SCHIEBROEK. HILLEGERSBERG. VLAARDINGEN. R. K. HANDELS-AVOND SCHOOL. MAASSLUIS. SCHOONHOVEN. MAANDAG 10 JANUARI 1938 PHILHARMONISCH ORKEST. DE ZUID-AFRIKANERS OP BEZOEK. ROTTERDAMSCHE RECHTBANK. KON. ROEI- EN ZEILVEREENIGING „DE MAAS". KAMPIOENS-KAN ARIES. HET RESIDENTIE-ORKEST TE ROTTERDAM. Goede dag voor den kweeker C. H. van Cappellen. MUZIEK IN ROTTERDAM. NIEUWS IN DIJCKHOFF'S PASSAGE. DE AANKONDIGING. GEVONDEN VOORWERPEN. BIBLIOTHEEK EN LEESZALEN. SLUITINGSUUR CAFE'S. KAMPIOENSCHAP VAN ROTTERDAM. ASSISTENTIE KERKZANGERS. VERLICHTING RAADHUIS. SLUITINGSUUR CAFE'S. HET LUIDEN DER KLOKKEN. afgebr. 2—0 afgebr. 1—1 2—0 afgebr. 1—1 2—0 het snel uitbreidende Feestelijke herdenking van het 25-jarig bestaan. BRANDJES. Hooge en waardeerende belangstelling voor de instelling. THE FUNNY BOYS. Ladislav Somogyi als gast.dirigent. Het zesde middagconcert van het Philhar- monisch Orkest stond onder leiding van den Hongaarschen dirigent Somogyi uit Boeda pest. Deze heeft de beide Flipsen, toen ze verleden jaar in Boedapest concerteerden, hun verblijf aldaar op hartelijke wijze ver aangenaamd, wat mede aanleiding was tot een contra-vriendelijkheid door hem naar Rotterdam te noodigen en het Philharmo- nisch te laten dirigeeren. Met groote be langstelling hebben we met dezen jongen, muzikalen en spontanen orkestleider ken nis gemaakt. Met de beheerschte, strakke leiding van Flipse is de wijze van dirigeeren van dezen Hongaar met zijn druk gebarende, nerveus geladen wijze van dirigeeren wel een schrille tegenstelling. Die levendige en vurig-accen- tueerende directie laat echter de vaste lijn niet verloren gaan en de beheersching van het orkest lijdt er niet het minst onder. Dit werd heel het concert door overduidelijk bewezen. Er was een gebonden, wederzijdsch contact, een prachtig volgen en een goed be grijpen waar te nemen. Daar uitteraard de voorbereiding voor dit concert slechts uit enkele repetities zal bestaan hebben, pleiten de bereikte mooie resultaten èn voor de krachtige persoonlijk en goed vakmanschap van dezen dirigent, èn ook voor de paraat heid en slagvaardigheid van het orkest. Het pièce de résistance van den middag, was de, zonder eenig voorbehoud, schitte rende vertolking van de „Hary Janos-Suite van den Hongaarschen componist Kodaly leermeester van dezen dirigent. Nationali teit, gelijk-geaarde mentaliteit en tempera ment speelden bij deze reproductie een rol van beteekenis. De dirigent wist het orkest met zijn warm bloedig enthousiasme en krachtig élan mee te voeren en op te zweepen. In voordracht, muzikaliteit en technische verzorging heeft het orkest zich zelf overtroffen. Er zat uiter ste spanning in het spel, geestdrift en een grandeur, die de rijke en speelsche fantasie van dit prachtige en oer-muzikale werk zoo prachtig tot uiting deed komen. Het blazers corps komt een extra woord van lof toe. Wat het deed was af en uitstekend. Kodaly als componist, hebben we reeds eerder lee- ren waardeeren, maar beteekenis en waarde van zijn werk zijn ons nu weer eens bijzon der duidelijk geworden, vooral in hecht heid en bouw, melodie-rijkdom, bijzonder coloriet en in geraffineerde orkestratie en klankschilderingen. Geen wonder, dat de uitvoering van dit werk een éclatant succes werd en dirigent en orkest uitbundig werden toegejuicht. Haydns Symphonie in d-dur, no. 86, kon ons minder bevallen. De spelverzorging liet niets te wenschen over, maar de geest, welke eruit sprak, was te koel. Het was alles te materieel, met te weinig poëzie, simpelheid en gratie. De meermalen sterk opgezette contrasten deden aan de gave stijlvolle ver tolking eveneens afbreuk. In Liszts „Unga- rische fantasie", was dit te plaatsen, maar in de begeleiding van „Concert-Allegro met In troduction" van Schumann daarentegen weer niet. Bovendien bleven ook hier de charme en romantische gevoeligheid te veel op den achtergrond. In beide laatste werken speelde thans Schouwman de piano-partij. In technisch op zicht is zijn pianospel van prachtige kwali teit Het is van een mooie afwerking en nauwkeurige verzorging, dynamsch zoowel als rhythmisch. De virtuose bravour in Litsz vuurwerk-compositie kwam uitstekend tot zijn recht, maar in Schuman's compositie, bleek vooral de droogheid van het spel van Schouwman. De toon is helder en klaar, maar miste warmte en hartelijkheid; de klank was hier niet doortrild van eigen be leefde innerlijkheid en expressiviteit. Na