i m D HILLEGERSBERU, BERKEL EN RODENRIJS. VLAARDINGEN. MAASSLUIS. HOEK VAN HOLLAND. DINSDAG 11 JANUARI 1938 „ONTDEK UW STAD". Dertigduizendste bezoeker verwelkomd ROOMSCH-TOONEEL. fS% JOSEPH'S GEZELLEN VEREENIGING. MUZIEK IN ROTTERDAM. - I-4 mv V iS» m AANRIJDING. DIEFSTAL. HILLEGERSBERG. HET DEFILE. DE AUBADE. :f l 1 BOTSING TUSSCHEN AUTO'S. OVER PIETER SAENREDAM. NEMEN VAN MONSTERS KRACHTENS DE WARENWET. ONGEVALLEN. DIEFSTALLEN. BURGERLIJKE STAND. Nadat Zondag j.l. met 1200 bezoekers aan de tentoonstelling „Ontdek uw stad" weer een flinke schrede was gezet op het pad naar het getal 30.000, viel te verwachten, dat deze bezoeker weldra zou binnentreden. Deze verwachting is niet beschaamd. Toen Maandagavond de heer C. de Graaff, toeval lig den Schiedamschen Singel passeerend en aangetrokken door de felle lichtreclame, be sloot er even binnen te loopen, vermoedde hij niet, dat hem daar een schare publiek, Tento-boys en persfotografen stond op te wachten. Hij was dan ook niet weinig ver baasd, toen de leider der tentoonstelling een formeele speech tot hem begon af te steken om hem te verwelkomen als den 30.000ste. Spr. veronderstelde, dat de heer De Graaff was gekomen om den arbeid van de jonge werkloozen te zien en om de merkwaardig heden van Rotterdam te leeren kennen, die volgens de couranten in zulk een overvloed op de tentoonstelling te zien zijn. Hij ge waagde voorts van de verwelkoming van den 10.000sten bezoeker, die indertijd de meest optimistische verwachtingen van het centraal comité voor de jonge werkloozen reeds vervulde. Nu intusschen de 20.000ste en thans reeds de 30.000ste bezoeker is ge passeerd, verwacht de leiding niet anders, of vóór den dertigsten Januari zal ook de 40.000ste nog wel binnentreden, omdat alle bezoekers klaarblijkelijk propagandisten worden in den kring van hun familie en ken nissen. Spr. bood den heer De Graaff ter herinnering wederom een ingelijste foto van een mooi punt in de omgeving der stad als souvenir aan en hoopte, dat ook hij zou gaan behooren tot hen, die de tentoonstelling in hun kring warm aanbevelen. Hiermede was de plechtigheid geëindigd en werden de rondleidingen, die door de jongens van de tentoonstelling een oogen- blik waren stop gezet, hervat. V De twee voorstellingen op één avond te Gouda en Oudenbosch zijn een eclatant suc ces geworden. Beide zalen waren zoo vol, dat velen moesten worden teleurgesteld. Te zamen ongeveer 1200 toeschouwers hebben het gegeven spel met groote aandacht ge volgd en na afloop de spelers hartelijk toege juicht. Als gevolg van dit succes is de veree- niging uitgenoodigd op 6 Februari a.s. weder te Gouda te komen spelen, nu met het blij spel „Mijnheer de Senator". Nieuwjaarsviering. Zondag 9 Januari zag de Steigersche kerk weer een volle bezetting Kolpingszonen binnen haar muren. Van alle kanten der stad waren zij opgekomen, jóngeren en oude ren, om in den geest van Geloof aan de bronnen der H. Eucharistie gelaafd te wor den. Geassisteerd door de Kolping's Lijfwacht en het Gezellenkoor droeg de Praeses, pater C. D. Terslegen O.P. het H. Offer op. Ont roerend was het al die stoere mannen, een kerk vol, aan de H. Tafel te zien neerknie len. Als een belofte voor een schooner toe komst. 