HET NIEUW HOOFDBUREAU VAN POLITIE. LI KRIJGT DE DIERGAARDE ANDERE PLAATS? EEN R Laaiencle vuurzee Rotterdam-Zuid. ZATERDAG 8 JANUARI 1938 Een rondgang door het gebouwencomplex. in Een opslagplaats van de N.V. Everest aan de Nassauhaven in vlammen opgegaan. VUUR MET 15 STRALEN BESTREDEN. PLUIMVEE EN KONIJNEN. Enorme tentoonstelling in het Verkooplokaal. DE ARTISFILM. Voor de Volksuniversiteit. A. P. VAN LEEUWEN t BIOSCOOPNIEUWS. de man, die als maar BELEENDE. BURGERLIJKE STAND. Spontane medewerking van ,V olkskraclit". Geschikt terrein in Blij dorp. IN verband met het feit, dat heden het tweede gedeelte van het nieuwe Hoofdbureau van Politie aan het Haagscheveer in gebruik zal wor den genomen, hebben wij gisteravond onder leiding van den hoofdcommis saris mr. L. Einthoven, een rondgang gemaakt door het nieuwe gebouwen complex. De derde vleugel zal in het najaar officieel in gebruik worden genomen, in hoofdzaak bestemd voor de motorbrigade, de luchtbescher. ming, dienstlokalen en garages. Van Januari af zullen in het Hoofdbureau, behalve de diensten welke er thans reeds ge vestigd zijn, bovendien ondergebracht wor den: de bureaux Groote Paauwensteeg, Witte de Withstraat en de posthuizen Galerij en Raadhuis. Het posthuis Eenhoornstraat zal vervallen en daarvoor komt het posthuis Baan 69 in de plaats. Ook de beide verdie pingen van het Oude Raadhuis, welke thans voor de Opleiding van Inspecteurs en Agen ten in gebruik zijn, zullen worden verlaten en deze heele dienst plus de bibliotheek en het Politie-Museum zullen eveneens in het nieuwe Hoofdbureau worden gevestigd. In den loop van de maand Januari zal de Zeden- en Kinderpolitie vanuit het Achterklooster naar het nieuwe Hoofdbureau verhuizen, zoodat dan slechts het bureau Drankwet en Openbare Vermakelijkheden, in afwachting van de tot stand koming van het laatste stuk van het Hoofdbureau, op het Achter klooster zal blijven. Hoe het nieuwe hoofdbureau is ingedeeld. Wanneer men vanaf het Haagscheveer de poort binnenkomt, kan men door twee deu ren heC Hoofdbureau binnengaan. Links vindt men den toegang tot den Zuidelijken vleugel, den hoofd-ingang. Binnentredend vindt men terstond aan de linkerhand den portier; daartegenover een wachtkamertje en dan de ruime hall. Langs de Haagscheveer-zijde treft men vertrekken aan voor Inspecteurs van den Gemeentelijken (geüniformeerden) dienst, aan de zijde van het Bulgerstijnplein en het Raadhuis voor Chef-agenten en agenten, ter wijl ook de boekhouding op deze gelijkvloer- sche verdieping is ondergebracht. De agen- tenwacht is verdeeld in een conversatiezaal en een schrijfkamer voor het opmaken der verbalen en het bestudeeren van wetten en verordeningen .In de agentenwacht, die een afzonderlijken toegang vanaf de straat heeft, komt een trap uit, welke naar den kelder voert. Een breede trap brengt het publiek vanuit de hall naar het eveneens in den kelder ge legen bureau „gevonden voorwerpen". Was het vroegere bureau slechts geopend van 12 tot 15 uur, het publiek zal voortaan op alle werkdagen van 11 tot 16 uur en bovendien Dinsdag en Vrijdag van 19 tot 21 uur terecht kunnen voor het opvragen van gevonden voorwerpen. Komt men langs den anderen ingang het gebouw binnen, dan bevindt men zich in den Noordelijken vleugel, welke (op den bega- nen grond) geheel door het Verkeer wordt ingenomen. Hier moet men zich melden voor rij- en nummerbewijzen, welk bureau ten gerieve van het publiek op alle werkdagen van 's morgens 8 tot 's middags 6 uur ge- opend is. De Inspecteurs van het Verkeer hebben hun vertrekken in deze zelfde gang. Aan het eind van de gang vindt men een instruc- tielokaal ,waar de politie-ambtenaren in de geheimen van het verkeer worden ingewijd. Onder dezen vleugel van het gebouw ligt de zeer ruime fietsenbergplaats, welke te vens als scherf- en gasvrije schuilplaats is ingericht, terwijl ook een bad- en desinfec tie-inrichting, in hoofdzaak bestemd voor ongewenschte vreemdelingen, aanwezig is. Een 8-tal cellen voor dronken personen, die ter ontnuchtering door de politie moe ten worden overgebracht, bevindt zich even eens in dit keldergedeelte. In den zuidelijken vleugel van de eerste verdieping zetelt de hoofd-commissaris, met naast zich de commissaris van den