sur.paWs Drama boven Batavia. LUISTEREN IN DE TWEEDE KAMER. DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. De inzittenden. WFP- WFP- 61ste JAARGANG No. 18103 VIER RL ADEN. DINSDAG 22 FEBRUARI 1938 BUREAU! KOEMARKT 4, SCHIEDAM WBlW TELEFOON INTERCOMM. No. 68085 De i°n8ste opname van het Prinselijk Gezin op het paleis Soestdijk met prinses Beatrix als middelpunt Permanente geluidsverster- kings-installatie. DF KONINGIN NAAR DE RESIDENTIE. DR. J. DE GROOT NAAR DEN HAAG TERUG. - - GEVONDEN GRANAAT ONTPLOFT. Ernstig ongeluk op scheepswerf te Bolnes. NEDERLANDSCHE PROMOTIE TE ROME. Eén doode en één ernstig gewonde. VROUW VERDRONKEN. Het toestel in een vrille geraakt en in brand gevlogen. De inzittenden zijn De bestuurder onder-luitenant Vermeulen. De marconist van Riel. Het hoofd van den foto-tech- nischen dienst van de K.N.I.L.M. Hermanides. De bekende Chineesche vlieger Khouw Khe Hien, die eenige jaren geleden een vliegtocht naar Nederland en terug maakte. De redacteur van Aneta de Hondt. vv J) De lijken der slachtoffers geïdentificeerd. De machine stortte neer vier K. M. van Klender; inzittenden moeten op slag zijn gedood. T, IIJDENS de groote oefening voor de luchtbesclier- ming, welke gisteravond Ve Batavia vooi de eeiste maal werd gehouden, i§ een Glenn Martin niet ver van liet vliegveld Tjililitan neergestort. Het toestel, waarin zich vijf personen bevonden, is in een vrille geraakt en vervolgens in brand gevlogen. Op de plaats des onheils werden de verkoolde lijken van twee inzittenden aangetroffen en men acht het uit gesloten, dat er van de overige inzittenden nog één in lev en is. GLENN MARTIN-MACHINE NEERGESTORT. De ABONNEMENTSPRIJS van de NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT bedraagt franco bij vooruitbetaling: Per week 20 cent; per maand 85 cent; per drie maanden 2.55. Bij bezorging franco drie ma0andeen7 |P-) bfj vooruitbetaling. Incasso kosten worden niet berek rnsw EXEMPLAREN zijn steeds aan ons bureau loemarkt 4 verkrijgbaar a 5 ct. per stuk. •pntTCHEQUE- en GIRODIENST No. 81440. Uitgave van de N.V. de Courant De Maas bode te Rotterdam. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt: Voor 1—6 regels 1.55, elke regel meer 25 ct. Bij contract aanzienlijke reductie. Reclames tusschen den tekst dubbel adv.- tarief. Liefdadigheidsadvertentiën half tarief. Familieberichten 10 cent per regel. Kampioen-advertenties van 20 woorden 0.50 per plaatsing. Elke 5 woorden meer kost 10 ct. Kampioen-annonces en familieberichten worden geplaatst in de gezamenlijke vier dagbladen: Het Nieuwe Dagblad, de Nieuwe Schiedamsche Courant, de Nieuwe Dordt- sche Courant en de Nieuwe Zuid-Hollander. Ernstige vliegramp in Indië NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Tweede Kamer^en^m.?3 1Jeden in de sterkingsinstallMte men. 6 Deze installatie, welke drie r en achtien luirf m°derne band microfoons en achturn Lu:prekers, alsmede de noodige versterkers omyat, is in hooM_ zaak bestemd voor de verschmende tr„ diplomaten-loges en de regeeringstafel De microfoons bevinden zich op het sdp ue uu^uiuuii. net spreek gestoelte, in een speciale tafeluitvoering üe bronzen luids preker combinatie voor de regeeringstafel de plaats van den voorzitter en op de regee ringstafel. Hier werd de microfoon gecombi neerd met een stijlvol bronzen luidspreker huis, dat kleine luidsprekersystemen bevat. Van de achttien luidsprekers werd er een vijftal op de perstribune aangebracht, terwijl de overige over de andere tribunes, de diplo maten-loges en den corridor werden ver deeld. De kleine luidsprekers op de regeerings tafel dienen om hetgeen op het spreekge stoelte en de voorzittersplaats gesproken wordt aan de regeeringstafel