DE LAATSTE ZITTING VAN 1937 GODS WOORD! '■'1 ii ROTTERDAM. VRIJT)AC 21 OETRMBER 1937 R. K. S. V. EXCELSIOR ONDERWIJS AAN DE ORDE DE RADIO-CENTRALE De levering van electriciteit. BURGERLIJKE STAND KETIIEL. VERPLAATSING VAN DIERGAARDE DE Een definitieve, geen halve oplossing in het belang van de populaire instelling en van Rotterdam. doortrekkenvan oen Statiemsweg 'naar' den Beukelsdijk. DOODELIJK ONGEVAL OP SPOOREMPLACEMENT. Portier der Ned. Spoorwegen door trein overreden en gedood. WINKELDIEVEN OP HEETERDAAD BETRAPT. twaalftal leden gehuldigd die vanaf de oprichting lid waren. 17 Nadat de Schiedamsche Radio Cen traie een jaar in werking is, boekt zij reeds haar 2000sten abonné. 22 Ook na de verkiezingen blijft de R. K. Staatspartij paraat De heer C. M. J, Stumpel belicht de troon rede. 25 Een avond van muzikaal kunstge- not. Het gezelschap Fritz Hirsch geeft voor de Schiedamsche Kunst kring een operette opvoering. 30 Zonder eenig uiterlijk vertoon wordt de nieuwe brug over de Westerhaven geopend, waardopr de Gorzen uit haar isolement verlost wordt. 7 Dec. Schiedam richt een afdeeling op van de Ned. Ver. voor Luchtbescherming'. 13 Een arbeidsongeval bij Wilton eisdht het leven van den 19-jarigen C. v. H. 17 Op een dag ziet Schiedam zich twee nieuwe functionarissen toegewezen door het Rijk. Het zijn de heer K. Bosch als hoofdinspecteur der dir. belastingen en dr. M. Schults als directeur der Rijks H.B.S. 19 Onder groote belangstelling van collega's e.a. viert de heer P. Lans bergen zajn zilveren collectanten jubileum. 29 Een droevig slot. Misleid door de duisternis loopt op de werf Wilton 'n 52-jarige brander te water en ver drinkt jammerljjk. Afdeeling voetbal. Programma voor a.s. Zondag Excelsior 1Spartaan 1 2 uur. Gr. Willem 2—Excelsior 2 2 uur. Oliveo 2Excelsior 3 2 uur Excelsior 4—T. O. G. 2 12 uur. Ignatius 2Excelsior 5 2 uur. Excelsior ASpartaan A 12 uur. Lodewijk B—Excelsior BI 1 uur. Hockey programma voor a.s. Zondag Dames Noad 2 Excelsior 1. Middagzitting van Vrijdag 30 Dec. 1937. Voorzitter mr. dr. F. L. J. van Haaren. Programma 5, Zondag 2 Jan. Programma 5. Luxemburg 8.35 11.50 Concert. Diversen 11.50 12,20. Luxemburg 12.20 8.50 Gevar. Concert Diversen 8.50 9,20 Luxemburg 9,20 12.00 Gevar, Concert. Programma 5, Maandag 3 Jan. Luxemburg 8.201.15 Gevar. Concert. Diversen 1.15 2.25. Luxemburg 2.25 3.35 Concert. Diversen 3.35 3.50. Luxemburg 3.50 7,20 Concert. Diversen 7,20 10.25. Luxemburg 10,25 11.50. Programma 5, Zaterdag 1 Jan. Luxemburg 8.20 Concert. Diversen 10.5011.20. Luxemburg 11.20 Concert. Diversen 1.40 3.50. Luxemburg 3.50 7.20 Concert. Diversen 7.20 9.20. Luxemburg 9.2CT Concert. Diversen 10.20 11.20 Luxemburg 11.20 112,00 Dansmuziek. Voor de programma's 1 tot een met 4 raadplege men onze rubriek„Uit den aether". GEBOREN Petronella E., dochter van T. C. Robberegt en E. C. Oranje, v. Beveren straat 42; Antonius Th., zoon van P. W. Si mons en M. Ch. Kloos, dr. Noletstraat 1; Een als levenloos aangegeven kind van W. Hoog land en H. Daamen, Wattstraat 6. OVERLEDEN C. G. M. Grönberg 85 Nieuwehaven 225.; W. v. d. Wal 65 j., Nas- saulaan 75; C. L. M. Oosterling 52 j., bin nen deze gemeente. ONDERTROUWD P. C. Campen 22 j. en H. J. Koudstaal 18 j. Het „Katholiek Comité van Actie Voor God" schrijft ons Mijn God, welk een boek is de H. Schrift, welk een wijsheid be helst het. Welke wonderen ontsluit de H. Schrift en welk een kracht wordt in haar de menschen geschonken! Welk een diepe verklaring van de wereld en van 's menschen- karakter. Alles wordt ons getoond en verklaard tot in de eeuwigheid der tijden. En hoeveel verklaarde en geopen baarde geheimen 1 Doatojewski. Onte'genings - beslissing verdaagd. Diverse stukken van Ged. Staten bevat tende o.m. Schrijven d.d. 30 November ten geleide van het door hen goedgekeurd raadsbesluit d.d. 19 November 1937 tot opheffing van de Vrijdagsche weekmarkt en van de jaarlijk- sche varkenmarkt. Schrijven d.d. 7/14 December 1937, hou dende mededeeling, dat zij de vastgestelde verordening tot wijziging van de Verorde ning houdende voorschriften als bedoeld in art. 43 der Woningwet, betreffende de Broers- vest (Westzijde) te Schiedam, hebben goed gekeurd. Schrijven d.d. 13/14 December 1937 van het door hen goedgekeurde raadsbesluit d.d. 3 December 1937 tot het opnemen van tijde lijk kasgeld voor het tijdvak 1 December 1937 tot en met 31 Maart 1938 tot een maxi mum-bedrag van 750.000. Schrijven d.d. 20/21 December 1937, van de door hen goedgekeurde begrooting der gemeente en hare bedrijven voor het dienst jaar 1936. Schrijven d.d. 30 November/6 December 1937, dat bij hen in beginsel geen bezwaren bestaan tegen wijziging der gemeente-be- grooting voor den dienst van 1937 in ver band met het verleende crediet van 9.200 ten behoeve van de afwerking van het ter rein om het Zusterhuis. Schrijven d.d. 7/15 December 1937, wijzi ging der gemeente-begrooting voor het dienstjaar 1937, in verband met de ver hooging met 330 van den post „kosten res tauratie carillon St. Janstoren", bij hen geen bezwaar ontmoet. Schrijven d.d. 13/16 December 1937, dat zij de beslissing hebben verdaagd op het raads besluit van 19 November 1937 betreffende het voeren van een onteigeningsprocedure als bedoeld in de Onteigeningswet tegen eigenaren van perceelen achter het voorma lige Postkantoor. Schrijven van het door hen goedgekeurde raadsbesluit d.d. 19 November 1937 betref fende aankoop van de panden met erven, Lange Haven 17 en 19 en Westvest 14. Schrijven van het door hen goedgekeurde raadsbesluit betreffende verkoop aan den heer J. van Kuijk te Rotterdam van een per ceel bouwgrond, gelegen aan den Rotterdam- schedijk N.Z., hoek Singel O.Z. Schrijven d.d. 28/29 December 1937 van het door hen met uitzondering van een eventueele procedure in cassatie goedge keurde raadsbesluit van 19 November 1937 betreffende het in het belang van de volks huisvesting voeren van een onteigeningspro cedure tegen de eigenaren van de perceelen begrepen in het onteigeningsplan van per ceelen achter het oude Postkantoor, voor zoover met bedoelde eigenaren geen minne lijke overeenkomst kan worden tot stand ge bracht. Alle voor kennisgeving aangenomen. Diverse ingekomen stukken. Van den heer F. A. H. van Iersel, alhier, schrijven d.d. 7 December 1937, houdende mededeeling, dat hij wegens zijn vertrek uit deze gemeente, ontslag neemt als lid van den raad der gemeente Schiedam. De voorzitter deelde mede, dat de heer Van Iersel niet aanwezig kon zijn bij deze zitting. Spr. meent bij dit heengaan een enkel woord van waardeering te mogen spreken voor datgeen wat de heer v. Iersel In het belang van de gemeente gedaan heeft, in de zes jaar, dat hij deel uitmaakt van het raads- college, ook voor datgene wat hij in de com missie van administratie van het Gem. zie kenhuis, de commissie art. 120 v. d. bouw verordening en de financiëele gedaan heeft. Spr. dankt hem daarvoor mede namens den raad en sprak tevens de hoop uit, dat hem en zijn gezin in de nieuwe standplaats Arnhem geluk en gezondheid ten deel mogen vallen, (De raad stemde onder appleus met het ge sprokenen in. Red. N.S.C.) Van B. en W. voorstel om aan den heer F. A. H. van Iersel, in verband met zijn daar toe te kennen gegeven verlangen en aan den heer H. van der Kraan, in verband met het bepaalde in het laatste lid van artikel 1 der Verordening houdende regelen ten aanzien van de commissie bedoeld in artikel 120 der Bouwverordening der gemeente Schiedam 1918, ontslag te verleenen, resp. als lid en plaatsvervangend lid van deze commissie. Aldus besloten. Steun voor het Sporfondsenbac' Van de hoofden der openbare en bijzondere scholen, den directeur der ambachtsschool de leeraren in lichamelijke oefening en den leider der H.B.S.