I 0 LOU EZERMAN. MAANDAG 7 FEBRUARI 1938 VROUWELIJKE JEUGDBEWEGING VOOR KATHOLIEKE ACTIE „DE GRAAL." R. R. C. „FEIJENOORD". F. R. C. „SPORTIEF". ROTTERDAMSCHE VOETBALBOND VOETBAL-RISICO. fi jk 1 h SPANGEN HERDENKT. MUSEUM BOYMANS IN ROTTERDAM 35 JAAR E. H. B. O. FEIJENOORD DIES NATALIS R. K. STUD. VER. „SANCTUS LAURENTIUS". Feestelijke herdenking in hotel Weimar. Jubileert te Rotterdam. CONCERT ROTTERDAMSCHE HARMONIEKAPEL. HET RESIDENTIEORKEST TE ROTTERDAM. HULDIGINGSAVOND IR. J. DE RUYTER. FIETSENDIEFSTAL. ONGEVALLEN. AUTO IN SLOOT. GOUDEN ECHTPAAR. WILTON—FIJENOORD. Statutenwijziging aangenomen. ZILVEREN JUBILÉ R. K. VROUWEN- BOND. NEDERL. VER. VOOR LUCHT BESCHERMING. ROTTERDAMSCHE RECHTBANK. LIEFDADIGHEIDSAVOND. Eerste inkleeding in de St. Barbara-kerk. In vijftien verschillende parochies van Rotterdam zijn in het afgeloopen jaar parochieele af deelingen van de Vrouwelijke Jeugdbeweging voor Katholieke Actie op gericht, die zich in rustigen, gestadigen groei verder ontwikkelen. Regelmatig bereiken ons berichten over het openen van parochieele lokaliteiten en het inkleeden van de eerste froep graalleden. Zoo vond ook Zondag 6 ebruari de eerste inkleeding plaats in de parochie van de H. Barbara. In de feestelijk met congregatievaandels en vlaggen versierde kerk deed de zeereerw. heer pastoor W. G. Buren het Lof. Na het feestelijk Veni Creator hield de weleerw. heer J. H. v. d. Vliet, assistens ecclesiasticus, een toespraak. „Vanavond zullen er eenige graalleden worden ingekleed, die nu officieel deel nemen aan de Katholieke Actie, waarvan zoo- velen van u reeds gehoord hebben. In het bewustzijn, dat de vrouwelijke jeugd hieraan deelnemen moet, ging de pastoor ertoe over om in onze parochie een afdee- ling van de Vrouwelijke Jeugdbeweging voor Katholieke Actie „De Graal" op te richten. Velen begrijpen niet, wat de Paus met de Katholieke Actie bedoelt. De bedoeling is, dat er geen krachten noodeloos in de Kerk worden gebruikt, maar dat er kerngroepen gevormd worden die in één richting werken en de aanvallen van den vijand opvangen en trotseeren. De Katholieke Actie is dus een geordend leger met een doel en e e n princiep, strij dend voor Christus. Onze grijze Vader uit het Vaticaan kan niet persoonlijk hierkomen om te zeggen wat de bedoeling is van de Katholieke Actie. De Paus heeft echter brieven geschreven, die gericht zijn tot de leeken, die onder stuwing en leiding van de geestelijkheid hun taak door den Paus gegeven, mogen vervullen. Die taak van U ligt in het midden van uw werk, daar moet U apostel zijn. De Paus wil kerngroepen met een positieve kracht gevormd, om in hun eigen werkmidden apos tolaat te kunnen uitoefenen. Nu is in onze parochie het oogenblik gekomen, dat dooi de inkleeding in de Vrouwelijke Jeugdbe weging voor Katholieke Actie eenige leden bereid zijn haar taak als apostel uit te oefenen. Er zullen ook zeker ouders aanwezig zijn, die de Graal nog niet begrijpen en die mis schien nog vooroordeelen hebben. Als zij zouden begrijpen, dat de Paus het wil, zou den zij ook gaarne hun dochter daartoe af staan. Wie van ons wil niet graag, wat de Paus wil, Die de nooden van dezen tijd zoo juist ziet. Als de H, Vader U persoonlijk zou vragen deel te nemen aan de Katholieke Actie, zoudt U allen enthousiast zeggen „H. Vader, wij willen gaarne meestrijden". Welnu, Dit is U door de brieven van den Paus gevraagd. GraalledenAanvaard jullie taak met veel ijver. Jullie kunt meer dan je denkt. Je hebt een vuur, dat kan ontvonken. Werkt met geloof en vertrouwen als werktuigen in Gods Hand. Je moogt arbeiden aan het werk van Christus in jullie eigen omgeving. Aan vaardt deze taak met veel blijdschap. Laten we begrijpen Als het ergens noodig is, dan is het in deze parochie noodig, dat de vrou welijke jeugd Christus naar buiten uitdraagt. Straks stellen jullie je onder bescherming van Maria, Koningin der apostelen en Aan- voerdster van het leger van Christus. Wij laten onze wapenen door Haar zegenen en weten als we onder Haar bescherming strijden, zullen we veel bereiken voor de toekomst. De zeereerw. heer pastoor wijdde zelf de Insignes en reikte ze daarna uit. Hierna be- gen het Lof, dat door de graalleden zelf meerstemmig werd gezongen. Door bovengenoemde wielerclub werden gisteren wedstrijden op hometrainers gehou den, waaraan, nu de kampioenschappen in zicht zijn, druk werd deelgenomen. Enkele uitslagen laten wij hier volgen. Over 1 ki lometer: A. de Korver 35.8 sec.; A. v. d. Veken 36.4 sec.; Kooistra 37,8 sec.; Meijen- bebergen 38 sec.; A. Overweel 39 sec.; en L. v. Berkum 39. 