gr De Vermeer van Boym ans. ZATERDAG 19 FEBRUARI 1938 EEN ONTDEKKING VAN DEN LAATSTEN TIJD. Rotterdam heeft eens een werk van den Delftschen meester ver loren laten gaan DE AANWINSTEN VOOR HET MUSEUM BOYMANS. WERKLOOZE HAVENARBEIDERS. De openbare tentoonstelling zal nog op zich laten wachten. En de Ioonnormen voor de toepassing van de steunregeling. DE VERKOOP VAN ONS VLIEG VELD AAN HET RIJK. MOOIE TOONEELAVOND. BEGRAFENIS Mr. v. d. MEULEN. Een interpellatie-aanvrage. CENTRAAL TOONEEL. VROUWELIJKE JEUGDBEWEGING VOOR KATH. ACTIE DE GRAAL. ROTTERDAMSCHE RECHTBANK. (Zitting van 18 Februari). Diefstal van suikerbieten. BURGERLIJKE STAND. DE 7e PRIMA VERA. H. K. H. Prinses Juliana, bescherm- i vrouwe. HET CONFLICT BIJ DE HOLLAND- SCHE STUWADOOR MIJ. HET CONFLICT BIJ BEPILE'S BAKKERIJEN. DE OOSTZEEDIJK. De koning gaat voor. Moeten meer bijdragen voor de weerstandskas van de „Centrale". TENTOONSTELLING VLIEGTUIGw SCHAALMODELLEN. COCHERET OVER EIGEN WERK.. DTSTRIBu rire VAT* oobdkoopb LEVENSMIDDELEN. A KOOLHOVEN'S VLIEGTUIG INDUSTRIE. Nog dit jaar een fabriek in Ned.-Indië. KOSTELOOS INENTEN TEGEN DE POKKEN. P i ik VERKEERSONGEVAL. ARMBESTUUR H. KRUISVINDING. SPREEKUUR WETHOUDER BRAUTIGAM. Van de beide nieuwe aanwinsten, door het Museum Boymans verworven, is „de Man met de roode muts" bekend genoeg van ver scheidene tentoonstellingen, o.a. van de Rem- brandt-tentoonstelling te Amsterdam in het Rijksmuseum (1935). Dezen zomer hing het magistrale doek bij de firma D. Katz in Die ren en toen is er nog over geschreven. Spoe dig daarna deed reeds het gerucht de ronde, dat begunstigers van Boymans er het oog op hadden laten vallen. Het was ook reeds ge- ruimen tijd in het museum te zien. Met dit portret, dat onder verschillende benamingen in Engelsch en Amerikaansch bezit is ge weest, keert een late Rembrandt naar het vaderland terug om daar menschelijkerwijs gesproken voortaan voor altijd te blijven. Zijn met dit werk reeds velen vertrouwd „De Emmaüsgangers" van Vermeer is een geheel onbekend schilderij. Tevergeefs zal men het in de bestaande literatuur over den Delftschen meester zoeken. Dit werk van (voor Vermeer) groote afmetingen (1.29 bi 1.17 M.) is eerst den laatsten tijd bij een boedelscheiding aan het licht gekomen en door Dr. A. Bredius als een Vermeer erkend. Het is trouwens gesigneerd met de initialen van den schilder I. v. M. Dr. Bredius heeft „De Kantwerkster" van Vermeer, eenmaal in Rotterdamsch bezit, maar destijds voor de stedelijke verzameling niet aanvaard. over deze vondst geschreven ln „The Bur lington magazine" van November 1937. Het werk bevindt zich in zeer goeden staat, het vertoont tal van karakteristieke eigenschap pen die onmiddellijk tot een Vermeer doen besluiten en Dr. Bredius aarzelt niet te spre ken van het meesterwerk bij uitstek van den grooten Delftschen schilder. Men zou wel meer van de omstandigheden willen weten, niet waardoor een dergelijk im portant doek aan den dag gekomen is, maar waardoor het zoo lang verborgen kon blij ven! Hoe het zij, een ontdekking als deze is een kunstgebeurtenis van den eersten rang. Het oeuvre van Vermeer is niet groot. De doeken die met algeheele zekerheid aan hem kunnen worden toegeschreven, zijn betrek kelijk gering in aantal. Veel meer dan veer- tig zijn het er niet. Zij bevinden zich groo- tendeels in musea; maar enkele zijn er nog in particuliere handen. Een Vermeer van eerste kwaliteit komt in den kunsthandel practisch niet meer voor en zoo er een van eigenaar verandert zijn er enorme bedragen mee gemoeid. Men herinnere zich het be roemde „Straatje", door Dr. Deterding ver worven en thans in het Rijksmuseum. Een dergelijke verkoop brengt heel de kunstwereld van Europa en Amerika in be roering. Een symptoom van de heftigheid waarmee de liefhebbers elkaar het bezit van een Vermeer bestrijden, kan men ook zien in de voortdurend opduikende geruchten over het atelierstuk uit de collectie van graaf Czernin te Weenen (met het z.g. „zelfpor tret"). Nog dezer dagen werd gemeld, dat het voor een fabelachtigen prijs verkocht zou zijn. Dergelijke geruchten hebben echter al meer geloopen, maar het is de vraag, of de Oos- tenrijksche regeering ooit toestemm^pg zou geven tot