SCHEEPSVERBAND MAATSCHAPPIJEN FUSIONEEREN. De Eerste Nederlandsche neemt de Amsterdamsche over. gemmkT. ROTTERDAM. DONDERDAG 3 MAART 1938 WERKNEMENDE MIDDENSTAND K REDDER BELOOND. PT BURGERLIJKE STAND. DE NOTEERINGS-COMMISSIE. KETHEL. PER TANDEM EN AUTO DOOR NEDERLAND. MINISTERIEEL BEZOEK. Aan de BevracRtingscommissie. ONGEVALLEN. EEN TERUGBLIK. Een zwerftocht in verduisterde vervoermiddelen. Vijfde jaarlijksche vergadering te Rotterdam. DE NIEUWE VERORDENING OP DE SPEELAPPARATEN. AANGAAN VAN KASGELD- LEENINGEN. HIRSCH-OPERETTE TE ROTTERDAM Zelfs over 1937 matig dividend bij de E. N. verwacht. BRAND ORANJEBOOMSTRAAT. FIETSENDIEFSTALLEN. 6.8. VOLENDAM. N.V. REEDERIJ VAN DER SCHUYT VERSTEKELINGEN. Vertrouwen ïn de toekomst, klaclitèn over het vervoerwezen. „Modern Heidendom" in de Architec tuur en Bouwkunst. Gisteravond hield de heer W. F. van der Sman een voordracht voor den Werkne- menden Middenstand in den R. K. Volks bond. Na gewezen te hebben op den geleidelijken terugkeer tot het symbool in onze dagen, o.a. het streven bij de Protestanten naar li turgie en symboliek in hun kerken, gaf spr. een uiteenzetting van den algemeenen gang der kerkbouwsymboliek volgens de liturgie en hoe men die begrippen nader in den kerkbouw uitwerkt. Spr. memoreerde hierbij, hoe na een periode van neergang tenge volge van Reformatie en Renaissance het vooral J. A. Alb. Thijm was, die door z'n diep gaande studie „De H. Linie" er veel toe heeft bijgedragen, dat het symboolstelsel in de beteekenis der kerkbouw in eere werd hersteld. Hij vestigde de aandacht op de St. Bavo-kathedraal te Haarlem van arch. Ir. Jos. Th. J. Cuijpers, het eerste belangrijke kerkgebouw in ons land, dat een volledige, ieqht moderne kerkbouwsymbol'iek, verte genwoordigt, Het valt op eenvoudige dat vele bouwkundigen de Middeleeuwsche bouwwerken weer meer op prijs gaan stellen. Romaan- sche en Gothifsche architectuurelementen' komen tot nieuwe toepassing. Spr. legde er den nadruk op, dat het onjuist is de Go- thiek en de Romaansche bouwkunst streng van elkander te scheiden; eigenlijk vormen zij één kunst, hetgeen middels verscheidene plaatjes, die den overgang van de Romaan sche bouwkunst naar het Gothisch bouw systeem toelichtten, werd' aangetoond. Te vens toonde spreker aan, hoe de architectuur der St. Bavo-kathedraal mede een Romaan- schen inslag vertoont. Sinds de 13e eeuw vormt bij de versie ring der Gothische kerken het Oude Testa ment den achtergrond waartegen de inhoud van het Nieuwe Testament wordt afge beeld, o.m. aan de gevels en in de altaren. Het portaal der H. Maagd van de Notre-Da- me te Parijs en eenige altaarwerken verdui delijkten dit. Vervolgens werd de Renaissance bespro ken van af haar vroegste ontwaken, hetgeen zich het eerst in de beeldhouwkunst uitte, de namen Nicolaas Pisano en Giovanni Pisa- no zijn hiermee onafscheidelijk verbonden, en daarna in de bouwkunst, in de bouwwer ken op het Pisaner Domplein, de kathedra len te Siena en Florence. Verder het veran derd karakter der Renaissance, toen de Hu manisten den christelijken geest door een heidenschen zochten te vervangen, welke be weging ook voor de bouwkunst daadwerke lijk zou gesteund worden, hetgeen zich uitte in de uit de Renaissance voortgekomen stij len, welke achtereenvolgens, tot in de 19e eeuw werd in den chaos van historische stijlen orde geschapen o.a. door Viollet-le- Duc en in ons land vooral door Dr. Cuij pers, welke voortbouwde op het Neo-Go- thischesteenen in Frankrijk en wiens be roemde schepping, het kasteel Haarzuylens, middels een serie lichtbeelden werd bezich tigd. Het feit, dat het „moderne heidendom" ook thans door de bouwkunst wordt gesteund, gaf spr. aanleiding om eenige Rotterdamsche flat gebouwen te bespreken, waarvan z.i. de ten- denz vooral gericht is op de ondermijning van het gezin. Na een dankwoord voor het genotene door den voorzitter, onderstreepte de Eerw. Adv., Pr. D. Reisch O.P. diens woorden en vestigde er de aandacht op dat wij middels de Stands organisatie ons protest tegen ergelijken flat- bouw kunnen doen hooren. Op voorstel van den voorzitter ging de vergadering ermee ac- coord, dit op de a.s. diocesane vergadering ter sprake te brengen. Hierna sluiting met d.en christelijken groet. Het Carnegie- heldenfonds heeft aan Th. Feijen, Broersveld 72a, alhier, die