1 mmmm m r." DINSDAG 22 MAART Ï938 KIESVEREENIGING „RECHT EN ORDE". Jaarvergadering Centrale Raad. HOLLAND-AMERIKA LIJN. DE INBRAAK AAN DEN BEUKELSDIJK LIEFDADIGHEIDSAVOND. BASKISCHE KUNSTAVOND. Een festijn van kleur, klank en rhythme. - MBM PIP X f A pp»; tl II - m m ff Rotterdamsch Philharmonfech Orkest te Brussel. Het Nederlandsch Kamerorkest voor den Rotterdamschen Kunstkring. MAILVERZENDING. CAFÉBRAND AAN DE KORTE HOOGSTRAAT. ROTTERDAM. R.K. AMBACHTSSCHOOL „SINT JOSEPH". KRALINGSCH VROUWENKOOR. HONDERD MANNEN EN EEN MEISJE OUDE KANT IN BOYMANS. ZILVEREN KLOOSTERFEEST. GEMEENTERAAD. COMMISSIE VAN TOEZICHT OP HET M. O. GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS. JUBILÉ. GROND VERKOOP. ST. JOSEPH'S GEZELLEN. MUZIEK TE ROTTERDAM. In den kleinen foyer der St. Joseph's Ge- zellenvereeniging hield gisteravond de Cen trale Raad van „Recht en Orde" zijn jaar vergadering onder presidium van dr. A. M. Lucas. Na opening met den Christelijken groet en goedkeuring der notulen van de vorige ver gadering, door den tweeden secretaris, den heer J. Willemsen gelezen, was 'het woord aan den eersten secretaris, den heer L. J. M. Hazelzet, voor het uitbrengen van het jaarverslag, dat vóór alles de Katholieke stemburzege van 1937 in herinnering bracht en het aandeel dat Rotterdam er in had; waarbij de gelegenheid zich voordeed, aan alle ijveraars bij de verkiezingsactie en spe ciaal bestuur en leden der Alg. Propaganda- club een pluim op den hoed te steken. Ook aan den om gezondheidsredenen geabdiceerden vice-voorzitter van het Kring- bestuur, mr. R. H. M. Hoogeweegen, en den afgetreden Kernleider ir. E. H. Kraayvanger, werden woorden van erkentelijkheid gewijd. Het verslag sloot met een beroep op een drachtige medewerking van alle afdeelingen met het Kringbestuur tot het treffen van voorbereidende maatregelen voor het dub- bele-stembusjaar 1939, voorloopig bestaande in gedurige versteviging van de politieke organisatie. De uitvoerige rekening en verantwoording van den penningmeester, den heer Herman J. Belleman, sloot met een batig saldo ultimo December 1937 van 1011,52 en de beschou wing, welke de functionaris aan zijn cijfer materiaal vastknoopte, concludeerde even eens tot de groote wenschelijkheid, om het ledental van „Recht en Orde" zoo hoog mo gelijk op te voeren. De aftredende bestuursleden H. J. Belle man en P. G. Pattijn werden herkozen; in de vacature-Hoogeweegen werd tot bestuurslid genoemd de heer F. Buskens. R. K. SCHOOLVOETBALTORJXOOI. Op Woensdag 20 April a.s. Het schoolvoetbal-tornooi van den R. K. Rotterdamschen Voetbalbond, het zgn. Paaschtornooi zal dit jaar op Woensdag 20 April worden gehouden. Aan de hoofden en het personeel van de R.K.H.B.S., R.K. Ulo-scholen en R. K. Am bachtsschool is bereids een circulaire gezon den, waarin de bijzonderheden omtrent dit tornooi zijn vermeld. Van elk der genoemde onderwijsinrichtingen in de gemeenten, res- sorteerende onder het district Rotterdam van den D.H.V.B., kunnen twee elftallen deel nemen: één in groep A leerlingen van 16 jaar en ouder en één in groep B, jongens van 12 tot en met 15 jaar. Voor iedere groep is voor het winnend elftal een wisselbeker, een medaille en elf draagmedailles uitgeloofd. De wedstrijden, die gespeeld worden als een halve competitie en 2 x 15 minuten duren, vinden plaats op het sportterrein Duivensteyn te Hillegersberg. Inschrijvingen moeten vóór Donderdag, 31 Maart a.s. gericht worden tot den heer D. Recourt, Lange Hilleweg 221, tel. 15813. Vertrouwd wordt op de medewerking van de hoofden der verschillende scholen, opdat een zoo groot mogelijk aantal elftallen aan dit jaarlijks terugkeerende voetbaltornooi zal kunnen deelnemen. Voor eventueele inlichtingen kan men zich steeds wenden tot bovengenoemd adres. B. en W. stellen den Raad voor te beslui ten tot verhuring bij continuatie aan de Holland-Amerika Lijn van een terrein aan de Wilhelminakade O.z., groot 9443 c.A., zulks tot 30 Juni 1945, tegen 1 per M2. per jaar voor het tijdvak van 1 Januari 1937 tot en met 1 October 1937 en van 1,10 per M2. per jaar voor het resteerende tijdvak. Politie zoekt naar de gestolen