-zwemvereeniging adres d.d, 8 December 1937, waarin zij, kennis geno men hebbende van het voorstel van B. en W. om de mogelijkheid onder het oog te zien het Sportfondsenbad te Schiedam steun te verleenen, waardoor het voortbestaan dier inrichting' meer verzekerd wordt, adhaesie betuigen met het betreffende voorstel en de hoop uitspreken, dat, mede in het belang van de schooljeugd deze overdekte zwemgelegen- heid behouden zal blijven. Voor kennisgeving aangenomen. Van den beer A. v. d. Griend, arts, alhier, een schrijven, waarin hij in overweging geeft tot al die maatregelen te besluiten, welke er toe kunnen bijdragen het Sportfondsenbad. dat zich in korten tijd onmisbaar heeft ge maakt, voor Schiedam te behouden. Voor kennisgeving aangenomen. Van de zelfstandigen, geplaatst in een der Rijkswerkverschaffingen, adres d.d. 14 De cember 1937, waarin in een overgelegd schrij ven een uiteenzetting wordt gegeven van de onhoudbaarheid van de door den minister van Sociale Zaken voor zelfstandigen bij de werkverschaffing getroffen regeling en waar in wordt verzocht voor hen al het mogelijke te doen. In handen te stellen van B. en W. ter af doening. De heer Hoogendam (A.R.) stelt voor dit adres niet ter afdoening in handen van B. en W. te stellen, doch B. en W. te verzoeken aan den raad praeadvies uit te brengen. De voorzitter: Wanneer u een diepgaande bespreking wenscht is het beter om het aan te houden tot aan het eind der agenda. Wethouder Dinkelaar (S.D.A.P.): Het ls niet mogelijk dit adres te behandelen in den raad, daar de raad hierin toch niet beslissen kan. Het is een zaak voor B. en W. De heer Hoogendam (A.R.): 't Is toch ter kennis van den raad gebracht! De voorzitter: De raad kan wel wenschen hebben en die kan men uiten Daarom is echter toch geadviseerd dit schrijven ter af doening aan B. en W. in handen te stellen. Indien u uw voorstel handhaaft kunnen we er straks dieper op ingaan. De heer v. Duinhoven wenscht het woord hierover ook te voeren» (Geroep Collé schrijf mij dan ook maar op. gelach). Wethouder Houtman (V.B.): Mij ook (vroo- lijkheid). Dit punt wordt aan het einde der agenda geplaatst. Van de Vereer.iging voor middelbaar on derwijs, handelsonderwijs en voorbereidend hooger onderwijs op Gereformeerden grond slag te Rotterdam adres d.d. December 1937. houdende verzoek om subsidie te verleenen voor die leerlingen, welke vanuit de ge meente Schiedam een harer scholen (Mar- nix-gymnasium, Chr. H.B.S. aan het Hene gouwerplein en Chr. H.B.S. aan de Mare- Linker-Maasoever) bezoeken. Van de Vereeniging tot stichting en in standhouding van R.K. Hoogere Burgerscho len, gymnasia en. lycea te Rotterdam adres c'.d. 18 December 1937, houdende bericht, dat de vereeniging, in verband met de toelating van Schiedamsche leerlingen, een verlies leed van 481,10 op haar R.K. H.B.S. en van 404,28 op haar R.K. Gymnasium en waarin wordt verzocht dit bedrag als subsidie van de gemeente Schiedam te mogen ontvangen, waar in de gemeente Schiedam geen bijzon dere R.K. H.B.S. of R.K. Gymnasium onder wijsgelegenheid biedt, in het afgeloopen schooljaar. Van den Ned. bond van hotel-, koffiehuis-, restauranthouders en slijters te Amsterdam adres d.d. December 1937, waarin wordt ver zocht het daarheen te leiden, dat ter gele