PRINS BERNHARD HEEFT EEN AUTO-ONGELUK. 1 Prinselijke wagen bij Amsterdam op sand-auto gebotst. J Officieel is door de geneesheeren vastgesteld, dat de prins slechts 'n lichte hersenschudding heeft en dat, naar het zich aanvankelijk laat aanzien» de toestand erg meevalt. Officieel communiqué. DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. 11 60ste JAARGANG No. 18032 MAANDAG 29 NOVEMBER 1937 VIER BLADEN. BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM TELEFOON INTERCOMM. No. 68085 EEN GOEDE WENK THEE als feestgeschenk. En dan denkt U direct aan FEESTVERPAKKING f 1.00 mm HEDENOCHTEND om kwart over zeven lieeft Prins Bernliard, die zicli per auto Soestdijk over Amsterdam naar begeven even voor Amsterdam weg een auto-ongeluk gehad. van 's.Gravenhage wilde op den Muiderstraat- De Prins, die zelf achter het stuur zat, is bij het viaduct aldaar in botsing gekomen met 'n zand-auto, die van een afrit links den weg opreed, dien hij moest oversteken. Prins Bernhard, die op weg was om te gaan jagen, is met zijn begeleider, een hof jager, naar het Burgerziekenhuis te Amsterdam overgebracht, nadat geneesheeren ter plaatse de eerste hulp hadden verleend. H. M. de Koningin heeft te half elf een bezoek gebracht aan den Prins in het ziekenhuis. Daarna begaf H.M. zich naar Soestdijk om de Prinses persoonlijk van hare bevindingen op de hoogte te stellen. «o van den M» „Prins Bernliard zal voorloopig nog niet naar Soestdijk vervoerd kunnen worden. In den loop van den dag zijn de verschijnselen eenigszins verbeterd. De wonde in het gelaat is gehecht en de toestand was hedenmiddag naar omstandigheden bevredigend". hl. M. AAN HET ZIEKBED VAN DEN PRINS. Hoe liet bericht de Prinses bereikte. DEELNEMING IN RESIDENTIE. DE Burgemeester de Motichy spreekt in den raad wenschen voor spoedig herstel. '-:v - VERSLAGENHEID IN DE HOOFDSTAD. VERMELDE FORD DEN PRINS. Ontroerende deelneming met de koninklijke familie. HET BURGERZIEKENHUIS. De ABONNEMENTSPRIJS van de NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT bedraagt franco bij vooruitbetaling: Per week 20 cent; per maand 85 cent; per drie maanden f 2,55. Bij bezorging franco per post bedraagt de abonnementsprijs per maand f 1.10, Per öne maanden f 3—, bfl vooruitbetaling Incasso kosten worden niet berekend. LOSSE EXEMPLAREN zijn steeds aan ons bureau Koemarkt 4 verkrijgbaar 6 cent per stuk. POSTCHEQUE- en GIRODIENST No. 81440 Uitgave van de N.V. de Courant De Maasbode te Rotterdam. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT m SCHILTE De belangstelling van het Amsterdamsche publiek, voor het ziekenhuis, waar 2% K. H. ter verpleging werd opgenomen na het ongeval dat den Prins hedenmorgen is overkomen. De auto van den Prins reed in de richting Van Amsterdam. Even voor het viaduct kWam van links een vrachtauto van de firma de Baat geladen met zand, dat gebruikt Wordt voor de ophooging van den spoordijk ke chauffeur van de vrachtauto, Zwerus ge- ^t™pte even aan den linker kant van den weg teneinde een auto uit de richting Amsterdam te laten passeeren. Toen deze wagen voorbij was, stak de met zand geladen auto met een vaart van °"Se rer 12 kilometer per uur dwars den Mui- rechtraatwei? over. De auto had reeds de gehaairiWeghelft bereikt, toen hij werd m- door de Ford-auto van den Prins, ■tioe hot dragen is onSeluk zich precies heeft toege- Prins noch^8 niet hekend, aangezien de gezeten, een 6vh°utvester' die hij hem was afgelegd Zeker ?