's Middags om half één uur werd de ge bruikelijke algemeene ledenvergadering ge houden. Weer een overvolle zaal van toege wijde Kolpingsvrienden. Gevolgd door de Raden van Bestuur, se nioren en commissarissen werd de Praeses op de gebruikelijke wijze ingehaald om na enkele nummers van de Harmonie G. A. V. E. de nieuwjaarsrede te houden. Dankbaar werd herdacht, wat het afge- loopen jaar aan weldaden bracht, nauwkeu rig werd onderzocht, wat in het nieuwe jaar een bijzondere verzorging behoeft. Met het Vlaggelied werd deze zeer aan dachtige vergadering gesloten. ROTTERDAMSCHE RECHTBANK. Zitting van 10 Januari. ROTTERDAMSCH KATHOLIEK MANNENKOOR- De artistieke successen van het koor waren voor het bestuur aanleiding den leden en ge- noodigden een Feestavond aan te bieden, welke dezer dagen in het Rosaliahuis werd gegeven. Een gevarieerd programma, ver zorgd door Roomsch Tooneel en het gezel schap Wuijster oogstte een buitengewoon succes. En het gezellig samenzijn „na afloop" zullen met dit al den onderlingen band heb ben versterkt en een spoorslag zijn op den ingeslagen weg voort te gaan. Nieuwe leden kunnen zich steeds aanmelden, Maandag 's avonds half 9 Rosaliahuis, Leeuwenstraat. ROTT. HOFSTADTOONEEL. Het Rott. Hofstad-Tooneel, directeur Cor van der Lugt Melsert deelt mede, twee Ne- derlandsche blijspelen in studie genomen te hebben, getiteld: De lach der goden, van A. den Hertog, (auteur van Des Duivels Pren tenboek) en Zijne Eminentie doet zaken, van Ben van Eysselsteijn. Diefstal aan boord van schepen. De 27-jarige havenarbeider D. de B., re cidivist en gedetineerd, bekende zich op 5 December te hebben schuldig gemaakt aan diefstal van een portefeuille met 1450 lire, ten nadeele van den tweeden stuurman van een Italiaansch schip dat ter reparatie aan de werf van de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij lag. Hij was niet met kwade bedoelingen aan boord gekomen, doch toen hij, eenmaal aan boord, de hut van den stuurman opende, had hij de portefeuille in een openstaande lade van diens lessenaar zien liggen. De verleiding was hem toen te groot geworden en hij had het ding weg genomen. Nadat hij het geld er uit gehaald, had. heeft hij de portefeuille in het ruim van een langszij liggend schip geworpen, waar de politie dit voorwerp later heeft ge vonden. Verdachte was aangehouden, nadat hij een biljet van 100 lire op den Schiedam- schendijk had gewisseld. Het O. M. herinnerde er aan, dat verdach te al vijf maal is veroordeeld en dat hij ook al eens een voorwaardelijke veroordeeling heeft gehad, die echter ten uitvoer is moeten worden gelegd. Voor dit feit requireerde het O. M. 6 maanden gevangenisstraf, met af trek van het voorarrest. De verdedigster, mr. M. K. J. Slot, pleitte clementie. Uitspraak 24 Januari. I De Italiaansche tenor Salvatore Salvati, treedt Donderdag a.s. op voor „Dante Alig- hieri" in de zaal Calandstraat 7a. Op 25 Januari zal in den Tivoli-Schouw- burg een gecombineerde uitvoering plaats vinden van het Rotterdamsch Toonkunst Conservatorium, directeur Willem Pijper, en de dansgroep onder leiding van Corrie Har tong, directrice van de Rotterdamsche Dans school van Toonkunst. Het programma be vat o.a. werken van Liszt, Mozart en Arnold Wagenaar; na de pauze dansen op muziek van Raval en Mompou, benevens naar schil derijen van Tielens en een gedicht van Van Schagen. W XL De 28-jarige mej. H. L., wonende van Lennepstraat te Schiebroek, is Zaterdagmid dag op den Straatweg, nabij de Juliana van Stolberglaan aangereden door een auto, be stuurd door R. K., alhier woonachtig. Mej. L. wilde per fiets de Juliana van Stolberglaan inrijden en week daarbij uit voor een auto, die reed in de richting van Rotterdam. Onmiddellijk daarachter reed echter de auto van K., die de wielrijdster greep en tegen de straat wierp, waar de aan- geredene bewusteloos bleef liggen. Dr. van der Lugt verleende de eerste hulp en gaf het advies om de getroffene per brancard naar het ziekenhuis te Rotterdam over te brengen. Bij onderzoek aldaar bleek het on geval bijzonder goed te zijn afgeloopen. Ten nadeele van den kruidenier J. E., woonachtig te Terbregge, is Zaterdagavond een voor zijn winkel staand transportrijwiel ontvreemd, waaraan een mand bevestigd was, gevuld met winkelwaren. Het Centraal Oranje Comité stelt nog al tijd de gelegenheid open voor de opgave van vereenigingen die wenschen deel te nemen aan het défilé. Deze opgaven worden ingewacht bij den heer D. Rijnders, Raadhuis, Straatweg 223. Op den Nationalen feestdag zal het Klein Aubadekoor (Kinderkoor) des voormiddags 10 uur een aubade brengen voor het Raad huis onder leiding van den heer J. P. A. Kriek. Ongeveer 800 kinderen nemen aan deze aubade deel. De kinderen zullen zingen: 1. Wilhelmus. 