genheid van de feestviering in verband met de te verwachten blijde gebeurtenis in het Prinselijk gezin, in de eerste plaats de tap- verboden en sluitingsuren niet zullen gelden terwijl het tevens van het grootste belang is. dat ten opzichte van het toestaan van ver makelijkheden een zoo ruim mogelijk stand punt wordt ingenomen, onder bepaling, dat alhier, tegen een huurprijs van 720 per jaar. Aldus besloten. Voorstel om opnieuw voor den tijd van 5 jaren, aanvangende 1 Januari 1938, aan den heer J. C. Ouwens, alhier, te verhuren het terrein, gelegen aan den Havendijk voor den kop van de Spuihaven, ter oppervlakte van 1050 vierk. M., tegen een huurprijs van 315 per jaar, komende de grondlasten voor reke ning van den huurder. Mr. Kavelaars (R.K.) acht een termijn van 5 jaar wel lang. Wethouder Houtman (V.B.) voelt wel iets voor het standpunt van mr. Kavelaars, doch acht het terrein in de komende 5 jaar ner gens anders voor noodig. Er moet ook ge dacht worden aan deze klein-industrie. Mr. Kavelaars verklaart zich accoord. Voorstel tot onderhandsche verhuring voor het jaar. 1938 aan den heer A. Vroeg in de Weij, alhier, van een perceel weiland, ge legen in den polder Oud-Mathenesse, gren zende aan de Lorentzlaan en de Celsiusstraat tegen een huurprijs van 100. Aldus beslo ten. Voorstel tot verkoop aan den heer C. van Wingerden, alhier, van een perceel bouw grond, gelegen aan de Burgemeester Knap- pertlaan N.Z. tusschen de Vondellaan en Jan van Avennesstraat, ter breedte van 35 M. en ter diepte van 25 M., tegen een prijs van 17,50 per vierk. M., ter bebouwing met vier heerenhuizen. Voorstel tot onderhandschen aankoop van eenige perceelen, welke begrepen zijn in het plan tot onteigening in het belang der volks huisvesting, ten name van de gemeente Schiedam, ter verkrijging van de beschikking over gebouwde en ongebouwde eigendommen in verband met de vastgestelde voorgevel- rooilijn voor de Gerrit Verboonstraat N.W. zijde. Deze aankoop betreft de volgende percee len: Lange Nieuwstraat 8 en 10, Westvest la, lb, lc en Lange Nieuwstraat 12, eigendom van W. de Geus en A. van Waart); Westvest 3, eigendom van A. van Waart; en Westvest 5 en Lange Nieuwstraat 14, eigendom van H. A. Scholte. Aldus besloten. Voorstel tot herziening van den erfpachts canon van een 3-tal aan de N.V. Metaal- buizenfabriek Mij. „Excelsior" uitgegeven perceelen grond, gelegen aan en nabij den Buitenhavenweg, zulks met ingang van 15 November 1937. Aldus besloten. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van een crediet van 10.000 ten behoeve van de verbouwing van het kantoor en de dienstwoning van de Gemeente-Reiniging aan den Buitenhavenweg; tot wijziging van de begrooting van kapitaalsontvangsten en -uitgaven van den Reinigingsdienst voor het dienstjaar 1937. De heer Scheurkogel (Chr. H.): wordt dit plan uitbesteed? Weth. Houtman (V.B.)w Daar heeft u al antwoord in Gemeentewerken op gehad. Dr. Scheurkogel: De zienswijze kan toch .veranderen. Weth. Houtman; Gemeentewerken wijzigt zich zelden. Een lichtpuntje voor onderwijs. Voorstel om aan een kweekeling met akte. toegelaten aan school D. aan de St. Anna Zusterstraat, een belooning van 400 per jaar toe te kennen, zulks in verband met de vermindering van het aantal leerkrachten aan die school met één, wegens daling van het leerlingenaantal. De heer v d. Berg (Chr. H.) begroet met AMERIKAANSCHE SCHEPEN, welke de havens van het Verre Oosten moeten aandoen, tvorden na het Panay-incident voorzien van de Amer. vlag, waardoor afdoende de herkomst van 't schip blijkt van de daartoe eventueel verschuldigde ver-', ue nee* v 'V. tXVh. makeliikheidsbelasting en/of andere rechten groote