polissen. Ruim een jaar geleden werd er ingebro ken bij de familie S. aan den Beukelsdijk. Behalve verschillende aandeelen, die werden gestolen werd bovendien een geldkistje ver mist met effecten, notariëele bescheiden, verzekerings- en begrafenispolissen. Een van de verzekeringspolissen vervalt op 18 Octo ber a.s. en is 500 gulden groot. De andere verzekeringspolis is mede 500 gulden groot en vervalt op 27 Januari 1942. De polissen staan ten name van de twee dochters van den heer J. S. De gestolen begrafenispolis sen zijn tezamen groot 100 gulden en staan op naam van den heer S. en zijn echtgenoote. Ze zijn afgegeven door de Maatschappij „Utrecht" en door de R.O.L. alhier. Na de inbraak was van de daders geen spoor te vinden. Doch eenigen tijd geleden, wij hebben daarvan ook melding gemaakt, werden in verband met de bekende zwendel- affaire aangehouden de advocaat en procu reur mr. Z. en nog vier andere personen. Uit het voortgezet onderzoek is komen vast te staan, dat één van de arrestanten, die mo menteel in het Huis van Bewaring zitten, deze inbraak heeft gepleegd. De man heeft echter verklaard het ijzeren geldkistje te hebben weggeworpen in de Delfshavensche Schie. De politie is daarop gaan dreggen, doch heeft niets gevonden. Nu bestaat het vermoeden, dat de polissen uit het geldkistje zijn gehaald en voorzien van valsche handteekeningen als onderpand zijn afgegeven, omdat de daders geld wenschten te zien. Bij de betrokken maat schappijen kunnen deze polissen niet in on derpand zijn gegeven, want zij waren ge blokkeerd. Nu verzoekt de politie hem of haar, die de opgemelde polissen wellicht in bezit hebben zich te melden aan het Hoofdbureau Haag- scheveer. Woensdagavond, 23 Maart a.s. geeft Van Nelle's Mannenkoor „Crescendo", met mede werking van het Vrouwenkoor der Kweek school voor V. O., beide onder directie van den heer A. W. Sevenhuysen, een concert in Gebouw „Palace", Botersloot. De baten van dit concert zijn geheel voor de Commissie voor kleeding en schoeisel van Scholen voor V. O. van alle Gezindten. Het Baskische nationale koor onder lei ding van Gabriel de Olaizola, het ballet van de academie choreographique van Euzkade onder leiding van Luisa de Esnaola, met medewerking van het Haarlemsch orkest on der directie van Gallastegi gaven in den schouwburg een uitvoering met koorzang, balletten, volksdansen en tableaux in ori- gineele costuums en wat de laatste betreft in een omlijsting van anthentieke decors door Baltische schilders ontworpen. Het was een bijzondere, interessante en schoonheid-rijke avond, waarop volkskunst hoogtij vierde; een weelderig festijn van kleur, klank en rhythme. De Basken zijn het min of meer geheimzin nige volk, dat thans nog slechts het Westelijk deel der Pyreneeën, zoowel in Frankrijk als in Spanje bewoont. Ze stammen waarschijn lijk rechtstreeks af van de oude Iberiërs. Het Baskenvolk heeft steeds een geïsoleerde po sitie en een zekere zelfstandigheid weten te bewaren en de Spaansche Basken vooral, die zich kenmerken door een sterk ontwikkeld gevoel van eigenwaarde en hardnekkig con servatisme hebben hun ras-eigenschappen weten te bewaren. Vandaar ook, dat zij hun kunst en cul tuur, patriachale zeden en levenswijze, spe len en kleeding door de eeuwen heen heb ben weten te bewaren en, wat hun volks kunst betreft, maar weinig beïnvloed of aan getast zijn door den modernen Europeeschen geest. Hun kunst, zooals zij die geven, is daarom nog de eigen, onvervreemde volks kunst in de echte beteekenis van het woord, gebaseerd en afgestemd op overlevering, folklore en volkslied. Alle eenvoud, ongekunsteldheid, schoon heid en expressiviteit ervan worden door deze mannen en vrouwen gedemonstreerd en geuit op een wijze, die sterk imponeert. De Baskische muzikale groet, gespeeld door vier Txistulari, op de nationale fluit, de txistu en trommen, dezelfde instrumenten waarmee de dansen begeleid worden, open de den avond. Die dansen, vol emotie, span ning, rhythmische beweeglijkheid maar toch strak en beheerscht, door mannen en vrou wen uitgevoerd, zijn een bont en wisselend spel van gebaren, standen, vormen en groe peeringen. Ze zijn een