h WOENSDAG 8 DECEMBER 1937 ONTDEK UW STAD' Van een pienteren jongen bezoeker. POSTDUIVENVEREENIGING „DE ZUIDERSTER". bureau voor beroepskeuze. ROTTERDAMSCHE KEGELBOND NIEUWE ROTTEBDAMSCHE SCHAAK- VEREENIGING. ROTTERDAMSCHE SCHAAKBOND. ROTTERDAMSCHE RECHTBANK. I A-v - -w s.s. STATENDAM. NIEUWJAARSCORRESPONDENTIE. BURGERLIJKE STAND. MAASSLUIS. SCHIEBROEK. LOOP DER BEVOLKING. VLAARDINGEN. ROTTERDAMSCH KAMERORKEST. PIETER JANSZ. SAENREDAM. marathon-dans. SARA SCUDERI VIERT AFSCHEID. ROTTERDAMSCHE KUNSTKRING. HET ZE PP ARONI-KW ARTE T. Met zijn. vader en zijn vriendje liep hij rond op de tentoonstelling: Bob, een jonge tje met een paar schrandere kijkers- Ijverig gebruikten de kereltjes de lichtknopjes van de achttien bedrijvenkaarten, waardoor ze kregen te zien, hoeveel menschen er werken in de metaalnijverheid, de confectiefabrie ken, de chemische industrie en nog veel meer. En als ze die geleerde woorden niet begrepen, konden ze op een ander knopje drukken en zien, wat er in die bedrijven vervaardigd wordt- En dan begrepen ze 't wèL Toen was een draaischijf aan de beurt. Hoeveel bananen worden er jaarlijks in Ne derland ingevoerd en welk deel daarvan komt via de Rotterdamsche haven Tjonge, kijk eens: bijna alle bananen! Volgende vakje: de zuidvruchten. Welk deel komt ons land binnen over Rotterdam Ruim de helft! Je kunt het aan 't ingevulde vakje zien èn aan de cijfers. Maarhoe kan dat 81-000 ton is toch niet ruim de helft van 342.000 ton Even vragen aan dien jongen meneer. De jonge meneer zag in, dat Bob gelijk moest hebben en haalde den leider. Die deed een greep in het archief, vergeleek even en.warempel! Toch nog een abuisje aan de controle ontsnapt! Vlug een 1 geplakt over de 3 en de zaak was in orde. En Bob, die intusschen verdwenen was, kreeg een briefje thuis met een pluim en twee toe gangskaartjes, om nog eens terug te kunnen komen naar Ontdekt Uw Stad" aan den Schiedamschesingel, waar Dinsdagavond het aantal bezoekers steeg tot ruim 1400. Geslaagde tentoonstelling. Ook de Postdiuivenvereeniging „De Zuider ster" heeft een geslaagde tentoonstelling ge houden, waarop niet minder dan 115 vogels waren ingezonden, in 13 verschillende klassen. De keurmeester, de heer C. van Pelt, wende de volgende bekroningen toe: Jonge duiven tot 100 K.M.: 1. W. Bons, 2. Z.E.V. en E.V. J. B Sneepels Jonge doffers tot 100 K.M.: 1 en 4 P. v. d. Linden, 2. J. P. Tram en Zn., 3 J. B. Snee pels, Z.E.V. C. Lodder, E.V. K. van Santen. Jonge duiven boven 100 K.M.: 1 J. P. Tram en Zn., 2 en E.V. J. B. Sneepels, Z.E.V. K. van Santen. Jonge doffers boven 100 K.M: 1 en Z.E.V. J. P. Tram, 2 J. B. Sneepels, 3. en E.V. J. v. Vliet. Oude duiven tot 100 K.M: 1 B. J. Horstink Z.E.V. J. B. Sneepels, E.V. A. Lagendijk Oude doffers tot 100 K.M.: 1 J. B. Sneepels 2 en E.V. W. Bons, Z.E.V. C. Loder. Oude duiven van 100 tot 300 K.M.: 1 W. Bons, 2 J. B. Sneepels, Z.E.V. J. Tramp en Zn., E.V. B. Horstink E.V. A. Lagendijk. (Jude doffers van 100 tot 300 K.M.: 1 B. J. Horstink, 2 J. P. Trum en Zn., E.V. J. B. Sneepels. Oude duiven van 300 tot 600 K.M.: 1 W. Bons, 2 J. P. Trom en Zn., Z.E.V. C. Lodder E.V. J. B. Sneepels. Oude doffers van 300 tot 600 K.M.: 1 en E.V. W. Bons, 2 Z.É.V. en E.V. C. Lodder Oude duiven boven 600 K.M.1 J B. Snee pels, 2. W. Bons, Z.E.V. J. P. Tram en Zn., E.V. K. v Santen Oude doffers boven 600 K.M.; 1 en E.V. J. B. Sneepels, 2. J. P. Trum en Zn., Z.E.V. K. v. Santen, E.V C. Lodder. Laat broed 1937 1 C. Lodder, 2 en Z.E.V. J. P. Tram en Zn., E.V. J. B. Sneepels Schoonste van het geheel J B. Sneepels. Gedurende de maand November werd het bureau bezocht door 159 jongens.en 29 meis jes, w.o. resp. 91 en 23 nieuw ingeschreve nen. Voorts werd ten behoeve van 32 jongens en 2 meisjes een medisch-psycho-technisch onderzoek ingesteld en werden aan 47 jon gens en 15 meisjes beroepsadviezen en aan 37 jongens en 6 meisjes studieadviezen ver strekt. Het bureau is gevestigd in het Oude Raad huis, Hoogstraat 239 en dagelijks geopend van 1 tot 2li uur (behalve Zaterdags) en Dinsdags- en Donderdagsavonds van 68 uur. De jaarvergadering werd door den voorzitter, dei; heer Van der Graaf geopend met het me- moreeren van het verscheiden van diverse leden, waaronder vooral de heer Schregel, lid van verdienste en oud-penningmeester. Als mededeeling werd de aandacht gevraagd voor het schriftelijk inzenden van inschrijvingen, want in de toekomst worden mondelinge