- E iSHk v VRIJDAG 14 JANUARI 1938 DE SAMENWERKING TUSSCHEN KUNSTENAAR EN INDUSTRIEEL. Ir. J. de Bie Leuveling Tjeenk bij de opening van de tentoonstelling „Tapijtweefkunst sinds 1797" te Rotterdam. Hl REGLEMENT RIJNVAARTPOLITIE. BURGERLIJKE STAND. BEGRAFENIS PROF. DR. W. L. DE VREESE. Groote belangstelling uit Vlaanderen. A •- m BERKEL EN RODENRIJS. VLAARDINGEN. SCHIEBROEK. VERLICHTING RAADHUIS. HOEK VAN HOLLAND. geslaagd IJSSELMONDE. ROTTERDAM EN „SMEETSLAND". UIT DE PERS. Zooals wij hebben gemeld is gistermiddag onder groote belangstelling in de toonzalen van de N.V. Kon. Ver. Tapijtfabrieken aan den Oostzeedijk 117 te Rotterdam een ten toonstelling geopend, gewijd aan de tapijt weefkunst in Nederland sedert 1797, het jaar, dat de nog steeds bestaande en bloeiende ta- pijtfabriek in Deventer werd opgericht. Bij deze gelegenheid hield ir. J. de Bie Leuveling Tjeenk een causerie over „de sa menwerking tusschen kunstenaar en in- dustriëel", waaraan wij alsnog het volgende ontleenen: Op het eerste gezicht lijkt deze samenwer king nogal eenvoudig: de kunstenaar ont werpt mooie dingen, die de industrieel ver vaardigt. In de practijk blijken er echter vele moeilijkheden te bestaan. Vooral in ons land ontbreekt er iets aan die samenwerking; het lijkt wel of men daarmee in den vreemde verder is. Er wachten op dit gebied echter veel bezwaren en teleurstellingen en er is allereerst beiderzijds een groot optimisme noodig om tot resultaten te komen. Een bron van moeilijkheden is al dadelijk hierin gelegen, dat de industrieel gewoonlijk een realist is en de kunstenaar een idealist. Bovendien zit er in de doelstelling van de kunstnijverheid een element van tegenspraak, omdat de fabrikant allereerst streeft naar de verkoopbaarheid van zijn product en de kunstenaar voor alles zijn drang volgt om iets moois te maken. Als axioma wordt thans veelal vooropgezet, dat er geen tegenstelling is tusschen de eischen der schoonheid en de voorwaarden van ons dagelijksche leven. De tentoonstelling te Parijs had daarvan volgens den opzet o.a. het bewijs moeten leveren. Deze veronder stelde harmonie is echter een illusie geble ken. Het streven ernaar moet echter ten zeerste gewaardeerd worden. Op twee punten heeft ir. De Bie meer in het bijzonder de aandacht willen vestigen: eerstens op de vereischten voor een goede samenwerking en vervolgens op het probleem van den publieken smaak. Voor een goede samenwerking is een we- derzijdsch begrijpen en waardeeren vereischt. Ook de kunstenaar moet er zich wel dege lijk rekenschap van geven, dat het product verkoopbaar moet zijn. Verder heeft hij zich te verdiepen in de techniek, waarin zijn werk wordt uitgevoerd. Hij moet die techniek grondig kennen. Er zijn onder de kunste naars in dit verband twee soorten talenten te onderscheiden: zij die zich geheel geven aan een schepping, waarvan maar één enkel exemplaar zal kunnen bestaan en zij die kunnen werken met het oog op vermenig vuldiging door de industriëele productie. Wie talent voor het een heeft, heeft dat nog niet voor het ander. De industrieel van zijn kant moet beden ken, dat voor een goed ontwerp tijd noodig is. Dat er altijd haast gemaakt moet worden is een oorzaak van de onvruchtbaarheid in het hedendaagsche leven. Verder moet de industriëel beseffen, dat een kunstenaar ook wel eens beneden zijn kunnen blijft. Teleur stellingen zijn soms onvermijdelijk, omdat in het werk van een artiest de perioden van groote en minder groote inventie elkaar af wisselen. Of er tusschen kunstenaar en industriëel een vast dienstverband moet bestaan of een meer vrije overeenkomst, is afhankelijk van de personen en van den aard der industrie. Tenslotte komend op den publieken smaak, verklaarde ir. De Bie dezen een geheel en al ongedefiniëerd begrip te achten. De be oordeeling van de kunst in