Plannen voor een nieuw stadhuis. 11 TIM tyle: f DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. op avomtumr. 5. EN I STADSNIEUWS. 60ste JAARGANG No. 18044 MAANDAG 13 DECEMBER 1937 VIER BLADEN. BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAMT TELEFOON INTERCOMM. No. 68085 EEN GOEDE WENK DE NIEUWE ORANJEBRUG. De stand der werkzaamheden. j DE „WESER" IN SCHIEDAM. RUIT VERNIELD. EEN TEKORT. kinderfeest r. k. vrouwen bond. HANDWERKMïDDAG van den R. K. VROUWENBOND BURGERLIJKE STAND. De historie van liet huidige gebouw. DE RADIO-CENTRALE Programma 5, Dinsdag 14 Dec. S\ Ander.. NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS. WELDADIGHEIDSZEGELS EN BRIEFKAARTEN. De ABONNEMENTSPRIJS van de NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT bedraagt franco b\j vooruitbetaling: Per week 20 cent; per maand 85 cent; per drie maanden 2,55. Bij bezorging franco per P°»t abonnementsprijs per maand f 1.10, per drie maanden 3bij vooruitbetaling. Incasso kosten worden niet berekend. LOSSE EXEMPLAREN zön steeds aan ons bureau Koemarkt 4 verkrijgbaar 5 cent per stuk. POSTCHEQUE- en GIR°DIENST No. 81440 Uitgave van de N.V. de Courant De Maasbode te Rotterdam. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT THEE als feestgeschenk. En dan denkt U direct aan SCHILTE FEESTV ER PAKKING f 1.00 De Grgtis-Ongevallenverzekering bedraagt: 3.000 bij levenslange invaliditeit; f 2.000 bij overlijden tengevolge van een spoorwegongeluk; 1.000 bij overlijden tengevolge van een ander ongeval; 250.voor het verlies van een hand, een voet of een oo"É f 1°®"voor ^et verlies van een duim, bij breuk van de ruggegraat of bij schedelbreuk; 75.voor het verlies van een wijsvinger of voor het verlies van de voorste twee leden van alle vingers; 50.voor het verlies van een volledig iiu eca duim, of voor het verlies van twee leden van een wijsvinger; 2a.voor het verlies van alle leden van een anderen vinger, of van een lid van een wijsvinger, bij breuk van bovenarm, of bovenbeen, onderarm of onderbeen, knieschijf, sleutelbeen of enkel; 10.voor één lid of twee leden van een anderen vinger. Een en ander volgens de geldende voorwaarden gelijk deze eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt. van Hedenochtend werden wij welwillend in staat gesteld door ir. H. B. J. Aikema, m de stand der werkzaamheden in oogenschouw te nemen vas de nieuwe Oranjebmg. Binnen de ijzeren damwandtouip, die de voorbijganger slechts klein toeschijnt van bui. ten af,° zagen wij een ontzaggelijk construc tiewerk van beton, hout en ijzer, dat reeds de vormen had van de beide landhoofden, waartusschen de S'A M. breeds doorvaart ruimte waar de schepen in de toekomst dcor moeten varen zich duidelijk afteekende. Zooals dus Uitbovenstaande blijkt, worden in deze ééne bouwpunt de beide bruiglard- hoofden en de doorvaart tegelijk zooveel mo gelijk afgebouwd. Wanneer dieze onderbouw zoover gereed is woirdt de stalen damwand getrokken en opnieuw ingeheid aan de zijde der Frankelar.d. sche kerk om de omritten te kunnen maken. Wanneer dit werk geschied is kan met den aanleg der toegangswegen vanaf de Burg. Knappertlaan en de Schoolstraat begonnen worden. De breedte der Nieuwe Haven wordt itussclnen deze straten 34 meter; het verkeers plein voor de Frankenlandsche kerk, waar de opritten op uitkomen, kijgt vanaf de Kerk deur tot aan de bruig gemeten een breedte vain pl.m. 52 meter, de brug zelf is 23 meter breed. Op het plehi en de toegangswegen zullen verhoogde rijwielpaden komen. Op de brug is zulks niet makkelijk te construeeren, doch wordt het rijwielverkeer aangewezen op twee gereserveerde straten van ieder IOme ter breedte. De rijweg wordt voor het zware verkeer in totaal 12 M. breed. 