genot voor het oog en pakken door de zekerheid en gratie, waarmede ze worden uitgevoerd. -ft. 1 v OA7i Marius Richters. Steeniging van Stephanus". Ets. (Op de jubileum-tentoonstel ling in het Stedelijk Museum te Amsterdam NEDERLANDERS IN DEN VREEMDE f Onze Brusselsche correspondent meldt ons: Onder de auspiciën van de Philharmoni- sche Maatschappij van Brussel, had Zondag in het Paleis van Schoone Kunsten, het laat ste plaats van de reeks der groote buiten- landsehe concerten. Dit werd waargenomen door: het Philharmonisch orkest van Rotter dam; de Philharmonische koren van Rotter dam en de Koninklijke Maatschappij „Orpheus" uit Schiedam. WÜ zouden overdrijven indien wij zouden zeggen, dat er groote belangstelling bestond. De schuld daarvan ligt zeer zeker niet bij ae Rotterdammers, maar wel bij de Brusselsche inrichters, die er zich tijdig rekenschap van hadden moeten geven, dat het seizoen voor dit soort concerten reeds te ver gevorderd is. Bovendien hebben hier tijdens het afge- loopen seizoen, vooral in verband met de feesten rond 't tienjarig bestaan van het Pa leis van Schoone Kunsten, reeds zóó veel concerten plaats gehad, dat het publiek er werkelijk voor een paar maanden genoeg van heeft. Bovendien had men ook rekening moeten houden met de Ysaye-wedstrijden, die in de maand Mei aan de orde van den dag zullen zijn en ook weer ettelijke concer ten met zich zullen brengen. Dit gezegd zijnde, kan geconstateerd wor den dat het nadeel van een te geringe belang stelling anderzijds werd aangevuld door het feit dat een zeer goed soort publiek naar de Rotterdammers is komen luisteren. Deze traden op onder leiding van den heer Eduard Flipse en met de medewerking van mevr. Suze Luger (contralt) en den heei Bas de Groot (bas.) Uitgevoerd werden: Psalm 129, voor koor en orkest, van Lili Boulanger en haar Psalm 24, voor koren, orgel en orkest; „Evocati ons", voor orkest, soli en koren, van Al- bert Roussel; „Fragment uit het Requiem" van Willem Landré „Variations symphoni- ques", van H. Badings en de „Rhapsodie", van contralt, mannenkoren en orkest, van Brahms. Het grootste succes bekwamen de werken van Roussel en Brahms. Het werk van Ba dings, dat men overigens reeds eerder te Brussel heeft gehoord, wordt hier maar wei nig gewaardeerd. Een „succes d'estime" be kwam het „Requiem" van Landré. Onverdeeld werd echter op bijzondere wij ze gewaardeerd de technische en vocale uit voering van al deze werken, zooals dit ove rigens ten duidelijkste bleek uit het meer dan spontaan en hartelijk applaus, dat den executanten, zoowel zangers en solisten als instrumentalisten te beurt viel. Bijzonder toegejuicht werd ook de heer Flipse, wiens leiding zeer markant was. ROTTERDAM, 20 Maart 1938. Een stralende voorj aars-Zondag met een blauwe lucht en warmen zonneschijn had zeer velen niet weerhouden om eenige mid daguren in de groote Nutzaal door te brengen, waar het Ned. Kamerorkest onder leiding van Glastra van Loon met medewerking van mevr. BothHaas en Hans Schouwman (cembalo) een concert gaf geheel gewijd aan werken van Johann Sebastiaan Bach. Door het orkest werden uitgevoerdBranden- burgsch concert no. 4 in G., waarin het con certino met fraaien klank en warmte werd gespeeld door Zepparoni (viool), Cora van Drimmelen en Tom Wisse (fluit) en de Suite in B met fluitsolo van Cora van Drimmelen, gaaf en zwierig voorgedragen. Zepparoni en v. d. Ven speelden in nauw gezet samengaan, vloeienden melodiegang en sierlijkheid van lijn het concert voor twee violen en orkest in D. Schouwman was solist in het concert voor cembalist en orkest in F, waarbij hij zich den cembalo van goede reputatie toonde, die in technisch opzicht en vooral in klankkleur en timbre den gevoeligen en intiemen klank van dit instrument zoo mooi tot zijn recht deed komen. Het Largo vooral was door den zan- gerigen cembalo-toon begeleid door pizzi cato van eenige strijkinstrumenten van een zacht en gedekt pastelcoloriet. Het orkestspel was niet in alle nummers zoo geacheveerd en nauwgezet verzorgd als we dit van dit Kamerorkest gewend zijn en waarvan op het laatste concert van de Volks universiteit zoo volop