m b - U Tuberculosebestrijding in gevaar. WIM DE HAAS. Per trekschuit door bollenland EEN SCHRIJVER OVER ZIJN „STIEL". ZATERDAG 9 APRIL 1938 h'r NEDERL. KAMERORKEST. JUBILE. Bij Gebr. Koch te Rotterdam. DE ONDERSTEUNING VAN KOOPLIEDEN EN VENTERS. ALARMEERING BIJ LUCHT- AANVALLEN. HOOGER ONDERWIJS. Herman de Man spreekt in „De Bijenkorf" te Rotterdam. MOTORSCHIP „NOORDAM" TE WATER. VROUWELIJKE JEUGDBEWEGING VOOR KATH. ACTIE DE GRAAL. LUCHTBESCHERMING. WANDELMARSCHEN „HET ZUIDEN". Een noodkreet van het Consultatiebureau KOOPT EEN EMMABLOEMPJE KOSTELOOS INENTEN TEGEN DE POKKEN. BURGERLIJKE STAND. PÖIS ï&r1. ROTTERDAMSCHE RECHTBANK. Zitting van 8 April. Verduistering. De 28-jarige vertegenwoordiger W. P. van L., gedetineerd, had in het tijdperk van 1 September 1937 tot 1 Februari van dit jaar, naar hij bekende, een bedrag verduisterd van omstreeks 1100 ten nadeele van de N.V. Simons' Scheepsslooperij en Metaal- handel te Pemis, welk geld hij van klanten had ontvangen en niet afgedragen. Verdachte was, naar de procuratiehouder A. Bolder mededeelde, leider geweest van de Buizenafdeeling en het was opgevallen, dat de voorraad wel hoe langer hoe kleiner werd, maar de ontvangsten niet naar evenredig heid stegen. Een onderzoek had uitgewezen, dat verdachte niet alle gelden, die hij ont ving verantwoordde. Het O.M., waargenomen door mr. H. A. J. Eeumer, merkte op, dat verdachte een be hoorlijk loon verdiende en dat hij gevallen is door zijn zucht tot groot doen. Er is een reclasseeringsrapport over verdachte ingeko men, dat tot een gunstig advies komt en het O.M. is dan ook wel bereid verdachte nog een kans te geven." Voor een geheel voorwaarde lijke straf is het feit echter te ernstig en het O.M. eischt daarom een gevangenisstraf van 10 maanden, met aftrek van de preventieve hechtenis en met de bepaling, dat 6 maan den van de straf voorwaardelijk zullen wor den opgelegd. De verdediger, mr. S. Roest Crollius uit Den Haag, was van meening, dat in aanmer king moet worden genomen, dat er geen en kele contröle was op de geste van verdachte. Pleiter drong aan op een geheel voorwaarde lijke straf. Ingebroken om zijn eigen kleeren te krijgen. De 27-jarlge Duitsche kok, K. F. H. R., die In het begin van Februari met 200 op zak te Rotterdam was afgemonsterd, had bij de moeder van een caféhoudster voor de maand Februari een kamer gehuurd en deze vooruit betaald. In het café had hij in de eerste da gen nogal wat verteringen gemaakt, zoodat de caféhoudster een bedrag van 11 van hem te vorderen had. Toen R. een paar dagen niet in het café verscheen en de caféhoudster van haar moeder hoorde, dat hij ook niet thuis was gekomen, kreeg zij angst voor haar 11 en zij nam toen de kleeren van den kok mee naar haar café. In den nacht van 24 op 25 Februari was R. toen de kleeren gaan halen in het café. Hij had zich toegang verschaft door via een bo venlicht naar binnen te klimmen. In het café had hij niet gezocht naar zijn kleeren, maar de spaarpotten van de kinderen en die van een paar cafébezoekers geopend, waarbij hem 38 in handen was gevallen. Ter zake van diefstal hoorde hij 8 maan den gevangenisstraf tegen zich eischen. De verdediger, mr. G. J. Scholten, vroeg oplegging van een voorwaardelijke straf. Oud ijzer. Een gevangenisstraf van 5 maanden heeft het O.M. geëischt tegen den 40-jarigen schip per J. K., den 54-jarigen stoker P. de R, en tegen den 37-jarigen schipper F. R., allen ge detineerd, die in Januari van een gemeen telijk terrein aan de Vlaskade 2600 K.G. piek- ijzer, ter waarde van 250 hadden wegge nomen en dit hadden verkocht voor 55, welk geld zij