de Ungarische fantasie had de pianist een dankbaar applaus en bloemen te incas- seeren, terwijl aan het slot van het concert de dirigent het orkest in de ruim verdiende hulde liet deelen. G* orkest gesecondeerd, voor het sterk en hoog muzikaal element van dit concert. Zooals hij Chopin begrijpt en vertolkt kan men het in technische afwerking, in uiterst verzorgde pianistische finesse en bewogen en kunstzin nige voordracht, niet beter verlangen. Een prachtige aanslag, 'n klare, bezielende toon en doorzichtige stemvoering gaan sa men met een door en door muzikale, gevoe lige en voorname voordracht. De Groot's zin voor dichterlijkheid, gratie en romantiek de den deze Chopinmuziek leven en bloeien. Met intense aandacht werd zijn spel gevolgd en hij had spontane bijvalsbetuigingen in ont vangst te nemen. G. Het geknoei met reispassen. Behalve in de zaak van dr. F. W. Adler heeft de rechtbank nog uitspraak gedaan in twee andere zaken van pasvervalschingen. De 59-jarige ingenieur M. G., verblijfhou- dend in Den Haag, die op 7 September aan een agent van politie een reispas had ver toond, welker datum van geldigheid valsche- lijk was veranderd, werd veroordeeld tot 250 boete subs. 50 dagen. Het O. M. had te gen dezen verdachte 4 maanden gevangenis straf geëischt. De rechtbank hield er reke ning mee, dat deze verdachte niet getracht heeft de autoriteiten omtrent zijn identiteit op een dwaalspoor te brengen. De 30-jarige loswerkman E. E. F., gede tineerd, die op 23 October in het bezit van een valsche pas was aangetroffen, werd ver oordeeld tot 4 maanden gevangenisstraf. De rechtbank heeft verder veroordeeld M. A. B., 38 jaar, verpleegster, zonder vaste woonplaats, gedetineerd, wegens oplichting, tot 1 jaar gevangenisstraf, met aftrek van voorarrest, door te brengen in een bijzondere gevangenis. H. H., 31 Jaar, koperslager te IJsselmonde, wegens mishandeling, tot 1 week gevange nisstraf, voorwaardelijk met een proeftijd van 1 jaar, benevens 5 boete subs. 2 dagen hechtenis. L. A P., 40 jaar, kleermaker, wegens een zedendelict tot 9 maanden gevangenisstraf, voorwaardelijk, met een proeftijd van 3 jaar. J. van N., 67 jaar, petroleumventer te Schiedam, gedetineerd, wegens een zeden delict tot 1 jaar en zes maanden gevangenis straf, met aftrek van het voorarrest. W B., 64 jaar, los werkman, gedetineerd wegens een zedenmisdrijf tot 1 jaar gevan genisstraf, door te brengen in een bijzondere strafgevangenis en daarna ter beschikking stelling van de regeering. Versterking van de banden met het oude moederland. Op den laatsten dag van hun verblijf in ons land hebben de Zuid-Afrikaansche stu denten Zaterdag allereerst een bezoek ge bracht aan het Museum Boymans. Onder lei- ling van mej. Haanebrink werd een rond wandeling gemaakt, waarbij vooral veel aan dacht werd besteed aan de tentoonstelling van werken van Saenredam en de afdeeling van moderne kunst. Te voet begaf het gezelschap zich daarna naar het clubgebouw van de Kon. Roei- en zeilvereeniging „De Maas", waar het werd ontvangen door ir. N. Th. Koomans, directeur van het havenbedrijf, de heeren: J. B. Doude van Troostwijk en mr. L. J. Rietberg van de stichting havenbelangen, de zaakgelastigde van de unie van Zuid-Afrika in Nederland, dr. Du Plessis, de handelscommissaris dei- Unie, de heer Jan Schilthuis en de voorzitter van de Nederlandsch-Zuid-Afrikaansche ver- eeniging te Rotterdam, mr. W. C. Mees. Daarna werd een tocht door de havens ge maakt, waarbij de gasten geestdriftig bleken over de wijdheid der ontzagwekkende havens. Herhaaldelijk betuigden de Afrikaners, hoe zeer zij de trots der Rotterdammers op hun haven konden begrijpen. Na den tocht was het gezelschap de gast van de stichting „Havenbelangen" in het clubgebouw van „De Maas" aan een zeer geanimeerde lunch. Daar werd het woord ge voerd door den waarnemenden voorzitter van havenbelangen, den heer B. P. Wille beek Le Mair, door de heeren Du Plessis, Jan Schilthuis, ir. Koomans en namens de Zuid- Afrikaansche gasten door den heer D. van der Merwe. In deze korte speeches werd ge wezen op den band tusschen Holland en Zuid- Afrika, die niet alleen van historischen en cultureelen aard is, maar bovendien steeds meer een band op het gebied van handel en verkeer moet worden. Na den koffiemaaltijd vertrok het gezel schap per trein van het D. P. station, waar vele Hollanders bij het afscheid aanwezig waren. Daar klonk nog