2. Welkom Prins(es). 3. 'k Hou van Holland. 4. Danklied. Het groot Aubadekoor, brengt des avonds 7.30 met 200 zangers en zangeressen 'n sere nade onder leiding van den heer H. W. de Wolff. Het programma luidt: 1. Wilhelmus (oude toonzetting). 2. Wij leven vrij. 3. Feestlied. 4. Oranjekind. 5. Dankt, dankt nu allen God. I I Aan het front in China. HierbovenJapansche troepen bestormen het Kian- gynfort aan de Jangtse, tijdens hun opmarsch. Opname rechts tijdens den op. marsch moest een brug gepasseerd u-orden, wellce zoo smal was, dat het mee gevoerde geschut gedemonteerd moest worden en vervolgens in stukken over de brug gedragen werd. R. K. VOLKSMUZIEKSCHOOL. Sinds de officieele oprichting van deze R. K. Volksmuziekschool zijn nog slechts en kele maanden verloopen. Minder officieel maar daadkrachtig werd met een aantal kin deren reeds langer tijd de speciale methode van zang en muziekonderwijs van deze school in praktijk gebracht. De resultaten van dit onderricht werden Zondag 1.1. aan een belangstellend publiek in een demon stratie voorgelegd in de zaal „St. Rosalia" aan de Leeuwenstraat. In het openingswoord werd met nadruk er op gewezen, dat geen concurrentie wordt aangedaan aan beroepsleeraren. Enkelen van hen vonden hier juist reeds een bescheiden emplooi. Uitsluitend gediplomeerde krach ten, waarin volkomen vertrouwen kan wor den gesteld, geven aan de kinderen, jongens en meisjes, een volwaardige opleiding. De demonstratie stond onder leiding van de di rectrice der school mej. A. F. van Heyningen. De jongens'toonden hun kunnen, gedirigeerd op gemoedelijke, maar correcte wijze, door den heer Th. van Vlijmen. De meisjes behoefden in praestatie niet onder te doen. Daarvoor zorgde mevr. R. Holland-Schrijvers. De verschillende noten worden in stilte slechts met handbewegin gen aangeduid, maar onmiddellijk begrepen en nagegaan en juist gezongen. Ook canons en tweestemmige zang werden door de nog jonge leerlingen, die eerst enkele maanden de methode volgen, ten gehoore gebracht. Ook het gregoriaansch werd niet vergeten. Opvallend voor iedereen moet zijn de wijze, waarop de leerlingen tot het einde toe wer den geboeid en gelegenheid krijgen steeds zelf te doen en te imiteeren. Na de pauze werd in zang en rhythmische recitatie een kerstspel vertoond en ten ge hoore gebracht. Zeer verdienstelijk wisten de meisjes de rol te vervullen van H. Maagd H. Gabriël, en de koren der Engelen. De jon gens beeldden de herders uit. Naar wij meenen ging niemand onvoldaan heen. C. P. Drie inzittenden kregen snijwonden. Hedenochtend om 10 uur is door onbeken de oorzaak een vrachtauto, bestuurd door A. van L. uit Leiden plotseling naar links uit geweken. Hij reed daarbij een luxe auto aan bestuurd door de L. uit Rotterdam. Vervolgens reed hij een paar hoornen om en kwam in een langs den weg loopende sloot terecht. De luxe auto werd vrijwel ge heel vernield, terwijl de bestuurder ver schillende snijwonden en gekneusde ribben opliep. De bestuurder van den vrachtwagen en de naast hem zittende Z. uit Wassenaar bekwamen eveneens sni^vonden. Dr. B. uit Wassenaar en dr. S. uit Voor schoten verleenden de eerste hulp, waarna de slachtoffers per ziekenauto naar hun wo ningen zijn overgebracht. De politie heeft beslag gelegd op de vracht auto, terwijl beide auto's naar het