op 14 De cember 1.1. met eigen levensgevaar een wiel rijder uit de Lange Haven heeft gered, daar voor een onderscheiding toegekend, welke hem door den Burgemeester is uitgereikt. f GEBOREN: Arend, zoon van A. M. Bal en A. v. Brakel, Prof. Kam. Onneslaan 179 Wilhelmus zoon van H. W. de Vries en A. Cordemans, Spinhuispad 4 Johanna M. en Johannes H. M., dochter en zoon van J. M. A. Balm en J. M. Blom, van Dijckstraat 18 Pieternella W., dochter van L. G. v. Dijk en W. Visser, P. Potterstraat 6. Een als levenloos aangegeven kind van C. Margt- zaam en J. J. den Dunnen, Nassaulaan 75. t GEHUWD: C. H. Schwagermann 21 j. en M. Kleiberg 23 j. P. Schippers 48 j. en C. M. Koppers 33 j. OVERLEDEN: J. C. M. Heggelman 87 j. .Weduwe van H. J. Swinkels, Willemshofje 4. *v -ï t r.ypsp fast i. Maquette van den parkaanleg met het Richard JVagner-Nationaldenkmal, dat in Mei van dit jaar gereed zal komen. DE STILLE OMGANG. Van de afdeeling Kethel van het genoot schap „De Stille Omgang" zullen dit jaar 54 mannen naar Amsterdam optrekken De afdeeling Kethel gaat dit jaar met twee autobussen. De bedevaart staat onder leiding van den ZeerEerw. Pastoor F. Burwinkel. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: Anna C. dochter van K. Ster- renberg en A. M. Vermeulen Petrus H. zoon van W. A. Snijders en W. A. van Gils. Johanna, M. dochter van J. A. van Win den en P. Ham. Elisabeth C. M., dochter van H. T. J. Wijsbroek en L. M. Verspeek. Gisteren bracht de minister van Water staat met enkele heeren van zijn departe ment een bezoek aan de Bevrachtingscom missie alhier, ten einde in kennis te wor den gesteld met de werkzaamheden dier commissie. In den namiddag bracht Z. Exc., vergezeld van eenige heeren der bevrach tingscommissie een bezoek aan de Schippers- beurs, om zich ook daar van den gang van zaken op de hoogte te stellen. AUTO GESTOLEN EN WEER GEVONDEN. Echter voor een waarde van 1000 aan goederen wordt vermist. Ten nadeele van de firma Nijman aan de Voorhaven is gistermorgen van het Roode- zand een auto gestolen beladen met 30 pak ken goederen bestemd voor verschillende winkeliers. Een goed uur later werd de auto onbeheerd teruggevonden op de Linker Rottekade en van de lading waren elf pak ken gestolen, voor een gezamenlijke waarde van 1000. De politie stelt een onderzoek in. De 10-jarige H. de Jong, wonende David- straat, is gisteren in die straat bij het rol- schaatsenrijden gevallen. Het meisje brak haar rechter onderbeen en is per auto van den G.G.D. overgebracht naar het zieken huis aan den Coolsingel. Gisteren is de 15-jar:ge chocolade-be werker L. Th. Uilenbroek, wonende Joost van Geelstraat, in de fabriek van de firma de H. aan de Galvanistraat, gestruikeld en met zijn hoofd tegen den grond geslagen. Met een lichte hersenschudding is hij ter obser vatie opgenomen in het ziekenhuis aan den Coolsingel. Rotterdamsche dijk, Buitenhavenweg Alifc en een „mutsje", jP Van 't Singelkwartier waarover wij laat- stelijk schreven, gaan wij thans naar de Rot- terdamsche dijk en Buitenhavenweg. Ai direct, komende vanaf het vroegere z.g.n. - Boode Hek en gaande in de richting naar onze stad, valt daar op te merken dat ook dit deel onzer stad voormaals tot het oude 1 gehucht Mathenesse behoorde. Al is er daar i thans veel veranderd, ter linkerzijde staan immers nog een kerk en een aantal huizen benedendijks. en was zulks voor 60 a 70 jaren terweerszijden het geval. Er bevonden zich daar meestal niets dan boerderijen en stallen, waar nevens de onmisbare mestput ten, en was daardoor de toegang vanaf de Oostzijde onzer stad alles behalve fraai. Ook van daar zijn, na 't verdwijnen der branderijen in de stad, de boerderijen suc cessievelijk verdwenen, doch nog jaren daar na was 't daar een mengelmoes van stallen, krotten en schuren, terwijl zelfs 't toen malige nieuwe, ook nog benedendijks werd gebouwd, getuige de reeds genoemde nog bestaande kerk en enkele woningen. Ook de tram reed later halfwege op een berm van die dijk en kwam eerst nabij 't Roode Hek weer bovenop, om daarna buiten de be bouwde kom geheel benedendijks te rijden in de richting Delf shaved, of omgekeerd. De wissel lag toen 'n eindweegs naar 't Oosten en tal van ongelukken of ongemakken heb ben daar ter plaatse, eerst de paardentram en toen de stoomtram tot weinig betrouw