den eigen tijd is zeer moeilijk, wat de geschiedenis bewijst. Toch is het merkwaardig, dat als deskundi gen samenkomen zij meestal wel eenstem mig zijn in hun oordeel over de kunstwaarde van een bepaalde schepping. Maar op kunst gebied matigt een ieder zich een oordeel aan. In het publiek denkt iedereen bevoegd te zijn. Als het gaat over juridische of over medische zaken neemt men een geheel ander standpunt in en worden deskundigen ge raadpleegd, maar in artistieke aangelegen heden voelt men daar geen behoefte aan. Spr. besloot met de hoop uit te spreken, dat de prikkel aanwezig zal blijven om het goede naar voren te brengen, terwille van de schoonheid in de samenleving. De sprekers bij de openingsplechtigheid werden ingeleid en bedankt door een der directeuren van de K.V.T., den heer N. Spaan. De tentoonstelling, die met veel smaak en inventie door den propaganda-leider van de onderneming, den heer Van Rooy, werd in gericht, geeft een beeld van bijna anderhalve eeuw arbeid op het gebied van de tapijtweef kunst in ons vaderland. Dit lange tijdperk omvat ook de periode van de beoefening der historische stijlen, waar trouwens practisch geen eind aan komt, want eerstens grijpt de voorkeur van velen steeds daarnaar terug en voorts worden ook uiteraard tapijten ge maakt bestemd voor bestaande interieurs in historische stijlen. Verder weerspiegelt zich in deze industrie de opkomst van de moderne kunstnijverheid met figuren als Berlage, Colenbrander, Lion Cachet. Een jonger geslacht is o.a. verte genwoordigd met Jaap Gidding, die werk stukken ontwierp van verschillende soort. En de nieuwste ontwikkeling van het heden daagsche interieur wordt actief bijgehouden met tal van ontwerpen: vlak ornament op lichten achtergrond en interessante weefsels, waar een eenvoudig décor als het ware en relief in is verwerkt. Zoo is er veel te zien en te leeren op deze interessante tentoonstelling, die een groot stuk geschiedenis van de toegepaste kunsten in Nederland omvat. y 'v Overzicht van een gedeelte der expositie „Tapijtwee)kunst sinds 1797", welke door de K.V.T. te Rotterdam wordt gehouden, in verband met het 140-jarig bestaan der Deventer tapijtfabriek. MUZIEK IN ROTTERDAM. De tweede, tevens laatste kamermuziek- avond, die het bekende Hollandsche ensem ble Zepparoni-kwartet dit seizoen te Rot terdam zal geven onder de auspiciën van de Concertdirectie dr. G. de Koos N.V. is vast gesteld op Zaterdag 22 Januari a.s. om 20 uur in de Nutzaal. Het Rotterdamsch Kamerorkest geeft Dinsdag 18 Januari een concert in het Nut te Rotterdam. Op het program staat: Twee deelen uit de lyrische suite van Alban Berg (Eerste uitvoering in Nederland): „Orphée" van Clérambault en werken van Bach, Mo zart en Vivaldi. Solisten zijn Corry Bever sluis en Theo V. d. Pas. Als gevolg van de in het najaar van 1937 gehouden bijeenkomsten van vertegenwoor digers van de Rijnoeverstaten en België be treffende een nieuwen tekst voor het Rijn- vaartpolitiereglement, is dezer dagen te Keu len overeenstemming bereikt ten aanzien van alle aanhangige technische vraagstuk ken. Onder deze omstandigheden mag ver wacht worden dat, nadat de centrale commis sie voor de Rijnvaart zich hierover zal heb ben uitgesproken, gelijkluidende voorschrif ten op den geheelen Rijn zullen kunnen worden toegepast. De nieuwe tekst zou dan in den loop van het jaar bekend gemaakt kunnen worden, zoodat het reglement op 1 Januari 1939 in werking zou kunnen tre den. Om de toepassing van dit reglement op den geheelen loop van den Rijn te verzeke ren, zullen dan echter nog bijzondere over eenkomsten tusschen de betrokken regeerin gen moeten worden gesloten. Aangiften van 13 Januari 1938. BEVALLENA. v. Marion gob. v. Ballegooijen z. C. T. J. Schenkenberg geb. Zwanikken d. A. H. Oldenburg geb. v. d. Berg d. A. M, Bruin