ter zijde gelegd. De notulen der vorige vergadering werden goedgekeurd. Het jaarverslag van den secretaris had een algemeene instemming en getuigde van een den penningmeester en de begrooting werden opgewekt kegelleven. Verantwoording van onveranderd goedgekeurd. Het dagelijksch bestuur werd gekozen met lesp. de heeren van der Graaf als voorzitter, H. Scheffer als secretaris en I. Walg als pen ningmeester. Voor de vier overige bestuurs- plaatsen werden gekozen de heeren Schotel, van Gelder, Wolf en van Meel. Als kascommis- sarissen werden gekozen Ph. Scheffer, Schiks en de Willigen. Een voorstel den rondgang te vervangen door een competitie zal door het bestuur in studie genomen worden en zoo spoedig mogelijk zul len in een speciale vergadering voorstellen ge daan worden. Verder werd de beer G. van der Schouw op voorstel van het bestuur bij acclamatie tot lid van Verdienste benoemd. De rondvraag was zeer geanimeerd en te ca. 12 uur werd de vergadering gesloten. Tn de hoofdgroepen van den eindwedstrijd der Nieuwe Rotterdamsche Schaakvereeniging werden gisteravond alle partijen onderbroken. Slechts in één partij is een beslissing te voor spellen. Goris staat op verlies tegen dr. Bergsma. Mevr. Roodzand heeft nog een gelijk spel tegen Haalebos en Van der Tol staat iets beter tegen Wechselman. De uitslagen in de overige groepen luiden De Kwant 10 Levin; Muuyssen 1—0 Groos- jrhan; Mannee Jr. 01 Jeene; Rieff 01 Van Schie; Mol 10 Dijksterhuis; Ólsen 10 Spitse. Voor de hoofdklasse competitie van den R.S.B. vond gisteravond in de Nieuwe Rotterdamsche Séhaakverceniging de ontmoeting plaats tus- schen het tweede tiental van deze vereeniglng en het eerste tiental van de schaakclub Spangen. De voorloopige uitslag luidt 3%3%, maar de definitieve uitslag zal na arbitrage der verdaagde partijen wel 5%4Va ten gunste van de Nwe Eo'.erdamsche Schaakvereeniging worden. Zitting van 6 December. Uitspraken. De rechtbank heeft veroordeeld: C. v. d. V., 21 jaar, werkster, wegens op lichting zij had winkeliers te Vlaardingen en Hillegersberg opgelicht voor doosjes siga ren en een winkelierster te Hillegersberg voor een theemuts tot 1 jaar gevangenisstraf, doch voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. C. P. A. H. v. d. D., 29 jaar, bakker, reci divist, wegens diefstal van een fiets, tot 6 maanden gevangenisstraf. A. V., 25 jaar, scheepsblokmaker te Krim pen a/d Lek, wegens het aan zijn onvoorzich tig rijden te wijten hebben, dat de voetganger H. J. Nieirwerthuyzen te Hoek van Holland door de door hèfn bestuurde auto werd aan- en omvergereden, met het gevolg, dat deze lichamelijk letsel had bekomen en wegens het doorrijden na het veroorzaken van de aanrijding tot 2 maanden gevangenisstraf en ontzegging van de bevoegdheid om motor rijtuigen te besturen voor den tjjd van 1 jaar, met toewijzing van de civiele vordering ten bedrage van 72. In de zaak van O. O., 26 jaar, gedetineerd, en L. P., 20 jaar, beiden los-werkman te Overschie, die terechtgestaan hadden ter zake van diefstal van eenige konijnen, heeft de rechtbank een onderzoek gelast naar de reelasseeringsmogelrjkheid van verdachte P. en in verband daarmee het vonnis aangehou den. M. C. van H., 21 jaar, dienstbode, gedeti neerd, wegens diefstal van een bankbiljet van 25 en een van 10 uit de portefeuille van den procuratiehouder E. J. Friederichs, bij wiens ouders verdachte in dienst was, tot een gevangenisstraf van 6 maanden, doch voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. A. M-, 32 jaar, koopman, gedetineerd, we gens heling deze verdachte had van de dienstbode het gestolen geld als geschenk aangenomen, wetende op welke manier zij dit verkregen had tot een gevangenisstraf van 1 jaar. J. C. S., 60 jaar, monteur en recidivist, wegens verduistering van boeken, welke hjj in verscheidene leesbibliotheken ter lezing had gehuurd, tot 1 maand gevangenisstraf. T. J. S., 45 jaar, vleeschhouwer te Schie dam, wegens het aan zijn onvoorzichtig rijden te wijten hebben, dat de door hem bestuurde auto op den Pieter de Hoochweg in botsing was gekomen met een. door L. van Dienst bestuurde motorfiets, die van rechts kwam en dus voorrang had, waarbij Dienst was gevallen en een gebroken enkel had bekomen, tot 1 maand hechtenis, voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar en onder de bijzon dere voorwaarde, dat verdachte binnen den proeftijd een bedrag van 450 aan schade vergoeding betaalt aan L. v. Dienst. H. J., 24 jaar, boerenarbeider te Arnhem, gedetineerd, wegens diefstal van een fiets, tot 4 maanden gevangenisstraf, met aftrek van het voorarrest. J. W., 22 jaar, zonder beroep, gedetineerd, wegens heling deze verdachte had de door J. gestolen fiets naar een opkooper gebracht tot 4 maanden gevangenistraf, met aftrek van het voorarrest. J. v. d. B., 52 jaar, koopman, recidivist en gedetineerd, wegens heling verdachte had de fiets gekocht tot 1 jaar en zes maan den gevangenistraf met aftrek van het voor arrest. 