onder elkaar gedeeld hadden. Uitspraken 22 April. Uitspraken. De rechtbank heeft uitspraak gedaan In de zaken van den 24-jarigen landarbeider W. van D., gedetineerd, den 33-jarigen zetschiper A. J. G., gedetineerd uit anderen hoofde en den 21-jarigen varensgezel M. v. d. K., gedetineerd, die terecht gestaan hebben in verband met een reeks misdrij ven, die tusschen Mei en September in Charlois en omgeving zijn gepleegd. Tegen van D.. die terecht gestaan had ter zake van het stelen van een fiets, van het stichten van brand in een strooschelf aan de Quarantainestraat, in een tarweschelf aan het Balkengat en in een schuur aan den Heyschendijk en wegens het dooden van een koe, die hij in de sloot had getrokken en zoolang met den kop onder water had gehouden, tot ze was overleden, had het O.M. een gevangenisstraf van 6 jaren ge- eischt. De rechtbank heeft het wenschelijk geacht een onderzoes te doen instellen naar de geestvermogens van verdachte, welk onderzoek werd opgedragen aan dr. K. Penon. Eenzelfde beslissing nam de rechtbank ten aanzien van verdachte A. J. G., tegen wien het O.M. terzake van brandstichting in de schuur van T. Koster aan den Uiterdijk te Pernis, eveneens een gevangenisstraf van 6 iaar had geëischt. In de tweede zaak tegen W. van D., waarin hij tezamen met M. v. d. K., had te recht gestaan wegens een poging tot dief stal ten huize vsn den tuinder J. Langstraat aan de Heyplaat, heeft de rechtbank ten aanzien van Van D. eenzelfde beslissing ge nomen, terwijl het vonnis ten aanzien van v. d. K., in verband met het psychiatrisch onderzoek van Van D. werd aangehouden. M. C. D., 24 jaar grondwerker, die zich tezamen met G. en Van D., had schuldig gemaakt aan diefstal van varkens, werd veroordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf met aftrek van den tijd in voorloopige hechtenis doorgebracht, met de bepaling, dat 8 maan den van de straf voorwaardelijk worden op gelegd, met eer» proeftijd van 3 jaar. Het programma van het Paaschconcert. Het programma van het Paaschconcert, dat Het Nederlandsch Kamerorkest in sa menwerking met het Kralingsche Vrouwen koor onder leiding van Otto Glastra van Loon op Maandag 11 April te Rotterdam in de Nutzaal en op Dinsdag 12 April te 's-Gra- venhage in Diligentia zal geven, bevat, be halve Le Miroir de Jésus van Caplet, te vens een a cappella koor van dienzelfden meester „Inscriptions champêtres". Het Kralingsche Vrouwenkoor zal vervolgens „Divertimento" a cappella van Otto Glastra van Loon ten gehoore brengen. Het concert zal worden geopend met de Aria voor strijk orkest „O Mensch bewein dein Sünde gross" van Reger. Als solisten zullen medewerken Jo Vincent (sopraan) en Phia den Hertog- Berghout (harp). De heer C. v. d. Nieuwendijk zal op Woensdag 13 April a.s. 40 jaar als voerman in dienst zijn bij de N.V. Krul's Chemicalien- handel. We kennen een „Zus" met vier kinderen en een „Jopie" van bij de veertig. „Top" is trouwens pas zestig geworden. Het wil dus nog niets zeggen, als een schilder zich Wim de Haas noemt. Al zou hij „Wimpie" heeten dan zou zulks nog geen aanleiding mogen vormen voor vèr-gaande conclusies wat betreft zijn leeftijd. Naar de reisschetsen geoordeeld zouden wij Wim de Haas jonger schatten, dan hij op zijn zelfportret blijkt te zijn. De zonnige kust van de Adriatische Zee heeft hem geïnspi reerd tot charmante, blijmoedige schilde rijtjes, die niet diep gaan en soms niet al te vast in de voegen zitten, maar die bekoren door de opgetogenheid van den blik op dit liefelijke land. De Haas heeft de Joego slavische kust bezocht, waar die eigenaardige mengeling van het Zuidelijke en het Ooster- sche, het Latijnsche en het Slavische een zoo geheel eigen sfeer schept. Enkele schilderijen ter tentoonstelling gaan echter verder dan deze schetsen. Een portret studie van een dame b.v. blijkt de wereld- sche opvatting met distinctie en goeden smaak te vereenigen. En het stilleven met de wajang-poppen, hoewel misschien wat treed opgezet, heeft uitstekende kwaliteiten. Ook de koppen van runderen vertoonen een vaste hand. JAN N. Vragen van het raadslid !