m t 4* 1 WOENSDAG 9 MAART 1938 BIJ „KWATTA-SOLDATEN GEARRESTEERD. 'Avonturen van een voortvluchtigen loopjongen. HIRSCH-OPERETTE. DE CONCERTEN VAN TOSCANINI. Toen oom de krant las Warum lügst du, chérie Het programma bekend gemaakt. L. H. MUZIEK IN ROTTERDAM. OM HET NIEUWSBLADBILJART. DE DEUTSCHE POORT. Mmwm NEDERLANDSCH KAMERORKEST Met medewerking van Jo Vincent. NIEUWE ROTTERDAMSCHE SCHAAKVEREENIGING. KAMPIOENSCHAP VAN ROTTERDAM OP HEETERDAAD BETRAPT. m f>* -'pf 4 -1*, a Haft UITBREIDINGSPLAN KRAUNGEN n. yRIENDENKRING VAN HET H. SACRAMENT. DE KADEMUUR AAN DE WESTERKADE. BURGERLIJKE STAND. GEVONDEN VOORWERPEN. ROTTERDAMSCHE RECHTBANK. Zooals wij hebben bericht moest de 15-ja- rige loopjongen-monteursleerling H. L. P. voor zijn patroon den autohandelaar G. K. wonende Catharinastraat, Zaterdagmorgen een postcheque gaan innen groot 50 gulden op het postkantoor aan den Coolsingel. Om half 11 ging de jongeman die het grootste vertrouwen had van zijn patroon op stap, doch toen hij om 12 uur nog niet terug was, werd K. ongerust en belde de politie op. De ze informeerde op haar beurt bij den G. G. D., maar van een ongeluk was geen sprake. De vader van den jongen werd gewaar schuwd, en omdat de knaap al eens eerder met de kinderpolitie in aanraking was ge weest, werd terstond een signalement ver spreid en aanhouding verzocht Eerst Maandagavond mocht het aan een rechercheur gelukken den knaap aan te hou den, die rustig zat te kijken naar „Kwatta Soldaten" in den Tivoli Schouwburg. Op het politiebureau aan de Meermans straat heeft de loopjongen van zijn avontu ren verteld. Hij had Zaterdagochtend op het postkan toor vijf biljetten van 10 gulden gekregen en toen voelde hij zich plotselingzeer rijk. In de kiosk op het Hofplein werd een briefje gewisseld en toen nam de knaap daarop een enkele reis naar Amsterdam, al waar hij nog nooit geweest was. Buiten het Centraal Station gekomen, viel zijn oog op een aanbeveling voor een rondvaart en hij maakte daarvan gebruik. Na dit watertochtje kocht het jongmensch op het Damrak een paar nieuwe schoenen en deponeerde zijn oude schoenen in een pa piermand. Amsterdam beviel hem niet en hij vertrok weer naar de Maasstad, waar hij Za terdagavond om zes uur arriveerde. Zijn maag was gaan „kriebelen" en in een cafe taria werd de inwendige mensch versterkt. Vervolgens woonde hij de eerste voorstel ling bij in Corso, profiteerde van de tweede voorstelling in Lumière en nam als „toetje" nog een Cineac. Het was toen al vrij laat geworden, naar huis gaan dat ging moeilijk en daarom be sloot P. de fiets maar weer te pakken, die hü des morgens had geleend en die hij in de fietsenstalling van het D. P.-station in bewa ring had gegevenEen nachtelijke tocht naar Den Haag begon, doch even voor de Hoornbrug had de jeugdige avonturier er al weer genoeg van, het stuur werd gekeerd en terug ging de reis weer naar de Maasstad. Buiten Delft zag hij een auto langs den weg staan, 'waarin een vijftal jongemannen za ten. De auto kon niet verder, omdat de ben zine op was. De leerling-monteur bood on middellijk zijn diensten aan, ging benzine ha len en uit dankbaarheid voor de vlugge hulpvaardigheid, mocht hij meerijden naar Amsterdam, waar hij Zondagmorgen om 9 uur voor de tweede maal arriveerde. Hij vond de hoofdstad maar niets en on middellijk werd de terugreis weer aanvaard naar Rotterdam, waar de jongeman om 12 uur in den middag aankwam. Zijn eerste be zoek gold een cafetaria en vervolgens ging de knaap een plaatsje bespreken voor des avonds in den Tivoli-Schouwburg, waar „Kwatta Soldaten" werd gegeven. De mid dag duurde echter nog zoo lang en achter eenvolgens bezocht de reizende leerling monteur Corso, Scala- en Studio '32. Hij had er honger van gekregen en weer stapte hij een cafetaria binnen. Des avonds werd de voorstelling „Kwatta Soldaten" bijgewoond. Om half 12 stond hij weer moederziel alleen op de straat, hij durf de nu heelemaal niet meer naar huis en tot ds morgens 5 uur werd de nacht door