Spaarbank te Rotterdam bioscoopnieuws. ZATERDAG 2 APRIL 1938 De Boekenweek begonnen. Mr. H. Marsman spreekt in „De Bijenkorf'. HET GOUDEN JUBILEUM VAN SPARTA. PIET VAN REEWIJK N.V< De jaarlijksclie tentoonstelling in het „meubelpaleis" aan de Kipstraat. Een drukbezochte receptie. KONINKLIJKE GIFT. DE SCHEPELING WAS ZIEK. Direct een dokter waarschuwen. Totaal ingelegd in 1937 31.229.907 (v. j. 23.752.761). nederlandsche muziek. bedrijfsoverschot gedaald van 558.057 TOT 507.513. graalnieuws. BURGERLIJKE STAND. R'DAMSCHE KAPPERS VAKSCHOOL. KOSTELOOS INENTEN TEGEN DE POKKEN. JUBILEUM. EEN ZILVEREN JUBILEUM. R.K. AMBACHTSSCHOOL ST. JOSEPH GOED AFGELOOPEN. EXTRA-VROEGTRAMS. ONGEVAL BIJ EEN VERHUIZING. HOOGER ONDERWIJS. fl«. Voor een talrijk publiek van „De Bijen korf" sprak gisteravond te Rotterdam mr. H. Marsman, mede naar aanleiding van zijn zoo even verschenen drie deelen „Verzameld Werk". De spreker begon met de verhouding te schetsen tusschen schrijven en publiceeren. De taal gebruiken we niet om ons te uiten, maar om mede te deelen. De schrijver alleen met zijn werk is niet alleen, maar is zijn eigen hoorder. De taal heeft het karakter van het tweegesprek. Hierna las spreker een „proeve van zelf- critiek"voor, die zich bezwaarlijk tot sa menvatting leent. We noteeren eruit, dat naar de meening van Marsman zelf zijn lyrisch werk zijn wezen meer essentiëel en geschakeerd weergeeft dan zijn proza. De dichter legt zich ten aanzien van het eigen werk in hoofdzaak toe op een tech nische critiek, maar daarnaast ook op een absolutistische levenscritiek. Spr. had sinds twee jaar het gevoel een periode te hebben afgesloten, waardoor hij werd gebracht tot de uitgave van het „Ver zamelde Werk". Aan het schrijven van poë zie bewaart hij de beste herinnering. De ze kerheid van die eerste verzen hervond hij te Schaerbeek in 1936, waar de inspiratie kwam voor een stroom gedichten. Na de periode van vertwijfeling (19191926) heeft hij daar het leven hervonden. De critieken van voor 1926, verzameld in „De Anatomi sche Les", leken hem zekerder dan de latere in „De Lamp van Diogenes". Het is goed geweest, dat spr. tusschen 1926 en 1936 niet veel geschreven heeft. Het was een tijdperk van zoeken. Het „vitalisme" uit het begin is toen noodweer geweest. Domi- neerend was de gedachte aan den dood met drie-kwart vrees en een kwart verlangen. Verzameld werk is iets anders dan een bloemlezing. Spr. zelf had liever een bloem lezing samengesteld. Maar thans moesten naast aesthetische ook psychologische en historische criteria gelden. Spr. hechtte in zijn werk het meest aan de poëzie en de prozagedichten. Daarna eerst kwamen in zijn waardeering de novellen en bespiegelingen. De romans zijn mislukt, daar zij te zeer op een thema werden opgebouwd, dat tot een schimmige verstarring leidde. Maar naast de lyriek zal voor spr. het proza onmisbaar blijven, omdat niet alles wat hij te zeggen heeft in verzen is te uiten. Voor de pauze las spr. voor uit „Zelfportret van J. F.", daarna uit de gedichten. Marsman bleek een schrijver, die als voorlezer de eigen teksten uitstekend tot hun recht wist te brengen. Het is immer prettig, aangenaam, maar vooral ook leerzaam om een kijkje te gaan nemen op de ieder jaar terugkeerende ten toonstelling in de gebouwen van de N.V. Maatschappij voor Woninginrichting Piet van Reeuwijk aan de Kipstraat. De binnen- huis-achitect de heer J. H. Meyer heeft er slag van om het publiek op een wel zeer overzichtelijke wijze de uitgebreide collectie meubelen te toonen. De honderden kamers rond den lichthof zijn zoo practisch tot in tieme interieurs verwerkt, zoowel in mo dernen als klassieken stijl, dat het een lust is deze interieurkunst in oogenschouw te nemen. Uit de niet minder dan 1500 modelkamers kan men niet alleen een ruime keuze ma ken, maar men kan op het gebied van de binnenhuisarchitectuur ook zeer veel leeren. Dikwijls met de meest bescheiden middelen kan men een interieur aangenaam en cor rect maken, daarvan geeft deze expositie de meest pakkende staaltjes. De expositie is dit jaar niet alleen bij zonder verzorgd tot in de kleinste onder deden, maar er zijn ook nog vele andere interessante dingen te zien, welke immer tot het publiek spreken. Zoo doet een mi