HET SPAARBANKBOEKJE, DAT VERDWEEN. DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. I Weerverwachting. 1 Op expeditie in de binnenlanden. 52 STADSNIEUWS. ïÏÏS,*" «"«"O K*to" 61ste JAARGANG No. 18151 WOENSDAG 20 APRTT; 1938 VTER BUADEN. BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM TELEFOON INTERCOMM. No. 68085 de bedevaart ter eere van ST. LIDUINA. EEN TERUGBBLIK. -" t br,;? of bolle hoed> terwij! toen ve f" AANRIJDING. HINDERWET. ST. josephgezellen. met de c. a. b. naar de BOLLENVELDEN. SCHEEPVAART. INSCHRIJVING LEERLINGEN GYMNASIUM. JAARVERGADERING ORANJE- VEREENIGING. BEZICHTIGING s.s. „NIEUW AMSTERDAM". LUSTRUMMARKT. JUBILEUM. ROTTERDAM. DE „NIEUW AMSTERDAM" VOOR EIGEN STEIGERS. Bouwers hebben hun plicht gedaan. BURGELIJKE STAND. HET ROTTERDAMSCHE VLIEGVELD. I Droog weer. Zwakke tot matigen Noordelijke Z Z tot Oostelijken Wind, heldere nacht Z Z met lichte tot matige nachtvorst, Z Z overdag gedeeltelijk bewolkt met Z Z weinig verandering in temperatuur Z 1 droog weer. Voor de wielrijders. 'z DONDERDAG. I Zon op 4.51. Zon onder 19.07. - - Maan op 0.42. Maan onder 9.18 - 1 Wielrijders lichten op van 19.37 - tot 4.19. "llllllll lllïlll I II I I I llllllll' DIEFSTALLEN. DE AFSPRAAK OP HET STATIONSPLEIN. Verstoorde liefdes-idylle. De ABONNEMENTSPRIJS van de NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT bedraagt franco bij vooruitbetaling: Per week 20 cent; per maand 85 cent; per drie maanden 2.55. Bil bezorging franco per post bedraagt de abonnpmentslrils per maand 1.10, per drie LOSSE EXEMPLAREN zijn steeds aan ons bureau Koemarkt 4 verkrijgbaar 5 ct. per stuk. POSTCHEQUE- en GIRODIENST No. 81440. Uitgave van de N ,v. de Courant De Maas bode te Rotterdam. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT 9 De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt: Voor 1—6 regels f 1.55, elke regel meer 25 ct. Bij contract aanzienlijke reductie Reclames tusschen den tekst dubbel adv.- tarief. Liefdadigheidsadvertentiën half tarief. Familieberichten 10 cent per regel. Kampioen-advertenties van 20 woorden 0.50 per plaatsing. Elke 5 woorden meer kost 10 ct. Kampioen-annonces en familieberichten worden geplaatst in de gezamenlijke vier dagbladen: Het Nieuwe Dagblad, de Nieuwe Scniedamsche Courant, de Nieuwe Dordt- sche Courant en de Nieuwe Zuid-Hollander. De Gratis-Ongevallenverzekering bedraagt f 3.000 bij levenslange invaliditeit; 2.000 bij overlijden tengevolge van een spoorwegongeluk; 1.000 bij overlijden tengevolge van een ander ongeval; 250. au Ten' voUedif lid een oog- f 100 riles van een duim, bii breuk van de ruggegraat of bij schedelbreuk; 75.— voor het verlies van een wijsvinger of voor het verlies van de voorste twee leden van alle vingers; van eenVui^T ve^s vanTvee tden f het verlies /an alle leden van een anderen vinger, of van een lid van een wijsvinger, bij breuk van bovenarm, of bovenbeen, onderarni of onderbeen, knieschijf. sleutelbeen of enkel; 10.voor één lid of twee leden van een anderen vinger. Een en ander volgens de geldende voorwaarden gelijk deze eenmaal per maan m it a uor en a ee Vanmiddag hebben de leden van de R. K. VrouWenbond uit de afdeelingen Schiedam, Rotterdam, Hillegersberg, Schiebroek, Vlaar- dingen, Hoek van Holland en Dordrecht de bedevaarten, die telkenj are ter eere van °nze Stadsheilige plaats vinden, ingezet. °tn kwart over twee vertrokken de circa "00 dames vanaf het Marconiplein te Rotter