o i TYLEK EN SPUD. onderzoek naar de ivoor^dieven. 27- dieven Op onderzoek naar DINSDAG 1 FEBRUARI 1938 M HISTORISCH GENOOTSCHAP „DE MAZE", GEDENKTEEKEN VOOR WIJLEN BERNARD DIAMANT. G. K. van Hogendorp in zijn Rotterdamschen tijd. DE KRUISVAARTFILM IN HET COHORT ST. ANTONIUS ABT. KAMER VAN KOOPHANDEL. Plechtige onthulling in de Doelen te Rotterdam. t FEESTMARSCHEN O. V. HET ZUIDEN R. K. SCHAAK VEREENIGING R.S.R. „GOLGOTHA". ZEDEN- EN KINDERPOLITIE. DOODELIJK ONGEVAL IN DE HAVEN. Havenarbeider in een 8 meter diep ruim gevallen. HET R. K. R.T.E.-STRIJKORKEST. GEMEENTERAAD. GROND VERKOOPEN. R. K. BEGRAAFPLAATS CROOSWIJK. VERHURINGEN. ONBEWOONBAARVERKLARING. ONDERWUSVOORDRACHTEN. BURGERLIJKE STAND. SCHEEPSBERICHTEN. ZEETIJDINGEN- ERASMIAANSCH GYMNASIUM. BINNENLANDSCHE HAVENS. STOOMVAARTLIJNEN* NEDERLANDSCHE SCHEPEN. BUITENLANDSCHE HAVENS. VERKOCHTE SCHEPEN. Het historisch genootschap „De Maze" hield Zaterdag 1.1. onder leiding van den voorzit ter, prof. Sneller, zijn eerste voorjaarsver gadering in het archiefgebouw te Rotterdam. Na afdoening der huishoudelijke zaken, waar bij in de plaats van den niet herkiesbaren secretaris, dr. C. R. Vermaas, tot lid van het bestuur werd benoemd dr. F. Kossmann, hield dr. L. G. J. Verberne zijn aangekon digde voordracht over „Gijsbrecht Karei van Hogendorp in zijn Rotterdamschen tijd". Het tijdvak van Van Hogendorp's leven tusschen 1788 en 1795 is nog weinig bekend. Hij aan vaardde het pensionarisschap van Rotterdam in 1788 en werd in 1793 herbenoemd, hoewel niet blijkt dat het ambt zijn volle sympathie had. De gedenkschriften en de brieven geven weinig licht van belang voor zijn Rotter- damsche functie. Na eenige aandacht besteed te hebben aan de totstandkoming van Van Hogendorp's huwelijk, behandelde spreker de graanprijzen-crisis van 1789, welke tot over heidsbemoeiing dwong en het aandeel van Van Hogendorp in de in Holland en Rotter dam in dezen getroffen maatregelen. Daarna besprak spr. Van Hogendorp's houding tegen over de aanstormende revolutie, zooals die blijkt uit zijn onuitgegeven „Bespiegelingen" van 1792, door hem „Mijne verantwoording voor God en menschen" genoemd, een uiter mate beangwekkend document met een fris- schen kijk op de werkelijkheid. Hij gaf daar in het denkbeeld aan een voksstemming te houden om te weten of de meerderheid van het volk inderdaad een verandering van Staatsbestel begeerde. Was dit het geval, dan wenschte hij het ontwerpen van een nieuwe constitutie toe te vertrouwen aan een volks vertegenwoordiging van 100 leden, door de bevolking te kiezen. Deze nieuwe constitutie moest dan onderworpen worden aan een ple bisciet. Deze gedachten in van Hogendorp's denkbeelden-geheel zijn zoo afwijkend van wat tot nu toe bekend is, dat correctie van de gangbare voorstelling niet ongewensch is. Het oude Beursplein. Mej. dr. A. C. Kersbergen sprak naar aan leiding van een fraaie kleine tentoonstelling van prenten over de ontwikkeling van het stadsbeeld ter plaatse van het huidige Beurs plein en het Plan C. Tot in 1826 voerde de Gapersbrug, een klepbrug, van de Beurs .naar de Vischsteeg; deze brug werd in dat jaar vervangen door een vaste breede stee- nen brug. In 1871 werd een gedeelte van de oude Haven overwulfd voor den bouw van het viaduct en het Beursplein en een deel van de Blaak voor den bouw van het postkantoor; zoo ontstond het Beursplein. De Kleine Draai brug, de verbinding van Mosseltrap en West- Nieuwland en de aansluitende nauwe Kleine Draaisteeg vereischten dringend verandering om het groeiend verkeer te verwerken. Van de drie ingediende ontwerpen, koos de Raad 30 September 1881 Plan C. Weer werd een deel van de Oude Haven overwulfd en kreeg het geheel het tegenwoordige aanzien. Mr. H. C. Hazewinkel sprak over Rotter dam's oudste concertzaal aan de Bierstraat, in gebruik geweest als zoodanig en ook voor andere doeleinden