itfil m Waarborg - Kleedin g Aparte Kleeaing Economische indrukken van Ned.-Indië. 4 rv* Mm slilsp' "Waarborg* Kleeding I VRIJDAG 25 MAART Ï938 Voordracht van Profdr. Le Cosquino de Bussy. P BURGERLIJKE STAND. i' u Ss m BRANDJE IN LOGEMENT. 30-JARIG JUBILEUM ADOLPHE ENGERJS. In alle 31 zaken van Kreymborg is maar één soort kleeding de beste KREYMBORG IS WAARBORG TUINBOUW EN REGEERINGS- MAATREGELEN. VER. ONDERLINGE VROUWEN BESCHERMING. De vergadering van het centraal bureau voor de veilingen. CHR. HILLEGERSBERG. ORATORIUMVEREENIGING „HOSANNA". AUTOMAAT GEPLUNDERD. GIDS VOOR HILLEGERSBERG. Voor leden en genoodigden van het Ko ninklijk Nederlandsch Aardrijkskundig Ge nootschap en Koninklijke Vereeniging „Oost en West" hield Prof. Dr. L. Ph. Le Cosquino de Bussy, Directeur Afdeeling Handelsmu seum Koloniaal Instituut, Donderdagavond in de Aula der Nederlandsche Handels-Hoo- geschool een lezing over het bovenstaand onderwerp. Na een schets van den invloed van het luchtverkeer en van het uitgebreide voor treffelijke wegenstelsel op het leven van den Europeaan (contact met de autoriteiten te Batavia o.a. verblijf in de bergen gedurende vrije dagen, bezit van bungalows) schildert spreker, hoe Indië zich op Iandbouw-econo- misch en industrieel gebied tegen de crisis, die bij zijn komst op 1 Juli 1936 nog zeer sterk was, heeft verzet. Krachtig werd ge- experimenteerd met nieuwe cultuurgewas sen (roselle en Java-jute, tungolie, Derris e. d.). Waren velen ervan reeds lang eenigs- zins in onderzoek, door de toenmalige gun stige algemeene omstandigheden had men nooit een bijzonder diepgaande studie ervan gemaakt. Thans door den nood gedwongen, is dat onderzoek ter hand genomen door vol komen deskundige krachten op goede land- bouwterreinen met goede drainage en irri gatie, met behoorlijke verzorging (onder houd, wieden, bemesten) en afwerking van. het product. Veel is er reeds bereikt, maar ook zeer veel moet nog onderzocht worden, aleer men volkomen vasten grond onder de voeten zal hebben. Doch de wetenschap, dat die aangelegenheden in handen zijn van volkomen competente krachten, geeft ver trouwen. Ook is er krachtig gestreefd naar verbete ring van de bestaande cultuurgewassen, door selectie, eculatie enz. (Hevea-aanplantingen zijn gerooid en vervangen door veel hoog waardiger materiaal, de negatieve ver menigvuldiging van de thee heeft voortgang gehad, kina-selectie is voortgeschreden, enz.) Hoe de ontwikkeling van sommige cultu ren in Indië eerst de moederlandsche nijver heid, maar later ook de Ned.-Indische heeft beïnvloed toonen bijv. de oliepalm (fabrie ken, tankwagens, tankparken) en Agave vezel (fabrieken). Anderzijds wordt ook ge wezen, dat bepaalde bewerkingen eerst eco nomisch mogelijk zijn geworden door Ja- pansche apparaten, die veel goedkooper op de markt gebracht worden dan de soortge lijke Europeesche (o.a. pulverisateurs voor het toepassen van insecticiden in de groote cultures). Zelfs een eeuwenoud gewas als de klapper ondervond den invloed van het zoeken naar nieuwe mogelijkheden (fabricatie van klap perkool voor gasmaskers en van cocuskabel, vervaardigd uit geroote vezel en met Ja- pansche machinetjes gesponnen klappergaren op een stil liggende suikerfabriek, alsmede van cocosvezelblad door de bevolking uit ongeroote vezel geweven, voor de bewape ning van geasfalteerde buisleidingen (petro leum, water). Met een vergelijking tusschen de hoog ont wikkelde Europeesche sisalcultuur en het winnen van van de vezels uit Agave-blade ren door de inheemsche bevolking, ging spre ker over naar hetgeen er in Ned.