Belangrijke transacties inzake ontwikkeling binnenstad. MAANDAG 17 JANUARI 1938 BEZOEK VAN BELGISCHEN GEZANT. De samenwerking tusschen Noord en Zuid. ROTTERDAM EN ANTWERPEN. Met de Ned. Spoorwegen, de P.T.T. en de Diergaarde, Station D.P. krijgt een nieuwen hoofdingang. Twee nieuwe verbindingswegen van bet Westelijk stadsdeel met bet centrum. MISSIONARIS G. J. TROSSEL. Viert zijn 12^-jarig priesterfeest. BRANDKAST GEFORCEERD. F. R. C. „SPORTIEF". OFFICIEELE OVERDRACHT IN HET FEIJENOORD-STADION. Van de wandschilderingen en het glas-in-lood-raam. FEDERATIE VAN WIELERCLUBS IN ZUID-HOLLAND. CONCERTGEBOUWORKEST TE ROTTERDAM. Populair concert en Hormonie-concert R. K. VROUWENBOND. ALS ER FEEST IS.... De nieuwbenoemde gezant van België te 's Gravenhage, de heer J. Baron Herry neeft hedenmorgen, vergezeld van mevr. de Baro nesse Herry en eenige leden van het ge zantschap een bezoek gebracht aan Rotter dam. In den voormiddag werd het gezelschap eerst op het stadhuis ontvangen, waarna men naar de Kon. Roei- en Zeilver. „De Maas" vertrok voor het maken van een rondvaart door de havens, waarbij ook een bezoek werd gebracht aan de R. D. M., alwaar de in aanbouw zijnde „Nieuw-Amsterdam" werd bezichtigd. Het noenmaal werd op het Stadhuis ge houden, bij welke gelegenheid de Burge meester van Rotterdam, mr. P. Droogleever Fortuyn bij het uitbrengen van de toast op Z. M.. Koning Leopold III, Koning der Belgen, de volgende begrootingsrede hield. „Dat U zoo spoedig na het aanvaarden van Uwe diplomatieke zending in ons lard de gelegenheid hebt willen vinden om een bezoek aan onze stad en haven te brengen, heeft ons groote voldoening geschonken. De eerste havenstad des lands pleegt met te meer belangstelling te begroeten de komst van vreemde gezanten in de residen tie, daar hier ter stede zeer sterk de overwe gende waarde voor Nederland van een nauw en vruchtbaar contact met het buitenland wordt gevoeld. Wanneer Rotterdam in het algemeen de vertegenwoordigers van vreemde volken met hartelijke gezindheid tegemoet treedt, dan geldt dit wel in bijzondere mate, wan neer wij mogen begroeten den gezanten van een naburig volk, door stamverwatschap, gemeenschappelijke taal en cultuur zoo nauw met ons verbonden als het Uwe. Uw taak in ons land is door die nauwe verwantschap dubbel aantrekKelijk; zij 't wellicht ook dubbel moeilijk. Het zij Uwe Excellentie toegewenscht, dat Gij de ver wachtingen, waarmede Gij Uw arbeid in Ne derland op U genomen heeft, en welke aan beide zijden der grens daaromtrent gekoes terd worden, in vervulling zult zien gaan. Wij voor ons grijpen gaarne elke gelegen heid aan om in vriendschappelijke aanra king met onze Zuiderburen te komen. Het was niet noodig, dat het water van den Moe-dijk overbrugd werd om onze sym pathie in lief en leed naar U te doen uitgaan. In sombere oorlogsdagen was Rotterdam dankbaar, het leed Uwer gevluchte landge- nooten een weinig te kunnen verzachten. Toen Uw land de zware slagen van den dood van zijn beminden koning, later die van zijn onvergetelijke jonge vorstin troffen, ging ook door Nederland een schok van ontroe ring en medeleven. Omgekeerd hebben wij dankbaar ervaren, dat met den dubbelen rouw in ons Vorstenhuis ook ten Uwent is medegeleefd en dat in het Zuiden weer klank heeft gevonden de blijde vreugde, welke het Noorden beleefd heeft, toen zijn Kroonprinses haren levensgezel vond. Intusschen constateeren, dat wij naburen en broederyolken zijn, beteekent niet, dat "wij mogen zeggen, elkaar voldoende te ken- !'nen. De bevruchtende werking, welke de Noord- en Zuid-Nederlandsche letteren en en de beeldende kunsten steeds, ondanks staatkundige grenzen, op elkaar hebben ge had, heeft in de laatste decenniën zich weer op de meest gelukkige wijze doen gevoelen. Van het contact op het gebild der weten schappen mogen groote verwachtingen wor den gekoesterd. Ook nadere aanraking op het terrein van handel en nijverheid zal, naar het mij voorkomt, tot gelukkige resul taten leiden. Meer kennis betreffende elkaar zal blijken te leiden tot grootere waardee ring en meerdere samenwerking. Uit dit oogpunt bezien acht ik het een daad van juist beleid, dat Neaeriand vóór eenige jaren op belangrijke wijze heeft deel genomen aan de groote tenen onstellingen van Antwerpen, Luik en Brussel en dat Rot terdam bij de inzendigen een vooraanstaande BURG. en weth. hebben den raad een voorstel doen toekomen, handelend over .belangrijke