Op naelitelijken rooftocht. v v TT" j-jjr: -y y Koopt vóór het te loot is een achterlicht! PHILIPS' ACHTERLICHT^ x x.v. JLAiii /z::/ KETHEL. ROTTERDAM. BERKEL EN RODENRIJS. VLAARDINGEN. OVERSCHIE. HOEK VAN HOLLAND. wife I mm BLEISWIJK, MAASSLUIS. MAANDAG 13 DECEMBER 1937 vormt met Philips' electrische rijwiellantaarn een ideale combinatie RYKS 27 KEUR D NED. R. K. BOND VOOR GROOTE GEZINNEN. - WIELRENNEN. TRAGISCHE DOOD. SCHEEPVAART. SCHIETVEREENIGING „DE ROOS" SÉ m ïl TEGEN AUTO GEREDEN PASTOOR VINCENT JANSEN O.P. f Men wilde een kippen- en konijnenfarni beginnen. PHILHARMOiNISCH ORKEST. BONTDIEFSTAL. Door een spiegelruit in te slaan. BURGERLIJKE^ ^VLAARDINGER- X -ff,'" Koopt NOG HEDEN bij den erkenden rijwielhondel EEN GOEDGEKEURD PHILIPS' ACHTERLICHT. Prijs, inclusief lampje, ongemonteerd, in zwarte uitvoe ring 63 cents, in verchroomde uitvoering 79 cents! Sd Schitterend geslaagd St. Nicolaasfeest Het jaarlijksch St. Nicoaasfeest van boven- genoemden Bond voor de kinderen der leden, kan schitterend geslaagd beeten. Indien wer kelijk de ouderen hierbij tegenwoordig hadden kunnen zijn, zouden er geen katholieke ge zinnen gevonden worden, welke geen lid van den Bond zijn. Aan ongeveer 1100 kinderen is gisteren- midag weer veel genoegen en vreugde -ver schaft. Er werden diverse kinderfilms ver toond zooals o.a. de aankomst van 9t. Nicó- laas in Nederland, Charley op rolschaatsen, de avonturen van Jenny de Reus e. d. St. Ni- colaas bezocht met zijn knecht in hoogst eigen persoon de bijeenkomst en liet de kinderen voor diverse doeleinden bidden o.a. ook voor de werklooze vaders der kinderen om verkrij ging van werk. Diverse tractaties vonden plaats, terwijl ieder kind met het gebruikelijke St. Nicolaaspakket tevreden naar huis ging. Het behoeft wel geen betoog, dat al die kindervreugde niet mogelijk zou zijn geweest, indien dit jaar wederom niet diverse firma's en families met feest hadden mogelgk ge maakt door hun milde gaven in geld of na- tura. Een aantal dames waren dit jaar wederom zoo welwillend zich te belasten met het inza melen der giften en het toezicht op de kin deren. Aan hun allen voor dit zware werk een hartelijk woord van dank. Eveneens een vrien delijk lankwoofd voor de heeren Vlug, die de bijeenkomsten meit hiun muzikale begeleiding ten zeerste opvroolrjkten. De commissie uit het bestuur van den Bond bestaande uit de hee ren v. d. Berg, Borsboom en Markx, heeft wederom veel succes gehad met de organi satie van dit feest. Home-trainer wedstrijden R. C. „De Zwaluwen". Gisteren heeft de tweede ontmoeting plaats gehad tusschen de Schiedamsche wielerclubs op de home-trainer van de rennersclub De Zwaluwen in gebouw De nieuwe brug. Zoo wel in de B-klasse, C-klasse en Juniorafdee- ling is flink strijd geleverd. Breur, Stigter en Glerum behoefden maar weinig voor elkander onder te doen. De Jong was ditmaal eenigs- zins uit vorm, hetgeen veroorzaakt werd door een lichte verkoudheid. Bij de C-klassers stak v. d. Werjden wederom ver boven zijn concur renten uit. Deze jeugdige coureur heeft een uitstekende spurt, hetgeen wijst op sprint capaciteiten. Goedhart werd in deze klasse een goede tweede met 2 3/5 sec. verschil. In de junior-afdeeling bleek van 't Wout ditmaal sneller dan Eising, terwijl Spermon met 1/5 sec. verschil daarop volgde. Niette min bleef het gemiddelde van Eising over de twee wedstrijden genomen beter. De uit slagen waren: B-klasse 2x1 K.M.t 1 Breur, Schiedam 80.2 s.; ft Stigter, Ped.ridders 80,3 s.; 3 Glerum, Zwaluwen 81 s.; 4 v. Wgk, Schiedam 83 s.; 5 de Jong, Zwaluwen 83,2 s.; 6 Bergsma Zwaluwen 85 s. C-klasse 2 x 500 M.: 1 v. d. Weijden, Zw. 40,1 s.; 2 Goedhart Sch. 42,4 s.; 3 Krabben dam Zw. 44,3 s.; 4 Beijer Zw. 44.3 s.; 5 van Campen, Zw. 44.4 s.; 6 Vive, Sch. 46.3 s.; 7 Kauffman, Zw. 47 s. Junioren 2 x 500 M.: 1 v. 