geb. Noordtgraaf d. J. de Kort geb. v. Oort d. J. J. Rozema geb. v. Harmeien d. C. C. Top geb. Rieff z. C. P. M. v. d. Becmt geb. v. Gennep d. P. C. E. M. Prin king geb. Boelens z. D. Donkersloot geb. Scherpenisse z. H. Izelaar geb. Zoeteman z. A. F. v. Vugt geb. v. Ginneke d. K. Schip pers geb Roolj z. D. Dekker geb. Erwich d. J. K. Mulder geb. v. d. Laan z. P. Spek geb. Koster z. L. C. Kolder geb. Weterings Jt. H. E. v. Schaik geb. Cole d. D. Weers geb. Mulder z. H. Ooms geb. Kortlever z. E. Visser geb. Bijl s. ONDERTROUWD: A. M. Veldhuis jm. 24 J. en E. M. A. van Gorcum jd. 23 j., Mathenesser- laan 469a J. A. V. Arnolds jm. 31 j. ea C. H. van Balen Jd. 22 J., Randweg 15b. R. C. van Bodegom jm. 23 J. en G. Hannon jd. 23 1., Math.- dfjk 238a G. J. Boef jm. 25 j. en H. Mulder Jd. 22 J., C. de Wetstraat 128c A. J. H. van Dam jm. 28 j. en A. W. Hlcle jd. 25 j., Schied.- weg 261b. J. H. H. Eijltenboom jm. 30 J. en M. Leenstra jd. 31 j., Essenb.singel 97b. B. de Graaf jm. 28 jo. en A. van Alphen jd. 25 J., Roo sendaal en Nispen G. de Groot jm. 24 J. en E. W. Obee jd. 21 j., W. Varken.weg 169b. A. J. v. der Heiden jm. 26 j. en G. L. Aalberts jd. 22 J., Schiedam J. Heinecke jm. 29 j. en J. Lus- senburg jd. 30 j., Zwart Janstraat 26b. W. van Hemert jm. 34 j. en M. W. Harten jd. 34 j., L. Warande 110b. J. Hollebrandse jm. 23 j. en J. G. Zwanenburg jd. 18 j., Odastraat 16a J. P. K. de Jong jm. 24 j. en J. Tameris jd. 19 j., Hilledyk 165a L. Klein jm. 23 j. en C. Snelle- man jd. 21 j., 2e Gijsingstraat 52b. G. Koop man jm. 24 j. en A. J. Viool Jd. 20 j., Bogaert- straat 4a. A. Koster jm. 27 j. en C. W. Groene- veld Jd. 24 j., Heijschedijk 66 D. J. Lamberts jm. 19 j. en G. v. der Linden jd. 18 j., Bra- bantschestraat 79a J. A. Saarloos jm. 35 j. en J. Koolman Jd. 34 j., Chr. de Wetstraat 56a C. M. Seiker jm. 22 j. en W. J. Stam jd. 21 j.. Kip straat 26a H. Vrijhof jm. 21 j. en A. M. van Vugt jd. 19 j., IJsselmonde C. C. Staab jm. 34 j. en S. L. Liechti jd. 23 J„ Westzeedijk 120 H. de Winter gesch. m. 38 j. en C. A. M. H. Mar tens jd. 28 j., L. Torenstraat 68 T. H. van Riemsdijk jm. 27 j. en P. Zult jd. 25 j., Dortsmond- straat 9 M. A. Herman jm. 25 J. en A. E. Wijen hoven jd. 21 j., Dierg.kade 18a W. Hoogstad jm. 23 j. en P. Wingelaar jd. 21 j., 2e Carnisse- straat 8a D. van der Lel jm. 30 j. en D. Leeuwenbugh jd. 22 j., Maarlem J. A. vart Noort Jm. 24 j. en H. M. Venema jd. 26 j.. Tol huislaan 63b. J. D. A. van Os jm. 22 j. en N. van der Wielen jd. 20 J.. Meerdervoortstraat 119a L. van der Sluis jm. 21 j. en C. Groen jd 21 j„ IJgseimonde B. Stigter jm. 19 j. en C. de Reus jd. 18 j., Katendr.laan 24a J. J. Stubbe gesch. m. 41 j. en J. Koridon gesch. vr. 34 j.. Maurits- straat 77/8b T. M. den Toom jm. 22 j. en C. M. Twigt jd. 23 J., Capelle s. d. IJssel G. van Velzen jm. 25 j. en J. C. Marree jd. 22 J., Lam- hertusstraat 95b. H. Venstra jm. 29 j. en A. C. Pastijn jd. 26 J., Meiendaal 107 B. van Vimren jm. 20 j. en A. D. H. Snel jd. 20 j.. Blok makerstraat 21a K. Wehrmeijer jm. 25 j. en M. Dijkgraaf jd. 21 j., Chr. de Wetstraat 36a. W. F. van der Windt jm. 26 j. en A. Ouwens jd. 23 j., v. d. Hilststraat 26b. J. L. v. Winger den jm. 30 j. en J. A. Ml Fruijtier jd. 30 j., Zuid polderstraat 24b J. Winkelman jm. 25 j. en H. Versluis jd. 21 j„ Sionstraat 44a B. P. IJzen- doorn jm. 20 J. en C. van der Holst jd. 17 j.. Messchertstraat 20a E. S. de Zoete jm. 20 j. en A. Hofland jd. 19 j„ Zestienhovenstraat 25b P. J. M. Oschadlin jm. 23 j. en P. Ham Jd. 21 j., Schiebroek. GEHUWD: L. H H. Musltens jm. 28 j. en H. J. E. van Servcllen jd. 21 j. J. G. Mager 27 j. en N. Lagendijk 26 j. L. Vrind 27 1 en H. J. Christ 25 j. OVERLEDENB Sijtsma, wede. van M. Bak ker 74 J. M. Zelienrath. ongeh. vrouw 74 j. T. Boon, wede. van C. Helder 72 j. J. M. Kemner, vrouw van A. G. Kevenaar 57 