«laring hieromtrent heeft Ford-auto van den p -in elk geval' d3u de voorkant van den met den rechter- vrachtauto Met eende Ford-auto tegGn dg linirpr 1 j de zandauto terecht. De ^nd achterz«de van iQdanigen klap, dat het voe..ulg clrca 8 meter verder eerst tot stilstand kon geweldigen slag kwam achterzijde van z?bdanigen klap, dat het5 den' Sehfu ^hotsing 'op de plaats zelf Van"^t on- Zwa hlijven staan. De w gen was zeer aar beschadigd. Nagenoeg de geheele gebracht. De wagen was K* vvTdooTden schol in elkaar gedrukt kan nog slechts flarden van den motor- vatl wat ineengedrongen stu s aa Wie] der> motor zelf. Ook het rechter ivas geheel vernield. kp>ns een employé van de Ford-fabrie- en Hd'e achter de auto van den Prins reed door deze was gepasseerd, zou de aulo an den Prins een snelheid hebben gehad ongeveer negentig kilometer. Op den eg heeft men remsporen van de Prinselijke 'uto aangetroffen, over een lengte van vijf m twintig meter waaruit volgens deskun- !ge berekeningen zou kunnen blijken, dat «e auto van den Prins, toen deze tegen de raclitauto aanbotste, nog een vaart zou hebben gehad vah ongeveer veertig kilome ter. Omtrent de juistheid van deze bereke ning valt echter geen zekerheid te geven. De eerste hulpverleening. De chauffeur van de zandauto en de heer de Baat snelden, zoodra de vrachtauto tot stilstand was gekomen naar de groene Ford auto en openden het portier. Tot hun groote ontsteltenis zagen zij, dat de bestuurder van de auto Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Bernhard was. De Prins had een bloedende hoofdwonde en ook de houtvester scheen ge wond te zijn. Beiden waren als bedwelmd door den vreeselijken schok. Het gelukte den chauffeur en den heer de Baat om eerst den Prins zelf en daarna den houtvester uit zijn benarde positie te verlos sen. De beide inzittenden van de auto waren bij kennis en de Prins kon, ondersteund door de beide mannen, naar den kant van den weg loopen, waar hij op den grond werd neergelegd. Daarna werd ook de houvester op den grond naast den Prins neergelegd. Uiteraard was de eerste gedachte van bei de helpers om hulp te halen. In het huisje, dat zich vlak bij het viaduct bevindt, haal den zij enkele dekens en daarna waarschuw den zij te Diemen woonachtige geneeshee ren, dr. van Balfoort, dr. Hartman, en dr. A. J. van Gtttiert. Zij vèrleenden de eerste hulp en stelden zich in verbinding met dr. Knapper, chirurg van het Burgerziekenhuis te Amsterdam, die spoedig daarna in Diemen verscheen Tegelijkertijk arriveerden twee ambulance- ziekenauto's van particuliere ziekenvervoer- ondernemingen te Amsterdam, en de Prins zoowel als zijn geleider werden in de auto's gedragen, waar de medici de eerste hulp ver leenden, de wonden onderzochten en verbon den en 'n eerste algemeen onderzoek naar den toestand van de beide patiënten instelden. Reeds dadelijk kwam hierbij vast te staan, dat de verwondingen niet gevaarlijk waren. Door den slag met het hoofd tegen de voor ruit had Prins Bernhard, behalve eenige door het brekende glas veroorzaakte snijwonden, een lichte hersenschudding, doch hij noch zijn metgezel hadden ook maar een oogenblik het bewustzijn verloren. Nadat ter plaatse alle hulp was verleend, vertrokken de beide ambulance-auto's, waar in ook de vier medici hadden plaats geno men, tegen half negen naar het Burgerzie kenhuis te Amsterdam. Nadere lezing over de botsing. Naar wij nader vernemen, geschiedde de botsing ongeveer tien meter voor het spoor wegviaduct, dat tusschen het Merwedekanaal en de kom van de gemeente Diemen, dwars