't Wout Zw. 443,3 sec.; 2 Spermon, Sch. 43.4 s.; 3 E'lsing, Ped. 44 s.; 4 v.Munster, Zw. 44.1 s.; 5 Letterman Sch. 45,2 s.; 6 v. d. Vorst Zw. 48,1 s.; 7 Jas per, Sch. 48,4 s.; 8 Bergsma, Zw. 53,3 s.; 8 Verhoeven, Ped. 55,1 s. De totale stand is nu: 1. Stigter (Ped.ridders). 2. Breur (Schiedam). 3. de Jong (Zwaluwen). 4. Glerum (Zwaluwen) 5. Bergsma (Zwaluwen). 6. van Wijk (Schiedam) 7. Wetsteijn (Schiedam) C-klasse: 1. v. d. Weg den (Zwaluwen) 2. Krabbendam (Zwaluwen) 3. v. Campen (Zwaluwen) 4. Kauffman (Zwaluwen) 5. Goedhart (Schiedam) 6. Beijer (Zwaluwen) 7. Vivé (Schiedam) 8. Hersbach (Schiedam). Junioren 1. Elslng (Pedaalridders) 2. van 't Wout (Zwaluwen) 3. van Munster (Zwaluwen) 4. Letterman (Schiedam) 5. Jasper3 (Schiedam). 6. Verhoeven (13 jaar) (Pedaalridders). 7. v. d. Vorst Jr. (Zwaluwen). 8. Bergsma Jr. (Zwailuwen). 9. Weyermans (Schiedam), 10. v. d. Ent (Schiedam) Zondagavond te omstreeks 10 uur is in de Warande een 65-jarige vrouw plotseling on wel geworden en in elkaar gezakt. Zij werd in een nabijgelegen woning binengfedragen. Dr. de Maijer kn slechts den dood consta teerde. SCHIEDAM, 11 Dec. Aangekomen Duitsoh visschergpolitievaartuig Weser, van Kiel ran het Hoofd; Eng. m.s. Tr igonia, ledig van Rot terdam, om te dokken in de Wilitonhaven Noorsch m.s. Skaraas, ledig van Pernis; Noorsch s.s. Rutenfjell, lédig van Rotterdam; Zweedsch s.s. Atland, ledig van Vlaardingen; Ned. s.s. Wielingen, ledig van Rotterdam; Letlandsch s.s. Daugava, ledig van Rotterdam alle om te dokken in de Wilhelminaihaven; m.b. Monica, van Hamburg, Duitsch s.s. Marion; terug uit zee met machineschade, om te rera- reeren aan de werf Wilton. SCHIEDAM, 11 Dec. Vertokken Duitsch s.s. Erik Larden, ledig naar Rotterdam; Noorsch s.s. Christiiaan Börs, ledig naar Vlaardingen. SCHIEDAM, 13 Dec. Vertrokken Duitsch vissdherijpolitievaartuig Weser, naar Wil helmshaven. Stand van den wedstrijd op 10 Dec. 1937: Klasse A: 3 series. A. .1. Bliek 147 punt., 12 rozen; I. Rechters 139 pnt., 6 rozen; G. Ba. ron 138 pnt., 8 rozen; J. Etman 138 pnt., 6 rozen;; G. v. Agten, 137 pnt., 8 rozen;J. v. Pinxter 136 pnt., 4 rozen: 2 Series: J. Bliek 96 pnt., 7 rozen; N. Se- lier 96 pnt., 6 rozen; R. Kooi) 96 pnt., 6 rozen; A. Heyman 95 pnt., 6 rozen; C. Rademaker 93 pnt. 4 rozen; H. Scilt 92 pnt., 5 rozm; J. Collagno 85 pnt., 1 roos. 1 Serie: W. S. de Gooije 48 pnt., 4 rozen; D. Krook 48 pnt., 3 rozen; C. Kroon 44 pnt. 2 rozen. Klasse B: 3 series: M. Vroeg 139 punten, 6 rozen; W. v. Aken, 138 pnt., 6 rozen; P. Burg 134 pnt., 3 rozen; M. Kruithof 134 pnt, 3 rozen; W. Nolet 128 pnt., 1 roos; 2e Series: J. Hoefman 92 pnt., 4 rozen; W. de Veld 91 pnt., 3 rozen; F. Kleinekocrt 86 pnt.. 1 roos; E. E. L. v. d. Leest 80 pnt. W v. d. Schalk 75 pnt. 1 Serie: G. Kamp 45 pnt., P. Bosman 44 put., W. Bosman 38 pnt. ELECTRICITEITSWEEK. Hedenavond zal in de zaal „De Vriend schap" de electric!teiitsweek, welke vanaf he den tot a.s. Zaterdag worden gehouden, door den burgemeester officieel worden geopend. De tentoonstelling wordt gehouden in de openbare schoollokalen, terwijl heden- en Vrij dagavond filmavonden worden gehouden. ERNSTIG ONGELUK. Bij het helpen tijdens het melkladen op een auto kwam mej. J. B., in de Groeneweg ten gevolge van de gladheid te vallen en kreeg daarbij een volle bus melk op haar been. Dr. P. van der Kuij werd ontboden en heeft het gakneusde been gespalkt. 'xXV'H .a'Sjl fater V. Jansen Zaterdagavond is een luxe auto, bestuurd door den heer M. uit Maassluis, in de B. K. Laan tegen een stilstaanden auto aangere den. Beide voertuigen werden ernstig be schadigd. Persoonlijke ongevahen kwamen niet voor. In de Dr. Noletstichting te Schiedam, waar hij meer dan tien maanden werd verpleegd, is na een langdurig lijden op 63-jarigen leeftijd overleden de zeereerw- pater Vincent Jansen, pastoor van de Allerh. Hart-kerk aan de Oide- barneveltstraat te Rotterdam. Al dadelijk bij het begin van dit jaar openbaarden zich de ziekteverschijnselen van een kwaal, welke de fysiek zoo sterke