TWEE VERGETEN ROTTERDAMMERS. VLAARDINGEN. BLEISWIJK. HOEK VAN HOLLAM). f H HULEGERSBERG. IJSELMONDE. SCHOONHOVEN. WOENSDAG 16 FEBRUARI 1938 4 „EXCELSIOR", I ■msf Uitvoering onder leiding van Arithon v. d. Horst. KAMPIOENSCHAP VAN ROTTERDAM NIEUWE ROTTERDAMSCHE SCHAAKVEREENIGING. WINTERJAS GESTOLEN. GEVONDEN VOORWERPEN. BURGERLIJKE STAND. NEDERLANDSCH ELFTAL TE ROTTERDAM. Een overwinning met 62. UIT DE PERS. GEVONDEN VOORWERPEN. gevonden voorwerpen gedeponeerd De Gebroeders Van Walenburch. door Dr. C. F. PAUWELS O.P. gevonden voorwerpen burgerlijke stand. - Rotterdam, 15 Februari 1938. De Christelijke Oratorium - vereeniging „Excelsior" gaf onder leiding van den gast- dirigent Anthon v. d. Horst een concert, waar op een bijzonder program werd tengehoore gebracht: „The Song of the High Hills" van den Engelschen componist Delius. Kantate No. 202 van Bach en „Choros" van den diri gent. Van dit „Choros" voor instrumenten en menschelijke stemmen, dat in Jan. 1933 voor het eerst in Den Haag werd uitgevoerd, is de tekst ontleend aan „Die chierheit der gheesteliker brulocht" (De schoonheid der geestelijke bruiloft) van den Middeleeuw- schen mysticus Jan van Ruysbroek. Van der Horst heeft zich met het com- poneeren van dezen schoonen en verheven tekst een zeer zware taak gesteld. De Middeleeuwsche eenvoud, onopgesmukt heid, diepe zin en beteekenis van deze tekst woorden, ook van een zoo warme religiosi teit, eischen een muzikale behandeling in een daaraan gelijk en gelijkwaardig karakter en stijl, waaraan alle gewildheid vreemd moet zijn. Dat de componist daarin geheel geslaagd is, zouden we niet gaarne beweren, al dient direct erkend, dat eenige deelen in uitdrukking en stemming daaraan volkomen Voldeden. We denken dan aan het Praeludium en nog meer aan het derde deel (de Terra Renovata) prachtige sterke muziek, waarvan de bariton solo door Max KIoos, zoo met diepen zin en eerlijk sentiment werd gezongen. Zoo zouden meerdere fragmenten zijn aan te wijzen. Het tweede deel (de Inferno) daarentegen viel o.i. geheel uit het kader. Hier was een geforceerdheid, uiterlijk effect en zelfs een theatraliteit te besluisteren, Welke geheel uit den toon vielen. Op het orkestrale deel van dit opus is het zwaartepunt gelegd en hiermede heeft v. d. Horst heel dikwijls prachtige momenten be reikt en met zeer eenvoudige middelen meer malen. Maar door dit vooropstellen en te veel waarde geven aan het orkest kwam de totaal indruk in het gedrang, werd schade gedaan aan de tekstbehandeling en de gebondenheid van het geheel. De lange tusschenspelen maakten het verband in het tekstbegrip los, hieven het soms heelemaal op en gaven zoo nu en dan het gevoel van langdradigheid. Een beknopter behandeling, een economischer gebruik van het orkest zou dit werk, dat on getwijfeld van muzikale beteekenis is, uit stekend vakmanschap bewijst en zin voor goeden smaak, zeker ten goede komen. De overheersching van het orkest, als koper en slagwerk volop in actie waren, maakte het volgen van den gezongen tekst, ondanks het sterke koor, zoo goed als onmogelijk. En het koor, waaraan soms bijna onmogelijke eischen werden gesteld, had een zware taak te vol brengen, waarvan het zich desniettegenstaan de kranig heeft gekweten. Alle respect ver dient het voor de trefzekerheid, paraatheid, klankkwaliteit en zuiverheid, welke laatste eigenschap vooral de goede bezetting van de sopraanpartij in het licht stelde. De compo nist, die het groote ensemble stevig in han den had, deed zich als een uitstekend koor dirigent kennen. To v. d. Sluijs, die ook in het „Choros" de sopraansolo vervulde, zong met klare stem, soepele en gave techniek en mooie, spreken de voordracht de Bach-cantate „Weichet nur, betrübte Schatten", begeleid door kleine or kestbezetting, en cembalo bespeeld door Phons Dusch. De hobopartij van Stotijn liep als een zilveren draad door den orkestklank, de fagottist speelde met onfeilbare zekerheid en soepelen klank zijn obligaatpartij, terwijl concertmeester Swaap zijn vioolpartij in de tweede aria zijn viool liet zingen. Het concert ving aan met: „The Song of the high Hills" van den Engelschen com ponist Delius voor orkest en vocaliseerende zangstemmen, waarin de componist de atmos feer wil scheppen van ruimte, het verre land schap en groote eenzaamheid. Het is muziek met een lyrischen inslag en van bespiegelend