niatuur-glasblazerij den bezoekers zien het vervaardigen van kunstglaswerk, vazen enz. Er is een pottendraaierij waar we aarde werk en pullen met de hand zien vervaar digen. Demonstraties worden er gegeven, hoe meubelen moeten worden gepolitoerd. Ook de vele voordeelen van het koken op electrische fornuizen worden aanschouwelijk voorgesteld. Men krijgt een inzicht zoowei van de moderne- als de Oostersche tapijt kunst, bijzonder vallen ook op de raam- decoraties voor modernen- en anderen-stijl interieurs. Het publiek worden getoond de nieuwste creaties op het gebied van muur bekleeding, moderne verlichtingsornamenten enz. enz., terwijl aan deze tentoonstelling tevens is verbonden een expositie van schil derijen van bekende Nederlandsche kunste naars. Vanmiddag is deze tentoonstelling voor het publiek opengestfeld en begrijpelijk trok zij reeds terstond groote belangstelling. Gistermiddag heeft de R.V. en A.V. Sparta receptie gehouden, ter gelegenheid van haar gouden feest in de groote zaal van het Kasteel op Spangen. De zaal bood door den overvloed van bloemen en groen een feestelijken aanblik. Alvorens met de eigenijlke receptie werd be gonnen, had in intiemen kring nog een plechtig heid plaats. De voorzitter, de heer M. J Over- eynder, begon met een gelukwensch aan zijn medebstuursleden en had daarna een afzonder lijk woord voor den heer C v. d. Donker Jzn., die nu reeds meer dan 20 jaar bestuurslid is, en als secretaris van de elftalcommissie voor Sparta een belangrijke functie bekleedt. Spr. deelde mede, dat Sparta zijn verdiensten wilde erkennen door hem tot eere-lid te benoemen, welke mededeeling met een luid applaus ontvan gen werd. Het daarbij behoorend eere-teeken speldde de heer de Korver hem op de borst. De heer v. d. Donker was met deze onder scheiding ten zeerste verrast en hij zegde toe ook voor de komende jaren zijn steun toe. Mevrouw de Korver overhandigde hierna namens de dames van de bestuursleden als blijk van medeleven een electrische wandklok Vervolgens kreeg dr. H. C. J. M- van Dijk als voorzitter van de feestcommissie gelegen heid den dank en de gelukwenschen van de leden en oud-leden van Sparta over te brengen, onder aanbieding van een enveloppe, waarvan de inhoud bestemd is voor een nieuw ameu blement voor de groote zaal. Een album met de namen der schenkers, vergezelde dit ge schenk, terwijl mevrouw Overeynder bloemen ontving. De heer J. Stok deed de gelukwenschen van de oer-Spartanen vergezeld gaan van eer, schil derij van J. H. van Mastenbroek, voorstellende de rivier dé Maas, aan welk geschenk 63 oud- Spartanen hebben bijgedragen. Hierna nam de officieele receptie een aan vang. De heer Oscar Kniep bood namens de Neder landsche Sportpers en de Rotterdamsche Sport zijn hartelijke gelukwenschen aan en hoopte, dat de volgende halve eeuw Sparta evenveel goed zal brengen als de afgeloopen 50 jaar. In een uitvoerige rede schetste de heer L. de Koning, ambtenaar voor de lichamelijke op voeding, hierna de belangrijkheid van Sparta voor de Soort; de heer Hartman vertolkte de gevoelens van de Kon. Ned Athletiek Unie; de heer Wolfsbergen complimenteerde het bestuur als vertegenwoordiger van de Nederlandsche Spoorwegen. Ir. J. L. Versteege, voorzitter van V.O.C. schetste de goede verstandhouding die altijd tusschen de beide vereenigingen heeft bestaan; de heer Emeis sprak namens de Sparta-supporters. Dr. D. J. van Prooye bracht de gelukwen schen over van het bestuur van den K.N.V.B. Hij bood het bestuur een wimpel aan. Namens de Zilveren Voetbal Commissie com plimenteerde de heer C. W. van Hasselt de ju- bileresse. Ir. E. M. Neuerburg van H.Y.V. deed zijn gelukwenschen vergezeld gaan van een oor konde; de heer A. H. W. Weekenstroo, voorzit ter van den Rotterdamschen Voetbalbond wenschte Sparta geluk met dit gouden feest, den heer Overeynder met zijn herstel, en bracht vervolgens in herinnering dat Sparta destijds het initiatief tot de oprichting van den R-V-B. heeft genomen. De heer L. van Zandvliet, voorzitter van Feijenoord, vond het buitenge woon aangenaam mede, namens de westelijke eerste klassers zijn gelukwenschen te mogen aanbieden. Verschillende felicitaties gingen vergezeld van een cadeau. Voor het tehuis voor ongehuwde moeders. Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Ju liana heeft een belangrijke gif geschonken aan het comité, dat 18.000 wil-bijeenbren gen voor de noodzakelijke verbouwing en uitbreiding van het tehuis voor ongehuwde moeders van het Leger des Heils te Rotter dam. Nadat de heer J. S. Lioni, voorzitter van Xer xes, het woord had gevoerd, sprak namens het gemeentebestuur van Rotterdam de heer J. B. J. Ratté, wethouders van onderwijs. Hij bood de gelukwenschen aan van het gemeentebestuur en noemde Sparta een van de gaafste represen tanten van goede sportiviteit. Spr. waardeerde het Sparta de rijpere iqeugd naar het voetbal veld heeft getrokken en onder deze omstandig heden kon men de algemeene volksgezondheid in onze stad niet somber inzien. Spr bracht daarvoor het bestuur een woord van warmen lof namens het gemeentebestuur van Rotterdam. De heer Overeynder dankte den wethouder voor zijn goede wenschen en memoreerde dat Sparta steeds de grootst mogelijke medewerking van het gemeentebestuur heeft ondervonden. De heer Huysmans, voorzitter van Quick (N.) brach de gelukwenschen over van zijn club. Mr. P. Droogleever Fortuyn, burgemeester van Roterdam, zeide, dat wethouder Ratté reeds de gelukwenschen van het gemeentebestuur had overgebracht. Als oud-voorzitter van den K.N. V.B. heb ik steeds goed herinneringen aan Sparta gehad en die zijn in den loop dei jaren steeds versterkt. Voor een sportvereenigmg als de uwe, aldus spr., zijn er twee dingen die van het grootste belang zijn. Dat is naast het goede spel ook een uitnemende leiding. Uw voorzitter heeft zijn sporen volkomen verdiend en hij heeft daardoor Sparta een eerenaam verschaft in het Nederlandsche voetbal. Ik hoop zeer dat Sparta op dezelfde wijze mag voort gaan en dat het U nog lang aan het hoofd zal hebben. De heer Overeynder dankte den burgemees ter voor zijn gelukwenschen en zeide zijn tegen woordigheid op hoogen prijs te stellen. Tot degenen die verder het bestuur hun ge lukwenschen kwamen aanbieden, waren o.m. de heeren mr. A. R. Zimmerman, oud-burge meester van Rotterdam, W. Muiier, de stichter van het Nederlandsche voetbal, K. J. J Lotsy, E. G. Mundt van de Zwaluwen, staatsraad J. Kan, Hegt. namens de Rotterdamsche scheids- rechtersvereeniging, A. v d. Laan, van den Rotterdamschen Turnbond, het bestuur van de Kon. Roei- en Zeilvereeniging De Maas door de heeren W. Ruys en J. A. de Monchy, J. J. v. d. Berg, directeur van het Olympisch Sta dion, de heer J. Hylkema, directeur van he. Feijenoord-stadion, ir. A. van Emmens, namens de Sportkroniek, H. W. A. van Oordt, voorzitter van de Commissie tot het verspelen van den Gouden Onafhankelijkheidsbeker, C. den Held, oud-voorzitter van den R.V.B.; F. Ruychaver, bestuurslid van den Nederlandschen Cricketbond wethouder Brautigam, het oud-raadslid dr. R_ee" ser, H. J. Krijgsman, oud-voorzitter van den R.V.B., en een afgevaardigde van het Kon. Ned. Gymnastiek Verbond. Tot slot volgden nog de juniores van Sparta, die een foto aanboden en even later kwam nog een jongere generatie, de adspirant-leden. Het bestuur van Sparta heeft gisteravond m den foyer van den Doelen een feestmaaltijd aan geboden aan talrijke bekende persoonlijkheden uit de Nederlandsche voetbalwereld en vrienden van Sparta. SPARTA JUBILEERT. Zeer velen kwamen gisteren hun gelukwenschen aanbieden bij gelegenheid van het gouden jubileum van de Rotterdamsche voetbalclub SpartaVoorzitter C. J. Overeijnder neemt de felicitaties m ontvangst, welke het bestuur van den JC. N. V. B. op de receptie aanbood. De raad voor de scheepvaart heeft uit spraak gedaan in zake het verzoek van de Scheepvaart en Steenkolen Maatschappij N.V. te Rotterdam tot inhouding van het monsterboekje van een schepeling, aange monsterd op het s.s. „Westland". De raad was van oordeel, dat uit het ge houden onderzoek is gebleken, dat de aan geklaagde de dienstbetrekking onrechtmatig heeft doen eindigen, zoodat de raad, krach tens artikel 451e Wetboek van Koophandel, i.v.m. artikel 23 van het schepelingenbesluit, bevoegd is het monsterboekje gedurende den tijd van ten hoogste één jaar in te houden. De aangeklaagde heeft zich echter beroe pen op overmacht. Hoewel de aangeklaagde zijnerzijds geen bewijzen heeft aangevoerd voor zijn stelling, dat