V i Weerverwachting. 1 TIM TYLER EN SPUD. Op expeditie in de binnenlanden. 4 II STADSNIEUWS. ROTTERDAM. OVERBRUGGING VAN HET EMPLACEMENT IJSELMONDE. DINSDAG 22 FEBRUARI 1938 ONGEVAL MET DOODELIJKEN AFLOOP. FEEST BIJ DE ESPERANTISTEN. JAARVERGADERING HUISHOUD- EN INDUSTRIESCHOOL. SPREEUWEN VLUCHTEN. DE SPAARBANK ANNO 1820 EN DE JANUARI BABY'S. SCHEEPVAART STAKING IN LOSSER. In de nabijheid van de fabriek van L. van Heek en Co., waarvan het personeel in staking is gegaan staan manschappen van de rijksveldwacht doch de stakers houden zich zeerrustig. DE INDUSTRIE-HAVEN BURGEMEESTER VAN HAAREN HERVAT ZIJN WERKZAAM- HEDEN. Voor de programma's 1—4 raadplege men onze rubriek: „Uit den aether". DE NIEUWE GRONDWET DE MUZIKALE STEUNACTIE. WATERPOLO. BURGERLIJKE STAND GEVONDEN VOORWERPEN iiiiiiiiiii IIIIIIF' KETHEL. POLDERVAART. Zwakke tot matigen Noord- I - Westelijke tot Noordelijken wind - - zwaar bewolkt tot betrokken, - weinig of geen regen, iets zachter des nachts, overdag weinig ver- Z andering in temperatuur. - Voor de wielrijders J WOENSDAG. I Zon op 7.02. Zon onder 17.26. W - Maan op 2.46 Maan onder 10.51 - - Wielrijders lichten op van. 17.56 - tot 6.30. p ^IIIIIIIIWI I I lliilllIlllllilllT NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS. Eerste hoofdliggers over het hoofdspoor gearriveerd. BOKKEN BEZWEKEN VOOR DEN LAST. DE BRANDKASTDIEFSTAL BIJ VOORUITGANG. Een der hoofdliggers van tien meter hoogte neergestort. Zware straffen opgelegd. J drukte in de sleepvaart. De geheele vloot van L. Smit Co. op reis. SPOORLOOS VERDWENEN. Maandagmiddag omstreeks 1.45 uur heeft een aanrijding met doodelijken afloop plaats gehad. Omstreeks dat tijdstip kwam vanuit de richting Rotterdam een vrachtauto, bela dep met ongeveer 9000 K.G. zuurstofflesschen en bestuurd door den 27-jarigen J. J. v. D over den Rotterdamschedijk aanrijden. Ge komen ter hoogte van het z.g. „Roode Dak' wilde de chauffeur over de tramrails naar de rechterweghelft gaan. Toen hij de aldaar lig gende vluchtheuvel van de tram reeds dicht genaderd was, stapte plotseling een persoon, de 54-jarige G. A. de S. van de vluchtheuvel af en wilde den rijweg oversteken. De chauffeur van de vrachtauto wilde daar op achter den man omrijden, doch deze aar zelde en liep weer terug; het gevolg hiervan was dat een aanrijding niet meer te voor komen was. De S. werd gegrepen en /wam onder de wielen van de zware vrachtwagen terecht. Hij bekwam hierdoor een zware hoofdwonde, terwijl beide beenen gebroken waren. Na ter plaatse voorloopig te zijn ver bonden is hij per politie-auto overgebracht naar het Gemeente-Ziekenhuis, waar hij In den loop van den avond aan de bekomen verwondingen is bezweken. Dat de „verdstelanaj" naast de ernstige studie van de taal ook op intieme en ge zellige wijze feest kunnen vieren, bleek weer eens Zondagavond bij de viering van het vijfjarig bestaan der R. K. Esperantoclub „La geamikoj de la verda stelo". Toen om even acht uur de heeren Vlug Sr. en Jr., die op bijzondere wijze het muzikale gedeelte verzorgden, een vroolijke schlager deden hooren, was reeds dadelijk de stem ming er in. In 'n vlot uitgesproken paroladeto heette de voorzitter van de feestcommissie, de heer A. Boks, de aanwezigen hartedijk wel kom, inzonderheid fraulino Th. Simonis als vetregenwoordigster