constitutie van pastoor Vin cent Jansen meedoogenloos zou sloopen. Na een eerste operatie, voelde hij zooveel verlichting, dat hem alle kans tot beterschap werd gegeven en zag hg den datum reeds ver heugd in het verschiet, dat hij het ziekenhuis zou mogen verlaten. Maar bijna op den dag van zijn voorgenomen vertrek kwamen de ver schijnselen van zijn verraderlijke kwaal wederom op een onrustbarende wijze terug. Pastoor Vin cent Jansen be greep, dat hij nu een verloren man was. Met een hei lige onderwerping gaf hij zich over aan Gods heiligen wil. Met een blij moedige gelaten heid heeft hij zijn lijden, dat hem on herroepelijk ter dood veroordeelde, geduldig gedragen, gelukkig met de ge negenheid, welke zijn parochianen hem dage lijks betoonden. Maar maanden en maanden zou het nog duren, alvorens het krachtige lichaam, dat nog nooit ziekte of ongesteldheid had gekend, maar nu van het begin van 'zijn ziekte al geen voed sel meer kon inhouden, volkomen gesloopt zou worden. Bij volkomen bewustzijn ls pastoor Vincent Jansen nu Zondagmorgen geheel uitgeput zacht en vredig in den Heer ontslapen. Pastoor Vincent Jansen werd 10 December 1875 te Schiedam geboren; het eenige verdriet dat zijn sterven hem gaf was, dat zijn hoog bejaarde moeder dit nog moest beleven. Op 23 September 1894 trad hij in de orde van St. Dominicus in het klooster te Huissen en werd 12 Augustus 1900 tot priester gewijd. Een rijk en vruchtbaar priesterleven zou hem wachten en daarvan heeft Rotterdam wel het grootste deel opgeëischt. Hij begon met veer tien jaar lang kapelaan te zijn aan de Steiger- kerk te Rotterdam. Pater Vincent werd daar de populaire kapelaan, wiens naam op aller lippen was. Hij toonde zich daar veertien jaar lang de onvermoeide jager voor den Heer. In 1914 werd hij benoemd tot kapelaan aan de kerk van Maria Geboorte te Nijmegen. Maar het leek, alsof Rotterdam dezen ijverigen priester niet kon missen, na een jaar was hij alweer te Rotterdam terug en werd hij be noemd tot kapelaan aan de kerk van het Allerh. Hart aan de Oldebameveltstraat. Hier maakte hij de zorgelijke oorlogsjaren mee, totdat hij in 1921 andermaal naar Nij megen werd geroepen, waar hij nu pastoor werd van dezelfde Maria-Geboortekerk, waar hij eens gedurende een jaar kapelaan was geweest. Pastoor van „Maria Geboorte" te Nijme gen. Dit werd de glorie van zijn leven. Een bloeiende parochie, een nieuwe kerk, die hg mocht vergrooten en afbouwen, een gees telijk parochieleven, dat met den dag in groei en bloei toenam. Er was geen gelukki ger herder op de wereld dan pastoor Vin cent, wiens blozend gezicht was als een per manent schijnende zon. Zijn eenige zorg was, dat zijn pastoraat hier volgens de canonieke bepalingen slechts zes jaren mocht duren. En later toen hij heen moest gaan uit zijn dierbare Nijmeegsche parochie, lag hem jaren lang nog de naam van „Maria Geboor te" als op de lippen bestorven. Toen pastoor Perquin optrad als de radio- pastoor, werd pater Vincent Jansen diens op volger als pastoor van de Sint Dominicus- kerk te Amsterdam. Nog eenmaal zou hij naar Nijmegen terugkeeren om voor korten tijd het pastoraat waar te nemen aan de Oude Broerskerk. Toen volgde in begin September 1932 zgn benoeming tot pastoor aan de Oldebame veltstraat te Rotterdam, waar hij juist aan kwam toen deze parochie het gouden feest van haar stichting en bestaan zou vieren. Rotterdam, dat het begin van dit verdien stelijk priesterleven heeft gezien, zou ook het betreurde einde beleven. Pastoor Vincent, die zijn leven lang een man van gebed is geweest, heeft veel gebeden voor de laatste parochie, die hem in zijn leven werd toebe deeld, en die hij kwijnen zag onder de crisis en malaise der laatste jaren. Hij hield van Rotterdam, dat hij in zijn jonge priesterjaren zoo sterk, zoo bloeiend en welvarend had gekend. En de Rotterdammers hielden van pastoor Vincent Jansen; hoe dankbaar was hij gedu rende zijn lange 