hij wegens ziekte in de onmogelijkheid verkeerde de reis, waarvoor hij gemonsterd had, mede te maken, noch ook zijn bewerin gen, dat hij op 1 Februari buiten staat was zijn contractsverplichtingen na te komen aannemelijk heeft gemaakt, heeft de raad gemeend naar zijn beweringen een onder zoek te moeten instellen. Het resultaat van dit onderzoek komt hierop neer, dat de medi cus, die hem op 8' Februari dus 7 dagen na vertrek van zijn schip in behandeling heeft genomen, het zeer aannemelijk acht, dat de ziektetoestand van aangeklaagde reeds op 1 Februari 1938 heeft bestaan en dat deze toen inderdaad niet in staat is geweest met de „Westland" te vertrekken. De raad kan op deze verklaring het door aangeklaagde gedaan beroep op een dringen de reden om de dienstbetrekking te doen eindigen niet aanvaarden. Aangeklaagde is in den morgen van 1 Februari aan boord van zijn schipgeweest en beweert op dien dag ziek te zijn geworden en in de onmoge lijkheid te hebben verkeerd met zijn schip naar zee te vertrekken. Hij heeft zijn zwager naar boord gezonden om zijn goed te halen. Hij is echter in gebreke gebleven om of tege lijk een geneeskundige verklaring over te léggen, of aan kapitein of reederij het ver zoek te doen dadelijk zijn ziektetoestand te doen constateeren. Onder deze omstandigheden kan geen dringende reden in den zin der wet worden aangenomen. Indien een schepeling op den dag van zijn vertrek zijn goed laat terug halen met de boodschap, dat hij ziek is en hii laat zich eerst 7 dagen daarna door een geneeskundige onderzoeken, dan zou, indien op deze feiten een dringende reden tot be ëindiging der dienstbetrekking zou worden aangenomen, zulks tot ernstige misbruiken aanleiding kunnen geven. Trouwens, in zulk een geval kan een ge neeskundige slechts vermoedens uiten, ter wijl het feit, dat de schepeling de reis niet kan meemaken, gesteld dit feit, waarom trent geenszins zekerheid bestaat, was hier aanwezig niet medebrengt de onmogelijk heid van den aangeklaagde om zijn beweer den ziektetoestand op den dag, waarop hij zijn contract verbreekt, te doen constateeren. Nu het hier gaat om een contractbreuk, waardoor de medecontractant ernstig kan zijn gedupeerd, meent de raad van den sche peling te moeten eischen, dat hij tenzij hij daartoe in de onmogelijkheid verkeert waarvan ten deze geen sprake is onmid dellijk maatregelen neemt, om de juistheid van zijn beweerden ziektetoestand te doen ^TH^at het voorafgaande vloeit voort, dat de aangeklaagde er niet in is geslaagd de verbreking der dienstbetrekking te recht vaardigen. De raad acht echter, onder de ge geven omstandigheden en in aanmerking ne mende, dat de inhouding ingaat op den dag van deze beslissing, terwijl de aangeklaagde reeds sedert 1 Februari 1938 zijn monster boekje mist, termen aanwezig hiet monster boekje slechts voor na te noemen korten tijd in te houden. Mitsdien houdt de raad het monsterboekje in voor den tijd van veertien dagen. Deze uitspraak houdt voor andere schepe lingen de waarschuwing in, om bij dergelijke voorvallen onmiddellijk zich geneeskundige hulp te verschaffen. Een concert van het Rotterdamscli Katholiek Mannenkoor. Op het concert van Maandag 2 Mei a.s. door bovengenoemd koor onder leiding van den dirigent Paul v. d. Putten te geven en waaraan als solist zal medewerken de heer Marius Dado, viool, le concertmeester van het Rotterd. Philh. Orkest, zullen o.a. werken van Willem Pijper, Henk Badings en Phons Dusch worden uitgevoerd. Aan het verslag over 1937 van de Spaarbank te Rotterdam ontleenen wij het volgende: De door den onafgebroken stroom van con versies van Staats-, Provinciale en Gemeente- leeningen sterk ingekrompen rentemarge, welke in 1937 nog niet zoo scherp tot uiting kwam maar in het nieuwe boekjaar volledig door zal werken, heeft aanleiding gegeven te besluiten de inleggersrente eveneens te verlagen en de rente voor bedragen tot 2.000, met ingang van 1 Januari 1938 vast te stellen op 2,64 pCt. en voor bedragen boven 2.000 tot 10.000 op 1 pCt. Het inleggerssaldo nam met niet minder dan 6.851.067 zeer sterk toe. In normale jaren zou een dergelijke stijging van het obligo uiteraard met instemming zijn begroet, maar thans, bij een rentestand, die la ger is dan in vele decenniën