j. J. v. Toorn, wedr. van A. M. v. Lis 82 j. J. de Bruyne, man van P. J. v. Leersum 75 j. A. L. Laarhoven, ongeh. vrouw 67 j. H. Kalk, ongeh man 51 j. M. S. Staalman, wede. van C. C. Breurman 63 j. M. E. H. Schilie- mans, ongeh. vrouw 83 j. L. C. Link, man van C. de Ney» 42 j. H. J. v. Toledo, ongeh. man 59 J. A. M. Friedrich, vrouw van A. M. J. de Lang 61 J. Voorts als levenllos aangegeven: K. de Greef geb. Goossens z. S. Smits geb. v. Driel z. Onder groote belangstelling is Donderdag middag op debegraafplaats Rhijnhof te Oegstgeest ter aarde besteld het stoffelijk overschot van wijlen prof. dr. de Vreese, in leven oud-hoogleeraar aan de Gentsche Hoogeschool, oud-directeur van de biblio theek en leeszalen der gemeente Rotterdam en oud-redacteur van het Woordenboek der Nederlandsche taal, dezer dagen overleden te Voorschoten, waar hij zich na zijn pen- sionneering vanuit Rotterdam had geves tigd. Groot was de belangstelling vooral van de zijde der Vlamingen, die in prof. de Vreese steeds een groot voorvechter van hun belangen hebben gehad. Onder de aan wezigen merkten we o.m. op: prof. dr. Spe- leers, oud-rector der Gentsche Hoogeschool, dr. August Borms en J. van den Broeck, resp. voorzitter en secretaris van den Raad van Vlaanderen ,den heer Staf de Clercq, voorzitter van het Vlaamsch Nationaal Ver bond, prof. dr. E. C. Godée Molsbergen oud- hoogleeraar te Gent en S. Bouman, beiden te Den Haag, namens het hoofdbestuur van de Stichting Noord Nederland-Vlaanderen, prof. dr. M. Minnaert en prof. dr. J. A. Vol- graff, beiden oud-hoogleeraar te Gent, thans te Utrecht, prof. d* J. de Decker, oud-hoog leeraar te Gent, thans te Amsterdam, den heer E. Everaart, oudstadsbibliothecaris van Ostende, den heer H. Borginon, lid der Bel gische Kamer, dr. J. Borms, rar. F. L. P. de Jong namens het Dietsch Studentenverbond te Den Haag, dr. J. A. N. Knuttel, redacteur en mej. dr. J. H. van Lessen, redactrice van het Woordenboek der Nederlandsche Taal, de heeren F. de Tollenaar en A. Heeroma, assistenten van het Woordenboek der Ned. Taal, dr. J. J. Heinsius uit Wassenaar en dr. A. A. van Rijnbach uit Leiden, resp. pen ningmeester en bibliothecaris der Maat schappij van Nederlandsche Letterkunde, prof. dr. N. van Wijk en prof. dr. G. C. Kloe ke uit Leiden, prof. dr. J. Gerretson uit Utrecht, den uitgever Wouter Nijhoff en den schilder Albert Neuhuys. Van Rotterdam waren o.m. aanwezig dr. F. Kossmann, bi bliothecaris der gemeentebibliotheek, mr. H. C. Hazewinckel, archivaris, mede namens het Historisch Genootschap „De Maze", ir. H. C. A. Boon, voorzitter der vergadering van hoofden van Dienst te Rotterdam, ir. J. P. Vader, directeur der gasbedrijven, P. J. Fortanier, oud-gemeenteontvanger. Voorts waren nog aanwezig de heeren S. de Vreese, bibliothecaris der R. K. Leeszaal en biblio theek te Den Haag, dr. W. T. Hunger uit Voorschoten, directeur van het Genootschap voor de geschiedenis van de wis-, natuur- en geneeskunde en de heer J. H. van Heek, directeur van het Rijksmuseum „Twenthe" uit Enschede. De kist met het stoffelijk overschot werd in de aula opgebaard en was gedekt met de toga en de baret van den overledene. Toespraak van prof. Speleers. Als eerste spreker trad naar voren prof. Speleers, oud-rector der Gentsche Hooge school, die uit naam van de oud-collega's van den overledene aan de eerste Vlaamsche jv:: m In verband met de teivaterlating van de Poolsche onderzeeboot „Orzel", welke gebeurtenis morgen te Vlissingen zal plaats vinden, arriveerden hedenmorgen eenige hooggeplaatste autoriteiten uit Polen in Den Haag om bij den stapelloop aanivezi'g te zijn. Op het station S.S. werden zij verwelkomd door den Poolschen gezant. universiteit van Gent den droeven plicht vervulde afscheid te nemen van hem, dien niemand hunner vergeten zal. Spr. herinnerde er