Actieven Dienst, tevens fungeerend hoofd-commissaris en de commissaris van de centrale admini stratie, wiens werkkamer weer uitloopt in die van de inspecteurs voor personeels- en ad ministratieve aangelegenheden. Een verbin dingsgang is hier aangebracht met het Raad huis, zoodat men binnendoor van het hoofd bureau in het Raadhuis kan komen. De Vreemdelingendienst is eveneens op deze verdieping ondergebracht. Ten gerieve van het publiek is het bureau voor de aan melding van vreemdelingen, op alle werkda gen geopend van 8* tot 18 uur. Ten slotte is op deze verdieping in den Noordelijken vleu gel ook nog de Zeden- en Kinderpolitie ge huisvest, met dien verstande, dat commissaris Voskuil met zijn inspecteurs, inspectrices en verder personeel pas in de tweede helft van Januari van het Achterklooster hierheen zal verhuizen. De tweede verdieping wordt vrijwel geheel ingenomen door den Justitiedienst. In den hoek boven de kamer van den hoofd-com missaris heeft commissaris Roszbach zijn vertrek. Langs het Haagscheveer strekt zich een gansche rij bureaux uit voor de inspec teurs van den Justitiedienst, die soms ge drieën, dofch meestal twee aan twee in de vertrekken zijn ingedeeld. De onvrijheid voor het publiek, dat thans vaak verhoord wordt of zijn niededeelingen moet doen in het bij zijn van nog meerdere inspecteurs dan alleen dengene, die zijn taak behandelt, wordt onder vangen door een systeem van kleine verhoor- kamertjes, waarin de inspecteur zich voor een onderhoud of een verhoor van meer ver- trouwelijken aard even kan terugtrekken. De rechercheurs van den Justitieelen dienst zijn in 3 groote zalen ondergebracht. Ook hier heeft men weer een onderscheid gemaakt tusschen conversatie-gelegenheid en de eigenlijke werkgelegenheden In het Noordelijk gedeelte van deze ver dieping bevindt zich een groot lokaal met stalen kaartenkastjes .waarin de namen van enkele honderd-duizenden personen voorko men, die met justitie of politie op eenigerlei wijze in aanraking zijn gekomen. De moder ne wijze, waarop dit kaartstelsel is ingericht, stelt de politie in staat thans in enkele secon den antwoord te geven op vragen, welke voorheen slechts door urenlange raadple ging van registers konden worden beant woord. Behalve de vertrekken van de brigade voor speciale diensten en het bureau voor de jacht-, vuurwapen- en vogelwet, treft men in dit deel van het hoofdbureau ook nog de telefoonkamer aan. Van den bouw van het nieuwe hoofdbureau is uiteraard gebruik gemaakt om ook de telefoon geheel te moderniseeren. Een huis telefoon, ingebouwd in hetzelfde toestel als de stadstelefoon, verbindt niet alleen alle kamers van het hoofdbureau onderling, doch er is tevens een huistelefoon met alle bu reaux en posthuizen en bovehdien met de Brandweer en den Geneeskundigen Dienst. Een zeer vernuftige vinding maakt het mogelijk om van het Hoofdbureau uit met alle 16 bureaux en posthuizen tegelijker tijd te telefoneeren. Dank zij deze mogelijk heid, kan men thans in enkele oogenblikken berichten overbrengen (signaleeren van ver miste kinderen, gestolen auto's enz.) waar voor men tot voor kort geruimen tijd noodig had. Met deze telefoonkamer zijn ook de nieuwe alarmmelders rechtstreeks verbon den, zoodat een agent op pl.m. 80 verschillen den plaatsen in de stad dag en nacht om as sistentie kan telefoneeren. Transport-auto's, welke besteld zijn .kunnen dan met de noo- dige agenten uitrukken om dronken personen te vervoeren of wel in geval van brand ter stond voor de noodige afzetting te zorgen enz. enz. Behalve de reeds genoemde steunpunten Gr. Paauwensteeg, Witte de Withstraat, Een hoornstraat, Raadhuif, Galerij, Achterklooster zijn ook nog verdwenen de posthuizen Kruis plein, Claes de Vrieselaan, Vredenoordplein en Zwarte Waalstraat. Er zal dus een aan merkelijke concentratie van de politie plaats hebben, hetgeen zeer bijzondere voordeelen biedt bij het geven van cursussen enz. De derde verdieping wordt ingenomen door het kleedingmagazijn, de bibliotheek met het politiemuseum en de verschillende ruime leslokalen, waarin de inspecteurs en agenten worden opgeleid, waar de cursussen voor 'n hoogeren rang worden gegeven, ter wijl hier bovendien om de paar jaren herha lingscursussen zullen plaats