verkoop. Uit nog een ander oogpurtf is de Vermeer, die thans voor het Museum Boymans ver worven is, van bijzonder belang. Er zijn n.l. maar zeer weinig schilderijen van hem be kend met een onderwerp aan de gewijde geschiedenis ontleend. Als men de allegorie „Het Geloof" in dit verband buiten beschou wing laat en daar is alle reden voor, want het heeft qua voorstelling een geheel ander karakter en het behoort zeker niet tot de werken van allereerste kwaliteit dan is er naast „De Emmaüsgangers" maar één werk van religieusen aard: de „Christus bij Martha en Maria". Het hoort in Edinburgh thuis, maar het is goed bekend in Rotterdam, waar het op de onvergetelijke tentoonstelling van de Delftsche school te zien is geweest. Ook dit is een werk van groot formaat, zooals de schilder later niet meer heeft geambieerd. Het behoort met het „Toilet van Diana" uit het Mauritshuis en de „Koppelaarster" uit Dresden tot de erkend-vroege werken. De verleiding is dan ook groot om tevens „De Emmaüsgangers" daartoe te rekenen, maar er schijnt nog geen eenstemmigheid te heer- schen over een mogelijke dateering, bij Ver meer trouwens altijd een moeilijke kwestie. Ten slotte nog een ander punt. Met den aankoop van deze Vermeer maakt Rotter dam ook een fout uit het verleden goed. De stad had n.l. sinds lang een werk van den Delftschen meester kunnen bezitten, een klein juweel van letterlijk de allerfijnste Hollandsche schilderkunst: de „Kantwerk ster". Het bevindt zich thans in het Louvre, maar het maakte eenmaal deel uit van de Rotterdamsche verzameling Vis Blokhuyzen, op zeer gunstige condities in 1869 aan de stad aangeboden, maarniet geaccep teerd. Nu getroosten zich vooraanstaanden uit de burgerij zeer groote offers om een Vermeer voor de stedelijke kunstverzameling te ver werven. Wel een bewijs voor de kentering der geesten en de geheel veranderde kunst- waardeering in betrekkelijk korten tijd. Naar wij vernemen ligt het in de bedoe ling om binnen afzienbaren tijd het bestuur en de leden van de Vereeniging Rembrandt, alsmede de ruim 100 schenkers van de „Man met roode muts" in de gelegenheid te stellen de nieuwe aanwinsten van het Museum Boymans te komen bezichtigen. Het Bestuur van de Vereeniging Rem brandt, onder leiding van den voorzitter, dr. E. Heldring en den waarnemend voorzitter den heer J. van Hasselt, dat in den loop der jaren het Museum Boymans zoozeer heeft gesteund bij- de verrijking der verzameling, schonk ook thans belangrijke bedragen, zoo wel voor de Rembrandt als voor de Ver meer. Het publiek zal deze prachtige aanwinsten niet eerder zien dan op de groote zomer- tentoonstelling, welke in het Museum Boy mans zal worden gehouden ter gelegenheid van het veertigjarig Regeeringsjubileum van H.M. de Koningin. Naar aanleiding van de vragen van het gemeenteraadslid den heer A. Menist betref fende de Ioonnormen voor de toepassing van de steunregeling voor werklooze havenar beiders, hebben B. en W. het navolgende ge antwoord: Bij missive van 10 December 1.1. heeft het college den Minister gevraagd de toen gel dende loonnorm van 24 met ingang van 3 Januari 1938 te verhoogen en vast te stellen op 26 per week, in verband met het feit, dat de loonen van de havenarbeiders met on geveer 6% waren verhoogd, terwijl de verwachting bestond, dat het loon begin Ja nuari 1.1. opnieuw zou worden vermeerderd Bij missive van 21 Januari 1.1. heeft de Mi nister B. en W. in kennis gesteld met zijn beslissing, volgens welke alleen de loonnorm van houders van blauwe boekjes met 2 is verhoogd en derhalve is gesteld op 26 per week. Onmiddellijk na ontvangst van het ant woord van den Minister is van de zijde van het college een onderzoek ingesteld tot het verzamelen van gegevens omtrent de betee- kenis van deze wijziging en voor hoeveel per sonen deze zal gelden. Daarbij is gebleken, dat ten aanzien van de op 31 Januari 1.1. als steuntrekkend inge schreven havenarbeiders, totaal 4493, de be schikking van den Minister slechts voor een gering aantal van eenige beteekenis was. Het college heeft hierin aanleiding gevonden na dere inlichtingen te vragen aan den Mi nister en tevens te verzoeken om de ver hooging van de loonnorm tot 26 voor alle categorieën van