ge bracht in eenportiek aan den Walenbur- gerweg. Koud en stijf werd Maandagmorgen de „wandeling" weer begonnen, doch dit duurde niet lang, want op het Hofplein stond een autobus klaar met bestemming .Am sterdam. Een kaartje werd gekocht en in Mokum aangekomen stapte de knaap onmid dellijk over in de autobus, die weer naar Rotterdam ging, waar hij Maandagmorgen prompt 11 uur weer arriveerde. Bij de nieuwe schoenen paste een nette regenjas en die kocht hij dan ook op de Hoogstraat, terwijl de oude jas werd gede poneerd in het water van het Steiger. Gisteravond kwam na ruim twee maanden Rotterdams Groote Schouwburg weer vrij voor het gewone tooneelrepertoire en het verheugende feit werd gevierd met de pre mière van het nieuwste „muzikale blijspel" der Fritz Hirsch-operette, dat Hans Lengs- felder en Siegfried Tisch tot auteurs heeft en waarvoor de markante jazz-muziek werd geschreven door den Hongaarschen compo nist Leonhard K. Marker. Markante jazzmuziek en daaruit zal het den lezer duidelijk zijn, dat men met een geheel ander genre hier te doen heeft dan waaraan de Hirschianen voor altijd hun hart schenen te hebben verpand. Tot hun eer dient gezegd, dat zij er uitstekend in slagen zich aan de nieuw-gestelde eischen aan te passen en daarin blijven ook de ontwerpers van het hyper-moderne decor niet achter. Geen wonder dan ook, dat deze gedurfde in breuk op de traditie niettemin een succes heeten mag. Het libretto brengt ons in contact met de belevenissen van een beroemd tooneelschrij ver, die op een nacht een even onverwacht als ongewenscht bezoek krijgt van een hem onbekende jonge dame, welke op zeer oncon- ventioneele wijze, namelijk door het raam, zijn villa binnendringt, gesecon deerd door een geheimzinnig gangstertype, genaamd Charlie. Dit is het begin van een lange reeks vreemde gebeurtenissen. Suzanne zoo heet de jonge dame weet door middel van een aantal listen, leugens en gedaantever wisselingen vasten voet te krijgen in het huis van den schrijver ten einde, aldus de hoofdrol in zijn nieuwste werk voor zich te verzekeren. Zelfs de politie, die op des schrijvers alarm zingend en dansend te hulp snelt, is zij te slim af. De afloop van deze amoureuse gangster geschiedenis laat zich gemakkelijk raden; maar aan de wijze, waarop de verwachte ontknooping voorbereid wordt, ontbreekt toch de noodige spanning geenszins. Vooral op de bezetting van de partij der lieftallige intrigante komt het aan en in dit opzicht had de regie bijzondere veine door de hand te kunnen leggen op een zeer jeugdige debutante, Evelyn Barring, wier creatie van de figuur werkelijk grooten lof verdient. In Carl Schwetter, die Egon Karter verving, vond zij een dankbaren partner met charmante kwaliteiten als jeune pre mier voor de rol van Gaston Jaray, den dramaturg-zelf. Het behoeft niet gezegd, dat Fritz Hirsch, in butler-allures doorkneed, volkomen ge- looven deed in den bemoeierigen nieuwe ling, die in den huize Jaray de West-Euro peesche conventies tracht in te voeren, tot groote ergernis intusschen van Gaston's ouden dienaar Baptiste door Walter Trie bel kostelijk gebeeld die meer gesteld is Het programma van de concerten op Maan dag 21 en Dinsdag 22 Maart, resp. te Den Haag en Rotterdam, te geven door het Resi dentie-orkest onder leiding van Arturo Toscanini, luidt als volgt: ouverture „Ana- kreon" van Cherubini, symphonie no. 101, „Die Uhr" van Haydn, „l'Après-midi d'un Faune" van Debussy, „l'Apprenti Sorcier" van Dukas, „Tod und Verklaerung" van Strauss. Voor het tweede concert te Den Haag op Vrijdag 25 Maart a.s. is het volgende pro gramma vastgesteld: Ouverture „Italiana in Algeri" van Rossini, symphonie no. 3 (Eroica) van Beethoven, Variatie's op een thema van Haydn, van Brahms, "Aufforderung zum Tanz" van Weber-Berlioz en „Die Moldau" van Smetana. op een genoeglijke huiselijke anarchie. Een ander lid der Hirsch-familie, met den voornaam Gerd, voor het eerst op de Rotterdamsche planken deed als Suzannes onnoozele medeplichtige