1 ROTTERDAMSCHE DROOGDOK MIJ. Winst na zeer krachtige afschrijvingen f 995.000 (275.000). I m WIT-GELE KRUIS' Exploitatie winst 3.327.386 (v. j. 1.150.110). De Passie onzes Heeren VLAARDINGEN. HILLEGERSBERG, SCHIEBROEK. MAANDAG 11 APRIL 1938 Wat lidmaatschap aan" voor deden biedt. HET RESIDENTIEORKEST TE ROTTERDAM. MUZIEK TE ROTTERDAM. TENTOONSTELLING VAN VLIEGTUIGMODELLEN. De prijsuitreiking. VOOR ONZE „JONGENS" TE EDE. VERPLAATSING BRIEVENBUS. DIVIDEND 10 (v. j. 5) PCT. ZWEMINRICHTING AAN DE TUINDERSTRAAT. NED. ORANJEVER. „HET ZUIDEN". KOFFERS UIT 'N AUTO GESTOLEN. DIVERSE INBRAKEN. Onder meer een buit van 575 gulden. GEROLD. AUTOMAAT GELICHT. SIRENES LOEIEN... In 't kader van de luchtbeschermings oefeningen. VAN STAPEL BOOMEN GEVALLEN. overgebracht naar het ziekenhuis aan den I Coolsingel, waar zij is opgenomen. AFSCHEID BIJ DE POLITIE. FIETSENDIEFSTALLEN. AFSCHEID Dr. J. KUNST. NEDER I ANDSCH OPERA-ENSEMBLE. Tiefland, OUDEN VAN DAGEN NAAR DE BOLLENVELDEN. MAIL VERZENDING. doch als "een geheel béscnouwn zou vrawn zien en aan het geheele plantsoen den naam zou willen geven van Koningin Wilhelm*Aa- hof. OPLICHTING. VERDUISTERING. Het jaarverslag van de R.K. Vereeniging „Het Wit-Gele Kruis" over het jaar 1937, hetwelk wij hieronder laten volgen, geeft een duidelijk antwoord op de vraag, welke voordeelen aan het lidmaatschap zijn ver bonden. In het afgeloopen jaar vond een ingrijpen de reorganisatie plaats ten aanzien van de werkwijze onzer vereeniging en de samen werking met de vereenigingen, die bij ons zijn aangesloten. Was in het verleden her haaldelijk de klacht dat onze vereeniging te weinig aan de leden kon bieden, dit bezwaar zal voortaan niet meer kunnen gelden. Met de R.K. Wijkverpleging werd over eengekomen, dat deze aan onze leden gratis recht op wijkverpleging zou geven voor den duur van ten hoogste 6 weken en op me disch advies. Met de R.K. Kraamverzorging werd over eengekomen, dat deze 20 pet. reductie zou geven aan de leden van onze vereeniging op de bij haar bestaande tarieven. De R.K. Hulp in de Huishouding heeft zich verbonden aan de leden van het Wit- Gele Kruis recht van voorrang te verleenen, indien aanvragen om Hulp in de Huishou ding gelijktijdig inkomen, met deze restric tie, dat indien het lid van het Wit-Gele Kruis alsdan minder kan betalen dan het niet-lid, aan de leden van het Wit-Gele Kruis zoo lang voorrang zal worden verleend, tot de door het Wit-Gele Kruis aan de Hulp in de Huishouding te geven subsidie zal zijn verbruikt. Daartegenover heeft de vereeni ging zich verbonden aan de R.K. Wijkver pleging een bijdrage te geven van 1.50 per lid en aan de R.K. Kraamverzorging van 0.45 per lid per jaar. Bovendien heeft het R.K. Wit-Gele Kruis zich garant gesteld jegens de R.K. Kraam verzorging voor eventueel door laatst- noemde tengevolge van de reorganisatie te derven inkomsten tot een maximum van 2000. Aan de R.K. Hulp in de Huishouding is ter compensatie van het verleende recht van voorrang een jaarlijksche subsidie van ten minste 200 in uitzicht gesteld. Door de alsvoren tot stand gebrachte reor ganisatie was de vereeniging genoodzaakt, de contributie vast te stellen op een mi nimum van 3 per jaar, waartoe ter alge- meene ledenvergadering van 12 Maart 1936 machtiging is verleend. Het bestuur heeft vertrouwd, dat door de als voormeld tot stand gebrachte reorganisa tie de vereeniging aan levensvatbaarheid zal hebben gewonnen, hetgeen dan in de toekomst tot uitdrukking zal moeten komen in belangrijke aanwinst van nieuwe leden. Met de propaganda daarvoor is reeds een goed begin gemaakt. Zeker kan worden vast gesteld, dat onze vereeniging voor een stad als Rotterdam veel te weinig leden heeft. Mocht dit tot dusver te wijten zijn geweest aan het feit, dat onze vereeniging recht streeks te weinig kon bieden, dit bezwaar behoeft thans zeker niet meer te gelden. Voor de luttele contributie van 0.25 per maand genieten de leden thans de navol gende voordeelen: 1. gedurende 6 weken gratis wijkverple ging op medisch advies. 