tot 1863. Gebouwd in 1754 onderging zij in 1804 een grondige verande ring onder leiding van den bekenden archiect Giudice, nadat het gebouw door een consor tium was aangekocht van den muziekmeester Steger. Na verschillende wisselingen van eigenaars, dient het thans tot opslagplaats van ijzerwaren. Tenslotte besprak de heer J. Verheul Dz. aan de hand van platen en foto's de Rotter- damsche Synagogen, inzonderheid de nog bestaande, in 1725 gebouwde Synagoge aan de Boompjes. Gisterenavond hebben de Kruisvaarders met hun ouders, van het cohort St. Antonius Abt, kunnen genieten van de Kruisvaart- film. Dit was tevens de 55ste vertooning in Nederland. Genoemde film werd reeds eerder op onze filmpagina onder de loupe genomen, zoodat wij kort kunnen zijn. De film werd getoond naar aanleiding van het Patroonsfeest der Don Bosco-Ban. De banleden hadden voor een smaakvolle versiering van de zaal gezorgd en ondanks het Nationaal gebeuren was de opkomst schitterend. De Baljuw van het cohort sprak 't ope ningswoord alsmede een woord van waar deering voor 't vele werk, dat de Baander heer van de Don Bosco-ban verzet voor „zijn" jongens. Na de Kruisvaartfilm werd door de banleden een vertelsel van Wim Snitker gespeeld, n.l. „Van St. Antonius die de vastenwet schond". Tot slot zongen zij nog Schlaff ein mein Prinschen, Wiegen- liedje en de Rozenkrans. De Kamer van Koophandel houdt een openbare vergadering op Vrijdag 4 Februari a.s. des namiddags 2.15 uur, in de Raadszaal van het stadhuis. Op de agenda staan: 1. concept-adres aan den minister van Financiën, houdende aan drang tot verlaging van de accijnzen op ge distilleerd en bier. (D. 2271936). 2. Van de firma H. den Boer c.s. te Rot terdam rekest inzake de toepassing van de Vuurwapenwet 1919. (D. 1871937). 3. Van de arrondissementsrechtbank te Rotterdam bericht van beëediging van den heer J. H. van Zijl als makelaar in onroe rende goederen en hypotheken. (D. 101937). 4. Verleening van vergunningen-krachtens de Wet op het afbetalingsbedrijf. (D.13 1938.) Gisteravond is in de Doelezaal te Rotter dam op plechtige wijze het gedenkteeken voor wijlen den toonkunstenaar Bernard Diamant, den op 30 December 1936 overleden directeur der Kon. Chr. Oratoriumvereem- ging „Excelsior", onthuld. De plechtigheid werd bijgewoond door burgemeester mr. P. Droogleever Fortuyn, wethouder Ratté, den heer G. J. de Monchy, voorzitter van de afd. Rotterdam van de Maatschappij tot bevorde ring der Toonkunst, den heer D. de Monchy, voorzitter van het bestuur der sociëteit „Harmonie", vertegenwoordigers van veie muzikale lichamen en tal van vrienden en vereerders van wijlen Bernard Diamant. In verband met de geboorte van het Prinsesje werd de avond geopend met het ten gehoore brengen door „Rotte's Mannenkoor" onder leiding van Otto Glasstra van Loon van drie coupletten van het volkslied. Vervolgens hield de heer J. E. Hindriks, voorzitter van de commissie van voorberei ding, een korte toespraak, waarin hij er zijn vreugde over uitsprak, dat de vertegenwoor digers van het Rotterdamsche gemeentebe stuur aanwezig wilden zijn bij deze plechtige onthulling. Hierna bracht spr. den 3en Jan. 1937, den datum, waarop het stoffelijk over schot van Bernard Diamant ter aarde werd besteld en den len April 1937, toen „Excel- Borstbeeld van wijlen Bernard Diamant, bronswerk van den beeldhouwer H. Rehm dat gisteravond in de Doelezaal te Rotterdam tverd onthuld. sior" het voorrecht had te mogen samenko men bij gelegenheid van een herdenking voor wijlen den toonkunstenaar in herinne ring. Bijna veertig jaar lang, aldus vervolgde spr., heeft Bernard Diamant den scepter over „Excelsior" gezwaaid. „Excelsior" was zijn levenswerk en hij zal blijven voortleven in ons aller herinnering en in die der ko mende generatie door dit gedenkteeken, een aandenken, zijner waardig. Na deze woorden zong „Excelsior" onder