was te genieten. In het Brandenburgsch concert vooral leek het dat de voorbereiding wel wat te wenschen had overgelaten; ongelijkheden, die slordigheden heel dicht nabij kwamen, waren hier met afwezigheid van de bekende toewijding meermalen waar te nemen. Daarentegen waren om een voorbeeld ten goede te noemen het Largo en Allegro in het con cert voor twee violen van mooie, volle klank- geving en geanimeerde speelwijze. Sophie Both—Haas zong drie aria's met orkestbegeleiding in stijgenden climax van klankschoon en voordracht. In de eerste aria was ze niet erg gedisponeerd en stond ze met de zuiverheid nogal eens op gespannen voet, maar allengs werd ze zich zelf weer, zoodat in Recitatief en Aria„Ich ende behende mein irdisches Leben" uit de cantate no. 57 „Selig ist der Mann", haar bekende zang kwaliteiten en doorvoeld tekstbegrip deze aria geheel tot haar recht deed komen. Het recitatief bijzonderlijk was een voorbeeld van treffende zegging. G. We memoreeren speciaal: dans met de stokken, dans met de hoepels, en dan vooral den dans met het glas, alle door mannen uitgevoerd, den dans met de appels door vrouwen en den Spaanschen dans door man nen en vrouwen gegeven. De een volgde op den ander, steeds va- rieerend, altijd weer anders van uitdruk king, symboliek, opzet en uitvoering, en steeds weer opnieuw was te bewonderen dat geen der dansen ook maar een zweem van banaliteit vertoonde. Het koor zong een zevental liederen, be werkingen van oude volksliederen. Hoe keu rig en muzikaal die bewerkingen ook waren, toch zouden we er gaarne eenige in de ori- gineele eenstemmige zetting hebben ge hoord. Volmondig moet erkend worden, dat dit koor er een is van uitstekende kwa liteit en prachtig materiaal, zoowel bij de vrouwen als bij de mannen. Deze zang is van grooten klankadel, rijk geschakeerd, technisch prachtig afgewerkt en van een sterke gevoeligheid. De samenzang, tref zekerheid en zuiverheid laten niets te wen schen. „Moeder, kijk eens naar het dorps plein", „Liefdesverdriet", „Wiegelied" en „Op straat" waren exempels van koorzang, zooals men niet veel te hooren krijgt. Na de pauze was het program meer mo dern ingesteld en had met het principe volkskunst niet veel gemeen meer, zoomin als het een uiting was van speciaal Baskische kunst. Er werden eenige tafereelen uit het volksleven opgevoerd: „De visschershaven", rijk en fleurig van kleur en beweging, „Nacht te Bilbao", vol stemming en „Sab bat" een heidensch tooverfeest van een bij zondere sprookjessfeer prachtig en lenig ge danst door in dierenhuiden gekleede jon gens Al deze tafereelen, waarbij zang, dans en muziek medewerkten tot bereiking van de hoog opgevoerde stemming, waren sce nisch, choreografisch en muzikaal prachtig verzorgd, terwijl kleurencombinaties van ar tistieke verfijning getuigden. Tusschen deze tafereelen door werden door de Haarlemsche orkestvereeniging, die ook voor de begeleiding zorgde, eenige or kestnummers van hedendaagsche Baskische componisten uitgevoerd, terwijl twee zan geressen en op hoogst verdienstelijke wijze eenige zangnummers ten gehoore brachten. Wat dezen avond zeer bijzonder opviel is de groote en sterke muzikaliteit van deze Bas kische mann#n en vrouwen Het was voor de talrijke toeschouwers een avond van groot en ongekend genot, waar voor zij den uitvoerenden hartelijk hebben gehuldigd. Na den Spaanschen dans voor de pauze uitgevoerd, werd, vergissen we ons niet, een reusachtige doos met Haagsche Hopjes aangeboden, wat zeer op prijs werd gesteld. G. Door spoedig ingrijpen grooter onheil voorkomen. Den afgeloopen nacht om twee uur is ten gevolge van kortsluiting brand uitgebroken in het café „De Violiers" aan de Korte Hoog straat, eigenaar H. Blokland. Toen de brand ontdekt werd sloegen een oogenblik de vlammen reeds fel uit. Door de geweldige rookontwikkeling waren de gasten van het pension, dat boven het café is gelegen yer- Eerstvolgende verzendingen en laatste busllch- tingen resp. laatste aanbieding aangeteekende stukken aan het hoofdpostkantoor te Rotterdam. Ned. Indië: 24 Maart mail s. Baloeran v. Mar seille gew. st. 14.-, agt. st. 13.