2. 20 pet. reductie op de tarieven der R.K. Kraamverzorging; 3. recht van voorrang bij Hulp in de Huis houding; 4. gratis gebruik van verplegingsartikelen uit de magazijnen (behoudens een kleine huur voor artikelen boven 10); 5. belangrijke reductie op vervoer per ziekenauto; 6. 10 pet. reductie op verband- en verple gingsartikelen bij de aangesloten R.K. dro gisten; 7. mogelijkheid van verzekering tegen de kosten van ziekenhuisverpleging en operatie cp zeer gunstige voorwaarden (gezinstarief). Tevens heeft het bestuur zich in verbin ding gesteld met de R.K. Vereeniging voor E.H.B.O. „St. Franciscus" te Rotterdam, met het gunstig gevolg, dat deze vereeniging leeds in principe heeft besloten, zich aan te sluiten bij het Wit-Gele Kruis. Het aantal rechtstreeksche leden van het Wit-Gele Kruis bedroeg op 31 December 1937 812. Het is duidelijk, dat dit aantal veel te gering is. Alle pogingen dienen in het werk gesteld te worden om tot een belangrijke uitbreiding van het aantal leden te komen. Uit de 4 magazijnen werden 666 stuks verplegingsartikelen uitgeleend. Het totaal der uitgaven bedroeg 1550,07. In de plaats van rector Roozen werd tot geestelijk adviseur onzer vereeniging be noemd rector P. J. Maas. Het laatste abonnementsconcert. Wanneer degenen, die de Rotterdamsche concerten van het Residentie-orkest volgen, nog niet voldoende overtuigd mochten zijn dat dit orkest het allerbeste vermag te geven en de indicaties van welken dirigent ook en er zijn er velen die er den dirigeerstok over zwaaien onmiddellijk weet te rea- liseeren, dan zal het afscheidsconcert in dit seizoen gisteravond de laatste reserve wel hebben weggenomen. Er is onder leiding van Leo Ruygrok weer gemusiceerd met zooveel brille en overtuiging, vooral in Mahlers D- dus symphonie, dat dit afscheid een groot ge not werd voor de propvolle zaal, die zich dan ook niet onbetuigd liet en na floop een ap plaus ontlaadde dat de juistheid van boven- geformuleerde stelling voldoende bewees. Phons Dusch was solist in het vijfde piano concert van Beethoven en hij speelde dit werk met alle bravour, maar vooral met alle gevoel, die deze muziek behoeft. Was het con tact in het eerste deel aanvankelijk nog niet volmaakt zeker, in het adagio en ook in de finale waren dirigent en solist volkomen op elkander ingespeeld en het rijk geschakeerde rondo werd door beiden prachtig vertolkt. Het publiek was ten zeerste getroffen en bracht Dusch een hartelijk applaus, waarin deze den dirigent liet deelen. Het concert, dat was ingezet met Beetho ven's Prometheus-ouverture, werd besloten n>et de eerste symphonie van Mahler, (althans de eerste die in druk is verschenen). De grootsche opbouw van deze symphonie kwam in de vertolking onder leiding van Ruygrok zeer goed uit en qua klankverzorging kan men iets beters dan het Residentie.orkest gaf, zeker niet wenschen. Rotte's Mannenkoor geeft onder Glastra van Loon op Donderdag na Paschen een concert in de Doelenzaal met medewerking van het mannenkoor „Die Haghesanghers" uit Den Haag onder leiding van Jos. Vran- ken Jr. Soliste is Sophie Both-Haas, sopraan, De opening van de tentoonstelling van vliegtuigmodellen, waarvan wij in 't kort reeds melding maakten en welke in het In stituut voor scheepvaart en Luchtvaart aan den Haringvliet Z.Z. wordt gehouden, is gis terenmiddag officieel geschied door den heer H. Walaardt Sacré, algemeen secretaris der Kon. Ned. Vereeniging voor Luchtvaart en voorzitter van de Centrale Jeugdcommissie dezer vereeniging. De heer Walaardt Sacré zeide het als een aangenamen plicht te beschouwen deze ten toonstelling te mogen openen. Het is prettig van waardeering te mogen getuigen voor de ingezonden modellen. Modelbouw werkt fas- cineerend; er behoort geduld toe en men moet er voor studeeren. Modelbouw is een uitmuntend middel voor karakervorming en daarom heeft de Jeugdcommissie zich gaarne met de organisatie van deze tentoonstelling belast. Spr. bracht