bare vervoersmiddelen gemaakt. Wie thans de prachtig aangelegde, breede Rotterdamsche dijk ziet, kan zich moeilijk een voorstelling maken van de situatie van destijds. Thans behoeven nog slechts de bin nen de gemeente gelegen panden beneden dijks te verdwijnen, en de toestand lijkt daar volmaakt. De hoek om links en wij komen op.de thans vaak zoo stille Buitenhavenweg. Er is zeer zeker geen grooter verschil denk baar dan de toestand daar, en die van voor 60 a 70 jaren. Als men nagaat dat daar toen zich bevonden; de aschbelt zooals nu nog, doch dat daar toen alle afval werd gedepo neerd en verwerkt en 't straatvuil in schepen werd geladen om te dienen voor mest en meestal bestemd voor 't eiland Over- flakkee. Dat daar tot aan de z.g. Bakkers- haven een bijna onafgebroken rij van bran derijen, mouterijen, pakhuizen en de molen „de Rijsthalm" waren gevestigd benevens de glasfabriek en een koperslagerij, waar uit steeds een oorverdoovend geluid van kloppen en klinken u reeds van verre tegen klonk, Dat voorbij 't Nieuwsticht naast 't tegenwoordige woonwagenkamp waren ge legen de Zaagmolen van Zoetmulder, de Stoommeelmolen de „Cycloop"; de Ijzergie terij en de Zaagmolen van Van der Eist, die nog heden bestaat Dat men, verder gaande in de richting naar de Maas daar aantrof de stearine kaarsenfabriek „Apollo", en daar voorbij, aan de rivier gelegen de scheepswerf „de Nijverheid" beter bekend als „de Slip", waar in de goede tijd van houten scheepsbouw en reparatie, een hon derdtal arbeiders in dienst waren, en waar de destijds groote Oost-Indië vaarders, door middel van een z.g. rolwagen konden wor den drooggezet en nagezien/, en men zal ge waar worden dat 't daar toen vanaf de Maas tot aan 't begin van de Buitenhavenweg een drukte gaf, zooals men die zich thans niet meer kan voorstellen. De Voor- en Buiten haven lagen dan ook steeds bezaaid met al lerlei soort vaartuigen, die daar kolen, graan of andere grondstoffen aanvoerden, en weer anderen die daar kwamen om een of ander te laden. Als men daar toen 's middags op 't schaftuur de stroomen menschen zag die naar huis, en ten 1 of 1 Vz uur weer tewerk gingen, is 't moeilijk te begrijpen, dat men thans soms even groote stroomen werkloo zen ziet, en is 't voor een leek niet gemak kelijk zich een voorstelling te maken, hoe thans alles reilt en zeilt, 't Was destijds op merkelijk, dat 's middags even na twaalf uur twee schuin tegenover elkander gelegen drinkgelegenheden de handen vol hadden om een groot aantal werklieden met hun middagborrel te bedienen. Er stonden daar dan op de respectieve toonbanken tevoren reeds groote theebladen met volgeschonken z.g. „mutsjes" (een borrelglas in bierglas vorm), en namen de binnen dringende werk lieden er zonder betaling een van het theeblad om de inhoud in haast naar. bin nen te slaan. Zulks had alle werkdagen plaats en de betaling volgde Zaterdags na 't ontvangen van het weekloon. Toen kostte een borrel 5 centen en een liter 0.60, en toch kon, gezien de toen verdiend worden de weekloonen, zelfs een stuiver per dag er maar moeilijk af. Die drinkgewoonte is er vrijwel af, en wie nu, zooals destijds, door 't houden van een café, nog rijk tracht te worden, is te laat. Twee paartjes, die in Augustus en Sep tember een zwerftocht door ons land hebben gemaakt, maar die daarvoor auto's huurden, die zij op andere plaatsen weer te gelde maakten, hebben vandaag voor de rechtbank alhier terecht gestaan. De 27-jarige chauffeur W. W. en de 23- jarige dienstbode J. C. C. P., die het in.tia- tief genomen haden tot dien zwerftocht heb ben zich eerst samen te verantwoorden ge had wegens verduistering van een tandem. Op dit vehikel, dat op 16 Augustus door juf frouw P. was gehuurd bij den rijwielhande laar A. D. Duynkerke, was de zwerftocht be gonnen en deze ging rechtstreeks van hier naar Aarlanderveen, in welke buurt W. be kend was, die deze bekendheid te baat nam om bij den rijwielhandelaar C. v. Gemeren de zoo goed als nieuwe tandem te ruilen voor een motorfiets, waarmee toen naar Amster dam werd gereden. Hier is de motorfiets van de hand gedaan en van het daarvoor ontvan gen geld heeft het paartje eenige dagen ge leefd, waarna het toen op 27 Augustus den grooten zwerftocht is begonnen. In het requisitoir, dat het O.M. in deze eerste zaak, waarin de beide