dam, om de reis naar Schiedam te voet te aanvaarden. Onder klokgelui arriveerde men °m even over drie aan de St. Liduinakerk, waar een plechtig Lof werd gecelebreerd door Kapelaan Schinkel uit Rotterdam, die tevens de predicatie hield. Na de predicatie volgde de plechtige processie met de Relikwieën van de H. Liduina. Over hoed, pet en titel. XXI "Waar wij in vorige epistels reeds wezen op 't groote standenverschil van voor ongeveer 60 a 70 jaren, wil ik thans ook eens wijzen ?P 't toen uiterlijke zeer merkbare verschil IP. de verschijning van het publiek van des- ülJds. Waar thans letterlijk iedere man met een Kitel -.mijnheer" wordt aangesproken, en spoen^oorlijk gekleede volwassen vrouw was 7^, aIs „mevrouw" wordt aan8aduHet' Uitermv destijds beslist iets ongekends. welken maat" uitstand men be hoorde en een burgerman als "baas" en een dito v?ouw als „vrouw", b,j uitzondering als „b^ouw" aangesproken, en Was een Keer" iemand, die op werkdagen een hoed droeg, een een „mevrouw" iemand, die er b.v. dienstpersoneel op na hield. Geen denken aan, dat men iemand, al was die dan gekleed met Zondagspak als „mijnheer" zou aanspreken en zou iemand, wien zulks een te beurt was gevallen, daarover zeer zeker zelï i-ebben gelachen. Er was dan ook Seen kwestie van dat een werkman op werk dagen een hoed zou dragen. Wel bezat meestal een hoofddeksel, doch dan een des Zond ^aren van een hooge hoed, welke Vaak epna®s ter kerkgang werd gedragen, en meermal et^stuk was van vader op zoon, en bij SeI en aan anderen werd uitgeleend om nis 0,,e?Griheid als huwelijk of wel begrafe- "Siere. »S anders hoofd te sieren. Dat dit gaan W zeer betrekkelijk was, kan men na- baar ^jVaar toch velen dier modellen zicht- zag d agteekenden van 't jaar nul, en men hedenan °°k bij hierboven bedoelde gelegen- ho0jc, dikwijls een combinatie van antieke achtis !Asels, welke stellig zeer schilder- meer? worden genoemd, doch de dragers De th^en 6611 bespottelijk uiterlijk gaven. slapDoa,ns ietterlijk door iedereen gedragen ieder ilQeden, hebben de petten, destijds door doch ^erkman gedragen, vrijwel vervangen, stoot nu niet dat zulks zonder slag of hp- Is §egaan. Schrijver dezes kan zich CTp, lnnerSn, dat destijds in zijn eigen om- g /lng iemand met laatste bedoeld hoofd- lache? verscheen, en toen braaf werd uitge- gaarnè en llagejouwd, en zou schrijver niet zulk een1^ Papier zetten wat de jeugd toen m°eiiijkstlGedeman durfde na te roepen. Het ambtenaren'adüen het destijds wel de rijks teer moesAcornmiezen), die op straat als werden aangp^ verschijnen, en als zoodanig laris verdienden °ken, doch die toen een sa- één derde van 't^l'jk staande ongeveer met sioen, en overeet^®*1 thans toegekende pen- gewoon werkman ^nde met 't loon van 'n moesten zijn. Dat' <j{°ch niettemin „heer" rondliepen in een Crf menschen toen vaak soortige modellen en ^j'iatie van vreemd- geen wonder, en was JF^en, was dan ook neer" vaak in zeer schrj;? Miniatuur „mijn- dun uiterlijke verschijn^ tegenstelling met vrouwen, die „juffrouw" ^ulks met hun eveneens 't geval. Toen had prden genoemd, man en diens vrouw en gezin e.n handwerks- zicht gemakkelijker, daar die A1 in dat op- als kleeding konden dragen watden althans Op deze wijze was dus een w Ze wilden, kleeding steeds van een „heer" ^krnan in scheiden, en was er dan ook bijna °nder- van die stand die een poging 2o bemand gedaan een „heer" te willen schiindebben zou zulk een