dank aan het instituut voor het initiatief en de moeite, die het zich heeft willen getroosten. Reeds in 1936 is er een dergelijke expositie gehouden. Toen waren er 85 deelnemers uit geheel Neder land. Ditmaal zijn er alleen inzendingen uit Zuid-Holland, n.l. 39 met ongeveer 42 mo dellen. Het was een wijze maatregel om nu de deelneming te beperken. De modelbouw maakt veel furore onder de jeugd en wan neer geheel Nederland had kunnen inzen den, zou de tentoonstelling onoverzichtelijk zijn geworden. Spr. dankte de jury en hen, die prijzen beschikbaar stelden. Zij, die niets gewonnen hebben, behoeven zich niet ont moedigd te voelen. Vervolgens reikte spr. de prijzen uit, waarbij namens de jury door ir. A. G. von Baumhauer toelichting werd gegeven. Ten slotte verklaarde de heer Walaard Sacré de tentoonstelling voor geopend. De expositie is voor het publiek te be zichtigen en blijft geopend tot en met Zon dag 24 April a.s., op werkdagen van 10 tot 4 uur, op Zon- en feestdagen van 2 tot 4 uur. (Ingezonden). Zou het U verwonderen, wanneer het Be stuur van een R K. Militairen Vereeniging bekent, met voldoening de stemmen te heb ben vernomen, die aanspoorden, om bij den thans ingetreden toestand toch vooral ook aan het zoo nuttige werk te denken, dat door dit instituut voor de „jongens" wordt verricht Zou het U bevreemden, wanneer het be stuur der Militairen Ver. te Ede dan haast vanzelf er aan denkt, dat de „jongens" van 22 R. I. waarvan weer dagelijks velen in de „Vereeniging" aantreffen, allemaal Rot terdammers zijn En zoudt U het dan onbescheiden vinden, wanneer dat bestuur de Rotterdamsche Katholieken wel eens even er op attent wil de maken, dat de Penningmeestereen gironummer heeft, wat ieder kan vinden in een kleine advertentie in dit nummer 7 Rotterdammers staan bekend als pientere menschen (en kunnen dus zelf wel conclu sies trekken) en Rotterdamsche Katholieken als goedgeefsch. Pastoor P. G. A. SWILDENS, Directeur. De directeur van het postkantoor hier ter stede maakt bekend, dat de brievenbus staande Hang, hoek Zeevischmarkt, is ver plaatst naar Witte Leeuwensteeg, hoek Leuvehaven. De in 1936 reeds geconstateerde algemeene opleving al moge deze gedeeltelijk op on natuurlijke wijze zijn ontstaan heeft ook in het nu afgeloopen jaar voortgeduurd, zoodat onze bedrijven zoo lezen wij in het jaarver slag van de Rotterdamsche Droogdok Mij., het geheele jaar door behoorlijk bezet waren. Aan het verslag ontleenen wij verder het volgende: Zoowel het reparatiebedrijf, als de machine fabriek werkte weer op volle capaciteit; dit geldt ook voor den scheepsbouw op onze werf te Rotterdam, doch niet voor de werf te Schie dam, waar nog eenige hellir gen onbezet bleven. De sterk verbeterde bedrijfsuitkomst en liquiditeitspositie stelden ons in staai diverse van onze inrichtingen opnieuw in overeen stemming te brengen met alle, aan een zeer moderne outillage te stellen eischen, terwijl wij tegelijkertijd, voor zoover zulks met het oog op het verkrijgbare werk wenschelijk bleek, onze machinefabriek hebben uitgebreid. Om wederom sterk te staan, ook indien de toekomst ons een nieuwen grooten terugslag zou brengen, achten wij het in belang van alle bij onze bedrijven geïnteresseerden noodig, mede in verband met de bovengenoemde vrij kost bare werken om belangrijke afschrijvingen toe te passen, nu de mogelijkheid daartoe weer verkregen is. Onder de bijzondere gebeurtenissen van het afgeloopen jaar reedt de tewaterlating van de „R.D.M. 200" op 10 April 1937 wel heel sterk naar voren. Bij den proeftocht bleek, dat het geheel vol komen voldoet aan alle eischen, destijds door de HollandAmerika Lijn gesteld, en dat het deze zelfs overtreft. Wat de werkzaamheden voor ons eigen be drijf aangaat, kunnen wij mededeelen, dat een nieuwe modelmakerij met modellenbergplaats gereed kwam, alsmede een belangrijke uitbrei ding van de koperslagerij met een electrische laschwerkplaats en een pijpenmagazijn. Het dokkantoor werd vergroot