-Indië op nijverheidsgebied verricht is. Tengevolge van de daling in de waarde van den uitvoer gedurende de crisisjaren en in het bijzonder van de landbouwproduc ten, terwijl Java's zielen-aantal sterk stijgt en er op Java zelf nog slechts 300.000 H.A. nieuw landbouwland liggen, moet er wel naar nieuwe wegen gezocht worden om dien bevolkingsaanwas meester te worden. Een middel, waarvan door velen veel goeds verwacht wordt, is de industrieele ontwik keling. Er zijn, naast de van ouds bestaan de landbouw-industrieën, een aantal groote dochterfabrieken van uitheemsche groote concerns gekomen (General Motors, Good year, Unilever, bierbrouwerijen). Voor som mige zijn zeer groote hoeveelheden goed koop hout voor verpakkingsmateriaal noo- dig, vandaar een merkwaardige invloed op de bevolking van de Preanger, die o.a. in sterke mate de schaduwboomen (Albizzia) van haar theetuinen gingen verzagen, en op den Dienst van het Boschwezen, dat druk bezig is groote arealen met zachte hout soorten te beplanten (Albizzia, Agathis, Pi- nus, Acacia). Met een aantal tabellen toonde spreker, dat er reeds een groot aantal fabrieken zijn, die onder het veiligheidstoezicht vallen en die een uitgebreid gebied bestrijken. Het aantal arbeiders in de verschillende takken en vormen wordt op 1.655.000 geraamd. In het bijzonder ging spreker in op de ontwikkeling van "de weefindustrie. Spreker schetste de vermeerdering van de z.g. ver beterde TB-getOuwen (dat zijn weefstoelen, gebouwd volgens de aanwijzingen van de Gouvernements Textiel Inrichting te Ban doeng) en van de mechanische getouwen. Ook andere takken van nijverheid hebben zich sterk kunnen ontwikkelen zoo die van rijststroohulzen, waardoor de vroegere invoer ervan uit Japan onmogelijk is geworden, van strootjes, sigaretten en sigaren, van leerlooierij, meubelfabricage, eenvoudige glazen stopflesschen, sigaretten aansteker, enz., enz. Na nog eenige beelden van de Indo-Euro- peesche landbouwkolonisatie te Brassan en van de Europeanen-kolonies in de Dairi- landen vertoond te hebben, werd door spre ker met klem betoogd, dat ook in N. I. de mensch zooveel opeischt van het land, dat er dringende reden is een groot aantal par ken en natuurmonumenten te reserveeren. Spr. wees op het prachtige werk van de N. I. Vereeniging voor Natuurbescherming, dat sterk gesteund dient te worden, ook uit cultureel en politiek oogpunt. Spr. eindigt met het vertoonen van een smal-film van het thans gelukkig beschermde eiland Mid delburg in de Baai van Batavia met zijd al lermerkwaardigste vogelwereld van nacht- reigers, roode reigers, zilverreigers, ibissen, aalschovers, enz., een tropische evenknie van het verdwenen Schollevaarseiland in Nederland, en van een film in natuurlijke kleuren van 's Lands Plantentuin en een aantal tropische bloemen. Namens allen dankte de heer J. D. Dau- banton, Voorzitter der afdeeling Rotterdam van de N. V. „Oost en West", die den spreker bij den aanvang had ingeleid, voor de bij zonder interessante voordracht. lit de hinder jaren van de schrijfmachineEen der eerste schrijfmachines, welke voorkomt op een tentoonstelling, die te Berlijn gehouden wordt. Aangiften van 24 Maart 1938. BEVALLENM. Meilink—Scheenstra d. \y, A. C. HuismanMaliepaard z. H. C. Manssen —v. Megen z. J. KnoopHuyskes z. M. v. d. Hoekv. Opstal z. K. Dijkxhoom—v. d. Dol z. A. PörtzgenMaskowan d. A. J. Spanjersbergv. Maarschalkerwaard z. M. Maasv. Idsinga z. C. Groenv. Wingerden d. A. MolenaarHobbel d. A. v. d. Vijver- Gebuys d. J. J. G. KleinjanHuizer z. E. Molde Jong z. J. M. KieftSlijters z. P. W. v. d. AvoirdRinck d. W. v. d. Graaff Schriel d. G. v. VeenSpangenberg z. L. de Goeyde Rood d. J. H. PieketWaals d. M. SporkVeerman d. J. Groenenboom Noordzij z. G. v. d. Keurv. Woensel z H. JacobsHeijmanns d. M. H. D. v. Dijk Roskam d. D. H. JongBeljaars z. L. E. J. M. Muhlheimdon Ouden z. J. v. Dricl Hagewoud z. H. v. d VeldeBorgo d. P. VerhoeffMackay z. M. v. d. MeerSchoon- derwoerd