is voorgekomen, dringt zich de vraag op, of niet een belangrijk deel van dezen aanwas meer tot depositogeld dan wel tot echt spaargeld moet worden ge rekend. Zooveel mogelijk zal dit worden tegen gegaan. De financieele resultaten van het afgeloopen boekjaar stemmen wederom tot tevredenheid. Het aantal aan het einde van 1937 l°opende spaarrekeningen bedroeg 187332 (v.j. 182610). Het kapitaal aan inleggers verschuldigd steeg van ƒ45.947.425 tot ƒ52.798.493. Deze vermeer dering is te verdeelen in ƒ5.578.952 surplus van het ingelegde bedrag boven de terugbetaling en 1.272.114, wegens op 31 December 1937 aan in leggers tegoed geschreven rente. In het verslagjaar werd ingelegd ƒ31.229.907 tegen ƒ23.752.761 in 1936, alzoo een vermeerde ring van 7.477.145; de terugbetaling was ƒ25.650.954 (v.j. 23.525.483). In alle maanden, be halve December, overtrof het bedrag van den inleg dat der terugbetaling. De omzet in 1937 bedroeg; inleg ƒ31.229.907, terugbetaling ƒ25.650.954, totaal ƒ56.880.861 (v. j. 47.278.244). Het aantal uitstaande hypotheken is 461 (v.j. 509)het totaal der hypothecaire vorderingen is ƒ8.159.358 (v.j. 9.239.483). Belegging in hy potheken vond niet plaats. Het onderpand van 1 hypotheek werd vrijwillig verkocht. Het hier door ontstane verlies van 1.377 is geheel ten laste van dit boekjaar afgeschreven. Ook in 1937 werd aan sommige hypothecaire debiteuren uitstel van periodieke aflossing ver leend, terwijl in enkele gevallen betaling der rente in gedeelten werd toegestaan. Aan het eind van 1937 was bij 13 posten achterstand in de rentebetaling tot een bedra" van ƒ17.866 en wel 7 posten met ƒ13.027 op landerijen en 6 posten met ƒ4.838 op huizen. Ook thans achten wij het raadzaam met het oog op verdere mogelijke verliezen de betref fende Reserve daarvoor te versterken. De conversies, alsmede de gewone uitlotmgen welke in 1937 plaats vonden, hebben een groote verandering in het effectenbezit veroorzaakt. Evenals vorig jaren werd voor de effecten de beurskoers van 30 December, doch niet boven pari, aangenomen. Mede door stijging der koer sen staat het effectenbezit nu op de balans voor ƒ36.744.921 (v.j. 28.033.637). De geldleeningen, gesloten met openbare li chamen en met instellingen, wier richtige beta ling door Rijk of Gemeente is gegarandeerd be dragen in totaal ƒ12.857.091. Dit is 493.603.94 Prof. Schmidt, bekend Pooionderzoeker en leider van het Russisch bureau voor de zeewegen in de Noordelijke IJszee zou naar verluidt in ongenade gevallen zijn. meer dan het vorige jaar. Ons bezit aan schat kistbiljetten bedraagt thans ƒ4.600.000 (v.j. 5.700.000). Aan prolong. was verstrekt ƒ143.000 (v.j. 133.000), aan beleeningen en voorschotten stond uit ƒ14.050 (v.j. 56.740). In den loop van 1937 werd voor ƒ21.700 (v.j. nihil) onroerend goed verkocht, zijnde ƒ6700, meer dan de voor afschrijving ontstane boekwaarde bedroeg. Onze onroerende goederen staan op 31 December 1937 te boek voor ƒ478.300 (v.j. 586.398). Voorgesteld hr°£?o\ hier°P een bedrag van ƒ78.300 (v. j. öb.398) af te schrijven, zoodat dan de onroerende nn 0f? de balans zullen voorkomen met 400.000 (v.j. 500.000). De reserve voor waarde- loC^OOO nng der panden blijft gehandhaafd op Het totaal bezit der Spaarbank bedroeg 65.243.016 (57.673.187) en was als volgt belegd: 1937 1936 kas, postgiro, enz3 5g 2.77 effecten 56,32 48.69 schatkistbiljetten 7.os 9.83 prolongatiën 0.22 o.23 beleeningen en voorschotten 0.02 o.lO leeningen op schuldbekentenis 19.71 21.44 hypotheken 12.51 16.02 onroerende goederen0.61 0.87 De gekweekte rente bedroeg in totaal ƒ2.201.511 (v.j. 2.239.841), waartegenover staan: Inleggers tegoed geschreven aan rente 1.272.114 (v. j. 1.266.136), onkosten ƒ159.565 (v.j. 153.811), en salarissen ƒ262.317 (v.j. 261.837), in totaal ƒ1.693.997 (1.681.784). Er is dan een bedrijfs overschot groot 507.513 (v.j. 558.057). Voorgesteld wordt dit bedrag vermeerderd met ƒ323.870 ^75.249), zijnde het bedrag der waarde vermeerdering van effecten, in totaal 831.383 (2.133.306) als volgt te bestemmen: af te schrij ven: op onroerende goederen 78.300 (86.398), op meubilair 7.964 (2.922)op debiteuren voor verlies op hypotheken ƒ1.377 (55.954), te verhoo- gen: Fonds voor eenige niet verzekerde pen sioenen 12.453 (4.117), te versterken: Reserve voor koersverschillen op effecten en verlies op hypotheken ƒ500.000 (1.625.000), waardoor deze reserve stijgt tot ƒ5.125.000 (4.625.000), te voe gen bij de Reserve het restant ad ƒ231.288 (358.914), waarna deze reserve te boek staat voor 6.843.769 (6.253.566), zijnde 12.96 pCt. (14,39 pCt.) van het bedrag aan inleggers ver schuldigd. Hedenavond van 810 uur instuifavond voor de leden boven 18 jaar. Zondag le Graadsdag, H. Mis om 9 uur in de Graalhuiskapel. Half 6 uur repetitie \an het Graalkoor. Dinsdag 8 uur Graalkoor. Woensdag half 9 uur geestelijk uur door 'den zeereerw. heer pastoor R. van der Linden O.P. Vrijdag half 8 uur ledenvergadering voor alle leden van de Schiekade. Zaterdag instuif voor de leidsters, Aangiften van 1 April. BEVALLEN: A. Mengelkamp geb. Ruitenberg d. L J. v. d. Wijngaard geb. Donkersloot z. P. v.' cl. Sluis geb. v. 't Hof d. J. W. Hel- bers geb v. Duffelen z. W. v. Eyk geb. Rin- gelberg d. M. E. Bax geb. Bosch d. B. Koedoot geb. v. Bodegom z. G. Breure geb. v Emmerik d. en z. D. J. v. Breugelen geb. v Woerkom d. E. v. Driel geb. Meerman z. G. A. Valkeslijn geb. Broxk3 z. G. Boender geb v d. Sluijs z. G. G. Broere geb. de Jonge z. A. A. Klein geb. Kranendonk z. P. J. v d GugtenJochems z. C. Kramer geb. v. Galen z. W. C. Couffeur geb. Schmitz z. A G Anders geb. v. d. Zweth d. G. Andries- een geb. v. d, Bosch z. D. Markies geb. Mole naar z. J. P. Mommaas geb. Jansen d. N. J v. d. Ku(jp geb. Schrammeijer z. P. M. v. Leeuwe geb. de Ruijsscher d. T. de Kouwer geb. de Koning d. J. C. Bokhoven geb. Claas- gens z M. J. Dunk geb. Bouwman d. A. R v. Frankfort geb. den Herder leveni. d. OVERLEDEN. M. Lugtigheid wed. v. T. Gouw 7S j. J. J. Koffijberg z. 1 j. J. W. v. Es z. jj. J. Walker m. v. M, de Ruijter 85 j. C. Jt. de Roos o. vr. 55 j. Colosseum. Ter afwisseling van het wekelijksche film programma heeft de directie van het Colos seum Theater ditmaal ten pleiziere van de inwoners der Zuiderstad vanzelfsprekend zijn ook de overige Rotterdammers van harte welkom het gezelschap van de Nationale Revue geëngageerd, dat met de revue „Schep vreugde in 't leven" de bezoekers eenige uren van uitbundig vermaak bezorgt. De hoofdschotel wordt natuurlijk gevormd door het optreden van Lou Bandy, die zich zelf voorstelt als „het lachtkanon" en dezen bijnaam alle eer aandoet. Terstond bij zijn optreden zit de stemming er in en deze blijft den geheelen avond door behouden. Niet in het minst dragen hiertoe ook bij de elasti sche menschen Guus Brox en Piet Brechts, die met hun werkelijk verbluffende staaltjes van lenigheid en komische acrobatiek de zaal herhaaldelijk doen daveren van den lach. Van de overige medewerkenden moeten na tuurlijk ook Beppie de Vries en Wiesje Bouwmeester genoemd worden, evenals de Nationale Revue Girls, die met hun keurig verzorgde nummers vaak een hartelijk ap plaus verdienen. Volwassenen kunnen van dit programma zonder bezwaar gaan genieten. Scala. Het Scala Theater, Kruiskade 62, heeft deze week als bijzondere attractie ,,Li y Mathé" met haar Hongaarsche band op het programma staan. Vooraf gaat het Fox Mo vietone- en Polygoonnieuws en een bijzone er aardig gekleurde teekenfilm over den draak met de drie koppen, die ook in de poppen wereld een gevreesde en griezelige demon blijkt te zijn. Daarna volgt de muziek-show van de temperamentvolle Lily Mathé roet haar veertien virtuozen, die behalve een goede muziek ook de vreemdste capriolen maken. Het applaus bewees dat deze band bij de Scala-bezoekers zeer zeker in den smaak zal vallen. Na de pauze wordt de buitengewoon goed gespeelde film „Men gaf hem een geweer" gedraaid. Hierin worden de hoofdrollen meesterlijk vertolkt door Spencer Tracy, Franchot Tone en Gladys George. Het is 'n anti-oorlogsfilm, die aantoont hoe moeilijk de jongens, die aan het front hebben gestre den, zich een behoorlijke plaats in de maat schappij kunnen verzekeren. Het goede spel, de spanning en ook de humor zullen vol wassenen een paar uren amusement bezor gen, Asta Theater. Asta Theater, Hoogstraat 160 vertoont de komende week een vlot programma, dat de bezoekers eenige uren aangenaam bezig houdt. Vooraf Fox-journaal en éen aardig teekenfilmpje „Porby en Gabby". Hierna volgt „Verlaten