-; 25 Maart zee post s. Poelau Roebiah v. Amsterdam 24 Maart gew. st. 23.-, agt. st. 20.-; 22, 24 en 26 Maart luchtpost via AmsterdamBandoeng gew. st. 1.30, v. dag 20.- agt. st. Suriname1 April zeepost/mail s. Oranje Nas sau v. Amsterdam 1.30 gew. st., 31 Maart 20.- agt. st.23 Maart luchtpost via DuitschlandZuid Amerika 8.40 gew. st., 8.40 agt. st.; 23 Maart luchtpost via Duitschland—Zuid Amerika 1) 21.30 gew. st., 13.15 agt. st.26 Maart luchtpost via Frankrijk—Zuid Amerika 13.15 gew. st., 13.15 agt. stukken. Aruba, Bonaire, Curasao: 25 Maart zeepost/ mail s. Alkmaar v. Amsterdam 1.30 gew. st., 24 Maart 20.- agt. st.luchtpost als Suriname. Saba, St. Eustatius, st. Maarten22 Maart mail s. Normandie v. Le Havre 20.30 gew. st.. 20— agt. st.; 25 Maart mail s. Bremen v. Cher bourg 20.30 gëw. st., 20.- agt. st.25 Maart zee post s. Alkmaar v. Amsterdam 1.30 gew. st., 24 Maart 20.- agt. st.luchtpost ais Suriname en via TJ. S. A. Ver. St. v. Amerika, Canada, Mexico Cuba Ecuador: 22 Maart s. Normandie v. Southampton (alleen voor U. S. A.) 9-30 gew. st.9.- agt. st. 22 Maart s. Normandie v. Le Havre 20.30 gew' st., 20.- agt. st.; 25 Maart s. Bremen v. South ampton (alleen voor U. S. A.) 9.30 gew. at„ g_. agt. st.25 Maart s. Bremen v. Cherbourg 20 30 gew. st., 20.- agt. st.23 Maart s. Bilderdijk v Rotterdam 13.- gew. st., 12.30 agt. st. Columbia, Jamaica, Peru: 22 Maart s. Nor- mandie v. Le Havre (niet voor Peru) 20.30 gew. st., 20.- agt. st.25 Maart s. Bremen v. Cher bourg 20.30 gew. St., 20.- agt. st. Argentinië, Brazilië, Chili, Uruguay: 24 Maart s. Oceania v. Napels 11.30 gew. st., 11- agt. St.; 26 Maart via Lissabon 20.30 gew. st., 20.- agt. st.27 Maart s. General Osorio v. Lissabon 9.- gew. st., 26 Maart 16.- agt st.luchtpost als Su riname. Venezuela: 23 Maart s. Colombie v. South ampton 13.30 gew. st., 14- agt. st.25 Maart s. Alkmaar v. Amsterdam 1.30 gew. st., 24 Maart 20.- agt. st.25 Maart s. Bremen v. Cherbourg 14.30 gew. st., 14.- agt. st.luchtpost als Suri name en via U. S. A. China, Hongkong, Phillppijnsche ei]., Japan, Mansjoer(je, Jehol: 22 Maart via Siberië (niet voor Phillppijnsche eil. en Mansjoerije) 8.15 gew st., 21 Maart 20- agt. st.; 25 Maart via Siberië 8.15 gew. st., 24 Maart 20.- agt. st.luchtpost als Ned. Indië (niet voor Japan). Cyprus: 22 Maart s. Gerusalemme v. Brindisi 11.30 gew. st., 11- agt. st.24 Maart s. Baloeran v. Marseille 15.- gew. st., 14— agt. st. Syrië: 22 en 25 Maart via Istanbul—Adana 1.30 gew. St., v. dag 20- agt st.; 27 Maart vla Istan bul—Adana 1.30 gew. st., v. dag 16.- agt. St.: luchtpost als Ned. Indië. Irak (Mesopotamië)22 en 25 Maart via Istan bulAdana 1.30 gew. st., v. dag 20- agt. st. luchtpost als Ned. Indië. Palestina, Egypte: 21 Maart via Piraeus 4- gew. st., 19 Maart 16.- agt. st.24 Maart s. Ba loeran v. Marseille 15.- gew. st., 14.. agt. st.; 26 Maart via Piraeus 4.- gew. st., 25 Maart 20.- agt. st.luchtpost als Ned. Indië. Arabisch Koninkrijk Saoedi, Ceylon, penang, Siam, Singapore: 24 Maart s. Baloeran v. Mar seille 15.- gew. st., 14- agt. st.luchtpost als Ned. Indië. Britsch Indië, Oost Afrika: 24 Maart s. Stra- thallan v. Marseille 13.30 gew. st., 13.- agt. St.; luchtpost als Ned. Indië. Madeira: 24 Maart s. Balmoral Castle v. South ampton 20.45 gew. st., 20.- agt. St.; 26 Maart s. A Vila Star v. Lissabon 20.30 gew. St., 16.- agt. st.27 Maart s. Genera] Osorio v. Lissabon 9— gew. st., 26 Maart 16.- agt. st. Canarische eilanden21 Maart s. Wahehe v. Antwerpen 20.30 gew. St., 20.- agt. st.24 Maart s. Llanstephan Castle v. Londen 9.30 gew. St., 9.- agt. st.26 Maart s. Highland Monarch v. Lissabon 20.30 gew. st., 16- agt. st.23 Maart luchtpost via Duitschland—Zuid Amerika 8.40 gew. St., 8.40 agt. st.23 Maart luchtpost via DuitschlandZuid Amerika 1) 21.30 gew. st. 20.- agt. st. Goudkust: 21 Maart s. Wahehe v. Antwerpen 20.30 gew. st., 20.- agt. St.; 26 Maart luchtpost via FrankrijkZuid Amerika 13.15 gew. st., 13.15 agt. st. Nigeria: 21 Maart s. Wahehe v. Antwerpen 20.30 gew. st., 20.- agt. st.23 Maart s. Tonarey V. Marseille 10.- gew. st„ 9.30 agt. at.; luchtpost als Ned. Indië. Unie van Zuid-Afrika, Mozambique: 24 Maart s- Balmoral Castle v. Southampton 20.45 gew. 20.