeker gebleken, dat dit opus voor dezen componist 'n representatieve waarde beteekent, 'n motief waarom de samenstellers van dit programma het ongetwijfeld tevens als slotstuk hebben geplaatst. Voor oninge- wijden tegelijk een goede gelegenheid om zich beter van dit werk rekenschap te geven. En dan moeten we meteen erkennen, dat déze Badings soms van een lyrische bewo genheid is, van een „gevoelssfeer" om het populair te zeggen, die weldadig aandoet te genover de albeheerschende cerebraliteit aan vele hedendaagsche muziekwerken eigen. Over een en ander is reeds te dezer plaatse uitgeweid, zoodat we onzerzijds slechts kun nen bevestigen wat bij een vroegere waar neming werd bevonden, wat niet onbelang rijk is, want hoeveel muziek die met een oppervlakkigen schijn een wijle boeide ver welkte na korten levensduur! In ieder geval blijft dit opus karakteristiek voor Badings' schrijfwijze. Wat we in andere hier gespeelde v/erken, de viool- en cello-sonate b.v. hoor den: z'n voorliefde voor gepuncteerde rhyth- men, z'n melodiek van korte, praegnante, uit 'r kleine seconde (heel dikwijls e, f!) zich losmakende of evolueerde motieven en bi- tonale klankcombinaties, z'n zin voor struc tuur-vastheid, vindt voorloopig in het trio de hechtste synthese. Merkwaardig is in verband met het hier genoemde melodische karakter, hoe z'n mo- tivische ontwikkeling of melodievorming in de vioolsonate zoowel als in het begin der cello-sonate, Franck in dit opzicht soms te slaafsch navolgt: het uitgaan en terugkeeren n.l. van en tot een kleine seconde (halve toon), als in boogvorm, en het even hooger zich verheffen in het volgende motief. Ove rigens is de cello-sonate, vooral in haar mat- grijze tint te Pijper-achtig om geheel eigen te kunnen zijn. Annie Woud zong met breede geluidsgeving vier korte wiegeliedjes, coplas en één der drie liederen op teksten van H. Dullaert: „Chris tus stervende". Hier kwam tot uiting, dat Badings zeer zeker de cadens van het woord vat, maar dat anderzijds z'n melodische ge aardheid eerder naar het zuiver instrumen tale overhelt. Sommige passages zouden zich uitstekend voor eenig houten blaasinstrument eigenen. Een juweeltje is het derde der wiege liedjes op tekst van Hendrik de Vries. Op verzoek werden deze later nog eens gezongen. Al met al was deze avond, die door velen werd bijgewoond een goede samenvatting, een tentoonstelling gelijk, van hetgeen deze com ponist ons in de jaren '33—'35 te zeggen had en dat niet alleen een belofte was maar een moment in ons eigen toonkunstig leven. In verband met het besluit van B. en W., waarbij is bepaald, dat de bij de Winkelslui tingswet voorgeschreven bepalingen om trent het sluitingsuur ten aanzien van alle winkels o.a. niet zullen gelden op Woensdag 24 November en Vrijdag 17 December 1937, wordt er de aandacht op gevestigd, dat de winkels reeds ingevolge voornoemde wet op de werkdagen, vallende in de tijdvakken van 25 November tot en met 4 December en van 18 tot en met 24 December 's avonds tot 10 uur geopend mogen blijven. De rijksbemiddelaar in het derde district, prof. mr. A. C. Josephus Jitta, heeft partijen, betrokken bij het dreigend conflict van de firma Allan, opgeroepen tot een bespreking op het departement van sociale zaken op Vrijdag a.s. De bij de Winkelsluitingswet voorgeschre ven bepalingen omtrent het sluitingsuur ten aanzien van alle winkels zullen niet gelden voor Woensdag 24 November, Vrijdag 1 Maandag 27, Dinsdag 28, Woensdag 29 en Donderdag 30 December 1937. De Rotterdamsche straatjeugd staat nu eenmaal