hebben. De dok ter heeft op deze verdieping zijn keurings kamer en de kleermaker zijn werkplaats. Op de vierde verdieping worden de onge wenschte vreemdelingen gehuisvest, die hier tot aan de terugzending naar hun land ver blijven in een ruim en luchtig .dagverblijf en keurige slaapzaaltjes, waaraan zooveel mogelijk het gevangenisachtige karakter is ontnomen. In een geheel door een muur van de mannen afgescheiden ruimte vinden de vrouwelijke vreemdelingen onderdak. Zij hebben in haar slaapvertrek bedden, die door een vernuftige vinding eigenlijk in kleine kamertjes zijn getransformeerd. Deze zelfde bedden vindt men ook in het nachtverblijf van meisjes ,aan wie door de kinderpolitie huisvesting wordt verleend. Ook een jongens dag- en nachtverblijf treft men in dezen vleu gel van het gebouw aan. Het Zuidelijk deel van deze verdieping wordt geheel ingeno men door den z.g. Technischen Opsporings dienst; een modern foto-atelier laboratorium en een verzameling van dactyloscopische slips staan de politie hier ten dienste. Verschillende vertrekken kunnen door electrisch voortbewogen schermen zoo noo dig donker gemaakt worden. De plafonds van deze zalen zijn van glas .teneinde ver zekerd te zijn van een goe„e verlichting. Op de vijfde verdieping bevinden zich de cellen voor hen, die in afwachting van hun overbrenging naar het Huis van Bewaring, tijdelijk (voor ten hoogste 4 dagen) op het hoofdbureau worden ondergebracht. De hall ontvangt over dag het licht door een volle dig glazen overkoepeling. Twee liften (waar van één een paternoster) onderhouden de verbinding tusschen de verschillende ver- EDENMORGEN in alle vroegte is de opslagplaats voor huis houdelijke artikelen van de N. V. Everest, onder-af deeling van de N.V. Emballage Fabrieken en Houthan del, gelegen aan de Nassauhaven W.Z. 110 een prooi der vlammen geworden. Aan het krachtdadig op treden van de R'damsclie Vrijwillige Brandweer, welke met 15 stralen het vuur heeft gebluscht, is het ongetwij feld te danken, dat de brand tot deze opslagplaats is beperkt gebleven. Goed twee maanden na den enormen brand bij de firma Pakhuismeesteren, heeft heden morgen in Rotterdam-Zuid wederom een flinke brand gewoed, niet echter van een zoo catastrophalen omvang als in den nacht van 31 October j.l. Maar was de brandweer er niet zoo spoedig bij geweest en was er niet zóó krachtdadig opgetreden, het vuur, dat fel op laaide in het zeer brandbare materiaal, had zeker een grootere verwoesting aangericht dan nu het geval is geworden. Thans is alleen van het geheele gebouwencomplex van de N.V. Everest, de opslagplaats voor huishou delijke artikelen in vlammen opgegaan. De situatie. De fabriek van de N.V. Everest, waarin zes afdeelingen zijn te onderscheiden t.w. kui perij, meubelmakerij, kistenmakerij, zagerij, opslagplaats van huishoudelijke artikelen en schaverij, strekt zich uit aan de Nassauhaven W. Z. en wordt verder begrensd door het water van de Nassauhaven en den Persoons- dam. Aan de overzijde van de Nassauhaven bevindt zich het gebouwen-complex van de N.V. Houthandel v/h J. van Schijndel Co., terwijl aan de zijde van den Persoonsdam staat het houten gebouw van de Coöperatie Tuinbouwveiling der Z. H. Eilanden. Het laat zich begrijpen, dat toen hoofdman W. A. Kee- man, die de algemeene leiding heeft gehad bij het blusschingswerk, den toestand had op genomen, hij onmiddellijk groot alarm liet maken. Eigen personeel ontdekte den brand. Om kwart vóór zes vanmorgen werd de brand ontdekt door eenige stokers van de N.V. Everest, die juist een kwartier tevoren in de fabriek waren gekomen om aan hun dagelijkschen arbeid te beginnen. Toen de brand wend waargenomen greep het vuur reeds snel om zich heen in de hierboven ge noemde opslagplaats, welke een oppervlakte heeft van 15 bij 50 meter en welk gebouw ge heel uit hout is opgetrokken en een gegolfd plaatijzeren dak draagt. In een minimum van tijd, nog voor dat men de gelegenheid had om de Brandweer te alarmeeren, sloegen de vlammen aan de zijde van den Persoonsdam, reeds fel naar buiten, terwijl een groote hitte werd ontwikkeld. Het personeel van liet Vei linggebouw, waarvan de ramen door de hitte reeds waren gesprongen en het houtwerk reeds begon te bladderen, realiseerde