politie bureau zijn getransporteerd. Proces-verbaal werd opgemaakt. Naar aanleiding van de tentoonstelling van werken door Pieter Jansz. Saenredam in het Museum Boymans, zal Prof. Dr. J. Q. van Regteren Altena op Vrijdagavond 21 dezer te Rotterdam in de voordrachtszaal van het Museum een lezing met lichtbeelden houden over leven en werk van dezen mees ter. Als herinnering aan de Saenredam-ten- toonstelling zal een album met 18 reproduc ties en een voorwoord van H. P. Bremmer het licht zien. C. V. is ten laste gelegd, dat hij te Reeuwijk ondeugdelijke melk heeft afgeleverd. De kantonrechter te Gouda heeft den ambtenaar o.m. niet ontvankelijk verklaard op grond dat het fleschje, waarin een mon ster van de melk was genomen, niet verze geld was volgens de bepalingen van de wa renwet (art. 21). De rechtbank te Rotterdam heeft dit vonnis bevestigd. Hierop werd cas satie aangeteekend. De Hooge Raad, heeft thans het vonnis ver nietigd en de zaak teruggewezen naar den kantonrechter ten einde op de inleidende dagvaarding te worden berecht en afgedaan. Het betrof hier een verzegeling, die echter niet behoefde te worden verbroken bij ope ning van het monsterfleschje. De Hooge Raad overwoog o.m. dat door den verdachte geen gebruik was gemaakt van zijn recht om het monster mede te ver zegelen en de desbetreffende ministerieele beschikking niet de strekking heeft, oneer lijkheid der keurmeesters uit te sluiten. Mocht niet-nakoming van de desbetreffende bepalingen in de beschikking ooit tot gevolg kunnen hebben, dat de niet-ontvankelijkheid van den ambtenaar o.m. behoort te worden uitgesproken, dan zal daarvan eerst sprake kunnen zijn, indien de belangen van den ver dachte zijn geschaad, hetgeen hier niet het geval is. De 26-jarige onderwijzer D. P. de Koning uit de Bellevoysstraat is op den hoek van den Heemraadssingel en de Tweede Middel landstraat met zijn fiets onder een bestelauto geraakt, doordat een tram het uitzicht be lemmerde. De heer De K. werd tegen de straat gesmakt, hij bleef bewusteloos liggen. In het ziekenhuis aan den Coolsingel is hij opgenomen met een schedelbreuk, een her senschudding, een hoofdwond en een gebro ken arm. Zijn toestand is zeer ernstig. De 31-jarige J. H. H. Engelman uit Hil- legersberg is in een werkplaats aan den Pompenburgsingel door een openstaand luik van de eerste verdieping gevallen. Met een hersenschudding is hij in het ziekenhuis aan den Coolsingel opgenomen. Vanmorgen om 10 uur is de 25-jarige havenarbeider P. de Waal, wonende Ver schoorstraat in loods A.A. op het Gemeen telijk Handelsterrein aan de IJsselhaven met een baal suiker, wegende 100 K.G., gevallen. Met inwendige kneuzingen is hij opgenomen in het ziekenhuis aan den Coolsingel. Ten nadeele van A. M. R., wonende Heer Kerstantstraat is een fiets gestolen uit een gang aan den Westzeedijk. Nog is een fiets ontvreemd ten nadeele van J. T. uit diens woning aan de Hendrik Sorchstraat. Een portemonnaie inhoudende 20. is gestolen in een magazijn in de binnenstad ten nadeele van C. S. v. E. uit de Raaphorst straat. Van de Nieuwe Haven is een fiets ge stolen ten nadeele van W. N., wonende Don kerslootstraat. Ten nadeele van P. C. N. uit Haarlem is in een restaurant in de binnenstad een por temonnaie gestolen met 23. Aangiften van 10 Januari 1938. BEVALLEN: G. Westendorp—de Bruin z. J H. Blok—Eising d. C. C. Spronk—Hage- raats d. E. M. E. Graat—v. Ryen d. T. KlapperMulder d. E. M. Knightbaronesse v. Asbeek d. J. M. v. d. Veldenv. Boek hoven z. T. BresserHeezen z. H. E. v. d. WeerdtVerheul d. M. v. LoonSluimers z. J. GeerllngsDames z. J. J. Akkermans de Bruin d. P. M. 