door het op bouwen van een verdieping. In de werkplaatsen van den scheeps- en ma chinebouw werden wederom verscheidene mo derne werktuigen bijgeplaatst. Belangrijke baggerwerken werden uitgevoerd ter verkrijging van eene grootere havendiepte voor de ligplaats van het in aanbouw zijnde d.s.s. „Nieuw Amsterdam", alsmede voor het op peil houden van de haven en dokputten. Het nieuwe jaar. In het nieuwe jaar kwamen nog gereed een vergrooting van de macbmebouw-werkplaats met een baai, waarboven een verdieping, in te richten voor gereedschap- en leerlingwerkplaat- sen, met de noodige liften en electrische loop kranen, alsmede een nieuw gereedschapmaga- kranen, alsmede een nieuw gereedschapsmagazijn met twee verdiepingen De uitrusting van. de scheeps- en machinebouwwerkplaatsen met nog meerdere moderne werktuigen heeft geregeld voortgang. In den loop van het boekaar werd ontvangen de opdracht voor: Vier motortankschepen van 12000 tons D;W, elk, voor de „Koninklijke/ Shell". Twee onderzeebooten voor de Konink lijke Nederlandsche Marine. In het boekjaar 1937 werden: te water ge< laden: een dubbelsehroef turbine mail- en pas sagiersschip „N'euwe Amsterdam", 36300 bruto registerton. Een motortankschip: „Edward F. Johnson", 15000 tons D.W. Een dubbelschroef- stoomtankschip „Ojeda", 3300 tons D W. Afgeleverd: Een motortankschip: „Ensis", 9100 tons D.W. Een motortankschip „Edward F. Johnson", 15000 tons D.W Vervaardigd: Een installatie voor Dieselmoto ren van 2800 A.P K. Een installatie voor Diesel motor van 3600 A.P.K. Zeven Schotsche ketels 18200 vierk. Voet V.O. Een afvoergassenketel, 1290 vierk. Voet V.O. Vier gastanks en 1 Co lonne voor de „Koninklijke/Shell". Onderhanden werken. Aan het einde van het jaar waren onder handen: Een artillerie-instructieschip voor de Kon. Ned. Marine. Twee onderzeebooten voor de Kon. Ned. Marine. Een onderzeeboot voor de Poolsche Marine. Een dubbelschroefstoom- tankschip ,Oeda", 3300 tons D.W. Een dubbel sehroef turbine mail- en passagiersschip „Nieuw Amsterdam", 36300 bruto registerton. Vijf motor tankschepen, 12000 tons D.W. elk. Een instal latie voor 2turhines, 6 hoofdketels en 1 hulp ketel van samen 34000 A.P.K. Vijf installaties voor Dieselmotoren van 3600 A.P.K. Een dubbel- schroefstoommachine-installatie van 2500 I.P.K, Een instalatie voor 2 turbines en ketels voor het artillerie-instructieschip voor de Kon. Ned. Marine. Een dubbelschroefinstallatie voor Die selmotoren voor de onderzeeboot voor de Pool sche marine. Twee dubbelsr-hroefinstallaties voor Dieselmotoren voor 2 onderzeebooten voor de Koninklijke Nederlandsche Marine. Vijf Schot sche ketels, 12800 vierk. Voet V.O. Twse water pijpketels, 6520 vierk. Voet V.O., terwijl in het begin van het nieuwe boekjaar nog werd ge contracteerd voor: een motortankschip van 15100 tons D.W. voor ne Stoomvaart-Mij. „De Maas". Twee torpedobootjagers voor de Kon. Ned. Ma rine. Re paratiewerk. Gerepareerd werden: 958 (744) schepen, waar van gedokt in onze eigen dokken 527 (450) sche pen met 2.616.484 (2.111.872) bruto registerton, gedurende 2006 1699dokdagen, terwijl door ons 9 (1) schepen met 32.950 (4080) bruto re gisterton gedurende 21 (2) dokdagen in de Ge- meentedokken werden behandeld. De buitengewone reserve, welke per 31 De cember 1936 827.500 bedroeg is, verminderd met 100.000 door overboeking naar het Fonds ter behartiging van de belangen der nagelaten betrekkingen van werknemers, en vermeerderd met 165.000 uit de winst over 1937, zoodat de Buitengewone Reserve thans per saldo met 892.500 in de balans voorkomt. Het Fonds ter behartiging van de belangen der nagelaten betrekkingen van werknemers stond op 31 December j.l. vooi ƒ211.086 (229.494) te goed, tot welk bedrag dit Fonds gedurende de crisisjaren was teruggelopen. In verband met de dit jaar verkregen resultaten van het bedrijf wordt voorgesteld dit Fonds met een bedrag a 100.000 uit de Buitengewone Reserve te versterken. De Vereeniging tot behartiging van de belan gen van