poging hem zeer zeker de*' en van zijn omgeving op den hals hebben Sbot haald. Se~ Vandaar dan ook, dat de titulatuur ny- heer" thans op ledereen toegepast, vaak 'J1i~ leen slaat op 't feit dat men tot 't manneliiC geslacht behoort doch geenszins om reden van uiterlijken welstand. Van de titulatuur mevrouw" thans op letterlijk ieder behoor lik gekleede vrouw toegepast, zullen velen hunner overtuigd zijn, dat zulks slechts door de beleefdheid vereischt wordt. Echter, ge- zien de vertaling van 't woord juffrouw in meerdere vreemde talen is dit woord, toege- Past op een eehuvyde vrouw, een fout, en 15 ieder meisjë, dus juffrouw, door haar hu- weüjk automatisch „mevrouw" geworden. De Traditie plaatst een „mevrouw hier nog steeds in een uitzonderlijke, althans hoog Positie. Gisteravond te' omstreeks 6 uur had een aanrijding plaats op het Boerhaveplein al nier, tusschen een wielrijder en een motorrij der. De wielrijder G. van G. kwam gereden Uit de Boerhavelaan en ging op het Boerha veplein links af naar het voetpad bij het ompstation. Hij verleende de van rechts komende (van de richting Roode Hek), mo- toinjder, Th. B., geen voorrang. Van G. viel met 2ijn rijwiel tegen grond, waarbij dit gedeeltelijk werd meld en van G. zijn pantalon scheurde, ue motor werd slechts licht beschadigd. Per soonlijke ongelukken kwamen niet voor den ver- De Hedenmorgen werd te Rotterdam het stoffelijk overschot van den heer P. Jamin ten grave gedragen. Op weg naar de R.K. begraafplaats werd langs de fabriek de Hugo de Grootstraat gereden, ivaar namens het personeel een krans aan den wagen werd gehecht. aan Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officiëele af- en aankondigingen van het Gemeentebestuur. Ingekomen is een verzoek van J. E. M. de Vries, om vergunning tot oprichting van een houtdraaierij en -zagerij in het pand Nieu we Haven 57 (benedenverdieping), kadaster Sectie M. No. 409, met 1 electromotor van 5 P.K., voor het drijven van een cirkelzaag, een profielbank, een dubbele fraisbank, een afkortzaag, 3 bandschuurmachines, 5 draai banken, een decoupeerzaag, een stokken- schaaf en een boormachine, zulks met in trekking van de dd 2 Maart 1938 afgekon digde aanvrage (voor de bovenverdieping van genoemd pand). Dit verzoek is met de bijlagen op de Se cretarie der gemeente ter visie gelegd. Op Woensdag, den 4en Mei 1938 des voor middags ten 11.30 uur zal ten Raadhuize ge legenheid worden gegeven om bezwaren te gen het toestaan van dit verzoek in te bren gen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten. SCHIEDAM, 20 April 1938. Lezing van Pastoor Binkhorst. Vanavond zal Pastoor Pol. Binkhorst O.P. voor de St. Josephgezellen een lezing hou den met lichtbeelden over Rusland. Alle gezellen worden dringend verzocht deze zeer interessante lezing bij te wonen. Morgen onderneemt de C. A. B. haar eersten tocht in dit seizoen. De reis gaat naar de bloemenvelden, die on de gewone, jaarlijksche manier worden doorkruist. Als rustpunt is wederom Noordwijk gekozen, waar in de restaurants aan den boulevard wordt geluncht en thee gedronken. Uit Rotterdam komen 52 auto's en 1 auto bus, uit Delft 10 wagens, uit Schiedam slechts 8. Dezen keer zijn de oudere gasten aan de beurt. Om half 10 vertrekt de stoet van Plein Eendragt. SCHIEDAM, 18 April. Aangekomen Deensch m.b. Bente Maersk, ta'nkboot ledig van Gran gemouth, s. Penteli, ledig van Gdynia, bei de om te dokken in de