eenmaal „de stem van Zuid-Afrika", het volkslied van het vereenigde volk. Zaterdagavond werd de jaarlijksche Zei lersmaaltijd van de Kon. Roei- en Zeilver eeniging „De Maas" gehouden. Nadat de bijna 90 aanzittenden den zeer eenvoudigen maaltijd hadden genuttigd, werden door den voorzitter aan de zeilleer- lingen de door hen behaalde distinctieven uitgereikt. Ongeveer 28 meest jeugdige zei lers bleken naar meer gevorderde groepen bevorderd te zijn. Indien deze wijze van opleiding in de toe komst zal worden gehandhaafd, zal de Kon Roei- en Zeilvereeniging „De Maas" kunnen bogen op een goed geoefende kern van jeug dige zeilers. Hierna werd de „Karsbeker" uitgereikt, de prijs voor het meeste aantal gezeilde dagen gedurende het jaar 1937. Winnaar bleek te zijn de heer D. G. van Beuningen met het schip „Vigilanter", die 65 dagen met het schip op reis bleek te zijn geweest. Deze prestatie verdient een woord van hulde. Na afloop van den maatlijd werd de film vertoond, opgenomen door dr. H. Rijnders tijdens de Fastnetrace van dit jaar a.b. van het jacht van den heer C. Bruynzeel. Deze genoeglijke avond bevordert jaarlijks in hooge mate het zeilleven in de Vereeni- ging, waar kennelijk een zeer levendige en groeiende belangstelling voor de zeilsport blijkt te bestaan. Prachtige Chopin-vertolking door Cor de Groot. Votto, die zijn eerste concert met het Resi dentieorkest in Rotterdam dirigeerde, bracht een noviteit van zijn landgenoot Zandonai: „Episodio sinfonico" (dalla danza del torchio e cavalcata) uit de opera „Guilietta e Ro meo". Als de dirigent op het laatste moment op de gelukkige gedachte is gekomen om het program precies achterste voren te geven, dan het was aangekondigd, dan heeft hij den bezoekers een weidaad bewezen, want na het werk van Zandonai als beginnummer zouden ze geen ooren meer gehad hebben om Tschaikowski's Pathetique en zeker niet om het pianoconcert van Chopin e-moll op. 11 nog te beluisteren en te volgen. Als deze nieuwe compositie het prototype moet zijn voor de allernieuwste Italiaansche muziek, dan wachten we met angst en be*ren een volgende noviteit af. En dan wordt er in 't program beweerd, dat de onder palmen en zon geboren dichters (componisten) het dier baar bolwerk verdedigen van poëzie en fan tasie, van kleur en klank! Poëzie, fantasie en kleur waren te zoeken, maar klank was er zooveel te meer. 't Was een beangstigende, klankorgie, waarvoor al het „zwaar geschut" van een groot orkestapparaat, koper, pau ken,bekkens en tamtam in actie was gesteld. Muziek van enkel uiterlijk nu en dan wel eens schitterend effect, van 'n bezeten harts tocht, van bruut geweld, waarin geen moment verademing komt door een mildere stemming, een zangerige cantilene of een ingetogen, be zonken passage. Muziek die overheerscht maar niet overtuigt. En Votto dikte dit alles met zijn Italiaansch temperament nog extra sterk aan. 't Was zeer zeker een slot dat „pakte", al was het dan niet door muzikale waarde en beteekenis. De uitvoering ervan door het orkest, dat zich hier weer had teruggevonden, liet niets te wenschen over en stond ver boven de ver tolking van Tschaikowsky's zesde symphonie, welke beslist onder de maat was. Heel deze reproductie was mat, slap, onzeker en slecht verzorgd, zonder begeestering en entrain. En hoe Votto ook zijn best deed om er wat meer vuur en pit in te brengen, het was alles ver- geefsch. Zijn pogen tot begeestering scheen af te stuiten op 'n muur van machteloosheid en indolentie. Eerst in het slotdeel „Adagio la- men toso" kwam er iets van klankweelde, gloed en bezieling. De afwezigheid hiervan viel des te sterker op, na het prachtig musi- ceeren op het voorlaatste concert onder lei ding van Van Beinum, toen het Residentie orkest een top-prestatie leverde. De jonge pianist Cor de Groot zorgde met het pianoconcert van Chopin, mooi door het In de feestelijk versierde zaal van Belvé dère aan den Noordsingel is gisteren de jaar lijksche stedelijke tentoonstelling met zang wedstrijd gehouden om het kampioenschap van de Federatie van Rotterdamsche Kana- riekweekersvereenigingen waarbij aangeslo ten zijn de vereenigingen Feijenoord Kana ria Charlois Kanaria Rotterdam, Ons Genoe gen Schiedam, Ons Genot, Rotterdam-Zuid, pangen, Het Westen in afd. Rotterdam van den Alg. Ned. Bond van Kanarieteelt. Er waren 432 inzendingen. De jury bestaande uit de heeren L. Letter te Breukelen, J. Ger- rits