5>' vX f Sag Gisteren werd in de Groote Kerk te Breda de grafkelder der Nassauers geopend. De autoriteiten op weg mar het kerkgebouw. Op den voorgrond: burgemeester van Slobbe, links gen.-majoor b. d. Hardeman, in t midden met bolhoed dr. Japikse, voorts de heeren Hornix, dr. Hermans en baron van Lawick. (Foto Dbl. v. N. Brab. en Zeel.) N.V. PIET VAN REEUWIJK. Uitgifte van f 100.000 nieuwe aandeelen a pari. 1 De directie der N. V. Piet van Reeuwijk deelt mede, dat in verband met het besluit, genomen in de gisteren gehouden algemeene vergadering van aandeelhouders (zie ons avondblad van gis teren) thans de inschrijving openstaat op de uitgifte van 100 nieuwe gewone aandeelen van 1000, nominaal tot den koers van 100 voor het eerst ten volle deelende in de winst over het boekjaar 1938. De inschrijving op deze uitgifte is uitsluitend ten kantore der Vennootschap te Rotterdam opengesteld tot uiterlijk 17 December a.s. De storting moet geschieden uiterlijk op 24 December 1937, ten kantore der Vennootschap. Houders van gewone of preferente aandeelen kunnen recht van voorkeur op deze stukken uitoefenen, met dien verstande, dat vijf oude gewone en/of preferente aandeelen van f 1000 nom. recht van voorkeur geven op een nieuw gewoon aandeel van 1000. Het s.s. Statendam van de Holland Ameri ka Lyn vertrok hedennacht van Rotterdam naar New-York met 58 kajuitspassagiers, 124 passagiers toeristenklas en 78 passagiers derde klas. De Directeur van het Postkantoor alhier maakt bekend, dat om de hieronder vermelde bestem mingen vóór 1 Januari 1938 te bereiken, de correspondentie uiterlijk op de daarachter ver melde tijdstippen ten hoofdpostkantore alhier moet worden ter post bezorgd: Argentinië (Buenos Aires) gewone mail 11 Dec. 20.30 uur; luchtpost 25 Dec. 9.00 uur1). Australië (Melbourne, Sydney, Freemantle, Adelaide, Darwin, Brisbane, Perth) luchtpost 18 Dec. 1.30 uur3). Birma (Rangoon) gewone mail 9 Dec. 13.30 uur, luchtpost 25 Dec. 1.30 uur3). Brazilië (Rio Janeiro, Santos) gewone mail 16 Dec. 17.00 uur, idem (Bahia, Pernambuco) gewone mail 19 Dec. 10.000 uur; idem (Bahia, Rio Janeiro, Florianopolis) luchtpost 25 Dec. 9.00 uur1); idem (Natal, Pernambuco) luchtpost 29 Dec. 8.40 uur'1) Britsch-Indië (Bombay) gewone mail 17 Dec. 11.30 uur; idem (Madras) luchtpost 23 Dec. 1.30 uur3); Idem (Bombay, Calcutta) luchtpost 25 Dec. 1.30 uur3); idem (Karachi) 28 Dec. 1.30 uur 3). Canada (Montreal) gewone mail 21 Dec. 20.30 uur. Ceylon (Colombo) gewone mail 10 Dec. 11.30 uur; luchtpost 23 Dec. 1.30 uur3). China (Shanghai) gewone mail 13 Dec. 17.00 uut^; idem (Kanton) via Penang luchtpost Si 5ec- 130 uur3; idem via Bangkok luchtpost 23 Dec. 1.30 uur3). Cuba (Havana gewone mail 20 Dec. 20.30 uur; luchtpost 21 Dec. 20.30 uur; luchtpost 22 Dec. 8.40 uur2) Curagao (Willemstad) gewone mail 10 Dec. 1.30 uur; luchtpost 22 Dec. 8.40 uur2). Egypte (Alexandria) gewone mail 25 Dec. 4.00 uur; luchtpost 30 Dec. 1.30 uur3). Irak (Mesopotamië) (Bagdad) gewone mail 24 Dec. 1.30 uur; idem (Bagdad, Basra) lucht post 28 Dec. 1.30 uur3). Japan (Tokio) gewone mail 13 Dec. 17.00 uur. Mexico-Stad) gewone mail 17 Dec. 20.30 uur; luchtpost 21 Dec. 20.30 uur. Nederl.-Indië (Sabang, Belawan, Batavia) ge wone mail 9 Dec. 14.00 (landmail)idem (Band- jermasin, Balikpapan, Tarakan) luchtpost 18 Dec. 1.30 uur3); idem (Makassar) luchtpost 21 Dec. 1.30 uur 3)idem (Medan, Palembang, Batavia, Bandoeng, Soerabaja) luchtpost 25 Dec. 1.30 uur3). Palestina (Jerusalem) gewone mail 25 Dec. 4.00 uur; idem (Lydda) luchtpost 28 Dec. 1.30 uura). Siam (Bangkok) luchtpost 25 Dec. 1.30 uur3). Malaya (Penang, Singapore) gewone mail 9D ec. 14.00 uur; luchtpost 25 Dec. 1.30 uur-). Suriname (Paramaribo) zeepost en gewone mail 10 Dec. 1.30 uur; luchtpost 22 Dcc. 8.40 uur3) Syrië (Beyrouth) gewone mail 25 Dec. 21.00 uur; luchtpost 29 Dec. 1.30 uur3). Uruguay (Montevideo) gewone mail 11 Dec. 20.30 uur; luchtpost 25 Dec. 9.00 uur1). Vereenigde Staten van Amerika (N.