aardig werk; ter wijl van Jula Rillo, een operette-diva, die het eveneens op de hoofdrol en tegelijk op Gaston's hart gemunt heeft, gelijk steeds het juiste komische accent frappeerde. Even goed getroffen was Gastons pendant figuur Achille Versenti, een bohémien stui ver-romans-flodderaar, als hoedanig Paul Harden zijn portie tot de „vroolijke noten" bijdroeg. Bij een „bravo" voor het orkest onder Hans Lichtenstein, dat o.m. met twee vleu gels werkte, past een extra pluim voor het muzikale politieagenten-kwintet. Het zeer geestige geval dat intusschen wel reserve behoeft voor personen boven 18 jaar werd door een niet overdreven talrijk publiek allerhartelijkst ontvangen. Vooral het fijn-afgestemde spel van Hirsch Sr. en de ode aan de liefde van dichter Harden vielen te recht bijzonder in den smaak en spontaan ap plaus deed een en andermaal daarvan blijken. Voor de beide hoofdrollen waren er bloemen. Op het negende Zaterdagmiddagconcert van het Rotterdamsch Philharmonisch Orkest op 12 Maart a.s. in de Doelen zullen worden uitgevoerd de Symphonlsche Variaties van Henk Badings, alsmede het Declamatorium „De Dijk" van Bertus van Lier met medewer king van Hary van Oss onder leiding van den componist. Voorts staat op het programma het Piano concert van Schumann met als soliste Coba Rijneke, terwijl Fritzi Clausen aria's van Beethoven zal zingen. De „Kwatta Soldaten" waren hem goed bevallen en dies kocht hij des middags een kaartje voor de avondvoorstelling welke hem echter noodlottig zou worden. De middag werd doorgebracht in een cafetaria en een bioscoop en daarop besloot de „bengel" een bezoek te gaan brengen aan zijn oom, die woont in Tuindorp. Allervriendelijkst werd de nette neef ontvangen, die vertelde van zijn nieuwen baas, die dik betaalde. Hij werd natuurlijk uitgenoodigd een vorkje mee te pikken en toen het diner was afgeloopen ging oom rustig zijn courant lezen. Maar wat was datplotseling begon oom een bericht voor te lezen van een dek- selschen knaap, die er weer vandoor was met het geld van zijn patroon en toen ook de initialen luidkeels werden bekend gemaakt, voelde de neef zich het „haasje" en zonder goeden dag te zeggen, zette hij het op een loopen regelrecht naar deCineac, waar hij tweemaal het heele programma heeft aan gezien. Toen weer naar een cafetaria en daarop naar de „Kwatta Soldaten" waar hij zich den avond te voren zoo geamuseerd had. ....En toen was het spoedig uit met de pret, want om 9 uur kwam er een groote rechercheur in de zaal, die den voortvluch tigen jongeling van de eerste rij afhaalde en hem overbracht naar het politiebureau. De knaap had nog 11.46 op zak.... De tweede dag. Gisteravond zijn de wedstrijden om h< veren Nieuwsbladbiljart In café-rest Suisse onder leiding van de Biljartvereniging Rotterdam voortgezet. De verenigingen 't Zuid, Maasstad, Hillegers- berg en Royal komen eerst vandaag aan bod, zoodat ook gisteren slechts dezelfde vier clubs aan het werk waren, die Maandag van de partij waren. Moesten den eersten dag de spelers van elke partij hetzelfde aantal punten maken, thans had den er twee ontmoetingen plaats, waarin ge speeld moest worden met voorgift. Petit had te gen Vink 128 punten te fabriceeren, waartegen over de speler van Rotterdam er 215 had te ma ken. Van der Jagt moest met 250 caramboles 35 punten meer scoren dan Vaandrager. De verschillende uitslagen zijn: AMOK—ROTTERDAM. De aangekondigde schilderijen-tentoonstel ling van Rothmeyer in de Delftsche Poort te Rotterdam, gaat niet door. AA 4- HET VERGAAN VAN DE „BALEARES". Een luchtopname Van den branden- J den Spaanschen nationalen kruiser, omgeven door eenige andere oorlogsboderf welke de bemanning van de „Baleares" trachten te redden. (Deze opnaf gemaakt uit een der Spaansche regeeringsvliegtuigen, werd na aankomst IC Toulouse getelegrafeerd naar Londen Rotterdam, 8 Maart 1938. Het muziekseizoen begint zoo langzamer hand weer naar het einde te loopen. De Volksuniversiteit heeft haar concertenreeks