verdachten een bekentenis aflegden, heeft gehouden, heeft het erop gewezen, dat de vrouwelijke ver dachte als de kwade genius van W. moet wor den aangemerkt. Zij heeft zich bij de andere zaken aardig op den achtergrond weten te houden, maar hier staat haar aandeel wel vast. Het O. M. eischte tegen W. W., reke ning houdend met wat voor hem nog komen zal, een gevangenisstraf van 4 maanden. Te gen de vrouwelijke verdachte eischte, O.M. 6 maanden gevangenisstraf. Vervolgens heeft W. W. terechtgestaan we gens verduistering van een groot aantal auto's. Het begin van den zwerftocht was te Am sterdam, waar verdachte een Pontiac huur de bij den garagehouder J. P. J. v. d. Poel. Met die auto werd gereden naar Zoetermeer, waar de wagen te gelde werd gemaakt. Het daarvoor ontvangen geld werd opgemaakt, waarna in Den Haag een Studebaker werd gehuurd, die in Rotterdam werd verkocht. In Hilversum werd daarop een Chrysler ge huurd, die in Renswoude werd verkocht. De volgende wagen was een Ford, gehuurd in Maastricht en verkocht in Breda, daarna weer een Ford, gehuurd in Delft en verkocht te Apeldoorn, voorts een Morris, gehuurd in Vlaardingen en verkocht in Delft, dan weer een Ford, gehuurd in Rotterdam en verkocht in Tilburg, voorts een Buick gehuurd in Den Bosch verkocht in Amersfoort en tenslotte een Chevrolet gehuurd in Oosterbeek en ver kocht tusschen Apeldoorn en Amersfoort. Het was toen inmiddels 15 September ge worden en een ruzie tusschen de beide vrou wen in deze combinatie had aan den plei- zierigen tocht een eind gemaakt. W. en de vrouw P. zijn toen naar Limburg vertrokken, waar zij zich weer aan andere misdrijven hebben schuldig gemaakt, waarvoor zij zich voor de rechtbank te Roermond te verant woorden zullen hebben. In aanmerking nemend dat verdachte ge durende eenigen tijd van misdaad heeft ge leefd en dat hij als een gevaar voor de maatschappij moet worden aangemerkt, eischte het O.M. een gevangenisstraf van 3 De noteeringscommissie der groote Koop mansbeurs heeft alhier haar vijfde jaarver gadering gehouden. De vergadering stond onder leiding van den voorzitter mr. W. A. C. van Dam, die na verwelkoming der afge vaardigden van de samenwerkende vereeni- gingen de blijde gebeurtenis in het Vorstelijk Gezin memoreerde en deze schetste als een heuglijk feit van wijde strekking voor het geluk van ons allen door het blijven voort duren van de staatsinstelling, waaronder wij zoo gelukkig leven. De vergadering nam kennis van bet door ^den secretaris uitgebrachte jaaroverzicht. Na verslag van de kascommissie werd de reke ning en verantwoording der gelden goedge keurd en het dagelijksch bestuur decharge verleend voor haar beheer. De heeren mr. W. A. C. van Dam en H. G. J. M. Drabbe werden resp. als voorzitter en secretaris-penningm. herkozen. Den secretaris werd als blijk van appre ciatie voor zijn belangeloozen arbeid 'n zil veren schaal, met van bijzondere waardeering getuigende inscriptie, aangeboden. Besloten werd om aan die arbiters, die gedurende de laatste twee jaar daadwerkelijk hun medewerking aan de commissie verleend hebben en de afgevaardigden der elf samen werkende vereenigingen een excursie naar den Noord-Oostpolder aan te bieden; ter ge legenheid van het 40-jarig jubileum van den Algemeenen Rijnschippersbond blijken te geven van medeieven, deel te nemen aan het komende Binnenscheepvaart Congres en aan de 75ste jaarvergadering van Schuttevaer. Een studiecommissie van .vijf werd ingesteld welker leden tot opdracht kregen het bureau der Noteeringscommissie van advies te die nen op welke wijze eventueel de statuten zouden kunnen worden veranderd teneinde gelegenheid te geven aan hen die geschil hebben zich vrijwillig tot de Noteeringscom missie te wenden tot het verkrijgen van een bindend advies. In het vijfde jaarverslag van de noteerings commissie der groote koopmansbeurs te Rot terdam wordt geconstateerd, dat het jaar 1937 zich kenmerkte, ook bij de commissie, als een jaar van opgaande conjunctuur. Immers er bereikten haar slechts 11 aanvragen tot het geven van een bindend advies omtrent de dagvracht op een zekeren datum. constateerd worden, dat het doel zooals de initiatiefnemers bij het stichten van de notee- rings-commissie dit voor oogen gehad hebben, n.l. het voorkomen van kwesties en daaruit voortvloeiend oponthoud, bij