'maanden van ziekte en lij den voor elke kleine attentie van vriendelijk heid van de zijde zijner trouwe parochianen. Zoo lang hij nog de kracht'had, krabbèlde hij steeds nog een dankbriefje aan hen terug. Vrijdag laatstleden mocht hij nog zijn 63sten verjaardag gedenken, welken zijn oud-parochianen Pastoor Jansen hart sinds enkele weken zijn ontslag genomen en blijde zijn opvolger begroet hem nog dankbaar tot een stillen feestdag hadden gemaakt. Maar deze laatste emotie schijnt hem te machtig te zijn geworden, reeds den anderen morgen bleek 't dat zijn einde ging naderen- Zondagmorgen is hij bij volle kennis ont slapen, na eerst nog de H. Communie te heb ben ontvangen. Juist op den dag af is hij een vol jaar ziek geweest. Zijn langdurig lijden heeft hij als een her haald offer aan God opgedragen voor zijn laatste parochie, wier welzijn hem zoo zeer ter harte ging. En God heeft hem in zijn laatste levensdagen nog de zoete voldoening gegeven, dat zijn offer en gebed niet heele- maal tevergeefs zijn geweest. P. H. H. De Metten der overledenen zullen Dinsdag avond om 7 Va uur gezegd worden, de Lauden Woensdagmorgen om 9Vi uur in de Kerk van het H- Hart van Jesus aan de Oldebamevelt straat, waar om 10 uur de plechtige uitvaart dienst zal plaats hebben. De begrafenis geschiedt op het Albertinum te Nijmegen. Het wekelijks Lof ter eere van den H. Do minicus, alsmede de wekelijksche vergade-» ring van de Congregatie van den Zoeten Naam voor de mannen komen Dinsdagavond te vervallen. Kort na de Amsterdamsche opvoering van Vondels Faëton waarbij Pijper de muziek schreef, hebben de bezoekers van de Zater dagmiddagconcerten met deze scène-muziek en reien bij Vondels Faëton kunnen kennis maken. De uitvoerenden waren 13 Musici, Saar Bessem en Arend Hauer, die de reien zeg den, terwijl de componist zelf dirigeerde. Over de waarde en dienende beteekenis van deze muziek heeft onze Amsterdamsche collega reeds breedvoerig geschreven We behoeven er dus niet nader op terug te ko men en kunnen met de vermelding van de uitvoering volstaan. Deze stond op hoog peil en de componist heeft geen toegewijder en betere vertolkers van zijn muziek kunnen wenschen dan deze Rotterdamsche musici en de beide zing-zeggers van de reien. De ont vangst bij het publiek leek hartelijk. Voor de pauze Schuberts Achtste sympho- nie en het pianoconcert no. 22 in es-dur van Mozart. Het orkest gaf van deze Schubert- cnuziek een warm gestemde vertolking, vol romantisch élan en gevoeligheid. Dat was weer gezond-muzikaal orkestspel, mooi slui tend en juist afgewogen samenspel, in prach tig verzorgde afwerking. De inzet van het concert van Mozart, stak een oogenblik zeer in het nadeel af bij de Schubert-reproductie, onzeker en wat rommelig, maar heel spoe dig ging het weer dan goeden weg op, zoo dat de pianiste in het orkest een volgzaam en mooi samenwerkend secondant had. Ida Rosenheimer, een pianiste die we voor 't eerst op 't podium zagen, heeft met haar spel knap werk geleverd en zich een pianiste getoond, die vooral technisch, wat beteekent. Jammer, dat de geestelijke inhoud van haar voordracht met die technische vaardig heid geen gelijken tred houdt. Haar optre den is eenvoudig en zonder eenige pose; haar toucher is helder en duidelijk, maar dikwijls te hard en koel. In de allegro's is dit bezwaar niet zoo opvallend, maar in het Adagio bleven daardoor 'n soepele, zangerige toon en een warme vloeiende cantiline te v«el afwezig. Haar pianospel getuigt onte genzeggelijk van distinctie en gevoel voor smaakvolle fraseering en nuance. Uiterlijk heeft het vele goede kwaliteiten, maar in nerlijk mist het nog te veel charme, poezie en verwarmend sentiment. Deze allernoodig- digste eigenschappen schijnen wel in den grond aanwezig, een enkele maal kwamen ze ook naar voren, maar tè weinig om dit piano spel te kunnen bestempelen tot rijpe, ver warmende kunst, waarbij de techniek onder geschikt