6 sec. Over 500 meter: J. Merrienboer 19,9 sec. A. v. d. Veken 19,6 sec.; L. v. Berkum 20 sec.; K. v. d. Bussche 20.2 sec.; J. v. d. Bussche 20.2 sec.; J. van Asperen 20.4 sec.; Reuwit 20.8 sec.; J. Lokker 20.8 sec.; C. Merrienboer 21.2 sec.; P. v. Gerven 21.6 sec.; Meijensbergen 20.2 sec.; P. Struijck 21.6 sec. Clubkampioenschap op H ome-trainers. De clubkampioenschappen op Home-trai ners van bovengenoemde wielerclub zullen worden verreden op 14 Februari as. in Ge bouw Palace aan de Botersloot 92, alhier, des avonds te 8,30 uur. De wedstrijden zul len door vroolijke muziek worden afgewis seld zoodat aan het geheel een feestelijk tin tje wordt gegeven. Door de F. R. C. „Sportief" werden giste ren reeds voorjaarswedstrijden gehouden over een afstand van 6 K.M. De uitslagen luiden: Amateurs: 1. J Harthoorn (b. m.) 10.25; 2. C. Ketting 11; 3. F. Paff 11,8; 4. J. Blom 11.25; 6 B. v. Maasdam 11,25; J. v. Til burg 11,36; en 8 Fritz 11.39 min. Nieuwelingen: 1 A. Harmsen 10.54; 2. P. Hoek 10.56; 3. Wessing 11,10; 4. Jacob 11.10; 5. Verhagen 11.30; 6 Loman 11.32; 7 Dissel 11.33; 8 Roos (b. m.) 11,41; 9 Teerlink 11,52; 10 Rijswijk 11,52; 11 Spruijt 12,47 en 12 Brouwer (b. m.) 14,24 min. A-Junioren: 1. Oosterling 11,31; 2 Swerus 11,32; 3 Plieger 11,33; 4 de Vries 11,43; 5 Beuzekom (b. m.) 11,52: 6 Coppens (b. m.) 12,10; 7 Arends 12,15; en 8 Meijer 16,43 min. B-Junioren: 1. Streefkerk 13 en 2 Pleisier 13,1 min. Nagekomen uitslagen: 2de Klas A: RotterdamH. B. B. 19. 2de Klas B: VionSpijkenisse 51. Gistermorgen werd op het voetbalterrein aan de Zeehavenlaan een wedstrijd gespeeld tusschen de clubs Medo en Zos. De speler A. D. van Medo liep met den bal in de rich ting van het doel van Zos. De keeper van Zos, W. V., liet zich op den bal vallen, maar kreeg echter den schop, die D. voor den bal bad bestemd. De directeur van den G. G. D. constateerde, dat vermoedelijk enkele ribben gebroken waren. Het slachtoffer is per taxi naar zijn woning vervoerd. Vv j>,-j Het nieuwe gebouw van de school voor reserve-officieren der cavalerie te Amers foort werd Zaterdag officieel geopend. De vlag wordt geheschen ten teeken, dat het gebouw officieel is geopend. WANDELAAR WUYSTER NAAR SOESTDIJK. Om namens „Het Vaderland getrouw" de gelukwenschen over te brengen. Zondagochtend te 10 uur verscheen aan het hek van het paleis Soestdijk de 56-ja rige heer Wuyster uit Rotterdam, die na mens de vereeniging van oud-strijders „Het Vaderland Getrouw" de gelukwenschen aan het Prinselijk Paar kwam overbrengen. De heer Wuyster was van Rotterdam af komen loopen. Zaterdagavond om 8 uur was hij vandaar vertrokken. Te ongeveer 12 uur heeft de burgemees ter van Baarn den oud-strijder ontvangen en hem als herinnering aan dezen tocht een medaille overhandigd, welke aan de eene zijde de beeltenis van het paleis draagt, terwijl de andere zijde de figuren van een vrouw met een baby vertoont. Te 12 uur vertrok de heer Wuyster weer te voet naar Rotterdam. De Oranje Buurtver. Spangen vierde Za terdag met de kinderen der leden feest, ter gelegenheid van de blijde gebeurtenis, in „Huize Athena" Mathenesserweg 209. Nadat de voorzitter hartelijk welkom had geheeten, werd het Wilhelmus gezongen. De eere-voor- zitter hield een feestrede en wees de kinderen op de belangrijkheid van deze blijde gebeur tenis in het Prinselijk. Gezin. Hij besloot zijn rede met een driewerf hoera voor de Koninklijke Familie. Een telegram werd ver zonden aan het Prinselijk Paar te Soestdijk, waarin medeleven werd betuigd. Mr. Carter en Miss Corsina deden de kinderen en de aanwezige ouders verbaasd staan, met hun goocheltoeren en jongleuren. Ook de spre kende hond en pop brachten de lachspie ren danigi n werking. Tijdens de pauze werden de kinderen ge- tracteerd en na afloop kreeg elk kind een aardig souvenir, betrekking hebbende op het feit der blijde gebeurtenis, mede. Naar wij vernemen is in het Prentenka binet van het Museum Boymans een ten toonstelling ingericht van 80 bladen Ita- liaansche graphiek uit de 15e en 16e eeuw. De stukken zijn afkomstig uit de