het personeel van de R.D.M., beschikte per 31 December 1937 over een kapitaal van 921.928. Het aantal pensioentrekV;enden, incl. de we duwen, bedroeg cp het einde van het jaar 148 (144). Het aantal werknemers mot een diensttijd van minstens 25 jaar zou nu uit 172 man bestaan, indien daaraan niet reeds 15 man door den dood waren ontvallen. W instverdeeling. Nadat het voordeelig saldo der Verlies- en Winstrekening ad 3.327.336, (1.150.110) is ver rhfnderd met het voor afschrijvingen bestemde bedrag a /2.332.?86 (875.090), blijft als winst over ƒ995.000 (275.000), waarvan 10 pet. (v.. 5) dividend, en aanhouders van oprichtersbewijzen ƒ400 per bewijs uit to keeren, en het ter beschikking van de algemeene vergadering van aandeelhouders komende bedrag a 165.000 aan de Buitengewone Reserve toe te voegen. Christus in den tent pel; 'n tooneel uit pastoor Möller's passiespel* dat door de Voorburgsche Passiespelers op 12 en 13 April a.s. in den Kon. Schouw burg in Uen Haag zal worden opgevoerd. V. Wedstrijden voor de bezoekers. Gisterenmiddag zijn er in de overdekte zwem- en badinrichting aan de Tuinderstraat wedstrijden gehouden voor de bezoekers van dit bad. Zoowel van de zijde van de deelnemers- (sters), als van de zijde van de bezoekers- (sters) was de belangstelling voor deze wed strijden zeer groot De heer C. Vijverberg, directeur van de inrichting, had zelf de organisatie in handen gehouden, daarbij geassisteerd door een vol ijverige jury, waarover de heer C. Soete- kouw den scpeter zwaaide. De uitslagen waren* Fraaizwemmen schoolslag meisjes tot 11 jaar: 1. A. Massaar, 2 M. Steenhoven, 3. A. v. Duyl. Fraaizwemmen schoolslag jongens tot 11 jaar. 1. F. Noorlander, 2. K. v. Dam, 3. J. TijL 20 M. schoolslag meisjes tot 13 jaar: l. Rs Steenhoven, 15.8 sec.; 2. L. Dijkgraaf, 17.4 sec., 20 M. vrije zwemwijze jongens tot 13 jaar 1. H. Linthout 14,2 sec.; 2. C. v. d. Have. 15,1 sec.: 3. W. v. Roon 15,2 sec. 40 M. rugslag meisjes tot 16 jaar: 1. T. Peter, 34 sec.; 2. G. de Wolf 35,2 sec. 40 M. borstcrawl jongens tot 16 jaar: D. v. Wageningen, 284 sec. 20 M. snelredden meisjes tot 16 jaar: T. Swidde, 26,1 sec. 20 M. onderwater zwemmei jongens tot 16 jaar: L Appel, 15.2 sec. Schoonspringen dames: 1. M. Berkel, 22.3s pnt.; 2. M. Bongers, 22,09 pnt. Schoonspringen heeren: 1 C. van Putr*~ 31,66 pnt.; 2. G. Regter, 30,13 pnt.; 3. N. v. Putten, 24.86 pnt. Familiestaf: 1. fam. Tijl 49,8 sec. (gediskw.> 2. fam. Appel,, 50,6 sec. 4 x 20 M. wisselshlagestafette dames: 1. Jahn, 1 min. 3,6 sec.; 2. Z. V. O. P., 1 min. 11.4 sec 4 x 20 M. estafette heeren: 1. Waterrat ten, 46.3 sec.; 2. M. T. S., 47,8 sec. 20 M. schoolslag dames boven 35 jaar. 1. Giorgi, 20.6 sec.; 2. Loos, 21,1 sec.; 3. v. Pinksteren, 21.2 sec. 40 M. vrije slag dames boven 25 jaar: 1. N. Hokken 36 sec.; 2. Mastenbroek 39 sec.; 3. M. Smitt, 39,1 sec. 40 M. rugslag heeren: 1 W. Vriesland, 34.5 sec.: 2. D. v. Wijck, 37 sec. 60 M. vrije slag dames: 1. M. Berkel 44,5 sec.: G. de Wolf 45,9 sec. 60 M. vrije slag heeren: 1 A. van Roon (na loting)., 2. W. Versteeg, beiden 43,1 sec.; 3. W. Zomervrucht, 43.8 sec. Driekamp heeren 20 M vrije slag, onder water zwemmen en snelredden: 1. J. Boon 58,4 sec, Overigen gediskw. De Ned. Oranjevereeniging „Het Zuiden" heeft van Z.K.H. Prins Bernhard bericht ontvangen, dat er bij Z.K.H. geen bezwaar bestaat, den naam der vereeniging te wijzi gen in „Oranjevereeniging Prinses Beatrix"^ Door de vereeniging zal dezen naam eerst na het Stadionfeest van 29 Juni a.s. worden gebezigd. Ten nadeele van F. J. F. G., wonende aan den Nieuwe Binnenweg zijn uit een auto staande aan de Mathenesserlaan twee koffers gestolen inhoudende stalen zijde. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag heeft men ingebroken in de rijwielstalling van J. B., aan de Oranjeboomstraat 110. Men heeft zich toegang verschaft aan de achter zijde via een schoolgebouw. Met twee nieu we fietsen plus 15 nieuwe lampen hebben de inbrekers aan de voorzijde, door een slot te verbreken, de stalling weer verlaten. Dan is ingebroken bij de fir;aa L. S. aan den Schiedamschen Dijk. Langs een zol derraam heeft men zich toegang verschaft tot het kantoor van dit bedrijfskleedingma- gazijn. De brandkast werd a la sardine open gebroken en daaruit werd een bedrag van 575 gestolen. Van de daders heeft de politie nog geen enkel spoor. Tenslotte hebben inbrekers zich aan de achterzijde door vernieling van een ruit toegang verschaft tot de woning van H. G. M. v. d. V., aan den Westersingel 135. Er wordt echter niets vermist. Ten nadeele van J. N., wonende Zaagmo lendrift, is op de weekmarkt aan den Goud- schen Singel, een tasch met 3 gulden gerold. Ten nadeele van den banketbakker M. L. wonende Groote Markt heeft men met een valschen sleutel de automaat geopend en liet geldbakje leeg gemaakt. Vanmorgen is in onze stad een sirene- proef gehouden in het kader van de lucht beschermingsoefeningen. Omstreeks half 11 werden op verschillende kernpunten in de stad de sirenes in werking gesteld, met de bedoeling dat dit sein zou worden overgenomen door 58 andere sirenes en wel voor den tijd van twee minuten. Het geheel was bedoeld als een proefneming of de sire nes bruikbaar zijn als alarmeeringsmiddel bij luchtaanvallen en om te beproeven of alle gedeelten van de stad door het sirene geluid ook worden bereikt. Het was mede van belang te weten, hoeveel tijd er gemoeid is met het overnemen van het eerste sein. Het was slechts een voorloopige proef, mede in verband met de verstrekking van Rijkswege van sirenes. Rotterdam is echter door dit sirene-geloei niet opgeschrikt, want het geluid was over het algemeen maar zeer matig. Trouwens niet alle sirene-bezitters waren aangeschreven; ware dit wel het ge val geweest, dan zou het geloei ongetwijfeld meer zijn opgevallen. Zoowel binnen als buiten zijn verschil lende opnemingen gedaan, welke in rappor ten zullen worden verwerkt. Cursussen over luchtbeschermings maatregelen. Binnen enkele dagen zal door de verschil lende hier ter stede bestaande afdeelingen van de Nederlandsche Vereeniging voor Luchtbescherming een aanvang worden ge maakt met cursussen voor haar leden over beschermingsmaatregelen van het gezin bij eventueele luchtaanvallen. Deze cursussen omvatten elk een 7-tal les sen, van welke 3 meer in 't bijzonder zijn gewijd aan beschermingsmaatregelen van algemeenen aard en bijzondere maatregelen op het gebied van inrichting en uitrusting van schuilgelegenheden, bescherming tegen brand- en tegen gasgevaar en voorkoming van lichtschijnsel en lichtuitstraling naar buiten. Vervolgens werden een 3-tal lessen gegeven in E.H.b.O. en ten slotte nog één in het bijzonder aan beschermingsmaatrege len tegen brandgevaar gewijde les. De eeste 3 lessen worden gegeven door zich daartoe beschikbaar gesteld hebbende leden van de vereeniging, die een specialen instructeurs-cursus hebben gevolgd, de B.H.b.O.-lessen geschieden door medici en gediplomeerde E.H.b.O.-ers, de laatste les door brandmeesters en onderbrandmeesters van de Vrijwillige Brandweer alhier. De cursussen zullen tevens worden ge volgd door adspirant-vrijwilligers voor den Luchtbeschermingsdienst, die vervolgens op aanvullingscursussen verder theoretisch zul len worden opgeleid voor hun taak bij de hupploeg voor welke zij zich opgaven, waarna door oefeningen bij de daaruit te formeeren hulpploegen verdere practische scholing in die taak zal plaats vinden. De 14-jarige W. van Pelt, wonende aan den Schiedamseheweg is gisterenmiddag, toen zij op een stapel booren, welke lag in de Radio straat, aan het spelen was, uitgegleden en achterover op straat gevallen. Aangezien 't meisje, dat tengevolge van den val niet meer kon Ioopen, klaagde over ernstige pijnen in den rug, is zij per auto van den Gen.' Dienst Vermoedelijk heeft zij een wervelkneuzing opgeloopen. De brigadier A. Koster heeft vanmorgen .afscheid genomen van de politie in verband met het bereiken van den pensioengerechtig den