karakter. Hoewel een serieuser voorberei ding, een zuiverder en weloverwogener weer gave, van klank en coloriet, een bewuster naar voren brengen van het aandeel der ver schillende instrumenten en een toegewijder vertolking door het orkest, welke nu niet erg was te roemen, het werk beter tot zijn recht zou doen komen, kon toch wel worden vastgesteld, dat deze compositie, hoewel niet altijd van diepgaande muzikaliteit en tref- fenden inhoud, zeer mooie stemmingen weet te geven. Alleen blijkt de fantasie van den componist niet rijk en afwisselend genoeg om voortdurend te blijven boeien, zoodat, ook door de lengte van het opus, een monotoon heid zich gaat openbaren, welke de aandacht niet meer weet te boeien, ondanks de over het algemeen zeer smaakvolle orkestratie Waar het koor, de sopraansoliste To v d. Sluys en de tenorsolist Harm Smedes in den orkestklank werden ingeschakeld werden wel de meest stemmingsvolle fragmenten gegeven. Den heer v. d. Horst werd onder luid ap plaus der aanwezigen, aan het eind van den avond een lauwerkrans aangeboden. G. Groep I. Groep II. J. EekhoudH. Wittevrongel J. Th. van ProoijenH. Blom De Haan Jr.D. Winkelman Groep III. ZwartwitW. Kors J. SuikerP. H. Idzerda ZwartwitJ. Suiker Groep IV. A. HagenaarsC. van Dijke Groep V. A. M. OlsenA. J. IJ. van Vliet Groep VI. J. de KorteD. v. d. Veer De laatste partijen van de voorwedstrijden zijn gisteravond gespeeld. De uitslagen luiden: 1—1 1—1 1—1 1—1 1—1 1—1 1—1 2—0 1—1 J. CosterB. de Graaf 11 De eindstanden zijn: Groep I. J. Buller, J. v. d. Doe, J. J. v. d. Heij den 5 uit 8 punten. Herkamp is noodig, J. Eek- houd 4 en H. Wittevrongel 1 punt. Groep II. Th. van Prooijen 7, H. Blom 6, Pion 4, D. Winkelman 2 en K. F. de Haan Jr. 1 punt. Groep III. P. H. Idzerda 6, Zwartwit en W. Roozenburg 4, K. Kors en J. Suiker 3 punten. Groep IV. A. Hagenaars 5, J. Berkhof, J. Kroos en C. van Dijke 4 en J. Elze 3 punten. Groep V. A. M. Olven 6, A. J. J. van Vliet 5, J. Amino, C. J. de Zeeuw en D. Wiersma 3 punten. Groep VI. J. Coster 6, C. Heij, J. de Korte, B. v. d. Graaf 4 en D. v. d. Veer 2 punten. De eerstgenoemde speler uit elke groep komt in de finale, waarin bovendien uitkomen: C. Janneman (titelhouder), Ph. J. Ham, H. F. J Kinnegin, G. v. d. Waals, K. Boosten, E. La Rondelle, J. v. d. Bergh, H. Blom en N. de Haas. Een sterk bezette wedstrijd is dus in het zicht. Wap en Prudon maakten in de hoofdgroep van den winterwedstrijd der Nieuwe Rotter- damsche Schaakvereenigmg remise. Haaiebos verloor de in de vorige ronde verdaagde partij tegen dr. Bergsma, nadat hij zich een zekere kans om te winnen had laten ontgaan. Goris moest tegen Fontein het onderspit del ven, zulks in een Siciliaan met de Bolwinnik- voortzetting, waarin zwart door een niet geheel correct, nochtans kansrijk figuuroffer in beslis send voordeel kwam. Mevr. Roodzant verloor in een Nimzo-Indische verdediging van v. d. Tol. De uitslagen der partijen, die in de vorige groepen ten einde zijn gebracht'luiden: Bekker—Muysson 1—0; Schoonenberg—Groos- johan 0—1; van Daelen—van Hoff Wijker Kostense 10; ConfuriusGroosjohan 'A SchoonenbergMuysson 01; Zwijnenburg Lubbers 01; SlagmolenH. Meyer 01; van Oostveende Winter 01; JungeriusLubbers Mi; Jeenevan Schie 0—1. In de hoofdgroep heeft Fontein thans de lei ding met 7 punten uit 7 partijen. Ten nadeele van F. van B., wonende te Oss, is in een restaurant in de binnenstad een winterjas gestolen. Jn het tijdvak van 4 tot en met 7 Februari 1938, omtrent welke inlichtingen zijn te bekomen aan het hoofdbureau van politie alhier, iederen werk dag van 11 tot 16 uur, en bovendien des Dins dags en Vrijdags van 19 tot 21 uur. Aan het Centraal BureauR.B. merken (ook ln etui en kosteloos), portemonnaies (waaronder diverse, welke in de laatste maanden van 1937 werden gedeponeerd), bruin leeren sigarenkoker, portefeuille met papieren ten name William Smith, damestasschen, diverse actetasschen, vul pennen en -potlooden, hanger met veiligheids speld, zilveren oorknopje, halsketting van roode koralen, double damesarmband, verchroomd da mespolshorloge, rozenkrans in blauw gebreid etui, diverse handschoenen, diverse sleutels, di verse brillen, kindercapc, bruine muts met oranje gestreepte rand, grijze winterjas, lederen riem van damesjapon, wieldop van Plymouth-auto, bruin leeren motortasch, inhoudende gereedschap en regenpijpen, montage-sleutel, kruk van auto portier, diverse rijwielen, waaronder verschil lende, welke in het laatste kwartaal van 1937 in het centrum der stad onbeheerd werde» aange troffen, waarbjj gemerkt Gazelle, Rembrandt en Simplex, Kestein en een damesrijwiel, gemerkt R. S., een broekstrop voor een paard, metalen sigarettenkoker, spade, leesboek „De Dood van den Patriarch", ijzeren 1 kg.