niet in een allerbest blaadje; dnat hoeven we geen doekjes om te winden. Wïlly Hagenbeek zei het onlangs nog, toen de op hol geslagen olifanten van Sarrasani voor de tweede maal er vandoor dreigden te gaan, opgeschrikt als ze werden door „voetzoe kers" van eenige boefjes: Het is „schreck- lich" met de Rotterdamsche jeugd! Of het hier erger is dan in andere groote steden? Amsterdam gaat ten deze ook r.iet vrij uit, want hebben we niet pas in onze cou rant kunnen lezen, dat de straatjeugd alle ruiten had stuk gegooid van een eeuwenoud huis, dat notabene als historisch monument groote waarde had! Er werd den laatsten tijd weer veel ge klaagd over de baldadigheid van de jeugd op drukke dagen in de binnenstad, vooral op den Coolsingel, waar de beruchte voetzoekers weer opgeld deden en de voorbijgangers ook op andere wijzen werden lastig gevallen. Dat heeft ertoe geleid, dat het politietoe zicht op onzen boulevard thans op drukke avonden speciaal is versterkt Zoowel het aantal agenten in uniform als in burger, is uitgebreid. Het is te betreuren, dat deze maat. regel noodig is gebleken Vanzelfsprekend houdt de politie zich zeer met de balbadigheid dier jeugd bezig. Vroe ger is er eenigen tijd een speciale brigade ge weest, die regelmatig een oogje hield op be paalde stadswijken. Deze z.g. jeugdbrigade be staat niet meer, daarvoor is in de plaats ge komen een afdeeling voor speciale diensten. Deze afdeeling is mede opgericht met het doel, over een flink korps te kunnen beschik ken, dat eventueel onmiddellijk bij de hand is. De afdeeling omvat dan ook zoowel agenten in uniform als in burger. Dank zij deze af deeling kan men b.v. bij groote drukte,, als internationale voetbalwedstrijden in het Feijen. oordstadion, beschikken over het noodige aan tal mannen. De politierapporten over de baldadigheid spreken echter duidelijke taal. Het krachtig ste wapen heeft men nog in het vasthouden op het bureau en laten afhalen door de ouders. Komit een ouder, na gewaarsohuwdt e zijn, zijn kind halen en neemt hij het dadelijk stevig onderhanden, dan is de helft gewonnen. Jam mer genoeg treden in vele gevallen de ouders anders op. Dan blijken zij het heelemaal niet zoo noodig te vinden, dat de belhamel om zoo'n „kleinigheid" opgepakt werd. Ja, de me. dewreking van de ouders laat rog al eens wat te wenschen over. Maar nu er strenger wordt toegezien, zul len de rekels langzamerhand wel den Cool singel gaan mijden. En dat is goed ook, te meer daar zij 's avonds laat er zijn betrek kelijk jonge knapen bij al lang „onder de wol" hadden moeten liggen. Het Zepparoni-kwartet, dat het vorige sei- zien de serie concerten van de Kamermuziek- vereeniging op zoo uitstekende wijze sloot, heeft nu op even hoogstaande wijze het vier tal concerten van dit nieuwe seizoen ge opend. Als men dit viertal weer kwartetten van Haydn, Beethoven en het kwartet in re- majeur van Respighi, dat op waardige wijze een plaats innéemt naast de beide andere, heeft hooren spelen, kan men opnieuw con- cludeeren hoe hoog de kunst van deze kwar tetspelers reikt en evenzeer, dat hun spel niet behoeft onder te doen voor dat van de meest bekende en beroemde buitenlandsche kwar tetten. Kwartetkunst zooals zij gaven en dan vooral in het machtige en imponeerende kwartet van Respighi, is van een zoo mooie en gave kwaliteit, dat we ons niet kunnen denken, dat de kwartetten, die we nog te hooren zullen krijgen den grootschen indruk dezen avond gewekt, nog zullen kunnen ver sterken en verdiepen. Zepparoni, v. d. Ven, Warnars en Hemerik