-York) gewone mail 21 Dec. 20.30 uur. Zuid-Afrika (Kaapstad) gewone mail 10 Dec. 9.30 uur; luchtpost 21 Dee. 1.30 uur3). Zuid-Afrika (Durban, Johannesburg) lucht post 25 Dec. 1.30 uur3). Aangften van 7 Devember 1937. BEVALLEN: P. H. Breeuwer geb. Pons d. M. v. Bodengraven geb. v. Dijk z. A. A. Meulenbroek geb. Wessing d. J. v. d. Bijl geb. Kooimans z. M. J. C. T. Pot geb. Pad berg d. J. Carrier geb. Nederlof d. H. H. v. d. Schee geb. Serier z. W. C. Sturrus geb. de Kreek z. A. v. Niedek geb. Both z. A. de Pater geb. Ruis d. A. H. A. J. Steverink geb. v. d. Wal z. E. M. v. Hees geb. v. Apperloo z. L. Andriese geb. de Z'A'arr, z. M. W. v. Eersel geb. Wielhouwer z. A. Rotteveel geb. Muller z. G. J. L. Visser geb. Bröker d. M. v. Hoek geb. Blotkland 7. G. Termaten geb. Bleij z. G. Quist geb. v. d. Graaf z. C. v. Kleef geb. de Leeuw z. A. C. de Groot geb. v. d. Horst z. S. Schuller geb. v. Zijl z. C. v. Dijk geb. v. Zuilekom z. A. Sanders geb. Droomer z. A. Dwars- waard geb. Rtjsdijk d. M. Erkelens geb. v. d. Heerilc z. J. H. v. Breugel geb. St. Nico- laas z. A. E. Lootje geb. Willemsen z. J. Plugers geb. Goosen z. J. v. d. Berge geb. de Bruin z. M. A. Groot geb. Arnold d. L. L. M. 5. Gerla geb. Reiche z. OVERLEDEN: A. v. d. Elzen d. 13 j. M. Holleman wede. v. J. Rombout 75 j. R. A. Haagens wede. v. A. J. Haegens 68 j. T. Bot wede. v. B. Visser 81 j. W. H. Riiter wedr. v. M. M. v. d. Klein 88 j. J. Dripper m. van L. W. M. v. d. Borgth 79 j. P. K. Bogerman ongeh. 77 j. M. Engelman m. van M. J. Klet)- w-eg 65 j. A. L. W. Ginter m. van J. Vilijn 41 j. FR. Peuker wede. v. N. W. J.-Kruijne 60 j. W. Bartelmes wedr. van M. C. Tielen 65 j. S. P. W. Kokx vr. v. M. Cohen 70 j. X. Verberk wedr. van N. Groen 79 j. N. v. d. Graaf m. van A. Pleit 72 j. J. de Boer wede. v. L. Roos 82 j. E .M. Vermaas wede. v. L. Blok 75 j. L. Zevenbergen wede. v. A. Lagendijk 61 3) Per luchtdienst FrankrijkZuid-Amerika. -) Per luchtdienst DuitschlandZuid-Amerika. 3) Per luchtdienst AmsterdamBandoeng. 4) Met vertraging moet rekening worden ge houden. De overtochtsduur is berekend tot de plaat sen achter de landen vermeld. Voor verder ge legen bestemmingen is in het algemeen verzen ding met een vroegere gelegenheid gewenscht. De verzending per luchtpost is alleen aange geven voor zoover de uitwisseling van lucht postcorrespondentie later kan plaats vinden dan op de voor de gewone mail vermelde data. NIEUW STADHUIS, i In de Dinsdagavond gehouden raadsverga dering besloot de raad tot dien bouw van een nieuw raadihuis. Met dit besluit is een sedert lang gekoesterde wensch van het igemeientebe stuur in vervulling gegaan. Het tegenwoor dige raadhuis voldoet reeds sinds langen tijd niet meer aan de daarvoor te stellen eischen, zoodat vervanging dringend »e- wiensdht werd. Het raadhuis zal word es Se- bouwd op een terrein nabij de kom der haven, begrensd door den Zuiddijk en dé Taanstraat, waartoe de thans staande woonhuien van de resp. eigenaren zijn aangekocht. Een beter geschikt en meer centraal gelegen punt zal stellig niet te vinden zijn. De kosten van aan koop van de af te breken panden, waaronder ook is begrepen het Vereenigingsgebouw en het bekende hotel „De,Moriaan", zullen bedra gten 40.500. Met één eigenaar kon omtrent dien aankoop geen overeenstemming worden bereikt, zoodat te dien opzichte den weg der onteigening zal worden gevolgd. De kosten van den bouw zullen geheel worden bestreden uiit den gewonen dienst en wel uit de te ver wachten overschotten van de rekeningen over de dienstjaren 1937, 1938 en 1939, bedragende pl.m. 200.000, zoodat verzwaring dér vaste lasten achterwege kan blijven. Het ligt in de bedoeling in het nieuw te bouwen raadhuis naast de secretarie ook den dienst der steun- verleening, de politie en den dienst van ge meentewerken onder te brengen, een centra lisatie, welke een belangrijke hesparing met Zich brengt. Met voorstel van B. en W. vond bij den raad algeheele instemming en werd, naddt aan B. en W. voor hun voorbereidende werk zaamheden en den financieelen opzet hulde was toegebracht, zonder hoofdelijke stem ming aanvaard. Op l November stonden in de registers van den burgerlijken stand 6922 inwoners ingeschreven. Gedurende de maand Novem ber vestigden zich hier 97 personen terwijl het aantal geboorten 11 bedroeg. Vertrokken zijn 115 