havenarbeiders toepasselijk te verklaren. „Het Lied van het Meisje en den moordenaar1' Maandag 21 Februari a.s. zal in den Tivoli- Schouwburg door de Amsterdamsche Too- neelvereeniging onder leiding van Albert van Dalsum en A. Defresne de eerste opvoering te Rotterdam worden gegeven van haar nieuw, zoo van alle zijden bewonderend be sproken tooneelstuk „Het lied van het meisje en den moordenaar". De R.K. Volksuniversiteit heeft het initia tief genomen om dit stuk ook zoo spoedig mogelijk naar Rotterdam te krijgen. Zij is daarin geslaagd en kan den katholieken van Rotterdam thans een avond aanbieden, waar van de bijwoning inderdaad een hoog genot zal verschaffen. Wij willen er nadrukkelijk op wijzen, dat de voorstelling welke 's avonds te 8.15 uur begint, ook toegankelijk is voor niet-leden der R.K. Volksuniversiteit en dat voor dezen avond extra lage prijzen gelden. Het stoffelijk overschot van 'den Dinsdag avond op zoo tragische wijze om het leven gekomen Rotterdamschen kantonrechter, mr. J. H. van der Meulen, is gistermiddag op de Protestantsche begraafplaats te Bergen op Zoom ter aarde besteld. Voor deze begrafenis bestond veel belang' stelling en naast de familieleden merkten wij o.a. op notaris van Grutting, mr. van Blari- cum, kantonrechter te Bergen op Zoom, mr. Hartog, mr. Nelemans, mr. Felix en vele anderen. Ook op de begraafplaats was de belang stelling bijzonder groot. Hier waren o.m, aanwezig, mr. Bisschop Boele, politierechter te Breda, de deken van de orde van advo caten te Breda, mr. Rassers, mr. J. Mol van Charante, subst. griffier te Rotterdam, mr. C. baron van Dedem, ambtenaar van O.M. te Rotterdam, mr. W. K. Hengeveld en G. Kremer. Nadat het stoffelijk overschot in de groeve was neergelaten voerden het woord, mr. F. A. Nelemans, oudste kantonrechter te Rotter dam, en dr. de Leeuw, zwager van den over ledene. Het gemeenteraadslid de heer A. Menist heeft den raad verzocht de navolgende vra gen tot het college te mogen richten: 1. Zijn de berichten, in de pers verschenen over onderhandelingen tusschen de gemeente Rotterdam eenerzijds en de departement van Defensie anderzijds, aangaande den verkoop van het vliegveld Waalhaven, juist? 2. Is het B. en W. bekend, dat het in de bedoeling van het departement van Defensie ligt, om het vliegveld Waalhaven tot een basis te maken van de Nederlandsche militaire luchtvloot? 3. Willen B. en W. mededeelen waarom met zoo een groote geheimzinnigheid de onder handelingen over den verkoop van het vlieg veld worden gevoerd? 4. Hebben B. en W. zich rekenschap gege ven, dat de ernstige gevaren, die een bevol king van een open stad, gelegen aan een groote rivier, in oorlogstijd bedreigen, zullen toenemen door de vestiging van een mili taire luchtvloot-basis, daar het immers be kend is, dat oorlogvoerende partijen er steeds op uit zijn, om deze in de allereerste plaats te vernietigen? 5. Wil het college bevorderen, dat alvorens de raad voor een beslissing wordt gesteld, de bevolking van Rotterdam gelegenheid zal krijgen zich uit te spreken over de al of niet medewerking voor het maken van een mili tair vliegveld in onze gemeente? Deze interpellatie is toegestaan en zal wor den gehouden in de raadszitting van Don derdag 24 Februari a.s. Zondag 20 Februari Leidstersdag voor de leidsters uit Rotterdam en Schiedam. Om half negen H. Mis in de kerk aan de Hcog-; straat, Rotterdam. Maandas 21 Februari half negen belang rijke vergadering op de Schiekade voor de verantwoordelijke leidsters der Fort-loterij, uit Rotterdam, Schiedam, Vlaardingen, Dor drecht en Gouda. Dinsdag 22 Februari kwart over acht Graal- koor (Schiekade). Jonge meisjes met goede stemmen kunnen zich op de repetitie aan melden. Vrijdag 25 Februari kwart over acht Inter- parochiëele Volkszangclub, in het Graalhuis, Schiekade. -iÜatL.. Aangiften van 18 Februari 1938, BEVALLENM. J. v. Veen geb. v. Alphen d. A. P. A. Roos geb. v. d. Driesche z. A. J. M. v. Keulen geb. Brokerhof d. H. M. A. Dekker geb. Hunefeld z. P. G. F. v. Kat wijk geb. v. d. Reijnst z. M. Wendrich geb. Proost z. J. c. M. Offermeijer geb. Bou- wens d. A. puwerkerk geb. Hofman d. E. J. Karstens geb. v. d. Wilk z. H. J. Baay geb. v. Nieuwenhuyzen d. G. Winkel