over den Muiderstraatweg loopt. Voor den spoordijk, wanneer men komt uit de richting Muiden, ligt een geïmproviseerde afrit, waar langs zandauto's 't zand afvoeren, dat wordt afgegraven op de plaats, waar eens de oude Muiderstraatweg lag en welk zand verkocht is aan een bouwonderneming te Amsterdam. De uit den afrit komende auto's draaien links den weg op, dien zij moeten oversteken om op de rechter weghelft, in de richting van Amsterdam te komen. Het was kwart over zeven hedenmorgen, toen 'n zwaargeladen zandauto den afrit uit kwam en schuin den weg overstak, op het zelfde oogenblik, dat uit de richting Muiden een groene tweezitter naderde- Het was een Ford V-8, met het nummer L 33800, een van de auto's van Prins Bernhard, die, komende uit Soestdijk en op weg naar 's-Gravenha.ge, zijn weg, zooals gewoonlijk, door Amsterdam had gekozen en zelf achter het stuur zat. Toen de Prins de zandauto, die van links den weg opreed, zag oversteken, heeft hij, mede tengevolge van het natte en dus gladde wegdek, waarschijnlijk niet voldoende tijd meer gehad om krachtig genoeg te remmen. Met vrijwel onverminderde vaart reed hij de reeds op de rechterweghelft gekomen zand auto van achteren aan. De zware vrachtauto, als het ware beschermd door de zandlading, kreeg weinig schade. Wagen van Prins zwaar vernield. De wagen van den Prins was zwaar ver nield. De radiator schoof naar achteren ovex den motor heen en het voorste gedeelte van den motor zelf werd in elkaar gedrukt, ter wijl de spatborden naar achteren klapten. In den wagen schoot de zitbank naar voren en het dashbord naar achteren, zoodat de Prins en zijn geleider bekneld raakten. Het mag echter als een groot geluk be schouwd worden, dat de motor, hoewel van voren geheel ingedrukt, in het chassis op zijn plaats bleef, waardoor ook het stuurwiel niet naar achteren sloeg. Hieraan is het te dan ken, dat de beide inzittenden door het achter- uitgeschoven dashbord slechts belemmerd werden in het uit den wagen komen, zonder ernstig met beenen of borst bekneld te raken. Wel sloegen zij met het hoofd voor over tegen de voorruit, waardoor Prins Bernhard ook een verwonding aan het hoofd kreeg. De slag van de botsing werd gehoord door een spoorwegarbeider, die in een der huis jes langs den weg dichtbij de plaats van het ongeval woont. De man kwam ijlings toeloo- pen en, zonder zich aanvankelijk ervan be wust te zijn, wie de bestuurder van de in elkaar gedrukte tweezitter was, bood hij on middellijk de behulpzame hand. Zoowel de Prins als zijn geleider waren beiden bij volle bewustzijn, doch konden tengevolge van het achteruitgeschoven dashbord niet uit de auto komen. De toegeschoten spoorwegarbeider trok eerst prins Bernhard onder de armen achter het stuur vandaan. Onderwijl con stateerde de Prins zelf, dat er met zijn bee nen blijkbaar niets gebeurd was. Zijn gelei der bleek echter, behalve eveneens aan het hoofd, ook aan een der beenen gewond te zijn- Politie stelt onderzoek in. Kort na het bekend worden van het onge val kwam ook de burgermeester van Diemen, mr. A. J. de Wolff, op de plaats van het ongeval, evenals de plaatselijke commandant der marchaussee met eenige manschappen. De meeste automobilisten, die op dit uur van den morgen de plaats van het ongeval pas seerden zagen wel den verwoesten wagen aan den kant van den weg staan, doch dit is voor de meeste gebruikers van dezen weg een zoo gewoon schouwspel dat zij doorre- Hedenmiddag te half drie heeft de particuliere secretaris van Prins Bernhard, jhr. Dedel, het volgend officieel communiqué betreffende den toestand van Z.K.H. verstrekt. 