- agt. st.luchtpost als Ned. Indië, bovenl aien 24 Maart luchtpost via Kaapstad—Durban AnJeVf; Bt" 20" aSt- St. lan v alTSche Statenbond: 24 Maart s. Strathal- luchtDos^a?,ei1^ 13'30 sew. st., 13.- agt. st.; luchtpost vMSp^2' Indlë' bovendien 24 Maart aanget stukkePnerth-Adelaide 1S 30 at" Nieuw Zeeland: als Australië alleen op verlangen der afzenders. VzeterdUltlnS n 6 1 onder alle omstandigheden Voortdurende groei. Aan het jaarverslag over 1937 van de Vereeniging R. K. Ambachtsschool ontleenan wij het volgende: Als belangrijke gebeurtenis wordt in dit verslag genoemd de oprichting van een tweede avondvakteekenschool in Rotterdam- Zuid. In het scholencomplex der gemeente in de Overijsselschestraat kreeg de vereeniging, door huring de beschikking over een zestal onderwijslokaalen, welke na een geringe wij ziging ingericht zijn voor het teekenonder- wijs. Voorts werd een cursus'opgericht ten einde de afgestudeerde, meer begaafde leer lingen voor te bereiden voor een toelatings examen voor inrichtingen van verder strek kend technisch onderwijs (M. T. S„ machinis- tenschool e.d.) Verder is een cursus geopend in de Engel- sche en Duitsche taal, ter bevordering van de algemeene ontwikkeling van de leerlingen. Onderhandelingen worden gevoerd om te geraken tot de oprichting van een R. K. avondvakteekenschool te Schiedam. De ver eeniging verwacht deze onderhandelingen in plicht hun kamers te verlaten en zich naar I 1938 tot een goed einde te breng< bulten te begeven. Dlt kan niet verwacht' wórden t< Het bestuur schrijft naar aanleiding van bet 20-jarig bestaan een prijsvraag uit. In 1939 zal het Kralingsche Vrouwenkoor te Rotterdam (dir. Otto Glastra van Loon) zijn 20-jarig bestaan herdenken. Ter gelegenheid hiervan schrijft het be stuur van het koor een prijsvraag uit voor Nederlandsche componisten. Er wordt gevraagd een werk voor vrou wenkoor en klein orkest van eenigszins be langrijken omvang (20 tot 25 minuten). Aan deze prijsvraag zijn drie prijzen ver bonden: een eerste van honderd vijftig gul den plus uitgave van het bekroonde werk bij de firma Alsbach en Co. te Amsterdam, welke geheel het eigendom van den auteur zal worden. Een tweede prijs van honderd vijftig gulden en een derde prijs van vijfen zeventig gulden. Van de bekroonde werken houdt het Kra lingsche Vrouwenkoor de rechten voor de eerste uitvoering tot ten hoogste een jaar na de uitspraak van de jury. De jury wordt gevormd door de heeren Sen, Dresen, Hendrik Andriessen, Henk Badings en Otto Glastra van Loon. De werken moeten voor of op 31 Decem ber 1938 worden ingeleverd bij de secreta resse van het Kralingsche Vrouwenkoor, me vrouw J. HudigTurk, Waldeck Pyrmont- laan 8, Rotterdam, bij wie tevens nadere in lichtingen kunnen worden gevraagd. De jury zal haar uitspraak uiterlijk op 1 Februari 1939 bekend maken. Een aardige gedachte van de directie van bet Grand Theatre. Woensdagmorgen om 12 uur draait in het Grand Theatre de film „Honderd mannen en een meisje". Nu is het een aardige gedachte geweest van de directie om het geheele Rott. Philh. Orkest met de dames en alle bands en orkesten, die momenteel in onze stad musi eeren, uit te noodigen voor deze voorstelling. Immers de musici zijn nimmer in de gele genheid des middags of des avonds een bio scoop te bezoeken. Naar wij vernemen is gisteren, 21 Maart, de duizendste bezoeker aan de tentoonstel ling van Oude Kant in het museum Boymans te Rotterdam genoteerd. Het was mevr. Schröder-van Geuns uit Amsterdam, a'tn wie namens het bestuur van het Kantsaldt het boek „Kant" van mevr. L. W. van <f Meulen-Nulle als herinnering werd aango^oden. begeven. Door het spoedig ingrijpen van de brand weer was het vuur vlug gebluscht en wel door gasten van slangenwagen 22 met één straal op de waterleiding onder leiding van onderbrandmeester P. H. A. van Dijl, brand meester M. de Gee en hoofdman J. Bakker. Mede aanwezig waren de slangenwagens 21, 17, 9 en 27. Het café is gedeeltelijk uit gebrand. Vrijdag 25 Maart a.s. viert de Eerw. Zuster Agnella van de Zusters Franciscanessen van Roosendaal haar zilveren kloosterfeest. Voor zeer vele