2 straten 6 M. terwijl de voetiganger-trottoirs ieder een breedite krijgen van 4 meter. De brug beschreven wij reeds bij de oor spronkelijke plannen voor enkele jaren te rug, noch thans vermelden wij dat het een h.cf- brug wordt met 4 heftorens, die ieder een hoogte krijgen van 13 M. boven N. A. P. In de landhoofden worden kelders en ganlgen ge bouwd, alwaar de machines komen te staan voor het op. en neer laten der brug en het sluiten der bocmen. De schakelborden, electro. motoren, lierwei-ken enz. zullen due onder- gTondsch een plaats vinden. De bediening- van de brug- ig-esc!hiedt vanuit een fcrug-wachtershuisje aan de kerkzajde. De beste veiligheidsmaatregelen worden toegepast o.a. dat het onmogelijk zal zijn voor de brug- wachten om de brug te openen, wanneer de sluitbooonen niet neergelaten zijn, en omge keerd. Wanneer de landhoofden gereed zijn in de thans bestaande bouwput, kan de aannemer van de bovenbouw en de machineinstallatie hun werkzaam felheden aanvangen. Het werk is nu voor ongeveer 1/3 deel ge reed. Deze d'amput zal in April-Mei worden getrokken en wordt dan aan de opritten aan de zijde der kerk begonnen. De brug rekent men in begin 1939 gered te hebben. De heer Alikema verzekerde ons dat hier eten vertraging als bij de Westerhaivenbrug het geval was, hier niet voor zal komen. Het geheele werk gaf de indruk van een uiterst zware bouwconstructie, dlie eeuwen lang mee zal gaan. Het Duitsohe politievisscherijvaartulig „We. ser" hieeft wederom een bezoek aan Schie dam gebracht. Zaterdag koos het ligplaats aan de Maaskade. De kapitein-luitenant Juaig heeft Zater dag zijn opwachting gemaakt bij den burge meester, terwijl de havenmeester, de heer W. Kruyer, alsmede de consul Arn. Zoetmulder, wen bezoek brachten aan het vaartuig. Hedtenimidag vertrok de Weser naar de JsToordzee, Dooir M. alhier ils bij de politie aangifte ge daan, dat Zondagavond twee jongens ©en ruit van zijn woning hebben vernield. bi Wij ontvingen van een onzer abonmé's een Ingezonden stuk betreffende het tekort aan urinoirs, voor al in de nieuwe stadsgedeelten het Westen en het Oosten. In verband met de strekkiLng voor dit vraagstuk meienen wij er 'VVel de aandacht op te mogen vestigen. De1'^nn©run de R' K- Vrouwenbond war- ÖSn 8411 het Kinderfeest, hetwelk Woensda^ddag a.s. van 5_7 uur in de R.K. Vo v.. Wopdt gehouden. De kaarten zijn op dezelf. e dag in de R K volksbond venkirijg^baQ'r Yt 3 uur. Er woirdt een fi-lmvooTsfcellIing gegeven, terwijl de gebrui kelijke tractatie za'i plaats vinden. Br bestaat nog kort gelegenheid zich 0p te geven voor deelname aan de handwerkmid- dag. A'llle deelneemsters zullen een °proep vocir de eerste middag omtvaingein. Aangifte van 911 December. GEBOREN: Hendrika W., dochter van A. Louis en J. Kroon, van Swindenstraat 58. Anthonius F. zoon van W. de Ruiter en A. Sprong, Pemisschestraat 6. OVERLEDEN; P. F. van der Most 5 dagen, Broersvest 173. Op de dezer dagen aangenomen Schiedam- sche gemeentebegrooting is een post pro me morie geplaatst om te komen tot den bouw van een nieuw raadhuis in de toekomst. De argumenten die B. en W. aanvoeren, wijzen erop, hoe de Gemeentelijke diensten nu bijna allen afzonderlijk gehuisvest zijn en dat het thans bestaande Raadhuis te klein is voor de daarin reeds gevestigde afdeelin- gen. Ook verschillende raadsleden spraken zich reeds vóór den bouw van een nieuw raadhuis uit. Waar het Raadhuisvraagstuk 'dan lang zamerhand meer en meer belangstelling zal trekken, meenen wij het oude Raadhuis aan de Groote Markt nog eens onder de loupe te mogen nemen, vooral wat betreft de oudheid kundige waarde. Daartoe zijn wij bijzonder in staat gesteld door den bekenden bouwkundige histcrie- vorscher, architect J. Verheul Dzn„ uit Rotterdam, van wiens bekwame hand reeds zoovele werken verschenen over oude gevels en hekken van patriciërs-woningen, gebouwen en boerderijen, welke in oude tijden in Rotterdam en ommelanden gebouwd werden en welker bestaan zelfs van velen reeds tot de historie moet worden