trans acties met de Ned. Spoorwegen, het Rijk (P.T.T.) en de Rotterdamsche Diergaarde tot ruiling van grond in verband met o.m. de doortrekking van de Diergaardclaan naar den Beukelsdijk en andere vraagstukken op het gebied van de ontwikkeling der binnenstad. Reeds sedert vele jaren wordt een steeds .toenemende behoefte gevoeld aan een goe den, ruimen verkeersweg ter verbinding van het westelijk stadsdeel met het stadscentrum (Hofplein). De Kruiskade is voor het druk ke verkeer veel te smal, terwijl een verbree ding daarvan afstuit op de hooge onteige- ningskosten. Een voortreffelijke, overigens voor de hand liggende .oplossing zou kun nen worden verkregen, indien de Dier gaardelaan over het terrein van de Diergaarde in verbinding zou kun nen worden gebracht met den Beukelsdijk. Hoewel dikwijls van een dergelijken weg sprake is geweest, kon dit denkbeeld niet Worden verwezenlijkt, omdat het overbid- plaats innam. Terwijl wij Uw landgenooten de gelegenheid gaven kennis te maken met die dingen, waarin, om een woord van Ko ningin Emma te gebruiken, ons klein land groot kan zijn, keerden tienduizenden Ne derlanders uit België terug vol bewondering voor den breeden blik en de energie, waar mede Uw land deze tentoonstellingen heeft weten te organiseeren en voor de ontwikke ling van Uw land, welke uit het tentoon gestelde sprak. Van nog grooter nut, ofschoon minder op vallend, zijn de omvangrijke uitwisselingen van schoolkinderen, welke in de laatste jaren tusschen Nederland en België hebben plaats gevonden. Ik acht het van uitnemehd belang, dat ons beider jeugd leert verstaan, dat haar aan de overzijde der grens een geest van gastvrijheid en hartelijke gene genheid wacht. Eenzelfde waardeering voor eikaars kun nen wordt gevoeld door hen, die in de ha vens van Antwerpen en Rotterdam werken. Uwe Excellentie zal als ingenieur, die waar deering kunnen verstaan. Zeker, er is een krachtige wedijver om gedeeltelijk hetzelfde achterland te bedienen. Maat deze strijd, mits op, mag ik zeggen, sportieve wijze ge voerd, behoeft niet tot vijandigheid te leiden noch hoogachting uit te sluiten. Tenslot te zijn beide havens deelen van twee landen, wier hoog ste bel a,n g in samenwerking is g e le g e n. Zoo wil ik de hoop uitspreken, dat het Uwe Excellentie gegeven moge zijn mede te werken aan een goede verstandhouding en en nauw samengaan tuschen beide landen. In den middag heeft de Kamer van Koop handel een ontvangst gehouden om de Belgi sche heeren in aanraking te brengen met de Rotterdamsche kringen van handel en scheepvaart. Het Boymans-Museum was in dien tijd het doelwit van de vrouwelijke leden van het gezelschap. De Zeereerw. Heer Gerardus J. Trossel, missionaris in Brazilië herdenkt op Woens dag 19 Januari a.s. den dag daarop hij 121" jaar geleden door Z.H. Exc. Mgr. P. Hop mans, Bisschop van Breda, tot priester werd gewijd. De Zeereerw. Heer Trossel, die thans pastoor is te Altinopolis in het bisdom Ri- beirio Preto in den Staat Sao Paulo, staat aan het hoofd van een parochie van 67000 zielen, waarover hij alleen de zielzorg moet uitoefenen. De Zeereerw. Trossel vertoeft thans kor ten tijd bij zijn ouders in de Schommelstraat 19, alhier. In verband met de ziekte van zijn vader zal er geen uiterlijk feestvertoon zijn. Inbraak aan de Linker-Rottekade. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag hebben inbrekers zich toegang verschaft tot het pand van de N.V. Kerkhoven's tricot- en breifabrieken, gevestigd aan de Linker-Rot tekade 41. De brandkast werd a la sardine opengebroken, maar de buit was niet groot, want ér zat sléchts voor ƒ35 aan contanten in. De ongewenschte bezoekers hebben veel moeite gehad en zijn overhaast te werk moeten gaan, hetgeen wel is af te leiden uit de omstandigheid, dat de laatste werkploeg der N.V. Vrijdagavond om kwart over elf het pand heeft verlaten en de eerste ploeg al weer om vijf uur present was. De politie heeft een uitgebreid onderzoek ingesteld. De clubwedstrijden op home trainers van de F. R. C. „Sportief" welke gisteren wer- den gehouden, hadden het volgende resul taat: Nieuwelingen: 1. Wessing 1.27.3 min. 2. Rijswijk 1.34.4, 3. Teerling 1.36.4, 4. Hoek 1.38.4 en 5. Harmsen 1.42.8. A Junioren. 