van het hoofdbestuur van N. K. en frater Wigbertus v. Zon, de vurige propagandist, die beide spontaan aan de uitnoodiging hadden gevolg gegeven. Hierna werd gezamenlijk het „Ni volas Dion" gezongen, waarna ook de voorzitter van de club de heer P. Zondag, enkele woorden van welkom tot de aanwezigen richtte. Vervolgens wendde spreker zich tot de heeren P. v. Raay en C. Huiskens, de op richters van de club, waarvan de eerste ge durende de eerste twee jaren het voorzit terschap waarnam, terwijl de laatste vanaf de oprichting tot op heden de functie van penningmeester vervulde en bracht hen dank voor het pionierswerk door hen gedaan. Spre ker stelde deze beide leden tot voorbeeld der jongeren en sprak de wensch uit, dat juist zij, de jongeren, veel propaganda zullen maken voor esperanto. Nadat mej. Th. Si monis en frater Wigbertus de club gecom plimenteerd hadden met het le lustrum, werd overgegaan tot het meer vroolijke ge deelte, dat geheel door eigen krachten ver zorgd werd. Na een dankwoord van de voorzitter en het zingen van „Katolika Himno" gingen allen voldaan huiswaarts. Onder voorzitterschap van den heer S. Hij man is gisteravond de ledenvergadering ge houden van de Huishoud- en Industrieschool voor Schiedam en Omstreken. De rekening en verantwoording over 1937 werd vastgesteld op een bedrag van ƒ71.183,61 aan inkomsten en uitgaven. Het verslag over het jaar 1937 werd uit gebracht door de secretaresse, mevr. E. M. CastendijkJansen, die daarvoor bij mon de van den voorzitter, den dank der verga dering in ontvangst mocht nemen. De begrooting voor 1939, welke voor 1 Maart, bij de regeering moet ingezonden wor den, werd vastgetseld tot een bedrag van 67.389,80. Mevr. A. C. E. KokBik, die aan de beurt van aftreden was, werd met alge- meene stemmen herkozen. De laatste weken hebben zich duizenden spreeuwen verzameld in het Volkspark. De dieren hebben dit jaar dus ons bosch als verzamelplaats uitgekozen. Het zou toch niet lang meer geduurd hebben, daar het voor jaar aanbreekt en ze dan hun afzonderlijke nesten gaan bouwen Argelooze wandelaars die in de buurt van het stoomgemaal of bij het fustterrein een wandeling door het bosch beginnen, worden met luid gejuich door de beesten begroet, die een soort schoonmaak-woedde er op na hou den Er wordt ten minste ontzettend- „ge kalkt", zoodat een parapluie alleen de nood- dige waarborgen voor een goed heenkomen biedt. Van gemeentewege is men nu met vuurpij len bezig om deze gevederde 'witters uit onze wandeldreven te verdrijven. Door het Bestuur van de Spaarbank Anno 1820 alhier zijn thans aan de Schiedamsche ouders van de in Januari 1938 geboren kinde ren de nieuwe spaarbankboekjes uitgereikt in verband met de geboorte van Prinses Beatrix. Aan de binnenzijde der boekjes is door de Commissarissen op oranje-papiei een mede- deeling geplaatst, waarin voor de op 31 Ja nuari 1938 te Schiedam geboren kinderen 25 is ingeschreven waarvoor negen boekjes zijn uitgereikt en 107 stuks voor de verder in Januari jl. geborenen tot een bedrag van 10.