z L. C. v d. BoogaartWessels z ONDERTROUWD: A. Smit jm. 30 j. en M. C. Schijff jd. 21 j., Hillevliet 46a C. Vintura jm. 26 j. en M. Ziverberg jd. 27 j., v. Weelstraat 37b. J. J. Harcksen jm. 25 j. en M. v. Maanen jd. 21 j...., Delftschestraat 21b. W. Benard jm. 25 j. en G. A. v. der Reijden jd. 28 j., Willebrordus- straat 37a J. v. den Berg jm. 26 j. en W. Kramer jd. 22 j., Bloklandstraat 100a G. J. J. A. v. den Bergh jm. 31 j. en J. A. Vriens jd. 28 j., J. Fransstraat 45b. R. J. W. A. de Best jm. 24 j. en H. Valat jd. 21 j., Bloemfonsteinstraat 16b. C. Boode jm. 25 j. en W. Kooring jd. 23 j., Goudscheweg 77b. W. F. J. v. Buuren jm. 26 j. en J. Hogerwaard jd. 26 j., Nwe. Binnenweg 160b. J. Cohen de Heer jm. 25 j. en S! v. der Sluijs jd. 26 j., Vijverhofstraat 33b. A. Degeling jm. 22 j. en C. v. der Velden jd. 21 j., Oudaen- straat 8a J. Dongelmans jm. 26 j. en H. B. Thieleman jd. 26 j., Paradijslaan 35b. J. A. v. Duijn jm. 27 j. en S. Groeneveld jd. 27 j„ Josephstraat 168a H. J. C. Eenig jm. 27 j. en C. Groeneveld jd. 23 j., Rembrandtstraat 51b. W. v. Es jm. 29 j. en A. H. Heijnen jd. 28 2e Gijsingstraat 34a S. Frenk jm. 22 j. en L. Kann jd. 27 j.. Heemraadssingel 234 M. Gersch- tanowitz jm. 25 j. en I. P. Davids jd. 23 j.. Hoog straat 325 P. FGrootenboer jm. 23 j. en N. Mosselman jd. 22 j., Nieuwe Tonge L. v. 't Hof jm. 23 j. en E. Willemse jd. 19 j.. Oosteinde 24b L. Hogerdtjk jm. 28 j. en A. G. M. Bussing jd. 26 j.. Noordmolenstraat 18b. W. Jacobs ■wedr. 41 j. en H. v. Dam jd. 30 j., Vlaggeman- straat 39b. C. de Jong jm. 23 j. en A. P. A. M. Trompert jd. 21 j.. Bakkerstraat 61a J. W. de Jong jm. 27 j. en J. W. v. Woerkom jd. 26 j., Overschie S. J. Keur jm. 24 J. en A. H. D. de Jong jd. 22 j., Dordtschestraatweg 605b. C. Kind jm. 25 j. en J. J. v. Langeveld jd. 24 j., Dahliastraat 22a J. Klaris jm. 29 j. en M. A. v. der End jd. 25 j., Oudaenstraat Sa P. J. Koo- per jm. 27 j. en J. H. v. Loon jd. 25 j., Vijlkapper- straat 4a P. Kranendonk jm. 23 j. en J. Hof land jd. 17 j., Overschie J H. Kroon jm. 29 j. en M. C. Hoefsmit jd. 23 j., Stationsweg 4a J. v. Kuijk jm. 38 j. en N. Trijtel gesch. vr. 25 J-, Coolsingel 4 W. J. Loozen jm. 28 j. en A. E. Loopilt jd. 25 j., Albr. Engelmanstraat 27a K. J. Stokdijk Jm. 26 j. en J. Bestebreurtje Jd. 24 J., Groningen O. G. v. Vreeswijk jm. 26 j. en M. D. Ligtermoet jd. 24 j„ W. Zeedijk 112 H. de Jong jm. 27 j. en E. J. Goudriaan jd. 25 j., Am sterdam A. v. Driel jm. 32 j. en E. Sauer jd. 26 j„ Stationsweg 115b. D. L. Helmich jm. 24 j. en H. de Mul jd. 20 j., Gaesbeekstraat 26b. B. v. der Velden jm. 24 j. en W. F. Eckebus jd. 27 j., Batavia (N.-I.) C. H. Richter jm. 26 j. en J. v. Veldhoven jd. 22 j., Putschestraat 32a C. Schneider jm. 30 j. en A. C. v. Loenen jd. 31 j-, Aelbrechtskade 160a H. Benne jm. 20 j. en c. Lagendijk jd. 17 j., Carnisselaan 121b. C. J. v. Berkel jm. 22 j. en M. den Outer jd. 22 j., Öroosw.straat 31b. J. A. J. Beukers jm. 23 j. en M. Bouwmeesters jd. 22 j., Goudscheweg 79a J. C. Buijsse jm. 25 j. en A., H. Luijten jd. 18 j., 2e Middell.straat 6b. P. Mataheroe jm. 24 j. en H. T. v. Dijk jd. 18 j., Pltschelaan 246b. D. J. Melse jm. 24 j. en P. E. Kaartsteker jd. 21 j.. Asterstraat 11a J. Meijs jm. 25 j. en J. W. E. Edelhauser jd. 26 j„ 's-Gravenhage L. Noordzij jm. 20 j. en G. J. v. der Wal jd. 17 j., Carnisselaan 71b. E. E. Reinacker jm. 24 j. en J. Kralt jd. 22 j., Oppert 38b. A. J. Roos jm. 25 j. en J. A. Sep jd. 21 j., Ploegstraat 68c D. H. Roozenbeek jm. 28 j. en B. Langevelt jd. 27 j., Schiebroek E. J. Rovers jm. 25 j. en A. L. Kemp jd. 25 j., Nic. Zasstraat 22b. P. de Ruiter jm. 29 j. en A. C. Böttcher jd. 29 j., Oranjeboomstraat 351b. C. A. v. der Slikke jm. 23 j. en P. M. Lodder jd. 24 j., Willemstad J. Slootweg jm. 18 j. en