leiding van Phons Dusch: „Diamant, rust in vrede", tekst van J. W. Oliemans, muziek van Willem Landré, en daarna het koraal: „Wasz mein Gott will, das gescheh allzeit" van Joh. S. Bach. „Rotte's Mannenkoor" zette daarop het „Beati Mortui" van Felix Mendelssohn Bar- tholdy in, waarna de heer J. R. Kornacker, voorzitter van „Rotte's Mannenkoor", ge waagde van de vereering, die genoemd koor Bernard Diamant tot over het graf blijft toedragen. Diamant's trouw aan deze ver- eeniging werd vervolgens met het zingen van A. C. H. Verhey's „Dag des Oordeels" her dacht. De heer G. J. de Monchy bracht vervolgens dank. aan al degenen, die tot de totstandko ming van het gedenkteeken, een bronzen borstbeeld van den beeldhouwer Rehm, had den bijgedragen en onthulde daarna de buste, terwijl hij wethouder Ratté uitnoodigde, het gedenkteeken voor de gemeente te willen aanvaarden. Wethouder Ratté hield dan een korte toespraak, aanvaardde het borstbeeld en droeg het vervolgens over aan de goede zorgen van de sociëteit „Harmonie". De feestmarschen van de sportcommissie der O. V. Het Zuiden zullen worden gehou den op 12 Februari a.s. Start om 3 uur van café Het Witte Paard, Groene Zoom. v. d. Weghevan Grieken Roe merPrudon Ya. Scheerderir. Ste vens 01. Kouwenhovenv. d. Berg 10. de JongeSmulders 10. VeltmeyerDah- men 10. NivardRotteveel 10, Reichardt Gloudi 01. BaxLoon 10. BeekCha pel 10. LobryBrakkee 10. Lauretv. Teeffelen 01, v. PaassenBekkers 01. Zondagmorgen 6 Februari a.s. zal in het Thalia-theater ter vertooning worden ge bracht Julien Duvivier's passiefilm „Golgo tha". De vertooning vangt aan te 12 uur en is toegankelijk voor personen boven 14 jaar. Met ingang van heden 1 Februari zijn de bureaux van de Zeden- en Kinderpolitie van het Achterklooster naar het Hoofdbureau vap Politie aan het Haagscheveer overge plaatst. De 49-jarige havenarbeider A. v. d. Bas, wonende Tweede Weenastraat, is bij het los sen van balen katoen aan boord van het Duitsche stoomschip Klara Hugo Stinnes I, dat ligt in de Lekhaven alhier, in het 8 meter diepe ruim gevallen. Met een schedelbreuk is hij naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd, waar hij bij aankomst bleek te zijn overleden. Dilettanten.ensemhle, dat zeer goede muziek maakt. Het is vanzelf sprekend, dat men aan de uitvoering van een dilettanten-muziekgezel schap niet dezelfde eischen kan stellen als aan een concert van beroepsmusici. Maar als we dit wèl doen ten opzichte van het R.K.R.T.E.-strijkorkest, dan kunnen we niet anders concludeeren dan dat er door deze vereeniging goede en meestal zeer goede mu ziek wordt gemaakt. Het concert, dat Zondag middag onder leiding van den heer P. Lam berts in de geheel bezette, groote Nutszaal werd gegeven, stond op hoog peil en gaf orkestspel te hooren, dat wat muzikaliteit, geacheveerdheid en afwerking betreft on verdeelden lof verdient. Bij al de uitgevoerde nummers was duidelijk te merken, dat er in dit ensemble goede krachten zitten: ook en dit verklaart het bereikte resultaat dat alle leden zonder uitzondering zich geven met geheele toewijding en dat bij allen de ernst en ambitie voorzitten om mee te wer ken tot het bereiken van zoo hoog mogelijk opgevoerde kwaliteiten. In den heer Lamberts bezit dit orkestje niet alleen een goed dirigent; die kalm maar bewust en zeker de directie voert, en het geheel strak in de hand heeft; maar ook een leider, die tevens een paedagoog blijkt te zijn en zijn menschen weet op te wekken en te brengen tot mooi, afgewogen samenspel en stijlvolle voordracht. Met zeer bijzondere belangstelling hebben we heel den middag naar dit spelen geluis terd. In de werken voor orkest: een met smaak geschreven paraphrase op de koraal „Nun siech der Tag" van A. Schweitzer; „Prelude der Déluge", waarbij mej. Truus van As, met warmen toon en mooie voor dracht de vioolsolo speelde, en, wel