personen terwijl 3 personen zijn overleden. Per saldo verminderde de bevol king met 10 personen zoodat deze op 1 Dec. j-1. bestond uit 6912 inwoners. ,T M&. DE BEGROOTINGSDEBATTEN. Dinsdagavond vergaderde de Raad dezer gemeente onder voorzitterschap van den Bur gemeester. Begonen werd nu met behandeling der gemeente begrooting 1938. Algemeene Beschouwingen. Vtoor die Algemeene Beschouwingen was het eerst het woord aan den heer T. de Bruin <S. D. A. P.) die zich verheugde over de tij dige indiening der begrooting en het sluitend zijn der begrooting, terwijl hij voorts dank bracht aan B. en W. voor het gevoerde beleid, Wat zullen B. en W. thans doen? vraagt spr Zij stellen voor het plaatsen van de gemeente in een hoogere klas voor de gemeentefonds belasting, waardoor deze belasting eenigszuis verlaagd wordt. Liever had spr. gezien verla ging der personeele belasting. Spr. verheugt zich over verschillende voorstellen van B. en W. doch er blijven eischen die spr. dringend noodzakelijk acht zooals de weg langs het Vulcaanterrein, waardoor het verkeer bij de viaduct. Binnensingel zeer ontlast zal worden. Spr. zal een voorstel indienen om in 1938 den bedoelden weg aan te leggen. Wat betreft het stichten van een bad- en zweminrichting in de z.g. Sahara vraagt spr. hoe het hiermede staat. De plannen wijzigen nog voortdurend. Dit kan niet doorgaan. Spoedig moet men dus tot een beslissing komen. Spr. vraagt waar. voor de 15.000 voor de luchtbescherming be stemd zijn.. Wat betreft het onderwijs zou spr. gaarne zlien, dat B. en W. blijven aandringen op een subsidie van 17 per leerling voor het Bewaarschoolonderwijs. Spr. dringt verder aan op bouwrijp maken van meer gronden in den Vettenoordschen polder. Voor den grond aan den Groeneweg zou spr. gaarne zién eens- gezinswoningen, zooals deze te Vlaard.-Am- bacht worden gebouwd, dit zal zeker de vlucht naar Vlaard. Ambacht tegenhouden. Als B. en W. geen bepaalde bestemming kunnen geven voor de 15.000 voor luchtbescherming, zal spr. zich hiertegen verklaren, hij voelt mets voor geheime posten. Gaarne had spr. ook een andere financieele verhouding tusscben Rijk en Gemeenten, wat betreft de Armenzorg. Spr. vraagt of er geen maatregelen genomen kunnen worden, om hierin verandering te krij gen, dat Armenzorg in de toekomst Rijkszorg zial zijn. De heer Bagdhus (C. H.) komt na een woord van dank aan B. en W. allereerst op het vraagstuk annexatie der gemeente Vlaar- (ünger-Ambacht. Spr. acht dit vraagstuk niet zoo eenvoudig en als in 1938 dit aan de orde komt, zal er veel van B. en W. en van den Raad gevraagd worden. Vooral het geldende woningtype in Vlaard. Ambacht trekt velen, waaronidler ook inwoners dezer gemeente. Dein Grooten Vettenoordsche Polder acht spr. voor deze woningen niet geschikt, de grond is te duur. De koopprijzen van erfpachtsgronaen wtil spr. gebracht zien op 20 maal de erfpachts. prijs. Spr. zou gaarne zien, dat de subsidie voor het Bewaarschoolonderwijs op ƒ14,50 gehand haafd kon blijven. Spr. juichte de maatrege len toe om meer toezicht te houden in het Hof, vooral op Zondag zou spr. meer toe zicht wenschen. Het is voor velen, alcius spr. een teleurstelling, dat op de begrooting geen post staat voor stichting bad_ en zweminrich ting. Me stemming betreffende (het geanengd zweimmien heeft hierin toch géén stagnatie' gebracht, vraagt spr. Hij hoopt verder, dat het B. en W. mag gelukken met Rotterdam tot overeenstemming te komen omtrent ver laging van den waterprijs. De heer Borsboom (C. D. UJ staat op het standpunt, dat werklooztenzorg Rijkszorg is. In dit verband juichte spr. da herclassifica tie voor de gemeentefondsbelastingen. Gaar ne zag spr. ook verlaging van den waterprijs. Hij is voorstander van schoolvoeding. Spr. be treurde de verlaging van de subsidie vooir het bewaarschoolonderwijs. De heer Bot (C. H.) brengt dank aan den betrokken wethouder voor de wijze, waarop hij de inzameling voor K. S. D.