collectie Domela Nieuwenhuis. Aanwezig zijn wer ken van: Mantegna, Pollajuolo, Jacopo Francia, Marcantonio Raimondi, Veneziano, Ghisi en anderen. Dank zij de bereidwilligheid van de Hol- land-Amerika Lijn zijn bovendien in het Museum Boymans te zien twee bronzen beelden, een neger en een negerin, die H. Wezelaar vervaardigd heeft voor de „Nieuw Amsterdam". Met een stedelijken wedstrijd en een fees telijke bijeenkomst heeft Zaterdag in gebouw „Palace" de E.H.B.O. „Feyenoord" haar 35- jarig bestaan herdacht, In den namiddag vond een concours plaats, waaraan door een achttal vereenigingen werd deelgenomen, welke alle een zelfde op dracht te vervullen hadden. De prijzen wer den als volgt behaald: 1ste prijs Óud-Char- lois 151% p., 2de pr. R'damsche Transport colonne v. h. Ned. Roode Kruis 136% p.; 3de pr. St. Franciscus 132 p.; 4de pr.. Ver. Linker Maasoever 118 p. en 5e pr. Oud-Kra lingen 107% p. De eerewedstrijd tusschen de eerste twee prijswinnaressen werd gewonnen door Oud- Charlois. De commandantsprijs viel ten deel aan den commandant van de groep „St. Franciscus" met 48 p. De heer L. Kamhorst feliciteerde de groe pen, waarna dr. J. F. A. Rijken, die mede den G.G.D. vertegenwoordigde en namens dezen dienst waardeering uitte, de prijzen uitreik te- Des avonds is de jubileumdag gevierd met een revue .Feijenoord jubelt", naar tekst van August W. v. Gils en uitgevoerd door den Rotterdamschen onderwijzers-revuetroep De executanten wisten veel applaus te oogsten en kregen ook een extra dankwoord Voor de overtalrijke menigte feestgangers hield de voorzitter de heer Kamhorst, een herdenkingsrede. Hij herinnerde aan de oude situatie in de haven, toen de „Feijenoorders" voor de installatie der Rivierpolitie, bij sirene- geloei en bootfluiten te hulp snelde en de transports der R. V. B. verzorgden enz. Twee duizend leden ontvingen hun opleiding bij „Feijenoord", in honderden gevallen verleen den zij eerste hulp. Natuurlijk werd ook de blijde gebeurtenis niet vergeten, waarna tenslotte het „Wilhel mus" werd aangeheven. JUBILÉ F. W. KORTELAND. Zaterdag jl. herdacht de heer F. W. Korte- land den dag, op welken hij 25 jaar ge leden in dienst trad bij de Hollandsche Asbest Maatschappij, voorh. v. d. Linden en Veld huis, aan de Leuvehaven. Na op de gebruikelijke manier per auto van zijn woning afgehaald te zijn, werd de jubilaris, die vergezeld was van zijn echt- genoote, allereerst toegesproken door den heer W. H. v. d. Linden, die hem daarbij een gouden horloge met dito ketting, benevens een cadeau onder couvert overhandigde. Vervolgens werd de heer Korteland toe gesproken door den procuratiehouder, den heer A. de Klerk, die hem namens het per soneel een fraaie klok aanbood. Tenslotte voerde de heer W. J. Koster als chef der vertegenwoordigers het woord. De R. K. Studentenvereeniging „Sanctus Laurentius" te Rotterdam heeft Zaterdag haar 23sten Dies Natalis feestelijk herdacht. Des middags had een buitengewone alge- meene vergadering plaats in hotel Weimar, waarvoor aanzienlijke belangstelling be stond. Onder de aanwezigen merkten wij op pro fessor J. H. Niekel, directeur van het philo- sophicum te Warmond, wethouder Daniëls van Hillegersberg en voorts afgevaardigden van de zustervereenigingen aan de Neder- landsche Handelshoogeschool en van de ka tholieke studentenvereenigingen Veritas, Augustinus, Thomas en St. Olof. Bericht van verhindering was ingekomen van professor Polak, van Carolus Magnus, van het Rotter- damsch Studentengezelschap en van dr. Duurkens. Na opening met den christelijken groet hield praeses D. M. Alsem een Diesrede, waaraan wij het volgende ontleenen: Sanctus Laurentius is een herstellende zieke, die zich op weg naar haar gezondheid bevindt, in een overgangsstadium dus. In een overgangs stadium bestaat echter nog altijd de moge lijkheid van terugval in den ouden toestand en daarom is groote waakzaamheid vereischt. Het gepasseerde vereenigingsjaar werd voorafgegaan door een periode van 6 5 7 jaar, gedurende welk tijdsbestek Sanctus Laurentius langzaam, maar zeker afbrok kelde. De oprichting van de thans jubilee- rende Katholieke Economische Hoogeschool bracht nadeelige gevolgen voor Laurentius mede, gevolgen, welke uiteraard pas op den langen duur tot uiting moesten komen. Het ledental liep terug en bereikte in Juni 1930 