het bepalen van de dagvracht bij opliggen en/of varen van ge charterde schepen, sterk benaderd wprdt. Het aantal verbonden organisaties bedraagt elf. Arbitrage-aanvragen voor dagvracht-vast stelling naar plaatsen in Nederland, welke in het z.g. vrije Rijngebied gelegen zijn, kwa men niet voor. De periode van zitting-hebben in de notee- rings-commissie als lid en plaatsvervangend lid, werd met ingang van 1 Januari 1937 op vier maanden gesteld. Dit jaar waren het de heeren H. Bakx, C. van Dort, L. van den Ende H. Hzn., J. Fer- werda, W. Gielbert, W. J. Hovestadt, D. Kra nenburg, J. Roodbol, Th. H. Tromp en G. J. Wassenberg, die geheel belangloos met groote deskundigheid en kennis van zaken de notee ringscommissie van dienst waren. Van de zijde der vereeniging van scheeps bevrachters in Nederland afdeeling Noord holland, bereikte de commissie het verzoek tot het geven van inlichtingen omtrent de wijze van werken der commissie, een en ander met het doel om het instellen van een soortgelijke commissie voor het havengebied Amsterdam in overweging te nemen. Het weinig voorkomen van het bevrachten van zg. liggen en/of varen schepen aldaar was de oorzaak, dat van verdere plannen, welke tot dit doel moesten leiden, te Amster dam werd afgezien. De secretaris, de heer Henry G. J. M. Drabbe merkt in zijn verslag op, dat de arbeid van de noteeringscommissie nog steeds volkomen in het kader van de Rijn- en bin nenvaart past, door haar bindende adviezen welke op de bekende korte termijn verstrekt werden, is zij van groot nut zoowel voor den handel als voor de schipperij bij voorkomen de gevallen van geschillen. De diepere zin van haar waarde blijft echter, dat door de wetenschap, dat deze commissie er is, partijen spoediger tot over eenkomst komen inzake de dagvracht of de daghuur. In het Gemeenteblad is verschenen de verordening op de speelapparaten, vastge steld in de vergadering van 3 Februari j.l. Deze verordening is van af heden ter visie gelegd op de secretarie. De verordening luidt als volgt: Art. 1. Onverminderd het bij eenig wets ontwerp bepaalde, is het verboden op of aan den openbaren weg of op of binnen eenige voor het publiek toegankelijke open of beslo ten ruimte, eenig toestel of voorwerp aan wezig te hebben, te doen hebben of te laten hebben, met het kennelijk doel aan het pu bliek gelegenheid te geven, te doen of te laten geven om, tegen voldoening aan zekere voorwaarde, mede te dingen naar prijzen of premiën in geld of goed, uitgeloofd ten be hoeve van de deelnemers, die door gebruik making van dat toestel of dat voorwerp als winners worden aangewezen. Het bepaalde in het eerste lid is niet van toepassing ten aanzien van eenig toestel of voorwerp, uitsluitend dienstbaar aan een loterij, waarvoor krachtens artikel 3 der Loterijwet 1905 toestemming is verleend, noch voor zoover gehandeld wordt krachtens een algemeene of bijzondere vergunning van B. en W. en de daarbij gestelde voorschrif ten worden in acht genomen. Art. 2. Overtreding van het bepaalde in artikel 1 wordt gestraft met een geldboete van ten hoogste 25 of hechtenis van ten hoogste zes dagen. De toestellen en voorwerpen, waarmede de overtreding is gepleegd, kunnen, voor zoover zij den veroordeelde toebehooren, worden verbeurd verklaard. Naar aanleiding van het voorstel van den 16en November 1937 besloot de raad den 25en November d.a.v. voor het tijdvak van 1 Januari tot en met 31 Maart 1938 kasgeld- leeningen aan te gaan, tegen door hen te bepalen rente, met dien verstande, dat de totale kasschuld op geen enkel tijdstip het bedrag van 25.000.000 te boven zou gaan. Met het oog op het verstrijken van den termijn stellen B. en W. voor het bedrag, waarvoor kasgeldleeningen zullen kunnen worden aangegaane voor het tijdvak van 1 April tot en met 30 Juni 1938 wederom op 25.000.000 te bepalen. Gelijk gemeld, wordt van 8 tot en met 11 Maart in den Grooten Schouwburg opgevoerd het nieuwe Hongaarsche muzikale blijspel „Warum lügst du, chérie?" Zaterdag 12 Maart volgt dan een bonte operetteavond onder het motto „Rundum Wien", waarbij Fritz Hirsch als gids fungeert. Zondag 13 Maart tot besluit van de operette-week nog een tweetal voorstellingen van den wereld schlager „Sag' beim Abschied leise servus". YOORWAARDEN BEKEND I Naar 0ns werd medegedeeld> is*bij de Eerste