-fonds heeft ge regeld, waardoor dit een groot succes werd. Spjr. vermoedt dat B. en W. te optimistisch zijn wat betreft annexatie van Vlaard. Am bacht. De heer Reij 'B- K.) zegt, dat hij zijn Drie eerste uitvoeringen in Nederland. De dirigent van het Rotterdamsoh Kamer orkest, de heer Hoogenbergh, weet steeds wat nieuws te vinden en dank zijn speurzin hebben we al heel wat muziek gehoord, wel ke anders voor ons verborgen zou zijn geble ven. Ook nu weer stonden drie noviteiten voor Nederland op het program: „Sinfonia" van Vivaldi, „Concert voor violoncel" van Pergolesi in een orkestbewerking van van Isterdaelen „Suite voor fluit en kameror kest" van den in Nederland wonenden Bel gischen componist Oscar van Hemel. Verder bevatte 't program nog „Serenata Nottur- na" voor kleine orkesten van Mozart en een herhaling van Bartoks Muziek voor snaren instrumenten, slagwerk en celesta- Het was een goede gedachte. Bartoks werk nog eens ten gehoore te brengen en nu ongetwijfeld in een nog meer verzorgde en begrepen reproductie. Bij deze hernieuwde uitvoering zijn de schoonheden van dit opus nog beter en vollediger naar voren geko men. De eerste indruk van een geinspireerd en bijzonder werk is er in hooge mate door versterkt. Het tweede deel „Allegro" leek ons ook nu het zwakste deel van deze oompositie en viel sterk af tegen het prachtige „Adagio" en het hartstochtelijk bewogen slotdeel „Alle gro Molto". Dirigent en orkestleden bewezen bij deze tweede uitvoering met het werk beter vertrouwd te zijn geraakt en het gees telijk sterker in zich te hebben opgenomen. Voor de reproductie dan ook alle lof. Van de overige werken van het program was de vertolking van Mozarts „Senenata Nottuma"(bij gedempt licht uitgevoerd) wel mede een der hoogtepunten van 't con cert. Hier was een welverzorgd, rank gescha keerd en klankvol orkest spel, waardoor de ze heerlijke, blije Mozartmuziek zoo goed en stijlvol tot haar recht kwam. Het strijkkwar tet (1ste en 2de viool, alt en contrabas) waaruit een der twee kleine orkesten was samengesteld gaf vooral veel schoons te ge nieten in voordracht, sentiment en techni sche afwerking. De cellist Cornells Preuyt speelde Pergo- lesi's celloconcert rustig en muzikaal en liet de zangerige cantilenen zeer mooi klin ken. Zijn toon is van een bijzondere sonori teit en gevoeligheid en in de technische af werking is veel te loven en al moet zijn voor dracht nog aan distinctie en fijner frazee- ring winnen. Er is een goede kern op te merken en te waardeeren, maar zijn spel zit nog wat te veel „in de grondverf". Van Hemels suite voor fluit werd gespeeld door Jac. Luyendijk, die in de momenten, dat hij zicf "Wn geven, zijn goede kwalitei ten als fluitist demonstreerde. Het werk zelf laat zich, als men door het wat stroeve eer ste deel heen is, aangenaam hooren. Het lijkt ons wat onevenwichtig; naast weinig spre kende deelen wordt men plotseling verrast door momenten van warme muzikaliteit en sterke expressiviteit- Sstemming weet deze componist te wekken en de orkestkleuren weet hij met smaak aan te brengen. Aan het „Tempo di Habanera" geeft de pittige en wisselende rhythmiek een zeer bijzonder cachet. Hij schrijft in elk geval muziek wel ke getuigt van oorspronkelijkheid. Het was weer een avond, waarnaar de vele toehoorders met aandacht hebben ge luisterd en zeker ook van hebben genoten. En al mocht dan alle muziek, welke gespeeld werd, niet in de uiterste perfectie zijn uit gevoerd, er was weer zeer veel te loven. En zeker moet men respect hebben voor de studielust en werkkracht van dirigent en or kestleden, om steeds weer op elk concert met een geheel nieuw en bijzonder program voor den dag te komen. G. Een tentoonstelling in Let Museum Boymans te Rotterdam. Naar wij vernemen zal er met Kerstmis en gedurende de maand Januari 1938 in het Museum Boymans een tentoonstelling worden gehouden van schilderijen en teekeningen van den fijnen en zeldzamën schilder Pieter Jansz. Saenredam (1597—1665). Reeds is uit binnen- en buitenland belang rijke medewerking verkregen. Nog altijd blijft het fameuze voordracht nummer van mevr. Charlotte Kohier volle za len trekken. Het begint waarlijk iets te lijken op 'n marathondans van den „Marathondans", gezien mede uit een oogpunt van physieke praestatie der kunstenares. Voor a.s. Zondag staat wjj herinneren er nog eens aan alweer in Rotterdam de zooveelste reprise op 't program. De matinée in den Grooten Schouwburg is voor „Mara thondans" gereserveerd. Het zal wel niemand ontgaan, dat zoo ooit dan in onzen tijd, het algemeen welzijn het bestaan en den krachtigen bloei vordert van Katholieke Hoogescholen. Benedictus XV aan het Hoogw. Episcopaat van Nederland. Het afscheidsconcert te Rotterdam. Op het concert, dat Donderdagavond in den Grooten Schouwburg zal worden gegeven, zal Sara Scuderi o.a. zingen de aria „La mamma morta" uit Andrea Chénier, een aria uit La