opval lend goed in het bekende geestige en paro distische „Le Carneval des animeaux", beide van Saint Saens; als in de begeleidingen van het vioolconcert in E-dur van Bach en Ro mance in C van Saint Saëns met Zepparoni als solist, waren zuiverheid, bezonken, warme klank en dynamische en rhythmische verzor ging voortdurend te beluisteren. Zóó een strijkorkest hoorende de as- sisteerende blazers waren beroepsmusici is het prettig om te kunnen vaststellen, dat er ook in Katholieke Rotterdamsche kringen zoovele liefhebbers zijn, die serieus, met ani mo en hoogelijk te prijzen succes strijkinstru menten bespelen, al kan men het betreuren, dat voor het bespelen van blaasinstrumenten niet meer liefhebberij bestaat, waardoor men uitvoeringen geheel met eigen krachten zou kunnen geven. Met solistische medewerking van de pia nisten Mies van Berkel en Johan Wolters, den fluitist Johan Versloot, den clarinettist H. Prein, den cellist Ad. Sanders en den contra bassist W. Strieder, werd het met bravour gespeelde „Carnaval des animeaux" het pak kende slot van dit concert, dat niet veel te wenschen overliet en tot critiek maar heel weinig aanleiding gaf. Zepparoni toonde in zijn soli zich weer de violist van allerhoogste standing, wiens ar tistieke voordracht, adeldom van klank en verfijnde techniek samenwerken tot zulk een hoogstaande en voorname kunstuiting. Het dameskoortje onder leiding van Dora van Weerelt, zong ter opening van het con cert eenige deelen uit het „Stabat Mater" van Pergolese, muziek, welke* zoo doorslaand be wijst, hoe met eenvoudige middelen diepe en religieuse stemmingen kunnen worden ge wekt. Met beschaafden klank, duidelijke stemvoering en wei-begrepen dictie werd deze prachtige muziek gezongen. De sopraan soliste mag een afzonderlijk compliment niet worden* onthouden. Beide dirigenten, koor, orkest en vioolso listen werden luide toegejuicht. G. De gemeenteraad is bijeengeroepen tegen Donderdag a.s. Op de agenda staan o.m. het voorstel tot nieuwe vaststelling van de schoolgeldverordeningen voor het gewoon en uitgebreid lager onderwijs en voor de scholen voor schipperskinderen; het voor stel tot nieuwe vaststelling van de verorde ning tot aanwijzing van het openbaar slacht huis voor het oprichten, enz. van slachte rijen en andere inrichtingen; het nadere voorstel tot vaststelling van een verorde ning op de speelapparaten. B. en W. doen den Raad de voorstellen om in beginsel te besluiten tot verkoop aan de navolgende personen van de achter hunne namen vermelde perceelen bouwgrond: a. aan den heer C. H. Kraayeveld een per ceel aan de Mathenesserlaan en de Jong kindstraat, groot plm. 1100 c.A., tegen 22.000 in totaal; b. aan de N.V. „Grootstad VIII" en de N.V. „Markifezenkwartier" een perceel aan de Franschelaan, hoek Professor Poelslaari, groot 855 c.A., tegen 30 per M2.; c. aan den heer P. Lindhout een perceel aan de verbindingsstraat tusschen de Frans Bekkerstraat en de Gouwstraat, groot 420 c.A., tegen 21 per M2.; d. aan den heer J. van Duin twee percee len aan de Mijnsheerenlaan en de Boelstraat, resp. groot 328 en 644 C.A., tegen onder scheidenlijk 25 en 26 per M2.; e. aan den heer J. van Duin een perceel aan de Franschelaan, groot 812 c.A., tegen 29 per M2.; f. aan de N.V. „Robex", Rotterdamsche Bouw- en Exploitatie Maatschappij, twee perceelen aan en nabij de Frans Bekker straat, onderscheidenlijk groot 1368 en 100 c.A., resp. tegen 24 en 5 per M2. De maandelijksche H. Mis op de R. K. Be graafplaats Crooswijk zal worden opge dragen op 3 Februari a.s. B. en W. leggen den Raad voor het voor stel tot verhuring aan den heer J. F. C. Oudt van het pand c.a. Kromme Zandweg No. 87, zulks voor den tijd van twee jaren, tegen 625 per jaar; het voorstel tot verhuring aan den heer T. C. Schouten van het woonhuis c.a. Dordt- schestraatweg No. 793, voor den tijd van twee jaren, tegen 