te 's-Gravenhage en J. Govers te Rotter dam kende de prijzen als volgt toe: Klasse I, vier vogels eigen teelt 1937: 1. C H. D. Tom, 316 p. plus 1 stamh. (kampioen) 2. A. Hordijk 315 plus 1 stamh.; 3. P. v. d. Ent, 312 p. plus 2 stamh. Klasse II, twee vogels eigen teelt 1937 1 C. H. van Capellen 170 p. (kampioen); 2. A. Elderhorst 162 p; 3. A. Hoogstad 159 p, Klasse III, een vogel eigen teelt 1937: 1. C. H. van Capellen, 88 p. (kampioen); 2. J, de Voogd, 78 p.; 3. A. Hoogstad, 75 p. (na loting). Klasse IV, een vogel eigen teelt, overjarig: I. C. H. van Cappellen 81 p. (na loting); 2 P. Klip 81 p. (na loting); 3. C. H. van Cap pellen 79 p Vooral de heer C. H. van Cappellen had een goeden dag. Hij won niet minder dan alle volgende nummers: eerste meesterzanger eigen teelt eerste drie klassen, 2e en 3e idem (na loting), meesterzanger eigen teelt alle klassen, aangewezen vogel en hoogste aantal punten met 7 vogels in de eerste drie klas sen. De keurige expositie heeft zich den gehee- len dag in een druk bezoek mogen verheu gen. Het programma voor het ledenconcert der Sociëteit „Harmonie" op Zaterdagavond 15 dezer zal de volgende werken bevatten. (Dir. E. v. Beinum): Zevende Symphonie Bruckner; Pavane pour une infante défunte en Rhapsodie espagnole van Ravel. De beide laatstgenoemde werken worden uitgevoerd ter nagedachtenis aan den on langs overleden componist. Om enkele technische redenen ondergaat het programma voor het populaire concert op Zaterdagmiddag 15 dezer een kleine wij ziging, n.l. vervalt de uitvoering van de Capriccio van dr. R. Mengelberg en komt in de plaats daarvan: Malédiction van Fr. Liszt voor piano en strijkorkest. De passage van de N.V. Kleedingmagazij nen Dijckhoff en Zoon aan de Hoogstraat brengt telkens opnieuw aantrekkelijkheden, welke niet alleen de jeugd fascineeren, doch ook de voders en moeders aanlokken. De nieuwste attractie staat in verband met de a.s. blijde gebeurtenis in het Prinse lijk gezin. In een sprookjesachtige omgeving is een groep ooievaars opgesteld. Vier trekken een zilveren wagen, waarin moeder ooievaar met een kostbaren last in den bek gezeten is. De hoofdman der ooievaar trekt aan de bel van het paleis te Soestdijk, waar straks de la keien de poorten wijd zullen open zetten, om den stoet door te laten. Op den middag van den dag waarop het Prinsje of Prinsesje wordt geboren of van den daarop volgenden dag, zullen twee groepen herauten uittrekken, met een hoorn blazer aan het hoofd, om de heuglijke gebeurtenis bekend te maken. De groepen vertrekken van het Raadhuis, een in de richting van den Kleiweg, de tweede naar het Dorpskwartier en Terbregge. De paarden zijn beschikbaar gesteld door de Manege „Hiliegersberg". Op de hoeken der straten zal de procla matie worden voorgelezen. Op het bureau van politie aan den Straat weg 138 zijn in de afgeloopen week de na volgende gevonden voorwerpen gedepo neerd: zwarte overschoen, alpenmuts, dameshandschoen en damesportemonnaie. Bij vinders: gulden, A. Buskens, Tollens straat 50 Rotterdam; paar dameshandschoe nen, Schreuder, Straatweg 38a; heerenporte- monnaie met inhoud, van Mil, Berglaan 83; pak inhoudende 5 k.g. klontjes suiker, Jongenotter, Oranje Nassaustraat 4b; porte- monnaie met inhoud, Ouwerkerlc, Ridder spoorstraat 34a; schaats, Raway, Oranje Nassaustraat 18a; kinderportemonnaie, Ste vens, Straatweg 191; étui met inhoud, v. d. Griendt, Berglustlaan 55a; dekzeil, v. Gend, Stationsweg 7, Schiebroek; damesparapluie, de Zwart, Graaf Adolf van Nassaustraat 4b; handbeschermer, de Bruin, L. Rottekade 295; wollen dameshandschoen, van Nuchteren, Gr. Adolf van Nassaustraat 7b; actetasch, Burgemeester de Roosstraat 44b, Rotterdam; slot met ketting, G. de Waal, Vondelstraat 26, Schiebroek; handschoen, de Ruyter, K. v. d. Bergelaan 13a; handschoen, L. v. d. Griendt, Berglustlaan 55«, BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. C. A. Schippers 31 j. en A. V. Theiszen 24 j. J. A. Beurs 42 j. en M. L. Oschatz 38 j. J. C. v. d. Lee 25 j. en A. M. G. Jansen 26 j. GETROUWD: M. J. Blaelï 25 j. en J. W. van der Nat 25 j. OVERLEDEN: C. Stout, 1 j., d. v. C. Stout en A. Kets, In de maand December bedroeg het aan tal leeszaalbezoekers 37372 (tegen 36218 in December 1936). Totaal over 1937 411.068 (tegen 419.743 in 1936). Het aantal in December 1937 uitgeleende boeken bedroeg 39.089 (tegen 38.643 in Dec. 1936). Totaal over 1937 434.057 (tegen 453.561 in 1936). Het sluitingsuur voor café's te Schiebroek is, voor den Nationalen Feestdag, bepaald op. 2 uur na middernacht. Voor dezen jaarlijkschen wedstrijd hebben niet minder dan 39 spelers ingeschreven, waar van een 30-tal zich aan voorwedstrijden moeten onderwerpen. De indeelingen zijn: Groep I: H. Wittevrongel, J. Buller, J. v. a. Doe, J. Eekhoud, J. J. v. d. Reijden. Groep II. D. Winkelman, Pion, H. Blom, F. de Haan Jr., Th. van Prooyen. Groep III: G. Dammer. W. Roozenburg, P».Jd. Idzerda, W. Kars, J. Suiker Groep IV: J. Elze, A. Berkhof, J. Kroos, C. van Dijke, A. Hagenaars. Groep V. Madrettor, C. J. Zeeuw, D. Wiersma, A. M. Olsen, A. J. J. van Vliet. Groep VI. B. v. d. Graaf, J. de Korte, D v. d. Veer, C. Heij, James Coster. De eerstaankomenden van elke groep plaatsen zich in de finale met den titelhouder Janneman en 8 anderen. Dinsdagavond vindt de eerste ronde plaats. Voor de plechtige H. Requiemmis Dinsdag a.s. om 10 uur in de St. Hildegardiskerk aan de Blommersdljkschelaan en voor de plech tige Huwelijksmis dienzelfden dag om kwart voor tien iü de St. Jozef kapel aan het Zwaanshals wordt assistentie van heerén kerkzangers zeer op prijs gesteld. Voor zoover de middelen dit toelaten, zal het Raadhuis na de blijde gebeurtenis worden versierd en verlicht. Tevens bestaat het voornemen, om terstond na ontvangst der blijde tijding, zoowel in den nacht als bij dag, voor het Raadhuis een aantal saluutschoten te lossen. Getracht wordt, hiervoor gelden bijeen te krijgen. Giften worden ingewacht bij den heer D. Rijnders, ter gemeente-secretarie. In verband met de a.s. feestelijkheden is door den burgemeester een algemeene ont heffing verleend van 't sluitingsuur voor café's en wel tot 2 uur des nachts voor den avond van den dag volgende op dien der blijde gebeurtenis. Op verzoek van zeer velen, wendt de bur gemeester pogingen aan, om het luiden der klokken van de kerken en torens en van het Raadhuis, terstond na de ontvangst der heuglijke tijding te doen geschieden, ook al zou dit zijn in den nacht. DAMMEN Voor de le klas-competitie dammen werd gespeeld de wedstrijd Vlaardingen IGouda I. De uitslag is als volgt: Vlaardingen I—Gouda I. W. F. VerburgA. A. de Jong W. H. NiestadtP. van der Linde J. van LeeuwenC. van Dijk J. F. van DeventerP. Ziers G. O. PinckJ. Hoogeboom 11 J. v. d. BurghP. Schouten 02 J. LucassenJ. Goudriaan F. StruysP Bouter W. NoordhoekA. J. v. d. Tooren A. BrediusH. Lorp DE BLIJDE GEBEURTENIS. Op den eersten werkdag, volgende op den geboortedag, zullen de kantoren voor den postdienst om één uur worden gesloten. De avondpostbestelling en de 4e buslichting zullen op dien dag niet worden uitgevoerd. In de openstelling voor den telegraaf- en telefoondienst zal geen wijzigirg worden ge bracht. Het girokantoor zal dien dag geen afrekeningen verzenden. Spoedbehandeiing voor zoover de opdracht daartoe het giro kantoor voor elf uur heeft bereikt. Voor Vlaardinger-Ambacht is door het oranje-comité het volgende feestprogram w elkaar gezeh Bekendmaking door herauten- Zang-aubade voor het Raadhuis, Traktatie en filmvertoo- ning voor de kinderen der drie scholen te Vlaardinger-Ambacht. Tenslotte marschmu- ziek des avonds door de gemeente en ontste king van vreugdevuren. VLAARDINGER-AMBACHT Het aantal inwoners der gemeente Vlaar dinger-Ambacht bedroeg op 1 Januari 1937 in totaal 4545. De vermeerdering in 1937 be droeg 1364, de totale vermindering 371. De bevolking dezer gemeente is dus in het af geloopen jaar vermeerderd met 975 perso nen. Een vooruitgang alzoo van ruim Pc B. V. L. AFD. VLAARDINGEN— VLAARDINGER-AMBACHT. Uitslag najaarswedstrijd September t.m. December 1937. Koningschutters: 1. M. van der Kuil, 483 punten, 39 rozen; 2. E. van EKelenburg 486 n 36 r 3. T. van der Caay, 480 p.