—. Van verschillende ouders mocht de Spaar bank dankbetugingen ontvangen. SCHIEDAM, 20 Febr. Aangekomen: Noorsch m.s. Brimanger, ledig van Rotter dam om te dokken in de Wiltonhaven; Zweedsch s.s. Hebe, van Londen om kolen te bunkeren in de Wilhelminahaven. SCHIEDAM, 20 Febr. Vertrokken: Noorsch m.s. Mosli, ledig naar Keij West voor order; Zuid-Slavisch s.s. Carica Milica, ledig naar San Francisco; Eng. s.s. Soudan, met stuk goed naar Yokohama via Antwerpen; Zweedsth s.s. Hebe, naar Borgoen; Ned. m.b. Ingeborg, met olie naar Hamburg. SCHIEDAM, 21 Febr. Aangekomen: s.s. Benwood, ledig van Pasajes; Ned. m.s. Kota Agoeng, ledig van Hamburg; m.b. Belnor, ledig van Hamburg, alle om te dokken in «te Wiltonhaven. Bü of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officiëele af- en aankondigingen van het Gemeentebestuur. Ingevolge het bepaalde in artikel 3 der Verordening op de invordering der belasting op de honden, gehouden in de gemeente Schiedam, (Gem. blad no. 12 van 1908) is de lijst, bevattende de namen van de houders van honden binnen deze gemeente over het jaar 1938, vanaf heden voor een ieder ge durende acht dagen ter gemeente-secretarie afd. Belastingen Nieuwstraa't 30, ter inzage nedergelegd. Gedurende twaalf achtereenvolgende da gen na genoemd tijdvak kunnen schriftelijk bezwaren tegen den aanslag bij Burgemeester en Wethouders worden ingebracht. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 22 Februari 1938. Bezwaren tegen veVplaatsing Door den heer J. Krabbendam werd on derstaand adres aan het college van B. en W. en den raad gericht: Geeft eerbiedig te kennen: Jan Krabbendam, wonende te Schiedam, aan de Hoogstraat 110, dat hij hierbij de eer heeft onderstaand aan Uw College en aan den Raad der Ge meente Schiedam ter kennis te brengen; dat hij sedert het voorjaar 1933 o.m. een bootenverhuurderij, annex bootenstalling exploiteerde aan de Schie; dat hij sedert 1934 zijn onderneming, in overleg met den directeur van Gemeente werken en met volle medewerking van den heer Havenmeester heeft overgebracht naar de Industriehaven in het Sterrebosch, doch met de uitdrukkelijke mondelinge restrictie, dat zoodra aldaar industrieën gevestigd zou den worden deze ligplaats zou moeten wor den ontruimd; dat hij zich dus in overleg" met genoemde autoriteiten heeft gevestigd, waarna hij on geveer 1000 kosten heeft gemaakt voor opstal, vlotten enz.; dat hij steeds trouw het verschuldigde havengeld heeft voldaan; dat hij steeds heeft toegezien, dat op zijn onderneming niets zou zijn aan te merken, hebbende hij gedurende den tijd dat hij in de Industriehaven vooroemde bootenver huurderij exploiteert, nimmer eenige aan merking of wat dan ook van politiezijde ontvangen; dat hij medio December 1937 een schrij ven ontving van den heer Havenmeester, dat hij tegen 1 Februari 1938 de door hem in genomen ruimte zou moeten ontruimen; dat hem bij nadere informatie blijkt, dat deze beslissing genomen is ten profijte van een daar te vestigen watersportvereniging, die nog gedeeltelijk in oprichting zou zijn: dat het hem bevreemd heeft, dat deze be slissing hem alleen betreft terwijl andere aldaar gevestigde instellingen en particu liere aanlegplaatsen tot op heden schijnbaar gehandhaafd blijven; dat hij toegeeft, dat het ook in zijn belang is, wanneer een ordelijker toestand in de Industriehaven wordt geschapen, waartoe hij alle medewerking toezegt; dat hij echter als grootste belanghebbende de aandacht van Uw College en Uwen Raad er op meent te mogen vestigen, dat hij een groot bedrag reeds aanwende om aan de