1. Sweris 45.2 sec., 2. Dissel 45.3 3. Arends 45.3, 4. Plieger 46.3, 5. Meijer 48,5 en 6 Beelen 50.1. B. Junior, Streefkerk 51.4 sec. vende bezit van de Diergaarde te geringe afmetingen zou verkrijgen voor een behoor lijke exploitatie als zoodanig. Een verbete ring van de bedoelde verkeersbezwaren zou hoewel minder afdoende ook verkre gen kunnen worden door doortrekking van den Stationsweg over het emplacement van de Nederlandsche Sjoorwegen. De Spoorwe gen hadden echter op hun beurt bezwaar de benoodigde terreinstrook aan de Gemeente over te doen. Door een gelukkigen samenloop van om standigheden in den laatsten tijd konden de onderhandelingen met de betrokken partijen omtrent deze voor de stad zoo uitermate belangrijke en urgente aangelegenheid we der worden opgevat. Tot hun groote voldoe ning kunnen B. en W. den Raad mededee- len, dat de mogelijkheid is verkregen tot een oplossing, niet alleen voor den aanleg van beide genoemde verbindingswegen, doch daarnaast voor verschillende andere vraagstukken op het gebied van de ontwik keling der binnenstad, die dat van de verbin dingswegen in belangrijkheid welhaast nog overtreffen. Zoo brengt de verkregen op lossing onder meer mede een verplaatsing van de Rotterdamsche Diergaarde naar een ander punt binnen de gemeentegrens, en wel naar den polder Blij dorp. Een vleugel aan het station D. P. Teneinde aan de besprekingen met de Diergaarde een behoorlijke basis te geven, heeft de directeur van den Gemeentelijken Dienst een plan in gereedheid gebracht, waarop de toekomstige bestemming van het vrijkomende terrein in groote trekken is aangegeven. Blijkens dit schema is in het verlengde van den Westersingel een breede weg met parkaanleg ontworpen, welke uit loopt in een fuim plein, even Westelijk van het bestaande Stationsplein. Aan het ont worpen plein zal naar hierna nog zal worden toegelicht te zijner tijd een nieuwe vleugel van het station D. P. verrijzen, welke de hoofdin- en uitgang van het station zal vormen. De en- In 't Stadion Feijenoord heeft Zaterdagmid dag, zooals reeds in het kort gemeld, ue of- ficieele overdracht plaats gehad van de wandschilderingen en het glas-in-lood-raam, welke aldaar onderscheidenlijk door de Kunst schilders R. L. J. Henkes en W. B. van Heus- den en door den glazenier E. F. C. Warffe- mius in opdracht van het gemeentebestuur en met medewerking van den Minister van So ciale Zaken, het bestuur der N.V. Stadion Feijenoord en de stichting ter behartiging van belangen van Rotterdamsche beeldende kun stenaars, zijn aangebracht. Het gemeentebestuur was vertegenwoor digd door den burgemeester mr. P. Droog leever Fortuyn en de wethouders J. B. J. Ratté en J. Brautigam. Voorts waren aanwe zig de gemeentesecretaris mr. M. Smeding, de heeren Draayer en Meyboom van het de partement van Sociale Zaken, de raadsleden Schalenkamp, Lührs en van den Brule, de heer A. Hannema, directeur van Museum Boymans, mr. H. Vlug en de heer D. G. van Beuningen. Als eerste spreker nam wethouder Ratté het woord, die den vertegenwoordigers van den minister van Sociale Zaken en den bur gemeester dank bracht voor hun aanwezig heid. De werkverschaffing voor werklooze in- tellectueelen, aldus spr. moet beschouwd wor den als een aanvulling van de werkverschaf fing voor jeugdige werkloozen. Na een vrij langdurige voorbereiding is het gemeentebe stuur er in geslaagd, met medewerking van het departement van Sociale Zaken, een ob ject te vinden voor werkverschaffing aan in- tellectueele werkloozen. Het bestuur van de N.V. Stadion Feijenoord werd bereid gevon den ten dezen zijn medewerking te verlee- nen, terwijl de stichting ter behartiging van de belangen der Rotterdamsche beeldende kunstenaars de meest geschikte candidaten voor de uitvoering der objecten aanwees. Den 7en Juni van het vorig jaar werd met de werkzaamheden aangevangen en het was spr. een voldoening te kunnen mededeelen, dat bereids een tweede ontwerp is gereed ge komen, eveneens met volledige goedkeuring van het ministerie van Sociale zaken, voor het nieuwe hoofdbureau van Politie. Met de werkzaamheden hier voor zal eerstdaags een aanvang worden ge nomen, terwijl er plannen bestaan voor een derde object in het nieuwe Zui derziekenhuis. Zonder overdrijving kon wethouder Ratté zeggen, dat de kunstenaars een uitermate moeilijke opgave hebben gehad met het oog op de moderne architectuur van staal en be ton van het Stadion. De heer Henkes heeft dan ook voor zijn wandschildering een pro cédé moeten toepassen, dat in Nederland tot dusver nog maar heel zelden is gebezigd. De drie kunsenaars zijn er volkomen in geslaagd, een kunstwerk te leveren, waarop Rotterdam