-gewlcht, gloei lampje gemerkt Aurora, grijze deken met roode streep, lap bruin zeildoek, ijzeren muurplaat, 3 lakens, sigarenaansteker, beleenbriefje, houten duimstok (2 M.) Aan bureau Hoflaan: 2 palmboompjes en da mesrijwiel, merk Passfieid. Aan bureau Ooster- vantstraat: damesrijwiel, merk Royal Standaard, heerenrijwiel, merk Croso Rijwiel Holland. Aan bureau Sandelingpleinheerenrijwiel, merk Gul den Vlies. Aan bureau Bergsingel: heerenrijwiel, mera Dullens, en ongemerkt damesrijwiel. Aan bureau Charlois: ongemerkt heerenrijwiel. Aan pont Linker Veerdam: damesrijwiel, 'merk Ver duin. Bij vinders: R.B. merk in etui, W. F. H. Schut, Samuel Mullerstraat 28a; R.B. merk in étui. W. Woudstra, Nadorststraat 47; idem in étui, J. van Aa, Strevelsweg 164a; idem aan veer, W. Melgers, Pompstraat 36b; R. B. merk, T. G. Dijkstra, C. P. Tielestraat 18abr. por- lemonnaiee met inhoud, G. Tichgelaa'r, Bilder- dijkstraat 8a; br. kinderbeursje met ritssluiting, J. Butterman, Strevelsweg 107a; br. kinderport. met inhoud, J. H. A. Ryssum, St. Agathastraat 10a: paserdoos t/n. Siebel, A. Franken, Spangen- schekade 22b; tasch met riem en inh., J. Roos, Ged. Binnenrotte 75; zwarte pistonkoffer, G. Lip, Boezemdwarsstraat 12; br. actetasch, inh. regenpijpen, G. Edenburg, Adamshofstraat 191b; vulpenhouder. M. C. M. v. Eijck, Blokiandstraat 101; zw. vulpen, W. Kooiman, Volmarijnstraat 21verm. nikk. armbandhorloge, F. H. Mien- tjes, Joh. Brandstraat 8agouden damespols horloge. J. v. Brakel, Malhenesserstraat 106b; 'oankbiljat, H. C. Njjsaen, Crispijnlaan 73; br. glacé dameshandachoemJ. P. Holster, Veldatraat 26; pr. bruine glacé h.handsoh,, P. van Es, Per- soonstraat 9 :pr. bruine mo-torhandsch., J. van Starten, Paradijslaan 105; bril, met hoornen'mon tuur, D. van Wel, Oude Kleiweg 15, Overschie; bril met double montuur in etui, W. Branden burg, Feyenoordkade 7a; pr. heeren-pantoffels, Wed. W. L. Kratz, Rosestraat 224; pr. zw. hee renschoenen, Bakker, Avenue Concordia 29; br. fluweelen sjaal, H. A. C. Noels, Drentschestraat 26a; tol. gebreid kinderjurkje, J. de Ridder, Eras- rousstraat 71b; br. rechter kinderschoen, J. Zwa nenberg, Kleine VisscheriJ straat 8b; pr. zwarte regenpij penJ Toden, Groen van Frinstererstraat 39a; vetpomp, H. Holzhauer, Schiedamachedyk 386; zak met 25 kg. aardappelen, H. Udema, G. J. Mulderstraat 29b; langharig rood bruin hondje, D. N. Haibermohl, Blaerdorpsstraat 24b; wit met grijze foxhond, A. v. d. Heijdien, Tuinderstraat 8; ■boven-kunetgeblt, J. Holster, Gerrlt van de Lin destraat 72a; spoel van radiotoestel, J. Herlaar, Dijkstraat 14Gbdoos met 5 kg. margarine, L. van der Meijden, Vonder 18; schaartje, H, J. Bastink, Weste Wagenstraat 6; jongs herdershond, K. Nie sen, aan boord Castor, liggende Merwehaven etui met foto's, J. C. de Korver, Strevelsweg 34a; herdershond, F. B. Nat, Weizichtstraat 16a; cou pon Verto, S. Buischer, Oranjeboomstraat 166. Aangiften van 15 Februari 1938. BEVALLEN: A. v. DongenBergen d. J. KruijtEibers z. W. v. Dalende Radder z. L. KalkmanBasiaanse d. P. H. Tammin- gav. Beusichem d. G. W. den DekkerVer heul z. C. H SteenbeekZwanenburg z. C .Smitsden Dullt d. M. Erkelensv. Stek d. M. K. KolffKmtsinga z. N. Twlgt—v. Splunter z. A. v. Oeohv. d. Velden z. J. DammersKalksma d. J Mastde Visser z, Schmidt d. D. v. IJsseld(jkDijksman z. W. M. C J de HeerBons d K Walmans M. v. LieshoutKruis z. P. P. Veentjer— Paauwe z. A. P. SchramKlop d. J. v. Gent—Bakker z. S. J. M. de Reusv Dijk d. G. NederlofBrink z. J. R. de Vos Kwak z. A. P. LeeflangJanssen z. C. J. PrinsResoort d. A. J. Vermeerenv. Zo meren z. A. v. RossenMeliefste d. WE J SchellingHollander z J. DoufoulinGroe- neveld d A. F. M. Fontijn—Wamsteeker z. E. WillemsenSchipper z. P. J. Groeneveld Wageveld d. A. S. GrezeeMink z. D. J. de Beerv. d. Bosch z. A. M E. Kores Breusers d. M. J. Somersv. d. Velden z. OVERLEDEN: J. Koene, wedr. v. S. Leeflang 79 j. T. v. d. Sande, wedr. v. A. C. v. Lingen 71 j. J. M Vuisting, dochter 