hillegersberg. MAASSLUIS. MAANDAG 24 JANUARI 1938 BRAND IN DE TWEEDE WANDEL- OORDSTRAAT. Vuur met drie stralen bestreden. VISSCHERS NAAR LADING VAN GEZONKEN SCHIP. ZEPPARONI-KWARTET. J f AVONTUURLIJK JONGMENSCH. MET DE P.ILK.O.K. NAAR Z.-AFRIKA EN TERUG. NOG EEN VECHTPARTIJ. BEGROOTING 1937. VECHTPARTIJ TUSSCHEN VADER EN ZOON. GOUDEN JUBILÉ ALS KOORZANGER VROUWELIJKE JEUGDBEWEGING VOOR KATHOLIEKE ACTJE DE GRAAL. ROTTERDAMSCH VROUWEN- COMITÉ. DE ORDENING IN HET BAKKERS- BEDRIJF. De les der geschiedenis voor de tegenwoordige ordening. R. K. ROTT. VOETBALBOND. Junioren-feestavond. ELECTRISCHE MELKKOKER VEROORZAAKT BRAND. LIEFDADIGHEIDSAVOND. WEDSTRIJD VOOR VLIEGTUIG MODELLEN. VAN KELDERTRAP GEVALLEN. JUBILE BIJ DE POLITIE. PLOTSELING KRANKZINNIG Eigenaardige vondst in de woning van een dienstbode te Hillegersberg. DE AANRIJDING BIJ LOMMERRIJK. BURGERWACHT. GEVONDEN VOORWERPEN. Gisteravond om kwart voor 9 is door on bekende oorzaak brand ontstaan op de eerste verdieping van pand 5 a aan de Tweede Wan- deloordstraat, terwijl de bewoners niet thuis waren. De eerste étage is geheel uitgebrand, terwijl de tweede étage brandschade en het benedenhuis veel waterschade hebben opge- loopen. Voorbijganger ontdekte het vuur. De brand werd ontdekt door een passee- renden voorbijganger, die achter de ramen van de eerste verdieping, bewoond door de familie G. van Wingerden, een rooden gloed waarnam. Onmiddellijk is de brandweer ge waarschuwd, die, omdat de vlammen inmid dels reeds begonnen uit te slaan, middenalarm liet maken. Personeel van slangenwagen 47, die met onderbrandmeester Maliepaard het eerst op het terrein van den brand verscheen, heeft twee slangen uitgelegd en is met deze twee stralen op de waterleiding begonnen met het blusschingswerk. Middelerwijl had het vuur, dat in de voorkamer zijn oorsprong had gevonden, zich reeds medegedeeld aan de tusschen- en zijkamer, die ook in vlam men opgingen. De leiding was via brandmees ter Kok komen te berusten bij hoofdman van Gunsteren, die ook een straal van slangen wagen 48 in werking liet stellen. Met deze drie stralen kon men de naar buiten spelen de vlammen genoegzaam terugdringen en In vrij korten tijd had men den brand ook be dwongen. De eerste étage is echter op een slaapkamertje na uitgebrand. Hoe fel de vlammen wel naar buiten zijn geslagen mag nog blijken uit het feit, dat het houtwerk van de tweede verdieping even eens heeft vlam gevat, terwijl de ruiten sprongen. Daardoor zijn de gordijnen en een deel van het behang van deze tweede ver dieping, die in gebruik is bij de familie J. E. Steinvoort, verbrand. De schade is daar evenwel zeer beperkt gebleven. Erger is het benedenhuis er aan toe: het blusch- water heeft in de woning van J. Kersting vrij 'ernstige schade aangericht. Zoowel S, als K. waren verzekerd. De famlie Van W. was slechts laag verzekerd. Aangezien op het moment, dat de brand uitbrak geen van de drie families thuis was, heeft het personeel van de brandweer zich door het verbreken van de deur toegang moeten verschaffen. Behalve de slangenwagens, die aan het blusschingswerk hebben deelgenomen, waren nog mede aanwezig de slangenwagens 12 en 10 en de motorreservewagen I met opzichter Way. Personeel van de afdeeling brandblusch- middelen heeft een onderzoek ingesteld in het brandende pand en eveneens zorg gedra gen voor de verlichting. Omtrent de oorzaak van den brand tast men in het duister. In hooger» beroep, evenals in eersten 1 aanleg, vrijgesproken. Tien werkloozen alhier, die in de Petroleumhaven gevischt hebben naar de lading van een gezonken schip en deze gedeeltelijk aan opkoopers hebben verkocht, hebben voor de Rotterdamsche rechtbank wegens diefstal terechtgestaan. Zij zijn toen evenwel vrijgesproken, om dat de rechtbank heeft aangenomen, dat de rechthebbenden de eigenaars van de la ding en de assurantie-maatschappij, die de schade uitbetaalde de lading had prijsge geven, zoodat van diefstal geen sprake kon zijn. Van dit vonnis is de officier van justitie in hooger beroep gekomen. De procureur-generaal bij het Haagsche Gerechtshof, die de zaak niet zoozeer als strafzaak, doch meer als rechtskwestie be