is aan gevoel, inhoud en innerlijke ontroering. Te oordeelen naar haar vertol king van dit Mozartconcert, gelooven we wel, dat deze pianiste op den duur ook den geest boven de techniek zal weten te doen domineeren. Ze werd voor haar spel har telijk toegeklapt. G. Vrendagavond hield de vereeniging tot in standhouding van het Rotterdamsch Philhar- monisch orkest haar jaarlrjksche algemeene vergadering. Na een woord van hulde aan Eduard Flipse en het orkest releveert het jaarverslag de groote veranderingen, welke in het afgeloopen jaar hebben plaats gevonden en welke hier al eerder zijn vermeld o.a. de oprichting op 28 Mei 1937 van de stichting „Het Rotterdamsch Philharmonisch Orkest", bestuurd door drie bestuursleden der veree niging en twee leden van het orkest. Deze stichting engageert sinds 1 October 1937 di rigent en orkestleden, geeft sindsdien de concerten en draagt daarvan het volle risico. DRIE WERKLOOZEN IN ARREST GESTELD. DANK zij de activiteit van een majoor van politie zijn drie onmaatschappelijke „zakenlieden" in het Huis van Bewaring ingesloten. De drie, die werkloos waren wilden 'n kippen- en konijnenfarm beginnen doch het hout voor de noodige opstallen plus het vee moesten worden aangeschaft tijdens nachtelijke rooftochten. Ongeveer een maand geleden, gelijk be reids door ons werd medegedeeld, werden in verband met ijzerdiefstallen in den Prins Alexanderpolder aangehouden en opgesloten de 35-jarige J. V-, een recidivist, die reeds acht jaren in de gevangenis had doorge bracht en de 27-jarige werklooze H. C. Toen de politie dezen diefstal op het spoor was, kon men zich niet losmaken van de gedachte, dat de „heeren" nog meer op hun kerfstok hadden en nauwgezet werd het onderzoek volgehouden. Tenslotte bleek, dat J. V. zich mede had schuldig gemaakt aan diefstal van hout en konijnen en dat daarbij betrokken was geweest de broer van den hierbovenge- noemden H. C., t.w- de 46-jarige F. C. die zich nu ook in het Huis van Bewaring be- bindt. De zaak aan het rollen. Een opmerkzame majoor van politie heeft de zaak aan het rollen gebracht, toen hij op een Zaterdagmiddag in de tweede helft van de vorige maand op den Honingerdijk een man aantrof in het bezit van een carrier. De politieman, die de zaak niet erg vertrouw de, inspecteerde eens den inhoud, welke be stond uit een partij oud ijzer, welke partij zeer veel overeenkwam met ijzer, waaruit raamlijsten worden geconstrueerd- Nu waren toevallig een week voordien tien van derge lijke ramen gestolen van het terrein 's-Gra- venweg. De vervoerder, die J- V- bleek te zijn moest naar het bureau aan de Meerman straat, alwaar hij eens nader aan den tand werd gevoeld- Hij viel door de mand en bekende dat hij samen met den 27-jarigen H. C. er des nachts opuit was getrokken met een roeiboot. Men had het terrein aan den 's-Gravenweg eerst eens goed opgenomen en in den nacht was het tweetal met een roeiboot door tal van smalle slootjes naar de sloopersfirma geroeid. Tien raamlijsten, tot een totaal gewicht van 400 kilogram wa ren in hun handen „gevallen" en de buit werd vervoerd naar de woning van J. V. waar de raamlijsten in stukken waren ge zaagd. Ook H. C- werd gearresteerd en beide die ven werden overgebracht naar het Huis van Bewaring. Maar zooals gezegd de politie kon zich niet losmaken van de gedachte, dat de beide „heeren" nog wel meer op hun gewe ten zouden hebben, met het gevolg, dat het onderzoek nauwkeurig werd voortgezet. J. V. werd nogmaals aan een nader verhoor on derworpen en nu bleek, dat hij ook met den ouderen broer van H. C-, den 46-jarigen L C. op stap was geweest. Er was namelijk van hetzelfde terrein een partij planken, kraaldelen en baddings gestolen en de aan- wijzigingen liepen sterk in de richting van L. C. De politie ging eens bij dezen „Dritte im Bunde" neuzen en had niet misgeslagen, want L.C. had heel wat hout in huis, afkomstig van den hierboven gesignaleerden