4 j. G. Stam, dochter 5 j. J. H. de Jager, ongeh. man 82 j. A. Krijtenberg, vrouw v. A. Wessela 41 j. J. F. A. Rijken, man v. M C Burger 59 j. W. de Graaf, vrouw v. H. C. Zandboer 22 j. L. Noordzij, man v. D. Stok 76 j. J. V Lenten, wede v. H v. Damme 86 j W. B. v. Kuijk, wedr. v. J. H. Boerop 88 j. J. Koopman, man v. J. Verhoek 58 J. Voorts als levenloos aan gegeven J. E. VeldhuijzenKoldenhof zoon W. v Dalenda Rader, dochter N. v Gelderen Mulder, zoon. ZIEKENHUIS VERPLEGING VOOR STEUNTREKKENDEN. Aangezien B. en W. het een gemeentebe lang achten, dat ondersteunden krachtens de rijkssteunregeling zooveel mogelijk verzekerd zijn tegen de kosten van ziekenhuisverple- ging, achten zij het gewenscht deze ver zekering van gemeentewege te bevorderen door het verleenen van een bijdrage in de premie. Deze bijdrage zou naar hun meening be- hooren te zijn 50 pet. van de premie, waarbij als norm zou worden aangenomen het vol gende tarief: t 9 cent per week per lid van J6 jaar en ouder, 3 cent per week per lid beneden 10 jaar. Aan de steuntrekkenden zal niet de ver plichting moeten worden opgelegd tot aan sluiting bij een ziekenhuis-verplegingsfonds, omdat h.i. met de alhier bestaande regeling inzake de verplichte verzekering tegen ziek te de grens van verzekeringsplicht ten aan zien van de werkloozen ten volle is bereikt. Uitgaande van bovenstaande regelen, wor den de kosten daarvan voor een jaar geraamd op pl.m. 2000. Het aantal thans reeds ver zekerden is 36 pet. van het totaal aantal on dersteunden ingevolge de rijkssteunrege ling. Stijgt dit aantal dan zal het geraamde bedrag van ƒ2000 in evenredigheid stijgen. B. en W. willen er nog op wijzen, dat bij toeneming van het aantal verzekerden, de kosten der gemeente voor ziekenhuisver- pleging en operaties zullen dalen. Het bestuur van den gemeentelijken dienst voor maatschappelijk hulpbetoon kan zich in meerderheid met het verleenen van boven bedoelde bijdrage vereenigen. AFSCHEID BURGEMEESTER VAN WALSUM Bij zijn afscheid van het ambtenarenkorps (secretariepersoneel, personeel kantoor ge meente-ontvanger, personeel van Maat schappelijk Hulpbetoon en Arbeidsbeurs) ontving Burgemeester van Walsum een schilderij, voorstellende een gedeelte van de Vlaardingsche Vaart en vervaardigd door den Vlaardingschen kunstschilder W. Brink man. Door de hoofden van Dienst werd bij het afscheid een fraaie ets aangeboden. Namens het politiekorps overhandigde de Commissaris van politie, de heer J. M. v. d. Hout, als aandenken twee kopergravures in lijst, voorstellende gezichten van oud-Vlaar- dingen, n.l. de Markt met kerk en raadhuis en een gedeelte van de Oude Haven met Vischmarkt en Ophaalbrug. AANVULLINGEN EN WIJZIGINGEN RIJKSTEL. KANTOOR VLAARDINGEN. Nieuwe aansluitngen. 823, H. van Aller, Lijsterlaan 10 Vlaard. Ambacht; 820. L. T. van Bree, van Schravendijkplein 74; 819, Ma gazijn De Bijenkorf, Schied. Weg 55/4; 817, S. van Duffelen, kleermaker, Westhavenplaats 4; 826, Ir. R. van Hasselt, Binnensingel 51 821, P. de Kok slager Markgraaf laan 45; 825, P. de Kok, schilder, Ridderstraat 41-43; 141, Fa. Wout van Leeuwen Pluimveevoe ders enz., Westnieuwland 71-73; 227, G. van der Schouw, Verslaggever Rott. Nieuwsblad woonhuis Beukestraat 2 818, J. Verkoute ren (B. P. M.), woonhuis Messchaertplein 65 GEVONDEN VOORWERPEN Te bevragen bij:' Poot, Schied.weg 208, portemonnaie; van der Spek, Krugerstraat 9, wollen das; van Buuren, Markgraaflaan 169, étui met mesje; Huiksloot, Binnensingel 17/1, rijwielplaatje; Hagen. Oosterstraat 89, ring met sleutels; Politiebureau, medaille, melkbussleutel, moer van een wagen, bus groenten; Oranje, Paterstraat 9, 2 staan plaatsbonnen; Struys, Emmazijstraat 9, por temonnaie met inhoud; Oudheusden, Heem raadstraat 17, hond; Stijnen, Groeneweg 10, rijwielplaatje; Starrenburg, Rehobothstraat 20, medaille; Borsboom, Prins Hendrikstr. 