zich onmiddellijk, dat het hoog noodig was met de twee eigen stralen 't veilinggebouw, waar o.m. in de schoepen van het dak 30.000 aard beienmandjes plus 2000 andere manden en kisten lagen opgeslagen, nat te houden. En hieraan is het mede te danken, dat reeds niet in den beginne het vuur is overgeslagen naar dit veilinggebouw. Inmiddels had personeel van de veiling den directeur, den heer A. Hogeweg, die in de buurt woont, gewaarschuwd en een ge deelte van het archef in veiligheid gebracht op lorries, zoodat wanneer de brand even tueel mocht overslaan, deze direct weggere den konden worden. Toen de brand uitbrak lag in de Nassau haven gemeerd tegen den kant van liet bran dende perceel de motorboot „De tijd zal het leeren" eigendom van de N.V. Everest. De mast van het schuitje begon als gevolg van de naar buiten slaande vlammen reeds te branden, terwijl de ruiten van de ijzeren roef bezweken. Enkele brandweerlieden hebben echter nog kans gezien, niettegenstaande de groote hitte, welke werd ontwikkeld, aan boord te komen en het scheepje te verhalen. Felle vuurzee. Daar de brandmeldingen al terstond een alarmeerend karakter hadden, werd midden alarm gemaakt met opontbod van mot.orspuit doch zoodra toen hoofdman W. A. Keeman op het terrein was aangekomen en de hoogst ge vaarlijke vuurzee zag, en het lang niet denk beeldig was, dat het vuur zich eveneens zou mededeelen aan de aangrenzende perceelen, werd groot alarm gemaakt. Intusscheri waren de vlammen reeds door het dak geslagen en laaiden hoogop tegen den donkeren hemel, zoodat de brand ver in den omtrek was te zien, met het gevolg, dat de belangstelling van de zijde van het publiek steeds grooter werd. De nieuwsgierigen werden echter door de politie op een flinken afstand gehouden. Door zooveel mogelijk materiaal aan het werk te zetten is de brandweer er tenslotte in geslaagd de vlammenzee, die met groote razernij om zich heen greep en een hevigen vonkenregen ontwikkelde, te beperken tot de houten opslagplaats, welke echter radicaal is leeg gebrand, zoodat vanmorgen om half 9 van de opslagplaats niet veel meer over was dan één smeulende puinhoop. Vandaag, Zaterdag, heeft de R. P. K. V. in het Verkooplokaal haar enorme tentoon stelling geopend, de Cypria-tentoonstelling. van pluimvee en konijnen. Niet minder dan 1500 dieren zijn ingeschreven met over 't algemeen goede kwaliteit, terwijl alle ras sen behoorlijk vertegenwoordigd zijn. Dank zij de medewerking van den Rotter- damschen Bond van Konijnenfokkers zijn er 500 konijnen vertegenwoordigd, waaron der de 7 Vlaamsche reuzen een bijzondere plaats innemen. Op de eerste plaats komen de haaskleurigen, waaronder een klasse van 13 jonge rammen. Vermeldenswaard zijn voorts 9 witte jonge rammen en 15 jonge witte voedsters. De Lotharingers munten uit door fraaie teekening. Hiervan zijn niet minder dan 30 inzendingen en het resultaat van de fok kingen wijst erop, dat men over de moei lijkheden heen is. Typisch is de groep van 15 stuks Fran- sche langooren, terwijl de beroemde Engel- sche het ditmaal met 5 stuks moeten doen Voorts vallen op de 80 Weeners in diverse kleuren, waarbij de groote klassen den strijd niet gemakkelijk maken. W. de Graaf ex poseer weer goede dieren, evenals Jac. var Kooten. Behalve de Belgische haaskonijnen nemen ook de papillons een goede plaats Wat er gewerkt heeft. Het vuur is in totaal bestreden met 15 stra len. Aan het blusschingswerk hebben deel genomen slangenwagen 50, welke het eerst aanwezig was onder leiding van brandmeester J. A. Bruinse, met twee stralen, slangenwagen 39 met twee stralen, slangenwagen 37 met twee stralen, de motorreservewagen 3, onder leiding van de heeren Way en Mallan, motor spuit I, die met twee stralen werkte op open water aan de Persoonshaven, motorspuit II met drie stralen op de waterleiding aan de Nassauhaven W.Z., motorspuit V met twee stralen op open water aan de Persoonshaven en de Havendiensten III en V ieder met één straal. Verder waren nog aanwezig de slangen wagens 40, 51, 22, 58, 59, 42 en 9 alsmede de motorladder en de Havendiensten I eu VI. De belangstelling. Daar zooals gezegd de brand in verren om trek was te zien, was er een groote menigte op de been. Men werd echter op flinken af stand