trotsch kan zijn en waarvoor hun groote waardeering toekomt. Spr. besloot met een woord van warmen dank aan allen, die aan do totstandkoming van deze kunstprestaties hebben medegewerkt. Namens de stichting ter behartiging van de belangen van de Rotterdamsche beeldende kunstenaars sprak mr. Hintzen woorden van dank. Hierna zeide mr. Meyboom. afgevaardigde van het departement van Sociale Zaken, dat hij met voldoening de uitnoodiging om bij de officieele overdracht aanwezig te zijn, heeft aanvaard. De regeering stond voor een moeilijke taak bij het werk verschaffen aan intellectueele werkloozen. Amsterdam komt de eer toe me. dit werk te zijn begonnen en een paar honderdduizend gulden voor deze doelstelling te hebben gevoteerd. Rotterdam is gevolgd en den Maasstad heeft de primeur, een object voor beeldende kunstenaars te hebben doen uitvoeren. Spr. hoopt, dat dit goede voorbeeld door tal van gemeenten zal worden nagevolgd. Vervolgens was het woord aan den burge meester P. Droogleever Fortuyn die de opmerking maakte, dat het nog niet dikwijls is voorgekomen, dat de gemeente Rotterdam een geschenk entving, dat ze onmiddellijk weer afstond. Spr. sloot zich aan bij de woor den van den wethouder voor Volksontwikke ling en dankte den tichtir,-, beider bereidwillige medewerking. Op de tweede plaats wenschte spr. dc kunstenaars gi met het w uul ze hebben tst gebracht en achtte het een groot sociaal be lang, dat knappe kunstenaars niet worden g. nd en de ...g van - tark. Kunst i.. :rs is geen u._ ïg v -w uoch een uiting van behoefte. Namens het bestuur van de N.V. S'.adio^ Feyenoord sprak heer D. G. van Beu ningen, waarna de heer Henkes namens de uitvoerende kur-^'Tvarg erkentelijkheid be- ti -Qde. Tenslotte voerde de heer Kees Voogt als waarnemend voorzitter van de rotterdamsche kunstenaars-societeit het woord. Een langdurige vergadering. Gisteren werd in de zaal van café Pom- penburg een vergadering gehouden van afge vaardigden van wielerclubs in Zuid-Holland, met het doel om tot uitbreiding te komen van de federatie van wielerclubs Rotterdam. Het bestuur van de federatie Rotterdam had hiertoe haar zetels ter beschikking ge steld en vormde thans met de heeren L. Loggers, H. Raven en J. Otten een commis- tot voorloopige regeling van zaken. Deze vergadering werd geleid door den heer Wa- gemans, afgetreden voorzitter van de Rot terdamsche federatie. In zijn openingswoord deelde hij mede dat 19 van de 26 wieler clubs in Zuid-Holland ter vergadering aan wezig waren en sprak de hoop uit, dat de aanwezigen elkander op dezevergadering zouden willen begrijpen, opdat een vlotte behandeling van de zeer lijvige agenda kan plaats hebben. Door de commissie was een ontwerp— reglement ontworpen, waarvoor de voorzit ter het oordeel der vergadering vroeg. Er ontspon zich een debat, gebaseerd op spits vondigheden met tot resultaat, dat het regie ment van de faderatie Rotterdam tot basis van de besprekingen zou worden genomen De voorzitter stelde hierna voor om na be handeling van de eerste 3 artikelen over te gaan tot het kiezen van een definitief bestuur en andermaal kwamen de tongen los. Bij het uitgebreide debat daarover kwam het ons voor, dat de voorzitter niet die talenten ont wikkelde welke noodig zouden zijn geweest om het cachet van een ordelijke vergadering te bewaren. Na een langdurig uitwisseling van gedach ten werd tenslotte verder gegaan met de behandeling van het reglement. Na meer dan 4 uur vergaderen was men echter nog slechts tot de helft der artikelen gevorderd. Dit had tot gevolg dat uiteindelijk het geduld van vele aanwezigen uitgeput raakte, zoodat opnieuw het voorstel thans vanuit de ver- gadering werd gedaan tot het benoemen van een definitief bestuur. Gekozen werder. tot voorzitter: Wagemans, tot secretaris penningmeester, K. v. Gog, wonende Voor straat 13, Vlaardinger-Ambacht en tot ove rige bestuursleden P. D. Moeskops, H. Ra ven, A. Starrenburg, J. Otten en G. Bonte- koe. Tot adviseur werd aangezocht de heer L. Logger, consul der N. W. U. in Zuid-Hol land. Deze vergadering had in zooverre suc ces, dat 9 wielerclubs toetreden, zoodat# dc federatie thans reeds uit 19 wielerclubs is samengesteld. UITVAART EN BEGRAFENIS ZUSTER AUGUSTINA. Onder groote belangstelling is Zaterdag ter aarde besteld het stoffelijk overschot van de Eerw. Zuster Maria Augustina, in de wereld mej. Maria Elisabeth Huberta Schellemans. Om half tien had de plechtige