het dieptepunt. De lezingen werden slecht bezocht, de cursussen leden aan een te geringe belangstelling, van een sociëteitsleven was vrijwel geen sprake, het contact met katho liek Rotterdam was nagenoeg verdwenen en de plaats in de hoogeschool gemeenschap was quantitatief weinig belangrijk. Dankbaar maakte spreker in dit verband melding van den ondervonden steun van professor Niekel en dr, Duurkens en van de handhaving van de financieele toelage van de St. Radboudstichting en het Nederlandsch Handelshoogeschoolfonds. Alle krachten werden ingespannen om de zen teruggang tot staan te brengen en dit gelukte ook. In het eerste trimester 1936 werden 18 nieuwe leden geinaugureerd en in opgewekte stemming begon het vereeni gingsjaar 19361937, dat een jaar van op bloei was over de geheele linie. De verga deringen werden weer druk bezocht, het anditorium van professor Niekel en dr. Duurkens werd verheugend groot en in het sociëteitsleven kwam eveneens een kente ring ten goede. De geboorte van den Lauren- tius-almanak teekende deze opleving wel op overtuigende wijze. In het afgeloopen trimes ter werd een twintigtal nieuwe leden geïn stalleerd, de disputen herleefden. Spr. waarschuwde echter voor een verme tel vertrouwen. Sanctus Laurentius kent verschillende instituten en tradities, welke een integreerend bestanddeel van het stu dentenleven vormen. Deze instituten zijn uit zich zelve uiteraard geen doel, maar mid del ter bereiking van het vereenigingsdoel, hetgeen wederom een onderdeel is van de doelstelling van ons aller leven. De kern van het vereenigingsdoel is de veelzijdige intellectueeele ontwikkeling en de karakter vorming der leden. Wij moeten ons hoeden, aldus spr., voor een overbelasting van aller lei op zich zelf zeer nuttige, doch niet pri mair noodzakelijke bezigheden. In dit ver band wilde spr. de speciale aandacht vesti gen op de sociale commissie en daarmede annex den Almanak, de cursussen theologie en philosophie en op 't sociëteitsleven, welk laatste niet identiek is aan gezelligheidsle ven, al behoeft dit onderdeel geenszins te ontbreken. Hierna was het woord aan ir. L. J. M. Feber, die de feestrede zou houden. Feestrede van ir. Feber. Allereerst wilde spr. een woord van geluk- De feestelijke herdenking van Lou Ezer- mans zilveren acteursjubilé droeg anders dan in de hoofdstad geen officieel cachet. Dat gebeurt in Rotterdam meer. We denken aan hetgeen Charlotte Kohier nog niet zoo lang geleden overkwam, die zich ook mocht beklagen dat er geen huldigingscomité voor haar op kon overschieten Nochtans 'n schouw burgzaal spontaan volgestroomd, is meer waard dan alle officieelerigheid. Daarmee troostte zich ook terecht de fees teling van Zaterdag die in de hartelijke ontvangst door het publiek een teeken zien mocht dat ten aanzien van hem Rotter dammer van geboorte dus niet gold, wat zelfs bij een profeet pleegt op te gaan. Niettemin er waren verschillende bloem stukken om de feestelijkheid te verhoogen. Anton Ruys bood namens Rotterdamsche vrienden een als wieg vermomde fruitmand aan ter herinnering aan Ezermans wieg, die, gelijk reeds gememoreerd, in de Maasstad stond, en hield daarbij een lofrede op den jubilaris. Cor van der Lugt Melsert Jr. of freerde den traditioneelen krans van de Mij. de Groote Schouwburg. En Gimberg had be halve een bouquet namens zijn echtgenoote zelfs de verrassing van het gebruikelijk ge schenk onder couvert, buiten elke comité-be moeienis bij elkaar gebracht. Bij zijn dankwoord tot allen deed Ezerman nog een extra hartelijke waardeering aan sluiten voor degene, die zeker niet verzuimd zou. hebben, deze jubilé-viering bij te wonen, zijn oud-leermeesteresse mevr. Alida Tartaud Klein, helaas nu aan het ziekbed gekluis terd, voor wier herstel hij de beste wensclie.n uitsprak. Het was 'n goed-geslaagde avond en de tal rijke aanwezigen amuseerden zich kostelijk met de diverse cabaret-nummers, al bleek het gezelschap ook gehandicapt door de ziekte van Wim Kan. L. H. Het versierde Sociëteitsgebouw van de Rotterdamsche Diergaarde was Zondagavond wederom geheel bezet. Ditmaal gold het een concert, gegeven door de Rotterdamsche Har moniekapel onder leiding van den heer Jac. ter Hall. Het programma begon met den „Floren- tiner marsch van Fucik". Hierna sprak de heer R. Groeneveld, 2e voorzitter, wegens