leeftijd. Brigadier Koster was sedert 1910 in dienst van het Rotterdamsche politiecorps Al die jaren heeft hij dienst gedaan aan den Linker Maasoever en wel den langsten tijd aan het thans opgeheven bureau aan de Paul Krugerstraat, waar hij zaalchef was. Vanmorgen is hij toegesproken door de hoofdinspecteur A. H. W. Weekenstroo, zijn oud-chef hoofdinspecteur W. Bontenbal, ma- juor A. de Wilde en door den agent A. v. d. Nieuwenburg. Alle sprekers hebben hem ge roemd om zijn bijzondere verdiensten voor het corps. De scheidende brigadier ontving een schemerlamp, terwijl zijn vrouw bloemen werden aangeboden. Brigadier Koster heeft bedankt voor de har telijke wijze waarop superieuren en collega's afscheid van hem hebben genomen. Een rijwiel is gestolen van tV. L. M. K., wonende Nadorststraat weikefi etsstond in de gang van de woning. Ten nadeele van F. M. J- H. wonende Sóhiekade is een fiets gestolen, welke even eens in gang woning stond. Van den Nieuwe Binnenweg is een rij wiel ontvreemd ten nadeele van J. M. K.. wonende Bloemkweekerstraat. In de afgeloopen week heeft dr. J. Kunst, leeraar in de natuurkunde aan de Ie H. B. S. met 5 j. cursus, het Erasm- gymnasium en de M. T. S. (Academie van B. K. en T. W.) te Rotterdam, zijn laatste lessen gegeven. Zonder officieele afscheidsrecepties enz. heeft hij zijn 36-jarige leeraarsloopbaan be ëindigd. Hij wilde geen „eervolle begrafenis" zoo zei hij tot degenen, die repten over een afscheid in het publiek. Velen zouden er geweest zijn, die graag de gelegenheid zou den hebben aangegrepen om van hun ge voelens jegens Dr. Kunst te doen blijken. De collega's, omdat zij den jovialen, altijd goed- gehumeurdenn kameraad noode zullen mis sen, zijn leerlingen en oud-leerlingen, omdat zij in den leeraar steeds zagen wel moes ten zien den ouderen vriend. Want Dr. Kunst droeg zijn leerlingen een echt warm hart toe, daarvan is elke leerling en oud leerling, die door hem wel eens aan het oor is getrokken of een vriendschappelijke, maar stevige opstopper heeft gekregen, diep over tuigd. Eenige bijzonderheden uit het leven van den afgetreden leeraar mogen hier volgen. Dr. Jan Kunst is op 10 April 1873 te Veen- dam geboren. Hij bezocht de H.B S. in zijn geboorteplaats, studeerde te Groningen en promoveerde in 1906 op een proefschrift over De horizontale intensiteit van het aard magnetisme", nadat hij reeds van 1902 tot 1905 te Schiedam als leeraar had gewerkt. Van 1906 tot heden was hij leeraar te Rot terdam Eerst aan den cursus voor Machinis ten ter Koopvaardij, daarna aan de le H.B.S. met 5 j. cursus, aan het Erasm. gymnasium en aan de Academie van Beeldende Kunsten er. Technische Wetenschappen (Midd. Tech nische School). Men verzoekt ons te melden: Na het succes van het N.O.E. met de opera „Tiefland" in Den Haag wordt op veler verzoek deze opera 20 April a.s. in den Grooten Schouwburg te Rotterdam opgevoerd. Het volledig Rotterdamsch Philh. Orkest zal onder leiding van Leo Pappenheim aan deze voorstelling medewerken. De rolverdeeling is dezelfde gebleven t.w. Lien Canesde Graaff (Marta), Corita v. AlphenRoos (Nuri), Dini Erkens (Pepa), Loes Flipse (Antonia), Mien Geuze (Rosa lia), Chris v. Dam (Sebastiano), Johan v. d. Ploeg (Pedro), Louis Smitshuisen (Tom- maso), Coen Muller (Moruccio), Jac. Oreves (Nando). Regie dr. Hans Uiman. Koor van het N.O.E. De verpleegden van het gem. tehuis voor Ouden van Dagen zullen deze week in drie groepen een bezoek brengen aan de bloeien de bollenvelden- Hedenmiddag om half 2 uur vertrok de eerste groep uit de Oostervantstraat met 4 bussen der RE.T. Het initiatief tot deze excursies is genomen door den heer J. A. van Ojen, hoofd van het tehuis, terwijl ds kosten worden gedekt door vrijwillige bijdragen, die de wethouder voor Sociale belangen en de heer v. Ojen hebben bijeen gebracht. Dinsdag en Donderdag zullen de andere twee groepen een bezoek aan de bollenvel- den brengen. Eerstvolgende verzendingen en laatste bus lichtingen resp. laatste aanbieding aangetee- kende stukken aan het hoofdpostkantoor te Rotterdam Ned.