„ 32 r., 4,"j. H. Elen, 478 p., 30 r.; 5. P. van Wijk, 474 p., 26 r.; 6. P. van den Berg, 474 p_, 26 r 7 W. P. de Willigen, 472 p„ 28 r.; 8. A. Klein, 470 p., 24 r.; 9. J. D. M. de Boer, 468 p„ 22 r.; 10. W. van Lent, 463 p., 23 r Scherpschutters: 1. Koedijk, 483 punten, 33 rozen; 2. J. Post, 481 p., 32 l; 3. K- van Dorp, 478 p., 30 r.; 4. C. M. Bot, 477 p. 28 r.; 5. Th. Zijdenbos, 474 p„ 23 r., 6. A. van der Knaap, 472 p., 31 r.; 7. H. oe man HKzn., 471 p., 24 r.; 8. Y. J.C°rdla' 471 p..,' 25 r. 9. G. D. de Willigen, 470 p„ 29 r 10. B. Brobbel, 469 p., 26 r.; 11. M- A. Nobel, 466 p., 24 r.; 12. D. Hoekveen, 465 p., 22 r.; 13. J. van Roon, 465 p., 22 r.; 4. B. de Prieëlle, 464 p., 21 r.; 15. J. Goe - volk, 462 p., 27 r.; 16. R. P. Molenaar 462 p., 22 r.; 17. C. Rous 459 p., 21 r., 18. A. d Zeeuw, 458 p., 18 r.; 19. J. Rijken 454 p., 20 r.; 20. A. Sluimer, 453 p., 19 r.; 21. M. van Dijk, 452 p„ 15 r.; 22. P. G. van Pelt 452 p., 15 r.; 23. J. F. J. Dobbelsteyn, 450 p., 23 r.; 24. H. Meerman, 445 p.. 17 r.; 25. K. Leentfaar, 416 p., 10 r.; 26. M. Mol, 400 p„ r.; 27. P. Kornaat 392 p., 8 r.; 28. C. van der Ende Czn. 353 p., 16 r.; 29- Jhr. L. G. Just de la Paisiéres, 315 p„ 16 r., 30. J. Oosten 179 p., 6 r.; 31. S. Moerman, 44 p. Schutters 1ste klasse: 1. G. Schouten, 453 punten, 20 rozen; 2. J. van Noort, 452 p., 18 r- 3. G. Bakker, 447 p„ 13 r 4. L. Breur, 446 p., 14 r.; 5. A. J. Post, 446 p., 14 r 6. L- van der Kruit, 443 p„ 11 r.; 7. J. van Vliet S9 p 13 r.; 8. A. H. Moster, 432 p., 14 r.; 9, P Schruyer, 419 p., 10 r.; 10 A. Hermans Voorloopige uitslag 9—5 Vermoedelijke eindstand 128 voor Vlaar dingen. AANVULLINGEN EN WIJZIGINGEN RIJKSTEL. KANTOOR VLAARDINGEN Nieuwe aansluitingen: 813. M. P. Bernard, slager, Voorstraat 48, Vlaardinger-Ambacht. 814. A. M. Kip, Chrysantstraat 9, Vlaardin ger-Ambacht. 815. A Smit, handel in wild, gevogelte en eieren, Westhaven kade 1. 816. J. L. Meerman, assurantiekantoor, Va- leriusstraat 148. 812. F. C. Veltenaar, Julianalaan 23, Vlaar dinger-Ambacht. 359. W. Ch. Koch, chef-monteur, Rijkstele graaf, Maassluische Dijk 106. Vervallen aansluiting: 359. L. Rabou, chef-monteur, Rijkstelegraaf, Westnieuwland 3a Op 1 Januari was het 25 jaar geleden, dat de R. K. Handelsavondschool, instelling van de R. K. Middenstandsvereeniging te Rot terdam, werd opgericht. De officieele her denking van het zilveren jubileum dezer in- i 1 i. A n m f /.rtrttrt Door onbekende oorzaak is gisteren brand ontstaan in een kelderruimte van een bloe menmagazijn van Ph. M. Lanen, gevestigd aan de Vlietkade 61 B. Het vuur is gebluscht met een slang van den slangenwagen 8, be diend door personeel van de afdeeling Brand- bluschmiddelen, voorzien van rookmaskers, i stelling" vond gisteren plaats in een feeste- onder leiding van onderbrandmeester A. F. ujke bijeenkomst van leerlingen met hun B. Disco, brandmeester J. B. Bremer en j ouders, leeraren en bestuurderen in de Ti- volibovenzalen. Met palmen en bloemstuk ken was de zaal versierd. Naast het podium was het vaandel van de R. K. Middenstands vereeniging opgesteld. De voorzitter der R. K. Middenstandsver eeniging, de heer W. H. J. van Mansum open de de bijeenkomst met een woord van bij zonder welkom tot de genoodigden w.o. den deken van Rotterdam, Kan. J. W. van Hees- wijk, de wethouder voor Onderwijs en hoofdman L. A. van Gunsteren. Op het alarm, dat kinderen in gevaar waren is de motorre serve-wagen I uitgerukt. Het bleek echter een loos alarm te zijn. De kelder is gedeel telijk uitgebrand. Mede aanwezig waren de slangenwagens 10, 7, 6, 48, H, 9 en 12. Gisteren is verder nog brand uitgebro ken in het benedenhuis no. 10 aan de Fran- ciscastraat, bewoond door K. Jansen. Het vuur is gebluscht met een straal op de waterlei- Volksonwikkeling, de heer J. B. Ratté, de ding onder leiding van onderbrandmeester D. van Tiel, brandmeester F. W. Hallensle- ben en hoofdman A. J. Kruis. Mede aanwezig waren de slangenwagens 15, 14, 17 en 20. In een eivolle Palacezaal werd gisteren door het R. K. Tooneelgezelschap „The Funny Boys" opgevoerd „Vlammende Vleugels", een stuk met een sterk dramatischen inslag, uit de opvoering waarvan bleek, dat deze ver- eeniging de beschikking heeft over eenige zeer goede krachten, hoewel hier en daar een rol wel eens een te zware opgave bleek. Dit uitte zich te meer, waar het publiek zich ook niet steeds op dramatische effecten had ingesteld, hetgeen voor semi-amateuristen altijd een zeer groote moeilijkheid blijft. De heer M. J. Peters mag echter op een goed geregisseerd, in groote lijnen behoorlijk voor het voetlicht gebracht stuk terugzien. Opvallend goed was de vertolking van den poetser in het stuk (Ouwe Bart), van J. van Deursen. Een gezellig samenzijn tot laat in den nacht besloot den succesvollen avond. voorzitter en de secretaris van de Ned „Katholiek Rotterdam", dr. C. M. Kleipool èn mr. L. K. E. van Eijck, de gemeentelij ken onderwijsinspecteur, de heer J. A. Noo- teboom, de adj. directeur va nhet bureau van den N. R. K. M. drs. H. Jansen, de