C. J. Braams jd. 19 J., Vinkenstraat 35a J. Spekman jm. 31 j. en A. M. C. Heeselaars jd. 19 j., Poortugaal b. J. Stuik wedr. 47 j. en J. v. Santen jd. 45 j., Riet dijk 7a A. Tertoolen jm. 25 j. en T. Wage- maker jd. 29 j., Nwe. Croosw.weg 35b. K. Ver hoef jm. 29 j. en A. de Leeuw jd. 29 j., Wijnhaven 99 J. M. Verwaard jm. 25 j. en E. v. IJperen jd. 20 j., Commanderijstraat 45v L. C. Visser jm. 30 j. en E. C. Strijk jd. 27 j., Piekstraat 22 - A. de Vroedt jm. 27 j. en G. M. Godijn jd. 27 j., Ruivenstraat 19b. P. A. v. Weizen jm. 26 J. en M. H. C. Kastrop jd. 21 j., Bleiswijkstraat 31b. J. H. Weverling jm. 24 j. en W. v. de Steeg jd. 24 j., Couwaelstraat 20v. M. Wurms jm. 23 j. en D. Naarden jd. 21 j., Agniesestraat 21a P v. Alteren jm. 129 j. en IJ. M. v. Haperen jd. 18 j., Calandstraat 24 J. A. Bode wedr. 32 j. en T. M. Vennix jd. 29 J., Katshoek 2b. J. A. v. Halem jm. 22 j. en D. W. F. Ellch jd. 25 j., Gr. Visscherijstraat 107b. GEHUWD: K. L. A. v. d. Leeuw jm. 31 j. en M. W. H. Topp jd. 29 j. J. A. v. d. Vloed jm. 25 j. en J. Goldschmeding jd. 26 j. B. A. Verweij jm. 30 j. en P. E. Takkenberg jd. 24 J. OVERLEDENR. Snoek wede. v. S. Mol 75 j D. v. d. Schoor vrouw v. A. Janssen 55 j. E. C. Köhler vrouw v. J. Waling 81 J. H. Vegers ongeh. man 21 j. C. Mesch wede. v. J. H. v. Beek 64 j. A. M. Wells wede v. R. Muller 71 j. A. R. Dhondt d. 4 j. M. Kort- leve man v. E. A. de Haan 59 j. D. de Kever man v. L. v. Aalst 71 j. T. Kloos z. 5 j. G. C. E. Blommendaal wede. v. A. W. Brakel 80 j. C. R. Smti viouw v. L. Kruidenier 65 J. A. M. Hablous vrouw v. A. Michels 56 j. D. v. 't Hoen man v. D. Hesseling 75 j. W. v. Gemert man v. P. v. d. Weel 71 j. Voorts als levenloos aangegeven: B. P. L. Gr tl ter Gerritsen z. ;-N ti) -':.6 S -Z v. vi'- Mraflfe aar®».**" 4 v r£/: Vr.-; Een lOOmeter hooge toren middelpunt van de Britsche im tentoonstelling, welke in Glasgotv sal worden gehouden en op 3 Mei a.s. door den Engelschen koning officieel sal worden geopend. ROTTERDAMSCHE RECHTBANK. (Zitting van 24 Maart). Betty Boop op den bazaar voor het V acantiekinderf eest. L. toen gezegd, waarop N. te kennen gege ven had dat dat altijd zoo ging, Deze verklaring wordt getuige voorgele zen en zij bevestigt, dat dit inderdaad zoo geschied is. Verdachte merkt op, dat er ten huize van H. wel over zaken gesproken is, maar de getuige moet zich hier vergissen. Men ver wart hier de inbraak in het Regentessehuis met die in het kantoor van de Holland Ame rika Lijn. Verdachte is met N. niet meege- weest bij de inbraak in het Regentessehuis Het O. M. zeide in zijn requisitoir, dat de rechtbank thans het laatste bedrijf behandelt van het drama der ontbrekende glazenwas schers. Bij vorige zaken heeft het O. M. de zen verdachte al geschilderd als den slecht- sten van heel 't gezelschap, als den man, die meestal achter de schermen bleef en door de handige wijze, waarop hij de inbraken liet plegen, meermalen den dans ontsprongen is Niettegenstaande N. volhardt bij zijn weige ring om getuigenis af te leggen iets wat verkeerd is, maar er is toch wat ridderlijks in om een oude kameraad niet te willen ver raden meent het O. M. dat veroordeeling mogelijk is. Immers bij de vorige behande ling heeft O. die den sleutel aan L. verstrekt heeft, verklaard gezien te hebben, dat N. en L. het pand zijn binnengegaan. Deze verkla ring wordt nu bevestigd door de buffetjuf- vormt het I frouw S. Hoe anders zou L. hebben kunnen veriale weten> dat ^et in de krant genoemde be I I drag van 5400 niet goed was, als hij zelf niet had meegedaan en dus uit eigen erva ring wist, dat het niet meer dan 4500 was. Het O. M. wil bij het bepalen van de straf er rekening mee houden, dat verdachte in andere zaken den dans is ontsprongen en het eischt terzake van diefstal met