dan aan, hoe hij den overledene heeft leeren kennen op de con gressen, waar beiden werkzaam waren voor het eene en hetzelfde doel, al geschiedde dit ook ondanks zij veel van elkander verschil den. Dat eene doel was de vervlaamsching der rijksuniversiteit te Gent. Dat doel bracht hen tezamen. En hoewel zij elkaar weinig zagen, voelden zij vriendschap voor elkaar, zich wetend in 't bezit van hetzelfde ideaal, den zelfden plichtde stichting eener Vlaam sche cultureele school, de vorming eener politieke mondigheid. Mochten spr. en de zijnen den overledene toch vergeten, het Vlaamsche volk zal hem tot in lengte van jaren gedenken. Niet alle vaderlanders zuilen zoo over hem denken. Want, terwijl er velen zijn, die treuren over het vele, dat nog onvoltooid is, zijn er ook, die de vlag niet halftop hangen, die zijn heengaan wellicht niet eens herden ken, die zelfs zullen grijnslachen, omdat hij dood is, die eens ter dood veroordeeld werd. Zij weten niet, aldus spr., dat hun onverholen woede alleen reeds een erkenning is van de verdiensten van den overledene, want een dergelijke haat treft alleen de grooten in deze wereld. Heden is Vlaanderen een zijner grooten ontvallen, doch eenmaal zullen de volken zich bezinnen, ook zij, welke hem hebben miskend en veroordeeld. Dan wees spr. erop, dat prof. de Vreese ruimschoots den prijs, van hem gevraagd, heeft betaald. Hij heeft zich bovendien een monument voor zijn Vlaamsche en Neder landsche volk tevens opgericht door zijn schat van werken, welke hij heeft nagelaten, vooral door zijn Bibliotheca Neerlandica Manuscripta, welke zal getuigen van de wetenschap en den kunstzin van Vlaanderen eenerzijds en van zijn liefde tot vaderland en wetenschap anderzijds, getuigen ook van zijn roem. Herdenking door dr. Borms. Als oud-medelid van den Raad van Vlaan deren, sprak hierna dr. Aug. Borms, die zeide niet het geluk te hebben gehad tot de studen ten van den overledene te hebben behoord. Toch is prof. De Vreese, hoewel spr. student was aan een andere universiteit, zijn raads man geweest. Spr. herinnert zich nog zoo goed den dag, dat hij hem in zijn gastvrije woning heeft ontvangen en van zeer nabij leerde hij hem kennen in het activisme. Prof. De Vreese was hun voorzitter in den Raad van Vlaanderen, waar hij door gezag en beleid het door allen gedane werk vruchtbaar heeft gemaakt. Prof. De Vreese was geen strijder als anderen, doch bovenal man van wetenschap en daardoor wist hij zich nog boven de strijders te stellen. Daarvoor heeft men hem ook zwaar doen boeten. Met den grootst mogelijken haat is hij vervolgd geworden totdat hij een toevlucht vond in het moederland, Nederland. Hier vond hij gelukkig groote vrienden, die hem hebben beschermd en hem van zijn vijanden hebben gered. Daarvoor is spr. hun allen dankbaar. Het leed heeft het leven van prof. De Vreese grootelijks verkort, maar hij gaat nu rusten in de moederaarde, in de Dietsche aarde. Daar zal hij het zaad zijn met de zaden, welke hier reeds zijn neergelegd, als mr. Heulemans, vader Josson, vader Frans Reink, dichter René de Clercq, priester Robrecht Desrnet. Spr. besloot met een „Rust zacht in het dierbare Dietschland". Vervolgens werd het woord gevoerd door den heer Cyriel de Waal, uit Gent, namens de studenten van '16'18. Niet één-oogenblik zal het hun hebben berouwd te hebben mede- DE A.S. BLUDE GEBEURTENIS. Op den avond van den dag, dat de blij de gebeurtenis heeft plaats gevonden, zal indien dit mogelijk is, en anders den vol genden avond, in alle kerken een dienst worden gehouden. In dezen kerkdienst zal worden bekend gemaakt, wanneer de feeste lijke bijeenkomst in het bloemenveilings gebouw plaats heeft. Aan deze feestelijkheid zullen ook nog me dewerken het R. K. Kerkzangkoor en de Chr. Zangvereeniging. STATIONSCHEF. Tot chef van het station Rodenrijs