\fenist aan B. en W. Het gemeenteraadslid de heer A. Menist heeft aan B. en W. de navolgende vragen doen toekomen: 1. Is het juist dat kooplieden en venters die door den Dienst voor Maatschappelijk Hulpbetoon werden ondersteund, voor onder steuning worden afgeschreven in afwijking van de vastgestelde regeling en wel door: a. afschrijving zonder dat handelsgeld wordt verstrekt; b. verstrekking van handelsgeld zonder dat ondersteuning over diezelfde week nog wordt verstrekt; c. verstrekking van handelsgeld uitslui tend als voorschot dat in wekelijksche ter mijnen terug betaald moet worden? 2. Is het B. en W. ook bekend dat koop lieden en venters die geen mogelijkheid zien om in hun onderhoud te voorzien, toch wor den afgevoerd en dan eerst na eenigen tijd weer in de ondersteuning worden opgeno men? 3. Is het juist dat slechts bedragen, va riërende van 15 tot 25 als handelsgeld worden verstrekt zonder dat daarbij reke ning wordt gehouden met de ervaringen var, den koopman of venter? 4. Indien het in vorenstaande vragen ge stelde juist is, willen B. en W. dan bevorde ren een herziening van de toegepaste maat regelen? 5. Willen B. en W. den raad mededeeling doen van de voorschriften die terzake de z.g. voorjaarsschoonmaak geldend zijn? Maandag a.s. groote proef over de geheele stad. Teneinde te kunnen nagaan, in hoeverre de hier ter stede aanwezige sirenes bruik baar zijn als alarmeeringsmiddel bij lucht aanvallen en welk gedeelte der gemeente daardoor kan v/orden bereikt, zal op Maan dag 11 April a.s. een proefneming worden gedaan, waaraan door de directies van ver schillende bediijven welwillend medewer king is toegezegd. Hierbij zal in den morgen van dien dag een 15-tal sirenes op eer. nader te bepalen tijdstip in werking worden gesteld en gedu rende een 2-tal minuten in werking worden gehouden. De bedoeling is, dat dit sein ver volgens wordt overgenomen door een 59-tal andere sirenes, waarbij dan tevens zal wor den nagegaan, hoeveel tijd met dit overne men gemoeid is geweest In verband met deze proefneming zullen over de geheele stad waarnemingen worden verricht. Gisteren werd in de bol- lenstreek bij Lisse en Hil- legom een trekschuiten- dienst geopend, tvaarmede vele bezoekers ster s) op ouderwetsche manier de schoonheid van het bollen land kunnen bewonderen. ROTTERDAM, 8 April. Geslaagd voor het doctoraal examen in de economische wetenschap pen de heeren J. C. Kroos, G. Yandalon en J. P. Kikkert. „Over mijn stiel, dat ik liefheb", zoo luidde de titel van de voordracht, welke Herman de Man gisteravond in „De Bijenkorf" te Rotter dam gehouden heeft, ten besluite van de Boekenweek. Er was zeer veel publiek en in de groote lunchroom-zaal bleef nauwe lijks een plaatsje onbezet. Wethouder Ratté, die op letterkundig en kunstgebied zoo gaarne initiatieven steunt, gaf door zijn aanwezigheid blijk van belangstelling. Herman de Man begon met de vraag te stellen, hoe hij tot zijn „stiel" gekomen is. Dat weet hij zelf niet. Hij weet niet, hoe hij eigenlijk romanschrijver is geworden, maar op een zeker oogenblik was hij het. En toch deed niets vermoeden, dat hij