Wiltonhaven. SCHIEDAM, 19 April. Vertrokken: Ned. s. Tjékambang, naar Santiago de Cuba. De aandacht van ouders en voogden, die J'oornemens zijn hun kinderen dit jaar voor let Gymnasium te Schiedam aan te geven, ,Vordt gevestigd op de in dit nummer voor- 'bende advertentie. DE RADIO-CENTRALE. Programma 5. Donderdag 21 April. Luxemburg: 8,00 Concert Brussel (Fransch): 12,15 Concert Luxemburg: 1,25 Kleinconcert. Diversen: 1.50—2,50 Lu xemburg, 2,50 Engelsch Concert. Dwer- sen: 4.505.20 Brussel (Ned.): 5,20 Zang 6.50 Gesproken dagblad; 7,20 Opera daarna Gram.; Diversen: 10,2012.00. Voor de programma's 1 t.m. 4 raadplege men onze rubriek: „Uit den aether". Gisterenavond hield de Oranjevereniging in den R. K. Volksbond haar jaarvergade ring. Na opening door den voorzitter volgden de jaarverslagen van secretaris en penning meester alsmede het verslag van de kascom- missie zulks bij monde van den heer Kamp. Alles werd in orde bevonden. Bij de hierna gehouden bestuursverkie zing werden de de aftredende bestuursle den, de heeren de Bruin, van Haaien Lie- beek, Kamp, Brounts, v. d. Bruggen, van Pelt, Pluijm en Vooren herkozen,- terwijl de benoeming van den heer Scheurkogel, die reeds eenigen tijd in het bestuur zitting heeft, door de vergadering werd bekrachtigd. Bij de rondvraag kwamen o.m. de viering van de a.s. feestdagen ter sprake zooals 30 April. 31 Augustus en het regeeringsjubileum van H. M. de Koningin waarop wij nog na der terugkomen Zaterdag 7 Mei des namiddags 4 uur wordt, zooals in de pers reeds vermeld, de Rood- Wit-Blauwe vlag aangeboden. Leden van de Vereeniging „De Princevlag", die van dit gebeuren getuige vyillen zijn, waarbij tevens de gelegenheid wordt gebo den het schip te bezichtigen, kunnen zich tot uiterlijk Vrijdag 22 April aanmelden bij den secretaris. Deelnemers, die uit het geheele land sa menkomen, moeten alle voorzien zijn van een vlag. De afdeeling Schiedam heeft, zoo als bekend, een aantal vlaggen in eigendom. Wie echter in de gelegenheid is, zelf een standaard- of paradevlag mede te brengen, gelieve dit bij aanmelding even te berich ten. Deelnemers ontvangen t.z.t. nadere mede- deelingen. Zooals wij reeds melden wordt ter gele genheid van het 5-jarig bestaan der St. Franciseusgroep van de R. K. Verkenners een lustrummarkt gehouden in den R. K. Volksbond. Vrijdag a.s. zal deze markt geopend wor den door de Hoogeerw. Deken A. J. C. Schraag in tegenwoordigheid van den bur gemeester Mr. Dr. F. L. J. van Haaren. Op 3 Mei a.s. hoopt de heer J. Kreischer den dag te herdenken waarop hij voor 25 jaar als bakker in dienst trad bij den heer Goemans, thans Broodfabriek „de Nijver heid" HET PRONKSTUK OP PLAATS VAN BESTEMMING. DE Rotterdamsche Droogdok Maat schappij had zoo gaarne gezien, dat vóór den gecontracteerden af leveringsdatum het trotsche vlagge- schip van de Holland Amerika Lijn, de „Nieuw Amsterdam", had gelegen aan de steigers, maarofschoon de houwers vóór den opleveringsdatum van 15 April j.l. klaar waren, heeft de Holland Amerika Lijn enkele dagen uitstel gevraagd, daar dc nieuwe stei gers nog niet heelemaal, wat men noemt „af" waren. En zoo is eerst gisteravond de „Nieuw Amsterdam'' voor het gebouw van de H. A. L. gearriveerd. De sleep, het was tenslotte slechts een klein karwei, want de „Nieuw Amsterdam" heeft reeds zoovele manoeuvres met goed ge volg gemaakt, is in alle opzichten goed verloopen. Met vijf sleepbooten vóór en vier achter heeft