gehouden, zoodat de brandweer onbe lemmerd haar werk heeft kunnen uitvoeren. Van de autoriteiten, die op het terrein van den brand aanwezig waren noemen wij den burgemeester mr. P. Droogleever Fortuyn, den wrn. commissaris van politie der 2de af- deeling, hoofdinspecteur F. N. van Vliet, ir. A. Witteveen van den Gemeentelijken Tech nischen Dienst, den havenmeester A. Kort- landt, ir. J. L. G. Kohier, adjunct-directeur van den Gem. motor- en vervoerdienst, ir. Schreurs van de Gem. Drinkwaterleiding en alle hoofdlieden van de Brandweer' met den secretaris den heer Brusse. diepingen. Gisteravond is in de Groote Doelenzaal voor de leden van de Volksuniversiteit de nieuwe Artisfilm „Dieren, schoonheid, actie" vertoond. Ze is opgenomen en vervaardigd door den heer H. C. Verkruysen, in samen werking met den heer A. F. J. Portielje, welke laatste de filmgedeelten telkens in' leidde. De zeer bijzondere opname toonde ons het gedrag van dieren: ooievaars, olifanten, robben, zeeleeuwen, enz., wat een dier doet, al wat hij inwendig meebrengt aan aange boren structuur en hetgeen hem uitwendig tot doen opwekt. Ieder levend wezen komt voor den dag met allerlei aandriften en die zien wij uitgevoerd worden in allerlei vor men van aanleg. Doch niet alleen met het „gedrag" van de dieren hield de film ons bezig, ook met de „organisatie". Het eerste filmdeel vertoonde speciaal in beeld het leven van den ooievaar, de ouder lijke instincten, het bouwen van het nest. broeden, verzorgen van de kleinen, acties en reacties, enz. Voorts zagen we interessante opnamen van het unicum onder de zoogdie ren, den olifant, het dier dat tot hoogen ouderdom een gaaf gebit houdt. Ook het deel over de robben en zeeleeuwen, de die' ren met het gestroomlijnde lichaam, was zeer interessant. In den ouderdom van zeventig jaar is vandaag overleden de heer Adr. P. van Leeu wen, kerkmeester van de parochie van St Hildegardis. Ruim veertig jaar bekleedde hi bovendien het voorzitterschap van de pa rochiale conferentie der St. VincentiuS' Vereeniging. Vooral in deze functie, waaraan hij zich met hart en ziel wijdde, heeft h" zich doen kennen als een groot vriend der armen, die nimmer tevergeefs een beroep op zijn goed hart deden. Zijn heengaan zal dan ook door velen worden betreurd als het verlies van een weldoenden vriend. Om zijn- vele verdiensten voor de Katholieke zaak ontving hij het gouden eerekruis „Pro Ec clesia et Pontifice". Dinsdag a.s. zal de uitvaart in de St. Hil- degardiskerk plaats vinden. De oorzaak is onbekend. Omtrent de oorzaak van dezen korten doch feilen brand tast men in het duister. De N.V. Everest, een onderafdeeling van de N.V. Emballage Fabrieken en Houthandel is tegen brandschade verzekerd. Hoe groot de door het vuur aangerichte schade is, kon nog niet worden opgegeven. Direct zijn door de directie maatregelen getroffen door overplaatsing der afdeeling naar een andere fabriek der N.V. om te voorkomen, dat door den brand in de afle vering stoornis zou ontstaan. In Tan, waarvan de rasvereeniging een clubtentoonstelling geeft; zijn 52 exempla ren aanwezig. Ook hier is de teekening uitmuntend. De zilvervos-konijnen tooneu in de afteekening nog wel even een af stand van den zilvervos. Het grijs er- toont teveel beige en in het zwart zit t' weinig zilver. Na een mooie inzending Hollanders en Russen vragen de 50 Polen nog de aandacht. De groote hoenders openen met een fraaie inzending Hollandsche witkuiven, waarbij vooral de hoenders van A. Spruyt opvallen. Het aantal leghorns is thans niet overstel pend, maar daarna vallen meer dan ooit de zilver-wyandottes op, die met een tien tal exemplaren uitmunten in afteekening en lijn. Ook de Columbia's zijn mooi, waar na de zwarte wyandottes een goede groep bieden. Niet meer dan 4 buffs zijn aanwe zig, met een exemplaar van L. van der Velden in kleur en bouw een juweel. Dc Yersey black grants, het Engelsche vleesch- hoen, de heel bijzondere zijdehoenders en de Orloffs vallen door hun teekening in goud, groen en wit zeer op. De dwerghoenders zijn talrijk, waarvan het vooral de Braekels, de Sebrights en de Japansche krielen zijn, die de aandacht vra gen. Van de laatste zijn er 14 exemplaren Natuurlijk siert een rij van Wyandotte- krielen de