sympathie dit voors e u jg makelijkheidsbelasting bij raadsbesluit vrijstelling wordt verleend. Voorgesteld wordt op het verzoek om vrij stelling van belasting evenals bij vorige soortgelijke gelegenheden afwijzend te be schikken en het adres overigens den burge meester ter afdoening aan te bieden. Allen overeénkomstig het advies in handen gesteld van B. en W. Van de Permanente commissie voor den ge-' organiseerden middenstand schrijven d.d. 29 December 1937, waarin zij bericht het te betreuren, dat bij aanneming van de nieuwe overeenkomst voor de levering van electri citeit door de gemeente Rotterdam aan Schie dam, laatstgenoemde gemeente ten aanzien van haar tarieven gebonden is aan die, gel dende voor de gemeente Rotterdam en waar in voorts wordt verzocht alsnog pogingen aan te wenden, opdat de gemeente Schiedam haar eigen tarieven kan vaststellen. Te behandelen bij punt 12 van de agenda (electriciteitscontract met Rotterdam Red. N.S.C. Aldus besloten. Benoemingen Benoeming van een lid van de commisie bedoeld in artikel 120 der Bouwverordening der gemeente Schiedam 1918 in verband met het als zoodanig aan den heer F. A. H. van Iersel, overeenkomstig zijn daartoe te kennen gegeven verlangen, verleende ontslag. Be noemd met 12 stemmen van de 26, mr. P. J. M. Nolet. Benoeming van een plaatsvervangend lid van de commissie, bedoeld in artikel 120 der Bouwverordening der gemeente Schiedam 1918 in verband met het als zoodanig aan den heer H. van der Kraan verleende ontslag. Benoemd met 13 van de 26 stemmen de heer Scheurkogel. Voorstel van B. en W. tot verlenging voor den tijd van een jaar van de met den heer D. de Bruijn, alhier, aangegane huur ter zake van het perceel grond aan den Havendijk, nabij de Spuihaven, ter oppervlakte van 80 vierkante meter, waarop zijn café is ge plaatst, zulks tegen een huurprijs van 40, komende de grondlasten voor rekening van den huurder. Aldus besloten. Voorstel tot onderhandsche verhuring aan de erven H. J. Jansen, alhier, van de pan den, gelegen aan de Lange Haven 17 en 19, bijzonder onderwijs de kans het zelf eens te doen. Toch zit er nu een „maar" aan, daar in de vorige raadsvergadering het begroo- tingsbedrag voor het bijzonder onderwijs reeds is vastgesteld. Spr. vraagt of het nu nog mogelijk is, dat door 't bijzonder onderwijs equivalente kos ten mogen worden gemaakt. De heer Hoek (A.R.) gelooft, dat het be zwaar dat de heer v. d. Berg ziet niet aan wezig is. Het gaat om het bedrag 1938, dat in aanmerking komt voor berekening van de kosten, die het bijzonder onderwijs kan ma ken t.o. het openbaar onderwijs, dus de kos tenvergoeding per leerling. Volgens spr. moet een dergelijke post volgens het begrip in de onderwijskostenberekening .voor den goe den gang van het onderwijs gemaakt", ook in rekening worden gebracht automatisch voor het bijzonder onderwijs. Spr. gelooft, dat alle partijen tevreden zijn. Mr. Kavelaars (R.K.) vraagt of de kweeke ling nu als onderwijzer beschouwd moet wor den. Indien dit laatste het geval zou zijn is spr. het niet eens met de zienswijze, wat be treft de berekeningsbepaling, met den vo- rigen spreker. Wethouder Dinkelaar (S.D.A.P.) acht het een gevaarlijke weg, die we bewandelen. In dit geval is echter niets anders te doen. De heer Hoek heeft de gestelde vraag door den Van den Berg beter beantwoord dan spr. zulks zelve had kunnen doen. De bedoeling van B. en W. is volgens de betreffende wets artikelen de kostenberekening te doen, zelfs zonder dat de bijzondere scholen dus een kweekeling benoemen. Ze krijgen nu toch reeds deze vergoeding. Mochten ze tot be noeming overgaan, dan zullen B. en W. be reid zijn om te helpen, echter