zijn alle vier meesters op hun instrument; ze geven zich in allen eenvoud, maar met een oerkrachtige muzikaliteit, hooge toewijding en frissche spontaneïteit. Met welk een gloed en passie, of bezonkenheid en ingetogenheid, al naar het noodig is, speelt ieder zijn partij; laten ze een solotrekje uitzingen en uitklin ken. Sierlijk en soepel worden de stemmen overgenomen, hoe doorzichtig is het stem- menweefsel. Het is een in elkaar opgaan zonder dwang of geforceerdheid, het gaat alles vanzelf, spelenderwijs. In dit kwartet spel wordt een homogeniteit bereikt, welke geen wenschen meer laat. Naast de gaafheid en adel van voordracht en de brillante tech niek, welke zoo sterk gekenmerkt wordt, door distinctie verfijning en precisie, treft de innerlijke kracht en het gezonde sentiment. Bij Haydn en Beethoven meenden we nu en dan, dat het verzadigde en bloeiend klank- schoon, de bezielende toon, die bij vorige concerten zoo opviel, nu niet meer te hooren was, maar bij de warme, kleurspetterende muziek van Respighi kwam die zingende en volle klank weer in treffende schoonheid naar voren, zoodat de vertolking van deze muziek de volmaaktheid nabij kwam. Voor dezen avond van heerlijke kunst, door Zep paroni en zijn medespelers gegeven, hebben de aanwezigen op allerhartelijkste wijze hun dank en hulde gebracht- G. De Braziliaansche president Vargas (l.) gaat een monument onthullen voor den stichter der republieh. Het Gerechtshof heeft heden het vonnis van de Rotterdamsche Rechtbank bevestigd, waar bij de fabrieksarbeider P. T. A. N. veroordeeld was tot 8 maanden gevangenistraf. N. had een winkelier in Dordrecht erin laten loopen door oplichting van een bedrag van rim f800.met welk bedrag N. beweerde cocaine te zullen koopen en dit poeder op winstgevende wijze van de hand te doen. De cocaine werd bij N. in beslag genomen en de geldschieter zag nimmer een cent van zijn geld terug. Regeling voor brug-opening. In verband met den voetbalwedstrijd Neder land-Luxemburg op 28 November a.s. zullen de Nieuwe Leuvebrug, Stokkenbrug, Jan Kuiten- brug, Koningsbrug, Binnenhavenbrug, Spoor- weghavenbrug en Koninginnebrug dien dag van 12 uur—14.15 uur en van 15.15 uur—17 uur niet voor de scheepvaart geopend worden. De aandacht van de werklooze jongeren van 14 t.e.m. 24 jaar zij nog eens gevestigd op de gelegenheid tot deelname aan de cur sussen in de gebouwen Stationsplein 10 en Afrikaanderplein 2. Deze deelname ts geheejl gratis. Inlichtingen zijn iederen dag van 10 12 uur te belf -hmki bij de leiders der gebouwen. Op het terrein der gemeentelijke vuilver branding aan de Brielsche laan, waar gedu rende de laatste jaren al verbouwingen zjjn uitgevoerd, zijn nieuwe reorganisaties aan- staande. Zoo zal binnenkort allereerst een 500 M2 opstallen worden gesloopt. Voorts moeten een der houten gebouwen een 440 M. schut ting worden verplaatst. Naast deze sloopings- en verplaatsings- karweien staat het bouwen van kanfoor en magazijn op het program. Deze nieuwbouw beslaat een oppervlakte van 450 M2 en zal bestaan uit beganen grond en een verdieping Aan een nieuwe rijwielbergplaats is eveneens gedacht. Het geheel zal op 1 December wor den aanbesteed. De Rotterdamsche rechtbank deed gister middag uitspraak in de zaak tegen den 67- jarigen gepensionneerden hulp-keurmeester W. de H., wonende te Weststellingwerf en den 52-jarigen J. L. B., directeur eener N.V. alhier, die in 1935 en 1936 een tweetal reques- ten naar den minister van justitie en afschrif ten daarvan naar verschillende slagers en veehandelaren