behulp van een valschen sleutel en met braak een ge vangenisstraf voor den tijd van 2 jaar en 6 maanden. De verdediger mr. H. J. F. Heyman heeft betoogd, dat er slechts 1 getuige is, die tegen verdachte heeft verklaard. De verklaring van de buffetjuffrouw zegt niet zooveel, als men in aanmerking neemt, dat men hier met een bende van inbrekers te doen had, Voor de rechtbank heeft terecht gestaan waarvan alle leden wel op de hoogte zullen de 40-jarige filmoperateur L. C. A. G„ die zijn geweest van hetgeen er zou geschieden, zich aan overtreding van de auteurswet zou Dat veio.cxi e ie uitlating heeft gedaan, be hebben schuldig gemaakt, door in het open- wijst d"s."le a ^ij de inbraak tegen baar te vertoonen een Betty Boopfilm, waar- woordig gewees Trouwens, dat hij bij van het auteursrecht toekomt aan de N.V. die in laa aanwezig geweest zou zijn, Paramount strijdt toch heelemaal met het karakter van Verdachte gaf de feiten toe. Van 7 tot 11 verdachte, die volgens het O. M. zoo graag April is er een bazaar gehouden voor het achter c e schermen blijft. Pleiter conclu- Vacantie Kinderfeest en daar heeft verdach- deert dan ook, dat verdachte bij gebrek aan te de film vertoond voor een gezelschap bewijs za moeten worden vrijgesproken, van menschen, die toegang hadden gekre- I Uitspraa 31 -Maart. gen, nadat zij iets op den bazaar hadden gekocht. Volgens verdachte kon men hier niet spreken van een openbare vertooning, omdat er voor den toegang geen entree werd geheven. Uit de behandeling voor "?enk' dat verdachte de film vu» oo brand uitgebroken, veroorzaakt, doordat een T Cen fot°graaf> dl* h*ar HI gast. de 36-jarige Noorsche zeeman H.H., zich had gekocht van een koopman, die de afval- een br^nd|nde si t naar bed had b In den afgeloopen nacht is om kwart voor I vier uur in een kamertje op de eerste etage de rechtbank yan logement Kiesling aan de Baan 115, I Kronrl mtcfoKfftlrnr* «tawa/m»'»'! olrt /Jnnr/4 O 4" an*> films van Paramount opkoopt. Die afval moet door middel van bijlslagen onbruik baar worden gemaakt, maar door welke omstandigheid is niet opgelost kunnen wor den, deze film was aan de vernietiging or.t snapt. Bij den verkoop door den fotograaf was er door dezen uitdrukkelijk op ge we zen, dat de film niet in het openbaar ver toond mocht worden Het O.M. waargenomen door mr. F. M. Wilbrenninck was van meening, dat men hier moeilijk anders dan van een openbare vertooning spreken kan, want ook hier moest betaald worden, zij het ook indirect. Mén. geven en was ingeslapen. De politie heeft den zeeman in veiligheid gebracht, terwijl het brandje door slangen wagen 24 onder leiding van brandmeester Van Putten, werd gebluscht. De kamer brandde uit. Woensdag 30 Maart geeft de N.V. Ver. Rotterdamsch. Hofstad-Tooneel, directeur Cor v. d. Lugt Melsert in den Grooten moet voorts in aanmerking nemen, dat ver- I Schouwburg de eerste opvoering te Rotter- dachte iemand is, die op de hoogte is van dam van het blijspel „Zijne Eminentie doet filmvertooningen en reeds de prijs, die hem zaken" (Chateau de Bersac), in 3 bedrijven gevraagd werd voor een film, die en vogue en een voorspel van Ben van Eysselsteijn. is, had hem bedachtzaam moeten maken. Met deze voorstelling zal Adolphe Engers Het O.M. achtte het opzet dan ook bewezen zijn 30-jarig tooneeljubileum vieren. Onder en eischte 15 boete subs. 10 dagen hech- regie van Hans van Meerten treden in dit tenis. De verdediger, mr. A. Bouman was het eens met het O.M. dat men hier met een openbare vertooning te doen heeft gehad, doch volgens pleiter is het opzet van ver dachte in geenendeele bewezen en pleiter concludeerde daarom tot vrijspraak. Uitspraak 7 April. stuk op: Adolphe Engers, Myra Ward, Mimi Boesnach, Theo Frenkel, Anton Roemer, Eduard Palmers. Décor: Karei