deze richting uit zou gaan, want hij verdiende zijn brood als een eerzaam koopman ten plattelande. Herman de Man begon dan een schets te geven van zijn jeugd tusschen de boeren van Benschop,- waar hij wel altijd over zou kun nen blijven schrijven. Hoe was nu in het kind het vermogen tot vertellen aanwezig, dat later zoo uitgroeide? De spreker om schreef het als een kracht tot verhevigd zien, die de volwassene later aldus niet meer bezit. De Man heeft als kind de boeren van de Lopikerwaard „gezien" en voor zijn werk put hij steeds weer uit deze onuitwischbare jeugd-indrukken. Het „vak" moet geleerd worden, maar de visie, het schouwen en doorschouwen was Herman de Man reeds als kind eigen. In dat opzicht wordt de schrijver als zoodanig geboren. Hij ziet door de gedaante van de menschen de kern van hun wezen en neemt dat in zich op en daaruit vormt hij zijn figuren. Dostojefsky heeft gezegd, dat de auteur uit de herinnering schrijft. Herman de Man voegt er aan toe: hij sublimeert de herinnering en dit is het geheim van zijn scheppen. Intusschen wist Herman de Man als knaap niet wat hij met dit vermogen om menschen te herkennen moest doen. Hij wilde goudsmid worden, maar hij werd koopman en ging met manufacturen den boer op. Aldus heeft hij zijn stof verzameld. Toen kwam het verlangen op om te gaan schrijven, maar hij weet niet meer hoe dat verlangen voor de eerste maal bij hem is ontwaakt. Het publiceeren daarna is wel te verklaren: dit geschiedt uit ijdelheid. Met zijn eerste proeve is Herman de Man naar wijlen Johan de Meester gegaan, die een grooten invloed heeft gehad op zijn vorming als man van het vak. Spoedig gaf de Meester hem den raad het eens te probeeren met een verhaal van langeren adem: dat is toen „Aarde-banden" geworden. Hierna gaf de spreker een beknopte samen vatting van zijn inzichten over het schrijver schap. Hij onderscheidt twee typen, die hij noemt: de bezetenen en de verstandelijken. De eerste categorie is die der echte vertellers. Hij verwerpt een onderscheiding, die de bedachtzamen tot de schrijvers voor het intellect proclameert en de anderen tot de volksauteurs, en wil opkomen voor den schrijver uit en voor zijn volk. Herman de Man ging hier meer uitvoerig op in, maar het komt ons voor dat zijn onderscheidingen wat simplistisch waren. Er bestaat een oneindige verscheidenheid van schrijverstypen en de tegenstelling, die hij opzet, is dan ook maar in zeer beperkte mate bruikbaar. Terloops gaf de spreker nog eenige mede- deelingen over zijn verdere ontwikkeling als auteur. Hij is niet de eerste geweest, die de plattelandsbevolking in den Nederlandschen loman bracht. De eerste was de thans reeds ten onrechte vergeten D. Th. Jaarsma met zijn cyclus „Thiss", die nooit is afgekomen- Het tweede deel daarvan heeft invloed gehad op de conceptie van „Rijshout en Rozen". Verder was Stijn Streuvels voor Herman de Man het groote voorbeeld van een volksver bonden en bodemvaste vertelkunst. Tenslotte heeft hij ook veel te danken gehad aan Just Havelaar, die hem de moreele verantwoor delijkheid van den schrijver inprentte en hem voor afdwalingen heeft behoed. Niet ongevoelig is Herman de Man voor de volkskundige beteekenis van de literatuur, zooals hij haar beoefent. Hij hecht in bijzon dere mate aan de detailleering van zijn werk, aan de kennis van beroepen en gebruiken. rf;j ziet daarin mede een middel om het wezen van den mensch te benaderen. Na de pauze heeft Herman de Man van zijn verdere plannen verhaald en zij zijn niet gering! Allereerst zal, zooals wij gemeld hebben, een boek verschijnen over een nieuwen Luteyn: „Aart