afwezigheid van den voorzitter het openings woord. Spr. heette allen hartelijk welkom en sprak de hoop uit, dat de vereeniging nog vele malen met het Rotte's Gemengd Koor zou mogen samenwerken. Het werkelijk met zorg gekozen program ma overtrof alle verwachtingen. De aanwezi gen toonden zich zeer dankbaar. De Rotter damsche Harmoniekapel speelde o.a. de ope ra fantasie „Rigoletto" van Verdi. Het Rotte's gemengd koor o. 1. v. den heer A. M. Zui dendorp zong het Paaschkoor uit ,Cavalleria Rusticana". De sopraan-solo werd vertolkt door mej. H. A. Zuidendorp. Pianiste mej. van Ooijen werd met een bouquet bloemen vereerd. Een van de laatste nummers vorm de de bekende wals van Joh Strauss „An der schonen blauen Donau" door koor en orkest. Ware het mogelijk geweest de zaal in een „Grinzing"-sfeer om te tooveren, dan had men zich in Weenen, de stad van den Wals, gewaand. De finale vormde de marsch „Lustig Voorwaarts". Een woord van waardeering verdient eveneens de Hillesluische Turn- en Gym nastiek Vereeniging L. D. O. o. 1. v. den heer J. Anetee. Een in zijn geheel geslaagde avond. Een program met overbekende werken. Voor het vijfde abonnementsconcert had Votto een program gekozen, dat werken be vatte, die allen concertbezoekers door en door bekend zijn en waarvan zij volop konden genieten: Overture „Freischütz", Beethovens 5de symphonie en Rossini's ouverture „Wil helm Teil." In ons verslag van het vorige concert, moesten we constateeren dat dirigent Votto. hoe hij zich ook inspande, niet bij machte was het orkest zijn intenties te doen deelen, zoodat bijna heel dit concert een slappen en weinig opwekkenden indruk maakte. Het was nu heel anders; het contact tusschen orkest en musici was weer uitstekend, er werd met élan en geestdrift gemusiceerd, zoodat de verklanking van de verschillende nummers hoog te prijzen was zoowel in afwerking als in warmte en gloed van voordracht. De prachtig gespeelde hoornpartij en het zange rige cellofragment in het begin van Webers „Freischütz" deden al direct merken, dat het orkest in goede conditie was en de verdere afwerking van het program heeft de prachtige kwaliteit van het Haagsche ensemble weer overduidelijk naar voren gebracht. Met Votto's visie op Beethovens Vijfde Sym phonie hebben we ons niet erg kunnen ver eenigen. De reproductie kwam niet het minst tekort aan spontaneïteit en toewijding, ook niet aan duidelijkheid van analyse of aan intact houden van de musicale lijnen, maar het was een Beethoven, die sterk afweek van den stijl, zooals we ons dien naar bezonkener opvatting en bezadigder geest denken. Votto's interpretatie is een Beethoven-op-zijn-Ita- liaansch, te luchtig en te oppervlakkig soms. Zijn Zuidelijk temperament speelt hem par ten, en zoo gaat door zijn zeer op den voor grond gezette subjectieve opvatting veel van de diepte van gedachten en breedheid van structuur van de heroïsche spanning en kracht in dit hoogtepunt van de klassieke symphonische kunst verloren. Wat niet weg neemt, dat qua orkestspel en geïnspireerd heid de Haagsche musici prachtig werk heb ben geleverd, waarvoor ze de luide toejui chingen volop hebben verdiend. Concertmeester Swaap trad als solist op met het vioolconcert in e-moll van Mendelssohn, waarvan hij een hoogstaande vertolking gaf welke we van hem gewoon zijn, en waarvoor zijn groote violistisclje kwaliteiten borg blij ven. Het Adagio was van een sonore zange righeid en treffende gevoeligheid. Het derde deel was o.i. niet van wat vlakheid vrij te pleiten; hier zouden wat meer sprekende en diepe accenten den totaalindruk imponeerer.- der hebben gemaakt. Hij had over succes niet te klagen en had bovendien een bloemen hulde in ontvangst te nemen. G, In de Tivoli-bovenzaal hebben de Rotter damsche Kunstenaars Sociëteit en de „Oase (voor deze gelegenheid uit de ijskast ge haald) een feestelijke bijeenkomst gehouden ter gelegenheid Van het 25-jarig jubileum van ir. J. de Ruyter. De avond werd opge luisterd met zang van Sophie Both-Haas, pianospel van J. Ringels, dansen van Bob Nijhuis, liedjes van Is. de Haas, goochelen door Prof. Rebus, voordrachten van Kees de Voogt en de Ruyter enz. Toen de klok van het Raadhuis twaalf uren had geslagen, kwam de huldiging van den jubilaris, die allereerst werd toegespro ken door den heer H. van Riel namens de V.V.V., door