Brückman. De inbraak in het Regentessehuis. De afdeeling Rotterdam van de Vereeni ging Onderlinge Vrouwenbescherming hield Donderdag haar algemeene vergadering in In October 1935 is ingebroken in het kan- I he£ Tehuis aan den Beukelsweg. toor van den ontvanger der registratie en Rekening en verantwoording der penning domeinen, gevestigd in het Regentessehuis meesteresse en begrooting werden goedge- aan de Gedempte Glashaven. Uit de brand- keurd terwiJl alle bestuursleden en de presi- kast, die opengemaakt is, werd een bedrag dente, die aan de beurt van aftreding waren, van 4500 ontvreemd. herkozen werden. In verband met deze inbraak hebben al In het. afgeloopen jaar werd de hulp der eenige personen voor de rechtbank terecht- vereeniging ingeroepen door 43 (37) meisjes, gestaan. Uit de behandeling van hun zaken Hiervan werden er 13 in het Tehuis opgeno- zal men zich herinneren, dat een employé men: terwijl er noS drie werden opgenomen, van een schoonmaakdienst, die belast was d)e raeds vorig jaar de hulo van de ver met het stoken van de centrale verwarming, eeniging hadden ingeroepen, en uit dien hoofde de beschikking had over een sleutel van de buitendeur, door een col- i D v imniiniruDnim »i„n lega was overgehaald voor korten tijd R' K" VROUWENBOND ZUID. dien sleutel uit handen te geven. Er is toen In le zaal van 't Afrikaanderplein hield een sleutel nagemaakt en deze heeft er toe bovengenoemden bond een zeer interessan- gediend den inbrekers den toegang te ver- ten huisvrouwenavond, welke was georgani- schaffen. De beide mannen van den schoon- seerd door 't verkoopkantoor der bekende maakdienst zijn bereids veroordeeld, evenals Persilartikelen. Op zeer onderhoudende wij een der inbrekers, A. T. C. N. die een volle- ze wist de spreker van dezen avond zijn dige bekentenis had afgelegd, waarbij hij wel toehoordsters te boeien, terwijl door demon- heeft toegegeven, dat hij de inbraak samen stratie op duidelijke wijze de juistheid van met een ander heeft gepleegd, maar hij ziJn betoog werd bevestigd. Allereerst werd heeft nimmer willen zeggen wie hem heeft I bekende zelfwerkende waschmiddel Per- vergezeld. De verdenking van dien tweeden man te zijn was gevallen op den 53-jarigen koetsier A. J. L. die in verband met andere door de glazenwasscherscombinatie gepleegde inbra ken, o.a. ten huize van den heer Rueb aan den Mauritsweg en in het kantoor van de Holland Amerika Lijn tot zware straffen is veroordeeld. Het O. M. heeft hem ook ter- sil besproken en gedemonstreerd. Verder de andere producten Emi, Henco Ata en SiL Een der dames mocht zelfs op 't podium komen om 'n jurkje te wasschen. Het ging haar keurig af en zij ontving een pakje Per- sil voor haar moeite. Dan -volgde weer een duidelijke uiteen zetting van alle toepassingsmogelijkheden 7 van een ander artikel. De geheelen avond h T S 1 rAtf had een geanimeerd verloop8 waarbij een m het Regentessehuis vervolgd doch bij de heerUjk k6 je koffie in de e niet ont_ eerste behandeling heeft A. T. C. N. die als brak getuige moest worden gehoord, geweigerd Mk Tollenaar de voorzitster, bedankte de verklaringen af te leggen en omdat het von- heeren, die dezen avond verzorgd hadden nis in zijn eigen zaak nog niet in kracht van voor den prettigen, leerzamen avond, gewijzide gegaan was, meende de rechtbank, Vervolgens werden nog heel veel artikelen dat N. terecht een beroep kon doen op hei verloot, verschooningsrecht. De verdere behandeling is toen aangehouden, maar thans diende de zaak opnieuw. N. bleef echter bij zijn weigering, waarop het O. M. waargenomen door mr. F. M. Wil brenninck mededeelde van het hooren van dezen getuige te willen afzien. Als volgen de getuige werd voorgebracht de buffetjuf frouw M. S. die de concubine is geweest van N. en die