hadden gestuurd. In deze re- questen hadden zij zich zeer beleedigend uit gelaten, ten opzichte van den directeur van het openbaar slachthuis te Rotterdam, dr. H. J. J. Houthuis. De rechtbank achtte het ten laste gelegde bewezen en veroordeelde beiden tot 6 maanden gevangenisstraf. De eisch was acht maanden. Donderdag 25 November geeft Rotte's Mannenkoor een concert in de Doelcnzaal te Rotterdam, ter gelegenheid van het gouden jubilé van den voorzitter der vereeniging, x- Jaap Stotijn, die morgenavond solist is bij Rotte's Mannenkoor. den heer J. R. Komacker. Het koor zingt o.a. het nieuwe werk „Hannibals Overtocht" van Gerard H. Boedijn. Verder composities van Beethoven, Schubert en Brands Buys. Solist is Jaap Stotyn, die werken van ver schillende componisten uitvoert. Phons Dusch begeleidt aan den vleugel. Vanmorgen om 6 uur is aan boord van het s.s. „Alexandria" liggende bij Wilton-Fjje- r.oord de 24-jarige havenarbeider D. J. v. d. Ae wonende Asterstraat, toen hij in ruim II langs een ijzeren ladder naar boven wilde komen, naar beneden gevallen op een lading kolen. Met 'n vermoedelijke hersenschudding is de man per Politie II vervoerd naar het bureau van de Rivierpolitie en vandaar per particuliere auto naar het Havenziekenhuis en aldaar opgenomen. Gisteravond werd de vergadering van den gemeenteraad hervat- De rekeningen over het dienstjaar 1936 werden vastgesteld. Winst hebben opgeleverd het electriciteits- bedrijf 33.204 Waterleidingbedrijf 15.826; verlies werd geleden op grondbedrijf 34.447, openbare werken 117.889, gemeente-reini ging 10.049 uitbreiding Kleinpolder 421.543. Het totaal der inkomsten bedraagt 831.657 en dat der uitgaven 832.457, zoo dat er een nadeelig saldo is van 799. Op den kapitaaldienst kan een batig saldo van 9240 geboekt worden. Daarna werd een aanvang gemaakt met de behandeling der begrooting- De heffing van 200 opcenten op de personeele belasting vond bij verscheidene raadsleden bezwaren, die hiervan duchtten een algeheelen stilstand in den toevloed van nieuwe bewoners. Uit het antwoord van den burgemeester op de gemaakte opmerkingen stippen wij aan, dat in Overschie 83 000 meer aan be lasting voor het gemeentefonds wordt opge bracht dan het uit dat fonds ontvangt, zoo dat de verhouding tusschen het rijk en de gemeenten hier de hoofdschuldige is. Was Overschie nog de plattelandsgemeente, waar voor het veelal nog gehouden wordt, dan zouden de financieele zorgen niet zoo groot zijn, maar als randgemeente van een groote stad zijn haar verplichtingen zoodanig, dat ook financieel daarvan de druk wordt onder vonden. Doordat de 29-jarige chauffeur R. G- M de B-, wonende te Rotterdam, die gister middag op den Rijksweg fietste, bij het m halen van een anderen wielrijder, met de/ in aanraking kwam, viel hij zoodanig, dat 1 een groote scheurwond aan den linkervo bekwam. Per politie-auto is de man na: huis gebracht. Uit een schuur, achter de woning van J. v. d. Kooy aan den Delftweg, is een rijwiel gestolen. COLLECTE. de Ned- Zeemanscentrale gehouden cc^te°hêert opgebracht de somma van f 57. BAZAR GROENE KRUIS" Maandagavond heeft onder groote belang stelling Femeentezaal a®-11 de Dorps straat de opening plaats gevonden van de bazar van de afd. Usseimonde van het „Groe ne Kruis". Behalve de gemeentelijke autori teiten was aanwezig mevr. F. Keijtzer la Plein, gecommitteerde van het Hoofdbestuur van het Groene Kruis. Dit evenement trok in die anders nog al kalme avonduren groote belangstelling. UITBAGGEREN KREEKSCHE HAVEN. Ten kantore van A. Volker's