in de woestijn". Een vlot ge speeld, boeiend verhaal, waarin twee gewel dige herdershonden de hoofdrollen vertolken. Deze honden worden de woestijn ingejaagd en gaan zich toeleggen op kippendiefstal. Een proces wordt aanhangig gemaakt en als verdachte verschijnt een herdershond. De advocaat, die zijn leven aan dezen hond te danken heeft, is de verdediger en heeft na veel strubbelingen, eindelijk succes. Als hoofdfilm draait: „Het mysterie van de zwarte kat". Een spannende detective-film met Ricardo Cortez en June Travis. Peter Laxer, een ongemakkelijke millionair ver denkt iederen pretendent naar de hand van zijn kleindochter Wilma, dat het alleen om de erfenis te doen is en niet uit liefde. Hij ontbiedt zijn advocaat en onterft Wilma. Deze trouwt echter toch met Keene. De million- nair wordt den anderen dag een prooi der vlammen. Er ontwikkelt zich nu een span nende sensatie, waarbij de advocaat Perry Mason van goed spel doet genieten. Hij zet alles op alles, om dit mysterie op te lossen en hij slaagt er tenslotte in de onschuld van Keene te bewijzen. Toegang deze week voor personen boven 14 jaar' F vv In Harmonie Dit theater brengt deze week als hoofd product „De gepantserde auto". De fl m „Angel", die als zoodanig in het progra staat aangegeven,, is naar het voorprogram ma verhuisd. Aan deze rolprent gaa naar gewoonte een uitgebreid >inlfj*w alle landen" vooraf. Ook het traditioneele teekenfilmpje ontbreekt niet. Inzake de film „Angel" is onze opvatting met betrekking tot de strekking voldoende bekend. Het verhaal van de gepantserde auto komt hierop neer, dat een coureur op de autorenbanen bij een taxi-concern terecht komt, waarbij hij den strijd aanbindt tegen concurrenten van verdacht allooi. De held van dit" verhaal, Bob Keen, zegeviert in den kamp. De overwinning is dubbel, want na zijn eerste victorie krijgt hij ook het „zoet der liefde". Programma voor volwassenen. Centraal. In bovengenoemde bioscoop U weet het eerste op den Binnenweg vanaf den Cool- singel brengt deze week twee sterk-avon- tuurlijke producten. Het eerste een pre mière geeft onder den titel „Hoog spel' een stuk dynamiek uit het leven van een valsch speler en avonturier. In dit drama spe len Ricardo Cortez en Akim Tamiroff - hoofdrollen. Dan gaat het pilotennummer „De ning". Met Anna Bella als voornaamste tolkster. Commentaar op het werk van Fransche artiste is overbodig! Oost er-theater. Men zal deze week weer met g1 het Oostertheater met een bezoek veiw' zeer voldaan huiswaarts gaa films, waarop de directie de hand weet te leggen, behooren steeds tot de beste van de productie. ,Het Groene Licht" is een film, waarin Er'rol Flyn en Anita Louise door hun sterk spel, méde dank zij het interessante gege ven,' van begin tot einde weten te boeien. En 'wat de tweede hoofdfilm „De Model echtgenoot" betreft; de naam van Heinz Rühmann is op zichzelf al borg voor dave rende lachsalvo's. Op 28, 29 en 30 Maart 1.1. hebben de exa mens plaats gehad van leerlingen van de Rotterdamsche Kappers-Vakschool. Voor den cursus 19371938 hadden ingeschreven 179 leerlingen waarvan 38 vrouwelijke, verdeeld over 4 heeren- en 4 damesvakklassen en Damesknipklas. Aan het eind-Examen werd deelgenomen in het Damesvak, door 5 leerlingen, waarvan slaagden, mej. K. Poldervaart, mej. P. A. Kerklaan en mej. M. Hougee. Aan het heerenvak werd deelgenomen door 12 leerlingen, waarvan slaagden de heeren W. G. J. Jerhanion, D. J. Toorn- stra, A. H. M. van Anraad Jr., A. J. v. d. Berg, C. Elzinga en B. C. Schrage. Na af loop- van het examen, heeft de voorzitter, de heer J. Huis, den leerlingen, welke geslaagd waren, gewezen op de waarde van hun ge tuigschrift in verband met de a.s. Wet op de Vestigingseischen en bracht spr. dank uit aan allen die hunne medewerking hadden verleend. Op Maandag 4 April, des middags van half drie tot half vier uur, zal door het Ge nootschap tot bevordering der koepokinen ting in het schoolgebouw in de Lijnbaan straat 26, een zitting gehouden worden tot kosteloos inenten en her-inenten tegen de pokken, en op Donderdag, 7 April, op den zelfden tijd, in het schoolgebouw van den heer Roukes, Ericaplein 15, (Rotterdam Zuid). Ouders worden dringend aangemaand van deze gelegenheden gebruik te maken, vooia