geb. Brandenburg z. M. C. v. Heezik geb. Raat gever d. V. Veraart geb. v. d. Kooij d. J. M. v. d. Griendt geb. Volking d. N. v. Herp geb. Zwart z. J. W. v. Dongen geb. de Roojj d. W. J. J. Heore geb. v. zyderveld z. G. Lutter geb. Meijer z. F. C. v. Leeuwen geb. v. Houtert d. A. E. Beckmann geb. Wulffraat z. E. K. v. d. Kleijn geb. Witjes d. T. v. Doorn geb. de Koning d. J. c. Peters geb. Soudijn z. T. de Graaf geb. Rami z. W. v. Deelen geb. Wuijster d. M. L. J. v. Wjjk geb. Thijs8en z. A. M. Zampieri geb. Talamini d. M. W. Janse geb. v. Gijzen d. M. Maan Voogd Bergwerf geb. de Graaff z. J. W. M. v. Zon geb. Wolders d. S. S. v. Sandick geb. de Mol v. Otterloo z. OVERLEDEND. Gertges m. van G. v. d. Roest 82 j. H. J. Veryeyen wedr. v. J. H. v. d. Klip 62 j. A. de Ruiter wede. van P. Bakker 68 j. P. Hagendoorn z. 8 m. W. Basseieur m. v. M. A. v. d. Brug 70 j. J. v. Batenburg wede. v. W. Rozenstok 84 j. C. v. d. Waard m. v. A. J. J. v. d. Lugt Melser 72 j. C. 3. Riko wede. v. C. L. Weteling 81 j. J. V, d. Schoor m. van C. P. de Waard 83 j. J. J. Sizoo ongeh. m. 59 j. M. G. E. Bouw meester vr. v. G. S. Goetzee 38 j. P. G. A. M. Dirks m. van C. R. Bannister 36 j. E. M. C. Jansen vr. van K. v. d. Gijp 70 j. F. M. L. Schuurmans wede. v. F. Tuinhout 73 j. J. L. V. d. Sman m. van G. E. M. Holierhoek 56 j. H. Lems wedr. v. G. Slagt 77 j. F. de Roos wedr. v. T. v. d. Laar 81 j. C. J. J. Engelbrecht wedr. v. A. I. IJselendoom 62 j. B. v. Toorn ongeh. vr. 77 J. M. de Haan z. 2 j. P. Steen bakkers m. van M. A. Dormans 82 j. Terechtgestaan hebben de 25-jarige chauf feur H. W. van K., de 34-jarige betonwer ker P. v. d. M. en diens broers, de 29-jarige loswerkman J. v. d. M. en de 27-jarige los- werkman C. v. d. M., allen gedetineerd, die zich aan diefstal in vereeniging van hoe veelheden suikerbuiten zouden hebben schuldig gemaakt. Aan de drie broers was subsidiair heling ten laste gelegd. In November van het vorig jaar had de chauffeur, die belast was met het vervoer van de aan verschillende landbouwers toe- behoorende hoeveelheden suikerbieten naar de Coöperatieve Beetwortelsuikerfabriek te Puttershoek, aan den landbouwer J. v. d. Vorm, die, naar hij wist, voor de levering van een grootere hoeveelheid bieten gecon tracteerd had, dan hij uiteindelijk leveren kon, een aanbieding gedaan om 20.000 K.G. bieten, die hij te koop wist, van hem over te nemen. Van der Vorm was op dit aanbod ingegaan en verklaarde zich bereid om 7 cent per 100 K.G. te betalen. De chauffeur, die over geen enkele biet de beschikking had, heeft nu telkens van de partijen, die hij in opdracht van landbouwers vervoeren moest een gedeelte, als verkocht door v. d. Vorm aan de Beetwortelsuikerfabriek afge leverd en op de overgelegde weegbriefjes ontving hij van Van der Vorm den over eengekomen prijs. De landbouwers A. C. Molendijk en J. Kooyman, voor wie van K ook suikerbieten had vervoerd hadden aan merkelijk minder afgerekend gekregen, dan zij verwacht hadden. Van hun oogst had de chauffeur de aan Van der Vorm geleverde bieten afgenomen en zelfs was hij zoo bru taal geweest om van hetgeen hij in opdracht van Van der Vorm naar de suikerfabriek moest brengen een hoeveelheid van 5000 K.G. als door hem geleverd te noteeren, zoodat v. d. Vorm van den chauffeur zijn eigen bieten had gekocht. Voor de rechtbank legden de verdachten een volledige bekentenis af. Het O.M. vertegenwoordigd door mr. H. A. J. Reumer, was van meening, dat men met een kleine variant op een bekende rechtszaak, hier zou kunnen spreken van de suikerbieten-verhuizers. Spr. merkte op, dat de boeren de gewoonte hebben reeds in het voorjaar met de suikerfabrieken te con tracteeren over de door hen te leveren hoe veelheden suikerbieten. Wanneer een boer niet aan het aldus vastgestelde gewicht komt, dan is het de gewoonte, dat hij van andere boeren bieten bij koopt, totdat "hij de hoeveelheid heeft bereikt, waarvoor hij ge contracteerd heeft. Met die gewoonte was de chauffeur bekend, evenals met de om standigheid, dat Van der Vorm tekort kwam om aan zijn contractueele verplichtingen te voldoen en daarvan heeft hij misbruik ge maakt. Want verdachte had geen bieten, die h(j v. d. Vorm te koop kon aanbieden en wat hij