nachtelij ken rooftocht. C. had reeds een gedeelte van het hout gebruikt om zijn woning een beter aanzien te geven. Ten gerieve van zijn broer, dit bleek uit een nader ingesteld on derzoek, had de intusschen reeds in het Huis van Bewaring vertoevende H. C. een partij hout overgenomen. Nu was het echter met zoo gemakkelijk het hout kwijt te raken en H- C. belandde weer bij zijn „ijzercompagnon" J. V. Toekomstplannen. Deze nam een partijtje over en wist het tegen een normalen prijs van de hand te doen aan een kippenfarmhouder aan het Toepad- De politie heeft inderdaad hij dezen kippen farmhouder de J. eenige in aanbouw zijnde onderkomens aangetroffen, die opgetrokkefi werden van het gestolen hout- De J. was evenwel volkomen te goeder trouw geweest. J. V- en J. C. hadden echter grootsche toekomstplannen. Hun voornemens waren erop gesteld om in den Prins Alexanderpolder van een boer en stuk land te koopen o E e huren, waar ze dan een kippen- en konijn - farm zouden gaan beginnen. De sc 1 - ea. die voor een dergelijk bedryf nood g zijn, zou men zelf bouwen en 1 J dat zou dezelfde vrijwillige goedkoope „leve rancier" in casu de sloopersfirma L. aan den 's-Gravenweg moeten leveren. Het is echter niet zoover gekomen, omdat J. V. ondertus- schen werd gearresteerd. Toch had men reeds een begin gemaakt met den veestapel, want uit volkstuintjes in den Prins Alexanderpolder hadden de „heeren-ondernemers" reeds zes konijnen gestolen. Ofschoon het bedrijf heel erg voor- deelig was opgezet, viel het hun toch niet mee en nog voor de farm was ingericht, moesten de beestjes reeds van de hand wor den gedaan. De politie heeft tenslotte alle plannen van de drie werkloozen, die iedere week boven dien trouw naar het Maatschappelijk Hulp betoon gingen om hun steun te halen, in duigen doen vallen en de adspirant-farmers zitten nu hoog en droog in het Huis van Bewaring, waar ze ongetwijfeld nog wel eens zullen denken aan den riskanten opzet van hun toekomstplannen. Bij den bonthandelaar A. J. B., wonende Lusthofstraat, zijn uit de étalage, door een spiegelruit te vernielen twee zilvervossen ieder ter waarde van 50 gulden, een bruine bontsjaal ter waarde van 10 gulden, plus een klein bontje gestolen. Een bewoonster van de Lusthofstraat heeft gezien, dat de dader een lange man. zijn slag sloeg. Hij verdween daarop in de Dijkstraat. En dit klopt, want in deze straat werd het kleine bontje gevonden, dat de dader óf heeft verloren óf weggeworpen. Intusschen heeft de politie den dader nog niet gegrepen. INBRAAK HELMERSTRAAT. Buit bedraagt 400. Vrijdagavond tusschen 11 en 12 uur heeft men ingebroken door de voordeur te for- ceeren bij den brandstoffenhandel van Gebrs. v. Egsden aan de Helmerstraat 41c. Op het kantoor werd een ware ravage aangericht, terwijl de brandkast werd opengescheurd. Hieruit is ontvreemd een bedrag van 400. De politie heeft een uitgebreid onderzoek ingesteld, doch zij is de daders nog niet op het spoor. R- K. LAND ARBEIDERSBOND. In de dezer dagen gehouden algemeene ledenvergadering van de afdeeling alhier van den R.K. Landarbeidersbond „St. Deus dedit", werden o.m. de jaarverslagen uitge bracht. Hierin werd geconstateerd, dat het ledental wederom met 8 was gedaald, terwijl het jaar daarvoor 22 leden hadden bedankt. Naast de 100 georganiseerden, zijn er thans pl.m. 140 ongeorganiseerden. Scherp werd deze betreurenswaardige toestand gehekeld, omdat, hier 140 man, aldus de secretaris, de rente opstrijken van een kapitaal, dat door 100 leden is opgebracht. Spreker hoopte, dat de niet-georganiseerden toch het woord van den Paus zouden willen verstaan en vroeg aller medewerking bij de as. propaganda- actie. Het verslag van den penningmeester sloot met een batig saldo van 39,77. Hierna werd het woord gevoerd door den heer Salman, hoofdbestuurslid van den bond, over de contract-actie. Hierbij zal met ver schillende wenschen rekening worden gehou den. Ook deze