Rotterdammers geen onbekende persoonlijkheid. Wie de zusters van den Goud- sche Singel kent, kent ook Zuster Agnella. Reeds jaren lang is haar naam en persoon verbonden aan de St. Laurentiusscholen. In de St. Rosalia-parochie daarenboven, kent jong en oud de groote activiteit van de kleine Zuster voor het St. Francisca- Romana-Jeugdwerk. Romaantjes en Zuster Agnella hooren onafscheidelijk bij elkaar. Vanwege den Vastentijd wordt nu aan deze viering geen feestelijk karakter gegeven. Op bovengenoemden datum bestaat er echter ge legenheid, om de jubilaresse te feliciteeren, waarvan door vele Rotterdammers zeer zeker gaarne gebruik zal worden gemaakt. De Gemeenteraad Is bijeengeroepen tegen Donderdag 24 Maart a.s. Op de agenda staan o.m.: het voorstel tot het toestaan op de begroo ting 1938 van crediet voor aankoop van het v.m. Feyenoordterrein aan den Dordtsche- straatweg, enz.; het voorstel tot uitbreiding van de destijds verleende garantie met betrekking tot een door de N.V. „De beurs van Koophandel" te sluiten leening; het voorstel met betrekking tot ding van scholen voor u.l.o. voor het mid denstandsdiploma algemeene handelskennis; het'voorstel betreffende den aanleg van een tweede petroleumhaven onder Pernis, enz.; het voorstel betreffende de inrichting van een schuilkelder in het stadhuis. Bij de wet van 22 April 1937, Staatsbl. 320, is de Middelbaar Onderwijswet gewi j - zgd en aangevuld. Door deze wijziging heeft de H.B.S. A wettelijken grondslag verkre gen. In verband hiermede zijn ook de bepa lingen betreffende de samenstelling van de plaatselijke commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs herzien. Twee leden dezer commissie zullen voortaan moeten worden benoemd door de Kamer van Koophandel en 1'abrieken bin nen wier ambtsgebied de school is gevestigd. Ofschoon artikel 46 der wet het bestaan van afzonderlijke commissies voor de H.B.S. A veronderstelt, is het, naar het B. en W. voorkomt, niet in strijd met de wet, dat één plaatselijke commissie toezcht houdt op alle instellingen van openbaar en bijzonder mid delbaar onderwijs, gelijk hier ter stede tot dusverre het geval is geweest. Het schijnt B. en W. dan ook voldoende, dat de be staande Commissie van tien door den Ge meen t(|aad benoemde leden wordt uitge breid met twee leden, te benoemen door de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Rot terdam. én opzichte van de oprichtingspogingen welke al eenige jaren verricht worden om te komen tot een R. K. Ambachtsschool in het Zuiden van Rotterdam. De raad van de gemeente heeft dit jaar wederom haar medewerking ge weigerd. Ook voor de plannen welke sinds 1930 ingediend zijn om het avondonderwijs uit te breiden met practijkonderwijs, kon tot heden bij het gemeentebestuur geen mede werking verkregen worden. Het jaarverslag gewaagt verder van den goeden geest onder het personeel en de leer lingen, van het resultaat van de tewerkstel ling van afgestudeerde leerlingen (op 31 December waren, zoover bekend, geen oud- leerlingen werkloos), van de godsdienstige vorming door maatschappijleer-lessen en viering van Patroonsfeest en Triduum; van 't contract met organisaties van werkgevers en werknemers, met de hoofden van scholen, da ouders etc. Van het omvangrijke cijferma teriaal vermelden wij hier: le Avondvakteekenschool (Baljuwstraat), aantal leerlingen 1 Jan. 110, 1 Oct. 218. Aan 29 leerlingen werd het eindgetuigschrlft uitgereikt. 2e Avondvakteekenschool (Overijsselsche straat) aantal leerlingen bij de opening op 1 October 73. Cursus voor voorbereiding voor verder strekkend technisch onderwijs: aanvang 1 Maart 44 leerlingen; examen gedaan 35, ge slaagd voor de voorbereidende klasse avond- M. T. S. 21, voor de M. T. S. dagschool 3, voor de machinistenschool dagcursus 2, idem avondcursus 2, afgewezen 7. Talencursus: aanvang 1 October met 66 leerlingen. Heden herdacht de heer P- O. de Waard het feit, dat hij 25 jaar werkzaam is ten kan tore van de Nederl. Transport Verz. Mij. N.V. en Fa. Van Oosterzee Pit, Wijnstraat 58, alhier. Des morgens werd de jubilaris ontvangen door de Directie en het gezamenlijke perso neel en toegesproken door