43, kinderwantje en broche; Kethelweg 3, Vlaard. Ambacht, zwart poesje; Tulpstraat 28, bos sleutels. BINNENGEKOMEN In de Vulcaanhaven zijn binnengekomen de stoomschepen Stad Vlaardingen met 11,492 ton erts, Stad Amsterdam met 5825 ton erts. Hedenmiddag heeft het voorloopig Neder- landsch elftal op het Sparta-veld te Rotter dam een oefenwedstrijd gespeeld tegen de Engelsche derde klasse profclub Newport County. De uitslag was 62 voor Nederland. dezen feestavond sprak de zeereerw. heer Pastoor een woord van dank aan allen, die aan den avond hadden medegewerkt. Te vens bracht hij hulde aan de dames bestuurs leden voor het vele werk in het afgeloo- pen jaar, in het belang van den Vrouwen bond door hen verzet. BEZETTING FORT. Met ingang van 1 November a.s. zal het fort wederom worden bezet. Vanaf dezen datum zal Hoek van Holland weder garni zoensplaats zijn. 60 Soldaten zullen het fort betrekken, welk aantal bij de daarop vol gende lichting verlaagd zal worden. ORANJEVEREENIGING De Oranjevereeniging Hoek van Holland zal op 1 Maart e.k. haar groote algemeene jaarvergadering houden in hotel Amerika, aanvang 8,15. Eenige zeer belangrijke pun ten zullen ter tafel komen. R. K. VROUWENBOND Maandag hield de R. K. Vrouwenbond een feestavond in het Patronaatsgebouw. De zeereerw. heer Pastoor gaf door zijn aan wezigheid blijk van belangstelling. Eenige dames hadden gezorgd den avond op te vroolijken met een klucht, getiteld: „De tante uit Amerika", welk stuk zeer in den smaak viel. Vooral de dames Linthorst en GoassensKoelewijn wisten door haar spel de lachlust op te wekken. Aan het slot van Miss Isabel MacDonald met haar verloofde Norman Ridgley voor „The Olde Plotv', de historische herberg, welke door miss Isabel werd geëxploiteerd. R. K. TOONEELVEREENIGING. W.I.K. De R. K. Tooneelvereeniging „Willen is Kunnen" heeft voor dit winterseizoen haar tweede uitvoering gegeven in hotel De Zwaan". Opgevoerd werden „Het versche kadetje", kluchtspel in één bedrijf. Vervol gens de klucht in drie bedrijven „Samson en Moot in de politiek". De spelers hadden grooten bijval. Na de pauze ging „Cocaïne", kluchtspel in één bedrijf. Tijdens de pauze werd een ver loting gehouden om de onkosten van het nieuwe tooneeldécor te bestrijden. Met een woord van dank door den voor zitter der vereeniging, werd deze avond besloten. R. K. VOLKSBOND De plaatselijke afdeeling van den R K Volksbond heeft zijn jaarvergadering ge houden. Het jaarverslag van secretaris en penningmeester werden goedgekeurd. Het ledenaantal is steeds stijgende. Het batig saldo bedroeg 71. De begrooting voor vol gend jaar werd eveneens goedgekeurd. Be sloten werd om 15 beschikbaar te stellen voor deelname aan den Stillen Omgang. Uit het verslag van het Kolenfonds bleek dat er voor een bedrag van 286 aan brand stoffen was gekocht, benevens een 34 stuks wollen dekens. De periodiek aftredende voorzitter, de heer Ant. v. d. Langenberg werd herkozen. De heer N. Storre en Jac. Ruygrok werden als bestuursleden herkozen. Na een opwekkend woord van den geestelijken adviseur, volgde sluiting. Tn <Se afgeloopen week zijn de navolgende Aan het bureau geene. Bij vinders een bruine muts, van Driel, Kleiweg 56 a; een nikkelen polshorloge, W. Schop, Oranje Nassaustraat 26; een vulpen houder, v. d. Poel, Ceintuurbaan 52 b; een bleuwe kinderjekker, Blanken, L. Rottekade 130; een vlag, Leijgraaf, Kootschekade 12; een tabakszak, Thomas, Julianalaan 56 a; een grijze wollen handschoen, Lemm, Juliana laan 42 b; een nikkelen vulpotlood, Strang, Jubileumplein 25. Voorts is een keeshondje komen aanloopen bij Kooijman, Kleiweg 236 en een ruigharige hond, Van der Velde- laan 25. Dr. Poels. Het „Handelsblad" schrijft o.m.! Toen de mijnstreek, in snelle ontwikke ling rakende, een R.K. socioloog-practicus noodig had, herinnerde mgr. Drehmans, de toenmalige bisschop van Roermond, zich dr. Poels, die reeds in 1903, gedurende de spoorwegstaking, als kapelaan te Venlo, bewijzen van bekwaamheid en tact gegeven had. Zoo kwam prof. Poels in de mijn streek, een figuur van formaat in ieder op zicht. Niet alleen een krachtige gestalte met een stem als een klaroen, evenzeer een hooge geest en een groot organisator. Wanneer onze mijnstreek niet slechts in technisch opzicht, maar evenzeer uit oog punt van sociale voorzieningen, volkshuis vesting, enz. onder de industriëele gebie den van Europa een gunstige uitzonderings positie inneemt, wanneer de revolution- naire stroomingen er binnen smalle bed dingen zijn gebleven, is dit voor een be langrijk deel aan mgr. poels te danken. Zijn solidaristische opvattingen leidden hem ertoe klassenstrijd zooveel mogelijk te voorkomen, samenwerking te bevorde ren tusschen werkgevers en werknemers. Dr. Poels is Immer een gezaghebbend be middelaar geweest bij de mijndirecties. ook toegankelijk voor de argumenten der be drijfsleiders. Naar