Mij. tot het uit. voeren van openbare werken te Rotterdam werd hedenmorgen aanbesteed het uitbaggeren van de Kreeksdhe haven die m verband met opspuitingswerkzaamheden was Jidhtgeslibt. Ingekomen waren drie biljetten als Volgt: Smeulen Bagger Mij. Den Haag 57 ct., B. P. de Groot, Hilversum 52 ct. en Alb. Vrij Den Bosch 44 ct. per kiub. meter. ORANJE FEESTEN 1938. De burgemeester van Vlaardingen richtte het volgende verzoek tot alle in deze gemeen te gevestigde vereenigingen. Als de blijde verwachting, waarin H.K.H. Prinses Juliana verkeert, in vervulling mocht gaan, zullen veten aan hun vreugde uiting willen geven. Voorts hoopt onze geëerbiedig de Koningin in September 1938 het feit te herdenken, dat Zij voor 40 jaar de regeering aanvaardde. Het komt mij voor dat het beste is, de feesten b(j de geboorte van 'n troonopvol ger (ster) een spontaan, doch zeer eenvoudig karakter te geven. Ik zou wüten trachten, de feesten bij deze gelegenheid en die, welke begin September gevierd zullen wonden door een sommiissie voor de heete gemeente te doen organiseeren. Ik noodig nu de besturen van alle vereeni gingen, die met dit plan sympathiseeren uit, een afgevaardigde te zenden naar een verga dering, die gehouden zal worden op Maan dag 29 November a.s., des namiddags 8.3C uiur (precies) in de groote zaal van het Han delsgebouw. Daar kunnen voorloopig enkele plannen besproken en een commissie gekozen worden. Bij B. en W. is ingekomen een verzoek van J. Ritmeester, bouwondernemer te Schiedam, om een percéel gemeentegrond in erfpacht te mogen bekomen grenzende ten westen aan de Sweelinckstraat op een afstand van plm. 25 meter van de Chopinstraat, breed 108 meter langs de Sweelinckstraat en diep plm. 26 meter. GRONDVERKOOP. B. en W. stellen den Raad voor, aam H. Spuybroak en W. vam Heyst, beiden alhier, op hun verzoek te verkoopem een gedeelte van hun erfpachtsgrond groot 66 c.a., van 't aan hen in erfpacht uitgegeven perceel ge meentegrond groot 146 c.a., gelegen aan den Broekweg en welk gedeelte van dezen grond is belast met een jaariijksche erfpacht van f 59,26. De koopprijs van dit perceel zal dan bediragen 18 maal dein jaarlijkschen erfpachts- prijs of 1066,68. HUUR LOKALEN HANDELSGEBOUW DOOR DE KAMER VAN KOOPHANDEL. De Kamer van Koophandel en fabrieken voor de Beneden-Maas alhier, heeft verzocht de huur van de bij haar in gebruik zijnde kantoorlokalen te verlagen van f1500.op f 1200.aangezien bjj bet opmaken van de bagrooting 1938 de Kamer gebleken is, dat die tijdsomstamdtiighedien daarop zeer merk baar vam invloed zijrn gebleken, terwijl mede dn toenemende mate beroep wordt gedaan op de Kamer, voor de uitvoering van tal van overheidsmaatregelen, hetgeen tevens een vermeerdering van Uitgaven met zich brengt, B. en W. meenen ondier de gegeven omstan digheden wel aanleiding aanwezig om de huur te verlagen, echter niet verder dan tot f 1300De Kamer gaat hiermede accoord. CONVERSIELEENING. B. en W. van Vlaardingen stellen den Raad voor, te besluiten tot buitengewone aflossing per 31 December van de 4 %-leening met het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds aangegaan in 1901, alsmede tot het aangaan van een 3 %- leening, groot 25.800, met de Spaarbank voor de Stad Amsterdam, a pari verstrekt, met een looptijd van 9 jaar. LIEFDADIGHEIDSUITVOERING „UTILE DULCI". Gisteravond gaf de bekende Schledam- sdhe TooneeTvereenigimg „Utile Duilei" voor een geheel gevuld Vereenigimgsgebouw een lief'dadiigheidsuitvoering ten bate vam „Het Groene Kruis", alhier. De voorzitter vam „Het Groene Kruis", de heer J. K. W. de Jong, sprak een woord van welkom en verheugde zich over de zeer groote opkomst, die flink wat in de kas van „Het Groene Kruis" bracht. 