voor kinderen beneden de twee jaar. De heer J. van Wesep alhl®J o'sMaar^n gisteren den dag waarop hij dienst trad bij Goldschmeding g en Radiohandel, van n iubüar l l 112 Deze dae eine voor den ju lans niet hand gesteld. Collega mengewerkt,6 kwamen hem complimenteeren en boden hem namens het personeel een cadeau aan. door 2 jaar aansluitend theoretisch avond onderwijs) afgewerkt. Van de groep leerlingen, die het vervolg onderwijs van de dag-ambachtsschool volg den, bezochten er negen en zestig de avond school in de Baljuwstraat en achttien de avondschool in. de Overijs©lscHeatra»t De vice-vcmrzliter Wn de TniflBgïhg, u«! heer P. G. Buskens, heeft de getuigschriften uitgereikt en bij zijn hierop aansluitend fe licitatie-woord den jongens voorgehouden, dat zij moeten blijven goede Katholieken en dat zij moeten trachten te worden goede vaklie den. De heer Buskens bracht verder dank aan directeuren en leeraren voor hun goede zorgen. Namens de directie heeft directeur Bas- tiaanse de jongens toegesproken en hierna sprekend uit naam van de leerlingen dank gebracht aan het bestuur en aan de leeraren. Het van ouds bekende Logement „Gerard" bestaat heden 25 jaar en is thans geheel op nieuw gerestaureerd. Keurige nieuwe be timmering maakt het geheel gezellig. Het Hotel heeft ook uitbreiding ondergaan, zoo dat er nu 32 kamers zijn, naar de eischen des tijds ingericht. Ook met de prijzen voor eetwaren is met de tijdsomstandigheden rekening gehouden. SPREEKUUR BURGEMEESTER. Xje burgemeester zal Maandag a.s. geen spreekuur houden. W ARD-EX AMENS. Aan de kweekschool „St. Lucia", Aert van Nesstraat 29, slaagden voor Ward II de da mes M. J. v. d. Bosch, E. H. G. Guise, J. M. Feesen, M. T. Kho, C. M. Koperberg, M. Th. Krol, W. J. La Grouw, J. H. M. Schoo- nebeek, A. M. Vervaart, C. S. E. Verweij en M. A. v. Wiechen. Op den laatsten lesavond van den winter- cursus 19371938 zijn Donderdagavond in het ambachtsschoolgebouw aan de Baljuwstraat aan die leerlingen, welke de leergang van de avondvakteekenschool of van het vervolg onderwijs van de dagambachtsschool door- loopen hebben, getuigschriften uitgereikt. Daartoe waren aanwezig het bestuur van de school, de directeuren van de vakteeken- scholen, het corps leeraren voor zoover dit niet door de lessen aan de niet-scheidende leerlingen verhinderd was en tenslotte een honderdtal jongens, die het bewijs van hun volbrachte prestatie in ontvangst kwamen nemen. Van de avondvakteekenschool in de Bal juwstraat ontvingen vijftien leerlingen het eindgetuigschrift van den vierjarigen avond cursus en van de avondvakteekenschool m de Overijselschestraat kwamen acht leer- lingen voor dit getuigschrift in aanroer i g- Tachtig leerlingen van de dagam a school hadden voor de eerste ,ee.„ tercursus gevolgd van aansluiten tisch onderwijs en ontvingen dientengevo ge een aanteekening op hun reeds e „nj„i reikt dagschool-getuigschrift. e leerlingen bezocht voor de tweede maal dezen cursus Deze laatste jongens hebben nu het geheele programma van de Ambachtsschool (wat bestaat uit 2 jaar dagonderwijs, gevolgd Hedenmorgen om 11 uur stond de 23-jarige glazenwasscher B. J. v. d. Vliet wonende Boomgaardstraat op een ladder voor pand 54 aan den Goudscheweg de ramen te zeemen. Plotseling schoot de ladder weg en de man viel van een hoogte van vier meter op de straat. Toen de G.G.D. ter plaatse kwam, be hoefde men geen hulp te verleenen, want de man had geen enkel letsel bekomen. In verband met den voetbalwedstrijd Bel giëNederland zal de R.E-T. m aansluiting op de door de Ned. Sp°°rwe° n ingelaschte extra-treinen, morgen een aantal extra- vroegtrams laten rijden p jn 2, 3, 4, 10 en 16, Gisteren was men in de Vletstraat bezig met het verhuizen van een inboedel. Plotse ling schoot het touw uit de katrol en een pak beddegoed viel vanuit de derde verdie ping naar beneden en kwam terecht op het hoofd van den 38-jarigen verhuizer W. Bru- nolt, wonende Goudsche Rijweg. De man be kwam een ernstige hoofdwonde en een ver moedelijke hersenschudding en is per auto van den G.G.D. overgebracht naar het zie kenhuis aan den Bergweg. ROTTERDAM, 1 April. Geslaagd voor hst doe- tarsal examen In de economische wetensclc^pr

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 2