Wally, verder, tezamen met Lo Giudice, Mar- chi en Chiorboli het beroemde kwartet uit Puccini's La Bohème en tezamen met Lo Giudice het duet uit Andrea Chénier. Verder vermeldt het programma een duet uit La Gioconda, te zingen door Lo Giudice, .een aria uit Mignon door Grosso, Otello door Marchi, L'Ebreo en Don Carlos door eimar, etc Het concert staat onder muzikale leiding van Maestro Gino Bianchi Rosa. Wij vernemen nog, dat als bijzondere attrac tie aan alle bezoekers het gedenkboek van het 40-jarig jubilé der opera zal worden uitgereikt. Gastvoorstellingen van Butterfly met Toshiko Hasegawa. Kaar men ons mededeelt, zal bij de Italiaan- sche Opera vopr eenige gastvoorstellingen optreden de beroemde Japansche zangeres Toshiko Hasegawa, die in Puccini's Butterfly de titelrol zal vertolken. Toshiko Hasegawa is een nog zeer jeugdige zangeres, die alle kwaliteiten in zich vereenigt om aan de typische Cio Cio San-figuur dié uitbeelding te geven, welke deze behoeft, In verband met het naderend einde van het Italiaansche Opera-seizoen zal zij in elk der drie groote steden slechts één maal kunnen optreden. De Rotterdamsohe Kunstkring kondigt voor Woensdag 15 December een piano avond aan van Willem Andriessen. Op het programma staat o.a. de suite „Gaspard de la Nuit" van Ravel. De Kersttentoonstelling zal gewijd zijn aan ouide schilderijen uit het bezit van den kunsthandel P. de Boer te Amsterdam. Het Hollandsche Zepparoni-kwartet, dat a.s. Zaterdag 11 December om 20 uur in de Nutszaal te Rotterdam zijn eersten kamer muziekavond zal geven onder de auspiciën van de concertdirectie dr. G. de Koos, zal dien avond ten gehoore brengen: Kwartet op. 33 no. 1 in B kl. t.; Mozart G dur K. V. 387 en tot besluit op veelvuldig verzoek het A moll kwartet (1912) van Milhaud. stem voor goed- of niet-goedkeuring der be grooting nog niet Iheeft bepaald. Het (heeft spr. onaangenaam getroffen, dat er door B. en W. in 1937 weer 3 personen benoemd zijn in vasten dienst, die volgens hiem niet meer in aanmerking konden ko men. Aan de hand van verschillende cijfera toonde spr. aan den grooten achterstand van Katholieken in gemeentedienst. Spr. hoopte, dat hierin verandering zal komen. Spr. ver. heugde zich over verhooging van den ko- lenbijslag en brengt hulde aan Minister Rom- me voor de genomen maatregelen om die werkloozen te helpen en hiervoor een beroep deed op de Christelijke liefdadigheid. Spr. ziet met belangstelling de grenswijziging met Vlaardiinger-Ambadht tegemoet. Spr. vroeg, of er geen verschillende factor moest wezen voor indusrieën en particulieren voor de straten- en wegenbelasting. Als er één urgent punt op uitvoering wacht, dan is het die door braak naar het Westen. Spr. is er tegen, dat pas met de voorbereidende maatregelen wordt begonnen na goedkeuring der begrooting 1938. Spr. wil poo spoedig mogelijk trachten perceelen aan te kcjopen behoudens goed keuring der begrooting. Spr. zou gaarne uit breiding zien van het aantal rijwielagentlen des nachts. Spr. vraagt, of de grond aan den Groeneweg wel geschikt is om bebouwd te worden zonder dat er geheid is. De heer Clements (A. R-> wees er op, dat van een 'groote daling van het werkloozen. cjjfer nog niet gesproken kan wórden. Het ge tuigde daarom van durf dat B. en W. met voorstellen tot belastingverlaging komen al had spr. liever gezien een verlaging der per soneele belasting. Dank bracht hij ook aan den wethouder voor de uitvoering der Spaarrege ling van Minister Romme. Werkverschaffing achtte spr. niiet verkeerd, maar dan zag hij gaarne een wat hooger loon dan het uit te keeren steunbedrag. De heer Moerman (V. B.)zeide, dat het prettig aandoet, dat in den aanhef der Be grooting staat, dat de financiën der gemeente op een gezonden basis gaan komen. Te groot optimisme is echter niet goed. Spr. had niet verwondering gelezen wat B. en W. zeggen over eventueele grenswijziging met de ge meente Vlaardinger-Ambacht. Als een der middelen om de gemeente aantrekkelijk te ma ken ziet spr. den doorbraak naar het Westen. Spr. acht den tijd gunstig, dat door B. en W, propaganda gemaakt wordt voor de openbare school en dat B. en W. hierin een actieve po sitie gaan innemen. Spr. gelooft niet, dat B. en W. tegen hun beginsel hoeven in te gaan, als zjj dezen kant heengaan. Spr. ziet in het leveren door Raadsleden voor den zg. B- steun een mogelijkheid tot onzuiverheid en zag dit liever voorkomen. Voors