spreker hekelde op striemende wijze de houding van de ongeorganiseerde land- en tuinbouwarbeiders. ërj 'cfe 'bestuursverkiezing' steide' dé lieer Th. Jansen zgn plaats disponibel voor een jongere kracht, hetgeen door bestuur en lden op hoogen prijs werd gesteld. Gekozen werd de heer A. L. Schenk, terwijl de overige bestuursleden herkozen werden. De nieuwe geestelijk adviseur, kapelaan Steen- land, werd hierop door den voorzitter toe gesproken, waarbij deze rekende op de mede werking van Z.Eerw. inzake de ledenwer ving, hetgeen Z.Eerw. gaarne toezegde. Besloten werd de contributie met 1 cent per week te verlagen en bovendien 1 cent per lid per week af te zonderen voor Herwonnen Levenskracht. Nadat enkele vragen betreffende de ziekte en Ongevallenwet waren beantwoord, sloot de voorzitter deze goed bezochte vergadering. PLUIMVEETENTOONSTELLING „NUT EN SPORT" De winnaars der hoofdpirgzen van de boven genoemde tentoonstelling zijn Groote Hoen ders A. van Noort. Krielhoenders B. Tlio- bokholt. Konijnen: G. van Wingerden. Sier- duiven: D. Bos. Postduiven: J. de Ligt. Win. naar beker hoogste aantal punten: D. Bos. Winnaar beker één kleur, één ras D. Bos. VISSCHERIJSCHOOL De inschrijving van leerlingen voor de dag en avondcursussen van de Vissehergschool sl uier, zal plaats hebben op hedenavond van 78,30 uur in de school Handelsgebouw, Parallelweg. RIJWIELEN VOOR GEIMEENTEDIENST. Vorige week Vrijdag had ten Stadhuize de aanbesteding plaats van het in huur verstrek ken van rijwielen voor den Gemeentedienst. Ingekomen waren vier biljetten, n.l. van: wielfabriek Excelsior voor 23, G- Lensve a voor 24.08, Rijwielfabriek Benzo voor j óz Autogarage Vari, voor 40. ZEEVISCHHAL Vrijdag a.s., des namiddags 'te half drie, zal ten Stadhuize alhier m het openbaar wor den verhuurd de bergplaatsen van het Via duct en de pakplaatsen der voormalige Zee- vischhal. GEBOREN Wouter Nicolaas, zoon van D. N. v. Wijngaarde en G. M. de Bruyn, Juliana- laan 27. Gei rit, zoon van D. A. Paalvast en S. Swaneveld, Rozenlaan 45. OVERLEDEN Bastiaan Hofman, 22 jaar, Raadhuisplein 3. GEMEENTERAAD. I Bij de voortgezette behandeling van de ge meen te begrooting' 1938 door den Raad voort gezet, werden de volgnummers behandeld. Bij den post belooning van inspecteurs etc. van politie zeide de heer Bos, dat het overwerk niet in de hand moet gewerkt worden, daar dit de werkloosheid bevordert. De menschen in diénst der politie moeten een behoorlijk loon hebben. Spr. stelde voor de post „overwerk" te veran deren in vrij van dienst, waardoor de hulp agenten weer werk krijgen. De Burgemeester was bereid dit. voorstel met den commisaris te bespreken. Bij den post subsidie aan den Poliitiesport- bond 100, deelde de heer Bos, mede, dat hem bij onderzoek gebleken was, dat de helft van het korps hieraan deel neemt. Spr. was van meeninig, dat die post een andere bestem ming zou kimnen krijgen, b.v. voor het aan schaffen van wetboeken. Om deze redlen steide spr. voor, dezen post, te schrappen. De heer Borsboom vroeg, of het waar is, dat rg'ks- en gemeentepolitie niet aan particuliere spor t bonden verbonden mogen zijn. De Burgemeester zeide, dat als die 100 met wordt gegeven, de bond opgeheven wordt, daar de tegenwoordige instructeur met het oog op zijn leeftijd het niet langer kan waar nemen en een nieuwe instructeur het niet voor niets zal willen doen. Spr. heeft het zeer op prijs gesteld, dat de helft van het politie, personeel daaraan deelneemt. Er zijn echter enkele jongere agenten, die het niet doen. Spr, stelt het zeer op prijs, den post te handhaven. Het ls niet verboden, lid van een gewone sportvereeniging te zijn, doch spr. ziet het niet gaarne. Het voorstelBos wordt verworpen met 137 stemmen. De pest 150 voor de Burgerwacht wordt met 9 stemmen tegen aanvaard. Bg den post kosten van bruggen zeide de heer Rey, dat het tijd werd om den assistent aan de oude brug in vasten dienst aan te