't HartRotermundt d. C. A. F. SchulteWitte d. M. Kouwenho- venv. d. Zwaai z. C. E. G. de Waardde Puy z. G. Gevaerts—v. Velzen d. J. v. Lith Carls d. M. G. C. GeurtsenGertz d. M. J. VerspoorNome d. A. v. d. HoekVink z. J. A. TaapkenRijken z. C. M. Uilenbroek Vrijmoet z. M. W. Anthontssenv. d. Sloot d. L. BaardZeegers d. J, W. OlreeKHjn d. G. P. SintmaartensdijkVisser d. A. v. MeerRoskam z. N. SoudynVisser z. A. H. B. Rath—Potters d. A. StangSchmitgen d. A. C. ReniersMartens d. j. v. d. Kruk Blokland z. W, H. MaurerKlouwens z. M. C. EikelenboomQuist d. A. v, LooKooy- man z. B. BazendijkOverweel z. J. P. Leenheerde Ruiter d. H Vuurende Reij- ger z. S. Hermenetv. Rumph d. T. M. Magielsenv. Veen d. J. Brouwer—Hoogland d. A. de Groot—Bender d. E. A. M. Maas Meeuwsen z. E. v. BlooisEibers z. H. G. LlndsenSchopman z. P. A. M. KooyBres ser z. C. S. VerspoorKoert d. E. J. v. Bommelv. Vuuren d. OVERLEDENA. P. v. Leeuwen man v. M. S. v. d. Meer 70 j. J. C. Bosman wede. v. J. G. Waterman 70 j. C, C. Admiraal wede. v. P. A. Mink 82 j. T. P. Krijbolde- vrouw v. H. G. A. Deurloo 48 j. R. J. de Bruin wedr. v. A. Kerkhoven 84 j. P. H. Scheulderman d. 7 m. A. Broekman man v. N. v. d. Horst 74 j. D. Brandenburg vrouw v. F. P. J. Goeman 62 j. N. Lookhorst vrouw v. J. v£ '1 Hof 37 j. O. v. Dyke man v. M. C. Albers 49 j. E. K. Hatt d. 'l j, M. A. Viola vrouw v. P. Boon 64 j. J. H. Romijn vrouw v. T. Hoeflaken 78 j. A. v. Brenkelen man v. A. M. J. v. DE A.S. BLIJDE GEBEURTENIS. Direct na het bekend worden van de blijde gebeurtenis in het Prinselijk gezin, zal het verheugende feit door vier herauten te paard door de geheele gemeente worden bekend gemaakt. Hierbij wordt het dringende verzoek ge daan door het uitsteken van de vlaggen en het dragen van oranje enz. uiting te geven aan de alom dan iieerschende blijdschap. Allen worden dien dag uitgenoodigd zich 's avonds zeven uur in grooten getale te vereenigen in de kom van de gemeente, alwaar zich een groote feestelijke stoet zal opstellen, met lampions en fakkels, om, voorafgegaan door de beide muziekvereeni- gingen, zich naar het gebouw van de bloe menveiling te begeven. Hier zal dan in een grootsche bijeenkomst door verschillende sprekers het woord worden gevoerd, afge wisseld door muziek en samenzang van Vaderlandsche liederen. Door een groep In oranje gekleede dames zullen beschuitjes met muisjes worden aan geboden. De dag na den nationalen feestdag krijgen namens de gemeente alle schoolkinderen op de scholen beschuitjes met muisjes. Onder leiding van mevrouw Gründemann, de echtgenoote van den burgemeester, heeft zich reeds eenigen tijd geleden een dames comité gevormd, bestaande uit mevr. Zoeter, mevr. Hoogerbrugge, mevr. Nijsten, mevr. v, Zweiten, mevr. Havenaar en mej. v. Aalst, met het doel een aantal baby-uitzetten bijeen te krijgen. Ook dit comité is gereed en de klaar gemaakte volledige baby-uitzetten zullen aan de daarvoor in aanmerking komende gezinnen, waarin een blijde gebeur tenis zal plaats vinden, door het comité wor den aangeboden. VERVUILING VAN HET POLDERWATER. Daar door de steeds toenemende bebouwing aan den Rodenrijscheweg het polderwater aldaar meer en meer vervuilt, is door het Polderbestuur daartegen terecht ernstig be zwaar gemaakt. In een gehouden bijeenkomst van dit bestuur met B. en W., waarbij tevens tegen woordig waren de inspecteur van de Volks gezondheid, ir. Kiers, de ontwerper van het uitbreidingsplan, ir. Kammer en de heer Baart, eveneens namens de Volksgezondheid is een en ander zeer uitvoerig besproken Daar het maken van een rioleering, wat het meest afdoende zou zijn, de gemeente op vrijwel niet te dragen kosten zou brengen, werd overeengekomen, dat althans getracht zal worden de meest bedreigde plaatsen door geregeld bij te houden uitbaggering zoo zuiver mogelijk te houden. Een dringend beroep wordt echter ook gedaan op het publiek om toch vooral geen vuilnis en waardelooze voorwerpen in polder- slooten en vaart te werpen. Helaas komt zulks nogal eens voor. De reinigingsdienst heeft tot taak, en zal deze ook' vervullen, mede t<j nemen, wat weg geworpen wordt. Overwogen zal nog worden, wat gedaan kan worden tegen verontreiniging van -het polderwater door het waschwater enz. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Pieternella, dochter van J. de Vos en A. Ott. Anna Maria, dochter van C. A. A Koot en E. G. Kneppers. Anna Maria, dochter van A. J. Janson en E. A. van der Burg. Ondertrouwd: Benjamin Jan Keizérwaard 23 jaren, te Johannesburg in Zuid-Afrika en Lena van der Sluis 21 jaren, te Berkel en Rodenrijs. Getrouwd: Leendert van den Ende, 26 jaren en Aaltje Aria Treurniet, 22 jaren, bei den te Berkel en Rodenrijs. Overleden: Arnoldus van Zutphen, 78 ja ren, echtgenoot van Anna Maria Breukel Cornelia Kaiser, 28 jaren, echtgenoote van Jan Pieter Kegel. Steyn 59 J. G. Meyers gesch. vr. v. D. de Haan 63 j. B. Groen man v. W. v. Hoeven 52 j. A. Woudenberg man v. J. Schaap 72 j. C. M. Kraanen vrouw v. R. B. A. v. Katwyk 35 J. W. H. Goethals wede. v. D. F. v. Esveld 74 j. J. T. Minken ongeh. vrouw 21 j. T Bouwens man v. A. L. D. Hoffmans 44 j. E A. J Dykhoff wede. v. J. Hekker 77 j. M. v d. Meer z. 2 j. G. v. d. Weide vrouw v. B, J. Blom 72 J. s. Ronge wede. v. H. J. v. d Velden 79 j. P. W. J. Brakkee man v. D. Sackers 69 j. E. M. v. Rhyn vrouw v. M Dekker 58 j. J. E. Steenlage d. 7 m. F. Naumann man v. A. M. Deykers 68 j. J. Pors man v. C. v. d. Aar 45 J. H. W. Meyer ongeh man 24 j. MWigman ongeh. vrouw 59 j. C. v. Dyk vrouw v. B. Verkaaik 76 j. NAT. SLAGERS'VAKTENTOONSTELLING De Chr. georganiseerde slagersgezellen van Schiedam en Vlaardingen zullen in Fe bruari a.s. wederom de bekende nationale slagers vaktentoonstelling houden in het ge bouw Musis Sacrum, te Schiedam. Dit zal de zesde tentoonstelling zijn. ARMENRAAD. De inrichting van de administratie en huis vesting van den Armenraad eischt als ge volg van de zich steeds uitbreidende werk zaamheden dringend voorziening; de genoem de raad heeft daarom een aanvullingsbegroo- ting 1938 met toelichting ingediend. B. en W. kunnen zich hiermede vereenigen, dus stel len zij den raad voor, a. de aanvullingsbegrooting dienst 1938, van den Armenraad goed te keuren; b. voor 1938 een aanvullingssubsidie te verleenen van 1195. c. de gemeentebegrooting, dienst 1938, dienovereenkomstig te wijzigen. Bij de ingediende aanvullingsbegrooting staat bij de uitgaven verhooging salaris bode schrijver met 150 en verhooging selaris in- formator met 500. In de vergadering der commissie voor financiën liepen de mee ningen ten aanzien van de salarissen sterk uiteen, hetgeen blijkt uit het ingezonden ad vies. Een lid kon zich hiermede vereenigen, een 2-tal oordeelde de voorgestelde verhoo ging van den informator te hoog, ook wan neer zijn werktijd wordt uitgebreid. Zij ad viseerden het minimum-salaris te brengen op 1600; het voorgestelde maximum van 1950 zou dan kunnen worden bereikt na 7 perio dieke verhoogingen van 50. Tegen de voor gestelde regeling van den bode-schrijver hadden deze leden geen bezwaar. Een lid meende, dat thans geen verandering in de belooningen diende te worden gebracht. VEREEN. TOT BESTRIJDING DER T.B.C. B. en W. stellen den raad voor, de begrooting, dienst 1938, van de vereeniging tot bestrij ding der tuberculose goed te keuren en het gevraagde subsidie ad 2092.50 te verlee nen. ERFPACHTUITGIFTE. B. en W. stellen den Raad voor aan de firma Stolk en Geurtsen alhier in eeuwig durende erfpacht uit te geven een perceel gemeentegrond, breed 17.70 meter en ter be schikbare diepte, gelegen aan de Handel- straat. WIJZIGING HUURVOORWAARDEN FEESTTERREIN. Teneinde tegemoet te komen aan het bij de behandeling