ter zake van heling zij had groote bedragen uit de opbrengst van de inbraken afkomstig, als geschenk aangeno men is veroordeeld. Deze getuige heeft indertijd bij de behan deling van andere zaken tegen de leden van de inbrekersbende verklaard, dat zij den dag na de inbraak in het Regentessehuis, vertoefde ten huize van haar vriendin H. aan den Hofdijk. Zij was er b;j geweest, dat verdachte L. toen een bericht in de krant heeft voorgelezen, betreffende de inbraak in het Regentessehuis, waarin vermeld werd, dat de buit 5400 was geweest. „Die kranten maken er meer van dan het is" had Als een multimillionnair uit visschen gaat. Op de te Rotterdam gehouden vergadering van het Centraal Bureau voor Veilingen, welke o.m. werd bijgewoond door den Di- recteur-generaal van den Landbouw, ix-. a. L. F. Roebroek, werd na de openingsspeech van den voorzitter, den heer F. V. Valstar, welke wij gisteravond reeds weergaven, tot afhandeling van de agenda overgegaan. De jaarstukken worden goedgekeurd. Een bestuursvoorstel kwam vervolgens in behandeling, om betreffende den tuinbouw- export de aandacht van de regeering te blij ven vestigen op de noodzakelijkheid van exportuitbreiding ook naar andere landen, speciaal naar Engeland, hetgeen alleen be reikt kan worden door een verlaging of over brugging der hooge Engelsche invoerrech ten en ten slotte op de billijkheid, dat de handelspolitieke wapenen, waarover onze regeering langzamerhand de beschikking heeft gekregen, ook voor een met zijn be langrijkheid overeenkomend deel worden aangewend ten behoeve van den export van Nederlandsche tuinbouwproducten. Dit voorstel werd na eenige discussie aan genomen, evenals een tweede, waarbij het bestuur opdracht kreeg het geheele prij zen probleem, door een commissie in studie te doen nemen. Het derde bestuursvoorstel, °m rnaatrege- len te nemen, teneinde de uitvoercontrole verder haar gunstige werking te doen uit oefenen en zooveel mogelijk aan haar doel te doen beantwoorden, vond eveneens een gunstig onthaal. Voorts sprak de vergadering op instigatie van het bestuur als haar meening uit, dat een gezonde uitbreiding van onze fruitcul- tuur niet behoeft te verontrusten, mits de teelt wordt uitgeoefend door ter zake kun dige personen en de veilingbesturen door het inrichten van goede sorteer- en verpak kingsstations z°rg dragen voor het in den handel brengen van fruit, dat ar n de te stellen eischen voldoet, terwijl zij bovendien aandacht hebben te schenken aan het op richten van goede bewaarplaatsen c.q. koel ruimten voor het fruit hunner aanvoerders. De Groenten- en Vruchtenveiling Utrecht en Omstreken lichtte haar voorstel, om het Centraal Bureau te verzoeken met allen mo gelijken nadruk er bij de regeering op aan te dringen, bij het afsluRen van handelsver dragen en bij de toepassing der monopolie rechten de belangen van het inheemsche fruit krachtiger dan tot dusverre te verdedi gen, uitvoerig toe. Speciaal werden de over eenkomsten met Italië en België onder de loupe genomen. Het bestuur zegde toe, ten dezen diligent te zullen blijven. Met België zijn de onder handelingen nog gaande en de hoop op een goede oplossing is gerechtvaardigd, dank zij de gezonde politiek van onze regeering. Er komt nog eens een tijd, aldus de voorzitter, dat we hier buitenlandsch fruit slechts spo radisch zullen aantreffen. Een voorstel van de Groentencentrale te Broek op Langendijk, met opdracht aan het bestuur te bevoegder plaatse het verzoek te richten, van 15 Mei af op den invoer van vroege aardappelen een dusdanige invoer heffing te leggen, dat onze eigen aardappe len van den nieuwen oogst geen hinder van dien invoer hebben, werd na toelichting van bestuurszijde, dat er reeds stappen zijn on dernomen, met algemeene stemmen goed gekeurd. De