jaren. Vervolgens heeft de dienstbode J. C. C. P., weer terecht gestaan, omdat zij uit de op brengst van de verduisterde auto's kleeding, schoeisel, leeftocht en nachtlogies als ge schenk heeft aangenomen en het O.M. dat in zijn requisitoir een vernietigend oordeel uit sprak over deze vrouw, eischte een gevan genisstraf. van 1 jaar met last tot onmiddel lijke gevangenneming- De rechtbank weigerde de gevraagde gevangenneming. Het andere paartje moest in de middag zitting terechtstaan. De Amsterdamsche Scheepsverband Bank N.V. te Amsterdam richt aan haar aandeel houders een circulaire, in verband met fusie plannen met de Eerste Nederlandsche Scheeps- verband-Mij. Aan deze circulaire ontleenen wij het vol gende De omvang van ons bedrijf is in de laatste jaren aanmerkelijk ingekrompen door aflos sing op onze uitstaande leeningen, zonder dat daartegenover het sluiten van nieuwe leeningen tot noemenswaardige bedragen stond, terwijl op 31 December 1930 nog leeningen uitstonden tot een bedrag van 12.544.011, beliep dit be drag einde 1937 slechts 6.511.807. Ook thans openbaart zich nog weinig vraag naar het door Qns aangeboden crediet en het vooruitzicht, dat het spoedig anders zal worden schijnt gering. Het behoeft geen betoog, dat bij dezen te ruggang van zaken de onkosten, welke onmo gelijk in een daarmede gelijken tred houdende mate ingekrompen kunnen worden, steeds meer op het bedrijf drukken. Uitkeering van dividend kan, althans voorloopig, dan ook niet in uit zicht worden gesteld. En, indien de huidige toestand zou blijven voortduren, zou zelfs een liquidatie, welke dan jaren zou moeten duren en allicht met verliezen zou gepaard gaan,, in de toekomst niet vermeden kunnen worden. Deze omstandigheden doen een fusie met een grooter scheepshypotheekbedrijf, waar het onkostencijfer uheraard een geringere rol speelt, w«nschelijk zijn. Juist omdat ons bedrijf op het oogenblik nog gezond is, achten wij het geraden, daarmede niet te wachten, nu zich een gelegenheid daartoe voordoet. Met het bestuur der eerste Nederlandsche Scheepsverband-Mij. te Rotterdam hebben wij over een fusie onderhandelingen gevoerd, waar bij wij over en weer kennis namen van de uitstaande scheepshypotheken en andere ac tiva. Deze onderhandelingen en het daaraan gepaard onderzoek hadden een gunstig verloop en leidden tot overeenstemming omtrent de voorwaarden, waarop men tot fusie der beide bedrijven kan geraken. Het desbetreffende voorstel van de Eerste Ne derlandsche heeft onze volle instemming. Gisterenavond om even voor half 12 is door onbekende oorzaak brand ontstaan in den kapperswinkel van N. P. Arenz aan de Oranjeboomstraat 75. De brand werd ont dekt door den groenteboer G. Bijl, die on middellijk de politie waarschuwde. Het vuur werd gebluscht door gasten van slan genwagen 38 met één straal op de water leiding onder leiding van onderbrandmeester Derks. De winkel brandde geheel uit. Mede aanwezig waren de slangenwagens 50 en 37. Ten nadeele van H.H. wonende Melkpad werd een fiets gestolen staande aan den Breede Hilledijk. Uit de Tolhuislaan werd een rijwiel ont vreemd ten nadeele van J. H. R., wonende Rembrandtstraat. Ten nadeele van J. Fr. van K., wonende Jacobusstraat werd een fiets gestolen, staande op den Nieuwe Binnenweg. Aan den Haringvliet werd een rijwiel gestolen ten nadeele van R. P. V., wonende te Amsterdam. Het s.s. Volendam van de Holland-Amerika Lijn kwam Woensdagavond van New-York te Rotterdam aan met 34 kajuitspassagiers, 36 passagiers toeristenklas en 53 passagiers derde klas. Voorstellen houders. aan aandeel- Volgens dit voorstel ontvangen onze aandeel houders voor ieder aandeel van 1000, waar op verplicht 10 gestort, een aandeel van 500 Eerste Nederlandsche Scheepsvei band-Mij. waarop insgelijks 10 gestort is, volledig dee- lende in de winst over het jaar 1938, terwijl de door de Eerste Nederlandsche voor de overne ming van ons bedrijf ter beschikking te stel len gelden ten minste voldoende zullen zijn om o.a. de storting van 10 op de door onze aan deelhouders te verkrijgen aandeelen m Eerste Nederlandsche te verrichten, zooa deze storting van 10 niet door u in con a ten zal behoeven te geschieden. Door deze transactie wordt het obligo o aandeelhouders voor nog vol te stof,e!? taal van 900 tot 450 teruggebracht hetgeen een belangrijke