met dit concert weer beëindigd. Het Neder- landsch Kamerorkest, onder leiding van Glastra van Loon, met medewerking van Jo Vincent, heeft voor een waardig en hoogst artistiek slot gezorgd. Dit is de eerste keer in dezen winter, dat we in Rotterdam dit uitstekende ensemble te hooren hebben gekregen en vergissen we ons niet dan zal het ook bij dezen enkelen keer blijven. Wat ongetwijfeld jam mer is, want dit orkest geeft steeds kamer muziek, zooals men ze niet beter kan ver wachten en waarvan het hooren steede een genieting is. Voor dit concert had de dirigent een pro gram saamgesteld, dat er wezen mocht en waardoor al de goede hoedanigheden van dit gezelschap naar voren konden komen. En, door het feit, dat we dit orkest in zoo langen tijd niet hebben gehoord, viel het nu des te sterker op, hoe uitstekend, verzorgd en met animo door dit ensemble gemusi ceerd wordt. Reeds dadelijk bij het eerste nummer, Serenade no. 6 in D (K. V. 239) van Mozart was het keurige samenspel, het sterk gebonden contact tusschen dirigent en musici, de voornaamheid van toon, de klankwarmte en de uiterst verzorgde scha keeringen te beluisteren. En nadat men nog beter was-ingespeeld werd een voortdurende verfijning, muzikaliteit en spontaneïteit merkbaar, welke culmineerden in de zon nige, luchtige, melodieuse muziek van de Symphonie in D. van Rigel muziek min der diep dan van Mozart, maar toch van een sterk Mozartiaansch karakter en van luchtige charme en bovenal in 't „Diver timento" op. 20 van Weiner. De prachtige geestdriftige vertolking hiervan heeft ons met zeer groot genoegen met deze pittige, puntige, temperamentvolle muziek van de allerbeste kwaliteit doen kennis maken. In het Divertimento, naar oud-Hongaarsche dansen, heeft Weiner muziek geschreven van rhythmische bewogenheid, sprekend melos en wisselend coloriet, waaraan folklore en volkslied zoo'n groote bekoring geven. Dit opus en de „Sinfonietta" op 52 van Roussel, waarin deze zich op de krachtigste en meest sprekende wijze uit, hadden vooral groot succes en stonden dan ook als voorbeelden van reprpduceerende kunst het hoogst. Jo Vincent zong de Kantate „No sa che sia dolore" van Bach en Schuberts prach tige oer-muzikale lied „Der Hirt auf dem Felsen". In de Bach-Kantate, maar veel meer nog in Schubert toonde zij zich weer de groote zangeres met de heerlijke weelde rige stem, de niets te wenschen latende techniek 'en groote intelligentie, die haar zangkunst op het allerhoogste niveau plaatst. De vertolking van Schuberts lied was, ook wat voordracht betreft, zonder voorbehoud, subliem en deed een ovationeel applaus opklateren. v Cora van Drimmelen, die bij Bach de fluitsolo blies en Jaap van Opstal, die bij Schubert de klarinetsolo speelde, deden dit belden met soepelen, zangerigen toon, met artisticiteit, prachtige techniek en uitsteken- Ide adernbeheersching en de zangeres heeft beiden volop en "collégiaal laten deèlén in de haar gebrachte hulde. 't Waren dan ook prestaties, die allen lof verdienden evenals die van het orkest, dat ook in de begeleidingen zijn kunstzinnige kwaliteiten demonstreerde. G. pnt. brt. hs. gem. 35 34 4.40 32 31 6.71 Tournier 175 34 23 5.14 Weidema 99 34 11 2.61 Reuter 55 14 2.72 145 55 10 2.63 Coebergh ....122 43 15 2.81 Hupkes 125 43 16 2.90 De totalen zijn: Amok 512. Rotterdam 660 caramboles. CALAND—HET ZUIDEN. pnt. brt. hs. gem. v. d. Jagt 250 (250) 25 44 10.— Vaandrager 172 (215) 25 47 6.88 175 48 20 3.64 Talie 173 48 30 3.60 Dr. Vuylsteke 127 42 10 3.02 Hofstede 150 42 16 3.57 Oversloot 117 42 13 2.85 125 42 27 2.97 Caland heeft 569 en het Zuiden 620 punten be- haald. HET ZUIDEN—ROTTERDAM. Vaandrager 215 21 32 10.23 133 21 34 6.33 Talie 167 29 27 5.75 Tournier 175 29 26 6.03 Hofstede 150 24 27 6.25 Scheffer 115 24 19 4.79 30 9 2.53 Hupkes 125 30 16 4.16 Het totaal van het Zuiden was 608 punten en dat van Rotterdam 548 caramboles. DE STAND. De stand na de eerste twee speeldagen luidt: Te beh. p.