kooitjes; zeer bijzonder materiaal Meer dan ooit valt de kunst van fokken op bij de Cochinkrielen, die ook in de ty pische bevedering van de pooten volkomen correct zijn. Onder de moderne Engelsche vechtkrieler. bevinden zich zeer goede exemplaren. Van de duiven zijn alle denkbare rassen te genwoordig; waarbij als bijzonderheid de nieuwe slag van Voorburgsche schildkrop- pers van C. S. Th. van Gink uit Voorburg een nog niet erkend ras, waarvan de erken ning echter wel niet lang zal uitblijven. Vanzelfsprekend nemen de Hollandsche kroppers ook een goede plaats in. Er zijn er bijna 100, plus 60 meeuwen. De Modena Gazzi's geven een lange ri) waarbij een bijzondere inzending van de heeren Ubbink en Dolk. R. J. Templeton ex poseert weer zijn showhomers, terwijl de Ek sterclub met 100 exemplaren voor den dag kwam. Ten slotte zijn er een 70-tal postdui ven. Gisteren hebben de keuringen plaats ge had. Ook Zondag is de tentoonstelling ge opend. Het s.s. Volendam van de Holland—Ame rika Lijn vertrok hedennacht van Rotterdam naar New-York met 55 passagiers kajuits klasse, 42 passagiers toeristenklasse en 47 passagiers derde klasse. brengt deze week een span nend program. De hoofdfilms spreken ove rigens voor zich zelf. Als eerste nummer draait „De vrouw, die men begeert", met miss Kay Francis en Roland Young in de hoofdrollen. Na de pauze valt de ontmaskering van een valsche muntersbende te genieten, die zich voltrekt onder den welluidenden naam van Middernachtactie". Uitgebreid wereldnieuws en een teeken film van Max Fleischer completeeren het program, dat voor volwassenen gereserveerd dient te blijven. De hoofdfilm in het Colosseum theater wordt voorafgegaan door een uitgebreid jour naal, een interessant gekleurd filmpje van Mickey Mouse en de geheimzinnige detec tive film „Het betooverde Huis". Na de pauze draait de hoofdfilm „De on- derga-g van de William Brown, waarin de hoofdrol vervuld wordt door Cary Cooper. De film, vol avontuur en interessante op namen, behandelt het proces van den zeeman Michael Taylor, waarin deze er van wordt beschuldigd bij den ondergang van het zeil schip „William Brouwn" moedwillig vele op varenden t hebben vermoord. Als door de jury het „schuldig" is uitge sproken, verschijnt de afgezanr van de Ko ningin in de rechtszaal, schetst het verleden van" den beklaagde en schildert den onder gang van het schip, alsook de moeilijke red ding van enkele passagiers. Hieruit blijkt uit welke motieven Michael TayKr de leiding van de redding op zich heeft genomen en den massa-moord begign, doch tevens blijkt, dat de jury door de wel sprekendheid van den aanklager een ver keerd oordeel heeft uitgesproken. Dank zij de perfecte geluidsinstallatie yari het theater komt het geluid van deze film zeer goed uit. Bezoekers boven 18 jaar zullen zeker van dit goed verzorgde pro gramma genieten. Als verdacht van rijwieldiefstal is naar het politiebureau Meermansstraat overge bracht de 33-jarige A. S. Bij fouilleering vond de politie twee be- leenbriefjes in 's mans zakken. Bij onderzoek bleek, dat hij vóór Kerstmis bij den winke lier s'. J. K. aan den Nieuwe Binnenweg twee ringen ter waarde van 30 op zicht had ge vraagd en deze naar de bank van leening had gebracht. Bij den winkelier J. J. op den Nieuwe Binnenweg had hij twee paar schoe nen op zicht gehaald, welke hij eveneens had beleend. De man is in bewaring gehouden. BEVALLEN- A. M. Robberessen geb. Jas- ners z. C. Sul]ling geb. Brandenburg d. W. 'O. den Haan geb. v. Oo3chot z. C. G. Swinkels geb Thijssen z. W. M. B. C. Hanselman geb. v. d. Voordt z. P. de Looij geb. Oeveren z. E. eKrskes geb. de Knegt d. J. R. Et F. de Heer geb. de Leeuw d. M. J. v. Lunteren geb. Rowel d. A. Worms geb. Jongeneel z. vv. Phielix geb. Klink z. R. Geus geb. Buisman d. H. J. Molendijk geb. Schenk z. B. guttzer geb. v. DUk z. T. M. Tjaarda geb. v. Hassdlt d, J. L. Timmer» geb. Peper z. F. J: J. Kramer geb". Swinkels z H. E. Meijer geb. Heeringa z. H. P. Kruijt geb. Wijngaard z. M. Vriens geb. de Groot z. A. Pierot gt?b. v Es d. T. v. Berghem geb. Kalkman d. 'C. v. I-Ieinsberg geb. v. Belle z. F Scheepbouwer «pk Materia cl G- v. Belle geb. v. Vliet z. G. Fastl geb. Kok z. M. 