der begrooting 1938 door een der raadsleden gemaakte bezwaar tegen de bepaling van het 2e lid van punt 12 der voorwaarden voor het beschikbaar stellen van het gemeentelijk feestterrein en de mu- zieknis aan den Broekweg, waarbij het ge bruik bij afkeuring van het terrein bij on gunstige weersgesteldheid enz. op den vol genden werkdag is toegestaan, stellen B. en W. den raad voor deze bepaling te wijzigen en te doen luiden als volgt: „De aanvrager heeft echter ook het recht binnen 14 dagen op een nader door burge meester en wethouders te bepalen werkdag van het terrein gebruik te maken". COMMISSIE VAN ADVIES VOOR HET SLACHTHUIS. Het is de bedoeling van Ged. St. de ge meenschappelijke regeling inzake de uitvoe ring der Vleeschkeuringswet, gesloten o.a met de gemeente Schiedam, af te kondigen in de Staatscourant, zoodat de regeling in verband met het bepaalde bij artikel 14, op 1 Januari 1938, in werking treedt. Ten einde het contact tusschen de betrokken ge meenten te bevorderen, is het gewenscht, te achten, dat de leden der commissie van advies, bedoeld bij art. 11 der regeling, spoe dig worden benoemd. B. en W. stellen den Raad voor, tot leden der bedoelde commissie te benoemen de heeren W. M. W. Don, wethouder en A. Schil der, raadslid. SINT JOZEFGEZELLENVEREENIGING. Door de R. K. Tooneelclub „Voor het Voet licht", onderafdeeling van de St. Jozefgezel- lenvereeniging alhier, zal op Donderdag 13 en op Zondag 16 Januari a.s. worden opge voerde de komische klucht t Kan nou lije" van J. Verhoeven. Beide avonden wordt de uitvoering gegeven in het R. K. Vereeni- gingsgebouw, Markgraaflaan, alhier. GEGUND. Aan D. Terleth, glas- en verfhandel, P. K Drossaartstraat alhier, is voor het jaar 1938 als laagste inschrijver gegund het maken van gebroken glasruiten' voor de gemeentege bouwen. WERKLOOSHEID. Het aantal werkzoekenden, ingeschreven bij de Arbeidsbeurs alhier, bedroeg Zater dag 8 Januari j.l. 2316, waarvan ondersteun den van afd. A. 83 (bedeelden 287); afd. B 1157 (Rijkssteunregeling). GESLAAGD. Voor het examen Boekhouden (vereeniging van leeraren) slaagden de heeren Dale mans en Heyligers leerlingen van den heer W. van Santen. DE OUDSTE INWOONSTER DER GEMEENTE. Op 28 Januari a.s. hoopt de oudste in woonster onzer gemeente, mej. wed. Johanna BakkerKal, haar 99sten verjaardag te vie ren. Zij wordt thans verpleegd in het Diaco niehuis, Emmastraat, alhier. BURGERLIJKE stand. GEBOREN: Pieter z. van H. Vermeer en P. A. Wander Pr. Hendrikstraat 80. Pe- tronella J- d. van J. B. J. Sanders en M. Don, Valeriusstraat 65. OVERLEDEN: B. Maarleveld 75 j. Hoog straat 11. w. Verveer 68 Maasstraat 26. A. Jongenotter 40 j. echtgen. van A. in 't Veld, Kuiperstraat 45. J. van der Kooij 74 j wed. van C. van der Valk, Em mastraat 36. BURGERLIJKE STAND VLASRDINGER- ambacht OVERLEDEN: Henricus Vermeulen, 68 j. (te Vlaardingen). Jacohus van Gameren, 10 maanden. LOOP DER BEVOLKING. Het aantal onwoners dezer gemeente be droeg op 1 Januari 1937 30309. Het vermeer derde in den loop van 1937 door geboorten met 629, door vestiging met 1105, totaal 1734. Het verminderde door overlijden met 207, door vertrek met 1413, totaal 1620. Totale vremeerdering over het afgeloopen jaar 114. Aantal inwoners op 1 Januari 1938 30423. Vermeerdering in de maand December 55. Aantal huwelijken in December 19. BINNENGEKOMEN. In de Vulcaanhaven zijn binnengekomen de stoomschepen „Thisbée" met 3000 ton erts; „Sis", „Krasni Profinters" en „Luna Chraski" om te bunkeren; „Stad Vlaardin gen" met 11593 ton erts en „Sharenburg" om te bunkeren. KQUARIUM- EN TERRARIUMVEREEN. „ONS NATUURGENOT". Door de heeren M. Bron, lid van bo venstaande vereeniging en W. J. M. Deuts, oud-stadgenoot, hoofdredacteur van het maandblad „Aqua-Terra", is een film