wenschen van zijn cliënten tegemoet te ko men, ten einde een goede ligplaats voor hun booten te verkrijgen; dat hij gaarne zou zien, dat met zijn be langen rekening wordt gehouden, terwijl in het tegenovergestelde geval er ernstig finan- ciëel nadeel voor hem ontstaat, niet alleen dat een gedeelte van zijn broodwinning hem ontvalt, maar ook dat de door hem ge maakte kosten ad 1000 verloren zijn; dat hij reeds een en ander ter kennis bracht van de betreffende autoriteiten in verschillende besprekingen, doch tot op heden zonder eenig tastbaar resultaat, ter wijl het vaarseizoen aanbreekt en onderge- teekende reeds verplichtingen ten opzichte van derden betreffende ligplaatsen enz. heeft aangegaan; dat hij daarom Uw College en Uw Raad eerbiedig meent te mogen verzoeken van een en ander desnoods nog breedvoeriger Naar wij vernemen, zal de burgemeester, mr. dr. F. L. J. van Haaren, die om ge zondheidsredenen eenigen tijd in het buiten land heeft vertoefd, morgen zijn werkzaam heden ten stadhuize hervatten. kennis te nemen door de adviezen in te winnen van de betreffende takken van dienst; dat hij verzoekt, gezien de belangen, die voor hem op het spel staan, dezelfde lig plaats te mogen behouden; dat hij meent naar voren te mogen brengen, dat zijn rechtsgevoel geschokt wordt wan neer hij slechts plaats zou moeten maken voor anderen, die precies het zelfde doel beoogen en die nog geen kosten gemaakt hebben dat hij gezien diverse besprekingen met den heer Havenmeester meent te kunnen verzoeken hem alsnog in de gelegenheid te stellen zijn bedrijf ter plaatse voort te zet ten, desnoods aan de Oostzijde van de betref fende haven, zijnde de tegenovergestelde zijde als waar thans zijn bedrijf gevestigd is. EEN TERUGBLIK. DE RADIO-CENTRALE Programma 5, Woensdag 23 Febr. Luxemburg 8,20 Engelsch concert; Diver sen 11,4012,20; Luxemburg 12,20 concert; Diversen 12,482,25; Luxemburg 2,253,35; Diversen 3.353,50; Luxemburg 3,50 En gelsch concert; Diversen 5.506.50; Luxem burg 6.50 Engelsch concert; Diversen 7,20 12 uur. Hedenmiddag half drie werd voor het stadhuis de wettelijk voorgeschreven afkon diging gedaan van de wijziging van de grondwet. De afkondiging geschiedde door den hoofd bode, de heer C. J. Duimel. Gisteren heeft de bekende Schiedamsche Kapel den geheelen dag in Schiedam ge musiceerd ten bate van het gezin van Nieuw- land aan de Jacobstraat, welk gezin vorige week werd getroffen door een brand, waar bij vrijwel de geheele huisraad verloren ging. De muzikanten hebben in totaal 200.53 voor dit doel ontvangen. Gisteravond speelde het tweede heerenze vental van S. Z. C. in het Sportfondsenbad alhier een waterpolo wedstrijd voor de win- ter-competitie van den Z. R. C tegen S. V. H. 4, welke wedstrijd door S. Z. C. gewon nen werd met 21. Vanavond speelt voor de wintercompetitie van den Haagsche Zwemkring het eerste heerenzevental van S. Z. C. in het Sport fondsenbad te Rotterdam een waterpolowed- strijd tegen R. Z. C. 2. Aangifte van 1820 Februari. GEBOREN: Petrus M., zoon van J. E. de Heij en J. M. Kloppers, Grofbaan 93 Willy dochter van J. Keesmaat en P. Mooiman, W. Brouwerstraat 16 Sophia E. M., doch ter van P. D. Heesbeen en C. A. F. Looman, Ploegstraat 2 Anthonia C., dochter van G. H. Hoorman en M. Bos, Prof. Kam. On- neslaan 179 Geertruida T., dochter van L. A. Melieste en G. C.