520 per jaar en op de verder overeengekomen voorwaarden, zulks met gelijktijdige ontbinding van de met den heer Chr. Zuidwegt gesloten huurovereen komst; het voorstel tot verhuring aan den heer G. van den Heuvel van een perceel grond nabij den Dordtschestraatweg, groot 600 c.A., zulks voor den tijd van drie jaren, tegen 0.25 per M2 per jaar; het voorstel tot verhuring aan de N.V. Stuwadoors Maatschappij „Neptunus" van een perceel grond nabij de Barendrechtsehe- haven, groot 160 c.A., zulks tot 31 December 1940, tegen 0.80 per M2 per jaar, zoomede tot bijverhuring aan de N.V. Maatschappij Drijvende Bokken, v/h Bonn Mees, van een strook grond aldaar, groot 40 c.A., even eens tot vermelden datum en tegen 0.80 per M2 per jaar; het voorstel tot verhuring aan den heer A. Burgerhoudt van een terrein aan het Zuiddiepje, groot 325 c.A., zulks voor den tijd van twee jaren, tegen 1 per M2. per jaar. De directeur van den gemeentelijken Technischen Dienst heeft een voorstel aan hangig gemaakt ter onbewoonbaarverkla ring van 51 woningen, t.w. 48 woningen aan de Rubroekstraat, de Hendrikstraat en het Rubroekspad, 2 woningen aan den Rijsdijk (v.m. Pernis) en 1 woning aan de Dorpsstraat (v.m. Hoogvliet). B. en W. bevelen aan voor de benoeming van een tijdelijk leerares voor bepaalde uren in cultuurgeschiedenis aan de H.B.S. voor meisjes, mej. V. Muls alhier. B. en W. dragen voor ter benoeming van tijdelijke leeraren aan de gemeentelijke vakteekenschool aan de Vestastraat: a. voor tijdelijk leeraar in de wiskunde: den heer A. Versluis alhier; b. voor tijdelijk leeraar in rechtlijnig teekenen, den heer D. Hoekveen alhier; c. voor tijdelijk leeraar in handteeke- nen, den heer A. Leeflang alhier; d. voor tij delijk leeraar in Nederlandsche taal en reke nen, den heer J. de Waal alhier. Aangiften van 29 Januari 1938. BEVALLENH. W. G. v. d. Gaag—Bouwmees ter d. J. M. de'GansRoerdinkholder d. J. M. A. v. DrielBangma z. A. M. Jochem— Schreuder d. M. BooneMersie d. L. Kalk manKreuk z. B. P. M. v. d. HeijdenHaas broek d. C. de Hardtde Neef z. L. Bos— Haverhoek z. H. L. Reichev. Vliet z. M. J. DekkersQuirijns z. P. S. J. C. Rogier v. Straten z. G. Slagboomv. Dijk z. B. M. v. d. HofKooyman d. M. Koenenv. d. Mun- nik z. A. H. S. Evenhuisv. Baaren z. M. KloetCoppoolse z. E. M. M. Heltkema Geven d. OVERDEDENP. Syversen ong. man 37 j. C. Kuyk wedr. v. M. J. Baltus 81 j. T. J. M. Arts z. 29 d. W. Sint Annaland man v. K. Adema 30 j. A. Wilemstein wedr. v. M. v. d. Jagt 75 j. G. W. v. d. Leer wede. v. A. Goe- digebuur 41 J. J. de Rijke z. 2 j. H. Kerpel vrouw v. C. v. d. Staay 43 j. J. A. v. Baarle vrouw A. v. Veen 64 j. H. Smoor wede. v. P. den Boer 84 j. A. Hil ges. man v. M/ Schippers 29 j. P. Broeren man v. M. J. Kazen 62 j. C. v. Hengel man v. M. v. d. Maas 71 J. P. A. v. Steenderen man v. W. J. Groeneweg 66 j. J. P. Heijmans vrouw v. J. A. de Bruin 48 j. F. W. C. de Knegt vrouw v. A. de Bes 59 j. A. Hemelop wede. v. P. Lijk 83 j. T. v. d. Enden vrouw v. L. R. v. d. Sluis 58 j. Aangiften van 31 Januari 1938. BEVALLEN A. Roggeveen geb. v. Os d. A. Huismans geb. Wijntjes d. P. Lucas geb. Helgers d. H. Spiering geb. Monster d. A. A. Celie geb. Toebak z. H. W. Andernach geb. Wilstra z. T. P. Nobel geb. Bok d. M. Steenbergen geb. Springvloed z. H. M. Roosenburg geb. v. 