coöp. groentenveiling Berkel en Roden rijs stelde voor, bij de regeering aan te dringen op het vaststellen van richtprijzen voor 1937, welke zooveel mogelijk zullen benaderen de nieuw-berekende kostprijzen, en dat deze richtprijzen voor 100 pet. wor den uitbetaald, zoo noodig met overschrij ding van de 12 millioen steun. Het bestuur zegde toe, terzake paraat te zullen blijven. Bij een voorstel Utrecht, er bij de regee ring op aan te dringen, dat alle hoofdproduc ten van den tuinbouw tot aan den richtprijs zullen worden gesteund, en bij gebleken on voldoendheid van het totaal steunbedrag voor alle producten een evenredige verla ging van den steun toe te passen, merkte het bestuur op, niet te kunnen inzien, hoe door wijziging der steunverleening verschui vingen in den steun kunnen worden voor komen. Besprekingen met de bevoegde in stanties zullen echter worden gevoerd. Verworpen werd een voorstel Venlo, om stappen te doen, teneinde te komen tot een gewestelijke steunuitkeering en over kortere perioden, voorts tot ruimere steunuitkëë- rlrtg over kóude^Tontlsproducten. Voorstellen van Hoogkarspel en Broek op Langendijk werden gezamenlijk behandeld.- Hoogkarspel achtte onjuist, het systeem van heffing op den producent, zooals bij de vroege aardappelen, waar van een niet loo- nende cultuur sprake is, en wenschte bij de regeering aan te dringen op bevrijding van dezen last. Broek op Langendijk ging zelfs verder en wenschte erop aan te dringen, dat de heffing op de vroege aadappelen niet tot ƒ50.— per H.A- wordt verhoogd, maar ge laten op 30. Hierop aan te dringen had volgens het oordeel van de vergadering geen zin. Wei werd de toezegging gedaan, dat bij de ga rantieprijzen rekening wordt gehouden met de drukkende heffing. Broek op Langendijk wenschte te be voegder plaatse het verzoek te doen om de ophoudprijzen voor de vroege aardappelen op de verschillende tijdperken, b.v. in de maand Juni met 30 cent per 100 K.G. en in Juli met 20 cent per 100 K.G. te verhoogen, ter tegemoetkoming in de hooge heffing van 50.per H.A. Verworpen werd ten slotte een voorstel, eveneens van de afd. Broek op Langendijk, om aan de Nederl. groenten- en fruitcentrale te verzoeken, dat voor het tijdperk van 16 tot 31 Juli een vastgestelde prijs voor de vroege aardappelen wordt gegarandeerd. Ook de afdeeling Noord-Scharwoude had een voorstel van gelijke strekking ingediend. De vergadering was van meening, dat onder de regeling 1937 het verloop der vroege aard appelen-campagne vlotter kan plaats hebben dan vroeger mits er vertrouwen er mede werking is bij de kweekers. Aan het eind van de vergadering heeft de heer Smits als voorzitter van den Tuinbouw- raad nog het woord gevoerd. De Chr. Oratoriumvereeniging „Hosanna" bestaat 10 jaar en zij vierde dit jubileum gisteravond in Lommerrijk door de uitvoering van Haydn's „Jahreszeiten". Als solisten werkten mede Sophie Both— Haas, Cor van Munster en Nico Huisman. De plaatselijke zangvereenigingen „Zang en Vriendschap" en „De Lofstem" vereerden dc jubileerende vereeniging met bloemen. De heer A. J. Breedveld, eere-voorzitter, opende en sloot den avond met een toepas selijk woord. Vannacht is een automaat, bevestigd aan den winkelmuur van den winkelier P. aan den Kleiweg door onbekenden opengebroken. Het zich in de automaat bevindende geldbakje is geledigd. Verschenen is de vijfde uitgave van den Gids voor Hillegersberg, samengesteld en uitgegeven door den heer A. V/. Cossee. Talrijke veranderingen van velerlei aard, welke in den nieuwen gids staan vermeld, maal eten een nieuwe uitgave wenschelijk. Het nieuwe boekje bevat tal van nieuwe lec tuur en illustraties en zal ongetwijfeld bij de bewoners met belangstelling worden ont vangen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 2