+ beh. part. perc. Het Zuiden 1955 1853 9478 Caland 1950 1810 93.82 Rotterdam 1955 1805 92.34 Amok 1885 1451 76.77 Van den winterwedstrijd der Nieuwe Rotterd. Schaakvereeniging is thans het grootste gedeelte afgewerkt. In groep A. van de hoofdklasse ver loor gisteravond Wab zijn agebroken partij tegen Van den Tol. Hij bond daarop den strijd aan met Goris. Deze partij is verdaagd in nog zeer onzekere stelling. De Wijs maakte remise met Wechselman. In groep B won Mannee Sr. van Schroder Jr. en De Gruijter van De Boer terwijl Teunissen verloor van Van Welzenes. De overige uitslagen luiden: GroosjohanVan Os 10; Dijksterhüis Spitse 01; WolsAarens In groep A leidt Fontein met 8 pnt. uit 8 par tijen; in groep B: Mannee Sr. met 5 pnt. uit 6 partijen. De uitslagen in de ronde der hangpartijen luiden: N. de HaasE. La Rondelle 11, P. H. IdzerdaK. J. Boosten 20, J. v. d. DoeTh, van Prooyen 11, A. HagenaarsJ. v. d. Bergh 1—1, E. La RondelleP. H. Idzerda 11. Na twee ronden is de stand: Idzerda, Coster. Blom 3 uit 4 punten, Ham, de Haas, La Rondelle Hagenaars, v. d. Bergh, Boosten, 2 punten, v. d Waals, Olsen en van Prooyen 1 punt. Janneman on v. d. Doe speelden slechts een partij en tel len elk 1 punt. Doadcïdag voortzetting. Door de politie zijn aangehouden de 36-jarige stoker I. C. van K„ de 39-jarige betonwerker G. H. en de 23-jarige machine bankwerker H. W. T., die gisteravond op heeterdaad zijn betrapt, toen ze sleutels stonden te passen op de deur van de tweede school voor Vrouwenarbeid aan de Drievrien- denstraat. De deur was nog niet open. De mannen werden in het bezit gevonden van sleutels, een nijptang, handschoenen, zaklantaarn enz. Leipziger Voorjaarsmesse. De voorjaars- messe werd Zondag j.l. geopend. Hier boven een der geweldige nieuwe electr apparaten, welke op een terrein in de open lucht werden opgesteld. VERKOOP VAN BOUWGROND. B. en W. stelen den Raad voor om in be ginsel te besluiten tot verkoop aan de na volgende personen van de achter hunne na men vermelde perceelen bouwgrond: a. aan de N.V. Maatschappij tot Exploitatie van Onroerende Goederen „Rotterdamsche Bouwcentrale II" een perceel aan de Mijns- heerenlaan, de Hekelingenstraat en de Wiel- drechtstraat, groot ca. 1140 C.A., tegen 27 per M2.; b. aan den heer J. Mak een perceel aan de Charloisschen Kerksingel en de Gouwstraat, groot ca. 470 c.A., tegen 26,50 per M2., c. aan de heeren P. Engelhardt en H. in 't Veld vier perceelen aan en nabij de Dordt- schelaan, resp. groot ca. 1380, ca. 684, ca. 768 en ca. 594 c.A., tegen onderscheidenlijk 26, 30, 15 en 21 per M2.; zoomede het recht tot overbouwing van een tusschen- gelegen perceeltje, tegen 14 per M2. over bouwing; d. aan den heer Joh. Klaasse Jzn. een perceel aan den Wallisweg, groot ca. 220 c.A., tegen 27,25 per M2. Mededeeling wordt gedaan, dat ingevolge wettelijk voorschrift nog ter-visielegging van het uitbreidingsplan „Kralingen II" moet plaats hebben. In verband hiermede kan het voorstel nog niet in behandeling komen en wordt dit mitsdien van de Raadsagenda voor 10 Maart a.s. afgevoerd. Wij herinneren hierbij nog eens aan de jaarlijksche algemeene vergadering van den Vriendenkring ter eere van het Allerheiligst Sacrament, welke morgen, Donderdagavond te half 9 in het gebouw van de St. Joseph's Gezellen, Stationsplein wordt gehouden. Pastoor D. Oorsprong O.P. zal er de pro- pagandarede houden voor den Stillen Om gang. B. en W. doen den Raad het voorstel tot het toestaan op de begrooting 1938 van van 68.000 voor vernieuwing van een ge deelte kademuur aan de Westerkade. Aangiften van 8 Maart 1938. BEVALLEN. T. W. Henlcensv. Steenderen j' ït Ï'.'W StamJongeling d. M. v, Woer- lT .r .in W. Lenselinkv, d. Wens d. M. A. Knappers—Sprenger z. M. A. Vulk— Hunhcgo z n. Beulink—Willemstein z. F. j ~pel2' H. v. LogchemVriet- hoff ci. L. E. v. d. PolderVerbaas z. M. Duymv. d. Made z. A. w. L. Misdorp—de Sterker z. A. L. Akveld—Boelaar,s d. D. VerspuySchuyl d. C. A. w, v. Dam—Jacobs d B. C. de Backer—Lemmers z. j. l, H. G. Terwijn—Muikens