- Scholte, Prof. Kam. Onneslaan 179 Hendricus A. C., zoon van M. G. L. Dingenouts en R. M. van de Pas, Bilderdijkstraat 33 Cornelis M., zoon van H. P. Boef en C. M. de Bruin, Houtstraat 28 OVERLEDEN: A. M. v. d. Berg 67 jaar, echtgenoote van J. W. van Zon, Celsius- straat 36. Het tegenwoordige Singelkwartier. XIII. 't Zou de moeite loonen eens naar het ge laat te zien van iemand, oud-Schiedammer zijnde, doch sedert b.v. 40 a 50 jaren niet meer in zijn vaderstad geweest zijnde. Mij dunkt, de verbazing zou duidelijk op diens gezicht te lezen zijn. En hier spreek ik nu nog slechts van vóór veertig of vijftig jaren, doch degene, die hier altijd heeft gewoond, en zelfs het water van de Broersvest nog heeft gekend, met de molens half over den wal gebouwd, en 't oude Mathenesse aan de overzijde, kan nog over heel wat meer ver anderen praten. Het gehucht Mathenesse bestond eertijds meest uit boerderijen en stallen, en is later door Schiedam gean nexeerd, waarop de demping van de Broers- vest volgde. Dit is thans het oostelijk stads gedeelte, en het onderging daarmee zulk een transformatie, dat er van het oorspron kelijke oude dorp Mathenesse weinig meer is terug te vinden, 't Was dan ook later wel een eigenaardig gezicht de zoo schoone Sin gelkerk van thans te zien staan aan de over zijde van een sloot, midden in een stuk weiland, en niet anders dan over een houten vlonder te bereiken, 't Was toen aan den tegenwoordigen Singel half dorp, half stad, terwijl de weg van uit de stad naar het spoorwegstation alles behalve gemakkelijk te begaan was. Binnenkomende van af het station vond men hier en daar een huis, en beurtelings een stal op een stuk weiland, en geleek de entrée van Schiedam, tot waar men de oude stad bereikte, op een chaos, en zulks is de Singel nog jaren lang geweest. De boeren met hun veemestbedrijf, met als voederbron de spoeling der branderijen, bleven daar zóólang als het brandefsbecirijf bloeide en de nieuwe uitbouw was daar steeds een mengelmoes van nieuwe woningen en oude, soms vervallen veestallen en heeft er daar en aan de Overschieschestraat jaren lang een mestput broederlijk naast een hee renhuis bestaan. Het verloop der branderij- Industrie heeft aan die toestand als vanzelf een einde gemaakt, aangezien de boeren zich hier in den omtrek uitsluitend met het mes ten van vee bezig hielden en op de spoeling voor veevoeder hoofdzakelijk waren aange wezen. Zooals later in de stad de niet meer in bedrijf zijnde, branderijen voor allerlei andere doeleinden zijn ingericht, ging 't ook met die oude veestallen, al werden er ook meerderen opgeruimd en is de vrijgekomen ruimte voor het bouwen van woningen be stemd. 't Is echter voor een opmerker nog steeds goed te zien dat de kom der gemeen te Schiedam destijds vrij ver van 't spoor wegstation was gelegen. Van een geregelde aanleg is daar in de omgeving zelfs nu nog geen sprakft en wijst de ligging der oude algemeene oegraafplaats nog immer op de oude grens van Schiedam. De Broersvest, thans zoo levendig door de zich daar bevindende winkels en de fraaie passage, was eertijds des avonds een zeer slecht bestrate weg, altijd winderig van wege de daar meestal draaiende molenwieken, en het leek niets op de hedendaagsche prome nade. Het was er zeer slecht