de R.K. arbeiders zelf3 te veel, reden waarom, een jaar of tien ge leden verwijdering begon te ontstaan. Hierin kwam later weer verandering: de hoofdaalmoezenier van den arbeid keerde zich meer en meer naar de arbeiders en gedurende het jongste conflict aan de mij nen beteekende zijn machtig neenl een mo ment in den strijd. Erkend moet worden, dat hij voor de belangen der ondernemin gen bij de regeering eveneens zeer energiek optrad. Groot organiseerend werk heeft dr. Poels gedurende een kwart eeuw in de mijn streek vooral, doch niet daar alleen, ver richt; voor het tot stand komen van ge- zellenhuizen, vakonderwijs en arbeiders woningen, tuindorpen, enz. enz. Hij is voorts een eminent redenaar; de vergelij king met Schaepman is allermints gezocht. Zijn heftige rede inzake de ergerlijke wo ningtoestanden te Maastricht, heeft deze gemeente eenmaal wakker geschrokken. FELICITATIEREGISTER, Gisteren is het door 581 ingezetenen getee- kende felicitatieregistér voor Hunne Ko- Als iemand een apologetische verhande ling inkijkt met een heel uitgebreide litera tuurlijst, dan zal hij daarop wel vermeld vinden: Fratres A. P. Walenburch, Tracta- tus de controversiis fidei. Geleerden, die zich bezighouden met de ontwikkeling der pole mische geschriften, zooals mag. Polman O.F.M. en pas nog mag. G. Thils, zullen zich voor de eigenaardigheden van deze Tracta- tus interesseeren. En wie in een wat oudere bibliotheek zou gaan snuffelen, zou daar waarschijnlijk wel de twee dikke folianten met hun verzamelde werken aantreffen. Dergelijke feiten zijn intusschen geen be zwaar om de gebroeders Adriaan en Pieter van Walenburch vergeten personen te noe men. En dat ze vergeten zijn, laat zich be- grijpen: ze verlieten ons land kort na hun dertigste jaar en leefden en werkten verder in het Rijnland: Dusseldorp, Mainz en vooral Keulen; aan hun eigen land kwam hun arbeid niet ten goede. Maar, al zullen noch zij, noch hun boeken waarschijnlijk ooit weer actueel worden, toch zijn deze ver dienstelijke apologeten in hun tijd belang rijk genoeg geweest om ze voor een oogen- blik aan de vergetelheid te ontrukken en even te constateeren, hoezeer hun vertrek te betreuren was. Ze stamden uit een voorname familie. Hun overgrootmoeder van grootvaders zijde, Hil- legont Cornellsdochter, bouwde het huis Walenburch bij Rotterdam, en daarnaar heette hun grootvader Pieter Adriaanszoon reeds: van Walenburch. Hij bekleedde ver schillende stedelijke ambten en werd pas in 1618, toen zijn kleinzoons reeds geboren waren, door prins Maurits als vroedschaps lid ontslagen. Hun vader, Pieters derde zoon Cornelis, maakte echter geen carrière; in het Nederlandsch Biografisch Woordenboek, waarin mgr. Hensen het leven der gebroe ders resumeerde, wordt verondersteld, dat zijn huwelijk met een katholieke vrouw, Anna Kievit, daaraan wel niet vreemd ge weest zal zijn. De beide broers werden dus uit een ge mengd huwelijk geboren, Adriaan in 1608 en Pieter in 1610. Hun moeder zorgde voor hun opvoeding; en beiden wilden priester wor den. Noord-Nederland bezat toentertijd na tuurlijk geen seminarie, of iets dergelijks; zij moesten dus hun studies maken in het buitenland. Maar zij gingen niet als zoovelen naar Leuven, of naar het Rijnland; ze trok ken daarentegen nam- Frankrijk om daar verschillende universiteiten te bezoeken. Adriaan is terug in 1638, volgens een offi- cieele kennisgeving van zijn oom aan het gemeentebestuur; Pieter in 1640. Ze hadden niet slechts theologische, maar ook juridi sche studies gemaakt. En na hun terugkeer bleken ze in Frankrijk niet alleen gestu deerd en de H.H. Wijdingen ontvangen, maar ook nog een bijzonder ideaal gevonden te hebben: ze wilden in ons land een afdeeling stichten van het Fransche Oratorium. Hier passen even een paar woorden over deze instelling, die bij ons bijna geheel on bekend is gebleven. De Oratorianen zijn groepen van priesters, die in een heel los verband bijeen leven, zonder kloostergelof ten, zelfs zonder absolute verplichting om geheel hun leven aan het Oratorium trouw te blijven; zij wijden zich aan allerlei soor ten werk van zielzorg en onderricht. St. Pfai- lippus Nerius, de apostel van Rome, nam in de tweede helft van de XVIe eeuw het ini tiatief tot deze stichting, waarin de persoon lijke kwaliteiten van een leider zoo bijzon der tot hun recht kunnen komen. Kardinaal