hem ten slotte geleverd heeft, heeft hij eerst van anderen en zelfs van v. d. Vorm moeten wegnemen. Het lijkt een ju ridische puzzle uit te maken aan welk mis drijf de verdachten zich hebben schuldig gemaakt. Het lijkt op verduistering, maar volgens spr. is dat niet juist, doch moet het als diefstal worden gekwalificeerd, omdat bij hen reeds van den aanvang af het opzet bestaan heeft om de bieten weg te nemen. Wat de verdachten gedaan hebben is heel brutaal, maar in hun voordeel pleit, dat zij dadelijk bekend hebben. De reclasseerings- rapporten over de verdachten zijn wel niet ongunstig, maar enthousiast is men toch ook niet. Spr. wilde niet uitmaken, wie het grootste aandeel in deze zaak heeft gehad en een gelijke straf juist achtend, eisehte het O.M. tegen ieder een gevangenisstraf van 1 jaar met aftrek van den tijd in veor- loopige hechtenis doorgebracht en met de bepaling, dat 6 maanden van de straf voor waardelijk zullen zijn, met een proeftijd van 3 jaar. De verdedigers hebben vrijspraak gepleit, omdat het feit zou moeten worden gekwali ficeerd als verduistering, hetgeen niet is ten laste gelegd. Subsidiair drongen pleiters cp een geheel voorwaardelijke straf aan. Wederspannigheid. Het O.M. heeft voorts een gevangenisstraf van 3 maanden geëischt tegen den 24-jari gen voorslager J. V. uit Schiedam, die op 23 Januari ernstig verzet tegen de politie had gepleegd. De agent van politie D. van Bennekom had verdachte ter ontnuchtering mee willen nemen naar het politiebureau, nadat verdachte als een gevolg van zijn dronkenschap reeds in de Schie gevallen was en daaruit door een burger was gered. Bij die overbrenging heeft verdachte zich op ernstige wijze verzet, zoo zelfs, dat de agent gebruik heeft moeten maken van zijn sabel, waarvan de sporen in een groot lit- teeken nog zichtbaar zijn op verdaehte's gelaat. De president vond het heel onwaardig om zich zoo te bezatten. Bewaar je geld liever voor je trouwdag, dan het in cafe's te verdrinken. Maar het was juist af met m'n meisje, voerde verdachte aan. Dan bewaar je het geld voor een vol gend meisje, zei de president. Uitspraken 1 Maart. Verduistering. De rechtbank heeft uitspraak gedaan in de zaak van den 51-jarigen C. J. G. W. ge detineerd, oud-wethouder der gemeente Vlaardinger Ambacht, die zich gedurende tal van jaren had schuldig gemaakt aan ver duistering van in totaal ongeveer 34.000 ten nadeele van de firma IJzermans te Vlaardingen, waar hij als kantoorbediende in betrekking was. De rechtbank heeft ver dachte veroordeeld tot 2 jaren gevangenis straf, met aftrek van de preventieve hech tenis. Zooals bekend zal dit jaar de 7e Primavera te Rotterdam worden gehouden van 7 tot en met 18 April. Gezien de reeds nu ontvangen inschrijvingen kan de hal als geheel gevuld worden beschouwd. Onder de inzendingen zijn er diverse, die als zéér bijzonder mogen worden vermeld. Ten zeerste is het bestuur verheugd te kunnen mededeelen, dat het H.K.H. Prinses Juliana heeft behaagd het Beschermvrouw schap der 7e Primavera te willen aanvaar den. Het is ongetwijfeld een buitengewoon hooge eer voor de „Primavera" dat H. K. H. hiertoe bereid werd gevonden. Reeds is men ijverig aan den gang om den plannen van het Primavera-bestuur vasten vorm te geven. Deze week werden een 1000 kub. M. zand in de hal binnengebracht en de a.s. week volgt een nog 3 maal zoo groote hoeveelheid, een en ander om het terrein een heuvelachtig aanzien te geven. Besprekingen ten stadhuize. Gisteren had op het Stadhuis te Rotterdam onder leiding van den rijksbemiddelaar in het derde district, prof. mr. A. C. Josephus Jitta, een bespreking plaats met partijen, betrokken bij'het dreigend "conflict bij Hé Hollandsche stuwadoormaatschappij v.h. D. Lems Co. te Rotterdam. De rijksbemidde laar heeft aan partijen het volgend voorstel gedaan: 1. De arbeidersorganisaties zullen't door haar gewenschte toonstelsel zoo beknopt mo gelijk aan de directie doen toekomen. 2. De directie zal dit stelsel in overweging nemen en over een week de arbeidsorgani saties ontvangen, om het te bespreken. 3. Het ultimatum wordt ingetrokken. 