Uitvaart dienst plaats in de St. Hildegardiskerk, op gedragen door pastoor A. P. C. Konijn, met assistentie van de parochiekapelaans A. de Boer en W. van Alphen, resp. als diaken en sub-diaken. In de kerk hadden plaats ge nomen de Eerw. Zusters van het klooster aan de Hammerstraat, alsmede de kinderen van de parochieele school. Het zangkoor zong o.m. onder leiding van den heer Hub, F. Vissers het meerstemmige „Libera me" van Perosi, terwijl na het Gregoriaansche „In Paradisum" het orgel nog „Ase's Tod" van Grieg liet hooren. Tegen elf uur arriveerde de eenvoudige stoet op het R.K. Kerkhof, waar het stoffe lijk overschot in het Zustergraf werd bij gezet. Pastoor A. P. C. Konijn verrichtte de beaardingsplechtigheden. Zaterdag heeft, zooals eens in het jaar te doen gebruikelijk is, het concertgebouw orkest, onder leiding van Eduard van Bei- num, een populair concert en een concert voor leden van de sociëteit „Harmonie" ge geven. Ter gelegenheid van zijn benoeming tot eersten dirigent werd van Beinum geëerd door statige palmen op het podium en een krans van zijn lessenaar. Toen hij bij het middagconcert op het podium verscheen, rezen orkest en alle bezoekers op. Vanuit de zaal werd hem een spontane ovatie gebracht. De nieuwe „eerste" van het concertgebouw orkest moge hierin een overduidelijk bewijs zien, hoe ook Rotterdam hem om zijn groot dirigentschap waardeert en zich verheugt in zijn onderscheiding. Het program, dat werd uitgevoerd was hetzelfde, dat Donderdag in Amsterdam werd gespeeld en waarvan onze Amsterdam- sche collega reeds een uitvoerig verslag schreef. We behoeven er dus niet uitvoerig op terug te komen en kunnen volstaan met te constateeren, dat de vertolking van de verschillende werken aan de hoogst gestelde muzikale en technische eischen voldeed. De pianist Franz Osborn verleende ook hier zijn medewerking als pianist en hij had een uitbundig succes. Met stijgende bewon dering hebben we het spel van dezen pianist gevolgd. Zijn fameus en prachtig toucher, de manier waarop hij den vleugeltoon tot leven en klinken dwingt, zijn phenomale techniek gaan nauw samen met een voordracht, welke gespannen is van krachtige muzikaliteit en bruisend sentiment, waardoor hij zoowel het gloeiend temperament in Liszt's „Malé- diction" als de romantische lyriek in het concertstuk van Weber tot uiting brengt. Sterk van inhoud en frappeerend van be- teekenis en overtuiging, zijn beide werken niet, maar gespeeld door een pianist als Osborn, weten ze te boeien en de aandacht vast te houden, zonder dat een oogenblik van inzinking of verflauwing intreedt. Zoodra hij begint te spelen verandert de persoonlijkheid van dezen pianist geheel. Als hij op het podium komt, maakt hij een wat verlegen, afwezigen indruk, maar nau welijks zit hij voor den vleugel, of op slag is dit alles verdwenen. Dan komen ervoor in de plaats beslistheid, zekerheid, geestdrift, een geladen interesse en hartstocht, die zijn spel tot iets heel bijzonders en imponeerends maken. Zelden zagen we een pianist, die zich zoo geheel in zijn spel verdiept en in leeft en toch ook weer vol interesse en ge- heele aandacht met de orkestbegeleiding meeleeft en meevoelt. En van Beinum had die begeleiding niet en bagatelle beschouwd, maar door een serieuse en prachtig ver zorgde afwerking voor een aanpassend en nauwsluitend samengaan met den solist ge zorgd. Harmonie-concert. De ontvangst van van Beinum op het Harmonieconcert was niet minder hartelijk dan des middags. Ook nu verhieven alle aan wezigen zich, toen hij op het podium ver scheen en klapten lang en nadrukkelijk, ter wijl hem een groote lauwerkrans werd aan geboden. Het program bestond uit Bruckners zeven de sympnonie en „Pavane pour une in fante défunte" en „Rapsodie espagnole" van Ravel. Bruckner en Ravel, componisten van geheel verschillende geaardheid en mentali teit en componeerwijze, wier werken ook vanzelfsprekend schrille contrasten vormen. De prachtige wijze waarop van Beinum beide composities naar voren brengt en laat uitvoeren, bewijst zijn begrip van en juist inzicht in stijlwaarde en gedachten-inhoud. Van Beinum bepaalt er zich niet enkel toe geen enkel detail te veronachtzamen. Zijn analyse van het uitgevoerde werk laat niets aan duidelijk en zekerheid te wenschen over, maar daarnaast weet hij de groote bindende lijnen en opbouwende vormen te exposee- ren. Hij weet vooral den levenwekkenden geest en de inspiratieve gedachte