'A, den, zonder eenig idee wie de bestuurder van de vernielde auto was. De marchaussee- commandant nam den bestuurder van de zandauto, welke eigendom is van de aan nemingsmaatschappij N.V. „Terro", een voor loopig verhoor af, en liet de verschillende j sporen op den weg opmeten, terwijl ook de weinige omwonenden, die iets van de botsing hadden gezien of onmiddellijk daar na ter plaatse was, aan een vocrloopig ver hoor werden onderworpen- Hedenmorgen te half elf arriveerde H.M. de Koningin, vergezeld van freule Schimmel- penninck uit Den Haag, aan het Burgerzie kenhuis te Amsterdam. Zij werd hier ont vangen door den burgemeester van Amster dam, dr. W- de Vlugt, die den geneesheer directeur van het burgerziekenhuis, dr. S. C. M- Spoor, aan haar voorstelde. De Konin gin vroeg onmiddellijk naar den toestand van den prins en terwijl de geneesheer-directeur haar daaromtrent mededeelingen deed, be gaf zij zich naar de kamer van Prins Bern liard- H. M. vertoefde geruimen tijd aan het ziekbed van den Prins, die slapende was. Inmiddels had het gerucht omtrent het auto-ongeval van Z. K- H. als een loopend vuurtje de ronde gedaan door heel de stad. Vele honderden belangstellenden spoedden zich naar de omgeving van het Burgerzie kenhuis, waar de trottoirs zwart stonden van de menschen. Een sterke politiemacht was op de been om de naaste omgeving van het Burgerziekenhuis afgezet te houden. In het ziekenhuis waren voorts aanwezig de Amsterdamsche hoofdcommissaris van po litie, de heer H. J. Versteeg, en de commis saris van het bureau Linnaeusstraat, de heer Staal. Ook de adjudant van den Prins be gaf zich naar het ziekenhuis. De mede-inzittende, die eveneens gewond werd, is de hof jager van der Spek uit Soest dijk, die een knieschijf heeft gebroken en hoofdwonden opliep. De prins, die bij zijn volle bewustzijn was toen op den Muiderstraatweg dr. Balfoort als eerste van de geneesheeren uit Diemen arriveerde, had er op aangedrongen dat men hem naar Soestdijk zou brengen. De genees heeren vonden het echter beter hem eerst naar het zoo nabije Burgerziekenhuis in Amsterdam te vervoeren voor een nader on derzoek. Tijdens het bezoek van de Koningin arri veerde in het Burgerziekenhuis ook de pro- cureurgeneraal van het gerechtshof te Amsterdam, mr. A. baron van Harinxma thoe Slooten, en de officier van Justitie mr. dr. A. J. van Thiel. Allerwegen uit den lande wordt naar den toestand van den Prins geïnformeerd en de telefoon van het ziekenhuis staat niet stil. Te ruim half twaalf arriveerde de com missaris der Koningin in de provincie Noord- Holland mr. dr. A. baron Roëll aan het zie kenhuis om zich persoonlijk op de hoogte te stellen van den toestand van Prins Bernhard. De Koningin naar Soestdijk. Om half twaalf vertrok H. M. de Koningin weer, om zich te begeven naar het paleis Soestdijk, waar zij H. K. H. Prinses Juliana zou ontmoeten. Er gingen geruchten, dat de Prinses zich heden nog naar Amsterdam zou begeven, doch hieromtrent is niets met zekerheid be kend. Toen de Koninklijke auto de hekken, die het terrein van het ziekenhuis van den straatweg afsluiten, verliet, brachten de tal rijke omstanders aan H. M. een stillen groet. HM. is te 12.05 in gezelschap van freule Schimmelpenninck van der Oye op het paleis Soestdijk aangekomen, waar zij in de vesti bule door H.K.H. Prinses Juliana werd be groet. Bij het paleis Soestdijk stonden hedenmor gen kleine