schouwde, meende, dat uit geen daden van de rechthebbenden kon worden afgeleid, dat deze de goederen hebben willen abandon- neeren. De vertegenwoordiger van het O. M. achtte de werkloozen dan ook schuldig en vorderde een voorwaardelijke gevangenis straf van een maand voor elk der verdach ten (allen hadden ook al een maand in voorarrest doorgebracht). Het gerechtshof wees heden arrest en be vestigde het vrijsprekende vonnis van de rechtbank. De opkoopers, die eveneens vervolgd en vrijgesproken zijn, waren tegelijk gedag vaard met de werkloozen. Hun zaak werd evenwel uitgesteld, totdat in de eerste zaak een beslssing zal zijn gevallen. Nu de werkloozen ook in hooger beroep zijn vrijgesproken, zal de vervolging tegen de opkoopers wel worden gestaakt. Het Zepparoni-kwartet gaf in het Nut zijn laatsten kamermuziekavond in dit seizoen met 'n program, dat allen muziekliefhebbers uit bet hart gegrepen moet zijn: kwartetten van Haydn, Mozart en Brahms. Maar, ondanks dit en het superieure spel van deze vier musici, waarover zoetjesaan wel geen twijfel meer zal bestaan, was de zaal bedroevend leeg. Na het eerste optreden van dit kwartet, hebben we enkele buitenlandsche gehoord, die een internationale beroemdheid genieten, maar en we plegen geen chauvinisme door dit te constateeren het Zepparoni-kwartet kan de vergelijking met glans doorstaan. Steeds weer als we deze vier: Zepparoni, v. d. Ven, Warnars en Hemerik, met algeheele in teresse en steeds gespannen belangstelling be luisteren, worden we getroffen door dat fris- sche en opgetogen samenspel, dat geestelijk en technisch, geen wenschen onbevredigd laat. Dit samen-musiceeren sluit zoo nauw gezet en fijn in elkaar. Het is alleen al een lust, dat etaleeren en overnemen van motie ven en melodieën te hooren; de heldere en duidelijke stemvoering te volgen, overtuigd te worden van de hooge distinctie welke dit musiceeren kenmerkt en ervan doordrongen te worden met welk een muzikaal élan alle vier zich, zonder ook maar de geringste in zinking, blijven geven. Daarbij een klankproductie vol gloed en verve, massaal, •voornaam en dwingend in de fortissimo's en gevuld, sonoor en bezield nog in de fijnste pianissimo's. Juist die fijne af weging van kleuren en nauwkeurige klank- verdeeling is een van de vele kwaliteiten, die dit kwartet zoo'n geheel eigen cachet en be koring geven. Dit viertal geeft kwartetspel van hooge en artistieke standing en 't is daarom zoo jam mer, dat deze zoo serieus en ambitieus wer kende musici, zoo geringe belangstelling had den. Ze hebben zich daardoor gelukkig niet laten beinvloeden, maar zich con amore ge geven, zoodat de aanwezigen weer volop heb ben kunnen genieten van dit prachtig en in tiem concerteeren. Op hartelijke wijze is hun door de aanwe. tigen daarvoor lof en dank gebracht.G. ■V &K m m ÉL De motor sleepboot „Blankenburg', de nieuwste aanwinst van L. Smit Co.'s Sleepdienst, gebouwd te Kinderdijk, tijdens de Donderdag gehouden proefvaart. Met f 8.27 op stap. Bij de Rott. Chemische fabriek van L. v. d. Linden gevestigd in de Schoolstraat kwam 11 Januari 1.1. een fietsjongen in dienst, t.w. de 19-jarige C. S. J. De jongeman toonde zich zeer ijverig en werkte tot volle tevre denheid van zijn patroon. Het jongmensch werd belast met het uitvoeren van bestel lingen voor bepaalde klanten en alles mar- cherde keurig. Woensdag j.l. ging hij er weer met een bestelling opuit, doch toen de fietser des avonds om 7 uur nog niet terug was, werd de patroon, die zeer verguld was met zijn loopjongen, ongerust en ging hier en daar eens informeeren, want mogelijk was den jongen een ongeluk overkomen. Het resultaat was echter nihil en des avonds om 9 uur was de fietser nog niet boven water. Den anderen morgen kreeg de patroon te hooren, dat in het Westen van de stad een carrier onbeheerd was gevonden, welke carrier eigendom was van de fabriek. On middellijk werd toen aan verduistering ge dacht en aangifte bij de politie volgde. Een onderzoek werd ingesteld en de politie kwam er achter, dat de fietser in den nacht van Woensdag op Donderdag had geslapen in een logement in de binnenstad. Van den knaap was geen spoor te vinden, totdat er