in een compostitie te doen opleven. Daardoor wordt zijn interpretatie van een werk zoo door en door muzikaal en rijk aan warmte en gloed. Bruckners zevende, die we onder directie van van Beinum, die als Brucknerkenner en Brucknerdirigent misschien zijns gelijke den nieuwen verbindingsweg. Tleze terrei nen hebben beide een oppervlakte van ruim 3300 M2., terwijl ook de waarde daarvan niet veel uiteenloopt. Aangezien het waar schijnlijk is, dat de p.T.T-Dienst voor het nieuwe spoorwegpostkantoor een grootere oppervlakte zal behoeven, zal daarnaast het aangrenzende perceel eventueel bijverkocht kunnen worden. De verplaatsing van de Diergaarde. Ook de besprekingen met het Bestuur van de Diergaarde hebben geleid tot een weder zijds bevredigende oplossing, waardoor wordt verzekerd, dat een geheel nieuwe, naar de moderne eischen in gerichte Diergaarde in den polder BI ij dorp zal verrijzen op het terrein, begrensd door Ringbaan, Stadhoudersweg, Van Aerssenlaan en Ben- tincklaan. Ook voor de verwerving door de Diergaarde van dit terrein is de vorm van een ruiling met gesloten beurzen gekozen. De Gemeente zal namelijk in eigendom verwerven de strook grond, be- noodigd voor de doortrekking van de Dier gaardelaan, ter grootte vari 17.600 M2., alsmede een voor den weg- en parkaanleg in het verlengde van den Westersingel ver- eischte oppervlakte van 47.180 M2. Bij de bepaling van de waarde van dit terrein is er van uitgegaan, dat de grond, benoo- digd voor den aanleg van den verbindings weg tusschen Diergaardelaan en Beukels dijk om niet aan de Gemeente overgaat. Daarnaast is echter zooals reeds werd aangestipt in het schematisch opgezette plan een ruime parkaanleg ontworpen, wel ke op dit punt, eerlang de voornaamste entree tot de stad, van onschatbare beteeke- nis is, doch anderzijds in oppervlakte ver uitgaat boven hetgeen in een normaal uit breidingsplan voor dit doel zou kunnen wor den gereserveerd. Het is dus logisch, dat aan den gröhd, bestemd voor dezen park aanleg, de volle waarde als bouwgrond wordt toegekend. Alsdan komt men tot een waarde van ruim 700.000. Indien men daarbij nog rekening houdt met het feit, dat bij het in exploitatie brengen van den res- teerenden grond voor het verkrijgen van het volledig recht van uitpad op den aanliggen- •den Diergaardesingel een zekere bijdrage aan de Gemeente verschuldigd zou zijn, die in dit geval op 100.000 kan worden ge steld, zoo vertegenwoordigt de betrokken grond voor de Diergaarde een waarde van rond 600.000. B. en W. voegen hieraan toe, dat het inderdaad in de bedoeling ligt, dat niet heeft, reeds eerder kenden, werd ook nu weer door het Amsterdamsche prachtensem- ble, op meesterlijke wijze, met alle magistrale grootheid, hymnische extase, lyrische teer heid, diepe en toch weer kinderlijk-naieve religiositeit gegeven. Zóó vertolkt moet het ieder in den ban brengen van de grootheid, het machtig talent en volkomen meesterschap van den zoo lang versmaden en onbegrepen Oostenrljkschen meester. Ook de beide werken van Ravel werden door het orkest op onnavolgbare wijze ver tolkt. Deze muziek vol aristocratie, distinc tie, kleurschittering en klankenbloeiing; met de sterkst opgevoerde spanningen en mijme rende ingetogenheid en fascineerend rhythme heeft het auditorium in geestdrift gebracht. En dirigent èn orkest zijn, voor het dezen avond geschonken genot, op ovationeele wijze hulde en dank gebracht. G. Jaarlijksche algemeene vergadering. Deze dagen hield de afdeeling Rotterdam van den R. K. Vrouwenbond haar jaarver gadering ïn de benedenzaal van Huize Paul Kaiser aan den Coolsingel. De waarnemend voorzitster, mej. Annie Meijer, heette den spreker van dezen avond, den weleerw. pater A. Fennell O. P., hartelijk welkom en zeide in haar openingswoord, dat tot haar spijt de afdeeling stad van den R. K. Vrouwenbond, geen bloeiende vereeniging meer kan ge noemd worden ook de financieele toestand is niet rooskleurig, maar spr. hoopte dat door algeheele reorganisatie de vereeniging tot nieuw leven zou komen. Zij deelde den leden mede, dat het katho liek centraal bureau voortaan het administra tief gedeelte van den Vrouwenbond zal ver zorgen en dankte mevr. Nieuwenhuisvan der Lugt en mej. Dolk voor het werk, dat zij respectievelijk als redactrice en ambte- naresse hebben verricht. Nog werden enkele bijzonderheden medegedeeld omtrent hat Triduum, de viering van het 25-jarig jubi leum, de excursie naar de