de „Nieuw Amsterdam" laten we hopen voor goed de werf van de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij ver laten, te evenhalf zes. En langzaam, maar zeker ging het naar de plaats van bestem mingde Holland Amerika Lijn. Zeer Vfele belaangstellenden hebben heet convooi gadegeslagen. Het was waarlijk een grootsch moment dit pronkstuk van den Nederland- schen Scheepsbouw te zien „varen" naar „eigen huis" van waaruit de „Nieuw Am sterdam" de zeeën zal gaan bevaren. Vijf minuten voor zevenhet trotsche zeekasteel werd gezwaaid en spande als 't ware een brug van oever tot oever.... maar de rivier is breed en zoo kon een klein zeescheepje nog gemakkelijk even vlug passeeren. En tien minuten later wat ging alles toch vlug in zijn werk, lag de „Nieuw Amsterdam" voor het eerst aan GESLAAGD. De heer H. W. Offers, werkzaam bij de po- litie-administratie alhier, behaalde gisteren het diploma voor Inspecteur van Politie, af gegeven door den Bond van Hoogere Politie ambtenaren in Nederland. Opgave van 16—19 April 1938. GEBOREN: Cornelis, J., z. van C. J. van Rees en M. C. v. Alphen, W. de Zwijgerl. 16 Franciscus A., z. van C. Swagemakers en H. M. de Gier, Boerhavenlaan 49. Willem, z. van A. van Gessel en J. M. v. d. Drift, Parallelweg 158. Johanna K., d. van A. Hoogstad en J. K. v. Beers, Euitenhaven- weg 176 Dirkje P. d. van T. Mastenbroek en J. p. Holleman, Pr. Fr. Hendrikstraat 18 Jan G. z. van A. Mol en G. W. Groene- veld, Rijnstraat 25 Jacobus, z. van J. van der Meer en J. M Joosen, Willemshofje 19 Elizabeth G- van J. A. Simons en J. Soeters Prof. K. O.-laan 179 Anna, d. van A. van der Vlies en J. J. Gerritse, Rembrandt- laan 47 Johannes, z. van J. Christen en C. Groeneweg, Ridderkerkschestraat 51 Jo hannes, z. van G. J. Kloppers en J. H. van Dorst, Boylestraat 12 - Johanna C„ d. van C. Nijs en C. Hoogenboom, Mariastraat 28 Anna, d. van W. Noorlander en S. de Bruin, Havendijk 34. Hermanus J. z. van H. H. Windhorst en M. J. M. Weber, Maas dijk 124 Herman z. van H. Wessel en E. Lansbergen, Boylestraat 17 Egbert, J. z. van J. Nijenhuis en H. C. Volkers, Coper- nicuspl. 6 Catharina J. M„ d. van J. Mee- der en C. Konings IJsselmondestraat 30 Cornelis z van C. J. de Roode en G. van Laar, Prof. K. O. laan 179. Jan z. van J Nobel en J. B. Mak, Viilastraat 26. OVERLEDEN: P. van den Bos 90 j., Hoofd straat 91 J. Leijnse 73 j., Mesdaglaan 10 C. A. L. Brouns 56 j., Dr. Noletstraat 1 J. Lagendijk 59 j. B. K. laan 59. de aanlegsteigers van de H. A. L. De bou wers hebben hun werk afgeleverd en Za terdag a.s. bij de officieele proefvaart zal de groen-wit-groene vlag worden gehe- schen, ten teeken dat de reederij haar heer lijke aanwinst tenvolle aanvaardt. Nu ligt daar de „Nieuw Amsterdam" voor de eerste maal trotsch als 'n pauw in gezel schap van de „Rotterdam" en de „Veen- dam" en straks, maar dan is de officieele proeftocht al achter den rug komen daar nog bij de „Volendam" en de „Statendam" en wat zal de Holland Amerika Lijn dan.... glunderen bij een zoo mooi bezit In het jaar 1937 werd Waalhaven aange daan door 7584 vliegtuigen, waarvan 5752 verkeersvliegtuigen. Deze cijfers waren voor 1936 respectievelijk 7168 en 5643. Dat een intensiever verkeer over Rotterdam werd ge leid, vindt zijn uitdrukking in de vervoers- resultaten. Het aantal te Rotterdam inko mende en uitgaande passagiers in het ver keer met het buitenland bedroeg 8513 (vorig jaar 7042) en 8993 (vorig jaar 