eindelijk een telefoontje kwam van de po litie uit Amsterdam, waar de fietser zich had gemeld. De ontrouwe knecht werd op transport gesteld naar Rotterdam en in het bureau van de Meermansstraat ingesloten, omdat hij zich al meer aan avontuurjes had overgegeven. Hij werd ter beschikking ge steld van den Officier van Justitie. Uit het verhoor van het jongmensch is ko men vast te staan, dat hij Woensdagmiddag j.l. toen hij 8.27 voor zijn patroon had ge- ind, plotseling de zaak heeft vaarwel gezegd met achterlating van de carrier. Na eenige cafetaria's te hebben bezocht, is hij dien avond gaan slapen in een logement in de binnenstad. Donderdag in den vroegen mor gen is de fietser op de tram gestapt naar Schiedam. Daar verveelde het hem echter gauw en hij nam den trein naar Den Haag Vervolgens stapte hij in een auto en liet zich naar Leiden brengen. Ook daar amuseerde de fietser zich niet en stapte in den trein naar Haarlem. Hier is vermoedelijk zijn geweten gaan spreken, want de regu's van de afgele verde goederen stuurde hij per briefpost naar zijn patroon. In Haarlem sloeg het avontuurlijke jong mensch zijn bivak op in een logement, van waaruit hij Vrijdagmorgen is vertrokken met bestemming Amsterdam, welke reis hij gedeeltelijk te voet en gedeeltelijk per auto heeft gemaakt. In Amsterdam gekomen had de knaap nog precies 7% cent op zak. Voor dit geld kocht hij een kom erwtensoep en vervolgens begaf hij zich naar het politie bureau aan de Stadhouderskade, waar hij mededeeling deed van zijn avontuur, met het hierboven omschreven gevolg. Schmidt Crans aan 't vertellen. De bekende chef-instructeur van de Natio nale Luchtvaartschool, de heer H. M. Schmidt Crans heeft Zaterdagmiddag in de aula der Handelshoogeschool voor de leden en genoo- digden van het Koloniaal Instituut, het Kon. Nederlandsch Aardrijkskundig Genootschap en de afdeeling Rotterdam van de K.V. Oost en West over zijn reis verteld, die hem met den directeur van de Koninklijke, ir. J. F. de Kok, van Ypenburg naar Zuid-Afrika bracht. Op vlotte wijze heeft spreker van zijn ervaringen verteld. Hoe mist, storm en regen het eerste deel boven Frankrijk bemoeilijk ten, om daarna op den vierden dag in één ruk van Brindisi via Rhodos, Caïro te be reiken. Dan begint de tocht over Afrika. Duidelijk bleek hoe een dergelijke vlucht bijzondere eischen stelt. Hoe een uitstekende kennis van het vliegen, techniek, meteorolo gie en navigatie in één persoon dienen ver- eenigd te zijn. Radio-installatie was niet aan boord, vliegvelden dikwijls in slechte con ditie. Op den terugweg veroorloofde een kleine omweg de Victor ia-vallen uit de lucht te be kijken en na een week kreeg men weer Ypenburg onder zich. Over dit alles, de dierenwereld van de jungle van boven waargenomen en ontmoe tingen daarboven met kraanvogels vertelde de heer Schmidt Crans, terwijl een film een uitstekend beeld gaf van deze merkwaardige vlucht. Namens allen dankte de secretaris van de commissie voor Rotterdam van het K.N.A.G., de heer J. J. Kloppert, die den spreker bij den aanvang had ingeleid voor de bijzonder interessante voordracht. Zaterdag is de 43-jarige D. K. v. d. Lin den, wonende Tuinderstraat slaags geraakt op den Schiedamschedijk met den 29-jarigen loswerkman F. S. Het gevolg van de ruzie was, dat v. d. L. een gebroken neusbeen be kwam alsmede een lichte hersenschudding. Na de vechtpartij is in den nacht nog aan gehouden, verdacht van zware mishandeling F. S. Later is hij echter weer op vrije voe ten gesteld. Wederom is in druk verschenen de be grooting 1937, zooals deze uiteindelijk dezer dagen door Gedeputeerde Staten is goedge keurd. De inkomsten bedragen 107.695.829, de uitgaven 109.495.829, zoodat er per resto een nadeelig slot is van 1.800.000. De zoon verdacht van poging tot doodslag in bewaring gesteld. In den afgeloopen nacht is er een hevige ruzie ontstaan tusschen den 63-jarigen L. Kers en diens zoon, den 29-jarigen J. Kers, in de woning aan de IJsselmondschelaan te Kralingscheveer. De zoon ging op een ge geven moment zijn vader met een mes te lijf. Een andere zoon, de 28-jarige G. Kers kwam zijn vader te hulp en heeft evenals zijn vader verwondingen