Luteyn de Andere", Het boek behandelt de Rijnvaart, waar De Man een diepe bewondering voor heeft, en geeft ook een doorwerkten historischen terug blik. Vervolgens heeft Herman de Man plannen voor een boek over den grooten waterbouwkundige Cruquius. Dan is zijn belangstelling uitgegaan naar de leidekkers, een slag werklieden, die gewoon zijn „de menschen uit de hoogte te zien". In den winter gaan zij de torens niet op en zij hebben in die werklooze dagen Herman de Man verhalen gedaan en die zal hij gaan overver tellen. Tenslotte loopt hij nog altijd met een oud en zeer veel omvattend plan rond: een historischen roman te schrijven over den godsdienststrijd in de Nederlanden door de Hervorming ontketend: „Oorlog om God". Men ziet het: aan goede voornemens is er geen gebrek. Uit „Aart Luteyn de Andere" heeft Herman de Man eenige bladzijden voorgelezen. Bij de Machinefabriek en Scheepswerf P. Smit liep hedenmorgen met goed gevolg te water het motor-passagiers- en vrachtschip „Moordam", jn aanbouw voor de Hollancl- Amerika-Lijn. Voor nadere bijzonderheden van technischen aard omtrent deze nieuwe aanwinst voor de H.A.L.-vloot verwijzen wij naar de scheepvaartrubriek. Hedenavond van 8-10 uur instuif voor de leidsters, waarbij instudeering van de Com pleten. Zondag 5 uur inkleeding en inwijding van enkele leidsters door den weleerw. beer G. H. Hubers, districts-commissaris wn R dom. De overige leidsters woiden hierbij vrien delijk uitgenood igd. Maandagmorgen 7 uur H. Mis in de Graal- huiskapel. Vanaf Dinsdag 12 April tot Dinsdag 19 April is het Graalhuis gesloten. Donderdag hield de propaganda-commis- sie van de Afd. Rotterdam West van de Nederlandsche Vereeniging voor Luchtbe scherming een propaganda-avond in het Café Restaurant „De Flat" aan de Nieuwe Binnenweg. Een zestigtal personen gaf blijk van hun belangstelling voor het propagandawerk der Nederlandsche Vereeniging voor Luchtbe scherming. Nadat eenige onderwerpen zooals „zelf bescherming" e.a. naar voren waren ge bracht, werd na de pauze gelegenheid ge geven tot het stellen van vragen, waarvan een dankbaar gebruik werd gemaakt. Nadat de vragen beantwoord waren, werd de gelegenheid open gesteld, zich op te geven voor den te houden cursus voor zelfbescher ming. 25 leden gaven zich hiervoor op. Aangemoedigd door het groote succes met de Prinses Beatrix-Marschen op 12 Februa ri j.l., heeft de Nw. O. V. „Het Zuiden" we derom een wandelmarsch uitgeschreven, tegen Zaterdag 14 Mei, onder den naam van Prinses Juliana Marschen. De afstan den bedragen voor meisjes en jongens van 1016 jaar 20 K.M. voor dames en heeren van 16 j. en ouder 30 K.M. Ieder deelnemer ontvangt een voor dezt» gelegenheid speciaal vervaardigde draagme- daille. Terwijl de groepen van minstens 10 personen, plus leider, die de marseh zonde* uitvallers volbrengen nog een fraaie prijs ontvangen. Militaire en Burger-groepen zullen afzon derlijk beoordeeld worden. Inschrijvingen kunnen vanaf heden tot 7 Mei geschieden bij A. N. v. d. Bos Dordt- schestraatweg 406 (tel. 15213) en P. Schnei der Beijerlandschelaan 139 (tel. 50056). Deze bijeenkomst is door onzen secretaris, dr. K. F. C. James, voorgesteld om den Em- mabloemverkoop van a.s. Dinsdag een meer algemeene bekendheid te geven en er meer dan anders nog de aandacht op te vestigen, omdat dit jaar speciaal gehoopt wordt op een goede opbrengst! Aldus ongeveer de inleidende woorden van dr. J. H. Wagener, als geneesheer-directeur aan het Consultatiebureau van de Vereeni ging tot bestrijding der 1 B.C. verbonden, ge richt tot de vertegenwoordigers der Rotter damsche bladen. Vijf en