di recteur van het Centraal Hanzebureau, de heer Jan Bakker, de oud-adviseur der ver- eeniging, pastoor G. J. Kerkvliet, den oud- directeur, de heer J. Hornstra e.a. Bericht van verhindering was ingekomen van Z. Exc. den minister van Onderwijs prof. dr. Slote- maker de Bruine, van een der oudste leden, den heer A. C. van Zijp. Na een korten terugblik geworpen te heb ben in de geschiedenis der school, hulde ge bracht te hebben aan de mannen, die reeds voor tientallen van jaren de beteekenis van dit onderwijs voor den Middenstand hebben ingezien en daaraan een gelukwensch te heb ben verbonden voor de school in haar ge heel, haar bestuurders, directeur en oud-di recteur, leeraren, leerlingen en oud-leerlin gen, gaf de voorzitter het woord aan Rector H. J. Kuyper, geestelijk adviseur der veree- niging, die de feestrede zou uitspreken. Deze bracht in zijn toespraak bijzondere hul de aan den vroegeren voorzitter van den Ka tholieken Middenstand in Rotterdam, den heer Frans Buys, aan wiens inzicht ook de ze school haar ontstaan te danken heeft. Met de verbetenheid, welke den Rotterdammers eigen is, heeft men volgehouden tegen de moeilijkheden in en zoo bereikt, wat de school thans is geworden. Een bijzonder woord van hulde wilde spr. richten tot den heer Alb. Steeman, de ziel der school, die dezen middag wegens ziekte helaas niet aan wezig kon zijn, doch naar wien aller gedach ten thans uitgaan. Ten slotte wekte Rector Kuyper de aanwezigen op deze school, wel ke voor de toekomst van den Middenstand in deze stad, vooral in verband met de Wet op de Vestigingseischen, van steeds grooter beteekenis gaat worden, hun vollen steun te blijven verleenen. in aansluiting op deze toespraak van den Rector releveerde ook de voorzitter den ver dienstelijken arbeid van den secretaris der vereenlging voor de school, bood als ijlijk, van waardeering een Eversharp Wahlpen aan, welke hij aan mevr. Steeman overhan digde. Namens de leeraren van de school sprak de directeur, de heer C. J. Vermeulen woor den van gelukwensch en offreerde mevr. Steeman voor haar man een gouden vulpot lood met inscriptie, goud en de hoop en verwachting, dat het den heer Steeman nog eens gegeven mocht zijn ook het gouden feest der school mede te maken. Voor de tegenwoordige leerlingen werd het woord gevoerd door Ben Steeman, die als herinneringsgeschenk het bestuur een fraai geborduurd tafelvaantje aanbood. Toespraak van den Deken. Namens de geestelijkhèi'd van Rotterdam wilde vervolgens ook Kan. J. W. van Hees- wijk zich gaarne aansluiten bij de woorden van gelukwensch. Wijl wij, katholieken, on ze jeugd willen opvoeden in katholiek mi lieu, op kath. grondslag en door kath. leera ren en wij in onze stad alles hebben, wat wij mogen verwachten, zou het een leemte zijn, indien deze school zou ontbreken. Het ver heugt mij, dat de school in bloeienden staat verkeert, ondanks het feit, dat we nog in een tijdperk van depressie verkeeren. Ik hoop, dat de belangstelling der ouders steeds groo ter en grooter zal worden en dat Gods zegen er in lengte van dagen op zal blijven rusten. Namens het gemeentebestuur sprak de aanwezige wethouder voor onderwijs, de heer J. B. Ratté een woord van gelukwensch. Voor een veelzijdige ontwikkeling van het economisch leven in onze stad, is goed han delsonderwijs van groote waarde. Deze school, voortgekomen uit het initiatief der betrokkenen, mag op groote belangstelling rekenen en dit is zeker een der redenen van haar succes. Spr. uitte den wensch, dat de 25 jaren van voorbereiding de volgen 25 jaar zouden worden jaren van nog hooger oritwikkeling, dat het bestuur er in zoti sla gen voor de school ruimte te verkrijgen, welke ruimer ontwikkeling mogelijk maakt en dat het instituut steeds zou beantwoorden aan de hooge eischen, welke vooral in dezen tijd aan dit onderwijs worden gesteld. Als bestuurslid van de Rotterd. Ver. voor Kath. Onderwijs en mede namens het Comi té „Kath. Rotterdam" uitte mr. L. K. E. van Eijck de beste wenschen voor den bloei der school en sprak de verwachting uit, die mede dank zij het werk der school het peil van den middenstand op boekhoudkundig en ad ministratief gebied zou omhoog rnan. Als voorzitter van „Mercurius" sprak ver volgens de heer H. G. C. Kreiken eenige zeer hartelijke woorden van gelukwensch voor bestuur, leeraren en leerlingen, terwijl de heer J. Robijn, gelukwenschen uitsprak nar mens den bond van