d. B. F. Revet—Wants z. H J A HogerVorst—v. d. Assem z. c. S. M. v Loo—Oranje z. W. Schreuder—Nug- teren z. G. J G Kuikens—Popken d, J. M. Quis—Zwart d. A. v. Alphen—v. d. Driesche z. M. C. KlapwijkMeijer z. P. C. Hamer slagv. Wijk d. A. Koorende Hoog d. F. J. de KoningMaarleveld z. P. Verkroostv. Haasteren z. N. HuismanCommyns d. A. M. v. d. MadeBlpenburg z. B. Grooten- berSluymers d. C. StokBouman d. N. Sven—Noorlander d. OVERLEDENH. Jansen man v. M. W. Wolski 64 j. F, Pot man v. Z. Schuurman 73 j. A. Sterkenburg z. 2 m. C. M. v. d. Ende d. 1 j. M. Nieberg man v. T. A. Rietstap 71 j. B. Lugtenburg man v. T. Dissel 59 j. C. Bakker man v. C. J. Mallekoote 59 j. P- Groeneveld vrouw v. C. J. Joppe 33 j. A. M. Zegers man v. E. H. Kuypers 60 j. L. Wuyster man v. A. H. Mooldijk 47 j. N. A. Snijders z. 6 d. C. v. Vliet wedr. v. J. E. Flendrie 83 j. T. H. v. Soest wedr v. E. Hermann 85 j, J. v. Wijnen vrouw v. J. E. de Wit 71 j. G. A. Sarlemyn vrouw v. W. Versluys 40 j. W. v. Leersum z. 1 J. J. c. Ballte z, 2 m. J. M. v. Esch vrouw v. N. Heesbeen 65 J. A. Woerst z. 9 m. C. Vermaas z, 8 J. Voorts als leven loos aangegeven: A. de Wit—v. Wensveen d. in het tijdvak van 4 tot en met 7 Maart 1938, omtrent welke inlichtingen zijn te bekomen aan het Hoofdbureau van Politie te Rotterdam, iederen werkdag van 11 tot 16 uur en boven dien des Dinsdags en Vrijdags van 19 tot 21 uur. Aan het Centraal Bureau: rijwielbelasting- merken (ook kostelooze en in étuis), porte- monnaies, zwart lederen damestasch, groen kin- dertaschje, grijze schildpad-lederen damestasch, vulpotlood (gemerkt), blauw gevlamde vulpen, vulpun en vulpotlood in étui met naam, ver- chroomd dames-armbandhorloge, verchroomde broche, doublé armband .gulden, dames-para- pluie (tompouce), diverse handschoenen, diverse sleutels, diverse brillen, grijze heerenhoed, gum mi dames-overschoen, blauw-wit gespikkelde sjaal, zwarte regenpijpen, wieldop van auto, autoslinger, tankdop, radiateurdop, autocrick, diverse rijwielen (gemerkte en ongemerkte), bos electrisch snoer, rol roode singelband, combi natietang, 3 notitieboekjes van groenteboer, bladwijzer met gemeentewapen, ijzeren 5 K.G.- gewicht, speelgoedkonijn, rubber matje. Aan bureau Sandelingplein: rood vlaggetje en autoped. Aan bureau Nassaukade: groen gelakte auto ped en heerenrijwiel. Aan bureau Oostervantstraat: 2 heerenrij wielen. Bij vinders: R.B. merk in étui: E. Heijkoop, Tolhuislaan 63; R. B. merk op broekveer: L. Tiel, Ommoordschestraat 33; R. B. merk: J. P. I. de Wilde, Mathenesserdijk 320a; R. B. merk (kost.): P. Leest, Stichtscheplein 15; bruine da- mesport. m. inh.: K. Balkhoven, Schiedamscne- weg 112; bruine heerenport. m. inh.: J- «ai - man, le Schansstraat 67b; damesport m. af sluiting: S. de Jong, Sonmansstraat eoa^zwarte damesport. met inh.: P. Spek, Sti g dwarsstraat 17; bruine port. met nn hoeven, Breedeweg 52, IJsselmond P met inh. (dames): M. Struik, Plantageweg 67; bruine damesport. met horloge: M. J. Blitz, Rust hofstraat 6; bruine port. met inh.: Davenne, Korenaarstraat 30b; zwarte damestasch: A. Jen sen, Vierhavenstraat 2; beige boodschappen- tasch met inh., B. Harleman, Gaffelstraat 20b; bruine koffer met stalen stof, J. Koster, Delft schevaart 8; groengekleurde vulpen met naam, J. W. Tuinenburg, Noorderhavenkade 82c; roode broche met foto, D. Valat, Egststraat 19b; gladde verm. gouden ring, L. J. de Vos, Mathenesser- straat 162b; zilv. medaille met naam, Gem. Rei niging, Zalmstraat 30; verm. gouden kinder ringetje, C. Stam, Korfmakersstraat 90; loterij-' briefje, J. C. Jansen, Willem Beukelzstraat 52;t tmnlcbiljet, C. A. van Kalken. Voorschoterlaan 118b; drie bankbiljetten F. Hoogenboom, ryfiz?