dertig jaar van werken ten be hoeve van den gezondheidstoestand en de volkskracht van Rotterdam heeft de vereeni ging achter zich. De zoo dringend noodige ruimere behuizing in het Centrale Gebouw voor de Volksgezondheid ligt in het verschiet, maar wat niettemin nog diep in het geheu gen ligt is.... een tekort van ongeveer 29.000 op de rekening over 1937. De laatste jaren is voortdurend met tekor ten gewerkt! vervolgde dr. Wagener, maar nu is het wel zóó erg, dat wanneer niet het beeld van de exploitatie in den loop van het jaar verbetert, de fatale gevolgen voor het komende jaar niet zullen uitblijven! In elk geval is het aspect voor dit jaar, dat nu reeds belangrijke bezuinigingen moe ten worden ingevoerd om te zorgen, dat het eind van het jaar geen catastrofe brengt. Om een goed denkbeeld te krijgen van hetgeen dit beteekenen zou, deelde dr. Wa gener mede, hoe er gewerkt is. De gelden zijn niet over de balk gegooid, maar integendeel zeer economisch besteed. Voorkomen beter dan genezen. De tuberculose-bestrijding, aldus de ge neesheer-directeur, heeft zich altijd sterk ge worpen op de preventie. Van den aanvang af, toen eigenlijk niemand een goed begrip had hoe de zaak aan te vatten, heeft met; eraan gedacht, zooveel mogelijk de ziekte te voorkomen. In de eerste jaren werd gespro ken van directe en indirecte bestrijding. Dit richtsnoer wordt nog altijd gevolgd, alleen noemen wij het niet meer bij deze na men, omdat het werk andere aspecten heeft gekregen. Maar altijd staat nog op den voor grond: besmetting trachten te voorkomen en daarnaast, wanneer eenmaal besmetting wordt geconstateerd, pogen het weerstands vermogen zoo op te voeren, dat uit die be smetting niet nog een ziekte voortkomt. Er zou, wat de T.B.C. betreft, eenige ver gelijking zijn te maken met de mazelen. Al leen, wat dagen beteekenen voor de mazelen zijn jaren voor de T.B.C. Wie met mazelen is besmet, merkt de eer ste tien dagen niets. Dan volgen drie tot vier dagen van voorloopende verschijnselen en eerst daarna komt de eigenlijke ziekte uit. Zoo ook met de tuberculose. Men mag niet denken, dat een besmetting zich de volgen- dc week sil openbaart. Daar gaan maanden 'overheen. Dan komen "langzamerhand de voorloopende verschijnselen. En in dit proces van jaren kan de tuberculose tot stilstand komen. Wanneer longtuberculose zich open baart, kan men de zich ontwikkelende smet stof reeds jaren bij zich gedragen hebben. Voor het werk van de vereeniging is noodig een Consultatiebureau, waar de patiënten worden onderzocht en getracht wordt de be smettingsbronnen op te sporen. Maar daarnaast, vervolgde dr. Wagener, heb ik in een goed huisbezoek een buiten gewoon krachtig middel leeren kennen, om de kansen op besmetting te doen verminde ren. Ik zou u op dit punt zeer belangwek kende dingen kunnen noemen. Inderdaad ge lukt het daardoor onder het volk zeer hy giënische opvattingen te krijgen. Een goede maatstaf. Een goede maatstaf voor de besmetting is het aantal gevqllen van meningitis of her senvliesontsteking. De jongste kin eren zjjn voor tuberculose het meest vatbaar, e ziek te treedt bij hen meestal snel op en open baart zich in hersenvliesontsteking waar dan de dood mee gemoeid is- Rotterdam stond wat het aantal gevallen van meningitis betreft zeer hoog, maar dat is nu belangrijk gedaald, egen 100 sterfge vallen in 1925 stonden er slechts 38 in het laatste jaar. Dat moet hiervan een gevolg zijn, dat bij het volk meer en meer door dringt hoe het moet handelen, om de meest vatbare kinderen zooveel mogelijk te vrij waren. Wat een moeite hadden we in den begintijd niet, om