vermindering van nun ''fff KfÏÏ d'.?e& N.d«l.ndfho laten ij willige volstorting der aandeelen toe, waar- dus desgewenscht door onze aandeelhou ders terstond of later gebruik gemaakt kan WDe6Eerste Nederlandsche heeft een belang rijk grooter bedrijf dan het onze, het bedrag harer uitstaande leeningeii beloopt op het oogenblik ca. 25.400.000. Het is duidelijk, dat de dividendkansen voor onze aandeelhouders door de omzetting van hunne aandeelen in aandeelen in de zooveel krachtiger Eerste Nederlandsche aanmerkelijk grooter worden, zoodat, al wordt het dividend voortaan berekend over 50, onze aandeelhou ders, ook wat de uitkeering op hunne aandeelen betreft, er in de toekomst naar onze meening beter aan toe zullen zijn, dan wanneer zij een aandeel behouden in onze maatschappij met een dividendberekening over 100. vr van uitkeering te verwachten. Het ligt in de bedoeling der eerste Neder landsche om aan hare vergadering van aandeel houders voor te stellen, onzen directeur, mr. Aernout a, Muller tot directeur der Eerste Ne derlandsche te benoemen en aan onzen direc teur Mr. E. P. de Monchy en onze commissaris sen, die zich daartoe beschikbaar stelden, t. w. de heeren mr. G. Kirberger, mr. R. E. Kielstra en A. J. M. Verschure, een commissarisplaats in te ruimen. De heeren Mr. F. Foékens en J. W. ten Hoet, die sinds de oprichting commissaris van onze vennootschap zijn geweest, hebben met het oog op hun leeftijd gemeend, zich daartoe niet beschikbaar te moeten stellen. Voorstellen houders. aan pandbrief- Uit een brief van de Eerste Nederlandsche Scheepsverband Maatschappij aan de Amster damsche Scheepsverbandbank d.d. 25 Febr. 193° blijkt dat de E. N. S. het volgende voors.ei heeft gedaan: 1. De Amsterdamsche Scheepsverband rsariK draagt, nadat zij in liquidatie is gegaan aa'i 9ns over al hare activa voor een nader 4m ln" achtneming van het sub 3 bepaalde tusschen ons en liquidateuren uwer bank vast te stellen koopprijs. 2. De koopprijs zal door ons lJ} contanten worden betaald, naarmate de activa aan ons zullen worden overgedragen. 3. Deze koopprijs zal in Seval voldoende moeten zijn: 1. om daaruit te betalen alle schul den uwer bank, daaronder dus begrepen alle pandbrieven, alle verdere crediteuren en de liquidatie-kosten; b. om. voorzooverre het bij u werkzame -personeel niet bij onze maatschap pij een passenden werkkring kan vinden en uw personeelfonds hiervoor met toereikend nioch blijken, uit deze koopsom te hunne °PZ„ een redelijke voorziening te kunnen treilen, c. om aandeelhouders uwer bank, welke aunne aandeelen onverplicht hebben volgestort hm bedrag hunner onverplichte storting terug te betalen; d. om aandeelhouders in de, gelegen heid te stellen de verplichte storting te doen op hunne deelname in onze maat.1 -happij) als hieronder sub 5 bedoeld. 4. Uit de aldus aan uw bank ter beschikking gestelde gelden worden uwe pandbrieven af gelost. Aan houders van uwe pandbrieven wordt echter de gelegenheid gegeven om hunne pand brieven te converteeren m pandbrieven onzer maatschappij op de alsdan geldende voorwaar den. 5. Onze maatschappij stelt voor aandeelhou ders in uwe maatschappij, voor zoover zij door onze maatschappij als aandeelhouder kunnen worden aanvaard, voor ieder aandeel ad 10Ö0 Amsterdamsche Scheepsverband Bank N.V., dat zii bezitten, ee" aandeel ad 500, waarop 10 nCt. is te storten, in de N.V. Eerste Neder landsche Scheepsverband Mij. a pari beschik te storting van deze 10 pCt. kan geschieden uit de uitkeering, welke na afloop der liquidatie uwer bank aan hare aandeelhouders ten goede zal komen en welke hiervoor verbonden wordt. daard een opleving heeft doorgemaakt door toename van vervoer en verhooging der vervocr- tarieven, bewegen de tarieven van het binnen- landseh goederenvervoer zich nog steeds op een uiterst laag niveau, dat in economisch opzicht geenszins gerechtvaardigd kan worden. Intus- schen zijn de prijzen van bunkerkolen, olie, scheepsbehoeften, en van reparatie en onder houd belangrijk gestegen. Ware het niet, dat de levensduur van schepen in de binnenvaart bij degelijk onderhoud gemiddeld tweemaal zoo lang Is als die van zeeschepen, dan zou men een geleidelijk uitsterven van een groot deel der binnenvloot reeds thans kunnen waarnemen, omdat de povere bedrijfsuitkomsten het finan cieren der