9f, Utile r>ulci voerde hierna op het blijspel lm drrie bedrijven „Konto X" van R. Bemauer en R- Oesterreicher in de vertaling van W. Benoy. Het was een vroolijk spel van liefde, waarmede de aanwezigen zich den gehéélen avond ten zeerste hebben vermaakt. Een da verend applaps na ieder bedrijf en verschei dene open doekjes waren er de bewijzen van. Het spel van „Utile Dulci" was weer be- roepstooneel gelijk. Ook de grime en het dé cor waren in de puntjes verzorgd. Hoewel allen spelers een eervolle vermelding toekomt, behooren met name te worden genoemd de heer J. H. M. Vos in zijn prachtige creatie van den boekhouder Meyer Reisnagel en de heer J. Hazeu als advocaat Siegfried Schil ler. 1 De heer de Jong had een dankbare taak, toen hij, „Utile Dulci" namens de overvolle zaal dank bracht voor haar schitterend spel. Als klein bewijs van waardeering bood hij den spelers een fruitmand aan. Namens „Utile Dulci" dankte de heer J. H. M. Vos, regisseur voor het aandachtig gehoor en deed gaarne de toezegging een volgend jaar weer naar Maassluis te komen. Hot „Utile Dulci-strijkje onder leiding van 1 oer P. Maas Geesteranus hield het pu- hen de bedrijven aangenaam bezig. VONDELHERDENKIN G In verband met den 350sten geboortedag van Vondel werd in Hotel Amerika een goed geslaagdide openbare herdenkings-bijeenkomst gehouden. De heer Rietsma directeur van de Kweekschool van onderwijzers te Rotter dam hield een treffende en boeiende rede. Mej. N. Timmers en de heer Coebnam reci teerden Vondelverzen. Het muzikale gedeel te vam dezen avond werd verzorgd door 'de heeren A. Klootwijk en J. Momid. Een en ander oogstte veel bijval. NIEUWE BESTRATING Het gedeelte van de Rietdiijkstraat nabij het kantoor van den Rijksontvanger van Belastingen zal een ander aanzien krijgen. De groote bonkige keien, waarmede diiit ge- deelte vam dem weg was „versierd" zullen thans plaats maken voor normale steenen. VAN EEN PIANO OP AFBETALING In 1930 werd door een inwoner vam Hoek van Holland een plano gekocht bij een firma uit Delft. Hij ruilde hiervoor een reeds in zij tl bezit zijnde instrument voor f 400.zoodat e enbedrag vamf 248bleef tee betatem. Ook hij werd bezocht door het werkloo»- heiidsspook. Van de f 248.was inmiddels 140 betaald, zoodat er nog een schuld overbleef vam f 108Echter zag bfl geen kans meer deze schuld in afbetaling te vol doen, temeer daar de bela^tmgcn hern het ook moeilijk begonnen te maKal- "0 besloot geld te leenen bij een kernrus in het Westland. Deze leende hem f 20O-— waarvan de piano als onderpand werd gegeven, welke echter in de womiimg bleef van den Werkman. In den afgeloopen zomer zag man kans de piano te verhuren aan eeni dancing te Hoek van Holland welke hem f "0opbracht. De ken nis stelde hij hiervan mkenniis. Deze had er geen bezwaar tegen hét onderpand produc tief te madeem. De pianohandel eischte echter het bedrag van f 108doch toen men hoor de dat het instrument in huur was gegeven werd tegen den werkman een aanklacht we gens verduistering ingediend. Hoewel de mam beweerde, dat het nipt zijn bedoeling was het instrument te verkoopen, eischte het O.M. een maand gevangenisstraf wegens verduistering. De rechter, overtuigd dat de man geen kwade trouw beoogde legde hem een traf op van een maand voorwaar delijk met 2 jaar proeftijd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1937 | | pagina 2