in de woningen iets ge daan te krijgen. En nu gebeurt het reeds, dat de huisbezoekster te hooren krijgt: ja, we hebben dit en dat alvast zoo gedaan, want toen u bij de buurvrouw kwam, moest net ook op deze manier! Het is, betoogde dr. Wagener, als een olievlek, die zich steeds verder uitbreidt. En dat is in hoofdzaak het werk van het consultatiebureau en van het huisbezoek. In den loop der jaren is het werk zeer be langrijk uitgebreid. Ieder jaar stijgt het aan tal patiënten. Daar is practisch geen grens aan. Er werden tot 1915'16 alleen indivi duen onderzocht, langzamerhand strekt het onderzoek zich ook uit tot groepen, zooals onderwijzers, kraamverzorgsters, bakers, kin derverzorgsters, personeel van kinderbewaar plaatsen of -tehuizen, enz. Bovendien is het bureau ook in hooge mate geworden een bureau van advies aan organisaties. Aan den Geneeskundigen Dienst worden 3500 adviezen per jaar gegeven. Er is dagelijksch contact met Maatschappelijk Hulpbetoon. Voorts zijn er de adviezen aan voogdijraden, kinderpolitie, ja met den mili tairen geneeskundigen dienst. Economisch beheer. Ondanks die geweldige uitbreiding heeft het beheer van het Consultatiebureau zoo economisch plaats gehad, dat vrijwel met het beschikbare geld werd toegekomen, want de exploitatie-rekening over 1937 voor dit deel van den geheelen arbeid vertoont slechts een tekort van ruim 2000, juist het bedrag, waarmee het rijkssubsidie werd verminderd. Het rijk wil dit gevonden zien op verminde ring van het salaris van de huisbezoeksters, maar waar wij, aldus dr. Wagener, daarvoor vrouwen noodig hebben van een zekere be schaving, is bij doorvoering het gevaar voor fatale gevolgen niet denkbeeldig. Echter, die 2000 zouden, als ze alleen stonden, geen onoverkomelijke bezwaren op leveren. Doch tezamen met het tekort voor het andere deel van ons werk, de behande- hng in sanatoria, bedraagt het verlies f 29.000. Moet het zoover komen, dat op de uitzen ding van patiënten zeer sterk moet worden bezuinigd? De beteekenis daarvan wordt eerst duide lijk als men weet, dat in de geldelijke ad ministratie onder „verpleging" ook worden opgenomen de uitgaven voor kinderverple ging, En deze is te Rotterdam zeer toegeno men, omdat daarvoor uitgekozen worden de met tuberculose besmette kinderen, liefst voordat zij duidelijk kenbare verschijnselen daarvan vertoonen. Deze uitzending van kin deren is derhalve weer preventief werk: de besmetting heeft zich nog niet tot een ziek te geuit, doch dat kan op volwassen leeftijd nog komen, als er niet tijdig maatregelen worden getroffen. Hoe groot de vruchten van dezen arbeid reeds zijn mag blijken uit het feit, dat de z.g. heelkundige tuberculose, de tuberculose van gewrichten o.a. feitelijk uitgeroeid is. Immers een getal van ongeveer 60 van deze lijdertjes op een bevolking van 600.000 is zeer gering. Het zee-hospituim te Katwijk had voor deze patiëntjes 220 bedden beschikbaar, doch tegenwoordig zijn er slechts 50 bedden bezat door lijders, waarvoor het hospitium werd opgericht. Oogtuberculose en huidtubercu- lose ziet men al jaren niet meer. Thuisverpleging zelden mogelijk. De tegenwoordige behandelingsmethode is zoo, vervolgde de geneesheer-directeur, dat de behandeling van patiënten in eigen wo ning nog zeer zelden mogelijk is. De lijders aan longtuberculose zijn niet alleen een be smettingsgevaar voor anderen, maar ook voor zichzelf. Vandaar dat getracht moet worden het sputum van positief, negatief te maken. En cjat is thuis niet wel mogelijk. liet groote tekort wordt veroorzaakt door de verminderde inkomsten: besnoeiing op de subsidies van rijk en provincie, lagere bijcfcca~ gen van de onderhouclaplichid»r>r r..