vlootvernieuwing verhinderen. Een geringe voor het verdere bedrijfsleven geens zins bezwaarlijke verhooging der tegenwoordige vrachttarieven en eenige verlaging van de op de binnenvaart drukkende Overheidshefiingen, zouden reeds in belangrijke mate tot saneering van het binnenscheepvaartbedrijf kunnen bij- dragen. De onttrekking "vetn vervoor onn do binooii scheepvaart door het vrachtautoverkeer WFrfr uit den aard der zaak bevorderd door de ver betering van bestaande en den bouw van nieu we landwegen en bruggen. De ervaring, ln ge mengde transportbedrijven opgedaan, heeft in- tusscben wel aangetoond, dat de vrachtauto wel onmiskenbare voordeelen oplevert voor bepaal de soorten van vervoer, doch dat de binnen scheepvaart nimmer op gronden van vervoers- economie door de vracbtautoconcurrentie ver drongen zal kunnen worden. Integendeel zal bij een door economisch inzicht geleide vei voer-* politiek het goederenvervoer per binnenscheep- vaart het gezamenlijk goederenvervoer der spoorwegen en van het interlocale vrachtauto- bedrijf in omvang blijven overtreffen. Naast de onsmisbare ongeregelde wilde-vaart-schippenj zullen de beurtvaart-reederijen, die met hare geregelde lijndiensten, bestel- en afhaaldiensten, technische en administratieve organisatie, een betrouwbare en goedkoope vervoergelegenheid bieden aan handel en industrie, een der belang rijkste functies in het binnen binnenlandsch goederenvervoer blijven vervullen. Vooral voor laatstbedoelde bij uitstek Joon-intensieve bedrij ven is de strijd om het bestaan thans bijzonder zwaar doch geenszins hopeloos indien de door de regeering voorbereide coördinatiepolitiek, van een neutraal standpunt uit, spoedig in juiste banen zal worden geleid. Vertrouwen in de toekomst is zeker gewettigd voor een groot en veelzijdig bedrijf als dat der Reederij van der Schuyt, dat ondanks de voor het binnenscheepvaartbedrijf zoo ongunstige tijdsomstandigheden in 1937 nog een bedrijfs winst ad 114.399 (111.848) heeft kunnen maken, welke in hoofdzaak te danken is aan neven inkomsten uit nieuwe afdeelingen en belangen, die niet rechtstreeks afhankelijk zijn van de tegenwoordige verhoudingen in de binnen scheepvaart. Aan die nevenbelangen werd in 1937 verdere uitbreiding gegeven. Van deze bedrijfswinst blijft na aftrek van 20.227 (v.j. 26.140) wegens interest, een bedrag ad ƒ94.172' (85.708) beschikbaar. De meerdere liquiditeit, welke de uitgifte der 4 pCt. obligatieleening heeft opgeleverd, zal met het in 1938 te verwachten bedrijfsoverschot ue kaspositie zoodanig verruimen, dat een nuttig gebruik gemaakt zal kunnen worden van de commercieele mogelijkheden, welke deze tijd. voor een groot en veelzijdig bedrijf als dat der N.V. van der Schuyt opent. Behalve besparing van rentelasten brengt deze regeling een al- geheele consolidatie van de fmancieele positl- onzer maatschappij- Met het s.s. „Volendam" is in onze haven als verstekeling meegekomen de 20-jarige Hollandsche bediende H. J. J. de W„ die te Philadelphia was gedeserteerd van het Engelsche s.s. ,Ardln". In Rotterdam kreeg hij de vrijheid. De 25-jarige Portugeesche stoker E. P ,:j als verstekeling meegekomen met het En gelsche s.s. Baron Ailsa"- is ter beschik king gesteld van den vreemdelingendienst. Op 7 Februari hebben wij de uitgifte aan gekondigd van 500.000 4 pCt. obligaties ten laste der N.V. Reederij van der Schuijt. Het toen gepubliceerde prospectus bevatte reeds ver schillende gegevens over de in het afgeloopen jaar bereikte resultaten. Aan het thans ver schenen jaarverslag ontleenen wij nog het voi- gende: In het bedrijfsjaar 1937 waren de omstandig heden voor het binnenlandsch vervoerwezen nog weinig bevredigend. eHt zal weldra drie jaar geleden zijn, dat de Centrale Commissie van Advies en Bijstand voor het Verkeersfonds hare werkzaamheden aanving, doch de onzeker heid omtrent de maatregelen, welke naar aan leiding van de adviezen dezer vervoercommissie door de Regeering genomen zullen worden tot coördinatie van de verschillende takken van het vervoerbedrijf, duurt nog voort. Deze on zekerheid werkt remmend op het ondernemers initiatief. Terwijl de zeescheepvaart sedert het najaar van 1936 na het loslaten van den gouden stan- De nmn, die vergeten had zijn hangmat mee te nemen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 2