8946) op de binnenlandsche lijnen, waarbij 2157 (vorig jaar 106) transitoreizigers komen. Het goederenvervoer bewoog zich even eens in stijgende lijn, ondanks de belemme rende invoerbepalingen en contingenteerin- gen. In totaal bereikte het een gewicht van 170.371 K.G. tegenover 155.608 K.G. in 1936. Het postvervoer steeg van 79.117 K.G. in 1936 tot 113.227 K.G. Verscheidene voorzieningen werden voor het vliegveld getroffen, terwijl enkele ge bouwen uitbreidingen en verbeteringen on dergingen. In 1937 werden door het passagekantoor Coolsingel rond 3.900 passagebiljetten ver kocht. II llllllll!'!1 II 'I' I I MM I I Mil I.I III I I Ten nadeele van den veekoopman J. de B., wonende te Stolwijk is van de veemarkt een kalf gestolen. Een berm-lamp is gestolen van een auto staande aan de Karnemelkshaven ten na deele van J. C. van B. uit Schiedam. Ten nadeele van A. P. uit Amsterdam zijn de laatste weken van zijn kraam aan den Goudschesingel verschillende rollen en coupons stoffen gestolen. Een koffer met stalen werd ontvreemd uit een au'to staande aan de Weste Wagen straat ten nadeele van J. J. V. uit Voorburg. Uit de Bulgersteinstraat werd een fiets gestolen ten nadeele van D. C. v. d. H., wo nende Oostzeedijk. De 31-jarige expeditieknecht A. F. C. R. had reeds sinds geruimen tijd verkee- ring met de 29-jarige mejuffrouw J. W. De a.s. echtgenoot was een zeer spaarzaam mensch en iedere week ging er iets van het geen hij verdiende naar de Rijkspostspaar bank en zoo bezat hij een boekje met een „tegoed" van eenige honderden guldens, welk boekje hij zorgvuldig in zijn woning bewaarde. Op Oudejaarsavond j.l. werd plotseling de verkeering verbroken. Men had wei geen ruzie maar het meisje vond het beter met het oog op haar toekomst, niet meer aan huwe lijksplannen te denken. Al heel vlug nadien echter leerde mej. J. W. den 29-jarigen koop man M.N.C. kennen. Dat vond de expedi tieknecht R. heelemaal niet leuk en hij zocht zijn troost bij een 21-jarig meisje, wier naam wij niet noemen, omdat zij tenslotte slechts een figurantenrol heeft gespeeld. De expeditieknecht vond het leeftijdsver schil tusschen hem (31 jaar) en het meisje (21 jaar) wel wat te veel en zeide daarom tegen het meisje, dat hij 24 jaar oud was. Bang dat zij echter achter het leugentje zou komen, wanneer zij vandaag of morgen zijn spaarbankboekje zou zien, alwaar zijn juiste geboorte-dat op vermeld stond, vroeg de spaarzame expeditieknecht aan zijn vroegere verloofde, in wie hij nog het volste vertrou- den stelde, het boekje voor hem te willen bewaren. Het ex-meisje blij dat ze haar vroegeren „jongen" weer eens een pleziertje kon doen, stemde onmiddellijk toe en bewaarde het boekje met een „tegoed" van 300 gulden op haar slaapkamer, waar zij het verborg tus schen de dekens en de lakens. Nu wilde het geval, dat de koopman M. N. C„ die thans met mejuffrouw J. W. „ging" erg aan den grond zat en besloten werd met goedvinden van zijn verloofde eens aan de deur te kloppen van den spaarzamen expe ditie-knecht, ex-verloofde van mej. J. W. Gevraagd werd om 100 gulden teneinde een handeltje te kunnen beginnen. R. die gaarne zijn vroeger meisje weer eens 'n dienst wilde doen, stemde toe en haalde 100 gulden van de spaarbank, welk geld hij overhandigde tim tylek - en - spud. KLAUTER. N'LUVi fN EE.N VAN Dit APHANGEN- KONv mee TIM )JE KUNT 2E TOCH Nier VERJAGEN .V«' aan den koopman, terwijl het boekje met het restant ad 