- tendamstraat 173b; bankbiljet, Postkantoor. Coolsingel, pr. bruine motorhandschoenen, H." van Munster, Gedempte Botersloot 105b; pr." bruine motorhandschoenen. C. van Luik, Roent- genstraat 64; pr. grijze glacé handschoenen P. A. van Putten, Christiaan de Wetstraat 82; pr. beige dameshandschoenen, E. Kaufmanstraat 45; ring met 7 sleutels, W. Houthuijzen, Transvaalstraat 58a; ring met 5 sleutels, J. Vermeuelen, Jacob Catsstraat 24; ring met 7 sleutels, M. Nobel, B. aan 124: bril met nikk. montuur, M. Biegstraten, Goudscheweg bril met hoornen montuur, D. M. de Waard, Schipperstraat 57b; pr. zwarte dansschoenen, M. Jansen, Lange Geer 253; bruin ketelpak, C. Boer, Lambertusstraat 25a; korte imitatie Ieeren jas, Gem. Reiniging, Zalmstraat 30; blauw kindermutsje, G. de Winter, Kat. La- gedijk 83; 10 meter touw, Gem. Reiniging, Zalm straat 30; passer in kartonnen étuin, T. van Heivoort, Kouterstraat 18a; 2 strengen zwart garen en 1 kluwen wit, E. v. d. Hoek, Van der Takstraat 36b; Iersche setter, N. A. Malta, Hooi- drift 136a; Kodak-filmapparaat, K. L. M.-restau rant, Waalhaven; stofzuigerborstel, Gem. Reini ging, Zalmstraat 30; zakje met 10 K.G. aardappe len, W. de Haas, Mathenesserweg 130; drie pakjes houtschroeven, A. Niggelie, Meiland 25. Zitting van 7 Maart. Een verkeerd gebruik van den nationalen feestdag. De rechtbank behandelde gisteren twee zaken die een gevolg waren van het ver keerd gebruik van den Nationalen Feestdag van 1 Februari. Het ernstigst was het ge val van den 25-jarigen land-arbeider G. S. uit Oude Tonge, die op het dansfeest dat in het café van Veen gegeven werd niet minder dan 3 portemonnaies gerold zou hebben. De diefstal van de derde portemon- naie, die het eigendom was van den land bouwer L. Nelisse en 30,93 inhield werd bemerkt en dadelijk viel de verdenking op S. die dit echter krachtig weersprak. Er ont stond in het café eenige consternatie en een der bezoekers betastte de kleeding van S. waar hij meende nog twee portemonnaies te voelen. Hij riep dat ook in de zaal, maar aan zijn woorden was niet de noodige aandacht geschonken, omdat juist de porte- monnaie van Nelisse, op den grond liggend was gevonden. Voor S. was nu de aardigheid van het feest er af en hij verliet de danszaal. Men keek hem na en zag dat hij naar de waterplaats bij de havenkade liep. Een paar dagen later zijn in het water van die kade nog twee portemonnaies gevonden, die het eigendom bleken te zijn van bezoekers van de danszaal. Verdachte bleef ook thans halsstarrig ont kennen, maar nadat eenige getuigen gehoord waren, heeft het O.M. waargenomen dooi mr. J. F. Hoeffelman, de feiten bewezen ac - tend, verdachte's veroordeeling geëischt o 1 jaar gevangenisstraf. De tweede die een verkeerd gebrui lan den feestdag van 1 Februari had gemaa was de 33-jarige losse havenarbeider J. r die in zoo'n prettigen roes was geraakt, dat hij gewenscht had dezen ook in de volgende dagen nog wat voort te zetten. Daarvoor ont brak hem echter het geld en om zich dat te verschaffen had hij tegen den havenarbeider P. A. Velthuizen het verhaal opgehangen, dat zijn vader het steungeld verloren had en dat men nu thuis zonder eten zat. Velthuizen had zich door zijn medelijden laten bewegen F. 2 ter leen te geven en op nog twee an dere dagen in die week had hij verdachte eerst 5 en daarna nog 4.50 gegeven. Al dat geld was in drank omgezet. Het O.M. eischte tegen hem 1 jaar gevan genisstraf met aftrek van de preventieve hechtenis. Uitspraken 22 Maart. Opzettelijke brandstichting. In den nacht van 20 op 21 December was te Bergambacht brand ontstaan in de woning van den 25-jarigen varkenskoopman C. H. Een van H.'s buren had den brand ontdekt en H. gewaarschuwd, die alleen thuis was. In nachtgewaad had deze zich gered door door het slaapkamerraam te klimmen en samen met de inmiddels aangekomen huurlieden had hij de blussching ter hand genomen met behulp van een slang, die op de waterlei ding gekoppeld was. Het vuur woedde op den zolder van de schuur in het achterge deelte van het huis. Later had de brandweer het blusschingswerk overgenomen en deze had ook ontdekt, dat er in de voorkamer brand was. Hier had het vuur zich beperkt tot een kast, een fauteuil en een wieg, welke voorwerpen verbrand waren. Bij het onderzoek, dat de politie naar aan