den heer Kerstland namens de Academie. Het feestgeschenk bestond uit een door Alb. Neuhuijs geschilderd portret van xnevr. de Ruyter. wensch spreken, dat komt uit den grond van zijn hart. Want al heb ik, aldus ir. Feber, niet aan de wieg van „Sanctus Virgilius" gestaan, ik heb welgestaan aan het bedje, waarin Virgilus zijn kinderziekten heeft doorwor steld en ik ben blij te mogen constateeren, dat hij is opgegroeid tot een stevigen man. Over de taak der katholieke intellectuee- len, wil ik u heden spreken. Onze bijzondere tijd maakt die taak bijzonder klemmend. Wanneer de samenleving den schijn wekt religieus, economisch, sociaal, cultureel te zijn geconsolideerd, een zekeren graad van volkomenheid te hebben bereikt zooals een vijf en twintig jaar geleden dan treedt een gevoel van voldaanheid en verzadigdheid op, dan zal de stem van het geweten en hei plichtsbesef zeer zwak luisteren. Maar, wanneer wij leven in een periode, waarin de meest destructieve krachten ont staan, waarin de vlam van het religieus ge voel taant, waarin de ethische maatstaven uit het oog zijn verloren; in een tijd, die dientengevolge de economische orde heeft zien ontwrichten en in de sociale orde allerlei gevaarlijke spanningen zien op treden, dan is er kans, dat het verantwoorde lijkheidsbesef een herstel ondergaat en het geweten weer sterk gaat spreken. Wij katholieken van Nederland, hebben een periode gekend, waarin wij waanden er te zijn of althans er dicht bij. Dat was de periode waarin de propagandisten den mond vol hadden van „emancipatie". Met „onze emancipatie" werd zoo geschermd, dat men er aan moest gaan twijfelen of zij begrepen, wat het wel was. Of men geëmancipeerd was door massale demonstraties, door meetings liefst met ont plooide vaandelsOf men geëmancipeerd was door het bezetten van een grooter aantal zetels in de openbare lichamen Dat was de tijd, waarin velen werden verblind door de macht van het aantal en vergeten waren het O.T.-woord, dat de geest de wereld regeert. De tijd ook, waarin wij ons kwaad maakten als anderen ons nog niet zoo geëmancipeerd vonden. De tijd, waarin die kwaad heid zichuitte in het burger lijk, kleinzielig, kruidenier- lijk journalistiek geschrijf, bekend onder „Cijferen". Ik weet niet, zoo vervolgde spr., of het aan mij ligt, maar ik zou het reëeler vinden, wan neer men eens begon te cijferen op den grondslag van de geschiktheid, op basis van het aantal werkelijk wetenschappelijke man nen, die het menschenmateriaal uitmaken, waaruit de leiders voortkomen. Het is hier echter geen politieke vergade ring en daarom zal ik van dit onreëele ge- cijfer den geest afwenden. Beter is het ons te doordringen van de noodzakelijkheid voor ons katholieken, in dezen geweldigen en be narden tijd om uit te munten in kennis en wetenschap, bovenal in cultuur. Wanneer wij ons de opgave realiseeren, waarvoor wij als katholieken, dus als goede Nederlanders zijn gesteld, dan zal blijken, dat het niet uitsluitend gaat om meer kennis, of om meer wetenschappelijke vorming. Cul tuur is niet identiek daarmee. Het gaat niet om de ontwikkeling van één vermogen, maar om de harmonische ontwikkeling van alle vermogens, gelijk gericht op God. Het gaat om het herstel der harmonie, welke in het type moderne mensch helaas is verloren. Die cultuur is verloren gegaan en dat is het kern probleem van dezen tijd. Uit de orde van het logisch denken, waarin Aristoteles de menschen heeft opgeheven, door zijn syllo gisme hen in staat stellend zich een uitzicht te vormen van de dingen en van hun ver band, ook in verhouding tot de orde, welke niet zinnelijk zichtbaar is, is de mensch in den tegenwoordigen tijd teruggevallen tot den horde-mensch, die voor niets eerbied heeft. Wil de maatschappij nog gered worden, dan herneme het geordend intellect op staatkun dig, op maatschappelijk en op wetenschappe lijk gebied de leiding. In het bijzonder is daar nu het oogenblik voor de katholieke intellectueelen om de leiding te hervatten. Het is niet gemakkelijk. Want in dezen gevulgariseerden tijd is de begrijpelijke nei ging bij den intellectueel aanwezig om zich terug te trekken in de zuivere sfeer van het exacte denken, verre van de machtsspreuken, de frazen, de banaliteiten de slagwoorden. Maar het is een plicht. Onze plicht als katholieke intellectueelen, om