hield spr. een pleidooi om aan zeelieden de gelegenheid te geven om op andere dagen dan Woensda gen tegen een billijk tarief te kunnen trouwen. Hoewel spr. de volste waardeering heeft voor het college en de personen, waaruit het be staat, betreurt (hij toch een tweetal voorstel len, welke in den loop van 1937 van dit col lege zijn uitgegaan, n.l. de pensionneering der wethouders en de kindertoeslag voor het ge- meentepersoneel, welke voorstellen spr. uit den tijd acht en ook ni'et in het belang der ge- meentefinanciën. De heer Bos (S. D. A. P.) vroëtg of het aan beveling zou verdienen, om ter bestrijding der permanente werkloosheid zllch tot den Minister te wendlen om verkorting van den arbeidstijd te 'krijg^en, waardoor er meerderen t>e work zouden kunnen worden gesteld. Vervolgens hield spr. eenige financieele beschouwingen De heer van Minnen (C H.) vond de voor gestelde belastingverlagingen het uiterste, waartoe men kan gaan, gezien de financieele positie der gemeente. Hij had lof voor hetgeen gedaan wordt tot verbetering en verfraaiing der staid en voor verbetering van straten en wegen. Verder drong spr. aan op betere ver lichting van enkele stadsgedeelten. Ook vroeg spr. of het plafond der Raadszaal te ver- nipuwien is en tevens drong spr. aan op be tere verlichting. Voorfts vroeg spr. maatrege len voor h'et verspreiden van stank en schade lijke gaven door de industrieën aan de over zijde der Maas. De heer M. den Admirant (St. Ger.) was van meening, dat voor optimisme allerminst re den was. Er zijn echter enkele werken, die geen langer uitstel gedoogen, b.v. de door braak naar het Westen, welke het gevaarlijke verkeerspunt Waalstraat, Schoolstraat zal ontlasten. Principieel is spr. tegen den school artsendienst en de schoolvoeding. De heer Barendregt (S. D. A. P.) sprak zijn! voldoening ullt over de licht- en waterbedrij ven, die er beide gunstig voor staan. Spr. vroeg echter of de winsten, op deze bedrijven gemaakt, niet te groot zijn. Spr. vroeg naar de mogelijkheid van andere wijze van ineas- seeren der wopnhuisabonnementen voor elec. trlich licht, bjv. om 's zomers de abonnementen te doen betalen en 's winters het stroomver bruik. Spr. wees voorts op de gunstige ont wikkeling der gronduitgifte in den Vettenoord. schen Polder. In verband hiermede drong hij aan op meer bouwrijp maken van grond en afmaken van het plantsoen aan het Mengel bergplein. Ook raadt spr. aan over te gaan tot aankoop van nieuwe gronden. Spr. maakte voorts enkele opmerkingen betreffende het rouleeringssysteem der werkloozen. De heer Boogaard (S. D. A. P.) besprak de spaarregeling van Minister Romme, die hij grootendeels als mislukt beschouwt. Na ver schillende beschouwingen over de werkloozen- zorg vroeg spr. voor varensgezellen de gele genheid om gratis te kunnen trouwen, zooals deze voor anderen bestaat, spr. zal hiertoe een voorstel indienen. De heer van Toor (V. B.) sprak zich uit voor verlaging de straten- en wegenbelasting, vooral met bet oog op de bedrijven. Ook zou spr. gaarne zien een verlaging der personeele belasting. Spr. brengt voorts zijn bezwaren naar voren omtrent den kinderentoeslag voor het gemeentepersoneel. Wat betreft verkoop door de gemeente van erfpachtsgronden wil spr. den factor op IS maai den erfpaehtsprijs handhaven. Spr. is ook van overtrui|ging, dat men op den duur ook moet komen tot hoe bevorderen van verkoop van grond in het Oos. telijk stadsdeel, zij het op andere vooiwaairden. Verder voerden nog enkele heeren het woord waarna ver na het middernachtelijk uur de vergadering werd geschorst tot Woensdag avond, waarin de wethouders aan het woord komen. BURGERLIJKE STANIÏ GEBOREN: Henidricus J, jj., van h. H. H. de Vette en E. B. Biek, Dr. Abr. Kui perstraat 63 Johanna C., dochter van J. van der Waal en T. J. Oosten berg, Kuiperstr. 37 Clara M. A., dochter van P. M. Sozef en J. M'. L. Kolmeijer, N. Kerkstraat 44 Constance A., dochter van J. M. C. Offerman en W. L. G. Sing, VI. Ambacht Clara M., dochter van G. T. Spijkers en E. M. A. van Tienen, Ged. Biersloot 54 Leendert, zoon van P. Boer en W. T. van Gelderen, 2 Maas- boschstraat 18 Jacobus, zoon van J. Dors man en W. Prooi, Schoutstraat 18. OVERLEDEN: Jan Simons, 75 jaar, echtg. van E. Steenbergen, Jac. van Dijkstraat 13 Maria C. van der Laan, 82 jaar, wed. van S. Klop, van Scfaravenidiikjlpia fió,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1937 | | pagina 2