verlicht, zoodat de stadwandeling zich voor ieder beperkte tot Hoogstraat en Broersveld. Het deel der Broersvest in de richting van de Overschie schestraat en ter zijde van 't Oude Kasteel Mathenesse was toen 's avonds steeds in duister gehuld, en als zoodanig een Eden voor vrijende paartjes. Het deel van Mathe nesse, gelegen tegenover de plaats waar thans de Passage i£ gelegen, was eertijds bezet met lage huisjes, allen éénkamer woningen, echter zonder een zekere hoog- noodige inrichting. Die inrichting was ge plaatst half over den wal en 't water, het geen nu direct het uitzicht vanaf de Broers vest geen schoonzicht verschafte. Natuurlijk verdwenen die inrichtingen met de demping van 't water, en heeft daarop de toen ook reeds baldadige jeugd van Mathenesse met steenen haar kracht beproefd, waarbij schrij ver dezes tegenwoordig was, die 't wrakke gebouwtje1 achterover in 't modderige water zag duikelen. Schrijver was toen echter nog te jong om te onderzoeken welke maatrege len er destijds zijn genomen om voor die be woners een zoo nuttige inrichting te ver vangen. Veel aandacht werd aan zooiets niet besteed. Te bevragen aan het Hoofdbureau van Po litie te Schiedam, op alle werkdagen tus- schen 1 en 2 uur, de navolgende gevonden voorwerpen, gevonden ia het tijdvak van 11 Februari t/m 18 Februari 1938. Ceintuur; diverse handschoenen; kussen sloop; nummerbord; portemonnaie; porte monnaie met inhoud; rijwielbelastingplaatje; sleutel; ring 'met sleutels; ring met 2 sleu tels; kindertaschje; pak zakken. Bij vinders: Zak aardappelen, J. Zuid geest, Havendijk 2i6b; vier deurknoppen, P. Maat, Rosier Faassenstraat 23 b, R'dam; Kinderdas, G. Kersen, Numansdorpschestr. 8 b; Portemonnaie met inhoud, J. Hirkens, Schie 94; Kinderhandschoen, W. Vollemans, Paulus Potterstr. 53; Handschoen, T. v. d. Lubbe, Zuidlandschestr. 11; Wollen hand schoen, M. Kerklaan, Ph. van Bourgondië- straat 5 b; Wollen handschoen, A. Osterholt, Rubensplein 25; twee handdoeken, M. Klink, Beierlandschestr. 4; Hamer, E. Westervelt, Hoogstraat 76 b; Dames glacé handschoen, M. de Reuver, IJsselmondeschëstr. 54; Grijze handschoenen, T. B. Gudde, Fabristraat '32; Bruine dameshandschoen, L. J. van Gerven, Rhoonschestr. 6 b; Hamer, C. de Ronde, Sin gel 97; Jas, H. W. van Kerkhof, Groene- laan 69; Israëlitisch kerkboek, D. Molendijk, Mariastraat 101 b; zilvergeld, M. Sprong, Villastraat 13; twee manchetten, J. Wolfs winkel, Lange Haven 8; Mondharmonica, A. v. d. Most, Jacob Marisstraat 8; Muts, Van Schendel, Voornschestr. 16; nummerplaat, J. Montijn, Marconistraat 97 a; Portemonnaie met inh., mej. Hagen, Louronstraat f17; ko peren puttertje, E. Westeveld, Hoogstr. 76 b; portemonnaie met inh., I. Vink, Stadhouders laan 3; portemonnaie met inh., T. Kuiters, Breedstr. 40; Rozenkrans in étui, A. Schrau- wers, Sim. Stevinsstr. 22 b; kosteloos rijwiel plaatje, C. Hersbach, Boerhavelaan 85 b; rijwielb.plaatje, J. B. Duiversman, Kortland- str. 16 b; rijwielb.plaatje, B. G. Jeup, Emma- str. 4; zegelring, W. Scholten, Pascalstr. 15; rijwielb.plaatje, C. Rietkerk, P. K. Onnes laan 166 b; zilveren rozenkrans, J. v. Gelo ven, Singel 175; zilv. rozenkrans, K. Hoen derkamp, Fabristr. 26 a; zakspiegel, J. Ger ritsen, Westmolenstr. 3 b; spaarzegel, T. van der Lubbe, Zuidlandschestr. 