desondanks de bronnen te zuiveren en het heldere water te reiken aan de dorstigen van dezen tijd. Zelfvorming moet aan die taak, welke u wacht, voorafgaan. Zelfvorming, te bereiken met de kracht van Gods genade en de prak tijk van het godsdienstig leven, aldus besloot Na sluiting van de feestvergadering volgde eveneens in de aula, de receptie. y. In het eigen gebouw aan het Oude Delft werd gisteravond de reünie gehouc en. Tennadeele van J- L. wonende Westerstraat is een fiets gestolen, welke voor diens woning stond. Van den Goudschesingel werd een fiets ontvreemd, tennadeele van P. de B. wonen de Capelle a.d. IJssel. Een fiets werd ontvreemd van den Cooisingel, tennadeele van B. J. wonende Samuel Mullerplein. Nog werd een fiets gestolen staande aan de Kruiskade, tenandeele van H. L- wonen de Graaf Florisstraat. De 6-jarige J. Korenhof wonende Dier gaardesingel is Zaterdag in de nabijheid van de ouderlijke woning onder een wagen ge raakt bespannen met paard. De jongen be kwam een linker dijbeen-fractuur en is op genomen in het ziekenhuis aan den Bergweg. Zaterdagavond is op het perron van het station D.P. de "U-jarige A. Zwering wonen de Waterloostraat uitgegleden en gevallen. Met een hersenschudding en een wonde aan den linker-schouder is de man per auto van den G.G.D. vervoerd naar het ziekenhuis aan den Coolsingel. Gisterenavond om half 12 kwam een per sonenauto, bestuurd door den 25-jarigen H. J. de G. wonende Henegouwerlaan, de Laan van Woudenstein afgereden. Gekomen op den 's Gravenweg reed de auto, omdat de bestuurder met den weg onbekend was, recht uit, pardoes de sloot in. Bestuurder en passagier kwamen er zonder letsel af. De auto werd aan de voorzijde beschadigd en moest later worden weggesleept. Dinsdag 8 Februari a.s. hopen Joh. Amers- dorffer en Theod. Schell, Boekhorststraat 7 b hun 50-jarige echtvereeniging te vieren. Bruidegom en bruid verkeeren in zeer be hoeftige omstandigheden. Wie heipt mede om hen ten minste dien eenen feestdag on bezorgd te doen vieren Wie daarvoor iets voelt, zende zijn bijdrage aan Pastoor P. Hase O.F.M., pastorie Booschje. Heden werd een algemeene vergadering van aandeelhouders in de N.V. Dok-, en Werf Maat schappij Wilton-Fijenoord gehouden. Aanwezig waren 20 aandeelhouders, vertegenwoordigende 2122 aandeelen, rechthebhende op het uitbren gen van even zoovele stemmen. De heer Dikken zegt, naar aanleiding van artikel 37 der statuten, dat het hem verwondert, dat uit het bedrag, dat voor gewone aandeelen beschikbaar is, eveneens een bedrag voor prefe rente aandeelen beschikbaar gesteld wordt. Eigenlijk wordt op een deel der primaire winst, dat reeds een bestemming heeft, namelijk uit- keering aan gewone aandeelhouders, ten koste van deze houders beslag gelegd. Hierdoor wordt het dividend, dat op gewone aandeelen kan wor den uitgekeerd, nadeelig beinvloed. De voorzitter antwoordt, dat het bedrag ad 775.000 genoemd in art. 37 gehandhaafd is ter wille van aandeelhouders. Het hierbij inbegre pen dividend ad 5 pet. voor preferente aandee len benadeelt niet gewone aandeelhouders. De heer Dikken verklaart, het hiermede niet eens te zijn. Weliswaar is het offer niet groot, doch waar er eerst een jaar geleden kapitaals reductie heeft plaats gehad, mocht toch aan het dividend voor gewone aandeelhouders abso luut niet getornd worden. Hiertegen wordt op gemerkt, dat de rente op de afgeloste 5 pet. obiigatieleening vervalt, zoodat het dividend aan preferente aandeelhouders hiervoor in de plaats komt. Gewone aandeelhouders komen nu dus toch eerder aan bod dan vroeger.. Een aandeelhouder vraagt nog, of het wel noodig was omtde aandeelen met 70 pet. af te stempelen, waar er nu toch, een jaar na deze reorganisatie, reeds negen procent dividend zal worden voorgesteld. Waren de aandeelen niet te handhaven geweest op hun oude waarde, bij een dividend van bijv. 3 pet? De voorzitter antwoordt, dat vorig jaar Wil ton-Fijenoord voor haar bestaan vocht, en dat toen niet voorspeld kon worden hoe gunstig de toekomst zou zijn. Bijgevolg kon toen ook niet worden uitgemaakt, of een afschrijving der aan- deelen met 70 pet. te groot zou zijn. Dezelfde aandeelhouder vindt, dat aandeel houders er tamelijk slecht af gekomen zijn. Mr. Fruyn merkt dan op, dat, hoewel hij bij de reorganisatie tamelijk optimistisch gesiemd was