menschengroepjes, die het ongeluk van Prins Bernhard bespraken. Voor het overige was daar alles als van ouds. De prinselijke standaard woei rustig uit en de werklieden deden hun werk van allen dag aan d.e restauratie van den Baarnsche vleugel en de rijkspolitie hield de wacht aan beide paleispoorten. Op het moment, dat wij daar hedenmorgen aankwamen, naderde uit de richting Amster dam juist een der auto's van de rijkspolitie, die door knippersignalen de aandacht van de paleiswacht trachtte te trekken. Even werd het verkeer stopgezet en achter den wagen van de rijkspolitie reed een der Cadillacs van het paleis Soestdijk met den koninklijken standaard er op, de poort binnen. Het was H.M. de Koningin, die van een bezoek aan den gewonden prins in Amsterdam terug keerde en aan de Prinses verslag ging uit brengen. Het was aan de aandacht van de wachtenden niet ontgaan, wie daar passeer de. Eerbiedig zwijgend en groetend lieteU zij H.M. voorbijgaan. In het gebouw van den paleis-intendant hadden wij hedenmorgen een kort onderhoud met den beheerder van het paleis Soestdijk, Jhr. de Jonge van Zwijnsbergen. Wij troffen hem in de kamer van den adjudant-inten dant, den heer Schouten. Jhr. de Jonge was onmiddellijk bereid ons een en ander mede te deelen over de wijze, waarop het bericht aan H. K. H. was overgebracht. De bejaarde intendant was zeer onder den indruk van net gebeurde, al was hij verheugd over de gunstige berichten, die over de verwondin gen van den Prins waren meegedeeld. Hij vertelde, dat H. M. de Koningin naar Am sterdam zou terugkeeren en haar dochter te Soestdijk voortdurend op de hoogte zou hou den van den toestand. Het bericht van het ongeluk van Prins Bernhard bereikte Prinses Juliana op de volgende wijze_ De arts uit Diemen, die het eerst na het ongeluk bij den Prins kwam is bevriend met dr. J. S. Klein, arts te Baarn Hij heeft deze opgebeld, waarna het bericht door dr. Klein is doorgegeven aan den bur gemeester van Baarn, Jhr. Mr. G. C. J. van Reenen. Deze heeft de hofdame van H.K.H Prinses Juliana op de hoogte gesteld en via deze, die dagelijks met de Prinses pleegt om te gaan, is H. K. H. te weten gekomen dat haar gemaal een ongeluk was overkomen. Bij den aanvang hedenmiddag van de ver gadering van den Haagschen gemeenteraad, heeft de voorzitter burgemeester de Monchy de volgende woorden gesproken: Het zal den raadsleden vermoedelijk wel reeds bekend zijn, dat Z. K. H. Prins Bernhard hedenochtend aan de grens van Amsterdam een ernstig auto-ongeluk heeft gehad en met een lichte hersenschudding in een ziekeninrichting is opgenomen. Ik mag uw gewone agenda niet aan de orde stellen, alvorens van deze plaats, naar ik vertrouw uit uw aller naam, de hoop te heb ben uitgesproken, dat de Prins voor de Ko ninklijke Familie, aan welke hij zooveel zom N alias Pasja met zijn echt genoot e op wien te Cairo een aanslag - werd gepleegd. neschijn heeft gebracht en voor ons volk. dat hem reeds in zijn hart heeft opgenomen, gespaard moge olijven en spoedig, geheel hersteld, moge terugkeeren naar zijn vrouw, die in de komende gewichtige weken zijn bijzijn en zijn steun zoo noode zou missen. Ik moge u voorstellen, dat de raad in dezen geest telegrammen aan H. M. de Koningin en aan H. K. H. Prinses Juliana zende. De raad, die deze woorden staande aan hoorde, hechtte, nadat de telegrammen wa ren voorgelezen, zonder hoofdelijke stem ming hieraan zijn goedkeuring. Het telegram aan de H. M. de Koningin luidt: „De Raad der gemeente 's Gravenhage, met groot