gerekend. Ook aan Schiedam's oude gevels wijdde de heer Verheul reeds aandacht in zijn laatst verschenen boekwerk. Bijzondere aandacht vestigen wij er op, dat van ons oude Raadhuis nagenoeg geen juiste afbeeldingen zijn aan te treffen, hoe of het er in de eerste jaren na den bouw heeft uit gezien. Zooals uit volgende historie-beschrijving blijkt, wordt daarin eerst de toestand be. schreven van vóór het jaar 1720, omtrent welke tijd de gevel verbouwd moet zijn in den staat zooals we die thans kennen. Het raadhuis aan de Groote Markt te Schiedam, een vrijstaand langwerpig gebouw van 12 X 24 M., hoofdzakelijk opgetrokken van gebakken steen afgewisseld door gehou- Voorgevel van het oude raadhuis te Schiedam naar een aquarel van den architect J. Verheid Dzn. wen steen, is van oorsprong zeer oud. In den loop der tijden, heeft het, zoowel inwen dig als uitwendig, meerder malen veran dering en wijziging ondergaan, waardoor vermenging van stijlvormen niet kon uitblij ven. De resultaten der onderzoekingen, die naar een en ander werden ingesteld, de enkele publicaties, die geraadpleegd konden wor den, liepen vèelal zóó uiteen, dat betrouw bare gegevens omtrent de tijdstippen der uitgevoerde veranderingen aan het gebouw, niet verkregen konden worden. Ook uit de op den voorgevel voorkomende twee jaar tallen 1637 en 1782 valt het moeilijk daar omtrent juiste conclusies te trekken. Het eerste stadhuis, dat in het einde der 13e eeuw moet zijn gesticht brandde op 4 Mei 1604 bijna geheel af, bij welk onheil vele öude archiefstukken, documenten en bescheiden werden vernield. Hierdoor is veel van be lang voor de oudste geschiedenis van Schie dam te loor gegaan, hetgeen men later maar al te zeer heeft ondervonden. In het jaar 1606, het aanyangstijdperk dhi" gouden eeuw, verrees op dezelfde plaats een nieuw raadhuis, dat, in navolging van de toen heerschende richting, in Noord-Neder land sche Renaissance werd uitgevoerd Deze richting waarop de talentvolle Haar- lemsche bouwmeester Lieven de Key (1560 1627) speciaal zijn stempel heeft gedrukt, stond in den beginnen onder den invloed van Hans Vredeman de Vries (1527—1607), een meester, die overal zijn arbeidsveld had 6e" vonden en wiens opvattingen meer een gril lige dan een streng klassieke richting in de bouwkunst beoogde. 1). Daar een afbeelding van het in 1606 ge stichte raadhuis ontbrak, is getracht aan dn hand eener oude gravure uit 1777, gemaakt door D. Kok, een schets te geven hoe dit gebouw er vermoedelijk uitgezien zal heb ben, alsook om bij benadering de tijdstippen der belangrijke latere veranderingen te be palen. De gevel van het schilderachtige raadhuis van 1606 was opgetrokken van gebakken steen afgewisseld met horizontale banden van groefsteen De iets overgebouwde topgevel» werd door enkele smalle en breede spits- boogjes ondersteund en door lijstwerk in twee gedeelten ingedeeld. De zijkanten van dezen topgevel werden begrensd door in- en uitbuigende zandsteenen deklijsten, welke zich oplosten in voluten. Op de uitsprin gende hoeken van het lijstwerk waren uit- gemetselde pinakels en op de eklijsten kleine hogels aangebracht, die nog even aan het Gothische tijdperk herinnerden. De beelte nis van Karei V bekroonde het fronton van den top, welks middenveld het wapen van Holland te zien gaf. De onderramen van de met segmentbogen afgedekte kruisvenster- kozijnen waren van luiken voorzien, terwijl de ingang tot de hoofdverdieping afgesloten was door een rondboog, waarboven het wa pen prijkte van Karei V, omhangen met het teeken der orde van het Gulden Vlies. De hooge buitentrap, waarvan het bordes toe gang verleende tot den hoofdingang, zal ver moedelijk aan beide zijden van dezen ingang met ee gemetselde balustrade recht door ge- loopen hebben. In het begin der 18e eeuw, omstreeks 1720 is de eenvoudige hoofdingang veranderd in een meer monumentalen