duidelijker ver staanbaar te maken. Wordt de microfoon van de regeeringstafel ingeschakeld, dan worden de kleine luidsprekers automatisch buiten werking gesteld. Naast dit door Philips reeds uitgevoerde project overweegt men nog de aanschaffing van luidsprekers in de zaal zelf, waardoor de sprekers ook voor de leden der Tweede Kamer beter verstaanbaar zullen worden. Bij wijze van proef is hiertoe een achttal luidsprekers provisorisch in de zaal opge steld. Bij een eventueele permanente monta ge zullen deze onzichtbaar in de teakhouten lambrizeering worden aangebracht. Waar schijnlijk zal na of tijdens deze proefneming het oordeel van de leden der Kamer over deze tijdelijke uitbreiding gevraagd worden. TJpi, *gt in het voornemen van H. M. de omngin Maandag 28 Februari uit Soestdijk naar 's-Grsv.-i. venhage te vertrekken en daar tot na Paschen te verblijven. Naar wij vernemen 20u dr J de Groot meer" noodzakSj? S°^di* "iel Men seint ons uit Rome d.d. 21 Februari- Aan het Angelicum alhier is heden ge promoveerd tot doctor in de philosophie, so ciaal-ethische richting, de weleerw. heer' Ju les Janssens uit Tilburg, op proefschrift „Klasse en stand". De nieuwe doctor, die student is van het Nederlandsch College, verwierf het praedicaat „cum laude". OP het terrein van de N.V. Bóele's scheepswerven- en machine, fabriek te Bolnes is gistermiddag een ernstig ongeluk gebeurd, waarbij een jongeman werd gedood en zijn broer levensgevaarlijk werd gewond. De twee zoons van schipper Breukelmans van het sleepschip „Pieternella" uit Vlijmen, dat daar ter plaatse ligt, vonden op de werf een voorwerp, dat een granaat van Engelsch fabrikaat bleek te zijn, die waarschijnlijk door een voorbijgaand schip overboord is ge worpen. De jongens hebben gepoogd het ding te demonteeren en gebruikten daarvoor een metaalzaag, die zij in het midden van den romp van de granaat plaatsten. Toen zij hiermede eenigen tijd bezig waren bleef het onvermijdelijke niet uit, een hevige ontploffing volgde, waardoor beiden werden getroffen. Het bleek, dat de 19-jarige A. Breukel mans door de explosie op slag was gedood en dat zijn jongere broer levensgevaarlijke ver wondingen had opgeloopen. Personeel van de werf verleende onmiddellijk de eerste hulp, doch de in allerijl uit Slikkerveer ont boden dokter Heringa kon slechts bij den een den dood constateeren en den ander naar het ziekenhuis brengen. Een nauwgezet onderzoek naar de her komst van het moorddadige voorwerp wordt ingesteld. Gistermiddag is te Oudersluis, gemeente Zijpe, een 40-jarige gehuwde vrouw, moeder van twee kinderen, bij het spoelen van klee- dingstukken, op een z.g.n. stoep nabij haar woning, te water geraakt on verdronken. Aneta seint ons over het ongeluk de volgende bijzonderheden Terwijl de verduisteringproef nog in vollen gang was, zag majoor Versteegh, de chef van den technischen dienst van de K. N. I. L. M., vliegtuigen boven de hoofdstad en plotseling daarna een groote vlam, hetgeen de meest ernstige vermoedens opwekte. Op dit moment waren op het vliegveld Tjililitan een groot aantal autoriteiten verzameld, o. a. de commandant van de luchtvaart-afdeeling, de chef van den gene- ralen staf der eerste divisie, de gouverneur van West-Java, de resident en talrijke andere autoriteiten, benevens vele vliegers. Men vroeg zich angstig af waar het toestel zou zijn neergestort. Geen enkele aanwijzing was er, waar het toestel kon zijn neergevallen. Alle omliggen de posten en dessa's werden gewaarschuwd. De oorspronkelijke gedachte, dat het ongeval niet ver van het vliegveld Tjililitan was geschied, moest worden prijsgegeven, hetgeen begrijpelijk was in verband met het feit, dat een totale verduistering (in verband met de