ten aanzien van de toekomst, hij toch de reorganisatie noodzakelijk achtte. Misschien had. het afschrijvingspercentage iets geringer kun nen zijn, doch daartegenover staat, dat oude aandeelhouders ook op de nieuwe aandeelen konden inschrijven. Hierna werd de statutenwijziging in stemming gebracht en met 2124 stemmen voor en 23 stem men tegen aangenomen. Vooruitzichten vrij gunstig. Op de vraag, hoe de vooruitzichten voor da naaste toekomst en den gang in het bedrijf zijn, antwoordde de heer Teschmacher, dat voor zoover beoordeeld kon worden de toestand niet slecht, zelfs vrij gunstig is te noemen. Wat reparatie betreft zijn voorspellingen echter voor niet meer dan hoogstens vijf weken te doen. In hoeverre de toekomstige buitenlandsche politieke situatie een ongunstigen invloed zal doen gelden en het bedrijf hiervan een terug slag zal ondervinden ligt natuurlijk buiten be oordeeling der directie. Op een desbetreffende vraag antwoordde spr. dat de orders der marine loonend zijn en een betere basis hebben, dan bü den bouw van de „De Ruyter" het geval was. In de algemeene vergadering van prioriteits- aandeelen werd de statutenwijziging zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De heer W. Ruys Bzn. die volgens rooster aan de beurt van aftreden was, werd als commissaris herkozen. Na 25 jaar van gestadigen arbeid, kan deze afdeeling met voldoening op dit afgeloopen tijdperk terug zien. Op haar initiatief ls veel tot stand j»è- komen op sociaal-, cultureel-, charitatief-- godsdienstig gebied. Noemen we hier slechts het volgende: de R. K. Vakschool v. Meisjes van der Duynstraat; Annle Meyer-fonds; Haak-, naai- en brei-actie, Organisatie Moe dercursus, Kribben-actie, cursussen voor werklooze vrouwen en voor vrouwen van werkloozen; diverse cursussen in samenwer king met de R. K. V.U. enz,, enz. Wij meenen, dat hierdoor de afd. Rotter dam zich voorzeker het bestaansrecht mag verzekerd zien. Vrijdag 11 Febr., zal dit jubilé op luister rijke wijze worden gevierd, met een feest avond in de schouwburgzaal Stationsplein 10, waar door het Nieuwe Schouwtooneel een in den lande zeer enthousiast ontvangen, tooneel-uitvoering zal worden gegeven. Het bestuur vertrouwt, dat alle leden met een groot aantal introducé's dezen jubilé- avond met hun tegenwoordigheid zullen op luisteren. Moge deze avond, een ware feestavond worden, als de bekroning voor het vele, vaak moeizame werk, dat in deze 25 jaar werd verricht. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie in ons blad. Door de afdeeling Rotterdam Centrum- Noord van de Nederlandsche Vereeniging voor Luchtbescherming zullen in den loop van Februari-Maart nog eenige lezingen worden gehouden. Woensdag 16 Februari a.s. spreekt dr. J. H. Akkerman over de organisatie van den Luchtbeschermings Geneeskundigen Dienst, Maandag 28 Februari dr. J. D. Jansen over den chemischen oorlog. In Maart zal een lezing worden gehouden over brandweer en luchtbescherming. Al deze lezingen, waar toegang is voor leden, begunstigers en intro ducé's, zullen plaats hebben in de bovenzaal van Hotel Coomans, ingang Hoofdsteeg 12. De brouwerij d'Oranjeboom stelt op Vrij dag 11 Maart a.s. des namiddags te kwart voor drie bela" "stellende leden in de gele genheid de i aar bedrijf getroffen voor zieningen ten c, -ichte der luchtbescherming te bezichtigen. In den loop van de maand Maart zal een aanvang worden gemaakt met het houden van cursussen in zelfbescherming. Daarbij zal in enkele wekelijksche avondcursussen behandeld worden alles, wat leder noodig heeft te weten in verband met de luchtbe scherming in eigen huis, zoowel in het alge meen als op het gebied van brandweer, eer ste hulp en ontsmetting. In ons avondblad van 5 dezer publiceerden wii de behandeling van de rechtzaak tegen C. J. G. W. te Vlaardmgen, inzake vevduis- tering. I'1 Eet verslag van deze zaak werd niet vermeld, dat de beklaagde tijdens het verhoor ontkende, dat hij, zooals hem ook ten laste werd gelegd, reeds in 1925 gelden verduisterd zou hebben. De Mannencongregatie van de H. Naam Gods en den Zoeten Naam Jezus, van Olden- barneveltstraat. Directeur Pater Th. Hage- mans. O. P. geeft op Zondag 13 Februari a.s. een uitvoering, ten bate van het Liefdadig heidsfonds van genoemde Congregatie.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 2