opge nomen, welke de volledige kweek- en broedverzodging weergeeft van de Ptero- phyllum eimekei of Braziliaansche Maan- visóh. De film geeft tot in alle deelen nauw keurig en duidelijk weer de handelingen van het ouderpaar en later gedaanteverwisselin gen en opgroeien van de jongen. Verschil lende deelen zijn microscopisch opgenomen. Voor bovenstaande vereeniging zal de heer W. J. M. Deutz hedenavond (Dinsdag), om 8 uur, een lezing houden in het R. K. Ver- eenigingsgebouw, Markgraaflaan, over de kweek van de maanvisch, waarbij ter toe lichting dezelfde film zal worden vertoond. VEREENIGING „SUNLIGHT". Zaterdagavond gaf de vereeniging „Sun light" een gbed geslaagde uitvoering in de zaal Harmonie, met medewerking der afd. zang en tooneel Na opening door den' waarn. voorzitter, den heer Tas, werden een viertal nummers door de zangvereeniging op fraaie wijze gezongen waarna door de tooneelvereeniging werd opgeroerd het blij spel in 4 bedrijven „De Privé-verpleeg- ster", van A den Hertog, onder regie van den heer A. C. Brauckman. Dit stuk werd zeer verdienstelijk weergegeven en er is hartelijk om den inhoud er van gelachen. Een gezellig strijkje zorgde voor een gezellige afwisseling terwijl er na afloop nog eenige tijd gezellig samenzijn was. ARBEIDSBEURS. Het aantal ingeschreven werkzoekenden bij de arbeidsbeurs bedroeg in de afgeloopen week 618 tegen 670 in het vorige jaar. Hier onder waren: 152 fabrieks- en losse arbei ders, 46 matrozen, 28 stokers, 22 timmerlie den, 12 opperlieden, 11 metselaars, 40 machi nale houtbewerkers, 80 textielarbeiders. R.K. VOLKSBOND. De heer F. Keesen, districtsbestuurder der R.K. Volksbond houdt a.s. Vrijdagavond om 8 uur in hotel „De Moriaan" voor de leden van den R.K. Volksbond een belangstellen den een lezing over: De wet op de verbin dend en onverbindend verklaring van col lectieve arbeidsovereenkomsten. STEUNFRAUDE. Tegen enkele werkloozen werd proces verbaal opgemaakt wegens onjuist opgeven van inkomsten en verzwijgen van Inkomsten. TROTTOIRAANLEG. Langs de huizen aan de Burgemeester de Jonghkade alwaar de boomen zijn gerooid, zal een trottoir van 2% meter breedte wor den aangelegd. Dit beteekent een groote ver betering, want op dezen weg met druk ver keer was het voor voetgange: s allesbehalve veilig. NIEUWBOUW. Het aanzien van Maassluis blijft her nieuwing ondergaan. De open grond op den hoek van Joubertstraat en Dutoitstraat za^ nu weer worden bebouwd. In de laatste straat, zullen eengezinswoningen worden rf* getrokken en in de Joubertstraat dubbele huizen. R. K. VROUWENBOND. De R. K. Vrouwenbond zal met hare leden naar aanleiding van een verzoek van het Bestuur der Oranjevereenigirig hare mede werking verleenen tot het doen slagen van c"elichtstoet welke op den avond van de blijde gebeurtenis zal plaats hebben. Deze lichtstoet zal des avonds worden opgesteld op het Scheepvaartplein ten 8 uur. Nadere bijzonderheden zullen door herauten, welke de blijde mare zullen verkondigen, worden bekend gemaakt. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het postkantoor alhier werd geduren de de maand December op de Rijkspostspaar bank ingelegd 16.514,38 en terugbetaald 6.527,42. Vijf nieuwe boekjes werden uit gegeven. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Karei, zoon van J. v. Geest en L. Beekenkamp. Getrouwd: J- C. Postema 24 j. en M. Ver meulen 29 j. Overleden: J- Ruijgrok 61 j. GEVONDEN VOORWERPEN. Als gevonden werden aangebracht 2 por- temonnaies met inhoud en 2 sleuteltjes, waar voor inlichtingen zijn te bekomen politie post, Strandweg. Te Houthem - St. Gerlach werd Zaterdag j.l. het huwelijk voltrokken tusschen Pierre Reinards, dirigent van het K.R.O.-Orkest en mej. R. v. Densen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 2