4. Hangende de onderhandelingen worden beiderzijds geen mededeelingen aan de pers verstrekt. Gisteren had op het Stadhuis te Rotterdam onder leiding van den rijksbemiddelaar prof. mr. A. C. Josepuhs Jitta, een bespreking plaats met partijen betrokken bij het drei gend conflict bij Ewald Behle's bakkerijen te Rotterdam. De rijksbemiddelaar heeft het volgende voorstel gedaan: 1. De rijksbemiddelaar zal binnen den kortst mogelijken tijd een accountantsonder zoek doen instellen naar den toestand van deze onderneming. 2. Hij zal, zoodra hem de resultaten van dat onderzoek bekend zijn, partijen tot een nieuwe bespreking oproepen. 3. In afwachting van die bespreking zal de dezer dagen aangekóndigde loonsverla ging worden opgeschort. De firma heeft het voorstel aanvaard, de arbeidersorganisaties zullen het bij haar leden verdedigen. De verkeerssituatie op den Oostzeedijk is, vooral voor het drukke rij wiel ver keer al daar, zeer gevaarlijk, omdat het dubbele tramspoor niet in het midden, maar aan de Noordzijde van den weg is gelegen. Tenge volge daarvan worden de wielrijders, die in de richting Hoflaan-Oostplein rijden, bij nadering van een tram uit beide richtingen, gedwongen naar het midden van de rijbaan uit te wijken, waardoor zij dan tusschen het hun tegemoetkomende auto- en tramverkeer geraken.,. Aan dit bezwaar zou kunnen worden te^ gemoet gekomen, indien het aan de Noord' zijde van de trambaan gelegen trottoir, dat door de voegangers weinig wordt gebruikt, zou worden bestemd en ingericht als rij wielpad, uitsluitend voor het rijwieiverkeer in bovengenoemde richting. De A. N. W. B. heeft nu aan B. en W. ver zocht dit te willen bevorderen. Alweer stonden gisterenavond in Rotter dams Tivoli door het ingebreke blijven van Van Dalsum en de zijnen de Centraal- tooneelisten op de planken, ditmaal om voor de Volksuniversiteit het kortelings reeds hier ter plaatse besproken costuumstuk van Johan Fabricius op te voeren. Zooals de aandachtige lezer dezer rubriek zich herin neren zal, hebben wij bij bedoelde bespre king verschillende bezwaren tegen deze va riatie op een oud thema de koning die zich een volksmeisje tot „vriendin" kiest ontwikkeld, en met name ook gewezen op het twijfelachtige licht, waarin de schrijver gemeend heeft de katholieke Kerk te moe ten stellen ten overstaan van de moreele verdoling van een wereldschen gebieder. Om meer dan één reden derhalve laten wij het bij deze aankondiging, nu onzerzijds van een algemeene aanbeveling onmogelijk sprake kan zijn. In memoriam Alida Tartaud Klein. Voor den aanvang van de vertooning hield een der bestuursleden van de Volksuniversi teit, dr. K. F. Proost een korte herdenkings rede naar aanleiding van het verscheiden van mevr. Alida TartaudKlein. Spr. bracht in herinnering hoe de overledene in den glorietijd van het „Rotterdamsch Tooneel" bij herhaling ook voor de Volksuniversiteit op trad en later, toen ze niet meer aan eenig gezelschap was verbonden, de vereeniging toch van haar voordrachtskunst genieten deed, terwijl zij tevens sedert de oprichting der V. U. als lid van den Alg. Raa(j zich voor dit instituut verdienstelijk maakte Met een: „zij ruste in vrede" besloot dr. Proost zijn sympathiek in memoriam, dat door allp aanwezigen staande werd aange hoord. L. H. tijdig ingrijpen algeheel verval te voorko men. Bij schildering op paneel wordt een nieuw bindmiddel (vischlijm) onder de verf laag gestreken, waar de oorspronkelijke kleefkracht zich begeven heeft. Doek wordt geïmpregneerd met een praeparaat van in hoofdzaak bijenwas, een uiterst bestendig materiaal. Wat de vernislaag betreft, deze wordt bij barsten hersteld door de inwerking van al coholdampen. Spr. herinnerde hier aan den strijd over het „schoonmaken" van de oude Halsen, een strijd, die nu wel is beslist ten gunste van de indertijd zoo becritiseerde rei niging. Ten slotte wees spr. erop, dat dank zij de moderne hulpmiddelen een goede diagnose bij schilderijen zeer wel mogelijk is, n.l. door microscopisch, chemisch en Röntgen-onder- zoek. De voorzitter van R. 33, de heer J. Tielens, heeft den spreker voor zijn interessante uit eenzettingen dank gezegd. ZUID-SLAVISCHE KUNST. Een avond in den Grooten SchouwLurg tc Rotterdam. In overleg met den burgemeester van Rot terdam, mr. P. Droogleever Fortuyn en den consul-generaal