11; ring met sleutels, E. Molen^r, Aleidastraat 106 b; sleuteltje, H. Gommel, Maasdamschegtr. 20; sleutel, N. den Hartog, Goereeschestr. 20 a; paar schoenen, J. W. Slieker, Dirk van Was- senaarstr. 12; zakmes, N. den Hartog, Goe reeschestr. 20 a; Blauw zadeldekje, L. Klaas- sen, Huysmansstraat 14 c. ülllll HET HENGELVERBOD IN DE In verband met de vraag of de Poldervaart, gelegen in de gemeenten Schiedam, Kethel en Vlaardinger-Ambacht, is een bevaarbaar en bevlotbare stroom en dus voor het henge len in deze vaart geen vereischt is, is door de politie tegen den heer M. uit den Haag pro ces-verbaal opgemaakt ter zake het hengelen zonder vergunning van den rechthebbende op het vischrecht. Deze zaak zal niet medewer king van de rechterlijke macht worden door gevoerd tot in de hoogste instantie. |jj Zachter des nachts. Z 23 Feb r.: Nut, Piano-duo Biesselaar— Wouters, 8,15 uur. 24 Febr.: Tivoli-schouwburg, Marathon dans (Charl. Kohier), 8.15 uur (volw.) 25 Feb r.: Tivoli-schouwburg, Grafin Mariza (Fritz Hirsch-operette) 8,15 uur. Dagelijks: Groote Schouwburg, Neer- lands BloedBouwmeester revue). 8 uur Zondags ook 2 uur (volw.). Bristol. Ca baret der prominenten, 8,30 uur, Zondags ook 3 uur (volw.). SCHIEDAM, 22 Febr. Officieele noteering van de commissie uit de Kamer van Koop handel. Moutwijn. Moutwijn 46 pet. 16 per H.L. Spoeling. Spoeling ƒ1,401,50 (niet officieel). opgeheschen, van 10 meter hoogte neerge stort. Een der kranen bezweek, waarna ook de andere het onder den zwaren last begaf en neerstortte. Persoonlijke ongelukken zijn, voor zoo ver ons bekend, bij dit bedrijfsongeval niet voorgekomen. Het werk is evenwel aanzien lijk gestagneerd door deze onverwachte ge beurtenis. De ligger is bij zijn val een halve meter in den grond gedrongen. Gisteren zijn de eerste twee hoofdliggers, welke den Oost-Varkenoordschen weg en het hoofdspoor moeten overspannen, ter plaatse gearriveerd. Deze liggers hebben een lengte van 54 meter en zijn 1.35 meter hoog In totaal moeten er 16 van dergelijke liggers geplaatst worden, want op dit gedeelte komt buiten de 27 meter, welke de geheele ver- keersbrug over het emplacement breed wordt, nog ruimte voor parkeeren. lederen Maandag worden voorloopig twee van dergelijke lig gers verwacht. Zij worden per spoor aange voerd op z.g. marmerwagens, lorries van elk 30 ton draagvermogen. De eerste maanden zullen dus gemoeid zijn met dit eerste deel van het karwei, dat als zeer belangrijk is te beschouwen. In aanslui ting op deze vlakke liggers over den Oost- Varkenoordschenweg en het hoofdspoor, ko men twee boog-overspanningen van 72 me ter lengte elk, dus in totaal l44 meter over het rangeerterrein. Daarna volgen Weer vlakke liggers over den West-Varkenoord' schen weg tot aan het landhoofd voor den afrit. Hoofduitvoerder van het werk is Werk spoor, welke ook zorgt voor de montage van de onderdeelen, welke bij diverse metaal bedrijven worden gemaakt. Bij het plaatsen op de steunpunten van de 54 meter lange en 1-35 meter hooge hoofd- liggers boven het hoofdspoor en den Oost Varkenoordscheweg, welke gisteren ter plaatse zijn aangekomen, is heden middag een der liggers, welke door twee bokken werden KONING MOR.A VAN DE )/OGl-E>TAM heeft ME iNpEJVPJD OrZE TALISMAN C. EG EV.EN- NEEM HEM MEE-H'J DAmk: w WÈL KA Di- TE-i N. MAA(2. i K HOC P