directeuren en leeraren bij het handelsavondonderwijs- Tenslotte sprak de heer H. E. van den Brule namens het hoofdbestuur va: 'e Haar- lemsehe Hanze gelukwenschen un bij het 25-jarig bestaan van deze „Hanze-avond- school". Een terugblik op de voorbije 25 jaar roept jn herinnering den onvergetelijken Frans Buys die zijn tijd in sociaal denken 25 jaar vooruit was. Ook den ouden vriend J. R. Tirion, die in de meest moeilijke jaren de school in stand heeft gehouden. Moge on ze R. K. Handelsavondschool, welke wij niet meen kunnen missen, in de toekomst honder den en honderden ten zegen zijn. Met een dankwoord van den voorzitter was het officieel gedeelte van den middag beëindigd, doch volgde nog een zeer amu sant en prettig uurtje van samenzijn, waar in de leerlingen met muziek, tooneel en voordrachten de talrijke aanwezigen aange naam hebben bezig gehouden. Hierbij ontving de directeur der school, de heer Vermeulen nog een cadeau der leer lingen en 'kwamen Thomasvaer en Pieternel den heer Steeman nog een fraai souvenir aanbieden. Aan het slot van den middag heeft voor zitter van Mansum nog een beroep gedaan op de ouders op hechte samenwerking en in hun aandacht ook speciaal aanbevolen de K. J. M. V. als „de" organisatie voor hun zonen. Het bestuur en het feestcomité uit de leer lingen zijn na afloop den heer Steeman te zijnen huize in Hiliegersberg gaan compli- menteeren onder aanbieding van de diverse waardevolle geschenken Voor de R. K. Handelsavondschool was 439 rj 11. A.' van Teylingen, 81 p., - r.; 12. L. Noordzij 45 p., 2 r. Schutters 2de klasse: LD, Haddeman, punten, 25 rozen; 2. A. Bijl, 460 p., 23 r,, i. G. J. van Helden, 429 p., 12 V.; 4. J. der Linden, 424 p., 11 r.; 5. W. J. Molier, 407 p., 5 r.; 6. W. Hagestein, 322 p., 6 r. boefa GESLAAGD De heer C. van IJperen Tzn-, alhier is ge slaagd voor het examen Engelsche handels correspondentie (L.I.T.E.H.). GEVONDEN VOORWERPEN Te bevragen bij: Korpershoek, Falckstraat 12 damesparapluie; Van Rijn- ,..ytlermS~ straat 79. damesportemonnaie; Politiebureau, rijwielplaatje W.L.; Langendoen, 9e Bier- slootsteeg 4, knipmes; Fooi, Rehobothstraat 9 portemonnaie met inhoud;- Poot, Dwars- steeg 5, rijwielplaatje; Hollander, Mark- erasflaan 167, autoband; Van Zanten, le van Leyden Gaelstraat 70, kinderwantje, an Keulen, Weteringstraat 27, bagagedrager; Raadhuis, Vlaard.-Ambacht, rijwielbelasting- plaatje, een paar kinderhandschoenen. BINNENGEKOMEN Tn de Vulcaanhaven zijn binnengekomen de -en „stal Zaandam" om 2800 ton 'éden" „Stad Amsterdam" met 5820 en „Anna" om te bunkeren. GESLAAGD. De rechercheur van politie, de heer A. Kuntkes, behaalde op het dezer dagen te Hilversum vanwege den Alg. Ned. Politie bond afgenomen examen het diploma voor Engelsche en Duitsche taal, terwijl de heer S. Kuipers, agent van politie het diploma voor Engelsche taal behaalde. OPBRENGST jiCINDERZEGELS Het dames-comité deelt met genoegen mede, dat de opbrengst van de verkochte zegels en kaarten ten bate yan het misdeel de kind, dit jaar heeft bedragen 765,61, dit is 22 pet. meer dan het vorige jaar. BURGERLIJKE STAND BEVALLEN: A. N. Hillenaar-Zwaard, z.; J. van der Hoek—van der Ent, z.; A. van Taarling-van der Pluijm, z.; B. Meuldijk- Poot, z. OVERLEDEN: Cornelis Laurens Marinus Oosterling, 52 j- PROEFSCHOTEN. Donderdagavond hee.ft het bestuur van Oranje-Boven proeven genomen met het af vuren van vreugdeschoten in het plantsoen op de wal, waarvoor dit gedeeltelijk was afgezet door gemeente en rijkspolitie. Door middel van z.g.n, j,kattekoppen" zeer zware ijzeren potten, die gedeeltelijk wor den gevuld met een bepaalde hoeveelheid los kruit en afgesloten door een dikke prop papier verkreeg men een flinke harde ex plosie die nog sterker was toen men, in_ plaats van een prop papier een houten pen gebruikte. Deze proeven zijn goed geslaagd maar toch hebben naar verhouding slecht weinig inwo ners er iets van gehoord wat echter in hoofdzaak in de windrichting gezocht kan worden. Dat het geluid ver droeg bleek wel hieruit, dat men in Polsbroek, Cabauw en zelf sin Lopik heel goed de schoten heeft kunnen hooren. Wanneer op den dag zelf de windrich ting weer zoo is als Donderdagavond, zou het zeer aanbevelenswaardig zijn als Oran- deze middag een prachtige propaganda-bij- je-Boven de beschikking had over het ter- eenkomst. 1 rein naast de Gasfabriek.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 2