de Bérulle, een van de meest invloedrijke figuren uit het Fransche geestesleven in het eerste kwartaal van de XVIIe eeuw, bracht haar over naar Parijs. Daar beleefde zij onder hem en zijn eersten opvolger Charles de Condren een periode van grooten bloei. Of de gebroeders van Walenburch, die ook in Parijs gestudeerd hebben, met den laatste in contact zijn geweest, is niet volkomen zeker; maar zij waren in ieder geval gewon nen voor het Oratoriaansche ideaal. En zij begonnen te zoeken naar de verwerkelijking ervan. Een dergelijke, meer vrije stichting, zou zeker heel goed gepast hebben in de toen malige tijdsomstandigheden, waarin een vol ledig kloosterleven in ouden stijl toch voor loopig niet meer in Nederland tot ontwikke ling kon komen. Maar er waren juist in die dagen heel wat moeilijkheden en wrijvingen in de verhouding tusschen wereldgeestelij ken en regulieren; en pro vicaris Wachters voelde niets voor het plan. Van hun kant voelden de Walenburchs zich niet geroepen tot de gewone zielzorg als pastoor. En zoo gingen ze buiten ons land op zoek naar een terrein, waarop ze werkzaam konden zijn. Nog in 1640 vinden we hen reeds in Dus seldorp, waar ze als controvers-predikers tegen de Protestanten optraden; regelmatige polemiek was in die dagen onmisbaar en had bovendien ook geregeld bekeeringen als resultaat. Dat werk eischte naast welspre kendheid ook geleerdheid en tact. Zij hadden daarin zoo'n succes, dat men hen al heel gauw definitief aan Duitsche diocesen zocht te verbinden. Adriaan werd reeds in 1647 kannunik in Keulen; Pieter bleef voorloopig in Dusseldorp en vestigde zich later te Mainz. Adriaan werd ten slotte wijbisschop van Keulen in 1662, en na zijn dood, op 14 Sep tember 1669, volgde Pieter, die toen het zelfde am6t bekleedde in het bisdom Mainz, hem op in zijn functie; hij stierf op 21 De cember 1675 en werd naast zijn broer be graven in de nu verdwenen kerk van Sint Pieter. Het was een kerk der Oratorianen; zij waren dus hun oude liefde trouw geble ven. Voor het vaderland was hun werk ver loren gegaan. Een enkele maal nog zijn zij, belast met zendingen, teruggekeerd: Pieter kwam een rapport opstellen over de moei lijkheden tusschen seculiere en reguliere priesters en de middelen om daaraan een eind te maken; Adriaan kwam over zaken onderhandelen met de Staten van Holland. Er zijn ook nog wel pogingen gedaan om hen voorgoed te laten terugkeeren (beiden waren in 1655 candidaat voor het ambt van coadjutor van den apostolischen vicarius De la Torre), maar die pogingen slaagden niet. En dat is, gezien hun succes in polemieken en controversen met de Protestanten, dubbel te betreuren; goede schrijvers en predikers voor de geloofsverdediging bezaten wij toen niet, en wij moesten het doen met vertaald werk. Het was een moeilijk te overschatten aanwinst geweest voor de katholieke zaak als wij de gebroeders van Walenburch als' onze woordvoerders hadden gehad. De polemiek in Duitschland bleef hun voornaamste, zij het vooral later niet hun eenige taak. Van hun preeken en conferenties is niets bewaard en uitgegeven; we hebben alleen hun gedrukte geschriften, waarvan het leeuwendeel aan Pieter toegeschreven moet worden, ook al staan ze °P naa® van beiden samen. Maar bij de woorden polemiek en controverse mogen we niet denken aan felheid en scherpte. Zooals mag. Polman zegt: „De Katholieken hadden in de XVIIe eeuw geleerd de Hervorming als feit te aan vaarden; men begon er prijs op te stellen elkaar te begrijpen, men wilde elkaar zelfs benaderen. Er zat toen een zeker verlangen naar hereeniging in de lucht". En dat geldt natuurlijk voor het Rijnland, waar de Ka tholieken hun volledige vrijheid bezaten, nog sterker dan voor de zeven provinciën. Bij strenge rechtgeloovigheid yi de leer waren de Walenburchs daarom in bun toon irenisch en gematigd; met recht konden zij van hun geschriften getuigen: Ab injuriis abstinemus" Wij beleedigen niemand. Als dan ook later de beroemde Duitsche wijsgeer Leibnitz werkt aan de hereeniging van ajje christenen, vindt hij in cie gedegen weten schap van Pieter van Walenburch een groo ten steun. Maar ook deze degelijke en vreedzame boeken (de methodische eigenaardigheden daarvan zullen wel uitsluitend de theologen interesseeren) waren rechtstreeks maar van weinig nut voor hun vaderland: zij waren in het Latijn geschreven en niet voor het