K. V. Tapijtfabrie- ken en den socialen Zondag van de Vereeni ging Katholiek Rotterdam. Hierna gaf spr. het woord aan pater Fen nell, die sprak over de katholieke actie, waarin de vrouwen'een speciale taak hebben. Zij kunnen, juist door haar vrouw-zijn, veel invloed uitoefenen ïn haar eigen gezin en daardoor op de heele maatschappij. Hierna werden door de secretaresse en penningmeesteresse de jaarverslagen uitge bracht, ook van de afdeeling Zuid, waarna ae bestuursverkiezing plaats had. De dames Nivard, Slinkert en Bloemen traden af. In haar plaats werden gekozen de dames de Poorter, Lutz en Kleipool. Mejuffrouw Vuyl- steke werd herkozen. Ook werd als afgevaar digde van de Graal mejuffrouw Groothuyzen in het bestuur opgenomen. De waarnemend voorzitster dankte de ver trekkende bestuursleden voor de zorg en de toewijding, waarmede zij haar taak altijd hebben vervuld. Na een kort slotwoord van den geestelijk adviseur, rector Kuyper, werd de vergade ring gesloten. Zaterdagavond vierde de personeelsveree- niging van een zeer bekende firma te dezer stede haar zooveel jarig bestaan. Het pro gram werd verzorgd door het bureau Gerzee. Uitstekend werk leverden de dansende ac- cordeon-players „The Cavelli's". Een handige goochelaar bleek de zingende Franschman Crochet. Op het gebied van rijwiel-act gaf de Hblly Wood Comp. bravourstukjes te zien, doch de partnerin had wel meer werk mogen maken van haar kleeding. Ook Tohn Kloos, die als conferencier en zanger optrad, hinderde in zijn nummer door platvloerschheden. Het bureau Gerzee kan beschaafd amu sement brengen, doch door ongegeneerdhe den is een reputatie spoedig verdwenen. We konden dan ook in het onderhavige ge val het program in zijn geheel allerminst appreciëeren. de Diergaarde het overblijvende terrein in exploitatie brengt op den grondslag van het reeds schematisch aangegeven plan van be bouwing. Hiervoor zullen uiteraard de al gemeene regelen voor medewerking voor straataanleg gelden, zoodat de Diergaarde met uitzondering van een bedrag voor het verkrijgen van het bovenbedoelde recht van uitpad, dat immers reeds bij de waardebepa ling van den over te dragen grond een rol heeft gespeeld, de gebruikelijke bijdragen aan de Gemeente zal moeten betalen. Voor het bouwterrein, dat op een zoo gunstig pun{ komt te liggen, zal door de Diergaarde uiteraard een belangrijke som worden ver worven, welke als basis zal kunnen dienen voor de bestrijding van da kosten van in richting van het terrein in Blijdorp. Het is overigens reeds gebleken, dat voor de in richting van een nieuwe Diergaarde ook van andere zijde, met name van de zijde van de Stichting tot Bevordering van Volks kracht, groote belangstelling bestaat, zoodat het zich laat aanzien, dat belangrijke mede werking op financieel gebied van deze stich ting zal worden verkregen om in Blijdorp een modelinrichting tot stand te brengen. Tevens ligt het in de bedoeling in de wijze van exploitatie een ingrijpende wijziging te brengen, o.m. in dien zin, dat de nieuwe inrichting tegen een bescheiden entréeprijs voor groote lagen van de bevolking toegan kelijk zal zijn. Dat een en ander mogelijk wordt gemaakt door de royale toezeggingen van „Volkskracht", moet tot groote voldoe ning stemmen. Van het terrein in Blijdorp zal de Ge meente aan de Diergaarde In eigendom overdragen het terrein, ter grootte van ik 80.000 M2., waarvan de waarde vrijwel over eenkomt met die van den door de Diergaar de voor den parkaanleg af te stanen grond, d.i. f 600.000. Voorts krijgt de Diergaarde in erfpacht het zuidelijk deel van het be staande plantsoen, begrensd door Stadhou dersweg en Van Aerssenlaan, ter grootte van 47.000 M2., zulks tegen een jaarlijkschen canon van 1 in totaal. Aan deze uitgifte in erfpacht zal de voorwaarde worden verbon den, dat op het betrekkelijke terreingedeel te slechts enkele eenvoudige dagverblijven voor dieren mogen worden opgetrokken en dat het terrein aan de Gemeente terugvalt, zoodra het complex niet meer als Diergaarde wordt geëxploiteerd. Dit gedeelte zal der halve practisch het karakter van een park behouden. trée tot de stad zal, wanneer aan dit plan uitvoering zal zijn gegeven, volledig zijn ge wijzigd en in hooge mate aan aantrekkelijk heid hebben gewonnen. De Diergaardelaan is in rechte lijn en op gelijke breedte in verbin ding gebracht met den Beukelsdijk, terwijl de Stationsweg tot het nieuwe plein is door getrokken. Aan de Oostzijde van