oefening) was gelast, zoodat niemand zich kon oriënteeren. Men verkeerde in deze oogenblikken dan ook in de uiterste spanning. Volgens een later telegram stegen vijf vliegtuigen in het kader van de verduiste ringsproef en de afweeroefening op in forma tie, doch men slaagde hierin niet, doordat het toestel, dat is neergestort zich daarin niet voegde. Alle passagiers van de vier andere vliegtuigen zagen de Glenn Martin in een vrille overgaan en daarna een vlam. Hierna verdween het vliegtuig uit het oog. De assistent-resident van Mr. Cornells alarmeerde het geheele inlandsche bestuur in zijn ressort, teneinde een onderzoekings- ploeg te vormen, terwijl de chef van den divisie-staf marechaussees uitzond in de richting Tjipinang en Klender, teneinde het gevallen toestel te traceeren. De weg van Tjipinang af was door de zware regens niet voor auto's toegankelijk. Op de plaats van de ramp. Op 2yz K.M. ten Noorden van het vliegveld Tjililitan werd het toestel gevonden. Ver schillende ziekenauto's en gewone auto's zijn er heen vertrokken. Na ontdekking van de plaats des onheils door de veldpolitie begaven de commandant van de luchtvaartafdeeling en de leider van de luchtbescherming, de heeren Van Oyen en Du Croo, zich met officieren van die afdeeling en brancard dragers per auto naar die plaats. Het was een uur gaans voorbij het vliegveld langs glibberige paadjes door sawahs en door kampongs. Toen men daar aankwam lag daar het toestel nog brandend. Met een oogopslag was te zien, dat men- schelijke hulp niet meer kon baten. Het wrak had zich een meter diep in den grond geboord en uit het gat laaiden de vlammen nog op. De onderdeelen van het toestel waren alom verspreid. In de vlammen trof men de verkoolde lijken aan van twee inzittenden. Deze lijken konden niet geïdentificeerd worden. De overige inzittenden zijn nog niet gevonden, doch de commandant van de luchtvaart-afdeeling acht het uitgesloten, dat er nog één in leven is. Na een korte inspectie gaf de heer Van Oyen, commandant van de luchtvaart-afdee ling ,last om met zand de vlammen te dooven en de kuil met natte aarde te vullen. Men zal het aanbreken van den dag afwachten om het toestel weer van deze zandbedekking te ontdoen en om verdere maatregelen te nemen inzake de identificatie van de slacht offers en het onderzoek van de oorzaak van de ramp. ZOOALS reeds werd bericht, kon worden aangenomen, dat geen van de inzittenden van de £lenn Martin deze ramp had overleefd. Hedenmorgen zijn de vijf verkoolde lijken geidentificeerd, waardoor aan alle onzekerheid een einde is geko. men. Nadat de lijken der slachtoffers ge identificeerd waren, werden zij gekist en naar het vliegveld Tjililitan over gebracht, vanwaar zij zullen worden afgehaald. De identificatie stond naar Aneta meldt, onder de zorgvolle leiding van den commandant van de lucht vaartafdeeling, kolonel van Oyen en van het hoofd van den luchtbeschermingsdienst, oud kolonel du Croo, die beiden onverpoosd hun medewerking verleenden, zoowel bij de op ruiming van het wrak als bij het bergen van de lijken. Verder is bij voorduring alle hulp ondervonden van den wedana van Meester Cornelis, die de geheele kampong-bevolking opriep, welke aan dezen oproep onmiddel lijk gehoor gaf. Bovendien zijn de mannen van de marechaussees en de veldpolitie den geheelen nacht en den geheelen morgen in den stroomenden regen met de droeve werk zaamheden bezig geweest. De slachtoffers. Wijlen G. C. de Hondt werd 18 Juli 1907 te Rotterdam geboren, hij was onge huwd. Dé heer de Hondt kwam in Indië als stuurman bij de K. P. M., werd later secre taris van wijlen den directeur van Aneta, den heer D. W. Berretty, en werd vier jaar geleden in de redactie van Aneta-Indië