200 weer ter bewaring weid gegeven bij mejuffrouw J. W. Het was echter heelemaal niet te doen ge weest om met het geld een handeltje te be ginnen. De koopman was een „snoodaard" hij betaalde zijn schulden af en ging voor de rest van het geld een snoepreisje maken naar Antwerpen, zonder echter zijn meisje mee te nemen. Bij de leening was de afspraak gemaakt, dat men elkander op Zaterdag vóór Paschen zou ontmoeten op het Slagveld en wel oin 11 uur en de 100 gulden zouden dan worden teruggegeven. Op den ochtend van dien dag kwam de koopman M. N. C. bij zijn meisje mejuffrouw J. W. op bezoek. Maar alvorens zij samen naar de afgesproken plaats zouden gaan moest mej. J. W. eerst nog eenige bood schappen doen en dies liet zij den koopman eenige oogenblikken alleen op haar kamer. En wat deed de „ontrouwe" koopman? Hij nam het spaarbankboekje, dat een tijd lang een veilige plaats had gevonden tus schen de dekensweg en stak het in zijn zak. Een half uurtje later ging hij met mej. J. W. naar het Slagveld, waar de „spaar zame" reeds stond te wachten. Hier maakte de koopman een smoesje, zeide op het oogen- blik geen geld te hebben, doch echter wel om 4 uur desmiddags en daarom verzocht hij den expeditieknecht om 4 uur terug te komen, nu echter op het Stationsplein. Aldus werd afgesproken! De koopman nam afscheid van mej. J. W. en ging nu regelrecht naar het Postkantoor, plaatste een valsche handteekening en incasseerde 100 gulden. Na enkele schulden te hebben be taald en wat sigaretten te hebben gekocht, had de koopman nog acht tientjes over. Maar al is de leugen nog zoo snelen spoedig kwam dan ook de ontknooping. Me juffrouw J. W., die niet van den diefstal af wist, kwam plotseling bij het „opschudden" van haar bed tot de ontzettende ontdekking, dat het spaarbankboekje was verdwenen. Aangezien zij geen rust noch duur meer had, haastte zij zich naar de betrekking van haar vroegeren verloofde, den spaarzamen expedi tieknecht A. P. C. R. Op haar vraag of hij misschien het „boekje" had weggehaald, volgde een beslist „neen" en laarop holden zij getweeën naar het postkantoor teneinde het boekje te „blokkeeren" edoch het was reeds te laat, want even te voren waren er juist 100 gulden afgehaald. Toen naar de politie, waar natuurlijk aan gifte volgde, doch in hun verbouwereerdheid vergaten zij de politie mededeeling te doen van de afspraak om vier uur. Na hun hart bij de politie te hebben uit gestort gingen zij toch maar eens samen kijken op het Stationsplein, ofschoon zij de overtuiging waren toegedaan den koopman niet te zullen ontmoeten. Maar, zoo waar, nauwelijks op het Stationsplein' aangekomen, kwam daar de koopman op zijn fiets aan zetten. De „spaarzame" expeditieknecht kon zich echter niet meer inhouden en wilde den „oplichter" te lijf gaan, doch deze maakte oeenen onder het roepen van „eigen schuld, ik heb het geld in mijn zak." Dat liet R. zich niet welgevallen, hij begon een achtervolging alsmaar roepend: „houdt den dief, houdt den dief". En toen was het vlug gebeurd, want de koopman werd gegre pen, overgeleverd aan een agent van politie, die hem overbracht naar het Hoofdbureau alwaar hij verplicht werd het boekje plus de acht tientjes te deponeeren. Volgde tenslotte een procesverbaal wegens diefstal en valschheid in geschrifte. De on eerlijke koopman is thans ter beschikking van den Officier van Justitie gesteld.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 1