leiding van dezen brand had ingesteld, was men op eenige zonderlinge dingen gestuit en het gevolg was, dat men de meening kreeg, hier met een brandstichting te doen te heb ben, die dan door H. als belanghebbende zou zijn aangestoken. H. die gedetineerd was, heeft thans voor de rechtbank terechtgestaan. Het bezwarende tegen hem is, dat gevonden zijn twee brand haarden, die niet met elkaar in contact heb ben gestaan, dat ontdekt is, dat de fauteuil, die in de voorkamer is verbrand, met petro leum besprenkeld is gewgest en tenslotte, dat verdachte de knop van de deur, die toegang geeft tot deze voorkamer, heeft zoek gemaakt, zoodat men zich heel lastig toegang tot die kamer heeft kunnen herschaften. Verdachte heeft alle schuld ontkend. Hij was al een twee weken alleen thuis, zijn vrouw en kind waren bij zijn schoonouders. Verdachte had een brandverzekering van 1500, die al sedert Januari 1937 liep. Hoe de petroleum op de stoel is gekomen, kan verdachte niet verklaren. De knop van de deur was al eenigen tijd defect. Terwijl de brand in de schuur werd gebluscht is ver dachte nog in de voorkamer geweeest om er zijn kleeren te halen. Toen heeft hij ge®" brand bemerkt, maar bij het sluiten van do deur is de knop losgeschoten. Zeven getuigen heeft de rechtbank gehoprd, doch de zaak kon tot geen einde komen, door dat een der getuigen niet verschenen was en de rechtbank zijn verklaringen noodzakelijk oordeelde. De verdere behandeling is daar op aangehouden tot 28 Maart. Uitspraken. De rechtbank heeft veroordeeld: H. J. L., 44 jaar, caféhouder te Nieuwen- hoom, wegens het aan zijn onvoorzichtig rijden te wijten hebben, dat de door hem bestuurde auto onder de gemeente Zuidland in aanrijding was gekomen met den land bouwer J. v. d. Hoeven, die een kruiwagen voortduwde, tengevolge waarvan Van der Hoeven verwond was geraakt, tot 25 boete subs. 10 dagen hechtenis. D. van S., 28 jaar, reiziger te Ouddorp, wegens verduistering verdachte had een gedeelte van de opbrengst van in consigna tie gekregen goederen niet afgedragen tot 2 maanden gevangenisstraf. C. W. K., 56 jaar, rijwielhersteller, we gens het aan zijn onvoorzichtigheid te wij ten hebben, dat de door hem bestuurde fiets in de Henegouwerlaan in aanrijding was ge komen met een tramwagen, waarbij zijn dochtertje, dat hij op de duo meevoerde, door dien wagen was overreden, tengevolge waarvan een voetje verbrijzeld was, tot 1 week gevangenisstraf, doch voorwaardelijk met een proeftijd van 1 jaar. T. O., 23 jaar, schilder, recidivist en gede tineerd, wegens uitlokking door misbruik van gezag van diefstal van fietsen, gepleegd door een 12-jarig stiefzoontje, tot een ge vangenisstraf van 3 jaren. J. M. de D., 23 jaar, schilder, gedetineerd uit andere hoofde, wegens heling van door dien 12-jarigen jongen gestolen fietsen, tot 8 maanden gevangenisstraf, met last tot ge vangenneming. P. A. S., 31 jaar, brander, wegens schuld, heling verdachte had één der gestolen fietsen gekocht tot f 10 oe e sUbs. 5 dagen hechtenis, benevens 1 maand gevan genisstraf, voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. J. A. van V., 3° 3aar' hoopman, die even eens terechtgestaan had ter zake van schuldheling, werd vrijgesproken. H. van A., 43 jaar, klinker, wegens heling, verdachte had een paar wielen en een paar lantaarns van gestolen fietsen gekocht, niet tegenstaande hem bekend was, dat die voor werpen gestolen waren, tot 2 maanden ge vangenisstraf. E. A. M. L. I. H. E. K.S„ 42 jaar, wegens overtreding van art. 137d van het W. van S. verdachte had in het kringhuis van de N.S.B. aan den 's-Gravendijkwal een brochure van Ward Hermans over Jodendom en Com munisme tentoongesteld, welke was openge slagen op een bladzijde, waarop een passage voorkwam, die uiterst krenkend voor de Jo den moest worden geacht tot 100 boete subs. 10 dagen hechtenis G. J. den T., 44 jaar, pensionhoudster, we gens een zedendelict, tot 3 maanden gevan genisstraf.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 2