van Zuid-Slavië te Rotter dam, dr. S. J. Milicic heeft zich een comité gevormd ter organisatie en aanbeveling van een Zuid-Slavischen kunstavond op Dins dag 29 Maart a.s. in den Grooten Schouw burg. Aan het programma van dien avond zul len hun medewerking verleenen: de compo nist Gotovac, dirigent van de Opera te Zag reb, die het Rotterdamsch Philharmonisch Orkest zai leiden, een dansgroep van 25 mannelijke en vrouwelijke studenten onder leiding van Ana Maletic (volksdansen) en de Zuid-Slavische componist Kunz, die eeni ge van zijn werken zal uitvoeren. VERVAL EN BEHOUD SCHILDERIJEN. VAN Dr. Ir. A. M. de WHd voor R. '33 te Rotterdam. Op uitnoodiging van het genootschap R. 33 heeft gisteravond in het Museum Boymans dr. ir. A. M. de Wild een lezing gehouden over het verval en behoud van schilderijen. Schilderijen zijn aan den sloopenden in vloed van den tijd onderhevig, die de be- standdeelen aantast en tot verval doet ge raken. Deze bestanddeelen zijn: de verflaag en de drager daarvan, de ondergrond, hetzij paneel of doek. In allebei treden zoowel phy- sische als chemische veranderingen op. Deze veranderingen ging de spreker na, als daar zijn het verschieten, verkleuren en allerlei „ziekteverschijnselen" van de verf, alsmede het optreden van barsten, ook het werken vqn het hout, waarop geschilderd is. Vervolgens zette dr. de Wild uiteen, wat ertegen te doen is. Vooral bij barsten en het daarbij optredende gevaar van loslaten van verfdeelen is het zeer wel mogelijk door MUZIEK IN ROTTERDAM. Het achtste concert van de middagserie van het Rotterdamsch Philharmonisch or kest, zal worden gegeven op Maandagavond 28 Februari a.s. 8.15 uur in de Doelenzaal. Uitgevoerd worden twee bijzondere wer ken. „Faust et Hélène", épisode lyrique van Lili Boulanger; een werk, waarmee deze merkwaardig begaafde componiste in 1913, dus op twintig jarigen leeftijd, den „Grand prix de Rome" behaalde. Solisten in dit werk zijn Suze Luger, Louis van Tulder en Willem Ravelli. Dirigent Eduard Flipse. Na de pauze wordt uitgevoerd: „Der Kreis des Lebens"; een cyclus voor sopraan en tenor solo, 8-stemmig koor en orkest, op woorden van Rainer Maria Rilke, gecompo neerd door Jan van Gilse. Hieraan werken mede: To van der Sluys, Louis van Tulder en het Rotterd. Philh. koor. Het geheel onder leiding van den componist. Het Rotterdamsch Kamerorkest geeft een concert op Dinsdag 22 Februari in de Nut zaal. Behalve een herhaling van twee deelen uit de lyrische suite van Alban Berg, staan o.m. op het program „Symphonie Concer tante" van Stamitz en Symphonie D-moll van Haydn. Van beide werken wordt de eer ste uitvoering in Nederland gegeven. '•ingT In het Instituut voor Scheepvaart en Luchtvaart, zal van 9 April tot en met 24 April 1938 een tentoonstelling worden ge houden van door in de provincie Zuid-Hol land wonende amateurs vervaardigde schaal modellen van vliegtuigen. Voor de beste in zendingen zal een aantal prijzen beschikbaar worden gesteld. Zij, die aan deze tentoonstelling wenschen deel te nemen, kunnen een inteekenlijst en reglement aanvragen bij het Instituut voor Scheepvaart en Luchtvaart, Haringvliet 68 te Rotterdam. De heer Ch. A. Cocheret zal op Donderdag a.s. 24 Februari, in „De Bijenkorf" te Rot terdam, een lezing houden over en uit zijn Nu er weer eenigen tijd schot in de Rijn vaart zit en de schippers, ook de particuliere zich financieel weer kunnen gaan roeren, acht de regeering een einde gekomen aan haar bemoeiingen, in zooverre, dat de gelde lijke steun wordt stopgezet. Dit heeft de Nederlandsche Particuliere Rijnvaart-Centrale tot het nemen van maat regelen genoopt, hierin bestaande, dat de bijdragen voor de weerstandskas zijn ver hoogd. Het gevolg hiervan is, dat de niet-georga- niseerde schipper, wanneer zijn schip door bemiddeling van de Centrale bevracht wordt met bestemming naar het Rijn-Roergebied moet betalen lo. vijf procent voor den scheepsbevrach ter of, indien de Centrale het vervoer heeft aangenomen, voor de Centrale 2o. drie procent voor de verdere bemoei ingen van de Centrale en 3o. twee procent voor de weerstands- of verrekeningskas. In totaal derhalve tien procent. Georgani seerde schippers betalen echter slechts 8% procent. Ook