den weg in het verlengde van den Westersingel is een aaneengesloten bebouwing met winkelpan den en dergelijke gedacht, terwijl aan de Westzijde daarvan eerst de reeds genoemde parkaanleg en vervolgens een open bebou wing is ontworpen, welke laatste met zorg aldus is gegroepeerd, dat een aantrekkelijke ruimtewerking zal ontstaan. Het behoeft wel geen betoog, dat een plan, uitgewerkt naar de bovenomschreven grondslagen, voor Rot terdam van overgroote stedebouwkundige beteekenis is. Personenstation-Maas dwijnen. gaat ver- Bij gel ij kt ij dig met de Spoorwegen gevoerde be sprekingen bi eek dat deze, strevende naar concentra tie van het bedrijf, als ge volg waarvan eerlang het goederenstation D. P. en het personensation-Maas zullen worden prijsgegeven, de begrenzing van het toekomstig personenstation DP. annex emplacement inmiddels, mede op aan drang van de zijde der Gemeente, hadden vastgesteld. Aan de hand daarvan hebben zij tevens kunnen bepalen, dat er thans hunnerzijds geen bezwaar meer tegen te- hoeft te worden gemaakt om de terrein- strook, welke noodig is voor de doortrek king van den Stationsweg, prijs te geven, mits zij op hun beurt de beschikking ver krijgen over een strook grond ten noorden van het bestaande emplacement van een zoodanige grootte, dat het door hen voor de toekomst ontworpen ont wikkelingsplan op het dan beschikbare spoorweg te rrein zal zijn tot stand te brengen. In verband daarmede zijn de Spoorwegen bereid gevonden een ruiling met gesloten, beurzen aan te gaan, waarbij aan de Ge meente wordt overgedragen de terreinstrook gelegen op het bestaande emplacement, on middellijk ten noorden van het Diergaarde terrein, ter grootte van 30.276 M2., ter wijl de Gemeente aan de Spoorwegen over draagt de strook, gelegen In Blijdorp ten noorden van het emplacement, ter grootte van 71.400 M2. Weliswaar staan bij deze ruiling geen gelijke oppervlakken tegenover elkaar en heeft het gemeentelijk terrein een hoogere waarde van naar raming 130.000, doch daarbij mag niet uit het oog worden verloren, dat reeds de vrijmaking van het aan de Gemeente over te dragen terrein voor de Spoorwegen een belangrijke uitgave van ca. 150.000 zal medebrengen, zonder dat voorshands het nuttig gebruik van hun ter reinen op andere wijze wordt vergroot. Ge lijk reeds is opgemerkt, bestaat bij de Spoor wegen het voornemen om te zijner tijd het station D.P. aanmerkelijk te wijzigen en o.m. een nieuwen hoofdingang aan het ontworpen plein te stichten. De Spoorwegen hebben zich verbonden de aan de Gemeente af te stane grondstrook op korten termijn, en wel uiterlijk op 1 November a.s., te ontruimen. Hieuw spoorwegpostkantoor. Toen omtrent de omschreven ruiling in beginsel overeenstemming was bereikt, is het Staatsbedrijf der P.T.T. mede in de on derhandelingen betrokken. Het lag n.l. in het voornemen van dit lichaam om op de bestaande plaats van het spoorwegpostkan toor een geheel nieuw, grooter gebouw te stichten. Voor dit doel werd door het Rijk reeds aangekocht het aangrenzende voorma lige circusgebouw aan het Stationsplein. Deze situatie zou echter, wanneer de door trekking van den Stationsweg tot het nieu we plein, alsmede de plannen van de Spoor wegen tot verbouwing van het station D.P. tot uitvoering zullen zijn gebracht, voor dit gebouw weinig geschikt zijn. Immers het spoorwegpostkantoor zou dan zeer ongun stig ten opzichte van het verbouwde station D.P. komen te liggen, daar het daarvan zou zijn gescheiden door den doorgetrokken Stationsweg. Bij de gewijzigde situatie is een veel meer geëigende plaats voor een nieuw spoorwegpostkantoor gelegen aan de noord zijde van de doorgetrokken Diergaardelaan op het terrein, dat de Spoorwegen aan de Gemeente zullen afstaan, in welk geval het spoorwegpostkantoor onmiddellijk zal gren zen aan den nieuwen hoofdingang van het Station D.P. en aan het spoorwegemplace ment. Dat dit punt voor het onderhavige doel veel gunstiger is, werd door den Dienst der P.T.T. aanstonds ingezien, zoodat ook de onderhandelingen met dit lichaam een vlot verloop hadden. Daarbij werd overeenstem ming verkregen omtrent een ruiling, even eens met gesloten beurzen, in dier voege, dat het terrein aan den Stationsweg, waarop het spoorwegpostkantoor aanvankelijk was gedacht, in eigendom wordt overgedragen aan de Gemeente en deze aan het Rijk over draagt het perceel aan de noordzijde van

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 2