is met ingang van 1 Februari a.s. benoemd de heer F. Heinen te Vlaardingen. R. K. VOETBALVEREENIGING T. O. G. Door de elftallen van de R. K. Voetbalver. T. O. G. alhier zullen a.s. Zondag worden ge speeld de wedstrijden: T. O. G. aSpartaan a, anavang 12 uur; T. O. G. bR. C. V. b, aanvang 1.10 uur. T. O .G. 2S. G. V. 3, aanvang 2,30 uur. SINT JOZEFGEZELLENVEREENIGL.o. Donderdagavond gaf de St. Jozefgezellen- vereeniging alhier de jaarlijksche uitvoe ring in de groote zaal van het R. K. Vere nigingsgebouw. Door de tooneelclub „Voor het voetlicht", onderafd. der gezellenvereeni- ging, werd opgevoerd de komische klucht ,,'t Kan nou lije", van J. Verhoeven. Jaap Slenkers, een arme reclame-looper, samen wonende met den ouden Frederik, is de gelukkige winnaar geworden van een prijs, groot 25.000. Hij wordt echter in de waan gelaten, dat het geld aan Frederik toe komt, doch dat hij het voor dezen beheeren mag. En Jaap laat er zich op voorstaan, verstand van geldzaken te hebben. Er komen echter liefhebbers om het hem afhandig te maken. Eerst wordt er goede sier van ge maakt. Dan trachten Manders, de schoenma ker en Jaspers, de huisbaas, hem voor veel geld prulwaren te verkoopen en wordt hij bestplen door linke Jef, een leeglooper, dien hij als lakei in huis gehaald heeft. Door tus- schenkomst van den advocaat Mr. Venema en diens vriend Bob komt echter alles terecht. Ook zij weten Jaap het geld afhandig te maken, echter om dezen te doen inzien, hoe roekeloos hij met het geld omspringt. Als dit eindelijk gebeurt en Jaap binnen en kele dagen geen cent meer bezit, zooals hij denkt, schenkt Venema hem het geld terug. Jaap heeft zijn lesje ontvangen en is nu zoo verstandig, het geld te doen beheeren door Venema. Dit komische stuk werd door de gezellen heel aardig weergegeven. Vooral de wijze, waar op de rol van Jaap werd vertolkt, verdient vermelding. Door zijn humor en geestige zetten wist hij de zaal te doen schateren, zoodat er kostelijk genoten is. Ook het spel van Frederik, zijn huisgenoot, mag genoemd worden, terwijl de overige spelers eveneens verdienstelijk spel te zien gaven. De talrijke aanwezigen hebben zich kostelijk geamu seerd. Een succes voor de gezellen, van wie vermeld kan worden, dat zij de geheele or ganisatie van den avond zelf in handen had den en alle voorbereidingen zelf hadden ver richt. Kapelaan van Steyn bracht na afloop een woord van dank aan de tooneelisten, alsme de aan den regisseur, den heer W. v. d. Boo- gert, die zich voor deze uitvoering zooveel moeite had gegeven en tenslotte aan den heer L. Lips, die tusschen de bedrijven zijft medewerking had verleend voor de mu zikale afwisseling. Zondagavond wordt een tweede uitvoering van het stuk gegeven. GESLAAGD. Voor de pracrijk-examens Nederlandsche Handelscorrespondentie zijn geslaagd de hee ren Fr. van Rooyen, J. van Zwieten, P. de Willigen, D. Spanjersberg, H. Sondorp en mej. E. v. d. Burg, allen leerlingen van de 5c klasse der Middelbare Handelsavond school „Kennis is Macht". BINNENGEKOMEN. In de Vulcaanhaven zijn binnengekomen de stoomschepen „Stad Maassluis" met 9510 ton erts en „Amerika" met 10.600 ton erts. SLUITINGSUUR CAFé'S. Het sluitingsuur voor alle in deze gemeen te gevestigde café's is gedurende 10 dagen na de geboorte in het Prinselijk gezin be paald op 12 uur des nachts. ZONDAGSDIENST DOKTOREN. Voor de leden van het Maatschappij Zie kenfonds en het Rotterdamsch Ziekenfonds zullen vanaf Zaterdagavond 7 uur tot Zon dagavond 11 uur dienst doen Dr. P. C. Dwarshuis, Oosthavenkade 16b, tel. 13 en Dr. A. A. de Koning, Rozenlaan 19, Vlaard. Ambacht, tel. 573. Geopend is de Westerapotheek, Voorstraat 53, Vlaard. Ambacht tel. 683. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: Maria A., d. van A. L. van der Maarel en K. M. Sta, Wilhelminastraat 56. Maria, d. van M. van Spijk en E. van der Velde, Markgraaflaan 21. Jacob, z. van G. L. Hartman en J. van der Ende, Bleekstraat 39. Ariena d. v. C. Wismeijer en C. v. d. Baard, P. C. Hoortstraat 9. Margaretha G.^d. van C. Leenstra en J. C. A. de Meul- meester, Vettenoordstraat 51. ONDERTROUWD: B. Bovenberg 21 j., Maassluis, N. Kerkstraat 7 en C. van Veen 19. j., VI., Valeriusstraat 124. J. Slotboom 24 j. VI. v. Drifstraat 45 en P. van Eijk 23 j. Schiedam, Nieuwsticht (Midden) 17. Jan Booster 24 j. Maassluis, Lijnstraat 2 en N. Vletter 35 j.' VI- Bilderdijkstraat 25. J. G. Ch. Boekhoud 24 j. VI. Weteringstr. 19 en M. J. Brobbel 27 j. VI. Weteringstr. 19. F. J. van Tienen 23 j. VI. Knotten beltlaan 12 en H. M. van der Walle 22 j. VI. N. Kerkstraat 19. C. M. H. M. van Geest 30 j. VI. Boschlaan 7 en J. M. Smelik 27 j. Schied. weg 73 kl. 5 K. van Zanten 27 j. VI. Waalstraat 21 en J. W. Brinkman 27 j. VI. Broekweg 74. GEHUWD: H. Wapenaar 26 j. en M. M. van Brandwijk 24 j. J. van der Linden 23 j. en K. Tas 22 j. OVERLEDEN: C. Goedknegt 45 j. echt- gen. van M. Steenhoek, 2e v. Leijden Gael- straat 111. S. Boer 83 j. Emmastraat 71. H. Brauckman 41 j. echtgen. van K. Struis, Ruijtenburchstraat 12. GEGUND v Het bouwen van een villa aan de PriwSes Julianalaan te Maassluis, voor rekening van Ir. W. van Beelen, is opgedragen aan de N.V. Architectuur, Bouw- en Aannemings bedrijf Keesom-Prieëele te Vlaardingen. AANVANGSUUR VOETBALWEDSTRIJDEN Na 15 Januari a.s. vangen de thuiswed strijden van Hollandiaan, Fortuna en V.F.C. aan om half drie. GEVONDEN VOORWERPEN Te bevragen bij: Bakker, Havenstraat 10a, rijwielplaatje; Post, Binnensingel 23, blauw ceintuur; Politiebureau, handschoen, huis sleutel; Brand, 4e Bierslootsteeg 7, heeren handschoen; Eygenraam, P. K. Drossaart- straat 136, handkamp; Penning, Haydnstraat 37, leeren dameshandschoenen; Boer, Steyn- straat 66, kindertaschje; van Os, 2e Spoor straat 8, portemonnaie met inhoud; van Dorp, P. K. Drossaartstraat 56, portemon naie met inhoud. VLAARDINGSCHE OUDHEIDKAMER Wegens verandering der indeeling enz. is het Oudheidkundig museum alhier Zaterdag a.s. gesloten. Op den Nationalen Feestdag zal het Raad huis feestelijk worden verlicht. CURSUS PRAKTIJKSCHOOL De cursus van de coöperatieve praktijk school, uitgaande van de coöperatieve groot handels vereeniging Haka G.A., te Rotter dam is wederom aangevangen. Te Rotterdam slaagde voor coupeuse mej. G. van Balen en voor costumière mej. c. Kuiper. Bij het gemeentebestuur van IJsselmonde is ingekomen een aanvrage tot wijziging van het uitbreidingsplan .Smeetsland". Het ligt in de bedoeling, dat de hoofdwegen van het plan zullen aansluiten op de hoofdwegen, welke ontworpen zijn in het plan „Zuid" van de gemeente Rotterdam. De verbinding met Tuindorp Vreewijk zou dan tot stand ge bracht worden door middel van een tunnel bij den Breedeweg. BEBOUWING „ZOMERLAND" Het verder opspuiten en exploiteeren van het Zuidelijkst gedeelte van „Het Zomer land" tegen Rotterdam, stuitte vooral af op den onwil van een erfpachter, welke* nog een stukje grond had vóór zijn woning, in dat plan. Deze heeft alsnu medegedeeld met de gemeente tot een overeenstemming te willen komen, zoodat tegen verdere ex ploitatie van dit gedeelte van het plan geen bezwaren meer zouden bestaan. In dit verband wordt opgemerkt, dat men inmiddels is begonnen met het uitbaggeren van den Kreekschenhaven, welke was vol- geloopen met zand. afkomstig van de op spuiting van „Het Zomerland". GEMEENTE TEGEN CAFéHOUDER. Tusschen de gemeente en een caféhouder, den heer J. P., is een kwestie gerezen over de afsluiting van een toegangsweg tot zijn café. Deze toegangsweg is door de gemeente afgesloten op grond van kwaadwilligheid van de jeugd daar ter plaatse, ook al door de slechte verlichting. De heer J. P., die door deze afsluiting van