voor andere reizen is er wijziging gebracht. De storting voor de weerstands kas voor reizen binnen de grenzen of naar Berlijn is van éen half procent tot één pro cent verhoogd. Maar om eenigszins de onge lijkheid in de kostenaandeelen, welke in de vrachtcijfers zijn begrepen> weg la werken, zijn kortingen ingevoerd op üe stortingen in de verrekeningskas. Deze korting bedraagt 15 procent voor be stemmingen binnen Delfshaven, binnen Gou da, buiten de Kil. voor plaatsen in het IJsselmeergebied, aan den Gelderschen IJssel binnen Zutphen, aan de Zuid-Willemsvaart, het Wilhelminakanaal, plaatsen verder dan Amsterdam en voor België. De korting bedraagt 30naar plaatsen, gelegen aan de binnenwateren van de pro vincies Groningen, Friesland, Drenthe en OOverijsselj alsmede voor niet aan den Rijn gelegen Fransche bestemmingsplaatsen. Niet te ontkennen valt, dat de inkomsten van de Centrale op deze wijze belangrijk stijgen, maar daar staat tegenover, dat de Centrale de positie van de Rijnschippers heeft versterkt en op beslissende momenten trans porten heeft weten te bemachtigen ten be hoeve van de aangesloten schippers. Door den minister van Sociale Zaken is bepaald: 1. dat de wachttijd van 3 maanden, welke tot dusverre moest worden doorgemaakt al vorens voor regeeringsmargarine en -vet in aanmerking te komen, vervallen is; 2. dat ook alleenwonenden geen kostgangers indien zij verder aan de gestelde eischen voldoen, voor regeerings margarine dus niet voor vet in aanmerking komen en wel voor één pakje margarine van K.G. per week; 3. dat voor het verkrijgen van alle van re- geeringswege in distributie gebrachte goed- koope levensmiddelen, op denzelfden voet als ten aanzien van ondersteunde of tewerk gestelde werkloozen en armlastigen het ge val is, voor den tijd van ten hoogste nog 26 weken in aanmerking kunnen worden ge bracht zij, die aan alle hieronder ver melde voorwaarden voldoen, te weten: X. bij een werkverschaffing zijn tewerkge steld geweest en toen goedkoope levensmid delen ontvingen; H- tijdens die tewerkstelling een ongeval hebben gekregen of ziek zijn geworden; III. tengevolge daarvan niet langer tewerk gesteld konden blijven en evenmin in de steunregeling opgenomen konden worden; IV. uit hoofde van zoo een ongeval of zulk een ziekte uitkeering ontvangen ingevolge de ongevallen-, resp. ziektewet; V. een totaal aan wekelijksche inkomsten hebben, dat, de vorenbedoelde uitkeeringen inbegrepen, niet hooger is, dan het inkomen, dat zij zouden genieten, indien zij bij een werkverschaffing waren tewerkgesteld. De termijn van 26 weken gaat in met de week, volgende op die, waarin het ongeval heeft plaats gehad, c.q. de dag valt, waarop wegens ziekte niet is gewerkt. Gisteren heeft de Phohi een bezoek ge bracht aan de N.V. Koolhoven Vliegtuigen te Rotterdam, voor het maken van een repor tage van het bedrijf. De Phohi-reporter voerde een vraaggesprek met den directeur der N.V., den heer Frits Koolhoven, waarbij de heer Koolhoven mede- deeling deed van de oprichting der Eerste Nederlandsch-Indische Vliegtuigenfabriek (E.N.I.V.), welke fabriek nog dit jaar in Op Maandag, 21 Februari, des middags van half drie tot half vier uur, zal door het Ge nootschap tot bevordering der koepok inenting in het schoolgebouw in de Lijnbaan straat 26, gelegenheid gegeven worden tot kostelooze inenting en herinenting tegen de pokken. Ouders worden dringend verzocht van deze gelegenheid gebruik te maken vooral voor kinderen beneden de twee jaar. Gisteravond is de 14-jarige M. Hengeïman wonende Anthoniestraat op den Goudsche- singel met zijn fiets tegen een auto opgere den. Met een hersenschudding is de jongen per auto van den G. G. D. vervoerd naar het ziekenhuis aan den Coolsingel en aldaar ter verpleging opgenomen. beide bundels „Poppenkast" en „Speeldoos". Indië in bedrijf zal worden gesteld. In ons bericht van gisteravond omtrent de vorming van bovengenoemd bestuur is één naam der verdienstelijke mannen deerlijk verminkt overgekomen, 'g Penningmeesters naam is volgens den burgerlijken stand: J. de Vries. De wethouder voor den Technische Dienst zal op Dinsdag 22 Februari a.s. geen spreekuur houden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 2