onder aftrek van het reeds in rekening gebrachte bij de leerlingvergoedingsberekening. De vraag van mr. Kavelaars moet spr. tot zijn spijt orftkennend beantwoorden. Wethouder Slavenburg (Chr. H.) zegt, dat de veranderde bepaling in de wet pas vanaf 1 Januari 1938 geldt voor de bijz. schoolbe sturen en dat dus pas over 5 jaar het ge middeld uit te keeren bedrag bekend kan zijn. Wethouder Dinkelaar: Dat is niet juist. Wethouder Slavenburg beweert dat die zaak wel zoo is. Zi\ At K ACHTING VAN DE A.S. BLIJDE GEBEURTENIS" - Links: voor het paleis Soestdijk is men bezig met het leggen van de telefoonkabels, waarlangs de blijde tijding wereldkundig zal worden gemaakt, In he' midden: in den Hofvijver in Den Haag is men begonnen niet het plaatsen van de schijnwerpers, welke de regeenngs' gebouwen sullen verlichten. Rechts: De vlaggenfabrikanten hebben het druk im verband met de te verwachten groote traag. Wethouder Dinkelaar: Wél wordt over 5 jaar berekening gemaakt, d.v.'.z. als 't be drag dat de gemeente uitbetaald heeft aan het openb. onderwijs over 5 jaar lager is. ontvangen de bijz. scholen tóch het bedrag, dat op de jaarlijksche begrootingen weer was uitgetrokken. Wethouder Slavenburg: We moeten het debat hier niet voortzetten (geroep: Juist!). Wethouder Houtman: Ja, het is een soort spaarpotje (gelach). De raad ging om half vier in comité ge neraal om het voorstel van B. en W. tot het sluiten van een nieuwe overeenkomst voor de levering van electriciteit door de gemeen te Rotterdam aan Schiedam te behandelen. Te half zes werd de openbare zitting her opend. WETHOUDER V. VELZEN (R.K.) achtte het niet noodig de ontwikkeling der onder handelingen vanaf 1934 te behandelen Na langen tijd was er overeenstemming tusschen de colleges van Rotterdam en Schiedam over deze zaak.gekomen. De bedoeling is dat dit 25 jaar de situatie zal beheerschen. Als het hier aangenomen wordt, is het ook de bedoeling het in den raad van Rotterdam te doen aannemen. Enkele hoofdpunten, die veel verschillen met het vorige contract noemt sp.: de winstverdeeling, bedoeld in art, 5 en de andere wijze van berekening, die in gevoerd wordt. Het is weer aangepast aan de ontwikkeling in 25 jaar. Dit is in ëen wis kundige formule omgezet. Wat betreft de tariefbepaling hebben we niet die vrijheid kunnén bedingen, die spr. zelf ook wenschte Rotterdam beschouwt het als één territoir, Spr. wijst echter óp de mogelijkheid, die art, 10 sub. 3 biedt, n.l. dat indien een verbruiker te Schiedam zoodanig hooge stookprijzen zou betalen als bij een -andere gemeente van boven 100.000 zielen en kan aantoonen, dat Rotterdam zich niet bereid verklaart in een tariefberekening wijziging te brengen binnen een jaar, kan Schiedam de zaak aan. Ged. Sta ten voorleggen. Blijkt dit college met het Schiedamsche standpunt accoord te gaan dan zal Rotterdam zich daarbij neerleggen. Ook indien bijzondere economische omstandighe den zulks eischen, kunnen tusschentijdsche veranderingen worden ingevoerd. B. en W. van Rotterdam zijn verder be reid dat contract op vervroegden datum te doen ingaan n.l. 1 Nov. 1937, inplaats van 1 Nov. 1938. Het voördeel zal dan op onze be grooting 1938 nog tot recht komen. Mocht er meeningsverschil komen, zoo is arbitrage voorzien. Het is een geruststellend gevoel voor beide partijen. Spr. betuigt zijn tevredenheid, dat deze zaak zoover zijn beslag heeft gekregen en dankt het college van B. en W. en den directeur der technische bedrij ven, den heer Doets voor de medewerking. De heer HOOGENDAM (A.R.) hèeft ge zien, dat deze overeenkomst wel iets heel an ders is. Het is nu meer een belangengemeen schap. Spr. betreurt echter, dat Schiedam