groote publiek bestemd. Van hun hand verschenen slechts twee^ populaire boekjes in het Neder landsch: ct eene getiteld: Schip-reys van den geloovigen Thomas tot de eenigheyt van de ware kereke Jesus Christi; het andere getite d: Den eenvoudigen Catholyck. Ze schrijven, vooral in het tweede boekje, zeer concreet en pregnant; ze geven geen lange, a gemeene verhandelingen, maar bespreken Ge £0Wone moeilijkheden in details. Het zijn vooi beelden van populaire apologetische li- 01 a^uur, ook al zijn de daarin behandelde vragen niet meer actueel. Een anonymus gaf tenslotte nog een Nederlandsch uittreksel uit hun hoofdwerk: „Kort begrip van de algemeene verhandelingen over de Geloofs verschillen", Antwerpen, 1678. Dat Is alles, wat deze begaafde mannen, die in een kreupelrijmpje een „wael en burch" van het geloof genoemd worden, voor het katholicisme in hun eigen vader land hebben kunnen doen. Het is te begrij pen, dat zij vergeten zijn. En laten we be treuren, dat hun levensloop niet anders heeft mogen zijn, Trompetter-journalistiek. Uit de „Neerlandia"-pers: Met reuzenkoppen men moet het van de sensatie hebben kondigt Mussert's „Volk en Vaderland" vooraan op de eerste pagina aan, dat wij betrokken zouden zijn bij een geheim militair verdrag, dat Ne derland een werktuig wordt van het zgn. „Volksfront" en dat ons bestaan op het spel staat. Wat is er in 's hemelsnaam gebeurd? Een Duitsch militair tijdschrift, het „Mil. Woehenblatt", onderstelt, dat er tusschen Engeland en Nederland een overeenkomst is aangegaan, betreffende de gemeenschap pelijke verdediging van elkanders koloniën in Oost-Indië, en schrijft die onderstelling nu in een zeer positieven vorm neer:. „Blijkbaar als resultaat van het met geland gesloten verdrag", enz. Wat een „Woehenblatt" schrijft, blijkbaar als evangelie voor het weekj^pa der N.S.B., en dies vervalt het in lamerw... taties, waarvan „Joodsche invloeden", „Ka tholieke Actie" en hun „monsterverbond" de schering, en het „ringvormig front om Duitschland" de inslag vormen. Uit een ongestaafde bewering van ande ren conclusies trekken, dezen in posi tieven vorm afficheeren er zijdelingsche leuzen aan ophangen met een Ludendorff- sche vaardigheid,... meent de leider, wiens naam aan het hoofd van „Volk en Vader land" prijkt, dat hier journalistiek wordt geleverd, die door een serieus man in den lande als ernstig beschouwd wordt? ninklijke Hoogheden ter gelegenheid van de geboorte van Prinses Beatrix, naar Soestdijk verzonden. PROPAGANDS-AVOND. De Vereeniging „Het Zwakke -Kind" al hier zal op 9 Maart een propaganda-avond geven in samenwerking met het Fanfare corps. Het ligt in de bedoeling in de pauze een tombola te houden. Damesschoen, Andeweg, Dorpsstraat 23; bruine broodzak, Koedood, Kerkedijk 41; geel met zwarte hond, A. van Opstal, Ze- venbergschdijkje 93; bruine portemonnaie, j. Mastenbroek, Dorpsstraat 76; belasting- merk in étui, met riempje, J. A. A. Vat, Hordijk 97. Meerdere handschoenen en sleu tels te bevragen op het Politiebureau aan de Benedenstraat van 912 uur en van 2—5 uur. BEDRIJFSLUCHTBESCIIERM3NG. Evenals in elk huis maatregelen moeten worden getroffen ter bescherming van het gezin, is dit ook noodig voor elk bedrijf ter bescherming van het daarin te werk ge stelde personeel en van de vitale deelen van een bedrijf, opdat dit zoo lang mogelijk kan blijven werken. Ten einde aan te geven, op welke wijze een doelmatige bescherming in bedrijven kan worden tot stand gebracht, zijn enkele richtlijnen opgesteld voor de te treffen zelfbeschermingsmaatregelen. Een exemplaar dezer richtlijnen heeft de Burge meester dezer gemeente, toegezonden aan de alhier gevestigde bedrijven. Gezien den ernst dezer aangelegenheid spreekt de Burgemees ter in het begeleidend schrijven het ver trouwen uit, dat hieraan de noodige aan dacht zal worden besteed en verklaart zich gaarne bereid, indien mogelijk, tot het ge ven van nadere inlichtingen. Mocht onver hoopt een eigenaar van een bedrijf geen exemplaar van de richtlijnen ontvangen heb ben, dan kan hij zulks ter gemeente-secre tarie bekomen. GEBOREN: Jacoba, dochter van A. Huis- kes en C. Roode. ONDERTROUWD: F. T. Zoutman 28 j. en M. Hooijkaas 25 j. Da Katholieke Universiteit steunen ls een praktisch apostolaat en een ware Kruistocht voor wetenschap en geloot

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 2