't Slot z. en d. A. M. Tun- derman geb. Reichardt z. M. v. Eersel geb. Harder z. M. W. Witte geb. Boeren z. J. Knuist geb. Biesebroek z. M. P. Groen geb. Hollander d. M. J. M. v. Scbaik geb. Janse z. J. H. Morren geb. v. d. Zalm d. E. de Kwant geb, Pouderoijen 2 d. D. Lughthart geb. v. Vianen d. M. E. de Graaff geb. Grüff- ner d. S. J. J. v. d. Straeten geb. Linskens d. E. Mulder geb. Gravekamp z. C. J, v. d. Hoff geb. de Vries d. A. A. I. Wörz geb. Löhle z. H. C. Dekker geb. v. Eek z. A. V. Meel geb. Timmermans z. A. E. Groene- veld geb. Hol d. J. G. v. Ee geb v. d Waal d. J. A. v. Hees wijk geb. Krijgsman z. T. P de Graff geb. Quale 2 z. A. Verstraten geb. Postulart z. J. W. V. Woudenberg geb. Kop penjan z. J. Mostert geb. Noordsij d. m. C. Vos geb. Wujjts d. A. H. Batenburg geb. Riekwel z. N. Hobo geb. de Snoo d E. den Bult geb. Albers z, J. M. A. v. Doom geb. ThUssen d. L. H. v. Eeden geb. Huitema z. C. M. Lemmens geb. Debel d. M. Berk- vens geb. Mennigs z. C. E. Krommendam geb. v. Steenderen d. A. A. Vermeulen geb. Kruithof z. A. Heemskerk geb. v. Cleef z. M. J. Kruijd geb. Jacobse d. P. v. Galen Hagendijk z. A. M. Speksnijder geb. Wijn stekers d. G. Eijsman geb. Kuhlberg d. J. Schoolenberg geb. Geense z. M. Grasman geb. Klootwijk d. J. M. Menheere geb. v. Slagmaat d. C. G. Schippers geb. Wetjers z. M. den Butter geb. Kortland z. H. H. Vletsch geb. Kienstra z. A. Knegt geb. Honig z. J. J. Pieterse geb. v. d. Bosch d. P. W. den' Hollander geb. v. Ouwerkerk d. OVERLEDEN A. E. Huizer, vrouw v. J. Denis 68 j. W. P. v. Schalk, man v. A. M. E. Doe, 50 j. P. F. v. Hattem, wedr. v. M. Pfeffer 72 j. E. Visser, man v. A. Pijper®, 65 j. G. C. F. v. d. Goot, wedr. v. A. E. de Vink, 69 j. G. Labree. wedr. v. E. M. Roos, 42 j. T. Posthuma, wede. v. J. Goebertus, 83 j. J. B. Schilders, zoon, 4 d. H. Hou- waard, ongeh. man, 67 j. A. J. v. d. Woerd, man v. A. H. M. de Ruijter, 57 j. C. D. Hoofdman, man v. C v d Hoeven, 49 j. P. de Ridder, man v. H. ten Cate, 29 j. J. Bak ker, man v. T. Stigter 58 j. H. Minnaard, wedr. v. J. den Hartog, 79 j. B. D. Elfrink, zoon, 4 m. M. M. v. d. Houten, vrouw v. A. T. W. Sprent, 84 j. B. J. Engelbregt, zoon, 3 m. F. F. Fiegge, wedr. v. E. D. Jurriens, 77 j. J. Schaleven, zoon, 10 d. C. W. Schar- loo, dochter, 5 m. E. de Heer, ongeh., vrouw, 89 j. M. J. Guldenberg, wede. v. A. J. West dorp, 66 j. L. Zeedijk, vrouw, v. D. Meijer, 82 j. A. P. M. Papenhuijzen, wede. v. J. v. Heel, 59 j. C. F. J. Kempe, vrouw v. A. L. Bohnen, 72 j. M. G. Hartman, wede. v. S. v. Koot), 72 j. K. Roos, wedr. v. P. Revourt, 82 j. J. M. Machielsen, man v. S. A. Las- schuit, 23 j. J. M. v. Eijk, zoon, 1 d. m.s. Res Nova. LONDEN, 31 Januari. Het Nederl. motorschip Res Nova, van Gothenburg naar Gdynia bestemd, is 29 dezer buiten Gothenburg aan den grond geloopen, doch later door een bergingsstoomschip vlot gesleept en te Gothenburg binnen gebracht. Het maakt een weinig water. Curatoren van het Erasmiaansch Gymna sium bevelen aan voor de benoeming van twee tijdelijke leeraressen voor bepaalde uien in de klassieke letteren aan die onder wijsinrichting, mej. Dra. C. C. Roggeveen te Hillegersberg en mej. Dra. C. Elias alhier. ROTTERDAM aangekomen: 31 Januari namiddag: 2.15 ERNESTO (It.), Ferrovie dello Stato Pto. Ferrajo, Waalhaven A, ledig; 2.15 VER DINGEN (Duit.), Standaard Transp., Hamburg, op stroom, stukg.3.OLINDA (Duit,), Wam. bersie Zoon, B.-Ayres, Schiehaven, stukg.; 4. HERMES (Ned.), Hudig Veder, Bourgas, Lek haven, stukg.; 6.30 ARUNDO (Ned.), S. H. V., Hamb., bunkert, Vondel.plaat; 7.45 FRIEDRICH BREME (Duit.), t., A. P. C., Baytown, A. P. C. steiger Pernis, henzine; 8.— IOANNÏS FAF.ALIOS (Gr.), N. A. B, O., Gent, Waalhaven 34, ledig. NIEUWE WATERWEG aangekomen. 31 Januari namiddag: 1.55 UERDINGEN, Hamburg; 2.5 ERNESTO Pto. Ferrajo; 3.- OLINDA, B.-Ayres. Vertrokken. 31 Januari namiddag: 2.35 STAVANGEREN, Gothenburg. 3.35 SIGRID MATTHIESSEN, Stockholm; 4.z5 MANNHEIM, Hamburg- 5.10 POLLUX, (Nept.), Lubeclt6.15 FRIEDA PÉTERS, Brugstaken 6,40 SAGANITE, Londen; BRAKE, Bremerhaven; KURT HARTWIG SIEM.ERS, Hamburg; 7.13 EGERAN, Lolberg; SPIDOLA, Newcastle; 7.55 CERES (Nept.), Stettin; 8.20 VALENCIA, Alex- andrië; 8.50 SIGRID (Estl.), Cagliari; REGIN, Burntisland. IJMUIDEN aang. 31 Jan. THRIANTHA, m„ Ldn.PRESIDENT FRANCQUI t„ Curasao vertr. 