HEM NOoiT NOODI& HEBBEN. tot OAftR vvereiN spude rif\ OEN WEG WELTE VINDEN, MAMA mi eer ve.rder.op» 1ULT u fiif MOETEN GAAN OP OE I N LiCH Ti'NCjEN,WELKE i'nlanders geven fS KOM OOOE JONGEN 4 e KTUNT ECnlf J- VEN EN TEEkECieN. COI5, i N MAAR. Iti/N j 15. (token l WEG N A AiR. YOGI-LAND, waar "Z."J HET. leven DEf^ l'N LANDE R.E, wilGAAM BEVTuDEPR EN De rechtbank heeft vandaag uitspraak ge daan in de zaak van de twee inbrekers, die er in den nacht van 10 op 11 December met de brandkast van de Coöperatieve Vereen i- ging. Vooruitgang van door gegaan waren, nadat zij zich in het gebouw aan den Nieu wen Binnenweg hadden laten insluiten. De brandkast haalden zij ui* kantoor en brachten die naar dé garage, waarvoor zij een steekwagentje hadden meegebracht. In de garage hadden zij de kast in een auto van de Vooruitgang geladen, nadat zij eerst de zilveren letters met blauwe verf overge haald hadden. De brandkast werd naar een garage te Hillegersberg gebracht, waar de beide verdachten twee dagen gewerkt had den aan het openmaken ervan. Een bedrag van 9000 was in hun handen gevallen, waarvan zij den garagehouder 100 gaven, terwijl het overige werd verstopt op een bouwterrein in Blijdorp, waar het later door de politie is opgegraven. De rechtbank heeft den 25-jarigen chauf feur M. v. S. en den 29-jarigen loswerkman J- S. recidivist en beiden gedetineerd ver oordeeld tot ieder 2 jaren en 6 maanden ge- vangenistraf me t aftrek van het voorarrest. De 26-jarige chauffeur W. van E. uit Hille gersberg, eveneens gedetineerd, in wiens ga rage de brandkast was opengemaakt en die een bedrag van 100 van het gestolen geld afkomstig, als geschenk had aangenomen, werd veroordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf, met aftrek van het voorarrestr De aanhoudende drukte bij L. Smit Co.'s Sleepdienst N.V., heeft de directie genood zaakt naast de reeds in aanbouw zijnde motorsleepbooten „Roode Zee" en „Thames", haar vloot nog verder uit te breiden. De zeesleepers vertoeven slechts enkele dagen in de haven van Maassluis om daarna regelmatig met baggermateriaal naar Kaap stad enz. te vertrekken. Zij heeft daarom de ruim 800 P.K. sterke zeesleepboot „Bever wijk 20" van Van Hattum's Aannemings maatschappij te Beverwijk voor sleepwerk gecharterd. Momenteel liggen de sleepbooten „Seine" en „Ganges" voor reizen met baggermateriaal resp. naar Dakar en Buenaventura klaar en wanneer deze booten aan het einde van deze week vertrekken, is de geheeelè vloot weder om op reis. De groote sleepboot „Witte Zee" zal daar om dezer dagen door de motorsleepboot „Zwarte Zee" te Douarnenez worden afge lost en naar Maassluis terugkeeren om voor alle diensten gereed te zijn, speciaal wat de bezetting van den Waterweg betreft. De 17-jarige fietsjongen M. v. d. W. was gedurende een week in dienst van de firma H. L. aan de Jonker Fransstraat. Gedurende dien tijd had hij dermate het vertrouwen van zijn cheffin gewonnen, dat deze hem giste ren opdroeg, een bedrag van 375 gulden naar een filiaal van dezelfde firma aan de Hoog straat te brengen. De jongen is inderdaad naar de Hoogstraat gefietst, heeft zijn rij wiel en beenkappen voor den winkel laten staan en is met het geld spoorloos verdwenen. De politie stelt een onderzoek in.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 2