aan beide handen opgeloopen. Ter plaatse zijn zij door den G. G. D., welke inmiddels was gewaarschuwd, verbonden. Denzelfden nacht nog is J. K. door de politie aangehouden en overgebracht naar het bureau aan de Meermansstraat, alwaar hij in bewaring is gesteld verdacht van poging tot doodslag. Gisteren werd in de kerk van den H. Lau- rentius (Houttuin) het gouden jubilé ge vierd van den heer F. A. G. Kortman als lid van het zangkoor „Cantemus Domino". Te tien uur werd door den hoogeerw. heer J. W. van Heeswijk, deken-pastoor van de St. Laurentius, met assistentie der kapelaans de plechtige Hoogmis opgedragen tot inten tie van den jubilaris, die omringd door zijn familie voor in de kerk had plaats genomen. Door het versterkt zangkoor onder leiding van zijn directeur, den heer A. Kersseboom, werd uitgevoerd de mis van Ludwig Ebner, een der oudere composities, waarin de jubi laris indertijd de solo-partijen heeft gezon gen. De plechtigheid werd besloten met het „Julilate" van Aiblinger. Des middags werd in Huize Kortman aan de Gelderschekade gerecipieerd. Het voltal lige zangkoor kwam hier zijn opwachting maken, waarbij de voorzitter, de heer C. van den Ingh onder aanbieding van een bloem stuk den heer Kortman, die reeds 35 jaar het penningmeesterschap bekleedt, huldigde als een stuwkracht van het Houttuinsche koor en een voorbeeld voor de jongeren. Met eenige opgewekte liederen werd door de zangers de middag opgeluisterd. Ook de hoogeerw. Deken en de leden van het kerkbestuur kwamen in den loop van den middag den jubilaris gelukwenschen, terwijl mede verscheidene afgevaardigden van andere koren en bekende figuren uit de kringen der Rotterdamsche kerkzangers werden opgemerkt. Te midden van talrijke bloemstukken prijkte ook een fraaie fantasie in suikerwerk, verbeeldend de zang jp dienst van God, uit gevoerd door een zoon van den jubilaris. Des avonds vond aan de pastorie een fees telijk samenzijn plaats, terwijl a.s. Donderdag nog in een gezellig „Onderons" door de leden van het zangkoor dit zeldzame jubilé zal worden gevierd. Reeds bij zijn 40-jarig jubilé ontving de heer Kortman het gouden eere-kruis „Pro Ecclesia et Pontifice", dat natuurlijk ook gis teren de borst van den jubilaris sierde. Plechtige inkleeding der eerste graal- leden in de parochie van O. L. Vrouw van Lour des. Voor de jonge Graalafdeeling op het Ncor- der-eiland was het Zondag 23 Januari een vreugdevolle dag; een dag, die een bekro ning is op het gestadige gezonde groeien in het afgeloopen half jaar. Drie en twintig aspiranten werden ingekleed en zullen nu hun uniform en insigne met oprechte fier heid gaan dragen. Met het gezamenlijk bijwonen van de H. Mis met algemeene H. Communie, waaronder kapelaan Th. A. Nijman een verklarende preek over doel en geest der Graalbeweging gaf, werd de dag ingezet. De inkleeding zelf vond 's avonds onder het Lof plaats. Kapelaan Th. A. Nijman zette nog eens op pakkende, klare wijze het doel van de Katholieke Actie, en de plaats van de Graal in de Katholieke Actie, op de volgende wijze uiteen. Over de wereld gaat een sterke stroom tegen God, en de Paus ziet als eenig red middel in dezen tijd de medewerking van de leeken aan het hiërarchisch apostolaat. Daar. toe wordt ieder geroepen; mannen, vrouwen, jongens en meisjes, niet in kleine groepjes, maar in het groote verband der beweging. Voor de jonge meisjes in dit diocees heeft de bisschop de Graalbeweging daartoe aangewe zen. Vandaag is het voor de jonge meisjes in onze parochie een belangrijke dag, omdat en kele van hen na rijp overleg, zich graag en bereidwillig onder leiding van hun Bisschop stellen, om volgens de richtlijnen van Zijne Hoogwaardige Excellentie, mee te werken aan de Katholieke Actie.. Ik feliciteer jullie en ook je ouders met dezen stap. Daarna vond de inkleeding op de g rui- kelijke wijze plaats. Na afloop was vo..r de ouders in het jeugdhuis door de leden een huiselijk feestje voorbereid, waar tusschen ernst en luim, de nieuwe campagne „Wees groot", die 2 Februari a.s. begint, werd uit eengezet. De ouders waren gaarne bereid hun zoo gewaardeerde en noodzakelijke mede werking aan de campagne te