31 Jan. CONGONIAN, West-Afrika; BRI- TANICA, Hamburg; LOTTE HALM, Rott. GROOTEKERK, Hamburg; uitgaande vastgemaaktGUNLOG C Al - CADE wegens ruw weder. VLISSINGBN 31 Jan. aang. ORANJE NAS. SAU, Harwich; vertr. PRINSES JULIANA, Harwich; RIKA m„ Antwerpen; IOANNIS FAFALIOS, Rott.; GANGES (slbt.)Noordzee; DANTE, Gdynia; gep. naar Antwerpen: I, Sunderland; HET IS O^OOT GE NOE.Q, ER DOOR HEEN TE IYRU i PEN TiH.GA J1) OP De SCHOUDERS Vf\N MOLEy VTAHN DAN tCUN Je B 0 DAT GAT tCOnEN. QPPE.R HOOFO 0&EEÜ GA NAAR UW OORP TERUG IK QEVEE-L HET U LAAT MOLEV LOS. OF i K OPPER HOOFD OBE.E.j T ZAL UMET mOn KRUGER VANGEN EN DAAR NA DOODLA KEN \K HOUD HEL V4S. C i N DE GATEN KOLT Vvat is DAT? 11\ 2ie daar boven Licht' m ukvnt komen KAPii"e.'N, MET MOLêY. DE"2£ G)AN<3 ICOMT' TENSLOTTE UIT OP DEbi HEVVELKANT TN. HET" VRÜE VELD HALLO T~l M WAT HE.B Je DAAR GEVONDEN Z- MAAR hoe moerew we HET KLAARSPF-LE N OM ONGEZiE-N dat GE DEELTE DAAR TE PASSEERË-N? OlEV.VE GAAN DOOR. 0(E CtANG OAAR. NAARfbOiTEN; IK MOET DAAROL JE HANDEN WEE)? LOSLATEN J 'j' KROiPT VOÖlRL'j O i T En ALSJE UNSTEN PROBEERT T£ VERtCOOPEN - KVK-- M'N REVOL VER H0U0 IIY IN DE. hand. ARUCAS, Bremen; PRESTO, Blyth; CURITYBA Bremen; JAMAIQUE, Hamburg; ITAURI, Ham burg; SONNENFELDE, Dublin; FAIR HEAD, Belfast; BESSEL, Bremen; GEZIENA, Londen; ARMA m., Londen; ASCAUT, m., Parijs; gep. van Antwerpen: BRABANT, m., Cardiff; DRONNING MAUD, Duinkerken; JEAN JADOT* N.-York; BRITA, Stockholm; HARMADA, Car diff; gep. naar GentGWENTHILLS, Rouaan FLORE, Rouaan; DAFILA, Glasgow; gep. van Gent: MAIN, Stettin; gep. naar Terneuzen: GLANTON, Tyne. HOLLAND—AMERIKA DIJN. DELFTDIJK, Rotterdam naar Vancouver 30, 100 m. N. van Scilly. BEEMSTERDIJK, Rotterdam n. New-Orleans, 29 70 m. Z.O. van Land's End. NEBRASKA, Vancouv. n. Rottm. 29 te Ldn. HALCYON LIJN. STAD SCHIEDAM, Vlaard. n. Pepel p. 30 Beaohy Head. ROZENBURG, Cardiff naar Bona p. 30 Gibraltar, HOLLAND—BRITSCH INDIë LIJN. HOOGKERK (uitr.) 30, 50 m. O. van Niton. JAVA—NEW-YORK LIJN. SALEIER, Java n. New-Yorlc 29 van Boston. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. BAARN 29 van Tocopilla naar Arica. TITUS 30 van Triest te Flume. TRAJANUS 29 van Piraeus n. Alexandrië. ULYSSES 30 van Rotterdam naar Lissabon.. VENUS 29 van Liparl naar Malaga. VESTA Rott. n. Mldd. Zee p. 29 Gibraltar. ACHILLES 30 van Amsterdam n. Kopenhagen, AGAMEMNON Patras n. Amst. p. 30 Gibraltar. AJAX 30 van Amsterdam naar Hamburg. ARIADNE 30 van Amsterdam naar Kopenhagen AURORA Rott. n. Malta p. 28 Gibraltar. BENNEKOM 30 van Amsterdam naar Chili. boskoop Chili n. Amsterdam 30 te Liverpool. CERES 30 van Rotterdam te Amsterdam. COSTA RICA 31 v. Hamlburg te Amsterdam. CRIJNSSEN 29 van Curagao n. Pto Cabello. DEUCALION 31 van Hamburg te Amsterdam. EUTERPE 30 van Amsterdam naar Bordeaux. HERCULES 29 van Kreta naar Xanthe. JUNO 30 van Rotterdam naar Tunis. MEROPE Rott. n. Midd. Zee p. 29 Gibraltar. NEREUS Kopenhagen n. Amst. p. 30 Brunsb. ODYSSEUS 29 van Vlgo naar Amsterdam., ORION 30 van Nea Playa te Stamboul. ORPHEUS 30 V. Kopenhagen te Odense. PERSEUS 30 van Amsterdam naar Glynia. PLUTO Danzig n. Amst. p. 31 Brunsbuttel. POSEIDON Pto Barrios n. Amst. 29 te Santa Cruz del Sur. SIMON BOLIVAR Barbados n. Amst. 31 v. Havre STELLA 29 van Algiers te Piraeus. THESEUS Stettin n. Amsterdam p. 31 Brunsb. VULCANUS 29 van Izmir naar Algiers. DIDO 25 van Curasao naar Maracalbo. MIDAS 23 van Curasao naar Maracalbo. PLATO 27 van Curasao naar Haiti. BARALT 25 van Bovenw. Bil. te Curasao. STRABO 28 van Curasao n. Ciudad Trujillo. MEROPE 31 van Oran naar Genua. OBERON 31 van Bourgas te Matzuna. HEBE, Bremen n. Kingston (Ja.) 31, 00 m. Z.O. van Terceira. FAUNA Rott. n. Genua p. 30 Beachy Head. IRIS, Pto. Barrios n. Amst. 30, 450 m. van Land's End. KONINKLIJKE SHELL. MAGDALA, Curagao n. Harburg 30, 230 KU Z.W. van Land's End. ARTEMIS, Schied. n. St. Kitts p. 30 Dover. ORIENT—JAVA—AFRIKA LIJN. TASMAN 28 van Singapore naar Shanghai. SWARTENHONDT 29 van Sydney n. Singapore. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. JOHAN DE WITT (thuisr.) p. 29 Gibraltar, POELAU LATJT 31 v. Amsterdam te Batavia. POBLAU ROHBIAH 29 v. Batavl» TAWALI 31 van Batavia te Amsterdam. SEMBILAN (uitr.) 29 van Suez. SIMALOER (thuisr.) 29 van Sabang. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. CITY OF SINGAPORE, Dairen n. Rott. 29 t« Singapore. ANTENOR 28 van Yokohama naar Rotterdam. EURYADES, Batav. n. Lpl. p. 29 Beaohy Hd. CYCLOPS, Rott. n. Japan p. 28 Wight. GLENOGLE, Dairen n. Rott. p. 29 Gibr., vertr, 8 van Londen. DEUCALION Batavia n. Amst. 30 v. Port Said. PHBONTIS Batavia n. Amst. 30 v. Port Said. AJAX 29 v. Shanghai n. Dairen en Rotterdam. ACHILLES 30 van Dairen n. Rotterdam. BENLAWERS vertr. 6 v. Hongkong n. Rott. SILVER—JAVA—PACIFIC LIJN. HOEGH TRANSPORTER, Vane. n. Bombay 28 van Batavia. SALAWATI 28 v. Vancouver te N.-Orleans. KOTA INTEN, New-Orleans n. Calo. 28 te Lor. Marques. TOSARI, Calo. n. Vancouver 28 v. Batavia. AKTJO, m„ Middlesbro n. Dundee p. 30 St. Abb's Hd. ATT S, Antwerpen n. Wexford, p. 28 Dumgeneaa ABEL TASMAN 26 van Amtw. te Drogheda. ALBULA 28 v. -Rotterdam le Dartmouth. BROEDERTROUW, 29 te Londen ultgek. n. Ipsw. BOREAS, m, 27 van Tutoorg te Kopenhagen, COETA, m., 29 van Tyne te Blyth. CASTOR, m., 28 van Blyth naar Gweek. CORONA, m„ Goole n. Dover 29 in de Brid, lington Baai om te schuilen. COEN 28 van Belfast te Poitsmomth. DEN HAAG, t., Baytown n. Wilhelmsh. p. 28 Beachy Hd. DOBESA, 28 van Kopenhagen te Goole. DR. COLIJN 29 van Londen a. Rochester DIANA 28 van Charleatown te Rochester. DIANA V, 29 van Pt. Talbot n. Cardiff. EUROPA, m., 29 van Goole naar Fareham, FL. IRISHMAN, m., 28 v. Newport (Mayo) ta Falmouth. FLYING WELSHMAN, m„ 26 van Bayonne n, San Sebastian. FIVEL, m„ Dundee n. Wisbech p. 29 St. Abb'a Head. GROENLO 29 van Oran naar Pt. de Bouc. GRUNO, m., 29 van Arbroath te Hull, GEES 29 van Delfzijl te Londen. HUNZE IX 29 van Louden te Aberdeen. HEEMSKERK, m "So v. Tor Bay n. HILDA, m., 27 van Kopenhagen naar Ahus. HINDE, 28 van Rotterdam te Kopenhagen.. HENRIETTE 28 v. Porthoustock te Falmouth, HASEWINT. Seaham n. Lorien-t, p. 30 Needles, JONGE JOHANNA, Setubal n. Cardiff 30 in de Falmouth Baai om te schuilen. JOS. MARIA, Penzance n. p. 29 Prawle Pt. JOLA 30 van Leith te Londen. JONGE ELISABETH, Rott. n. Dakar 30 in de Tor Bay om te schuilen. JOLA, m., 28 van Hartlepool naar Londen. JENNY, m., 29 van Goole naar Dover. KATENDRECHT t., 30 v. Brugge te Curasao. LARK 29 te Leiden uitgeklaard n. Huil. LIBERTY, m„ Methil n. p. 29 St. Abb's Hd. MASCOTTE, m., Montrose n. P- 30 FlamborO Head. NOORDZEE 29 van Londen naar Middlesbro, NIEUWLAND 29 va.n Rotterdam te Grangem. OUDEWATER 31 van Rotterdam te Lynn. ORANJE, m., 28 v. Amsterdam te Grangemouth OOST-VLAANDEREN, m., 29 v Goole n. Vannes PAX I, m., 28 van Ostende te Hartlepool. PRINS MAURITS 28 van Pt. de Bouc n. Gambia PRINS BERNHARD, rn., Hull n. Aberdeen p, 30 Flamboro Hd. REMARK m, Belfast n. Portsmouth p. 30 Lizard, REMARK, 28 Belfast n. Portsmouth. STA. LUCIA 29 v. Newlyn te Rochester. THOR 28 van Antwerpen te Hayle. VADERLAND, m., Montrose n. Cowes p. 29 Flamboro Hd. WEA. m., 28 van Zaandam te Goole. ZEEMEEUW, m„ 28 van Montrose te Poole. ZEELAND 29 van Antwerpen te Londen. ZEELAND 30 van Strood te Londen. ZUIDLAND 28 v. Antw. te Shoreham. CONSTANTIA 27 v. Rotterdam ta Kallonl. KELET, Rotterdam n. Baltim. 30, 30 m. v. NitoO PASS OF BALMAHA 30 van Rottm. te Stanlo^* QUEENWORTH 29 v. Amst. te Sunderland. - ROBERT MAERSK, Rottm. n. N.-York 30, 70 m. O. van Land's End VALGIUBA 26 v. Rotterdam te Venetië. Het biykt nu, dat het Nederl. motortankschip Duivendrecht waarvan we eenige dagen gelede hebben gemeld, dat het naar Noorwegen is ver; kocht, zal overgaan in handen van de reede"* O. Andersen Co.'s Eftf. A/S te Osln.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 2