niet heeft gekregen de vrije tariefsbepaling. Uiteindelijk wordt de heele begrooting be- heerscht door technische bedrijven. Het kan toch gebeuren dat als men in Rotterdam te veel geld noodig heeft, Schiedam het goed- kooper zou kunnen doen en toch meer zou moeten blijven betalen. Spr. denkt vooral aan den middenstand. Spr. heeft gehoord, dat B. en W. alles hebben gedaan, doch be treurt het, dat we in dit geval geen baas in eigen huis zijn. De heer VAN DORP (R.K.): Er is al jaren lang de vraag gesteld tot stichting over te gaan van een eigen centrale. Nu is er teleur stelling dat daar niets van gekomen is! We gaan er voor 25 jaar in. Het betreft vooral de tariefsbepaling die Rotterdam in rekening brengt. Het lijkt spr. onbillijk. Schiedam heeft een groote arbeidersbevolking en een kleinen middenstand. Men zit zelfs bij petroleumlicht 's avonds. Een bewijs van electriciteitsduurte. In Rotterdam heeft men groote winkelbe drijven die 's avonds vroeg sluiten. Hier moet de kleinste zaak tot 't laatste nippertje open blijven. Resultaat veel lichtverbruik. Waar we nog tot 1 Nov. 1938 den tijd heb ben, vraagt spr. alsnog te trachten om vrije tariefsbepaling af te dwingen. Wethouder VAN VELZEN deelt de mee ning van de heeren van Dorp en Hoogendam omtrent de vrije tariefbepaling door Schie dam. Het is zeker het groote belang voor Schiedam om een eigen centrale te hebben. Deskundige menschen voor de exploitatie hebben we genoeg. Dan zouden we de vrij heid weer hebben. Men ziet echter het streven van hooger- hand door geheel Nederland, ten rechte of ten onrechte de electrische productie te cen- traliseeren in provinciaal éénheidsverband. Den Haag heeft pas een groot contract met Rotterdam moeten afsluiten. Gouda mocht niet bouwen, Dordt niet uitbreiden! Het heeft zelfs een beroep gedaan op provinciale Staten doch Ged. Staten werden in het gelijk gesteld. Het is wel weer juist, dat de leverancier den kostprijs bepaalt. Ook kan men geen cate gorieën 'b.v. 'den middenstand hebben,, die alléén lagere tarieven gaan krijgen. Ook zijn de Rotterdamsche inboorlingen net zoo belust om goedkoopen stroom te krijgen als de Schiedamsche inwoners. Dat is dus voor óns ook al weer een waarborg! Voor ons blijft altijd een beroep op Ged. Staten mogelijk. Bereikt is wat redelijkerwijze is te bereiken. Wat de heer van Dorp betreft om te.trach ten voor 1 Nov. 1938 nog weer te onderhan delen over de zelfstandige tarief-bepaling, is niet goed. Het is als het ware een vertrouwenskwestie dat de raad accoord gaat met de onderhande lingen die door het college van B. en W. zijn gevoerd, ook al is men dan voor zijn gevoel niét geheel voldaah. De VOORZITTER spreekt zijn bijzondere waardeering uit voor de onderhandelingen door wethouder van Velzen gevoerd, doch in het bijzonder ook tot den directeur der tech nische bedrijven, den heer Doets. Het voorstel wordt hierna zonder hoofde lijke stemming aangenomen. KERKBERICHT. ZONDAG 8 uur jaarget. Petrus van Mil Janzn.; 10.15 jaarget. Joanna van Mil echtg. J. A. van Winden. MAANDAG 7,30 geestel. en tijd. welzijn parochie; 8 uur meest verl. zielen (bus). DINSDAG 7,30 Jacoba Olsthoorn—Roeling lid Kev. Processie; 8 uur Wiih. de Vreede echtgen. Ger. Langelaan. WOENSDAG 7,30 it dankb. voor herstel; 8 uur Maria Verdelv. Veen lid Kev. Proc. DONDERDAG 7,30 jaarget. Thomas de VetteOvergaag; 8 uur Elis. IJzermans. VRIJDAG 7,30 jaarget. Maria Goeman v. Eijk; 8 uur voor de overl. op kerkhof, begraven. ZATERDAG 7,30 jaarget. Adr. de Vette en Cath. Maria Stolk; 8 uur zekere intentie (N.) ZONDAG 8 uur overl. fam. Voskuil— Olsthoorn. 