zandsteenen ingang, die met het bovenliggend venster één deco ratief geheel maakte. Ook te zelfder tijd is de oude buitentrap afgebroken en vervangen door een breeden dubbelen trapaanleg welke 4 M. voor den gevel uitsprong De beeltenis van Karei V op den top, wérd vervangen door die van de geblinddoekte gerechtigheid, terwijl de kruisraamkozijnen in schuifraam- kozijnen werden veranderd voorzien van kleine ruitindeeling, die strookte met het ka rakter van den nieuwen hoofdingang. In 1782 is al hétgeen van den ouden bak steengevel van 1606 over was, afgehakt voor het aanbrengen eener nieuwe, niet door ban den onderbroken baksteenbekleeding waar bij tevens de venster kozijnen eene omlijs ting van hardsteen verkregen, versierd door sluit- en bloksteentjes. Pinakels en hogels werden van den top verwijderd, zoo ook kwamen de voluten der deklijsten en de fraaie gevelankers te vervallen. De typische hardsteenen lantaarndragers, welke voor het raadhuis stonden werden verwisseld voor gegoten ijzeren dragers, die eenigszins den ouden vorm verkregen, doch minder fraai waren. De rechterzij gevel werd ontdaan van het sierlijke topgeveltje en de vensters.on dergingen dezelfde verandering als aan den voorgevel, doch behielden daarbij eene goede verhouding, waardoor die gevel een rustig cachet verkreeg. In weer wat later tijdperk (omstreeks 1843), heeft men het op steenen voet opge trokken slanke houten klokkentorentje ver nieuwd en daarbij van vorm gewijzigd, wat een minder geslaagde oplossing heeft gege ven. Ten slotte werd het eenvoudige stoep hek uit 1720 vervangen door een drukker ITALIË VERLAAT DEN VOLKENBOND. Overzicht van de menigte voor het Palazzo Venezia te Rome tijdens de rede van Mussolini, waarin deze Zaterdagavond het uittreden van Italië uit den Volkenbond aankondigde. ingedeeld doch minder geslaagd ijzeren hek, hetwelk thans nog aanwezig is. De voorgevel van het tegenwoordige ge bouw wordt bekroond door een hoogen, vrij soberen topgevel, die door zandsteenen lijst werk in twee geledingen is verdeeld, terwijl de zijkanten, door speelsch in- en uitbui gende deklijsten, in dubbelen ojiefvorm en in schuine richting naar boven loopend, wor den afgedekt. De gevel wordt afgesloten door een top, die een zandsteenen gebo gen fronton draagt en die tegen de hoekblok- aen der zijkanten gesteund wordt door lage vléugelstukken. Op het fronton is het steenen beeld van de geblinddoekte gerechtigheid geplaatst, welke een weegschaal en een zwaard houdt. Het middenveld van den top wordt onder het fronton in beslag genomen door een cartouche waarop het gekroonde wapen van 'Holland: een staande leeuw in den Hollandschen tuin, is uitgehouwen. Een omlijst rond venstertje in de gevelas gele gen verlevendigt het gevelveld onder den top. De muur onder het breede hardsteenen middenbordes is rond de deur van zandsteen in blokverband uitgevoerd, terwijl de overige trapmuren met bardsteen zijn bekleed. De toegang tot de benedenverdieping van het raadhuis, welke ruimte eertijds diende voor de militaire hoofdwacht, de schutterij en de weeshuismeesters, doch waarin thans ver schillende vertrekken voor den raadhuisdienst zijn ondergebracht, is door een zandsteenen architraaf omlijst en door een ietwat zonder ling versierde deur afgesloten. Het ijzeren stoephek met houten leuning, dat als afsluiting op de treden en het bordes van den voor het raadhuis aangebrachte hard steenen trapaanleg is geplaatst, trekt te veel de aandacht. Het is wat te onrustig en past niet goed bij de monumentale middenpartij. De hoofdinging van het raadhuis, waarvan de afbeelding hiernevens is gevoegd, en welke men van het middenbordes binnen treedt, is met zijne breede decoratieve zand steenen omlijsting met het daarboven gele gen venster tot een versierd geheel uitge voerd, een geaccentueerde middenpartij te zien gevende, die monumentaal aandoet. Hij