verleenen. Het zingen van het Pionierslied gaf aan den dag een waardig slot. Het Rotterdamsch Vrouwen-comité schrijft ons: „Het werkbureau Kortebrantstraat 49, zal op den Nationalen Feestdag als gewoonlijk van 105 uur geopend zijn. Behalve degenen, die reeds toezegging voor een gave ontvingen, zal het Comité dien dag gaarne ook de vaders verwach ten van alle kinderen, die op den geboorte dag van het Prinselijk kind of daags ervoor het levenslicht aanschouwden. Het comité heeft het voornemen den Na tionalen Feestdag inderdaad feestelijk te vieren. Hiertoe in staat gesteld door vrien delijke gevers, hoopt men dien dag een aan tal buiten de gewone uitdeeling vallende, ge schenken te overhandigen." DANSCLUB „OCTOBIS". Zaterdagavond werd, onder leiding van de dansleerares Anny Lammers, aan de leerlin gen van dansclub „Octobis", bestaande uit R. K. Jongelui van Gymnasium, Lyceum en daarmede gelijkstaande, het slot van den cursus aan haar dansinstituut Proveniers straat gegeven. De club was na de oprichting steeds ver meerderd, doch zal toch dezen naam blijven dragen. Een opgewekte stemming heerschte er reeds, nadat er met een feestelijke polo naise was geopend. Er werden tusschen de dansen gebruike lijke dansspelen en attracties gegeven. De Big Apple Twing was 't meest in tal op de zen avond. Aan het eind van de avond werden on der een dankwoordje van een der leden bloemen aangeboden aan Mej. A. Lammers en de pianiste. De R. K. Bakkerspatroonsbond, afd. Rotter dam, hield zijn eerste bijeenkomst in 1938, ter behandeling van eenige agendapunten en om te luisteren naar een inleiding van den heer A. de Gruijter uit Den Haag. Nadat de voorzitter, de heer Schulte, ach tereenvolgens de besprekingen had geleid van de pogingen om te komen tot een prijzen- contract, het overleg met het comité „Goed koop Brood", installatie van eenige nieuwe leden en de behandeling van de Bondsraads agenda 1938, verleende hij het woord aan den heer Ant. de Gruijter. Spr. wenschte gaarne zijn zienswijze ken baar te maken t. a. v. het ordeningsstreven in het bakkerijbedrijf, vooral, omdat de Rotterdamsche afdeeling steeds een buiten gewone capaciteit heeft bezeten hoofdbe stuursleden voort te brengen. Op grond van historische gegevens meent spr., dat slechts enkele ordeningsmaatregelen voor het bakkerijbedrijf geschikt zijn. Reeds in de „Leges Barbarorum" (het gewoonterecht der niet-Romeinsche volkeren van de 8e tot de 12e eeuw en in de vroege middeleeuwen te boek gesteld) treffen wij een Edictum Pistense van het jaar 864 aan, waarin aan de overheidsambtenaren de opdracht wordt gegeven, alle bakkers ernstig te beboeten, die lagere broodgewichten en maten toepassen, dan de gebruikelijke door Bisschoppen, abdijen voorgeschreven. Waar uit de daar ten dienste staande gegevens kan worden afgeleid dat men reeds een vastgestelden verkoopsprijs had, ziet men, dat hier dit middel krachteloos wordt ge maakt door deze gewichtsknoeierijen. Het gildewezen van Amsterdam in de jaren van 1450 tot 1600 levert voor het bakkerij bedrijf aldaar een onafgebroken stroom van keuren en ordonnantiën, die ten doel heb bend, het bakkerijbedrijf in zijn verkoop te ordenen, slechts na invoering van het bak- verbod, succes bereiken. Bijna alles wat de geschiedenis heeft be waard over het bakkerijbedrijf in vroeger tijd, munt uit door de fabelachtige vin dingrijkheid dezer bedrijfsgenooten om wet telijke voorschriften te ontduiken. Nu wil het spr. voorkomen, dat onze tegen woordige bedrijfsgenooten, een te sterke afhankelijkheid van de tegenwoordige orde ningssfeer en te weinig zelfstandige over tuiging demonstreeren bij het verwezenlijken van hun plannen. Immers, men zou, wanneer het principe werd aanvaard, om uitsluitend in de bakkerij die maatregelen te treffen, die de kern van het bedrijf raken, zich niet zoozeer inlaten met details van bedrijfsordening maar bij* voorbeeld, onverzettelijk arbeiden aan de voor het_ bakkerijbedrijf noodzakelijk aan vullende bepaling op de vestigingswet „Sperring van het bedrijf kan telkenmale van kracht worden verklaard, indien de totale in gebruik zijnde ovencapaciteit, een bepaalde tax per duizend inwoners heeft