't. Hooft geb. Scheur kogel d. S. J. Koster geb. de Jong z. - D. Verbist geb. Oter d. C. Loef geb. v. Someren Z. P. J. Brockbus geb Hofsteede z. D. C. Spork geb. Meeuwlssen d. S. v. Praag geb. Israels d. J. Wijnmaalen geb. v. Baarle d. M. Jansen geb. Ottema d. J- Trouwborst geb. Kranenburg d. A. A. Sout geb. den Her der d. W. A. Schmitz geb. dQ Vlaming d. A. Hoornweg geb. Wendrich d. J- Luijendylc geb. de Widt d. C. Steiioo geb. Kromjong d. M. de Leteuwe geb. Pinteiita z. E. H. Dijkema geb. Vreeman d. OVERLEDENT. Kooiman z. 12 j. P. I. Zandvoort gesch. JrnA ^oest_52 J. Teunisse m. van H.Nijho'74 j. J. P. Dipraam oncreh vr 70 j. J- W. Stadhouders vr. van H G Grumkc 73 j. - F. van 't Hof z. 1 j. J v Zundert wedr. van A. M. Helraons 71 J. D. v! Gigh wedr. van W. C. ftril 76 j. M. M. Helmerhorst vr. van J. Nijman 61 j. M. W. v. Bcrkel vr. van N. A. J. Mikx 58 j. A. C. v. Erp wede. van J. van Heiningen 72 j. C. A. Graaf ongeh- m. 71 j. [ET bestuur van de Rotterdam- sche Diergaarde heeft gister avond in het Sociëteitsgebouw een vergadering gehouden ter bespreking van de voorgestelde plannen ter ver plaatsing van de Diergaarde welke plannen mede te danken zijn aan dc spontane medewerking van de Stich ting tot bevordering van Volkskracht en van de gemeente Rotterdam. Het besluit om de Diergaarde te ver plaatsen naar Blijdorp kon echter niet worden aangenomen omdat het voorgeschreven aantal stemgerechtig den niet ter vergadering aanwezig was. Tegen 17 Januari a.s. zal het besluit echter moeten vallen. Gisteravond is in de Sociëteit van de Rot- terdamsche Diergaarde een vergadering be legd van aandeelhouders en leden teneinde de plannen te bespreken tot verplaatsing van onzen Dierentuin. De voorzitter van het bestuur der Rotter- damsche Diergaarde, de heer L. V. van Ros- sum, zeide in zijn inleiding, dat het bestuur genoodzaakt was te komen met een voorstel tot ontbinding der vereeniging en, daarmee samenhangend, een voorstel der vereffening der zaken van de vereeniging. Dwingende redenen hebben daartoe ge leid. Ondanks de pogingen de in komsten te verhoogen en on danks de ver doorgevoerde ver sobering is het onmogelijk ge bleken de exploitatie-rekening sluitend te houden. Het bestuur is steeds diligent gebleven maar tot een oplossing kon niet worden ge komen. Drie cardinale punten. Ondanks alle pogingen zijn drie dingen voor het bestuur vast komen te staan. Ie. Grondige reorganisatie en modernisee ring zouden noodig zijn om de diergaarde voor verder verval te behoeden; 2e. Voor het nemen van ver-strekkende maatregelen zou de medewerking der ge meente onmisbaar zijn; en 3e. voor het financieren van de gewenschte moderniseering moest krachtige financieele steun onontbeerlijk geacht worden. Het bestuur, zoo zeide de voorzitter, acht zich gelukkig te kunnen mededeelen, dat het thans met een voorstel kan komen, waar van deze 3 beginselen de hoeksteenen vor men. Het nicpwe plan. Het college van B. en W. heeft zich bereid verklaard bij den gemeenteraad een voor beide partijen aannemelijk voorstel tot rui ling van grond aanhangig te maken, waar door de oprichting en exploitatie van een nieuwe diergaarde op een ander terrein mo gelijk zal worden. Het gemeentebestuur heeft daartoe, behoudens goedkeuring van den Raad, een stuk gronds aangeboden, on geveer evengroot als het tegenwoordige ter rein en gelegen in Blijdorp. Van dien grond zal ongeveer 2/3 in eigendom verkregen worden, terwijl het overige 1/3 gedeelte in erfpacht zal worden gegeven tegen een jaar- lijksche vergoeding van 1. Als tegenpres tatie zal aan de gemeente om niet worden afgestaan een stuk van het tegenwoordige Diergaardeterrein gelegen ten N. van Mau- ritsweg en Westersingel, benevens 'n strook gronds in het verlengde van de Diergaarde- laan tot aan den tunnel bij den Beukelsdijk. Wanneer deze ruiling van grond haar beslag krijgt, is het gemeentebestuur bereid op het overblijvende terrein der tegenwoordige diergaarde een gunstig uitbreidingsplan te leggen, waardoor de exploitatie daarvan als bouwterrein mogelijk en aantrekkelijk wordt. Uit den aard der zaak zal dit over blijvende terrein dientengevolge een veel hoogere waarde krijgen dan er thans aan mag worden toegekend, maar toch zou het voor de Vereeniging volkomen onmogelijk zijn den bouw van