-Indië: 14 April mail s. Sibajak v. Marseille gew. st. 13.— aanget. st. 12.— 15 April zeepost s. Poelau Laut v Amsterdam gew. st. 14 April 13.—, aanget. st. 20.— 12, 14 en 18 April lucht post via AmsterdamBandoeng gew. st. 1.30, aanget. st. v. dag 20.—. Suriname: 12 April mail s. Caribia v. Antwer pen gew. st. 1.30, aanget. st. 11 April 20.22 April zeepost s.Stuyvesant v.- Amsterdam gew. st. 1.30, aanget. st. 2i April 20.— 13 April lucht post via DuitschlandZ.-Amerika gew. st. 9. aanget. st. 9.— 13 April luchtpost via Duitsch landZuid-Amerika 1) gew. st. 21.aanget. st. 20.— 16 April luchtpost via Frankrijk—Zuid- Amerika gew. st. 9.aanget. st. 9. Aruba, Bonaire, Curasao: 12 April mail s. Mataroa v. Southampton gew. st. 9.30, aanget. st, 9.15 April zeepost/mail s. Costa Rica v. Am sterdam gew. st. 1.30, aanget. st. 14 April 20. luchtpost als Suriname; ORANJEPARK OF KONINGIN WILHELM1NAHOF B. en W. hebben het advies der commissie voor gemeentewerken en bezittingen enz. ge vraagd omtrent hun voornemen den Raad een voorstel te doen tot het geven van den naam „Oranjepark" aan het plantsoen in aanleg op het terrein gelegen tusschen Schiedam schen dijk, Van Linaen van den Heuvellweg en het Hof, de z.g. „Sahara". Deze commissie deelde echter mede dat zij liever zag dat met het geven van een naam aan dit piantsoen werd gewacht tot het aan staande regeeringsjubileum van H. M. de Koningin. Tevens gaf zij in dat advies te ken nen, dat zij dan het Hof en het plantsoen op de z.g. „Sanara" niet door het geven van ver- seFiiilende namen gesplitst zou WÜiüU ilQUdèn. B. en W. konden zich met dit advies niet vereenigen en merkten de commissie het volgencie op: Zij zouden het betreuren, dat de naam het Hof" zou komen te vervallen daar se dert een reeks van jaren het plantsoen met dezen naam is aangeduid, en B. en W. zien dan ook geen enkele reden aanwezig, om de zen historischen naam te vervangen door den naam van „Koningin Wilhelminahof", welke naar de meening van B. en W. niet zoo spoedig zal inburgeren. Ook komt het B. en W. voor, dat er geen enkel bezwaar tegen kan bestaan, om het nieuwe plantsoen een geheel anderen naam te geven, daar dit ge deelte uit een geheel ander tijdperk stamt dan het oude Hof. Ook hoeft niet gewacht te worden op het regeeringsjubileum van H. M. de Koningin, daar dit plantsoen juist gereed komt in de jaren, waarin het huwe lijk van Prinses Juliana is gesloten, Prinses Beatrix is geboren en H. M. de Koningin haar regeeringsjubileum hoopt te vieren, lijkt het B. en W. niet noodig, tot een bepaalden da tum te wachten, doch thans reeds den naam „Oranjepark" aan het nieuwe gedeelte van het plantsoen te geven. De commissie van gemeentewerken heeft bericht, dat nadere overweging niet tot overeenstemming kan leiden. Daar B. en W. hun standpunt hand haven, stellen zij den Raad voor, aan boven bedoeld plantsoen den naam te geven van „Oranjepark". Door de politie is Zaterdag aangehouden als verdacht van oplichting, de 53-jarige vertegenwoordiger A. K. te Bergschenhoek. K. vervoegde zich bij den slager B. T. aan de Dorpsstraat en vertelde daar allerlei bijzonderheden omtrent zijn vertegenwoor diging waaraan hij het verzoek verbond om hem het voor een spoorwegabonnement be- noodigd bedrag te willen leenen, daar hij dit dringend noodig had. T. voldeed aan dit verzoek doch achteraf bleek dat de vertegenwoordiger zich aan bedrog had schuldig gemaakt. K. is in verzekerde bewaring gesteld. Tegen de ondersteunden G. T. en M. T., beiden te Schiebroek woonachtig, is proces verbaal opgemaakt, daar zij zich ten nadeele van den Dienst véor Maatschappelijk Hulp betoon en door het plegen van valschheid in geschrifte, van eenige geldsbedragen, resp. groot 800 en 50, hebben meester gemaakt. Hengel-enthousiast: „Vertelt U mij eena, heeft u veel visch gezien op de plaats waar u bjina verdronken is?"

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 2