overschreden". Deze maatregel niet per ge meente of provincie, maar voor het geheele rijk, waar men door de lijst van de meel centrale, daarop een gemakkelijke contróle heeft. Zij die weten, welk een massaal aantal jonge mannen gereed staat om via de vesti gingswet, zich op het bedrijf te werpen, weten dat dit bittere ernst is. Naast dit actie-punt moet staan de onver zettelijke doorzetting ter verkrijging van den minimum broodprijs, met als eenige boete bepaling „het bakverbod" wat bij herhaalde overtreding tot algeheele sluiting moet kunnen leiden. Alle keuren in den gildetijd van de bak kerij geven blijk van een hopeloos geklungel, totdat men tot bakverbod overgaat, waar mede een einde aan de wantoestanden komt. Vanzelfsprekend zou onze bedrijfsgroep, bij het stellen van dergelijke eischen, die al worden zij tien maal afgewezen, tot zeven maal zeventig maal moeten herhaald worden, van ongezonde en onverantwoorde neigingen beschuldigd worden, met de versleten dood doener „dat wij nog niet zoover zijn". Ondertusschen begaan we dan de fout ons een serie heel bescheiden detailregelingen te laten opdringen, waardoor we, deze eenmaal aanvaard hebbend, van onbehoorlijke bruta liteit beschuldigd kunnen worden, nog meer te durven vragen. Verstandig dunkt spreker dan ook, het afwijzen van detailregelingen en het hals starrig blijven aandringen op bovengenoem de maatregelen, die het hart van de bakkerij aanboren, gepaard gaande aan een zich los maken van den kuddegeest, die ook op ordeningsgebied, bezig is ons zand in de oogen te strooien. De organisaties der bakkerspatroons zijn uiteindelijk verantwoordelijk voor de orde- ningsgevolgen in het bakkerijbedrijf en bij gevolg dienen zij dan ook hun eigen initiatief, gebaseerd op ernstige' studie, te doen gelden. Na een hartelijk applaus en beantwoor ding van eenige vragen, sloot de heer Schulte deze geanimeerde bijeenkomst, een dank woord sprekend aan den heer De Gruijter voor zijn leerzaam en interessant betoog. 'tWas gisteravond feest in de St. Joseph - Gezellen voor de junioren van de bij den R.K. Rotterdamschen Voetbalbond aangeslo ten clubs. De zaal was natuurlijk propvol. Rector P. J. Maas, voorzitter van de junio rencommissie, wees na de gebruikelijke woorden van welkom op het belang van de katholieke sport. De jongeren mogen trotsch zijn op hun sportvereenigingen, maar spr. hoopte, dat deze ook trotsch kunnen zijn op hen. Vervolgens heeft de voorzitter van de R.K.F., ir. H. Hopster, in een vijf-minuten- flits vooral de verhouding bezien met de neutrale sport, welke geen samenwerking wenscht en dat al meermalen getoond heeft. Hoeveel moeite heeft het niet gekost het terrein van A.D.O. beschikbaar te krijgen voor den missiewedstrijd. Spr. moedigde de jongeren aan, de katholieke sport trouw te blijven, ook later als zij goede voetballers zijn, omdat het gaat om beginsel en karak tervorming. Bert Brugman's marionetten-theater werkte vervolgens een keurig programma af, be staande uit de groteske „De wraak van den Hakim" en het gemoderniseerde sprookje „De drie wenschen". Na de pauze volgden nog enkele humoristische „divertissements", waarmee de jeugd zich kostelijk amuseerde. Aan het eind van den avond heeft de heer H. Exler, voorzitter van het district Rotter dam van den D.H.V.B., de junioren eveneens toegesproken. Kamer gedeeltelijk uitgebrand. Gistermorgen om zes uur is brand ontstaan in een achterkamer op de tweede verdieping van pand 375 aan de Rochussenstraat, welke kamer in gebruik is bij de 43-jarige leerares mej. S. P. van Houten. De brand is ontstaan, doordat een electrische melkkoker op het stopcontact aangesloten, is blijven staan. De melkkoker was met water gevuld en is staande op een houten kast, droog gekookt, vervolgens warm geloopen, zoodat tenslotte het hout vlam vatte. De brand werd ontdekt door de bewoon ster, toen de kast reeds had vlam gevat. De brandweer werd onmiddellijk gewaarschuwd en gasten van slangenwagen 35 hebben met een straal op de waterleiding en een straal op de huisleiding het vuur gebluscht. De leiding berustte achtereenvolgens bij onder brandmeester Van Dolder en brandmeester Roest. De kast en