laat den bouwtrant zien van het begin der 18e eeuw, toen de Régencestijl als overgang van de Lodewijk XIV naar de Lodewijk XV- stijl, zich ontwikkelde. Bij nadere bestudeering zou men geneigd zijn te vermoeden, dat het 't werk is geweest van den bekenden Rotterdamschen bouw meester-schilder Adriaan van der Werff (16591722) welke o.a. in 1715 de Rotter- damsche Beurs ontwierp en in 1718 ook voor de vroegere Schiedamsche Beurs een ont werp geleverd moet hebben. M Twee hoog opgaande krachtige pilasters, die aan de buitenkanten tegen een geringen ge- velvoorsprong zijn geplaatst, rusten op ge profileerde hardsteenen plinten en zijn door drie horizontale banden ingedeeld. Zij dragen een lage kroonlijst, welke in het midden half cirkelvorming is gebogen en aan de zijkanten om den gevelvoorsprong is verstekt. Tusschen deze pilasters is het segmentvormig afgesloten geprofileerd houten ingangskozijn gesteld, Luxemburg 8,20 concert; Diversen 10.50 12,20; Luxemburg 12,20 concert; Brussel (Fransch) 1,30 omroeporkest; Luxemburg 2,25 concert; Diversen 3.353.50; Luxemburg 3.50 gevar. concert; Brussel (Ned.) 7,20 gra- mofoon; 7.50 gesproken dagblad; 8,20 caba ret, 9.05 omroepsymphonie-orkest, 9.05 ope rette, 10.40 gesproken dagblad, 11 uur gra- mofoon; Diversen 11,2012. Voor de programma's 14 raadplege men onze rubriek Uit den aether. dat door een donk-er-groen geverfde voordeur is te sluiten. In een hoog veld, gelegen boven dit kozijn en onder de genoemde kroonlijst zijn twee wapens van Schiedam boven elkan der aangebracht. Het onderste met leeuwen als schildhouders is het tegenwoordige wapen, terwijl het bovenste, gehouden door afhan gende linten, van de voormalige gemeente Nieuwendam is, die later Schiedam werd ge noemd. Dit wapen is vermoedelijk geplaatst toen dat van Karei V uit den gevel is ver wijderd. Het wapenschild van de gemeente Nieuwendam is dan ook van hout aange bracht. Door middel van een versmallend, inge- diept friesstuk is het kleine venster boven den ingang op de lage kroonlijst opgebouwd. Het geprofileerde houten vensterkozijn daar van wordt omgeven door twee opgaande ver sierde vleugelstukken,- met bladvofmen ver sierd en eindigende in voluten. Zij dragen een georneerd gebogen dekstuk in het mid den m een palmet overgaande, als eindiging van de zoo levendig en fraai opgeloste mid denpartij van het raadhuis. Minder geluk kig van vorm en verhouding zijn de later ge wijzigde kruisvensters bezijden den hoofdin gang. Door deze verandering is de goede ver houding verbroken, trouwens de vensters zijn iets te gerekt tegenover den hoofdingang en werken met de later aangebrachte grootere ruitindeeling, daardoor storend. Het overige gedeelte van den baksteengevel is een rustige vlakke gevel, die van goede werking is. Het uit de nok van het met leien bekleed de zadeldak omhoog gaande houter, klokken torentje, rust op een kwadraatvormigen on derbouw of sokkel en gaat over in een acht kantig opengewerkt torentje met kolomme tjes op de hoeken. Het wordt gedekt door een leuk geprofileerd spitsje, aardig van con tour en eindigende in een peervorm, waar boven de gesmede windvaan zich in de lucht verheft. De gansche compositie van den voorgevel wordt beheerscht door den forschen hoofdin gang, die door de dubbele buitentrap op hoog niveau boven het straatpeil ligt. En al kan men ook verschillende tijdperken bij de ge velarchitectuur waarnemen en niettegenstaan de den minder gelukkigen vorm der twee vensters naast den ingang, maakt dit raad huis, gelegen op een aardig plein een aller charmantsten, zelfs voornamen indruk, en GIRAFFEN YOEDbEL VOOR OEN Prt/VTERFANt) Dl'E PLOTSELING WEEfR. GEWORDEN GEEFT De VOORKEUR 41N &<JFFELVLEe^ClK FANG EEN Zw^KE 6LTFFEL. (5 (NrWS- SC.HEN GETOiCE V/) N EEN. E N Verwacht wordt: Stormachtige tot krachtiigen Zuidelijke lot Westelijken wind, betrokken to zwaar be- wolk met regenbuien, aanvankelijk zachter. Stormwaarschuwingsdienst. Geseind van De Bilt 13 Dec. te 8.35 uur aan alle posten: „Wordt verwacht storm i it het Zuid-Westen". Dinsdag. Zon op 8,02. Zon onder 15.47. Maan op 13,17. Maan onder 3,38. Wielrijders lichten op va nl6.17 oot 7.33 14 Dec.: Groote Schouwburg, Berkeley Square, (Rott. Stud. Tooneelvereen.), 8,15 uur (boven 18 jaar). 