«> üTsj'are'm daling van bijdragen door kerke lijke organisaties en particulieren. Na deze veelzeggende inleiding van den geneesheer-directeur gaf hoofdzuster Verhoe ven nog een summier overzicht van het huis bezoek. Het totaal aantal bezoeken steeg tot 28.000, verdeeld over ruim 5000 gezinnen. Bovendien nog ongeveer 6000 bezoeken in niet of nog niet ingeschreven gezinnen, voor oproepingen enz. En ten slotte heeft mr. James de organi satie van de Emma-bloem-collecte onder de loupe genomen. Daarop is nu alle hoop ge vestigd. De laatste jaren heeft de collecte ongeveer 12.000 opgeleverd, doch het be hoeft geen betoog, dat men nu hoopt en verwacht een recordopbrengst. Als iedereen zijn gebruikelijke bijdragen eens verhoogde? Als er vooral en dit is een eerste ver- eischte voor het welslagen zeer velen zich als collectant(e) opgeven. Zij kunnen zich aanmelden bij mevr. Klein van Willigen Leis, Westersingel 16. Mag de uitzending ver minderd worden, met als onvermijdelijk ge volg: toenemende kans van tuberculose in de opkomende generatie.' Dat nooit! Het antwoord moge bekrachtigd worden met van iedereen minstens een verdubbelde bijdrage. De Emma-bloemcollecte op Dins dag a.s. moet een daverend succes worden! Op Maandag, 11 April, des middags van half drie tot half vier uur, zal door het Ge nootschap tot bevordering der koepokinen ting, in het schoolgebouw, Lijnbaanstraat 26, een zitting gehouden worden voor koste- looze inenting, en herinenting tegen de pokken. Ouders worden dringend aangemaand van deze gelegenheid gebruik te maken vooral voor kinderen beneden de twee jaar. Aangiften van 8 April 1938. BEVALLEN: E. J. Korteweg geb. Schoonman z. - A. C. v. d. Weijden geb. Leentvaar d. H. J. Gennissen geb. Tempels d. E. v. d. Graaf geb. Broekman d. J- Boekhout geb. v. Hoften z. W. Slappendel geb. de Vries z. C. v. d. Graaf geb. v. Galen d. A. Mirrer geb. Kokx d. C. C. v. Bergen geb. Swinkels d. - M. H. C. v. Oosten geb. Laenen d. E. de Vroed geb. de Koning z. J. v. d. Linden geb. Schouten z. A. J. Verbrugge geb. Nickolson z. N. de Man geb. Hoofdman z. S. Bos man geb. Groeneweg z. P. de Vries geb. Spie ring d. J- Mad lener geb. Bolk z. M. Scheepsma geb. Brunetti z. M. Volk geb. Ver- venne d. C. Spiering geb. Pot z. A. C. v. Hoorn geb. Schujjer d. W. H. v. Eijk geb. Maronier z. M. Steijl geb. Banting z. - - G. E. Schulzgen geb. v. d. Berghe z. J. C. M. Uljee gob. Trjjzelaar d. L. Goud geb. Wessol d. C. Maelcenbach geb. Kretz d. M. M. Keu kens geb. v. Schaick z. A. W. H. Bolte geb, Klaverdjjk z. S. v. Leeuwen geb. v. Zandvliet z. S. A. Berghout geb. Pegel z. J. Kramers geb. Engels z. M. J. v. Geene geb. de vries zoon. OVERLEDEN: J. F. G. de Lang. zoon 5 cl. -- P. Willemen, vrouw van F. Enseling 56 j. J. Groenewegen, man van B. v. d. Ende 74 j. W. Lagerwaard, vrouw van A. M. W. Mulder 76 j- J. D. Moiling, ongeh. man 88 j. H. M. Terneder, vrouw van A. v. Dijken 64 j. E. Kuijpers, wedr. van J. H. v. Eist 68 j. J. F. Corny, wedr. van M. E. Kroger 62 j. M. A. E. Hoets, vrouw van E. Damme 91 j. J. P. M. Marcelis, ongeh. man 68 j. L. v. Maren, man van P. Valk 64 j. J. Bosman, wede. van H. Blok 78 j. C. Meilof, man van K. C. v. Oorten 50 j. J. K. Zuur, man van J. C. Schut 44 Jaar. Voorts als levenloos aangegeven: W. Schaaps geb. Vijfhuize dochter. Bij de botsingen gisteren tusschen politie en manifestanten voor het senaatsgebouw te Parijs, gebruikten de heethoofdige demonstranten de stoelen van de café terrassen als projectielen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 2