een der toegangen tot zijn café zich gedu peerd voelt, heeft de zaak bij hoogere auto riteiten aanhangig gemaakt. gewerkt aan het ideaal, dat de overledene zich ten doel had gesteld. Namens de redactie van het Woordenboek der Nederlandsche Taal sprak hierna dr. J. A. N. Knuttel, die met enkele welgekozen woorden prof. De Vreese als oud-redacteur van het Woordenboek wilde herdenken. Hierna werd nog het woord gevoerd door den heer dr. F. Kossmann, bibliothecaris der gemeente-bibliotheek te Rotterdam, die namens het gemeentebestuur zulks bij ontstentenis tot hun groote spijt van een vertegenwoordiger van het college van B. en W. de gevoelens van dankbaarheid van het gemeentebestuur jegens den overledene wilde vertolken. Prof. de Vreese's verschij ning in Rotterdam werd beschouwd als een welkom geschenk. Hij besloot met te zeggen, dat het een vleiende gedachte genoemd mag worden te hebben gewerkt onder prof. De Vreese. Nadat de heer v. d. Poll, de schoonvader van den overledene, hem had herdacht als een nobel mensch, niet in het minst als een uitmuntend echtgenoot voor zijn gade, werd het stoffelijk overschot grafwaarts gedragen. Toga en baret bleven de kist dekken. Een zoon van den overledene dankte, nadat bloemen in het graf waren gestrooid, voor de betoonde belangstelling en de blijken van warme vriendschap. De kleine boeren. Bij de verschijning van het rapport over den sociaal-economischen toestand der kleine boerenbedrijven in Nederland teekent „De Gelderlander" o.m. het volgende aan: Het is een sprong van belang, dat niet enkel het bestaansrecht van het kleine bóe- renbedrijf ten volle wordt erkfncgmaaF daaraan, zooals hierboven al is aangehaald, groote sociale beteekenis wordt toegekend. Hoe wordt hier ten duidelijkste gelogen straft de harde opvatting in sommige toon aangevende kringen, dat het kleine bedrijf toch ten ondergang is gedoemd en men zich dus niet druk behoefde te maken met maat regelen tot hulp aan deze bedrijfsgroep. In de samenvatting, die het rapport geeft over de sociale beteekenis van den bedrijfs vorm en betrokken bedrijfsgroep had ook nog gewezen kunnen worden op de betee kenis van het kleinbedrijf als rem voor een te snelle en sterke mechanisatie. Bovendien is het scheppen van goede be drijfsomstandigheden van het kleine be drijf een belangrijk middel om het iridus- treele evenwicht te herstellen en daardoor de werkloosheid ook in de steden in te dammen. Jaren lang heeft er, ook in ons land, eefi landvlucht plaats gehad. De steden zijn"In snel tempo uitgegroeid, mede in verband met de geweldige ontwik keling, die de groot-industrie heeft ge nomen. Daardoor is een natuurlijk evenwicht ge schokt, schade toegebracht aan ck i land bouw, die een deel van zijn meest ener gieke krachten aan de industrie, aan de groote steden heeft moeten afstaan. De ste delijke productie is op onevenredige wijze toegenomen, luxe-bedrijven zijn ontstaan in een verhouding, die feitelijk een aan klacht is tegen den algemeenen socialen en economischen toestand der bevolking. Als we dan nog wijzen op de vervreemding van den godsdienst, waartoe in maar al te veel gevallen een' ziekelijk opgedreven z.g. stadsvermaak leidt, op de daling van het geboortecijfer, dan zien we met recht, hoe de natuurlijke verhouding tusschen platte land en stad uit het lood is geslagen. Het is een groote verdienste van het hier boven aangehaalde rapport, dat het, door het in het juiste licht stellen van het be staansrecht van het kleine bedrijf ten plat- telande, tegelijk een pleidooi levert voor een betere sociaal-economische verhouding tusschen stad en platteland en daarmee voor; onze geheele volkshuishouding. Het ontwerp voor een Shakespeare- monument in Hyde Park te Londen, van den beeldhouwer Mario Petrucci.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 2