een deel van de kamer zijn uitgebrand. Mede aanwezig was slangenwagen 34. Ten bate van het Liefdewerk „Betere huisvesting voor groote gezinnen". Ten bate van de onderafdeeling der St. Vincentiusvereeniging „Betere huisvesting voor groote gezinnen" is gisteren in „Palace'' een liefdadigheidsavond gehouden, weike, gezien de talrijke opkomst van het publiek, ongetwijfeld aan zijn doel beantwoord zal hebben. De voorzitter de heer B. Schmitz, opende met een korte uiteenzetting van het doel van dit nieuwe liefdewerk, dat hij in aller daadwerkelijke sympathie aanbeval. De R. K. Zuider Tooneelkring trad voor het voetlicht met het bekende blijspel „Co- medie om geld", een stuk, dat met veel kleur en geestdrift werd vertolkt. Er werd vaak met talent gespeeld, doch wanneer wij aan enkele executanten een raad mogen geven is het deze: tracht uw vocalen te zuiveren van onwelluidende en Rotterdamsche ac centen. In de plaats van pater Borromaeus de Greeve O.F.M., die op het laatste moment verhinderd was, hield pater Amadeus O.M.C. een rede, waarin hij allereerst herinnerde aan het feit, waar het dezen avond om ging. Nu de plant van het groote gezin meer en meer bekneld raakte, is de St. Vincentiusvereeni ging met dit prachtwerk gekomen, een heer lijk stuk katholieke actie voor God. Voor de groote gezinnen, die het toch al ontzettend moeilijk hebben en tegen den stroom in moeten roeien, moeten lichte, ruime, luch tige woningen komen. De na deze rede gehouden schaalcollecte werd flink bedacht en ook een tombola heeft meegeholpen, het batig saldo zoo groot mo gelijk te maken. De Rotterdamsche Jeugd Luchtvaartclub heeft gisteren op de Nieuwe Begraafplaats aan den Charloisschen Lagedijk een wed strijd georganiseerd voor vliegende vlieg tuigmodellen. Voornamelijk door de slechte weersomstandigheden bleven de resultaten beneden de verwachtingen. Tegen het don ker worden werd een door den heer W. v. d. Slikke vervaardigde heetelucht-ballon opge- gelaten, welke spoedig in de wolken ver dween. Vinders van de ballon, worden ver zocht hiervan mededeeling te doen aan den heer Krikke, Dreef 67 of den heer Schats, Aleidisstraat 63 te Rotterdam. De 83-jarige M, H, Ponsen-Lichtenbelt, wonende aan de Prins Hendrikkade, is Zater dagmiddag in het Grand Theater, door het openen van een verkeerde deur, van de kel dertrap gevallen. Met een hoofdwonde en een vermoedelijk gebroken linkerarm is zij per auto van den G.G.D. vervoerd naar het zie kenhuis aan den Coolsingel. Vanmorgen heeft de brigadier van politie J. F. Th. de Winter, werkzaam bij de afdee ling personeel aan het Hoofdbureau zijn zil veren jubileum herdacht. De jubilaris werd met zijn echtgenoote van huis gehaald en ontvangen op het Hoofdbureau, alwaar aller eerst bloemen werden aangeboden aan mevr. de Winter. De jubilaris werd vervol gens toegesproken door zijn chef den in specteur P. J. Takken, die hem namens su perieuren en personeel een leeslamp met tafel aanbood. De toespraak, welke werd ge houden werd op een gramophoon-plaat op genomen, welke plaat den jubilaris mede cadeau zal worden gedaan. De voorzitter van de afdeeling Rotterdam van den Modernen Bond de brigadier K. Doorten overhandigde zijn jubileerenden collega de gebruikelijke enveloppe met in houd. Einde van de vorige week deden zich plot seling vlagen van krankzinnigheid voor bij een plus minus 24-jarig meisje, hetwelk in woont bij haar vader te Hillegersberg. Het meisje, dat van beroep dienstbode is, was reeds sedert geruimen tijd zonder betrekking, terwijl haar vader al eenige jaren van Maat schappelijk Hulpbetoon steun ontvangt. Het meisje is terstond overgebracht naar een inrichting. Bij huiszoeking in de woning van den vader, vermoedelijk omdat kleeren naar de inrichting moesten worden gebracht, werd o.m. een spaarbank-boekje gevonden ten name van het meisje met 'n tegoed van ongeveer 2000 gulden. De politie heeft nu een onderzoek inge steld naar de herkomst van dit spaarbedrag. Slachtoffer overleden. De 18-jarige mej. K. J. G. Bontenbal, die j.l. Donderdag op den Straatweg nabij de Prins Bernhardkade werd aangereden door een motorwagen van lijn 14 en met haar rij wiel ongeveer 20 meter