een nieuwe Diergaarde uit de opbrengst van dien grond zelf te fi nancieren en deze te exploiteeren, zoolang de exploitatierekening met rente en aflos sing van obligatieleening en bankschuld en aflossing op de rentelooze leening, belast blijft. Een gewaardeerde medewerking. Vandaar dan ook' dat het bestuur, toen onderhandelingen met het gemeente-bestuur gaande waren, zich tot het bestuur cler Stich ting „Bevordering van Volkskracht" gewend heeft met het verzoek door kracht dadige hulp het behoud eener diergaarde voor Rot- terdam te willen verzekeren. Een commissie werd in het leven geroe pen en het resultaat was, dat steun zal wor den verleend echter onder bepaalde voor waarden, waarvan niet kan worden afge weken. De voorwaarden. DeStic htingisbereidaan de Vereeniging te garan deeren de betaling van een bedrag, g e 1 ij k s t a a n d na e t de uitstaande schulden op heden, te weten: obligatieleening, bank schuld en overige crediteuren, plus minus 51/2 ton vermeerderd met een bedrag, dat in onderling overleg noodig zal blijken om tijdelijk de exploitatie gaande te houden, zulks tegen afstand door het bestuur aan een nieuw op te richten „Stichting Rotterdam- sche Diergaarde" van het bezit aan grond (zonder de strooken welke volgens het voorstel van den directeur van den Gemeen telijken Technischen Dienst aan de gemeen te moeten worden afgestaan, doch met den nieuw te verkrijgen grond in Blijdorp), van de levende have, het bezit aan planten, den inventaris en de verdere bezittingen. De zoo juist genoemde Stichting, die met medewerking van „Bevordering van Volks kracht" met den meesten spoed zal worden opgericht, zal dus geheel in de plaats treden van de Vereeniging Rotterdamsche Diergaar de, die derhalve ontbonden wordt. Spr. wees er met nadruk op, dat „Volks kracht" de betaling van alle crediteuren der Vereeniging volledig garandeert, z o o d a t dus ook de aandeelhouders in de rentelooze leening aflossing van hun aandee- 1 e n (voor zoover niet uitgeloot) zul le ontvangen. Bovendien ligt het in de bedoeling, dat de nieuwe Stichting Rotterdamsche Diergaarde zich verbindt aan aandeelhouders der Ver eeniging, die op den datum van het besluit tot ontbinding der Vereeniging in hare regis ters als zoodanig ingeschreven staan, voor rechten betreffende den toegang tot de ver zamelingen der Diergaarde te blijven geven. Ook ten aanzien van overname der even- tueele pensioensverplichtingen en van het personeel der Vereeniging neemt „Volks kracht" een zeer tegemoetkomende houding aan. Kortom, men mag gerust zeggen, dat deze Stichting op slag alle moeilijkheden, waarmede men worstelt overneemt. Over de plannen, die de Commissie van voorberei ding van volkskracht heeft doen Ontwerpen en die uit den aard der zaak nog zeer voorloopig zijn, kon spre ker in dit stadium nog wei nig mededeelen. In ieder geval zal het een nieuwe zeer moderne diergaarde Worden. De Commissie heeft, naar het bestuur van Volkskracht mededeelde, de exploitatie mogelijkheden van een nieuwe diergaarde onderzocht en acht deze, mits afstand ge daan wordt van het thans geldende principe van een besloten vereeniging en bovendien de nieuw te stichten inrichtingen en de tuin voor een ieder tegen een bescheiden entree toegankelijk zullen zijn, alleszins redelijk. Het ligt verder in de bedoeling van de Stichting Rotterdamsche Diergaarde een 3% pet. hypothecaire obli gatie-leening te doen uit geven, welke door „Volkskracht" wordt overgenomen. Men vertrouwt, dat de hou ders der 3% pet. hyp. obl. leening ten laste der huidige vereeniging bereid zullen blij ken hun stukken tegen die den nieuwe leening om te ruilen. Een besluit onmogelijk. Na deze zeer zakelijke mededeelingen moest de voorzitter tot zijn spijt constatee- ren dat door de vergadering geen besluit kon worden genomen, omdat het voor geschreven aantal stemge rechtigden niet aanwezig was. Een volgende vergadering zal der halve worden uitgeschreven tegen 17 Jan. a.s. mocht deze dag echter vallen op den Nationalen Feestdag, dan wordt deze ver gadering, waarop de beslissing noodzakelijk moet vallen, gesteld op 18 Januari aA. Hierna volgde een discussie, waaraan ver schillende leden hebben deelgenomen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 2