15 D e c.: Groote Schouwburg, Traviata (Ital. Opera), 8 uur (boven 18 j.) 16 D ecGroote Schouwburg, Alles aus Liebe (Trudi Schoop-ballet), 8.15 uur (volw.). 17 De c.: Groote Schouwburg, Butterfly, (Ital. Opera), 8 uur (boven 18 jaar). Bioscopen: Goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 16 December, in: GrandShall we dance? (volw.); Lumièie: Verdachte sta op (volw.); Studio: Winter,-.et (volw.); Thalia; Capriolen (volw.); Colos seum: Swing time en Onder vreemde viag (volw.); Prinses: Suzy en Opstandige harten (volw.); Harmonie: De zevende hemel en Hoogspanning levensgevaarlijk (volw.).; Vic toria: Onder Spaansche vlag en Julika (voor volw.); Scala: De geheime code (boven 18 jaar); Olympia: De pseudo-spion en De wil de jacht (b. 18 j.); City: Ik ben schuldig en In Chineesohe wateren (volw.); Ooster: Ele phant boy en Als je verliefd bent; Luxor: De ideale secretaresse (v. volw.); Capitol: Adieu Parijs (vclw.); Cineac: Actualiteiten. Tentoonstellingen: Stu. dio '32 werken van G .v, Lerven, Arnhem. D. Vaarties, Esschenweg 39, oude kunst (tot 28 Februari). Delftsche Poort: werken van Osthout (tot 15 December). De Schakel Delftsche Vaart 14: werken van Nic. Eek- man (tot 13 Dec.) Studio '32 werken van Han Mayens, Otto Hanrath en Ton Meyer, Amsterdam. Schiedam. Passage theater: Marguerite Gautier en San Quentin (volw.) SCHIEDAM, 13 Dec. Offlicieele noteering van de commissie uit de Kamer van Koop. handel. Moutwijn. Moutwijn 46 pet. f 16 per H.L. Spoeling. Spoeling 1,40—1,50 (niet officieel). verschaft een bekoorlijke afwisseling aan de omgeving. Ook inwendig is het de moeite waard, dit goed onderhouden raadhuis te gaan bezich tigen verschillende vertrekken met mooie schoorsteenmantels en geschilderde schoor steenstukken, fraaie plafonds alsmede de in 1923 gerestaureerde raadzaal met balkzolde- ring, moerbalken en zware karbeels zullen de aandacht boeien. De zolder boven het gebouw is als archief ingericht en bezat vroeger een gijzelkamer. Gelukkig is in de laatste jaren de eerbied herleefd voor het schoone uit vroegere tijden en het doet daarom goed te weten, dat Schie dam een monumentenverordening bezit, die waakt over de bouwwerken van belang uit een oogpunt van geschiedenis en kunst, over hetgeen wat onze voorouders aan steden schoon hebben opgebouwd. Rotterdam, December 1937. J. VERHEUL Dzn. CufP ight ,Op.r. Muruil' Het Propagandaeomité te Schiedam onder vindt evenals de vorige jaren wederom de zeer gewaardeerde medewerking van verschil lende boek- en sigarenhandelaren voor den verkoop zoowel van kinderzegels als brief kaarten. Onderstaande firma's hebben zich met deze verkoop belast: J. van den Berg, Rutoensplein; S. K. van den Berg, Gerrit Verboonstraat; S. K. van den Berg, Ludwinastraat; Boender, St. Liduina- straat; Degenkamp, Singel, hoek Oostsingel; Guis, Brouwerstraat; van Leeuwen, Broers- vest; Niemensverdriet, Lange Kerkstraat; H. Rebers, Hoogstraat; Rebers, Oranjestraat; Schoof, Mercurius, Lange Haven; Wsersinga, Lidwinastraat. Op Dinsdag. Woensdag en Donderdag zal in de hal van het postkantoor de postzegel- stand voor kinderpostzegels en briefkaarten geplaatst worden. Het comité ontving eenige bestellingen zon. der adres van afzender en aan daarom deze bestellingen niet uitvoeren. Degenen die mee nen zich hieraan schuldig te hebben ge naakt kunnen alsnog een kaart inzenden cf hun ba. stelling komen halen in den postzegelstand.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1937 | | pagina 1