werd medegesleurd, is gisteravond in het ziekenhuis te Rotter dam overleden. Het meisje dat bij de aanrij ding een zware hersenschudding bekwam, is sinds het ongeval niet bij kennis geweest. AANRIJDING. De wielrijder P. van der Th., wonende al hier, is Zaterdagmiddag op den Straatweg bij de Juliana van Stolberglaan aangereden door een personenauto, bestuurd door J. A., te Schiebroek. De wielrijder, die uit de Juliana van Stol berglaan kwam, nam, toen hij den Straatweg opzwenkte, zijn bocht te groot en werd daar door gegrepen door de eveneens in de rich ting van Rotterdam rijdende auto. Bij de aanrijding is het rijwiel vernield en de kleeding van den wielrijder ernstig ge havend. Zelf bleef hij ongedeerd. De rooster der werkzaamheden voor de Burgerwacht is voor het eerste halfjaar 1938 opgesteld. lederen Maandagavond worden er in het lokaal boven het politiebureau schietoefenin gen gehouden door alle vendels. De mobile afdeeling, waaraan alle leden der burgerwacht deelnemen, oefent op Dins dagavond van 8 tot 10 uur in het gymnastiek lokaal aan de Julianalaan. Op 1 Februari en op 15 Maart worden marschoefeningen gehouden. Besloten is dat de Burgerwacht deel neemt aan het a.s. défilé na de blijde gebeurtenis en op den avond van den daartoe bestemden dag om 8 uur aantreedt bij het bureau van politie. POLITIEJUBILEUM. De agent van politie le klasse M. Noot- dermeer is vandaag 25 jaren bij de gemeen telijke politie in dienst. Vooraf was hij agent van politie te Rotterdam, o.m. eenige jaren bij de rivierpolitie, doch in 1922 solliciteer de hij met goed gevolg naar een plaats te Hillegersberg. Gedurende de laatstverloopen jaren is N. gestationneerd te Terbregge. De jubileerende agent ontving vanmorgen verschillende blijken van belangstelling en de inspecteur van politie heeft hem in den loop van den morgen gecomplimenteerd. De politie-sportvereeniging schonk hem een fraai bloemstuk. Bij het politiebureau aan den Straatweg zijn in de afSel°open week de volgende ge vonden voorwerpen gedeponeerd: een huis sleutel, een etui met foto's, een pakje en een pakje kalenders. Bij vinders zijn te bekomen: vier sleutels aan ring, W. Bosboom, Burg. Lefèvre de Montignylaan 12; een kinderschoentje, Nes- sink, Berglustlaan 59; een kinderp rtcmoin- naie met inhoud, Ouwerkerk, Dahliastraat 17b; een fietskap, Hagedoornstraat 19b; een rijwielplaatje in etui, Mevr. Fens, Grindweg 68; een rolfilmtoestel, J. Kouwen, Jac. Cats- straat 56, Rotterdam; een grijs kinderschoen tje, Nederveen, Julianalaan 81a; een rol zinlf, Houweling, R. Rottekade no. 220; een rood kindermanteltje, met bontkraag, Boom, Klei weg 4. DE NIEUWE SCHANSBRUG. Aan de nieuwe Schansbrug worden thans de laatste werkzaamheden verricht. Voor voetgangers is zij reeds opengesteld, want de noodbrug is afgebroken. Het geheel na dert zijn voltooiing en een groote verkeers- verbetëring zal dan zijn aangebracht. Dat de nieuwe brug het stadsschoon aanzienlijk zou ontsieren, zooals van bepaalde zijde is ge ïnsinueerd, is geheel onwaar. Zij maakt in tegendeel een grootschen indruk. Omdat men zooveel jaren aan een onoog'elijke onopval lende brug gewend is geweest, kan wel wor den toegegeven, dat de nieuwe brug aan stonds in het oog valt, maar dat Is nog geen bewijs voor ontsiering van stadsschoon. Bij het overzien van de kom der Haven, dus wanneer men niet alleen het oog op de brug laat vallen, zal men nooit kunnen volhouden dat de brug domineert. Het Gemeente bestuur verdient, voor de uitvoering van dit werk zeker alle lof! ARBEIDSBEURS.. Het aantal ingeschreven werkzoekenden bij de Arbeidsbeurs bedroeg in de afgeloo pen week 601 tegen 646 in het vorige jaar. Hieronder waren 148 fabrieks- en losse ar beiders, 24 matrozen, 22 timmerlieden, li metselaars, 48 mach. houtbewerkers, 79 tex tielarbeiders, 33 schilders en 3 dienstboden, BURGERLIJKE STAND. BEVALLEN: F. van TeijlingenPrang d. G. JolBos z. A. van ZantenVare kamp d. OVERLEDEN: Jacob van der Spek 74 j. Johannes van der Hoeven 76 j. De Katholieke Universiteit steunen is een praktisch apostolaat en een ware Kruistocht voor wetenschap en geloof.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 2