10.15 zek. intentie bij 25-jarig huwelijk met Vni Cereator. Heden 1ste Zondag der maand Eucharist, dag, algem. H. Communie mannel. en vrouw, jeugd der parochie, aanbidding van na de Hoogmis tot het Lof ten 7 uur met acte van eerherstel. MAANDAGAVOND 7,30 congregatie voor de jongens. DINSDAGAVOND 7,30 congreg. voor de jonge mannen. DONDERDAG feest van de H.H. Drie koningen, dag van devotie; 's avonds van 68 uur biechthooren. VRIJDAG 1ste der maand, ten 8 uur ge zongen H. Mis en 's avonds 7 uur lof ter eere van het H. Hart met acte van toe wijding. ZATERDAG biechthooren van 45 en 6-8 ZONDAG a.s. collecte voor de armen der parochie, bijzonder aanbevolen. Deze week de afdracht der ingezamelde kruimel tj esgelden. DE POSTERIJEN Het poststation te Kethel is op 1 Jan. vogr het publiek gesloten. Er wordt een brief post- en een pakketpostbestelling uitgevoerd Aanvang circa 8 uur. Het afhalen van cor respondentie vindt dien dag niet plaats. Bij de behandeling van de Gemeente- begrooting werd door den wethouder voor Openbare Werken reeds medegedeeld, dat met de Spoorwegen reeds overeenstemming was verkregen en met het bestuur van de Diergaarde was te verwachten over het Het bestuur van de Rotterdamsche Dier gaarde heeft thans de leden opgeroepen voor een tweetal vergaderingen op Vrijdag 7 Januari a.s. In de eerste vergadering komt aan de orde een voorstel tot statutenwijziging. In de onmiddellijk daarop volgende zal in behan* deling komen een bestuurvoorstel tot ont binding van de vereeniging, teneinde daar door het behoud eener Diergaarde binnen Rotterdam in anderen vorm te verzekeren. In verband hiermede wordt machtiging ge vraagd om 't bestuur de vereffening te doen geschieden door overdracht van grond aan de Gemeente; voor het overige op den voet van art. 17 al. 6 (nieuw) der Statuten. Deze mededeelingen, welke de leden, op geroepen voor de bedoelde vergadering, heb ben ontvangen, maken het nog niet duidelijk, wat er precies met de Diergaarde zal ge schieden. Zal er aanstonds een verplaatsing komen van de Diergaarde naar een ander punt van de stad of zal vooralsnog de Diergaarde blijven, waar zij is, met inperking van het terrein, zoodat doortrekking van den ver keersweg mogelijk wordt. De laatste, halve maatregel zou o.I. niet in het belang van de Diergaarde zijn en even min voor de goede stedebouwkundige ont wikkeling van Rotterdam. Binnenkort zullen hieromtrent wel mede deelingen loskomen. Wij hopen, dat het een definitieve oplos sing zal zijn. Hedenmorgen om circa half 12 is de 47- jarige portier van de Nederlandsche Spoor wegen J. H. J. van Elmtt, gewoond hebben de in de Jan van Avennesstraat 32 op het Spooremplacement ter hoogte van de tunnel aan den Beukelsdijk overreden en op slag gedood door een electrisch motorrijtuig, dat werd gerangeerd van spoor 14 via spoor E V naar spoor I. Het lijk van het slachtoffer is overge bracht naar het ziekenhuis aan den Cool- singel. Twee jeugdige winkeldieven, die hun slag probeerden te slaan in de Galeries Modernes aan de Hoogstraat zijn gisteravond op heeter- daad betrapt. Toen zij zich ontdekt zagen, namen de beide dieven, met achterlating van hetgeen zij hadden gestolen, de beenen, hetgeen be grijpelijk in het drukke winkelbedrijf eenige consternatie gaf. Onmiddellijk werd echter de politie gewaarschuwd, en het duurde niet lang of de vluchtelingen konden op straat door een paar agenten worden ge arresteerd. Zij zijn naar een bureau van politie overgebracht en in bewaring gesteld. Een van het tweetal is een bekende van de politie en zal in het huis van bewaring wor den ingesloten. De aangehoudenen zijn de 20-jarlge H. 3, Ae V. en de 16-jarige C. H. de V.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1937 | | pagina 2