stellen. Namens eenige leden diende spr. een desbetreffend voorstel In. Na eenige bespre king en sterke onttrading door den voorzitter werd het voorstel door den heer Rey ingetrok ken. Bij den post onderhoud va.n markten enz. deed de wethouder van gemeentewerken, de heer Buis, een beroep op de burgerij, mede werking te verleenen, door zoo weinig moge lijk afval op de straten te werpen, dit naar aanleiding van een vraag van den heer Ver loop, om de Waalstraat des Zaterdagsavonds te laten aanvegen. Over de schoolbibliotheken vroeg de heer Barendregt of er nu reelemaal geen kans be staat, dtze op te knappen, daar deze biblio theken groote waarde hebben. Wethouder van Rijn zeide, dat vroeger een bedrag voor dit doel op de begrooting stond, maar deze we-, gens bezuiniging is geschrapt. Hoewel spr. dé waarde er van voelde, raadde hij aan, een jaar uit te stellen en er dit jaar overheen te stap pen. Bij de schoolvoeding deelde de heer Rey mede, het op prijs te zullen stellen, indien een klein gedeelte van deze subsidis aan „Jeruel" werd gegeven. Wethouder van Rijn vond het jammer, dat dit in het openbaar werd ge zegd, daar dit aanleiding zou kunnen zijn, voor deze vereeniging om een aanvraag in t.e die nen. Komt deze tijd, dan zal daarover beslist moeten worden. Bij de ontvangsten werd het vermenigvuldl- gingscijfer voor de straten- en wegenbelasting vastgesteld op 1, 9, waarna de overige vo'g- nummers van den gewonen en de kapitaals- dienst werden afgehandeld, en de begrooting z. h. s. werd vastfesteld. NED. R. K. VOLKSBOND. Dinsdagavond 14 Dec. a.s. wordt in de Fa- rochiekerk de derde en laatste der drie apolo getische cursussen gegeven door den Zeer- Eerw. Pater Dr. Nic. Sanders O F.M. Het on derwerp voor dezen avond is: „Eén schfiAÏWftï, één herder". Ook deze avond is weer voorÜ 'toegankelijk: De jaarlijksche feestavond voor de leden van den R. K. Volksbond zal dit jaar wordén houden op Dinsdag 28 December a.s. OPBRENGST COLLECTE De opbrengst van de collecte, gehouden op 8 December j.l. ten bate van het fonds voor Bijzondere Nooden heeft bedragen 132.36. De netto opbrengst der Zaterdag j.l. ge houden collecte ten bate van het kleeding-, dekking- en schoeiselfonds bedraagt 191.91, WERKLOOSHEID Laatstelijk stonden alhier Ingeschreven bij de arbeidsbemiddeling 349 werkzoekenden (v.j. 412) w.o. 36 grondwerkers; 4 metselaars 10 schilders, 12 timmerlieden en 6 opper, lieden, i 1 i SCHAKEN I l l rwi-tA - De heer F. C. Haalebos, directeur vlan het Post- en Telegraafkantoor alhier, lid van de Nieuwe Rotterdamsche Schaakvereeniging speelde een simultaan-seance tegeru eenige leden van de schaakvereeniging „Hoek van Plolland'. De heer Haalebos gat kamp aan 16 borden met het resultaat 12 gewonnen par tijen en 4 remise. De heer Haalebos die m het sorige seizoen reeds meerdere malen een simultaan-seance voor deze vereeniging heeft gegeven, gaf aan het slot te kennen, dat de sterkte der spelers was toegenomen met het gevolg, dat het winnen van de diverse partijen voor hem niet meer zoo gemakkelijk ging als voorheen en kan het resultaat van de vereeniging zeer bevredigend worden genoemd. Met dank aan den heer Haalebos voor het genoten spel, sloot de voorzitter der vereeni ging de heer L. Wagenaar deze geanimeerde bijeenkomst. j, A - 3". ZANGERS JUBILEUM. '&L Op 6 Januari a.s, hoopt de heer A. c. v. d. Berg Sr. den dag te herdenken, waarop hij vóór 50 jaar lid werd van het parochiale Kerkkoor, I l/.-i-JU. t BURGERLIJKE STAND. BEVALLEN: M. J. Quakdie Bruin ti„ J. Admiraalvan Leerdam d. E. G. vaa EttingeirVink d. A W. Fortuin—Roden burg z. J. A. HoogendonkBoolster OVERLEDEN: Jacobus de Knegt 73 J> SPIJSCOMMISSIE ij De Commissie voor de uitdceling van srpU- zen zal a.s. Dinsdagavond van 6,308 uur zit» ting houden tot het aanvragen van jrpijskavfc ten in hot gebouw Sluispoldcrkade UoqffiuiJftPf

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1937 | | pagina 2