op genomen. De heer J. Hermanides werd geboren 14 October 1898 en was officier-waarnemer bij de luchtvaartafdeeling te Bandoeng. In" het jaar 1927 ging hij naar den foto-technischen dienst van de K. L. M. In 1930 vertrok hij naar Indië, als chef van den foto-technischen dienst van de K. N. I. L. M. Hij was eenige jaren agent van de K. N. I. L. M. te Mednn en later op Tjililitan. Tijdens zijn verlof in 1935 volgde hij de colleges van professor Schermerhorn in luchtkarteering. Na zijn terugkeer in Indië heeft hij verschillende groote kartografische opdrachten uitgevoerd. Hij was een bekwaam specialist op het ge bied van luchtfotografie. De heer Herma nides was gehuwd. Wijlen Khouw Khe Hien is 29 Augustus 1907 te Moentilan geboren. Hij maakte naam door zijn sportvlucht naar Nederland met den heer Terluin in een vliegtuig dat op zijn initiatief was vervaardigd. Het vorig jaar maakte hij nog een reis naar China waarbij hij door maarschalk Tsjang Kai- Sjek werd ontvangen. Hij zou de volgende week wederom naar China vertrekken, om daar besprekingen te voeren en advies uit te brengen over den bouw van vliegtuigen. Khouw Khe Hien stond bekend als een bekwaam handelsman. Omgekomenen in den Volksraad herdacht. Bij den aanvang van de vergadering van den Volksraad verzocht de voorzitter dan aanwezigen zich van hun zetels te verhef fen. Hierna hield hij een korte toespraak waarbij hij de slachtoffers van de vliegramp herdacht. De regeeringsgemachtigde, luite nant-generaal Boerstra, commandant van het leger, sloot zich bij deze woorden aan. Het kroonprinselijk paar van Griekenland dat een bezoek brengt aan den Duitschen ex-keizer bij aankomst op het station %an Amersfoort. De omroepvereeniging de N.I.R.O.M. riep hedenochtend het bericht van de ramp om, waarna een minuut stilte werd betracht. Het stoffelijk overschot van den heer Her manides zal morgen te 8 uur op het kerkhof Laanhof met militaire honneurs ter aarde worden besteld. De begrafenis van den heer de Hondt heeft plaats te half 9 op het kerk hof Tanah Abang. De stoffelijke overschot ten van wijlen Vermeulen en van Riet zullen morgen te Bandoeng met militaire honneurs worden begraven. De teraardebestelling van wijlen Khouw Khe Hien is nog niet vastge steld, deze zal echter te Batavia plaats heb ben. De deelneming met de vliegramp is alge meen. Van allo zijden komen betuigingen van deelneming binnen o.a van den gouverneur- generaal, den commandant zeemacht en den directeur van het binnenlandsch bestuur. Inzittenden moeten op slag zijn gedood. Een Glenn Martin-toestel op het vliegveld Andir. Een man uit de dessa, een zekere Boeang, bracht het eerste bericht van de ramp, waar na onmiddellijk menschen vertrokken om zoo mogelijk hulp te bieden. De plaats des onheils is gelegen vier kilometer ten Zuiden van Klender aan den weg KlenderPondok Gedeh, in het district Meester Cornelis. De bevolking had de huizen niet verlaten voor het verieenen van hulp, daar men den lichtschijn van het brandende toestel had aangezien voor een lichtbom, uit de vlieg tuigen geworpen. Het moet echter uitgeslo ten worden geacht, dat zelfs directe hulp nog had kunnen baten. Bij de plaats des onheils aangekomen vond men het toestel als' een uitgebrande, ver warde en uiteengerukte massa staal. De in zittenden moeten op slag gedood zijn. De stoffelijke overschotten waren geheel ver koold en identificatie was later slechts moge lijk doordat men de verdeeling van de zit plaatsen wist. Het droeve nieuws drong eerst later algemeen door. De veldpolitie en de marechaussees waren reeds ingerukt, na af loop van de luchtverduisteringsproef. Zij werden in allerijl teruggeroepen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 1