leedwezen vernomen hebbende van het ongeval, dat aan Z. K. H. Prins Bernhard is overgekomen, verzoeke uwer Majesteit wel te willen aanvaarden de eerbiedige verzekering van zijn oprechte deelneming in hare gevoe lens en bidt uwer Majesteit toe, dat Z. K. H. met Godes hulp door spoedig herstel gespaard moge blijven voor het Koninklijk Huis en het Nederlandsche Volk". Het telegram aan Prinses Juliana heeft den volgenden tekst: Met ontroering kennis genomen hebbende van het ongeval aan Z. K. H. Prins Bernhard overkomen, gevoelt de gemeenteraad van 'e Gravenhage, in vergadering bijeen, behoefte eerbiedig uiting te geven aan' zijn innigen wensch dat Z. K. H. met Gods hulp door spoe dig herstel gespaard moge blijven voor uwe Koninklijke Hoogheid en en het Koninklijk Huis der Nederlanden. Het bericht van het auto-ongeluk, dat aan Z. K. H. Prins Bernhard is overkomen, heeft hedenmorgen met een verbluffende snelheid door heel Amsterdam gecirculeerd. Eerst te gen het middaguur verschenen er extra edities van de dagbladen, die bij het publiek gretig aftrek vonden. Maar reeds uren daar voor deden in heel de stad allerlei wilde geruchten de ronde, die achteraf gelukkig slechts ten deele op waarheid bleken te be ruste:^ De redacties van de dagbladen wer den in de ichtenduren honderden malen op gebeld door belangstellende lezers, die om informaties vroegen. Op straat zag men de menschen in groepjese bij elkaar staan en in gedrukte stemming het nieuws bespreken. Maar het meest ontroerend was de belang stelling en de deelneming, die zich behalve tot Z K H. ook wendde tot H. M. de Konin gin en tot H- K. H. Prinses Juliana, wel bij het Burgerziekenhuis aan de Linnaeusstraat, waar menschen in dichte drommen de trottoirs bevolkten. Men sprak met gedempte stem over het voorgevallene en voortdurend wa ren aller blikken in gespannen aandacht ge richt op den hoofdingang van het ziekenhuis. Bij haar komst werd H. M. de Koningin niet met gejuich begroet maar met een enkel handgebaar, dat op even eenvoudige als har telijke wijze de groote deelneming van de Amsterdamsche burgerij vertolkte- H. M. de Koningin dankte met een vriendelijke bui ging voor deze blijken van aanhankelijkheid. Ook bij het vertrek van H. M. bepaalde het publiek zich ertoe de landsvrouwe een stillen en welgemeenden groet te brengen. Geduren de heel den dag bleef rond het Burger ziekenhuis een groote belangstelling be staan. Het Burgerziekenhuis, waar thans Z. K. H_ Prins Bernhard, wordt verpleegd, is een par ticuliere neutrale ziekenverplegingsinstelling, die in 1879 werd gesticht. Het is een groot en blijkbaar uit ruimen beurs gebouwde in stelling, die uiterlijk alle kenmerken draagt van de weinig karakteristieke architectuur der tachtiger jaren. Inwendig echter is het ziekenhuis uitste kend geoutilleerd en hebben alle moderne uitvindingen er toepassing gevonden. Het zie kenhuis bevat 140 bedden en geniet in Am sterdam een zeer goede reputatie. Genees heerdirecteur van het ziekenhuis is dr. S. C. M. Spoor, directrice zuster A A. Weijtlandt. Dat Z K. H. en zijn metgezel juist naar dit ziekenhuis zijn vervoerd vindt zijn oorzaak hierin, dat het Burgerziekenhuis gelegen aan de Linnaeusstraat nabij een spoorwegover gang, zich het dichtst bevindt bij de plaats waar het ongeluk is gebeurd. Het is dan ook gebruikelijk ,dat slachtoffers van verkeers ongevallen op den Muiderstraatweg altijd naar dit ziekenhuis worden overgebracht.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1937 | | pagina 1