den oudsten Di recteur, den heer A. A. Pit, terwijl namens het personeel het woord werd gevoerd door den heer J- F- Ziesel; beiden deden hun woorden vergezeld gaan van geschenken. Namens de beursbezoekers werd het woord gevoerd door den heer D. Schneider van de fa. R- Me®s 2oonen, welke zijn woorden eveneens besloot met het overreiken van 'n cadeau. he* neer officieele gedeelte volgde een druk bezochte receptie, terwijl van vele zij den op andere wijze bewijzen van medele ven werden ondervonden. es niddags begaf de jubilaris zich weder om naar zijn woning te Barendrecht om het feit verder in huiselijken kring te vieren. Woensdag 23 Maart hoopt de heer J. Bulte het feit te herdenken, dat hij 50 jaar geleden bij de N.V. Louis Dobbelmann's tabaks fabriek in dienst trad. B. en W. legden den Raad over de voor stellen om in beginsel te besluiten tot ver koop aan de navolgende personen van de achter hunne namen vermelde perceelen bouwgrond: a. aan de N.V. Bouw- en Exploitatie-Mij. „V.I.O.S." een perceel aan de Franschelaan, groot 812 c.A., tegen 29 per M2.; b. aan den heer A. C. de Snaijer, een per ceel aan de Franschelaan, groot 1083 C.A., tegen 29 per M2. Gevraagde werkkrachten. Agd. voor mannen, tel. 29100—9. Fabrieks, loop- en fietsjongens, lynotype-zetter, sleep bootmatrozen met paspoort, meubelmakers jongen, aank. halfwas meubelstoffeerder, halfw. glas in loodzetter, jongen voor poets- werk, meubelschildersjongens, behangers- stoffeerdersjongen. Voor Hillegersberg; Halfw. vleeschhouwer en kapper voor hee- renwerk. Hotel, Café- en restaurantbedrijf: Buffetbedienden, nachtportier met hotelrou- tihe en talenkennis, aank. banketbakker Rotiseur Aides de Cuisine, koksleerling. Voor Enschedé: zelfst. werkend Aide de Cuisine. Voor Noordwijk-aan zee: Zaalkellners. Voor Lekkerkerk: aank. banketbakkers Afd. voor vrouwen, tel. 29100—9. Voor Gem. Instelling: dienstboden. Voor psychia trische inrichting: leerl. verpleegsters leeft, minstens 19 paar. dipl. M.U.L.O., Huishoud school (4-jarige) Industrieschool (3-jarige) of daarmede gelijkgesteld diploma. Winkel personeel b.m. manufacturen, dames- en kinderconfectie, nouveauté's, zakdoeken, schoenen, fotoartikelen enz., keukenmeisjes, dienstboden, 2e meisjes, werkmeisjes, djagtood meisjes, naaister b.m. linnen zig-zag ma- cljine, handborduuraiters, non<ectiéstari^i«»4,.,,>, ervaren coupeuse voor veranderatelier, voor hooren- en kinderconfectie: een knipstec! b.m. het uitsnijden van geteekende stoflig- gingen, stiebandstiksters, mouweninzetsters, overhemdennaaisters, voeringnaaisters, ta- felrijgsters, dassennaaisters, tricotnaaisters, leerl. naaiters en meer gevorderden, hoeden- modisten en apprêteuses. Voor chemische wasscherij: chemische strijksters en naai sters, zakkentopsters, meisjes voor de was- cherij, strijksters, cartonnagewerksters. Voor Lunchroom: buffetjuffrouw voor het ex press-buffet. Voor Hotel- Restaurantbedrijf: kooksters en werkmeisjes:. Voor den Haag en omgeving: dienstboden. Voor Tilburg: kamermeisje en kamerwerkmeisjes, serveer sters. Voor div. hotels in de Zeebadplaatsen voor 't seizoen Mei-Sept. kamer- en hulp kamermeisjes, buffetjuffrouwen, werk- meisjes, serveermeisjes met talenkennis, huisjuffrouw, linnenjuffrouwen, linnenstop- sters, koffiejuffrouwen en kooksters. Voor confectieatelier: bekw. coupeuse en pomp- naaisters. Voor Vlissingen: kamermeisjes, koffiejuffrouwen, huisjuffrouwen. Voor Zou- telande: Kooksters en kamerwerkmeisjes. Voor Arnhem 1 huisbuffetjuffrouw. Voor Lochem: kamermeisje en kookster. Op Donderdag 24 Maart a.s. te half elf uur zal op de R.K, begraafplaats Crooswijk de begrafenis plaats hebben van Wilhelmus Christiaan van Leeuwen, van de afdeeling gehuwden, die Zondag 1.1. op 76-jarigen leef tijd in het St. Antoniusgesticht is overleden. De bekende pianist Cor van Boven zal, on der auspiciën der Concertdirectie Johan Ko ning, op Woensdag, 30 Maart a.s. een recital geven in de Nutszaal. in de Limburgsche groep, welke in den nacht van Zaterdag op Zondag deelnam aan den Stillen Omgang trok ook Z. II. Exc. mgr. dr. Lemmens mede.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 2